Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-11-11, 18:29   #1
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Autoritet e rendit nė Maqedoni thonė se i ndjekin me vėmendje aktivitetet e grupeve ekstremiste, jo vetėm nė vend dhe rajon, por edhe mė gjerė.
Njerėz me veshje dhe stil arab pėr nga paraqitja e jashtme e qė sidomos hasen nė kryeqytetin e Maqedonisė, tė cilėt kryesisht janė shqiptarė, por ka edhe romė si dhe nga komunitetet tjera myslimane, mendohet se u pėrkasin grupeve radikale islamike, por sipas njohėsve tė rrethanave kjo nuk do tė thotė patjetėr kėshtu.

Nė Maqedoni ekzistojnė grupe vehabistėsh, ndonėse siē vlerėsohet nuk paraqesin ndonjė rrezik pėr qėndrueshmėrinė.

Bashkėsia Islame nė Maqedoni dhe autoritetet e rendit thonė se nė vend janė tė pranishme grupe radikale islamike, por se ato nuk paraqesin ndonjė rrezik pėr momentin.

Kryetari i Bashkėsisė Islame, Sulejman Rexhepi, i cili grupet e tilla i cilėson si lėvizje politike-selefiste apo vehabiste, ka thėnė se ato nuk gjejnė pėrkrahje tek besimtarėt muslimanė nė Maqedoni. Aktualisht tė gjitha xhamitė nė Maqedoni janė nėn kontrollin e Bashkėsisė Islame.


“Depėrtimi i vehabizmit nė kėto troje nuk ėshtė qa i fuqishėm sepse kjo lėvizje pėrhapet duke i paguar aktorėt dhe personat tė cilėt involvohen nė kėto lėvizje. Gjithandej nuk funksionon shteti juridik dhe ku nuk ka vullnet politik pėr mirėvajtjen e punėve dhe kontrollimin e gjendjes nė vend ato paraqiten dhe gjejnė hapėsirė, pastaj ecin dhe zhvillohet”, ėshtė shprehur Rexhepi pėr Zėrin e Amerikės.

Autoritet e rendit thonė se i ndjekin me vėmendje aktivitetet e grupeve ekstremiste, jo vetėm nė vend dhe rajon por edhe mė gjerė. Sipas tyre nė Maqedoni ekzistojnė grupe tė cilat interpretojnė dhe ligjėrojnė mėsimin radikal tė islamit por se aktualisht nuk ka rrezik real pėr sigurinė e qytetarėve tė vendit apo pėr trupin diplomatik. /VoA/INA/Telegrafi/


Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-11-11, 18:32   #2
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Tani mendoj qe menjere do vine shkrime qe do ta cilesojne kreun e bashkesise Islame si anti-shqiptar, nje qe eshte kunder Islamit e gjera te tilla.

Une pres qe ta shiqoni arsyeshem kete problem. Ta pranoni se puna e ekstremizmit fetar Vehabist ekziston, ekziston edhe fakti qe veshja me ngjyra arabe ska te beje me shqiptarizem apo me Islamin tradicional.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-11, 12:46   #3
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Tani mendoj qe menjere do vine shkrime qe do ta cilesojne kreun e bashkesise Islame si anti-shqiptar, nje qe eshte kunder Islamit e gjera te tilla.

Une pres qe ta shiqoni arsyeshem kete problem. Ta pranoni se puna e ekstremizmit fetar Vehabist ekziston, ekziston edhe fakti qe veshja me ngjyra arabe ska te beje me shqiptarizem apo me Islamin tradicional.
A thua i mbarove problemet kishtare te tuat per te u marre me probleme e te tjerve..Ska asnje rezik ne maqedoni nga vehabizmi po i lekundet karigja ketij mikut tend edhe pse te vjellet e kur e shikon qallmen e tij.Vehabizmi ska te beje me popullaten islame shqiptare po me torbeshet sih ex makedonski muslimani,ato jan ato qe nuk e lene te qete kryeimamin...e ty te them njohtohu mir me problemin e pastaj dil gjoja ne mbrojtje te Rexhepit..ska ky asnje ndikim ne ate komunitet te makedoski muslimani per ate thote se nuk funkcionon shteti gjithkund..shnetje ty dhe rexhepit me makedosnki muslimanet dhe mso i ngatroni shqiptaret.Sjko njeher edil andej dhe shih me syte e tua e me pas fol si koke pre forumeve.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-11, 16:05   #4
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
A thua i mbarove problemet kishtare te tuat per te u marre me probleme e te tjerve..Ska asnje rezik ne maqedoni nga vehabizmi po i lekundet karigja ketij mikut tend edhe pse te vjellet e kur e shikon qallmen e tij.Vehabizmi ska te beje me popullaten islame shqiptare po me torbeshet sih ex makedonski muslimani,ato jan ato qe nuk e lene te qete kryeimamin...e ty te them njohtohu mir me problemin e pastaj dil gjoja ne mbrojtje te Rexhepit..ska ky asnje ndikim ne ate komunitet te makedoski muslimani per ate thote se nuk funkcionon shteti gjithkund..shnetje ty dhe rexhepit me makedosnki muslimanet dhe mso i ngatroni shqiptaret.Sjko njeher edil andej dhe shih me syte e tua e me pas fol si koke pre forumeve.
Nuk po them une qe ka probleme me Vehabizmin ne Mqedoni, po thot krye Hoxha i shqiptarve Musliman ne Maqedoni ) lexo tekstin ). Mund te mos ta ket qefi kete fenomen, mirepo ky ekziston, ky nuk eshte problem vetem i shqiptave Musliman, mirepo i gjithe kombit, sepse alarmin po e japin kreret e bashkesise Islame te asaj pjese.

