PDA

View Full Version : Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14

lirik
07-02-13, 13:37
hajde hajde mori kohė--shum e njerzve ju re moh--te qoftė per hajr ty dajregjia--e per hajr tė qoftė orgjia--knaqi loqet me shum klane--neper stine e mot satane--

lirik
07-02-13, 13:56
A- mjafton vetėm mirėsia

autori xhelal ferizi

tė jesh njeri i mirė

ndoshta te vret koha e dyftyrsia

ne udhen e pshtirė

qe sot ecė njerzia
Mirėsia vetem mirėsia nuk te qon ne cak

nga njiher te qon ne mund

..
fytyrat , ekohes pafytyrėsisht te tallin
mirėsina humbe rrugen nė kthesa kohore


e kohrat e namura

tė bėjnė tė ndihesh keq.

e dora mizore


stinet qe kurthojnė

, zhgėnjehehet miresia

kur djallezite vallzojne
, e dolli ngrite hipokrizia

dėshpėrohet

nėnshtrohet nganjiher

edhe miresia .

koha argetohet

dollia

miresia poshtrohet


nėse shpirti proteston,

do tė tė thonė

pse

provat qe provojnė.

e te ligat mbi dhe
e ironia

kurthat e kėsaj bote

i keqi nuk ka nevojė

per dashuri

as i ziu pėr prova,

miresia diskriminohet

gjithnjė duhet tė dėshmohet.
os u vetėkėnaq

me mirėsinė

e idete e mirėsisė.
duhet lufte jete

tė jesh luftėtar

, revolucionar

i ideve jetike

.
ne kembe qohu

dijetarė

luftarė

edhe kur te thone dorzohu

mos u dorzo

behu qendrestarė

lufto per idene lufto

se koha ehst pazarė

e tregu te han

shum mos u mireso

se mirsia deget ti thanė

ma mire lulzo

siq than menqurite

se mirsite

nuk i lene per tu rrite

kopilite


Mos prano

me ndejte nė hije.
Lufto

pėr vleren

ne mrendesite e shpirtit

ne mbrendesite ejetes

mbrenda vetvetes

e te tjerve

kujdes se ti vrasin miresite

e nuk ti kupton

koha e te mjerve

as dashurite

prandaj fatin mos e le ne duar te tjerve

kot mos i derdh miresite

ne kohen e kohrat e te pa vlereve

autori xhelal ferizi

lirik
07-02-13, 14:19
Nė ėndėrrat e mia,
nuk jam i pa sy
homerqe te ju thrras
neper krajata
furtunat
vet mė kan bėrė
ishuill tė larget
qe ju me harresen tuaj
i bekuat
e tash udhes se pa krye
silelni rreth ishullit tim
plot me shkrepa
e shkembij neper brigje
qe e rrethova
jan lodhur detrat e mi neper krahata
ne ishull tash ne nje shtrojerė
ne netet e gjata
kujtime dua ti lundroj
drejt birgjeve
varkave ndihme ju duhet ti bartin

pritat pirate te mos i ndalin
duhet te gjejne shtigje
varkat e mia plot mendime
neper rruget e reja ete vjetra
nese aty esht nje pende
mos e theni
ajo ehst penda ime
i esht lagur letra
her nga ujrat e her nga lotet e mi
kerkon rugen e vjeter
e te re
her te shpirti im
e her ne nje dhe
kerkon te mbijė
e kthyer me syy prej deti
i duhet ndihme
se ajo ka pi shum vet vete fjalė
kerkon gurgullime
e vale
prrojeve te tokes
neper male

edhe ajo esht krahthate
esht lodhur ne krajatė
ajo don ta thot nje shekull
nje datė
qe se tha askush
nxjerrne ne brigje
ne mal
ne fushe

kekron jete
dashuri

ndoshta ka nevoje
te dal nga un
qe u bera ishull i larget
sy ishull
me kaltri
e me threpa
rrethuar me butsi
e ashpersi
me ledina e shkrepa
ne detin plot
vale
furtuna
e sstuhi

nga njiher them ma mire
qe jam ishull
ku nuk me arrijne luftrat
lakmia e lavdia
as dheu i zi
nga njiher me lehteson deti
kaltria
e fjala
ne hapat e mi
ne vetvehten time
neper ket ishull
qe nga njihe rka qetsi
ketu nuk ishte toka ime
por tugfani i zi
me beri ishull
me rrethime
kepet e mbrehta si kthetra
rrijne nga njihe rplot meri
vetmija te ben armik
e nga njiher mallengjim
pendim
penda ime
behet nga njiher thike
e therre edhe shpirtin tim


sa sihull i quditshem jam
sa shum erera te pa krye
aty koken e lan
ne ishullin tim
duke u mberthye
rane ne kepin tim
neper shkembij perthye
un e vargu im
turrin ua kem perkthyepjesa e vetvetes time
si enderr ishulli
shkon
neper ererat q ee marin vete
nga njiher kalon
birgje
e dete
per hire te dikuj
qe nuk e them dot
ece neper do far endrra jete
qe duken si shtigje
ece pa krah ne mbi ere
e bjen pendueshem per dhe
ne ndonje pranvere
qe mundin fare s ja njeh
q martesė mund te ket kjo jetė
neper ishull
ku vetmia vret
nga njiher fjalen dua ta dergoj ne gadishull
por gjuha ime qe flet
nuk perkeththet
nga mercenaret e sherbetoret e sklelverit e anijeve
qe per qudi
lundrojne mi gjak
mbi toke
e mbi kurrize
te skelleverve modern
te shekullit te ri
qe ka hape tregje
per shitje te njeriut nga njeri

autori xhelal ferizi ne mergime i merguar

lirik
07-02-13, 14:42
Ndoshta gabova
autori xhelal ferizi
e di
ne hapin tim gabova
udhes se shpirtit
eca
dhe ne rruget me shum udhkryqe
kerkova bote siq e dua un
e jo siq ishte bota

aty kushte shum gjygje
aty u denova
shpirtit tim ju thye rrota
nuk di q thone kohrat qyqe
fjala ime nun ndrron tokė as dhe
ai do te mbetet ashtu
siq ishte dje pardje
edhe sot
ndoshta pseheve ju thash pse
pse fole kot
pse kerkove tjeter dhe
tejter bote
kur keshtu
e ndertoj shekulli
stina
e secili mot

autori xhelal ferizi

lirik
07-02-13, 17:00
Ktu po e la nje fjalė me fletė
le te mbetet gjith ne jetė-
shkrue ne leter e ne qdo voter
mos i leni nene e moter
qikė shqiptare e vashė te re
me u poshtrue nen grek e shkje
sa te jen gjallė shpatat shqiptare
sa te jen tehat me hangjarre
se te jen zemrat ato qelike
sa te ket djem ne shqipni etnike
sa te jet gjall trimria e motit
sa te jen djemt e kastriotit
e sa te ket dhe e male e suka
sa te ket trima si oso kuka
mos u leni ato nuse
per me i hjedhe qetnikt n- per puse
mbasi n
mbasi ne ndere ta ken dhunue
mbasi keq ti ken poshtrue
mandej ne puse shkjau i qet
mbasi i therre e kur ti vret
nuk len qike askund virgjine
mos i leni ata shkja shkine
te gjall ne poshtrim me zane robina
vasha shqipe e gjeraqina
sa te jet flaka e barotit
sa te jet dheu e toka e zotit
mbas zoti esht hidhrue
mundet ne qiell me ju mallkue
asnjiher mos u ligshtoni
armt besnike mos i lshoni
sa te jen malet me jehue
sa te jen lugjet me ushtue
gjith sa te jen armet e qelikut
mos ju shtroni kurr armikut
qikė as grue pa armė mos leni
gjithmonė shkjaun nė balle ta theni
mos i leni gjeraqinat
sa te jen grykat e martinat
arm't grykholla por si rrfe
qe shqiptart me ato jan le
neper shekuj tue flakrue
per liri gjith kan jehue
e per nderė e tokė te pareve
kan jehue arm't e shqiptarve
edhe qikat ne jatagana
kan marr turrin por si zana
sik tregon gojdhana e vendit
siq ka pre nora e kelmendit
shum armiq krenash shkurtue
zana e malit ka luftue
por se kurr e gjallė s- ka ra robinė
me ja lene shqipnise korinė
prandaj armet ju bekoni
neper shekuj ti flakroni
shkollė e dija e t lashtin dhe
armt besnike e mbrojne si rrfe
autori xhelal ferizi

lirik
07-02-13, 17:27
--------------------------------------------------------------------------------

I gjithe populli shqiptar vuajti kudo qe ndodhet neper bote dhe ne atdhe -
ky popull antik dhe i qendrueshem neper shum lufta heroike -
luftoj per liri e dinjitet -per barazi e jete civile te drejte me kombe ne bote me deshiren me te madhe per miqsi e paqe e fqinjesi te mire dhe per jete te mire me dashuri vllazrore me popuj te shkoj siq thoshte i madhi naim frasheri -por tradhtia dhe armiqt e paten me te pa bese me dredhi e mizori ndaj shqiptarve -

shqiptarėt nuk luftuan per te sjellur ne pushtet tradhetaret pushtuesit dhunuesit kanibalet barbaret
-
shqiptaret nuk luftuan per tu poshtruar torturuar
sabotuar
per tu zvarritur neperkembur varfruar mjeruar -mashtruar shkatrruar dhe perqare
me klane fe e grupe e poshtersi -
me u ble njerz nga agjenturat e huaja ne sherbime te kasapve aventruier-
djallezi emallkuar dinake e qendrave agjentureske teper te pa mshirshme e sadiste
e
qe rrijn e ku do gatii mshehur prapa maskave nderkombtare
me thika ne per bote gjithmone gati rrijne
per te kasapite e shkurtue krena te shqiptarve -
e per te kpute ushkure femrash me dhunime e poshtrime -

shqiptaret e pergjakur ne liri e te stervuajtur nuk luftuan qe te sjllein korrupsionist krahinarist bajraktar e familjarizme proffiter e te privilegjuar sabotues lahpera ne pushtet e dhe kriminelet vjedhes ordiner te kombit tij.
Po kjo qe po shkruaj po ndodhe dhe eshte shume e vertete
se tradhtia po ben kerdi e sabotimi
dhe partite klanore zvarranike qe jan kryekput ne sherbim te huajve
dhe keto jan dhe me fakte konkrete te argumentuara

. Nje qeveri qe eshte kriminale korruptive zvaritse sabotuse qe po na varfron
po na shkele po na anashkalon komplet potencialin shqiptar -
dhe nuk i perfill keshillat e vrejtjet qortimet e bashkombasve qe po shkruajne
neper qdo faqe e ku do per sjelljet e tyre te pa pranueshme
e ata vazhdojne me mendjemadhsi fodullizem feudalizem per te injoruar dhe shkele te drejtat e bahskombasve -per te zvogluar numrin eshqiptarve per te ndaluar votimet ne atdhe te mergimtarve -
ata ,ka frike nga populli shqiptar. Sepse jan sabotator dhe i kan borgj kombit shqiptar per shum mekate e dredhi
qe i kan bere ketij populli
- sa me shume krime dhe tradheti te bejne kriminelet , aq me shume shtojn rojet e tyre neveritse
dhe cdo dite dhe me shume shtojne armatimin mbrojtes dhe sigurine e tyre klanore
. Por ata nuk u shkon ndermen.mende ..de ,se sa me shume te shtojne klanet e dredhite
e rojet e sigurise tyre neveritse
,aq me shume urrehen nga populli dhe vendosen para rrezikut nga populli i tyre. Sepse ekan tepruar e tejkaluar qdo kufi tasho populli shqipetar o ju tradhetar sabotues kriminel
dhe kriminel vrases element pro grek e ju te tjere janullatodsa e bollano
e degjenerik tjere qe buken e tokes shqiptare e hani e punen e armikut e beni edhe ju ata ne kosove qe po shkelni aq pa mshirshem mbi patriotet e deshmuar shqiptar

koha kur ua kemi thene me fjale te gjitha po kalon -
dhe po vijne kohe tjera kur nuk do te shtyhet ma keshtu

ju ju ,ka paguar dikush rrogetar per keto veprime sabotues e
dhe jeni klane ku do e rrjeta por edhe ne qeveerine e ku do po sabotoni -
me parat te shqiptarve, pagujet greku serbi etj
nje shtetas grek apo serb armik i betuar i shqiptarve paguhet nga paraja shqiptare
dhe mundi e djersa e kombit tone edhe atyre mbrenda por edhe pjeses s e merguar-mjaft ma poshtrime ndaj bashkombasve mjaft ma gjak lot padrejtesi mjaft ma shkleje perbuzje varfri mohime hundperpjete fodullizem feudalizem dhe shkelje me te dy kembet mbi demokracine -mjaft ma stalinizem vampirizem fashizem sundim pashallek orgji sulltanat prostitucion mjaft ma anrkia dhe pshtjellimet me nje pa besi qnjerzore

lirik
07-02-13, 17:47
Ju kerkojme falje per shqetesimin,por duke qenė qytetarė tė kombit shqiptarė
,deshirojmė sot t'ė ju kujtojmė dhe kėrkojmė me drejtesi
zbatimin e kushtetutave tona ne shtetet ku banojnė shqitarėt !.

Shkruhet ,dhe thuhet se populli si qytetarė kemi te drejtė te votojmė te barabart si qytetar te vendit q e jemi dhe pasaporta te shtetit qe i kemi dhe pjese e pa ndare e popullit dhe shtetit qe jemi si q ytetarė me te drjeta te barbarta para ligjit

.mbi 23 vjet emigrantet nuk kane votu,aty ku jetojne ,aty ku punojne! Pse shtrophet pyetja ku qendrojne shkaqet dhe kush na ndalon kush jan ata dhe me qfar te drjete ligjore shkelen ligjet dhe nromat kushtetutese ?

A mundeni te na afroni hapesire brenda partive
dhe kopetencave tuaja, per te na ofruar format dhe mundesinė
per te kandiduar dhe per te votuar ligjerisht si e gjith bota si gjith popujt e botes ne vendet e tyre per se ne bejme perjashtim si emigracion shqiptar si pjes ee pa ndare epopullit qe jemi edhe ne qdo dokument edhe si pjese por edhe si pasaporte identitet adrese dhe qytetar e njerz te atij vendi e nuk mund te tjetersohemi me kurfar prejardhje tjeter sepse e verteta esht s ene jemi qytetar te atdheut nga vijme dhe siq identifikohemi ee jemi pergjegjs me identitet para ligjet dhe te gjitha pergjegjsive tjera

ne ratsin tone kush na ndalon dhe pse shkelen te te drejta tona kushtetuese ligjore ?

Voton marokieni,voton egjyptiani,voton peruani etj.e ne pse jo ju lutem ne duam te dijme dhe kerkojme me kembngulje te drejtat tona qytetare ligjore ?

Nuk duam te ndalemi ketu per kontributin ekonomik,shpirteror ,kultural
qe diaspora dhe ne emigrantet e vales se fundit kemi ardhe dhe ne kemi
deshmuar e kontribuar ofruatr veprime te dobishme per atdhe e iniciativa shum te dobishme kontribuese ne sherbim te atdheut sepse atdhe tjeter nuk kmei dhe ndjehemi
te atij atdheu nga vijme si pjes e pa ndare pra

poashtu ka shum nga emigrantet shqiptar qe u shkrine per atdhe,
por ju kujtome se koha askujt s'do ja fal kete harres ė qe duket si diskkriminuese
per ne!

Toleranca,vota,trasparenca jane avancimet e sistemit demokratik krahas sistemeve
te tjera,
ju lutemi na perfshini ne keto fushata elektorale kudo:shqiperi,kosove,maqedoni jan e trevat shqiptare me rradhe qe jan pjese e shqiperis e etnike .

Shpresojme dhe besojme tek cdo kryetar partie ,tek cdo istitucion politiko-qeveritar,
tek cdo trupe diplomatike
:te jap kontributin e vet ,qe eshte vec pergjegjesia qytetare per punen qe ju kane besuar .

Emigrantet kan ndikuar perhere neper shekuj qe e kan favorizuar dhe ndiihmuar
aq shum shqiperine duke e quar perpara procesin e shpetimit kombtar

,kujtoni historinė:skenderbe,ismail vlora,nolin konicen ,kadarene dhe sa e sa kontribues tjere neper shekuj qe kontribuan dhe ishin njerz madheshtore emra te mdhej te histirise

..

Por kete rradhe besojme se te bashku me ju aty
,do i afrojme europes ,amerikes ,rajonit nji shqiperi solide,demokratike,paqesore si koha e kerkon.

lirik
08-02-13, 06:12
Esht e vertet se shekujt e se kaluares ishin mjaft tragjik per popullin shqiptar-
ishin shkaktarė te pushtimeve dhe kushteve te kqia ekonomike e moszhvillimit
ishin poashtu tragjik ne secilin aspekt
-dhe tragjikja ishte se koha dhe pushtuesit kishin shkaktuar shum prapambeturi duke krijuar shkaqe dhe pozita mjaft te papershtatshme duke penguar qdo lloj zhvillimi ne kutur dhe ne arsim ne ekonomi -

kishte jo pak njerz qe kishin mbetur te pa zhvilluar ne ide ne kutlure ne driten e diturive
dhe ne veprime .
Kishte edhe nga ata qe kishin mberritur nje far niveli dhe e kuptonin pak a shum detyren patriotike ndaj atdheut- dhe kishin arrite nivel te zhvillimeve
-por kishte edhe nga ata qe ishin larg vlerave dhe formimit qofte te kultures qofte te njerzise -

Keto ishin shkaqe qe pushtuesit e kishin shkatrruar qdo lloj jete dhe civilizimi te shqiptarve aq pamshirshem dhe nuk kishin lene te zhvillohej duke elene mbrapa ne qdo aspekt te jetes
dhe mundsive per zhvillim -pra pushtuesi kishte bere kerdi dhe koha nuk kishte lene arsimim dhe edukim as perparim -
nes e kesaj i shtojme edhe mjerimin e varfrise e cila i detyronte njerzit me dale jasht atdheut
per buken e gojes te punojne si skllever -ather jeta ishte be ne nivel te mjere ne nivel per te ardhe tmerr nga nivelet e mos zhvillimit .
Civilizimet europiane qe kishin ikur me shekuj para ne zhvillime edhe keta kishin pasoja pasi qe niveli i tyre me civilizim dikure nuk ishte nivel i krahasueshem me civilizimin ne ballkan -por keta me hapa te shpejte i iken civilizimit ne ballkan e sot europianet tallen me ballkanin e quajn ballkan pasi qe i iken me zhvillim ne qdo hap dhe ne do aspekt -megjithat edhe keta kan probleme

lirik
08-02-13, 06:17
problemet e europianve edhe keta nga njiher te befasojne -nese shohim anen pozitive te civilizimit te tyre e shohim zhvillimin ekonomik dhe punen ather mund te konstatojme se shtresat e tyre kan arrite mjaft me ece perpara se paku ne aspektin e zhvillimit te bazes materiale--
poashtu diturite dhe disciplinat shkencore te dikutrive i kan zhvilluar -
kryesisht nes e marrim si shembull gjermanet te cilet u angazhuan ne pune si popull i madh dhe ne zhvillime kulturore ideore mendore dhe te punsimeve dhe te angazhimeve ne civilizim
dhe ne ekonomi ne zhvillim te aspekteve te ndryshme shkencore kulturore dhe te mbushjeve te intelegjencave me dije neper me skushteve dhe leximeve --

lirik
08-02-13, 08:23
Influenza- e forte ma shum se ne vitet qe kaluan
Influenca ose inflamacionet viruset gripale gjoja do te sulmojne europen ma teper se kurr aalrmojne disa qendra te alarmit per shendetsi -
Do te shfaqen mbi 12600 smundje te reja virusale siq flitet ne keto propaganda larmesh -


nje nga qendrat e shendetsise ne vjene lajmron se ne ket vit do te ket ma shum viruse dhe infeksione se sa ne vitet e kaluara -


viruset jan gjetur ne mase te madhe ne angli vendet skandinave belgjike spanje irlande angli -
por edhe ne rumani dhe disa vende te europes jugore -
Te shum pacient esht gjetur virusi A( HIN 1) flitet poashtu edhe per virusin gripi i derrave -

si duket do te behet shum zhurme per shkak se vaksinat kan mbete stogje neper magazinat e shteteve te zhvilluara dhe zhurma e tregut per me shum shitje do te aktivizohet --llojete gripeve i ka pas gjithmone njerzia tani kan filluar te ndahen ne lloje virusesh virus a virus b etj--
-- waksinimi me i mire i njeriut esht te ushqyerit boi dhe vrapimi atlektika etj
njeriu me levizje aktive forcon sistemine imunitetit sidomos vrapi i per dtishem per te vrapuar

lirik
08-02-13, 08:26
makina ma e re nismo junko qe i takon familjes se firmes japoneze nisan-
firma e japonzėve nisan esht kult ne shum vende te botes dhe mjaft e preferuar -
dhe vertet diqka e jashtzakonshme -
kualiteti i markave japoneze shkelqen -

makina me e re nismo junko e kombinuar si gjip i vogel dhe kombinim limozine esht makine vertet e mahnitshme -
dhe shum e pershtatshme me nje praktike shum te mire e cila ofron vertet #
por edhe ka shpenzime te vogla hargjimesh -

-------ndersa marka e firmes se citroeni t
franqez beri nje makine moderne kabriolet te mrekullueshme -
e cila sherben me knaqesi ne vere per flladitje-
e cila ka hapje fantastike jashtzakonisht praktike prapa karrigave te mbapme
-
dhe ne rast s e bi shi ka mbyllje poashtu te shpejte dhe shum ehst funksionale praktike-quhet c d s 3 cabrio citroen dhe ofron komoditet te jashtzakonshem dhe nje ndjenje aq te kendshme gjat vozitjes

lirik
08-02-13, 08:35
regullat e komunikacionit ne europe po forcohen gjithnji e ma shum -kush ka mbi 8 promile alkool ne gjak i meret leja e qarkullimit te makines -kontrolli policor ne rruget e europes me aparate speciale edhe kunder te dehurve por edhe ne pergjithsi per kontrollin ne gjak po shtohet -dhe kjo shkakton ma shum siguri ne rruget e europes -
ma pak fatkeqsi dhe autondeshje komunikacioni

lirik
08-02-13, 09:18
europa kekron programe te kursimit-gjoja per te zbutur krizen-jan keto kalulime dhe propaganda-europa ka prodhime boll dhe makineri per prodhime te gjitha llojeve -krizat shkaktohen artificialisht per te mbajt popujt ne gjendje te tendosur-
me miliarda e triliarda shkojne ne drejtime te ndryshme te kalkulimeve dhe drejtimeve
te dyshimta -mediat jan ne duart e atyre qe sundojne -as q e behet fjale per drejtesi e as q e behet fjale per ligje e per demokraci por per privilegje te caktuara te hierarkive e shtresave te caktuara sundues e

lirik
08-02-13, 09:23
Mercendes benzi prodhues i njohur ne schwabien rebullike gjermane ne shtugard gjithnji e ma shum po ka kriza -per shkak te tatimeve te larta per shkak te kamtave te larta per shkak te aksioneve jo te mdha dhe rezervimit te aksionerve e sistemit te aksionerve -marka volswagen dhe audi i ben konkurence te madhe si ne kualitet si ne shitje -audi e ka qendren ne ingolstadt te bajernit nder sa esht ble nga firma volswagen e volsburgut -
konkurenca ne kualitet dhe cilsi nga audi e rrezikon benzin gjithnji e ma teper -
por benzi ka edhe probleme tjera sepse nuk ka para per modele te reja dhe politiken etregut e ka te gabuar -
Mercedes benzi poashtu ka probleme me tregun ne kine dhe ne disa vende por edhe vet mbrenda gjermanise --audi ka bere ne vitin 2012 150 euro trg e tregje ne 150 miliarde euro ne bote dhe mbrenda tregut te vet shitje -qka esht nje perparsi e madhe ne krahasim me benzin

lirik
08-02-13, 09:27
Tani Mercedes benzi kerkon para per modele te reja dhe per te lene larg marken audi e cila e rrezikon mercedes benzi flet per poltikene tregun dhe po mundohet te ofron financime per blersit me ble ku blersi mundet me ble makina me kredi ne kamate zero perqind
dmth financim pa kamate kurfare dhe poltika e modele ve te reja para shihet ne vitet q e vijne
e benzit per te dalluar nga modelet dhe kualiteti ne konkurencen dhe ne politiken etregut te
shitjeve per ti ikur konkurentve por te shohim se qka sjell ky ndryshim i tyre ne garat qe po behen

lirik
08-02-13, 09:33
gjat shkurtit nje bizhuteri ne austri liroj rreth 20000 bizuteri ne 70 perqind ne qmime shum te volitshme

lirik
08-02-13, 09:36
Rregullat e reja ne europe ku kekrohet q ene büro te rrespektohet shefi si absolutischt ma i pari ne radhe te rrespektit te pergjitshem nes e nje gruaje femer ne vende private nje shef mund te ja mbaj deren ose ti jep perparsi ne hyrje ne ndonje lokal ne mabientet e punes kerkohet q e perparsia ti jepet shefit -
dhe ky model po kerkohet ne rregullat e bürpve dhe zyrave te europe s

lirik
08-02-13, 09:54
Ja s q kerkojne organizatat e europes dhe shum qendra te ndryshme -ata dalin me kerkesa per shpetimine tigrave te llojit te tille q ene bote paskan mbete vetem edhe 3200 ne numer -
duke apeluar antarsimin nga shtat euro ne muaj per shpetimin e tyre ata kerkojne kushte qe ne gjungel me ndihmene financave te blehen radiostacione te ndryshme -per lajmrime dhe alarme nes e gjuehtaret ilegailisht ju afrohen tigrave -
Kerkohet poashtu 15 euro ne muaj antarsim per te shpetuar tigrat e lenduar te plagosur duke ndertuar siptale per keto qellime ne gjungel-
Por kur esht fjala per shqiptar dhe shfarosjen e tyre nga sllavet dhe mizorite sadiste qnjerzore europa e ka veshin shurdher as qe don te ndegjoj vuajtjet bertimat dhe piskat e fmijve qe ndodhen si me te dhimbshmet q e mund ti duroj veshi i njeriut -dhe shpirti i njeriut--sa her qe njeriu don te hape gojen per ti treguar dikuj diqka per ndonje masaker te shqiptarve ata ebejne veshin e shurdher dhe nuk e kyqin fare emocionin per ta leshuar ne pune e per te hape veshet e shpirtin per te ndegjuar--ne ket rast ata me indiference i mbyllin te gjitha d yer t e dritaret e shpirtit dhe nuk duan te degjojne fare per vuajtjet njerzore te shqiptarve -
Shqiptarė merrni vesh kjo esht bota luajjeni si te doni rrolin ejetes tuaj askush s ka mshire e as shpirte ne keto kohra e as vemendje -organizohuni vet per sheptimin tuaj forma organizative vet esht forma e forte e mbijetesave-dhe ato lloje te organizimeve te persosin dhe mbijetesat e tila te msojne pervoja dhe te bejne te persosur -leni te tjeret merruni me vetveten
ose vdisni e te shuheni per gjithmone evendin tuaj te mer ai qe e esht me i aft per organizime
veproni si te doni ju vet zgjedheni

lirik
08-02-13, 11:04
Afro dhjetmij sipermarrs ne sllovaki nuk paguajn tatime lista e gjynaheve te tilal po behet tash nga qeveria sllovake per ata qe i shmangen pagesave te tatimeve

lirik
08-02-13, 11:12
kUR JEMI TE TE KQIAT NEGATIVITETET DHE KORRUPSIONET KRIMI DHE SHUM TE KQIA TJERA NE SHUM VENDE TE EUROPES KETA NUK KAN AS QKA NA JAPIN LEKSIONE NE SEPSE MASHTRIMET KAN BUARUAR GJITHMONE NGA PJESA E ERUOES DHE JAN BARTE TE NE ANET NEGATIVE JAN REFLEKTUAR DHE KAN ARDHE SHUM VESE NEGATIVE SI PER SHEMBULL MAFIZIOTITETI ITALIAN DHE TRIKATE NDRYSHME KRIMINALE DHE VERSIONET E KEQPERDORIMEVE E MALVERZIMEVE KALKULIMEVE -E KEQJA EHST S E NE JEMI TE BOJKOTUAR NGA SABOTIMET E NDRYSHME DHE NGA PAOSAJT E MENTALITETEVE TE SHKAQEVE TE PUSHTIMEVE TE NDRYSHME NGA PASOJAT -NE DUHET TE HAPIM LISTEN E TE GJITH ATYRE NJERVE QE VIJNE TE NA SABOTOJNE -PER KET QELLIM DUHET TE KERKOHEN TE GJITHA MJETET E PERGJIMIT-SE KUSH PREKE NE INTERESIN NACIONAL TE SHQIPTARVE-DHE KUSH JAN VEGLATQ E PRIJNE MBRAPSHT E SABOTOJNE KUSH JAN ANTIKOMBTARET DHE SABOTUESIT EKONOMIK -
KUSH E KA KAPE PER FYTI KOSOVEN -NUK JAM KUNDER INTERVENIMEVE KUNDER HAJNISE DHE KORRUSPIONIT -POR ME KETO LLOJE TE KALKULIMEVE EUROPA ESHT DERI NE FYT E ZHYTUR DHE SHUM VENDE EUROPIANE Q E NUK KAN PERSPEKTIVE AS NE TE ARDHMEN E AFER T KU SA E SA HER NJERIU LEXON SKANDALE FINANCIARE KORRUPSIONE VJEDHJE TE SOFISTIKUARA VJEDHJE BANKASH KRIME TE NDRYSHME KORRUSPIONE TENDERA E FIRMA ME KALKULIME- MAFIOZITET I MADH PO ASHTU BEHET NE EUROPE ME FIRMAT E NDERTIMTARISE NEPERMES TENDEREVA E MATERIALEVE DHE KALKULIMEVE -POASHTU NE EUROPE ZGJATEN SHUM NDERTIMET E RRUGVE BEHEN SHTRESA TE HOLLA TE ASFALTIT DHE TE PA QENDRUESHME QE PAS NJI VITI FILLON E SHFAQET GROPA DHE PRISHJA E ASFALTIT BEHEN PRISHJE E RIPRISHJE NDERTIME E RINDERTIME TE PROJEKTEVE ME QELLIM TE ZHVATJES SE PARAVE NGA KURRIZI I TATIMEVE TE POPULLIT VJEDHJET BEHEN ME MJAFT SOFISTIKIME DHE FINESA PA U MAR VESH PA RA NE SY POASHTU SHTYPI NE EUROPE NUK ESHT I LIRE E AS MEDIAT POR JAN NEN KONTROLLE TE RREPTA TE DIKTATURAVE TE MSHEFTA TE MBULUARA ME SHUM KOZMETIKE DHE PARAQITJE LUSTRIMESH

lirik
08-02-13, 11:27
Kur jemi te te kqiat negativitetet dhe korrupsionet krimi i organizuar -

dhe shum te kqia tjera shmetime dhe dukuri negative -

ne shum vende te europes- edhe keta nuk kan as qka na japin ne shqiptarve leksione e as te ne shesin pallavra te civilizimeve -

as leksione ne-

sepse mashtrimet kan buaruar gjithmone nga pjesa e eruopes-

dhe jan barte te ne anet negative-

kan buruar dhe jan reflektuar nga vet trolli i ktyre aneve

nga trojet dhe vendet europiane qe jan barte ne token e ballkanit -dhe kan ardhe shum vese negative ne ballkan pikrisht nga trualli europian-

si per shembull mafiziotitet e taktikave te ligjit te ndyre dhe te rrezokshem qnjerzor mafioz dinak italian-

dhe te gjitha modelet qnjerzore negative anticivilizuese

dhe trikate ndryshme kriminale dhe versionet e keqperdorimeve-

mashtrimet kriminale e malverzimeve kalkulimeve

-e keqja esht s e ne jemi te bojkotuar nga sabotimet e ndryshme-

te duarve te pa dukshme qe kan kape per fyti trojet shqiptare -

dhe ato duar nuk po shihen te zgjatura dhe

shum sekrete -

dhe shqiptaret po vuajne nga paosjat e atyre duarve por edhe te mentaliteteve te trashguara autoktone

e te shkaqeve te pushtimeve te ndryshme nga pasojat

e mdha te shkaqeve historike pasojat q e i lan pushtuesit

-ne duhet te hapim listen e te gjith atyre njerzve qe vijne te na sabotojne atdheun e shqiptarve me qellime agjentureske --per ket qellim duhet te kerkohen te gjitha mjetet e pergjimit

nga ma te hollsishmit

- dhe te konstatohet sakt se kush vepron e se kush preke ne interesin nacional te shqiptarve

duke sabotuar dhe ndalur zhvillimin-dhe kush jan veglat q e prijne mbrapsht

e sabotojne shtetin e shqiptarve

kush jan antikombtaret dhe sabotuesit ekonomik -kush e ka kape per fyti kosoven

-nuk jam kunder intervenimeve kunder hajnise dhe korruspionit

-por me keto lloje te kalkulimeve europa esht deri ne fyt e zhytur per vete ajo vet -

dhe shum vende europiane q e nuk kan perspektive as ne te ardhmen

jan te zhytura ne skandale afer a korrupsione -

ata as ne te ardhmen e e afer t s kan ardhmeri -

ku sa e sa her njeriu lexon skandale financiare korrupsione

vjedhje keqperodrime te sofistikuara -

mshefje te ndryshme kalkulim tatimesh

vjedhje bankash krime te ndryshme korruspione tendera e firma

me kalkulime letra me vlere e tj- mafiozitet i madh po ashtu behet ne europe me firmat e ndertimtarise-

nepermes tendereva e materialeve dhe kalkulimeve ne kohe dhe neq mime materialesh

ku vidhen e pasurohen firmat me miliona e miliarda

-poashtu ne europe zgjaten shum ndertimet e rrugve -

sabotohet perfitohet ne kohe kalkulohet

dhe sabotimet nuk denohen kalojne ne heshtje -

behen shtresa te holla te asfaltit -

dhe ruuge te pa qendrueshme qe pas nji viti fillon e shfaqet gropa dhe prishja e asfaltit behen prishje e riprishje -

ndertime e rindertime te projekteve qe kushtojne me miliarda

me qellim te zhvatjes se parave nga kurrizi i tatimeve te popullit-

vjedhjet behen me mjaft sofistikime -

dhe finesa heshten gazetaret dhe mediat -qe ne fakt nuk jan ne duart e gazetarve e as te demokracise por te diktaturave te mshefta

-dhe shum pune behen pa u mar vesh pa ra ne sy-

poashtu shtypi ne europe nuk esht i lire e as mediat -

por jan nen kontrolle te rrepta te diktaturave te mshefta-

te mbuluara me lloj lloj kozmetike e lustre finesash demagogjike

teper te sofistikuara

-

mbulohen me shum kozmetike dhe paraqitje lustrimesh-

marrim shembull qfar do problemi q emundet me pas nje i huaj apoo nje vendas nuk mund ta paraqes si te don ai rastin sepse ja mshefin -qe do te thot vetem; padroni kur jep driten e gjelbert mund te dal diqka ne shtyp -komunizmi dhe diktaturat nuk kan ndryshuar shum ne esenca e mbrendi vetem jan moderuar dhe sofistikuar mbuluar me maska te shkelqyera

lirik
09-02-13, 16:02
disa njerz perdorin mundimin per te gjete fajin por harrojne te perdorin mundin per te gjete zgjedhjen

lirik
09-02-13, 20:23
Ti e Vendosė ne zemren time
vulen engjellore
heshtjen ti ma ben fuqi
kur i jep dashuri shpirtezimeve qelizore
kur jetes mi jep mahni
kur dashuri e mbushe zemren time
jeta lulzon ne bukuri

fjala me behet shegė
kur ti mbeshtetesh ne krahrorin tim
si zogjet kur flasim ne degė

perkdhelemi ne peshperimė
si fletet kur levize puhija
ndjehet si cicerime
fjala jote
e fjalet e mia
ne mbreteri te kesaj bote
kurroe esht dashuria
autori xhelal ferizi

lirik
11-02-13, 06:09
Sociologjia esht fushe e gjere e mendimeve , aspekteve vizioneve shoqerore te disciplinave dhe shkencave te studimit mbi shoqerine dhe mendimin e pergjitshem ne pikpamje edukim dhe ne vlerat e shoqerise -ne opcione diskutime mendime si dhe ne shum te kuptuar e te menduar te botes dhe vlerave te shoqerose
si dhe elementeve qe perbejne ato elemente mbi vlerat


mendimi dhe formimi i pergjithsem si dhe studimi i mendimit dhe perberja e kesaj dije fushe shkncore mund te quhet studimi mbi njerzine ose studimi mbi shoqerine njerzore

qe e sht per bverje laboratori i njerzise shoqerise
, me ane te se ciles edhe jepen opicione mendimesh e keshilla sociale dhe flitet e studjohen vlrat por disa jan nga ata qe nuk pajtohen se kjo fushe e studimeve jep edhe diagnoza te sakta mbi shoqerine

dhe mbi jeten e shqoperise dhe te vlerave disa mendojne se sociologjia esht
gjeniale dhe e perkryer mbi studimin e shqoerise si analize studiuse
ne perberjen e saj te gjere te mendimeve dhe gjith perberjes qe ka ne
te gjitha elementet e paraqitjes se saj ne fushen e saj te njohuise qofte si
koncept qofte si njohuri e gjere e saj

sociologjia poashtu ka llojin e vet dhe paralajmrimin alarmin qe paralajmron ndryshimet njerzore -te tjeteruarit -desocializimin denigrimet
poashtu i analizon devijimet ne shoqeri -flet mbi shkeljet e lendimet sociale dhe destruktivitetet ne shoqeri dhe mbi dinjitetin poashtu kur esht fjala e te shkelja e dinitetit njerzore kjo dije fushe shkencore ky laborator i kesaj fushe te teoirizimeve te ketyre thelbeve esencave me dije te horizontalizuara dhe vizionare flet dhe dhe shperndane mendime teoirizuese rreth ketyre qeshjeve te thella ku po ashtu perfshihen karajteret shkallet nivelet socialja mendimet toeirte gjith perfshirjet ne moralin e shoqerise paraqet dhe -paralajmron poa ashtu levizjet e karkatereve dhe ndryshimeve shoqorore-denigrimin social duket si marrese masash ne teori ne e saj ne keshilldhenje te levizjeve te ndryshme -po ashtu ne denigrime paraqet pikpamje dhe ne sfera
ku shfaqen ndryshimet esht si nje lloj aalarmmuese e kshilldhense e moralit qe jep kshilla kunder devijimeve perversisteteve e tj dukuri negative ne moralin e shoqerise -tjetersimet dhe negativitetet po ashtu deformimet i analizon dhe merr pjes eme kshillat e saj sociale ne ndryshimet e shoqerose me nje fjale esht bote e vet emendimit kshilldhenes ne shoqeri dhe elementet ne tipare principe e moralin njerzor ku ajo si shkence esht aktive e mendimiti dhe kshilldhenjes sociale -

lirik
11-02-13, 06:40
filozofi i famshem i diturive dhe teorive mjaft te thella fenomene te aftesive gjeniale ai thoshte Emanuel kanti thoshte se njerzit nuk kan lidhje nepermes te shqisave me njojhjet e fenomenit te gjesendeve ne materje por ato njohje mund ti njohin deri ne ne thellsi zberthimet shkencore qe kan kulmin e arsyeve te zberthimeve -
mendime mjaft shkencore te tij qe vlejne edhe sot kur shkenca ben perpjekje te futet ne fenomenet qe na rrethojne si fizika kimia matematika e sferat e ndryshme te aftesive te shekncave ekzakte

lirik
11-02-13, 11:02
Kanti i madh thoshte -ideja e qendrusehmerisė se perjetshme nuk gjendet ne konceptin nuk gjendet ne konceptin e materjes -

lirik
11-02-13, 11:18
Sa te shemtuar duken ata persona dhe ato parti mjerane ata individ -qe ne fakt po te ishin aty afer nuk do ta ndihmonin Adem Jasharin as familjen e tij -sot ata jan me plot gojen emer te tij -tmerr demagogji-ata mendojne ta pervetsojne -ta bejne te vetin partiak e ta shemtojne emrin e heroit te kombit i cili tash mė esht i shpallur hero i popullit-
Te tilla parti e individ tė salepave e pjella e tė qyqeve vertet qe mundohen tė pervetsojne emra te mdhej te historise ........e ata vet mshefeshin neper skuta...
kur ishte zjarri i historisė zjarri per tu deshmuar ..... kur ndizej zjarri i madh dhe ishte e domosdoshme te dilet ne mejdan .....

-ata gjithmonė dilnine dalin pas mjerimeve dhe vuajtjeve tė popullit e nuk ja kan krye asnje sherbim atdheut ........sa te kqi jan kukavicat e vatanit qe kurr nuk paten asgje te perbashket me shqiptarizmin e flasin ne eme rte shqiptarizmit -nuk jan asgje tjeter vetem dis apartiak te shemtuar ............dhe te mjere qe hyne neper dis a subjekte te ndryshme pasi koosva vuajti qe sa e sa vjet ata erdhen per se gatshmi tash e prrallisin --
Adem Jashari ishte i pari pa dyshim i pari p asnji dyshim -jam deshmitar vet i kesaj kohe kur asnje parti politike as kush a snga mbrenda as nga jasht nuk i kihte konceptin e kryengritjes shqiptare per veq Adem Jasharit qe u deshmua se edhe u denua ne mungese dhe ndiqej nga shteti serb per ket veprimtari dhe poashtu u denua nga shteti serb me kohe heret per ket veprimtari u denua nga gjygji serb me njizet vjet burgim dhe ishte luan qe nuk dorzohej enuk nenshtrohej sepse ishte trim i vendt i sojit te vendit qe i thone prekaz se jo mahi prandaj ishte keshtu siq ishte dhe prandaj jan keshtu siq jan -........

lirik
11-02-13, 11:20
Adem jashari nuk kishte te bente aspak nga askush siq po mundohen ta paraqesin si figurė te ketoj apo te asaj partie --Jasharajt vepruan shum mire qe nuk jan perzie askund aspak ne asnje lojė e kurthė ajo familje esht familje mbreterore dhe po rrijne mire dhe ashtu siq ju ka hije legjendave te atdheut -askush nuk mund te pervetsoj emrin e tyre per veq se historia e kombi

lirik
11-02-13, 11:31
Qdo pervetsim qe tentohet ti behet partiak Adem Jasharit Hamz Jasharit Shaban Jasharit
esht nji lloj pervetsimi dhe tendence poshtrimi ia tdheut dhe figurave te mdha te historisė--
burreria dhe trimeria e patriotizmi i tyre buron nga natyralizmi dhe nga ndjenja direkte per atdhe dhe token e te pareve dhe mbrojtjen enderit dhe dinjitetit te tyre dhe te gjith shqiptarve.
Per fat mbeti filmi dhe jan njerzit deshmitar kur edhe ademi ka folė por edhe hamza pse jan ngrite ne ket kryengritje .
Ademi ka fole ne nje venbd tjeter por ajo pjes ee filmit u zhduk gjat nje lufte ne nje shtepi siq flitet dhe nuk ka shpetuar filmi por ka mbete hamza qe shprehet qarte dhe esht filmuar
Hamza qarte flet pse esht dale se bashku me vllaun dhe krejt familjen per te kape pushken kunder serbise ne kohen kur llafazanet jo pak llafazan silleshin e pshtilleshin kot poshte e perpejtė kur Adem Jasharit as qe i intresonin ato llafe sepse ai llafet shkurt i kishte .
Megjithat Hamza qarte tregoj se nuk durohet ma kjo -jan kaluar te gjith kufijt dhe poshtrimi i shqiptarve ka arritė kulmin dhe kjo nuk durohet ma -Hamza fillon ti permende edhe rastet e dhunimeve te fermave neper koosvė qe beheshin qsh ather nga ana e serbve -Ademi keto i kishte thene poashtu neper oda neper ndeja dhe ishte betuar s ekurr shkaut nuk do ti shtrohen -
Keta jan fis e kusherij te Tahir Mehes se Famshem dhe Azem galices se famshem e shum azganave e shqipeve te atyre aneve prandaj nuk deshten kori e poshtrime --
Ne qafe e ka tjeter kush kosoven mashtrimet e zvarritjet q e me kohe nuk merreshin masat per vetmbrojtje por silleshin poshte e perpjete kur koha ishte te mbrohej vatani e te mbrohej dinjiteti qytetari nga dhuna q etnike kanibale

lirik
11-02-13, 11:48
Qdo pervetsim qe tentohet ti behet partiak Adem Jasharit Hamz Jasharit Shaban Jasharit

esht nji lloj pervetsimi dhe tendence poshtrimi i a tdheut dhe figurave te mdha te historisė--

burreria dhe trimeria e patriotizmi i tyre buron nga natyralizmi-

dhe nga ndjenja direkte per atdhe-

dhe token e te pareve dhe mbrojtjen e nderit dhe dinjitetit te tyre dhe te gjith shqiptarve e jo per parti e klane siq treguan ma vone mjeranet disa mjeran qe sot na kan turprue si komb e si kosovė me lloj lloj klanesh e flliqen jeten dhe e shkatrruan kosoven me perqarje -.

Per fat mbeti filmi i filmuar per Jasharet -

trima legjenda

dhe jan njerzit deshmitar kur edhe Ademi ka folė por edhe Hamza -

pse e per cilat arsye jan ngrite ne ket kryengritje me armė ne dorė kunder armikut shka .

Ademi ka folė ne nje vend tjeter siq flitej -

por ajo pjes ė e filmit u zhduk gjat nje lufte ne nje shtepi -

siq flitet dhe nuk ka shpetuar filmi -

por ka mbete hamza qe shprehet qarte dhe esht filmuar -Hamza qarte flet pse esht dale kunder serbise -

ne kryengritje se bashku me vllaun-

dhe te tjeret dhe krejt familjen per te kape pushken kunder serbise...ne kohen kur llafazanet jo pak llafazan silleshin e pshtilleshin ....kot.......poshte e perpejtė .....kur Adem Jasharit as qe i intresonin partite politike ...as ato llafe sepse ai llafet shkurt i kishte .

Megjithat Hamza qarte tregoj se nuk durohet ma kjo roberi ishte e pa durueshme

-jan kaluar te gjith kufijt dhe poshtrimi i shqiptarve ...ka arritė kulmin.....

dhe kjo nuk durohet ma -Hamza fillon ti permende edhe rastet e dhunimeve te femrave shqiptare neper kosove qe i bente armiku shka

...neper koosvė .....

qe beheshin qysh ather nga ana e serbvedhe epermend rastiet ku do neper kosove

kur dhunonte ku do edhe ne at kohe qetniku shkjae qyqet e zeza llafazane rrinin

e rrininn llafazanonin pasiv dhe flisnin llafe qyqesh neper vende e tubime -

dredhnin bythet qyqare neper diskoteka e llafazanonin -

tash ata sa te munden po qesin jarge shkinore kunder regjionit

kryengrits te drenices shqiptare qe nuk duroj neper shekuj

asnji armik nje drenice me disa fshatra krejt e varfer dhe e pa ndihmuar nga askush ne botė as edhe njiher gjat historise se njerzimit -ATa jargaxhi bythaq“gji te diskotekave

qe perdredhnin bythet pederaste poshte e perpjete

tash flasin me propaganda shkinore

kunder regjionit te drenices siq kan bė at'her po bejne e edhe tash

-

-Ademi keto ARSYE TE KRYENGRITJES ME ARME NE DORE

i kishte thene poashtu neper oda-

neper e ndeja dhe ishte betuar s e kurr shkaut nuk do ti shtrohen -

Keta jan fis e kusherij te Tahir Mehes se Famshem dhe Azem Galices se famshem-

e shum azganave e shqipeve te atyre aneve

prandaj nuk deshten kori e poshtrime --AS NE DO TE DUAN KURR

SA TE JET JETA


SEPSE DRENICA MUND TE SHUHET-

POR POSHTRIMET S DO TI PRANOJ KURR -DHE GJITHMONE ARMET DO TI MBAJE SA TE JET TOKA E QIELLI --Ne qafe e ka tjeter kush kosoven me mashtrimet llafazane

e zvarritjet-

q e me kohe nuk merreshin masat per vetmbrojtje por silleshin

poshte e perpjete kot deri sa shkau bente namin me poshtrime -

kur koha ishte te mbrohej vatani -

e te mbrohej dinjiteti i qytetari nga dhuna q etnike kanibale

lirik
11-02-13, 12:06
Kurrė ne jete mos e shkruajt zoti
me ju shterrė shqipnisė baroti
sa te jen motet kohra e stina
mos e shkelshin shkje e shkina
veq se i rnofshin toka e deti
nderi e fama e diinjiteti
e ai shqipfols gjith qoftė mallkue
ai goj keq qe ka shkretue
me gojė t' flliqur e qyqare
tue fol keq me gjuhe tradhtare-
ne jete te jetve qoftė mjerue
kush ka nxi e sabotue
kush ka folė keq per atdhe
kush ka dashtė kori per ne
per me i lene kori shqipnisė
dore te lirė me i lene shkinisė
per me ra kah te don ai shkja
per mbi nuse vasha e gra
rrnofte e qofte gjithmonė trimeria
pushka e motit e djelmnia
thumbi i saj e me nishane
qe i mbrone fiset iliriane
mos me ra nen turp nen shkje
mos me qa gjithmone mbi dhe
mos me ra gjith nen dhunime
ne qnderim e ne poshtrime
mbasi pushka e lirisė
esht bekue prej perendisė
e mbi dhe sa te hahet buka
sa te ket male kodra e suka
ka me pas gjith oso kuka
kjo shqipni ne male kreshnike
ka me qene gjithmone etnike
sa te jen shekujt mote e stina
s ka me u shkelė nen shkje e shkina-
autori i kengve shqiptare xhelal ferizi

lirik
11-02-13, 12:12
mosni bre pashė at fe te zotit
kush shqiptarė gjakun e ka
keto fise te kastriotit
mos i leni kurr nen shkja
e ti msoni kah qendresa
si me u lidhė fjala e besa
sa te jet dheu e toka e zallit
gjithmone shkjaut me i ra ne lu l t'ballit
siq i ra Azem Galica
Tahir Meha e Lec Gradica-
per me i ra gjithmone si rrfe
ti mbrojme trojet ne gure e dhe
mbasi shkjau gjithmone ben plane
me i poshtrue fiset dardane
mos me lene shqiptar mbi dhe
pa e psohtrue me turp nen shkje
--------
autori xhelal ferizi

lirik
11-02-13, 12:36
eh gjothmone ai qofte mallkue
qe n- poshtrim per me durue
msue esht keq me ju preke ndera
mos i dalte kurr fati as vera
as bilbil mos i kndofte ne troje
veq renkim i dalte prej goje
e mos qofte tjeter veq qyqe
tu u poshtrue neper udhkryqe
pse a gjithmone duhet n- poshtrime
me pas lot e perjetime
sa te jen te gjalla arm't flaktare
pse me u shtrue fiset shqiptare
per poshtrime s jemi le
le ta dijne kombet me fe
se sa te jet kjo flaka e zharit
s ndalet pushka e shqiptarit
ka me u nxi ne barot ballkani
ka me fole pushka e tagani
deri sa a i shkjau i zi
te mos ket msy kurr mbi shqipni
as ndermend ma mos me i shkue
ne toka tona me pushtue
deri athe r pushka s do te ndalet
s kan me vle as dokkrra a s fjalet
veq fysheku e baroti
se liri duan stina e moti
e jo shkjau me ato rreke
me na sjell ne gjithfar deke
gjith far turpi e mizorie
gjithfar shtrimi e korie
e kufomat me na i pshty
e si te don me na perly
jo qe besa le te del fjala
por si deti vala vala
le te merr famen mbi dhe
le te dijn gjith kombe e fe
se per jete pushka e shqiptarit
do te ja kthen gryken barbarit
do te flijohen krejt shqipnia
si u flijue kamer sejdia
si u flijue Tahir Meha
oso kuka ne troje te veta
si at taganin kur e nxjerri
Mic Sokoli e Jakup Ferri
kan me u nxjerrė tjera tagane
por se ushtria pansllaviane
nuk e merr ket toke te shqiptarve
sa te jet gjoksi i luftetarve-
permbi topa qe bien rrfe
fyt per fyt me shkja me u pre
shkruan xhelal ferizi

lirik
11-02-13, 12:41
Postulatet morale==nga filozofi dhe dijetari i famshem Gjerman qe i kam lexuar e shtjelluar shum her neper ide dhe mendime per ti perceptuar ne secilin lloj te shtjellimit ne mendim
=='

Kanti nuk mendonte se ishte e mundur tė pranohej se Zoti ekzistonte dhe se vullneti njerėzor ėshtė i lirė. Si mundet qė njė person tė jetė pėrgjegjės apo tė ketė njė detyrė, nė qoftėse ai nuk ėshtė i aftė apo i lirė tė pėrmbush detyrėn e tij nė pėrgjigje tė kėrkesave morale? Liria duhet tė pranohet ashtu siē ėshtė dhe si e tillė ajo ėshtė postulate i parė moral. Pėr Kantin, postulate i dytė moral ishte pavdekėsia. Vija e arsyetimit, nga e cila Kanti u nis pėr tė pėrkufizuar pavdekėsinė, fillon me konceptin e tij pėr tė mirėn supreme. Megjithėse virtyti ėshtė njė e mirė supreme, ne si qenie racionale jemi plotėsisht tė kėnaqur vetėm kur arrihet njė paralelizėm midis virtytit dhe lumturisė. Kanti kėmbėngulte, se ligji moral na drejton tė veprojmė nė njė lloj mėnyre, jo qė tė bėhemi tė lumtur, por qė veprimet tona tė jenė tė drejta

lirik
11-02-13, 12:46
Filozofite dhe dijet e gjera te analizave te ndarjeve ne mendime disciplina shkencore kur perfshihet mendimi racionalizmi dhe materja -si dhe shum studime deri edhe analizimi i mendimit sintetik nga kanti per mua ishin jahstzakonisht dije te gjera mbi ligjet e materjeve dhe materjen -mbi ligjin moral mbi vlerat e mahnitshme te mendimit te thelle shekncore dhe diturive -
nde r filozofet e veqant q ekam lexuar -kanti me bente pershtypje jashtzakonisht
me dijet e tij tejet te thella te mendimit

e kantit ishin te famshme dhe te mahnitshme kur i kam lexuar per here te pare me kan be pershtypje te jastzakonshme -
ja disa nga a to mendime ne spektrin e gjere shkencore te mendimeve te thella te filzofive dhe disciplinave super intelegjnte te dijeve te kantitNė qoftėse ne do tė jemi nė kufijtė e pėrvojės njerėzore tė kėsaj bote, do tė duket e pamundur tė arrihet e mira supreme me tė gjithė plotėsinė e saj. Ndėrkohė qė ligji moral na kėrkon qė tė shkojmė drejt sė mirės supreme dhe kjo nėnkupton njė progres tė papėrcaktuar drejt kėtij ideali, ‘por ky progres i pafundėm ėshtė i mundur vetėm nė supozimet e tė njėjtave qenie racionale me zgjatje tė pafundme ekzistence dhe personaliteti; e cila ėshtė quajtur pavdekėsi e shpirtit’. Univesi moral, po ashtu na detyron ne tė pėrkufizojmė ekzistencėn e Zotit, si bazė pėr lidhjen e domosdoshme qė duhet tė vendoset midis virtytit dhe lumturisė. Pėrderisa ne, tė nisur nga koncepti i sė mirės supreme arrijmė nė pėrfundimin, se virtyti dhe lumturia duhet tė shkojnė sė bashku, duhet tė pėrkufizojmė ‘ekzistencėn e njė shkaku pėr tė gjithė natyrėn nė tė cilėn pėrfshihet baza e jėsah lidhjeje dhe pikėrisht harmonia e plotė ndėrmjet lumturisė dhe moralit’. Kėshtu, ‘ėshtė moralisht e domoasoshme tė pohojmė ekzistencėn e Zotit’. Kjo nuk do tė thotė qė nuk mund tė kemi moral pa besim, sepse Kanti tashmė ka treguar, qė njė njeri mund t’i dallojė detyrat e tij morale pa njohur idenė e Zotit, dhe qė ai duhet t’i bindet ligjit thjesht pėr respekt tė ligjit, ‘ pėr hirė tė detyrės’. Kanti thotė: se ‘pėrmes idesė tė sė mirės supreme si njė objekt dhe qėllim final i arsyes sė pastėr praktike, ligjet morale na ēojnė drejt besimit, qė do tė thotė t’i njohėsh tė gjitha detyrat si urdhėra tė shenjtė dhe jo si detyrime, qė duken jo si urdhėra tė vullnetit tė huaj, por si ligje themelore, qė mbajnė lirinė nė vetvete, tė cilėt duhet parė nėn komandėn e njė Qenie Supreme, sepse ajo ėshtė e vetmja qė ėshtė e pėrsosur moralisht dhe nė tė njėjtėn kohė me njė vullnet tė plotfuqishėm, nėpėrmjet tė cilit ne shpresojmė tė fitojmė tė mirėn supreme, tė cilėn ligji moral e bėn atė detyrėn tonė dhe objekt tė sjelljeve tona’.

