Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-10-13, 12:06   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Xhihadi Global: fe, politikė apo biznes?Kampet e trajnimit tė vahabistėve tashmė qė prej kohėsh dhe nė mėnyrė mjaft tė suksesshmė veprojnė nė shumė vende evropiane, po ashtu si, nė fakt, edhe nė mbarė botėn. Autoritetet e vendeve tė Evropės ose bėjnė njė sy qorr e njė vesh shurdh ndaj kėsaj, ose qėllimisht i injorojnė dhe i lėnė nė heshtje faktet. Hetimi i zhvilluar nga Radiokompania "Zėri i Rusisė" ka konfirmuar: xhihadi ka filluar tashmė nė Evropė.
Faktet dėshmojnė nė mėnyrė mėse evidente se islamistėt radikalė nė Francė po bėhen gjithnjė e mė aktivė. Por autoritetet evropiane preferojnė tė mbyllin sytė ndaj kėtij problemi global - pas ēdo sulmi tė ndėrmarrė nga ana e terroristėve konfirmohet se fjalė bėhet thjesht pėr njė rast tė veēantė.

Njė pikėpamjeje tė tillė i pėrmbahet, pėr shembull, specialisti i l'European Security Intelligence and Strategy Center, Alain Chouet:

- Po, vėrtetė, ka njerėz tė rinj tė cilėt shfaqin interesim ndaj veprimtarisė sė "Al-Qaeda-s" nė Internet. Por ne nuk duhet tė ekzagjerojmė pėrmasat e kėtij fenomeni: nė krahasim me komunitetin pesė milionėsh mysliman nė Francė, kėto raste janė tė pakta. Megjithatė, ne kemi marrė masa policore dhe ligjore, tė cilat na lejojnė qė tė veprojmė me njė parashikueshmėri dhe parandalim shumė tė lartė. Ne kemi njė rrjet tė shėrbimit tė fshehtė tė brendshėm politik, i cili ka njė pėrfytyrim tė plotė tė asaj qė po ndodh nė "komunitetet e mbarsura me rrezik". Kombinimi i mundėsive ligjore dhe atyre tė shėrbimeve tė brendshme tė zbulimit na lejon tė monitorojmė nga afėr tė gjithė ata qė mund tė pėrbėjnė ndonjė rrezik nė kėtė fushė. Kjo nuk do tė thotė aspak se fjalė nė kėtė rast bėhet pėr terroristėt, ne flasim mė tepėr pėr ata tė cilėt mund tė tundohen pėr t'u bashkuar me xhihadistėt.

Kurse nga vendi fqinj, Belgjika, tablloja franceze shihet krejtėsisht ndryshe, tregoi pėr Radiokompaninė "Zėri i Rusisė" Presidentja e Nderit e Senatit belg Anne-Marie Lizin:

- Nė Francė dhe nė Belgjikė po vazhdon rekrutimi i tė rinjve dhe meshkujve tė moshės sė mesme pėr operacionet nė emėr tė xhihadit. Njerėzit shkojnė nė luftė pėr tė holla, ka disa fuqi tė caktuara qė paguajnė pėr operacione tė tilla. Operacionet pėr rekrutim zhvillohen nga njerėz tė besimit sunit dhe ithtarė tė rrymave ekstremiste fetare - me njė punė tė tillė ėshtė angazhuar nė mėnyrė krejtėsisht tė vetėdijshme Arabia Saudite.

Edhe mė shokuese, befasuese janė tė dhėnat qė pėrmend nė librin e tij me titull "Les Égarés" ("Tė mashtruarit" apo "Tė humburit") gazetari francez Jean-Michel Vernochet. Ai ka zbuluar se gjatė kėtyre kohėve tė fundit nė Francė janė trajnuar rreth 400 militantė vahabistė, tė cilėt janė nisur pėr tė luftuar nė anėn e opozitės siriane. Herėt apo vonė ata do tė kthehen nė shtėpi (nė atdhe), por pas pėrvojės sė luftės ata vėshtirė se do tė preferojnė jetėn e gjindjes sė zakonshme. Kėshtu qė xhihadi, sipas mendimit tė Vernochet, tashmė ndodhet nė hyrje tė qyteteve evropiane, por autoritetet e tyre vazhdojnė tė bėjnė sikur nuk po ndodh asgjė. Madje mė tepėr se kaq, nė rastin e Francės fjalė bėhet tashmė jo vetėm pėr aktet terroriste, shprehet me bindje tė plotė gazetari francez. Sipas tė dhėnave nė dispozicion tė tij, Katari, po ashtu si dhe Arabia Saudite, po e blejnė pak nga pak Francėn. Katari zotėron tani klubin e futbollit "Paris Saint-Germain", njė pjesė tė aksioneve tė gjigandit financiar "Vinci", letra me vlerė tė kompanisė sė naftės "Total". Parashikimi i Jean-Michel Vernochet ėshtė i tillė: francezėt nuk duhet tė habiten aspak nė qoftė se pas 10 vjetėsh ata do t’i detyrojnė tė kryejnė namaz nėn kėrcėnimin e tytave tė armėve, kur tė fshijnė nga faqja e dheut Katedralen Notre Dame, tė presin tė gjitha vreshtat dhe tė mbulojnė gratė dhe bijat e tyre me ferexhe (perēe). Dhe kjo do tė jetė fizionomia e Francės sė re, vahabiste.

Nė vitet e ardhshme "pikė e nxehtė" e Islamit radikal nė Evropė me propabilitet tė madh mund tė bėhet Ballkani. Nė fokusin e vėmendjes sė ekspertėve kėto muajt e fundit ka qenė Mali i Zi. Nga kjo republikė - njė resort i mrekullueshėm, i qetė dhe me qėndrueshmėri tė habitshme - filluan tė vijnė njoftime nė lidhje me aktivizimin e veprimtarisė sė islamit radikal.

