Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-10-12, 17:33   #1
namorico
 
Anėtarėsuar: 08-10-12
Postime: 7
namorico i dashurnamorico i dashurnamorico i dashurnamorico i dashur
Gabim Dallim KAQ-AQ / E-DHE

Cili eshte dallimi midis "kaq" e "aq" dhe "e" e "dhe"? Kur perdoret njera e kur tjetra?
Faleminderit.


namorico Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-10-12, 22:38   #2
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dallim KAQ-AQ / E-DHE

Dallimi ne mes "kaq" dhe "aq", ėshtė sikur dallimi ne mes "kėtu" dhe "atje".

Dallimi ne mes "e" dhe "dhe": "e"-ja, lidhė diēka; "dhe"-ja, shton diēka.

Ky ėshtė mendimi im sipas logjikes se tyre, krejt personal.

turqeta
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-12, 00:00   #3
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dallim KAQ-AQ / E-DHE

Shpjegimin ton per dallimin ne mes "ketu" dhe "atje", po get une nuk po e marr vesh.
Personalisht, logjikisht, rrjedhimisht dhe momentalisht mendoj se dallimi ne mes te kaq dhe aq eshte se me "kaq" percaktohet me sakte koha, gjanat, etj se sa me "aq".

Shembull konkret;

1.
-U bene 3 muaj qe nuk jemi pare.
-Kaq shume kohe ka kaluar?

2.
-Aq shume kohe ka kaluar prej se jemi pare heren e fundit. (Nuk e din sa kohe)
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-12, 00:57   #4
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Dallim KAQ-AQ / E-DHE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
Shpjegimin ton per dallimin ne mes "ketu" dhe "atje", po get une nuk po e marr vesh.
Personalisht, logjikisht, rrjedhimisht dhe momentalisht mendoj se dallimi ne mes te kaq dhe aq eshte se me "kaq" percaktohet me sakte koha, gjanat, etj se sa me "aq".

Shembull konkret;

1.
-U bene 3 muaj qe nuk jemi pare.
-Kaq shume kohe ka kaluar?

2.
-Aq shume kohe ka kaluar prej se jemi pare heren e fundit. (Nuk e din sa kohe)
Jo. Ėshtė shumė me e thjeshte.

"Kaq" perdoret veē kur flitet pėr diēka PREZENTE.
"Aq" perdoret veē pėr ... JOprezente, ose te larget.

Shembulli qe solle ti.

Une bene 3 muaj. Kaq shumė. (Dmth fjala ėshtė pėr te tashmen, (present tense), ketu ndryshimin e percakton fjala "U bėnė", dmth "tash u bėnė").

Ishin bėrė 3 muaj. Aq shumė. (E kaluara, joprezentja.)


Kėtu tek ne, specat kushtojnė "Kaq". (E pse "Kaq" shtrenjtė?!

Atje tek japonezėt, specat kushtojnė "Aq". (E pse "Aq" lirė"?!)


Kėta speca (qe jane kėtu) - "Kaq" shumė speca.

Ata speca (qe jane atje) - "Aq" shumė speca.


Kjo kohė - "Kaq" kohė.

Ajo kohė - "Aq" kohė.


Sot jemi "Kaq" te lumtur. (Prezent)

Dikur ishim "Aq" te lumtur. (Joprezent)


Nuk e kam dijte qe JE "kaq" i poshter. (dikujt prezent ketu)

Nuk e kam dijte qe ĖSHTĖ "aq" i poshter. (dikujt atje)


Etyqera, etyqera...

A po don mo?
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-12, 06:49   #5
namorico
 
Anėtarėsuar: 08-10-12
Postime: 7
namorico i dashurnamorico i dashurnamorico i dashurnamorico i dashur
Gabim Re: Dallim KAQ-AQ / E-DHE

Shume faleminderit.
namorico Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-12, 09:14   #6
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Dallim KAQ-AQ / E-DHE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Jo. Ėshtė shumė me e thjeshte.

"Kaq" perdoret veē kur flitet pėr diēka PREZENTE.
"Aq" perdoret veē pėr ... JOprezente, ose te larget.

Shembulli qe solle ti.

Une bene 3 muaj. Kaq shumė. (Dmth fjala ėshtė pėr te tashmen, (present tense), ketu ndryshimin e percakton fjala "U bėnė", dmth "tash u bėnė").

Ishin bėrė 3 muaj. Aq shumė. (E kaluara, joprezentja.)


Kėtu tek ne, specat kushtojnė "Kaq". (E pse "Kaq" shtrenjtė?!

Atje tek japonezėt, specat kushtojnė "Aq". (E pse "Aq" lirė"?!)


Kėta speca (qe jane kėtu) - "Kaq" shumė speca.

Ata speca (qe jane atje) - "Aq" shumė speca.


Kjo kohė - "Kaq" kohė.

Ajo kohė - "Aq" kohė.


