Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-09-11, 13:48   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Rrymat ekstreme

Sindikalistėt kėrkojnė dorėheqjen e Naim Tėrnavės

Kryetari i Sindikatės sė Punėtorėve tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, imami i Xhamisė nė Podujevė, Idriz Bilalli, me njė sėrė argumentesh ka kėrkuar dorėheqjen e kryetarit tė BIK-ut, Naim Tėrnava.


"Shoqata Sindikale ėshtė kundėr kryetarit tė BIK-ut, pėr shkak se ai nuk ka realizuar asnjė nga premtimet e dhėna prej kur ėshtė zgjedhur nė kėtė post para 7 vjetėsh. BIK-u, tash e 12 vjet nuk ka status tė zgjidhur juridik. Pėrveē kėsaj, kryetari aktual i BIK-ut ėshtė i ndikuar edhe nga rrymat ekstreme qė veprojnė nė Kosovė pėr interesa politike e personale", ka thėnė Bilalli, transmeton koha.net.

Tėrnava, duke ushtruar ndikimin e tij prej kryetari, ka pėrjashtuar nga Fakulteti i Studimeve Islame edhe disa profesorė dhe ka ndėrhyrė nė mėnyrė flagrante nė punėt akademike tė Fakultetit tė Studimeve Islame. Sipas Bilallit, objektivi i Shoqatės Sindikale tė Punėtorėve tė BIK-ut ėshtė qė tė ruajė frymėn tradicionale tė fesė islame nė Kosovė.

"Ne jemi kundėr ndikimit tė rrymave ekstreme, tė cilat kanė synime politike dhe kamuflohen nėn petkun e fesė islame. Kėto rryma, qė financohen nga qarqe ekstreme, kanė pėr qėllim pėrēarjen dhe zbehjen e imazhit tė fesė islame nė trevat tona. Ndaj edhe veprimet e tyre tė fundit, siē janė protestat nė rrugė etj. e kanė qitur nė sipėrfaqe ndikimin e drejtpėrdrejtė nė institucionin e BIK-ut", ka thėnė Bilalli, duke shtuar se prijėsit e kėtyre rrymave dalin edhe si zėdhėnės tė BIK ut, ndėrsa Tėrnava hesht.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-09-11, 13:55   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Personalisht, jam gjithashtu kundeėr ketyre rrymave, mjekerrgjate e fistonshkurtė , dhe mbulesave tė grave qė me shumė i pėrkasin shekujve tė kaluar edhe nė vendet nga vijnė kėto tradita tė prapta.
Dua fenė time ashtu si qė e kishte babė e babgjysh, e jo kėta qe valvojnė flamuj tė zi e tė shkruar nė gjuhė tė huaj.
Nuk dua filozofinė e tyre tė masrtesės brenda pėrbrenda familjes, por dua qė ai i cili bėn kėsi marrina, tė leqitet si qė ėshtė bėrė shekuj me rradhė nė trojet tona dhe me traditat tona.
Thjesht e dua traditėn e bukur Shqiptare dhe e dua fenė si filozofi personale nė tė gjitha trojet tona !
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-11, 16:06   #3
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-11, 17:15   #4
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.
njeriu i uritur nuk llogjikon drejte ..
keshtu thuhet.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 12-09-11 nė 17:16
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-11, 17:58   #5
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Personalisht, jam gjithashtu kundeėr ketyre rrymave, mjekerrgjate e fistonshkurtė , dhe mbulesave tė grave qė me shumė i pėrkasin shekujve tė kaluar edhe nė vendet nga vijnė kėto tradita tė prapta.
Dua fenė time ashtu si qė e kishte babė e babgjysh, e jo kėta qe valvojnė flamuj tė zi e tė shkruar nė gjuhė tė huaj.
Nuk dua filozofinė e tyre tė masrtesės brenda pėrbrenda familjes, por dua qė ai i cili bėn kėsi marrina, tė leqitet si qė ėshtė bėrė shekuj me rradhė nė trojet tona dhe me traditat tona.
Thjesht e dua traditėn e bukur Shqiptare dhe e dua fenė si filozofi personale nė tė gjitha trojet tona !
O miku im desha te shkruej edhe une por asgje spske lan pa e permend qka desha edhe une prandej edhe pse jam nje ateist i madh prap kom nostalgji per ate fen qe ka pas gjyshi im dhe qe kan predikue te paret ton deri me ardhjen e ketyre gabelve taliban
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-11, 18:03   #6
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.
Paramendoni ju si ka qen Irani dikur ne kohen e reza pahlavit si ka jetue nje femer ne ate kohe dhe si jeton tani ne kohen e imamve ,
Si ka qen afganistani dikur dhe si eshte tani ne kohen e mesjetes se hershme eshte kthye dhe se pakur i duhet edhe 150 vjet demokraci per me ardh ne nje jete normale.
Shif se qka bejn fetaret ata shiqoj fillma orgi per vete e femra nuk ka te drejt te ndegjoj radion e sa per tv dhe kino mos te flasim .
Pra gjith te mirat e ksaj bote i kan lan mashkujt per vete dhe femrat duhet me ju rujn nderin e cinin nder pyes une te kujt nderin me ja rujt.??????
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-11, 19:01   #7
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
njeriu i uritur nuk llogjikon drejte ..
keshtu thuhet.

