Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-08-11, 15:14   #1
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Ku mbeti ky parim? (vetem nje shkronje per nje tingull)
Alfabetet e botes (gjuheve indoevropiane) jane te formuara mbi kete parim themelor.
Pse nuk ka bota shkronja "dyshkronjeshe"?

Pse na duhet veq neve shqiptareve shkronja te tilla si: dh, sh, zh, nj, ll, xh, gj th???
(s'ka kush qe ma hjek se ne veq per budallaki i kemi 36 shkronja. Na kemi mund t'i kemi edhe 200 shkronja, tu bo kombinime palidhje "sj" "sp" "dr" "an" "pr" "mj" "gr" "ng" etj, pa pike nevoje).
A qaq zor i madhe eshte qe kur t'i shohesh ne nje fjale te shkruar shkronjen "N" edhe shkronjen "J" afer njera tjetres, ta dijsh se lexohen "NJ"?
A qaq budall e koketrashe jemi na shqipet qe kur ta shohim shkronjen "D" edhe "H" prane njera tjetres, te mos e dijme se duhet te lexohet "DH"?!
Veq po u dashka patjeter ta vulosim ne alfabet nje kombinim te rastesishem shkronjash!?
Ne gjuhen gjermane, kombinimi "tsch" lexohet "q" (deutsch - dojq), por gjermanet ne alfabet nuk kane shkronje "tsch", i kane secilen veq e veq, qe pastaj kur kombinohem japin tinguj sipas nevojave te gjuhes.

ps. s'dij a ka nje teme te ngjashme ne forum, por edhe nese ka... le t'i kthehemi


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-08-11, 15:36   #2
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
Ku mbeti ky parim? (vetem nje shkronje per nje tingull)
Alfabetet e botes (gjuheve indoevropiane) jane te formuara mbi kete parim themelor.
Pse nuk ka bota shkronja "dyshkronjeshe"?

Pse na duhet veq neve shqiptareve shkronja te tilla si: dh, sh, zh, nj, ll, xh, gj th???
(s'ka kush qe ma hjek se ne veq per budallaki i kemi 36 shkronja. Na kemi mund t'i kemi edhe 200 shkronja, tu bo kombinime palidhje "sj" "sp" "dr" "an" "pr" "mj" "gr" "ng" etj, pa pike nevoje).
A qaq zor i madhe eshte qe kur t'i shohesh ne nje fjale te shkruar shkronjen "N" edhe shkronjen "J" afer njera tjetres, ta dijsh se lexohen "NJ"?
A qaq budall e koketrashe jemi na shqipet qe kur ta shohim shkronjen "D" edhe "H" prane njera tjetres, te mos e dijme se duhet te lexohet "DH"?!
Veq po u dashka patjeter ta vulosim ne alfabet nje kombinim te rastesishem shkronjash!?
Ne gjuhen gjermane, kombinimi "tsch" lexohet "q" (deutsch - dojq), por gjermanet ne alfabet nuk kane shkronje "tsch", i kane secilen veq e veq, qe pastaj kur kombinohem japin tinguj sipas nevojave te gjuhes.

ps. s'dij a ka nje teme te ngjashme ne forum, por edhe nese ka... le t'i kthehemi
Pse, shqipja nuk e ka "N" dhe "J" veē e veē a ?!
Nuk e ka "D" dhe "H" veē e veē a ?!
Po ku e klasifikon ti tingullin e vetem "this"(anglisht) "th" ?!

Shqipja nuk eshte e vetmuar. Nuk largohet nga alfabetet tjera te gjuheve simotra qe kane per baze alfabetin latin.
Aty ku shqipja pėrdor "sh", frėngjishtja e pėrdor "ch" pėr tė njėjtin tingull.
Tingulli eshte dukuri objektive dhe objekt studimi i shkences natyrore te fizikes.
Gjuhetaret e kane fjalorin e tyre dhe perdorin ne vend te fjales "tingull"(i huaj per ta), "fonem".
Vetem fonemat, si njesi abstrakte, jane njesi dalluese ne fjalorin e gjuhetarit...
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-11, 16:02   #3
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Nuk e paskam dijte qe alfabeti i anglishtes e paska shkronjen "th".
As per te ferngjishtes qe e paska shkronje "ch".

