Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-03-13, 20:27   #1
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Ateist, fetar, agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

.
Ne diskutojme per fete per kulte apo per Ateizem, normalisht shpesh her kemi mendime te ndryshme njeri me tjetrin.

Sa na jep feja te ciles i perkasim tolerance per ta pranuar apo per te mos urryer mendimin e tjetrit apo fene e tjetrit?

Sa kemi tolerance ndaj nje Atesiti apo ndaj nje Agnostiki? Sa thot feja yne per mbrotje ndaj Ateizmit apo Agnostizmit.

P.S: Ne nje vend Bibla (Beslidhja e Re) thot "sillu me butesi ndaj Paganeve"

vazhdon...


.


__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-03-13, 20:58   #2
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Atesit, fetar, Agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
.
Ne diskutojme per fete per kulte apo per Ateizem, normalisht shpesh her kemi mendime te ndryshme njeri me tjetrin.

Sa na jep feja te ciles i perkasim tolerance per ta pranuar apo per te mos urryer mendimin e tjetrit apo fene e tjetrit?

Sa kemi tolerance ndaj nje Atesiti apo ndaj nje Agnostiki? Sa thot feja yne per mbrotje ndaj Ateizmit apo Agnostizmit.

P.S: Ne nje vend Bibla (Beslidhja e Re) thot "sillu me butesi ndaj Paganeve"

vazhdon...


.


Jam rritur nė frymė njerėzore, jam edukuar nė frymė njerėzore, kam kuptuar se pa njerėzoren asgjė nė kėtė botė tė bukur, nuk ėshtė e bukur, kam kuptuar se feja kontribuon nė pėrēarje tė njerėzores, pėr atė nuk i dua fetė por, i respektoj "fetarėt" si njerėz qė janė.

Cilido lloj qoftė,ateist, fetar, agnostik, nėse frymon me fanatizėm dhe me atakim tė tjetrės, pėrkrah pėrēarjen e njerėzores dhe lartėson keqoren.


Vazhdon vazhdon hahahahahhaa


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-03-13, 21:07   #3
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Atesit, fetar, Agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti Shiko postimin

Jam rritur nė frymė njerėzore, jam edukuar nė frymė njerėzore, kam kuptuar se pa njerėzoren asgjė nė kėtė botė tė bukur, nuk ėshtė e bukur, kam kuptuar se feja kontribuon nė pėrēarje tė njerėzores, pėr atė nuk i dua fetė por, i respektoj "fetarėt" si njerėz qė janė.

Cilido lloj qoftė,ateist, fetar, agnostik, nėse frymon me fanatizėm dhe me atakim tė tjetrės, pėrkrah pėrēarjen e njerėzores dhe lartėson keqoren.


Vazhdon vazhdon hahahahahhaa


.
Kur i perjashton Fete, definitiv nuk ben pjese ne grupin e fetareve. Mirepo nese nuk ben pjese ne grupin e fetareve atehere mbesin edhe disa rruge pa plotesu ..

Sidoqofte eshte edhe mundesia e mosdeklarimit
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-03-13, 21:17   #4
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Atesit, fetar, Agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Kur i perjashton Fete, definitiv nuk ben pjese ne grupin e fetareve. Mirepo nese nuk ben pjese ne grupin e fetareve atehere mbesin edhe disa rruge pa plotesu ..

Sidoqofte eshte edhe mundesia e mosdeklarimit

A ėshtė kjo temė pėr tu deklaruar se ēfarė rryme i takojmė apo?

Spjegoma more pak hahaha.

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-03-13, 21:22   #5
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Atesit, fetar, Agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti Shiko postimin
A ėshtė kjo temė pėr tu deklaruar se ēfarė rryme i takojmė apo?

Spjegoma more pak hahaha.

.
Pse hezitojne njerzit te pergjigjen se ciles rryme i takojne? Jo spo e kerkoj qe te deklarohesh. Mirepo mund te vijne tjer persona edhe e kerkojne, Kerqovari perjetesisht nuk eshte i perjashtuar ( e pershendes).

.
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-03-13, 21:37   #6
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Atesit, fetar, Agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Pse hezitojne njerzit te pergjigjen se ciles rryme i takojne? Jo spo e kerkoj qe te deklarohesh. Mirepo mund te vijne tjer persona edhe e kerkojne, Kerqovari perjetesisht nuk eshte i perjashtuar ( e pershendes).

.


Pėrse hezitojnė unė nuk e di

Mund tė jetė ajo qė po mendon ti hahahaha ta lexova mendjen, qė tjetri reagon alergjikisht ndaj atij deklarimi.

Kėrēovari le tė merret me rrymė mė mirė e ka se e njeh atė profesion. Pėr fe e tė tjera, jemi unė, ti dhe Makreshi hahahaahahahaa.


