Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-10-12, 10:42   #1
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kolumne


“KOSOVA GOT ( NO )TALENT”

nga Drenusha Zajmi

Shtatori pėrveē se na kthen disi nė tokė tė bukės, pėr sa u pėrket shkollave, punės e planeve tjera, ėshtė i mirė sepse rifillojnė sėrish maraton- emisionet siē janė kėrkimi i talentėve , kėrkimi i zėrit mė tė mirė, vallėzimet me nė garė etj. Tė gjitha kėto pėr Kosovėn janė akoma anije kozmike, me gjithė suksesin e pjesmarrėseve tonė jashtėzakonisht tė madh nė Shqipėri.
Ndaj po mendoj, pse nuk e bėjnė bre te ne njė emision tė kalibrit tė tillė, ama krejt ndryshe? Pėrshembull: “ KOSOVA KĖRKON TĖ PATALENTUARIN” . Pėr besė, me gjithė kėtė armatė (jo)krijuesish tė famshėm- Vip, ma merr mendja se do tė kishte njė sukses tė jashtėzakonshėm.
Merreni me mend sa garues do tė kishim nga fusha e politikės, letėrsisė, muzikės, shkencės , kreatoreve tė modės, aktorėve, piktorėve e artistėve tė ndryshėm. Sapo tė fillonin garuesit politikanė, emisioni do tė mirrte pėrmasa gjigande, meqė aty do tė duhej njė klasifikim akoma mė i ngushtė: dmth ata mė tė paaftit nė udhėheqje, kėshillim , fjalim, e besa, ma merr mendja se goxha sukses do tė kishin ata qė , kanė arritur t’i shmangen korrupsionit duke qenė krejt afėr tij. Meqė duhet tė jesh goxha i patalentuar pėr hajni, kur e ke aq afėr dorės. Pastaj do tė shikohej kush nuk din tė lexojė mė mirė cili udhėheq me numrin e hetimeve pėr tė, kush e ka buzėqeshjen mė tė keqe, kush ka bėrė burg mė sė shumti e tė tjera si kėto. Plus do tė garonte kush e ka kėshilltarin mė tė ri nė moshė.Meqė gjithkund nė botė mirren pėr kėshilltarė ish politikanė me pėrvojė, ekspertė e profesorė edhe nė pension.Por te ne nuk ka nevojė , meqė jemi menēurisht tė patalentuar njerėz! Sapo tė na lindė nana, jemi nė gjendje tė japim mend. E pse jo dhe kėshilla xhanėm?
Eh, kur jemi te kėshillat, aty ma merr mendja se nuk na e kalon kush pėr jotalent nė letėrsi e modė. Shikoni ēfarė demokracie sot, kur ēdokush mund tė botojė libėr pa u munduar fare me tė. E pse jo? Ose ia shkruan dikush tjetėr , ose na tregon “trimėritė dhe heroizmat” e veta ( dhe pėrsėri ia shkruan dikush tjetėr!), ose ia fut kot njė kombinimi jologjik- pornografik- gjoja dramatik, dhe, natyrisht merr vendin e parė pėr librin mė tė patalentuar nga juria e klanuar, e cila shėrben pėr dekor.
Nė letėrsinė pėr fėmijė gjeni llojllojshmėri shkrimtarėsh, qė kanė shkruar mbi pesėdhjetė vepra koti dhe vetquhen gjeni, ata qė shkruajnė libra-horror me bisha tė pėrgjakshme tė karpateve dhe vdekje, gjak e luftė ( thuase nuk ekziston lėnda e historisė) e plot tė tjerė qė bėjnė poezi, me gjetjen e fjalėve qė fillojne me inicialet e “Kosova” ose “ Shqipėri” sikur i bėnim ca poezi pėr Titon para njė mileniumi.
E sa bukuri kur lexojmė atė lloj tė librave, ku kėshillohemi nga njerėzit, tė cilėt nė fakt nuk kanė arritur asgjė nė jetėn e tyre ! Mrekullia vet! Si tė jemi tė menēur, si tė bėhemi tė suksesshėm, si tė bėhemi milionerė, si tė martohemi me burrin e ėndėrrave, si tė bėjmė karrierė, ose edhe mė mirė: si tė jemi edhe tė menēur, edhe tė pasur, edhe tė qetė edhe me karrierė edhe me njė burrė –robot , i cili ju plotėson tė gjitha dėshirat dhe fantazitė tuaja, apo grua- bombė me tipare tė njėjta. Ēka nuk bėn vaki nė libra!
