Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-10-12, 21:08   #1
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

Nga Krist Gjinaj

Shqiptaret musliman poashtu si edhe muslimanet e tjerė,mendojnė dhe janė tė bindur se me tė vertet ata janė nė rrugen e drejtė tė besimit tė drejtė, pra tė atij islam dhe se simbas tyre, cdo besim i tjeter joislam ėshtė i papranuar te Zoti.Por , une nuk do tė merrem me muslimanet e tjerė pėrpos me shqiptarėt e besimit islam dhe trashegimin e tyre islame.
Nė ketė vitė, si shumė here para kėsaj, shqiptaret musliman nuk dijnė se kah tė orjentohen dhe se cila ditė me tė vertet do tė jetė dita e Bajramit.Njėri e feston nė Shqiperi mė heret e tjetri nė Kosovė mė vonė, po kėtu lind edhe pyetja se :shqiptaret musliman tė trevave tė tjera , a thua cilen ditė do tė e festojnė apo kujt tė i besojnė, Bashksis islame ne Kosovė apo nė Shqipėri??!!
Islami ndėr shqiptarė nuk ka qenė kurrė njė fe e ngulur thellė nė shpirtin e shqiptarit , por ka qenė njė pjesė e mbijeteses dhe njė pjesė e analfabetizmit dhe asgjė mė shumė.Por, pse ndodhin gjėrat e tilla te islami dhe pse nuk mundet tė percaktohen as ata nė Arabi e Turqi, do tė thellohem pak nė studimin e kėsaj dukurie dhe tė shumė dukurive tė tjera, kuptohet si cdo here, bazuarė vetem nė fakte jo nė fjalet e mija ose mendimet e mija pėrsonale.
Simbas bindjeve tė tyre fetare,kuptohet tė gabuara , ata mendojnė se islami ėshtė feja me e pelqyer dhe mė e pranuar para Zotit.!
Simbas tyre , ata e nenqmojnė krishterimin dhe besimin e krishterė dhe mendojnė se tė krishterėt besojnė nė tre Zotna ndersa muslimanet nė tė vetmin Zot.??!!
Perkunder kėsaj, nė vazhdim do tė nxjerrim faktet konkrete rrethė asaj se a besojnė me tė vertet muslimanet nė tė vetmin Zot dhe a ėshtė islami njė fe vertet ,e cila ėshtė e tillė ashtu si e propagandojnė ,qoftė nga kleriket islam dhe nga vetė besimtaret e tyre dhe a besojnė tė krishteret nė tre Zotna.
Ne shumė shkrime, forume, gazeta dhe ne boten mediale por edhe neper xhamia, muslimanet shkruajn e deklarojnė se: " janė ata tė krishteret qė besojnė nė tre Zotna dhe Zoti i tyre ka djalė".Janė tė krishteret qė besojnė nė idhuj dhe nė stoli " !!
Kjo bindje dhe shprehje e gabuar ėshtė njė mosnjohuri e themelit tė besimit tė krishterė e poashtu ėshtė edhe njė urrejtje e hapur fetare kunder krishterimit,ose thenė me troq, ėshtė njė manipulim i popullates pėr tė i mbajturė sa mė largė krisherimit si njė fe e vertet.
Po kush bėson nė idhuj , tė krishteret apo muslimanet??
Tė shkojmė si mė poshtė:


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-10-12, 21:08   #2
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

