Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-01-12, 10:26   #1
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Islami dhe toleranca

Liria dhe dinjiteti njeriut nė Islam

... pėr tė gjithė tė tjerėt qė mendojnė se kjo fe do tė thotė, detyrim i intolerancės dhe skllavėrisė!


Islami dhe toleranca

Islami ėshtė njė fe universale dhe sjellė me vete mesazhet e tij - mesazhe tė cilat bėjnė thirrje pėr njė tolerancė universale pėr tė gjithė njerėzimin. Kjo kėrkesė sot ėshtė me e ēmuar se kurrė mė parė, sepse tė gjitha kulturat afrohen njera tjeterės pėr tė u bashkuar nė njė udhė tė pėrbashkėt tolerance.
Qėllimi i Islamit ėshtė edukimi i ndjekėsve tė tij pėr t'u bėrė qytetarė global,udhėrrėfues tė njė tolerance brilante, mendjehapur nė tė menduarit,dhe nė veprime tė pėrgjegjshėm.

Sipas mėsimeve tė Islamit, ne jemi pėrgjegjės pėr tokėn nė tė cilėn jetojmė. Ne kemi pėrgjegjėsi para Zotit me respekt dhe dashuri pėr menaxhimin e saj si dhe pėr tė mbrojtur dhe pėr tė pėrdorur tė gjitha kapacitetet e kėsaj toke pėr qėllime jetese si pėrfaqėsues tė vetėm tė Zotit nė tokė. Nė vend tė "shkatėrrime nė tokė dhe tė derdhurit gjak", thotė Kurani, njeriu duhet tė pėrqendrohet nė punėn e tij tė vėrtetė, falė tė cilave ai siguron njė arsye nėse ai pėrpiqet me tė vėrtetė i kujdesshėm pėr tė realizuar gjithēka nė tė mirė tė njerzimit.

Prandaj, Kur'ani gjithmonė apelon pėr arsyen e njeriut dhe udhėzon atė pėr tė ushtruar lirinė e tij si njė bindje automatike tė Zotit,qė ai pėr ēdo akt krijues tė mos jetė i paaftė pėr tė vendosur. Njeriu nuk duhet tė humbas kufijtė e lirisė se tij, por me vetė arsimin, dmth,tė shtrihet nėpėrmjet mendimit tė pavarur racional dhe veprimit tė lirisė krijuese.


Vetė-edukimi tė i mundėson atij tė tolerojė edhe pėr njė vlerėsim tė duhur tė mundėsive tė tij.


Ndėrgjegjėsimi tė jetė nė anėn tjetėr tė gabueshmėrisė sė bashku me njė vetėdije tė pėrgjegjėsisė, kėshtu do tė gjejė se ēka ėshtė dinjiteti i njeriut duke lejuar njė qėndrim bujar dhe tolerant ndaj njerėzve tė tjerė, me tė cilėt ne duhet tė kombinojnė solidaritetin njerėzor.

Toleranca ėshtė forma dhe njohja e lirė tė lirisė dhe dinjitetit tė ēdo qenije njerėzore, me kusht qė ai t`mos bėn asnjė tė keqe. Nėse ne nuk jemi tė vetėdijshėm pėr gabueshmėritė tona,absollutisht nuk mund tė jemi tė sigurt nė tė drejtėn tonė qė tė posedojmė tė gjithė tė vėrtetėn,dhe kjo ėshtė ajo qė ne na obligon nė thelb tė kemi ēdo njeri tjetėr nė krah, pavarėsisht nga pėrkatsia race, feja, kultura dhe ideologjia,edhe ndaj kėtyre tė sillemi tolerant.

Njė qėndrim i tillė ndėr tė tjera ėshtė marrė pėr njė tė vetme arsye, sepse tė gjitha kėto grupe pėrkatėsie ende nuk kanė qenė, ose vetėm shumė rrallė janė identifikuar me veten. Kjo ėshtė toleranca universale jo e vetme qė e kushtėzon Islami.Islami mėson paqen e nevojshme pėr komunitetin e njeriut,tė mėson tė kesh njė sjellje tė barabartė ndaj ēdo grupi tė njerzve ashtu si donte Krijuesi,tė ēmosh lartė diversitetin e tė gjitha krijesave, si dhe njohjen e individualitetit tė veēantė tė ēdo personi,duke e dashur dhe respektuar atė.