Nuk mund tė lexoni pėrshembull si ta mbani kėtė burrė qė e keni, me gjithė hujet qė i ka, si t’ia mbyllni gojėn gruas, sa herė qė e kapė llogoreja kur vini i lodhur prej punės, si ta lidhni muajin me tjetrin me rrogėn tuaj tė mjerueshme, si tė arrini ta nxjerrni njė ēertifikatė tė lindjes pa i lutur tre vetė e pa ia “ dhuruar” pesė euro “pėr kafe” dikuj brenda sportelit, si tė arrini tė bėni njė sygjum pa dėgjuar gjuhė spanjolle nga tele-sapunet e gruas suaj dhe zhurma e tastierėve tė kompjuterit, qė vazhdon nga qėndrimi dhjetėorėsh i fėmisė suaj aty. E shumė e shumė tė tjera. Kėto mos i kėrkoni kot nėpėr libra! Meqė ne dijmė vetėm mirė. Kot nuk na thonė populli mė optimist nė botė. Qėndrojmė para vitrinės me kėpucė tė shtrenjta, mbushemi frymė dhe themi: “ Do tė bėhet mirė, kėto do tė bėhen tė mijat sonte!”! E si me magji, bashkė me forcėn tonė tė ndėrdijes e vetėdijes,pėr pak ia arrijmė.Veē edhe po tė kishim vetėdije vėrtet.
Eh , pastaj vjen karvani i kreatoreve tė reja, tė cilat talentin e ngatėrrojnė me dėshirėn pėr shoping dhe kujtimet pėr gėrshėrėt dhe fustanet e kukullave. Plus, nėse zonjat janė bashkėshorte tė njerėzve tė pasur, kjo punė mund tė quhet “jam patalent se jo mahi”pak a shumė si ajo shfaqja dikur. Paratė e fituara nga dikush tjetėr, natyrisht se ėshtė me lehtė ti investosh me njė “ brand” tėndin dhe plus e blen emrin “kreatore” nė vend tė”rrobaqepėse” dhe funksionon pa dije profesionale, pos me nuhatjen e asaj qė ėshtė “in” nė botė. Bukur.Njė patalent i dobishėm.
Dhe si mund ti harrojmė aktorėt e aktoret tona. Derisa shumica e tyre qė kanė vėrtetė talent, punėsohen nė vende tjera pėr shkak tė pamundėsisė ose janė pa punė,, nė pah na dalin bukuroshka me balonė silikoni, qė pranojnė tė puthen nė film nė mėnyrė franceze dhe ia zėnė vendin asaj tė parės, e cila ngurron nga mentaliteti paragjykues. Bukuroshė tė tjerė ne role kryesore, ndėrsa artistė tė mėdhenj as nė ato dytėsore. Thjesht sepse ne jemi vend i bukur. Nuk ka vend kėtu pėr fytyra tė zakonta ose moshė tė mesme.
Krejt kjo kombinohet mrekullisht kur moderatoret amatere , thėrrasin nėpėr shund emisionet e tyre kėngėtarė/e, qė vetquhen artiste, vetėm se nė klipin e tyre shihen njė mori vajzash cullak kah pėrdredhėn pa kuptim dhe kėshtu, dyja pastaj shkėmbejnė lėvdata , komplimente e zgėrdhihen si budallaqe. Megjithėse kjo ėshtė lule e dritė nė krahasim me atė ēfarė ndodh, kur po e njėjta moderatore thėrret me qykė tė zorit ndonjė kritik apo shkrimtar tė mirėfilltė. E e pyet: “ A po ju shiten librat allahile?”. Definitivisht vajza do tė hynte nė garė tė ngushtė pėr jotalent.
Pastaj do tė rradhiteshin mjekėt me pesė diploma, qė nuk arrijnė ti dallojnė simptomat e gripit, , mėsuesja qė nuk di tabelėn e shumėzimit por ka ID partiake, drejtorė, ministra, tė punėsuar nga livadhi drejt nė zyrė, analistė gjendjesh shtetėrore me shkollė fillore, mjeshtėr zanatlinj veturash qė nuk gjejnė si hapet hauba, rrobaqepės pa gėrshėrė, avokatė me master, qė pėr dollarė ju ngjiten si fllaster dhe shumė, shumė jotalentė tė tjerė, pa dijeni e mjeshtėri pune.
Dhe krejt ky emision do tė zhvillohej nė sytė e jurisė, qė do tė duhej tė ishte populli, meqė pavarėsisht ankesave tė pėrhershme, tė pėrditshme e tė pėrgjithshme, ėshtė gjithmonė ai, i cili me patalentin dhe padijeninė e tij, i mbledh e i zgjedh.


