Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-10-11, 11:07   #1
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Monika Vosough Mohebbi

Deutsche Welle
29-11-06

Nėse dikush ndėrron nga feja e krishterė nė atė islame nuk bėhet shumė zhurmė.
Por krejt ndryshe ndodh nė rastin e kundėrt Kush lind si mysliman mbetet i tillė, tė paktėn sipas tė drejtės islame. Njė mysliman qė guxon tė ndėrrojė besimin jeton nė rrezik, veēanėrisht nėn njė rregjim mysliman si ai i Iranit, por edhe nė Gjermani.
Megjithatė ka njerėz tė cilėt kanė kurajo tė ndryshojnė nga islamizmi nė krishtėrim.

Meshė nė njė famulli nė Köln. Njė grua lutet. Rreth 20 besimtarė tė tjerė janė mbledhur nė rradhėt e stolave prapa saj dhe pėrsėrisin me mend lutjen e gruas. Kjo nuk ėshtė njė bashkėsi e zakonshme tė krishterėsh. Kėtu takohen tė krishterė persė, ish myslimanė tė cilėt kanė ndėrruar fe duke u bėrė tė krishterė. Shumica e tyre kanė prapa kohė tė vėshtira - luftė tė brendshme, frikė nga shtypja dhe humbja e kontaktit me familjen.
Pėr shumė kjo ėshtė tashmė pjesė e historisė dhe jetės sė tyre sot.

T’i kthesh krahėt islamizmit ėshtė njė proces i vėshtirė. Pjesa mė e madhe e anėtarėve tė kėtij komuniteti e kanė mbajtur pėr vite me rradhė mbi supe kėtė vendim. Edhe pse nga frika ata duan tė mbeten anonimė, tė konvertuarit nuk e mbajnė tė fshehtė motivacionin e tyre. “Kur lexon biblėn shpirti qetėsohet. Nėse lexon Kuranin atėherė tė hyn frika. Nėse nuk bėj kėtė apo atė gjė, ēfarė do tė ndodhė? Nėse nuk mbaj shami koke atėherė shkoj nė ferr. Nė fenė islame gratė nuk gėzojnė thuajse asnjė tė drejtė.” - thotė njė e konvertuar.

Sipas vlerėsimeve tė organizatave pėr tė drejtat e njeriut dhe kishave, nė Gjermani ka rreth 6.000 tė konvertuar, tė cilėt kanė ndėrruar nga feja myslimane nė atė tė krishterė. Mendohet se mė shumė se gjysma e tyre janė iranianė.
Famulltari Kutzner kujdeset pėr shpirtin e tė krishterėve persė nė Gjermani: “Nė Europė ėshtė vendim personal zgjedhja e kėsaj apo asaj feje apo e asnjė besimi. Kjo ėshtė natyrisht ndryshe nė njė sfond islamik ku feja dhe politika janė tė ndėrthurura shumė mė tepėr nga sa jemi mėsuar nė Europė.


” Nė Republikėn Islamike tė Iranit besimi dhe feja ashtu si nė vendet e tjera myslimane janė pjesė e ēėshtjeve publike. Kush del nga feja shtetėrore, islamizimi, bėn tradhėti tė lartė dhe ndaj shtetit. Pėr tė mbėshtetur kėtė qėndrim tė tyre, qeveria dhe udhėheqėsit fetarė nė rregjimin iranian i referohen Kuranit.

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.I konvertuari nuk gėzon asnjė tė drejtė ligjore. Nga frika tė konvertuarit mund ta jetojnė besimin e tyre vetėm nė heshtje. As miqve dhe familjes nuk mund t’u tregojnė.
I kovertuari Babak ka ndėrruar nga feja islame nė atė tė krishterė pėrpara 14 vjetėsh nė Iran. Qė atėherė ai ka patur vazhdimisht frikė pėr jetėn: “Isha vazhdimisht i vėzhguar, nė punė dhe jashtė saj. Kur ndryshimi i besimit u bė i njohur u arrestova nga qeveria dhe u rraha me kamzhik. Nė punė mė bojkotonin thuajse plotėsisht. Askush nuk fliste mė me mua. Tė gjithė kishin frikė se mund tė ndesheshin me tė njėjtat probleme. Dikur vėshtirėsitė nė Iran u shtuan aq shumė sa vėrtet e kisha tė pamundur tė qėndroja atje mė gjatė. Besoj se po tė kisha qėndruar mė gjatė, sot nuk do tė jetoja.