Shumėllojshmėria e grupeve njerėzore nuk duhet tė na pengojė ne pėr tė njohur ata mė nga afėr dhe pėr t'i pajisur ata me tolerancėn e domosdoshme.Pėrndryshe ne nė tė vėrtetė nuk do tė mundemi tė pėrmbushim rolin tonė si zėvendės regjent nė kėtė tokė. Shikur nga ajo edhe se si ėshtė kry diversiteti i grupeve tė tjera tė njerėzve,ėshtė dėshira e Krijuesit qė na mundėson pėr tė pėrmbushur misionin tonė njerėzor. Pėr shkak tė pėrpjekjeve qė janė tė nevojshme pėr tė kuptuar tjetrin, i cili megjithatė ėshtė edhe nė tė vėrtetė rrėnja nė kulturėn e vet, ky duhet tė jetė shkak pėr tė praktikuar tolerancėn ndaj tyre duke na hapur rrugė me tė begatė arsimimi dhe shans kjo, pa tė cilat me njė vetė-drejtim nė sjelljen dhe veprimet tona nuk ėshtė e mundur.

Kurani thotė kėtė:

"O njerėz, Ne ju krijuam ju prej njė mashkulli dhe njė femre dhe ju bėmė popuj e fise, qė tė mund tė njohni njėri-tjetrin. Vėrtetė, pėrpara Zotit ndėr ju ėshtė mė fisnike ajo e cila u bėnė mė tė devotshėm,dhe mė tė devotshmit janė mė tė drejtit...." [49:13]Pėr shkak tė kėsaj nevoje qė njerėzit pa marrė parasysh dallimet e tyre dhe mė gjerė,pėr tė njohur njėri-tjetrin, Islami ka bėrė thirrje pėr njė dialog tė paanshėm fetare dhe thotė: Kjo ėshtė e parė e tė gjitha feve:

"Thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė drejtė pėr tė mohuar ( grindjet dhe luftrat) nė mėnyrėn mė tė mirė tė vėrtetė.Zoti yt di mė sė miri atė qė ėshtė larguar nga rruga e Tij dhe Ai di mė mirė ata tė cilėt ndjekin drejtimin e duhur" . [16:125]


Vendimi apo gjykimi duhet tė lihet mė mirė Perėndisė. Nė vend tė kėsaj, ne duhet tė pėrpiqemi pėr njė sjellje tė drejtė dhe tolerant ndaj tė gjithve.Ajo qė shkon me fenė Islame janė veprimet tona qė ne duhet tė pėrgjigjemi pėr tė.Edhe kjo qėndron gjithashtu nė njė vend tjetėr nė Kur'an:


"... Dhe unė kam qenė i urdhėruar pėr tė ushtruar drejtėsinė mes jush. Perėndia ėshtė Zoti ynė dhe Zoti juaj. Ne kemi vepra tona dhe ju keni pėrgjrgjėsi pėr punėn tuaj! Nuk ka asnjė konflikt themelor midis nesh dhe jush. Perėndia do tė na sjellė sė bashku dhe vetėm te Ai ėshtė rruga e jetės. "[42:15]


Kjo na sjell nė ēėshtjen e tolerancės nė kuptimin e ngushtė, pra tė tolerancės fetare. Ajo i pėrket urdhėrimet fetare nė Islam, sepse tė gjitha fetė e shpallura janė tė vlefshme nė bazė tė mėsimeve islame, nė parim, si mėnyra mė tė vlefshme pėr Perėndinė. Prandaj, muslimanėt i duan tė gjithė profetėt e Perėndisė, tė cilat kanė ndodhur qė nga fillimi i historisė njerėzore nga koha nė kohė, si Moisiu dhe Jezusi tė cilėt gjithashtu janė tė respektuar dhe tė dashur ndėr muslimanėt nė mėnyrė tė barabartė.Po tė logjikojmė mirė dhe drejtė,qė nė fillim konsekuent pėr kėtė ėshtė Muhamed a.s i cili solli nė dritė ēėshtjen e tolerancės fetare dhe lirinė fetare,dhe lirisht mund tė quhet pėrfaqsues i parė i pluralizmit fetar dhe kulturor i shkruar si i tillė edhe nė histori. Ai u pasua nga halifet, kryesisht nga kalifi Omer, toleranca fetare bujare e Sulltan Salahudin,histori e njohur pėr shumė nga ne.