__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-10-12, 20:54   #2
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kolumne


HAPPY HALLOWEEN
nga Drenusha Zajmi Hoxha


Ka mė shumė se njė muaj, qė nuk mund ta heq njėfarė ndjenje nga koka, sikur njė gjė qė tė mundon , ndėrsa nuk mund ta deshifrosh pse-nė. Mė filloi me hapjen e shkollave, kolegjeve, fakulteteve e kėpurdhave tjera private , ku disi, sikur mungoi diēka me tė cilėn jemi mėsuar me vite. Pėrndryshe, nė shkolla fillore dhe tė mesme, po vazhdon mėsimi krejt normal, me program tė superngarkuar mėsimor, mungesa tė bankave, tė kompjuterėve, tė kabinetėve dhe sė shpejti besoj, mungesa e ngrohjes sė klasave. Poashtu kemi tepricė tė kuadrove tė pakualifikuara e partiake, tė fakulteteve tė paakredituara private, masterave e titujve tė tjerė qė jipen si me lopatė dhe natyrisht, blerjes e shitjes sė lėndėve, notave, provimeve e titujve shkencorė.
Mė thjesht, krejt pėrditshmėri e rėndomtė kosovare. Jashtėzakonisht e zakonshme. Po pse atėherė kam ndjenjėn se nuk e filluam mirė?
Dhe kujtohem: Nuk pat kurrfarė shtyerjesh mėsimi pėr shkak tė grevės sė arsimtarėve pėr rrogat e vogla, mungesėn e parave tė shujtės, dhe lodhjen pas nevojės pėr tė dhėnė provime fakulteti edhe pas 30 viteve punė. As kacafytjeve tė sindikatave tė arsimit se cila ėshtė ajo e vėrteta e cila jo. Kush ėshtė drejtori i vėrtetė e kush jo. Se bash ajo gajle na pat mbetur. Po qe se vdesim, do na mbesin sytė ēelė pėr atė punė. As nuk pat shtyerje mėsimi se po ndėrtohen e renovohen objektet shkollore mu kur fillon mėsimi apo thehen trotoaret , aty ku kalojnė mijėra nxėnės, pėr tu vendosur disa tela mė shumė pėr kanale kabllore e telefoni mobile.
Nuk ka lidhje se fėmijėt rrezikohen , kah shkojnė mesit tė asfaltit me ēanta tė stėrngarkuara nė shpinė, ngase nuk kanė trotoar, i cili nė rastin mė tė mirė, mund tė jetė shndėrruar “veē” nė parking. Ata janė tė mėsuar tashmė. Sa herė vie ndonjė politikan nga Shqipėria a Turqia a Kushedikia, jipet urdhėr qė tė ndėrpritet mėsimi dhe nxėnėsit prej klasės sė parė e mė lart, nxirren skaj rrugėve magjistrale,pėr ta pėrshėndetur. Dhe sa ma tė vegjėl, aq mė mirė se helbete, duket lezetshėm, kah i valojnė flamujt e tyre me sy tė pėrgjumur e tė hutuar , pakujdesi tė mundshme fėmijėrore e trupa tė mėrdhirė nė shi e ftohtė e duke pritur, mos do tė kalojė andej pari Spajdermen!.
Sidoqoftė, shyqyr qė po afrohen festat e llojllojshme e ditėt e shėnuara pėr pushim, sa pėr balans te dit grevės. Sė shpejti vjen dita e Bajramit, kur shumė rrugė kryesore qytetesh shndėrrohen nė therrtore tė hapura dhe njerėzit shesin e blejnė dele duke shkelur mbi pellgje gjaku Apo,edhe dita e tė vdekurve, mė shumė e njohur si Halloween- nata e shtrigave .
Kėto ditė sigurisht se nuk do tė ketėmėsim , ndėrsa mėtutje, kismet, vjen pėrvjetori- dita e pavarėsisė sė Shqipėrisė, pastaj pushimet vjeshtore, pastaj festat e fundvitit: Krishtlindja e Viti i ri, pastaj pushimet dimėrore, pastaj pėrvjetori- dita e pavarėsisė sė Kosovės, pushimet pranverore, pashkėt, dita e Evropės, etj etj. Tė tė kėnaqet shpirti nga gjithė ai mėsim i vazhdueshėm ,qė do mbahet nė ato pauzat mes gjithė kėtyre ditėve tė pushimit.
