Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-12-12, 10:24   #1
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Kisha Katolike dhe Masonėt

Kisha Katolike dhe Masonėt

...pėrhapja e shpejtė e Muratorve tė lirė(vullnetarė) dhe pas organizimit tė tyre nė llozha tė mėdha, u provokuan nga Kisha Katolike me kritika dhe ndalesave tė shumta. Nėn ndikimin e skandaleve nga qeveria federale e Carbonarit, Papa Klementi XII. 28 Prill 1738 u vė kundėr Masonerisė me mallkimet (papale nė eminentin Apostolatus specula).Papa Benedikti XIV, me 18 Maj 1751. miratoi njė mallkim tė dytė (Providas Romanorum), nė tė cilėn ai tha se "pastėrtia e fesė katolike"ėshtė rrezikuar nga njerėz tė feve tė tjera tė aorganizuar nė lozha tė Masonerisė.

Papėt e mėposhtėm ripėrsėrisn kėto encyklipe tė ndryshme,veēanėrisht nga Papa Pius IX i cili bėri (Ecclesiam a Jesu Chrishti ), dhe Niveli e 13 i masoneri lozhės.duke Ilustruar kėtu gjinin e (Enciklika Humanum 1884,nėn theks tė veēant me akuza tė rėnda. Nė kėtė Enciklik tė fundit, ai shpalli masonėt si shkatėrrues tė mbretėrisė me qėllimin te hapur pėr tė vjedhur mallrat e tyre dhe kombet e krishtera dhe pėr tė shkatėrruar Kishėn e shenjtė. Nė pėrgjigje tė kėsaj, nė vitin 1889, masonėt e Italia Oriente d'Grande zbuluan njė monument nga skulptori Ettore Bruno Giordano Ferrari nė Campo de Fiori nė Romė.

Njė tjetėr rezultat ishte i ashtuquajturi mallkim Taxil nė vitin 1885-1897.
Nė fillim tė shekullit 20-tė (CIC) kanuni i kishės katoliki ka qenė rishikuar. Qė nga viti1917,nė kanunin 2335 thuhet se, njė katolik automatikisht duke hyrė nė njė shoqatė masonike ("ipso facto") u excomunizohet(shkishėrohet).


Shkishėrim

Shkishėrim ėshtė pėrjashtimi i pėrkohshėm ose i pėrhershėm i njė komuniteti fetar ose aktivitete tė caktuara tė njė komuniteti fetar.Shkishėrimi ėshtė pėrdorur si njė censure, deri nė pėrfundimin ose kompensim pėr keqbėrje.

Koncili II i Vatikanit, "Vatikani II", filloi nė vitin 1963 kur Papa Gjoni XXIII. pėrfundoi me arrdhjen e Papės Pali VI. nė vitin 1965,qė rezultoi nė njė pėrditėsim parimeve kishtare dhe dogmatike, tė tilla si pranimi i lirisė fetare.Gjithashtu edhe dialogu me jo-tė krishterėt: duke njohur vlerat etike dhe fetare jashtė kishės. Njė rezolutė pėr fillim tė njė dialog formal me Masonėt nuk ėshtė pėrfshirė nė dokumentet pėrfundimtare tė Kėshillit. Mė 26 Shkurt 1968, Kardinalin Franjo Šeper, prefekt i Kongregacionit fetarė (CDF), kryetarėve tė Konferencave Ipeshkvnore u dėrgoi pyetsorė "listėn nė lidhje me Masonėt".

...Nė vitin 1974-1980, bisedimet u zhvilluan nga njė grup pune i Konferencės sė Peshkopėve gjermanė, si dhe njė delegacion i masonėve gjermane (VGLvD ). Kėto bisedime pėrfunduan mė 12 Maj 1980 me njė deklaratė tė njėanshme tė Konferencės sė Peshkopėve,ku thotė:

"Hetimet e hollėsishme te ritualeve masonike dhe karakteri masonik, si dhe tė vetė-kuptuarit e tyre sot,anėtarėsimin i njėkohshėm nė Kishėn Katolike dhe nė Masoneri ėshtė pėrjashtuar".

Kjo gjendje nuk ka ndryshuar deri mė sot pėrveē tėrrėsisė sė deklaratės.Deklarimi i Kongregatės tė vitit 1983 ėshtė i padiskueshėm,por thuhet se nuk ėshtė as ligj kanunorė dhe as ligji penal", ėshtė vetėm njė "deklaratė zyrtare kishė", njė "ligj moral"...........


__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-12-12, 13:14   #2
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re:

Fillimisht eshte mire me lexu, shume me mire me dite me zgjedh cka. Tjetera ,sa ju duhen shqipetarve keto tema me i diskutu, kur s'kan lidhje as s'kan ba hulumtime,bile as nuk ju perkasin, shume pak a hic!?Jane kontradiktore nga autori ne autor, e te hup fija si Kercovarit, e jet si "Qura" n'mjegull.