Kam kujtu qe i kane shkronjat "t" "h" "c", vec e vec, e pastaj i kombinojne sipas nevojave te gjuhes.

ps. te mendojme si filozofe, e te shprehemi si fshatare, shokit... s'ka nevoje ta bejme te kunderten sepse dalim qesharake
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-11, 21:14   #4
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
Ku mbeti ky parim? (vetem nje shkronje per nje tingull)
Alfabetet e botes (gjuheve indoevropiane) jane te formuara mbi kete parim themelor.
Pse nuk ka bota shkronja "dyshkronjeshe"?

Pse na duhet veq neve shqiptareve shkronja te tilla si: dh, sh, zh, nj, ll, xh, gj th???
(s'ka kush qe ma hjek se ne veq per budallaki i kemi 36 shkronja. Na kemi mund t'i kemi edhe 200 shkronja, tu bo kombinime palidhje "sj" "sp" "dr" "an" "pr" "mj" "gr" "ng" etj, pa pike nevoje).
A qaq zor i madhe eshte qe kur t'i shohesh ne nje fjale te shkruar shkronjen "N" edhe shkronjen "J" afer njera tjetres, ta dijsh se lexohen "NJ"?
A qaq budall e koketrashe jemi na shqipet qe kur ta shohim shkronjen "D" edhe "H" prane njera tjetres, te mos e dijme se duhet te lexohet "DH"?!
Veq po u dashka patjeter ta vulosim ne alfabet nje kombinim te rastesishem shkronjash!?
Ne gjuhen gjermane, kombinimi "tsch" lexohet "q" (deutsch - dojq), por gjermanet ne alfabet nuk kane shkronje "tsch", i kane secilen veq e veq, qe pastaj kur kombinohem japin tinguj sipas nevojave te gjuhes.

ps. s'dij a ka nje teme te ngjashme ne forum, por edhe nese ka... le t'i kthehemi

**********
**********
**********

I nderuari Pantha,

tė jap tė drejtė kur thua se kur tė bėhet kombinimi i shkronjave japin njė shkronjė tjetėr, do tė thotė, gjuha shqipe ėshtė mė e pasur se gjuhėt tjera sepse e ka bėrė kombinimin e veēantė, me kohė dhe ėshtė rregull ai kombinim, nuk tė jap tė drejtė kur thua se nuk ka nevojė tė ekzistojnė kėto shkronja sepse nė kombinim e sipėr tė ēdo fjalie duhet tė kuptohet dhe tė lexohet si th apo gj apo xh.

Duke u nisur nga shembulli qė ke sjellur dhe tė falemnderojė pėr kėtė, duhet secili ta kuptojė se alfabetet tjera janė mė prapa se alfabeti ynė.

Pse, sepse nė alfabetin e tyre nuk ekziston shkronja q (tsch) e kur shkruhet deutsch lexohet dojq, pra njė i jashtėm si ne kur fillon ta mėsojė gjuhėn gjermane, ngatėrrohet dhe pyet veten, po pse tsch lexohet q kur nė alfabet nuk ėshtė ajo shkronjė, pse ky lexim pikėrisht q e edhe unė atėherė e edhe tash jam duke bė "shaka" me gjermanė se duhet njė revolucion nė gjuhėn e tyre.

Ose shembulli tjetėr, Heute qė lexohet hojte.

Ose shembulli tjetėr, nė kohėn kur gjuhėtarėt panė tė arėsyeshme tė bėjnė njė revolucion tė vogėl, atėherė transmetohej njė emision i quajtur me emrin e Moderatorit " Hans Meiser".
Meiser lexohet Majza, e ky Hans Meiser, filloi tė ju thotė ma prisht emrin se unė tash e tutje duhet Majza me shkrue bėnte shaka.

Pra tė jemi krenar qė kemi shkronja tė mjaftueshme e sa pėr kombinime, i bėjmė edhe ato pa i ngatėrruar.

Tė pėrshėndes pėrzemėrsishtKodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kodra : 20-08-11 nė 21:15
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-11, 11:39   #5
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra Shiko postimin
**********
**********
**********

I nderuari Pantha,

tė jap tė drejtė kur thua se kur tė bėhet kombinimi i shkronjave japin njė shkronjė tjetėr, do tė thotė, gjuha shqipe ėshtė mė e pasur se gjuhėt tjera sepse e ka bėrė kombinimin e veēantė, me kohė dhe ėshtė rregull ai kombinim, nuk tė jap tė drejtė kur thua se nuk ka nevojė tė ekzistojnė kėto shkronja sepse nė kombinim e sipėr tė ēdo fjalie duhet tė kuptohet dhe tė lexohet si th apo gj apo xh.