Kėshtu, pak kohė mė parė u bė publik informacioni mbi ndalimin e njė familje serbe qė ka pėrqafuar ideologjinė dhe praktikat vahabiste. Gjatė bastisjes sė shtėpisė, kryefamiljarit dhe dhėndėrrit tė tij iu gjetėn armė dhe municione. Siē u bė e qartė, tė dy burrat nė mėnyrė periodike "shkonin pėr tė luftuar nė Siri" nė mbėshtetje tė shokėve tė tyre tė idesė nė luftėn kundėr Bashar Al-Assad.

Pothuajse nė tė njėjtėn kohė nė veri tė Malit tė Zi, jo larg kufirit me Kosovėn, u zhvillua "tubimi" tradicional i vahabistėve. Ky takim u mbajt nėn flamujt e Turqisė dhe Arabisė Saudite. Sipas tė dhėnave tė fundit, tani nė rajonet veri-lindore tė Malit tė Zi (kryesisht myslimane, mė tė varfėrat nė vend) janė evidentuar si tė paktėn 200 pasues tė Islamit radikal. Nė vėshtrim tė parė kjo shifėr nuk duket tė jetė dhe aq e madhe. Por Agjencia e Sigurisė Kombėtare e vendit ėshtė tejet e shqetėsuar nė lidhje me rritjen e prirjeve tė tilla dhe deklaron mbi rrezikun e drejtpėrdrejtė kėrcėnues pėr vendin.

Ndėrsa nė Bosnjė dhe Hercegovinė vahabistėt dalin shpesh herė nė rolin e trajnerėve nė palestrat e shkollave. Ėshtė vėrtetuar se militantėt e pėrgatitur nė territorin e BiH-sė janė pėrfshirė nė shpėrthimet e trenave nė Madrid nė vitin 2004. Nė trupat e militantėve tė vrarė tė opozitės nė Siri janė gjetur shpesh pasaporta boshnjake. Raporti i fundit i tillė i pėrket datės 27 shtator tė kėtij viti.

Njihet fort mirė me islamizmin radikal edhe Maqedonia. Sipas tė dhėnave tė ekspertit maqedonas tė sferės sė sigurisė Ivan Babanovski, kampet e "Al-Qaeda" kanė qenė tė vendosura nė atė pjesė tė territorit tė Republikės, e cila kontrollohej nga terroristėt e "Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare". Kėto janė pikėrisht ato trupa qė ndėrmorrėn intervencionin nga Kosova nė Maqedoni nė vitin 2001. Meqė ra fjala, sot nė Kosovė, nė kampin e madh pranė Kaēanikut, trajnohen vullnetarėt qė nisen mė pas pėr tė luftuar nė Siri.

Le tė kujtojmė me kėtė rast se "Kosova e Pavarur" ėshtė projekt i SHBA-sė dhe aleatėve tė saj dhe nuk ka gjasa tė ndodhė ndonjė gjė nė kėtė territor pa dijeninė e tyre. Dhe, pėr fat tė keq, kjo ėshtė vetėm njė pikė nė gjeografinė e gjerė tė kampeve tė trajnimit tė militantėve, tė cilat financohen nga Perėndimi, theksoi nė njė intervistė me Radiokompaninė "Zėri i Rusisė", eksperti nga Gjermania, Dr Hans Kreh:
- Nė lidhje me kėtė temė ekziston raporti shumė interesant i revistės sė autoritetshme e tė respektuar amerikane "Defense and Foreign Affair Strategic Policy", i cili u botua disa muaj mė parė. Nėse do t’i besohet kėtij raporti, shėrbimet e inteligjencės tė SHBA-sė tashmė qė prej shumė muajsh po pėrgatisin nė Jordani 3000 militantė pėr desantim tė mėtutjeshėm nė Damask. Ata tashmė u pėrpoqėn njė herė pėr tė bėrė kėtė, por u bllokuan nė pėrleshjet me grupet e tjera rebele, tė cilat penguan avancimin e tyre drejt destinacionit. Kurse nė revistat arabe unė kam lexuar se shėrbimet sekrete franceze janė pėrfshirė gjithashtu nė trajnimin e njėsive tė militantėve.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-10-13, 12:09   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Xhihadi Global: fe, politikė apo biznes?Nė vitet e ardhshme "pikė e nxehtė" e Islamit radikal nė Evropė me propabilitet tė madh mund tė bėhet Ballkani. Nė fokusin e vėmendjes sė ekspertėve kėto muajt e fundit ka qenė Mali i Zi. Nga kjo republikė - njė resort i mrekullueshėm, i qetė dhe me qėndrueshmėri tė habitshme - filluan tė vijnė njoftime nė lidhje me aktivizimin e veprimtarisė sė islamit radikal.Kėshtu, pak kohė mė parė u bė publik informacioni mbi ndalimin e njė familje serbe qė ka pėrqafuar ideologjinė dhe praktikat vahabiste. Gjatė bastisjes sė shtėpisė, kryefamiljarit dhe dhėndėrrit tė tij iu gjetėn armė dhe municione. Siē u bė e qartė, tė dy burrat nė mėnyrė periodike "shkonin pėr tė luftuar nė Siri" nė mbėshtetje tė shokėve tė tyre tė idesė nė luftėn kundėr Bashar Al-Assad.

Pothuajse nė tė njėjtėn kohė nė veri tė Malit tė Zi, jo larg kufirit me Kosovėn, u zhvillua "tubimi" tradicional i vahabistėve. Ky takim u mbajt nėn flamujt e Turqisė dhe Arabisė Saudite. Sipas tė dhėnave tė fundit, tani nė rajonet veri-lindore tė Malit tė Zi (kryesisht myslimane, mė tė varfėrat nė vend) janė evidentuar si tė paktėn 200 pasues tė Islamit radikal. Nė vėshtrim tė parė kjo shifėr nuk duket tė jetė dhe aq e madhe. Por Agjencia e Sigurisė Kombėtare e vendit ėshtė tejet e shqetėsuar nė lidhje me rritjen e prirjeve tė tilla dhe deklaron mbi rrezikun e drejtpėrdrejtė kėrcėnues pėr vendin.