Ngatrrimi i pare ne kete shkrim( te kopjuar) eshte ne mes Masoneve, dhe Ilimunisteve. Derisa Masonet jane vetem mjeshter guri, gure gdhendes, qe Iluministet(mendjendriturit) e ndjekur nga kisha, futen ne grupet Masone per te u kamufluar, njokosisht fitojn te drejten e levizjes ne te gjithe Europen e me gjer,, gje qe e gezojshin Masonet, si mjeshter te vecant, ata levizen gjithandej,
ndertuan katedrale,kisha, e tempuj te ndryshem, dhe lirine e levizjes e kishin te pa kufizuar, kete e shfrytezaun Ilimunistet, dhe shperndane idet e tyre gjithandej.Nje tjeter ngaterrim e bejne disa qe, si shkence te mirfillte, marrin skenaret si te Dan Brown-it p.sh. keto jan libra komerciale, ku shkruhen fantazishkencore, perdoren edhe per skenare filmash, qe sjellin miliarda perfitime! Asgje nuk kane me realitetin. Dhe, ka disa "qurana" qe keto i marrin si histori-shkencore.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 13:53   #3
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Kisha Katolike dhe Masonėt

Diku te shkrova se komercializimii fese tende sa ka filluar,kulminon me 24-dhe 25 Djetorė,dhe vazhdon deri me 6-7 Janar,kur tė krishteret Orthodoks dhe jesuit kemtojn ose festojne lindjen e Krishtit...
Me u dha rasti te pyes si besimtare i ri i fese se krishtere kur ka lindur Jesu Krishti?
25 Dhjetore
6 Janar
7Janar
Mos u refero dogmes kishtare po Bibles.
Dhe per ne fund;
Mos u mundo te ndryshosh dokumentet kanunore si ky 2335 ,per fat eshte ruajtur jo nga Braun po nga Vatikani..
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 16:21   #4
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Kisha Katolike dhe Masonėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Diku te shkrova se komercializimii fese tende sa ka filluar,kulminon me 24-dhe 25 Djetorė,dhe vazhdon deri me 6-7 Janar,kur tė krishteret Orthodoks dhe jesuit kemtojn ose festojne lindjen e Krishtit...
Me u dha rasti te pyes si besimtare i ri i fese se krishtere kur ka lindur Jesu Krishti?
25 Dhjetore
6 Janar
7Janar
Mos u refero dogmes kishtare po Bibles.
Dhe per ne fund;
Mos u mundo te ndryshosh dokumentet kanunore si ky 2335 ,per fat eshte ruajtur jo nga Braun po nga Vatikani..
Shiko ti, Jezu Krishti vazhdon dhe i mbetet data Lindjes 24/25 dhjetor ne mesnate, kjo date ka qene dhe mbetet ne fuqi, gjithmone eshte thene ( edhe para librit te papes) "mendohet qe ka lindur me 24/25 dhjetor" sipas llogaritjeve te nje prifit te shek. 6. Ndresa per 24/25 dhjetor dhe 06/07 janar mendoj, ndoshta edhe je naiv, mirepo esht puna e kalendareve Gregorian dhe Julian qe percaktojne ndryshim datash.

Sa per komercializem. Ne vendet e Krishtera ka mjaft, ka edhe per komercializem edhe nese teprohet edhe pse Vtikani gjithehere ben thirrje per jo-komercializem, mirepo cka ti besh se ne vendet e lindjes, perkatesisht ne Siri po blihen me para vajzat dhe grate refugjate siriane nga sheiket arab me cmime qe fillojne nga 400 euro deri ne 500 euro. Kjo eshte komercializem i bazuar ne fe/poligami shfrenuese.

Ik tash strujagji.
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 17:45   #5
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Kisha Katolike dhe Masonėt

Jam mė shumė se njė elektricist,por pėr tė mėsuar se kan njohuri "Loparėt"nuk jam asgjė mė shumė se njė njeri i thjeshtė me njė spektėr tė gjėrė njohurishė.

Ti nuk e njeh Jesu Krishtin po Atin,Birin dhe Shpirtin e Shenjt,ė prandaj nuk e din se kur ka lind Jesu Krishti....

Por para se te tregoj tė them sė unė nuk jam Aziat po njeri i zemrės tė Evropės tė cilės i kam dhenė kulturėn dhe identitetin qė nga Ilirėt e lashtė e deri mė sot.

Paqja e Perėndisė, Krishti ėshtė lindur!