Duke u nisur nga shembulli qė ke sjellur dhe tė falemnderojė pėr kėtė, duhet secili ta kuptojė se alfabetet tjera janė mė prapa se alfabeti ynė.

Pse, sepse nė alfabetin e tyre nuk ekziston shkronja q (tsch) e kur shkruhet deutsch lexohet dojq, pra njė i jashtėm si ne kur fillon ta mėsojė gjuhėn gjermane, ngatėrrohet dhe pyet veten, po pse tsch lexohet q kur nė alfabet nuk ėshtė ajo shkronjė, pse ky lexim pikėrisht q e edhe unė atėherė e edhe tash jam duke bė "shaka" me gjermanė se duhet njė revolucion nė gjuhėn e tyre.

Ose shembulli tjetėr, Heute qė lexohet hojte.

Ose shembulli tjetėr, nė kohėn kur gjuhėtarėt panė tė arėsyeshme tė bėjnė njė revolucion tė vogėl, atėherė transmetohej njė emision i quajtur me emrin e Moderatorit " Hans Meiser".
Meiser lexohet Majza, e ky Hans Meiser, filloi tė ju thotė ma prisht emrin se unė tash e tutje duhet Majza me shkrue bėnte shaka.

Pra tė jemi krenar qė kemi shkronja tė mjaftueshme e sa pėr kombinime, i bėjmė edhe ato pa i ngatėrruar.

Tė pėrshėndes pėrzemėrsishtKodra
mire,

do ta shtroj ceshtjen ndryshe.

Tastiera e kompjuterit tend nuk e ka as shkronjen "dh" as "sh" as "ll" as "zh" as "gj"...


Si ia ben ti kur duhet t'i shkruash fjalet: molle, dardhe, zhardhok, Shengjin etj?

Ma merr mendja qe kur don me e shkru shkronjen "dh", se pari e shtype tasten qe e ka veq shkronjen "d", pastaj shkon e gjen tasten qe e ka shkronjen "h", edhe e shtype.
Dmth, edhe per keto kombinimet tjera eshte procedura e njejte.

A duhet qe ne shqiptaret te krijojme tastiera me 36 shkronja, a jo?

Alfabetit!!! Nuk po them a i duhen gjuhes ato shkronja, po r ai duhen alfabetit te shkruar?
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-11, 17:29   #6
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
mire,

do ta shtroj ceshtjen ndryshe.

Tastiera e kompjuterit tend nuk e ka as shkronjen "dh" as "sh" as "ll" as "zh" as "gj"...


Si ia ben ti kur duhet t'i shkruash fjalet: molle, dardhe, zhardhok, Shengjin etj?

Ma merr mendja qe kur don me e shkru shkronjen "dh", se pari e shtype tasten qe e ka veq shkronjen "d", pastaj shkon e gjen tasten qe e ka shkronjen "h", edhe e shtype.
Dmth, edhe per keto kombinimet tjera eshte procedura e njejte.

A duhet qe ne shqiptaret te krijojme tastiera me 36 shkronja, a jo?

Alfabetit!!! Nuk po them a i duhen gjuhes ato shkronja, po r ai duhen alfabetit te shkruar?

**********
**********
**********


Sė pari mė duhet tė pranoj se je njė diskutues i thjeshtė dhe gjėrat qė paraqet, i paraqet me njė thjeshtėsi jashtėzakonisht tėrheqėse pėr ti lexuar.
Tjetra, nuk tėrhiqesh nga Debati pėrderisa nuk bindesh, ėshtė veti mjaft e lartė.
Tė pėrgėzoj pėr kėtė.Ėshtė e vėrtetė qė tastieri im nuk i ka shkronjat NJ, GJ, DH e kėshtu me radhė dhe ėshtė e vėrtetė qė kėto shkronja i shkruaj me kombinimin e shkronjave N-J, G-J, D-H, mirėpo ka Ö, Ü,Ä, sepse jetojė nė Gjermani dhe kėto shkronja edhe pse nė Alfabetin gjerman nuk i gjen, i gjen nė ēdo tastier qė ėshtė prodhuar pėr Gjermani.

