Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-11-11, 10:21   #1
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Diskutime mbi fetė

Pėr tė diskutuar mbi fetė tė paktėn duhet tė flitet mbi tė gjitha religjionet edhe mbi ate tė cilės i perket diskutuesi e jo tė zgjedhė komente tė personalitete tė njohur si temė diskutimi tė religjionit tjetėr.Tema tė qėllimisht dhe diskusione pėr tė ulur vlerat e njėres fe pėr tė ngritur lartė fenė qė i pėrket diskutuesi ose hapesi i temės,nuk pėrkon me njė diskutim tė mirėfiltė dhe tė drejtė por fėrkon tensione dhe vjellė urrejtje nė ēdo aspekt.

Personalitete
...i tė gjitha feve dhe nė zonėn e tranzicionit mes fesė dhe politikės dhe shoqėrisė laike- si njė pėrmbledhje,do tė duheshte tė shihen dhe tė pėrcjellen nė ēdo portal e jo vetėm njė personalitet dhe nė qėllim tė syrit keq njė fe,nė rastin konret Islami.
Ku ėshtė krishterimi dhe personalitet e krishtere?Nuk janė kėto as pjesė e tranzicionit dhe e shtetit laik?Ėshtė krishterimi nė piedestalin e tė keqes apo fe me pėrmasa politike tė mėdha qė nuk duhet tė diskutohet si fe po si forcė politike?
Futeni krishterimin nė politike qė diskutuesi tė di ku mund tė hapė temė dhe tė diskutojė poashtu nė mėnyrė kulturore mbi mangesit,tė mirat dhe tė kėqiat qė i ka sjellė njerzimit qoft edhe nga aspketi politik,
Ka kategori tė Personalitetete dhe fe.Kjo sigurisht do tė kishte kuptim pėr tė futur njė seksion nė portal,gjithmonė me njerėz tė rėndėsishėm tė feve po edhe tė ateistėve, edhe pse nga natyra ateizmi nuk i perkėt asnjė feje.Pse kėtu diksutohet vetėm mbi Isalim dhe temat qė i hapin janė tė krishterėt.A keni ju fe?Nėse po..keni shumēka pėr tė folur.A nuk ju duket se nė tentativė pėr tė dėmtuar Islamin dėmtoni veten mbase psikiqisht lodheni me ide,terme,fantazma,djallėzime,shpifje,urrejte,gjėr a kėto qė u drejtojnė drejt qendrave patollogjike neuropsikiatrike.

Sigurisht se pėrveē shkencės sė fesė ėshtė edhe filozofia e fesė qė merret me fenė dhe prandaj duhet tė gjejė vendin e saj nė portal!Ja njė shembull, tė cilin mund tė transferoni ato direkt duke u marrė me filozofi tė tjera po gjithmon duke u nusir nga baza e fesė qė i pėrkisni,veēanrisht duke pyetur veten;

Cilat janė kushtet themelore qė mund tė marrė dhe ku duhet tė pėrfshijė kėtė nen tė filozofisė fetare nė portal? Ndoshta tė majtė tė studimeve fetare? A duhet tė lėvizin seksionet kyqe fetare dhe tė ngriten nė portale studimesh fetare dhe filozofia e fesė si bashkėjetes? Kush ka ndonjė ide tė mirė?Si tė diskutohet nė portale mbi fetė pa u ngarkuar me emocione,gėnjeshtra dhe demagogji politike po edhe me filozofi tė ngatruara qė nuk i pėrkasin terenit ku jetoj...?...

Kėtu nė kėtė portal nė fakt seksioni fetarė ėshtė futur si pėrmbledhje tema- nėntema. Por nėn kėto kushte qė kan zgjatur deri tani,duket se mė sė miri ėshtė kuptuar filozofia e fesė qė ėshtė nė anėn e tė djathtėve,kurse feja si shkencė u ėshtė lėnė tė majtėve.Ka dikush iden se cilat janė format qė ndajnė fenė nga shkenca nė filozofi fetare,dhe feja si shkencė e pėrgjithshme?Pse nuk flitet dhe nuk diskuohen fe tė tjera po vetėm Islami?Ėshtė Islami lidhje nė mes popujve Oriental dhe Oksodental?Ēka ėshtė Krishtėrimi,katolicizmi,orthodiksizmi,dhe ēka e dallon nga Islami?Cilat janė se kėto ndasi ose tė arritura tė njerės apo tjetres fe qė tė bėn tė friksuar pėr tė diskutuar mbi fenė tėnde?Ēka ka Islami mė shumė ose me pak qė e bėn mė tėrheqės,dhe ēka ka Krishterimi mė pak ose me shumė se Islami qė e bė terheqes ose jo?Njė diskutim i tillė do tė ishte mė frytdhėnės se sa tė merremi me kritika drejtuar njėrės apo tjterės fe.

