Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-08-13, 21:06   #1
power8
 
Avatari i power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 333
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim EURONEWS: Misteret e periudhės romake nė Kosovė (Foto)

EURONEWS: Misteret e periudhės romake nė Kosovė (Foto)
 
 
18:20 / 28.08.2013
 


Njė rrėnojė romake e mbuluar me mozaikė tė shumėngjyrshme tani ėshtė duke u gėrmuar nė fshatin e vogėl tė Dresnikut nė Kosovėn veriperėndimore, ka raportuar sot televizioni Euronews, nė rubrikėn shkencė dhe teknologji.
Sipas kėtij televizioni ky ėshtė njėri prej zbulimeve mė tė mėdha nė Kosovė pas katėr dekadave. Gjurmimet kanė filluar sė pari nė shtator tė vitit 2012 nėn udhėheqjen e arkeologut Masar Valla, i cili beson se hapėsira qė zė shumė mozaikė tė kėtilla ėshtė mė e madhe se 50 hektarė tokė,transmeton Express.
Gjurmuesit deri me tani kanė zbuluar 200 metra katror tė kėsaj zone – i cili besohet se ėshtė kati i parė i njė ndėrtesė publike apo njė ville urbane.
Arkeologėt ende nuk kanė pėrcaktuar periudhėn e saktė tė kėtij ndėrtimi apo pėr ēka shėrbente kjo ndėrtesė.
Masar Valla, arkeolog i entuziazmuar flet pėr kėtė zbulim i cili mendon se ai do tė shpalosė edhe mė shumė thesarin magjik, pėrderisa gjurmimet po vazhdojnė.
 
 
"Mozaiku ka forma gjeometrike, shumė ngjyrėshe, deri me tani kemi zbuluar shtatė ngjyra tė tij. Ėshtė njėri prej mozaikėve mė tė mrekullueshme qė janė zbuluar nė Kosovė dhe ne mendojmė se do tė gjejmė edhe mė shumė tė kėtillė kur do tė vazhdojmė me punime nė tetor".
Gjetja raportohet se ėshtė unike nė Kosovė, deri me tani arkeologėt kanė hapur katėr hapėsira, tė gjitha me mozaikė nė dysheme.
Besohet se kjo hartė arkeologjike ėshtė njė rrugė e vjetėr romake – e vijės Lissus-Naissus qė lidhte dy qytetet moderne, Lezhėn nė Shqipėri dhe Nishin nė Serbi. /Telegrafi/
___________________________________________
http://www.telegrafi.com/lajme/euron...o-2-35504.html
 __________________________Sa i perket sportit, bota e kuptoi mire kush asht kampion e kush dekorohet me medalje te arte.
Edhe n'arkeologji, shteti i Kosoves nuk qendron keq sepse po na del djep i shqiptarise.__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-08-13, 21:33   #2
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: EURONEWS: Misteret e periudhės romake nė Kosovė (Foto)

qytetet moderne, Lezhėn nė Shqipėri dhe Nishin nė Serbi. /Telegrafi/

u qiiqeee !!!!!!!!!!!


__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.