Hėna si Zot i besimit islam

“Sikur Kurani tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē Allahut, njerėzit do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie.” (En-Nisa 82)
Ky citim mė lartė, ėshtė vetem njė nga ato citimet mashtruese tė islamit, sepse Kurani si libėr ėshtė shkruar dhe ilustruarė nga dora e njeriut, nga dora e kalifatit.Sigurishtė se Zoti , nuk posedon shtypshkronjen atje lartė qė tė e shkruan Kuranin nė njė arabishte tė pakuptuarė dhe tė u“a dėrgon muslimanve nga qielli nė tokė.
Pėrderisa, adhurimi musliman ėshtė shumė i ngjashėm me adhurimin pagan tė gurit nė Efes,muslimanet e dijnė ketė dhe jo vetem me ketė por edhe me menyra tė tjera , at ngurrojnė tė e pranojnė tė verteten -si ėshtė adhurimi i gurit dhe gjujtja e shejtanit me guri.
Vetė islami , qė nga koha paraislame e deri me sot mirret me besime pagane ku beson nė njė Zot kontravers, tė ndryshem dhe beson nė tė tri bijat e Zotit.
Ne besimin islam , muajt islam fillojnė me levizjen e hėnes dhe muaj i " shejtė " i Ramazanit fillon poashtu me levizjen e hėnes ku edhe pėrcaktohet fillimi dhe mbarimi i ketij muaj qė besimtaret e kan pėr detyrė tė e kryejnė agjerimin,por duke harruar se me ketė detyrė, ata nuk janė tė orjentuarė kah Zoti i vertet por kah Zoti i hėnes qė ėshtė njė bindje dhe simbol pagan i vertetuarė botėrishtė, e pėr ketė shkak , edhe sot nė ketė vitė ka mospajtime rrethė asaj se kah me tė vertet ka levizurė hėna nė mėnyrė qė e gjithė bota islame tė e feston nė tė njejten ditė.Por, te shqiptaret, ka mbeturė njė dritare e pambyllurė sepse Kosova e feston njė ditė tjeter ndersa Shqipėria nė njė tjeter edhe pse kjo festė ėshtė njė fest e kopjuarė nga Abrahami i shkruar nė Bibel me shekuj para islamit.
Muslimanet nė lutje tė tyre ,janė tė orjentuarė drejt Mekės dhe pėr kėta , Meka ėshtė njė vend i shejtė,cka nė fakt, rituali i lutjes sė ngajshme fillon qė nga koha kur Guri i zi (haxheru’l-esved) llogaritet si gjė e shejtė eqė supozohet se ka ky guri rėnė poshtė nga hėna dhe pikėrishtė ne Mekė .
Me kėtė , kuptohet shumė kjart se ky ėshtė vetem njė Guri (Komet) qė edhe me vonė , tė ngjajshem si ky , kan ra shumė gurė tė tjerė, mirpo pėr muslimanet ky mbetet dhe ėshtė ėshtė njė simbol fetarė pa e llogaritur si pagan edhe pse muslimanet e puthin dhe e adhurojnė.
Ky Guri i zi ėshtė nė diameter 30 cm dhe 1, 5 metra mbi tokė.
Edhe para islamit, njerezit u perkulshin para kėtij guri tė cilet mendojnė dhe mendonin se ka renė nga qielli dhe ėshtė konkretisht njė gurė qė vjen nga hėna dhe Zoti i hėnes , e pėr ketė, simboli i hėnes ėshtė pikerishtė qelsi kryesorė i besimit islam.
Nė pelegrimazhin e Shejtė nė Mekė, adhurimi i kėtij guri ėshtė i madhė .Kėtu duhet tė mundohet cdo kush qė tė e prek ose tė e puthė qė me ketė akt, tė jetė njė musliman i pa mėkate.
Simboli i hėnes gjindet nė krye tė cdo xhamie cka deshmon se ky edhe ėshtė simbol i besimit tė vjeter pagan paraislam.
Adhurimet e tilla nė Bibel janė qortim pėrsa i pėrketi adhurimit tė idhujve dhe ai qė benė vepra tė tilla ėshtė mėkatar.
Ligji i Pėrtėrirė 4:19 ..duke ngritur sytė nė qiell, tė shikosh diellin, hėnėn e yjet ‑ mbarė ushtrinė qiellore ‑ dhe tė mos tradhtohesh prej gabimit e t’i adhurosh e t’u shėrbesh! Kėto gjėra ua dha Zoti, Hyji yt, tė gjithė popujve qė janė nėn qiell, 20 kurse ju Zoti ju nxori nga furrėnalta e hekurit tė Egjiptit, qė t’ju ketė popull pronė, siē jeni edhe sot e kėsaj dite.”
Kur nė vitin 630 Mohameti pėrsėri hyri nė Mekė dhe e pushtoi atė,ai deklaroi se All-llahu do tė jetė Zot suprem dhe se ky do tė ishte njė Zot i vėrtetė qė tė gjithė njerėzit duhet tė e adhuronin. Mohameti poashtu deklaroi se e ka marrur vizionin e Zotit dhe "shpalljen" nga engjėlli Gabriel.!!
Ky ishte vetem njė ndryshim i pozicionit tė vjeter pagan ,sepse,nė fakt, ashtu si mendohej me heret ishte ajo se fjala e Zotit tė henes duhet tė kalon permes tė bijave tė tij, Muhamedi tash e deklaroi se fjala e Zotit do tė kalon dhe dergohet pėrmes engjellit Gabriel drejt e tek Muhamedi, dhe ky, mori rolin e tė tri bijave tė Zotit.Edhe pse Muhameti e bėri ketė , ai prapėseprapė , nuk e ndaloj ose thėnė mė mirė, nuk e braktisi adhurimin kah Zoti i hėnes dhe ky adhurim nuk u hudh poshtė si njė fuqi me e madhe.Dukej se edhe vetė mUhameti kishte frigė nga Zoti i hėnes dhe te bijat e tij.
Pėr veprime tė tilla, nė Bibel lexojmė:
Isaia 1:29 Do tė turpėroheni pėr terebentinat qė tani i mbani pėr tė shenjtė,do tė skuqeni pėr shpifjet qė ju vetė i zgjodhėt,"
Por nė nje kohė tė gjatė, pa pasur pasus pėrpos familjareve tė tij , Muhameti pas 30 vitesh mesimi nga Judenjet dhe tė krishteret, do tė e perdor menyren e shfaqjes sė engjullit Gabriel pasi njerzit tashme ishin mėsuar tė i besojnė shfaqjeve nga guri do tė i besojnė edhe fjales sė Muhametit qė e " merrte" nga engjulli Gabriel edhe pse njė shfaqje tė tij , askush nuk mundet tė vertetoj dicka qoftė ndonjė pasues i Muhametit i cili do tė mundte tė e konfirmonte ashtu si konfirmohet nė Bibel pėr Jezusin dhe kohen para Jezusit.
Fjala e Zotit, nė Bibel, ėshtė e dokumetuarė mirė dhe kjart.
Danieli 10-9-14 E dėgjova zėrin e fjalėve tė tij. Duke dėgjuar zėrin e fjalėve tė tij u paka e rashė me fytyrė pėrdhe: fytyra m’u ngjesh pėrdhe. 10 Dhe ja, njė dorė mė preku e mė ndreqi nė gjunjė e mbi shuplakat e duarve tė mia. 11 Atėherė mė tha: “Daniel, njeri tejet i dashur, vėru vesh fjalėve qė do t’i them! Ēohu nė kėmbė tė tua, sepse, ja, jam i dėrguar te ti.” Kur m’i tha kėto fjalė, u ēova nė kėmbė e dridhesha. 12 Ai vazhdoi e mė tha: “Daniel, mos u tremb, sepse qė prej ditės sė parė kur bėre ēmos qė tė kuptosh duke e pėrvujtėruar vetveten para Hyjit tėnd, u vėshtruan fjalėt e tua dhe unė erdha nė saje tė fjalėve tė tua. 13 Princi i mbretėrisė persiane mė kundėrshtoi njėzet e njė ditė; por, ja, mė erdhi nė ndihmė Mikaeli, njėri nga prijėsit e parė; unė mbeta aty pranė mbretit tė persianėve. 14 Por erdha tė tė mėsoj ēfarė do t’i ndodhė popullit tėnd nė ditėt e fundit, sepse ėshtė edhe njė vegim pėr ato ditė.”
Pėr shkak tė pasiguris dhe pavertetesis sė librit tė Kuranit, nė besimin islam kemi shumė trillime dhe pasiguri edhe ne tė dhėna poashtu edhe ne citime, ku jo rrallė, flitet shpesh pėr shumė Zotra e jo vetem pėr njė Zot.
Nė njejsė -Zoti ėdhė Une, ndersa ne shumes Zotrat janė Ne.Poashtu kemi edhe 99 ėmra tė tjerė tė Zotit ne besimin islam cka vė nė dyshim se mos vallė Zoti flet permes tri bijave tė tij .
"Ne tė frymėzuam ty me shpallje sikurse e patėm frymėzuar Nuhun dhe pejgamberėt pas tij; e patėm frymėzuar Ibrahimin, Ismailin, Is’hakun, Jakubin dhe pasardhėsit e tij, Isain, Ejubin, Junusin, Harunin, Sulejmanin, e Davudit i patėm dhėnė Zeburin". (4:163)
Nė fakt., dihet se Muhameti i shkatėrroi tė gjithė idhujt (afer 360 ) nė Mekė,por ėshtė pėr t“u habitur se ai nuk e shkaterroi aspak Gurin e zi nė tė cilin edhe ai e besoj se kishte ardhur nga hėna, dhe ky guri , mbeti njė simbol i adhurimit ku muslimanėt vazhdojnė tė e adhurojmė dhe tė e puthin atė edhe sot sikur dikur Maqedonet qė i adhuronin idhujtė dhe mendonin se trupi i Ardemides sė Madhe ra nga qielli dhe asaj i besonin si njė e shejtė, njetė sikur qė muslimanet mendojnė dhe besojnė se guri i zi ka ra nga qielli dhe ėshtė i shejtė po aq sa ishte Ardemides e shejtė cka nė me stė kėtyre nuk ka ansjė ndryshim apo dallim.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 21:09   #3
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