Ndėrsa nė Bosnjė dhe Hercegovinė vahabistėt dalin shpesh herė nė rolin e trajnerėve nė palestrat e shkollave. Ėshtė vėrtetuar se militantėt e pėrgatitur nė territorin e BiH-sė janė pėrfshirė nė shpėrthimet e trenave nė Madrid nė vitin 2004. Nė trupat e militantėve tė vrarė tė opozitės nė Siri janė gjetur shpesh pasaporta boshnjake. Raporti i fundit i tillė i pėrket datės 27 shtator tė kėtij viti.

Njihet fort mirė me islamizmin radikal edhe Maqedonia. Sipas tė dhėnave tė ekspertit maqedonas tė sferės sė sigurisė Ivan Babanovski, kampet e "Al-Qaeda" kanė qenė tė vendosura nė atė pjesė tė territorit tė Republikės, e cila kontrollohej nga terroristėt e "Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare". Kėto janė pikėrisht ato trupa qė ndėrmorrėn intervencionin nga Kosova nė Maqedoni nė vitin 2001. Meqė ra fjala, sot nė Kosovė, nė kampin e madh pranė Kaēanikut, trajnohen vullnetarėt qė nisen mė pas pėr tė luftuar nė Siri.

Le tė kujtojmė me kėtė rast se "Kosova e Pavarur" ėshtė projekt i SHBA-sė dhe aleatėve tė saj dhe nuk ka gjasa tė ndodhė ndonjė gjė nė kėtė territor pa dijeninė e tyre. Dhe, pėr fat tė keq, kjo ėshtė vetėm njė pikė nė gjeografinė e gjerė tė kampeve tė trajnimit tė militantėve, tė cilat financohen nga Perėndimi, theksoi nė njė intervistė me Radiokompaninė "Zėri i Rusisė", eksperti nga Gjermania, Dr Hans Kreh:

- Nė lidhje me kėtė temė ekziston raporti shumė interesant i revistės sė autoritetshme e tė respektuar amerikane "Defense and Foreign Affair Strategic Policy", i cili u botua disa muaj mė parė. Nėse do t’i besohet kėtij raporti, shėrbimet e inteligjencės tė SHBA-sė tashmė qė prej shumė muajsh po pėrgatisin nė Jordani 3000 militantė pėr desantim tė mėtutjeshėm nė Damask. Ata tashmė u pėrpoqėn njė herė pėr tė bėrė kėtė, por u bllokuan nė pėrleshjet me grupet e tjera rebele, tė cilat penguan avancimin e tyre drejt destinacionit. Kurse nė revistat arabe unė kam lexuar se shėrbimet sekrete franceze janė pėrfshirė gjithashtu nė trajnimin e njėsive tė militantėve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-10-13, 12:11   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Xhihadi Global: fe, politikė apo biznes?


Moskė, 22.10.2013

Tashmė qė prej kohėsh nuk ėshtė mė sekret pėr askėnd se nė vendet aleate lindore NATO-ja po krijon faktikisht plasdarmėn pėr militantėt e "Al-Qaeda", tregoi pėr Radiokompaninė "Zėri i Rusisė" eksperti rus pėr Lindjen e Mesme, Stanisllav Tarasov:- Turqia fillimisht e mohonte praninė e grupeve terroriste nė territorin e saj. Por gjatė zhvillimit tė ngjarjeve nė Siri shtypi amerikan, evropian, ndėrsa mė pas edhe ai turk, filluan tė pohojnė se zonat pranėkufitare janė vendosur kampet, nė tė cilat pėrgatiten militantėt, apo nėpėrmjet tė cilave realizohet transportimi i tyre prej vendeve tė ndryshme, veēanėrisht nga Libani.

Fakte, qė dėshmojnė pjesėmarrjen e drejtpėrdrejtė tė Ankarasė nė trajnimin e militantėve, arritėn tė gjejnė edhe aktivistėt e tė drejtave tė njeriut nga "Human Rights Watch". Organizata u bėn thirrje autoriteteve turke pėr tė marrė masa nga mė tė rreptat, i tregoi "Zėrit tė Rusisė" eksperti mbi Sirinė dhe Libanin, Lama Fakih:

- Ne kemi arritur tė zbulojmė se njė grup njerėzisht, tė pėrfshirė nė vrasjen e 190 banorėve paqėsorė, ishte i pėrbėrė nga militantė tė huaj (mercenarė), tė cilėt, sipas mendimit tonė, kanė depėrtuar nė Siri nėpėrmjet territorit tė Turqisė. Ne kemi evidentuar gjithashtu se disa persona, tė cilėt kanė financuar kėto operacione, e kanė bėrė kėtė nga vendet e Gjirit Persik.

Falė financimit bujar grupeve terroriste, tė pėrqendruara rreth "Al-Qaeda", nė kuptimin e plotė tė fjalės u ėshtė hapur njė frymėmarrje e dytė. Kurse Siria ėshtė shndėrruar nė poligon pėr trajnimin e rekrutėve nė kushte lufte, tha analisti politik tunizian Mohammed Yasin al-Djilas:

- Qė nga fillimi i krizės siriane nė disa vende kanė filluar tė organizojnė pikat e rekrutimit tė militantėve. Tė ashtuquajturat qendra, numri i tė cilave ėshtė mjaft i madh, kanė gjetur njė pėrhapje tė gjerė veēanėrisht nė Libi dhe Tunizi. Prej tyre militantėt e trajnuar i dėrgojnė nėpėrmjet Turqisė dhe Jordanisė nė Siri. Numri i militantėve nga Tunizia arrin nė disa mijėra vetė. Nė Libi janė ngritur baza me pajisje shumė tė mirė teknike, ku militantėt kryejnė kursin e plotė tė trajnimit. Instruktorė tė tyre janė anėtarėt e "Al-Qaeda" qė vijnė nga Algjeria fqinje.