Nė shkrimin e mėsipėrme janė pėrpjekje pėr tė bėrė tė qartė nė aq sa ėshtė toleranca universale aktive, si dhe toleranca fetare nė objektivat e edukimit islam,sa ėshtė kuptuar drejt.


Kėtu edhe kufijtė e tolerancės janė bėrė tė qartė.Janė tė dukshme kudo nė hapsira qė janė nė qarkullim tė kundėrt,aty ku nuk ka njė sjellje tė drejtė, ku tė drejtat universale tė njeriut shkilen sistematikisht, qoftė nga vetė ose nga tė tė tjerėt tė janė shkelur.Aty ku vetėm nėpėrmjet angazhimit personal kėto tė drejta mund tė mbrohen, sepse mbrojtja e tyre nga ligjet e shtetit tė cilat janė tė gjitha tė nevojshme,nuk janė edhe tė mjaftueshme. Prandaj, sipas njė thėnie tė Profetit Muhamed (as): "Kushdo nga ju qė sheh diēka tė keqe duhet tė ndryshojė atė me dorėn e tij,kur nuk mund tė ndryshojė, atėherė me gjuhėn e tij, dhe kur edhe me kėtė nuk mundet, atėherė me zemrėn e tij,edhe pse kjo ėshtė forma e fundit mė e dobėt e besimit. "

Nuk ka asnjė tolerancė ndaj padrejtėsisė dhe mizorisė.

Sė fundi, njė pjesė tė historie tipike nga historia e lashtė islame, pasi ajo sjell njė shembull tė mirė pėr tolerancėn islame aktive. Kjo ėshtė njė ngjarje e pėrditshme nė jetėn e Kalifit tė dytė Omar.

Njė ditė ai pa njė burrė tė vjetėr duke lypur nė rrugė dhe mėsoi se ai ishte njė ēifut. Kalifi mėsoj pėr fatin e njeriut tė vjetėr dhe tha se njė gjė e tillė nuk mund tė ndodhė nė shtetin e tij. Prandaj, ai urdhėroi qė hebrejit plak duhej tė ishte dhėnė njė pension nga shteti, i cili mundėson nė pleqėrinė e tij njė ekzistencė tė mirė.

Nga po i njėjti kalif Omer ėshtė thėnė: "Pse njeriu robėrohet sėrish, edhe pse ai ishte i lindur nga nėna e tij i lirė."

Kjo ėshtė konsiderata islame, e cila pėrsėri dhe pėrsėri merr pėrsipėr detyrat mė tė rėnda pėr tė luftuar pėr tė drejtat dhe lirinė e njeriut nė solidaritetin e plotė dhe tė pėrbashkėt me komunitetet tjera ndėrnjerzore tė cilėj janė pjesė e pandarė e tolerancės universale dhe fetare.


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-01-12, 12:15   #2
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Islami dhe toleranca

Me Xhevat Bislimin kundėr decentralizimit dhe pėr Bashkimin Kombėtar

Hoxha mėson fėmijėt tė thonė se "shkolla tė prish"

Ka kohė qė hoxhallarėt injorantė tė dindinarit kanė marrė pėrsipėr "edukimin" ilegalė tė fėmijėve nė vend tė shkollės, mėsuesėve tė kualifikuar. Por, deri sot nuk e kisha besuar se njė hoxhė mund t'u thotė fėmijėve mos shkoni nė shkollė se "shkolla ju prish"!a!! Kėtė e degjova sot nga dy femijė (nxėnės shkolle) dhe nuk po u besoja veshve tė mi...

Po ecja rrugės sė fshatit kėmbė, kur dėgjoj nga mbrapa dy fėmijė qė po pysnin njėri-tjetrin: "A ke marrė abdes", pyste njėri, kurse tjetri i pėrgjigjejė: "S'kam marrė, por do tė marrė te xhamia". Njėri prej djemėve ishte 9 ose 10 vjeē, kurse tjetri 12 ose 13 vjeēar!! Natyrisht qė nuk ishin mesuar nga mėsuesit as t'i pėrshėndesnin njerėzit qė mund t'i takonin rrugės!!
Ndalova dhe u thash: Shkoni nė shkollė? -Po, m'u pėrgjigjėn, njėzėri.
-Mėsoni apo shkoni sa pėr tė shkuar, i pyeta. Jo, more ēka po na duhet shkolla, mė thanė, kurse njeri, mė i madhi, tha: "I kam pėshurrė nė shkollė" (me falni, por qellimisht po e them siē e tha ky "nxėnės", i "edukuar" nga hoxha antishqiptar i fshatit).