lirik
11-02-13, 12:50
madheshtite ete menduarit te thelle jo vetem analitik shkencor por edhe fenomenal te kantit gjithnji me kan fascinuar duke mos u ngope se lexuari -
menqurite e tij te pa fundme i gjeja dhe mundohesha te marr secilen fjale duke eshtejelluar ne peprpunime te logjikes per ta perceptuar dhe kuptuar -
ne thellsi te horizotnteve si mendim shkencor dhe teper jashtzakonisht dije mahnitse

ja qka thoshte kanti ne mendimin e tij te dijes shkences dhe filozofise qfar fjalesh gjeniale
Vepro nė tė atillė mėnyrė qė tė trajtosh njėkohėsisht veten tėnde dhe njerėzit e tjerė jo vetėm si njė qėllim tė njė pėrfundimi..........

lirik
11-02-13, 12:56
per filozofine gjeniale te kantit kan diskutuar shum dijetar filozof president politikolog e shum e shum analist te mendimit shkencor ne bote dhe mendimet e tij jo vetem e jan mendime qe perbejne fenomen te intelegjences por dije thell mahnitse - mendime te tilal dhe alternative te pershkruarjes per te arrite ne perfundime te nje vlere aq te larte mbi analizen rreth moralit dhe vlers se lirise e rendesis se lirise si dhe analizes mbi lirine -kanti ii superfamshem e shtjellon at me mendime aq gjeniale sa qe te perceptuarit e njeriut duhet shum mund per ta kuptuar ne thellsi esencash te mendimit shkencor per te analizuar -
kam ardhe ne perfundim se kanti kishte miliarda e triliarda neurone e drita gjeniale te ndriquara ne mendimet e tij si nje super men i kohes njerz te tille gjeni do te duhej te jetonin me mija vjet per ti thene shum qka njerzimit vertet mahnitse

lirik
11-02-13, 12:57
shum her ket filozof dhe filozof tjere jam munduar ti krahasoj -por kanti esht ai q eme ka lene shum pershtpyje -
ja dhe nje thenje e tij e famshme emendimit shkencor

Vepro nė tė atillė mėnyrė qė tė trajtosh njėkohėsisht veten tėnde dhe njerėzit e tjerė jo vetėm si njė qėllim tė njė pėrfundimi.

lirik
11-02-13, 13:05
Mendimi i kantit rreth lirise poashtu esht po thuajse ne gjenetike e ka filluar ky vet lirine edhe si mendim edhe si zhvillim dhe e spjegon ne menyre aq analitike filozofike shkencore si mendim
ja qka thot kanti per lirine -

Kanti e dallon lirinė midis idesė tradicionale tė lirisė, qė nė aspektin psikologjik ėshtė njė konceptim kryesisht empirik dhe e koncepton tashmė lirinė si njė pavarėsi e mendjes tonė nga “shtrėngimi” apo nga “nevoja e lindur si pasojė e impulseve sensitive tė trurit tonė.” Duke u liruar nga ky “shtrėngim” apo ky “ankth,” gjithēka qė ėshtė e mundur nėpėrmjet lirisė, bėhet praktike-

mendim te cilit veshtire esht me ja levize qofte edhe nje presje aq analitike paraqitet ne nje te vertetė te pa tjetrsueshme -te mendimit sa qe ku do q ejep mendimin fjala e tij esht vule e mendimit dhe diturise tejet te holl te persosur

lirik
11-02-13, 13:10
Praktika nuk duhet keqkuptuar pasi ajo ėshtė e lidhur ngushtė me arsyen, e cila mund tė na japė neve nė jetėn reale vetėm ligje pragmatike. Kėto ligje pragmatike tė veprimeve tė lira, na jepen me anė tė mijra sinapseve dhe neuroneve qė veprojnė pa reshtur nė trurin tonė dhe kėtė nuk mund ta mohojė askush. Por ligjet e kulluara praktike na janė dhėnė nga arsyeja, dhe janė tė pranuara nė mėnyrė apriori, dhe nė se arsyeja ėshtė e lirė, dhe ka njė Zot atėherė nuk na mbetet veē tė citojmė: “ – Ēfarė duhet tė bėhet...”

fjalet e Emnuel kantit filozofit dhe dijetarit te madh gjerman gjenial -ja se si spjegohet mendimi mbi praktiken dhe si ndahen ne racione mendimet secili ne funskion te nje nderlidhje dhe ne funskion per tu perceptuar ne sferen e diturise mbi llojet qe i ka jeta dhe perberja e saj -
Mendimet e kantit kan perkryerje te persosur .-
dhe ato fascinojne --fjala mbi praktiken dhe mendimin dhe lirine kufijte dhe funskionet -
kanti e operacionalizon teorine ne forma te perpsjegimit secilin ne detal te arsyeve dhe ideve si dhe levizjeve te ideve neper materje -sa smire e e rendise mendimin ne secilin elemente te arsyes te materjes dhe si analiktik i mendimit shekncor arrine ne maja te larta te mendimit Emanuel Kanti i famshem

lirik
11-02-13, 13:15
kanti ka pas edhe shum kritika nga shum dijetar tjeter por teorite e kantit jan te shtejleluara ne menyra te tilla sa qe shum i jan sjell rreth teorive por ne thelb te teorise nuk kan rrezuar kantin

lirik
11-02-13, 13:31
Nuk mund ti duroj te shthururit e lakmive per poste-te shthururit ne moral e ne shfrenime te lakmive-
personale -
q e ne kohra e kushte te caktuara ME SISTEMIN QNJERZOR te brrylave dhe meritokracise
dalin si llumi i shoqerise ne lakmi e grabije te situatave

duke mshefur padrejtesite neper mes maskave te veshur me petkun e moralit dhe merites
si mashtrim me masken e lyer lustruar mire te qlelimeve te tyre harbute
mendime te autorit xhelal ferizi

lirik
11-02-13, 13:35
a thua po semuret shoqeria ne moral apo jan smure shum individ sepse ka arrite maska te behet pronare e vlerave --
nuk me pelqen hipokrizia dhe servilizimi ndeja pasive e shoqerise ndaj njerzve qe ishin pikrisht antivlera e dalin ti perfaqsojne vlerat -
shqoeria jone po kapitullon para antivlerave qofshin ato te pergjitshme qe po mbillen dhe po lulzojne si bime e dreqit qofshin ato indifviduale qe po arrijne te mshefen prapa formave te devotshmerive si maska te dinjitetshme e ne fakt fytrat nen maska jan krejtesisht te gjveshura nga qdo vlere po thuajse os ejan teper mahstruese dhe shoqeria jone po pson nga keto dukuri negative

lirik
11-02-13, 13:41
ne shoqerine tone mashtrimi po behet ushqim i perditshem dredhia dhe korruspioni maska -ky pushtet po behet rrjet mekanizem dhe kozmetike kriminale -ku populli ne ket opium po dehet ose esht ne hipnoze dhe esht mundur morali i tij nga kjo pakice ose nuk ka fuqi vullneti per te ju kundervu -
un si autori i ketyre analizave eshoh se shoqeria jone esht smure dhe kj o don sherim -deri sa disa harbut plotsojne si rregull formal disa norma te disa rregullave te tjerat ne prapaskena i luajn ne rrole tjera keshtu qe shoqeria jone me sy hapur i sheh zhvillimet negative dhe shtrohet nen kembet e antivlerave-
po kthehem edhe njiher te kanti dhe teoria e tij mbi te verteten -kunder genjetres -ai edhe me qmimine sakrifices e mbrone moralin dhe shkencen mbi te verteten edhe me qmimin e pasojave -ndersa ne shqoerine tone hipokrizia dhe rrena po mbrohen edhe me qmimine pasojave-
ja pra smundja e kohes ne shqoperine tone q e dita dites po e gjveshe njeriun nga anet morale e sociale e ligjore

lirik
11-02-13, 14:06
Me lule mė thua mire se vjen
autori xhelal ferizi
me lule me thua mirė se vjen
ne te gjitha rrathet feltve aty
gjeta,ngjyrė
ah sy
shikoni shrmi si shkelqen
toka ime sa te dua ty
sa te bukura i ke lulet ne gjen


si do qe te shkruaj
si ndjenja,nuk shkelqen
me lulet ,kur shihem ne fytyrė
qfar sharmi ebukurie
ne secilen fletė me larmine vazo te bardhė e me qelq si kristali
me kercyellin ,qė njomet nė ujė
u jam fis i ndjekur
nė breza djalė pas djali
u ngopa duke qenė i huaj

qdo lule ketu ne ket vazė,qelqtare
me duken si qehre dardane
un qė i mallengjimit
jam i lotit
qe ka ra mbi ujvare
kam humbur rugen e kthimit

jam shkputė, me shekuj, asaj ane
ku esht toka e trashegimit
hisja prej babe e prej nane
ku jan gjurmet e mia te kujtimit
ku esht toka dardane
un jam rob i mergimit


zoti ty t,shperbleft ty
ti qė me kėto lule
nė shpirtė mė solle aromen

sa thellė ti o shije
,me shqisa me perkule
ne te permallshmit sy

ma solle ,n perqafim kosoven-


disa lule qenkan si te kuqe,
disa me nje ngjyrė kuq,qelė
disa verdh e gjelber,
sa kombinim,dehtarė

e une me sy lakmije vrap
me shpirtdlirtėsi per ti vjelė
per t i mbjellė
neper etje te mallit
i djeguri mergimtarė

un jam i biri i hallit
po digjem si mbi zharė
oh sa e mire qenka kjo lulja e allit
qe me doli si ngjyrė e parė
du ti shoh nje dite ne mes te barit
aty dua te jem trashgimtarė


autori xhelal ferizi

lirik
11-02-13, 14:15
Kryefaqja » Tė Fundit » Tė ndryshme » Njihuni me 3 vjeēaren, e cila me zgjuarsinė e saj ia kalon dhe Ajnshtajnit
Njihuni me 3 vjeēaren, e cila me zgjuarsinė e saj ia kalon dhe Ajnshtajnit

Nga Enkeleda Beqiri - Mon Feb 11, 7:31 am

Lexuar 264 herė

vogelushja-252x300 Nuk ėshtė pėr tu habitur, por njė 3 vjeēare angleze gjatė njė testimi ka dal si fėmija me i zgjuar nė botė, ku ia kalon dhe Albert Ajnshtajnit. Elis Amos nga Guildford ėshtė vajza gjeni dhe llogaritete ndėr kokat mė tė zgjuara nė histori. Vogėlushes i ėshtė bėrė njė test pėr koeficientin e inteligjencės dhe 3 vjeēarja ka marrė plot 162 pikė, ku Stefėn Hoking dhe Albert Ajnshtajn e kanė IQ-nė 160 pikė.

Vajza angleze ėshtė bėrė automatikisht pjesė e MENSA, rrjetit ndėrkombėtar tė njerėzve mė tė zgjuar nė botė. Prindėrit e saj rrėfejnė se ajo kur ishte 2 vjeē e gjysėm as nuk fliste dhe as nuk reagonte, por kur mbushi 3 vjeē shpėrtheu sa nuk mbahej mė. Tashmė , ajo di tė lexojė dhe tė kryejė veprime matematikore sikur tė ishte njė vajzė e rritur.

lirik
11-02-13, 14:51
Po ndodhin marrezira po ndodhin lojra sekrete marrėzira perqrjesh e thash e theme janė thėnė
e po thuhen!

,fjalė dezinormata po pėrhapen pėr ata njerėz qė jan me ideal patriot e qe nuk i nėnshtrohen qe nuk po shiten as nuk e shesin idealin e atdheut a s parimin kombtar per ansji qmim s e shesin
-

po flitet se klanet politike politik tė deridjeshėm poashtu edhe keto te tashme aktuale si dhe grupet e ndryshme te regrutimeve sekrete qe jan rrjeta antikombtare -

por edhe disa nga a ato ato qė sundojnė nė mbarė hapsirat shqiptare si dhe veglate tyre po bejne namin ne rrjete te perhapjes se deshtimeve dhe thash e themeve dhe sabotimeve -
sherbimet q e kan emer te keq te populli shqiptarė kan regrutuar thashethemegji per te perqare popullin shqiptar dhe patriotet e ketij populli
si dhe per ti lene ata pa kurfar baze materiale duke i denigruar dhe shkelur deri ne qelizen e fundit
plan ky armiqsor i qarqeve te kshilltarve peshperites te qarqeve antishqiptare -
kush jan ata emrat dhe mbiemrat -qysh kure veprojne dhe qka veprojne qfar urdhrash shperndajne dhe qka thone ne sherbim te kujt jan dhe qka sherbejne -cilat jan qellimet dhe skertetet dhe qka mendojne e krijojne ne rrjete sabotuese per kombin shqiptar -
sekretet e tyre jan sekrete te pere me rrezik-dhe teper perqarse mendohet se disa qarqe te tilal kan püervetsuar metodat e flliqura te ish udb s jugosllave qe u be simbol i se keqes s e njerzimit -
ja po ua sjellim nje tregim pervoje te nje tmerri sikur te ishte tmerr i ferrit dhe perjetime anonime te disa njerzve -
Dikure ma pare poashtu ne kohen kur isha ne forume njerzit me ankoheshin dhe ishin ata q e kerkonin nga un q ete rendisja ne forume ankimet e tyre dhe perjetimet -
Ja tani po e sjelli nje te tille qe ne fakt ishte ngjarje e perjetuar -ne emailin tim privat dikur evinin shum nga njiher ka ndodhe dikure qe ne emailin tim privat me vinin disa tregime tronditse
dhe rrenqethse por me pengonin dhe me thotnin te mos flas poer edhe trgeimet gojore dirkete
sepse me thotnin aman te mos flas se nuk dua te dal ne shesh
por ma mire esht qe gjerat te dalin ne shesh se sa te mbahen fshehur
prandaj njerzit duhet ti shkruajn te gjitha perjetimet dhe at qka kan degjuar se pa shkrime nuk ben kursesi - le te mbetet tmerri i jetes dhe kanibalet me fytyra vampire neper arkivat e historise se qka i kan shkaktuar njerzimit e civilizimeve sepse nga pervoojat ejetes se kaluar mund te flasim ne kohrat kur e ardhshme si fakte dhe shembuj

po e paraqes nje perjetim ketu zakonisht nuk i paraqes emrat por po ja vej nje shenje <<<<<<<<<<


ja edhe tregimi


.Mė kishte treguar para shum vitesh njė shok,por nuk di pse sot mu kujtua ai rrėfim i shokut qė ish thirrur nga sherbimi sekret dhe kur fliste shefi i atij sherbimi,i kishte vėnė pėrpara njė shkresė ku shkruhej:”…I nėnshkruar nga personi “N”.Vėrtetoj se mora 500,00 euro…” Kur kishte par shoku,menjėherė kishte krijuar pėrshtypjen pėr njė skenar qė din t,i prodhojnė e falsifikojnė kėto sherbime qė kanė njė nam tė keq tek popullta shqiptare.Mandej shefi i kishte propozuar ndihma qė ky tė bashkėpunonte me tė.Por shoku i kishte thėnė se pėr ta ēuar pėrpara ēėshtjen kombėtare,do tė bashkėvepronte edhe me shefin e sherbimit sekret dhe pėr kėtė ai nuk do tė kėrkonte asfarė shpėrblimi nė kėtė drejtim,se kishte konsideruar se i shėrbente atdheut,tė cilit nė ēdo kohė ja kemi borgj edhe jetėn.

E pata pyetur shokun,po vėrtet a ka marrė para “N”?Jo more shoku!Po”N”,qėndron shkėmb granite nė drejtim tė kauzės kombėtare!Po,taktika e shefit tė sherbimit sekret ėshtė qė t,i pėrēajė atdhetarėt e devotshėm me ideale tė pastra shqiptare,duke i bėrė tė mos kenė besim nė njėri tė tjetri.E di ti?Edhe pėr ty vėllaēko skanė lėnė gjė pa shpifur,nėpėrmjet altoparlantit tė tyre Haxhi Kuēka.Po veprimtarėt e mirėfilltė tė ēėshtjes mbarė shqiptare,i dine kėto marifete tė pista qysh nga e kaluara,dhe tani kėto sherbime po vazhdojnė rrugėn e njejtė tė tyre.

Sidoqoftė,tė poshtrit e mallkuar s,lėnė mjet pa e pėrdorur… Ama ėshtė e vėrtetė se nė mes atdhetarėsh idealist ka patur edhe njerėz tė dobėt.Por ne nuk duam tė ia dim pėr tė dobėtit,pėr tė ligėt,pėr tiranėt,kėta e kanė vendin nė ferrr…Pasi kisha dėgjuar rrėfimin e shokut po atė mbrėmje tek po ecja me shokun nė njė lagje tė qytetit ku ne jetojmė,dėgjuam njė klithmė fėmije mjaft tronditėse:”… Aman baba,mos na lė vetėm…Mos! Aman tė lutem baba!...”Ēfarė po ndodhė?Pyetėm njėzėri,me shokun mbase tė habitur.mandej i thashė shokut,mbase nuk kemi pse habitemi e tronditemi.Edhe kjo ėshtė njė skenė e jetės sė pėrditshme e dramės dhe tragjedisė sonė!Ky refren u pėrsėritet shpesh njerėzve varfanjak,e kapi djalin e vogėl pėr krahu dhe po i bėrtiste:”…Bollė ma! Bollė mė po tė them se ma kėpute shpirtin…Voglushi qante vajtueshėm me njė zė tė dridhshėm.Ēke me djalin? Ndėrhyra unė dhe i shkėputa nga duart Voglushin.

Ē,pamje tė tmerrshme mori fytyra e varfanjakut!Dy sy tė skuqur e tė turbullt,zu tė dridhej i tėri:”…Po ju ēkeni mė mua,ju shikoni punėn tuaj!...”Ai ėshtė djali im!Por voglushi na lutej tė mos e linim vetėm se varfanjaku babi i tij donte ta mbyste vetėn.varfanjaku na hodhi njė vėshtrim mbase tė egėr dhe na tha:”…Po ju spiun tė policisė jeni qė mė ndiqni pas?Unė nuk jam duke shkuar tė vrasė njeri!Nuk ma thotė mendja se ka ligj qė tė ndaloj ta vrasėsh vetėn!...”E lame tė ēfryhej:”…Unė edhe ashtu jam i vdekur,s,kamja pėr ēdo ditė po mė vret mua dhe familjen time!Shikoni ata atje lart qė kanė nė dorė pushtetin,jetojnė nė super lukės dhe nuk ja din fundin pasurisė,dhe nuk ēajnė kokėn pėr ne tė varfėrit!Unė jam edhe ashtu i vrarė.E dini ju se kush po mė vret?...”Na erdhi keq e morėm sa mundem me tė mire.I fola unė dhe shoku me orė tė tėra derisa u qetėsua.Kujton se ti je vetėm!Ka njerėz qė mendojnė edhe pėr ty,sidomos pėr voglushin tend!

Pasi dėgjoi fjalėt tona,u ringjall paksa,dukej nga vėshtrimi i tij.”…
Atėherė ju nuk qenkeni spiun tė policies,qė mė ndiqni nga pas! O,Zoti im i madhėrishėm a ende paska njerėz me zemėr humane!...”Pasi u qetėsua pa e pyetur fare na tregoi jetėn e tij,na tregoi se kishte qenė edhe luftėtar lirie.Kjo gjė na preku,kjo gjė na emocionoi edhe mė shumė.Ndaj dhe ky si gjith tė papunėt,u shpėrngul pėr nė qytetin tim,ku kishte punuar herė si kamarier, e herė si bojaxhi.Familja e tij katėrantarėshe jetonin nė njė banesė tė marrė me qira.

Me shokun i blemė gjėrat ushqimore dhe veshėmbathje.
E tėrė familja e varfanjakut na falenderuan shumė,pėr bamirėsi.Pas njė jave e punėsova nė Ndėrmarrjen Punuese ku punoja unė.Tashmė ai jeton njė jetė modeste,kurse unė dhe shoku,ndjehemi mire pėr bamirėsin qė i bėmė luftėtarit tė lirisė.Mbase kjo ėshtė pjesa mė e ndritshme qė kanė dhėnė gjithēka nga vetja e tyre pėr lirin e atdheut.Kėtyre ditėve tė acarta dimėrore,krejt rastėsisht nė njė nga Restoranet e qytetit u takuam tė tre shokėt e kėtij shkrimi,qė nuk pranuan tė ua bėjė emrat publik.Unė po bisedoja me shokėt,
e po qanim hallet!Hallet tona tė jetės
qė nuk
kanė tė sosur

lirik
11-02-13, 16:53
Problemi nuk esht te dielli

shkruan xhelal ferizi

problemi nuk esht ,
as ne rreze
as te dielli qė nxenė

as te fjala udherrefyese
qe del shpirtezueshem ,nga,fyti,
as te qielli

problemi esht te gara
te dhuna per sundim
,per,dominim
kush e krijoj garen
qe jeten
e,mbyti,
e fjalen
e globin tim


xhelal ferizi vazhdon me vargje te shkruara

lirik
11-02-13, 17:33
poshtersia e medikoerve krijoj kulte dhe ikona me ane te madheshtise s e rrejshme -ky mos emancipim ky i menduar i primitivizmit esht mendim servil -servilizimi dhe lepirja ndaj figurave dhe interesagjijte qe e rrethojne si teleall dhe papagall lan ne hije shum njerz qe mbeten te mjere nga shkeljet e pisave -
Pisat demagog dhe demagogjija po bejne suksese ne famė te rrejshme te brrylagjijve -pashallaret dhe sulltanet qifligaret eunuket e rrogaret qyrret e dikurshem u bene mbreter mbrenda nate dhe sulltana e pronare te vatanit -öeckamanet e deri djeshem qe as nje dhi ne ahur nuk e kishin ose kishin nga nje dhi -te cilet as q ekishin ide se q esht fjala atdhe politike krijim varg lidhje literatśr lexim diplomaci organizim baze arene nderkombtare politike ejashtme kuader zhvillim ide dhe qeshtje teritoriale e as qe e njihnin as potencialit e armikut ata as dhine e vet nuk do ta njihnin ne me ste dhive tjera u bene shum te mdhej mbrenda nate dhe kjo tmerron kur sheh leckamanin e deri djeshem qe nuk dinte as nuk kishte lidhje m e asnji element te civilizimit -e sot u be pashe i vatanit vezir qiflogarė -mendojs eketo kulte te cilet servilet servilosen ndaj tyre dhe ata qe shiten neper pazare me lalfe te mdha q e i kan msuar si medioker qe ishin esht e tmerrshme kur i sheh ata -
duke vrapuar pas pas qellimeve grabitse hipokrite -
N eketo kushte atdheu po vuan dhe po ngece ne prapapmbeturi ku injoranti mediokri te mohon te shkele lahperi i deri djejshem luan rrolin e madh dhe paraqitet fodull ne keto kushte po zhvillohet mosmirnjohja dhe mos rrespekti dhe mediokret po paraqiten pronare te mdhej te qeshtjeve lavdi dhe injoranca e demagogjia qe e sht msuar e perzie si fjalet me harrna po shiten neper mashtrime ku naivet i po hane kallep mashtrimet dhe trikat etyre te atyre beterave qe po sabotojne atdheun dhe progresistet ne keto kushte nuk ka mbete hapsire per per progresistet per veq se vet ata te marrin ne dore situaten duke i ndjeke me hu gardhi shpines pjerdharet q e pjerdhen per goje e qe deri dje nuk dinin ti fshinin jarget e veta e qyrrat e veta si mjeran qe ishin ata

lirik
11-02-13, 17:46
Poshtersia e mediokerve po ben kerdi -

kjo poshtersi arriti kulmin dhe shkoj edhe aq larg ne absurde

sa qe vertet krijoj kulte dhe ikona qe ato pa dyshim jan te rrejshme -

me ane te madheshtise s e rrejshme

dhe momenteve ku dikuj ndonje lexkamani i priu fati per ti bere mbret i kohes -

-ky mos emancipim dhe si ta quaj primitivizem mbi kultet -

dhe servilizmat -

ky i menduar i primitivizmit esht mendim servil

i trashguar nga prapambeeturia e kohrave-servilizimi dhe lepirja ndaj individve kurkusha

dhe demagog karrierist-

dhe jan pikrisht interesagjijte qe e rrethojne karrieristin e lavdrojne-

dhe flsin si telall dhe papagall e i lene nen hije shum njerz qe mbeten

te mjere nga shkeljet e pisave -Pisat demagog dhe demagogjija e prishur falltorve po bejne arrijne suksese ne famė te rrejshme te brrylagjijve -

pashallaret dhe sulltanet qifligaret eunuket e tredhur degjeneriket -

e pshurrur dhe te pa moral -

rrogaret qyrret e dikurshem u bene mbreter mbrenda nate dhe sulltana

e pronare me hile pronar te vatanit-leckamanet e deri djeshem qe as nje dhi ne ahur nuk e kishin -

e disa ose kishin nga nje dhi ne ahure shkonin mbas saj-te cilet as q e kishin ide se q esht fjala atdhe politike krijim varg lidhje literatśr angazhim lexim diplomaci organizim baze arene nderkombtare politike e

jashtme kuader zhvillim ide dhe qeshtje teritoriale -

e as qe e njihnin as potencialin e armikut -ata as dhine e vet nuk do ta njihnin ne me s te dhive tjera -

Ata u bene shum te mdhej mbrenda nate dhe kjo tmerron-

kur sheh leckamanin e deri djeshem-

kah fryhet -

qe nuk dinte as nuk kishte lidhje m e asnji element te civilizimit-e sot u be pashe i vatanit vezir qifligarė -

mendoj s eketo kulte te cilet servilet servilosen ndaj tyre dhe ata qe shiten neper pazare me lalfe tė mdha q e i kan msuar si medioker

qe ishin esht e tmerrshme kur i sheh ata -duke vrapuar pas pas qellimeve grabitse hipokrite -N e keto kushte atdheu po vuan dhe po ngece ne prapapmbeturi -

ku injoranti mediokri te mohon-

te shkele lahperi i deri djejshem luan rrolin e madh-dhe paraqitet fodull ne keto kushte po zhvillohet mosmirnjohja -

dhe mos rrespekti antikultura dhe mohimi i njerzve me potencial te kombit

-dhe mediokret po paraqiten pronare te mdhej te qeshtjeve-

e korhrave me lavdi dhe injoranca e demagogji -

qe e sht msuar e perzie

si fjalet me harrna po shiten neper mashtrime ku naivet i po hane kallep -

mashtrimet -

dhe trikat e tyre te atyre beterave -qe po sabotojne atdheun-

dhe progresistet------- Ne keto kushte nuk ka mbete hapsire per per progresistet-per veq se vet ata progresistet te marrin ne dore situaten-

duke i ndjeke me hu gardhi shpines pjerdharet e tradhtaret ku do qe jan -te ndjeken pra ata demagog te degjenruar

q e pjerdhen per goje errenacak -

e qe deri dje nuk dinin ti fshinin jarget e veta e qyrrat e veta si mjeran

qe ishin ata

dhe qe e kan kape kohen e shuqmka per fyti duke e ngulfate edhe vet vatanin me keto sjellje te demshme

lirik
11-02-13, 18:31
Dashuri vashe
*-*-*-*-*-*-*-*-*-
---------------------------------------
----------------------------------------------

un e di oj vashė magjike
pse nuk t'ė lodhet ty qerpiku
se rrėnjėt i ka nė dashuri

ndoshta mbi kapak qepalle
ah sa mallėngjim prej pėrkushtimit pike
nė secilin qerpik
e lėvizshmja shkelqimtare bukuri
e dashuri ty emrin ta thonė
me sharm je hjeshia ma estetike
ti je ma e bukur a lule

mė e famshhmja ikonė
pikat e pendes nga larg
kahdo qė pikun
i rendisi emocionet nė varg
eh ti ku e rrahė qerpikun
me at qerpik magjik
me sharm pararendės
dashurinė qė e pėrqon
e ndjenjen nga larg
vargu im ty te perjtson


autori xhelal ferizi
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
l i r i k u n ė m ė r g i m
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

lirik
11-02-13, 18:59
Shqiptarve te turqisė
autori xhelal ferizi
o ju shqiptart e turqisė
ndjene ne shpirte ket varg t largsisė
penda ime ,n,ngjyr,t' te shqipnisė
po,ju,thrret,me rreze, n - -,gjak,
kah ka,shqipe,i,ri,e,plak,
mbledhni,forcė,mbledhni,bashkim
mos,harroni,gjakun,trim
gjuhen,t,lashtė,mbshtjellne,me,dritė
edhe rrenjet,duhet ,ujitė,
mos ia leni rrenjet tha,
sa,miljon,qe jeni ,nda
tokes,t,parve,me fole
ku ,nga shqipja jeni le-
rrenja juaj esht ,iliriane
mbshtjellne shqipen me drit hane
,t,mos,e,ndryshk koha, e huaj
,t,mos,hyn,shkrirja n, gjakun tuej
,t,mos e humb,gurren trysnija
,t,,mbajn-kullim,hiset e mija,
ruaene gjuhen,me gjak,ari,
mbshtjelle,n,fe,e,rod,shqiptari-
k-ndellni,t,lashtė,ju,at,vetdije,
ruani,germat,n,ndiell,etnije-
,t,mos,i prekė,ndryshku,i,harreses
lyeni
,e,mbshtjellni mire me ,reze te beses

ju arbresh e ju n turqi,
ne amerikė,e,ne,rumani-
kah,buzė deti,i,detiti,t,zi
ehde,ju,tjer,te,berberisė,
kah shkretirat,e sirisė-
ne sham sherif ne at shkreti
gjuha e te pareve mos me u shkri
t' fala shum ju bėn poeti-
me lot pende por si deti
fjal per fjal,tue marr prej pende
shtrone atje neper kuvende-
te pendes time porosinė
lidhne n gjak me gjuhė etninė-
m- qoni,t,fala,edhe ju n, pendė
n gjuht ebukur rend me rendė-
penda ime ne ngjyre t' kujtimit
shkruan me lot prej permallimit-
kurrė per jetė si harron pllisat
kendej i keni troje e lisat
gurrat tuaja ne gure e dhe
kah shqipnise i thone atdhe

maje e pendes qe rrjedh ngjyrė
lot kristali i shkojnė per ftyrė
dridhet gjoksit thell,tu e prekė
drue se gjuha don me i vdekė-
druan ,se shqipja ėsht stermekė-
per faj t,gjithve e,tė qeverisė
don me u tha shqipja e lirisė
anadollit tė turqisė-
kah do andej ajo shpėrnda
kah do rrin ai popull vlla
kah do flitet gjuhe shqiptare
kah do ne anet mergimtare

me ju shterr fjalet,kristale
gjith kah rijne n e,fusha e male-
edhe kah bursa e stambolli
kah izmiri e anadolli
edhe n siri,edhe ne jordan
kah flutroj shqipja ne qdo anė,
me dy krah , e la fole
kah do shkoje ne te huajin dhe
edhe n' dritė dielli tue shtegtue
ndertoj qerdhe gjuhė tue rue
me ata shekuj pesqind vjet
gjithkah n botė ne qdo u,tret-
ju satdheun mos e harroni
gjuhen shqipe ta lulzoni
se te jen motet sa te jet jeta
le te flas per troje te veta
autori xhelal ferizi

lirik
11-02-13, 19:37
Po ju shkruaj gjithmonė pa pra
me ket pend qe m,rrin tue qa ,
ju thrras ju moter e vlla
me k'to vargje ne shpirte me u veshė
gjithkah jeni ju arbresh
ne greqi nė ata ishuj
n ,tjera vende n,per gadishuj
gjith kah jeni ne kalabri
nezarė e ne jug ne sicili

botes mbar,ju ne qdo dhe
ku jetoni ne te huaja fe

gjuhen tuaj ne at nen qiell
kendojeni gjith si zogu nė prillė
mos harroni gjuhe tė vjeter
kendoni prore ne laps e leternxenu n' diell,e,n gjuhė shqiptare
mos harroni abetare-

mos harroni,gjuhė qiellore
as traditat zakonore
vargjet mija,perqafoni
penden time ta kujtoni
fjalt me rreze e porosi
ndjeni prore n -per brezni

kah do jeni ne boten mbarė
mos harro folene e parė


ne egjpt,kah ,nxejnė zallinat
ju ne europ ku shkoni stinat
mos u shkrini rrini ne tjeter ,gjak
gjuha e te pareve esht zambak
esht e vjeter tulipane
karajfile iliriane

rrezet shqipe vijne prej dielli
zemra e t- pareve i zgjatė prej qielli
merrni ,shpresė por si hjeshia
ju bekon vet perendija

mbani syte te i lashti dhe
mos lakmoni n ' t- huaja fe


mbani shpirtin kah shqipnija
ne folete qe i ka arbnia

mos harroni mos harroni
dheun e t' parve ta kekkoni
gjuhen t' lashtė ju ta kujtoni
shkrini mund shkrini pak dije
ndjeni fllade ndjeni hije
si ylberat do te ju vijne
bashk me ju nje dite do te rrijne
do te ju ftojne ju ne atdhe
te mblidhni bashk si zogjt n- fole


e do te vini ne toke ,te shpreses
ku qele shqipe lulja e veses
karajfilet me behare
ku ligjron gjuha shqiptare

do te vini ne te lashtin dhe
dilli shqip ka me ju nxe

ti bashkojme rrezet kombtare
ku shendrite gjuha amtare

ne fole bijt e atdheut
ju sternipa,t,skenderbeut
do te vini me krah t -lehtė
do te ju pres shqipnia vet
me krah hapur si liria
ndjeni pra fiset e mia


te agronit te ilirisė
mos harroni gjuhė te etnisė
mos per hir te prendisė

se shqipnia e lashtė magjike
si harron fiset antike
autori xhelal ferizi -

GURI SYLAJ
11-02-13, 21:56
Zot shyqyr qe Forumi nuk eshte Deve se moti ish rrxu !!

lirik
12-02-13, 00:04
Zot shyqyr qe Forumi nuk eshte Deve se moti ish rrxu !!


prej kujt se ketu ka shum qe kan ngarkuar shum ma shum se un -
mos qit mesele per okolla -
por jepe spjegimin pse qka ku e ke fjalen

lirik
12-02-13, 00:13
po iku pra mbasi po keni kaq shum urrejtje per mua si thoni ju administrator pronar te forumit moderator

lirik
12-02-13, 00:40
Shum kush jan rritė ne famė ne krah te tjerve
me mundin prirjet dhe talentin e tjerve -jan afrimuar ne emer te tjerve
-i kan qele syte kur i kan pa tjeret-udhet i ka qele tjeter kush -idete diturite
e ata ne vend q e te ju falenderohen atyre udhe ndriquesve ata -jan fry-
dhe vazhdojne te fryhen -
kam takuar njerz q e nuk kan dite te te thone fjalen revolucion -
as kontrarevolucion -as fjaen kotravers
- e mija e mija fjale tjera tash jan msue dhe po shiten shum te mdhej
harrojne nga kush kan msuar e po shiten msuesa
............

e gjat pervojes jetesore
kam mesuar se shum kush jan te rritur me djersen e tjerve,
jan pseudo shkolluar me shfrytzime rastesh e situatash
ka nga ata qe shiten si msues udhe rrefyes ka shum nga ata
qe jan bere mesueso ,arsimtarė ,doktor,moter medicionale,profeesor
,e magjister..me intervenime me dallavere me diploma te blera me kalime notash formale ne pyetje pa levruart dijen
e mjera toka jone i mjeri atdhe . me diploma falso-me lavde e krekosje qe hiq ma shume s epara do vitesh se njihnin fjalen elementare te artit dhe vleres
keshtu sillen shum kush sot kur nuk e kishte prirje as artin as krijimtarine
as nuk ekishte talent as ide a s profesion -


Poashtu shum bij e bija te tradhtarve shfrytzuan rastin shum ish spiun antar te lidhjes komuniste te jugosllavise dhe bijte e tyre shfrytzuan
tollovine -shum njerz qe nuk kan be asgje ne jeten e tyre per atdhe u bene te mdhej-ndersa disa njerz pa u marr kurr me veorimtari por vetem qe ju erdh ratsi me dal pak neper mal u bene legjenda neper media
shume qeveritar jan futur moti ne krime te zhytur
-shum pjella e nipa rankoviqesh millosheviqesh e spiun te msheft u bene patriot te mdhej ne keto tollovi -
ne qytet erdhen ata q ekurr ma pare nuk kishin dale as ne gjiron e qytetit
ata dikure e kishin nga nje dhi ne ahur per bishti q e embanin
u bene te mdhej me hile ne fakteqsine e atdheut dhe moren shtepia te mdha mallrash hotele dyqane grabiten pa mund e djerse pa merita
e prona ne atdheun tone u be kerdia u be hataja
erdhen ata qe kan jetuar nga krimi e terrori ne polullin e vet
,keta lloj kriminela sabotatorė hilegji mashkuj rruspia qe shkelin mbi meritat e tjerve me dinakeri vampireske si skutha rrinin duke prite te ndryshoj situata ne fiton shkau te beheshin me shkaun ne se fitojne shqiptaret te behen ma patriot se ata q eken qene me shekuj neper breza

Ata dinak q eperfituan dhe u bene profiter edhe kan masakrue
popullin ne luften e fundit edhe pas luftes
kan vra njerz pa sshpine kan krijue üerqarje divergjenca intriga ndasi krahinore kan be hile edhe ne lufte e kan sabotue

,keta finansohen edhe nga armiqet tane te perbetuar boteror
dhe te qenjes dhe historise shqiptare -agjent te kforit rruspia te euleksit te unmikut degjenerik ejadut e harbut qe pa mund duan ta ulin prapanicen ne pambuk
e vegla te ndyra antikombtare vegla te inefktuara
t e nderkombetarve kunde r interesaave te popiullit shqiptar -

,Armiqet tanė shekullorė
me perkrahjen e disa qeveritarve tanė na bėnė ehhe armiq me vlla.. e moter me daje enipa e farefis me krahina me ndasi te papara ne histori daje e nipa e te aferm te nje gjaku jan nda neper krahina klane per hire te huajve per hire te vampirve te interesit qe pijne gjak te shqiptarve qe gjymtojne koosven me ndasi shale drenice llap dukagjin veri ju g gjakove rugove kosove e ndasi tjera kosove shqiperi jug veri malsi klane idiotizma primitivizma -gjithfar debili e merr ne dore e shfrytzon internetitn qe deri dje ka kuvendue vetem me dhi ne mal -
.
ky lloj terrori i organizuar u pergadit ne zyrat me te erreta te armiqve tane jetik
atdheu esht ne rrezik per tu shperbe nga mediokrat e smirzijte primitiv nxitsa
e te tjere debila ndersa disa ne emer te luftes qe kan luftuar si komandanta i japin vetes te drejta per ta shembur kosoven e per ta grupuar neper copa krahinash thua se koosva e shqiperia jan prona private te tyre primitivizma pra qka tjeter

, Qellimi definitiv i tyre eshte ta pushtojnė shqiperinė ,kosoven dhe te na shkatrrojne ne qdo qelize e ti neverisin nga ne
aleatet tane evropian e boteror♪7 rrenacak qe zmadhojne rrejshem historine edisa nga ata q ekan mbushur breket duke ikur maleve - duke mshefur pushhken neper dushk qe kurr ma pare s ekan njofte fjalen atdhe servil e naiv primitiv .

ne kembe jan que sa shum dredharė
kush me pare kush dinarė
mbi kosoven toke e shkretė
mos me lene kund drite as jetė

mos me lene lule me mbi
bari as flete permbi shqipni
me thye dege e gure e lisa
thejne shqipnine kah do me plisa
autori xhelal ferizi

lirik
12-02-13, 00:52
Zot shyqyr qe Forumi nuk eshte Deve se moti ish rrxu !!nese rstesisht ke dale me shpotite siq ja ke pas zanate shikoje temen time njiher dhe un jam ardhe mbas shum tjerve ne ket forum shih numrin e leximeve -
dhe sa her e kam hape gjithnji raportonte s a lexues jan duke shikuar temen -
pra shih numrin e lexuesve te tema edhe pse nuk kam be permirisime -
sepse nuk kam pas ekohe permirsimet jam duke i be dal ngadal -
ne vend qe te me ndihmoni ju me keni shty her pas here me shpoti
dhe me keni penguar e perjashtuar disa her pa ansje arsy e pa asnje shkak me keni rrezuar te gjitha pikat q e i kam fituar dhe keni lejuar te gjith te tjeret kush ka dashte te shpotis por kurr nuk i keni perjashtuar ata per keto sjellje -flas te verteten -un kam mungruar dy vite ne ket forum dhe jam diskriminuar nga lloj lloj kalimtari ktu -mire e dini ju si ishte dhe si ke veprue edhe vet ti personalisht - prandaj ju ftoj te gjithve te ndrroni qendrim ndaj meje dhe mjaft ma me shpoti e padrejtesi ashtu keshtu nuk kam shum vullnet te zgjatem neper forume por jam duke permirsuar disa tema te miat dhe un vet largohem
nuk kam nevoje te rri rob i forumeve sa kem vend eboll ku me shkrue

lirik
12-02-13, 01:19
Po i mbushi 55 vjet dhe si nje ish i burgosur politik tri her i denuar
si nje aktivist dhe ish i burgosur ne kohen e e vitit 19876 per here te pare
kur disa qe filluan te fryhen ma vone ose ishin duke ruajtur dhine ne ahur duke ja pastruar plehurn
ose ishin te pa edukuar endacak qe nuk e njihnin jeten as civilizimin
as fjalen shtet e as varg krijues as politike e as aktivitet kombtar
ata erdhen ma vone duke shkele mbi te tjeret dhe vazhduan shkeljet

,kam menduar se behet me mire per ket atdhe per ket popull
por tani pritni rrebeshet e mia sepse gjithmone nuk heshtet,poashtu mendova se pas lufte do te ket ndergjegjsim dhe do te ndergjegjsohen pas tmerreve qe ndodhen -duke menduar se do te shohin se qka ehst tmerri dhe qka i ndodhi popullit femrave poshtrimeve te pa krahasuara ne historine enjerzimit per kah poshtrimet

por jo jo dhe jo
gjithnji e ma shum opo dalin harbut
shkelsa hajna te deri djeshem spiuna q eluajn rrol dhe degjenerik
,te pa merituar dhe nuk durohen ma --nes eketa tipa i perkarun te ashtuqujturit aleatet tane ather ne nuk kemi asnje alet ne bote as kurr as hiq


.Kosova nuk ka pasur kurr kohe ma mosnirnjohje e pshtjellim klane ma amorale
dhe anarkiste sabotuese e varfri pshtjellim mos rrespekt
e mosmirnjhojse s ekjo periudha epas luftes
as ali shukri e sinan hasan as azem vllas e a skohrat etyre s kan qene keshtu

,ku korrupsioni dhe krimi i organizuar eshte vetem ne rritje
mosmirnjohjet llaskucet degjneriket krahinaristet familjaristet klanet rrjetat proteksionistet allishevereshet lahprat tendereat malverzimet dallaveret dhe poshtrimete femrave
shqiptare duke ja gjete diten per nje kafsahte buk -ku lloj lloj magjupi i pa karakter devijon shoqerine tone me degjenerime se i ka pak pare te vjedhura e femrat shqiptare nuk kan buk
-ka degjenerik q e i ka nga tridhjet dashnore qe deri dje vetem pelen e ka pase per bishti
Nuk durohet ma ky zullum kjo baterdi e hajnave duhet pastrim gjenral i kosoves dhe gjith trojeve shqiptare

,Padrejtesi e skandalet vjedhje mashtrime falcifikime burokraci lojra sabotime mizori vrasje pas shpine konflikte pa drejtesi anarki poshtersi

as ali shukriu ma zi nuk do te bente

shum shqiptarve iu esht ndale e drejta e bukes

tamam si ne kohen kur ali shukriu ji tha millosheviqit ndaljau buken shqiptarve

e njejta kohe esht tani pa dyshim -mergaten emerituar elan pas dore me poshtrime mohime
pa kurfar rrespekti -q ti thuash ketyre lalskucve veq degjenerik te pa civilizuar ete mallkuar q e na e moren fytren para bote ku kosoven duan ta bejne shtepi publike duke qthure qdo lloj dinjiteti e duke krijuar zhgnejime te pa pa ara e kurveri amorale -
ato femra qe nuk rpanojne ta shesin nderin vuajne per buken egojes dhe nuk kan buk te ju japin fmijve
ndersa ato qe jan dorzuar duhet te ju sherbejne gjithnaten hajdutve te pa merituar


vjedhje marrje objektesh prona q e nuk ishin te tyre ma pare ata ishin neper skuta dhe askund
e tash jan mbreter

vjedhin ne pik te dites
ndegjoni e shihni sjelljet e tyre neper ,pergjime telefonike me fjale ofenduse ndegjoni shum hajnta te tjre si shprehen neper telefon dhe krenohen duke thene kush ka ma shum dashnoreSJELLJA E PA EDUKATE KURFARE DHE BARBARI A E FODULLIZMI MJERANIA
FJALA alla qobanike

e askush nuk ndjen pergjegjesi morale,primitivqe -pas lufte duhej kontrolluar mire toka se sa spiun ishin e sa sherbtor te armikut te lidhur lidhje pas lidhje me armiqt sllav neper kohra eme pushtuesit informator te msheft te armikut-sa badihabgji qe ua nxinin jeten patriotve e familjeve patriotike me vite te tera kur familjet atdhetare edhe ather ishin te izoluara e tash edhe ma zi
sepse qobani e e te bijt e posllanikve nuk kan rrepsket per ato familjebile as s ju shkon ndermend te ju skuqet fytyra atyre ppjellave te bijve te rrogtarve te ish jugosllavise

pak.

Por po shprehem se nje pjese e shqiptareve as nuk kane sensin e rendit dhe sistemit
demokratik e as sistem t e ndertuar
te vlerave
demokracia per shum kend esht eshte term abstrakt-

,dhe poashtu votuesit po mashtrohen me nje pagese te thjeshte per nje thes miell ose me nje karte telefonike ose me nje blerje te thjeshte te njeriut per pak pare per pak buk -si shum femra qe po shiten per nje darke ne restoran ose per nje shetitje me makine te hajnave


.Kosova ka qene buze humneres dhe gremines si rrezik per shperberje si askush ne hsitorine enjerzimit nga popujt e kesaj bote dhe njiher patem fat q e na shpetoj perendimiper shkak te represionit serb qetnik pansllav

,por druaj qe humnera ku po na qojne momentalisht klanet kriminale te pjelles shqipfolse

duke shemtuar kosoven e duke e organizuar me grupe te krimit dhe te bashibozukve te pa rrespekt edhe kulture elementare qytetruese

Talljet me drejtesine talljet me ligjin talljet me njerzit me popullin me varfine e popullit me te gjitha vlerat e ketij populli nuk po kan kufij

lirik
12-02-13, 01:56
Kina, fuqia e parė tregtare nė botė

Kina ka tejkaluar Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe ėshtė bėrė fuqia mė e madhe tregtare nė vitin 2012, duke iu referuar eksportit dhe importit tė pėrgjithshėm. Sipas tė dhėnave tė Odės tregtare amerikane, kėmbimi i pėrgjithshėm i mallrave tė SHBA-sė vitin e shkuar ishte 3.82 trilionė dollarė, Kina vjet ka realizuar kėmbim tė mallrave nė shumė prej 3.87 trilionė dollarėve. Suficiti kinez Eksporti mė i madh sesa importi) nė kėmbimin e mallrave ishte 231.1 miliardė dollarė, SHBA-ja nė kėmbimin e mallrave realizoi deficit prej 727.9 miliardė dollarėve.

“Kjo e arritur kėrcėnon tė rrėnojė blloqet tregtare rajonale, sepse Kina po bėhet partner ekonomik edhe pėr shumė vende tė largėta, si pėr shembull pėr Gjermaninė, e cila deri nė fund tė kėsaj dekade do tė eksportojė nė Kinė mė shumė mallra sesa nė Francėn fqinje”, tha pėr “Bloomberg” Jim O’Neill, analist dhe drejtor pėr menaxhim tė pronave nė Goldman Sachs.

Sipas tij, edhe vende tė tjera tė Evropės deri nė vitin 2020 do tė tregtojnė mė shumė me Kinėn se me fqinjėt e tyre nė rajon.

Pėr herė tė fundit kinezėt kishin ekonominė mė tė fuqishme nė botė gjatė sundimit tė dinastisė Qing nė shekullin e 18-tė. Sot ky shtet ėshtė konsumuesi mė i madh i energjisė, ka tregun dhe shitjen mė tė madhe tė automjeteve dhe ka rezervat mė tė mėdha tė valutave tė huaja nė botė. Askush nuk pyet kush ishe por kush je -kush nuk fiton ai perfundon-
Bota gjithnji e ma shum e kercnuar nga kina dhe rusia-popullit shqiptar i shtohen armiqt jetik

lirik
12-02-13, 02:02
une njohe historin e ilireve qe luftuan me romaket katolik deri ne fund.. nuk pranuan ate kultur, fe qe e shkattroi qytetrimin dhe kulturen ilire..mos ka lind ky besimi juaj ne finland apo ne boten orientale..nuk munden kishat te jene te mira per komb kur e dime perher keto kisha romake,bizante,serbe vran e masakruan liret e me von shqiptaret,,nuk besoj qe 99% i shqip te ks paskan fe te gabuar e 1% e mbron kombin,,te paret tane u konvertuan ne islam per hir te mbrojtjes se shqiptaris, rrezikoheshin te mbijetojn dhe nga mos asimilimi,,shqip. e lugines kurr nuk mund te behen serb pasi i ndan feja,kultura,gjuha,,por arvanitasit ortodoks ne greqi u asimiluan ne grek,ndersa qamet musliman nuk e pranuan ket dhe u shperngulen per shqiperi,,keshtu ndodhi edhe me shqip.katolike ne zar,dalmaci(kroaci) ku u asimiluan ne kroat..mos trego prralla,une para luftes kam lujtur futboll kunder serbeve.ne ato ekipa serbe kishte edhe katolik,.e mbas luftes u bet shqiptar te mdhenj.

lirik
12-02-13, 02:24
Historia e ilireve deshmon se ata iliret qe luftuan me romaket katolik-deri ne fund.. peer mbijetese nacionale dhe ishin romaket ata qe zhduken po thuajse rracen ilire dhe e dobsuan duke romanizuar dhe dhunuar ashtu siq vepruan sllavet dhe turqit pikrisht shkaku ose diqka nga shkaqet

pe amerika intervenoj ne ballkan ndoshta ishte edhe ky shkaku

duke pa keto poshtersi te pa mshirshme te historise mund ti ndodhin qdo kuj

dhe amerika intervenoj duke pa poshtersite qnjerzore se q mund te bejne te pa mshirshmit duke zhdiuke kombe

Iliret pra luftuan kunder romakve katolik

ashtu si kunder sllaveve dhe turqve -ata luftuan per te mbrojte tokat etyre dhe interesat ekzistenciale jetike etnike nacionale kulturore dhe teritoariale

Keta pushtues te pa mshirshem ju kan shum boirgje shqiptarve -

qka personalisht mendoj se turqia duhet ti paguaj me pare poashtu romaket ti paguajne me pare neper shekuj duke ju dhene te gjitha demshperblimet shqiptarve ndersa sllavet duhet ti kthejne teritoret ilire

Iliret nuk pranuan ate kultur, romake as at fe qe e shkattroi qytetrimin -

dhe kulturen ilire..