"Financuesit" kryesorė tė xhihadit, me sa duket, nuk duan tė nxjerrin kurrfarė mėsimesh nga pėrvoja e hidhur e sė kaluarės. Le tė kujtojmė faktin se korparmata e parė islame e ekspeditės u formua me mbėshtetjen e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės qė gjatė kohės sė Luftės afgane tė viteve 1979-1989. Disa dhjetėra mijėra shtetas tė vendeve tė botės arabe, po ashtu si dhe pakistanezė, luftuan atėhere kundėr ushtrisė sovjetike me pėrkrahjen aktive tė shėrbimeve tė zbulimit tė shteteve tė Evropės Perėndimore dhe Lindjes sė Mesme. Kurse mė pas filloi pėrshkallėzimi i theksuar i valės sė dhunės: sulme terroriste filluan tė ndodhnin nė Arabinė Saudite, Egjipt, Algjeri, Maroko. Mė tej pasoi shtatori i "zi" i vitit 2001 nė Shtetet e Bashkuara, shpėrthimet nė Madrid, Londėr, ndėrsa kohėt e fundit sulmi terrorist nė Boston. E megjithatė, Perėndimi deri tani vazhdon tė ushqejė iluzionin se "muxhahidinėt e rinj" nuk janė gjė tjetėr veēse marioneta nė duart e tij. Dhe nuk arrin tė vėrė re se zinxhiri, me tė cilin i mbante lidhur ata, ėshtė kėputur tashmė qė prej kohėsh.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-10-13, 19:40   #4
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

krejt feja islame esht BIZNES nuk ka mbet asgjė shpirtnore ne Islam kemi deshmi me ngjarejt qe po ndodhin ne BIK kohve te fundit ose me xhamit siq esht e fshatit Marin afer skenderajt kur imami shtron rrug shperndan ndihna edhe te miturve ju jap nga 40 € per me marr pjes ne msimet kuranore ne at XHAMI ,kjo ishte ma par per momentin nuk e di se si esht gjendja se nji her at Hoxhen nga elbasani e kan pas largue ,po gjendja esht e njejt ne ter Kosoven
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-10-13, 20:21   #5
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
krejt feja islame esht BIZNES nuk ka mbet asgjė shpirtnore ne Islam kemi deshmi me ngjarejt qe po ndodhin ne BIK kohve te fundit ose me xhamit siq esht e fshatit Marin afer skenderajt kur imami shtron rrug shperndan ndihna edhe te miturve ju jap nga 40 € per me marr pjes ne msimet kuranore ne at XHAMI ,kjo ishte ma par per momentin nuk e di se si esht gjendja se nji her at Hoxhen nga elbasani e kan pas largue ,po gjendja esht e njejt ne ter Kosoven
1. Ku e di ti qka eshte feja Islame ?

2. Per diqka qe se njeh, ski afinitet edhe aftesi me ndi, me besu, me e pas ne shpirt , ski te drejte me e marre neper goje e me i mvesh lloj lloj etiketimesh.

3. Ne kete rast paske nis me fol per lisa e e paske bitis per fshisa. Mos e perzij asnje individ me fene Islame, merre e lexoje Kur'anin e mos kqyr qa bon filani e fisketu po bazohu ne Kur'anin famelarte, e jo me u mar me thashetheme si grate e katunit gardhiqeve.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-10-13, 21:57   #6
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Ket Stivens per ndryshe Jusuf Islam e konvertuar nga Krishterimi ne Islam , thote > Ndihem krenar qe Islamin kam pranuar nga Kur'ani e jo nga njerezit . andaj mos shiqoni njerezit si praktikojne fejen muslimane , por lexoni dhe binduni.
__________________
pause

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga premium : 22-10-13 nė 21:59
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-10-13, 23:21   #7
the godfather
 
Anėtarėsuar: 03-02-05
Vendndodhja: underground
Postime: 422
the godfather e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

o kurr skeni ne pas sherr prej Islamit dhe muslimaneve kurr,paramendo Bota ka mbi 1.5 miliard musliman dhe nje grup i vogel prej 2 mij deri en max 5 mij vete jane extrem kur kreret e tyre jane te paguara nga qarqe perendimore per me ja qit Islamit dhe muslimaneve faqen e zez. Xhihadi nuk eshte lufte per eshte perpjekje dhr sakrifice ( nese nje njeri kujdeset per prinderit) eshte Xhihad nese nje njeri lufton kunder epshit te vete ka bere Xhihadin me te larte,nuk eshtre xhihadi i Al Kaides (al Cia) xhihad por propagande me shtu Islamofobin dhe. mediat menxi se presin mi shti en thes 1.5 miliard te tjere,paramendoni sikur nga 1.5 mil musliman sa ka bota veq 1 milion prej tyre te jene Al Cia (Kaida) po ji boj be qe gjysa e tokes ish shlatrru por jo ata nuk e perbejne as 0.0001% te Islamit prandaj mos keni frike se ska rrezik prej zagarve te Bin LadenoBushit ata jane pak por ka rrezik nga mediat dhe lajmeve copy/paste qe shkruhen kudo.
Nese sulmohet nje vend musliman dhe shkojne luftojne per ta ēliruar (mbrojtur) ate vend menjehere mediat i mbrojtesit e atij vendi i quajne terroriste kurse agresoret ēlirimtare definitivisht sot MEDIA e ka bere njeriun nje Dele qe ec me 2 kėmbė.
Mbi 300 vite asnje shtet musliman nuk e ka pushtuar apo kercenuar asnje shtet katolik,por vertet arabet janė me zi se "gjaja" me shum luftojne me njeri tjetrin dhe nuk i permbahen fese e knej zotohen se janė mbrojesit e Islamit,shyqyr qe osht nje Krijues qe ka garantuar per kete Islam se sa per Arab dhe krejt muslimanet Islami do te ishte shuar por Ai lart e mbrone e dilbi ju do b...palare e shkruani kunder Islamit duke i marre shembull nje 0.0001% dhe qai 99.9 % per ju osht i pavlere pffff kjo osht Kulmi merruni me naj sen qe i sherben per mir ksaj shoqerie e leni rrenat e New York Times e Cnn e BBC.
the godfather Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-13, 16:33   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Xhihadi i kosovarėve nė Siri
Prishtinė, 06.11.2013

Lavdrimi, Mentori, Boletini, Fatoni, Bashkimi, Rafeti, Bujari, Jetoni, Osmani, Hamza pėrbėjnė njė skuadėr luftėtarėsh shqiptarė nė Siri. Ata janė dhjetė nga 150 kosovarėt qė kanė lėnė gjithēka nė Kosovė pėr tė luftuar kundėr regjimit tė diktatorit Bashar al-Assad.Kosovarėt atje tashmė janė pozicionuar se nė krah tė kujt tė luftojnė. Jo nė anėn e opozitės, por me organizatėn al-Nusra Front, njė degė e Al Kaidės qė udhėhiqet nga, Abu Mohammad al-Jawlan.

