Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-04-12, 06:46   #1
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Lepuri Pashkėve

Lepuri PashkėveGjithkush di pėr lepurin e Pashkėve dhe tė gjithė gėzohen pėr tė. Lepuri Pashkėve ėshtė simbol mė i njohur i Pashkėve, sepse ai sjellė vezė tė Pashkėve dhe ambėlsira tė tjera nė ditėn e Diell tė Pashkėve!

Po nga origjina e lepurit tė Pashkėve -Nga ku vjen lepuri Pashkėve?
Pėr fat tė keq, kjo nuk ėshtė aq e qartė. Njė shpjegim i mundshėm ėshtė qė lepuri ishte simbol i pjellorisė sė perendeshės Eostre. Qė lepuri ėshtė i lumtur qė nė mėnyrė tė shpejtė ėshtė rritur,kjo do tė ishte mė afėr se ēdo anegdote tjetėr.Ostara, festa i Eostre qė u festua nė pranverė,u shėndrua nė festė tė Pashkėve i tė krishterė dhe lepuri Pashkėve ėshtė ofruar si simbolikė nė njė farė mėnyre.Lepuri ka qenė i integruar mė shumė apo mė pak ne mitologjinė e kishės dhe krishterimit nė tė gjithė historinė rreth Pashkėve. Ka shumė shembuj arti dhe tė arkitekturės nga antikuiteti, nė tė cilėn lepuri ėshtė njė simbol i jetės dhe rilindjes.Pėr kishėn qė ka pėrdorur ikonografi ekzistuese deri nė Mesjetė ka rrėzuar lepuri tė jetė simbol i Pashkėve, dhe me vonė pastaj lepuri u pranua si njė simbol i Pashkėve.

Nuk kishte asnjė thėnje ose pohim te vėrtetė pėr lepurin e Pashkėve deri nė fund tė shekullit 17-tė.Nė tė vertetė,lepuri i Pashkėve nuk ishte i popullarizuar deri nė dyqind vjet mė vonė kurė u fillua tė mbarohen lodra dhe libra tė ilustruara, natyrisht edhe ēokollatė lepuri tė Pashkėve i cili shkoi aq lart pėr tė ndikuar qė askush nuk mund tė largohet nga ndikimi i lepurushit tė vogėl dhe tė bukur.Lepuri dhe vezė tė Pashkėve - Pse i sjellė lepur Pashkėve, vezėt e Pashkėve?
Tė thuash tė drejtėn,kjo punė e lepurit Pashkėve nuk ėshtė aq e gjatė. Siē u pėrmend lepur Pashkėve sjellė vezėt e Pashkėve aty ka fundi i shekullit 17-tė. Para kan qenė kafshėt e tjera, nė varėsi tė rajonit si njė dhelpėr ose njė lejlek apo zogu Pashkėve-qyqja. Ndonjėherė ėshtė thėnė se kambanat e kishės fluturojė pėr nė Romė tė Ejnten pėr tė sjell vezė tė Pashkėve.Pastaj ata kėthehen pėrsėri ditėn e Shtunė tė Pashkėve,i lėnė vezėt Pashkėve nė kopshte ara dhe livadhe dhe mė pas ata largohen qė banorėt,nė veqanti fėmijtė mund tė gjejn ato. (Sipas ritit romak, kėmbanat e kishės nuk bien nga e dita e Enjte deri nė natėn e Pashkėve nė shenjė zie.)

Vezėt njihen qė nė Babylonin e lashtė, Egjipt dhe Persi, si njė simbol i pjellorisė dhe jetės sė re. Pėrsėri,shikohet si lidhja e ngushtė me simbolikė tė krishterė. Ėshtė krejtėsisht e mundshme qė nė rastin e Pashkėve lepuri dhe vezėt e Pashkėve thjesht dy ide tė ndryshme tė shprehin tė njėjtėn gjė, sepse erdhėn sė bashku pėr tė siguruar qė lepuri Pashkėve sjell vezė.Besimtarėt e krishterė Orthodoks besojnė se veza e Pashkėve qėndron e freskėt dhe pa prishur deri nė ditėn e Pashkėve tė vitit qė vjen,andaj,pėr tė mos pritur deri athere shfrytzoj rastin tė uroj tė gjithė besimtarėt e krishterė veqmas bashkėkombasit e mi shqiptarė.Gėzuar Pashkėt dhe e gėzofshi edhe ndėr vite qė do vinė.


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kercovari : 08-04-12 nė 06:50
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.