S`di askush saktėsisht se kur ka lindur Juzu Krishti,por e dine tė gjithė sė ėshtė ditė kremte.
Lindi Jezusi nė ditėn e 25 tė Dhjetorit sipas fese katolike,6 Janar sipas tė krishterve hebrenj ose 7 Janar sipas tė krishterve orthodoks(pravoslavie)?
Nė qoftė se ne marrim tė dhėna nga gjuha gjermane dhe angliqane, dallimi ėshtė variabėl i darkės sė Krishtlindjeve, nga darka e natės se Shenjtė. Askush nuk e di saktėsisht se kur Jezusi ėshte lindur, por ėshtė vendosur qė tė jetė 25 dhjetori ditėlindja e Krishtit. Siē sugjerohet nga shkrimet e shenjta biblike ishte natė dhe u pa ylli i Vitleemit, supozohet se kjo ka ndodhur nė natėn e 24 dhe 25 dhjetor. Kėshtu qė ditėlindja e Jezusit festohet, 48 orė tė plota.Sidoqft,edhe pak ditė do tė dėgjojmė se Krishtė ėshtė lindur!Krishti lind sėrish nė 6 dhe 7 Janar.
A morre vesht a jo?!
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kercovari : 09-12-12 nė 17:47
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 18:14   #6
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kisha Katolike dhe Masonėt

Cka s'po nxen vend Kercovar!? te politika krejt tem tjeter ja filove me Masonerin, ketu hape tem : Kisha katolike dhe masonet, e diskuton per lindjen e Jezusit!! mos i ke marr tabletat gabim keto dite?! A dine sa me han mu xhoka kure saktesisht ka lind Jezusi?, aq sa me han kure ka lind muhamed tuxhari, qe per ndryshim nga ky, Jezusi , u fliju per njerzimin, as su martu 4-5-6 her , as nuk bani pasuri......

Qe ta hjek merakun, po te tregoj kure lindi profeti ime. 02, dhjetor 1944 dhe vdic 21 janar 2006.

Hajde per Masonerin pak hajde :P po te ka shku valiii me te ndihmu se edhe ai i kish lexu nja dy libra, e u sillke si analist-shkencor mbi masonerin
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 19:01   #7
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Kisha Katolike dhe Masonėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Jam mė shumė se njė elektricist,por pėr tė mėsuar se kan njohuri "Loparėt"nuk jam asgjė mė shumė se njė njeri i thjeshtė me njė spektėr tė gjėrė njohurishė.

Ti nuk e njeh Jesu Krishtin po Atin,Birin dhe Shpirtin e Shenjt,ė prandaj nuk e din se kur ka lind Jesu Krishti....

Por para se te tregoj tė them sė unė nuk jam Aziat po njeri i zemrės tė Evropės tė cilės i kam dhenė kulturėn dhe identitetin qė nga Ilirėt e lashtė e deri mė sot.

Paqja e Perėndisė, Krishti ėshtė lindur!

S`di askush saktėsisht se kur ka lindur Juzu Krishti,por e dine tė gjithė sė ėshtė ditė kremte.
Lindi Jezusi nė ditėn e 25 tė Dhjetorit sipas fese katolike,6 Janar sipas tė krishterve hebrenj ose 7 Janar sipas tė krishterve orthodoks(pravoslavie)?
Nė qoftė se ne marrim tė dhėna nga gjuha gjermane dhe angliqane, dallimi ėshtė variabėl i darkės sė Krishtlindjeve, nga darka e natės se Shenjtė. Askush nuk e di saktėsisht se kur Jezusi ėshte lindur, por ėshtė vendosur qė tė jetė 25 dhjetori ditėlindja e Krishtit. Siē sugjerohet nga shkrimet e shenjta biblike ishte natė dhe u pa ylli i Vitleemit, supozohet se kjo ka ndodhur nė natėn e 24 dhe 25 dhjetor. Kėshtu qė ditėlindja e Jezusit festohet, 48 orė tė plota.Sidoqft,edhe pak ditė do tė dėgjojmė se Krishtė ėshtė lindur!Krishti lind sėrish nė 6 dhe 7 Janar.
A morre vesht a jo?!
Ti ske te besh asgje e europian, profesioni i strujagjis nuk ta jep identitetin europian. Ti me bindje je nje Afganistanas, eurpian ti behesh vetem nese ke nevoj me marr naj letrat apo naj tender me shkep rrymen ne noj shpi europiane.