“Koha Ditore” ka bėrė njė hulumtim pėr shkuarjen e kosovarėve nė Siri. Ka mėsuar identitetin e shumicės prej tyre, mėnyrėn e rekrutimit, organizata qė besohet se merret me kėtė, si dhe rrugėt e shkuarjes. Gazeta ka kontaktuar me tė kthyer nga Siria dhe familjarė tė tyre, tė cilėt nuk kanė pranuar tė flasin shumė pėr luftėn nė Siri. Xhihad po e konsiderojnė atė luftė. Pėr tė tillė ka bėrė thirrje njėri prej tyre.

Lavdrim Muhaxheri, 24 vjeē, nga Kaēaniku, ėshtė njėri prej luftėtarėve tė parė kosovarė qė u ėshtė bashkuar aradheve tė luftėtarėve tė Sirisė. Lavdrimi ka shkuar sė bashku me Naman Demollin. Demolli ėshtė “shehiti” i parė siē cilėsohet nga pėrkrahės tė tij.

Nė tetor nė kanalin Youtube ėshtė publikuar njė video e njė kosovari qė bėn thirrje pėr xhihad. “Koha Ditore” ka zbuluar se ai ėshtė Lavdrim Muhaxheri nga Kaēaniku. 24-vjeēari qė po lufton nė Siri, pėrmes njė videoje tė postuar nė Youtube, u ka bėrė thirrje shqiptarėve myslimanė qė t'i bashkohen “luftės sė shenjtė, Xhihadit”. Kėsaj thirrjeje i janė pėrgjigjur disa kosovarė.

“Ju nuk e dini vėllezėr se ēfarė krenarie ėshtė tė jesh nė tokėn e shenjtė tė Xhihadit”, thotė ai. “Mos rrini asnjė minutė nė shtėpitė tuaja, por ejani kėtu”.

Nė Kosovė, Policia e njeh mirė Lavdrimin. I ka pėrcjellė veprimet e tij, por nuk ka mundur tė bėjė asgjė mė shumė pos vėzhgimit tė lėvizjeve, kontakteve dhe veprimeve. Asnjė prej veprimeve tė tij nė Kosovė nuk kanė bazė pėr hetim penal.

Ligjet nė fuqi nuk sanksionojnė pėrfshirjen e shtetasve kosovarė nė konflikte jashtė vendit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-13, 16:41   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

“Xhihadi i Kosovės” dyshohet se kėrcėnoi nga BresalciLetra kėrcėnuese e 12 nėntorit nė drejtim tė Policisė sė Kosovės nga i ashtuquajturi “Xhemati i Teuhidit dhe Xhihadit nė Kosovė” dyshohet tė jetė dėrguar nga fshati Bresalc i komunės sė Gjilanit aty ku edhe e kanė prejardhjen tre nga gjashtė tė arrestuarit pėr pėrgatitje tė terrorizmit.

Gjashtė personat janė arrestuar mė datėn 5 nėntor tė kėtij viti nė Prishtinė e Gjilan nėn dyshimin se po pėrgatisnin njė sulm terrorist. Gjashtė ditė pas arrestimit janė publikuar nė detaje arsyet e arrestimit tė tyre dhe armatimi qė tė dyshuarve iu ėshtė gjetur nė ditėn e arrestimit.

Njė ditė mė vonė policia ka marrė njė e-mail kėrcėnues nga “Xhemati i Teuhidit dhe Xhihadit nė Kosovė” tė cilėt pėrmes postės elektronike kanė kėrkuar lirimin e gjashtė tė arrestuarve. Nė tė kundėrtėn, policia do tė pėsonte sulme nga ky grup.

Qysh nė ditėn e marrjes sė kėtij e-maili, Policia e Kosovė ka nisur hetimin nė disa pista pėr tė vėrtetuar se prej nga ėshtė dėrguar e-maili kėrcėnues.

“Policia e Kosovės po heton nė disa pista tė dyshimta e qė njėra nga to ėshtė fshati Bresalc i komunės sė Gjilanit”, ka thėnė njė burim i gazetės teksa ka konfirmuar se deri mė tani nuk ka ndonjė tė arrestuar nė lidhje me kėtė kėrcėnim.

Sipas vendimit mbi tė cilin ėshtė caktuar paraburgimi ndaj gjashtė personave, nga fshati Bresalc janė tre nga gjashtė tė arrestuarit, Valon Shala, Genc Selimi e Musli Hyseni, derisa i arrestuari tjetėr Ardian Mehmeti jeton nė Gjilan, si dhe Nuredin Sylejmani e Bekim Mulolli nė Prishtinė.

“Disa ditė pasi qė i kanė arrestuar djemtė, policia ka qenė sėrish nė fshat dhe e ka kontrolluar njėrėn nga dy zyrat prej tė cilave shpėrndahet interneti nė Bresalc”, ka treguar njėri nga banorėt.

Sipas burimeve tė gazetės, Policia e Kosovės nė pėrpjekje pėr tė gjetur dėrguesin e e-mailit kėrcėnues, ka marrė nė pyetje deri mė tani njėrin nga shpėrndarėsit e internetit nė fshatin Bresalc tė Komunės sė Gjilanit me qėllim qė ky i fundit tė ndihmojė nė gjendjen e IP adresės sė saktė prej nga edhe ėshtė kėrcėnuar Policia e Kosovės.