.nuk munden kishat te jene te mira per kombin shqiptar siq po flitetkur e dijme perher keto kisha romake,bizante,serbe vran e masakruan liret

e me von shqiptaret,duke shuar ne mase rracen e tyre neper mizori,nuk besoj qe 99% i shqip te ks paskan fe te gabuare 1% e mbronė kombin siq po propagandohet,,te paret tane u konvertuan ne islam per hir te mbrojtjes se shqiptarisė

dhe per ti shpetuar shfarosjes nga turqit sepse ata te ngulnin ne hu

dhe deri sa shpirti dilte nga ngulja ne hu ishin dhimbjet me te hatashme qe mund te duroj rraca e njerzore duke u tmerruar nga dhimbjet te cilat zgjasin me dit e jave nga kjo vuajtje --vetem sadistet barbar dijne te bejne keso lloj tmerresh siq beri dikure zi e ma zi inkuzicioni dhe ata do te shkojne ne ferr per mekatet ndaj njerzimit dhe zulllumet barbare,Shqiptaret sikur te mos ktheheshin ne silam ata do te vuanin nga ngulja ne hujdhe rrezikoheshin ne pikpyetje se a do te mbijetojn dhe nga mos asimilimi,, per te mbete ne gjuhen amtare shqip ata ishin ne vetem nje mundsi te perzgjefdhjes te kthehesin ne islam -sepse europa bashkpunonte me turq dhe islamin tregtonte dhe kishte mardhenje te mira eshqiptaret mbeten vetem te tradhtuar nga intriga e europes -e cila edhe sot vazhdon te ket raporte super te mira me islamin si ne tregti si ne raporte ne qdo aspekt -duke derguar edhe mjete mbrojtse e raketa patriot athje per mbrojtjene turqise -

por kur kemi raporte ne shqiptaret me dikend leta bertasin me histeri -edhe pse kurr nje ushtar nuk na e kan derguar ne mesjete per tu mbrojtur nga turqit

. poashtu shqiptaret kurr nuk mund te behen serb

e sllav kurr nuk mund te behen serb te sllavizohen

sepse i ndan feja,kultura,gjuha,,por arvanitasit ortodoks

u bene grek dhe te krishteret ilir u bene sllav ket shum mire e din historiaprane greqi u asimiluan ze gjith arvanitasitne grek,ndersa qamet musliman nuk e pranuan ket-dhe u shperngulen por mbete n shqiptari,,keshtu ndodhi edhe me shqiptaret .katolik ne zar♪7 e ,dalmaci(kroaci)

kudoo ata u asimiluan u shkrine ne kroat.

e ne malazez. para luftes ne kosove te krishteret shqiptar donin te beheshins erb e kroat

katoliket shqiptar po japin nuse ne serbi

kjo esht e tmerrshme

,.e mbas luftes u bene shqiptar te mdhenj.gjoja prandaj te ndalen pallavrat

sepse vet sjellja flet sepse ne shqiperi ne zonat katolike shum femra shqiptare u dhan e u martuan neper serbi

ky per veq se esht turp nacional esht edhe rrezik i madh po kjo ndodhi edhe ne mal te zi kur te krishteret shqiptar u asimiluaun u shkrimnne me malazez

ashtu siq shkkriheshindikure ne romak

lirik
12-02-13, 08:56
nese te ka kafshuar nji qen ti ruaje dinjitetin dhe mos e kafsho qenin e urte popullore

lirik
12-02-13, 08:56
nese dikush ta vjedhe dashurine mos u hakmerr le te shkoj dashuria e vertet nuk vidhet

lirik
12-02-13, 08:58
te urta popullore te vlefshme keshilla popullore ------------- esht i poshter dhe i pa edukatė ai qe qe pret rastin e nje vuajtje te sdkajshme te dikuje dhe ne vend q ete ja lehteson ja shton ma teper -te tille njerz meritojne ndeshkime te mdha ne ket bote pa dyshim

lirik
12-02-13, 08:59
ne jete nuk duhet te vjen askush pa e pa rrugen e vet qe ma pare para se te linndet

lirik
12-02-13, 09:00
syte te cilet i perlote maska aktrimi ata nuk dijne te qajne

lirik
12-02-13, 09:02
nje mik apo shok shoqe ose mike qe te ka perkrahe dikure dhe ka ndryshuar pa arsye -nuk e ka pas me qellim te mire por ka pas qellime servilie dhe interesi--miku i mire e mikeja emire nuk te len kurr

lirik
12-02-13, 09:03
te poshter jan ata qe i kan shum fytyra nuk dihet kurr ne cilen kohe endrrojne dhe cilen e qesin ne skene per mashtrim e

lirik
12-02-13, 09:04
te gjith ata qe dikure te ngrite ne qiell e mandej te jan larguar shpirti i tyre ka qene i mbushur me demagogji

lirik
12-02-13, 09:05
miku apo mikeja emire nuk te len ne asnje rrethane-miku ose mikesha e pa sinqert te len ne balt sepse ne loje kan qene tjera qellime

lirik
12-02-13, 09:06
ne ferr do te shkon ai qe ka mashtruar vetveten dhe te tjeret por edhe ai qe ka mashtruar vetem te tjeret

lirik
12-02-13, 09:07
I madhi Zot ne parajsen e mire te perjetshme nuk do ti dergoj asnjiher tradhtaret

lirik
12-02-13, 09:08
I madhi Zot ne parajsen e mire te perjetshme nuk do ti dergoj asnjiher tradhtaret mashtruesit perverset

lirik
12-02-13, 09:09
seleksionimi per ne parajse esht si ndarja e se mres dhe se keqes si malli qe ndahet qe hudhet kah berllogu -dhe malli qe ruhet perjetshem me vlera
ata qe jan me cilsi dhe kualitete do te merren ne parajse -ata q ejan berllog ne berllog do te hudhen

lirik
12-02-13, 09:11
Zoti vetem te perzgjedhurit me te mire do ti dergon ne parajsa pasi ti ket ngopur edhe me te mira te kesaj jete dhe me gjatsi jete e knaqesi

lirik
12-02-13, 12:15
Greqia frikėsohet nga Varrezat e Kllogjerit

Pas mohimit tė gjenocidit, grekėt vihen nė lėvizje pėr tė ndaluar ndėrtimin e memorialit

Greqia trembet nga memorial i Varrezave tė Kllogjerit. Nė kohėn kur kanė nisur punimet pėr ndėrtimin e kėtij memoriali, i cili ėshtė nė nderim tė mijėrave shqiptarėve tė Ēamėrisė qė humbėn jetėn gjatė rrugėtimit nga Ēamėria pėr nė Shqipėri, qarqet greke kanė nisur lojėn e tyre pėr tė bėrė gjithēka pėr ta ndaluar. Duke publikuar njė letėr, qė sipas qarqeve greke ėshtė e nėnshkruar nga disa banor tė zonės, kėrkohet ndalimi i ndėrtimit tė kėtij memoriali, pasi sipas tyre, aty nuk ekzistojnė varreza tė shqiptarėve tė Ēamėrisė.

Me anė tė kėsaj lėvizje, Greqia pasi ka mohuar pėr mė shumė 60 vjet gjenocidin ndaj popullsisė ēame, kėrkon qė ta vijoj dhe mė tej kėtė mohim, duke u munduar qė tė ndaloi ndėrtimin e memorialit. Njė tjetėr pretendim i ngritur, ėshtė ai se ky memorial po ndėrtohet pa leje. Por duket se kėta persona qė kanė stisur kėtė protestė nė letėr, kanė harruar se projekti nė fjalė ėshtė miratuar dhe financuar nga Kėshilli i Ministrave tė Shqipėrisė, gjė kjo qė provon se projekti jo vetėm qė ka lejen e duhur, por ka dhe mbėshtetjen e tė gjithė klasės politike shqiptare. Greqia ndihet e tmerruar nga ky memorial, pasi frikėsohet se mos taktikat e pėrdorura prej saj pėr tė vendosur kufijtė imagjinar nė “Epirin e Veriut” mund t’i kthehen pas. Por, Shqipėria asnjėherė nuk ka kėrkuar tė ngrej varreza imagjinare, siē bėjnė fqinjėt, por vetėm aty ku historia ka provuar se janė troje shqiptare.

Tashmė dihet qė Greqia tmerrohet dhe ndihet e nervozuar sa herė pėrmendet emri Ēamėri. Por pėrpjeket e saj pėr tė fshirė Ēamėrinė, kanė dėshtuar nė tė gjitha rastet, qofshin kėto diplomatike apo edhe lėvizje ekstremiste.

Vetėm pak javė mė parė nė praninė e deputetit tė Partisė Drejtėsi, Integrim dhe Unitet Dashamir Tahiri, ėshtė bėrė inagurimi i fillimit tė punimeve nė memorialin e Varrezave tė Kllogjerit tė cilat do tė pėrfundojnė brenda muajit qershor tė kėtij viti. Gjatė fjalės sė tij, kryetari i Komunės Markat, ka falenderuar tė gjithė ata persona qė mundėsuan kėtė vepėr, tė cilėn ai e konsideron si njė memorial qė vlerėson ndjenjat mė tė larta atdhetare, patriotike dhe liridashėse tė kombit tonė, e nė veēanti tė Ēamėrisė.

Konkursi pėr projektin fitues u ēel mė 23 qershor 2012, si pjesė e ceremonive pėr Javėn e Ēamėrisė. Mė 27 nėntor u ēel ekspozita e projekteve qė u paraqitėn, e cila qėndroi hapur pėr njė javė, ku tė gjithė tė interesuarit panė projektet dhe dhanė mendimet e sugjerimet e tyre, nė bazė tė sė cilave u pėrcaktua “Ēmimi i Publikut”. Nga tetė projektet e paraqitura, katėr ishin nė formėn e skulpturave, ndėrsa katėr tė tjerat nė projekte tė prezantuara nė fotografi. Ndėr to, njė projekt ėshtė produkt i njė studioje projektimi nga Kosova, ndėrsa shtatė tė tjerat nga Shqipėria. Juria pėrzgjedhėse pėrbėhet nga Artan Lame, kryetar, Arben Biēoku, Abas Hado, Ardian Tana dhe Daniel Gjoni. Zbatimi i kėtij projekti do tė jetė njė ndėrthurje midis ēmimit tė parė dhe atij tė publikut dhe kap njė vlerė mbi njė milionė euro.

lirik
12-02-13, 12:16
te njiher gjenocidi grek dhe serb mbi shqiptaret dhe te pranohet nga e gjith bota si gjenocid eksod dhe shfarosje neper shekuj te shqiptarve

lirik
12-02-13, 12:18
Perkunder vizave te shengenint te cilat i marrin shqiptarėt -
kroacia nuk lejon shqiptaret te kalojne tranzit neper token kroate
ky esht diskriminim fashist i politikes sllavomadhe pansllavo kroate ndaj shqiptarve
-gabim jetik i shqiptarve qe nuk protestojne para ambasadave kroate
kroatet jan shkie sllavo katolik pushtues te tokave iliriane
ky esht dallimi ngaj shkieve q e jan ortodks
asgje tjeter
-qka pret ky popull shqiptar ma nga poshtrimet e tilla kunder shqiptarve -pse te mos kalohet tranzit ne nje toke per te shkuar ne shtepi
-do te ishte mire qe edhe turqia te ju qet viza kroatve -
-
kush mund te ja ndale rrugen njeriut te mos levize te mos shkoj ne shtepi
poshtersia e sjelljes se politikes kroate dhe mos venja evizes kroatve nga ana e kosoves dhe shqiperise ishte gabim jetik i politikes shqiptare te dy vendeve-
duhet te behen intervenime te forta dhe protesta te mdha kunder politikes diskriminuese te kroatve ndaj shqiptarve

lirik
12-02-13, 13:31
Udhet perplot me gurė

autori xhelal ferizi

e un zbathur

kėrkoja lidhje zemrash
kerkoja shprese urė

lidhje dashurie e fjalė
ne mes
shpirtrave
por pse nuk flisnin
nuk e kuptoja
e un
nė gjuhen time

nganjiher me pak gėzim
e her me nje far rime
e me vargun tim
i kam thyer heshtjet e gureve


diqka stinet sikur peshperisnin

kureshtare ishte fjala ime

e kur pikonte loti im
neper mallengjime
kufijte diqka flisnin

udhet ishin
me gurė

e un zbathur

un
e vuajteria ime

sa shum endrra

ishin bere cope
e iluzionet therrime
e din mire fjala e penda ime

kah udhet me gurė

qe nuk kishin mbarime
ah ti udhė memece
ah toka ime


sa udhet ishin
mbi globe

qe nuk kishin urė
e pau mire krajata ime


sa shum u mundove
te lidhesha brigje
errsirat ishin llahtare


o penda ime
e kohrat nganjiher si varre


deshten te thyejne

fjalen time
edhe ty atdhe

e ty o shpirtė dashurie
vargun ma degdisen ne mergime
me lan nje far tapie
vetmine
e lotin e fjales time

deshten me te vu ne qivurė
ty ,metafora ime
penda ime
edhe emocionin

e ti o fjala ime
je drita e syve
te ndjenjes
ti je zedhenjsa e botes time
qe shpirzon shprehjet neper mallengjime
e ty o hapi im
o shpirtė
te lan ne pa kthim

shpresa ime e prlotur

ti ece
ne udhen
plot me gurė

edhe ti poet
i zbathur
me shpirtin e plagosur
nga jeta ne jetė
sa her ke ra i plandosur
e tash kush po te vret
a fati i vulosur
a ndonje i tretė
a vetvetja vet
nga udha ne udhe
nga deti ne det
perseri
vetm me vete po flet
per dashuri
per liri
per endrra te reja
lotin udhet ta kan pi


plot gjak e lot
udhet e tokes


ece neper vuajteri
ece e

u bėre shpirte
neper kerkime

sa her buze vdekjes ngece
neper nje far cicerime
dridhjet neper leqe
gjunjet pa ra ne gjunjzimevargun deshten
me ta perthurė
ah toka ime
penda ime
fjala ime
neper gurė
neper dhe

dje e pardje
e sot
e deri kure

edhe at-her dikure
diell kerkonte me nxe


e tash
mbi gure
piku loti
e fjala
e mohuar
syte e mi
shikuan larg
ne kohen e kaluar
mbi gurė
kam shkruar shpirta te ri
e te vjeter
qe mund te lexohen
edhe nga larg
qka do te mbetet ne leter
kush do te flet me varge ti kuptim
i fjales tende

e un
rob
i fjales time
mbetem

neper udhen me gure
nuk di perse kendej u tretem
kohrat duken me murė
e ne shtegun s e gjetem
deri kurė
ma gjej
o kuptim ku je
mbi dhe
nje urė
nje shteg
se nje kohe ikjesh
ne vetvete po me djeg
mos me le dege me dege
neper pyjet pa shtigje

se metaforat

me mbeten neper mundime

o kohė
o toka ime
kush po mbjelle e korre ligje

pse mohim

deri kurė

neper udhet
me gurė
dua shtigje
se zbathur po ecė
fjala ime
penda kerkon erqafime
ajo kerkon jete
nuk don te mbetet jetimeautori xhelal ferizi
lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė

lirik
12-02-13, 13:32
sa ma shum qe te shpotisin sa ma shum qe te neqmojne---dije se je ma lart se ata ma lart se ata qendron

lirik
12-02-13, 13:40
Atje ku ka njė antenė celulare, ka njė grup pacientėsh kancerogjenė
Atje ku ka njė antenė celulare, ka njė grup pacientėsh kancerogjenė

Ajo qė po ndodh nė Shqipėri me aktivitetin e antenave celulare, nuk po ndodh dhe nuk lejohet tė ndodh nė asnjė vend tjetėr. Edhe pse institucionet shtetėrore shėndetėsore e mjedisore shqiptare, deklarojnė se antenat celulare tė instaluara nė mjediset e banuara nė Shqipėri nuk pėrbėjnė asnjė rrezik pėr jetėn, mjekėt specialistė deklarojnė dhe argumentojnė tė kundėrtėn, duke konfirmuar se kėto antena janė burim sėmundjesh ekstreme, deri me pasoja kancerogjene. Ky realitet alarmant, po kalohet mė shpėrfillje tė plotė prej institucioneve vendimmarrėse, ligjvėnėse e zbatuese, duke u dhėnė katėr kompanive celulare “AMC”, “Vodafon”, Eagle” dhe “Plus”, tė drejtėn pėr tė vazhduar tė shkaktojnė sėmundje tė shumta, deri me efekte kancerogjene mbi shqiptarėt. Kėtė fakt e konfirmon pėr gazetėn “SOT”, mjeku specialist Ēerēiz Myftari.

Ēfarė ėshtė pėr ju si mjek, njė antenė celulare brenda njė mjedisi tė banuar?

Mund tė them, se ēdo antenė qė vendoset pranė mjedisit tė banuar ėshtė njė bombė radioaktive, qė vret pa zhurmė jetėn e krejt banorėve tė zonės ku antena instalohet. Kėtė realitet, duhet ta pranojmė dhe nuk duhet ta anashkalojmė. Shpesh, kemi debatuar me kolegė mjekė nė lidhje me efektin dėmtues tė antenave celulare. Tė gjithė kemi konkluduar nė njė mendim: qė antenat janė objekte vrasėse tė shėndetit. Por realisht, ky realitet nuk po pranohet, madje po mbulohet prej institucioneve zyrtare shėndetėsore me lloj dekoratash e monitorimesh fiktive. Nuk do shumė mend, tė kuptosh qė ėshtė totalisht e qėllimshme kjo heshtje, kjo fshehje e faktit qė antenat janė ēliruese tė rrezeve radioaktive nė mjedis dhe nė organizmin e njeriut.

Prej 40 vjetėsh, ju jeni mjek specialist nė pediatri, sa ndikojnė kėto antena nė jetėn e fėmijėve e tė nėnave?

Pyetja juaj ka vetėm njė pėrgjigje tė shkurtėr: Antenat celulare, me veprimin e tyre tė shpėrndarjes sė valėve elektromagnetike, ndikojnė maksimalisht nė shėndetin e fėmijėve. Unė po ju pėrcaktoj 5 aspektet, ku rrezatimi i antenave shkakton dėmtime jo vetėm tek fėmija, por dhe tek nėnat me fėmijė:
1. Jeta e njė fėmijė, nis me rrezatim radioaktiv qė nė momentin e ngjizjes sė tij, nėse atje ku banon nėna, ka njė antenė celulare. 2. Gjatė rritjes sė fėmijės nė barkun e nėnės, nėpėrmjet nėnės, rrezatimi pėrcillet tek fėmija, duke shkaktuar pasojat e sėmundjes sė gjakut dhe dėmtimit tė nivelit tė zhvillimit psikik. 3. Nėna, gjatė shtatzėnisė pėson depresione pėr shkak tė rrezatimit tė dyfishtė qė ajo thith prej antenave celulare dhe prej rrezatimit qė ka akumuluar fėmija gjatė ngjizjes dhe rritjes deri nė lindje. 4. Nėna, pėr shkak tė rrezatimit qė ka thithur prej antenave nė mėnyrė tė natyrshme, pas lindjes i transmeton fėmijės nėpėrmjet qumėshtit dhe organeve tė frymėmarrjes rreze goditėse radioaktive, tė akumuluara nė mėnyrė sistematike prej antenave celulare. 5. Pas lindjes, fėmija vazhdon tė bėhet pjesė reale e mjedisit tė ndotur e goditės prej rrezatimit tė antenave celulare, qė janė nė mjedisin ku ai jeton.

Sipas studimeve qė ju keni kryer, a mund tė flitet pėr njė tregues tė kėtij dėmtimi radioaktiv tek fėmijėt dhe nėnat me fėmijė?

Qė ka dėmtim, kjo nuk mund tė mohohet, madje ky dėmtim ėshtė maksimal. Pse ta fshehim realitetin: antenat janė burim rrezatimi radioaktiv dhe ēdo radioaktivitet vret jetė njerėzore, shtazore e bimore. Troē vret gjithēka qė ka jetė. Masa e dėmtimit varet nga masa e rrezatimit qė ēlirohet, por vet fakti qė ėshtė rrezatim, krijon dėmtim. Por edhe pse tentohet tė maskohet ky realitet rrezatues radioaktiv, qė shpėrndahet nėpėrmjet qindra antenave celulare tė vendosura nė mbarė vendin, shqiptarėt janė viktimė e tyre dhe kjo ka njė evidencė tronditėse: Ēdo vit nė pavionin e onkologjisė, numri i pacientėve me kancer, sidomos nėnat, qė kanė si shkak rrezatimin e antenave celulare shkon deri nė 108. Ende nė Shqipėri, nuk ka shifra tė sakta tė numrit tė fėmijėve dhe nėnave tė dėmtuara prej kėtij rrezatimi. Jo se nuk ka mundėsi tė bėhen evidentime, por sepse nuk ka predispozitė pėr ta bėrė kėtė gjė, mbasi shteti, qeveria, institucionet shėndetėsore publike nuk kanė guximin t’i publikojnė kėto tė dhėna. Madje, mund tė them se nuk kanė as interesin ta bėjnė kėtė gjė, mbasi janė palė me kompanitė celulare pėr tė fshehur realitetin. Por unė mund te them kėtė gjė dhe nuk mund ta kundėrshtoj askush, qoftė dhe shkencėtar: Atje ku ka njė antenė celulare, ka njė grup pacientėsh kancerogjenė. Nė kėtė grup pacientėsh, qė krijohen prej rrezatimit tė antenave celulare, ka tė ēdo moshe. Por pacientėt mė tė mundshėm pėr t’u dėmtuar rėndė janė fėmijėt dhe nėnat me fėmijė. Sa pėr ilustrim, po ju pėrmend njė shifėr: Nė 100 pacientė fėmijė e nėna me fėmijė, qė jetojnė dhe punojnė nė mjedise ku ka antena celulare, 20 fėmijė lindnin me rrezatim dhe 20 nėna janė tė sėmurė prej rrezatimit tė antenave, ku tregues ėshtė radioaktivitetit me pasojė kancerin. Nėse njė mjek e mohon kėtė fakt, nuk ėshtė mjek, por pajtues me anti-shėndetin. Ndėrsa shteti dhe kompanitė celulare, dihet qė e mohojnė efektin dėmtues tė antenave, mbasi janė palė nė njė biznes vrasės, i cili duhet tė marrė fund.

Si mjek ju njihni dhe raportit mes efektit shėndetėsor dhe valėve elektromagnetike qė ndikojnė mbi shėndetin, cili ėshtė ky efekt?

Kjo pyetje shtrohet shpesh, pėrgjigja i dihet, por nuk publikohet e nuk zbatohet nė shėrbim tė shėndetit tė njeriut. Mund tė them, se raporti i efekteve shėndetėsore tė valės elektromagnetike ėshtė njė problem qė lidhet direkt dhe vetėm me antenat celulare. Ky shqetėsim qė nė esencė ka efekte me pasoja kancerogjene ėshtė i lidhur me shpėrndarjen e fushės elektromagnetike nė ambientin e interesuar, pra nė rastin konkret atje ku janė instaluar antenat. Tė gjithė e dimė qė antenat shpėrndajnė rrezatim radioaktiv jonizues nė masėn mė tė madhe. Rrezatimi jonizues ėshtė produkt kancerogjen mbi gjithė qeniet e gjalla, madje dhe mbi insektet, shpendėt, kafshėt. Nė rastin e problemit tė marrė nė shqyrtim, ėshtė me interes identifikimi i fushės elektromagnetike, i madhėsive qė e karakterizojnė atė, pėrqark antenės transmetuese, apo siē quhet ndryshe stacionit bazė (SB).

Mashtrimi i kompanive me radioaktivitetin

Pėr tė formuar njė ide pėr fushėn elektromagnetike pėrqark njė antene, tė paraqitnim nė mėnyrė orientuese njė tablo identifikuese, tė realizuar nga matje tė veēanta tė bėra pėrqark njė antene. Konkretisht nė Shqipėri, antenat celulare kanė rrezatim tė lartė radioaktiv, deri nė 6-10 herė mė tė lartė se standarti formal ndėrkombėtar, i deklaruar prej kompanive dhe i pėrcaktuar prej OBSH. Pėr njė antenė makrocelulare 900 MHz, qė ka njė hapje vertikale prej 8° dhe njė hapje horizontale prej 90°, perimetri i sigurisė qė i korrespondon limitit prej 41 V/m, pėrcaktohet si vijon: 2 m pėrballė antenės; 20 cm mbrapa saj (ka njė sipėrfaqe metalike si ekran), mbi dhe nėn antenė dhe 1 m nė krahėt e antenės. Pėr njė antenė makrocelulare tė vendosur nė njė shtyllė prej 23 m, vihen nė dukje kėto rezultate: 15 V/m 10 m pėrballė antenės; 7 V/m nė 20 m pėrballė saj; 3 V/m nė 50 m pėrballė saj; 2,25 V/m nė 5 m poshtė antenės nė njė distancė horizontale prej 20 m nga kėmba e shtyllės dhe 1 V/m nė 10 m poshtė antenės nė njė distancė prej 20 m nga kėmba e shtyllės. Pėr njė antenė makrocelulare, 1 m larg bordurės se njė tarrace prej betoni, kemi njė vlerė prej 0.5 V/m nė 2 m poshtė antenės.
Pėr njė antenė makrocelulare tė vendosur nė fasadė, fusha ėshtė 15 V/m ne 1 m larg nė krah tė antenės dhe 1.5 V/m nė 1 m distancė nga antena, prapa saj.
Pėr njė antenė mikrocelulare, nė njė fasadė, perimetri i sigurisė prej 41 V/m arrihet nė 10 cm pėrqark antenės, lartė e poshtė saj. Nė njė distancė prej 1 m pėrballė saj ėshtė 50 V/m, prapa antenės, ėshtė 3 V/m; nė krahėt e antenės, nė distancėn prej 1m, ėshtė 10 V/m; pėrballė antenės nė njė distancė prej 15 m arrin nė 1.5 V/m.
Pėr antenat pikocelulare, perimetri i sigurisė prej 41 V/m, ėshtė 10 cm larg antenės dhe 5 cm lartė e poshtė saj.
Shqyrtimi i mėsipėrm i fushės pėrqark njė antene, i pėrftuar nga matje tė kryera nga ekspertė tė telekomit francez, tė realizuara me sonda izotrope me ndjeshmėri tė lartė, marrin vlera pėrfaqėsuese edhe ne tėrė spektrin e radio frekuencave. Pra ato mund tė shėrbejnė pėr tė kryer njė identifikim tė parė dhe tė shpejtė, pėr probleme konkrete.

Mjeku ortoped nė Spitalin Ushtarak, Dr. Sotir Ceka:

Veprova me dhunė pėr tė ndaluar vendosjen e antenės celulare nė pallat

Dje, mjeku kirurg ortoped nė Spitalin Ushtarak nė Tiranė, zoti Sotir Ceka, pyetjes tonė nė lidhje me dėmtimet qė shkaktojnė antenat celulare, tė vendosur nė mjediset e banuara, iu pėrgjigj me njė episod, qė i kishte ndodhur nė pallatin ku ai banon. Doktor Sotir Ceka, na tregoi, se njė muaj mė parė, ndėrsa kthehej nė shtėpi pas punės, gjeti njė grup punonjėsish, qė po instalonin njė antenė celulare nė majė tė pallatit. Pas interesimit, ata i paraqitėn njė copė letėr me vulė e mė firmė tė lėshuar nga ministria e Mjedisit. Mjeku Ceka, u kėrkoi dokumentet e miratimit prej komunitetit, por ata nuk e kishin, ndėrkohė qė nė lejen e lėshuar prej ministrisė sė Mjedisit, ekzistonte frika e komunitetit, banorėve tė pallatit, mes tyre dhe firma e mjekut Ceka, e cila ishte false. Kėrkesės sė mjekut, pėr tu larguar, ata iu pėrgjigjėn me brutalitet. Mė pas i kėrkuan, tė bėhej palė e heshtur mė ta, duke i ofruar njė pagesė financiare. Pas refuzimit tė mjekut, ata tentuan ta vendosnin antenėn dhunshėm. Por, po kaq dhunshėm veproi edhe mjeku Ceka, i cili i ndaloi ta vendosin antenėn nė majėn e pallatit. Intervistoi: Pėrparim Halili

lirik
12-02-13, 13:41
E tmerrshme qka ndodhe me shqiptar e qka ndegjon ne at toke qe ndodhe dhe si ndodhe gjithqka skandaloze dhe sjellje te perqudshme

lirik
12-02-13, 13:42
Ahmet Zogu u grabiti shqiptarėve 27. 848 napolona floriri, Pallati i Brigadave nuk i kalon familjes mbretėrore
Ahmet Zogu u grabiti shqiptarėve 27. 848 napolona floriri, Pallati i Brigadave nuk i kalon familjes mbretėrore

Nga Av. Idajet BEQIRI Leka Zogu i II, duke marrė «krahė» nga pushteti qė i ka dhėnė nė Presidencė zoti Bujar Nishani, President i Republikės, ėshtė vėrsulur si «lubi» mbi pasurinė kombėtare, mbi sakrificat, djersėn dhe gjakun e shqiptarėve. Pasi pėrvetėsoi nė rrugė tė kundėrligjshme Pallatin e Pionierėve tė kryeqytetit, pasi pėrvetėsoi po nė rrugė tė kundėrligjshme edhe Pallatin e «Mbretit» nė Durrės, tashmė qė «u vesh» me pushtet presidencial, i ka paraqitur Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor nė Tiranė njė padi, me anėn e tė cilės kėrkon t’u vjedhė sėrish shqiptarėve Pallatin e Brigadave dhe pasuri tė tjera kombėtare.

Nė radhė tė parė, Ahmet Zogu, ashtu sikurse Enver Hoxha, pasuritė qė dispononin, si vila, pallate, zyra etj., ishin djersa dhe gjaku i popullit shqiptar. Ata i kishin thjeshtė dhe vetėm nė pėrdorim. Me mendėsinė qė e udhėheq dhe po vepron Leka II, i bie qė edhe fėmijėt e Enver Hoxhės tė kėrkojnė Vilėn nė Tiranė dhe vilat e tjera nė gjithė Shqipėrinė ku pushonte Enver Hoxha, tė kėrkonin Selinė e ish-Komitetit Qendror, ku mbretėron sot Jozefina Topalli, duke na e lėnė edhe pa zyra spikeren e Kuvendit tė Shqipėrisė.
Nė radhė tė dytė, edhe sikur kėto prona tė ishin vėrtetė pasuri e familjes sė Ahmet Zogut, pėrsėri Shqipėria ėshtė shtet i njohur ndėrkombėtarisht, me formėn juridike tė republikės, nėnshkruese e tė gjitha akteve tė rėndėsishme ndėrkombėtare, detyrimisht tė zbatueshme. Ky shtet ka nė fuqi njė ligj themeltar tė shtetit, sikurse ėshtė Kushtetuta e Republikės, ka nė fuqi njė Kod Civil dhe njė Kod tė Procedurės Civile, tė cilėt nė tėrėsinė e tyre garantojnė dhe zgjidhin edhe tė drejtėn trashėgimore.

Nė nenin 341 tė Kodit Civil tė Republikės sė Shqipėrisė theksohet se: «Trashėgimtarėt pėrgjigjen pėr detyrimet qė rėndojnė mbi pasurinė trashėgimore nė pėrpjestim me pjesėt e tyre, gjer nė vleftėn e pasurisė trashėgimore qė kanė marrė. Quhen detyrime qė rėndojnė mbi pasurinė trashėgimore, ato tė trashėgimlėnėsit, shpenzimet e varrimit tė tij dhe shpenzimet qė nevojiten pėr ruajtjen dhe administrimin e pasurisė trashėgimore, derisa ajo t’u kalojė trashėgimtarėve pėrkatės». Nga pėrmbajtja e kėtij neni del qartė se pinjolli i Ahmet Zogut, nėse ka ēelur trashėgiminė ligjore dhe kėrkon tė trashėgojė gjyshin e tij Ahmet Zogu, qysh nga ky ēast ai ngarkohet me tė gjitha detyrimet qė rėndojnė mbi tė gjitha pasuritė trashėgimore tė Zogut tė Parė. Fillimisht bėhen vlerėsimet e tė gjitha pasurive qė ka lėnė trashėgim pėr trashėgimtarėt e tij Ahmet Zogut, nxirren tė gjitha detyrimet qė ai u ka shqiptarėve dhe shtetit tė tyre, dhe pasi tė bėhen bilancet, nėse vlera e pasurive trashėgimore ėshtė mė e madhe se detyrimet qė ish-Mbreti u ka shqiptarėve, kėtė mund t’a gėzojė dhe t’a trashėgojė nipi i tij Leka Zogu i II.

Nė tė kundėrtėn, nėse detyrimet financiare qė ish-Mbreti Zog i ka shtetit shqiptar janė mė tė mėdha se sa pasuritė e luajtshme, ose tė paluajtshme familjare qė ai ka patur, kėto pasuri i kalojnė shtetit. Me prova bindėse, me dokumente tė pakontestuara, dihet botėrisht se nė orėn 4 tė mėngjesit tė datės 7 prill 1939, Mbretėresha Geraldinė, Princi i sapolindur Leka I dhe njė numėr i madh shoqėruesish tė Mbretit Zog u nisėn pėr nė Korēė. Zogu i pėrcolli vetė ata. Nė orėn 3 tė mėngjesit tė datės 8 prill 1939 ish-Mbreti Zog ua mbathi kėmbėve edhe vetė, duke u larguar nga Tirana. Mė 9 Prill 1939, eskorta e ish-Mbretit, qeveria e tij, deputetėt e Asamblesė, njė pjesė e Gardės, dolėn nga kufiri shqiptar nė doganėn e Kapshticės.
Ish-Mbreti Zog mori me vete edhe 11 valixhe me 178 kg, tė cilat i kishte tėrhequr nga Banka Kombėtare e Shqipėrisė. Nė bazė tė dokumenteve qė ndodhen nė Arkivin e Shtetit, rezulton se rreth orės 21:00 tė datėn 6 Prill 1939, Zogu kishte urdhėruar ministrin e Financave, Kol Thaēi, qė t’i raportonte se sa ishte gjendja e Thesarit tė Shtetit, dhe t’ia sillte atij nė shtėpi.

Nė atė kohė ari i Shqipėrisė prej 2.454 kg, ruhej nė Itali, nė Banka di Napoli. Vetėm 178 kg ar ndodhej nė kasafortėn e Bankės sė Shqipėrisė. Ministri i Financave i pėrcolli urdhėrin e Zogut arkėtarit tė pėrgjithshėm tė Bankės, Ramadan Berberolli, dhe ky i dorėzoi ish-Mbretit Zog shumėn prej 448 535 monedhave ar nė shtėpinė e Koēo Kotės, ndėrsa afro 118 195 monedha tė tjera ari, vonė nė mesnatė, ia dorėzoi Zogut nė shtėpinė e vėllait tė tij, qė e kishte afėr stadiumit “Qemal Stafa”. Pra Zogu, sipas dokumenteve arkivore, tėrhoqi nė total 566.975 franga ari, ose tė gjithė thesarin e shtetit. Nėse llogarisim qė njė napolon flori bėnte plot 20 franga ar, Ahmet Zogu i mori arkės sė shtetit shqiptar 27. 848 napolona flori. Kjo shumė e llogaritur me kursin e kėmbimit tė euros, ėshtė e barabartė me afro 6 milionė euro. Kjo shumė ėshtė e dokumentuar me akte zyrtare qė nuk mund tė kontestohen. Por tė mos harrojmė se sa mund tė ketė qenė sasia e arit qė Zogu posedonte personalisht dhe qė e ruante nė kasafortėn e tij nė Pallatin e Mbretit, apo bizhuteritė dhe gjėrat e tjera me vlerė. Pėr kėto, deri sa nuk ka prova, sot pėr sot nuk mund tė bėhen tė kėrkueshme.

Nė kėto kushte, sipas legjislacionit civil shqiptar, tė kohės sė Zogut, tė kohės sė Enver Hoxhės dhe tė kohės sė sotme, nėse Leka Zogu i II kėrkon tė ēelė trashėgiminė ligjore tė gjyshit dhe babait tė tij, dhe i paraqet gjykatės kėrkesė pėr tė pėrcaktuar rrethin e trashėgimtarėve, qysh nga ky moment ai merr pėrsipėr tė drejta dhe detyrime qė bazohen nė ligjin mbi trashėgiminė. Detyrimi i parė dhe kryesor ėshtė qė ai tė njohė borxhin prej 6 milionė euro qė gjyshi i tij Ahmet Zogu u ka shqiptarėve dhe buxhetit tė shtetit tė tyre.
Nė njė situatė tė tillė, para se gjyqtarja e Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė, Blerona Hasa, tė njihte si trashėgimtar ligjor tė vetėm tė trashėgimlėnėsit Ahmet Zogu dhe Leka Zogu I, trashėgimtarin Leka Zogu i II, shteti shqiptar, pėrmes avokatit tė shtetit, si dhe Zyra e Pėrmbarimit, tė cilat janė organe qė varen nga Ministria e Drejtėsisė, konform nenit 343 e vijues tė Kodit Civil tė Republikės sė Shqipėrisė, duhet urgjentisht tė bėnin inventarizimin dhe sigurimin e tė gjitha pasurive qė ndodhen tė regjistruara nė emrin e Ahmet Zogut. Kėtė gjė duhet t’a bėnte kryesisht vetė Gjykata e Tiranės, e cila ka ēelur trashėgiminė, sepse kėtė kompetencė ligjore ja jep neni 343 paragrafi i parė i Kodit Civil.

Trashėgimtari ligjor i ish-Mbretit Zog nuk ka asnjė tė drejtė disponimi, pėrdorimi apo tjetėrsimi mbi kėto prona, deri sa tė bėhet vlerėsimi i tė gjitha pronave qė figurojnė nė emrin e Zogut, dhe pasi tė merret prej saj shuma e borxhit prej 6 milion euro dhe tė arkėtohet nė arkėn e shtetit, nė se do tė mbes gjė, le t’i jepet si trashėgimi pinjollit tė ish-Mbretit Zog.
Trashėgimtari Leka i II, me ligj, ka patur tė drejtė edhe tė mos e kėrkonte trashėgiminė ligjore. Nė kėtė rast ai nuk detyrohej ligjėrisht tė paguante borxhet e gjyshit apo tė babait. Por po e kėrkove kėtė tė drejtė, detyrimisht do pėrmbushėsh nė radhė tė parė detyrimet qė i ka trashėgimlėnėsi yt tė tjerėve, nė rastin konkret popullit shqiptar dhe arkės sė shtetit tė tyre.
Pėr fatin e keq, me qenė se sot kemi nė pushtet njerėz tėrėsisht tė papėrgjegjshėm deri nė ekstrem ndaj interesave kombėtare, ndaj fateve tė popullit, si dhe ndaj vetė shtetit ligjor e demokracisė, nė vend qė tė veprohet sė paku, siē kanė vepruar tė gjitha shtetet serioze tė botės, si bie fjala fqinji ynė Greqia, nė raport me marrėdhėniet pronėsore me ish-Mbretin, kreu i qeverisė sonė, dhe tashmė sė fundi, edhe kreu i shtetit tonė, Presidenti i Republikės, bėjnė “cubin” me pasurinė kombėtare tė shqiptarėve, duke ia dhuruar atė nė rrugė kriminale pinjollit tė Zogut. Shkelin kėshtu si pa gjė tė keqe Kushtetutėn dhe ligjet e tjera tė vendit, i trembi kėshtu pėr vdekje shqiptarėt me mendėsinė e Luigjit tė 14-tė «Shteti jam unė»!
Ish-Mbreti i Greqisė, megjithėse ka motėr Mbretėreshėn e Spanjės, njė personalitet me autoritet dhe integritet tė lartė ndėrkombėtar, nuk mundi deri nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė fitonte asnjė kacidhe nga pasuritė qė pretendonte se ishin tė tijat, por qė me tė drejtė u sekuestruan nga shteti grek dhe i kaluan pasurisė sė tyre kombėtare. Lėre mė pastaj nėse do tė kishte vepruar si ky myteberi ish-Mbreti ynė, qė e vodhi thesarin e shtetit tė shqiptarėve, dhe tashmė, pėrmes pinjollit tė tij qė punon nė Presidencė, kėrkon t’a vjedhi pėr tė dytėn herė me radhė!

lirik
12-02-13, 13:43
Ahmet zogu qe iku e la atdheun ne mjerim u kthye me ndihmen e serbve dhe bellogardistve rus ne shqiperi-shiti vendin italise
prishi armet e shqiptarve vodhi dukatin nappolonat me flori vrau patriotet e kohes dhe e mbante shqiperine ne prapambeturi te nje regjimi anti profresiv turkoshakesh te pa asnje ide zhvillimi
te vendit

lirik
12-02-13, 13:49
Shqipėria e kredhur nė borxhe, pėr 5 vite shqiptarėt do tė paguajnė 2 miliardė USD interesa

Borxhi publik mbi 10 miliardė dollarė pas katėr vitesh.

Nė kushtet kur ndėrkombėtarėt parashikojnė se tė paktėn 2-3 vitet e ardhshme do tė jenė tė vėshtira pėr ekonominė nė Eurozonė por dhe Shqipėri pėr shkak tė marrėdhėnieve tė saj tė ngushta ekonomike me kėto vende, qeveria parashikon rritjen e mėtejshme tė borxhit publik. Kjo do tė thotė mė shumė para pėr interesa, mė pak para pėr investime, prodhim dhe ekonominė nė tėrėsi. Qeveria Berisha, e cila pretendon tė qėndrojė nė pushtet edhe 4-vjeēarin e ardhshėm, ka parashikuar mbi 2 miliardė dollarė interesa tė cilat do tė paguhen pėr borxhin publik aktual dhe atė tė parashikuar deri nė vitin 2016. Qeveria ka miratuar mė datė 32 janar kuadrin makroekonomik e fiskal pėr periudhėn 2014-2016. Ky vendim i Kėshillit tė Ministrave ėshtė publikuar pak ditė mė parė nė faqen e Ministrisė sė Financave. Nė kuadrin makroekonomik e fiskal pėr periudhėn 2014-2016, qeveria parashikon qė nė vitin 2016, borxhi publik tė arrijė deri nė 1,003,166,000,000 lekė, ose mbi 10 miliardė dollarė. Nėse vėrejmė interesat e brendshme dhe tė jashtme qė do tė duhet tė paguajmė pėr kėtė borxh gjatė kėtij 4 vjeēari, konstatohet se ato tė jenė mbi 2 miliardė dollarė. Sipas vendimit tė qeverisė, rezulton qė Shqipėria tė paguajė egzaktėsisht 50.9 miliardė lekė, ose rreth 500 milionė dollarė interesa pėr borxhin e vitit 2013, i cili parashikohet tė jetė 898 miliardė lekė. Ndėrsa vitin e ardhshėm, kur parashikohet qė borxhi tė arrijė nė 937 miliardė lekė, edhe interesat do tė rriten, duke kapur shifrėn 53 miliardė lekė, ose rreth 530 milionė dollarė. Njė vit mė pas, pra nė 2015, interesat e borxhit prej 974 miliardė lekė, do tė rriten edhe mė tej, duke kapur shifrėn prej 55.6 miliardė lekė, ose rreth 550 milionė dollarė. Edhe nė vitin 2016, qeveria ka parashikuar tė ecė me ritme rritjeje pėr borxhin, ēka do tė thotė se borxhi gjatė kėtij viti do tė jetė 1,003,166,000,000 lekė. Interesat pėr kėtė borxh parashikohet tė shkojnė 57.4 miliardė lekė, ose 570 milionė dollarė. Nėse bėjmė shumatoren e 4 viteve, nga 2013-2016, rezulton qė nga buxheti i shtetit tė dalin pėr interesa borxhi, mbi 2 miliardė dollarė.

Qeveria u “rrėmben” bankave paratė e qytetarėve

Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani ka apeluar disa herė nė drejtim tė bankave qė operojnė nė vendin tonė, qė tė lirojnė kreditė dhe t’u japin mė shumė mundėsi bizneseve dhe qytetarėve qė tė rritin investimet. Kjo do tė sillte rritje tė ekonomisė nė vend, pėr shkak tė rritjes sė prodhimit. Por bankat, kanė zgjedhur tė investojnė tek borxhi publik, duke qenė se kanė risk zero me shtetin. Ndėrsa pėr bizneset dhe qytetarėt, bankat kanė rritur masat shtrėnguese tė kreditimit, duke bėrė qė kėta tė fundit tė tėrhiqen nga ky veprim. Sė fundmi, qeveria hoqi dhe tavanin ligjor pėr borxhin publik, duke i lejuar vetes njė borxh pa kufi. Edhe pėr kėtė, guvernatori Fullani i ka kėrkuar qeverisė njė ligj tė ri fiskal, me qėllim ruajtjen e balancave tė borxhit. Nga Anila DODAJ

lirik
12-02-13, 13:51
ne duhet ti themi botes se nuk pergjigjemi per borgjet e hajnave edhe pse borgjet jan me triliarda -gjakśn jan duke na e pi te huajt dhe klanet shqipfolse

lirik
12-02-13, 13:53
Sequi: Ne jemi mbėshtetje, Shqipėria s'ėshtė mirė pa Evropėn
Sequi: Ne jemi mbėshtetje, Shqipėria nuk ėshtė mirė pa Evropėn

Ambasadori Etore Sequi ėshtė shprehur se ka mbetur i zhgėnjyer pas kritikave tė bėra ndaj Bashkimit Evropian. Pėr tė, kritikat janė tė pabaza, pasi BE ndodhet nė Shqipėri pėr ta mbėshtetur atė.

Deklarata erdhi gjatė njė takimi tė mbajtur sot nga Ministria e Mjedisit, nė bashkėpunim me projektin Selea, ku u prezantua projektvendimi mbi "Kullimin dhe pėrdorimin e llumrave tė ujėrave nė bujqėsi".

"Dua tė bėj me dije se BE ėshtė kėtu pėr tė ndihmuar Shqipėrinė. Nė pėrgjigje tė disa kritikave tė bėra, dua t'ju them se ne jemi mbėshtetje pėr Shqipėrinė, dhe kjo e fundit nuk ėshtė mirė pa Evropėn. Jemi kėtu pėr t'iu dėshmuar me fakte dhe jo me fjalė mbėshtetjen tonė.

E kemi Shqipėrinė nė ēdo fushė, pasi BE ka investuar 120 milionė euro nė fushėn e mjedisit", deklaroi Sequi.

lirik
12-02-13, 14:03
Emri europe per shqiptaret do te thot tmerr sabotim coptim tokash te shqiperise nenqmim rracizem ndaj nje populli te vogel poshtrim europe prosllave proruse miqsi me sllav europe e mashtrimit e droges klaneve krimit ne tokat shqiptare europe ku shqiptaret perjetsisht do te qajne do te vuajne nga varfria do te gjemojne do te renkojne dhe do te jen ne prangat e europes perjetsisht te krishterocentizmit -jam bindur se europa ne sheh ne me syza tjera -edhe popujt me ne skaj te botes i trajton ndryshe nga shqiptaret dhe ne europe ka shum sllav kroat sölove sllovak polak malazez bullgar ortodoks ne europe ne nuk do te jemi kurr mire dhe asnjiher -varrosni keto iluzione ne shtojme edhe italianet spanjollet portugezet franqezet q ekurr nuk do te na duan ne shqiptaret ne failjen europiane do te kemi vetem frej ne goje varfri mjerim klane te dirigjuara per te na varfruar -ne kurr ne historine ejetes se ardhmerise nuk doo te kemi zhvillim nen ket diktat vetem vrasje mashtrime vjedhje korrupsione -kurr nuk do te ket lumturi per shqiptar -kurr nuk do te ket ardhmeri te brezave vetem sabotime -
Rumuni bullgari sllovaku e te gjith te tjeret mbi ket dhe do te ken ardhmeri por shqiptaret kurr jo as kurr europa se len shqiptarin me que kryet me e pa diellin sepse ky esht rracizmi shekullor dhe hilja e shekujve neper shekuj -
Kush ka sy me pa po shihet se si po jetojme as ne kohen e enver hogjes e as ne kohen e serbise nuk ka qene ma keq as njiher dhe kurr ne historine njerzore -
varfri krime vrasje korruspion antiligj ushqime te skaduara mjerim varfri papunsi -qka duhet te ndodhe tjeter

lirik
12-02-13, 14:16
Emri europe per shqiptaret do te thot tmerr per shqiptarėt -

do te thot varfri e perjetshme mohim nenqmim fyrje rrcizem

sabotim coptim tokash te shqiperise siq ju morr mitrovica para syve te europes siq ndodhi srebernica ne bosnje -

do te thot nenqmim rracizem ndaj nje populli te vogel -

poshtrim -te cilit ja mohojn edhe historine ilire -

europe do te thot bashkim miqsi e europes prosllave-

proruse miqsi me sllav me te gjith antishqiptaret-europe do te thot e mashtrimi krime klane te sabotimit mafiozitetit kalkulimeve papunsise se vendit -

poshtersi e droges klaneve krimit prostitucionit rrenes degjenerimit

pederastizmit -

dhe vuajteri tjera ne tokat shqiptare smundje ushqime m epleshta e mora e me prejardhje te qoroditura.-

europe ku shqiptaret perjetsisht do te qajne do te vuajne nga varfria

papunsia -do te gjemojne renkojne shemtojne gjymtojne mjerorjne -do te renkojne dhe do te jen ne prangat e europes perjetsisht -

te krishterocentizmit rracist fetar rracist antishqiptar nenqmim perqmim pa drejtesi diskriminim -

-jam bindur se europa na sheh ne me syza tjera

krejt antishqiptare-edhe popujt me ne skaj te botes i trajton ndryshe-nga shqiptaret -dhe ne europe ka shum sllav kroat slloven sllovak polak malazez bullgar ortodoks -

qe kurr nuk do te na eduan te miren -

ne europe ne nuk do te jemi kurr mire dhe asnjiher

te sigurt por objekt dhunimesh te fermave her pas here kur te na i lshojne sllavet ne qafe siq din frannca spanja antishqiptare e tjerat-varrosni keto iluzione perjetesisht -nese kesaj europe shtojme edhe italianet spanjollet portugezet franqezet

q e kurr nuk do te na duan sa te jet jeta e toka me dhe -ne shqiptaret ne familjen europiane do te kemi vetem frej ne goje

dirigjime regjime me duar te zgjatura me dorza -

varfri mjerim klane te dirigjuara pedofoli poshtrime

sabotime regjime antikombtare per te na varfruar ne jete te jeteve

duke qa nena me djale per te dale ne europ rrogtar me punue duke u nda neper aeroporte me dhimbje duke ndejte gjithmone aeroportet tona me lot me gjak autobusat ikjet mergimet duke u nda motra me vlal nusja me burr e vasha me djale dashuria me dahsuri

europa eka projektin eperjetsise te shkatrrimit shqiptar me varfri ferrin per se gjalli ku do ta ndryne shqiptarin ne perjetsi -

-ne kurr ne historine e jetes se ardhmerise nuk do te kemi zhvillim nen ket diktat -vetem vrasje mashtrime vjedhje klane korrupsione papunsi-kurr nuk do te ket lumturi per shqiptar -

kurr nuk do te ket ardhmeri te brezave per atdheun tone vetem sabotime prostitucione ku femrat tona do te shiten per pak buk kjo esht loja e te gjith botes dhe politikave shpirtkazem me ne-

Rumuni bullgari sllovaku e te gjith te tjeret mbi ket dhe do te ken ardhmeri

pune lumturi buzqeshje

por shqiptaret kurr dit s kan me pa prej ktyre -

jo as kurr europa se len shqiptarin me que kryet -

me e pa diellin ejetes as lirine e as punen vetem varfrine dhe mjerimin

sabotimin- skamjen -

sepse ky esht rracizmi shekullorė i europes qe u deshmua ndaj shqiptarve

q eja cotpoj tokat dhe hilja e shekujve neper shekuj ndaj nje populli

-

Kush ka sy me pa po shihet se si po jetojme ne keto kohra -as ne kohen e enver hogjes e as ne kohen e serbise-

nuk ka qene ma keq as njiher-

dhe kurr ne historine njerzore -

varfri krime vrasje korruspion antiligj ushqime te skaduara-

mjerim varfri papunsi -qka duhet te ndodhe tjeter

lirik
12-02-13, 23:37
Nė qoftė s e un nuk tė kam dashtė
---------------
autori xhelal ferizi
ne qoftė se un nuk tė kam dashtė
mė marrtė era e sufurina
ne qoftė se ty kult s' tė kam pasė
mė vraftė moti e murmurima
..........
dije mirė se sytė e mi
nė dritė kėrkimi i kam shėndrrue
sa her loti mė ka ra nė hi
sa her ne kohra esht pervlue
.......
neper shkrumb me ka ra loti
dashurisė duke i ndezė zjarre
sot po me shkojnė mua stina e moti
por si heshtja thell nėn varre
.......
nė qoftė s e un nuk tė kam dashtė
namė tė madhe i shkrofsha vetit
permbi vorr mebetesha perjasht
sy as zemer kthye prej detit-
-------
po te betohem ne treqind yje
e ne behare te dashurisė
ne shum bilbila neper pyje
qe jan zogjt e perendisė
.....
e i kam dashtė si zemren time
art e shpirtė un ju kam falė
ne gjuhė mahnitse me cicerime
e kam derdhė lotin mbi valė
.........
veq per hirė tė dashurisė
nė mija fjalė e kam lulzue
zemren time tė pa djallzisė
ty si qiell me ta kushtue

.............
aq e gjerė ka qenė mahnija
pa kufij neper zgjerime
por si e qiellit pa fundsia
per ty rrahu zemra ime
..........
pasha at zot qe i sjellė ato yje
per rreth henes tokė e qiellit
zemra ime hiq pa nyje
ka lshue lirshem rreze t' diellit
---------
veq per ty per dashurinė
e qdo qelizė e gjenetikė
pyte vet ti perendinė
loti i mallit si po me pikė
.......................
autori xhelal ferizi----------------------------------------

lirik
13-02-13, 00:07
Ndikimi gjithnji e ma madh i kines dhe gjithmone nė rritje tė fuqise ekonomike te Kinės -qe po shfaqet si jo vetem konkurente por edhe si diqka mjaft ndikuese ndaj ekonomisė globale-
dhe aftėsia specifike sė saj-----Formulat jashtzakonisht te suksesshme
te kines per tė shtuar ambiciet pėr projektim tė fuqisė ushtarake, Po imponohet pa dyshim gara ne ekonomi
si dhe gara ndėrmjet Shteteve tė Bashkuara dhe Kinės-ne te gjitha drejtimet tjera edhe ato ushtarake -


Perplasja e interesave dhe divergjencave te mdha ėshtė e paevitueshme
sipas shum analistve

. Liderėt e tė dyja vendeve thonė se gara mund tė menaxhohet pa pėrleshje qodfte edhe me lufte e ndoshta te permasave botrore
,


tė cilat pa dyshim shum seriozisht kercojne boten dhe kėrcėnojnė rendin botėror.

Por, shumica e analizave akademike nuk janė kaq optimiste per keto gara kaq te rrezikshme
ndoshta amerika si karte do ta perdore turqine si kunder rritja ma e madhe e ekonomise botrore
per te ju kundervu kines se rrezikshme depertuese ose amerika do te perdore te tjeret shqiperine etnike kanadane angline gjermanine australine zelanden dhe vet ameriken per tu forcuar si aleat te forte te cilet do e mbajne per fyti ekonomine ruse dhe kineze qe po paraqet rrezik per boten.

Siq duket projekti me nje turqi te forte veq ka fillue ku turqia dhe amerika do te ken raporte dhe shkembime aleate te interesave te tyre dhe turqia si dhe vendet tjera ne rajon mund te behen mure te forta per te bllokuar dpertimin kinez

Rritja e Kinės me tė vėrtetė paraqet sfidė pėr Shtetet e Bashkuara
. Fuqitė nė rritje synojnė tė fitojnė sa mė tepėr autoritet nė sistemin global, ndėrsa fuqitė nė rėnie rrallėherė shkojnė poshtė pa luftė. Duke pasur parasysh dallimet ndėrmjet sistemeve politike amerikane dhe kineze, pesimistėt mund tė besojnė se ekzistojnė gjasa, bile edhe mė tė mėdha, pėr luftė.
Unė jam realist politik. Analistėt perėndimorė i kanė cilėsuar pikėpamjet e mia si “agresive”, por e vėrteta ėshtė se unė kurrė nuk e kam mbiēmuar rėndėsinė e moralitetit nė marrėdhėniet ndėrkombėtare. Realizmi, megjithatė, nuk do tė thotė se politikanėt duhet tė jenė tė shqetėsuar vetėm me mjetet ushtarake dhe ekonomike. Nė fakt, moraliteti mund tė luajė rol kryesor nė krijimin e garės ndėrkombėtare ndėrmjet fuqive politike dhe t’i ndajė fituesit nga humbėsit.
Ky konkluzion ėshtė nxjerrė nga studimi i teoricienėve politikė kinezė, siē janė: Guanzi, Konfuēi, Ksunzi dhe Menēius. Ata kanė shkruar pėr periudhėn para se Kina tė bashkohej si njė perandori, para mė se 2 mijė vjetėsh - botė nė tė cilėn vendet e vogla kanė garuar nė mėnyrė tė pamėshirshme pėr avancime territoriale. Me gjasė, ishte periudha mė e ndritshme pėr mendimin kinez dhe disa shkolla kishin bėrė gara pėr supremaci ideologjike dhe ndikim politik. Ata ishin pajtuar nė njė ēėshtje themelore: ēelėsi pėr ndikim ndėrkombėtar ėshtė fuqia politike, ndėrsa atribuimi qendror pėr fuqi politike ėshtė udhėheqja moralisht e informuar. Sunduesit, qė kanė vepruar nė harmoni me normat morale, ēdoherė qė ka qenė e mundur, del se kanė fituar garėn pėr lidership gjatė njė kohe tė gjatė. Njėherė, Henri Kisinxher mė tha se ai besonte se mendimi i vjetėr kinez, me gjasė mė tepėr se ēfarėdo ideologjie e jashtme, ėshtė shndėrruar nė forcė dominante intelektuale pas politikės sė jashtme kineze.