Sa per temen. Askund te shkrimin e shenjte (bibel) nuk shkruan qe kur lindi jezusi (data). Permendet mbreti qe ishte sundimtar ne ate kohe, mbreti Herod. Llogaritjet jane bere duke u bazuar edhe ne shkrime tjera ne lidhje me daten e jezusit si shkrimi i Justinit, i cili flet per jeten e Jezusit. Ky shkrimtar ishte i shek. te dyte, pastaj ishte Origjeni i shek. te dyte. Keta te dy kane pasur shkembim letrash ne mes vete.
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 20:14   #8
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kisha Katolike dhe Masonėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Diku te shkrova se komercializimii fese tende sa ka filluar,kulminon me 24-dhe 25 Djetorė,dhe vazhdon deri me 6-7 Janar,kur tė krishteret Orthodoks dhe jesuit kemtojn ose festojne lindjen e Krishtit...
Me u dha rasti te pyes si besimtare i ri i fese se krishtere kur ka lindur Jesu Krishti?
25 Dhjetore
6 Janar
7Janar
Mos u refero dogmes kishtare po Bibles.
Dhe per ne fund;
Mos u mundo te ndryshosh dokumentet kanunore si ky 2335 ,per fat eshte ruajtur jo nga Braun po nga Vatikani..

hmm qenke hye shume thelle ne studime more i shkret po aq shum po merzitesh se kur ka lind Jezukrishti yne aaa.

Qe te tregon dada ty......

Jezuesi ka linde 6 dite para se me u lajmeru apo me u regjistrue ne kishe. Kure Jezuesi ashte lajmeru ne kishe nga ajo dite ka fillue data 1 januar e vitit tpare e epokes se re e kur ka ardhe data 24 dhjetor jezuesi i ka ba 1 viet, pra i bjen se Jezusi ka lind ne mesnat te dates 24 e 25 dhjetor, shpresoi se shum thjeshe e mire ta ka spjegue dada .........tash e mas msoje mir me daden e mos u merr me gjana se nuk jan per ty...............


hjat me shnet e pershum mote festata e fundvitit
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 21:04   #9
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Kisha Katolike dhe Masonėt

Sdi nga dolėt kaq tė menqur dhe tė ditur ju tė krishterėt shqiptar kur e gjithė bota manipulon me data tė ndryshme dhe llogaritė u dalin tė ndryshme qė nė fund tė pohojn se nuk ka ditė tė caktuar kur ka lind Jezusi....


Krishtlindja e vėrtetė duhet tė festohet nė qershor,besojnė astronomėt australianė: Bazuar nė konstallacionin e yjeve lindjen e Jezusit e kan llogaritur pėrsėri. Rezultati: Jezusi u lind mė 17 qershor - nė vitin e dytė 2 para krishterimit....?!

Kujt tė i besojė tani,ty dada e humbur nė mjegulla tė kishes,kardinalin Zanzin apo sherin.Duket se ky i fundit ja ka qellu mė sė miri
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-12-12, 21:59   #10
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Re: Kisha Katolike dhe Masonėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kercovari Shiko postimin
Sdi nga dolėt kaq tė menqur dhe tė ditur ju tė krishterėt shqiptar kur e gjithė bota manipulon me data tė ndryshme dhe llogaritė u dalin tė ndryshme qė nė fund tė pohojn se nuk ka ditė tė caktuar kur ka lind Jezusi....


Krishtlindja e vėrtetė duhet tė festohet nė qershor,besojnė astronomėt australianė: Bazuar nė konstallacionin e yjeve lindjen e Jezusit e kan llogaritur pėrsėri. Rezultati: Jezusi u lind mė 17 qershor - nė vitin e dytė 2 para krishterimit....?!

Kujt tė i besojė tani,ty dada e humbur nė mjegulla tė kishes,kardinalin Zanzin apo sherin.Duket se ky i fundit ja ka qellu mė sė miri
Strujagji, ke i zen me heret me duket (mos je kane ne bander) :D. A i ke hala qendrimet e nje properendimori?
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-12, 07:16   #11
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Re: Kisha Katolike dhe Masonėt

Perendimoret dhe qendrimi im lidhen shume mbase une shkruaj ate qe shkruajne perendimoret dhe besemitaret katolik po edhe teologet,astronomet,historianet,kurse ju shqiptaret katolik keni Jesusin tuaj me date te sakte te lindjes kur e gjithe bota thote se nuk ka date te sakte te lindjes po ka date te caktuar dhe ky eshte 24-25 dhjetore.Thuhet se mbi vendin ku ka lindur Jesusi eshte pa nje yll fort i ndritur dhe ky yll paraqitet njeher ne 800 vjet dhe sipas llogarive te mija duhet te prisni me pak edhe 600 vjet duke vezhguar kete yll dhe kur te tregohet do te mesoni edhe diten e lindjes te sakte.
Deri athere gezuar Krishtlindjet!