Pėr veprat e tilla , nė Bibel lexojmė:
Veprat 19:35 "Atėherė sekretari ia doli ta qetėsojė dhe tha: “Burra tė Efesit! Cili njeri nuk e di se qyteti i Efesit ėshtė rojtari i tempullit tė Artemidės sė Madhe dhe i trupores sė saj qė ra nga qielli?"
Mohameti duke folur se atij i ėshtė shfaqur fjale e Zotit , deklaroi se vetėm Allahu duhet tė adhurohet. Ai e ndaloi adhurimin pėr bijat e Allahut por tradita vazhdoit tė mbetet qė nga ajo ditė e deri me sot.sepse,si e shkrova mė lartė, nė fakt vetė Muhameti mbajti pothuajse tė gjitha ritualet pagane tė arabėve nė tempull tė Qabes, dhe i ristrukturuan ato nė drejtime monoteiste.
Qė nga ajo ditė , hėna mundet tė gjendet nė pjesėn e pėrparme tė cdo xhamie, duke pranuar se Allahu ishte dhe ėshtė ende pjesė e besimit tė tyre pagan dhe e besimit nė Zotin e mė hershem tė hėnes.
"Rreth katėrqind vjet para lindjes sė Muhammedit , Amr bin Lahyo bin Amr bin Harath ul-Qais bin Thalaba bin Azd bin Khalan bin Babalyun bin Sebe, njė pasardhės i Qahtanit dhe mbret i Hixhazit, kishte vėnė njė idhull tė quajtur Hubal nė qatinė e Qabes. Kjo ishte njė nga hyjnitė kryesore tė kurejshitėve para Islamit. Ėshtė thėnė se kan qenė krejt treqind e gjashtėdhjetė idhuj nė dhe rreth Qabes dhe se secili nga fiset kishte hyinorėt e vetė.
Forma dhe shifra e idhujve janė bėrė edhe nė bazė tė fantazisė tė adhuruesve. Kėshtu Wadd ishte formuar si njė njeri, Naila dhe Suwa si njė grua,Yaghuth ėshtė bėrė nė formėn e njė luani, Yauq si njė kalė dhe Nasr si njė grabitqar .
Pėrvec zotit Hubal, nuk ishte ndonjė tjetėr idhull i quajtur Shems qė ishte vendosur nė qatinė e Qabes.Gjaku i kafshėve si kurban ėshtė sjellė nga pelegrinėt tė cilet e flijuan pėr hyjnitė nė Qabe dhe nganjėherė madje edhe qeniet njerėzore u sakrifikuan dhe u ofruan si kurban pėr Zotin Hubal.
Pėrvec adhurimit tė idhujve, ata adhuronin edhe yjet, diellin dhe hėnėn." (Muhammed Profeti i Shenjtė, Hafiz Ghulam Sarwar (Pakistan), fq 18-19, Muslimi)
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 21:10   #4
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏


Kush ėshtė All-llahu ??


All-llahu ishte fillimisht emri i njė perėndie pagane arabe qė pėrcillet deri ne ditet e sotme.
Pėr herė tė parė ky emer ėshtė pėrdorur si Allat, nga Herodotos me emrin Alilat.
Ky Zot (All-llah) ishte Perėndi e hėnes, dhe arabėt ishin dhe janė adhuruesit e hėnes. Profeti Muhamet u rrit nė njė familje ku hėna ishte njė Perendi e tillė.
Kur ai mori "zbulesėn" tė shkruar nė Kuran, Muhamedi u tha arabėve qė tė mos adhurojnė hėnėn fizike si Zot.
Nė vend qė ata tė luten kah hėna ,ky u tha tė luten nė drejtim tė Mekės, sepse guri i zi qė kishte rėnė poshtė nga hėna ishte dhe ėshtė nė Mekė.
Por ėshė shumė e quditeshme kur Muhamedi ndalon lutjen e hėnes e nė anen tjeter e lejon lutjen e Gurit tė hėnes.!!
Źmri i All-llahut ėshtė pėrdorur si emėr personal tek perėndia e hėnės, pėrveq titujve tė tjerė qė mund tė i jepen atij.
Nė besimin e krishterė,adhurimet pagane janė tė spjeguara mirė se nuk adhurohet askush perpos Zotit tė vertet i cili nuk dergon simbole pagane nė tokė qė tė adhurohen por dergon fjalen e vetė dhe tė derguarit e vetė.
2 i Mbretėrve 21:03 "Manaseu kishte dymbėdhjetė vjet kur filloi tė mbretėronte dhe mbretėroi nė Jerusalem pesėdhjet e pesė vjet. Nėna i quhej Hafsibė. 2 Bėri ē’ėshtė e keqe para syve tė Zotit sipas kobėsive tė popujve qė Zoti i zhduku nė ardhjen e bijve tė Izraelit. 3 I pėrtėriti lartėsirat qė kishte rrėzuar i ati, Ezekia. Ndėrtoi lterė pėr nder tė Baalit, e punoi banirin siē e kishte punuar Akabi, mbreti i Izraelit. I adhuroi tė gjitha ushtritė qiellore dhe u shėrbeu. 4 Ndėrtoi lterė nė Shtėpinė e Zotit, pėr tė cilėn ka thėnė Zoti: “Nė Jerusalem do tė banojė Emri im”. 5 I ndėrtoi lterė mbarė ushtrisė qiellore nė dy tremet e Tempullit tė Zotit."
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 21:10   #5
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