Por duke e cilėsuar si tė ndjeshėm kėtė rast, Policia e Kosovės, zyrtarisht nuk jep detaje pėr rrjedhėn aktuale tė hetimeve.

“Lidhur me kėrkesėn tuaj ju informojmė se rasti nė fjalė ėshtė duke u hetuar nga Policia e Kosovės nė konsultim me prokurorin pėrkatės. Momentalisht nuk mund tė publikojmė informacione lidhur me kėtė hetim”, thuhet shkurt nė njė pėrgjigje tė kthyer nga Zyra pėr Informim e Policisė sė Kosovės.

Kėrcėnimin ndaj policisė e kanė nė duar vendorėt derisa rastin e gjashtė personave tashmė tė arrestuar pėr veprėn penale tė pėrgatitjes sė terrorizmit dhe atė tė armėmbajtjes pa leje, e kanė marrė nė duar zyrtarė tė misionit EULEX.

“Ne mund tė konfirmojmė se njė prokuror i EULEX-it nė Prokurorinė Speciale tashmė ėshtė duke u marrė me kėtė rast”, ka njoftuar shkurt pėr gazetėn, Zyra pėr Informim e Misionit EULEX.

Gjashtė tė arrestuarit e 5 nėntorit do tė qėndrojnė nė paraburgim sė paku njė muaj, ngase kėshtu ka vendosur Gjykata Themelore e Prishtinės nė vendimin pėr caktimin e paraburgimit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-12-13, 16:27   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Vritet edhe njė "shqiptar" nė SiriAleppo, 29.12.2013

Edhe njė shqiptar vritet nė pėrleshjen e brendshme tė Sirisė. Ai ėshtė Ebu Amar, njofton portali boshnjak “Vijesti Ummeta”.

Ky portal ka shkruar se ai ka humbur jetėn nė A’zat tė Aleppos tė Sirisė. Ende nuk dihet nėse ky ėshtė njė shqiptar i Maqedonisė, i Kosovės apo Shqipėrisė, por nė profilin e portalit nė Facebook ceket vetėm kjo: “Vėllai Ebu Amar, shqiptar”.

Fotografia e postuar mė poshtė nuk preferohet pėr ta parė tė miturit dhe personat e ndjeshėm.

Nė muajin gusht ishte njoftuar se dhjetėra shqiptarė janė bashkuar me kryengritėsit nė Siri, duke dhėnė jetėn kundėr regjimit tė presidentit Bashar al-Assad. Kėshtu kishte shkruar agjencia franceze AFP, nė njė reportazh tė sajin duke nėnvizuar se shumė prej tyre kthehen nė qese trupash pranė familjeve tė tyre, tė cilat nuk e dinė se ata janė bashkuar me rebelėt nė luftė.

"Migena Maliqaj, njė shqiptare, nuk ka dėgjuar gjė nga i shoqi, Halili, qė prej nėntorit, kur ai i tha se do largohej nga shtėpia, nė Prush tė Tiranės, pėr tė gjetur punė nė Turqi. Nė qershor ajo mori njė mesazh nga njė numėr i panjohur, ku i thuhej se Halili ishte vrarė nė Siri. Maliqaj nuk pranoi tė fliste pėr AFP-nė. Nėna e Ermal Xhelos dėgjoi pėr angazhimin e djalit tė saj nė Siri vetėm kur trupi i 35 vjeēarit mbėrriti nė qytetin e lindjes, nė Vlorė. Edhe ai kishte thėnė se do shkonte tė punonte nė Turqi ", shkruan AFP.

Sipas saj, jo vetėm nė Shqipėri, edhe nė Kosovė po vėrshojnė luftėtarėt e xhihadit drejt Sirisė.
“Nėse Rusia, Irani dhe Hezbollahu nuk hezitojnė tė mbrojnė presidentin Assad dhe regjimin e tij, qė vret njerėz, madje edhe fėmijė, pse duhet tė hezitojmė ne qė tė ndihmojmė sirianėt,” thotė pėr AFP njė 40 vjeēar nga Podujeva, qė po bėhet gati pėr tė udhėtuar pėr nė Siri.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-01-14, 22:27   #11
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Profeti Muhamed ka qene:

1. Lider Politik

2. Lider Ushtarak

3. Lider Shpirteror

Cdo udheheqes Islamik pretendon te merr keto tri pozita brenda nje shteti.

.
__________________
Shėlbimi i Hyjit u ėshtė dėrguar popujve joēifutė. Ata do ta dėgjojnė.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-01-14, 12:12   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Sulmuesi vetėvrasės nga Volgogradi: Mė vjen keq t’ju shoh lotėt, kjo ėshtė zgjedhja imePavel Peconkin, punėtori i ndihmės sė shpejtė i cili nė sulmin vetėvrasės, nė dhjetor, vrau 18 persona e plagosi 36 njerėz, prindėrve tė tij nė mars ua ka dėrguar njė video-mesazh ku thotė se kishte zgjedhur rrugėn e tij dhe se nuk do tė kthehet nė shtėpi.
“Mė vjen keq tė shoh lotėt tuaj, por e zgjodha rrugėn e Allahut. U pėrcaktova qė Allahu tė jetė i kėnaqur me mua dhe ta meritoj Parajsėn. Nuk mund tė mė largoni nga kjo rrugė”, ka thėnė ai.

Ai shtoi se nuk ka dashur tė shoh porosinė e tyre, “qė tė mos largohet nga rruga”.

“Nuk kam dashur ta shikoj, sepse kam menduar se do tė mė zbus”, ka shtuar ai, duke theksuar se nuk e ka ndėrmend tė kthehet nė shtėpi, raporton The Moscow Times.

“Allahun mua askush nuk ma imponon”, thotė ai dhe shton se shumė vėllezėr tė tij kanė braktisur familjet “pėr tė ecur nė tundimin e Xhihadit”.

Ai i porositi prindėrit qė tė mos besojnė gjithēka qė dėgjojnė nė televizor pėr myslimanėt.