Koment shtesė;
Ika nga ditlindja e PDK shkaku per te sqaruar se pse eshte numri 13 i pafat ose i kobshem per te mos be temen rrebesh,dhe del sherri debaton shkrimin tim i cili eshte marre nga dokumente me vlere qe kan rrjedhur nga Vatikani aq sa lejon Papati.
Qellimisht ia bera kete pyetje megjithqe qe nuk e ka vendin ketu,erdhe ti kardinal Zanzi ne vend qe te mos pergjigjes ose te hapje teme te re duke me u pergjigjur mua keshtu do te ecte edhe debati pa rrebeshuar temen Kisha Katolike dhe Masonet.Pra,ketu shihet fanatzmi juaj fetare dhe verberia e cila u ka kap per fyti dhe nuk zgjidhni as vend dhe as fjale per te debatuar me menquri dhe dinjitet.
Jesu Krishti-Isai po aq ka vlere edhe per mua mbase Kurani e ka pranuar si profet kurse si ti e shikon nuk eshte problemi im po i yti dhe une nuk kam asgje kunder Jesusit per te u versulur si ujku qengjit.

Gjitha te mirat me shprese se do te ulni gjakrat te pakten ne debate.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-13, 12:46   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kisha Katolike dhe Masonėt

"Dora e zezė" dhe "Sundimi sekret i botės''

Muhammed Isa Davud nė librin e tij, potencon: ”Para mė shumė se njė shekulli mendimtarėt, udhėheqėsit, shkrimtarėt kanė zbuluar se ekziston “sundimi sekret” e cila udhėheqė tė gjitha lėvizjet politike dhe ekonomike, mirėpo nuk dinin se kush ėshtė prijės i saj, kush ėshtė prijėsi suprem. Edhe po tė dinte njė anėtar i qeverisė se kush ishte ai nuk u tregonte tė tjerėve, sepse ai ėshtė ura lidhėse e cila i lidhė pushtetin me prijėsinė suprem, kurse prijėsi mbetet sekret. Disa anėtar tė kėsaj qeverie kanė pranuar se nė botė nuk sundojnė kryetarėt dhe ministrat qė shihen mirėpo njerėzit qė edhe kryetarėt nuk i njohin. Oto Bizmarku ka deklaruar se ekzistojnė forca tė padukshme tė cilat po planifikojnė ta pushtojnė botėn dhe tė organizojnė njė pushtet botėror. Ai nuk i precizon kėto forca por i quan Imponderabilia.
Lamartini konfirmon se ekziston njė dorė e fshehur e cila qeverisė botėn.

Mazini i kishte deklaruar doktor Brindestonin:

”Ne dėshirojmė ta pushtojmė ēdo rrezik, e veēmas rrezikun e padukshėm i cili na ka shtypur tė gjithėve. Prej nga vie ajo? Dhe ku ndodhet vallė? Askush nuk e din dhe askush nuk e ka zbuluar dot. Ky ėshtė organizatė e fshehtė e cila ėshtė e fshehur madje edhe pėr ne, ndonėse pėr njė kohė tė gjatė merremi me studimin e veprimtarisė sė organizatave sekrete.

“Nė vitin 1784 qeveria Bavareze dispononte me argumente tė pamohueshme lidhur me ekzistimin e komploteve kontinuele tė Satanės. Nė pėrshkrimin detal tė ngjarjeve nė vazhdim gjithmonė ka qenė Adam Vajshaupt, profesori jeziut i jurisprudencės nė Universitetin e Ingoldshtatit. Mė pas e braktisė krishtėrimin dhe e pranon sektin e satanės-“Satanizmin” Atė e kanė angazhuar themeluesit “ e ēmendur” tė sektit Ritshild pėr t’i shqyrtuar dhe sajuar sėrish protokollet e vjetėr nė bazė moderne. Qėllimi i kėtyre protokolleve ėshtė ta pėrgatisin trollin pėr ndėrtimin e tempullit tė djallit i cili duhet ta pushtojė botėn. Ideologjia e djallit synon t’ia imponojė njė pjesė tė llojit njerėzor qė do tė mbetet nė jetė pas katastrofės sė gjithmbarshme tė cilėn janė duke e pėrgaditur.

Detyrėn e tij Vajshaupt e ka kryer nė majin e vitit 1776. Plani i tė cilit kishte hartuar pėr qėllim rrėnimin e tė gjitha qeverive dhe besimeve ekzistuese botėrore. Kėtė do ta realizojė me ndarjen e popujve nė pakte kundėrshtare tė cilėt do tė luftojnė vazhdimisht pėr shkak tė njė sėrė problemesh prej cilėve do tė lindin urrejtja e shtuar racore dhe ngecja e tė gjitha mėnyrave tė bashkėpunimit politik e ekonomik. Nė plan ėshtė theksuar se kėto pakte duhet tė armatosen ashtu qė tė jenė tė aftė nė ēdo moment tė krijojnė incidente pėr shkak tė cilėve paktet e theksuar do tė luftojnė ndėrmjet tyre duke dobėsuar kėshtu qeverin kombėtare dhe organizatat e tyre fetare.