Mė i vogli mė tha: "Shkolla tė prish, prandaj po shkojmė nė xhami, se vetėm aty mėsojmė dhe nuk prishemi, ne jemi "myslimanė"!! Mirė shumė u thash. Po, ju, u thash, jeni shumė tė vegjėl pėr tė shkuar nė xhami. Ju duhet tė shkoni nė shkollė dhe tė mėsoni shumė, tė bėheni tė ditur qė t'i shėrbeni fshatit dhe gjithė vendit tonė... Vetėm tė diturit mund tė bėhen edhe besimtarė tė mirė, tė pashkollet dhe tė paditurit nuk i donė as Zoti sot... Ēfarti more, mė thanė, hoxha di mė shumė se mėsuesit tane...!!

Ja, hoxhallare tė ketille duron toka jone, duron perendia, duron Zoti, duron shoqėria jonė, duron populli ynė i etur pėr dituri, zhvillim e kulturė... Kujt i duhet ky "hoxhė" dhe soji e lloji i tij? Perendisė JO, ketij vendi dhe kėtij populli JO? I duhet vetem Serbisė dhe armiqėve tė popullit dhe vendit tonė... Ferrin (xhehnemin) e ka pak njė "hoxhė" i kėtillė...

Prandaj, prindėrit, mėsuesit dhe shoqėria duhet ta kenė tė qartė se bashkėpunėtorėt e djeshėm tė Serbisė dhe tė sotmit janė strehuar nėpėr xhami dhe nė shumė institucione tė tjera dhe po zhvillojnė veprimtarine e tyre antishqiptare dhe antiperendi tė papenguar... Kėshtu, ndoshta, mund tė jetė edhe nė kishat shqiptare...

Kjo tendencė antishqiptare, antiemancipuese dhe anticivilizuese mund tė ndalet dhe mund tė kthehet pėr sė mbari me angazhimin konkret tė institucionėve tonė arsimorė e shkencorė, por edhe me njė projekt qeveritar me tė cilin do tė nxitej dhe ndihmohejė pak me hater e pak me zor unifikimi (centralizimi) i bashkėsive tė shumėta fetare islamike nė njė Bashkėsi tė vetme Shqiptare Islamike (BSHI), me ēka feja islame do tė mirrte fytyrėn shqiptare dhe do tė vihej nė shėrbim tė kėtij vendi dhe tė kėtij populli, siē ėshtė edhe vullneti i tė madhit Zot... E njejta gjė vlen edhe pėr bashkėsitė fetare tjera.

Cilido religjion, fe a besim qė nuk i shėrben popullit, njerėzve qė e besojne ėshtė edhe kundėr vetė Zotit dhe nuk ėshtė shprehje e vullnetit tė Zotit... Kjo vlen edhe pėr shkollen, edhe pėr mediat (sidomos televizionėt), Qeverinė dhe institucionėt tjera...


*** Ngjarja ndodhė nė Fshatin Vėrban tė komunės sė Vitisė ku njė hoxhė antishqiptar ka fshirė shqiponjat e vizatuara nė ambientėt e xhamisė dhe predikon nėn maskėn e fejės ēdo gjė anti-Shqiptare.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-12, 12:33   #3
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Islami dhe toleranca

E hoxhallare te ketille anti-Shqiptare jane te shumte.

Sot, te shkosh ne xhami eshte rrezik. Ata prinder qe lejojne te shkojne femijet e tyre ne xhami, nuk e kuptojne rrezikun qe mund tu vije nga helmimi ideologjik fetar qe po u behet xhematit.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-12, 12:36   #4
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Islami dhe toleranca

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri Shiko postimin
*** Ngjarja ndodhė nė Fshatin Vėrban tė komunės sė Vitisė ku njė hoxhė antishqiptar ka fshirė shqiponjat e vizatuara nė ambientėt e xhamisė dhe predikon nėn maskėn e fejės ēdo gjė anti-Shqiptare.
Fshihen simbolet kombėtare nga Xhamia e Vėrbanit tė Vitisė

Viti, 6 qershor - Bashkėjetesa e simboleve kombėtare pėrkrah atyre fetare nė mure tė brendshme tė xhamisė sė fshatit Vėrban, nuk kanė gjetur mirėkuptim.
Disa Shqiponja tė pikturuara nė mure tė brendshme tė xhamisė qė nga viti 1988, tashmė janė fshirė. Kryetari i fshatit Vėrban, Bajram Bajrami, thotė se ky akt ėshtė i papranueshėm dhe pėr kėtė fajėson imamin e ri tė xhamisė.