” Tė konvertuarit nė Iran mund tė praktikojnė fenė nė mėnyrė shumė tė kufizuar. Ata mund tė takohen vetėm nė kisha qė egzistojnė nė ilegalitet, tė ashtuquajturat komunitete shtėpish, kryesisht nė banesa private tė tė konvertuarve.
Sipas tė dhėnave tė organizatave pėr tė drejtat e njeriut, nė Iran ekzistojnė ndėrkohė rreth 100 komunitete tė krishtera shtėpish.

Nė famullinė perse nė Köln pjesa mė e madhe janė pagėzuar vetėm pasi kanė ardhur nė Gjermani. Por edhe kėtu ata ndeshen me paragjykime dhe kėrcėnime nga fanatikė fetarė.

Sot nė Iran dėnimi me vdekje pėr tė konvertuarit thuasje nuk urdhėrohet mė me vendim gjykate. Shpesh ai kryhet nga njė familjar i cili kėrkon tė lajė kėshtu turpin e familjes.
Edhe nė Gjermani ka patur raste tė tilla megjithė lirinė e besimit thotė njė punonjės i Shoqatės Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Njeriut nė Frankfurt: “Pėr fat tė keq ka edhe nė Gjermani vrasje tė tė konvertuarve nė komunitetin iranian. Askush nuk e si sa ėshtė numri i kėtyre vrasjeve pasi ashtu si nė rastin e tė ashtuquajturave vrasje pėr arsye nderi ato kamuflohen si aksidente nė shtėpi apo aksidente me makinė. Ka qė thonė se numri i vrasjeve tė tė konvertuarve nė Gjermani arrin pesė nė vit.

” Megjithė frikėn tė konvertuarit nuk heqin dorė nga besimi i tyre. Nga myslimanėt ata kėrkojnė tė njohin pėrkatėsinė fetare si ēėshtje private. Myslimanėt nė Europė qė pėrfaqėsojnė qėndrime tė moderuara nuk i vėnė aspak rėndėsi detyrimit pėr t’iu pėrmbajtur fesė islame.

Mounir Azzaoui nga Kėshilli Qėndror i Myslimanėve nė Gjermani e konsideron jashtė kohe detyrimin pėr fenė islame: “Nė tė vėrtetė nė traditėn islame ka sinjale qė flasin se liria fetare nuk ėshtė e lejuar. Por kjo duhet parė nė kontekstin kohor dhe nė kohėn e Profetėve mundėsia e ndryshimin tė fesė nuk egzistonte. Sot jetojmė nė njė situatė krejt tjetėr dhe pėr kėtė arsye duhet tė jetė plotėsisht e mundur qė feja islame tė praktikohet por edhe tė hiqet dorė prej saj.”

Ky kėndvėshtrim nuk ndahet megjithatė nga disa prej myslimanėve nė Gjermani dhe para sė gjithash nga shunė qeveri myslimane. Nė Iran situata pėr tė konvertuarit ėshtė ashpėrsuar edhe mė shumė qė prej ardhjes nė post tė konservatorit tė linjės sė ashpėr, Presidentit Mahmud Ahmadinexhad.


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-10-11, 13:07   #2
Kosova19
 
Avatari i Kosova19
 
Anėtarėsuar: 29-11-07
Postime: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei Shiko postimin
Monika Vosough Mohebbi


Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.
Kjo ėsht rrenė se nuk lejohet ta kerie vrasjen e njė personi qe e meriton tė vritet pėr veq se pushtetarit, edhe pėr kėt kam shum argumente nga Kurani dhe Suneti . Pot lejohet kjo njerzit munden me vra ndokėn pėr me ja marr pasurin dhe me rrejt se e kena vra se ka dal nga feja.