E sa patritiko- folklorike ndihem tani qė po afron dita kur festojmė njėqindvjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė. Mė vie ti ngjes dy gėrsheta nė kokė e ti vė dy kobure nė brez. Mbushem emocione e ndihem e ekzaltuar sikur tė kisha tymosur bar, qė kultivohet nėpėr tokat shqiptare , apo nga ai lloj qė shitet, blihet, trafikohet apo edhe vidhet nga rojat e ligjit. E si mos tė jem! Ne kosovarėt kemi marrė pjesė nė pavarėsimin e Shqipėrisė, na takon! Nuk ka dert qė pastaj njėqind vjet na gatuan, copėtuan e thėrrmuan sipas qejfeve tė tjerėt. Kiameti nuk u bė! Mbetėm boll. Shikoni shifrat e regjistrimit!Jemi tė bashkuar grusht e sa njė grusht po dalim!
Pa lėre kur e mendoj se sa rruga do tė bllokohet, sa festa e vallėzimi, sa dajret e daullet, sa drekat e darkat! Jemi popull i gėzueshėm ne! Kėndojmė barkthatė e me zemėr plot! Plaēin armiqtė! E pastaj ec e mos pusho pėr kėtė festė pashė Zotin! Se mos na ikin mėsimi e puna! Se mos qenkemi japonezė ne! Megjithėse,duhet t’i kursejmė energjitė pėr festimin e pavarėsisė tonė kėndej . Nė nuk bėjmė zė kur na rrahin, na vjedhin, na tėrheqin zvarrė me vite, na helmojnė me ushqim e ilaēe tė vjetra, na i demoralizojnė fėmijėt, na i shterrin lumenjtė, na i vjedhin minierat, fabrikat e rrymėn. As nuk bėjmė “gėk me gojė kur na vidhet vota, na bėjnė magji me zarfa, na vdesin njerėzit pa bukė, pa sigurim shėndetėsor, pa kujdes mjekėsor, pa kushte jetese e pa punė. Po pra. Heshtim ne se jemi popull i kulturuar! Po dijmė tė flasim e kėndojmė kur festohet. Ose kur votohet. Ore as atėherė! Veē vėmė shenjė pėr atė, qė na ka vėnė bojėn nė gisht. Pėrsėri. Dhe pėrsėri e pėrsėri. Jemi tė pavarur ne, dreqi e marrtė!
E tutje, sa i pėrket Natės sė shtrigave, gati-gati mė dukej e tejkaluar pėr Kosovė. Hajt allahile, ec e lodhe kokėn ēfarė maske do tė vėsh, pėr tu dukur sa mė i frikshėm e ta trembėsh njė popull, qė akoma dridhet nga tė ftohtit e uria.
Pastaj, gjithė ky milet me maska nė postet udhėheqėse more njerėz!. Dikush me njė, tjetri me dy, tre e mė shumė. Dikush me maska me ngjyra flamujsh, tjetri ngjyra partishė, tjetri me gjak, tjetri me dhėmbė tė gjatė vampiri, kush e kush si maskė shenjtori derisa mban njė shpatė nė dorė, tjetra si princeshė me opinga, tjetra si zanė mali e cila vjen gjithmonė bashkė ,e pėrqafuar nga tjetri me maskė djalli, mbase pėr tė treguar se shpirtin ia ka shitur vetėm atij.
Uhuu sa shumė shohim ne kosovarėt shfaqje maskash , drama tė kėqia e tė frikshme, tragji-komedi e njerėz qė fshihen pas shumė lėkurash, fytyrash, kurrizthyer e shėrbėtorė si Kuazimodo e tradhėtarė si Jago, sa qė Halloween, na duket sa njė festė domatesh.
Pos nėse gjindet diku njė maskė gjigande pėr krejt Kosovėn. T’ia mbulojmė e shpėtojmė fytyrėn karshi botės, se na mbuloi turpi kah vidhemi e vritemi mes vete.
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-10-12, 21:13   #3
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kolumne