Kjo shpjegon mjaft gjera ne lidhje me ata qe agjerojne!
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-11, 19:17   #8
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.


e uritura, rri kėtu mos ik hahahahahhahahaaha

Shumė bukur ke shkruar e nėse edhe mendon dhe punon kėshtu atėherė tė lumtė.

Tė kam kritikuar pėr njė shkrim qė ke lansuar dikund, nuk po mė kujtohet ku por tė vlerėsoj lartė pėr kėtė shkrim tė cituar.


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-11, 19:19   #9
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
njeriu i uritur nuk llogjikon drejte ..
keshtu thuhet.


njeriu qė nuk logjikon hiq ėshtė xheloz pse tė tjerėt edhe pse tė uritur logjikojn!!!!!!


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-11, 19:28   #10
Idealist
 
Avatari i Idealist
 
Anėtarėsuar: 19-07-11
Vendndodhja: Eshte e rendesishme te dihet jo cmimi, por vlera, pra jetoj ne atdheun tim...
Postime: 156
Idealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.
me barkun e mbushur mendon me mire...po shihet se ke perzi vitet, te kuptoj je e uritur (valle kjo deshmon injorancen tende?)
__________________
Po qe se mes individėve tė njė kombi vjen puna qė dredhia, rrena dhe mashtrimi tė quhen zgjuarėsi, do tė thotė se atė komb e ka zėnė njė sėmundje, tashmė, e pashėrueshme.
Idealist Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-11, 19:34   #11
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

"Po qe se mes individėve tė njė kombi vjen puna qė dredhia, rrena dhe mashtrimi tė quhen zgjuarėsi, do tė thotė se atė komb e ka zėnė njė sėmundje, tashmė, e pashėrueshme."


Thotė firma e Idealistit.


Pa mė thuaj i nderuari Idealist, cila rrymė ėshtė e vėrteta, a kjo me mjekrra talibane apo ajo qė e kanė praktikuar babė e babgjysh?

Cili po dredhon, rren dhe mashtron e pe quan rrymėn e vet zjguarėsi?.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-11, 22:21   #12
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e-uritura Shiko postimin
Kjo shpjegon mjaft gjera ne lidhje me ata qe agjerojne!

jo !
aludova ne ju ..
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 11:13   #13
Idealist
 
Avatari i Idealist
 
Anėtarėsuar: 19-07-11
Vendndodhja: Eshte e rendesishme te dihet jo cmimi, por vlera, pra jetoj ne atdheun tim...
Postime: 156
Idealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėmIdealist i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti Shiko postimin
"Po qe se mes individėve tė njė kombi vjen puna qė dredhia, rrena dhe mashtrimi tė quhen zgjuarėsi, do tė thotė se atė komb e ka zėnė njė sėmundje, tashmė, e pashėrueshme."