Simbolet e Masonėve: “Kompasi Falus”, “Vizorja Ēalus » dhe Kryqi i Sionizmit tė Krishter si dhe ajo Hebreje

Nė vitin 1776 Vajshaupt themeloi organizatėn bartėsit e dritės (The Iluminati) nė kėtė mėnyrė ka arritur t’i pėrfitojė gati 2000 ithtarė nė mesin e cilėve kanė qenė shumė eruditė tė shquar nga fusha e letėrsisė, shkencave tė natyrės, ekonomisė dhe industrisė. Nė mes tjerash ėshtė konkluduar edhe ajo qė pėr realizimin e planit tė Vajshauptit do tė duhej:\1.Pėrdorur mito nė para dhe shėrbim seksual pėr t’i pėrvetėsuar personat tė cilėt zėnė funksione tė rėndėsishme dhe me peshė edhe atė nė tė gjitha qeveritė dhe nė tė gjitha fushat e aktivitetit njerėzor. Pasi qė njė person i tillė tė kapet nė rrjetin e Iluminatit, ai duhet tė blokohet nga tė gjitha anėt dhe tė lodhet tėrėsisht me punė qė janė nė dobi tė tyre. Kjo arrihet nėpėrmes kanosjeve me dėshtim politik, bankrotim, qė do tė bėhet viktimė e skandalit publik, kanosje me persekutim ose vrasje tė tij dhe njerėzve tė dashur tė tij.

Profesor Se’id Xhezairi nė pėrkthim tė librit:”figurat nė tabelėn e shahut” thekson: ”Kjo duhet tė na pėrkujtojė rastin e ministrit britanik prof. Brumfaer me Kristina Kiler qė ndodhi mė vitin 1963. Skandali i cili tronditi tėrė Britaninė kishte shkaktuar njė sėrė skandalesh lidhur me personalitete tė shquara britanike me vajzat e reja, tė pasur dhe virgjėrore. Nė kėtė rast del qartė nė shesh qė kreatori i lidhjeve tė trilluara ėshtė gjithnjė njė person – dr. Vard, qė na e kujton njė skandal tė ngjashėm para betejės nė Suez qė e kishte tronditur Francėn. Heroi kryesor i kėtij skandali ka qenė M. Lotrokije, atėbotė kryetar i kėshillit tė deleguarėve francezė e me tė edhe shumė personalitete tė tjera tė Francės. Ky skandal zbuloi fytyrat e vėrteta tė personaliteteve publike-njerėz tė cilėt netėt e kuqe i kalonin me adoleshente. Nė tė gjitha proceset e pėrfolura mund tė vėrehet veprimi sionist nga hija e cila ka pėr qėllim shkatėrrimin e tė gjitha vlerave civilizuese me akcent tė posaēėm nė vlerat morale dhe fetare”.

2. Tė gjithė Iluminatėt tė cilėt janė profesorė nė universitetet dhe institucione shkencore janė tė obliguar t’i kushtojnė vėmendje tė posaēme studentėve me inteligjencė tė jashtėzakonshme dhe studentėt nga qarqet e larta shoqėrore pėr ta orientuar vėmendjen e tyre nė internacionalizėm, nė mėnyrė qė tėrė procesi edukativo-arsimor tė pėrshtatet ēėshtjes sė globalizimit.

3. Ėshtė tejet me rėndėsi qė njerėzit e aftė, tė dalluar dhe me ndikim tė futen nė rrjetin e Iluminatėve. Me kėtė qėllim studentėt (tė pėrmendur nė pikėn 2) kanė arsimim tė posaēėm se si, para se gjithash si persona profesionistė. Tė gjenden nė vendet mė tė ndjeshme tė shoqėrisė qė do t’u mundėsojė tė fshihen nėn mbulesėn e qeverive tė vendeve tė ndryshme si ekspertė dhe specialistė pėr tė vepruar nė hije. Qėllimi i kėtyre planeve sė fundit ėshtė rrėnimi i tė gjitha religjioneve dhe qeverive tė botės.