Ja ku zbuluam edhe njė inxhe, me emrin drenushe. Qe shkrun kolumne.

Ani se edhe i shkon, bottom line kolumne dmth sokak.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-10-12, 12:09   #4
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kolumne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Ja ku zbuluam edhe njė inxhe, me emrin drenushe. Qe shkrun kolumne.

Ani se edhe i shkon, bottom line kolumne dmth sokak.

XHAMADANI NGJYRA NGJYRA- OJ KOSOVE TE SHKOI FYTYRA

von Drenusha Zajmi Hoxha,


Po shpresoj se keni qėlluar adhurues i futbollit apo i sencave parlamentare pa deputetė, meqė kohėve tė fundit, nuk po shoh se televizioni ynė publik ( lexo mirė: Publik), i cili logjikisht ishte dashur ti plotėsojė shijet dhe preferencat, bile tė nja 50 pėrqind tė publikut, po jep ndonjė gjė tjetėr. Po ta kishte kanalin e dytė, tė gjitha kėto emisione do tė ishin bartur andej. Por nuk e ka. Kur nuk ka para, nuk ka dhe pikė. E nuk ėshtė se nuk ka pasur mundėsi ta bėjė deri tash. Gjithė ato reklama qė paguhen shtrenjtė. E me vite njerėzit kanė paguar Tv-nė pėrmes faturave te Kek-ut pėr njė program tė begatshėm, plot me emisione fermash, lajme pėr Big brother, telenovela braziliane, emisione argėtuese lokaliste dhe filma me kaubojė ose policė me kostume me kube, kah vrapojnė rrugėve tė San Franciskos viteve 70-tė. Ah, se mos po harroj edhe reklamat “intelegjente “tė Kforit .Por, ama edhe nuk kanė faj. Mundėsi vėrtetė kanė pasur, ama si do tė kishin shkuar pastaj punėtorėt e saj nė deti, vizita, etj etj? Si do ti kishin rrogat astronomike? Duhet t’i kuptojmė paēka se se nuk ke ēfarė shikon nė tė. As nuk kanė faj ata se Kosova nuk po merr pjesė nė kampionatin evropian tė futbollit.

Ah, po tė ndodhte kjo, do ta kishte parė bota si dijmė tė mobilizohemi , kur bie fjala a puna pėr Eurosong, Big brother ose futboll. A po do ti, thirrje masovike pėr votime e tifozllėk, a don tupana, surla , flamuj me shqiponja, flamuj me yje e harta, protesta e piskamė mbi tė gjithė decibelėt e mundshėm; moderatorėt nė televizionin publik ( qė mund tė kenė qėlluar edhe drejtorėt e tij ose ish ministra, haj medet!) duke treguar numrat e telefonave pėr votim pėr Zvicėr, Angli, Belgjikė…se helbete kanalet e kėtyre shteteve evropiane harrojnė t’i vėnė nė ekran e duhet t’ua rikujtojnė prej Kosove….A po do komente tė tipit “ Oh shihe kėtė tė lodhtėn, ndoshta vdes vitin tjetėr,,,,”, apo” kėtij sportisti shpresoj nuk ia dėgjoj emrin mė brenda lojės” etj etj…. do ti kishim me dyzinė . Punė e madhe! Se mos qenkan profesionistė, kiameti nuk u bė. Mandej edhe kur e mendoj mė mirė, hiē nuk na duhet kanali i dytė. Hajt allahile po bėhemi si krejt dynjaja pastaj, nuk mbesim tė veēantė siē jemi mėsuar.Ani qė bota i ka dy-tri- katėr kanale qė prej vaktit kur kanė folė shpenija…Ndėrsa merreni me mend pastaj sa punė i del edhe qeverisė,ta uzurpojė edhe atė kanal. Plus ēka do tė hiqnim brenda fushatave parazgjedhore, zgjedhore , deklaratave robotike, fjalimeve euforike, gazetarėve me kurriz-pėrkulur, pa kurriz fare, me dy fytyra, tre, pa fytyrė…..auh! le bre krejt!

E qė po flisnim pėr kampionat, nuk kam si tė mos ėndėrroj e tė mė shkrihet zemra, kur e mendoj se mund tė kishim ekipin kosovar aty. Por veē kosovar ama! Ose veē tė Shqipėrisė! Se ec e pastaj bėhemi njėherė copė mes vete , sa dajaku, sa sharja e fyerja: Jo ju jeni enveristė, jo ju jeni hajna, ju kosovarė mendjetrashė, ju Goran Bregoviēat e dreqit, ju shtazė kafazi, ju kriminelė, patriotė folkloristė, trafikantė armėsh, ju jeni serbdashės, jo ju jeni serbofobė…Na e kemi fituesen e Voice, Bb,Eeurosong……, ; po tė mos ishim ne nuk do t’i kishit asnjėrėn; Kapni ēiftelitė bre, Rroftė Shkurtja! Plasni primitivė , nuk merrni vesh nga muzika, rroftė Dragana!

E kėshtu po them, mė mirė, nė kėto ėndėrrimet e mia, po e lė vetėm ekipin kosovar, shul shqip vėlla, kur ta do shpirti, ta do. Eh tash, paramendoni sa tifozi do tė merrte rrugė pėr Poloni a kudo tjetėr qė do tė mbahej kampionati. Por, me tė arritur nė kufi, do t’ua shpjegonin tifozėve tė shtetit mė tė ri europian se nuk i japin viza as deri nė toalet tė doganės, e jo mė tutje. E kot ėshtė nėse dikush do tė pėrpiqej t’ua dėshmonte se edhe para 30-40 viteve kjo pozitė ka qenė shumė ma e mirė dhe se nga Kosova ke mundur tė shkosh kudo nė botė! E si po i shoh unė fasulet e mia, po i bie se paskemi ecur pėrpara, ama mbrapsht! O ia paskemi huqė drejtimit njerėz, jo tjetėr!!!!

