Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kinematografia dhe Televizioni
Emri
Fjalėkalimi
Kinematografia dhe Televizioni Pėrshtypje mbi filmat e fundit vendor apo tė huaj. Dokumentarėt, komeditė, tragjeditė, festivalet e filmit. VIP-at, artistėt, yjet e filmave.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-12-11, 01:15   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Arrow 10 filmat me te mire te vitit 2011...

Ēfarė e bėn njė film tė mirė – ēfarė e bėn njė film tė jetė mė i miri i vitit – nuk ėshtė vetėm njė lėvizje e denjė prej sekondash sa kėtu dhe atje, por njė vazhdimėsi eksperiencash tė mbledhura bashkė. Atėherė si ėshtė zgjedhur filmi mė i mirė i vitit 2011? Si arrijmė tė drejtpeshojmė debutimin nė regji tė Xho Kornishit kundrejt punės sė Methju Vaugn? A duhet tė favorizojmė aftėsinė e Xhorxh Klunit pėr tė buzėqeshur edhe nė momentet mė tragjike apo tė pėrulemi pėrpara performancės sė mrekullueshme tė Runi Mara?
Kėto janė pyetje tė cilave nuk mundet t’i pėrgjigjet vetėm njė person. Ndaj MTV ka mbledhur njė tryezė tė rrumbullakėt me personat mė tė aftė nė stafin e vet pėr tė diskutuar, debatuar, argumentuar dhe me raste sharė nė lidhje me gjithēka qė doli nė kėtė shumėllojshmėri kėtė vit. Nė fund u zgjodhėn 10 filma:

10. “Attack the Block”
Nė njė vit tė mbushur me pushtime alienėsh, “Attack the Black” ishte mė i miri i tė gjithė grupit. Tė marrėsh fantashkencėn pėr njė xhiro pėrmes bandave, tė kalėrosh rrugėt e Londrės jugore, rezulton tė jetė njė kthesė e egėr krijuese e kėtij zhanri, e kompletuar me atė ēka duhet tė jetė dezanji i krijesės mė tė mirė tė parė nė tė gjitha filmat e vitit. Kjo suspancė, e pasur me aksion dhe qė i mundon njė fund tė bukur, ėshtė filmi i fantashkencės sė vitit 2011 – Xhosh Uigler
9. “The Descendants”
“The descedants” do tė thotė njė ndryshim nė tipin e “yllit” Xhorxh Kluni. Personazhi i tij, Met King, nuk mundi tė pėrdorte joshjen e Klunit pėr tė rregulluar familjen e tij tė shkatėrruar nga njė aksident me varkė, ku humbi jetėn gruaja e tij dhe nėna e dy vajzave tė tij adoleshente. Kluni qė pamė nuk ishte ai ylli i filmave, por njė person konfuz, duke i kuptuar gjėrat ndėrsa i pėrjeton. Rezultati ėshtė njė film kompleks dhe emocionalisht i ndershėm qė do tė ishte e trishtė nėse nuk do tė ishte kaq zbavitės. –Kevin Salivan
8. “50/50″
Pikėllues, ngazėllues dhe nė tė njėjtėn kohė qesharak, “50/50” ėshtė ndoshta portretizimi mė i mirė i kancerit nė televizion. Dhe ndoshta do tė jetė kjo arsyeja pse ėshtė tepėr i dėshiruar. Filmi ndjek rrjedhėn e ngjarjeve lidhur me 27-vjeēarin Adam (Jozef Gordon-Levit), tė cilit i ėshtė diagnostikuar njė tumor i rrallė, lufta kundėr kėsaj sėmundjeje me ndihmėn e miqve Kail (Seth Rogen) dhe terapistes nė formim Katerina (Ana Kendrik). Duke u bazuar nė eksperiencėn e jetės reale sė Uill Raiserit (skenografit), mikut tė Rogenit, “50/50” nuk kėrkon ndjesė pėr tė gjetur argėtimin nė njė situatė tė keqe. Dhe ndaj pėlqehet. – Emi Uillkinson
7. “The Muppets”
Ėshtė “The muppets” (njė grup kukullash) pėr mileniumin e ri: Kermit dhe miqtė e tij rikthehen nė teatėr pas njė shkėputjeje prej 12 vitesh, tė pėrditėsuar pėr njė gjeneratė tė re nga shkrimtari/bashkėprotagonisti Xheizon Segel. Nėse fillimi ėshtė disi i trishtė (“Muppets”-t kanė jetuar tė ndarė nga njėri-tjetri dhe tashmė studioja e tyre ėshtė shkatėrruar), nuk ka asgjė qė njė kėrcim koreografik, Emi Adams dhe kori i pulave nuk mund ta ndreqin. –Bruk Tarnof
6. “X-Men: First Class”
Methju Vaugn kishte shumė punė pėr tė bėrė me aktorin Brajan Singer i cili ka bėrė dy filma tė “X-Men” dhe aktorėt e tjerė tepėr tė talentuar, tė cilėt janė pėrshtatur mė sė miri me rolet klasike tė mutantėve tė Mavelit. Vaugn zgjuarsisht arriti tė pėrdorte kėtė gjė si njė avantazh duke i dhėnė tė apasionuarve njė ekskluzivitet tė ri tė bazuar nė historitė e karaktereve, tė akorduar me tė shumėtalentuarit Xhejms MekAvoj si Ēarls Havier dhe Majkėll Fasbender si Erik Lansher/Magneto.– Kara Uorner
5. “Hugo”
Me kaq shumė mėnyra pėr tė parė njė film, magjia e tė shkuarit nė teatėr dhe tė ulurit nė errėsirė duket si njė ide e sė shkuarės. Martin Skorzese ka tentuar tė rigjejė ndjesinė qė i bėn filmat shumė specialė dhe duke e vendosur kėtė nė qendėr tė filmit “Hugo”. Pėrmes historisė sė njė jetimi qė jeton nė stacionin e trenit tė Parisit, “Hugo” zhytet nė krijimin e filmave dhe na tregon se pse filmat mbeten gjithmonė njė vend ku ėndrrat mund tė bėhen realitet. – K.S.
4. “Bridesmaids”
“Bridesmaids” (shoqėrueset e nuseve) ėshtė njė nga ata filmat e rrallė komedianė nė tė cilėt gjithēka funksionon pėr sė miri: stafi i talentuar, i drejtuar nga Kristen Uig, Maja Rudolf dhe Melisa MekKethi nė njė performancė vrasėse; skenat shpesh dukeshin disi jashtė normales dhe raste tė tjera tepėr tė kėndshme qė sillnin shumė tė qeshura., ku skena vendosej nė njė dyqan nusesh. Kėto skena nuk ishin tė kėndshme vetėm pėr femrat, por pėr tė gjithė tė tjerėt. Aq tė kėndshme sa sollėn nė arkat e kompanisė njė fitim prej 169 milion dollarėsh. –K.U.
3. “Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2″
Tė gjitha gjėrave tė bukura do t’i vijė njė ditė fundi. Kur erdhi koha qė edhe Herri Poteri, njė serial shumė i ndjekur tė merrte fund, ishte vėrtet shumė e mrekullueshme tė shihje aktorėt e ndryshėm si Daniel Redklif, Ema Uotson dhe Rupert Grint, tė rritesh brenda personazheve tė tyre heroikė. Njė rrugėtim i gjatė i mbushur me tragjedi dhe shpresė, me dėshpėrime dhe triumfe, e bėri filmin jo mė tė mirė tė tė gjitha serive, por edhe nga mė tė mirėt e vitit. –J.U.
2. “Drive”
Nė njė vit me filma, njė vit i cili mundet tė nominohej edhe si viti i Goslingut, me disa djem tė mirė kanadezė dhe tė spikatur nė ngarjen e makinės, me zėnka nė rrugė. Mundet tė jesh si ai apo me tė. Nuk ka rėndėsi ēfarė, nuk duhet t’ia largosh sytė. Ndaj edhe tė ardhurat e filmit ishin 34,7 milionė dollarė. Filmi pati njė ndikim tė fortė kulturor, duke inspiruar parodi tė shumta dhe duke dhėnė njė kolonė zanore e cila nuk kishte si tė mos dėgjohej nga tė gjithė ata qė kishin njė iPad nė dorė. Do tė jetė njė film pėr tė cilin nuk do flitet vetėm nė 2011-n, por edhe nė vitin 2021-shin. – Erik Ditzian
1. “The Girl with the Dragon Tattoo”
Tė devotshmit e librave popullor tė Stig Larson (apo filmit nė gjuhėn suedeze), nuk kanė pėrse frikėsohen, pasi filmi ėshtė nė duar tė sigurta, nė duart e njė mjeshtri si David Finēer. Regjisori ndjek linjėn e “Social Network” (Rrjetit Social) me njė tjetėr “tour de force”, duke injektuar njė vrasje misterioze e cila nė prezanton me shumė stil hakerin Lisbet Salander (Runi Mara) dhe gazetarin (Daniel Kreig). Mara ėshtė njė zbulim dhe kohėzgjatja prej 160 minutash dhuron skena tė cilat tė shkaktojnė drithma nga njėra skenė nė tjetrėn. E errėt dhe e vėshtirė pėr t’u parė, por njė triumf nė ēdo kėndvėshtrim. –Kevin Polovi


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:22.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.