Fragmentimi i para mė se 2 mijė vjetėve ėshtė i ngjashėm me ndarjet globale tė kohės sonė dhe pėrshkrimet nga teoricienėt politikė nga ajo periudhė janė direkt relevante edhe sot; veēanėrisht, shtetet tė cilat mbėshteten nė forcėn ushtarake ose politike, pa shqetėsim pėr lidership tė informuar moral, janė tė gatshme pėr dėshtim. Pėr fat tė keq, pikėpamjet e kėtilla sot nuk janė aq me ndikim. Qeveria kineze pretendon se udhėheqja politike e Partisė Komuniste ėshtė bazė e mrekullisė ekonomike tė Kinės, por ajo shpeshherė vepron pothuajse sikur gara me Shtetet e Bashkuara do tė luhet jashtė fushės ekonomike. Nė Amerikė, politikanėt rregullisht i atribuohen progresit, por kurrė dėshtimit tė vetė udhėheqjes sė tyre. Tė dyja qeveritė duhet tė kuptojnė se lidershipi politik, e jo hedhja e parave nė probleme, do tė pėrcaktojė se kush e fiton garėn pėr supremaci globale. Synimi i Kinės pėr ta forcuar statusin e saj tė lidershipit botėror dhe pėrpjekjet e Amerikės pėr mbajtjen e pozicionit aktual tė saj, janė ndeshje me rezultat zero. Ėshtė beteja pėr zemrėn dhe shpirtin e njerėzve qė do tė pėrcaktojė se kush eventualisht do tė mbizotėrojė. Siē kanė parashikuar filozofėt antikė tė Kinės, vendi i cili tregon mė tepėr autoritet human, do tė fitojė.

lirik
13-02-13, 00:33
Milionerja punon si pastruese, pėr tė qenė shembull pėr fėmijėt

Edhe pse ėshtė milionere, njė grua kineze punon si pastruese pėr njė pagė mujore prej 1420 juanėve (174 euro), pėr tė dhėnė njė shembull pėr fėmijėt e saj dhe pėr t’ua kujtuar atyre vlerėn e vėrtetė tė parave.

Pasanikja nga qyteti perėndimor i Kinės, Wuhan, posedon pasuri prej miliona eurove, por ende punon pėr njė pagė modeste.

“Dua tė jem shembull pėr djalin dhe vajzėn. Njerėzit mund tė rrinė nė shtėpi e tė shpenzojnė para. Ata duhet tė punojnė tėrė jetėn, ndryshe ndjehen tė pavlerė”, thotė Yu Youzhen, pėr tė cilėn kolegėt kanė fjalė tė mira: se e kryen punėn si duhet.

Fėmijėve ajo u ka thėnė se nėse nuk punojnė, pasurinė do t’ia jap shtetit. Dhe, duket se ky kėrcėnim u kuptua mirė, pasi djali i saj po punon si shofer dhe udhėzues nė zonėn turistike Donghu pėr njė pagė prej 2.000 juanėve (240 eurove), ndėrsa vajza si nėpunėse nė njė institucion vendor pėr 3.000 juanė (360 euro) nė muaj.

lirik
13-02-13, 22:42
gjithmone esht me rendesi qe ti kem punet mire me ndergjegjen time qqka thot ndergjegjja ime esht me rendesi por jo qka thone te tjeret

lirik
14-02-13, 07:48
Burgu dhe vuajtjet e burgut perjetimet e tij te tmerrshme merzite dhe ngarkesat e tilla qe i duaruam siq i perjetuam per se gjalli ne te burgosurit politik shqiptar ato vuajtje
ja vlejne vetem per atdhe ose mund ti ben njeriu ndoshta si sakrifice per fmiun e vet ose per ndonje te aferm te vet edhe pse jan tmerr i zi si sakrifica
per ndryshe nuk ja vlejne per asnji qmim te botes as per miliardat e botes e as per triliarda te botes per kurfar qmimi ne para vlere -
nuk ja vlene qofte eedhe nje sekonde e hyrjes ne burg kursesi per asnji qmim nuk hyhet
ne burgje dhe nuk mund te spjegohen me fjale ndjenjat qe perjetohen dhe monotonia e burgjeve , vuajtjet e tila nuk kan shprehje me fjale sepse fjale per ndjenjat nuk ka fjaloret jan te varfer ne krahasim me llojet eperjetimeve dhe paraqitjeve qe i perjeton shpirti dhe subjektet shpirtrore dhe monootonite vuajtjet dhe ngarkesat e shpirtit ne burgje ---Liria esht e veante dhe krijesa ma e domosdoshme per njeriun dhe qenjet e gjalla mbi dhe
-Mrja e lirise quhet tmerr perjetues i krahasueshem me tjera lloje te tmerrit esht lloj i tmerrit -esht lloj i sakatosjes i gjymtimit te shpirtit me pasoja qe ne jete nuk hiqen e nuk tejkalohen kurr dhe asnjiher nuk behesh njeri si ke qene sepse dikund ne qenjen njerzore megjithat mbetet diqka qe nuk spjegohet me fjale poashtu e keqja esht se njeriut te vuajtur ai qe nuk ka vuajtur nuk ja beson asnjiher dhe kjo ehst nje vuajtje tjeter edhe po thuajse po aq e rende e personit qe ka perjetuar tmerrin dhe nuk ja besojne te tjeret por jeta vazhdon te jet nje lloj tallje me te .
Mjer ai fatkeq q e burgoset dhe perjeton vite burgjesh jeta e tij kurr nuk do te jet si ajo e ma parshmja dhe ai njeriu kurr nuk do te jet si i maparshem .
Vuajtja me burg esht vuajtje speciale qe as ekspertet nuk mund ta spojegojne as poetet as shkrimztaret dhe asnje qenje ate e thot vetem shpirti por fenomeni tjeter i njeriut esht vuajtja e tmerrshme dhe ferri te cilin ai e ndjene por nuk mund ta spjegon kurr-
Te burgosurit politik nuk kan shkruar nji pjes e emadhe prej tyre sepse nuk dijne ta spjegojne -
ky esht tmerr i pa spjegueshem -
prnadja edhe nuk kan shkruar shumica se nuk dijne si ti quajne perjetimet -
Mosbesimi i atij q e nuk i ka perjetuar vuajtjet ehst poashtu rendues dhe ai qe e i ka perjetuar gjith jeten ne liri esht ndryshe me ata njerz qe ishin te lire e nuk i perjetuan -shpirti ndjehet ne ne nje kerkim qe as vet i burgosuri nuk e din qka po don
jan keto pasojat e traumave te burgut qe njeriu mbetet gjith jeten rob i tyre jan te pa shlyera
ashtu si traumat e luftes dhe tmerrit te perjetuar q ejan te pa shlyera .
Pikrisht njerzit luftojne q ete krijojne standard vetmbrojtes per popullin e vet q e te mos perjetojn e trauma te pashylyera -
Popujjt q eperjetojne trauma te pa shlyera ata mbesin neper breza te gjymt brez pas brezi me pasoja si rrace e traumatizuar
-Psiqika ehst diqka specifike neuronetd he sistemi shpirtror nervore dhe me trilairda e triliarda neurone perjetojne ato preken neper thellsi dhe ndikime nga diqka d he komplet trupi i ndjenne ato neper perjetime bota e tyre biologjike dhe subjektive kurr nuk shlyhet ne te gjitha sekretet fenomene te msheftesive ato mbesin perjetsisht ndikuese ne forma te ndryshme keshtu qe e as ne brezin tjeter nuk zhduket dhe mbetet si pasoje trashguese ne forma te ndryshme -megjithat do te ishte mire sikur brezi tjeter te merret me sport sepse sporti shkunde shum te kqia dhe zbraze shum energji negative
Te ne shqiptaret bota e diktatures dhe egersise qnjerzore as ket sherim nuk po na e lejon e shohim mire se qka po na ben fifa dhe pansllavizmi e te tjeret duke na bojkotuar ne sport
Sporti se bukuria me e madhe e jetes qe ndihmon ne sherime njerzore duke ballancuar barashpeshat ne shendet dhe ehst ndikuese jashtzakonisht pozitive -un emendoj popullin tim sportiv -
RRuget e kosoves dhe shqiperise dhe ku do q ejetojne shqiptaret duhet te ken vende te veqanta te vrapimit ku njerzit duhet te vrapojne ne natyre .
Poashtu rruget e bicikletave duhet te jen te veqanta .
Ky populll duhet te ket ligje nacionale te veqanta per popull dhe per shtet rreth sportit boksi karate dhe gjudo futbolli nbasketi biciklizmi dhe te gjitha te tjerat edhe pleqt duhet te ken rruget ne natyre te veqanta te vrapimit dhe per bicikleta .
Sikur te kisha mundsi ket do ta beja strukture nacionale dhe detyrim te domosdoshem qe secili qytetar te ben 10 kilometra vrap ne dite si detyrim per shendetin -
Poashtu do te beja ndalese absolut te duhanit dhe ndejave pasive -
Vetem sporti e shpeton popullin shqiptar nga traumat qnjerzore perjetuese qe perjetoj ky popull neper shekuj nga pushtuesit e fllqit te cilet perseri e kanosin me rreziqe perseri pushtuese . autori i mergimit ne mergime xhelal ferizi ----i poshter dhe te poshter ishin te gjith ata q e provokkuan autorin xhelal ferizi qofte edhe me fjalen me te vogel qe i shkaktuan reagime ose merzi shqetsuese -te poshter ishin te gjith ata qe nuk ja degjuan fjalen pozitive dhe e tallen -te poshter ishin te gjith ata qe i bene dem atij -te poshter ishin te gjith biznesmen qee tallen per qeshtje e ide te mdha le ti fusin ato para ne prapanica ata se si duhenm asgje askuj ata njerz te ndyre e te pa shpirte -te poshter ishin edhe ata te pa ndegjueshmeit qe nuk e ndegjuan kur e mira ishte ne interes te perbashket te shoqerise -te poshter jan edhe qeveritaret qe e mohojne me te tilla sjellje siq po sillen edhe ndaj popullit te vet-megjithat autori mbijetoj dhe po mbijeton po ece me hapa te vet dhe esht gjalle me forca te veta dhe ndihmen e perendisė te madhit zot i cili e mbane ne jete fllqisi e madhe ekesaj jete jan tradhtari dyftyrshi dhe provokatori

lirik
14-02-13, 08:00
Rruget dytsore dhe rrugicat e lagjeve neper qytetet shqiptare ku do ato
neper qytetet e kosoves etj ne gjith shqiperine etnike
ato rruge te mbrendshme nepeer lagje duhet te jen me gure katrore qe te dallojne nga asfaltet kryesore -
per te bere bukuri jeten dhe pamjen e nje qyteti rruget qe ndahen nga asfalti kryesor i gjydes duhet te jen me gure katror qe te dallohet gjithmone dalja ne rruge kryesore -sepse asfalti nuk jep qdo kund bukuri per veq ne rruget kryesore te qytetit ndersa secila rruge ebanuar me banore duhet te jet rruge me gure katrore -kjo do ta ndihmonte edhe komunikacionin dhe qytetaret qe dallojne perparsine e daljes ne rruge kryesore qofte me automjet qofte me biciklete qofte kembsori------RRUGET ME GURE KATRORE TE RREGULLUAR BUKUR DHE DREJT ME MJESHTRI DHE ME DRITA TE ZBUKUROHEN R ATO RRUGICA ATY ESHT VLERA DHE HJESHIA E JETES DHE NJE QYTETI APO NJE FSHATI TE ATDHEUT
mendoj se ka ardhe koha qe fhsatrat e kosoves ti ken te gjitha hyrjet neper lagje te tilla rruge me gure katror qe dallojne nga asfalti --rruget e ndriquara me katrore bejne bukuri te veqant dhe me drita qe i japin secilit fhsat pamjen e nje qyteze - mendime te autorit xhelal ferizi

lirik
14-02-13, 08:47
Ne se Amerika dhe europa ne pergjithsi perendimi e lėnė ne balt kosoven dhe popullin shqiptarė te pa bashkuar ne force nacionale-
qe vet ata pra shqiptaret -

- te mund ti bejne balle pansllavizmit te eger dhe qnjerzore -

Me shqiperi te dobt dhe te shpartalluar e nen sundimin vasalitetin mvaresine e serbise-
e te sllaveve d he pansllaveve amerika as perendimi nuk mund te bej kurfar aleance
hiq kurfare prandaj amerika dhe perendimi duhet ti ndalin prrallat e te mos na tregojne prralla as turqia -

ky do te jet fundi i pergjithmonshem i qfar do besimi dhe ardhmerie ndaj perendimit
dhe te tjerve ne te ardhmen dhe fundi i te gjithave por ndoshta e dhe i shqiptarve
-por kjo do te ju kthehet perjetsisht si bumerang i perjetshem edhe perendimorve per keto sjellje deri tani vertet neveritse ndaj shqiptarve sepse shqiptaret jan shteti me o dobt ne bote edhe me te dobt se shum fise te harruara te afrikes ku neper mal shkojne fise te mjera
.
Populli shqiptarė per veq se do te humbe definitivisht besimin te perendimi por edhe aleancen perjetsisht ndoshta-

Prandaj perendimi duhet te jet shum i matur se si vepron me interesat jetike zhvillimore te shqiptarve sespe ne shqiptaret jemi njerz e jo kukulla :


sepse kemi nevoje per jete te dinjitetshme e zhvillim te madh ekonomik
e jo per varfri mjerim tallje loje e neperkembje poshtrime
,
-sepse nese shqiptaret edhe njiher hyjne bien opkupohen
nen pushtimin sllav -

asnje shqiptar i vetem kurr ma hiq asnjiher ne jeten e tij
nuk do te bejn e ma kurr a sperpjekjen me te vogel as sakrifica as ma te vogla


per te dale nga ai pushtimi pasnllav e as q e do te mendoj kurr aleancen me perendimin ,


as kalimin ne taborrin perendimore per shkak te talljes s e pamshirshme
,
qe deri tani perendimi e beri me ne duke mos na forcuar si faktor ushatrak ekonomik kunder serbve dhe rusve te rrezikshem dhe ky ishte shansi i vetem historik qe nuk do te perseritet m,a nes e perendimi e leshon nga dora kesaj here ket rasdhe si q e ka ne dore mendoj se ky duhet te jet fundi i lojes se perendimit me ne -sepse ne token tone duhet te derdhen triliarda per zhvillim ne menyre q e sllavet te ngecin shum prapa nesh ne qdo zhvillim -

ne menyre q e ne te mund te perballojme rusine dhe pansllavizmin -ne menyre q e serbia te mbetet shum larg me zhvillim ne krahasim me shqiptaret -
vetem keshtu kuptohet aleanca e vertet shqiptare me perendimin por jo si koloni dhe poshtrim qe shqiptaret po e ndjejne ne kurriz dhe po i ndjejne klanet shqipfolse tradhtare ne shpine qe po i perkrah perendimi per te ua vu zgjedhen e varfrise ne perjetsi shqiptarve dhe per ti shprenda ne per bote si skllever larg nga toka e tyre neper mjerime duke i lene si varreza sociale si lypsare rrugve te botes dhe rrugve te atdheut-Pra mire le te mendohet perendimi dhe te gjith aleatet qe mendojne te na bejn mik e partner aleance se aleancat keshtu nuk behen un skllav e ti zotri

ne keto raporte nuk ehst e qnerueshme asnje aleance kurfare

-por nese trojet shqiptare bien edhe njeher ne kthetra te rusise e serbise
si te dobt q e jan me te dobtit ne bote per kah zhvillimi e qe me qellim perendimi keshtu e la
ne ket gjendje te stermjeruar -
ather me te vertet do te jet fundi i te gjithave
dhe do te ket me miljona ali shukri e fadil hogje e
sinan hassaana azem vllasa remzi kolgeca e me miljona tjere qe
qe do ti kundervihen perendimit perjetsisht duke qene ne anene pansllavizmit

loja mashtruese e perendimit ma kurr nuk do te ece -sepse po shihet qe aleanca me ne ne keto kushte aspak nuk esht serioze dhe vendi po perjeton mjerim ekonomik


dhe nje dite mund te sulmohet dhe te pushtohet nga ruset e serbet -ather shqiptarve nuk ju mbetet ma kurr rruge tjeter per veq se te behen aleat te perjetshem
s e bashku me sllavet dhe kinezet --perendimi qysh tash duhet te ja ven gishtin kokes
e te mendoj se nje shqiperi etnike kaq e dobt nuk mund ti bej balle forcave gjithnji e ma ageresive gjithnji e ma te zhvilluara ruso kineze e te tjerve
esht koha ezhvillimit te shqiptarve ne menyre qe pansllavet as te mos guxojne te mendojne kurr as kufijt e shqiptarve per ti prekur
.
Talljet qe i bejne perendimoret me ne duhet te marrin fund perjetsisht
-ne kemi be sakrifica te mdha per vete por edhe per perendimin
per te ardhe ne keto aleance dhe per tu rreshtuar perjetsisht me perendimin kunder sllaveve
dhe kinezve e te tjerve q ejan shum sakrifica te mdha pe rne shqiptaret -ku po na kundervihet e gjith bota latinet irani kina korea rusia serbia greqia e shum e shum tjera lubi e kulqedra te forta pra amerika australia gjermania anglia turqia si aleat duhet te derdhin triliarda e triliarda dolalre per secilin shqiptar per ta aftesuar si zhvillim te pergjitshem dhe ekonomik -si ushtaraka si ekspert te pergjitshem dhe zhvillim mahnits te atij vendi me kazermat me te forta dhe bazat ushtarake me te forta ne bote te aftesimit te gjeneralve shqiptar qe duhet te jen me te shkolluarit ne bote ku do q e jan dhe me ekonomine ma moderne ne bote si vendi me i perparuar ne bote ne menyre qe serbet as te mos guxojne te kthejne koken kah kosova eshqiperia per qellime pushtuese as te mos guxojne ta mendojne ma ne te ardhmen -
Vetem keshtu ka kuptim aleanca e shqiptarve dhe perendimorve -
por nuk ka kuptim tjeter kurfare -sepse nuk do te jet kurr e mundur q enje komb kaq i dobt te mbrohet nga askush ku edhe nje shoqate e gjeutarve te huaj mund ta pushtoj kosoven ne keto kushte e shqiperine prandaj perendimi duhet te jja ven gishtin kokes ne keto rrethana teper te komplikuara se ne qfar niveli po qendron ne raport me ne .


ket gjė taborri i alences perendimore duhet ta kuptoij shum seriozisht e jo me tallje
me shqiptar-

perendimi kontaktet duhet ti mbaj me autorin xhelal ferizi dhe patriotet e vertet te shqiptarve
e jo me hashim thaqin e sami lushtakiun e klanet gjakpirse eme gadafet e mubaraket e shqiperise etnike as me miqt e jelcinit si egoisti behgjet pacolli -
e as me titstin isa mustafa e fatmir sejdia e ze shtjerrtin nexhat daci e a sme te tjere t ata
tjere sabotator q emjerun atdheun tone si berisha edi rama fatos nanon pijaneci
por duhet zgjedhur njerzit tamam patriot qe e duan dhe ju dhimbset sinqerisht atdheu
PERENDIM MJAFT TALLJE ME NE MA KETU ESHT KUFIRI I LOJES VIJA E KUEQ PER
JU -
sikur te donte perendimi sot trojet shqiptare do ishin trojet me rritje ne tridhjet perqind dhe njiqind per qind populli yne i punsuar dhe i pasur qe me shum sukses do ju kundervihej hordhive sllave dhe kineze por shtrohet pyetje prej nga rrjedh gjith ky kundershtim kaq i madh i kinezve ndaj shqiptarve nje popull kaq i madh nje kine kaq e madhe kundershtare ne keto kohra esht tmerr i madh per nje popull te vogel per ta pas kunder si dhe kundershtare
poashtu indija -perendimi duhet ta marr shum seriozisht qeshjen shqiptare e jo te forcoj vetem turqine por edfhe shqiperine etnike

lirik
14-02-13, 08:52
Po e cekuedhe njiher qarte se perendimi nuk duhet ti kontaktoj klanoret
e zi djajt e zi shqipfols anarkistet shqipfols te ashtuquajtur shqiptar -
sepse ata nuk jan shqiptar
por jan shqifpls -
dhe jan qifligar interesagji -
dhe sabotuesit me te mdhej te kombit

emrat qe i ceka ktu ne faqen lart me emer dhe emra te tyre pra qe po dihen tash ma kush jan


-por amerika dhe vendet e interesuara per aleance serioze me shqiptar
duhet ti kontaktoj patriotet e vertet te shqiptarve
-
qe po e shfaqin hapur d eshiren hapur -
dhe kembnguljen e madhe per ndryshime dhe per bahskimin eshqiperise etnike si force e jashtzakonshme ushtarake ekonomike sepse alternative nuk ka tjeter seps enje shqiperi e dobet esht vetem tallje dhe asgje tjeter -poashtu deri sa izraeli nuk na njeh ne -ne nuk mund ti besojme nji vendi te tilel dhe qarte duhet te ndahen vijat
.........
-
per ket perendimi duhet te bindet qarte per pozicionin tone te shqiptarve -
ose perendimi fare nuk ka interesa per ne-ather jan te tjeret q e kan interesa per ne -

e sa per patriotet e vertet shqiptar ne kurfar rrethanash -ata nuk duhet lene te anashkaluar siq po vepron perendimi -duke i perkdhelle vetem sabotuesit shqipfols -


Ata klanoret sabotues shqipfols nuk kan interesa nacionale
por ka intersa vetem per klanore vetiake qifligare gadafainae mubarake
sabotuese
ndaj shqiptarve dhe jan tradhtar te interesave nacionale te shqiptarve

- ata q e e na e mbajne zgjedhen e varfrisse -
dhe mos zhvillimit ne qafe qe un mendoj
se kjo kaste politike shqipfolse q ejan tani duke sabotuar

komplet duhet te largohen nga skena politike e atdheut -
dhe duhet te dergohen ne pune ne miniera neper horizonte per te punuar atje e kan vendin ata -

sepse jan anarkist dhe sabotues te zhvillimit shqiptar -
a po nuk u deshmua veprimi i tyre ndaj atdheut deri me tani siq vepruan

lirik
14-02-13, 09:11
NE shohim te ata te perendimoret aleatin e perjetshem dhe ata kursesi nuk duhet te na zhgenjejne ata -
esht shansi i fundit i historise -
por duhet te japin maksimiumin ata per forcimin e kombit shqiptar-
ne te gjitha fushat ekonomike dhe aleances se sinqert me shqiptarė--
si muri me i forte antisllav dhe antikinez qe ata kurr te mos depertojne ne keto ane -

por ne shohim si disa gjėra nuk jan te rastesishme dhe po behen pune te kqia sabotuese ndaj shqiptarve -
.
Per shembull-

Ndarja e mitrovices qellimisht nga kontributi agjenturesk franqez-
ne sherbim te slalveve -
dhe heshtja e amerikes ne ket rast ne fakt ne humbem veriun e atdheut-per seri pas shkeputjes se tokave tjra si ulqini plava gucia presheva bujanoci medvegja etj


dhe esht e pa kuptueshme kjo dhe sjellejet absurde e perendimorve ndaj nesh ather ne nuk jemi aleat me keta njerz por si duket jemi armiq nese ata keshtu vazhdojne te sileln

-
ne disa raste poashtu sjelljet e toleruara te unmikut ne teritorin e kosoves
gjat gjith kohes ne kosove qe degradoj kosoven tmerrshem deri ne nje gjveshje mjerimi


dhe kthimi i favoreve serbe ata serbet kalobal te cilet kan bere mizori te papare ne historine
e njerzimit ndaj shqiptarve -

qka ne vend se te flitet gjithmone vetem per marrjen e te drejtes -
se shtetsise -
te kombit vrases mizore te civilizimeve siq beri serb si serb si komb dhe shtet i rrezikshem ne bote ma i zi se fashizmi i luftes se dyte botrore me gjenocide

q e nxite konflikte te peermasave te rrezikshme botrore siq nxiti dy lufta botrore dhe pe rpak e nxiti te treten

kombi serb privilegjohet ku do ne ratsin e shqiptarve dhe diskiriminohen shqiptaret -pra si kombi shqiptarė e si perendimi europa amerika dhe te tjeret -
esht dashur qe gjat gjith kohes te flasin vetem per protektorat
dhe kontrolli te shtetit serb qe te kontrollohej shteti serb pa te drejte shtetsie per shkak te gjenocidit mbi njerz mbi civil dhunen barbare masakrat mbi fmi
dhe dhunen sekusale kolektive ne fermra por orgjite kanibale serbe akoma perkdhelen gjoja neper mes kishave -

por jo po shihet s e perendimi eperkdhele serbine edhe pse nuk do te duhej
te ket shtet serb kursesi sepse shteti serb perben rrezik pe rluftene trete botrore -

e q-na u dasht ne ky bashkpunimi rajonal botror ose bashskpunim
per te humbe troje te rja pse pra dhe gjith keto vuajtje te shqiptarve -

lirik
14-02-13, 09:16
Ne na duhej njohja nderkombtare e menjihershme dhe hyrja ne okb si antar shtet shqiptar i rrespektuar -referendum per bashkim shtet etnik te shqiptarve
nen flamurin e kastriotit shqiponjen me dy krena
e jo pallavrat e serbve te rusise

Ne na duhej qe ky shtet siq esht koosova shqiptare -

te jet shtet i garntuar perjetsisht dhe me i forti ne bote sepse pret rreziqe te mdha
ku planeti mund te ndizet me lufta te mdha me permasa katastrofe

te botes derisa nje shtet i forte etnik i shqiptarve do ti ndalonte keto rreziqe

ndersa me serbine te bisedohet vetem per krimet dhe te zezat
qe i ka bere serbia -
q e na i ka bė dhe demshperblimet dhe per marrjen e te drejtes si shtet serbise -serbia nuk duhet te ket te drejte shtetrore por protektorat te kombeve te bashkuara -
per shkak te rrezikut te madh qe serbia mund te nxis me lufta botrore

lirik
14-02-13, 09:47
Ne esht dashur ta bindim boten dhe ku do ne bote esht dashur te flasim vetem per ket teme mosnjohjen e serbise si shtet nga bota
dhe kontroll serbise pa te drejte si shtet per shkak te gjenocidit ndaj kombeve dhe te mbahet nen kontroll serbia
si protektorat nderkombtar pa te drejte gjithnji nen kontroll-
dhe serbia pa te drejte shteti si e rrezikshme per shkak te veprimeve te vet
serbise qe rrezikon te ndeze lufta botrore -
dhe ky kontroll duhet ti behet serbise kontroll nderkombtar protektorat
nga kombet nga e gjith bota per ta kontrolluar serbine perjetsisht -
dhe per te mos ja lene te drejten si shtet

-
dhe per te ja marr te drejten e shtetit serbise per shkak te kanibalizmit njerzor
qetniko vrases -
sepse logjika primtive antinjerzore serbe esht logjike e gjenocidit dhe sptastrimit etnik ndaj popujve -
poashtu logjika e qytterimit si garancion njerzore

dhe perkujedesje njerzore dhe ardhmeria njerzore -
duhet te marrin para sysh garancionet njerzore te paqes botrore qe i rrezikon serbia kanibale
-
ARdhmerite njerzore per paqe e civilizim
nuk japin garancion njerzor me nje serbi kanibale-
gjenocidiale te krimeve te papara ne njerzim nje serbi te planeve qubrilloviqiane magjupeske pansllave te konglomerateve te gjakut kanibal te perzier te pa asnji lloj fismnikerie per tu shquar as si njerz e as si qenje njerzore per veq se ne gjakune tyre te helmuar ka krim dhe kanibalizem lloj i bishes qe shkatrron dhe ndikon keq negativisht duke traumatizuar civilizimet me krime kanibale ndaj fmijve dhe civilve duke shkuar ne armiqsi te skajshme te pa para mbi dhe -
Nes enjerzimi nje serbi te tilel magjupeske kanibale pasnlalve te endacakve barbar e perkdhele gjithmone ather nuk ehst ne rregull a smendja as vlera e njerztimit e kjo vlene edhe per kinen qe po ua kthen shpinen perendimorve e po rrshtohet me kanibalet sllav duke poshtruar vet civilizimin e saj
mendoj se kina duhet te analizoj qdo veprim dhe plan e sjellje te rishqyrtoj mire raportet dhe te rishikoj gjithqka mire ne analize ne rapor me shqiptar


ne rastin e shqiptarve kina duhet te mendoj mire dhe te din mire perse rreshtohet ne anene panslalveve kanibal per ket veprim do te vie koha kur kina do te pendohet shum rend jashtzakonisht gabueshem e rreshtuar dhe pa menduar analitikisht dhe ne nivele me vlefshme

-
Serbia ka vra foshnje dhe ka dhunuar moralin e kombit shqiptar-
per se u dasht te bisedohej me serb shkie -
per qka tjeter per veq se per apele kombeve te botes qe serbine ta marrin nen kontroll-
dhe pa te drejte shtetsie ta kualifokojne si teritor neutral pasi gjysmen esaj te ua kthejne shqiptarve trojet e grabitura qe jan shqiptare nishi molla e kuqe vranja etj

- q na duhet ne
bashkpunimi rajonal e kanibalizma qe na rrethojne
ne na duhej koncentrimi ne zhvillim dhe aleanca serioze pozicionime te qarta


dhe perparime te atdheut dhe format e bashkpunimit speciale-
dhe gjetja e qelsit diplomatik me kombe ne menyre qe ata vet popujt tjere
te na lusin per bashkpunime -

Q na duhet ne kjo q na u dashten ne bisedimet me serbi ne qfar do forme tjeter per veq apelit
dhe kemnguljes se madhe nga ana e gjith komb it me apele ne kombe
ku do e diplommcia jone do te koncentrohej
kah do e ku do me shkrimet dhe ankesat ne gjygje nderkombtare-
qe serbise ti merret e drejta e shtetit -
per shkak te krimeve ndaj shqiptarve
e ti paguaj mekatet ne bosnje ne kosove ne kroaci-

Qka do te thot ky nenshtriim i ketij populli te mjere ndaj serbise-ne keto kohra
-


dhe ky nenshtrim ndaj te mjerit faktorit faktorit nderkombtarė
qe nuk po edin kush esht pansllavizmi kanibal terroist -


-perrse shqiptart nuk mendojne njiher te vdesin koletivisht per nje qellim perfundimtar emadhor

-

por aq shum tregojne egoizem per jeten e mjere

e gatishmeria per te vdekur per qellimin madhor

ku esht ajo ndjenje nacionale -

dhe plani xyne nacional per ti bere dem te gjith te tjerve -deris a te tjeret silen keshtu me ne
-
qe tallen kaq pa mshirshem me ne-

ky do te ishte ideali i kombit shqiptar q e te tjeret te ken pasoja te tmerrshme pas -
talljeve qe na i bejne vazhdimisht ne kohra te ndryshme-

gjat gjith kohes me te gjitha llojet e bizariteteve mashtrimeve rrenave dhe diskriminimit ndaj kombit shqiptar

lirik
14-02-13, 09:58
Pastaj shtrohet pyeja ketu perseri te atdheu dhe sjellja enderkombtarve si hakerupi i tmerrshem antishqiptar e shum tjere qe vepruan negativisht ndaj kosoves

-
ka dhe disa fakte tjera qe deshmonin s e bashksia nderkombtare-
nuk na e don te miren si komb shqiptar aspak-
dhe ky duhet te jet shkak tjeter per forcimin e patriotizmit shqiptar dhe trajtimit neper mes bires s e gjilperes te tjerve -
Marrim si psh -veprimet e unmikut ne kosove-
qe ishin antishqiptare anakronike armiqsore
-
dhe te disa vendeve tjera djallzore-

qe me ane te bojkoteve me te dhimshme-
na lenin ne pozicione te mjera -
duke na luftuar ne menyren ma bizare me te gjitha format edenigrimit -
me ane te nje varfrie dhe sabotimi te papare-
duke dashte te bejne kosoven edhe shtepi publike -e te marrin femra shqiptare per nnje kafshate buke per ti poshtruar pasi edhe serbi i dhunoj e i poshtroj -ky poshtrim nuk i ka ndodhe asnje populli te botes ne ket menyre kaq bizare e te pa mshirshme shpirte kazem -

u pa qellimi i te huajve dhe shpirti katil e mizor ė ather pse shqiptaret duhet te ken mirkuptime ndaj te tjerve ata duhet te ken mirkuptim ndaj vetvetes -ose le te zhduken nes e duan te silen vazhdimisht si fare e keqe q kerkojne athe rne ket planet pse rrnojne -
nes e nuk mbledhin mende ata
e nuk ndryshojnePolitika e bashksise nderkombtare poashtu sulmonte shtresat patriotike shqiptare njejt si serbia me plane ne bashkpunim me klanet tradhtare shqiptare -
dhe perndiqte burgoste te gjith ata q e kan dhene kontribut per atdhe-

atdhetaret e ketij kombi jan ne rrezik nga provokimet ku do te tilla dhe sjellje te pista te antishqiptarve -

patriotet ishin shtresat me te rrezikuara sociale e tj-
pra kjo politike e te huajve dhe mercenarve esht kunde rkombit shqiptar rracizem i pa pa pare nis histori dhe zullum ene disa raste
shum ma keq se sundimi
zullumqar i osmanlive dhe pushtuesve sllav neper shekuj -

nuk jan keto plane djallzore te rastit
por prapaskene e dikuj qe diten na shtiren miq e naten na vrasin -ME PLANE TE MIRE MENDUARA SADISTE -ANTISHQIPTARE

lirik
14-02-13, 10:07
perndjekja diskriminuese e shqiptarve sidomos e shtresawve patriotike dhe familjeve qe nuk ishin tradhtare

ndodhi ne forma bojktoti varffrie te pa pare e organizuar mire dhe me plane djallzore
nga te huajte dhe klanet mercenare -
dhe anashkalimi i familjeve te shendiosha shqiptare behet me liste njejt si ne kohen e serbise
kjo shkelje ne dinjitet njerzor te familjeve atdhetare shqiptare
te atyre njerzve q e kan kontribuar per atdhe -behet me qellim nga klanet e zeza qe buron nga qenefet nderkombtare per tu derdhur si ujra te zeza mbi qeshtjet shqiptare -per te mos lene ardhmeri kurfare e te mos shohin kurr drote ata q e angazhohen per atdhe -
ndersa hilegjite nuk kan kriza dhe kjo politike eideodiferencimit u praktikua nga unmiku dhe perendimi poashtu ne nje mase qe po shihet -

dhe marrja ne dore e drejtimeve te ndryshme nga ana e klaneve antikombtare ne shum aspekte
po shihet -

qe po i shkaktojne vuajtje shtreave patriotike te kombit-

planet n nga ata njerz te djallzuar si klanet e zeza jan klane gadafiane mubarake -
sadiane -
kukulla mercenare te cilat sundojne popullin shqiptar me ndihmen e bashksise nderkombtare qe po ben pune tradhtare ndaj kombit tone pa ja nda -
ne krye me rusine e kinen antinjerzore te cilat do ta rrezikojne planeti n me muskujt e tyre qe ua tregojne popujve te vegjel dhe me mendjen anticivilizues e te kompleksuar te muskujve barbar kanibal qe te menduarit esht kunde rpaqes mirqenjes kulturs dhe civilizimit e te drejtave njerzore -
Favorizohen klanet e zeza dhe viruset anti shqiptare parazitet dhe askushat
qe kurr ma pare q e nuk kan kontribuar per atdhe-
keto jan plane te qellimshme antishqiptare te shum te dhimbshme
-
ne menyre qe atdheu yne te mos shoh asnjiher dite te bardhe -
as te mos ket kurfar afirmimi as ne zhvillim as ne jete ne suksese ekonomike-
por edhe ti bej te mendoj mire ata qe angazhohen per atdhe se qka do ti gjene ne se angazhohen ne sherbim te atdheut-
jan keto listat e zeza qe ju dorzohen kukullave tona shqipfolse se si duhet te veprohet -
dhe ata se bashku me aleatet e zi veprojne -natyrisht ketu ka dore edhe rusia dhe politika e saj kanibale e serbia e te tjeret qarqe agjentureske antishqiptare
.

lirik
14-02-13, 10:18
Nuk dihet numri i vetvrasjeve te shqiptarve nga mjerimi traumat depresioni smundjet zhgenjimi thyerjet varfria despotzimi i sjelljes mohimi dhe neveria e shum qarqeve asociale klanore -
ata hamshore qe u sollen keshtu pa rrespekt ndaj te vuajturve
disa nga ata e kishin deri dje vetem nga nje dhi dhe lecke harrni ne prapanice
dhe ishin kurkusha -
e kur ju erdhi koha u treguan si bisha ndaj popullit te vet
Shqiptaret edhe u vetvrane nga uria dhe mjerimi varfria vetvrasje deprsive
nje popull i dhunuar me depresione por edhe i mjeruar i poshtruar neperkembur


Trajtimi negativ i shum ushtarve te uqk s patriotve ish te burgosurve politik

a esht kjo rastesi-jo dhe jo kursesi por vetem plane te kordinuara mire dhe me qellim


pastaj burgosje e pjestarve te uqk s- derisa serbet e qubrilloviqit dhe millosheviqit kishin bere kerdi ne civil shqiptar dhe perkdheleleshin nga bashksia nderkombtare -padrejtesia ndaj te gjitha familjeve patriotike te kombit shqiptar
te burgosurve politik e etj esht plan i qarqeve nderkombtare agjenturske antishqiptare ne bashkpunim me klanet tona qe po veprojne ne menyre katile ndaj ktyre familjeve
te verteta shqiptare
ky esht atentat ndaj kombit shqiptar pe rte angazhuar pjjellat e tradhtarve ne procese politike sepse edhe unmiku vet i dha serbis e para dhe financa qe te ja dergoj dosjet e spiunve unmikut ne menyre q e unmiku ti favorizoj ata mercenar kunder shtreses patriotike te popullit shqiptar
-pra gjithqka u be me plan shihej qarte dhe qellimi


-ndersa hajnia korrupsioni i shqifplsve beri kerdi
anashkalimi mohimi i qellimshem i ketyra shtresave te popullit ishte me qellim
ne menyre q ete thyhen ata perjetsisht dhe te denigrohen


Familjet teper kontribuese dhe atdhetare
shkeleshin dhe favorizimi i madh i behej antikombtarve i antishqiptarve shqipfolsa
.
NUK JAN KETO POSHTERSI TE RASTIT POROVIJNE DIREKT SI PLANE TE DJALLZUARA DIRIGJIME NGA ARMIQT E KOMBIT SHQIPTAR-
NGA RADHET E BASHKSISE NDERKOMBTARE DHE LABORATORET ARMIQSORE TE TYRE TE QELLIMSHME QE ZBATOHEN MIRE PIKE PER PIKE NE TROJET SHQIPTARE NGA MERCENARET Q E JAN ANTIS HQIPTAR E BEJNE SABOTIME NE ATDHE-
POPULLI SHQIPTAR I KA TE QARTA TE GJITHA VEPRIMET E TILLA ANTISHQIPTARE

lirik
14-02-13, 11:03
Prostitucioni degradimi masiv i shoqerise shqiptare kohet e fundit u shfaq si mode degjeneruese dhe poashtu me plane te qellimshme sklalverues e
planet skllaveruese te varfrsie ne menyre q e me leht te zhvillohet lypsaria dhe prostitucioni te shqiptaret dhe te thyhet dinjiteti -
te ndalohet perspektiva dhe te behet kolonizimi shfrytzimi minierave
shqiptare pa mshirshem si koloni dhe trajtimi si poshtrim ne menyre qe shqiptaret te mos ken kurr asnjiher industri e a s prodhime --poshtrim ky kolektiv ma zi se ne kohene perandorive
qka po shihet s ejemi ne pushtime te perandorive te pamshirshem
te osmalive te pansllavizmit dhe perendimit me armiq te shum nga e gjith bota te cilet pamshirshem i ja n hudhe ne shpine popullit shqiptar
poashtu duke regruatuar shqifplsa te zi klanor mercenar njejt siq vepronte dikure serbia
-

me nje poshtersi te pa papare antishqiptare e padrejtesi diskriminim-


duke e lene shqiperine etnike si varreze mbeturinash varreze soaciale
me plot krime korrupsione shoqeri qe ngulfatet nge mjerimet -
dhe vrasjet mafioze pas shpine ku vrasja dhe vetvrasja prostitucioni jan bere ushqim i perditshem

dhe mjerim i pa pare ndonjeher

dhe ne shum aspekte bejne sabotime dhe zvarritje shtypje qnjerzore
ne forma degradues e dhe sabotime me varfri porstitucion
denigrime qthurje duke e lene si nje tampon zone shqipoerine etnike
si shtepi publike
per te ja thye rpergjithmone kreanrine dhe kulturen shqiptarve
+pra si shtepi publike te mbetet shqiperia etnike per te gjith kalimtarete botes vend ku mund te hyn qdo kush ne shtepi publike pa dyer e dritare

shqiperia etnike u degaradue si kurr me pare dhe ansjihe rne historine e njerzimit -

per ket zhgjyr makaber esht fajtore bashksia nderkombtare armiqt dhe klanet shqipfolse armiqsoredhe ku do ne shqiperine etnike shkelja e te drejtave te njeruiut
hakmarrje pas shpine vrasje me pagesa krime kanibale rreziqe pa sigrui primitivizem klane hakmarrs egrupe qthurje anarki pa rregullsi vjedhje votash poshtrim grabitje pronash pa drejtesi favorizime te kqiajve dhe diskriminie ndaj atyre q e kan kontribuar
per atdhe dhe e duan atdheun e deshten atdheun

a jan keto te rastesishme natyrisht jo jan plqane qubrilloviqiane unmikoviqiane pansllaviane perndimore e turke arabe kineze te jlaneve shqipfoplse dhe te gjithve mbi nje popull te pa fajshem duke e bere si qenef publik shqiperine e kosoven vend plehrash dhe provash publike te te gjitha avanturave te mundshme

.

Gjithsesi perendimi dal ngadal me vet shkatrrimin e vet me krizen me borgjet dhe recesionin
po shkele mbi te drejtat e shqiptarve pak e ngapak gjithnji e ma shum-
duke ja ngushtue lakun shqiptarve e ka zhyte ne borgje shqiperine etnike qe as shekujt nuk mund ta paguajn e as brezat q e vijne te shqiptarve dhe kjo nuk ehst aleance por lak ne fyt shqiptarve

dhe gjetje e kohes me te mjeruar kur shqiptaret vuajten ne tmerr nga te gjitha sundimet
e huaja


dhe akoma nuk po dihet perse keshtu po na zhgenjejne keta kaq shum e q far faji ju kemi bere ne ketyre gjat historise --sikur ne te ua benim gjith keto te kqia ketyre keta do te na e hedhnin atomin ne me rastin epare q ete kishin -

por do te dal gjithqka ne shesh gjithqka kur nje dite gjithqka do te analizohet
nga analistet tane te analizave speciale per veürimet antishqiptare q e jan bė-


dhe kjo flet se do te ket lufte te perjetshme te kombit shqiptar per mbijetes-


dhe do te ket gjithmone jashtzakonisht anime shum te befasueshme ne rreshtime aleancash
sepse ne fuqi ka hy tradhtia dhe me popullin shqiptar po tallen -
tallja dhe lojrat kushtojne nje dit pa dyshim

keshtu esht kjo kur gjėrat nuk merren seriozisht kur diplomacite ekorruptuara
dhe te shitura veprojne ne dobi te pansllavizmit e kinezve dhe tradhtojne interesat e botes perendimore ku bejme pjes eedhe ne shqiptaret -

Ne perendim ka shum tradhtar q epunojne per intersa te rusve e te kinezve ka shum burokrat dhe njerz q eanojne e shiten per interesa e para ka njerz te pa kurriz dhe mjeran q etradhtojne kombin e vet dhe aleancene perendimit -prandaj behen keto poshtersi e padrejtesi
ndaj shqiptarve -
sepse rusia ka miq e bahskpuntor ku do ne bote dhe asaj ja lepijne kembet shum kush
nga nderkombtare qe ne as me mend se marrim -prandaj syte mbani hapur dhe shihni
se kush me kend esht e ne anen e kujt esht sepse gjithqka syte jan per me pa prandaj
un personalisht jam shum i zhgenjyer
dhe i befasuar -te gjith ekemi poa me sy te ballit kur kancelari kol i gjermanise dha shuma prrallore per ta ble gjermanine ndersa kancelari schröder deshti te ja shes gjermanine komplet rusise dhe panslalvizmit dhe vetem pak mungonte qe kjo te ndodhte perfundimisht ja pra keta jan ata tradhtaret e europes ka edhe ne amerike tradhtar prorus e spiun sa te duash edhe ne kine edhe ne indi e ne vendet arabe ketu jan shembujt dhe e keqja te administratat e korruptuara marionetet tradhtare kukullat qe rusia i qet neper bote ne vend e te rendesishme ku do dhe pastaj jan pasojat e renda edhe per ne shqiptaret pra klanet anti shtetroree antikombtare si klani i asadit te sirise qe e sht kukull maronet e rusise klan tradhtaresh q epo jeton ne anije ruse dhe prej aty dirigjon shfarosjen epopullit sirian klan i cili po e shfarose kombin e vet -autori i mendimeve dhe shkrimeve opinione ne mergim xhelal ferizi

lirik
14-02-13, 11:03
Prostitucioni degradimi masiv i shoqerise shqiptare kohet e fundit u shfaq si mode degjeneruese dhe poashtu me plane te qellimshme sklalverues e
planet skllaveruese te varfrsie ne menyre q e me leht te zhvillohet lypsaria dhe prostitucioni te shqiptaret dhe te thyhet dinjiteti -
te ndalohet perspektiva dhe te behet kolonizimi shfrytzimi minierave
shqiptare pa mshirshem si koloni dhe trajtimi si poshtrim ne menyre qe shqiptaret te mos ken kurr asnjiher industri e a s prodhime --poshtrim ky kolektiv ma zi se ne kohene perandorive
qka po shihet s ejemi ne pushtime te perandorive te pamshirshem
te osmalive te pansllavizmit dhe perendimit me armiq te shum nga e gjith bota te cilet pamshirshem i ja n hudhe ne shpine popullit shqiptar
poashtu duke regruatuar shqifplsa te zi klanor mercenar njejt siq vepronte dikure serbia
-

me nje poshtersi te pa papare antishqiptare e padrejtesi diskriminim-


duke e lene shqiperine etnike si varreze mbeturinash varreze soaciale
me plot krime korrupsione shoqeri qe ngulfatet nge mjerimet -
dhe vrasjet mafioze pas shpine ku vrasja dhe vetvrasja prostitucioni jan bere ushqim i perditshem

dhe mjerim i pa pare ndonjeher

dhe ne shum aspekte bejne sabotime dhe zvarritje shtypje qnjerzore
ne forma degradues e dhe sabotime me varfri porstitucion
denigrime qthurje duke e lene si nje tampon zone shqipoerine etnike
si shtepi publike
per te ja thye rpergjithmone kreanrine dhe kulturen shqiptarve
+pra si shtepi publike te mbetet shqiperia etnike per te gjith kalimtarete botes vend ku mund te hyn qdo kush ne shtepi publike pa dyer e dritare

shqiperia etnike u degaradue si kurr me pare dhe ansjihe rne historine e njerzimit -

per ket zhgjyr makaber esht fajtore bashksia nderkombtare armiqt dhe klanet shqipfolse armiqsoredhe ku do ne shqiperine etnike shkelja e te drejtave te njeruiut
hakmarrje pas shpine vrasje me pagesa krime kanibale rreziqe pa sigrui primitivizem klane hakmarrs egrupe qthurje anarki pa rregullsi vjedhje votash poshtrim grabitje pronash pa drejtesi favorizime te kqiajve dhe diskriminie ndaj atyre q e kan kontribuar
per atdhe dhe e duan atdheun e deshten atdheun

a jan keto te rastesishme natyrisht jo jan plqane qubrilloviqiane unmikoviqiane pansllaviane perndimore e turke arabe kineze te jlaneve shqipfoplse dhe te gjithve mbi nje popull te pa fajshem duke e bere si qenef publik shqiperine e kosoven vend plehrash dhe provash publike te te gjitha avanturave te mundshme

.

Gjithsesi perendimi dal ngadal me vet shkatrrimin e vet me krizen me borgjet dhe recesionin
po shkele mbi te drejtat e shqiptarve pak e ngapak gjithnji e ma shum-
duke ja ngushtue lakun shqiptarve e ka zhyte ne borgje shqiperine etnike qe as shekujt nuk mund ta paguajn e as brezat q e vijne te shqiptarve dhe kjo nuk ehst aleance por lak ne fyt shqiptarve

dhe gjetje e kohes me te mjeruar kur shqiptaret vuajten ne tmerr nga te gjitha sundimet
e huaja


dhe akoma nuk po dihet perse keshtu po na zhgenjejne keta kaq shum e q far faji ju kemi bere ne ketyre gjat historise --sikur ne te ua benim gjith keto te kqia ketyre keta do te na e hedhnin atomin ne me rastin epare q ete kishin -

por do te dal gjithqka ne shesh gjithqka kur nje dite gjithqka do te analizohet
nga analistet tane te analizave speciale per veürimet antishqiptare q e jan bė-


dhe kjo flet se do te ket lufte te perjetshme te kombit shqiptar per mbijetes-


dhe do te ket gjithmone jashtzakonisht anime shum te befasueshme ne rreshtime aleancash
sepse ne fuqi ka hy tradhtia dhe me popullin shqiptar po tallen -
tallja dhe lojrat kushtojne nje dit pa dyshim

keshtu esht kjo kur gjėrat nuk merren seriozisht kur diplomacite ekorruptuara
dhe te shitura veprojne ne dobi te pansllavizmit e kinezve dhe tradhtojne interesat e botes perendimore ku bejme pjes eedhe ne shqiptaret -

Ne perendim ka shum tradhtar q epunojne per intersa te rusve e te kinezve ka shum burokrat dhe njerz q eanojne e shiten per interesa e para ka njerz te pa kurriz dhe mjeran q etradhtojne kombin e vet dhe aleancene perendimit -prandaj behen keto poshtersi e padrejtesi
ndaj shqiptarve -
sepse rusia ka miq e bahskpuntor ku do ne bote dhe asaj ja lepijne kembet shum kush
nga nderkombtare qe ne as me mend se marrim -prandaj syte mbani hapur dhe shihni
se kush me kend esht e ne anen e kujt esht sepse gjithqka syte jan per me pa prandaj
un personalisht jam shum i zhgenjyer
dhe i befasuar -te gjith ekemi poa me sy te ballit kur kancelari kol i gjermanise dha shuma prrallore per ta ble gjermanine ndersa kancelari schröder deshti te ja shes gjermanine komplet rusise dhe panslalvizmit dhe vetem pak mungonte qe kjo te ndodhte perfundimisht ja pra keta jan ata tradhtaret e europes ka edhe ne amerike tradhtar prorus e spiun sa te duash edhe ne kine edhe ne indi e ne vendet arabe ketu jan shembujt dhe e keqja te administratat e korruptuara marionetet tradhtare kukullat qe rusia i qet neper bote ne vend e te rendesishme ku do dhe pastaj jan pasojat e renda edhe per ne shqiptaret pra klanet anti shtetroree antikombtare si klani i asadit te sirise qe e sht kukull maronet e rusise klan tradhtaresh q epo jeton ne anije ruse dhe prej aty dirigjon shfarosjen epopullit sirian klan i cili po e shfarose kombin e vet -autori i mendimeve dhe shkrimeve opinione ne mergim xhelal ferizi

lirik
14-02-13, 11:06
Kina qarqet politike kineze esht e intresuar dhe poashtu india
dhe qarqet e saj politike strategjike -
dhe arabet me jo pak qarqe politike strategjike aleancash -
qe me qdo kusht popullin shqiptar ta zhgenjejnė
dhe te reshtohen si kundershtar politik uhtarak e ne te gjitha aspektet kunde rkombit shtetit shqiptarė

dhe duke vepruar ne sabotime sa ma shum-
ne menyre qe ta largojne nga aleanca dhe simpatia tradicionale
per perendimin me ameriken dhe europen-dhe nga aleancat poltike ustarake me perendimine familjen perendimore
per ket ata veprojne me gjithfar agjenturash wehabiste dhe fataro ekstreme -dhe nepermes pansllavizmit duke forcuar egersine e rrymave esktreme paraqitse ne trollin eshqiptarve sidomos ne kosove
ku esktremet fetare ma teper se kurre jan ne veprim


Te gjith keta aleat te bashkuar se bashku
veprojne kunder rreshtimit te shqiptarve
dhe sabotojne rreshtimin politik aleat e shqiptarve
te cilet me krejt qenjen jan rreshtue andej
nga amerika dhe europa -

e perse amerika e lejon ket ndikim negativ dhe shkele mbi sakrificat e shqiptarve qe me kaq mund e gjak arriten deri ktu dhe poashtu pse nuk i qmon sakrificat e shqiptarve europa-

pse veprohet keshtu kaq pa mshirshem kunder shqiptarve ku jan shkaqet -

lirik
14-02-13, 11:17
ne i kutpojme armiqt jetik ortodoks rumunet bullgaret s erbet grekt ukrainet ruset bjelloruset -
per sjelljet e tyre antishqiptare -por nuk u kuptojme kroatet qe serbet deri dje ua nxjerrnin nenave kroate fmijte nga barku--nuk i kuptojme austriaket zvicrranet hungarezet anglezet holandezet belgianet gjermanet suedezet amerikanet kanadezet austrilianet zelandezet portugezet spanjollet qfar te keqje ju kemi bere ne atyre dhe pse -
australianet zelandezet do te duhej te na ndihmonin amrikanet zvicrranet dhe te derdhnin para neper konto te shqiptarve ku do te na binin ushqime te tyre dhe te na mundsonin ngritjen ne kembet tona ne menyre q e ta ndertojme shtetin -
ushqime te mira amerikane do te dhej te hynin ne shqiperi e kosove e ushqime te miqve e jo ushqime te armiqve serb kriminel pordukte te dyshimta kanceroze e smundje te dhe produkte shkatrruese per shqiptaret nga nji vend q e poshtroj nji popull si aksuh nga amriku jetik i perjetshem i shqiptarve

lirik
14-02-13, 11:29
po ashtu edhe arabet dhe politika e tyre o investojne n e ket drejtim
te rreshtimit te tyre ne anen e rusve dhe kinezve si bllok aleancash dhe ne kundershtim me interesat e shqiptarve properendimor poashtu ne ket menyre po veprojne edhe shum shtete dhe dhe shum kombe tjera-

ndersaa izraeli nuk e njeh kosoven ------pra ne ket pozicion pa na del shtet jo mik por armik kundershtar


.
Te gjitha keto jan pasoja per ne shqiptaret dhe ne rreshtime aleancash
te demshme per ne shqiptaret dhe me pasoja -

per ne -
dhe nga keta njerz keto politika rreshtimesh ne kundershtim me intersat tona nacionale
te shqiptarve ne jemi pa mbeshtetje ne ardhmeri nga keta kundershtar pra nuk jan miq

por armiq dhe ne nuk kemi arsye te mbajme ne ata
ne shpresa-

dhe keto kundrshtime dhe veprime antishqiptare per ne kan pasooja-

si ne rreshtim si ne aleanca si ne politike ekonomi etj

prandaj esht koha e fundit qe amerika dhe europa te ndrrojne komplet sjelljet ndaj shqiptarve-

dhe te na e sigurojne pamvarsine bashkimin eshqiperise se forte etnike me nje pasaporte
dhe me nje flamur e ai te jet flamuri kuq e zi me shqiponjen dykrenore
dhe te na sigurojne dhe zhvillimin e potencialit ne menyre qe ky popull te behet
muri me i forte i perjetshem antisllav me antikinez
anti hindus etj te te gjith atyre qe rrezikojne europen-
pra ne perjetsi shqiperia etnike te jet forca kryesore pararoja e europes -faktoret armiqsor te kesaj ideje e dijne si te rrezikshme ata duan qe europa te mos ket dyer dritare e as pararoj ete forte e as aleat dhe duan ta shkatrrojne ketu qendron arsyeja perse te gjith e godasin shqioerine etnike dhe greku ben qudira ekemngulje ne shemtimine shqiperise etnike sllavet dhe te tjeret -por me vjen inati pse nuk ndermerr asgje amerika dhe te tjeret aleat tane qe na paraqiten si aleat miq e ne fakt nuk duken te till jo

sepse aleti esht ndtryshe por jo i tille si q po jan kta -

Por nes e europa dhe amerika rrijne indiferent dhe shesin interesaat e popullit shqiptar
per nje anije mallrash apo interesash siq kan vepruar europa dikure-

kuptohet se do te ket paosja te mdha ne ballkan -
dhe ne europe e ardhmja nuk do te jet e mire per askend
-
asnje te mire nuk do e sjell e ardhmja dhe ekziston rreziku qe perjetsisht shqiptaret
te humbin besimin te perendimi -
gjithqka mvaret nga sjellja eperendimit ndaj popullit shqiptar

lirik
14-02-13, 11:49
ne i kutpojme qarte armiqt jetik ortodoks-
rumunet bullgaret s erbet grekėt ukrainet ruset bjelloruset -
ish bllokun e varshaves paktin e varshaves dhe lindjen armike te perendimit -e dijme se jan armiq te perjetshem te perendimit seps ete tilel jan ata -

te njohur per sjelljet etyre dhe qemdrimin armiqsor ndaj perendimit dhe
per sjelljet e tyre armqisore antishqiptare si gjithmone q e kan vepruar