Po hajde e marrim se tifozėt po bėjnė ndonjė mrekulli e po kalojnė disi. Merreni me mend atė kėnaqėsi kur do tė ishin ulur nė tribinat e stadiumit, qė menjėherė do ta kishim emėruar “ Stadiumi i Kombit”. Ore punė e madhe nėse do tė binte shi, apo qė nuk lejohen ombrellat !!! Tė gjithė do tė ishin mbuluar me flamurin kilometrik kuq e zi. Do tė mund ta qepnim edhe kėtė tė kaltrin me hartė e yje, po ec e guxo! Risk se vjen Double V e ta kallė flamurin nė mes tė Evropės. Ec bacė, larg telasheve aman!

Eh pastaj kėnaqėsia tjetėr: Dy kėngėt me famė botėrore , qė ia kaluan definitivisht hitit tė viteve 90-tė “ Oj Kosovė oj nana ime”, qė u pasua me atė tė fillimviteve 2000- “ O nuk ndahet Mitrovica” ( pashė familjen o tekstshkrues? Unė tė ndarė po e shoh akoma…) e qė janė “ Xhamadani vija- vija” dhe thirrja “ O sa mirė me qenė shqiptar!!!”,

Hajt them, tė mundohem e tė ndihem angleze disa minuta dhe tė pyetem a thua pse ėshtė mirė me qenė shqiptar? Jo pėr diēka, ama dreqi e marrtė, pasi veē kam qėlluar ashtu. E lodha kėtė mendjen time tė ndritur, tė menēur, e tė bukur, demek si shqiptare qė jam, por nuk po i bieja nė fije. Mbase kur je angleze a franceze kjo frazė duket krejt palidhje dhe e pakuptueshme, ndaj dhe nuk ma rrokte fare. Ama kur je shqiptare , ėshtė krejt normale. Ėshtė mirė me qenė shqiptar-e dhe pikė. Qy! Pse duhet tė arsyetojmė kėtė? Ne nuk po i shpjegohemi askujt pse po i durojmė gjithė kėto vite shkeljeje, vrasjeje, torture, papunėsie, shkollim i dobėt, maltretim politik…..…Dhe pas luftės pėrsėri: vite shkeljeje, vrasjeje, torture,papunėsie, shkollim i dobėt , maltretim politik ( mos u bėj merak: mirė je nga sytė, fjalia ėshtė e shkruar dy herė njėsoj!!!!) . E pse pra ti shpjegohemi botės pse qenka mirė me qenė shqiptar. Mirė ėshtė dhe qe. Merre ose le mos tė pėlqeftė!

E pastaj jehojnė tribinat” Xhamadani vija- vija, ėshtė Kosova ėshtė Shqipnija”!!!, si njė nga kėngėt mė popullore me tekstin mė interesant dhe kreativ nė viset shqiptare. Sado qė po e pranoj-mė faktin se qenka mirė me qenė shqiptar-e, disi s’po ndihem aq komod nėse qenkam veē njėfarė vije nė xhamadanin e dikujt. Ēka do tė thotė kjo? Po qe se ėshtė menduar gjeografikisht, atėherė i bie qė koka tė jetė nė det, ose kalbur, ose mbushur ujė. Hiē s’po marr vesh. E shqiptarėt e Maqedonisė, Luginės sė Preshevės e Malit tė Zi ku janė? Tek dimitė e bardha? Nė cilėn pjesė tė trupit i bie?Jo prit!Mos mė thuani , kam frikė ta mendoj, …lėreni fare….

Dhe , meqė jam shqiptare dhe kam shpirt tė bardhė, zemėr tė mirė, mendje tė menēur dhe forcė kreative po them, si do tė ishte t’ia ndėrronim nganjėherė vargjet” xhamadanit” bre? Se kėshtu po i bie se po kemi dėshirė Shqiptari etnike e po na shohin vėngėrr dynjaja. Psh e bėjmė “ “ Xhamadani topa-topa, ėshtė Kosova ėshtė Evropa!!!” Shih sa mirė, kujt i duhet Shqipėria allahile! Sa pėr telashe e kemi ne Kosovėn tonė perendimore si nė filmat western, bile edhe mė mirė!Me qenė e mirė kjo Shqipėr, na kishte dhėnė tė gjithėve neve kosovarėve nėnshtetėsinė e do t’ia bėnim “maaaaac” Evropės, meqė vizat do ti kishim automatikisht!