“Shqiponjat kanė qenė aty tė vizatuara si simbol kombėtar dhe askėnd nuk e kanė penguar, sepse qysh atėherė Hoxha e ka paraparė dhe ka thėnė qė simboli kombėtar asgjė nuk pengon tė jetė nė objektin fetar, por tash si duket dikėn e ka pengu kjo gjė qė unė pėr veti dhe pjesa dėrrmuese e fshatarėve ndihen keq” ėshtė shprehur Bajrami.

Ai po ashtu ankohet se kjo xhami ėshtė ndėrtuar me kontributin e fshatarėve dhe nuk mund tė bėhen veprime pa u pyetur ata dhe kėshilli i xhamisė. “Ėshtė kėshilli i Xhamisė por tė njoftohet edhe opinioni, fshatarėt se a janė tė pajtimit ata tė fshihen simbolet kombėtare, e jo tė qohet dikush edhe ta bėj krye nė veti” ka potencuar Bajram.

Mirėpo imami i xhamisė Hajrullah Aliu arsyetohet se simbolet janė larguar pėr arsye fetare.“Nuk ėshtė ēėshtja te shqiponjat ėshtė ēėshtja pse krijesa, figura piktura qė kanė shpirt. Se nuk ėshtė se unė jam kundėr, zoti mos e bėftė, se unė vet jam shqiptar, vet kam shqiponja. Ne mundemi nėpėr shtėpia tona t’i mbajmė simbolet kombėtare” deklaroi imami Aliu. Sipas tij heqja e simboleve nuk ėshtė bėrė nga ai dhe se vendimet merren nė bashkėpunim tė plotė me kėshillin e xhamisė.

“Me vendimin e kėshillit, se unė nuk i kam fshi ato Shqiponja, i ka fshi mixha Ragip, pra ata janė pėrgjegjės anėtarė tė kėshillit xhamisė” thotė imami. Po tė njėjtėn gjė e konfirmon edhe kryeimami i Bashkėsisė Islame tė Vitisė, Feim Abazi. “Imami na ka pyetur neve, mė ka tregu se si ėshtė rasti. Domethėnė ėshtė kėshilluar me ne. E kemi sugjerua imamin qė nė bashkėpunim me fshatarėt dhe kėshilltarėt e xhamisė, ta blejnė njė ngjyrė qė sė paku t’i largojnė prej vendit nė mimber ku kanė qenė tė vendosura, se njė gjė e tillė ėshtė e ndaluar. Ne jemi pėr simbole kombėtare, ne i ruajmė me gjithė kėnaqėsi, por vendin nuk e kanė nė xhami” ka deklaruar kryemami komunal, Fehmi Abazi. Simbolet kombėtare nė xhaminė e fshatit Vėrban ishin pikturuar nga piktori i mirėnjohur Demir Behluli, mė 1988, nė kohėn kur xhamia ishte rindėrtuar.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-12, 14:09   #5
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Islami dhe toleranca

Hoxhallare dhe prifterinj injaranta dhe fanatik ka sa te duash..por ketu s`behet fjale per hoxhallare po per ate si te meson islami te jesh tolerante dhe se Islami eshte fe tolerante,me duket s ekeni ngatru shalen me samarrin...
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-12, 15:15   #6
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Islami dhe toleranca

Enkas pėr ju tė dy qė tė dalloni se mesimet mbi fetė dalin nga libra tė shenjtė e jo nga prifta e hoxhallarė ......

Ēdokush qė vjen shpesh kėtu me debate qė i humbin karakterit temės pėr tė cilėn flitet,siē duket kan qėllim tė caktuar pėr tė u bė pjesė pothuajse e pashmangshme e identitetit tė krishterė kolektiv,edhe pse nga unė mund tė merrni pėrshtypjen se unė nuk jamė antikrishter dhe mė caqe armiqėsore ndaj krishterimit,sepse ketė nuk mė lejon bagazhi i tolerancės i trashėguar nga mėsimi Islam ndaj ēdo individi dhe kolektiv fetarė i kujdoqoft besimi.