4. Ndėrmarrja e aktiviteteve me qėllim tė sundimit tė tė gjitha mediumeve relevante tė botė, nė veēanti atyre elektronike, nė mėnyrė qė ēdo ditė tė jenė nė pozitė tė ndėrtojnė opinionin publik duke nxitur frikė tė vazhdueshme tek konsumentėt e vet dhe duke ofruar qeverisjen internacionale si alternativ tė vetme pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve tė botės. Kjo duhet tė na pėrkujtojė edhe rastin e kryeministrit tė Italisė Silvio Berluskoni, edhe njė manjak seksual . Skandali i cili tronditi tėrė italinė kishte shkaktuar njė sėrė skandalesh lidhur me personalitete tė shquara Italiane me vajzat e reja, tė pasur dhe virgjėrore. Vajza Marina, e cila nga revista “Fortune” ėshtė rreshtuar nė mesin e 10 biznesmenėve mė tė fuqishme nė botė, ka ndėrhyrė nė debatin nė lidhje me skandalin seksual, nė tė cilėn ėshtė zhytur i ati i saj, duke e mbrojtur atė dhe duke dėnuar pėrpjekjet pėr ta “therė pas shpinė babanė e saj”, duke insistuar se edhe ai ka tė drejtė pėr jetė private. Marina e mbrojti pasi qė Giampaolo Tarantini, njė biznesmen, i cili gjendet nėn hetime, i tha prokurorėve nė Bari se ka siguruar 31 femra (prostitute) pėr ahengjet e shtatorit tė Satanist – Italian – premier. Zgjerohen skandalet seksuale tė kryeministrit italian vitit tė kaluar, deri nė janar tė kėtij viti. Tarantini theksoi se pesė prej kėtyre prostitutave kanė pasur marrėdhėnie me Berluskonin, pas muajve tė verės, gjatė sė cilėve Berluskoni u kritikua edhe nga kisha katolike pėr shkak tė jetės sė shfrenuar, ai pėsoi edhe njė goditje nga aleati kryesor i partisė sė tij, Gianfranko Fini. Edhe pėrkundėr skandalit seksual, Berluskoni ka theksuar se ai mbėshtetet ende nga 68 % e votuesve (Bagėtisė- siē e potencon dora e fshehtė) nė Itali.

Nuk e konsideroj aspak tė parėndėsishėm faktin qė Adam Vajshaupt ėshtė me origjinė ēifute. Nuk e konsideroj tė jashtėzakonshėm as atė qė ai mund tė ishte vetė “Antikrishti” vetėm sikur tė ishte me njė sy. Mė vitin 1776 kur djalli i mallkuar me emrin Adam Vajshaupt organizoi Iluminatėt me qėllim tė komplotit kundėr krishterėve. I quajti Iluminatė (The Iluminati), qė do tė thotė bartės tė dritės, e ky ėshtė emėrtim i djallit i marr nga emri i Iblisit- Lucifer, qė do tė thotė bartės i dritės ose qenie me dritė tė jashtėzakonshme.

Kjo do tė thotė se organizata e Iluminati ėshtė themeluar pėr kryerjen e frymėzimeve tė cilėt krerėt fetarė i marrin nga Luciferi (Satana) gjatė ceremonive tė tyre speciale. Kėshilli suprem i Iluminatit pėrbėhet prej 13 anėtarėve, kurse ata janė njėkohėsisht edhe komisioni ekzekutiv (organ) i kėshillit tjetėr qė quhet Kėshilli i tridhjetė e treve. (Duhet theksuar qė Kėshilli i tridhjetė e treve pėrmban anėtarėt tė cilėt i kanė themeluar themelet e ideologjisė ateiste dhe materialiste e qė nė vitin 1884 Marksi e kishte publikuar nė Manifestin e partisė komuniste. Xhaxhai i Marksit ishte njėri prej krerėve mė tė lartė fetarė ēifutė, por ishte tėrhequr nga rrethi i priftėrinjve tė lartė ēifutė, kur i ishte dhėnė njė funksion mė i lartė por sekret). (Ibid, f. 89)

Tubimi mė i madh lindor ėshtė mbajtur nė qytetin Ingolshtat. Ky qytet ka qenė trambulinė pėr pjesėtarėt e organizatės masone tė cilėt ėshtė dashur tė kyēen nė shoqėrinė evropiane. Evropa ėshtė marr si bazė e celulave tė fshehta (Lozha), tė cilat duhet tė merreshin me organizimin e tubimeve masone nė vende tė ndryshme, e tėrė kjo nėn maskėn e aktiviteteve tė dobishme shoqėrore, pėr shembull atyre me orientim humanitar etj. (Ibid. f.90)

Nėse lėvizjen masone do tė konsideronim organizatė sekrete tė cilėn qė nė kohėrat mė tė hershme e kanė themeluar priftėrinjtė ēifutė, shumė pėrpara vitit 1776 dhe e cila ėshtė forcuar sidomos nė kohėn e dėbimit tė ēifutėve, atėbotė Iluminatėt do tė mund t’i definonin si organizatė e cila e ka kryer reformėn e organizatės sė vjetėr, i ka dhėnė qėllime mė precize duke e vėnė, me emėrtim tė ri, nė themele mė tė forta dhe mė tė qėndrueshme.