-por nuk u kuptojme kroatet qe serbet deri dje ua nxjerrnin nenave kroate fmijte nga barku
dhe ne ishim gjithmone ne anen e tyre kunder serbve

--Ne nuk i kuptojme austriaket zvicrranet hungarezet anglezet holandezet belgianet gjermanet suedezet amerikanet kanadezet austrilianet zelandezet portugezet spanjollet
qfar te keqje ju kemi bere ne atyre dhe pse siilen ndaj shqiptarve keshtu
-
australianet zelandezet do te duhej te na ndihmonin ekonomikisht si miq

amerikanet zvicrranet etj te tjeret
dhe do te duhej qe ata te derdhnin para me miliarda e te hapin fonde te veqanta per zhvillimin e shqiptarve

dhe ato para te derdhen neper konto te familjeve patriotike shqiptare qe jan qarte te pozizicionuara per atdhe dhe te miren e atdheut
e jo ne konto te shqipfolsve sasadist gadafist mukabarakist dhe kukullave marionete te klaneve sabotatore

shqipfolse por ne konto te shqiptarve patriot te vertet
qe e forcojne koosven dhe shqiperine

Ata australianet zelandezet singapuri indonezia dubai kuvajti katarri amrika kandaja
do te duhej te na ndihmonin ne indsutrine ushqimore
ku do te na binin ushqime mostra te tyre qe ne ti bejme ne atdheun tone industirne e ushqimit

dhe te na mundsonin ngritjen e zhvillimit ekonomik

dhe te rrijme si shtet i forte ushtarak ekonomik ne kembet tona por jo te shkelemi e te poshtrohemi dhe te ken pretendime perandorite e vjetra te na shkelin perseri
duke dhnuar demokracine altruizmin dhe lirine idete njerzore dhe civilizimet duke kthyer kohen barbare poshtruese nguljet neper huj e neper thika ne bvevd q ete ndihmohet kultura dhe civilizimet deri sa seudia nat e dit lufton per kulturen

ne vend q ete na ndihmojne te ndertojme kulturen shtetin dhe civilizimin mirqenjet njerzore per te miren e ardhmeris e se civilizimit dhe ideve progresiste ata na lene ne mjerim
pse nuk na perkrahin ne asnji aspekt te bankes botrore ne menyre q e ta ndertojme shtetin -
pse nuk duan te kontaktojne m e ne patriotet e atdheut por vetem me tradhtaret dhe marionetat

prandaj nuk besoj ne aleancene tyre te sinqert

Ne do te duhej te na vinin ushqime te mira amerikane -
gjermane australiane keto pra kto ushqime te kontrolluara
dhe me kualitet do te duhej te hynin ne shqiperi e kosove e ushqime te miqve e jo ushqime
te armiqve serb kriminel grek me lloj lloj mbeturinash

e pordukte te dyshimta kanceroze e smundje qe shkatrrojne kombin shqiptar

te dhe produkte shkatrruese per shqiptaret
te vijne ushqime nga serbia kanibale armike jetike e shqiptarve
nga nji vend q e poshtroj nji popull si akush nga armiku jetik i perjetshem i shqiptarve -
te cilin ne perjetsisht e urrejme

lirik
14-02-13, 11:59
Mos njohja e kosoves nga ana e izraelit poashtu paraqet zhgenjim te madh per shqiptarėt


dhe perendim te te gjitha ndjenjave e iluzioneve miqsore me ket vend qe quhet izrael -

mendoj s e perendimi amerika dhe gjermania -
duhet te bejne trysni te madhe mbi izraelin per njohjen e kosoves -
dhe perkrahjen e kombit shqiptar ne qdo drejtim te jetes-
duke i dhene izraeli edhe armet me te mira shqiptarveProblemi i mosnjohjeve te shtetit tone shqiptar ashtu siq paraqet si problem me mosnjohje nga ana e sllovakise sllave pansllave e cila nuk e njeh kosoven
mendoj se perendime duhet ti vej sanksione te ashpra ne te gjitha drejtimet sllovaksie te ja nxij jeten deri sa ajo ta njeh kosoven si shtet
mjaft ma perkdhelje duam apo nuk duam te jemi bashk ne veprime


sllovakia greqia e tjerat e cila se bashku me rusine lufton kunder interesave shqiptare-


per te mos njohur shtet shqiptarė-

por edhe izraeli

asnjiher as ne te ardhmen--siq po mendojne ata te refuzojne qdo njohje te shqiptarve edhe spanja -


mendoj se ndaj sllovakise dhe atyre shteteve duhet te vendosen sanksione
te ashpra jo vetem ekonomike por ne te gjitha drejtimet

dhe sllovakia te hyn nen kontroll gjerman austriak ne mbi kqyrje te perhershme te gjermanve dhe shqiptarve se bashku per ta kontrolluar
ate pe shkak se sllovakia e ben ket vetem per shkak te rreshtimt ne anen e pansllavizmit dhe ky esht shtim i rrezikut te madh per europenPra sllovakia duhet te hyn edhe nen kontrollin
amerikan e shqiptarė

sepse ky rreshtim pansllav i rrezikshem si pasoje e kesaj armiqsie
te rreshtimit te aleancave shtetrore politike ushtarake

dhe rreziku per te ardhmen e perendimit
esht sepse nga rreshtimi kush ne cilen ane esht mvaret jeta dhe e ardhmja e disa kombeve


dhe zhvillimit te metutjeshem te civilizimeve ne ket glob te njerzimit se kush kend do ta sundoj shkatrroj dhunoj dominoj dhe sundoj e terrorizoj ne te ardhmen siq po shihen keto plane sketerr te pansllavizmit kanibal tejet te rrezikshem per boten njerzore

lirik
14-02-13, 12:00
Mos njohja e kosoves nga ana e izraelit poashtu paraqet zhgenjim te madh per shqiptarėt


dhe perendim te te gjitha ndjenjave e iluzioneve miqsore me ket vend qe quhet izrael -

mendoj s e perendimi amerika dhe gjermania -
duhet te bejne trysni te madhe mbi izraelin per njohjen e kosoves -
dhe perkrahjen e kombit shqiptar ne qdo drejtim te jetes-
duke i dhene izraeli edhe armet me te mira shqiptarveProblemi i mosnjohjeve te shtetit tone shqiptar ashtu siq paraqet si problem me mosnjohje nga ana e sllovakise sllave pansllave e cila nuk e njeh kosoven
mendoj se perendime duhet ti vej sanksione te ashpra ne te gjitha drejtimet sllovaksie te ja nxij jeten deri sa ajo ta njeh kosoven si shtet
mjaft ma perkdhelje duam apo nuk duam te jemi bashk ne veprime


sllovakia greqia e tjerat e cila se bashku me rusine lufton kunder interesave shqiptare-


per te mos njohur shtet shqiptarė-

por edhe izraeli

asnjiher as ne te ardhmen--siq po mendojne ata te refuzojne qdo njohje te shqiptarve edhe spanja -


mendoj se ndaj sllovakise dhe atyre shteteve duhet te vendosen sanksione
te ashpra jo vetem ekonomike por ne te gjitha drejtimet

dhe sllovakia te hyn nen kontroll gjerman austriak ne mbi kqyrje te perhershme te gjermanve dhe shqiptarve se bashku per ta kontrolluar
ate pe shkak se sllovakia e ben ket vetem per shkak te rreshtimt ne anen e pansllavizmit dhe ky esht shtim i rrezikut te madh per europenPra sllovakia duhet te hyn edhe nen kontrollin
amerikan e shqiptarė

sepse ky rreshtim pansllav i rrezikshem si pasoje e kesaj armiqsie
te rreshtimit te aleancave shtetrore politike ushtarake

dhe rreziku per te ardhmen e perendimit
esht sepse nga rreshtimi kush ne cilen ane esht mvaret jeta dhe e ardhmja e disa kombeve


dhe zhvillimit te metutjeshem te civilizimeve ne ket glob te njerzimit se kush kend do ta sundoj shkatrroj dhunoj dominoj dhe sundoj e terrorizoj ne te ardhmen siq po shihen keto plane sketerr te pansllavizmit kanibal tejet te rrezikshem per boten njerzore

lirik
15-02-13, 01:15
Mbi dhe e nė dhe qortim
nga autori ne mergim xhelal ferizi
akuzė edhe ne varre shekullore
kahdo mbi mua e mbi kombin tim fajsim
nga kohrat e pushtimet mizore

e ec neper pėrthurje
e kohė mendjesh o penda jetime
nė lėmshin e kohes enigmatike
nyjet gordiane zgjedhi me cicerime
vuajtjet e globit e shqiperis etnike

ja edhe vargu i i autorit xhelal ferizi
ja edhe ankimi i tij dashuria ndjjenja perkushtimi
ja dhe fjala e tij gjejeni dhe krahasojeni

lirik
15-02-13, 01:19
Deshta ta mbėrrijė njiher nje mollė
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
deshta ta mbėrrijė nji her njė mollė
ishte aq bukur
atje nė njė degė
o zot si mė shtyu lakmia
ju afrova ngadal'
ne nje shteg
ajo rrinte nė njė rremė tė hollė
ishte si vet bukuria''''''''''''''''''
sa e zgjata doren
pėr pak nuk e arrita
ma lart ishte se qė e mendova
mollė e ndaluar
nė dėshprim zhgėnjyeshėm bėrtita
dhe rriskun tim
nė mėri e mallkova
''''''''''''''''''''''''''''
eca pastaj
duke belbėzuar
flisja vet me vete
shikova kah qielli
me qortim -
duke pyetur pėrse
pse per mua
nuk u gjet njė shkallė
per ne lartėsi...!

pėrse mundin tim
o mohim

aq pa mėshirė ma trete?
qė loti tash i pendes time
tė rrokulliset me mallė
duke shikuar lart
per se vallė
ajo nuk ishte shegė
ishte mollė
atje ne dege
dhe dola po ecja ne nje shteg
ne nje uddhe plot shkrumbime
me shikim andej
mendova se do te jet molla ime
edhe sot
koken nga ajo
nga njehe r e kthej
e qajme e vuajme
un e penda ime
kush je ti kohe
kush je
qe nuk me le te mbrrij
atje mollen time
per se me ndale rriten
per se nuk arrij
per se jan keto mundime
per se
mollen te mos e mbrrij
e vuajtja te jet molla ime

'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim

lirik
15-02-13, 01:39
Duan tė na shprishin

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

duan tė na prishin
qelizė tė mos na lėnė tė organizuar
duan tė na e ndajnė shpirtin e mishin
na duan gjithmonė tė shpartallaur

duan tė na ushqejnė vetėm me tradhti
me plehra paketa ndihmash dhe iluzione
na duan gjithmonė nė kurvri
me krushqi mercenare e demone

nuk duan bukuri ndėr ne
varfrinė na e duan nė gjak
nė damarė ardhmėrie duan me na pre
shqipen e duan tė pėrthurur nė lak

na duan pa moral pa besė pa etikė
na e duan femren vetem si prostitutė
mbas shpine vetėm thikė
nė seciln zhvillim e institut

na duan ne vetėm tė ligė
si pleh na duan nėpėr botė
tė mykurit na i duan mbi karrigė
tė tjerėt tė lidhur nė rrotė

kėshtu na duan pedofilėt analitik
ata qė nė sy kan helm
ata qė zotin e kan armik
nėn thunder na duan nėn shqelm

ata kundermojnė nga myku bizarė
ata jan agjent virusgji
ata jan ushujza program antishqiptarė
jan tmerri qė bjen mbi ne si orgji

shtrengohuni shqiptarė
ndaloni ata sarhosh
unik mundeni ma mbarė
tė luftoni qakaj e kaposh

autori xhelal ferizi ne mergim
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shum postime nga lirik
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė Shto tek reputacioni i zhgėnjimi Reporto postime tė papėlqyeshme Pėrgjigju pėrmes citimit

lirik
15-02-13, 01:41
Kur rrrezen e lshova si art
autori xhelal ferizi
kur rrezen e leshova si art ma thyen
kur krahve ju nxora filiza te ri
kur rrugen e nisa ne cak ma prenė
lulet kur i nisa me qel mi thyen
e me plot kanibale meri

cakun neper paqe ma brenė

un mbeta neper shtėrgata e humbtira ne vetmi

se dielli i huaj nuk te nxene

sa yj qellim mire mi kan shkri

egjra e hieja e zilisė lulen e artit me qel nuk ma len

e di

se koha e ndyre pin dolli ne legen

e shekkulli esht i zi

se dielli im nuk po vjen

me nxe te bardhen miqsi

satanet ne kohra hedhin valle

ne qender te vemendjes ne teater

e di se qajne gure e zalle

e vargut tim i bien sater

mjaft ma kohe lope mjaft palle

ah si nuk mbarojn keto poetike halle

ah si deshten me me perly

intrigat e netve mizorre

neper errsiren sterrė

e hisen ma moren arbrore

vargun deshten te me mbulojn me therr

ata qe duan emocionet ti bejn vorre

ata

qe mua nga hisja me kan shty

ata pra ata qe jan qenje djerrė

mendje te pa ndjenja me plot varfri

ata qe lulet shkojn duke i herrė

e mbjellin neper fusha e ara kurveri

deshten lotet poetike me mi shterr

te me lene pa dashuri

ata

hapin neper kohra ma ndrynė

eh o rrudha

flisni dhedeshmoni

per qellimin tim

kahdo qe ishte shpirtrore e bardhe udha
ishte vargu im
emocionin donte ta bente cicerim

por shekujt e hiles me gjuanin mee krim

qe te perbaltin
qe te thajne damrin tim

lidhjet te mi kpusin

me seclen fije

miqsi te mos shoh syri im

dhe eimja dije

te mbetet prore syrgjyn

burgje kahdo e hije

deshten te me mbushin me pendim

e un rilidnja neper hi

ringjallesha si feniksi

sa her ju kam thirre ne ndihmė

por shpirti i juaj i shurdher

ne mashtrime optike

i dehur ne nga maskat demagogjike


u bene emocione anemike

nuk u preken nga arti im

se hijet mbi shqperin etnike

mbuluan me nenqmim

syte e tuaj

qe ju te mos shihni vargjet lirike

qe un prore te vuaj

i lidhur ne prangat qelike

ne shekuj e muaj

i kputur nga fiset ilirike

gjithmone te bejn te huaj

hilet tradhtare armike


e ju nuk me degjonitas deshiren time magjikese muri i demonit

shpresat e takimit i kishte nda

mes per mes emocionit

me muri i kishte ra

na ndau me mure plot hile

sa lulet i ka tha

e ndjenja bashkkombase karajfile

kush si grek e si shkja

qe e luanin lojen kopile

e un ne mes te rrugeve terthore

deshta qe te punoj ne mahninė mė tė dlirė

per ju e troje

stergjyshore

me vargun e lirė

mu ne mes rrenoje

te behem shpirtesi kohore

qe mes per mes ploje

te lulzoj nje shqiperi e lirė

e ti jepet fund makabre ksaj loje

ku vampiret e pshtirė

te mos ju ngulin dhėmb

por ju te hani e te pini ne hoje

liri me embelsirė

un per ju u bėra granit e shkėmb

dhe kepta sa her zigjirė

e shkova fyt per fyt e dhemb per dhemb

me armikun e pa mshirė

qe ju dhe vetem ju

ne breza te lulzoni te lir


eh sa kurthat e kohes


te maskuar me masken e pshtirė

udhet vargut ja prenė

ku ishit ju o te mirė

damaret uaj nuk me ndjenė

sa djajt me ndoqen me brirė

as sot koha nuk shkelqen

per vargun tim te lir


e h sa rimat kohore mu thyen

e planet mi kan nxipor hijenat kahdo hynė

sa lotin e dridhur e kam pi


ma ndalen dhe fjalene lirė

sa motet ne moshe mi kan nxi

se deshta per dheun ete parve liri

sepse linda me ket deshirė

qe toka te mbushet me dashuri

shqiptari te jet i lirė

nuk deshta nuk deshta roberi

te mbihet askund mbi te lashtin dhe

ata me me ndoqen me mėri


ku ishit ju deri dje


ju pyes ju me refren

kush ata i nderseu
ata kanibali i ndersen

kohrat mbprapsht mi kthyen
dielli neper mote shkon e vjen

por edhe ate me hile ma rrembyen

qka esht tash q e me nxenė

ringjallja ringjallaja me shpresė


e di


e di se se ti don atdhe

se ti je e embla melmesė


dhe je e kulluar si vesė

se paqen e don nder fe

pa hile e interes

e un me krah pa hile
zog deshta te mbes

shqip te ciceroj mbi dhe

e per ju me vargje shqiptare

qdo ndjenj me art me ju nxe

si dje e pardje

ne shekujt e kohes shqiptare

e ju nuk me deshtet pse

vargjet mi lat mergimtare


por hijet e shumta zuzare

na gjuajn plot shtiza me smirė

ne rruget e caqet shqiptare

te mos ket kund zog te lirė

e tash i plagosur kah te mbajė
kur hijet nuk me lene kund rreze

e di se arti yt do te qaj

e syri yt qe sheh larg nder breze

por rruget jan plot qakaj

nese mundesh fluturo e lirė

mbi maja e mbi qdo pllajė

mbaju me nje deshirė

e cakut te jetes mos ju ndajė

atdheu duhet te jet i lirė

komb vetem atdhetari mund te mbajė

e jo maska e pshtirė

prandaj o lule mos qajė

u do te jem prap zog i lirė

se kraht e mi poetik

do te fluturojne

qeillit te endrrave te lirise

kahdo per bukuri shpirtrore do te kendojne

e ne sherbim te miresise

miqsise neper synime shpirtbardha

emocione ciceruese do te ju kendojne

mos u ben akulll e ngrirė

optmizmin mbaje sie diell

se do te vie nji dit ne qiellin e lirė

e mbi tokė

me i bukuri prill

qe bashkon miq e shokė


ne qellimin e mirė

e ne seclin mal e suk e bok

shqip do te fluturoj zogu i lirė

fjalen magjike do ta sjell

pranverat do i dehė me knaqsi

te keqen shekkulli qdo kund nuk mund ta mbjell

nji dit do te lulzoj ajo dashuri

e sekreti i tokes ne garancion do ta mbshtjell

qe bloza e hileve te mos e nxij


djajt duke luajtur me zjarrin nji dit do te piqen ne hell

secli hilen e vet do ta pij

beso beso mikesha ime

beso se ka perendi

e nuk do te mbijne mbi dhe vetem krime e mashtrime

pengesa e kurvri

kenga e shpirtesise time

qellimire mbi dhe do te mbij


ne token shqiptare trime

shekujt do te lulzojn mbi liri


autori xhelal ferizi

lirik
15-02-13, 01:43
Ura e kėputur e dashurisė

xhelal ferizi autori ne mergim

perse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me diell
ishe ti ajo q ė me lute
nuk jam ma i gjerė si qiell

perse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me zemer
pėrse nuk ndriqove me dritė qdo lloj skute
pėrse kalin e trojes e lakmove nė themer

pėrse i ua kėpute fijet yjeve
infuzion ky i dashurisė jetik
pėrse i lidhe psehet nyjeve
perse dashurinė e bėre armik


pėrse uren e kėpute tė harkut
qė lidhej nga arti nė art
pėrse tash i dhe kaq shum dhimbje vargut
qė nė palcen qiellit prekė e ndihet lart

pėrse i zgjidhe besatimet
qe lidhė i kishim pėr bese
pėrse i ke ngri vlimet
e gzimet nėpėr mėngjese

perse i gzimet i vrave
perse urat me i djegė
si krande ndjnejat i thave
cicrimen e bilbilit nė degė

autori xhelal ferizi ne mergim
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė Shto tek reputacioni i zhgėnjimi Reporto postime tė papėlqyeshme Pėrgjigju pėrmes citimit Multi-Quote This Message Pėrgjigjuni shpejt kėtij mesazhi

lirik
15-02-13, 01:57
Nje femi ne kolonen e vuajtur
kishte pas ecur
gjith rruges duke qa
deri ne bregdeti
ishte tere
e tha
ky i mjere
zemren ja kishte tha ai shkja
moter e rvlla ja kishte vra
babe enen therrė
me bajonetekishte mbetur jetim
i vetmuar ne jete
i gjori ne mjerim
ne kolonen pa mbarim

i kishin vra nene e vlla
e moter
e baba
me thika ne masakrim
i ziu kanibal shkja
e ket fmi
e kishin lene jetim
zoti mos mbete pa i vra
ata shkje
qe mbi dhe
kan gri
e kan pre
ata jan te pa fe
nuk ndjejne te askujt lot
nuk njohin zot
keshtu ishin dje
e perdje
e sot
neper shekuj e mot
kan pre
e kan gri
djepa
gra e fmi
nenat i kan veshe me te zi
ata jan plot djallezi
u leshuan nga skaji i lindjes
neper siberi
e karpate
e rane ne iliri
ne ket o te mjera fise krahethate
fise te pa miqsi
fise jetime
duke bere copa e therrime
kah do krime
e gjak e lot mbi troje
e ploje
shkrumb e ki
koka duke pre
renkonte toka ime
e gjaku derdhej rreke
kah do mjerime
denesje kah do
renkim
neper duar te kolones
qante ky femi jetim
atje mbi dhe
si prrue e she
drdhej gjak
i kishin mbete
pa jete
babe e vlla
e nene e moter
trishtim
duke ja vra i kishte pa
ky jetim
ishte trishtue
nene e moter
sa shkje
duke ja dhunue
e ato te mjerat mbi dhe
duke renkue
e pasi i vrane
bishat
e eepshet kishin shue
ikni ju than
kolona duke vajtue
ecnin e dis per dhe ranė
jete duke ndrrue
kufomat mbetnin mbi dhe
gjaku shkonte prrue
femijte qanin
jetimat zor me i pajtue
kerkonin moter
nene baba
vella
shkjau qe ua kishte masakrue
e plasnin duke qa
plasnin duke vajtue
te zbathura nuse vasha e gra
udhes duke renkue
pa ja nda
uri
e zi
lot e gjak
kolona me femi
jetima
ecnin per ne shqipni
ne ket shekull
te vrare
te poshtruar perseri
si ne shekujt ma pare
nuk ka jo drejtesi
ka vetem barbar
armet nga dora mos i lesho kurr shqipni
se toka ka plot tradhtarė
qkaj te zi
per seri kan per te vrarė
por armet mbaje me dashuri
mos gabo shqiptarė
se kanibalet
ata vijne perseri
autori xhelal ferizi

lirik
15-02-13, 02:02
Valėt e lotit

shkruan autori ne mergim xhelal ferizi

nėpėr valėt e lotit secila shekull'dridhje qė vret
nėpėr dridhjet e tyre dėnestare
nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret
po qajė dhimbshmėrisht me ankime shqiptare

jam shekull'ziu i monotonisė
ku secili qast ėsht epokė
a thua nuk jam ma i etnisė
e gurėt e huaj i kam shokė

Dridhur'dnesjet e mia e luajn fundin e vullkanit
luajn shpirt'FUNDIN E DETIT
nė secilen'dridhje valė loti i vatanit
dhe vdeksija zymtare e kurbetit

me kodėr vuajtjet tė mėdha si pllaja
Qė shėndrrohen nė peshė tė shpirtit tim
mė vijnė vala vala oqean'kujtimlargta tė mdhaja
dridhtare secila me valen pėrthyese mallėngjim

shekulltare tė tej'zgjatura kujtesa qė dėrmojnė
secila me artin e tė kaluares qė nxitė mallė e lot
gurė'qėndresen ato e thėrmojnė
kur e sjellin nė shpirt'kujtesė secilin tė largtin mot

autori xhelal ferizi nė mergim

lirik
15-02-13, 02:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''Le tė vdes shqip duke dashtė atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
le tė vdes duke dashtė atdhe
damarve duke u dhėnė infuzion shqip
le tė vdes shqip me fe
pėr secilen degė e pip

---
le tė vdes shqip duke dashuruar token
shqip duke pėrkdhelė barin
le tė vdes shqip nė etnike shqipni loken
shqip duke ligjru pėr shqiptarin
---
shqip e dua varrin e gurin
shqip i dua yjet
shqip le tė vdes duke e puthė flamurin
arat e malet e pyjet
---
le tė vdes shqip duke shijuar gurrat
dhe e baltė e zalle
majat shqip ti pushtoj suka e kodra e currat
shqip dua tė vdes mbi halle
---
shqip du tė vdes nė tokė
shqip du tė vdes me zemer
shqip o miq e shokė
shqipni ku i thonė me emer
---
le tė vdes nga dashuria
shqip duke shqipzuar
amanetet shqip tė mia
shqip nė atdheun e bekuar
---
dhe nuk dua asnjė fe tjeter
shqip dua tė jemė me mushkėri
me zemer e gjak te vjeter
shqiptarė i etnikes shqipėri
---
dhe dua shqip tė ndrroj jetė
shqip duke dashur atdhe
shqip nė nėn dhe nė varr kam me u tretė
por shqipja do t' m' rrin mbi dhe
---
---
Nga autori Xhelal Ferizi liriku

lirik
15-02-13, 02:16
Ah
autori xhelal ferizi
ah ndoshta i biri kurves
e bija kurves
kan menduar se un nuk kam sy
edhe koha kurve
e shekulli kurvarė
ne te cilin un linda pa dashtė
kan menduar se gjuha ime do te mbetet nen dry
e nuk kam ma fjale ne rrashte
as ne koke
kan menduar se rashe per dhe
e mu shuan komb e atdhe e fe
e mbeta pa zot
e nuk ngrihem ma dot
ah te bijte e kurves
djaj te djallzuar
kan menduar
se un kam ra per dhe
e jam dorzuar
e askund s do te kem fole
ah kan gabuar
un edhe i vdekur nen dhe
do te flas
e fjala ime e shkruar
e do te bertas
kujdes
se te pret ne besė
kurva e mallkuar
e koha e truar
e shekulli kurvarė
e lavirja e shfrenuar
e kopili i pa farė
kujdes
kujdes
se mbeteni te gjymtuar
se stinet po mbjellin te pa farė
e te pa soj
dyftyrsh
e tradhtarė
e ne grure po ka shum kukoj
e mbi dhe
shum sundimtar
e rrogtar
te pa soj e te pa fis
kujdes
se mundet me ra e me thye
edhe guri
e qdo dru e lis
nga tradhtari
e kurfari
e nga kurva
nga shekulli i zi pis

nga moda e pa shpirte
mundet me ra plast bilbili
gjithnji e ma pak ka te dlirte
a e shihni si denesė karajfili
autori xhelal ferizi

lirik
15-02-13, 13:37
A e dini pse dridhej fjala ime
autori xhelal ferizi
per shkak se matte
ne mes vdekjes dhe jetes
dridhej fjala ime
dhe kerkonte nje fund
ajo nuk mund te rrinte
neper djegje
neper shkrumbet e kohes time
ajo nuk kishte qetsi askund
dridhej neper hi e akull ebore fjala ime
dridhej ne udhėt plot mund
autori xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 07:21
qelizat oj toka jone don ti helmoj tradhtia
-te gjakut edhe ato gjenetike.-
kah do ka hy hile ka hy edhe dredhija--
po vuan shqiperia etnike
i huaj buken po ta bdale ne fyt
mbas shpine po te bjen tradhtari
sa i i zi sa demon armiku yt
i mbrendshmi armik e i jashtmi barbari


--lexoni vargje nga autori n e mergim xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 07:37
Poetin ta degdisen ne nje tjeter dhe
kosove a e sheh ti oj toke vuajterie
poetin ty ta lan pa atdhe
e zgerdheshen tash ato pjella djallezie
a e ke vrejtė si zgerdheshet nji far puthadori
e nji tjeter qe i levizė buzėt si rruspia
e nji tjeter skuthi e nji far gjembori
e nji tjeter qe zgerdhihet kah tradhtia
poetit ja lan per hise vetem merzinė
vendin e token ja zaptuan stergjyshore
ja ndaluan folenė ja ndaluan etninė
shqiperine etnike arbnore-

poetin ta lan neper mjerime o atdhe
a i ke pa smirzitė e pjellat e kurvrisė
si zgerdheshen kur bilbili qanė pa fole
kur qajnė zogjt e lirisė

poetin me dy kembet ata ta kan shkelė
harbutėt e zi mohimtarė

si dikure ne pranga e lidhur ne tel
kur e mbanin armiqt barbarė

e sot poetin po ta shkelė mercenari
urithat qe hane nen dhe

dyftyrshi gjakpirsi mashtruessi e tradhtari
qe diellin s e lan me nxe-

qajė kossovė e ti shqipni bregdetare
se fjalen ja lan shpernda
poetin ta shkelen klanet zuzare
ma zi se greku me shkja
autori xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 07:42
premton
e premton
e premton premtimgjia
deri sa djersėt me jargė i pėrzihen
nga rrena nė rrenė gjeneron
i duket kah i jargezoihet tradhtia

deri se me rrenat e tijė stinėt ngihen
ngopen s sterngopen
mbaroj etnike shqiperia
sa shum po na e shkelin loken
zuzari premtuesi e renagjia

nė gjakun e tijė rrencarė
genjeshtrat me premtime zihen
sa shum z mbush toka rrenacarė
as lulet mbi dhe nuk mbihen

se rrena po lulzon mbi barė
bilbilat askund nuk po ndihen
poetet kan mbete dikund varė
e akujt e zi nuk po shkrihen

autori xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 07:48
Tradhtia me e madhe

po luhet ne kurrit te atdhetarve
o fusha e ara elivadhe
o toka e te parve

jan ble nje numer jo i vogel i tradhtarve
qe jan vu ne veprime
kohra jan antishqiptare .
po qane toka ime
e fjala e vargatarve

koha nuk esht ma
qe te rrihet duarkryq e
po shihet sa thell se ka hy tradhtia
gjithkah ne qdo ne pore
ne poret e jetes se shqiptarve
po luan loja pa kurrizore
e hilja ezezė e zuzarėve

-dhe ne rrezik jan atdhetarėt
bijte e kombit e trimat me fletė
qe jan e ishin te paret
shqipnise etnike q e i dhn jete
fjalen po e marrin tradhtaret
e lulet nuk qelen ne fletė
mbaruan mbaruan beharet
ku jan herojt e vertetė
autori xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 07:55
kahdo toka e shqiptarve
esht lakmue prej grabitqari
ndezuni zemra te atdhetarve
por siq ndezet flaka e zhari
e pse po qanä toka arbnore
ju shkatrrua industria
dege me dege u tha ne sektore
e ju vyshk per jete bujqsia
e pse qajnė ara e djerrina

pse bilbli ike pa shpresė
e poetve ne mote e stina
loti u derdhen por si vesė
ju rreshet per kah qerpiku
e ne dhe te huaj fjala po vuan
ne pende jetime qane liriku
per dhe te pareve kah po shkruan

autori i vargjeve shqiptare ne mergim
xhelal ferizi
lexoni autorin xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 08:00
mendoj se esht kohe e demostratave kohė e energjise pranverore demoostruese
ku mund te nisen demostrata shqiptare ne gjith boten
dhepoashtu ne trojet etnike-
kunder poshtrimit jo vetem te ushtrise qlirimtare dhe kunder veprimeve tjera sabotuese qe siq po shihen poashtu skamja mjerimi varfria anrkia lojrat e pa kufij dhe talljet me nji populll - ketu ne ket atdhe dhe hallin e tij te bej pjese edhe un si pjese e pa ndare e jo siq duan te me ndajne tradhtaret e grabitqaret -
ne ket vale te poshter te antishqiptarizmit-
dhe montimeve te ndyra intrigues e siq bejne te prishtit rrenagji e mohimgji
poshtrimi qe filloj menjihe r mbas lufte mohimi shkeljet qe kan filluar keto koheve te fundit por edhe veprimet e tjera poshtrues e grabitja e pronave nga hajnat sjelljet mosperfilsle
dhe eulexi ne krye me dick martin
qe tallen me interesat e shqiptarve si dhe tradhtaret shqipfols dhe armiqt embrendshem

lirik
16-02-13, 08:05
disa njerz hyjne quditshem ne jeten tone disa dalin ne kalim shpejt disa mbesin gjat duke lene gjurmet e gjata ne jeten tone jeta nuk ka dyer e dritare te sigurta

lirik
16-02-13, 08:55
me kujtohet njihe rnji rast kur nji i burgosur politik pesoj krize dhe ne nuk dinim nga cilat arsye qka kishte perjetuar -ose ndonje e keqe lajm ne shtepi ose diqka i kishin bere ne burg ose ishte ftofe ne qeli ose diqka i bere rekasion ushqimi
ose kishte perjetuar diqka nuk dihej

pr --
dhe e kapnin kriza dridhjesh te forta -
ndoshta ndezje nervash thyerje nervash
-u dashke ta mbanim fort e me uje ta lagnim hiqnim kanateieret e lagnim me uje ngapak
sepse kallej nga temperatura e her dridhej nga ethet
ishin thyerje nervore -
sepse dridhej e dirdheja q fort sa qe nga toka kercente -
e hante gjiuhen dhemb ndrsa organet e rendit as qe ju intresonte ta dergonin te mjeku -
dhe as qe ia besonin krizen -

pas nje kohe mori disa tableta dhe perjetoj nje qetsim pak por dridhjet i mbeten krizat -

nuk di ai njeri qka ka ndodhe tani ma me te -
ndoshta do te jet transferuar ne burgjet serbe i mjeri ose dikund tjeter-

por mendoja per nje moment e tthash vet me vete
-e more atdhe -e ju o vuajtje qe nu k ju ndate kurr kti populli

- e ti oj liri ku me ty tallen e secili pordhaq e ngordhaq qe te neperkembe-
vuajtjeet ja vlejne per atdhe por je per pisat -
sot kur mendoj se qfar talljesh behen me herojt me ata q e kan mbete te gjymt me ata qe luftuan dhe mbeten pa kembe pa duar invalid gjat luftes dhe leshojne syte e mjere ne mshiren e te tjerve e behet pa dashur lypsar po deklaroj hapur se poashtersia dhe harbuteria ka arrite kulmin me poshtrimin e atdhetave -
atdhetaret kan te drejte vetem pes minuta afat te ua japin qeverie te mbledhin qaklat e te thyejn qafen ne siberi te rusise perndryshe te ju hyhet me bishta sakice ne parlament
-me ata as qe duhet perdore gjuhe tjeter -
kur shihen sot rruspijat harbute te kohes se si tallen me njerzit e vuajtjeve -te qohen flokt hava nga pisat e tille po a ka ma zi ku shkon se njeriu te humbe jeten shendetin e gjithqka
per lirine e per sherbi m te tjetrit -e sot tallsit e poshter tallen me sakrifikuesit per liri me te gjitha ktegorite -
E shohims e me qfar tallje luhet per shembull me invalidet e luftes poashtu me ish te burgosurit politik -as nuk kan mbeshtetje morale e as materiale -
me politiken bastarde te cien as dreqi s emerr vesh ata ua zvarrisin ndihmat gjoja kan nxjerr ligj per ndihma per ket kategori njerzish por politika kurvare mashtruese harbute pret e pret deri ne pa fundsi per tu plakur e per te vdekur te gjith e pastaj te thot ah sikur te ishin gjalle do te ju kishim ndihmuar -
Nuk ka hiq ma djallzi e pa moralshme dhe e pa karakter se sa politika jone me papeprgjegjsi dhe sgoiste emykur ne moral -
Egoizmi i njeriut qe humbe gjithqka e shoh edhe te ata njerz qe mbeten me pasoja e nuk jan ne gjendje te mbledhen ma se si tallet pa mshirshem njeriu me ata -
te popujt tjere se paku ekzsiton kultura e perkrahjes morale ndaj tyre dhe esht lehtesim i madh per ta kur njeriu ta beson vuajtjen -por kur vazhdimisht vetem shkelen dhe
me perbuzje mizore te ftoft harbute sillen ndaj tyre ky esht poshtrimi ma i madh dhe po e them se vendi yne ehst diskredituar ne gjith boten dhe prandaj bota nuk ka qendrim pozitiv ndaj shqiptarve duke i quajte te pa kulture dhe duke menduar kur ata njerzve te vet ua bejne ashtu e qka bejn e me ne ata po te ju vjen dita pra pramendoje -keto jan jan nnji nder shkaqet pse bota nuk don as me na i pa syte sepse e ka pa se ne mungon kultura mirnjohja humanizmi dhe skutheria llaskuceria grabiztja jan shum dukuri qe jan shfaqur dhe kan ndikuar negativisht ne pasqyren tone pastaj mohimet pa pike ftyre dhe intrigat e rrenat -
Te jesh njeri qe hyn ne ndonje sakrifice per atdhe llogarit me keto pasoja -
politiken tone e dirgijojne armiqt e kombit tone armiqt ejashtem -dhe politika jone esht tmerrisht e dirigjuar per te bere keto veprimenegative ndaj shqiptarve-
Caku i ketij tmerri esht qe te krijohet ndjenja e injorances injorimit dhe mohimit dhe shuarja ete gjitha gjurmve te jetes emeritave idealeve dhe gjithqka tjeter te shqiptaret -duke i trembur njerzit me ndjenjen se keshtu i thone -mos lufto se jet keshtu i pa aft e bota tallet me ty--mos hyn ne burg s embaron ebota tallet me ty mbetesh rrugve -mos u angazho per kurgje se tmershem bota tallet me ty e mbetesh ma i mjeri i te mjerve -
pra gjithqka te shqiptaret esht projekt i zi djallzi e qellimshme -
gjithqka esht ne sherbim te djallit te mallkuar per mbrapsht me qellim q ete na gjunjzojne e te na e marrin token -projektet djallzore per te na e marre token me keto forma ku njerzit mandej te thyer ete zhgenjyer ikun prej atdheut shperngulen -kjo esht lufte speciale qe ebjen me ne -
prandaj un nuk ja shoh hiq per te madhe nese ndonji luftar i uqk s ose i burgosur politik e mer vet situaten ne duar qofte edhe me pushke ne dore dhe mbasi eka luftuar armikun -mund ta luftoj edhe ket gjendje njejt si armikun

lirik
16-02-13, 08:56
ne jemi me ju vetem nes eju jeni me ne

lirik
16-02-13, 09:05
populli shqiptar luftoj per lirine e jo per harbutet populli shqiptar luftoj e per nje jete me te dinjitetshme por jo per te sjelle ne pushtet tradhtaret siq don rusia amerika gjermania franca sllovakia zvicrra austria polonia hungaria rimania bullgaria maqqedonia greiq a ukraina bellorusia irani turqia arabia australia
anglia dhe e gjith bota edhe unmiku e euleksi
-vetem budalla naivi e lopa hajvane e dhija ose kafsha pulat nuk e shohin

kafsha nuk e sheh ket politike krejt antishqiptare
dhe zhvillimet antishqiptare absurde qe po ndodhin ne trojet shqiptare -favorizohet krimi kriminelet korruspiuoni tradhtia jeta me maska degradimi i njeriut dhe kultures vlerave dhe varfria e tmerrshme
-kosova dhe shqiperia nuk kan buk per darke nga papunsia e varfria
kosova dhe shqiperia jan te pushtuara ne gjendje lufte

dhe i poshtrohen te gjith atdhetaret nga ana e zuzarve

dhe ket politike e bejne te huajte fund ekrye ne bashkpunim me zuzaret egoist armiqt e mbrendshem

N E I SHOHIM ATA ARMIQTE JAHSTEM E ARMIQT EMBRENDSHEM SE SI TREMBEN NGA POPULLI SHQIPTAR -s me shum behen tekiqa aq me shum shtohen rojet e tyre kjo po shihet -

lirik
16-02-13, 09:06
kurr pike fale mos ju qofshim tradhtarve dhe pederastve te ktyre kohrave qe u treguan se sy te ndyre jan ne raport me atdhetaret

lirik
16-02-13, 09:23
lufta e te mjerve te pa shpreseve vazhdon
-deri sa qeveria shkele mohon--l
po vuajne e lotojne
e dnesin
kahdo te mjeret zogj bilbila-
rrugeve te huaja po mbesin -
qeveri a ata i quan te huaj-
popullin e atdhetaret
e mergimtaret
qeveria i i quan kopila
vuaj e qaje bilbil vuaj
se toka u mbush me katila
po dikton dora e huaj
ne atdhe nuk qelen ma karajfila
loti i pendes time po derdhet si uje
se kah do dhelpra
e kah do skilja
po vijne neper kohėra me bisht
oh malli im
vuajtja ime
koha esht e prisht
prandaj vuan toka ime e penda ime
ne paqene ejeten e brisht

e vargu e fjala e penda jetime

autori xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 09:34
ne shekuj fjala e tokes
e fjala ime ne kohra
kerkoj te zhduket vuajteria
te vjen mbi dhe nje bukuri
e shpirti im neper mes fjales
me plot artikulim
thrriste per liri
per bashkim
sa her si vala u gurgullis
e rrokullis loti im
nepe shpresa
me plot imagjinata
per dashuri
sa shum loti u derdh si vesa
rreshqiti mbi qerpikt e mi
q na qenka besa
q esht kjo juri
qe ndane interesa
e vetem interesa
me vese
ku ka shqipni
kohrat dolen prej bese
e un ka te shkoj nuk po di
as fjala ime poetike
kot kerkoj metafora
qe te vlersohet mundi
e liria
pas dore
pas dore
mbet dashuria
pas ore mbeten mundimet e mia
pas dore mbet liria
shqiperia etnike
pas dore mbet kujtesa
e besa
e vlerat historike
po mbillen interesa
po prishen buzqeshjet gjenetike
na i sollen katarret e thive
neper stine
e ndjenjat
e fjalet figurative
kah te mbillen nuk dijne
nuk di kush jan keta
ekah vijne
qe ngulfaten mot
e nguflaten stinė
edhe lotin tonė nj e di
e gjakun
ne dolli do te na e pijne
autori xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 09:41
lotet e mia ju mos prani
derisa keshtu te renkon vatani
deri sa te qelen plage e vorre
sa te jen duar e mendje qorre

qe atdheun per fytii e mbajne
gjith bilbilt le te qajne
se kan mbete te mjere pa fole
ne udhė te huaja n' t- huajin dhe
autori xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 09:48
tokė e bukur qka po me thue
a mos deshte me lulzue
qe un ty ta sjell pranveren
puhi te lehte e te sjelli eren

veq me merr njihe r ne atdhe
nji beharė qele per ne
un po pres me mallengjime
ti shoh toke e folene time

e krah'hapur t- m:presin lisat
gjuha jone e te bardhet plisat
te ligjeroj ne te bardha degė
kah do shqip per toske e gegė

autori xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 10:00
deshta ta ndjej moj fjalen e fletes
e lules reth bregut kah vala
ta ndjeje lotin e malit
e te freskise se bjeshkes
me falni pse u ndala
un me shpirtin tim buze nje bregu
e ne art te kundrimit
aty atij shtegu
ku del mahnia pershkrimit
e shpirtezimeve te fjales
e currilave te kullimit
e loti i e dushkut mbu gurgullime
kur bie si vesė
me ktheni ju lutem ne kohrat e shpirtezimit
me ktheheni ne kohrat me besė
dua ti shkruaj kujtimit
se mbeta rob i mallit
i mallengjimit
nuk dua te vdes
pa u kthye edhe njiher
buze zallit
te puhija
nuk dua te vvdes e te shuhem prej mallit
me qoni te grgullima
te bukuria
ku ehst dheu e guret e zallit
ku jan trojet e mia

autori xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 10:09
edhe pse lotet e mi
nuk i keni pa
a mendoni se nuk kam lotue
e nuk kam qa
kur toka ime
ne gjak esht skurrue
a mendoni se nuk me kan vra
atió dhunime
por faj ka shqipfolsi
qe e esht ma i keq se qdo shkja
e vetvetja ime

e koha e zezė pa ja nda


e jeta e pamshirshme
qe me lan ne mergime
neper mohime
perthurjet nuk me lan
ti dal zot tokes time
ma bej halla o vatan
do ti kryej nje dite
keto obligime
autori xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 14:36
katastrofėn (video)
Surpriza e rusėve! Shkatėrruan meteoritin me raketa tė sistemit A-235 “Samoliot-Μ”, shmangėn katastrofėn (video)

Nga Ilir Konti - Fri Feb 15, 5:12 pm

Lexuar 8929 herė

SHperthimiRusėt aplikojnė sistemin e raketave balistike mbrojtėse tė shkatėrrimit tė objekteve tė hapėsirės!

Ka befasuar botėn aftėsia e mbrojtjes ajrore tė vendit, pasi me anė tė raketave balistike “Gazelle” tė sistemit A-235 “Samoliot” ka mundur tė shkatėrroj meteoritin nė pa hyrė nė orbitėn e Tokės, shkruan gazeta “Izvestia”.

Sistemi ėshtė pjesė e trupave tė Mbrojtjes sė Aerodinamikės Hapėsinore me kodin A-235 “Samoliot-M” dhe kjo duket qartė tė jetė “ekzekutuesi” i meteoritit nga S-400. Sistemi ėshtė tashmė nė veprim, edhe pse testet finale e pranimit do tė bėhet nė fund tė pranverės ose nė fillim tė vjeshtės.

Sistemi “Samoliot-M”, qė u zhvillua nga zyra e projektimit “Novator” nė Jekaterinburg, kryen misione tė ndryshme nga sistemet e zakonshme tė ajrit dhe anti-raketa S-400 “Triumph” dhe sistemi i avancuar S-500 “Prometei”./alb-observer.com/

Ndiqni nė vijim rėnien e copave tė meteoritit:

Lexuar 8929 herė

Nėse ju pėlqeu bėni
Like ose Share
Mė shumė nė Shkencė
Sekreti 4000 vjeēar! Harta tė botės sė lashtė! (video)
Sekreti 4000 vjeēar! Harta tė botės sė lashtė! (video)
Rusėt kishin zbuluar ujė nė hėnė qė nė 1976-ėn, por e mbajtėn tė fshehtė!
Rusėt kishin zbuluar ujė nė hėnė qė nė 1976-ėn, por e mbajtėn tė fshehtė!
Zbulohen simbole misterioze nė kanalet e nėndheshme tė Jerusalemit, arkeologėt nė dilemė
Zbulohen simbole misterioze nė kanalet e nėndheshme tė Jerusalemit, arkeologėt nė dilemė

lirik
16-02-13, 14:51
Prej se largu te shkruaj
nga i larget ky dhe
po ndjehemi huaj
a me ndjene atdhe
nuk dua te vuajė
ne besė me kan pre
e gjaku me behet ujė
kerkoj diell me me nxe
neper vjet muaj
nje malle me ka bre

mos me le
me the ne fole
se po druaj
edhe nen dhe
do te vuaj
e navrr
ka me me bre
malli
e toka e huaj
mos me le atdhe
m mos me le
se nuk dua te truaj
dua te bekoj
mos e shtrengo driten
mos me le te lengoj
driten le te lirė
dielli le te ndriqoj
per hirė
te jetes
per hire te fjales se lirė
per hire te lirisė
pshtyjė mbo masken e pshtirė
kthej zogjt e dashuris%
bilbilat e etnise
le te cicrojne
atje
mbi atdhe
e fole
filizat ku i kan nisė
mos na le mbi ket dhe
mos
per hire te perendis


kenge evargje shqiptare
nga mergimi autori i merguar xhelal ferizi

lirik
16-02-13, 14:59
Kur poeti te kthehet ne atdhe
shkruan xhelal ferizi
mos i leni zgerdheshtaret
te zgerdheshen rreth tij
as tradhtarėt
e as demonet e zi
as lojtaret e kobit te zi
e as ata
e jan ushqye me tradhti
tregtarėt
zallotet
e pseudopatriotet
puthadoret
e sabotatoret
qe gjveshen
e zgerdheshen
e pseudbuzqeshen
leni poetit liri
le te flet me biblila
e me behare
me karajfila
me malet e bukura shqiptare
e me shpirta te vertetė
mos i leni ti afrohen
kukullat tetrale
lene poetin te qmallet
me fusha te gjera e male
rreth tij le te vijne
engjujt e vertetė
e shpezt e lirise
le te vijne ata
ata qe jen si fletė
qe luleve
ju japin jetė
le te vijne
engjujt e vrtetė
djajt
mos i leni te vijne
satanet
nuk duhet te rrijne
e dyftyrshat
te mos vijne
se engjujt duhet te rrijn me poet
shkruan ne mergim
xhelal ferizi

lirik
17-02-13, 07:36
DUKE ZGJEDHUR PERSHENDETJET MA DIELLORE PER TY -
OJ MIKE E NDERUAR SHQIPTARE DHE DUKE ZGJEDHUR SHPREHJET
SHPIRTRORE MARGARITARE
E NDERUARA MIKE E NDERUARA MOTER E SHTREJTE BASHKATDHETARE SHQIPTARE
UROJ NGA BEHARI MA PRANVERORė I SHPIRTIT
PER TY-
UROJ RREZE MIRESIE UROJ QE DIELLI
ME RREZET E TIJ TE JET GJITHMONE PER TY DUKE NXE E QOFT GJITHMON NE UDHEN TENDE TE JETES -
SEPSE TI TE BEN TE TILLE PER TE PAS E PER TY NDJENJE RRESPEKTI E KONSIDERATE TE LARTETI O MAHNI MIQSIE O MIKE E MAHNITSHME TI PAQ MIRėSINė -SA E FMASHME JE NE HUMANIZEM

-
GJITHMONE U GEZOFHS DHE ME PAQE QOFSH E QETSI TE HARESHME
-E SUKSESE------ TE UROJ SHUM TE MIRA Nė JETė-TY SEPSE TI I MERITON SJELLJA DHE ENGJELLSIA JOTE JAN TE VEWQANTA PRANDAJ ME DETYROJNE NE KET PERKUSHTIM
--

DRITA E GėZIMI QOFTė E QOFSHIN ME TY EDHE NEPER LABIRINTET E KėSAJ JETE
E CILA KA EDHE NGA NJIHER MJERIME E VUAJTJE E PLOT KTHESA TE PA MESHIRA
-PRANDAJ I THONE JETE JETES SEPSE AJO DIN ME QENE E DHE E VUAJTUR
POR JO PER TY KURSESI JO E TY TE MBROJSHIN DRITAT E KėNAQESIVE
DHE PAQ VETEM GEZIME NE JETEN TENDE

DHE GJITHMON ė I PAQ RREZET E GZIMIT ATO QOFSHIN NE DRITA TE TI PRORE
PER TY ATY PER TE MBROJTUR TY EDHE ATY NE
TE TI ATY KU TE KNAQET TY ZEMRA E DAMARė ZEMRE-

E GEZIMET TU BEFSHIN E VALė GZIMI PER GJAKUN TEND TE KULLUAR FISNIK
E EMBELSIM SHEQERI
NE GJAKUN TEND U ENDėT HAREJA E EMBELSIS E NE QARKULLIM ATY VETEM PER TY
DHE KNAQESITė TUA -
SA TE JESH TI GJALLė MBI DHE E PAQ YMER TE GJATė
O MIKE MOTER BASHKOMBASE ENGJULLL BASHKATDHETARE E NDERUAR O ENGJELLUSHA
MOTER SHQIPTARE-25-09-08, 09:45
lirik


Join Date: 09-02-07
Posts: 11,755
Titulli: jadore

--------------------------------------------------------------------------------

E KAM VREJTė EDHE GJAT SHKRIMEVE TUA TJERA
SE JE PLOT VLLAZERI MOTERSI ENGJELLSI DHE SHKELQEN -
JE E FAMSHME E ME KUALITET E DHE E MAHNITSHME NE MIRėSI -POR E TILLE DHE FANTASTIKE JE TI EDHE NE SHPREHJET QE BEJNE QUDIRA DHE PRDHOJNE TE REJA TE JASHTZAKONSHME EMOCIONE -

JETA DHE RRETHI YT EDHE AI SHOQERORE E ARDHMERIA JOTE QOFTė GJITHMONė PLOT DRITė
E FJALė PERSHENDETSE TE QENDISURA ME BUKURI SHPREHJESH QE PERVETSOJNETI JE MAHNITSE NE SHPREHJE DHE KOHRA E EMOCIONE '
E NE MIQSI E BUKURI JETE I PAQ PRA MIRESITE ME PLOTSIME BEHARESH E ME PLOT GJEVAHIRE -
PAQ GJITHMONė MIQ E SHOKė E SHOQE DHE UDHE TE BUKURA TE JETES

TI SI ENGJULL QE JE E SHKELQYER
E SI GJEVAHIRE QE JE PO TI PERKUSHTOJ SHPREHJET MA TE SINQERTA SE TI JE AJO Q E BUKURINE E FJALES DHE URATAT I MERITON -

....................................