Thotė firma e Idealistit.


Pa mė thuaj i nderuari Idealist, cila rrymė ėshtė e vėrteta, a kjo me mjekrra talibane apo ajo qė e kanė praktikuar babė e babgjysh?

Cili po dredhon, rren dhe mashtron e pe quan rrymėn e vet zjguarėsi?.
Artist mesoni me shume rreth religjioneve. Mjekra nuk prezenton Islamin, mjekra nuk prezenton as krishterizmin. Ja ka nga ata qe mbajne mjekra. Artist, pse nuk e quan nje prift me mjeker taliban???edhe priftat pedofil mbajn mjekra- edhe keta duhet quajtur me ndonje emer, apo thjeshte pedofilizmin e kane nga jeta e tyre artistike?
__________________
Po qe se mes individėve tė njė kombi vjen puna qė dredhia, rrena dhe mashtrimi tė quhen zgjuarėsi, do tė thotė se atė komb e ka zėnė njė sėmundje, tashmė, e pashėrueshme.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Idealist : 14-09-11 nė 11:16
Idealist Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 12:30   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idealist Shiko postimin
Artist mesoni me shume rreth religjioneve. Mjekra nuk prezenton Islamin, mjekra nuk prezenton as krishterizmin. Ja ka nga ata qe mbajne mjekra. Artist, pse nuk e quan nje prift me mjeker taliban???edhe priftat pedofil mbajn mjekra- edhe keta duhet quajtur me ndonje emer, apo thjeshte pedofilizmin e kane nga jeta e tyre artistike?
pedofilizmi me siguri eshte trashegu nga pejgamberet pedofil !
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 12:32   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Rrymat ekstreme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idealist Shiko postimin
Artist mesoni me shume rreth religjioneve. Mjekra nuk prezenton Islamin, mjekra nuk prezenton as krishterizmin. Ja ka nga ata qe mbajne mjekra. Artist, pse nuk e quan nje prift me mjeker taliban???edhe priftat pedofil mbajn mjekra- edhe keta duhet quajtur me ndonje emer, apo thjeshte pedofilizmin e kane nga jeta e tyre artistike?
ev eeeeeeeev, edhe ty po tu nevojitka pak lexim! Lexo:


Tė gjitha lavdėrimet i takojnė Allahut, Zotit tė botėve. Paqja dhe bekimet qofshin mbi zotėrinė e tė gjithė Pejgamberėve dhe tė Dėrguarve, si dhe mbi Familjen e tij, Shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė i ndjekin rrugėn e tyre me mirėsi deri nė Ditėn e Shpėrblimit. E mė pas: Allahu Krenar dhe Madhėshtor e ka bėrė pamjen e njeriut shumė tė bukur dhe tė kėnaqshme, sikurse Ai thotė: “Nė tė vėrtetė, Ne e krijuam njeriun nė trajtėn mė tė pėrkryer.” [et-Tin, 4] Ėshtė vėrtetuar se pamja e njerut ėshtė shumė e mirė dhe tėrheqėse. Dhe Allahu Krenar dhe Madhėshtor i ka krijuar njerėzit nė ēift, me dallime tė jashtme tek tė dyja gjinitė. Ai e bėri burrin qė tė ketė mjekėrr, e cila ia shton atij akoma mė shumė bukurinė dhe dinjitetin. Madje ajo ėshtė kurora e fytyrės sė burrit. Prandaj, ėshtė vėnė re se ēdo drejtues i njė medh’hebi (model jetese, feje, ideologjie etj...) - qoftė ai Musliman apo jo - ėshtė me mjekėrr. Aq sa, njeriu nė mėnyrė tė natyrshme e konsideron mjekrrėn si njė burim nderi, pėr shkak se ajo ėshtė njė ngjyrim dallues qė ėshtė i pashembullt: “Thoni: “Kjo fe ėshtė “ngjyra” qė na ka dhėnė Allahu! S’ka “ngjyrė” mė tė bukur se ajo qė jep Allahu! Ne vetėm Atė adhurojmė!”” [el-Bekare, 138] Pėr sa kohė qė mentaliteti i Muslimanėve ishte i ruajtur nga ngjyrimet e mushrikėve, ēifutėve, kristianėve etj, tė dyja gjinitė, qoftė mashkulli apo femra, e konsideronin mjekrrėn si njė zbukurim dhe hijeshi pr burrin. Prandaj Ibn Batuta nė kujtimet qė ka shkruajtur rreth udhėtimeve tė tij me titull Tuhfetun-Nedhar fij ‘Axha’ibil-Esfar (1/17) ka shėnuar njė ngjarje e cila ėshtė kėshtu: Shejkh Xhemalud-Din Sauij ishte njė njeri shumė i bukur. Kėshtu, njė grua u marros pas tij dhe sajoi disa shkaqe pėr ta thirrur atė nė shtėpinė e saj. Mbasi qė ai hyri brenda, ajo i kyēi dyert. Pastaj ajo e thirri Shejkhun qė t’i afrohej pėr tė bėrė zina (marrėdhėnie seksuale tė jashtėligjshme). Shejkhu bėri ēmos qė tė ikte por mė kot. Megjithatė, kur ai nuk gjeti asnjė mėnyrė se si tė shpėtonte, ai vendosi tė shkonte nė tualet dhe aty mori njė brisk dhe me tė rruajti mjekrrėn. Kur doli nga tualeti, gruas iu duk fytyra e tij shumė e shėmtuar, aq sa ajo u neverit prej tij. Kėshtu, ai doli jashtė i qetė e i sigurt, duke i shpėtuar kėshtu nga e keqja. Lexues tė nderuar, kijeni parasysh kėtė: Kur mendja ishte e pastėr, forma e krijuar nga Allahu pėlqehej nga tė gjithė. Kur mendja u trazua, pamja e bukur u duk si e shėmtuar dhe pamja e shėmtuar u duk si e bukur. Nė fakt, kjo ėshtė djallėzia e shejtanit qė guxoi tė fliste para Allahut Krenar e Madhėshtor dhe tha: “Unė doemos do tė marr njė pjesė tė caktuar tė robėrve tė Tu. Doemos do t’i shpie ata nė rrugė tė shtrembėr, do t’i josh me epshe dhe do t’i urdhėroj qė t’u presin veshėt bagėtive, e pastaj do t’i urdhėroj qė tė ndryshojnė krijesėn e Allahut.” [en-Nisa, 118-119] Qė do tė thotė: rrugėt dhe mėnyrat e devijimit tek tė cilat ai i drejtoi robėrit e Allahut. Midis atyre (rrugėve dhe mėnyrave tė devijimit) ishin se ai i mėsonte ata se si ta ndryshonin formėn e krijimit tė Allahut. Dhe Urdhėri Hyjnor vijon mė tej: “Kėshtu pra, drejtoje fytyrėn tėnde drejt Fesė sė Vėrtetė monoteiste el-Hanife, Fitratell-llahi [1] (nė natyrshmėrinė e pastėr) qė Ai ka krijuar njerėzimin. Le tė mos