All-llahu, Zot i hėnes-u martua nė perėndeshėn e diellit.

Rėndesia e besimit nė Zotin e hėnes (Hubal) ėshtė e pacenushme akoma tek islami, dhe kjo mitologji mbetet akoma realitet edhe ne ditet e sotme.Ky besim ka qenė i pranishem tek arabet 2000 vjet mė heret dhe lutja ndaj kėtij Zoti fillonte me "al-ilah"-"Hubal-al-llah" por ketė emerė tė zotit Hubal-Muhamedi do tė e ndryshonte vetem me All-llah qė ka zanafillen nga fjala "Al-ilah" qė edhesot pėrdoret akoma por pa emrin Hubal sepse ai ėshtė ndryshuar nė Allah.
Simbas besimit pagan Zoti i hėnes (Hubal)ishte martuar me disa mbreteresha tė tjera.
Zoti i hėnes , simbas mitologjis ishte martuar me perendeshen e diellit e cila ishte si njė forcė me e madhe hyjnore mes Zotit tė hėnes dhe Perendeshes sė diellit.
Pas marteses sė Zotit tė hėnes dhe perendeshes sė diellit. tė dy sė bashku linden tri perėndesha tė cilėt ishin i pagėzuan me emrinr "bijat e Allahut".
Tri vajzat e Allahut, Al-Lat, Al-Uzza, dhe Manat, shiheshin si ndėrmjetėsuese midis njerėzve dhe Allahut dhe kėto u adhuruan edhe nė Qabe nė Mekė.
Ky ndermjetesim do tė behet prezent nė mes tė Muhametit,Xhabrailit dhe Zotit.
Bijat e Allahut, sė bashku me gruan e Allahut perėndeshėn e diellit,pra nėnen e tyre dhe Allahun si Zot i hėnes -baba i tyre , te njerzit u vlersuan si Perendi e parė dhe si perėnditė mė tė «larta» qiellore.
Qė nga ajo kohė e deri me sot, besimi islam ėshtė i pėrqendruarė te Meka dhe ritualet e vjetra janė tė pranishme edhe sot e kėsaj dite.Vrasje me guri e sidomos e gjinisė femrore ėshtė njė ritual i trasheguarė qė nga koha e bijave tė Zotit tė cilat pėr veprime tė "tradhetisė" kishin tė drejtė tė urdheronin denimin me guri sepse vetem me guri mbytet djalli nė koken e njeriut dhe me guri duhet edhe tė gjihet e tė mbytet djalli nė mėnyrė qė ai tė mos i afrohet Mekes.
Ky ėshtė fakti se ata ,para islami janė vlersuar si mė tė medhejtė, nė krye tė panteoneve e Zotave arab.
Źshtė shumė e kot dhe qesharake kur muslimanet flasin se Muhamedi ndaloj lutjet dhe bindjet pagane, ndersa fakti flet krejt ndryshe.Edhe ne Kuran , i jepet njė e drejtė e madhe dhe pėrparsi hėnes e posaqerisht Zotit tė hėnes.
“Ai e bėri diellin shėndritės, e hėnėn dritė dhe asaj (hėnėn) ia caktoi fazat, qė ta dini numrin e viteve dhe llogarinė. All-llahu nuk krijoi kėtė pėr tjetėr, pos me qėllim tė caktuar. Ai ia sqaron argumentet njė populli qė kupton”. (Jonus : 5)
Pra, si lexohet mė lartė , orjentimi i festave islame fillon me henė.
Ndersa Bibla ,adhurimin e hėnes dhe idhujve , nė kohen para Krishtit ndalonte veprime tė tilla,edhe pse Zoti ka krijuar tokėn, hėnen, diellin dhe gjithėsinė por nuk i ka krijuarė qØt ė luten njerezit teka ata/ato.
Jeremia 8:2 " ...dhe do t’i shpėrndajnė nė drejtim tė diellit, tė hėnės e tė mbarė ushtrisė qiellore, tė cilėt i deshėn, tė cilėve u shėrbyen, pas tė cilėve ecėn, tė cilėt i kėrkuan e tė cilėt i adhuruan; nuk do tė mblidhen e nuk do tė varrosen: pleh do tė jenė mbi sipėrfaqen e tokės."
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 21:11   #6
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