A thua se keni tė drejtė tė merreni me sektet Islame kur nuk keni thėne asgje mbi sektet e tė krishtera?Flisni mbi Islamin se ėshtė fe vrastare,po kur nuk keni thėnė asgje pėr formacionet ushtarako policore tė krishtere qė kan masakruar popillin shqiptarė dhe pupuj tė tjerė ne mbarė botėn.Ku doni tė fshihni fytyrėn e vertet tė Krishtėrimit?Duke kritikuar Islamin vend e pa vend?

Seksionet kyqe nė portale mbi fetė dhe kategori mund tė lėvizen poshtė naltė dhe tė jenė sė bashku me artikuj ndėrfetarė. Treguesi dhe listat nga artikujt ndėr-fetare, megjithatė, duhet tė shkojnė nė portal pranė artikullit ku feja diskutohet si e barbartė dhe kategoria fe,asesi si mikse fe dhe politikė,rasti konkret kėtu.Prandaj,njė diskutim i mirėfilltė dhe i barbartė nuk mund tė zhvillohet nė portale ku politikėn e bė feja dhe anasjelltas,ku politiuka bėn fe. Studimet fetare dhe filozofia e fesė direkt dhe nė mėnyrė tė barabartė duhet tė zhvillohet dhe tė diskutohet qė njerzit mė mirė tė njohin fenė e tjetrit.Feja e tjetrit nuk mund tė mėsohet duke e kritikua atė edhe kur nuk e njeh,po as mund tė krijohen hapsira mirėkuptimi dhe bashkėjetėsa e sigurt. Ēka mendoni ju?Keni vė ndonjėhere gisht nė tru se a u janė temat qė sjellni pėr diskutim me rėndėsi pėr mesime nga filozifia fetare,apo tė sulmoj tjetrin e kam mė lehtė se sa tė di mbi religjionin e tij?!Keni menduar ndonjehere se feja ėshtė pika mė e ndejshme pėr njeriun dhe nuk duhet tė i japim vetes liri pėr tė sulmuar atė tjetrėn sepse do tė jemi tė sulmuar?Forma pėr mospajtim me fene e tjetrit nuk mund tė manifestohet duke shėrbyer me intervista dite tė klerikevė po me fakte dhe maturi,pohime shkencore,periudha kalimtare historike se cka e ka bė fenė agresive dhe motivet nė pika negative ose pozitive,e jo me thashethem tė inicuara nga politikan dhe klerik tė shkallės patollogjike ku sundimin e tyre e shohin nė rrugė tė trasuara me urrejtje e cila nuk ėshtė nė dobi tė askujt.aq mė pak nė dobi tė ne shqiptarėve.

Kjo ėshtė qė nuk me pelqen mua e jo Zanzi,Arb etj.mbase ju jeni tė verbruar nga demagogjite klerikale dhe tė politikave destruktive ne tranzicion.
U ka shku ndermend ndonjėhere si duket njė diskutim i mirėfilltė pa e cenuar tė drejtėn e askujt tė besoj ate qė beson dhe tė predikoj fene e tij edhe nė publik dhe shoqėri,dhe tė vesh atė qė i pėlqen pa cėnuar sigurinė e tjetrit?Feja kėrkon mė shumė kulturė nė diskutime se politika,sepse feja ėshtė pėrcaktim shpirtrorė i secilit individ dhe komunitet, kurse politika pėrcaktim interesi i dhe variabėl nė ēdo aspekt.Njė shembull konkret;Dikush e do Rugovėn si politikan dhe trasues i pavarsisė sė shtetit tė Kosovės,dikush se gjoja paska ndėruar fe..dhe edhe nėse..ky nuk merriton dy dashuri dhe respekte po as dy urrejtje mbase pushon i qetė nė shtėpinė e tij tė pėrjeshtme si;DR.Ibrahim Rugova President e Republikės sė Kosovės.