tekstualisht un xhelal ferizi me pseudonimin liriku po shprehem keshtu -
ne jeten time kam pasė miq e njerz te mirė si engjuj
ndaj te cilve jam shprehur e prkushtuar keshtu -
por kam pas edhe armiq e gjarpij qe mu ne mes te beharit kan ardhe rreshqitur rrėshane
me dinakeri dhe kan kafshuar
-ata e kan helmuar jeten dhe raportet me njerz -
esht e pa mundur te kendohet bukuria e jetes dhe te jesh i mire me gjarprin -
aty duhet vetem guri ne dore dhe me ja shtype koken gjarprit sepse qdo trajtim ndryshe i gjarpirt
esht trishtim i pa kuptimt -
gjapri nuk duhet te duket fare neper ledina te gjelbruara ku jan lulet e jetes

ndaj engjullit sillu me butesi e sillu ndryshe -
por jo edhe ndaj gjarprit kafshues -

miqsia ime me njerz mbane data dhe kohra dhe ka qene mjaft e qendrusehme kur ajo bazohet ne njerz te mire dhe neper arsye fisnikeri e humanizma-
por kjo jete ka edhe njerz te kqi te cilet nxgjallin urrejtje e zemerin te madh me sjelljet e tyre poshtruese dhe sulmuese cenuese te cilet te imponojne situata ta pa kendshme
dhe ta helmojne jeten -te gjith e dijme se tradhtaret shqipfols se bashku me armikun serb kan dhunuar kan vra kan vjedhe soiunuar e poshtruar shqiptar dhe jan njerz te kqi
-prandaj populli yne qarte duhet te dalloj dhe te gjykoj te miren dhe te keqen te mos bien pre e te keqit sepse i keqi meriton denimin dhe nuk duhet te trajtohet ashtu qe te kapitullojme para tij por ti kundervihemi qellimit te tij kriminal e poshtrues ta demaskojme tradhtarin ndersa ndaj njeriut te mire duhet te sillemi si engjuj te pa djallzuar vetem e tilel ka kuptim jeta dhe poashtu sjellja duke dalluar te bardhen nga e zeza dhe nuk me pelqejne ata njerz te cilen sillen mire me te gjith -sepse nuk mund ti trajstosh njerzit engjujt dhe djajt njisoj por engjujt meritojne tjera
trajtetime -poashtu nuk me pelqejne njerzit qe behen ma katolik se papa e me te mire se engjulli

lirik
17-02-13, 07:43
fatkeqsia po ashtu ishte se njerzit nuk jan te gjith te mirė kursesi jo-
jeta esht nje lloj ferri nga njiher dhe per te jan shprehur shum njerz e shum popuj thenje popullore dhe shum filozof e dijetar e mendimtar ajo permbane nga njiher ashpersi -dhe
kur njeriu per ballet me te keqin bjen neper dilema -
poashtu natyra njerzore nuk e duron dot humbjen e pastertise krenarise dinjitetin
sepse ato jan humbje te renda keshtu qe del domosdoshmeria
ti kundervishesh te keqes dhe te largohesh nga rruga e paqes

lirik
17-02-13, 07:46
Miq kisha shum ne jete por normal se njeri ka edhe armiq por armiqt jan shum ma pak kur njeriu nuk ka e nuk meret me qeshtje te mdha -kush ka fatin ta don atdheun e vet e te merret me te per te mirene tij -e ka nje jete plot rreziqe dhe plot armiq -sa do qe e ka fjalen dhe penden ne dore armiqt
kan per te ju imponue dhe per ta detyrue jo rrall her ta leshoj penden nga dora dhe fjalen engjellore -sepse jeta ka qakaj te eger ujq pylli ka dhelpra -ka gjithfar lloj egersirash -
jo vetem zogj e bilbila e shpeze te bukura -

lirik
17-02-13, 07:50
poashtu eht e pa mundur me secilin njeri me qene mik dhe ne raporte njerzore sepse ka edhe njerz jashtzakonisht negativa -pervoja ime jetsore por edhe pervoja e te tjerve qe kam takuar si njerz ne jete e me jan shpalosur ka deshmuuar ne menyren ma te dukur dhe e verteta qendron sepse
jo pak njerz kan pesuar rend nga e keqja -
nga spiunimet nga trajtimet qnjerzore ku ka njerz edhe i jan vra te afermit per shkka te spiunve i esht tha zemra e loqka e shpirtit prandaj nuk mund te trajtohen ata armiq mire por me ndeshkim siq e meritojne poashtu edhe tradhtaret meritojne ndeshkime te renda dhe keqbersit -

lirik
17-02-13, 07:51
jemi deshmitar te kohrave dhe njerzve keqberes -ata qdo dit i kan bere keq atdheut -kan spinuar kan rrejt kan vjedhe atdheun kan vra pas shpine kan bere lkkurtha patriotve

lirik
17-02-13, 07:52
secili ai njeri qe esht me te keqen ose jep keshilla te mos i behet e keqe te keqes ai del si avokat i te kees dhe nga engjellq e esht behet bashk me te keqen dhe simbolin e se keqes -prndaj gjėrat dhe gjykimet duhet nda me logjike kush ehst ne anen e te mires dhe kush ehst ne anen e te keqes -

lirik
17-02-13, 07:54
nder te kiqat e renda ndaj njeriut ben pjes eedhe poshtrimi qe esht diqka qe nuk mund te thuhet me fjale dhe esht nje e keqe te cilen duhet denuar

lirik
17-02-13, 20:39
Deshta megjihat shum pėr tė thėnė e nderuara mike bashkatdhetetare
dhe natyrisht edhe i emocionuar dhe i motivuar nga fjalėt tua
emocionet mu preken dhe u ndjeva i detyruar moralisht te shprehem
dhe gati kam qene mjaft i perfshire nga emocionet-
fjala jote me la pėrshtypje te veqant-
dhe mbresa emocionale tė veqanta-

Ti je njė femer shqiptare qė e din dhe e kupton se qka ėsht arti dhe vlera poashtu sherbimi i saj dhe ne sherbim te fjales ,

nė shėrbim tė kombit dhe atdheut e shoqerisė e emancipimit dhe amencipmit te femres shqiptare jam me vargje estetitke artistike ne sherbim - te falenderoj jashtzakonisht per mirkuptim dhe je shum e nderuar e e di se kundershtaret nuk e shohin me sy te mire suksesin
por ka ma shum dashamire arti dhe vlera e fjala -
prandaj edhe po shkruaj qe lexuesi te perfshihet ne ket diskutim e lexim
shkembime mendimesh neper forume

lirik
17-02-13, 20:52
Esht veshtire ta kualifikoj fjalen dhe shpirtin aty ku kerkohet spjegim dhe arsye si dhe trajtim poashtu analize dhe vlersim
per shkak te kohes se mjegullt dhe njerzve qe akoma neper mjegull i kan pikpamjet -
Po shprehem se dikurė kam kontribuar dhe po kontriboj edhe ne keto kohra -edhe pse kohrat jan shum te pa shpirta-ne fakt esht dashte te jem ndoshjta me pushke ne dore ne krye te revolucionit kunder harbutve shkelseve dhe halldupve

por ja qe zgjodha penden-

AKOMA EDHE TASH JAM NE SHERBIM TE FJALES DHE ATDHEUT EDHE PSE ATDHEU IM NGA NJIHER EESHT MJAFT I QUDITSHEM
DHE TALLET ME VUAJTJET E ZOGJVE QE KAN MBETE NEPER DIMER LARG PRANVERES
PAS SHUM E SHUM VITE SKETERRE
QE KALOVA NEPER FERR DHE KAZAMATE SHKALVELLESKE PANSLLAVE TE BURGJEVE

UN MBIJETOVA DHE JAM GJALLė DHE JAM NE MESIN TUAJ E PO SHKRUAJ EDHE PSE SHUM SHQIFOLSA PJELLA TE RANKOVIQVE
NUK NDJEHEN MIRE KUR UN JAM MIRE MEGJITHAT KA MA SHUM PATRIOT -


NGANJIHER NUK JU BESOJ SYVE TE MI SE SI ISHTE E MUNDUR QE VERTET
ARRITA TE MBIJETOJ NGA KAZAMATET DHE KTHETRAT SHKINORE
EDHE PS EME VUAJTJET TONA tallen sot ata qe emrat e tyre nuk po i them por dihet kush jan
ata

E ISH TE TJERET ARMIQ qe jan armiq TE ISH TE VUAJTURVE SHQIPTAR

DHE SYVE TE MI NUK JU BESOJ SE SI ESHT E MUNDUR
DHE TE SHPETOVA NGA KTHETRAT E SHOVENISTVE PANSLLAV shkie shkavellgji
qe hanin breshka rruges kur erdhen ne at shekull te mesjetes ne titokat iliriane e qe europa

shkrihet pas tyre dhe rraces se tyre kanibale -Un shpetova nga kthetrat e ARMIQVE TANė SHEKULLORė-


Kto talente qe tani po i qes ne shkrime dhe vargje qe i qes ne dritė pėr hirė tė vleres
e bėj i shtyrė nga ndjenjat dhe motivet njerzore dhe kombtare e ndjenjat personale

qė vlerat shqip te dalin ne siperfaqen e hjeshisė ne siperfaqen e vet shkrimit poashtu te gjurmve etj edhe pse fara e flliqt e rankoviqve shqipfols ndjehet keq kur ma sheh emrin dhe mbiemrine fjalen
le tė dijnė njerzia se si shkruan shqiptari kur thellohet nė vlera-

artistike-


prandaj kam shkruar shkruaj edhe pse shum u pengova nga kohrat e pa mėshira
ndersa sot nga njerzt e pa kuptim qė ju edhe vet tash po i dini shum mirė

lirik
17-02-13, 21:11
Ka shum kohė qė hallin tim e hallin tone ne pergjithsi nuk e kuptonte as kombi im e qeveria hiq se kursesi pasi qeveria nuk ka ndjenja per te kuptuar gjėra te tilla as per te lexuar

ndersa tash nje numer i vogel i individve kan filluar ta kuptojnė sa do pak

nder ata njerz qe kan filluar ta kuptojn situaten time situaten tone ne pergjithsi dhe vleren shkrimin e vargun ngjarjet detalet rrethanat
vuajtjet mallengjimet katrrahurat krajatat vuajtjet
sherbimin ne interes te vlerave artistike e kombtare kontributin ndergjegjen etj

je edhe ti e nderuara mike nje nder ata bashkombas qe po e kupton vertet dhe po me vjen mire jashtzakonisht qe e shprehe neper mes fjales dhe emocionit me fjalen te ciles i perkulem prlot rrespekt -

sikur te me kishin kuptuar dhe perkrahur me heret njerzia

ndoshta sot do te ishin shum njerz ne pozicione me te mira e poashtu krijuesi e potet e vuajtur neper kalvare e jete mizore ekazamate
e internime burgje e diskriminime
ndoshta tani vargjet dhe perjetimet do te botuara
por me sa shihet teper e veshtire esht jeta dhe njeriu sikur nuk i beson vuajtjet pa i pa me sy vet e pa i perjetuar vet

e kjo qenka natyre njerzore per fatin e keq te atyre qe vuajten-
e vuajne -

po flas pak edhe per krijimtarine dhe vargjet -jeta ime u mbush
gjat gjith jetes me mbi tremilojn vargje
te shkruara ngjarje te ndryshme vlera ngjarje shkrime romantike tragjike elegji poema poezi lirike estetike artistike shqiptare
me krijimtari me rendesi dhe me vlera -

vlera qe ndoshta dikush nga popujt tjere q
do te ishin sjelle ndryshe me pjestarin e kombit te vet

por per fat te keq u mohova shum keq dhe e keqja esht s enuk u mohova vetem un por me mija njerz sepse kohrat dolen harbute dhe teper te pa mshira

librat qe do te botoheshin me vargjet e mia
do te duheshin te kishin kopertina te veqanta
dhe te bukura

me gjithat koha harbute asnjiher nuk e kuptoj
dhe injorimi i harbutve dhe mosmirnjohsve e disa injorantve
u injorova pa mshire poashtu edhe nga debilet dhe smirzijte te poshtrit e mykur ne karakter shqipfolsit rankoviqian
dhe nga cektesia e mendjeve te mykura te pjellave te rankoviqve e millosheviqve shqipfools -

ndersa disa hajvan tjere naiv e medioker ata menduan se un meqense kam aftesi krijuese poetike per vargjet do te duhej e
duhet te kem edhe fabrikat e mia-te jem edhe poeti e edhe miliarder ne menyre qe un tu jap atyre gjithmone si llaskuc q e jan
dhe perbuzsa te vlerave q ė jan ehst per tu habitur nga ata cinik
se qka jan duke i bere civilizimit dhe vlerave


por nuk esht ashtu siq mendojne ata -
ose duhet te jesh fabrikant te merresh me biznese emashtrime ose duhet te jesh poet- disa nga ata llaskucet duhet ta kuptojne ket


njerzit nuk arrijn te kuptojn se poeti ka nevoj per perkrahje
nacionale nga vet kombi kjo me habit jasht mase kjo vetedije eult ne ket shekull '

mbetem pa tekst nga njerz qe mendojn se poetet
duhet milioner me qenė te pasur milionera ather askush nuk do tekrijonte -sepse shpirti merr kahje tjeter

por te gjitha talentet nuk te bijnė hise njeriut
ket duhet ta kuptoj populli yne -dhe ti pervesh menget per ti ndihmuar bijt e vet ku do q e jan


poetet nuk vuajn per fabrika e kapitale
por per vleren artistike per vleren e
krijimtarisė per atdhe liri e shpirtin per token per mbrojtjen evlerave krinimine vlerave
per dashuri perkushtohen ndaj atdheut etj

ndersa per financat dhe librin duhet te kujdeset ministria e kultures-
esht detyre e saj detyrim sepse paguhen nga populli dhe taksat popullor eper at pune e jo ze bejne prone atdheun thua se krejt atdyheu esht i tyre vertet per mbetem pa tekst
-


e biznesment shqiptarė te cilet jan mjaft mosmirnjohs dhe kan deshire qe librat fale te u japin bijve te tyre neper shkolla vertet harbuteri


ndersa grupet aventuriere
tė cilėt per qejfe e ahengje shpenzojn miliona dollarė kah do qe shkojne pa
neper qejfe nate e e aventura

nate e ahengje e reklama e kotsira te pa vlera
por nejse

lirik
18-02-13, 08:15
letra me shum miq ne jeten time te shkruara ne menyra shum miqsore
dhe me shum njerz te i kam gjithandej te shkruara
-por edhe letra kujtimesh te ndryshme-te shkruara neper kohra -
ne ket jete kam pae mjaft miq por edhe armiq megjithat armiqt
te angazhuar kunder meje vertet ka n qene te motivuar ne menyra
e tyre e pist dhe karakteret e flliqura
ndersa nje kategori tjeter nga ata kan qene te motivuar
e tė nxitur ne shtytje nga motivet politike te shtyre nga hasmi i zi
te gjith ata kan meritur ndeshkim te rrept disa ekan marre ndeshkimin direkt nga un e disa akoma jo -edhe ne forume pata te tille mjaft provokatore te motivuar nga keto motive dhe nga ket o lloj karakteresh

lirik
18-02-13, 08:31
mbi 90 per qind te te gjitha ngatrresave ne kosove dhe puneve te kqia dikure rrenjet i kan pase te nxitjet dhe shtytjet e politikes serbe neper mes te shqipfolse agjent sekret te rexhistruar te serbi-
ata kan bajte fjale kan nxite njerz kan motivuar kan shti e kan organizuar kan pregatite bela e provokime -serbia ka arrit te gjej gjithmone shqipfols ndersa s hqiptaret nuk kan pas mjete ather qe ti percjellin spiunat e tille veprues kunder interesave kombtare dhe spiunat e zi
qe jan spiun dhe ishin spiun te zi spiun e organizatorė te kqiave dhe nxitjeve -
jan bė shum vepra te kqia nga te cilat nje pjese e njerzve qe kan dite te logjikojne se ato provokime vijne nga udb ja dora e saj ata jan shmangur aq sa kan mundur -shmangjet ne disa raste i kam bere edhe un aq sa kam mundur -megjithat shqiptaret nuk kishin trup te kordinuar ndeshkues kunder spiunve dhe nxitsve te sherrit e te sherreve -
Duke e percjelle spiunin hap pas hapi dhe aty te dyshimtit -trupi ndeshkues i shqiptarve do te duhej te merte masa ndaj spiunit dhe udbashit qe e kishte ket detyre te flliqur -me ne fund grupet e adem jasharit jan grupet ma gjeniale te gjith kohes se bashku me grupin e zahir pajazitit te cilat grupe filluan ta shtrijne rrjetin e ndeshkimit te tradhtarve .
Tradhtret soiun qe u vrane ishin shqipfolsa te zi pjella zullumqaresh ne popull dhe spiun informator te serbise te cilet i kishte infiltruar serbia e regrutuar neper veprimtari te demshme -
Prandaj ideja e Adem Jasharit e Zahir Pajazitit ishin ide te shkelqyera idete ma te qelluara si ide qe kurr ma pare nuk i paten shqiptaret .
Sikur shqiptaret ti kishin keto grupe te forta ne kohen e rankoviqit -keto grupe vetmohuese te lirise kombtare -do ti hynin rankoviqit mbrenda ne beograd e do ta qitnin fare me te gjith spiunat dhe qetniket e tij dhe shqipfolsat e udb ja as qe do te guxonte te benmte ashpersi te tilla mizore ne popull sepse do te ju kushtonzte me jete qdo veprim--

lirik
18-02-13, 08:43
heqja qafe e spiunve o organizua ne menyre perfekte dhe zullumqarve qe benin tmerre ne popull sa ishte gjalle Adem Jashari atyre ju hyri tmerri dhe nga zahir pajaziti te cilet po i shtrinin grupet dhe ndikimet e tyre ne gjersi duke vepruar -
Mendoj s eketa heroj te popullit per her te pare e sollen driten e ideve te shpetimit kombtar -
keto veprime i bente dikure Azem Galica dhe ka qene mjaft i suksesshem -sidomos kur e lan pa sy vojvoden qe emori pushka ne sy dhe naqallnikun e mitrovices kur e vrane grupet luftarake shqiptare e qe aktive ishte edhe Shota Galica Mehmeti i vogel e shum tjere trima te qetave kaqake nji veprim te famshem heroik eberi edhe trimi i rralle qorr ilazi i cili enxori baben nga burgu nga zullumi serb e dhimshme ishte kur babai ia ka shkrue letren me gjak qorr ilazit -zullumi dhe kthetrat e ashpra armike duhej te ndaleshin dhe gjithqka duhej te kthehej dhe qetat shqiptare e kuptuan por i gjith problemi ishte si kishte shum spiun qe hap pas hapi i percillnin qetat shqiptare te lirise -
Mendosj se spiunet jan fara e keqe dhe e flliqur prandaj gjithmone duhet te ket vezhgues e te dihet mire kush jan ata -
Spiunet dhe zullumqaret e nxitsit e te kqiave kan qene rjete vepruese te serbise poashtu serbia ka bere shum mbrashti dhe krime e sakatosje neper mes te tyre nepermes te zullumqarve-
Kishte zullumgji shqipfolsa qe kan bere zi e terr me dirigjimin e srbise sepse nuk kishte grupe ndeshkuese -
K a edhe diqka pozitive kur lidhja demokratike organizoj rojet e fhsatit dhe vullnetaret per te ruajt shkollet dhe per te mbajte nen vezhgim spiunat qe benin kerdi -ky ilaq poashtu filloj te jepte ndikim te madh ne popull-sepse ne sistemin paralel kurr nuk do te mund te funskiononte kosova -sepse vagabondat e nxitur nga serbia nuk lenin vajze ne shkolle me shkue e provokonin arsimin dhe s elenin msimin te zhvillohej-
Pas ndikimit te forte te grupeve vullnetare shqiptare patriotike qe i organizoj lidhja demokratike spiunat dhe vagabondve te serbise rrugaqve filloj te ju fryj zuza nga mbrapa dhe nuk guxonin te dukeshin te shkollat -
Ishin keto die mjaft pozitive sepse pa aparatin e organizuar qe ua ndale turrin te kqiave
dhe dores se armikut nuk mund te mbahet atdhe as shtet
pastaj behen shum te kqia
-pengohet jeta dhe msimi demtohet ku do qytetari dhe interesi i atdheut

lirik
18-02-13, 08:49
gjithmone shqiptaret duhet te ken organizime te tilla ishte po aq gabim i madh q eu lejua rankoviqi dhe millosheviqi i pa ndeshkuar te vepronte kunder shqiptarve ne menyra zullumqare -
grupet kujdestare shqiptare atdhetare me kohe do te duhej te vepronin-aty dhe pikrtisht aty
ku esht koka e te kqiave
pra shqiptaret duhet te ken keso lloj grupesh -dikure kjo metode nuk esht dite dhe nuk esht kuptuar drejt prandaj populli shqiptar psoj aq rend dhe vuajti aq shum
nga pasojat emungeses se grupeve te organizuara
te cilat duhet te vepronin shum ma efikase dhe shum me te organizuara ather ne eto kohra dhe kan pas shum mundsi qe secilenq elize te zhvillimit ne kohe dhe spiunim ilegal e veprim te organizuar te udb s ta zbulojne e te ja gjejne ilaqin zullumgjive -
megjithat ajo kohe nuk kishte shum ide dhe kishte shum mangesi e gabime te mdha nga mos dija dhe nga mos njohurite se si duhej vepruar
-

lirik
18-02-13, 08:51
populli yne dhe ne kohe te krajlave e te sulltanve e ne kohe te gjandarve vuajti shum -vuajti edhe ne munges e te pa aftesive per tu organizuar
dhe per te percjelle situatat
e per tu armatosur nuk e gjente menyren e veprimit
dhe te rrjeteve
dhe ka vuajt jashtzakonisht ne munges ete ketyre dijeve
-derisa nuk ishin idete efikase dhe teper te sofistikuara
t e grupeve dhe rrjeteve te organizuara
per veprime efikase kunder armikut
dhe serbet spiunet hafijet dhe ngatrresgjijte e degjeneriket
benin kerdi ne popull aq sa populli ka vuajt jashtzakonisht nper te gjitha kohrat e historise
sa qe populli detyrohej te merrte vet ne dore situaten -
por sikur te kishte grupe te tilla si grupi i adem jasharit
dhe zahir pajazitit dhe rrjete te tilla te organizuara qe percillnin qdo hap dhe ku do qka ndodhte shum pune do te ishin ndryshe dhe vuajtjet do te ishin shum ma pak ne ato kohra

lirik
18-02-13, 09:55
por disa partiasha stalinist hrushovian e te bindjeve brezhnjeviane
te soliazmit patriotiko qetniko soacilaist-model partiak idelogjik i marrur nga moda e laboratorit prosllav -ata stalinist qe jan te krahut majtist
te partive kriminale drogagjike demagogjike mosperfillse dhe jan maja e sabotimit te historise shqiptare te zhvillimit nacional dhe perfaqsuese te varfrise e papunsis epopullore

e pjella te levizjeve te ashtuquajtura popullore- -
pra ata te levizjes popullore si parti majtiste neveritse
nuk ka nevoj te maskohen neper parti tjera e modalitete tjera
le te deshmojne se ata jan pikrisht ata
qe shkelen mbi te gjitha shtresat patriotike te popullit e mbi popullin e thjeshte

Ata qe enden kendej neper forume me kercnime te pushkes mbi poetet e mbi shqiptaret -
qe i kan duart e zgjatura te aleancave politike - nga e ashtuquajtura levizje popullore e transformuar ne levizje pseudodemokratike sabotuese parti antikombtare si jo pak struktura dhe individ
qe po shihet se jan sabbotuese antikombtare
-
dhe kjo paraqitje e ketij murrices ktu ne temen time me do far kercnimesh
dhe ne nje teme qe kishte dale te poetet e ndryshem kjo paraqitje e tij
nuk ka lidhje me poema e as poezi por e ndyne artin dhe vleren me kercnime kriminale provokuese ma fjale barbare kercnuese
kur thot pse pushka kercet e kur thot te njejtit qe sa vjet pra -nji nder ata qe kercnohem ne ket menyre jam edhe un ky ehst kercnim indirekt
-poashtu keta murrica nuk ekuptojme se un personalisht jam kunder te gjitha partive ne atdhe
cila do qofte ajo e si quhet -sepse na shkoj ftyra para bote nji popull kaq i vogel me njimij partti e pariuce e utopia anarkiste dembele te pjerdhura kot
qe sabotojne atdheun dhe bejne shpenzime e qelbin vatanin he rme demogogji premtime rrena e zvarritje e her me rrjeta sabotimesh anarki utopi dhe dembeli indiferentizem dhe pa gjalleri jete askund . as pa shenja jete ne sherbim te atdheut -
ata jan te intresuar vetem per ndonje zhvatje dikund ose ndonje mshefje pas postit etj por jo per interesat e atdheut ne kemi sy me pa e s ka nevoj te na edukojne murricat ktu neper lloje te kercnimeve indirekte per hesap te stalinistve hrushovian kombnim ky i modeleve q ejan marr nga sllavet -nga keto modele te majtizmit pseudo demokratik dhe anarkive partiake -populli po vjelle e po bjken ne litarė me vetvarje -
Asnji he rne hsitorine e kombit shqiptar nuk kan ndodhe absurde te tilla vrasje dhe ikje nga atdheu -
Aeroportet e aniljet e trenat e lotit autobuset e lotit veturat e lotit
dhe ikjet e lotit neper grupe bashkatdhetaresh te mjere ne udhet e lotve ikje kah do
nga atdheu po behen ne menyra te dhimbshme
per shkak te ktyre rrjetave djallzore sabotuese sabotator nen dirigjimin e te huajve
e qarqeve te huaja antishqiptare -ne menyre qe shkaktojne
gjithqka ne atdhe te vonojne atdheun ne qdo progrss e punsim si dhe riatdhesim te shqiptarve


dhe te bejne me sukses sabotimin kolonializmin dhe varfrine
e shqiptarve duke epregatite per pushtim te ri

-keta sejmen te huaj shesin minierat ne menyre qe shqiptaret te mos arrijne kurr industrine
as ate te lehte e as industrine zhvillimore e as industrine ushqimore
e as strukturat e organizimit shterore nacional demokratik -
-keto jan kercnime partiake por jo poema siq e paska shkruar aty murrica nje poeme -

-prandaj duhet te ju ndalet turri i murrivcave krnuese anonime

neper hajkatje ksajde forumeve shqiptare

kercnimi indirekt i ktyre murricave vegla dhe duar te zgjatura provokuese partiake

-sepse ktu nuk jemi neper parti por ne artin e vleres poetike aty ku kishin shkruar potetet

- dhe aty i pashe indirekt llojin me kercnimet me krisme pushken qe ishin kercnime tipike partiake te murrices
ketu ne ato tema te poetve te ndryshem qe kan krijuar
nuk jan ato lloj e te fjalve te pa art askund te qelluara
ajo as nuk esht poeme e as krjimtari
por ka kercnime indirekte ne keto lloje presionesh te zeza mjerane te muricave partiake -
mendoj se moderatoret duhet te mendojne pak e te dallojne format e tilla te njerzve qe nxisin kercnime partiake indirekte ne forma te tilla si ky murrica -
partiakve ju ka ra pordha ne keto kohra sepse populli ua jqrri maskat u pa pastaj mjerimi dhe mos efikasiteti dhe demagogjia u pa se kan ardhe per qellime te tyre personale sabotuese dhe populli si beson qofte edhe asnji politikani -
u pa se ata jan medioker dhe te pa vizione dhe karrieirst qe aty kan ardhe per qellime te lezeteve personale por shum kuj i ka dale me bisht dhe i lumi ai qe nuk esht ne politike -
te jesh ne politiken ekosoves dhe te shqiperis sot esht te jesh tmerrsisht i diskredituar te mos qiuhesh njeri as qenje njerzore deri ketu ka ardhe pune dhe deri ketu ka shkue e keqja e zeza deri ketu kan ardhe mjerimet deri ketu ka ardhe absurdi

sa me perket pua personalisht ne politiken e atdheut do ti ksiha zgjedher qe nga klasa e pare fillore te zgjedhurit e pa djallzuar dhe te pa koruptuar dhe vetem talentet e kokave akademike gjeniale dhe ne qdo sfere ndersa shum kush qe sot ben zhurma e kan vendin epunes ne miniera -
por jo ne vende pergjegjse me rendesi ose ne vende tjera

-

lirik
18-02-13, 10:06
menyra e eksploatimit te trepqes ishte menyra ma e eger te eksploatimit me te gjitha forcat dhe menyrat - ne kalimin e udhes qe e kishim pran fabrikes aty shiheshin me mija e mija kallep te plumbit dhe zinkut aq sa as qe mund ti shkruanim e ti numronim ishte e pa mundur edhe sikur te kishe me mija e mija njerz
te punsuar sepse sasite e pa fund te plumbit zinkut pasurive te trepqes dukati shkonin ne skritore dhe pastaj neper pika shperndheshin sidomos zinku plumbi baterite e makinave kamionve fapave fadormave kombi busve autobiusve sa qe ishte e pa mundur te numrohen
Nganjihe rmundoheshim te merrnim ndonje informate neper mes te ndonje njeriu te besueshem ose vet i shikonim me sy per dit -se sa stogje ne dite trasnportoheshin nga serbia neper beograd dhe ne drejtime te pa njohura eneper rusi ku ndihmohej rusia e e forcohej jugosllavia e rrezikshme te cilen sot europa e dashuron dhe ka nostalgji europa e quditshme e cila i kishte raketat jugosllave te kthyer nga parisi e berlini dhe si rusi e vogel qe ishte nen dirigjimin e beogradit ishte edhe nen dirigjimin e moskes pra rusi e vogel e pansllavizmit -te cilen europa e don sepse europa e don vetvrasjen e popullit te vet -Rusia interesat kryesore i ka ne bosfor mesdhe ne dhe ne ballkan prandaj europa ka fat dhe esht kryesisht aleate e rusise -dhe amerika e ka shum te veshtire punen me europianet sidomos me spanjoll e me franqez qe jan krejt prosllav pa dyshim

lirik
18-02-13, 10:25
para disa kohe kam takuar nji profesor te gjuhes dhe letersisė ai ekishte mbaruar fakultein
dhe i thoshte vetes si profesor gjuhe dhe letersie me diplome
por eshihja si ai as qe kishte lidhje me letersine e as me metaforen e me letersine bashkohore e as ate klasike

dhe nuk kishte lexuar asnji poezi ne asnje forum e as ne internet-
deshta ti diskutoj disa gjėra me te ne brumin e poezzise dhe letersise
dhe vrejta s enuk ja njihte as thelbin e fjales metafore e as te fjales poezi
kur un zbertheja diqka ne metafore ai as q ee kuptonte nivelin artisitik dhe analizene fjales e as shpirtin e poemes
- ai mundohej te pshtjellte diqka por as nuk po kuptonte as nga metafora e poezis -
e as nga brumi i kurfar krijimtarie

- habitesha si e kishte marrė diplomen per gjuhe dhe letersi
si porfesor gjuhe dhe letrsije qe ishte me diplomim


te ne ka qudira sa te duash pra
si askund ne vende tjera te botes -
blehen diploma dhe behen tmerre te zeza merre me mend blehen diploma edhe ne mjeski ku ehst puna me jeten e njeriut aq sa ka ardhe koha mos me i besue as mantelve te bardhe as askuj hiq -
dhe po e them se nji letrarė qe esht vertet letrarė i talentuar
qe merret me analizimin e poezis ai talent ai njeri i talentuar

ai nga nji fjalė poetike mefaorike mund te nxjerr nji tregim
a ose nji roman vetem ai mun d te qiuhet kritik letrar dhe letrar i mirfillt e jo lloj lloj varfaanjakesh te mendjes qe i lene brezat e pa aft te gjymt me diploma falco
prandaj po mendoj se ne kosove dhe ne shqiperi duhe t te behen komisione speciale per verifikimin e dijeve dhe te diplomave

Kur jemi poashtu pershembull te punimet e mia personalisht
ka filluar te merret me kritiken letrare te analizes se fjales ne disa krijime i nderuari
Hysen ibrahimi i cili po jeton dhe esht aktiv ne shkrtime ne suedi
ai nuk esht kritik letrar por ka bere nje lloj aftesimi aftesim lexues e pak kurs
shkollor poashtu edhe ne politikė -
megjithat po perpiqet te bej diqka dhe ka prirje talenti

te thot mjaft bukuri te fjales ne shkrime -

edhe pse ka thėnė fjalen dhe deri diku edhe ka analizuar ne nji liber te vetin te cilin po e pregatit pikrisht per vargjet e mia-


por ai ksaj pune i ka hy vullnetarisht-edhe pse ne nuk jemi te arsimuar me diploma me fakultete


prandaj kam vrejt diqka te njerzit kishte dallim shum-

pregatitja-


dhe talenti- talenti burimor dhe dallimi te ata q e jan medioker
- kishte njeri q e pikrisht quhet kritik letrar e nuk esht ma i aft qofte edhe per nje fjale per ta zberthyer si duhet -
s e nji njeri qe nuk esht kritik letrar-me profesion
por shkeqlen talent -

edhe per ket kam pas rast te bindem qudi te ne shqiptart qka nuk sheh

lirik
18-02-13, 10:36
legenda
03-02-08, 13:11
.....kjo me te vertet eshte me teper se PARADOX,....

edhe une e kam shtruar pyetjen e njejte:i nderuar lirik

Pse,nje pjese dermuese e figurave tona publike,martohen me serbe,ruse...etj...e ne anen tjeter mbahen PATRIOT,????

nuk me intereson jeta private e askujt,eshte nje sfere e cila nuk preket,
mirpo politikanet tane si kane guximin qe VETEN
te ia falin serbeve,dhe ruseve...
dhe ne anen tjter ate VETEN e tyre te na prezentojne
duke e stolis me patriotizem,,,.
..a nuk ka mjafte vajza dhe gra shqiptare te denja per ta,????....


...keni te drejte Z.LIRIK,,,
kur pyesni ,se si nje njeri i madh i beson posten,administraten nje serbeje....

vertet me shume se sa brengosese,thjeshte PARADOXALE..................................................

nga mija emija lexues te forumeve qe u shkatrruan nga dora agjentureske si foprumi shqiptar net -etj -megjithat disa forume shpetuan -sa do pak -
esht nje mike tjeter qe quhet legenda me pseudonim -dhe ne nje teme te senzibilizuar -
per qeshtjet me rendesi te atdheut -
legenda u shpreh keshtu ndaj nje teme me shum rendesi -
mendoj se mija e mija lexues e forumist ne forumin shqiptar net kur filluan te kyqen ne tema te mdha popullore me innetres te madh kombtar ku shprehje dija dhe mendimi i secilit -
forumi u shua me urdher te rusve e serbve dhe kjo u arrit nga dora e shqipfolsve

lirik
18-02-13, 10:36
mendime te miqve te autorit xhelal ferizi neper forume ka pas mjaft por edhe ne jeten e perditshme aktive te aktiviteteve ka plot mendime dhe shkemmbime te ideve qe jan disa te shkruara -

lirik
18-02-13, 11:34
DISKUTIME ME ARMIKUN TIM PERSONAL SHQIPFOLS
ARMIKUN E MADH TE REGJIONIT TE DRENICES SHQIPTARE SI DHE ARMIUN E KOMBIT SHQIPTAR -

SHKRUAN AUTORI AUTORI XHELAL FERIZI -PER TY O ARMIK ME PSEUDONIMIN NE FORUM QE JENE KET FORUM ME PSEDUONIMIN - PANTA RHEI-NGANJIHER PO MENDOJ PSE SHKRUAN KONTRADIKTA DHE ANONIMITETEPASTAJ JE KONTRAKDIKTORė DHE NE KUNDRSHTIM ME VETVETEN


DHE NGA NJIHER ME LAVDRON PER AFTESITE ETE KRIJUARIT NE VARG ENE VARGJE POETIKE
E KUR TE PREKEN INTERESAT TUA NEPER DISKUTIME MERR TURR Nė MėRI ARMIQSORE
E DEL E THUA SI TI QE SHKRUAN NE POEZI-
POEZIJA JOTE NUK KA KUPTIM AJO DUHET TE KET KUPTIM TJETERTJJETER ETJ
NDERSA DISKTUIMI I HAPUR KA QELLIM TJETER-
DHE NE NJI ANė DEL E THUA TE KENDOFT ZEMRA PER KENGET DHE VARGJET JE I MREKULLUESHEM SHKEQLEN ETJ E TE LUMSHIN GISHTAT DUART KRIJIMTARIA ETJ
A NUK EHST KJO DYFTYRSI SERVILI DHE SI TE PRKEN TEMATQ ENUK TE SHKOJNE TY PER SHTATI DHE JAN KUNDER INTERESAVE TE TUA SHANE POEZI E VARGJE E GJITHQKA QE GJENE PARA PRA CILA ESHT FYTRA JOTE E MORALI YT


ME KET SJELLJE TENDEN QKA NENKUPTOJ SE VARGJET JAN TE MIRA SIQ SHPREHESH VET QDO KUND PRA E NE ANEN TJETER KUR PREKET NDODNJE TEME Q ETE DJEG TY
E NUK TE SERVILOSET DISKUTUES E TI DEL ME HASMERI ARMIKE
SI NDONJE PRAMILITAR SI BSIHE URREJTSE PROVINCIAL PRIMITIV
SHPELLORė BARBAR NBASTARD DHE SHKELE NEPER KEMBE ME GJELOZI E SMIRE GJITHQKA QE GJEN NE RREEMBIN E SHKELE SECILEN VLERE DHE MENDOJ S E JE I LIG
SHQIPFOLS I LIG ASPAK BURR NUK JE AS BURRNI NUK KE

TI DEL E THUA SE VARGJET QENKAN PSEUDOVLERA TASH -

E THUA NUK PASKA PARA ME QITE NE LLOQ KY BEHGJET PACOLLI
QE NE NUK DIJME AKOMA SE QKA KA QITE KY NE LLOQ
NE NUK KERKUAM ASGJE ME QITE NE LLOQ NGA BEHGJET PACOLLI
UN NUK KAM KERUAR DIREKT QE AI T E ME NDIHMON E TE MI BOTOJ VARGJET
JO -UN JU KAM THENE TE GJITH ATYRE DHE JU JAM DREJTUAR
KUSH NDJENE VETEM PAK SE KA ZOT E SHQIPTARI KUSH NDJENE VETEM PAK LOTIN E FMIUT TE DJEPAVE BRITMEN DHE KUJEN ENENAVE DHE MJERIMIN
KUSH KA VETEM NJE PIKE GJAK SHQIPTARI
LE TE TAKOHET ME MUA QE TE QAJME SA DO PAK OSE TE BEJME SA DO PAK NE NJE DREJTIM NDONJE LEVIZJE TE HAJRIT PER ATDHE -PRA ATA AS AT PIKE GJAK NUK E PATEN PRANDAJ NUK ME JAN PERGJEGJE E AS VETOPN SURROJ AS AT PIKE GJAK SE KISHTE -
KUR I THUA SHQIPTARIT A E KE BRE VEQ NJE PIKE GJAK TE SHQIPTARIT
E NUK TE PERGJEGHJET JAM I BINDUR QE EDHE MILLOSHEVIQI DO TE PERGJEGJEJ -


DUKE THENE HAJT THUAJE HALLIN QFAR HALLI KE -

ME KUJTOHET NJIHER KUR NE PROTESTONIM NE TE BURGOSURIT POLITIK
NE BURGJE -

DHE KERKONIM NJI VEND TE QETE KU MUND TE LEXONIM NE BURG DHE JU THAM -

A JENI JU BRE NJERZ A KENI NDONJE PIKE GJAK TE NJERIUT -

PSE SPO NA LENI RAHAT TE LXOJME DIKUND EDHE TE DRJETEN E LEXIMIT P
O NA E MERRNI PS E

-ME KUJTOHET KUR NA THAN HAJT PRA TE JEMI EDHE NE NJERZ
NJEHER E TE KEMI NGA NJI PIK GJAK

-HAJT HYNI NE NJE VEND ATY -KU TE BURGOSURIT TJERE S KISHIN DREJT ME HY VETEM ATA QE LEXONIN POR KJO NUK ZGJATI SHUM SEPSE TE BURGOSURIT E NDYRE PROVOKATOR FILLUAN TE HYJNE ATY DHE TE BEJNE GJESTE PROVOKUESE NDAJ LEXUESVE -
POR KUR ESHT FJALA TE FJALA NJI PIKE GJAK NJERIU ARMIKU LSHOJ PE
NDER SA TE ATA QE JU KAM SHKRUE ME LETER DUKE JU DREJTUE
A E KENI NGA NJI PIKE GJAK SHQIPTARI -ATA NE KET APEL NUK JAN PERGJEGJE
JA PRA SE ATA JAN MA TE KQI SE ARMIKU -SEPSE KUR I THUA NJERIUT A E KE BRE VEQ NJE PIKE GJAK SHQIPTARI EDHE ME U SHEMB TOKA AI DUHET TE PERGJEGJET
POR JO ATA TE INJOROJNE SE JAN TE PA ANSJI PIKE GJAK SHQIPTARI PRANDAJ

UN NUK KAM DASHT QE ATA TI TAKOJ VETEM PER SHKAQE TE VARGJEVE POR SA DO PAK KAM MENDUAR S EJEMI NJERZ DHE DIQKA SA DO PAK MUND TE LEVIZET DIQKA NE DREJTIME POZITIVE TE KORDINIMEVE PER KOMB E ATDHE
POR KUSH ME KEND SI QYSH KURR JO ASNJIHER ATA NUK JAN DIQKA TJETER
POR SHQIPTAR JO KUURR DHE KURR LE TA DIN GJITH BOTA MBAR PRA

SA PER VARGJET DHE SPONZORIZIMIN E TYRE MOS MA BJER ZOT TE BEHEM PER DOREN E ASKUJ QE DIKUSH TE MI SPONZORIZOJ SE PASTAJ TA PERMEND GJITH JETEN U PA PUNA PRA E KASJA TE KEQJE TE KETIJ VESI E MENTALITETITVARGJET EDHE NESE DO TE MI KISHTE SPONZORIZUAR PER BOTIM DIKUSH
KISHA MARRė SI BORXH VERESI HUA NGA DIKUSH SI SHUME NE PARATE SI HUA SI BORGJ PER TE JA KTHYE MA VONE NATYRISHT POR JO FALAS

POR DO KISHA MARR BORGJ HUA POR KURR FALAS JO -
PRANDAJ NUK KAN NEVOJE TE TMERMEBNAQ SHUM NGA HIEJA E VET

POR TANI AS HUA NUK I DUA -NUK KAM NEVOJE FLM


NESE BEJ DIQKA DO TE BEJ NE FORCAT E MIA DO TE BEJ
MUA NUK ME QAHET KOKA FARE PER KTO BOTIME SE BOTOJ KUR TE DUA
POR DUA TE TREGOJ SHPIRTIN E VOGEL TE NJERZVE-
SERVILNE TI DEMASKOJ E RRENACAKRINė VOGELSINE
DHE DEMAGOGJINė DINAKE TE NJERZVE
QE SHEHSIN NE POPULL MADHESHTI DUKE MASHTRUAR POPULLIN-

NGA BEHGJET PACOLLI UN KAM KERKUAR TAKIM TE THJESHTE
SI ME TE GJITH TE TJERET QKA ESHT NE INTERES TE QESHTJES SHQIPTARE
EBVENTAULISHT TE NDONJE KORDINIMI SI NGA SHUM TE TJERE BIZNISMEN E POLITIKAN E BASHKOMBAS POR JO VETEM SI DESHIRė Q ETE TAKOHEMI VETEM NE TE DY POR TE TAKOHEMI GRUP I MADH I BAHSKOMBASVE DIJETARVE AKADEMIKVE IDEATORVE KREATORVE VIZIONARVE NE GRUPE NE DISKUTIME
QKA ESHT E DOBISHME PER ATDHE PRA TE TAKOHEMI TE GJITH GRUPE GRUPE TE INTRESUARIT PER FATIN TONE TE SHQIPTARVE DHE TE SHKEMBEHEN MENDIME
NE NUK HAME NJERZ POR DISKUTOJME SFERA TE NDRYSHME KU PAJTOHEMI E KU NUK PAJTOHEMI -
POR KETYRE DISKUTIMEVE JU IKUN BEHGJET PACOLLET SAMI LUSHTAKET HASHIM THAQET IBRAHIM MAKOLLET ISA MUSTAFET AGIM QEKET HARAJEDIN KUQET -
KA NJERZ Q EE ME KAN TREGUAR Q EKAN DAHSTE TE BISEDOJNE ME ATA PER SHUM
Q ESHTJE ME INTERESA DHE KA SHUM AKTIVIST TE KOMBIT QE SHUM KOHRA PARA TYRE JAN ME VEÜRIMTARI ATDHETARE -POR KUR KAN SHKUAR ATY PER NDONJE HALL E BISEDA JU KAN DALE SEKRETARESHAT E TYRE DUKE JU THENE NUK KAN KOHE PER BISEDIME -
E SI NUK PASKAN KOHE PER BISEDIME PER NJERZ Q E VIJNE NGA SUEDIA NGA GJERMANIA NGA ZVICRRA -
POR KETA JAN MOHUES DHE SHKELS DHE TREMBEN NGA QDO LLOJ DIALOGU PUBLIK DHE TE HAPUR

UN KAM DASHTE TE ORGANIZOJ TUBIME GRUPESH PER DISKUTIME QE NE FILLIM ATHER DHE NE PREZENCEN E DISSA INTELEKTUALVE E DIJETARVE E PROFESORVE

KOMPLET SI TRYEZE KOMBTARE PER QELLIME NACIONALE DHE INTERESA TE PERBAHSKTA TE SHQIPTARVE

QELLLIMI IM JETSOR ISHTE QELLIM PATRIOTIK -

DHE GJITHMONė BASHKIMI I FUQISė S E KOMBIT NE SHERBIM TE NDONJE
TE MIR E PER ATDHE JO VETEM KOMBTARE POLITIKE
POR EDHE SI VLERE E BAZES MATERIALE-

NE SHERBIM TE POPULLATES SE MJERE SHQIPTARE POR EDHE EKONOMIKE SI VIZION
'PER TE DALE NGA TE GJITHA KTHETRAT E SE KEQES
SI NJERZ SI BASHKOMBAS EDHE SI POPULL POR EDHE SI INDIVID -

KET MODEL TE ORGANIZIMIT ATA AS NE ENDERR SE KAN PA SE PE EKURR NUK KAN PAS AS PERVOJA AS VIZIONE SI NE QE DIKURE RRINIM ME VITE TE GJATA BURGJEVE DUKE U ZIE NE KAZANBE TE FERIT E NE SHUM PERVOJA -
ATA NUK MUND TE SHTYHJEN KURR ME NE E ATYRE ESHT VETEM DEMAGOGJIA TELEVIZIONI DHE E MEDIAT Q E I KAN ZAPTUE -
SIQ E SHPREHA POASHTU HAPUR NE PUBLIK PARA LEXUESVE
UN DHE DESHIRA IME E TAKIMIT ME TE GJITH NE GRUPE INTELEKTUALE E NE AT TAKIM EDHE ME PACOLLIN -
ISHTE SEPSE AI JEPTE INTERVISTA TE FORTA PATRIOTIKE NE GAZETė
DHE PERVEQ ASAJ PARAQITEJ SHQIPTAR PATRIOT I MADH SI SHUM TE TJERE
E KET JA KAM SHGFAQE EDHE IBRAHIM MAKOLLIT SI PIKPAMJE QE AI TASH ESHT DORA E DJATHT E TIJ QE POASHTU MOHON DHE AKTORN -

NE ANEN TJETER NE ATO TAKIME UN PERSONALISHT NE MENYRE PAQSORE DESHTA TE RRAHU DISA TEMA PER VUAJTJET E POPULLIT TI PARAQES DISA DHIUMBJE VUAJTJE TE POPULLIT TE MJERIMIT VARFRISE EDHE NEPER MES FJALES EDHE NEPER MES VARGUT
DHE TE FLASIM POASHTU EDHE PER TE DREJTEN DEMOKRATIKE NJERZORE DHE PER AFIRMIMIN E ATDHEUT TE LIRISE PER RASTET VEQ E VEQ
DHE TE KRIJOHET NJI MENTALITET I TE S EARDHJES TE E DREJTA EANKIMIT DHE PARAQITJES SE HALLIT TE SHQIPTARVE -POR KY PASKA QENE JO IDEAL I IMI POR ILUZION -SEPSE SIQ DUKET DISA SHQIPTARVE SI DUKET NE PJES ETE MADHE
E JO PAK -
AS QE PO JU BEJNE PERSHTYPJE VUAJTJET E DHE E KALUARA
DHUNIMI I GRAVE SAKATOSJA EFMIJVE TE DEJPAVE POSHTRIMET E PA PARA NE KET GLOB SI AKSUSH Q E PERJETOJ POSHTRIMIN -
EDHE MA TEPER U RRIT MENDJA DHE NEPOTIZMI DEMBELIA MOHIMI DHE POSHTRIMI I NJERIUT -
MENDOVA SE SA PAKU TANI MA LEHT ESHT ME ARDHE TE BISDEIMI PAS GJITH KTYRE VUAJTJEVE TE SHQIPTARVE NDOSHTA EDHE SHUM LEXIME TE DIEJTARVE E FILOZOFVE ME ESHT DUKE SE MUND TI PRAKTIKOJ POR JO
NUK BEN TE KRAHASOHET KURR TEORIA ME PRAKTIKEN ESHT GABIM-NGANJIHE R PRAKTIKE SILLET NDRYSHE ME TEORINE -KESHTU QE PAK A SHUM KALOVA NE QIELL NE ILUZIONE -DUKE MOS DITE SE NE KETO KOHRA SHUM MA SHUM EHST RRITE MENDJA SE SA NE KOHEN E BUROKRATVE TE REGJIMIT TE TITOS UTOPISTVE DHE ANARKISTVE TE ASAJ KOHE TE BARKMDHEJVE QE SA PO HYNIN NE NJE ZYRE NE PUNSIME ME MENDJEMAHDSI TE SHKELNIN -EDHE PSE KOHENE E ATHER SHME E URREJ EDHE AT REGJIM E AT BUROKRACI -KURSESI NUK MUND TE KRAHASOHET AJO KOHE ME KET KOHE SEPS EKJO KOHE ESHT SHUM MA E PA FTYRE DHE MA E POSHTER
SI ME MENDJEMADHSI SI ME DESTRUKSION NEGATIV

'


pASTAJ POASHTU NJE BRENGE EIME E JETES ME QONTE TE MENDOJ NE VUAJTJET E TE PAREVE TE MI TE CILET U PLAQKITEN ME KOHE NEPER SHEKUJ NGA PUSHTUESIT E VUAJTJET EBABAI T TIM DUKE MENDUAR SE DREJTESIT NE KOHEN E PAS LUFTES TE DALJES NGA KTHETRAT E SHKAUT DO TE RREGULLIHOEN DHE PRONAT ME NDERE E ME DREJTESI
NE NA JAN MARR 60 HEKTARė TOKė PADREJTESISHT NGA POLITIKA ESHKAUT PO MENDOJ I JAN MARRE BABAIT TIM SI PRONA I CILI VUAJTI SHUM NGA REGJIMI SHKA SHKINORE PANSLLAV SI VUAJTEM TE GJITH NE NEPER BREZA GJYSH PAS GJYSHI NE TOKAT STERGJYSHORE

DHE KISHA DESHIRė TE KONTAKTOJ ME ELITEN POLITIKE DHE ELITEN E BIZNESEVE DUKE I KOMBINUAR ME AVOKAT E ME TE TJERE TE ELITAVE INTELEKTUALE
QE ME MARVESHJE TE BASHKPUNOJME NE ATO SFERA POASHTU KU ESHT INTERESI I ATDHEUT
DHE MUNDSISHT NE ATA HEKTAR TOKE Q E TE NDERTOHEJ DIQKA ATY
NE RAST SE ARRIJME E ENXJERRIM TOKEN TONė HISEN STERGJYSHORE
Q E NA E MOREN SERBOQETNIKO KUMUNISTET E RANKOVIQIT -
NE BESUAM NE DREJTESINE E ATYRE ANEVE QE NA NJIHNIN SI FAMILJE QE VUAJTEM
AQ SHUM DHE U DESHMUAM ME VEPRA EDHE PER INTERESIN E ATDHEUT


POR UN VETEM TESTOVA KOHEN DHE NJERZIT PER PAK KOHE E TE SHOH E TE BINEDEM VET

SEPSE SHPIRTIN E VOGEL TE DISA NJERZVE MIRE E NJOH SHUM HERET NGA PERVOJAT JETSORE

POR DUA TE TREGOJ SE SA TE VEGJEL JAN DISA HARBUT SHPIERTAT
ETYRE DHE ME INTRIGAT E SA POMPOZ JAN NEPER GAZETA DISA NGA ATA

BILE DISA SI KY ZOTRI DON TE BEHET EDHE PRESIDENT KOSOVė:
HARROVA UN PER PAK KOHE SE KOHA E TITOS DO TE JET KOHE LULE E DRITE NE KRAHASIM ME KETO KOHRAT PERBUZSE TE KESAJ KOHE JO VETEM TE ANARKISE POR EDHE TE MOS PERFILLJES DHE MOS RRESPEKTIT NGA HARBUTET
DHE UN E URREJ KOHEN E TITOS EDHE TE RANKOVIQIT EDHE TE MILLOSHEVIQIT EDHE TE KRAJLAVE EDHE TE KOMUNIZMIT TE DIKTATURES TIRANIVE E SISTEMEVE ANTIKOMBTARE ANTIPOPULLORE EDHE FASHIZMIN POR E URREJ EDHE KET KOHE TE KETIJ SUNDIMI QE ESHT SUNDIM I KEQ I KLANEVE DHE HARBUTVE MENDJEMDHEJ
QE NUK PERFILLIN NJERZ AS DIALOG NE DOBI TE ATDHEUT E A STE INDIVIDIT SEPSE JAN DESTRUKJTIV DHE VETIAK KLANESH EGOISTE SHPIRTA TE VEGJEL
QE LUFTOJNE PER VETE DHE INTERESAT ETYRE E JO PER ATDHE E A SPER TE MIREN E DIKUJ TJETER KRAHAS TE MIRES PER VETVETEN

AUTORI I MENDIMEVE OPINIONENEVE NE MERGIM XHELAL FERIZI
askush nuk ka pare me gjuajt ne lloq psedo vlera pseudoparime askush nuk te kupton ku po hudh e kah po hudh fjalė ekujt po ja hudh kto anonimitete

behgjet pacolli e te gjith te tjeret kurr mos te bashkohen qafen le ta thejn se nuk mvarem un nga buka etyre shqipütart nese duan le te prijn mbar♪7 e ne bashkim ne mos dashin paqin veten ne qafė nuk jam un shpetimtari i tyre zoti i ka ne dorė por ne po flasim hapur dhe drejt

behgjet pacolli disa vite ju ka vardis shqiptarve i ka shfrytzuar ne maskimum per pak pare epagesa te ulta ndersa shum shqiptarve ju esht vardis per para ai ka shit dru me gomarė dikur nga fshati ne qytet dhe me ndihmen e shqiptarve hyri ne at biznes sepse mori nga nji shqiptarė kredi hua ne shumė te madhe parashC rreth shtatqindmij doallar ather dhe hyri ne at biznes
asksuh nuk eka qliruar vetem ket botė gjithmon i ka ndihmuar dikush askush nuk ka nevoj te fryhet dhe te behet mendjemadh sepse pacoli nat e dit deren nuk ua ka lshuar atyre shqiptarve q edonte te merrte kredi nga ata dhe ja arriti me ndihmen e tyre pra te merremi vesh
dhe kjo zoti te dhasht qe thua un nuk ja kam shtri doren atij qellimi im ishte qe te organizoj
organizaten ete gjith shqiptarve pasanik n ebashkpunim dhe korddinim
ma teper ka qen ai qellim dhe ne forma mandej tjera te antarsohem si antar nderi ne at organizatė kordinuese emandej te depertoj bile mundisht paratė hua ndoshta do ti kisha kkeruar nga dikush tjeter .
UN KAM PARA PER TE BOTUAR LIBRA DHE DO TI BOTOJ LIBRI IM DO TE KUSHTON DHJET EURO PER NJERZIT NORMAL NDERSA PER PASANIKET NJIQIND EURO KJO ESHT TARIFA IME
NE LIBRIN TIM DO T E SHKRUAN HAPUR NJIQND EURO QMIMI PER PASANIKT
E VBLEJN APO JO NUK ME INTRESON DO TE JEM I PARI UN QE QES KET LIGJ
MJAFT ELODRUAN ATIN PASANIKT ATYRE DUHET MEJU QIT PAK SANKSIONE POPULLI
BILE EDHE NE DYQYNE UA KISHA DYFISHUAR BUKEN DHE QMIMET PERSE TE MOS PAGUAJN ATA MA SHUM DERI SA KAN PARA PER LUKSE TE PA FRE UN SECILIN ARTIKULL PER PASANIK DO TA KISHA SHTREJTUAR NDERSA PER SHTRESAT E POPULLIT NORMAL
DO TA KISHA BėRė QMIMIN PASANIKVE DUHET TE JU PREKT PAK RRUZA ESHPINES
LE TE PREKUN PAK NE TOKė S E SHUM LART PO FLUTUROJN

lirik
18-02-13, 12:07
Askush nuk ka pare me gjuajt ne lloq per psedo vlera
per pseudoparime per pseudo krijimtari ishte fjala en nji demagogu ne forum

askush as ty pra o demagog i paguar
nuk te kupton ku po hudh e kah po i hudh fjalė e kujt po ja hudh kto anonimitete-


behgjet pacolli e te gjith te tjeret kurr mos te bashkohen sa per mua dhe qafen le ta thejn kah te duan ata te shkojne as q eme intereson populli dhe analistet do te gjykojne e jo un

- se nuk mvarem un nga buka e tyre as e thaqve e a e pacollve
- shqipütart nese duan le te prijn mbarė e mire ete punojne drejt te mosjne shum qka nga bota dhe europa qe ka arrite

por po arrine edhe kina e turqia korea e shqiptaret po bien ne litar nga varfria po ikun po ndahen me nena me gra me dhimbje nga familjet per shkuar ne alaske ne kabada pa kithim ne atdhe -
ketu qendronin dhimbjet e mia dhe vizionet e perpjekjeve te takimeve per kordinime dhe vrejtje e diskutime -
por sabotatoret nuk duan te takohen me mua kursesi
Kur fotja njerzit per bahskim jo vetem un por shum te tjere poashtu

pse nuk bashkohen por nese nuk duan te bahkohen
e ne bashkim -
e ne mos dashin secili e ata te gjith qe nuk duan le te shkojne kah te duan more ata te tzill

e paqin veten ne qafė nuk jam un shpetimtari i tyre as zoti se tjeter kush e
i ka ne dorė por ne po flasim hapur dhe drejt per ndonje takim e dialog te mundshem

si njerz q ete shohim ku jemi e si jemi e qka jemi kah eku e qka mund te bejme -
me ane te kontakteve dhe mirkuptimeveBehgjet pacolli disa vite ju ka vardis shqiptarve me lajka
dhe i ka shfrytzuar ne maskimum per pak pare e pagesa te ulta-
kjo dihet prandaj ka ardhe te passuria

ndersa shum shqiptarve ju esht vardis dikure ma per para te cilet e kan ndihmuar ai nuk ka arrite vetem dhe ne forcat e tij
prandaj te mos krekoset -e te lavdrohet


ai ka shit dru me gomarė dikur nga fshati ne qytet -
dhe me ndihmen e shqiptarve hyri ne at biznes jo me ndihmen e forcave te veta kursesi

-
sepse mori nga nji shqiptarė kredi hua ne shumė te madhe parash rreth shtatqindmij doallar ather dhe hyri ne at biznes-pra i kan ndihmuar te tjeret dhe ai e ka borgj te ju ndihmoj te tjerve -asksuh nuk e ka qliruar vetem ket botė gjithmon i ka ndihmuar dikush -

askush nuk ka nevoj te fryhet dhe te behet mendjemadh-

sepse pacoli nat e dit deren nuk ua ka lshuar atyre shqiptarve -
q e donte te merrte kredi e te pozicionohej ma miore ne jetene tij
nga kurrizi i te tjerve -

nga ata dhe ja arriti me ndihmen e tyre pra te merremi vesh-


dhe kjo zoti te dhasht qe thua ti -

qe thua me demagogji por pa vlera po flet ti phanta rhei sepse demagogjia jote dhe e shum harbutve te tjere ka per qellim ti perqaje shqiptaret te mos afrohen ata dhe te mos kordinojne ne ndihma me njeri tjetrin -ky ehst sabotash i yti shum armiqsor ndaj atdheut qe te ua ngarkosh me dinakeri skilje kompleksin gjoja mos ju afro shqiptarit per ndihme si lypsar thua se ata q ekekruakn ndihme ma pare nuk paskan qene lypsar thua se prej qiellit kan ardhe te pasur
kjo armiqsi dhe mendjemadhsi e jotja si e shum te tjerve esht sabotim dhe perqarje
ne me ste shqiptarve -ne menyre q eata kurr te mos bashkohen e ti japin krahun njeri tjetrit -
vrejtjet e mia nuk kan smundje por shendet -dhe edhe pacolli edhe thaqi edhe te gjith te tjeret nuk duhet ti marrin si armiqsi por si kshilla te shendetshme edikative
sepse jan ne te miren e te gjithve qe te ndryshohen sjelljet e llojit tone te qytetrimit qe nuk po i pelen askuj nepotimzi mendmadhsia mohimet -


un nuk ja kam shtri doren atij ndhe askuj per kurfar lypsarie siq thua ti phanta rhei jo

por qellimi im ishte qe te organizojme diqka siq e ceka ma lart ne shkrime


Mundohesha te bejme organizaten e te gjith shqiptarve te koprdinuar me idete dhe kuvendet e grupimet konstruiktive si te varfer por edhe ata pasanik n e bashkpunim dhe korddinim-a jemi shqiptar a qka jemi ne a jemi te huaj dhe armiq te njeri tjetrit per qka u rropatem per qka
ne menyre q ete fitojne kolonet serb pushtuesit dhe kurvat e huaja agjentureske qe bejne kerdi neper kosove -
kujt te ja lshojme vendin gurun ete pareve megjen aren token voret ete pareve lotin munfin gjakun qe vuajtem neper burgje -apo ndoshta te huajve qe erdhen per se gatshmi per te shkerdhye r rrcen tone me te gjitha poshtrimet pedofile
hajde armik hajde -dmth mbaj 15 vite 10 vite burg shkattroe jeten dhe ndale fjalen hesht ik nga toka jote me gjith mundin tend kot
hajde armik hajde shqipfols hajde
sa mire po shkreton po kush ather e paska te drjeten e vrejtjes e te fjales sipas teje pra
..............
Qellimi yne

ma teper ka qen ai qellim dhe ne forma te takimeve te vogla ne fillim
mandej te behen takime me te mdha
tjera e te antarsohemi ne shqiptaret per problemet toina ne diskutime dhe ne kordrinime -


ose dikush me te drjeten e fjales si antar i thejshte e dikush si antar nderi ne at organizatė kordinuese per te gjith ne shqiptaret -


e mandej te depertoj bile mundsisht edhe paratė hua
ndoshta do ti kisha kkekruar edhe nga dikush tjeter keto mundsi ndoshta nga te huajt
por pastaj ata servl te mos me vinin e te kekronin te ma lpinin prapanicen me servili kur te shihej suksesi im sepse nuk e duroj dot serviline

neveritemm nga servilia secili e ka nga ndonje ndjenje te tilel neveritse alergjije

.
UN KAM PARA PER TE BOTUAR LIBRA NUK JA LYPSAR SIQ THUA TI -
LYPSARI KA NATYRE TJETER O ARMIK SHQIPFOLS


DHE DO TI BOTOJ-

LIBRI IM DO TE KUSHTON DHJET EURO PER NJERZIT NORMAL
NDERSA PER PASANIKET DHE FMIKJTE E TYRE KUSHTON NJIQIN D EURO QMIM REAL PRA

NJIQIND EURO DUHET TE PAGUAJ FMIU I PASANIKUT DHE KJO ESHT TARIFA IME
NESE DAL NDONJEHER ME LIBRIN TIM-

DO T E SHKRUAN HAPURNE KOPERTINE NJIQND EURO QMIMI PER PASANIKT-


E BLEJN APO JO NUK ME INTRESON PER PASANIKET

DO TE JEM I PARI UN QE QES KET LIGJ-


MJAFT MA ATA E LODRUAN ATIN ME MENDJEMADHSI MOHUESIT DHE SHKELSIT E NJERZVE E PASANIKT MEGALOMAN -


ATYRE DUHET ME JU QIT PAK SANKSIONE EDHE POPULLI VET -

BILE EDHE NE DYQYNE UA KISHA DYFISHUAR BUKEN -

EDHE QMIMET- ATYRE DHE FAMILJEVE TE TYRE KISHA BERE DALLIME NE QMIME

-PERSE TE MOS PAGUAJN ATA MA SHUM DERI SA KAN PARA SHUM MA SHUM SE TE TJERET -

ATA KAN PARA PER QEJFE AVENTURA REKLAMA E PER LUKSE TE PA FRE
UN SECILIN ARTIKULL PER PASANIK DO TA KISHA SHTREJTUAR -

NDERSA PER SHTRESAT E POPULLIT NORMAL QMIMI -

DO TA UA KISHA BėRė NDRYSHE PASANIKVE DUHET TE JU PREKT PAK RRUZA E SHPINES ATYRE HARBUTVE

LE TE PREKUN PAK NE TOKė S E SHUM LART PO FLUTUROJN ATA

lirik
18-02-13, 12:23
Preshevar
04-02-08, 20:46
Puna e poetit eshte si puna e muzikantit,.... "Ose je i lindur per muzikė, ose Jo" Eshte diqka qe nuk mėsohet, por lind me tė.