Mendoni pak lidhur me stemėn tė cilėn Vajshaupti e pranon si stemė tė organizatės sė Iluminatit nė vitin 1776. Piramida simbolizon vėndosjen e sundimit diktatorial tė cilėn do tė ketė qeveria ndėrkombėtare e ngjashme me atė tė Kombeve tė Bashkuara. Kjo qeveri nėn maskėn e demokracisė i ėshtė nėnshtruar njė autokracie tė tmerrshme, ndėrsa ai qė sundon ėshtė i padukshėm. Kjo ėshtė fshehtėsia pėr ēka tani flitet aq si pėr sistemin global botėror. Mendoni lidhur me syrin nė majė tė piramidės i cili shkėlqen nė tė gjitha anėt: ai simbolizon shėrbimet informative dhe terroriste, tė ngjashme me Gestapon-in. Ato i ka organizuar Vajshaupti me parullėn e vėllazėrisė, pėr hir tė ruajtjes sė sekreteve tė organizatės dhe pėr shkak tė detyrimit tė njerėzve nė bindje ndaj dispozitave tė organizatės pėrmes terrorizmit. Ky shėrbim ka pasur rol tė madh nė anarkinė e cila kishte pasur pas revolucionit francez. Dy fjalėt nė kulm tė stemės janė: ANNUIT COEPTIS, qė do tė thotė:” Komploti yn u realizua”. Mė nė fund tė stemės shkruan: NOVUS ORDO SECLORUM, qė do tė thotė:” Sistemi i ri shoqėror” ose “Rendi i ri botėror”. Ėshtė me rėndėsi tė theksohet se kjo stemė ėshtė pranuar nga ana e masonėve vetėm pas bashkimit tė organizatės masone me Iluminatėt nė kongresin e vitit 1782.

Fjala angleze pyramid pėrbėhet prej dy pjesėve: “pyro” qė do tė thotė “zjarr” dhe “madi” qė do tė thotė “nė mes”, prandaj kjo fjalė do tė thotė zjarri nė mes ose nė mes tė zjarrit. Ne e dimė se zjarri ėshtė njėri prej katėr elementeve prej cilėve, sipas besimit tė lashtė, ėshtė sajuar bota: toka, uji, ajri dhe zjarri. Nė pajtim me besimin e lashtė si dhe doktrinat e parė filozofike, zjarri ka qenė elementi themelor madje edhe burim absolut. Nė bazė tė kėsaj domethėnia e fjalės piramida do tė mund tė ishte edhe “qendėr e energjisė” ose “qendėr e zjarrit”. (Sirru Kuvveti-Heremil-Ekberi”. (Sekreti i piramidės sė madhe) Bil Shol Vadshtit, pėrkthimi nė arabisht i Emin Selamit.

Forma rreth sė cilės pėrhapen rrezet mbi piramidė ėshtė njė pjatė fluturuese. Kjo pjatė fluturuese ėshtė pėrgaditur ashtu qė me tė mund tė fluturohet kudo qoftė nė rast tė shkatėrrimit tė paparashikueshėm tė kėshtjellės piramidale sipėr cilės shihet qartė syri i “sundimtarit tė fshehtė” dhe ky ėshtė vetėm njė sy, tjetėr nuk ka. Dhe dėshiroj tė tėrheq vėmendjen edhe pėr njė hollėsi pėr ata qė janė tė zgjuar, e ajo ėshtė ngjashmėria nė mes stemės sė Iluminatit dhe pjesės sė poshtme tė stemės e cila ndodhet nė “Protokolet e liderėve sionistė”, madje edhe nė “Ungjilin” bolshevik.

Shiko dhe mendo mirė! Bėhu preciz dhe do tė kuptosh se pas kėtyre dy stemave fshehet njė person i njėjtė.

Sot numri i masonėve ka arritur nė 6 milionė, ndėrsa numri i lozhave masone nė botė ka arritur nė 30 000. Dihet se, madje, edhe Vatikani ėshtė anėtarė i secilės organizatė tė zezė apo tė bardhė nė botė edhe kjo mjafton si tregues sa thellė ka depėrtuar ndikimi masoniano-ēifut nė tė gjitha poret shoqėrore dhe tregues i bollshėm pėr atė sa larg ka arritur “dora e fshehtė”. Kjo dorė ka qėndruar prapa vrasjes sė John Palit I. Nė agimin e 29 shtatorit tė vitit 1978 motra e nderit e cila i kishte shėrbyer Papės, si zakonisht, kishte ardhur dhe e kishte mbyllur derėn e dhomės por nuk kishte dėgjuar asnjė pėrgjigje.
Libri, nė tė vėrtetė, nuk paraqet ftesė pėr pesimizėm, dyshim, defetizėm dhe pritje pasive tė zgjidhjes sė ēėshtjes nė tė cilėn ndodhemi, por pėrkundrazi, ai ėshtė thirrje pėr aksion-veprim dhe hulumtim nė jetė pavarėsisht nga hutia qė ka pasuar.

/Prof. Eroll Velija


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.