Diskutimet duhet tė jenė hapura dhe neutrale e jo tė ngarkuara me emocione dhe shpifje,trillime,urrejtje etj,por neutralitetin e kėtyre diskutimeve e krijon dhe e ka pėr detyrė stafi i portalit megjithėse, ende nuk ka qenie njerėzore qė ėshtė nė njė pozicion krejtėsisht neutral dhe qė nuk bėn gabime.Natyra jonė ėshtė e tillė tė tolerojmė ose tė mostolerojmė,prandaj duhet tė jemi tė kujdeshshėm me shkrimet dhe pėrfumdime tė gabuara se unė jam mė i mirė se ti dhe anasjalltas,megjithate,duhet tė llogjikojmė pakės mė mirė se deri ku mund tė shkohet me akuza dhe pohime tė gabuara si p.sh.kur Trnave thotė se marrėdhėnjet ne mes Kosovės dhe botės Islam jan tė shkėlqyera,njė demagogji e paster mė shumė politike se sa fetare kur e dimė tė gjithė se qarqet politike dhe ato fetare janė marrė mė shumė me gjoja fundamentalizmin Islam se sa me politikat ne nė nivele mirekuptimi,bashkėpuni dhe toleranca fetare.Kėtu edhe u ndalėn rrugėt e pranimit tė Kosovės si shtet.Vatikani nga ana tjetėr regrutoj asqerėt e tij pėr tė deislamizuar trojet shqiptare me disa altoparlantė tė cilėt me shkrimet e tyre rrenqethse duke akuzuar Islamin, drejpersedrejte kan nė shėnjestėr mbi 70% tė komunitetit shqiptarė tė besimit musliman,gje qėr pė agjensitė i kunderzbulimit jan qėllimi mė i mirė pėr tė parandaluar pranimin e Kosoves si shtet,hapje rrugė tė ēdo frme destabilizuese jo vetėm pėr Kosovėn po tė gjitha trojeve shqiptare,rasti konkret Mitrovica,bomba e kurdisur e cila do tė privojė shqiptarėt nga ēdo e drejtė pėr tė ushtruar autoritetin e tyre legjislativ shtetrorė.

Agjensi kundėrzbulimi ruse,kineze,ezraelite,arabe,serbo greke,pėr ēdo natė me trojan programe tė sotisfikuar marrin nė mbykqyrej portalet shqiptarė duke zgjedhur shkrime tė postuar nga individė,politikan,dhe klerik,pėr qėllime tė tyre pa hetuar as admin po as hostsherbyesit se edhe dikush tjetėr vepron nė portale tė tyre kur u do qefi,brengos shumė oficerė policie tė cilėt nė mungesė tė paisjeve tė sigurisė heshtin duke rrezikuar edhe sigurinė kombėtare,pika mė e rėdsishme dhe domethense e ēdo populli dhe Kombi.
Nuk u shkon ndėrmend se ato e dinė se jemi i vetmi popull ku per shekuj me radhė fetė janė predikuar nė harmoni dhe tolerancė,me shkrimet tona u japim paqyrėn e rrėnimit tė bashkėjetės fetare,dhe rrėnim tė themelit tė Unitetit Kombėtarė?!....
Kur nuk gjeni mėnyrėn mė tė mirė tė diskutoni mbi e tė cilave jeni pjesmarės dhe ndani ēdo thesar Kobetyrė bashkėrisht....

Ku dhe si do te diskutonit Ateizmin ?Ka qėnė pjesė pesė dekada rradhasi edhe pse nuk i perket asnje besimi fetarė.....


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-11-11, 11:08   #2
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Diskutime mbi fetė

Duhet te diskutohet patjter mbi religjionet, mirpo kjo nuk mund te behet ne nje teme te vetme. Gjithashtu ketu me shume diskutohet mbi perfaqesuesit e feve (ne toke) se sa per fene si filozofie apo doktrine.

Prandaj kjo teme eshte e kote sepse kete teme e konsumon nen forumi perkates "toleranca fetare". Urime!
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-11, 12:02   #3
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Titulli: Diskutime mbi fetė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Duhet te diskutohet patjter mbi religjionet, mirpo kjo nuk mund te behet ne nje teme te vetme. Gjithashtu ketu me shume diskutohet mbi perfaqesuesit e feve (ne toke) se sa per fene si filozofie apo doktrine.

Prandaj kjo teme eshte e kote sepse kete teme e konsumon nen forumi perkates "toleranca fetare". Urime!
Po diskutoje ti edhe nenforum toleranca fetare,po sa e shoh une se te mungon toleranca dhe ia ke mbylle rrugen cdo diskutimi qoft si kryetem apo nen teme...
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-11, 12:06   #4
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Diskutime mbi fetė

...