Paganizmi i muajit tė festave islame dhe Guri i zi

Si e kemi tė ditur,muslimanėt agjėrojnė gjatė muajit qė fillon dhe mbaron me njė hėnė tė re dhe kjo urdherohet nė Kuran:
“Tė pyesin ty pėr hėnėn e re (dhe fazat e saj) Thuaj: "Ato janė pėrcaktime tė kohės pėr njerėz dhe pėr haxh…”. (Bekare: 189)
Ky Ajet nga Kur’ani kėrkon qė kalendari hėnor tė jetė kalendar qė duhet tė pasohet nga muslimanėt,pra njė paganizem.
Ky ėshtė fakti se muslimanet besojnė nė levizjen e hėnes dhe jo nė fjalen e Zotit, sepse simbas cdo besimi, Zoti krijon diten dhe natėn e nė haxh nuk u shkojka pėr hir tė Zotit por pėr hirė tė hėnes qė janė pėrcaktime-simbas Kuranit.
Por, kur ėshtė fjala te Bibla, atehere Bibla e percjell cdo here fjalen e Zotit dhe nuk lejon qė Hėna, Dielli apo idhujt tė jenė njejtė si Zoti.
Isaia 1:13-19" Pushoni sė mė sjelluri fli tė padobi;inat e kam kemin.Hėna e re, e shtuna dhe tubimet...s’duroj dot paudhėri e festime bashkė! 14 Hėnat e reja e festimet tuaja i urren shpirti im,u bėnė barrė e rėndė pėr mua,s’mund t’i duroj mė! 15 Kur i shtrini duart tuaja nė lutje,unė i largoj sytė e mi prej jush;edhe nėse i shumoni lutjet tuaja,unė nuk ju dėgjoj.Duart tuaja pikojnė gjak.16 Lahuni, pastrohuni,Hiqeni fajėsinė tuaj prej syve tė mi,pushoni tė bėni keq! 17 Mėsoni tė bėni vepra tė mira:kėrkojeni drejtėsinė,ndihmoni tė shtypurit,jepini tė drejtėn bonjakut,mbrojeni tė vejėn!18 “Atėherė, ejani tė pleqėrohemi”‑ thotė Zoti.Edhe nė qofshin mėkatet tuaja kuq si gjaku,do tė bėhen bardhė si bora edhe nė qofshin tė kuqe si purpuri,do tė bėhen porsi leshi."
Udhezimet e Zotit pėr mėshirė,mirėsi dhe drejtėsi i gjejmė tė shkruara nė Bibel dhe si ceket mė lartė, Zoti nuk pranon njerez qė luten ne idhujė e jo nė vetė Zotin.
Guri i zi , ėshtė njė domosdoshmeri pėr muslimanet dhe ai gur, ka mbeturė i zi sepse mėkatet e njerezve e kan berė tė behet i zi , e kur fillon tė zbardhet atehere njerezit janė tė pastruarė cka nenkupton se Zoti nuk falka mėkate por po falka Guri i zi nė Meka .
Nė trashegimin e besimit pagano-islam,hėna u zhvillua dhe u bė simbol i Qabes , ku rreth kėtij tempulli nė Qabe, si njihet si tempuli i Zotit tė hėnes "dijetaret" musliman filluan tė e ndryshojnė historikun e Gurit tė zi duke pohuar qė ky guri ėshtė simbol i ndertimit tė xhamisė sė parė nė botė.Edhe pse, edhe kėtu , "dijetaret" bijnė nė kunderthenje me vetėveten , ata herė pohojnė se ketė guri e ka vendosur Ademi, e herė Xhabraili e herė Ibrahimi cka lenė tė nenkupton se guri mbetet i shejtė ne cdo mėnyrė dhe nė tė gjitha kohrat.
Por jo vetem mė kaq, po muslimanet duhet tė shtyhen se kush do tė e puth Gurin e Zi,dhe pėr nderė tė kėtij Guri tė zi, kėta flijojnė edhe kurbane, por kurbani dihet se i flijohet nė respektim pėr Zotin e hėnes dhe duke agjeruan pėr muaji tė ramazanit nė tė cilin fillon dhe mbaron hėna e re , muslimanet luten pėr Zotin e hėnes dhe rrethė Gurit tė henes si Guri i Zotit.
Guri i Zi ėshtė gur qė gjindet nė qoshe lindore tė Qabes, nė formė kubike e madhe e zezė qė shtrihet nė qendėr tė Mekės.
Me kalimin e kohės, ky gur u kthye dhe u bė i zi pėr shkak tė mėkateve njerzore tė cilat thithen nga Guri.
Por , nuk pajtohen vetem me ketė, ata shprehin edhe njė variantė tė tjeter ku sipas kėtij varianti te dytė dhe simbas mitologjisė sė tyre ,kėta besojnė se edhe vetė Abrahami e kishte gjetur kėtė Guri e nė variantin e tretė ata pohojnė se dhe se engjulli Gabriel e kishte gjetė gurin dhe e ka sjellurėnė atė vend, ku edhe u fillua ndėrtimin e Qabes.E ka gjetė dhe e ka sjellė,kėto janė kontradita tė quditeshme,sepse edhe sikur tė e kishin gjetė atehere s“do tė thotØØe se ėshtė i shejtė.
Guri nuk vdesė kurrė -simbas muslimanve sepse kur tė zhduket guri atehere do tė zhduket njerzimi, mirpo, kjo ėshtė e vertetuar me miliarda shekuj se gurėt nuk vdesin , nuk shkrihen dhe nxihen nga vetė natyra.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-12, 21:12   #7
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

