Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-02-12, 16:56   #1
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Akuzat ose pretendime

 
Akuzat ose pretendime


Pėr tė u lidhur me ate qė dua tė them,jo nė rolin e njė njeriu qė ėshtė krejtėsisht i pėrsosur po as nė rolin e ndonjė ligjėruesi ose edhe mė keq tė njė pretenduesi ose prokurori,por thjeshtė si njė njeri i cili ka fituar bindjen se ēdo lėndė mėsimi qė na bėn tė aftė pėr jetesė,qė na lumturon materialisht dhe shpirtėrisht,nė fund ka njė pikė rreziku qė vret.Na vret kimia,sepse,ēdo kimikat i pėrdorur jashtė normave tė caktuara shėndrohet nė vrasės,Fizika vret mbase lidhet me ēdo trup tė lėvizshėm dhe palėvishem,nese anashkalojmė rregullat qė pėrcakton fizika pėrgjatė ngirtje,vendosje,lėvizje,pėrdorim, tė paisje si trupa fizik nė ēdo hapsirė qė jetojmė sot.Vret edhe feja,nese nė vend qė tė ngritet niveli moral dhe shpirtrorė dhe dinjiteti njerzorė,mund tė ndodhė e kundėrta...tė shkatrrohet njerzimi dhe bota e tėrrė nė emėr tė fesė.

Ajo qė unė do tė shkruaj tani, ka njė pamje tė errėt, por nė mėnyrė qė lexuesi nuk do t`mendoj se kjo qė do them unė ėshtė e pashmangshme pėr ēdo tė krishterė,dhe duhet tė kuptohet ashtu sepse nuk eshtė qėllimi nė kufij tė saj,por ama shkrimi ka tė bėjė konkretisht me thėnje tė shpeshta tė disa diskutues, si p.sh."Kėtu shumkush nga tė krishterėt i quan shqiptarėt e komunitett musliman,arab,taleban,vehabsit vetėm nė saj tė prejardhjes se Islamit nga Arabia nga ku vjen edhe krishterimi.

Pėr askend e drejta nuk fillon nė kohė nė tė cilėn pėshpėritjet e djallit u referohen kėrkesave djallėzore,ku kėrkohet tė vuajnė pėr gjėra tė tilla tė tjerėt. Zakonet e jetės zakonisht bien nė ujdi vetėm nga ata qė bien nė zakonin e pėrshtypjeve dhe sugjerime pėr tė respektuar dhe kanė arsyen e tyre dhe gjykimin e tyre mė tė mirė pa e vėrejtur se akuzat armiqsore bien poshtė,kurse ato qė kan ra pre tė djallit,nuk gjykojnė dhe as nuk kan arsye tė marrin njė qėndrim tė tillė sepse,zakoni i jetės tyre ėshtė urrejta,racizmi dhe mostolernaca.


Ata qė janė nė kėtė gjendje tė tmerrshme, duket sikur nuk ka asnjė rrugdalje pėr ta. Nevojė nė mesin e tė gjithė njerėzve nė botė ėshtė,inkurajimi dhe lutjet e popullit Perėndisė,tė cilat janė mė tė nevojshme pėr ata qė janė tė thurru nga akuza. Unė them tė torturuar pėr shkak se akuzat e djallit janė njė dhimbje e vėrtetė, e cila ėshtė e lidhur me dėnimin nė ferr. Vetėm ata tė cilėt kanė ndje dhimbjen e akuzave,me tė drejtė mund ta kuptojnė thellėsinė e vuajtjes sė vertetė.Djalli ėshtė i ngarkuar me akuzat e tij rezistente ndaj kėtyre personave tė cilėt janė tė pandėrgjegjshėm,dhe mizor. Ata qė janė tė kėqij nė zemėr dhe kokėfortė, ai nuk pėrpiqet tė i akuzojė ose tė pretendoj, sepse ato tashmė i takojnė atij. Ai akuzon tė pafajshėm dhe u kėrkon falje fajtorėve.

Shpresoj se ky shkrim do tė ndikoj pozitivisht nė diskutime tė hijeshme,dhe do tė zgjojė ndėrgjegjen e stafit qė ky fjalor pėrfundimisht tė gjejė vendin nė mbeturinat e sė kaluarės bashkė me pėrpiluesit e fjalorit tė tillė nga kushdoqoft komunitet fetare shqiptarė qė vjen.

Ky shkrim ishte drejtuar stafit,por mbasi iku shkrimi i atij qė ėshte fuqishėm i pėrkushtuar ndjenjave djallėzuese dhe kesaj tematike,e solla kėtu me shpres se do tė has nė mirėkuptim.


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.