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-03-13, 21:48   #7
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Atesit, fetar, Agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndrysheNime qe sa e pashė, e ke shkru Atesit hahahaha.

Qe po hy me admin e po ja ndrroj..
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-13, 08:19   #8
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ateist, fetar, agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

ĒfaAaar teeeeemeeeee,..

Zanzi, ēfar feje je ti ? Dhe pse i takon kesaj feje ?!

Per temen :


31 Dhe Zoti me tha: "Shiko, kam filluar te kaloj nen pushtetin tend Sihonin dhe vendin e tij; fillo ta pushtosh, qe ti te behesh zoteruesi i vendit te tij".

32 Atehere Sihoni doli kunder nesh me gjithe njerezit e tij, per t'u ndeshur ne Jahats.

33 Por Zoti, Perendia yne, na e dha ne dore, dhe ne e mundem ate, bijte e tij dhe tere njerezit e tij.

34 Ne ate kohe pushtuam tere qytetet e tij dhe shfarosem burrat, grate dhe femijet e ēdo qyteti; nuk lame gjalle asnje.

Ketu kemi te bejme me Pushtim legal ! Okupim legal ! Spastrim autoktonėsh legal !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-13, 09:58   #9
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Ateist, fetar, agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
ĒfaAaar teeeeemeeeee,..

Zanzi, ēfar feje je ti ? Dhe pse i takon kesaj feje ?!

Per temen :


31 Dhe Zoti me tha: "Shiko, kam filluar te kaloj nen pushtetin tend Sihonin dhe vendin e tij; fillo ta pushtosh, qe ti te behesh zoteruesi i vendit te tij".

32 Atehere Sihoni doli kunder nesh me gjithe njerezit e tij, per t'u ndeshur ne Jahats.

33 Por Zoti, Perendia yne, na e dha ne dore, dhe ne e mundem ate, bijte e tij dhe tere njerezit e tij.

34 Ne ate kohe pushtuam tere qytetet e tij dhe shfarosem burrat, grate dhe femijet e ēdo qyteti; nuk lame gjalle asnje.

Ketu kemi te bejme me Pushtim legal ! Okupim legal ! Spastrim autoktonėsh legal !
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-13, 18:17   #10
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Ateist, fetar, agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
ĒfaAaar teeeeemeeeee,..

Zanzi, ēfar feje je ti ? Dhe pse i takon kesaj feje ?!

Per temen :


31 Dhe Zoti me tha: "Shiko, kam filluar te kaloj nen pushtetin tend Sihonin dhe vendin e tij; fillo ta pushtosh, qe ti te behesh zoteruesi i vendit te tij".

32 Atehere Sihoni doli kunder nesh me gjithe njerezit e tij, per t'u ndeshur ne Jahats.

33 Por Zoti, Perendia yne, na e dha ne dore, dhe ne e mundem ate, bijte e tij dhe tere njerezit e tij.

34 Ne ate kohe pushtuam tere qytetet e tij dhe shfarosem burrat, grate dhe femijet e ēdo qyteti; nuk lame gjalle asnje.

Ketu kemi te bejme me Pushtim legal ! Okupim legal ! Spastrim autoktonėsh legal !
Mos i shih krejt temat me negativitet, jepe kontributin, diskuto per fene tende (nese ke cka).
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-13, 23:15   #11
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Ateist, fetar, agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

une jam musliman bile po i perkrahi shqiptart ne ket qytet qe po dojn me e nda xhamin shqiptare nga ajo turke kam shpreh gadishmerin me i prekrah ne gjdo mnyr deri ne at moment sa te sillen ne suaza kombtare shqiptare ,une ndoshta shkoj rrall po kontributin kam me dhan veq me i nda ata vizitor shqiptar nga xhamia turke nismetarve ju uroj sukses
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-13, 01:03   #12
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ateist, fetar, agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Mos i shih krejt temat me negativitet, jepe kontributin, diskuto per fene tende (nese ke cka).
A edhe ty po te duket negativ bibla ? Un kishe vec mu.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-13, 09:57   #13
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Ateist, fetar, agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
A edhe ty po te duket negativ bibla ? Un kishe vec mu.
Makresh ke probleme me Shqipen (ndoshta je tuj e mesu gjuhen e allahut edhe ke nis me harru shqipen)

.
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zanzi/M : 09-03-13 nė 09:58
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-13, 21:59   #14
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ateist, fetar, agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Makresh ke probleme me Shqipen (ndoshta je tuj e mesu gjuhen e allahut edhe ke nis me harru shqipen)

.
Un te solla citate biblike, ti i konsiderove si "negativitet", ishin fjalet e tua, jo te mijat.

A te sjelli ende fjal "tolerance" nga bibla ?


__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:37.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.