Mos e devijo temen Z. Kercovar ;)
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-11, 16:24   #5
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Nuk po them une qe ka probleme me Vehabizmin ne Mqedoni, po thot krye Hoxha i shqiptarve Musliman ne Maqedoni ) lexo tekstin ). Mund te mos ta ket qefi kete fenomen, mirepo ky ekziston, ky nuk eshte problem vetem i shqiptave Musliman, mirepo i gjithe kombit, sepse alarmin po e japin kreret e bashkesise Islame te asaj pjese.

Mos e devijo temen Z. Kercovar ;)
Tema nuk divijon me diskutime faktike po e devijoni ju disa si Raxhepat.dhe nė fund te kuptojsh me mire se i devijon ti temat qe kur thua se ka problem me shqiptaret muslimane ne maqedoni.Ne maqedoni nuk ka shqiptari muslimani po ka vetem shqiptare ose maqed..Albanci.Shqiptare ne maqedoni ka te komunitetit Islam,Shume pake Katolike,Po edhe Orthodks e gjithe Regjioni i Rekes madhe..andaj mos i etiketo shqiptaret me shqiptare musliman te maqedonise ..he Zotri Zanzi alias e di ti mos e them une.....
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-11, 16:52   #6
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Nuk po them une qe ka probleme me Vehabizmin ne Mqedoni, po thot krye Hoxha i shqiptarve Musliman ne Maqedoni ) lexo tekstin ). Mund te mos ta ket qefi kete fenomen, mirepo ky ekziston, ky nuk eshte problem vetem i shqiptave Musliman, mirepo i gjithe kombit, sepse alarmin po e japin kreret e bashkesise Islame te asaj pjese.

Mos e devijo temen Z. Kercovar ;)
Nga ēka, ti zanzi, rrezikohesh nga rrymat islame ?
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-11, 17:17   #7
kybrah
 
Anėtarėsuar: 11-11-11
Postime: 33
kybrah me shokė shumekybrah me shokė shume
Gabim Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Spo di bre qka me shtue ne lidhje me qet temė ;
ishaAlla pshton be Zanzi nga rryma trifazore , asi bre nga rryma ekstreme vehabe.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga kybrah : 15-11-11 nė 17:18
kybrah Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-11, 17:27   #8
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Tema nuk divijon me diskutime faktike po e devijoni ju disa si Raxhepat.dhe nė fund te kuptojsh me mire se i devijon ti temat qe kur thua se ka problem me shqiptaret muslimane ne maqedoni.Ne maqedoni nuk ka shqiptari muslimani po ka vetem shqiptare ose maqed..Albanci.Shqiptare ne maqedoni ka te komunitetit Islam,Shume pake Katolike,Po edhe Orthodks e gjithe Regjioni i Rekes madhe..andaj mos i etiketo shqiptaret me shqiptare musliman te maqedonise ..he Zotri Zanzi alias e di ti mos e them une.....
Prap sje ka merresh me temen z. Kercovari...! Ti ne asnje rast nuk e komentove deklaraten e KryeHoxhes te Shqiptarve ne Macedoni!

Cka mendon ne lidhje me deklaraten e tije?

A jane reale gjerat-problemet qe i ka shtru?

A i perfaqeson interesat e Shqiptave Mulsiman ne Mqedoni ( ai Hoxhe )

A ka ekstremizem Vehabist ne Macedoni?

Pse Hoxha thot qe ka?

dhe ne fund! Pse ti thua qe nuk ka e Hoxha thot ka ekstemizem Vehabist ne Macedoni?
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-11, 17:27   #9
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Nga ēka, ti zanzi, rrezikohesh nga rrymat islame ?
Makresh, qe njejt edhe per ty, ne ato qe ja thash Kercovarit.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-11, 17:48   #10
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Makresh, qe njejt edhe per ty, ne ato qe ja thash Kercovarit.