"Ne nuk vrasim fėmijė, por kėtu shoh shumė fėmijė qė qajnė pėr etėrit e tyre”, tha ai .

Kjo video ishte pėrgjigja ndaj kėrkesės sė prindėrve tė tij qė ai tė kthehet nė shtėpi. Babai i tij, Nikolai, e kishte lutur qė “tė lė armėt para se tė bėhet terrorist”.

“A ecin tė gjithė myslimanėt pėrreth me armė? Ju jeni kokėfortė. Ēfarė tė keqe tė kanė bėrė ata njerėz”, ka thėnė babai i tij.

Nėna e tij, Fanaziyja, i kishte thėnė se edhe ajo ishte myslimane dhe se dėshiron qė tė pėrmbahet nga dhuna.

“Ēfarė Kurani!? Allahu nuk ka thėnė se njerėzit duhet tė vriten. Pavlik, unė kam besim te ti. Kthehu, tė lutem”, i ka thėnė nėna, duke shtuar se qėkur ka ikur ai, ajo jeton nė ferr.

“Imagjino nėse dikush vret prindėrit tuaj, si do tė ndihesh? Pse fėmijėt i bėni jetim?”, e pyet ajo.

Peconkin ėshtė me origjinė nga Volzhski qė gjendet nė lindje tė pjesės evropiane tė Rusisė. Nė dhjetor 2011 kalon nė islam, e pastaj largohet nga prindėrit tė cilėt nuk e dinin se ku gjendet. Pas konvertimit ai quhej Ansar al-Rusia.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-14, 18:09   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Luftoni, luftoniKryengritėsit sirianė vrasin 34 mercenarė tė huajDamask, 07.01.2014

Tė paktėn 34 mercenarė qė luftojnė nė krah tė grupeve tė ndėrlidhura me Al-Kaidan nė Siri, janė vrarė nga kryengritėsit sirian gjatė tri ditėve tė fundit, bėri tė ditur sot Observatoriumu Sirian pėr tė Drejtat e Njeriut.Vrasjet thuhet se janė bėrė gjatė luftimeve nė rajonin Jabal al-Zawiya, i cili ishte arenė e konfrontimeve tė pėrgjakshme ndėrmjet tė aleancės sė kryengritėsve kundėr Shtetit Islamik tė Irakut dhe Levantit (ISIL), transmeton Rel.

Rami Abdulrahman, drejtori i Observatoriumit me seli nė Londėr, tha se shumica e tė vrarėve ishin pjesėtarė tė ISIL, kurse pjesa tjetėr e grupit Jund al-Aqsa.

Verifikimi i raportit tė kėsaj organizate ėshtė vėshtirė i realizueshėm nė terren, pėr shkak tė kufizimeve tė mėdha dhe rrezikut qė i paraqitet medieve ndėrkombėtare nė mbulimin e luftės nė Siri.

Mė se 100 mijė njerėz vlerėsohet se kanė vdekur gjatė tri vjetėve sa po zgjat lufta nė Siri, qė u nis pas kryengritjes sė popullit pėr tė rrėzuar presidentin Bashar al-Assad.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-14, 13:29   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Krasniqi: Lufta nė Siri, luftė vėllavrasėse – prodhon mėkat


Prishtinė, 09.01.2014

Kryeparlamentari i Kosovės, Jakup Krasniqi, nė njė postim nė Facebook, ka folur pėr dhimbjet e mėdha tė Kosovės.

Ndėr dhimbjet qė e lėndojnė Kosovėn, Krasniqi e ka cilėsuar edhe shkuarjen e shqiptarėve tė Kosovės pėr tė luftuar nė luftėn, siē a e cilėson, “tė pakuptimtė” tė Sirisė.

“Shkuarja pėr tė luftuar nė luftėn e pakuptimtė tė Sirisė e cila s’ėshtė gjė tjetėr veēse njė luftė vėllavrasėse mes fiseve tė ndryshme dhe e cila veē mėkatit, mjerimit e fatkeqėsisė se atyre njerėzve tė mjerė, nuk prodhon gjė tjetėr tė shenjtė si shahitė apo dėshmorė siē i themi shqip, ne. Krijuesi ynė (Zoti) ėshtė dhuruesi i jetės sonė, ai s’e ka autorizuar asnjė, e mė asnjė njeri nė botėn tonė, i dobėt apo i fuqishėm qoftė, pėr t’ia marr tjetrit dhunshėm atė qė ia ka dhuruar Ai (krijuesi). Mekanizmat e shtetit dhe Bashkėsia Islame, janė tė obligueshėm qė t’i njoftojnė qytetarėt e vet pėr tė vėrtetėn e asaj lufte, pėrkatėsisht t’i edukojnė besimtarėt e vet me vlerat e fesė islame. Ata nuk mund tė hiqen sikur nuk po ndodhė asgjė rreth tyre”, ka shkruar Krasniqi nė Facebook, transmeton Koha.net.
Sipas informatave tė fundit qė vijnė nga Siria, nė luftėn qė po ndodh atje, vetėm nė ditėt e fundit kanė humbur jetėn 2 shqiptarė nga Kosova.

Krasniqi, ndėrkaq, ka folur edhe pėr dhimbjet tjera, qė sipas tij po e dėmtojnė Kosovė. Njė ndėr to ėshtė edhe mos-zhvillimi ekonomik i pėrcjellė me papunėsi tė madhe pėr shkak tė politikave jo vetėm tė pa qarta ekonomike, por edhe tė dėmshme e tė gabueshme tė udhėhequra fillimisht nga ndėrkombėtaret e qė sa vite edhe nga vendoret.

Sipas tij, mungesa e njė arsimi dhe edukimit tradicional kombėtar tė filluar me njė atdhedashuri tė veēantė nė vitet e Rilindjes Kombėtare Shqiptare ( nė shekullin XIX) e tė zhvilluar deri nė ditėt tona, ėshtė edhe njė dhimbje qė po e dėmton Kosovėn.
“Sot arsimi ynė ėshtė nė ngėrē tė madh, i cili ngėrē ka prodhuar dhimbjet tona tė mė poshtme”, ka shkruar Krasniqi.