Ky ligje e mbron fen islame nga genjshtrat; mos me qenė ky ligjė ather ateistet dot futeshin nė kėt fe e nestra dot dilshin; dhe dot rrejshin se nuk na peleqj. Sot disa kurd nga turqia qe sakan qen ndoshta kurr musliman bėhen katolik pėr ti fitua letrat se kishem sguxoin mu kthie ne vend te vet se na vrasin.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 13:28   #3
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

E nderume apo i nderumi Kosova 19

Ti kurr nuk e ke lexu Kuranin e as qe ke idene se cka ka aty mbrenda .
Ne shkrimin e me siperm nuk behet fjale per Kuranin por per Kushtetuten Iraniane.
Kur mundohesh me u talle tregon se je ....i pa dijshem .
Do te doja te jem gabim por shkrimet tauaj jan tallese per Besimin Islam .Te keshilloj, si miku me i mire, qe te mos hysh ne debate per gjerat qe nuk i njeh fare.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 13:44   #4
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
E nderume apo i nderumi Kosova 19

Ti kurr nuk e ke lexu Kuranin e as qe ke idene se cka ka aty mbrenda .
Ne shkrimin e me siperm nuk behet fjale per Kuranin por per Kushtetuten Iraniane.
Kur mundohesh me u talle tregon se je ....i pa dijshem .
Do te doja te jem gabim por shkrimet tauaj jan tallese per Besimin Islam .Te keshilloj, si miku me i mire, qe te mos hysh ne debate per gjerat qe nuk i njeh fare.
Ajo flet per kur'anin, e jo per kushtetuten !

Ju qe nuk e pergenjeshtroni autorin e keti shkrimi te killavt me plotkuptimin e fjales, me gjeni se ne cilen sure kur'anore gjindet kjo, qe ajo ka cituar :
” Nė Republikėn Islamike tė Iranit besimi dhe feja ashtu si nė vendet e tjera myslimane janė pjesė e ēėshtjeve publike. Kush del nga feja shtetėrore, islamizimi, bėn tradhėti tė lartė dhe ndaj shtetit. Pėr tė mbėshtetur kėtė qėndrim tė tyre, qeveria dhe udhėheqėsit fetarė nė rregjimin iranian i referohen Kuranit.

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.


Mendoj qe duhet ti veni ne pyetje diturit e juaja rreth besimit Islamik, sepse Shari-ati eshte ligji Hyjnor, e jo ligj "iranian" !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 01-10-11 nė 13:45
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 15:05   #5
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Ajo flet per kur'anin, e jo per kushtetuten !

Ju qe nuk e pergenjeshtroni autorin e keti shkrimi te killavt me plotkuptimin e fjales, me gjeni se ne cilen sure kur'anore gjindet kjo, qe ajo ka cituar :
” Nė Republikėn Islamike tė Iranit besimi dhe feja ashtu si nė vendet e tjera myslimane janė pjesė e ēėshtjeve publike. Kush del nga feja shtetėrore, islamizimi, bėn tradhėti tė lartė dhe ndaj shtetit. Pėr tė mbėshtetur kėtė qėndrim tė tyre, qeveria dhe udhėheqėsit fetarė nė rregjimin iranian i referohen Kuranit.

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.


Mendoj qe duhet ti veni ne pyetje diturit e juaja rreth besimit Islamik, sepse Shari-ati eshte ligji Hyjnor, e jo ligj "iranian" !
Edhe pse ma merrte mendja ,nuk pritnja qe ju te dilnit ne mbrojtje te mosdijes!!

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.


E per cfar tolerance , ne Besimin Islam ,atehere flisni ksajde????

Mos harroni , edhe Kushtetuta e Iranit e edhe e Arabise Saudite thirren ne Sheirat dhe Kuran por ndryshojn ne shumecka si nata me dite!!
Njera eshte Sunite e tjetra Shite !!

Sure EN NISANE
Ajeti 63
Sure EL MU'MINUNE
Ajeti117
Sure SEBE'E
Ajeti25, 26

E shume e shume shembuj tjere.
"Zoti e din me se miri !"
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 01-10-11 nė 15:07
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 15:30   #6
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Edhe pse ma merrte mendja ,nuk pritnja qe ju te dilnit ne mbrojtje te mosdijes!!