Mir, e paska me t'drejt hoxha.
Qenkemi ne rrezik !!!!!

Po s'pe dim hala se nga ēfar rreziki.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-11, 17:51   #11
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Mir, e paska me t'drejt hoxha.
Qenkemi ne rrezik !!!!!

Po s'pe dim hala se nga ēfar rreziki.
Shendosh me qene bre ;) me rendesi me kane mire
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-11, 18:00   #12
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Shendosh me qene bre ;) me rendesi me kane mire
Sigurisht, ateher, pse po i alarmon njerzit per rreziqe qe si dim pasojat ?

Edhe plus, tenton qe te futemi ne lojen tende e ti tani te qendrosh si spektator ? He bre zanzi,.. po hajgarexhi je. Ani "rrezik pi vehabistave" thojka ahahahahaa..
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-11, 19:44   #13
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Prap sje ka merresh me temen z. Kercovari...! Ti ne asnje rast nuk e komentove deklaraten e KryeHoxhes te Shqiptarve ne Macedoni!

Cka mendon ne lidhje me deklaraten e tije?

A jane reale gjerat-problemet qe i ka shtru?

A i perfaqeson interesat e Shqiptave Mulsiman ne Mqedoni ( ai Hoxhe )

A ka ekstremizem Vehabist ne Macedoni?

Pse Hoxha thot qe ka?

dhe ne fund! Pse ti thua qe nuk ka e Hoxha thot ka ekstemizem Vehabist ne Macedoni?
Jan deklarata politike dite,dhe pasi e shohin rrezikun e rrenimit te kariges jan aty vehabet e tu...ndryshe ska asnje rrezik mbase shume a pak une i njoh keto levizje me mire se ti dhe Trnava e Rexhepi.
-Prifti nxitoj te behet edhe president i Kosoves po nuk u be,keshtu edhe Hoxha mendon se me shpifje behet president e shqiptarve gjoja tre i shpetoj nga rreziku Vehab.Ti dhe keto hoxhallaret e tu dhe priftat duhet te dini se ne Islam ka sekte si dhe ne Kriishterim.Ne Islam sekte jan Vehabet,Orthodokset musliman (bekstashinjt)..e tje etj.Krishterimi si terresi poashtu ka sekte p.sh Protestantet,Metodistet etj,edhe katoliket dikur edhe kan luftu kunder ketyre levizje te reformuara fetare duke i pa si rrezik posi hoxha yt sot..prandaj kur nuk ke njohuri mbi religjionet mos e fut trupin tend aty ku e ka fut hoxha ose prifti mbase te del ngushte.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-12-11, 00:16   #14
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

Islami radikal kundėr interesave tė shqiptarėveKryetari i Bashkėsisė Islame tė Maqedonisė, Sulejman Rexhepi, tha se besimtarėt myslimanė, brenda dhe jashtė vendit, janė tė shqetėsuar nga veprimet kundėrligjore dhe tė pakontrolluara, tė cilat ushtrohen nga individė radikalė vehabistė nė Maqedoni, nė disa institucione fetare tė vendit.

Rexhepi me kėtė rast kėrkoi ndėrhyrjen e institucioneve pėrkatėse si dhe mbėshtetjen e partive politike nė luftėn e Bashkėsisė Islame kundrejt veprimeve radikale tė vehabistėve nė Maqedoni.

"Besimtarėt myslimanė, brenda dhe jashtė vendit, janė tė shqetėsuar dhe u bėjnė ftesė partive politike shqiptare, Qeverisė, institucioneve shtetėrore si dhe tė gjitha subjekteve tė akredituara nė Maqedoni, nė veēanti Ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe asaj tė Unionit Evropian me seli nė Shkup, qė tė pėrkrahin institucionin e Bashkėsisė Fetare Islame dhe tė marrin masa tė duhura kundėr kėtyre individėve radikalė, qėllimi i tė cilėve ėshtė dėmtimi i Islamit si fe, njėherėsh rrėnimi i imazhit tė popullit tonė dhe pengimi i tė njėjtit pėr integrimin nė NATO dhe nė Unionin Evropian", deklaroi kryetari i Bashkėsisė Islame tė Maqedonisė, Sulejman Rexhepi.

Ai shprehu kėshtu edhe kėrkesėn e kryemyftinjve dhe imamėve tė Maqedonisė qė veprojnė nė vendet evropiane dhe SHBA.

Ndaj kėsaj kėrkese menjėherė ka reaguar Ministria e Punėve tė Brendshme e Maqedonisė, me ē'rast ka theksuar se mes dikasterit tė policisė dhe Bashkėsisė Islame janė zhvilluar njė varg takimesh muajin e fundit, ku nė hollėsi ėshtė trajtuar problemi nė fjalė.