Teme e qelluar vellau , por ... pas parasysh qellimet e mediave ( nje nder to edhe ky forum ) ... e vetmja alternative na ka mbetur : mbrojtja dhe sulmi !


selam !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-12, 10:33   #5
Ora e ligė
 
Anėtarėsuar: 17-06-12
Postime: 62
Ora e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithė
Gabim Re: Diskutime mbi fetė

Martohet me 3 gra per nje dite.Nė Kongo njė burrė ka martuar tre gra pėr njė ditė.Burri i pėrket fesė sė krishterė dhe sipas medieve botėrore, prifti ka patur problem tė gjej nė Bibel mundėsinė qė lejon njė burrė tė merr mė shumė se njė grua.


Me nė fund Prifti e ka gjetur dhe i ka mundėsuar burrit tė pasur tė martohet me tre gra dhe atė nė njė ditė.“Edhe nė atė kohė shtatė gra do tė marrin njė burrė: Bukėn tėnde do hamė dhe veshjet e tua do i veshim, vetėm qė tė mbajmė emrin tėnd, na e hiq prej nesh turpin”, thotė fjalia nga Bibla (isaija 4:1) qė i plotėsoi dėshirėn burrit tė pasur nga Kongo pėr tė marrė 3 gra pėr njė ditė.
Ora e ligė Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-12, 10:57   #6
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Diskutime mbi fetė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ora e ligė Shiko postimin
Martohet me 3 gra per nje dite.Nė Kongo njė burrė ka martuar tre gra pėr njė ditė.Burri i pėrket fesė sė krishterė dhe sipas medieve botėrore, prifti ka patur problem tė gjej nė Bibel mundėsinė qė lejon njė burrė tė merr mė shumė se njė grua.


Me nė fund Prifti e ka gjetur dhe i ka mundėsuar burrit tė pasur tė martohet me tre gra dhe atė nė njė ditė.“Edhe nė atė kohė shtatė gra do tė marrin njė burrė: Bukėn tėnde do hamė dhe veshjet e tua do i veshim, vetėm qė tė mbajmė emrin tėnd, na e hiq prej nesh turpin”, thotė fjalia nga Bibla (isaija 4:1) qė i plotėsoi dėshirėn burrit tė pasur nga Kongo pėr tė marrė 3 gra pėr njė ditė.

...

Qy Afrik, ne Amerik praktikohet me te madhe poligamia me vite por fshehtas shteti 're !

Minuta 3:15 ..." I'ts just the way Abraham ,Isac, Jacob , lived in the Bible "!!!

.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Alima : 25-08-12 nė 11:01
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-12, 11:07   #7
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Diskutime mbi fetė

...

Harrova te ceke se ne Islam martesa me dy motra ne te njejten kohe ndalohet !

.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-12, 11:09   #8
Ora e ligė
 
Anėtarėsuar: 17-06-12
Postime: 62
Ora e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithėOra e ligė i njohur pėr tė gjithė
Gabim Re: Titulli: Diskutime mbi fetė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Harrova te ceke se ne Islam martesa me dy motra ne te njejten kohe ndalohet !

.

A do te thote kjo se une dhe ti mund te martohemi ne te njejten dite, me te njejtin njeri?
Ora e ligė Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-12, 11:11   #9
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Diskutime mbi fetė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ora e ligė Shiko postimin
A do te thote kjo se une dhe ti mund te martohemi ne te njejten dite, me te njejtin njeri?
...

Per nje dite bash?

Duhet te shikoj agjenden,...eshte shume e ngjeshur!


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-12, 11:04   #10
Denim
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Postime: 1,102
Denim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Diskutime mbi fetė

Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielliScientists Prove That All Religious Books Are Man-Made Nonsense


http://www.dailysquib.co.uk/sci_tech...-nonsense.html
Denim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-12, 15:39   #11
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Diskutime mbi fetė

Vertet paske mendu qe ato cka thuhen ne keta libra jan fjal te Zotit a??
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-12, 21:17   #12
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: Diskutime mbi fetė

...

Ev pasha nje Zot, n'dert me kite pale hallk ,he!

.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-12, 21:37   #13
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Diskutime mbi fetė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Denim Shiko postimin
Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielliScientists Prove That All Religious Books Are Man-Made Nonsense


http://www.dailysquib.co.uk/sci_tech...-nonsense.html
mos !
te shkoj mundi posht-a ?????
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-12, 21:40   #14
Denim
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Postime: 1,102
Denim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Diskutime mbi fetė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
mos !
te shkoj mundi posht-a ?????
Kurrėsesi! Unė lė dikend mbrapa!
Denim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-12, 21:46   #15
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Diskutime mbi fetė

...

.....dhe edhe arusha dhe arushani!

.


Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:58.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.