Atje shkruhet:”Nėse ndryshoni atėherė ajo ju sulmon dhe ju vret kudo qė tė jeni.” Sharia, ligji i Zotit, kėrkon dėnimin me vdekje pėr tė konvertuarit. Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar.


E per cfar tolerance , ne Besimin Islam ,atehere flisni ksajde????

Mos harroni , edhe Kushtetuta e Iranit e edhe e Arabise Saudite thirren ne Sheirat dhe Kuran por ndryshojn ne shumecka si nata me dite!!
Njera eshte Sunite e tjetra Shite !!

Sure EN NISANE
Ajeti 63
Sure EL MU'MINUNE
Ajeti117
Sure SEBE'E
Ajeti25, 26

E shume e shume shembuj tjere.
"Zoti e din me se miri !"

...


dhe? Ku aludon ti ?

mos deshiron te behesh me i dijshem se dijetaret ?


Islami denon me mbytje murtedet ! ...Sheriati eshte ligji i Allahut ! ...Qeverit e te gjitha shteteve Islame jane te devijuara , padyshim !


askund ne bote nuk praktikohet Islami ,edhe pse quhen shtet Islam !...gjersa per Iranin te mos flasim fare , lidhje ata me Islam nuk kane ! Jahudi te konvertuar per te deviju Islamin nga autoktonia e tij e larte dhe e paster !


denimin me vdekje , amputimet , rrahjet...ne sheriat , qe te gjitha i bien ne obligim paris se shtetit , e jo individeve krye ne vehte ! pra, asnje individ nuk ka te drejte te zbatoi amputim , rrahje , mbytje ...pos atij qe eshte i caktuar nga shteti , dhe gezon kompetencen e plote per te ushtru ...pas urdherit te Kadiut !


ps.
askush nga ne krijesat , nuk mundemi me qene me te dhimbshem per njeri tjetrin se Krijuesi ...mirepo Ai vete i ka caktuar keto masa , dhe ate vetem per te miren e krijesave te Tij !.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 15:38   #7
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin


Sure EN NISANE
Ajeti 63
Sure EL MU'MINUNE
Ajeti117
Sure SEBE'E
Ajeti25, 26

E shume e shume shembuj tjere.
"Zoti e din me se miri !"

...


ani i kane msu do fjale :- " Zoti e di me se miri " , etje etj ..duke na lexu neve ...dhe perpiqen te qesin hi syve atyre qe jane ende te verdh ne Islam ....oooo Zot !


keto Ajete , kane nje enciklopedi pas tyre , mos i bir shkurt !... normal qe Allahu gjykon per te gjithe, por kjo vlene per boten e mashuar , ahiret ...gjersa ketu ka vene ligje !


"folju me butesi " - perderisa e sheh se ka sukses , kur e sheh se jo ...vine ne shprehje tjera masa !ps.
e di se je moderator a admin a ēka je ....mos me perjashto , shaj , largo shkrimet ....kaq ! permbaju ti dhe ata si ti keshillave te tolerances te cilat po i shkepni kah po silleni tjereve , e njejta vlene edhe per ju !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 15:41   #8
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Te gjitha keto denime jan per te ruajt fronin e jo per te mbrojt Islamin .
Une nuk deshiroj te paraqitem me i dijshem se ata por as ata nuk duhet te nguaten e te paraqiten me te fuqishem se Krijuesi.
Pa dijen e Ti nuk ndodhe asgje!
Ai e din me se miri!
Zoti nuk i ka fale doren njerit ne menyre qe dikush tjeter te thot , ky eshte gabim ,duhet me i pre doren.
Denimet dhe shperblimet i takojne vetem Atij !Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar. Kjo eshte me teper se QMENDURI!!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 01-10-11 nė 15:42
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 15:46   #9
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Te gjitha keto denime jan per te ruajt fronin e jo per te mbrojt Islamin .
Une nuk deshiroj te paraqitem me i dijshem se ata por as ata nuk duhet te nguaten e te paraqiten me te fuqishem se Krijuesi.
Pa dijen e Ti nuk ndodhe asgje!
Ai e din me se miri!
Zoti nuk i ka fale doren njerit ne menyre qe dikush tjeter te thot , ky eshte gabim ,duhet me i pre doren.
Denimet dhe shperblimet i takojne vetem Atij !Sipas tė drejtės islame ēdo mysliman ka tė drejtė tė vrasė njė tė konvertuar. Kjo eshte me teper se QMENDURI!!!