Si dhimbje tė tretė, Krasniqi e ka vlerėsuar mungesėn pėr mundėsi punėsimi dhe perspektive qė ka vendi ynė, gjė e cila “ka bėrė qė shumė tė rinj, perspektiven e tyre pėr njė jetė mė tė mirė e tė dinjitetshme, ta kėrkojnė nė rrugėn e ikjes nga Atdheu ynė i shtrenjtė”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-14, 20:07   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Xhihadi global; fe, politikė apo biznes?

Kaos nė Siri:
Boshnjakėt, fatin e njėjtė si shqiptarėt!
Mediat e Novi Pazarit kanė publikuar pamjet tronditėse tė tė ndjerit Mirza Ganic (19), nga Sebeqeva e Epėrme e Novi Pazarit, i cili ka luftuar nė Siri e pėr tė cilin qė njė javė nuk dihej a ėshtė i gjallė a i vdekur. Foto e mėposhtme tė Ganicit tė vdekur nuk preferohen pėr tė mitur dhe persona tė ndjeshėm.


Misterin e vdekjes sė tij e kanė zgjedhur shokėt e luftės, tė prirė nga Ebu Malik - Sanxhaklia nga Novi Pazari, tė cilėt nga Aleppo kanė raportuar se Mirza u vra nė njė sulm kundėr armikut, duke mos e specifikuar cilin, shkruajnė mediat e Sanxhakut.

Sipas informatave nga Aleppo, Mirza ėshtė vrarė nga pjesėtarėt e Ushtrisė sė Lirė Siriane, e jo nga ushtarėt e Bashar al Assadit kundėr tė cilit ky i ri ka luftuar, e qė para njė viti ishte nxėnės i shkėlqyer i gjimnazit tė Novi Pazarit, transmeton Telegrafi.


Ditėt e fundit, anėtarė tė Ushtrisė sė Lirė Siriane dhe tė Frontit Islamik tė Sirisė kanė luftuar kundėr ushtrisė sė Shtetit Islam tė Irakut dhe Shamit, tė kryesuar nga grupi famėkeq Al Nusra i lidhur me al-Qaedan.

Tė tri formacionet deri dhjetė ditė mė parė kanė luftuar sė bashku kundėr Assadit, ndėrsa luftėtarėt nga Ballkani kryesisht i kanė takuar lėvizjes al-Nusra. Tash ata rrezikohen tė vriten, sepse pothuaj tė gjithė nė Siri janė kundėr tyre. Sipas informacioneve, gjasat pėr ikje janė minimale, kėshtu qė rritet frika se numri i tė vrarėve nga Ballkani do tė shtohet mė shumė.

Gjashtė tė rinj nga Bosnja u vranė nė ditėt e fundit, dhe shumė tė tjerė u plagosėn. Opozita nė Siri ka vlerėsuar se anėtarėt e saj tė al Nusras bėjnė krime mė tė mėdha se ushtria e Assadit dhe se pėr shkakun e kėtij grupi qė ka “rrėmbyer revolucionin”, SHBA-tė nuk kanė intervenuar.

“Qėrimi i fundit i hesapeve po ndodhė. Tė gjithė nga Sanxhaku dhe Bosnja janė nė anėn e gabuar. Kam frikė se nėse nuk ia dalin tė ikin, tė gjithė do tė vriten”, thotė njė boshnjak qė ndjek nga afėr ngjarjet nė Siri.

Siē ka thėnė nėna e dėshpėruar Sadija, “Mirza Ganici ėshtė rekrutuar nė njė xhami nė Novi Pazar dhe u dėrgua nė ferrin e luftės siriane”.

Shumė nga kėta tė rekrutuar lajmėrohen pėrmes rrjetit Facebook dhe blogjeve tė ndryshme tė internetit, duke kritikuar boshnjakėt se pse nuk nisen nė numėr mė tė madh nė xhihadin e Sirisė. Ai kishte kėrcėnuar secilin qė mendon ndryshe nga ai, si aktivisten Aida Corovic (qė ka kėrkuar pėrcjellje policore), zėvendėskryeministrin e Serbisė, Rasim Ljajic, dhe ministrin e Brendshėm tė Bosnjes, Fahrudin Radoncic, vetėm pse kėta janė shprehur kundėr shkuarjes sė boshnjakėve nė Siri.


Pėr vrasjen e Ganicit ka shkruar nė rrjetin Twitter, Ebu Malik Sanxhaklia, mė 3 janar. Por, shpejtė nė Facebook publikohet demanti me kėtė pėrmbajtje:

“Njoftim... - Allahu ju ndihmoftė.. Nuk kam shumė kohė... Unė, Mirza Ganic nuk kam vdekur (edhe pse doli lajm i rrejshėm e kėsaj iu gėzuan tė pafetė)... Falėnderime Allahut... Vėllezėrit qė e kanė publikuar e kanė marrė lajmin nga profili i njė vėllai tim e ai profil ėshtė hakuar... E di se disa nuk do tė besojnė, por unė jam... Myslimanėt nuk gėnjejnė e lėre me muxhahedinėt...Nėse mundeni pėrhapeni lajmin, ‘gėzojini’ qafirat”, ėshtė shkruar nė Facebook.

Por, mė vonė u konfirmua vdekja e tij e dokumentuar me fotografi. Fotografia e Ganicit tė vrarė ėshtė publikuar edhe nė profilin e Facebook-ut “Xhihadi - obligim i harruar”, nė gjuhėn shqipe, me kėtė pėrmbajtje: “Disa foto nga vėllau jonė 19 vjeēar Mirza Ganiē, i cili ra shehid in sha Allah nė Aleppo. Ai u plagos nė kėmbė e majtė dhe nga gjakderdhja e tepėrt ndėrroi jetė. Lusim Allahu ta shpėrblen me gradat mė tė larta tė Xhennetit me Pejgamberėt, shehidėt dhe njerėzit e mirė” (sic).
Edhe ky i ka kthy patkojt prej diellit.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.