Arėsyeja, do tė ishte tastier i kompletuar duke tjeshtėzuar mėnyrėn e shkruasit, sepse shkruasi nuk do tė shtypte dy shkronja pėr tė formuar njė shkronjė por do tė shtypte vetėm njė shkronjė.

Pra, nuk do tė ishte asgjė e keqe qė tastieri qė prodhohet pėr Kosovė apo Shqipėri ti kishte jo vetėm kėto por edhe Ē dhe Ė.

Se a i duhen alfabetit tė shkruar kėto shkronja, unė them Po.


Kodra__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-08-11, 15:39   #7
Besi:)
 
Anėtarėsuar: 08-11-10
Postime: 451
Besi:) e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
mire,

do ta shtroj ceshtjen ndryshe.

Tastiera e kompjuterit tend nuk e ka as shkronjen "dh" as "sh" as "ll" as "zh" as "gj"...


Si ia ben ti kur duhet t'i shkruash fjalet: molle, dardhe, zhardhok, Shengjin etj?

Ma merr mendja qe kur don me e shkru shkronjen "dh", se pari e shtype tasten qe e ka veq shkronjen "d", pastaj shkon e gjen tasten qe e ka shkronjen "h", edhe e shtype.
Dmth, edhe per keto kombinimet tjera eshte procedura e njejte.

A duhet qe ne shqiptaret te krijojme tastiera me 36 shkronja, a jo?

Alfabetit!!! Nuk po them a i duhen gjuhes ato shkronja, po r ai duhen alfabetit te shkruar?
Kom kesh me Zė kur i lexova fjalet.. Plotesisht ki drejt me tastjerin, se edhe mu um ka ndodh rasti mem than ju si paskni 36 po i paskni 46 duke e lexu germen SH si 2 germa GJ 2 germa etj, po prap mendoj se kemi munges germes A dhe A pa zė siku E dhe Ź pa zė psh: emri Arbėr dhe Arben ku shenohet njėsoj po shqiptohet ndryshe...!
Besi:) Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-11, 06:19   #8
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Besi:) Shiko postimin
Kom kesh me Zė kur i lexova fjalet.. Plotesisht ki drejt me tastjerin, se edhe mu um ka ndodh rasti mem than ju si paskni 36 po i paskni 46 duke e lexu germen SH si 2 germa GJ 2 germa etj, po prap mendoj se kemi munges germes A dhe A pa zė siku E dhe Ź pa zė psh: emri Arbėr dhe Arben ku shenohet njėsoj po shqiptohet ndryshe...!
- Gjuha shqipe nuk i ka dy A po vetėm njė dhe ajo ėshtė "me zė" . Mu pėr kėtė arėsye e cilėsojmė si "zanore"(me za pra).
- E , Ė , e dhe ė janė poashtu zanore. Sikur tė mos ishte kėshtu, ti nuk do kishe mujt "me kesh me Zė"!
- Gjuha shqipe nuk e ka zanoren "Ź". Frėngjishtja e pėrdor dendur kėtė tė fundit. Kujt mendja nuk i shkon me "kesh me Zė" kur e dėgjon tingullin "Ź"!
- Arben dhe Arbėr as nuk shkruhet njėjtė, as nuk shqiptohet njėjtė.Gjuha shqipe ka 36 fonema(njėsi dalluese) :
- 29 bashktingėllore :
b c ē d dh f g gj h j k l ll m n nj p q r rr s sh t th v x xh z zh

7 zanore : a e ė i o u y

Gjuha shqipe pėrdor vetėm 27 germa e jo "46 qysh t'paskane thane ty" :

A B C Ē D E Ė F G H I J K L M N O P Q R S T U V X Y Z .


Ps : edhe unė po ju tregoj njė ankdotė.
Sistemi i numrimit decimal(dhjetėsh) pėrbėhet nga 10 njėsi : 0-9.

Nje dite me rastisi me pa te shkrueme nje numer prej disa shifrash te njejta:

555 555 !