....

ēmenduri eshte te flasesh per henen pa qene prej astronomeve psh !


edhe ti , dy lidhje me islam nuk i ke e vjen ketu shet filozofi !


shih ti , jo le te bene kush ēka te doje , le te vjedh , le te mbys , le te dhunon , ēka je kah flet bre ...? ligji i mbytjes me injekcion , karrige rryme , etj ... ēka eshte me to ? ...shihni kush sa zemermire ky , paska pas me lane dunjan sallamadihone , kush ēka , qysh , si te don , jo bal , ka rregulla , ligje ,harroje !


jo , joooooooooooo , jo ēdo individ ! ...lexo njeri para se me u perserit , lexo ēka thash me larte !


individi kompetent , i caktuar prej shteti ! ...dhe ate pas shume e shume perpjekjeve per permiresim , tek mandej si opcion i fundit zbatohet mbytja e murtedit , amputimi i hajnit etj etj !


ti ja s ' po merr vesh nime , ja s po don me marr !.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Alima : 01-10-11 nė 15:50
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 16:16   #10
prototyp
 
Anėtarėsuar: 11-05-10
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 110
prototyp i njohur pėr tė gjithėprototyp i njohur pėr tė gjithėprototyp i njohur pėr tė gjithėprototyp i njohur pėr tė gjithėprototyp i njohur pėr tė gjithėprototyp i njohur pėr tė gjithėprototyp i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga alima Shiko postimin
....

ēmenduri eshte te flasesh per henen pa qene prej astronomeve psh !


Edhe ti , dy lidhje me islam nuk i ke e vjen ketu shet filozofi !


Shih ti , jo le te bene kush ēka te doje , le te vjedh , le te mbys , le te dhunon , ēka je kah flet bre ...? Ligji i mbytjes me injekcion , karrige rryme , etj ... ēka eshte me to ? ...shihni kush sa zemermire ky , paska pas me lane dunjan sallamadihone , kush ēka , qysh , si te don , jo bal , ka rregulla , ligje ,harroje !


Jo , joooooooooooo , jo ēdo individ ! ...lexo njeri para se me u perserit , lexo ēka thash me larte !


Individi kompetent , i caktuar prej shteti ! ...dhe ate pas shume e shume perpjekjeve per permiresim , tek mandej si opcion i fundit zbatohet mbytja e murtedit , amputimi i hajnit etj etj !


Ti ja s ' po merr vesh nime , ja s po don me marr !.


01.10.2011
prototyp Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 16:21   #11
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

halime hanmi,

nje gje ta kemi te kjarte (nderkohe qe diskutimi vazhdon):

islam, nuk dmth paqe;

islam, dmth nėnshtrim.


E kam fjalen jo pėr kopalla te hoxhallareve, por pėr cdo burim gjuhesor nga Arabishtja.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 16:21   #12
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Pse te gjithe qe flasin per Henen jan astronom????
Edhe ti lexoje ate me te kuqe e mandej fol!Aty po thot cdo mysliman!
E sa per dituri une e dij qe nuk dij!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 16:22   #13
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga prototyp Shiko postimin
01.10.2011
...17:20 PM .... e 45 sec !

.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 16:57   #14
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

...


po mire boll pe dishe arabishten pant ... a ja ke nis me jape mesim diku , a ende po konkuron LOL ?!


a ti guri i syloviqe , ndaq shkruje me t kuqe ndaq me t verdh ... njejt !


grahni se mire e keni ... shume gjera do i kuptoni , por jo inshAllah vone , dhe kete per te miren e juj !


Allahu u udhezofte , Amin !
.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-11, 17:52   #15
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nėse lind si musliman, vdes si i tillė?

Ato me te kuqe jan te juajat !! Zakonisht kur ua nxene dera bishtin filloni me debat -bajat!!
Nuk ka me keq se kur flet e masandej e sheh qe krejt gabim e ke pas .
Kur nuk dini -rrini!


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:10.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.