Asgjė nuk ėshtė e largėt pėr tė kuptuar njė idnivid qė shkruan pėr vlera tė njerzimit nga cila do qoftė hapsire fetare dhe sociologjike vjen..
Kur unė tė merren me aspekte problematike tė krishterimit, atėherė unė e kam bėrė kėtė pėr qėllime tė shpjegimit sociologjik dhe jo pėr qėllime tė ndjekjes penale ose tė denoncimit se ēka bėri prifti,amullari dhe papa.

Unė mendoj se asgjė nuk ėshtė nė interes tė askujt duke denoncuar hoxhen apo priftin, pėr tė bėrė kėtė me qėllim se sa tė gjitha fetė janė po aq tė mirė apo tė keqia nė mėnyrė tė barabartė (ose pse krishterimi ėshtė mė i keq se tė gjitha fetė tjera),siē mundoheni ju tė tregoni Islamin kėtu pa u futur nė thelbin e temės po vetem me dononcim tė njė hoxhe injorant dhe fanatik . Sigurisht, besimi ėshtė diēka subjektive, dhe nuk ka asnjė kriter universal me tė cilin dikush mund tė gjejė tė "vėrtetat" tė njėrės fe, pėr tė kontrolluar tė tjera besime.


Nuk ka vetėm besim individual por ka besim nė fe si njė sistem social, dhe efektet e tyre janė shumė mirė tė dukshme dhe tė verifikueshme. Nė funksion tė kėtyre efekteve kemi fe mjaft tė mira dhe tė kėqija.

Format fetare nė shoqėritė kanė dominuar shumė mė thellė se ideologjitė politike, ndonjėherė janė nė gjendje avantazhi pėr tė marrė vendime dhe para-gjykimet nė lidhje me atė sa njė shoqėri ėshtė e mirė dhe e keqe,e drejtė ose e padrejtė, tė ligjshme dhe tė paligjshme,i durueshėm dhe qė konsiderohet e patolerueshme. Para se tė menduarit mund tė pėrdoren nė tė gjitha sferat, feja tashmė ka njė drejtim tė theksuar nga gjykimet e saj pėr vlerėn e bėrė tė detyrueshme si triumf kulturorė. Si tė tilla ato duhet tė mbeten tė paprekura edhe nė qoftė se vjen nė rėnia te ndikimit dhe rėndėsisė sociale tė fesė.Si Islami poashtu edhe Krishtėrimi nė trojet tona nuk janė fe pa ndikim nė shoqėri po janė besime fetare tė garantuara me kode ligjore Kushtetuese dhe tė pėrfaqsuara nė ēdo hapsirė siciale tė komuniteteve,prandaj kur mėsojmė pėr Islamin s`ka vend pėr hoxhėn ta denoncojmė, dhe kur mėsojmė pėr krishtrimin s`ka pėrse tė denocohet prifti...dhe nese kėto janė injorantėt dhe fanatikėt, a duhet edhe shumkush nga ju tė u bėhet shok?!
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-12, 20:47   #7
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islami dhe toleranca

E kam thėnė edhe dikund tjetėr se: tolerancė fetare nuk ka , d.m.th nuk mundė tė ketė as tolerancė islame .Por tolerancė njerėzore ka , dmth edhe myslimanat mundė tė jenė tolerant .
T'i thuash dikujt se zoti ėshtė njė ,pėr mua nuk ėshtė njėjtė sikur t'i thuash se zoti ėshtė gjithėēka .Pėr mua nėse zotin e shohim si njė ,atėherė po e izolojmė ,po e largojmė ,po e qesim jashtė si shikues qė kur tė don ai na dėnon , na shpėrblen ,thjeshtė po i japim kuptimin sikur ai tė ishte njeri .Prapė po them pėr mua kjo nuk ėshtė logjike .E njeriu krejt gjėrat i kupton ne bazė tė logjikės sė vet , e logjika njerėzore ndryshon karshi zhvillimit tė tij .Nuk ėshtė njeriu i sotit ai qė ka qenė ne kohen e Ademit e Havės .Ndryshe kanė logjikue ata dy , se nuk kane pase nevoje pėr tolerancė ,kanė qenė njė ēift qė kanė krijue familje ,nje here dy djemė e pastaj ni zot e din se qysh keta dy djemė janė shumue ma tutje , pa pasė gra ......ps .
njė fabulė thotė:
Hava e pyet Ademin :"zemėr a mė don hala "
-"Pse kėnd me e dashtė " i pėrgjigjet Ademi ....
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LOJETARI : 10-01-12 nė 20:50
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-12, 21:16   #8
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islami dhe toleranca

...