Guri i Zi ėshtė njė objekt i nderimit nga besimtaret musliman.

Gjatė lutjes, besimtaret musliman kthehen kah lindja pėr t'u pėrballur me kėtė gur, kur ata luten pesė herė nė ditė. Gjatė pelegrinazhit nė Mekė, ata sillen rrethė dhe pėrqark rrethit tė Qabes dhe bejnė pėrpjekje pėr tė e puthur Gurin e zi e nderojnė gurin ,,ashtu si Muhameti bėri dikur. Nėse besimtaret musliman nuk munden tė mberrijnė pranė pėr tė e puth atė, atehere muslimanėt mbesin me njė pikė nė zemer dhe mbresė tė madhe nė zemer se perse nuk arriten tė e puthin gurin ose tė e prekin me dorė,dhe pėr ketė ata pėr ketė do tė mbesin mėkatarė derisa tė e prekin apo tė e puthin gurin dhe mė pas tė i lajnė mėkatet, me njė fjalė, kjo thirret edhe "haxhillak" per tė nderuar Qaben dhe pėr tė u munduarė pėr me e prekė gurin , pėr tė e gjujturė shejtanin me guri dhe pėr tė e madhė njė guri me vete kur tė kthehen , si simbol i besimit tė madhė.Por , vlenė edhe tė ceket se forma e jashte e kėtij guri ėshtė e mbuluar me argjendė dhe duket me i bardhė dhese ky guri ruhet mbrenda nė Qabe i rrethuar mirė.Ata qė shkojnė nė haxhillėt duhet tė sillen shtatė here rrethė tij 7X.

Po pse shatė here rrethė Gurit dhe Qabes??

Sepse kjo ka tė bejė me besimin para islam dhe me ceremonin e shigjetave ( 7 shigjetave ) dhe zotit tė hėnes Hubal.
"Ndėr zotrat qė Kurejshitė i besonin mė se shumti ishte zoti Hubal, kjo simbas deshmisė se Ibn al Kalbi :"Kurejshit kishin shumė idole mbrenda dhe rrethė Qabes.Mė i madhi i tyre ishte Hubali.Ai ishte me sy tė kuq, nė formen e njė burri dhe me doren e fjathtė tė thyer sepse nė ketė pozitė ai u sjellė te Kurejshėt dhe dora e thyer i ėshtė ndrequr nga ari.Ai ka qednruar para Qabes dhe para tij gjindeshin 7 shigjeta, e nė njeren nga kėto shigjeta shkruhej fjala " i paster" ndersa nė tė tjetren " e panjohurė"
Kur lindja e tė sapolindurve vihej nė dyshim .ata do tė e dėrgonin kėtė fėmij tek zoti Hubal ku do tė i pėrzinin shigjetat dhe mė ato tė fillojnė e tė gjuajnė.Nese shigjeta e tregon fjalen " i paster" atehere femiu do tė deklarohej si legjitim dhe fisi do tė e pranonte atė, por , nese shigjetat do tė tregonin fjalen " e panjohure" atėhere femiu do tė shpallej i pavlefshem dhe do tė zhdukej.Shigjeta e tretė kishte tė bente me fallin pėr tė vdekurit,ndersa e katerta kishte tė bente me fallin pėr martesen.Qellimi pėr tri shigjetat e tjera tė mbetura nuk ėshtė sqaruar sepse ato ruheshin kur propozohej ndonjė udhetim apo fillohej ndonjė projekt ,atehere ato do tė dėrgoheshin e pėrziheshin para zoti Hubal.. " (Ibn al-Kalbi, nga libri idolet 28-29 = Ibn al-Kalbi 1952: 23-24)
Njė ceremoni e tillė zbatohet akoma edhe sot nė Qabe dhe se numri 7 akoma ka mbeturė i lidhurė ngushtė me besimin islam,
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-12, 19:45   #8
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