"Ministria e Punėve tė Brendshme nė vazhdimėsi ėshtė duke ndjekur situatėn sa i pėrket predikimit tė Islamit radikal nė vend dhe do tė reagojė nė momentin qė do tė ketė dėshmi konkrete, duke i nxjerrė para organeve ligjore personat e caktuar, qė janė tė involvuar nė predikimin e Islamit radikal", tha zėdhėnėsi i dikasterit tė policisė, Ivo Kotevski.

Partitė politike shqiptare, Bashkimi Demokratik pėr Integrim dhe Demokracia e Re, kanė dėnuar paraqitjen e grupeve radikale vahabiste nė Maqedoni, duke nėnvizuar se veprimi i tyre paraqet kėrcėnim pėr imazhin e shoqėrisė shqiptare.

"Jam thellė i bindur se interesi i shoqėrisė shqiptare tani dhe nė tė ardhmen, nga forcat relevante tė komunitetit ndėrkombėtar shihet larg formave radikale tė ēfarėdo lloji, kryesisht tė asaj qė quhet formė ekstremiste dhe radikale islame", tha deputeti i partisė shqiptare nė opozitė, Demokracia e Re, Sulejman Rushiti.

Edhe deputeti i BDI-sė, Tahir Hani, tha se partia e tij angazhohet pėr eliminimin e kurtheve, pėr tė identifikuar shqiptarėt e Maqedonisė me veprime radikale.

"Republika e Maqedonisė, si njė shtet multi-fetar dhe multi-etnik, shumė shpejt mund tė ēojė nė prishjen e raporteve ndėretnike dhe atyre politike qė janė shumė tė rėndėsishme pėr vendin. Prandaj, ēdo lėvizje qė ėshtė nė kundėrshtim me vijėn politike tė Maqedonisė dhe tė shteteve tė rajonit, duhet tė mėnjanohet dhe tė mos jetė prezente nė Maqedoni", u shpreh Hani.Marrė nga: REL, shtator 2010.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-12-11, 00:17   #15
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Maqedonia dhe rreziku i ekstremizmit Vehabist.

BFIM: Kujdes nga organizatat e dyshimta fetare

Bashkėsia Fetare Islame nė Maqedoni (BFIM) po ndjekė zhvillimet e fundit lidhur me veprimin e disa organizatave nė emėr tė fesė qė realizojnė aktivitete fetare sidomos nė kėtė muaj tė Ramazanit.

Zyrtarė tė BFIM-sė kanė bėrė tė ditur se i kanė bėrė me dije disa organizatave dhe shoqatave, por i bėjnė thirrje edhe besimtarėve qė tė mos pėrzihen nė punėt dhe aktivitetet e atyre organizatave qė kanė prapavijė tė errėt dhe pėrfitime, duke u thirrur nė ēėshtjet fetare.

Revista amerikane "Weekly Standard" nė njė reportazh pėr Maqedoninė ka pasqyruar rrezikin e pranisė sė radikalizmit islam pėrmes disa organizatave qė ka pėrmendur dhe ndikimeve financiare arabe.

BFIM pranon se predikues dhe ligjėrues tė ndryshėm qė nuk njihen brenda opinionit fetar dhe shqiptar nė Maqedoni vijnė dhe predikojnė nė emėr tė disa organizatave dhe shoqatave tė ndryshme fetare.

Kjo situatė ka nxitur bujė me praninė nė njė ligjeratė fetare nė Tetovė tė ligjėruesit fetar Hani Ramadan, vėllai i intelektualit tė njohur Ramadan Tariq. Hani dhe Tarik Ramadan janė nipat e Hassan el-Bena, themeluesi i Vėllazėrisė Myslimane. Dy vėllezėrit nga "Weekly Standard" janė konsideruar si predikues tė ēėshtjeve radikale qė dėmtojnė islamin tradicional shqiptar.

Zyrtari i lartė i BFIM-sė, Jakup Selimovski ka theksuar se nuk dėshiron tė flas pėr atė se ēka ėshtė biseduar nė atė tribunė nė Tetovė, por ai kėrkoi qė pėr kėtė tė deklarohen organizata qė ka ftuar ligjėruesin Ramadan.

"Gjithashtu deri tani nuk bėhet me dije se cilat janė mjetet qė derdhen pėr organizimin e manifestimeve tė ndryshme fetare, humanitare, kulturore dhe festive", theksojnė nga BFIM.

Nga institucioni fetar islam nė Maqedoni rekomandojnė qytetarėt qė tė kenė kujdes edhe lidhur me disa organizime humanitare nga shoqata tė ndryshme nė mbarė vendin, ku mblidhen para me qėllimet pėr ndihmė tė tė varfėrve. Prania dhe aktivizimi i shoqatave tė ndryshme fetare ėshtė mė dinamike gjatė muajit tė Ramazanit nė Maqedoni.Marrė nga: INA, gusht 2011.


Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:33.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.