Sot jemi "Kaq" te lumtur. (Prezent)

Dikur ishim "Aq" te lumtur. (Joprezent)


Nuk e kam dijte qe JE "kaq" i poshter. (dikujt prezent ketu)

Nuk e kam dijte qe ĖSHTĖ "aq" i poshter. (dikujt atje)


Etyqera, etyqera...

A po don mo?

Aq mė bėn se ē' thuani ju ,kaq kuptoj unė dhe pikė .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-12, 09:31   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Dallim KAQ-AQ / E-DHE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
Aq mė bėn se ē' thuani ju ,kaq kuptoj unė dhe pikė .

Aq mė bėn se ē' thuani ju , e ju mendoni ē'farė tė doni, kaq kuptoj unė dhe pikė .
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-12, 11:42   #8
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Dallim KAQ-AQ / E-DHE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
Aq mė bėn se ē' thuani ju ,kaq kuptoj unė dhe pikė .

"Kaq" ne kete rast, po e percakton sa po kupton ky dhapjani i shtremt. Dmth sasine. (Nuk munet me kane shume, po nejse..)

Specat te na po kushtojne 1 euro. Kaq lire a?

Specat ne Japoni po kushtojne 2 euro. Kaq shtrejt a?

Te urrej aq shume sa qe te kisha qkye. Koha e tashme. Po e urren tash, jo ne te kaluaren. Plus po e urren pa kufi. Nuk po e percakton sasine e urrejtjes.

Per ty do e haja nje pule ne helli. Kaq shume te dua. (Po i kallxon sa shume po e don, koha e tashme, edhe kjo.Po e percakton sasine e dashurise, perafresisht de. Cncn.
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-12, 13:04   #9
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Dallim KAQ-AQ / E-DHE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
"Kaq" ne kete rast, po e percakton sa po kupton ky dhapjani i shtremt. Dmth sasine. (Nuk munet me kane shume, po nejse..)

Specat te na po kushtojne 1 euro. Kaq lire a?

Specat ne Japoni po kushtojne 2 euro. Kaq shtrejt a?

Te urrej aq shume sa qe te kisha qkye. Koha e tashme. Po e urren tash, jo ne te kaluaren. Plus po e urren pa kufi. Nuk po e percakton sasine e urrejtjes.

Per ty do e haja nje pule ne helli. Kaq shume te dua. (Po i kallxon sa shume po e don, koha e tashme, edhe kjo.Po e percakton sasine e dashurise, perafresisht de. Cncn.
Nė kohė dhe nė hapėsirė bėhet dallimi.

E njėjta fjali, mund te kete brenda sa kohėn prezente, hapesiren joprezente (hapesiren prezente kohen joprezente).

Ti mund e thuash:

Keta speca, kushtojne aq.

Askush s'te ndale. Plus edhe tjetri te merr vesh ēka po i thua.

Te gjitha kohet e tjera te fjalise, perveq prezentes, jane abstrakte.

Kur ėshtė abstrakte (kur nuk ėshtė aty) thuhet "Aq", edhe nėse e din sigurte sasine.

Une mbetem te dallimi "ketu" dhe "atje".

Une gjithmone flas sipas parimit: kur nuk e din kuptimin e njė fjale, pyete vet fjalėn.

Pyete ti fjalen "Aq": origjina e saj ėshtė fjala "Atje" (bile shumekush thot "Aqje", "a po shkojme Aqje". Pra, ėshtė tingulli qe krijon "tj"-ja, une te thash me heret "etyqera etyqera" dmth "e te tjera e te tjera" "shihemi qera here" "shihemi tjera here"). Duken primitivizma, por nuk jane aspak te tille.

Kongresi, e ka aprovuar qe bashkimi "KJ" te behet "Q" (bile ne te Kosoves ende nuk jemi pajtu, e jo veq me goje por edhe me shkronja e shkruajme "KJARTĖ" ne vend te "QARTĖ"), por nuk ka dashte me e pranu bashkimin "TJ". Pune e madhe (nesėr njė kongres gjuhe mund te na thot: qiellit duhet me i thane tepsi)
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-12, 13:26   #10
namorico
 
Anėtarėsuar: 08-10-12
Postime: 7
namorico i dashurnamorico i dashurnamorico i dashurnamorico i dashur
Gabim Re: Dallim KAQ-AQ / E-DHE

Por pse thuhet "Kaq mė tha" e jo "Aq mė tha"?
namorico Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-12, 13:36   #11
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dallim KAQ-AQ / E-DHE

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga namorico Shiko postimin
Por pse thuhet "Kaq mė tha" e jo "Aq mė tha"?
"Ky ketu" te thote "kaq".

"Ai atje" ta ka thene "aq".

p.s.

Une thash edhe me lart, ti mund te shprehesh qysh te duash, derisa tjetri te kupton, hallall e ki.

Pastaj, ekzistojne fjalitė e parregullta, foljet e parregullta.


Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:48.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.