Ose vargjet mund tė shkonin edhe kėshtu:” Xhamadani vija vija, oj Kosovė tė hėngri mafia! “ Jo, nuk mė pėlqen!Tėrė Kosova do ta urrente, gjysma se janė, gjysma se s’janė….hajde shkojmė tutje:” Xhamadani pika pika, ėshtė Kosova, ėshtė Amerika” Ah, kjo ma shkrin zemrėn!!!.Pa le qė edhe Hillari Klintonit ia kishim ndėrtuar saora shtatoren afėr asaj tė Billit, ku duket si pionier i mbarė! Pasha njė Zot, shumė mirė me qenė shqiptar! Aq mirė sa po fluturoj si shqiponjė kuq e zi…veē edhe pak sa ta hapi derėn e kafazit …
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-12, 21:37   #5
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: KolumneKURBAN E KUR S’BAN

Drenusha Zajmi Hoxha


Me tu afruar festat e fundvitit, tė cilave po u paraprin Bajrami , na vėrshojnė reklama e oferta tė ndryshme, duke ia nisur prej agjencive tė udhėtimit, artikujve ushqimorė,veshmbathjeve e miliona vazo-zbukurimeve pėr “nuk e di pse duhet”, qė i vendosim nėpėr ēdo cep tė shtėpisė tė na grumbullojnė pluhur.
E meqė po vjen edhe festa e njėqindvjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, nėn kėtė entuziazėm edhe disa fakultete private po i bashkohen kėsaj nisme tė bukur tė lirimeve,duke ulur dukshėm ēmimet pėr semestra e provime nėn moton “ Suksesi i garantuar!”. Shumė e qėlluar. Mjafton qė studentėve po ua heq tremėn nė tėrėsi, meqė muhabeti po bėhet rreth pazarit tė parave e jo lidhur me vėshtirėsinė e provimeve.Plus po u garantohet se do ta kryejnė. Po pra. Ku keni parė ju tjetėr kėshtu?Sot nuk ju vie vetėm lavatriēja me garancion, por edhe fakulteti!!!
E, e takoj njė ditė njė kushėrirė timen, goxha nė moshė, e cila mė tregon se e ka regjistruar fakultetin , meqė siē mė tha , paskan lirim, ndėrsa edhe po e hante koha e lirė. Po e paguaj me pensionin e burrit, mė tha. Ėshtė tamam sa njė semestėr. Pėr tė tjerat po kujdeset djali. Pastaj, marr vesh se nė po atė fakultet dhe nė po atė degė, ishin regjistruar edhe djali, edhe nusja, daja i nuses, halla dhe kėto ditė po pritej edhe pėr vendimin e gruas sė dajės. Anise mėsimi e regjistrimet kanė filluar e mbaruar kaherė. Hajt bre s’ka dert. Me pare kurrė nuk ėshtė vonė. Aty njė test, aty njė kollokfium, hop! Saora ke diplomėn nė dorė. Qė thonė, njė letėr te shtėpia, helbete gjindet!
E kėshtu besa mė kujtohen edhe studimet e mia tė kahershme nė Prishtinė. Jo veē ato dridhjet sistematike nga frika e vazhdueshme e provimeve, por gjithė ajo situatė e frikshme nėn regjimin policor, tymin e lotsjellėsve, peshėn e pendrekut, dajakut dhe deri te maltretimet tjera qė u bėheshin kryesisht studentėve.
Populli, ku hynin edhe prindėrit tonė, gjithmonė u bashkohej protestave e thirrjeve kundėr dhunės e maltretimit. I madh e i vogėl tė bashkuar. Nė rrugė. Kundėr dhunės ndaj kombit, njeriut, arsimit, shėndetėsisė e gjėrave tjera..Kėshtu ishte atėherė. Ndėrsa, sot, falė Zotit, populli ėshtė bėrė mė i kulturuar. Demokratik, i heshtur, pa gojė. Sheh kiamet dhe heshtė. Se jo qė po na mungojnė dajaku e dhuna e panevojshme apo shfryerja e retarduar e ca personave nėn maskėn e policit, ndaj njeriut qė proteston. Jo bre, bereqat versėn, kemi dhunė boll. Ama po them , populli nė pėrgjithėsi ėshtė mėsuar me tė dhe tani disi po i duket krejt normale. Poashtu, akoma po i dhunohet arsimi, shėndetėsia, ligji e liria personale. Ama ai pėrsėri heshtė. Boll u bė allahile, pėr neve shqiptarėt si tė thuash bukė e zakontė. Ajo qė ėshtė mė mbresėlėnėse, ėshtė se ky farė populli i pėrvuajtur qėndron krejt stoikisht i palėvizshėn kur bėhet fjalė pėrpėrkrahjen e fėmijėve-motrave- bashkėqytetarėve qė plagosen pėr hiē kurgjė. Shikon nė televizor dhe tund