Nese i lexojm vargjėt e Z. Xhelal Ferizit e vėrejm, qe ky njeri eshte prej muzikanteve te lindur, i shendrruar ne nje Poet !

Po t'kisha qen Biznes-man, apo i pasur, s'kisha ezitue per asnje moment qe ti ndihmoj Lirikut, por per fat t'keq temin dhe t'Lirikut, s'jam.


Lutem qe endrra e tij te plotsohet sa me shpejt,... nuk duhet te deshpron ! Duhet te luftoj deri ne frymarrjen e fundit, nėse vėrtet don !!!!

"Kur duam, mundem"
Suksese !
-me te tille miq dhe lexues u diskutua neper forume disa nga ata
e kan vrejt vleren e krijimtarise vargut

- kush donte te ishte objektiv dhe jo mohues primitiv bastard
si nji far murrica ktu qe mohonte e shpotiste ktu-
e qe shpotiste her pas here por ka pas mjaft shpotits te tjere cinik -

primitiva -
e kishte edhe nga ata qe vargjet e mia i qonin deri ne qiell me lavdata por jeta ka edhe kundershtime te opicioneve e pastaj kur vinte pamshirshem analiza
domosdoshmeria per kundershtime q e duhej ti behej te vertetes
-ata me varg e me qka ka ishin ne shkrime ishin kunder duke poshtruar vlerat dhe fjalen evargun

-dhe pshtynin mbi to e mbi te gjitha pra keto ishin vertet karaktere te -

te dyshimta labile dhe karaktere qe nuk dinin te kualifikonin situatat e as vlerat mediokra dhe inatgji negativ ku zhgjyrin negativ e kishin te pappermbajtur -ata nuk thonin per shembull vargun dhe fjalen e ke dikund dikund te mire por ne ket pikpamje
nuk pajtohem me ty por nxirrnin te gjitha inetate primitive
dhe negative te pa aftesive te tyre prandaj vertet e pa kuptim t dhe te pakuptimta jan disa qenbje njerzore

lirik
18-02-13, 12:27
kush je ti qe atje lart
me megalomani bertet
kush je ti
qe i privatizon shqiptaret
e trojet ua len shkret
kush je ti
qe i privatizon fetaret
tregtaret
kush je ti
qe miq i ke tradhtaret
qe je miq me demon
e me rruspia
qe zapton mikrofon
frone e media
e token tone
e jotja nuk esht shqipnia
shqipnia esht dhe i jone
mjaft ma mjaft demagogjia
te flas kerkon fjala
e liria
demokracia+e vegjlia
le te ike tirania
zuzari
pronari
qe pronsoj atdhe
e gure e dhe
lule gjelbroime e bari
e asgje nuk la per ne
ma keq se nen grek e shkje
u katandis shqiptari

autori xhelal ferizi

lirik
18-02-13, 12:59
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda-ishte nje mike ne forumin dardania -mjaft emerituar dhe e drejte objektive edhe ne qortime dhe ne gabimet e ete tjerve -dhe ne situata gjykuese -
................................................

ja se si i pergjigjet antarja e forumit dardania armikut me te madh te regjionit te drenices shqiptare -
poashtu nji armik i shqiptarve ne pergjithsi -panta_rhei,


krejt pėrputhen k'to ēka i ke thanė,
ama a nuk janė pare t'gjujtuna n'lloq edhe qato sponzorizimet e spoteve degjeneruese a?


Bile, bile... nėse bash e ka lexu letrėn z. Pacolli,

e edhe ka konstatu qė shkrimet e autorit Xhelal Ferizi
nuk po e meritojkan dritėn e botimit,

a nuk ka mujt njė pėrgjigje me ia kthy kėtij tė fundit a?!
Apo ndoshta edhe letėr e ngjyrė t'lapsit nuk ka ai me gjujt n'lloq?!-

................................................
pra njerzit te shohin dhe gjykojne objektivisht -njerzit qortojne dhe japin vrejtje objektivisht njerzit ti gjejne dobsite ku jan e ku nuk jan sepse menquria ehst ne popull-
qarqet e jashtme dhe te mbendshme kan ndertuar murin e bllokimit ndaj menqurise popullore sepse e dijne se ajo ehst opozita ma e mire dhe drita e mendjes prandaj ndertohen klanet qe bllkojne gjithqka -
ata ja mbyllin syte kohe s populli ja mbyllin rruget emdiat depertimine fjales -
pikrisht keto kan qene peprpjekjet e mia menyra qe fjala te dal publike dhe ne grupe dhe te dal ne siperfaqe dialogu dhe menquria e popullit -sepse ehst fuqia ma emadhe e opozites -
por klanet jan kopile ata i mosn dikush se si te mbrohen e si ti krijojne rrjetet sabootuese -
prej klaneve s ka me pa hajr koosva -
..............................
diskutimet shqiptare neper forume shqiptare kan qene mjaft intresante ka pas mjaft menquri opozite vrejtje te te gjitha gabimeve dhe shoshitje prandaj gjithmone esht mire te organizohen sepse ato jan gjithqka q evrejne jan dituri popullore
i falenderoj te gjith diskutuesit
dhe po e them s emendjemdhejte vrapuan per karriera e as ne kohen kur nuk ishin ne pozita nuk kishin interesa per te miren e pergjitshme per veq per interea te caktuara-keto ishin qellimet e mia qe te gjveshen te gjith ata qofshin sabotues apo megaloman qe sabotojne dhe q ema vone kur hypn ne pozita shkelin mbi njerzit

lirik
18-02-13, 13:32
Mendoj Se Duhet Organizuar Njė Shtypshkronjė te lirė me qmime ose falas per ata qe nuk kan para per botime dhe shtypshkronje te madhe nacionale Gjith Kombtare te Botimeve dhe te behet shtpyshkronja nacionale e pavarur -qe te mos ua kemi nevojen harbutve dhe mendjenmdhejve dhe shkelsave te te drejtave te njeriut dhe te te drejtave te shqiptarve -


Ne Kosovė duhet te kmei shtypshkronje te tille popullore dhe te bejme poashtu nje televizion kombtar te tille te pa varur -ne menyre qe te gjith shqiptaret tearrijne te thone fjalen e tyre vrejtjet e tyre dhe vizionet e tyre e jo fjalen ta kene vetem klanet e privilegjuara -

Poashtu shtypshkronje do te duhej te ishte mjaft efikase mjaft cilsore
e cila do te Financohet Nga Njerzot Me Antarsim pagesash -

Antarsia E Asaj Shtypshkronje Mund Te Paguhet Me Antarsi Mujore-

Ku Paratė I Qiten Ne Konto shtypshkronjes si antasri Per Qdo Muaj botove apo nuk botove
ne ket menyre antarsia e asaj shtypshkronje perfiton nga antaret
nje shtypshkronje te tille un me vullnet do ia paguaja antarsine mujore -
nje shtypshkronje e tilel pastaj do te botonte ne baze te antarsise

Mendoj Se Shteti Duhet Ti Ndihmoj Ksaj Shtypshkronje
Qe Te Mos falimentoj por edhe institicionet tjera dhe pasaniket
ndihmat duhet te sherbejne qe te mos e lene Kulturen Dhe Kriuijimitarin
artin talentin vlerat dhe deshmite e popullit e popullit Ne Duar Te Kasapve-
prandaj duhet nje shtypshshkronje e tilel qe dikush te marr ket ide nacionale qe do ti sherbente vlerave -

Populli Vet Duhet Ti Organizoj Kto Gjėra Sepse Vetem Organizim Ne Forma intresante te ideve guximtare Na shpeton nga kthetrat armoqsore te bojkoteve -

Shpeton

lirik
18-02-13, 13:40
Idete dhe konceptet modelet dhe punet nacionale duhet te behen ndryshe dhe me guxime
dhe me dide te vlerave e jo te qyqarizohemi e te shuhet keshtu njeriu dhe vlera ne nje yqariu mjeruese -
ideja e antarsimit pra Pra Nji Shtypshkronj e
esht e domos doshme Domosdoshmerisht E veqant dhe me lloj te Status it
special Per Raste te tilla speciale sidomos -
raste Te Ndryshme qe njerzit jan te kufizuar Duhet Te Ekzistorj nje mundsi shtypshkronje e tille pra me mundsi antarsie pagese antarsie Ne Kosovė-

Ne At Shtypshkronj Duhet Te Evidentohen Vetem Ata Qe Parapaguhen Rregullisht
per shembull E Financojn shtypshkronjen

Per Qdo Muaj me nje shume pagese e financojne Shtypshkronjen-

Pra Paguajn Antarsimin-


Nji Shtypshkronj E Till Pra Mund Te Ju Botonte Pastaj Atyre Q E E Paguajn Rregullisht Antarsinė e shtypshkronjes

Per Qdo Muaj -

Tjeter Zgjedhje Nuk Ka Sepse Qmimet Nuk Jan Reale Qe Ti Marrin 1000 Euro per 1000
Cop Libra Kjo Nuk Esht Normale ne qmime -


dhe esht Katastrofė Kombtare Per Kulturen nacionale -per shkak te pa mundsive q e talentet te botojne

lirik
18-02-13, 14:01
Do te kisha propozuar ndryshe per te pasurit
dhe Per Te Gjith Bijt E Pasanikve qmime tjera te librit
ata kan mundsi dhe ata do kishin mundsi qe antarsine ta paguajn ne shuma ma te mdha shtypshkronjen

Dhe Atyre Qe Konsiderohen Te Pasur -

Propozoj Qe Te Mos Ju Mundsohet Leximi Pa Pagesa te Qmimi t te larte
I Libdrit -

Perata te pasurit dhe fmikjte e tyre duhen te jen tjera qmime te librit shum me te mdha se sa per njerzit me te ardhura te dobta

qmimi per te pasurit edhe gazeta kur blehet do te duhet te ket qmim tjeter
Duhet Te Jet Shum Fish Ma I Lartė ne qmim per te pasuriit Se Per Shtresat Normale ose shtresat e varfra -Gazeta per te pasurit duhet te ket qmimin pes euro zakonisht -


Per Pasaniket Milionert Edhe Qmimin E Bukes Do Ta Kisha Ndryshuar
sepse ata kan mundsi ma shum te japin dhe kan para dhe nuk duhet te ken ashtu jete luksoze e te krahasohen ne te njejtin qmim me te varfrit

Sikur Te Isha Un Te Mundsija Apo Ne Qeveri do te organizoja ashtu jeten ne civilizim

sepse esht reale nes e nji pasanik paguan 10 euro per nje buke qe jan barazi sa 1 euro e fiukarase


Nuk E di Si Nuk Kan Turp Ata milioneret Te Sillen Kshtu e Qdo Gjė E Lexojn Pa Para falas

e Secilin Varg e liber edhe per fmijte e tyre pra

Dhe Bijt E Farefisi I Tyre Deshirojn Te Lexojn Vargje edhe pa dhene para fare e pa asnji
Pa Mund Pa Para Falas-


Dhe Nuk Duan Te Japin Hiq Asgjė Habitem Me Ket Lloj Karakteri dhe rendi jo real n
ne sistem ky esht diskrimnim i shtresave ne shtet pra
i


Te Gjith Ata Qe Duan Ta Lexojn ose fmijte e te pasurve

Dhe Ta Shfytzojn Mundin Dhe Vargjet Krijimtarin E Tjetrit Pa Para
Me Duken Si Lypsarė Si Hajdut -

Po Thuajse-qe vjedhin dhe neperkembin vargun e tjetrit deri sa nuk paguhet por esht falas s ka se si ja ndjene frytind he shijen vargut
prandaj lexues te interesuar nuk ka

Dua Te Lexoj E Nuk Dua Te Paguaj esht kjo far mode qe ka ardhe

Asgjė te mos paguaj thot pasaniku edhe per fmijt e vet q e i qon ne shkolle
e A Ste Financoj Asgjė Dua Te Ma Mesoj Shkolla Djalin Mesuesi Poeti
Etj por pa pare thot profiteri

Por Nuk Dua Te Jap Asgjė nga paraja


Kėshtu Vetem Pasanikt Mund Te Sillen pa ftyrsisht duke shfrytzuar poetet dhe krijuesit


Por Ndaj Tyre Duhen Sanksione Krejt Tjera Dhe Kritere Tjera-


Sikur Te Isha Unne shtet te kem diqka ne dore ndryshe do ishin punet

me ata

sikur te isha un ne ligje dhe Te Mundsia -
Secilion Liber Milionerve Apo Femijve Te Tyre Do Te Ua Shisja Nga Njiqind Euro

Qmimin -


Per Shkak Te Sjelljeve Te Tyre Te Pa Pergjegjsi sepse ata e shperdrojne paraneata nuk japin kontribut as kurfare sepse jan harbut ndaj vlerave dhe kultures kombtare

Te Cilet Ne Art Letersi Kultur As Q E qajn Koken Me Sponzorizue e as per te dhene kontribut


Ata Duan Gjithqka Falas me lalskuceri lypsari dhe harbuteri

sepse jan te tilla karaktere skuthash


E Nuk Ta Japin Nji Cent as nje pike uje as nje mshire njerzore

prandaj ndaj tyre duhen kritere tjera te ligjeve

Jo Jo Kshtu Nuk Shkon- Deri Kur Ksshtu te shkelet poeti krijues njeriu qe krijon vlerat

e Milioneri Po Bė N Kerdi me degjenerime lukse kjo nuk ehst demokraci por degjenerim
i njerzimit dhe vlerave Dhe Gjithmon I Privilegjuari po perfiton me tradhti e me dredhi si skileDuhen Disa Sanksione Per Ta
Q E ta Ndjejn Se Bota Nuk Esht Vetem E Tyre Por E Te Gjith Njerzve-


Mos Investimi Ne Kulturė Ne Letersi Krijimtari
Dhe Ne Krijues Te Talentuar

Esht Krimi Ma I Madh Q e po I Bėhet Sot Atdheut edhe nga ana e harbutve por edhe qeveria po sillet me ta keshtu

Krahas Me Mosinvestimin Ne Prodhim-edhe kultura dhe letersia po shkatrrohet


Dhe Kjo Esht Strategji Armiqsore Poltike Antikombtare E Dikujt
##
Qellimisht Per Ti Varfruar Shqiptart ne arsim kulture dhe dituri

Per Ti Mbajt Si Skllever analfabet

Pa Prodhim Pa Letersi Zhvillim Pa Perspektiv
Me Tallava E Me Viza Te Rrethuar Privilegjohen Vetem-klanoret profiteret
rugaqet hajnatPasanik et Disa Prej Tyre Jan Te Dyshimt
Mendoj S e kjo Esht Padrejtesi Shekullore- Prandaj Duhet Te Lind Iniciativa e vet Njerzve-

Vullnetarė -

Qe Te Krijohet Shtypshkronja e Vet Popullit -


Pa Te Drejt Perzierje Dorzash nga qeveria dhe nga askush

por e pavarur
#
Askush Ne Te ne at Shtypshkronja te madhe
te mos ket ndikim vetem pavarsia e saj popullore


Duhet T e jet shtypshkronje e E Popullit

Populli Le Ta Financooj Me Antarsim Vullnetart Le Ta Ndihmojn

Me Letra E Me Materiale si te munden Dikush ta furnizoj

Me Para e Dikush Me Antarsim Mujorė


Ajo Shtyopshkronje Duhet T e jet E Popullit

Ne Te Nuk Kan Te Drejt Te Botojn Pasaniket pa antarsim te madh te pageses

Pasanikt Le Te Botojn Ne Shtypshkronjat e tyre te vetat ata kan mundsi


-


dhe kan Ku botojne ata Mundsi E Para Te Botojn s ekan para boll

lirik
18-02-13, 14:45
Shum njerz shqipfolsa i kan ble
-----------
autori xhelal ferizi
------------
kan ble shum njerz shqipfolsa kan ble
shkeli permbi ne zezona e mizoria
po digjen te shqiperisė etnike
po digjen gurė e dhe

ka hy neper pore te dheut
kahdo e kobshmja tradhtia
mbajuni o sternpit e skenderbeut
ne rrezik esht nene shqipnia--------
disa me dizajne disa reklama+
e disa me do spote
gazeta esht uzurpuar
nga cenzura e tradhtia
a thue tokė shqiptare
si do te shkojne shum mote
vuajtjet te kan mbukuar
...


kur ty te esht zaptuar
gazeta e media


te esht zaptuar o atdhe
edhe fjala shqipe e shkolla

komuna gazeta revista e fabrika
po vuan po vuan ky dhe


kahdo ne duar te huaja
kan ra televizione
rrethue na kan grek e shkje
e klane te huaja demone
satanet vallzojne ne atdhehile kah do e cenzura
po hyjn ne trup por s i thika

e shkolla po hapen demone
po qthuren edhe djem e qika


----
njeni vjen me pare
tjetri me dollarė

po zbrazin nder ne shum myk
nder shqiptarė e neper koka
po hyjn shum tregtar
sa shum renkon toka
sa punet jan bė byk


nuk ka mbetė mbi dhe
ne trollin shqiptarėnje plllėmbė askund pa renikme
kahdo vet me vete flet shqip toka
po vjen nje kohe plot thyerje e zhgenjime
po shemben sa male boka


--------
bajraqet karrieriste
krahinore valviten

lakmija po hyn ne damarė

shqiptarėt mbi dhe kahdo perpeliten

ne kthetra te varfrisė se pa farė
-------

kurthat kahdo po i luan kohė rruspja

dolarin po e sjellė kamata mizore

neper lot e gjak kahdo u pa varfrija

sa shum ti ndjej dhimbjet oj loke arbnore
-------

lojen po e luan kahdo e zezė paraja

po blehet kahdo shqipfolsi i gjori

timonin nuk e kan idetė e medhaja

teatrin po e luan puthadori
------
o qani o ju vasha o qani o ju gra
me ato emocione qe dini me qa
se u zu neper kurtha
e mjera e lashtė etnija


se ne ballė te kohes
po del dyftyrsia

---------
se mu ne ballė te kohes po na del hijena

e ne prapavi peshperitė padroni

se kala e themel as gurė as bedena

nuk don per mbi dhe ma na lėnė demoni

------
po duan me na shtrue
po duan me na tha

qe kahdo mbi dhe
ne banka e kredi

shqiptarėt ne borgje
me i zhytė e me i vra

ne fund te humneres
lot kurthash me pi
-------
se vjen nga ana e anes
andej vjen mizori
timonin s embane atdhetari
ku jan djemt e zanes
se fitoj tradhetori
ne dhepo na e grryejn
minierenn me ari
njeri vjen me pare
tjetri vjen me fjalė

po na del ne bina
gjithfar lloj aktori

me ja shembė shqipnisė
fushė e breg e mal
me vuajt neper shekuj
neper skamje arbnori--------

pėr me u shembė kahdo
edhe instituti
spitale e shkolla
e universitete

me na i pri qdo shekulli
i mjerė gjithfar huti

mos me u lidhė shqipnija
etnike kurr per jete
--------


e qani ju vasha
e breza shkollare

se toka po mbushet
me hileqarė timonjera

kahd po na i vyshkun
ardhmeritė shqiptare

me mbetė me krye n.ehi

shqipni nanė e mjera
---------
varfria neper magje
ne familje e fise

papunsia prore
na i shkreton trojet

po ikun shqiptarėt
neper te huaja vise

me lot ne atdhe
mbushen kahdo prrojet
--------
qanė nana per djalin
qajnė nuset per burra

kahdo po na e shembin
dheun nen kembė tradhtitė

kan ardhur duar te huaja
te na thajnė shqipe gurra

te bardhė tokes mėmė
mos me i lanė ndoj ditė
---------

kasapėt nė tė huaja
banka me kamata

tradhtarė e bizarė
kahdo toka i ka

po vendosin shqipfolsa
e qyqe qe i pjell ė nata

ne ballė te teatrit
me e nda vllaun me vlla
----------

perbuzin kahdo fise e diasporė

perqajnė me krahine e me lobe e fe

ka mbetė s i pa krye
shum shqiptari i gjorė

ne shqipninė etnike
s' po ka diell per ne

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------------

lirik
18-02-13, 15:15
Un per vete si poet krijues i vargut apo si qytetar i thjeshte si

njeri qytetarė i kosoves do te kisha knaqsi te veqant-

nese vertetė behgjet pacolli dhe te tjeret investues e pasanik

por edhe vet behgjeti do te ishte njeri qe ben kthesa ekonomike ne zhvillim e bazes kapitale dhe progresit ekonomik dhe punsimit e zhvillimit te industrise ne kosovė-


por nese vertet kosova ben progres dhe ky njeri investon dhe deshmohet -
un do te knaqesha jashtzakonisht do te ndjehesha shum mire duke i uruar suksese behgjet pacollit edhe pse te gjith keta biznesmen dhe pronar te mdhej personalisht me kan perbuz dhe me kan mohue -
por kjo s ka rendesi kur esht ne pyetje nji person -
rendesi ka koosva -


un do te knaqesha nga knaqsia ne rast se atdheu im perparon
dhe keta njerz e peprarojne etdheun nuk ka rendesi se kush e sjell perparimin ne atdhe

-

POR KA SHUM NJERZ QE KAN REZERVA PER KET NJERI
siq kam degjuar -kur esht fjala per behgjet pacollin-
shum njerz ket njeri e mendojn ndryshe dhe jo te pershtasthem ne politike per kosve
dhe e disa e mendojne mendojne edhe si te demshem per interesat kombtare-

e disa mendojne se ky nuk i sjell ndonje te mire kosves

se a do te del ky vertet i dobishem apo i dėmshėm per kosoven -

do ta shohim ne kohrat qe vijnė-
sa me perket mua personalisht un nuk kam mendim se personalisht nuk pat mirkuptim per mua por as koosven nuk do ta zhvilloj
-
per behgjet pacollin
ket menim personal e kam por ka edhe shum tjerė
qe po ashtu nuk kan mendim t per ket njeri qe mbajne ndaj tij rezerva duke menduar se ky nuk i sjell progresi kosoves as perparime
do te flet analiza dhe historia -

mbetet te shohim ne vazhdimsi se q do te na sjell e ardhmja

lirik
18-02-13, 17:37
serbia mendon te futet ne europe me zhvate fonde per forcimin ushtarak dhe ekonomik
-nga vendet aleate-
si franca dhe spanja

-krejt kjo strategji ndertohet ne planin e afateve qe serbise i ngutet
-serbia mund te len gjysmen e popullit te saj pa buk-

vetem e vetem te marr fonde per potencial ushtarak-

dhe raketa me ndihmen e frances dhe spanjes antishqiptare ne kuder te bashkimit europian
-e serbia pansllave vepron per te rrezikuar boten e ballkanin-

e jo ndihma per ushqim te popullates serbe -
Serbia mendon se esht koha e vendeve te pa inkuadruara me rrejte kah do neper bote si lypsare -si vend qe rrezikonte boten dhe vendet botrore me politiken e saj gjoja te mos inkuadrimit -
serbia tani esht e kapitulluar dhe e ka emrin te diskredituar ne gjith boten per poshtersite e saja te pa paparA DHE AJO ME SHQIPTAR DO TE HUMBTE QDO BETEJE
pOR E K A SI KUNDERSHTAR NJI POPULL GJUMASH DHE TE MJERE TE PA AKTIVIZUAR -
Serbise i ngutet me hy ne bashkim europian ndersa ne nuk do te hyjm ndoshta kurr -
sepse europa nuk na don -prandaj ne duhet te zgjedhim problemin e veriut te kosoves
sipas menyres tone me te gjitha format dhe menyrat -ne te gjitha vijat legale dhe ilegale te metodave -por edhe te bejme kembngulje per bashkimin e kosves me presheven -pa leshuar pe as nje milimeter ne veriun jashtzakonisht strategjik te kosoves

lirik
18-02-13, 17:41
sakatet dhe gjytyrimet e pa organizuar dhe te prishtit qe bejne qmos per emer dhe krekosje dhe pe r lavdi jan problemi jone nacional i shqiptarve -
keto pengesa jan tmerr dhe krijojne pshtjellim sepse shkatrrojne vetedijen kombtare dhe vlerat e angazhimit si ndjenje nacionale dhe qytteteruse krenarine nacionale kulturore dhe dashurine per komb e per atdhe poashtu shum te krymbur spiun ka krymbe serbia -shqipfols q e meritojne vra me buk ne goje te cilet ia kallen zemren popullit me sjellje bastarde -prandaj duhet te krijohet nji mekanizem qe ua terheq vrejtjen atyre shqipfolsve qe me gjana serioze nuk luhet me qeshtjen kombtare nuk luhet

lirik
18-02-13, 17:43
zegjedhja e porblemeit te veriut behet me nje strategji duke ja pre mundsite strukturave paralele te serbise dhe duke ja pre vijat e furnizimit me ndihma ushqimore dhe duke vendos shqiptar etnik ne banesat e veta e ndertime shtepishe shqiptare -duke i venose serbet ne senviq etnik ne me ste shqiptarve duke ua nxi jeten per dit ne menyra te ndryshme ne menyre q e ata te largohen
nga teritori i pushtuar ikosoves

lirik
18-02-13, 17:52
fenomeni i nepotizmit dhe mos konsolidimi i demokracise dhe anarkizmi dembelia si dhe mos kordinimi menndjemadhsia megalomanizmi dembelia dhe varfria duke mos lene te behen aktiv qytetaret e shtetit te koossoves dhe shqiperise ne permasa -esht strategji e frenimit nga a sabotatorve te shemtuar qe sabotojne qeshtjen kombtare ne sfera te ndryshme dhe ne qdo lloj ndikimi ku sabotojne -
iLAQI KRYESOR I KESAJ ESHT BISEDIMI NE KATER SY ME SABOTATORET QE TE JU THUHET OSE NDALIUNI OSE KESHTU NUK DO TE ECET MA SEPSE DO TE KENI PROBLEME ME POPULLIN -

lirik
18-02-13, 17:58
Te ndalet menjiher sabotimi dhe pshtjellimi ne duhet te kemi shum perparsi larg dhe perparsi te mdha nga serbia ne secilin spekter e drejtim -lobimet tona funskionuese shqiptare duhet te behet efektive ne gjith boten -
prandaj e konsideroj sabotues hashim thaqin i cili kurr nuk mori masa qe te me bej nje ftese per bisedime por as pacolli nuk e beri ket gje e as te tjeret
jo vetem ne rastin tim por as me shqiptaret e tjere q e kan pervoja dhe mendime ne zgjedhje te problemeve nacionale dhe ideve si dhe kan potencial-
mosbashkpunimi kordinues ne mes te shqiptarve i jep perpasi serbise dhe e favorizon serbine -
per shembull hashim thaqi e behgjet pacolli nuk kontaktuan me mua
kur un i njoh mbi treqind persona shqiptar qe jan trima e
qe kan deshire te ndertojne shtepi mazane ures se ibrit ne veriun e koosves ku prania etnike shqiptare ehst i vetmi zgjefhes i problemit
pikrisht keta politikan te nervozojne -me sjelljet etyre dhe ata nuk i kan njerzit e kontaktit qe nepermes njerzve te tyre te besueshem te kryejne pune dhe ti ndihmojne projektet nacionale por pikrisht njerzit me id e i shkelin dhe nuk bashkpunojne me ata -keshtu vepron edhe sali berisha e te tjeret -prandaj jam bere alergjik ndaj injorimeve te njerzve qe kan plane dhe e duan atdheun

lirik
18-02-13, 18:02
Per atdhe dhe shpetimine tij duhet me punue ne te gjitha format dhe menqurite emundshme e jo me shite demagogji esabotime -prandaj jam alergjik ndaj atyre qe shiten patriot -sikur vetem dhjet persona te kishn dale me gjuajt me gure te mitrovica asnji serb nuk do ishte ardhe ne mitrovice neper shtepi te shqiptarve e neper banesa -
aq ma teper jam nervozuar tmerrshzem dhe jam be i ndjeshem ne ushtrat e ushtrise qlirimtare dhe komandantet e asaj zone pergjegjse qe i kishin armet ne dore dhe nuk shkrepen ne kohen kur serbet msyne at pjese por ndejten si qye duke u sjell posht e perpjete pa ansji lloj kordinimi -jo zona operative e shales e jo zona operative e drenices e budallaqe tjera te pa mend dhe fminore duke mos menduar s e gjithqka ehst kombi teritori dhe shteti por kur njerzit nuk kan vetedije nacionale situaten eshfrytzon armiku

lirik
18-02-13, 19:11
Kosova ESHT BERE QENDRA ARENA E MOHIMEVE DHE PERBUZJEVE NJERZORE
ATY PER VEQ KLANIT NUK KA ASKUSH QE ESHT JASHT KLANIT NUK KA NJERI QE DEPERTON --NES E NUK JE NE KLAN NUK J QENJE AS NJERZORE E AS BANOR I VENDIT --AMERIKA DHE TE GJITHA VENDET DHE TURQIA E GJERMANIA SEI DHE MIQT E TJERE NEPER BOTE DUHET TA SHPETOJNE KET POPULL E TI JAPIN S EPAKU KUSHTE ELEMENTARE PER JETE SEPSE ESHT NGULFATIR POPULLI NGA KLANI
kOSOVA EHST BERE ARENA MA PERBUZSE E POPULLIT QE KA NDODHE NODNJEHER NE HISTORI AS FARAONET NUK KAN PERBUZE KESHTU E AS SUNDIMIT I TYRE NUK KA SHKELE MBI POPULLIN ME QELLIM Q ETE SUNDOJ KLANI
inkubator laborator provash u be kosova dhe populli i saj si dhe korruspion e kompani eksport import mafioz e allishveresh dallaveresh -
-
Ndersa klanet e caktuara dhe ato institucionale q e kan mbylle te gjitha shtigjet per popullin e ua kan lene vetem nje dere popullit shqiptar pushken dhe revolucionin e pergjakshem -


pervetsimet e atyre q ejan ne institucione te larte profiteret mashtrues e klanet tjera mashtruese
te Kosoves,
ne veprimtari kalanore m e ne veprimtari grupesh te allishveresheve e mqisive rrjeteve dhe familjarizmave kan shkele qdo rrespekt njerzor te njerzve te merituar dhe qytetarve

me ane te rrjeteve te tyre mafioze dallavere private te tyre te zejeve
e veseve dhe intrigave organizimieve tenderizmave
sic jane grupet kapobandaat ne krim dhe ,krime t e mafiozve
te sofistikuara dhe te te organizuara e ,korrupsioni ,hajni,aferat
dhe degjenerimi e ndikikimi ne njerz me ane te blerjes se njerzve

per ndikime politike me forma financiare ,tendere.
etj


Porofteret e zi te tregut mafioz dhe te dallevreve te persosura
duke shfrytzuar mjerimine püopullit
ata klanore te pa mshirshem ..,qe jane te priviligjuar,
dhe kan poashtu siguri e imunitet
ata jan te organizuar dhe te te pa prekshem edhe nga ligji,

dhe ne dekada jan ne sherbim te sabotimit dhe te anarkise e zvarritjeve te prosperitetit te koosves duke i sherbyer vetem pasurimit te tyre prrallor faraon ne menyrat ma antidemokratike duke ja ndaluar koosves rrugen dhe mbyllur shtigjet ne demokraci por dukee derguar ne sulltanat dhe feudalizem mafioz te klaneve faraone

er te pshtjellimit ku pa dyshim lufta e klasave klanore dhe marrveshjet e tyre po bejne pazare ne kurriz te nje populli ma te vuajtur ne bote ne historine e njerzimit

keta jan klanore dhe simbol e kaosit ne gjithe vendin,


prandaj ne te ardhmen nuk do te kete as progres e as integrime por as prosperitet -

as drejtesi e demokraci ne sundim te ligjit dhe zhvillimit ekonomik te Kosoves por as ide e e vizione per te favorizuar qytetaret ekosoves ne permasa per tu zhvilluar si shoqeri

lirik
18-02-13, 19:21
Bisneset kriminale dhe droga e poshtersite prostitucioni dhe kurveria anarkia e papare dhe degjenerimi populli i degjur gati per te vdeke kolektivisht
sepse klasa klanore faaraone primitive e pa kurfar kulture
mbrenda nate ne shpine te njerzve qe sakrifikuan
u Pasurua-
edhe shkeli mbi Gjakun e Deshmorve me Gjymtyret e Trupit te UQK-se
shkeli mbi te burgosurit politik te cilve i u mor jeta e rinia burgjeve

sepse Para lufte keto familje qe tani jan hijena si bishat ne mish e ne gjak qe vetem me pushke hiqen
nga pirja e gjakut dhe mishi q epo ja han epopullit

keto familje dhe keto klane sadistre antipopullore
qe nuk njohin rrespekt vetem harbuteri dhe nuk kan kulture elementare por jan primitiv dhe te pa skurpullt
jan klane gadafesh munarakesh dhe asadesh -


qe dikur nuk ka pasur as Pula as ne ahur qka ju han-

as ne pleh e as mbi pleh e tash jan qua peshe ne te gjitha egersite e grabitjeve

qe dikure ishin vertet te thejshte dhe leckaman
kan qene leckaman me harrnba ne prapanice

dhe as nuk e kan njofte fjalen diplomaci politike sistem legjislacion parlament
as nuk i kan njofte teoprite elementare ne po9litike
as ne shkenca tjera te dijeve

NE KOHRAT SOT ATA PA MSHIRSHEM SHKELEN MBI POPULL DHE GJITHQKA NJERZORE

U PASURUAN SI MAFIA MA E PASKURPULLT ME GJITHFAR METODASH
DHE EKAN SJELLE KOSOVEN NE NJE GJEDJE TE PA SPJEGUESHME TE PTE PA KRYE SA QE AS NUK DIHETS E QKA DO TE SJELL E ARDHMJA E POPULLIT SHQIPTAR NEPER KETO UDHKRYQE KY HARBUTIZEM ESHT LLOJI I PARE I SHFAQEJES SI DUKURI QE AKOMA SE KAN PA SYTE ENJERZIMIT NE EUROPE E NDOSHTA AS NE BOTE ME KAQ PADREJTESI PRIMITIVE PA REND E KURFAR KULTURE ELEMENTARE

lirik
18-02-13, 19:50
problemi i veriut te kosoves duhet te zgjidfhet ne format me te zgjuara te mundshme

-qdo turbullire ne serbi duhet shfrytzuar per te ndertuar shtepi andej dhe lagje te shqiptarve
pertej veriut te mitrovivcces dhe andej nga zveqani e zubn potoku

dal ngadal dhe me afat te gjate duhet kthyer shqiptaret dhe shteti kosove
duhet siguruar sa ma per e nje ulse ne okb si shtet i njohur nga e gjith bota dhe te bej planin dhe strategjine ne okb per kthimin e shqiptarve ti imponohet serbise njohja e gjeocidit ndaj shqiptarve
derisa serbia te ngrodhe per buk duke e pranuar publikisht gjenocidin njohjen e pamvarsise se koosves dhe kthimin e shqiptarve ne veriun e kosoves ne te gjitha shtepite andej dhe banesat ku jan shperngule mbi treqind mij shqiptar qe nga vitet e pas luftes se dyte botrore dhe me heret deri ne albanik qe shkiet e quajne leposaviq -


bashksia nderkombtare duhet te ja gjej menyren e varfrimit serbise deri ne situaten per buk duke ebojkotuar me lloj lloj sanksionesh dhe te behen shum serb bashkpuntor te shqiptarve sa ma shum qe te perqahet serbia dhe mundsisht te nxitet lufta civile ne serbi -
ne menyre q e populli shqiptar ma lirisht te realizoj qellimet e veta ne veriun e koosves
dhe ne zonat ne veri e ne presheve
kosova njiher nuk duhet te perdore forcen ne veri por duhet te krijohen rrethanat e pershtatshme te favorizuara per veriun
e saj dhe te mos perseriten gabimet por gjithqka te ndodhe me nje blic aksion ne situatat eduhura -ashtu siq veproj serbia kur erdhi dhe futi serbet neper banesa te shqiptarve
ashtu duhet te ndodhe me keto tri vende zubin potokun mitrovicen zveqanin ku shqiptaret duhet te kthehen mbrenda nate ne banesat etyre ne shtepite etyre q eu perndjeken -
dhe kjo duhet te ndodhe edhe me graqanicene me shterpcen ne shpejtesi -
por ma pare duhe destabilizuar serbine ashtu si ne vitin 1997 qe u destabilizua shqiperia -
pastaj realizohen qellimet shqiptare mbrenda nate dhe ne mengjes problemi del i kryer

lirik
19-02-13, 00:00
Letėrsia e vjetėr shqiptare u zhvillua ne kushte mjaft te veshtira te rrethanave kohore
lN emsjeten e pushtimit ku shqiptaret ishin te pushtuar nen regjime e perendaori te huaja
te cileve ju ishte ndalur qdo progres social e shkencore dhe ne te gjitha disciplinate dijeve te shkences e zhvillimit te pergjitshem -

, Vendi yne ne at kohe ishte nen sundimin ne zgjedhen osmane qe ky pushtues jo vetem q enuk kishte interesa kurfare per arsimimine popullit tone por e ndalonte ate me ligje te rrepta shtetrore
ashtu sqi beri ma vone srbia qetnike ne kohen e mbretersise serbe te sundimit .
Ne kohen dhe rrethanat e nje feudalizmi sundues orientalist mjaft antiprogresist dhe qe dallohej per mbrapambeturi e shkelje te klutures dhe disciplinave te dijeve e shkences
sundonte idelogjija konzervative primitivizmi dhe injoranca errsira mesjetare e nje regjimi mjaft destruktiv qe mbrapshtonte punet e shqiptarve duke i bere ata rober dhe skllever po thuajse te perandorise osmane dhe vetem kur i duheshin per ushtare apo per te dhjetat -populslia kryesisht ishte rrurale me bujqsi dhe blegtori aty ketu ngapak kishte ndonje zejtari-

lirik
19-02-13, 00:13
N e kushtet e tilal sunduese ideologjia ishte kryesisht fetare simbas imponimeve te sunduésit -
shqiperia e ndare ne vilajete jetonte ne nje pushtim te rende ne nje errsire ne nje bujkroberi ne nje pushtues i cili imponohej me fe me asimilime me zakone anadollake dte mos zhvillimit nen kushte dhe diktte teper te renda ku as drita e arsimit nuk depertonte
dhe ky pushtim i kushtoj pes shekuj mbrapmbeturi popullit shqiptar

Me vone ne kushte mjaft te veshtira dhe ne rrethana specifike nisin disa iniciativa atdhetare
dhe disa shekndije shkrimi letersie e tj
u shkrua fjalori latinisht shqip i frang bardhit
mandej ka shkruar andrea bogdani

u bene disa krijime te mevonshme si ddisa poezi te budit qe ishin laike

mandej bejte xhijte por gojdhana popullore dhe kenga popullore perbente nje lloj letersie gojore
mjaft te pasur te gurres etoktone shqiptare vendase per shkak se ndjehej nevoja e her pas here si vrull shperthente nga gjiri i popullit letersia gojore -ku kishte folkore letersi krijimesh te bukura etjPamvarsisht s e shkrimi nuk lejohej dhe shkolla te populli shqiptar qe nga kohrat e lashta
ka qene letersia gojore tradicionale e autoktonise me vone vjen shkrimi i pare mesjetar ne gjuhen shqipe
qe e njohim dhe me duket se ka qene mehari i gjon buzukut qe njihet ne gjurmet e shkrimit shqip si
perpjekja e pare per te vu ne shkrim ne gjuhen amtare -qofte neper mes shkrimeve fetyre e pastaj vijojne perpjekjet tjera te krjimitarise popullore lketrare dhe shkrimtarve

lirik
20-02-13, 05:50
Faleminderit dhe gjithe te mirat dhe per ju e njkohesisht dhe per gjithe Familjen e juaj
Pershendetje te perzemerta dhe nga ne Familja e nderuar Rugovase dhe nga te tjer shqipetar qe gjenden nga gjitha viset e Kosoves dhe te Shiperise ku dhe atyre ua kam lezuar Poezit e tua dhe i kan par me sy shum te mir dhe me ni qmim shum te lart shpirtrore ku jen te shumtet ketu qe kaloim shum bukur nemes veti kemi ni atmosfer jashtzakonisht te bukur Shqiptaro/e e verteta eshte qe 7 vite nuk me ka ndodhur ndoi akses qoft dhe ma i vogli qe te kem me dikend apo nga dikush...kemi respekt ndaj te gjithve dhe ata ndaj ne familjes time pikerisht ...dua qe ti falinderoja shum shum ketu ne ket mesazh para teje dhe para gjithekujt...duke ju uruar gjitha te mirat nga Zoti Gj.nehu...Zoti i bekoft njerzit e mire kudo...AMIN
Te gjitha qka po i them jan te verteta i nderuar Poeti i Lart angert.
nuk dua te shtoi as ma shum e as ma pak vetem realitetin...kemi shum dhe nga Shqiperia dhe me ta kaloim shum mir qdo fest e kemi bashk me ta dhe jemi te kenaqur me njeri tjetrin...I Nderuar dhe i qmuar Lart Poet Z.Xhelal Ferizi me ni shpirt te kulluar poetik me perkushtim te lart duke i kenduar vepres dhe Historis se Kombit Shqipetar neper Vite dhe Shekuj...
Kjo pen e juaj qe shkruan e gjithe keto vargje te rendisura si rruzet tingelloin shum lart ne qdo shpirt njerzor/e...kush i kupton eka per vete e kush si kupton prap e ka per vete...por besoi qe do vije ni dite qe shum kend ka pre ti prekur dhe ra ndermen se qfare domethanje kan dhe sa kan per tvlejtur mos sot neser koha ndryshon nuk i dihet brezi qe po vjen ka per ta kuptuar dhe stdijuar shum qka mbi idealin dhe kulturen shqipetare...keshtu mendoi une....Ekush eshte Shqipetar dhe kush ka gjak shqipetari gjithmon ka per tluftuar dhe mbrojtur vendin dhe ATEDHEUN nga gjithe e keqja...Ta Luftoim me armen dhe penen si gjithmon te paret tan kush me armen e kushe me fjalen pra me penen...
une per mendimin tim e quaj dhe me te larte penen... se armen? se pena mbjelle PAQE e arma len GJAQE dhe urrejtje nder SHEKUJ dhe vite...
per tu vrar dhe shkatrruar asgje nuk na qon ne perfitime dhe veqse ne shkatrrime dhe ne humbje si ne POPULL dhe si ne PASURI...Flm

Gjithe te mirat per ju dhe Familjen e juaj inderuar Poeti angert...Miresi dhe PAQE.... per gjithe Shqiptarin ne pragun e ketyre Festave Fetare Kombetare...Gezuar per te gjithe Shqipetaret e gjitha trojeve etnike...Zoti e bekoft e gjithe Shqipetarin...AMIN

Hajla Rugovase
__________________
Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

ja dhe pergjegja qe i vjen autorit xhelal ferizi nga poetja rugovase hajla ne forumin shqiptarė-------NE FORUMIN SHQIPTARė COM kan qene debatet me te medha ne hsitorine e internetit -dhe ne at qender te internetit u vune te gjitha agjenturat dhe sabotuesit per te penguar historine zhvillimet shkrimet shqiptare -kembimet e mendimeve dhe letrat emancipuese ne mes te poetve poeteshave shqiptare diskutuesve analistve ne drejtim te te gjitha temave -qofte ne letersi ne histori ne debate ne ngjarje ne detale ne veprmtari -
dolen aty shum njerz dhe agjent te specializuar te propagandes -mjaftonte q e njeriu te kishte pak intelegjence i kutpointe sabotatoret -aty kishte edhe ish njerz te korruptuar te regjimit njerz shqipfolsa te titizmit te mbeturinave te komunizmit e rrymave te ndryshme edhe nga shqiperia -provokator rrugaq pastaj kishte edhe njerz qe e shkruanin gjuhen shqipe por nese pak ja kushtoje vemendjen me kujdes mund te dalloje se disa nuk ishin shqiptar por pseudonime te infiltruara agjentureske provokuese te huaja qe e flisnin gjuhen shqipe -

lirik
20-02-13, 06:55
Dalja ime publik me emer dhe mbiemer dhe te kaluaren te vertete me aq kaqik sa kisha dhe me nje gjendje fqar do qofte ajo e vertet
- kishte per qellim te verteten dhe idealin e asaj lufte mediatike-
per shkak se serbet si njerz barbar e si kanibal -

kishin praktikuar zhdukjen e gjithqkaje ne siperfaqe -

qe mund te jet shqiptare

-qofte emrat mbiemrat faktet gjurmet njeriun .-qytetarin dokumentin historine te qenshmen faktin te verteten e qdo lloj gjurme te qdo lloj te vertete si prani ne troje

etnike trashgimtare e si lloj tapije ne atdhe me gjuhe komb etnike qytetni qytetarii kataster dokument histori civilizimm emncipim jete dhe vazhdimsi jete ne qytetrim

ne kontinuitet ne vazhdimsi pranie -

e qdo lloj mundi e djerse e prezence e perpjekje ne token tende
te qdo lloj burgimi mundimi angazhimi deshtimi pesimi shkollimi diskriminimi
keqtrajtimi veprimi -
qofte ajo ne forma poshtersie biójkotimi diskriminimi qe ka bere armiku qofte edhe nje fyerje qe ta ka bere armiku duhej shkruar ne tregime qe te mbetet si dokument i perjetshem edhe gjėrat ma te thjeshta duhej shkruar dokumentuardhe qdo gje qe ata kishin bere me ane te sundimit
e zhdukjeve te gjurmve e dhunes her direkt e he rme duar te zgjatura te shqipfolsve

-
prandaj per hire te jetes te tokes e te vertetes

per hire te se qenshmes faktike

-per hir te vertetes per hire te asaj te nje te vertete -qe kishte ndodhe dhe ishte e vertete


dhe per shkak se shqiptaret ne mase te madhe kishin mangesi e komplekse ne mentalitet per te shenuar faktin dhe po thuajse ishin dembel per te shkruar kronologjine dhe ditarin e faktet faktike te shkruarjes se gjurmve
- pra ata nuk shkruanin as kronologji a skujtime e as ditare ngjarje as perjetime
as gjurme te historive te familjeve prejardhjeve trungut detaleve te vuajtjes dhe te zhvillimeve gjat jetes
pra ky popull nuk lente gjurme nuk la gjurme ne antike as ne udhet e jetes e te ngjarjeve kaq te pasura qe ndodhen

as -per te lene gjurme trashgimie te fjalve origjinale te ngjarjeve origjinale
te ndodhive te tjetes qe kan shum rendesi per dokumente te moevonshme per brezat
dhe historine e arkivat e gjurmet e arkivave

-as tregime te vetat me fakte e me foto me dokumentim me faktifikim -

si do qe te jen dobsite apo e zhvillimet te shkruhet dhe te shkruhet e vetem te shkruhet

-rendesi kishte te shkruhej e vetem te shkruhej

-edhe histroia ma e thjeshte
dhe edhe nje ngjarje sa do e vogel edhe nese ke shkue me e marr dhine prej kullose
me e pru ne shtepi do te duhej te shkruhej e te pershkruhej si ndodhi dhe datata
e pershkrimi i asaj atmosfere ngjaarje
per hir ete gjurmve te shkrimit
te lene nje far gjurme me shkrim- sepse vetem gjurmet ne leter
vertetojne diqka e arkivi sepse gjithqka tjeter e merr ajri era e kaluara dhe pastaj jan shum te demshme keto per historine tone dhe ne pergjithsi per jeten per brezat

-
dhe shuhet historia e nje te kaluare e nje te vertete

-deri sa armiqt shkruajn edhe per pordhet e tyre e prrallat e tyre edhe nerp wc
-dhe llomotisin me lloj lloj prralisjes
per ta marr historine token gjurmet pranine te qenshmen te verteten - duke lene gjurme me shkrime
e shqiptaret jo


Pas shum mendimeve mendova s e ja vlene te dal me emer e mbiemer te vertet e jo me pseudonim sepse psudonimi nuk ehst kurfar zgjedhje e as histori as sinqeritet i seriozitet i ngjarjes por megjithat dikush donte te mbetej anonim esht qeshtje e tij kjo
por kur vjen puna pastaj te nje gjurme e vertete
del problem anonimiteti

per shum shkaqe dhe arsye analizova dhe vendosa te dal si nje e vertete si ni identitet dhe banor i kosoves -qka ehst nje e vertete e qenshme -
me vjen keq qe per shkak te kushteve dhe rrethanave nuk kam a rrit te shkruaj shqumqka
te verteta
por sa do pak me gjurmet e mia u shfaqa-mendova ne baze te ketyre rrethanave dhe nje te vertete te dal ne siperfaqe me emer dhe mbiemer
dhe thash do ta dal me emer dhe mbiemer pa marr para sysh rrethanat dhe qka mendojne te tjeret
ndoshta edhe kundershtimet e talljet e te tjerve se paku do te mbeten si gjurme
se pse ne gjuhen ilire ne nuk e kemi as nje tallje apo perqeshje si fjale e shkruar prandaj bota tallet me ne ne te gjitha aspektet