ketė asnjė ndryshim nė krijimin (nė Fenė, nė Rrugėn, nė Besimin e Pastėr Islam) e Allahut. Kjo ėshtė feja e drejtė, por shumica e njerėzve nuk e dinė.” [Rum, 30] Imami i Indisė, Shah Uelijullah ed-Dehleuij thotė nė Huxhetullahil-Baligah (1/152): “Prerja e saj , d.m.th. prerja e mjekrrės ėshtė rrugė e Mexhusive (adhuruesve tė zjarrit) dhe ky ėshtė ndryshim i krijimit tė Allahut.” Poashtu, rruajtja e mjekrrės e bėn njeriun qė t’i ngjajė gruas, gjė pėr tė cilėn ka kėrcėnim tė rėndė. Ėshtė transmetuar nga Ibn ‘Abbasi (radij-Allahu ‘anhu) se Pejgamberi (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) i ka mallkuar burrat qė imitojnė gratė dhe gratė qė imitojnė burrat. [2] Gjithashtu, transmetimi i Ibn ‘Abbasit ėshtė transmetuar edhe nė Musnedin e Ahmedit, tek Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe Ibn Maxheh. Ėshtė transmetuar se Pejgamberi (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thėnė: “Allahu i ka mallkuar gratė qė imitojnė burrat dhe burrat qė imitojnė gratė.” [3] Tė dashur shikues, ajo vepėr tek e cila ėshtė mallkimi i Allahut dhe i tė Dėrguarit tė Tij (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) konsiderohet si njė gjynah shumė i madh dhe i rrezikshėm. Dijetari i madh, Ibn Haxher el-Hejthemi e ka pėrfshirė atė mes gjynaheve tė mėdha nė librin e tij ez-Zeuaxhir ‘an Iktirafil-Keba’ir. Nga ana e jashtme, mjekrra ėshtė njė dallim specifik pėr burrin, kurse mungesa e mjekrrės ėshtė njė dallim specifik pėr gruan. Kėshtu qė, kushdo qė e rruan mjekrrėn nuk ka dyshim se do t’i ngjajė gruas. Imam el-Gazzali thotė nė Ihja ‘Ulumud-Dijn (2/257): “Me tė, d.m.th. me mjekrrėn, burrat dallohen nga gratė.” Pra ai (burri) hyn tek ky kėrcėnim i rėndė. Mjekrra ėshtė Suneti (rruga shembullore) e tė gjithė Pejgamberėve. Prandaj, nė Kur'anin Fisnik pėrmendet mjekrra e Harunit (‘alejhis-salatu ues-selam): “O biri i nėnės sime, mos mė kap pėr mjekrre e as pėr koke!” [Ta-Ha, 94] Gjithashtu, ėshtė pėrmendur mjekrra e Musait (‘alejhis-salatu ues-selam) dhe e Ademit (‘alejhis-salatu ues-selam) nė ed-Durrul-Menthur (1/62). Gjithashtu, nė Kur'an ėshtė urdhėruar: “Kėta janė ata (Pejgamberė) tė cilėt Allahu i ka udhėzuar nė rrugėn e drejtė, andaj edhe ti (o Muhamed) ndiq rrugėn e tyre.” [el-En’am, 90] Qė do tė thotė, merr si shembull vetėm ato vepra tė tjera, pėrveē atyre qė i shfuqizoi Sheriati i Muhamedit. Megjithatė, ky Sheriat nuk e shfuqizoi gjykimin mbi mjekrrėn. Por, ai e afirmoi dhe vuri theksin mbi tė. Andaj, mjekrra e udhėzuesit tone tė lartė, zotėria i Pejgamberėve dhe tė Dėrguarve, Muhamedi (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem), ishte e bekuar dhe e mbushte kraharorin e tij. Sikurse ėshtė pėrcjellė nga Jezid el-Farsi nė Shema’ilut-Tirmidhi, “Kapitulli rreth Shikimit tė Pejgamberit (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) nė ėndėrr” i cili ka thėnė: “E pashė tė Dėrguarin e Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) nė njė ėndėrr.” Kėshtu, ai tha: “Me tė vėrtetė, i Dėrguari i Allahut thoshte: “Shejtani nuk mund tė marrė pamjen time, andaj kushdo qė mė ka parė mua nė ėndėrr, ai mė ka parė mua me tė vėrtetė.” [Mė thanė:] “A mund ta pėrshkruash personin qė ke parė nė ėndėrr?” Unė thashė: “Po.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.