kokėn me neveri, duke ngrėnė kokoshka ose ēips me ēaj. Por kjo nuk domethėnė se ata janė jo patriotik. Largqoftė!. Bėri e ju zuri kush prej tyre me “plazma keks”, ju hangri dreqi. Nė rregull ėshtė nėse ju zvarrisin rrugėve, ju fusin grusht, ju vrasin me plumba gome, ju rrahin e fusin shkelma kokės e vendeve delikate, ok, kjo po, nė rregull ėshtė. Por, plazma keks? E tmerrshme! Mund ti bleni me dhjetėra artikuj tė tjerė nga Serbia, ama plazma?!!Mos bėni shaka ju lutem!Dhe nuk ka faj kush e shet, por jeni ju fajtor, ju! Jeni krejtėsisht plazma jo patriotik.
Pastaj, sa i pėrket keqtrajtimeve, ne jemi popull i mėsuar me kėto bre!. Atėherė i huaji, tash i joti, krejt njėsoj. Pastaj nuk ėshtė se policia vepron kėshtu gjithmonė allahile. Pėrshembull del njė grusht banorėsh i Graēanicės, bllokon magjistralen disa ditė (se nuk ka paguar vet rrymė e iu kanė ndalur nja gjysėm ore) dhe askujt asgjė. Policia duron e i shikon prej sė largu, kah ua tregojnė gishtin e mesėm.
Dalin tė tjerė rrahin, arrestojnė e maltretojnė banorė skaj kufirit, e policia pėrsėri duron. Bile lejon tė arrestohet edhe vet. Askund deklarata pompoze, askund reagime tė shfrenuara, askund askush nuk thotė unė jam mė Uēk se ti. Mė takon tė bėj pak mė shumė zullum. Dhe populli hesht pėrsėri.Sa tė civilizuar janė, o Zot mė vjen tė vdes nga mallėngjimi, auh!!!!. Pastaj pėrsėri njė grusht huliganėsh djegin, vrasin, bllokojnė pika doganore e ua fusin flakėn, duke u ējerrur para kamerave si egėrsira. Pėrsėri policia duron e nuk vepron , ndėrsa populli shikon pėr seri qė thonė.
E pra, nuk ėshtė se policia nuk u tregua e durueshme deri sot!. Ama tash, qė dalin disa shqiptarė e protestojnė , kush ka faj? Kėtu hoxha e shikon ēka po thotė qitapi! Dhe qitapi po thotė bjerjuni kah tė mundeni e kujt tė mundeni se kėshtu na do bota. Nuk ka dert a ėshtė femėr, plak apo i ri. Lum e lum populli qė struket sa herė i rrihen njerėzit e vet. Pastaj sa gjynah qė u plagosėn gjithė ata policė tė armatosur deri nė dhėmbė , nga gjithė ata protestues tė egjėr duarthatė! Kushedi, varrė u janė bėrė duart e shkreta duke i rrahė tė tjerėt…!
Sidoqoftė, fallxhorėt e motit po thonė se sivjet do bėjė dimėr i ftohtė. Borė, kiamet , temperatura tė ulėta ekstreme. A-hu, nuk na ndien neve pėr kėtė. Kemi festė. Na e do shpirti qė krejt sendet t’i bėjmė pėr tė ftohtė e kiamet. Edhe gurė nė raftė pėr 28 nėntor, nė rrugė do jemi me dajre e surla. Bukė mos paēim, gojė kemi pėr tė kėnduar. Nuk na bėn asgjė i ftohti neve, jemi njerėz tė lashtė, ndoshta qysh nga koha e akullnajave. Njėsoj u patėm mėrdhirė edhe me rastin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. Me kokat e zemrat e ngrohta, nuk e ndjenim tė ftohtit, ndėrsa tė tjerėt po i grumbullonin drutė me kohė. Prerė nga oborret tona. Ndashtė. E kemi lėshuar livadh kaherė.
Tekefundit,ēdo ēudi zgjat tri ditė, qė thonė. Ligje poshtėruese, shkolla sallamadie, spitale tmerri, mafi-politikanė, politikanė-policė, policė-gangstera, gangstera- kryekomunarė, njė listė e gjatė qarkore qė qėndron e shtrėnguar si qafore hekuri , nė fytin e secilit prej nesh. Mbase kjo ėshtė arsyeja se nuk bėzajmė pėr asgjė, thjesht nuk na del zėri.
Dhe, tash qė po dėgjoj blegėrimėn e dashit nga oborri i fqiut, po pyetem cili prej nesh po e ndien mė shumė frikėn nga fundi dhe tehu i mprehtė nė fyt. As unė as ai nuke dijmė e as jemi tė vetėdijshėm pse po bėhemi kurban nga tė tjerėt, nėse privilegjet qė dalin, do ti takojnė dikuj tjetėr. Megjithatė, kam besim se ai herdokur do ta kuptojė.


__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:13.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.