Ec e mos qesh tani ... me qat vicin :D

...andaj eshte Zot dhe Nje ... askush nuk mund i perzihet & rivalizohet !

Njeriu eshte perfaqesues i Tij ne kete bote ... por ja , ka disa qe nje formul kaq te thjesht assesi ta kuptoin , bile bile edhe shtosa tregoin trimat !

2 djem ? ...po de po ... le mos u lodhni , se majmunat ne kan maru ... ma kollaj me marr vesh babagjyshin majmun, se fjalen e vet Krijuesit te njeriut dhe edhe majmunit , ev ,ev ...


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-12, 22:56   #9
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islami dhe toleranca

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...


Ec e mos qesh tani ... me qat vicin :D

...andaj eshte Zot dhe Nje ... askush nuk mund i perzihet & rivalizohet !

Njeriu eshte perfaqesues i Tij ne kete bote ... por ja , ka disa qe nje formul kaq te thjesht assesi ta kuptoin , bile bile edhe shtosa tregoin trimat !

2 djem ? ...po de po ... le mos u lodhni , se majmunat ne kan maru ... ma kollaj me marr vesh babagjyshin majmun, se fjalen e vet Krijuesit te njeriut dhe edhe majmunit , ev ,ev ...


.
Ja , qitu jam me ty.
Shkolla na ka rrejte kur na ka than qe njeriu e ka origjinen pej majmunit.
E verteta eshte se; majmuni e ka origjinen prej njeriut dhe per kete gjindet nje shkalle me lart se njeriu.
...nuk maron pushke me vra vllaun e vet !!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-12, 08:59   #10
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islami dhe toleranca

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Ja , qitu jam me ty.
Shkolla na ka rrejte kur na ka than qe njeriu e ka origjinen pej majmunit.
E verteta eshte se; majmuni e ka origjinen prej njeriut dhe per kete gjindet nje shkalle me lart se njeriu.
...nuk maron pushke me vra vllaun e vet !!!
Sikur t'ishte e vetmja rren qe ta ka thon shkolla.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-12, 12:05   #11
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islami dhe toleranca

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Ja , qitu jam me ty.
Shkolla na ka rrejte kur na ka than qe njeriu e ka origjinen pej majmunit.
E verteta eshte se; majmuni e ka origjinen prej njeriut dhe per kete gjindet nje shkalle me lart se njeriu.
...nuk maron pushke me vra vllaun e vet !!!
...

Shuj , shuj Bal .... ata po e hajshin mish t'gjalle shoqi-shojn ... majmunat ...


....a e ke kanalin National Geografic Chanel ?

.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-12, 14:39   #12
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islami dhe toleranca

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Sikur t'ishte e vetmja rren qe ta ka thon shkolla.
Nuk mjafton vetem shkolla e hoxhes ,duhet pase edhe shkollen e jetes me i kuptu MESELETE drejt!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 11-01-12 nė 14:42
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-12, 14:39   #13
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islami dhe toleranca

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Shuj , shuj Bal .... ata po e hajshin mish t'gjalle shoqi-shojn ... majmunat ...


....a e ke kanalin National Geografic Chanel ?

.

Me hanger e hane se jan rraje e jona po pushke nuk marojne se jan me tolerant se na!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 11-01-12 nė 14:41
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-12, 15:08   #14
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islami dhe toleranca

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Me hanger e hane se jan rraje e jona po pushke nuk marojne se jan me tolerant se na!!
...

Ēka ka lidhje toleranca me dijen ... rranje e jotja ndoshta , e imja assesi kurr hiē , dhe as qatehere !


ps.flm per korigjimin atje larte :)


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-12, 16:30   #15
Kosova19
 
Avatari i Kosova19
 
Anėtarėsuar: 29-11-07
Postime: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Gabim Titulli: Re: Islami dhe toleranca

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Hoxhallare dhe xxxxx injaranta dhe fanatik ka sa te duash..por ketu s`behet fjale per hoxhallare po per ate si te meson islami te jesh tolerante dhe se Islami eshte fe tolerante,me duket s ekeni ngatru shalen me samarrin...
...qka ka kėtu fanatizėm? ...Xhamit nuk munden mu mbushur me simbole tė ndryshme dhe me urrejtje ndaj atinve qė nuk janė shqiptarė ose janė njerėz me ngjyrė tė zezė.


__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.