Po ju i paskni 6 pesesha te ndryshem ...!
Jo, mu pergjigjen ! Eshte e njėjta njėsi e numrimit decimal (5) e pėrseritur 6 herė ! Nuk kesha ma!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-11, 07:47   #9
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra Shiko postimin
**********
**********
**********


Sė pari mė duhet tė pranoj se je njė diskutues i thjeshtė dhe gjėrat qė paraqet, i paraqet me njė thjeshtėsi jashtėzakonisht tėrheqėse pėr ti lexuar.
Tjetra, nuk tėrhiqesh nga Debati pėrderisa nuk bindesh, ėshtė veti mjaft e lartė.
Tė pėrgėzoj pėr kėtė.Ėshtė e vėrtetė qė tastieri im nuk i ka shkronjat NJ, GJ, DH e kėshtu me radhė dhe ėshtė e vėrtetė qė kėto shkronja i shkruaj me kombinimin e shkronjave N-J, G-J, D-H, mirėpo ka Ö, Ü,Ä, sepse jetojė nė Gjermani dhe kėto shkronja edhe pse nė Alfabetin gjerman nuk i gjen, i gjen nė ēdo tastier qė ėshtė prodhuar pėr Gjermani.

Arėsyeja, do tė ishte tastier i kompletuar duke tjeshtėzuar mėnyrėn e shkruasit, sepse shkruasi nuk do tė shtypte dy shkronja pėr tė formuar njė shkronjė por do tė shtypte vetėm njė shkronjė.

Pra, nuk do tė ishte asgjė e keqe qė tastieri qė prodhohet pėr Kosovė apo Shqipėri ti kishte jo vetėm kėto por edhe Ē dhe Ė.

Se a i duhen alfabetit tė shkruar kėto shkronja, unė them Po.


Kodra


Realizimi i tingullit "GJ" vetėm me njė tastė ėshtė i pamundshėm sepse nuk figuron nė tabelėn e shkronjave ANSI Windows ku ēdo simbol (gerėm, shifėr, shenja tjera tė pranishme nė tastierė) enkodohet nė vetėm njė "Byte"(Bajt=8 bit, dmth 8 impulse elektronike). G pėrbėn njė bajt; J pėrbėn njė bajt tjetėr : reduktimi i kėtyre 2 bajtėve nė njė bajt tė vetėm ėshtė i pamundshėm nė kuadrin e njė bajti qė nėnkupton vetėm 256 kombinime bit-ėsh (0,1).
Kombinimi pėr shkronjėn G : 71 (decimal, mbaje te shtypur Alt+71 ) dmth kur e shtypim tastėn e simbolit G i dėrgojmė procesorit numrin 71. Procesori e konverton kėtė numėr decimal nė binar (0,1) nė kėtė mėnyrė:

71:2= 35 mbetėt 1
35:2= 17 mbetėt 1
17:2= 8 mbetėt 1
8:2=4 mbetėt 0
4:2=2 mbetėt 0
2:2=1 mbetėt 0
1:2=0 mbetėt 1
e shtrijmė horizontalisht : 0100 0111.
Nėse hapim dokumentin e regjistruar me vetėm shkronjėn G me njė editor hexadecimal vėrejmė kėtė sekuencė binare pėr shkronjėn G qė reflekton gjendjen e kondensatorėve tė "memories sė punės".
Po t'ia shtojmė edhe shkronjėn J, editori heksadecimal e shton edhe sekuencėn respektive te J qė ėshtė 0100 1010 (74 decimal).
Pra njė dokument me GJ do tė kishte kėtė gjendje elektronike nė memorien e punės : 0100 0111 0100 1010.
Tani pėr tani, tė gjitha kombinimet e njė bajti (256 pra) janė tė kodifikuara. Nuk ka vend bosh pėr tingullin shqip "GJ". Kjo vlen edhe pėr tingujt tjerė qė rezultojnė nga dy shenja tė ndryshme.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-11, 15:18   #10
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Avatari i Dallandyshja_718
 
Anėtarėsuar: 17-10-08
Vendndodhja: Ne perendim... :D:)
Postime: 4,352
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
- Gjuha shqipe nuk i ka dy A po vetėm njė dhe ajo ėshtė "me zė" . Mu pėr kėtė arėsye e cilėsojmė si "zanore"(me za pra).
- E , Ė , e dhe ė janė poashtu zanore. Sikur tė mos ishte kėshtu, ti nuk do kishe mujt "me kesh me Zė"!
- Gjuha shqipe nuk e ka zanoren "Ź". Frėngjishtja e pėrdor dendur kėtė tė fundit. Kujt mendja nuk i shkon me "kesh me Zė" kur e dėgjon tingullin "Ź"!
- Arben dhe Arbėr as nuk shkruhet njėjtė, as nuk shqiptohet njėjtė.Gjuha shqipe ka 36 fonema(njėsi dalluese) :
- 29 bashktingėllore :
b c ē d dh f g gj h j k l ll m n nj p q r rr s sh t th v x xh z zh

7 zanore : a e ė i o u y

Gjuha shqipe pėrdor vetėm 27 germa e jo "46 qysh t'paskane thane ty" :

A B C Ē D E Ė F G H I J K L M N O P Q R S T U V X Y Z .