I nderuari Psikologu e edhe autori i ketio teksti!
Se a eshte Islami Besim Monoteist mjafton te lexohet KURANI me vemendje dhe pa dyshim perfunimi eshte shume i kjarte,kuptohet ,per ata qe deshirojne me e pa kete perfundim!
Bile edhe e MOHON TRINITETIN !!
Per ata qe deshirojn me perzi ne KAZANIN e ndarjes, mbush me UJE LIGESIE e te vendosur mbi ZLJARRIN E DJALLIT,nuk kam kohe me u marr me ta ,atyre ju mungojne SYTE E BALLIT !
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-12, 21:26   #9
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
I nderuari Psikologu e edhe autori i ketio teksti!
Se a eshte Islami Besim Monoteist mjafton te lexohet KURANI me vemendje dhe pa dyshim perfunimi eshte shume i kjarte,kuptohet ,per ata qe deshirojne me e pa kete perfundim!
Bile edhe e MOHON TRINITETIN !!
Per ata qe deshirojn me perzi ne KAZANIN e ndarjes, mbush me UJE LIGESIE e te vendosur mbi ZLJARRIN E DJALLIT,nuk kam kohe me u marr me ta ,atyre ju mungojne SYTE E BALLIT !I nderuari Bac,

a po mendon qė Feja Islame ėshtė aq e kjartė pasi po e mohojka Trinitetin?

E shkrove:

"Se a eshte Islami Besim Monoteist mjafton te lexohet KURANI me vemendje dhe pa dyshim perfunimi eshte shume i kjarte,kuptohet ,per ata qe deshirojne me e pa kete perfundim!"

Nuk tregove, pėr ty, nė cilin drejtim ėshtė i kjartė, nė drejtimin e Monoteizmit apo Polyteizmit?


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-12, 22:49   #10
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

Bravo bre Krist!!!

Me dashtė me u sjellė mirė me kete Kristen, mund ta klasifkojme kete shkrimin e tij thjesht si "his point of view". Edhepse sipas "my point of view", e paska ba moot.

p.s.

Kėshilla pėr trullana:

1. Kurrė mos shkruaj pėr fenė e muslimanėve, nėse e ki emrin Krist.

2. Kurrė mos provo te shpjegosh fenė, me argumente logjike.
Aq ma tepėr nga pozita e avokatit tė njė feje tjetėr. Sepse kallzon qė je fort klloshar.

3. Burrnia edhe njerėzia e lyp qė secili te kritikoje fenė vet, pėr atė qė ėshtė, dhe secili tė respektojė fenė e tjetrit, qashtu qysh ėshtė.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-12, 23:09   #11
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

Nė Botė aq sa mundet tė gjindet spiune pa pagesė nga shqiptaret ... aq mundet tė gjindet antiIslamistet nga shqiptarėt ,, pasha njė Zot po punoni pėr turpėrim tė prezentohemi si shqipėtar :(

Guri bac po tė them ... mirė je pėrgjegj , kta antinjerzorėt le ti hajnė ....
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-12, 23:29   #12
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

islami esht urrejts ndaj te tjerve shkoni ne xhami te premteve kur hoxha mban vajz per fet tjra thot ata pa besimtart do me trhan i injoron i urren
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-12, 23:44   #13
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

Ti ēfare lidhje ki me xhuman (premten) dhe me xhamiin??
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-12, 23:54   #14
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
Ti ēfare lidhje ki me xhuman (premten) dhe me xhamiin??

premium citoe shkrimin tim kur don me bisedue me mue


nė tė gjitha fjalimet e MSUSVE tė fes ISLAME (hoxollarve) kur flitet per besimet tjra fetare i qujn si pa besimtar e lloj lloj ofendimesh qe kjo dukuri nuk egziston te feja katolike ,per fen ortodoxe nuk e di
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-12, 00:03   #15
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ėshtė Islami njė besim pagan?‏

Nejse kupto Islamin si tė duash , je i lirė pėr ēdo fe .

ke njė sygjerim... mbaje njė fe si tė ka hije , ama pa ofendim ndaj besimtareve tjera.


__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:56.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.