Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-07-11, 13:49   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Albanologėt kėrkojnė ndihmė !!!

Prof. dr. Bardhyl Demiraj


Albanologėt: Apel pėr ndihmė nga shtetet shqiptare


Nė zemėr tė jubileut gjysmėshekullor, Dega e albanologjisė nė Universitetin Ludwig-Maximilian tė Munihut lėshon apel pėr ndihmė qė t’i shpėtojė rrezikut tė mbylljes. , Kreu i kėsaj Dege tė Albanologjisė, prof. dr. Bardhyl Demiraj, nė njė letėr tė gjatė sqaron situatėn aktuale dhe perspektivėn e pasigurt. Demiraj shpjegon se reformimi i sistemit universitar gjerman nė kuadrin e procesit tė Bolonjės, po ndikon negativisht nė mbarėvajtjen e aktivitetit tė degės sė albanologjisė, e cila nuk i ka kapacitetet e mjaftueshme me personel mėsimdhėnės qė tė zhvillojė aktivitetin e vet universitar si degė mė vetė nė nivelin e parė (Bachelor). Mungesa e njė lektori dhe/ose e njė docenti universitar nė nomenklaturėn e degės ka kushtėzuar si masė paraprake nė organizimin e formimit universitar tė nivelit tė parė (Bachelor) shkrirjen e plotė tė programit universitar tė albanologjisė me atė tė dy degėve tė tjera universitare nė LMU: me Gjuhėsinė Krahasuese dhe Indoevropiane (prof. dr. O. Hackstein) dhe Gjuhėsinė e Pėrgjithshme dhe Tipologjinė Gjuhėsore (prof. dr. W. Schulze). “Nė kėtė kontekst tė ri dega e albanologjisė pranė LMU ėshtė transformuar nė nivelin e parė tė sistemit universitar nė njė fushė studimi me drejtim thjesht gjuhėsor, duke rrezikuar kėshtu seriozisht tė humbasė njėherė e pėrgjithmonė fizionominė e fituar gjatė njė pune tė mundimshme prej mė se pesė dekadash, pikėrisht atė tė njė dege universitare rajonale, ku krahas gjuhės dhe kėrkimit gjuhėsor studiohet kultura dhe historia e popullit shqiptar nė kohė dhe hapėsirė.” Por fati i saj mbetet pasigurt edhe pėr nivelin e dytė tė studimit universitar (Master), sa kohė qė dega mbulohet vetėm me njė vend profesure dhe pa njė lektorat tė rregullt, sikurse ėshtė rasti nė degėt e tjera universitare me karakter rajonal.

“Meqė probleme tė kėsaj natyre pėrcaktohen e saktėsohen nė marrėveshjet kulturore ndėrshtetėrore”, shton nė letrėn e tij gjuhėtari qė drejton prej 10 vjetėsh degėn e Albanologjisė nė Munih, “shprehim bindjen se Republika e Shqipėrisė, Republika e Kosovės si edhe Republika e Maqedonisė do tė mund tė siguronin vazhdimėsinė e sė vetmes degė universitare albanologjike nė Evropėn Perėndimore, nė rast se do tė mund tė kontribuonin nė kėtė drejtim, siē mund tė ishte p.sh. pėrshpejtimi i punės pėr ratifikimin e njė marrėveshjeje kulturore ndėrshtetėrore me Republikėn Federale Gjermane.”

Dega e albanologjisė nė Universitetin Ludwig-Maximilian tė Munihut ėshtė hapur nė shtator 1961 nga prof. dr. Martin Camaj. Ajo ėshtė pjesė pėrbėrėse e Institutit tė Gjuhėsisė Krahasuese-Indoveropiane si edhe i Albanologjisė nė LMU. Gėzon statusin e njė qendre shkencore-universitare qė pėrgatit, diplomon dhe doktoron si albanologė tė rinj ata studentė e studiues qė pėrzgjedhin albanologjinė si degė kryesore studimi; pėrkatėsisht plotėson formimin universitar dhe pasuniversitar tė atyre studentėve qė pėrzgjedhin albanologjinė si degė plotėsuese. Ky status ruhet ende sot i akredituar nė matriksin e sistemit universitar tradicional gjerman, ēka e ka bėrė kėtė degė tė jetė unike nė gjithė atė pjesė tė arealit shkencor albanologjik qė shtrihet jashtė hapėsirės kompakte shqipfolėse nė Ballkan.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.