Ps : edhe unė po ju tregoj njė ankdotė.
Sistemi i numrimit decimal(dhjetėsh) pėrbėhet nga 10 njėsi : 0-9.

Nje dite me rastisi me pa te shkrueme nje numer prej disa shifrash te njejta:

555 555 !

Po ju i paskni 6 pesesha te ndryshem ...!
Jo, mu pergjigjen ! Eshte e njėjta njėsi e numrimit decimal (5) e pėrseritur 6 herė ! Nuk kesha ma!
Pershendetje Fshatari!

Khå ka åna jonė nėnės i themi "nånė... o nånė pse m'ke bå"
Si thua Ti, a me e ē(sh)tua edhe i zånore, a dy, pėr hatėr t'gegnishtes e jo t'na kane lånė "shakull" veē me 7, more mua m'duhen edhe 2 tjera me da me kuvet g'juhen tėme, shqipen e bukur...åsht ma kollajt per mua me thånė nånė se nėnė
__________________
Me viēa nuk l’vrohet!
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-11, 23:59   #11
Biznismeni
 
Anėtarėsuar: 07-04-10
Postime: 89
Biznismeni i dashurBiznismeni i dashurBiznismeni i dashur
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

Fshatari , Tregom A ashte e njejt :
A-ja , si te Ari ( emer njeriu ) dhe Ari ( arusha ) ??

A asshte e njejt Y-ja si te :

Ylli ( trup qiellor ) dhe Ylberi ( fenomen natyror ) ??

A ashte O-ja e njejt si te :

Ora ( sahati ) dhe
Biznismeni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 00:00   #12
Biznismeni
 
Anėtarėsuar: 07-04-10
Postime: 89
Biznismeni i dashurBiznismeni i dashurBiznismeni i dashur
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

[QUOTE=Biznismeni;2154212]Fshatari , Tregom A ashte e njejt :
A-ja , si te Ari ( emer njeriu ) dhe Ari ( arusha ) ??

A asshte e njejt Y-ja si te :

Ylli ( trup qiellor ) dhe Ylberi ( fenomen natyror ) ??

A ashte O-ja e njejt si te :

Ora ( sahati ) dhe Oxhaku ?? etj etje ...
Biznismeni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 00:05   #13
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,648
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

[QUOTE=Biznismeni;2154214]
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Biznismeni Shiko postimin
Fshatari , Tregom A ashte e njejt :
A-ja , si te Ari ( emer njeriu ) dhe Ari ( arusha ) ??

A asshte e njejt Y-ja si te :

Ylli ( trup qiellor ) dhe Ylberi ( fenomen natyror ) ??

A ashte O-ja e njejt si te :

Ora ( sahati ) dhe Oxhaku ?? etj etje ...

Per keto zanore, me se e nevojshme na eshte te vihet theksi mbi shkronje !( Por mbi cilat, mbi ato qe kan zgjatje) .
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 00:11   #14
Biznismeni
 
Anėtarėsuar: 07-04-10
Postime: 89
Biznismeni i dashurBiznismeni i dashurBiznismeni i dashur
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

dallandyshe ky standardi ja ka ... gjuhes shipe , e ka sakatu , 70 % te kombit ashte tu vujt per hater te Enverit dhe komunistve ton t“kosves te cilet kan pas qellim me zhduk gjuhen ma te vjeter te evropes , dhe Kodin e gjuhes shqipe dhe greqishtes se vjeter e cila ashte gegnishtja .
Biznismeni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 00:15   #15
Biznismeni
 
Anėtarėsuar: 07-04-10
Postime: 89
Biznismeni i dashurBiznismeni i dashurBiznismeni i dashur
Gabim Titulli: "Njė shkronjė pėr njė tingull"!?

oqeani , shqiptoj ato fjal , dhe shiqo si qendron goja e hapur , plus ku qendron guha , dhe do te vrejsh se nuk ashte pozita e njejt si krijohen ata tinguj .


Biznismeni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.