- deshta thjesht te paraqitem si banore por si nji banore me breza te tradites ne kronologji
aq sa mundem per te shkruar qe te mbetet nje gjurme qe te tjeret duan ta shuajne me gjithqka te mundshme


dhe te shkruhet vazhdimsise historike ne trojet tona pa mvarisht se shum shqifols

nuk ju vjen mire as me e tregue as megjen as gjurmet e banimit as
oborrin as qetifiikaten e lindjes e as te shkolles -

e as oborrin e shpise e as tapine e hisen e te pareve -

ata duan vetem diqka te veten dhe ne fund edhe ajo diqka ti sherbehet armikut
-pra armiq nuk i kemi vetem serbet por edhe 30 per qind te shqipfolsve
-prandaj ne shqiptaret duhet te luftojme ne dy krah dhe e kemi shum te veshtire edhe kunder serbve kanibal edhe kunder shqipfolsve

e pa ndihmen e pendes te fjales te armes te shkolles te trimerise dhe aleatve miqve pa ndihmen e botes pa ndihmen d“kombeve tjera e te amerikes ne miqsi e te ndonje miku europian ne nuk mund tae arrijm fitore sepse kemi shum armiq
dhe per veq atyre i kemi edhe tridhjet per qind te shqipfolsve armiq dhe gjat jetes time e kam analizuar ket qe bota akoma s ekupton -
A nuk esht armik ai qe ta porishe shoqaten ai qe te provokon ai ta shkatrron mundin ne kohra dhe gjith kohen ta shkele a nuk ehst armik ai q eta pshtyne krahinen dhe vendlindjen regjionin grupin punen vuajtjen -a nuk ehst armik ai qe te spiunon te huaji ai qe me te gjitha format te pengon te saboton -ai q ete preke ne moral ta han buken me sherr ai qe e ehst i pa bese i pis debil i ndyre dembel zaptues i merites se tjetrit dhe ai qe nuk len a s gje e mire me dale ne siperfaqe ai qe ti zapton mediat dhe nuk ta len zhvillimin ekonomik ai qe spiunon edhe te afermit e vet ai q e ben inceste perverse sepse jan ma te zi se shkiet kriminela paramilitar - kan qef me te thye moralisht me ti thye dyert eoborrit kur nuk je aty me ti prishe tjegullat e shpise me te qite prej vatani
me te mbi therrat ne oborr mos me tu duke gjurmet si nje deshmi qe ishe aty -
krejt kjo e gjithqka keto perfshihen dhe mbledhen ne diqka negative dhe del perqindja
e armiqve prtandaj ne duhet ti themi amerikes pose aleatve te lutem na ndihmo ti je ma e fuqishme -dhe kur te forcohem un do ta kthej me te gjitha te mirat--dhe duhet ti themi bashkpuno me pjesen qtytruese te shqiptarve me pjesen patriotike me pjesen konstruktive pozitive emancipues e e jo me pjesen negative -se me pjesen negative bashkpunon rusia serbia armiqt e kombit ashtu siq po bashkpunojne ruset me asadin e sirise qe po e vret popullin e vet--pra qdo kund ne globin e njerzise ka te tille dhe e sht i ndare secili atdhe ne negativa dhe ne pozitiva prandaj kemi shum hasem armik te kombit te shtetit

lirik
20-02-13, 07:07
E nderuara mike bashkombase bashkatdhetare shqiptare -.

te kuptoj ty shum qarte drejt dhe jashtzakonisht paster e mirė ne pikpamjet tua
, e kuptoj poashtu vuajtjjen shqiptare,neper shekuj -

Perveq mjerimeve tjera dhe pshtjellimeve te medha nje prej fatkeqsive te ketij kombi
ka qene edhe bajraktarizmi i madh lufta per lavdi mos organizimi jetik racional i disciplinuar dhe i civilizuar me radhe precize dhe efekte te duhura e me rrespekt te radhitjes sipas aftesive dhe gradave e meritave si dhe vafria materiale e e shqiptarve dhe vetedijet eulta emancipimi jo ne nivel kaosi pshtjellimi

RRezi i madh poashtu esht edhe nenqmimi dhe shkelja eperbuzja e pa edukate mos rrespekti
si ves dhe poashtiu shum tjera vese prej fatkeqsive te jete s tone, qe jan zhvilluar si dukuri te demshme negative mendja qorre dhe asocalja poashtu baza e dobt materiale qe ka mbajte te ult vetedoijjen e kombit e te shoqerise dhe ka qene shum faktor qe ka psuar disfate nga te tjeret armiq edhe varfrija e madhe baza materiale q e nuk ia ka krijuar perparsine kombit t tone ne krahasim me te tjeret qe ishin superiar ne baze materiale ne ushtri ne armatim organizim polici dhe ne baza tjera matriale e aftesive dominues e mbi ne
ishin keto shemtime e mjerime ,e kobshme e popullit gjat historise se kohrave qe i shkatrroj shqiptaret -


Te gjitha keto shemtime qe na kan shoqeruar perkrah roberiis shekullore
dhe vuajtjeve te medha pjes e epandashme ishte edhe errsira ne mendje dhe injoranca
por edhe pa aftesia pe rte gjete shtigje evizione per suksese si te organzuar sepse smira dhe sabotimi sabotonin njeri tjetrin
e ky shemtim vazhdon edhe ne ket kohra moderne te ketij shekulli te kibernetikes e informatikes ,
un autori i vargjeve shqiptare quhem xhelal ferizi dhe jam nga mitrovica e kosoves


,dhe nji flladi te ibrit te bunes te drinit te vjoses te shkumbinit vjoses e lumejve tjere
te atdheut
nuk e jap per gjith hjeshin artificiale , te gjermanis

Ne gjermani ka gjelbrim dhe bukuri te rrejshme,
por mbrenda asaj ftoftesije mshefet,akulli i ftoftsis s evdekjes se pakuptimt.

ne thellesi te ati akuli mshefet monotonija dhe pakuptimsija e gjat,dhe tmerruese.


edhe standardet en gjermani kan ra dhe nuk ka ma as ,ndihma as solidaritet.

ne fabrika as drejtesi ne te ardhura nuk paguhet ka vetem shfrytzim dhe
sklaveri

dhe kudo punohet per bukene gojes.

i huaji ketu edhe njimij vjet i huaj mbetet,
sepse mbi te gjitha ketu akulli robotik,nuk shkrihet nga asnji diell.

klima ketu esht vuajtje ,dhe nuk e ndrroj me eren e dtrave te europes jugore
ku jeta qesh dhe shpirti i njeriut josh jeten entuziaste.

nuk esht jete vetem per te ngren qokolata,
por esht ambienti dhe shoqerija,njerzit e lir dhe argtimi klima qe e ndryshon psiqiken e njeriut dhe te jep vullnet ketu duken te gjith te mbyllur sepse klima ndryshon ne keto ane dhe pikrisht ajo e kushtezon njeriun

nuk i dua as pes minuta disponim te keq qofte edhe per nje bake botrore
dua gezim dhe klime harmoni shoqeri klime te bukur jugore

baza materiale esht faktor shum me rendesi e nderuara xixillonja

lirik
20-02-13, 07:07
letra te poetve poetesha e diskutuesve shqiptar neper forume shqiptare te internetit -
-

lirik
20-02-13, 07:38
18-11-2006, 15:48 #104
kanarina


Kanarina antare e forumit shqiptar.com e Anėtarėsuar: 14-10-2006 ne forumin shqiptar .com
Postime: 12
Tung i nderuar xXhelal Ferizi Poeti yne i madh i fjles dhe metafores qe na mahnite te gjith lexuesve poet i yne i nderuar qe te njeh interneti dhe forumet shqiptare poeti yne i nderuar Nga Mitrovica jonė e shenjėt shqiptare-
Jam Ne Ni Mendim Me Ty ,vertet Ashtu si the Qe Ke Then Ti Ashtu Eshte,
-nje Gje Se Kuptoj Te Njerzit ,
disa njerz mendojn Se Me Pasuri (pare)je I /e Lumtur .

por vertet disa vende te nxehta siq jan ne bote e poashtu edhe kosova shqiperia
Spanja etj ka bukuri jeta aty -

Nuk Eshte Vendi I Pasur E Me Kushte Te Mira Si Norvegjia Psh,
ama Atje esht Jeta Atje Jetohet,
dhe ne vendet e jugut ku esht dielli dhe klima .

-une Per Mendimin Tim dua te Mos te Jem Shum E Pasur
As Shum E Varfer por mesatare .
po Normal Me Jetu Me Ni Vend Qe Ndiesh Mir
siq jan vendet e nxehta ,

qe Atje E Ndin Veten Mir ,tjesh E Lumtur ,kjo Esht E Gjitha

Qka Duhet T ė mendojm ė e tė veprojmė Ne Shqiptarėt,
a -duhet Te Veprojm Si Duam Vet Ne shqiptarėt
,
se Krejt ne njerzia por edhe shqiptar/t vetem Nje Jet Kemi,e Duet Ta Jetojmė e ta shfrytzojme por duhet te dijmė ta shfrytzojmė te organziuar
,

se Qdo Gje Njeriu Mund Te Realizoj

Nese Ai /ajo Nuk Dorzohen ne anarki poshtrime kapitullime korrupsionesh egoizma dhe antivlera ,.se di A m ke Kuptuar drejt o miku im i nderuar poet i madh i kombit dhe i atdheut -Po i nderuar xhelal ferizi Jam Ne Ni Mendje Me Ty,
krenarė jemi te gjith qe te kemi ne forum dhe me shkrimet e vargjet tua

kalo Mir miku yne poeti yne i madh ,ciao .-

.................................................. ......................


Ja pra letra kujtime mallengjime te se kaluares neper forume
ne mes te disktuesve ku kishim shum miq por edhe shum armiq keshtu vazhdonin diskutimet tona ne debate ppublike -
por administrata dhe modereatoret na diskriminuan -
shum armiq aty kishin hy dhe ikishin vu nen ndikim administraten e forumit
- dhe mu ne mes te kulmit te avansimeve me shkrime e tema na i nderprene te gjitha aktivitetet ne forume e diskutime por disa nga letrat e diskutimet kan mbete te regjistruara
e fajin per ket poshtersi ne forumin shqiptar com e ka kryesisht administratorja fiori dhe albo nder sa ne forumin shqiptar ne t. e ka fajin administratori me pseuudonimin elis

e ne forumin zemra shqiptare de -fajin e ka gezim marku
per shkatrrimine forumit -poashtu na kan shkatrruar ne forumin ferizaj net.dhe ne forumin kosova de -te gjitha keto poshtersi ndodhen nga shqipfolsit e administrates ne forume

flas nje te vertete qe ka ndodhe me fakte te verteta dhe merr pergjegjsi
per ketq e them pa dyshim esht faktike dhe shum e vertet esht kjo qe flitet e shkruhet sepse sjelljet e administratave ishin neveritse

te regjistruara dhe te shpetuara nga lexuesit ne at forum ku fshihej gjithqka e autorit xhelal ferizi por kan shpetuar disa komunikime dhe diskutime
te disa lexuesve qe i dergojn e autorit xhelal ferizi
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė

lirik
20-02-13, 12:24
Kishat e serbve grekeve ruseve kishat etyre por jo vetem te atyre
tyr jo vetem greke e sllave -
por e ka deshmuar historia e vuajtjeve nga luftrat dhe dhuna e tmerrshme
edhe ne veprimet e ideve ne denime te trajtimeve te inkuzicioneve si ide e veprimit te pa mshire -

qe deshmon se laboratoret kryesore te tyre kan qene keta dhe si die dhe laborator planesh
nismetaret ne veprimin e fanatizmit te ndikimit dhe veprimit te ashper
si perberje e qdo plani levizje dhe ideje ne veprim pushtues e veprues
me sjellje te egersive te dhunes dhe te uzurpimeve
e pushtimeve e trajtimeve te dhunshme ideo barbare-
te krimeve -te pameshira mbi te tjeret -
kisha serbe i bekonte me primitivizem fanatik paramilitaret e vet kriminal
qe vrisnin shqiptar ne enyra mizore -
kisha vepronte gjithmone ne qdo ideologji se po thuajse kryesore ne bashkveprim e ose ne ndihme dhe ne bekimin e kriminelve -

per qellim te zaptimit te qdo gjeje te tjetrit pastrimit etnik ose pushtimeve -

duke pushtur -ku do qe pushton kisha nderton kishen si tapi te asaj toke dhe ne emer te nje far shejterie feje e zapton token e huaj prandaj shqiptaret kan te drejte te zhbejne e te shuajne te gjitha kishat e rrezikshme te pushtuesit pansllav qe me egersi ku do qe ndertohet kerkon toke shtet serbizim asimilim gjenocod perzenje te tjerve probleme dhe luftra botrore me rreziqe --pikrisht bota duhet te mendoj qe te mos ju jep ma perparsi as leje ndertimi kishave ortodokse pansllave fanatike helene ruse serbe etj -qe jan te rrezikshme per paqen dhe njerzimin-

-

Ato bejne te gjitha planet qfarosese dhe marrjen e toka te huaja
dhe duke bere sadizma te pa mshira e krime bekojne kriminelet
ku burimi i kesaj ideologjie pansllave te egersisse esht kisha politike kriminale zaptuese qe merr hise te tokave te huaja pa kurfar mundi thua se jan tapia pansllave

- qe esht deshmuar me keto veprime makabre grabitse gjat gjith historise
prandaj te gjitha do te rrenohen dhe nuk do te konsiderohen si kisha fetare por si qendra te rrezikshme te destabilizimit dfhe pushtimit dhe rrezik per paqen botrore -
te gjith gjakun lotin dhimbjet shpenzimet me miliarda qe jan destabilizuar popujt e luftrat i ka bere ideja etyre barbare sadiste nacionaliste me ide te helmuara dhe te gjitha shpenzimet e uria ne bote qe e sht be esht bere nga keto pasoja keta kan nxite ne bashkveprim shovenizmin

krahas shovenismzit nacional fetar ushtarak kriminal e kan nxite edhe shovenizmin fetar politik pushtues helmues infelktimin me hasmeri me popuj dhe syte ne toka te tjerve te shqiptarve te pa mbrojtur -prandaj kur do qe te shfaqet rasti shqiptaret kan te drejt te trishtohen nga ato dhe ti zhbijne nga faqja e dheut
nga trishtimi q ekan sjelle ato dhe vuajtjet e popujve-


-teoritė dhe partite ushtriite kirminale te masakrave barbarive kan gjete mbeshtjetje neper kishat etyre q e i kan bekuar veprimet masakrat barbarine dhe veprimet qnjerzore
xhelal ferizi

lirik
20-02-13, 12:33
Ndegjo i degjeneruar shpifs dhe intrigant -
mos ekualifiko ashtu me hile autorin xhelal ferizi
sepse autori xhelal ferizi me kohe ka gjykue te gjitha dukurite negative edhe ato q emshefen nen petkun fetarė per qellime te shkrirjes dhe asimilimit te kombit e te atdheut-
e nder ata te demshmit e mdhej siq shprehet autori xhelal ferizi esht edhe talibanizmi i rrezikshem ndaj atdheut tone dhe qarte shkruhet dhe demaskohet qdo veprim dhe qellim i tyre ne trojet shqiptare te cilet kan per qellim ndasi dhe hendeqe me plot rreziqe
dhe destabilizime te pa fundme -
autori xhelal ferizi me kohe i ka shkruar keto dhe ka regaur ne keto rreziqe q epo vijn e
edhe pse neper forume u trajtua me poshtzersi te ppapare te diskriminimit
u bindem se ne infiltrime te kesaj kohe ka shum njerz me maska qe veprojne

-Per keto shkaqe te ktyre lloj artikujve nga lart sulmohej autori xhelal ferizi-
o ti genci me maske -
poltika dinake e pansllaveve dhe hijenave tjera
e as talbanet e talibanizmi nuk e mashtrojne dot autirin xhelal ferizi
poashtu autori i ka shkruar me kohe edhe vargjet demaskuese
e politike qe ndikonin qe te nxjerrnin kokat gjithfar llumi i tradhtarve dhe agjenturave -
ne keto menyra pastaj dihej se kush jan maskat e ku rrijne gjarpijt e gjakut qe duan te kafshojne kombin shqiptar

esht talibanist ose pansllavis ai qe e urren xhelal ferizin dihet pra -

per q arsye
sepse xhealal ferizi nuk esht per ata qe te talibanizohet atdheu i shqiptarve -por as q ete pansllavizohet -dhe as qe te fanatizohet me klane debilesh e debilizma armike -
autori xhelal ferizi esht pe r driten dhe per perparimin e progrsin e atdheut
ne te gjitha drejtimet e shendosha -kunder te gjitha smundjeve dhe infekteve bizare

lirik
20-02-13, 12:34
Regime oipinone shkrime neper kohra te ndryshme dhe lufte mediash ne forumet e internetit -neper shum debate te ndryshme publike -

lirik
20-02-13, 12:36
Ndėrtimi i njė centrali atomik nė Shqiperi paraqet rrezik pėr Europen.
Flet akoma per njė shoqeri me plot rreziqe e pa organizuar si duhet e me plot pakujdesi e papergjegjsi , nėse mungon ndjenja e pergjegjsisė mbi gjėrat madhore
dhe organizative si mund te merren ne pergjegjsi aq gjėra te mdha qe rrezikojne ballkanine dhe europen , sepse na del si e pa afte kjo shoqeri per tu konsolidur e per tu bė e peregjeshme ne nivele te duhura
akoma e papjekur per tu ju pėrballuar gjėrave tė mėdha
sfidave dhe zhvillimeve tė jetes, gjėrave madhore.
U dėshmua rasti i Gėrdecit dhe targjedia aty ,se si ka mundsi te sorollaten kalamajt ,
dhe gjithfare njerezish nėpėr municione kaq serioze e tė rrezikshme.

Sikur Gėrdeci tė kishte pėrmbajtje atomike?
Ku do tė ishte sot kontinenti i Europes nga ai shpėrthim?
Cudirat ndodhin ne shqiperi jan fenomene qe nuk kan spjegim lloj i veqant i anarkise dhe mos pergjesise dhe korrupicinit edhe sikur te shkoj bota ne ajr detyra dhe pergjegjsia nuk merret seriozisht , sepse tė cuditshėm qė jemi ne shqiptarėt me disa veprime , njihen sjelljet tona te quditshme e te rrezikshme

NDAJ PERGJEGJESIVE Tė MEDHA
dhe struktura jonė e dėshmon nė secilin hap mosaftesine pėr jetesė,
pėr organizim shoqrorė dhe shtetrorė
pra ne funksionojmė, tė mos them vetėm si njė mozaik shtet nė Europė.

Mbijetojmė me injeksionet ndėrkombtare artificiale , sepse pėrndryshe nuk do tė mbijetonim dot pėr shkak tė mosaftesisė qė e kemi si njerz ndaj organizimit
dhe pergjegjsise se civilizimit e vetedijes se larte qe duhet per gjėra te mdha ekujdese te veqanta
ne jemi akoma jo serioz ne detyra te mdha e te pergjegjshme

Shihet se ne nuk arrijme tė kordinojmė si duhet e te jemi te vetedijshem sa duhet
, nuk arrijme tė administrojmė si duhet , administrojmė punen me fise e krahina e ndjenja klanore grupore korupcione nuk vlersojme si duhet rrezikun dhe pasojat e tij

qeverisim me korrupsion klane e miqsi, ku drejtesia nuk vjen nė shprehje,
as aftesia e konsiderata ndaj individit tė aft.
Krijohet anarkia, shpejt dhe absurdi, sabotohet progresi, ndersa per organizim
te persosur mos te flasim edhe sikur shekuj e shekuj tė kalojnė
organizimin dhe ndjenjen kolektive tė ketij kushti jetik nuk e fitojn’ shqiptaret.

Dikurė i gjithe gadishulli Ballkanik ishte i popullit ilir,
parardhsve tė shqiptareve pikerisht nga sjelljet e tilla mosorganizuese dhe anarkiste
e fisnore pasive klanore indiferente, mbijetoi vetem nje fis, ilir albanėt edhe ata mbijetuan duke qene ne do pozita te favroshme ne male te larta ku nuk arriten armiqt u vonuan per ti asimiluar krejtesisht te gjith .
Tė tjert u zhduken, sepse nuk ishin tė organizuar dhe nuk e njihnin sa duhet nuk e kishin shpirtin organizativ as vetedijen elarte kombtare dhe te domethnejes atdhe e civilizim pergjegjsi komande discipline rregull zbatim detrash me orare e saktesi perpikmeri seriozittet .
Pra ndjenja kolektive e organizimit kolektiv i mungon shqiptarit,
kjo ndjenjė, ky shpirt ėshte motorri i jetes,
organizimi pra
te njerezit dhe shoqeria, organizimi dhe aftesia organizimi disciplina
shume e persosur ndikon ne nivelin dhe zhvillimin jetsor.
Ky ėsht motorri i zhvillimit, motorri i gjithckajes jetsore,
kusht numer nje i nje shteti e kombi e atdheu

Kombet europiane e kane kėte ndjenjė dhe aftesi tė fuqishme,

organizimin e nivelit te lartė shoqeror si kolektiv me pergjegjesi
dhe shume ambicie drejt zhvillimit
jane nnjerez te dishiplines, organizimit dhe punes,
njerez te pergjegjesive te medha ne punė,
me ndjenjen me te lartė te forces dhe seriozitetit ndaj pergjegjsisė n punė.
Fakti se keto shtete jane te tilla ndersa ne shqiptaret akoma na mbyt varferia
dhe pshtjellimi ne shekullin e njezet e nji, ku kemi ngecur ne secilin aspekt te zhvillimit, pra fakti flet vete pa dyshim , ne po na mbyt varferia dhe anarkia,
klanet, papergjegjsitė peshtjellimi te privilegjuarit e paafte te korruptuarit e mjerė njerez te pavetedije per zhvillimin shoqror.
Pra ndjenja KOLEKTIVE TE PERGJEGJSISE, NIVELI I LARTE I ORGANIZIMIT
e ka Gjermania, Anglia, Franca, Holanda, Norvegjia Suedia e shume popuj,
qė i pėrmbahen rregullit dhe organizimit shoqėrorė dhe punes te ne shqiptaret
nuk esht e fuqishme kjo

kjo aftesi e domosdeoshme kushti per zhvillimin e nji kombi
ėshte aq e dobet sa qė nuk di si tė shprehem,
ajo ekziston disi aq e paafte, aq e dobet,
sa qė mund ta quaj njeriun si gjysem te vdekur,
si te tharė, si te vyshkur,
prandaj jane te ne varferia, tragjedia shekullore, pushtimet,humbjet
ku secili mund te na pushtoj e tė na rrahė e tė na dhunoje,
tė na shkelė e tė tallet me ne,
sepse mungon ndjenja e organizimit tė pėrsour kolektiv disciplina rregulli
persosja
nė forma tė pėrkryera si dhe shprehija e punes,
dashuria ndaj punes.
Punen duhet ta duash ashtu si tė dashuren dhe ndjenjen e pėrgjegjsisė pėr veten, atdheun, shtetitin, zhvillimin e kualitetin, vlerat, organzimin, civilizimin prodhimin,
ZHVILLIMIN ,

NJė SHOQERI ANARKISTE ME VARFRI E TE META KATASTROFALE E PA ZHVILLIM

NUK MUND TE QUHET SHOQERI ME VETEDIJE DHE VLERA
AS ME VETEDIJE ORGANIZIMI.
NE DUHET TA PRANOJME SE SA TE META TE RREZIKSHME JANE KETO.


Ne jemi njerez qė shkojme ma teper kah mjegulla, kah peshtjellimi,
MOSPERFILLJA dhe anarkia kah mosorganizimi, MOSSUKSESI, kah mjerimi.

Une jetoj qe njezet vite nė Gjermani dhe e di se si i rrin gjermani detyres gati
dhe pėrgjegjsisė, ligjit, kryerjes sė puneve nė afat, orarit, kualitetit, precizitetit,
mbi tė gjitha seriozitetit te punes
dhe kujdesit pėr vlerat dhe arritjet e rezultate.

Sa i pėrket energjisė elektrike,trojet shqiptare duhet tė gjejnė tė gjitha metodat tjera ma tė pa rrezikshme hidrocentrale etj ,
te burimeve tjera por kurrsesi nuk guxojne tė mendojne central atomik
ne tokat shqiptare
Kjo do tė jete katastrofa mbi tokė, nėse ndertohet per shkak se nuk do te mirmbahet si duhet me pergjegjsi dhe mund te na ndodhe ndonje gerdec i ri ne trojet tona shqiptare .
Besoj se ka metoda plot tė pėrfitohet energjija elejtrike qe jan me te pa rrezikshme per kombin tone ekam per t emirene atdheut e te shqiptarve qe te mos ju hyjne rreziqeve te pa nevojshme e te rrezikshme sepse ka menyra te pa rrezikshme
per te mbuluar nevojat tona me energji sepse shtei dhe atdheu yne mund te rrezikohet nga centralet atomike nga pasiguria ne mirpmbajtje e papergjegjsia disciplinore .

shkrime opinione nga autori xhelal ferizi

lirik
20-02-13, 12:44
dikure behej nji plan shum i rrezikshem dhe strategjik per te ndertuar ne shqiperine veriore nji central atomik me se tepermi ne ket drejtim bente planin e shemtuar kroacia -
natyrisht kroacia qe esht nje serbi katolike asgje tjeter -
kjo serbie e dyte katolike dhe mjaft fanatike qe popullit shqiptar i qet viza kalimi -donte te ndertonte central berthamor ne shqiperi -duke pa rrezikun e madh te ketyre pasojave qe mund te shkatrronin shqiperine etnike shum reagues neper shkrime me alarm e menquri vepruen
dhe ne at opinion analizat i dha dhe mendimet edhe autori xhelal ferizi
qe ishte kunder qdo ndertimi te ndonji centrali atomik ne shqiperi -per shkaqe jashtzakonisht te rrezikshme qe mund ti ndodhnin atdheut -
nje shprthim eventual i nje centrali te tille do te shkatrronte shqiperine etnike komplet -nga shkaqet e pakujdesise anarkia ose qellimi ne ajr do te shkonte atdheu yne dhe do te behej i pa banueshem -per shkak te neglizhences mentalitetit anarkist apo sjelljeve te tjera te korruptuara dhe rreziqet tjera agjentureske siq ndodhi me gerdecin-
autori duke njofte mire situaten ne atdhe dhe mentalitetin se bashku me shum tjere dha mendimin se nje central i tille esht rrezik dhe jo ne interes te atdhut -qkka koha deshmoj pastaj qka ndodhi ne japoni -
Energjia elektrike duhet te ket burime tjera ne keto ane por jo reziqe atomike -sepse esht rrezik jo vetem per shqiperine etnike por per gjith europen me ndonje pasoje te rrezikshme -
nga reagimi i madh i shum reaguesve dhe analizat shum te analizuara dhe te jashtzakonshme per fat u anashkalua ai projekt i rrezikshem -me zjarrin ete cilit luante kryesisht kroacia per interesat e veta dinake siq din pra

lirik
20-02-13, 16:05
Tre shtetas shqiptarė kanė rrahur pėr vdekje duke i thyer nofullėn njė shtetasi grek, simpatizant i partisė neonaziste greke “Agimi i Artė”. Arsyeja e pėrleshjes ėshtė bėrė njė koment i tė riut grek kundėr shqiptarėve nė “Facebook”, i cili kishte shkruar “Do t’i vras shqiptarėt” etj. Komenti i tij ishte shkruar nė murin e profilit tė “Facebook”-ut tė “Agimit tė Artė”. Lajmi ėshtė publikuar nė nje agjenci greke. Ngjarja e rėndė ka ndodhur nė qytetin e Patras. Nė qendėr tė kėtij qyteti, dy grupe tė rinjsh me etni shqiptare dhe greke janė konfliktuar midis tyre, dhe mė pas kanė kaluar nė dhunė fizike e pėr pasojė njė djalosh grek ka mbetur i plagosur. Shqiptarėt e kanė parė tė riun grek nė rrugė dhe e kanė njohur nga fotoja e tij nė “Facebook”, citon balkanweb.

Ata e kanė ndaluar dhe e kanė pyetur: “Ti je ai qė do vrasėsh shqiptarėt?” Mė pas ata e kanė rrahur tė riun grek dhe janė larguar. Greku ka pėrfunduar nė spital me nofullėn tė thyer dhe i ėshtė nėnshtruar njė ndėrhyrjeje kirurgjikale. Familjarėt e tij janė drejtuar menjėherė nė rajonin e policisė pėr tė bėrė denoncimin. Autoritetet greke i kanė identifikuar shqiptarėt nėpėrmjet fotove. Ēėshtja ka kaluar nė Prokurori, por i riu shqiptar qė akuzohet se ka kryer agresionin po hetohet nė gjendje tė lirė, pasi ėshtė nė moshė tė mitur. Kjo ngjarje vjen pas njė periudhe tė acaruar tė shqiptarėve kundrejt pėrfaqėsuesve tė partisė neonaziste greke, e cila nisi fill pas deklaratave tė forta kundėr Shqipėrisė tė Kristos Papas nė emisionin “360 Gradė “. Pasi Kristos Papas u shpall nga Ministria e Jashtme si “non grata”, u pėrfol qė “Agimi i Artė” ka hapur degė nė jug tė vendit, mirėpo kėto zėra nuk u konfirmuan asnjėherė. Nuk ka asnjė njoftim zyrtar, por persona qė e quajnė veten pėrfaqėsuesit e degės sė “Agimit tė Artė” nė Sarandė, mė 30 janar tė kėtij viti, kanė hapur nė rrjetin social njė profil me emrin “Agimi i Artė-Sarandė”. Kohė mė parė, “Agimi i Artė” njoftoi nė faqen e tij zyrtare, se do tė hapė degėt e tij nė jugun e Shqipėrisė, por pėr hapjen e degės sė tij nė Sarandė, nuk ka njė njoftim zyrtar nga qendra e partisė nė Athinė, ndaj nuk pėrjashtohet mundėsia qė kėtė profil ta ketė hapur njė simpatizant i ekstremistėve. Faqja ėshtė e mbushur me simbole tė “Agimit tė Artė” dhe Vorio-Epirit, me foto figurash politike, historike etj.

duhet ti rrijme gati sarandes nga qakajt grek dhe ta pastrojme nga armiqt grek at perle shqiptare -te ciles i kanoset rrezik poashtu si himares nga qakajt grek dhe vetem pastrimi nga qakajt grek i sarandes dhe largimi i grekut te fundit nga andej na siguron te ardhme

lirik
20-02-13, 16:09
Dy vajza tė vogla 4 dhe 5 vjeē kanė rėnė pre tė dhunės sė ushtruar nga gjyshi i tyre i cili u fikte cigaren nė ballė. Feim Almeta banues nė Yrshek, Tiranė u arrestua ditėn e sotme nga efektivėt e komisariatit tė policisė nr.6, me urdhėr tė prokurorisė sė Tiranės, pasi siē konfirmon noa, akuzohet pėr dhunė psikologjike dhe fizike tė ushtruar nga dy mbesave tė tij S. Almeta dhe A. Almeta tė moshės 4 dhe 5 vjeēe.

Burime nga policia thanė se denoncimi ėshtė regjistruar nė nėntor tė vitit tė kaluar nga nėna e dy vajzave e cila konstatoi shenjat nė ballė.

“Prindėrit e tė miturave janė nė proces divorci dhe pėr shkak tė konflikteve nėna e tyre largohej pėr tė qėndruar tek prindėrit e saj ndėrsa dy vajzat qėndronin nė shtėpinė e prindėrve tė babait tė tyre. Gjyshi i tyre akuzohet se ka ushtruar dhunė fizike mbi to ndėrsa i trembte duke u thanė fjalė tė frikshme” thanė burimet policore.

Pas denoncimit tė nėnės sė vajzave, Feim Almeta u mor nė pyetje dhe mė pas u la i lirė por ekspertiza tregoi se ai kishte djegur me cigare dy tė miturat ndaj dhe prokuroria lėshoi pėr tė urdhėr-arrestin qė u ekzekutua ditėn e sotme.--


shqiptaret kan shum armiq siq kam thene gjithmone ata kan armiq pushtuesit e shumt ne bote rrenacaket ej pak vendeve te botes q e i japin premtime boshe
si dhe tridhjet perqind te shqipfolsve armiq te mbrendshem -te tille zuzare si ky e kriminel psikopat
te degjeneruar q e bejne vepra te tilla makabre bizare

prandaj shqiptaret kan shum armiq por edhe tirdhjet per qind te shqipfoolsve -
duke qene nje gjendje e tille e pa durueshme shqiptaret kerkojne ndihme nga e gjith bota qe nuk ehst armike e shqiptarve nga shtetet qe nuk jan grek e sllav armiq jetik te shqiptarve

lirik
20-02-13, 16:10
ndihma e shteteve te tilal krkohet ne menyre qe te modernizohet atdheu yne dhe lufta kunder krimit e kriminelve -ne menyre q e ata te percillen ne qdo skute me mjetet teknike dhe te dihet levizja e tyre sepse ata bejne krime

lirik
20-02-13, 17:25
zhdukja ne menyre enigmatike e ushtarve shqiptarė ne kazermat eish jugosllavise behej nga sigurimi dhe politika e udb s ne bashkpunim informativ ushtarak-dhe civil-
te gjith ata q e ishin ne dosje dhe ne vija te kuqe qofte si familje qofte si individ -ata ose burgoseshin ose ekzekutoheshin-
disa eprore ushtarak u vranė disa ushtare u burgosen u vrane edhe ushtar shqiptar nepr kazerma -neper mes dinakerise sllave te ekzekutimeve -
ne ket kohe shqiptaret ishin neper mjegull -njerz te pa organizuar dhe te mjerė qe vriten si qyqaret nga gjithskush dhe qdo kush i dhunon qdo kush -te pa organizuarit qdo kush i poshtron dhe te egoistet e pa organizuar-
-
sikur shqiptaret te ishin ne grupe te organizuar -
dhe te radhitur mire me pajisje me makina me mjete te ndryshme dhe me arme
dhe te arrinin te kerconin politiken jugosllave dhe kazermat ushtarake jugosllave
duke ju derguar ultimatume
se po u vra ose u burgos qofte edhe nji shqiptar i vetem-
do te hidhet ne ajr nje kazerme ose do te vriten njiqidn oficer serb per nji shqiptar te vetem -
kjo nuk do te ndodhte kurr ather siq ndodhi ashtu ku teroroi ushtrohej pa mshirshem ne shqiptaret e pa mbrojtur ather kush jemi ne e qfar populli jemi ne qfar te mjeresh jemi ne qe dijme vetem te qajme por kurr nuk dijme qe ti imonohemi armikut me kushte -
Jugosllavet serbet duke e pa se mund te bejne qka te duan me shqiptaret e shpartalluar dhe te pa organizuar ata poshtruan deri ne tmerr shqiptaret i vrane neper kazerma i poshtruan neper burgje duke i shkatrruar dhe askush nuk ju delte zot shqiptarve

lirik
20-02-13, 17:34
spiunimi bente kerdi neper kazerma ju dergoheshin shqipfolsa shqiptarve ku do dhe ne menyra me te poshtrat e dinake percillnin grupet e ushtarve shqiptar per te spiunuar -
pasi sigurimi ushtarak merrte vesh orientimine tyre dhe ndjenjen patriotike te atyre shqiptarve i burgoste ose i vriste dhe deshmitaret shqiptar ushtar neper kazerma me te cilet kam kontaktuar edhe burgjeve -me tregonin se qfar pisash spiun shqiolsa lkan pas ne percjellje -
pas percjelljes ata pisa shqipfolsa qe duhej vra me buk ne goje pa ua fale afatin as nji sekond ata spiunonin dhe spiunonin pa ja nda -siq merrej vesh ne at kohe siq deshmonin deshmitaret ushtar shqiptar te cilet ishin te denuar me vite burgjeve me shum vite te gjata neper burgje deri ne 15 vite sigurimi qetnik ushtarak neper kazerma bente kerdi ne shqiptar -
Metodat q e perdoreshin ne ushtri kundr shqiptarve ishin metoda jashtzakonisht te rrezikshme ne uhstrine jugosllave ku para shihej qfarosja e rinise shqiptare degjenerimi duke i vu kunder njeri tjetrit si deshmitar edhe me deshmi te rrejshme -per ti mbushe aktakuzat e regjimit te ish jugosllavise dhe per ti thene botes se ja shqiptari deshmon vet kunder shqiptarit -
Te tilla aktakuza i kam lexuar deri dikund neper burgje kush mi ka treguar dhe ishin te tmershme -ku disa shqiptar ishin detyruar te pranonin nga friga akuzat serbe qe ia beinin shqiptarve te pafajshem-
at qka ka bere serbia dhe politika jugosllave mbi shqiptar nuk ka shembull ne historine e njerzimit

lirik
20-02-13, 17:41
ne aktakuze shkruhej se ka pas mbledhje ne oborr per tu helmuar ushtria me ja qite helmin ushtrise ne menze -ishin rrena te montuara serbe shkalvello qetnike te oficerve lahpera te poshter frigacak shkie qe po ti hynte dkush naten ne shtepi jam i bindur do te pshurrnin krevatin shkavell -
por askush nga shqiptaret nuk leviztte per te formuar grupe te organizuara -
serbet benin kerdi vrisnin dhe perqanin shqiptart njeri me tjetrin -
gjat hetimeve disa frigacak shqifolsa te pa zemer pshurrqa kishin deklaruar dhe nehskruar rrenat shkinore ndaj ushtarve shqiptar se gjoja ata kan fole per helme me ja qite ushtrise -
falcifikimi i deklaratave ka ndodhe neper kazerma te ish ushtrise jugosllave -ku ata majoret dhe gjeneralet serb e oficeret serb organizonin gjithqka skenare intriga dhe montime anti shqiptare -ku pregastisnin procese te montuara te rejshme kunder shqiptarve dhe i frigsonin ata duke u be deshmitar kunder njeri tjetrit -
per te ua plotsuar aktakuzat -
disa shqiptar ne gjygj ishin deklaruar se kishin rrejt nga friga por keto gjygji ushtarak i shkieve ku ishin gjenerala e majora nuk i kishte marre per baze pasi q enen hetime ata kishin deklaruar
siq u kishin thene - kosi sigurimi ushtarak serb keshtu quhej atjer Kos sigurimi uhstrak i jugosllavise -

lirik
20-02-13, 17:48
neper burgje me ka ra me i takue ata njerz qe jan denuar si ushtare te mjere me asnje lloj pafajsie dhe i kan perqa duke uķ nxite kunder njeri tjetrit per te deklauar rrejshem -
nji nder akuzat e ofivcerve serb ne at kohe te sigurimit ushtarak q e ekam lexuar ne me sy te mi ne nje nga aktakuzat e montuara ishte -se gjoja grupi shqiptar i ushtarve ne kazermen e postojnes kazerme ushtarake ne slloveni por qe mbahej nga ushtria dhe ustaraket serb pra ne aktakuze shkruhej -
se ushtaret shqiptar ne grup te organizuar ne oborrin e kazermes kan planifikuar te marrin tanksin luftarak te ushtrise jugsolalve dhe nepermes italise te kalojne detin adriatik e te dalin ne shqiperi -e nga shqiperia ne kosove per te nis eluften duke rrezuar sistemin shtetin e jugosllavise dhe per te bere lufte armiqsore per shqiperine e madhe por-vertet aktakuza ishte eqesharake dhe pa baze kurfare-
ata ishin te denuar pa pike faji dhe ma se pari tanksi nuk merret kursesi sepse nuk te len askush me kalu neper teritorin e vet as nuk kishte benzine taknsi deri atje as nuk te lente italia me kalue neper teritor te saj e a snuk kalohej tanksi detin me dale ne shqiperi -
Keto aktakuza ishin te poshtra shkel e shko te renda dhe antishqiptare -montuese prrlla te sigurimit politik e ushtarak te jugosllavise te politikes qetnike serbe kanibale pe rr te shkatrruar komplet rinine shqiptare neper kazerma jugosllave te cilet nuk dinin dhe nga naiviteti binin si cjapi te ne therrtore ne ne ato zullume te papara dhe tortura q e beheshin mbi ta

lirik
20-02-13, 17:52
ishte e tmershme se si kishin zgjedhur njerz te te gjitha profileve per ti burgosur ashtu si i kishte kape uria shoveniste shkinore dhe me sasi te kontrolluar me grupe duke i denuar -
rreziku i madh ishte vertet aq i madh -sa qe ishte e pa spjegueshme me qfar aktakuzash denoheshin -ju merrej dinjiteti duke ua vra komplet vullnetin ejetes pasi i kishin detyruar te deshmonin kunder njeri tjetrit nen presionin dhunes duke i rarhe maltretuar e frigsuar ua kishin vra lirine vullnetine jetes rinine dhe i kishin shkatrruar ne forma te tilla duke ua vra vullnetin ata ne ne ndergjegje nuk dinin ma pse jetonin

lirik
20-02-13, 18:04
vuajtjet e shqiptarve nuk kishin te mbaruar --akuzat e gjithfar rrenave si akuza helmi per te helmuar ushtrine -ishin aktakuza te pa baza dhe rrena nuk kishin asnje lidhje melogjiken -
njerzit shqiptar ushztar te ri i denonin me nga 15 vjet burgje duke i provokuar vazhdimisht dhe duke ua thyer te gjitha qelizat e jetes -

Nuk kishte ku te shkon shovenimzi ma keq i pa kufij se ky --nuk kishte qka do te ndodhte ma keq e qka nuk bente ish jugosllavia -ashtu siq ka bere terror neper shekuj mbi shqiptar te pafajshem-
-

lirik
20-02-13, 18:06
Helmi per qka akuzoheshin ushtaret shqiptar as qe ishte zbuluar askund e as qe ishte paraqite ne seancat gjygjsore -
Seancat gjygjsore me ushtarak gjeneral major qetnik si gjykata ushtarake ishin seanca te shkieve qetnik dhe lojra pisash qe per veq ndjenjes qetnike asgje nuk kishin njerzore -
ata po e shkatrronin rinne shqiptare dhe po ekundervenin kunder njeri tjetrit per ti per qa per vdekje -ata i varrosinin ne ket menyre te gjitha ardhmerite ejetes se tyre per gjithmone

lirik
20-02-13, 18:12
Tmerri qe po ndodhte ne kazermat jugosllave-
me rinine shqiptare ME USHTARET SHQIOPTAR -
ku do ishte tmerr i zi -ISHIN montime aktakuzash poshtrime E montime rrenash
deshmi te rrejshme kunder njeri tjetrit -
nuk kishte kurr dhe nuk u bene kurr organizata te shqiptarve qe te intervenonin dhe te zenin
rob gjenerala e majora ushtarak e ofiicer serbo shkavello qetnik sepse populli shqiptar nuk u organizua asnjiher qysh s elindi ne historine e tij
-prandaj nuk mund te organizohet sepse nuk e njeh organizimin

Orgnizimi i shqiptarve do te duhej te behej ne grupe te afta
e te ua kthenin me te njejten mondedhe shkieve qetnik
me te njejten te keqe serbve qetnik -duke i zene rob dhe duke u derguar neper male e shpella
qe te merren me ta dhe me gjithqka e me te gjith informacionin-
gjeneralet dhe spiunet e sigurrimit te kosit diheshin dhe ju diheshin banesat ku banonin -
nese do te poercilleshin nga kazzermat siq tregonin ushtaret shqiptar qe kishin qene kurir letrash -
por ne keto ide askujt si kishte lindur ideja -
armikun duhet trajtuar me te njejten metode nese don te jesh i suksesshem kunder tij

lirik
20-02-13, 21:47
Drenica iliriane dhe gjurmet e saj te hershme te kontakteve iliro dardane e te te kohes se krishterimit -ne ket vend poicional jahstzakonisht strategjik qe se bashku me zonat veriore per ben nje vend shum te bukur mjaft pozicionues te token e lashte dardane te kosoves -

N dernice ne shum vende njihet gojdhana teper e lashte gurra e kenges popullore filozofia popullore fjalet e urta oda e drenices dhe shum gjurme te vjetra te toponimive te iliro dardanve por ehd ete kohes se katolicizmit ilirian dardan-

drenica e kolshit apo kolshi i drenices akoma nuk dihet mire por kjo lidhet me koloshinin -drenica si treve e vjeter dardane ishte shty dhe perndjekur dhe sulmuar shum ne kohrat e ardhjes se sllaveve -ajo ishte vene qysh heret ne shenjester te sllaveve dhe ju mor kolshi e zonat e rrjedhes se larte mbi zubin potok pra kolashini i sotem-
se ku do ne trevat e drenices esht toponimi kolshi dhe gojdhanat e vjetra lidhen shum me kolshin pa dyshimse bernjaka dhe kolshi jan pjes ee drenices ose denica ishte kolshi i veriut -
toponimet ne shum vende ku permendet kolshi neper drenice deshmon qarte si kolashini siq e quajten sllavet dhe drenica ishin nje treve e perbashket dhe siq tregojne gojdhanat ehershme drenicasit jan shty nga andej deri te brinjaka brinja qe sot qhet bernjaka -
shum fise q eiken andej u pozicionuan ne qytete dhe ne vende me ne jug te kosoves ndersa serbet erdhen ne kufij deri ne stermc ne radisheve dhe kotorr duke kolonizuar viset e drenices -dhe duke bere pastrimin etnik qe ne kohrat e hershme te mbreterise se rashkes -

lirik
21-02-13, 00:39
habitem me boten pasi qe ket popull nji popull e ka vra serbia ne jete dhe ne vullnet -dhe perseri e vret bota me varfri e mjerime -si mbijeton ky popull i mjere

lirik
21-02-13, 07:00
sot ma zi s po ka ne atdhe -
sot ma zi s po ka ne fe-
as ne toke e as ne qiell
se sot jet a po esht e till
as mund te jep e me martue
djal as qike kund me fejue
pa i mbush qika trebjdhjet vjet
me sa djem ka nise me fjetė

djale nuk mbet askund fisnik
ndrroj zakoni more mik
fmia i vogel ne klas te parė
s don me mbete thone ma beqarė
me ndrrua vasha thua jan kmisha
sot jan njerzimi jan bė bisha
kund nuk gjenė njeri me besė
thone mbi dhe jeta po vdesė
e jan qthure per kah kultura
ne kurtha te kqia e aventura

esht bė zor qike me martue
esht bė vshtire djale me fejue
vuan njerzia pa ja nda
mjeri ai thone qe i ka
mbasi s gjendet sot kund mik
as virgjine s gjendet qikė
as nuk ka ma kund ndoj besė
veq tradhti e interes
kah do toka e mjera qanė
veese t- kqia kah po mbanė
e po qajne kta karajfila
mba si stintė qelin kopila
mbasi besė nuk qele pranvera
mbasi mbeten vashat te mjera
kund me besė s ka djale te ri
veq mashtrues e dilingji
qysh ne djep te tille jan le
te mjerė brezat mbi ket dhe
s ke ku mbshtetesh ku beson
kah do djaj kah do demon
u pirsh jeta e s mbahet fjala
derdhen te kqiat valal vala
veq mjerimi i thone ka mblue
kund nuk sheh ndoj burre as grue
as dy vet kund kah qojne jetė
sot tradhtia kah do flet
tradhton djal e tradhton vasha
autori xhelal ferizi

lirik
22-02-13, 01:01
Disa sekrete te veprimit jan aq te rrezikshme me qenjet njerzore
ku qeveritaret ne shum vend ete botes jan bere prona e vegla te burokratve dhe nxistve te se keqes e te feudalizmit sklalverimit te njeriut ne kohra moderne
Njerz t q eperfaqsojne shtetin jan bere masha te fedualve miliarder qe po e blejne ligjin njeriun shtetitn thjesht ata njerz jan be vertet vegöa derivati te sistemit feudalist faraonesh katila sadist qnjerzor
prandaj me te per se kurr e sht e nevojshm ete dal ne skene klutura humanizmi dhe revolucioni kunder katilave sekret ilegal qe nxisin sadizmin faraonn fedual ne boten sot ku pa shirshem shkelet njerzia dhe fiton porfiteri kirmineli feuadlist tiranik i pa karakter

-Lufte e pamshirshme duhet te ju shpallet njerzv e te pa karakter dhe katilave sadist

,qe e mbajne fort kapitalistet faraon

ata q ejan me te edhenj te globit,
ata nuk lan vend askund po futin hundet edhe ne sport e ne qdo dirigjim

dhe e kan ngulfate jeten glo“bin njeriun

dhe ne secilin region edhe ne qendren e katolicizmit boteror
,tek papa, por edhe ne te gjitha tjerat fe e parti e ku do kan ndikime

dhe kjo eshte gjeja me shqetesuese ,me tragjike,me alarmante,
o eshte fundi i ketij sistemi o duhet te mendojme ne per nje sistem per vet ne,popullin,dhe rruget krejt tjera te ecjeve te njerzimit

lirik
22-02-13, 10:31
Si qdo gjė qė bėhet fallco e me familjarizma e krahinarizma korrupsion dhe miqsi e lidhje mesjetare te mentaliteteve -NE KOSOVEN E MJERE EDHE KURSET E TRJNIMIT TE POLICISE BEHEN FALLCO
S i ka mundsi q enje polic te ushtruar ta rrahin djemt e adem grabofcit -
policet duhet me qene te ushtruar ne xhudo dhe karate si policet me te ushtruar dhe me te zgjedhur ne bote si ne vrapime si ne xhudo e ne te gjitha edhe ne kik boks ne karat ne te gjitha drejtimet kerkohet q e ata te jen me te persosurit -sepse koosva ka nevoj per kurse te veqanta e polic special te ushtruar-
policia speciale e kosoves do te duhej te ishte me specialja ne bote e zgjedhur dhe e perkushtuar ne detyra -diverzant te veqant te zanatit -dhe te shkolluar qe nuk guxojne te bejne as me te voglen padrjetesi ne popull por duhet ti fitojne zemrat epopullit qe populli te ndjehet i mbrojtur dhe policet duhet te jen te dashurit mbrojtsit e popullit -
populli e ka vlla shpetimtar roje policin por polici duhet te jet teper i aft me fakte dhe teper i drejte por me aftesi te veqanta luftarake i shkatht dhe i mbrojtur i ushtruar

lirik
23-02-13, 01:41
Nuk dua tė mbij perseri
aautori xhelal ferizi
ne kthetrat e tua
qė tė bie o jetė
nė nje rrisk si ti

ku neper dit e net

do te me mbuloj me hi
secila stinė

e pjese t e ferrit te zi

e do te shkelė mbi mua nata
mbi fletet e mia
thundra e krajata
acaret mosmirnjohse te me ngrijnė
e mbi mua

te pijne dolli talljet e gjata

e fatet qe qiellin ma nxijnė
endrrat qe kallin data
...
nuk dua tė mbij perseri
kur qysh ne paranismėn time

dikush tallet me formulen time
akoma para s e te me krijoj

ma cakton nje rrisk me mundime
e don te me konstruktoj

vetem per disa qellime

qe kurr nuk do ti kuptoj

as un as fjala ime

nuk dua te mbij

qė tė tallen maskat

gjveshjet e zgerdheshjet
e laraskat

e harresat me qellime
e prodhuesit e zi

skutheritė me anashkalime

e jarget demagogjike

tė mi leshoj si shi
kopili i zi
e shekulli hileqarė
fjalen ma lėnė ne vetmi

e rrenat e mjegullave
te hedhin valle
para syve te mi
pshtjellimet te behen mbreteri
errisqet e mia mbi dhe e zalle
plast te bien perseri
jo ma jo
nuk dua tėmbijė
me keta djaj ne ket pranverė
qe si quhet nuk e di
u mbush profiter
e meritagji
e pse un si i mjerė
te mbij mbi ket dhe te zi
ne udhet plot mund
neper stine te pa ndershme
udhe me plot vorre kopile
e vuajteri te mistershme
as karajilet
te gjitha nuk jan te ndershme
ne ket mbirje plot sherr
nuk du te jem rob i lojes s e perhershme
ne ket ferr
ku err e terr
genjejne
garat e profitershme
e fytyrat neveritse zgerdheshen
nuk dua te mbij
neper keto qakerdi
qe te jem bime e perhershme
te me shkelin sa e sa dyftyrsi
nuk dua te jem bukuri dekoratė
e stineve te tmerrshme
pranverat q e mi bejne krajatė
ku lavdet e perjargshme
grabisnin merita dit e nat
nuk dua te mbij per seri
mė leni ne hiq
mos me krijoni perseri
se as parajses nuk i besoj
ndoshta edhe atje
na vjen ndonje shund a ndonje kiq
e plast na qet mbi dhe
ma mir te mos mbij ma hiq
ne asnji komb
ne asnje fe
kur nga shekulli me plot hi
bukuria e jetes vdiq
nuk dua te mbij perseri
nuk dua se prap prehem ne besė
thundrat e satanve te zi
mbi mua shkelin
vitet e muajt haraqegji
e cubat meritat mi vjelin
harresat me lene mbi hi
sarhoshet me faqe te bardhe dalin
ne fron ata hypin per seri
jo ma jo
nuk dua te mbij perseri
me dhimbsen lulet tjera
edhe ato do te vuajn e di
e kuptova tash per kend del pranvera
e i kujt esht ky glob i zi

autori xhelal ferizi

lirik
23-02-13, 08:22
Indeksi i varfėrisė pėrfshin papunėsinė dhe inflacionin e njė vendi, pėr tė vlerėsuar kushtet nė terren.

Ueb-faqja amerikane pėr biznes dhe teknologji Business Insider ka analizuar 197 vende dhe territore – nga Afganistani nė Zimbabve – pėr tė hartuar Indeksin e Mjerimit pėr vitin 2013.

Shėnim: Rezultatet bazohen nė tė dhėnat nga CIA World Factbook, e cila llogarit shifrat e vendeve dhe territoreve qė nuk kanė agjenci tė besueshme lokale tė raportimit. CIA World Factbook pėr herė tė fundit ėshtė pėrditėsuar mė 11 shkurt, 2013.

25. MALI
Indeksi i varfėrisė: 36.5
Inflacioni: 6.5%
Papunėsia: 30%
Mali, njėri nga vendet mė tė varfra nė botė, varet nga minierat e arit dhe eksportet bujqėsore. Rreth 10 pėr qind e popullsisė ėshtė nomade dhe rreth 80 pėr qind e fuqisė punėtore ėshtė e angazhuar nė bujqėsi dhe peshkim.
Burimi: CIA Factbook

24. MAURITANIA
Indeksi i varfėrisė: 37
Inflacioni: 7%
Papunėsia: 30%
Gjysma e popullsisė ėshtė ende e varur nga bujqėsia dhe blegtoria dhe varfėria ėshtė e shfrenuar. Ekonomia lokale varet shumė nga eksportet e mallrave.
Burimi: CIA Factbook

23. IRANI
Indeksi i varfėrisė: 39.1
Inflacioni: 23.6%
Papunėsia: 15.5%
Kontrollet e ēmimeve, subvencionet dhe kufizimet e tjera nė sektorin privat, janė pengesa tė vėrteta pėr ekonominė, ashtu si edhe zhvlerėsimi me shpejtėsi i monedhės. Kjo ėshtė edhe arsyeja pėrse korrupsioni ėshtė i shfrenuar dhe aktivitetet e paligjshme tė biznesit zhvillohen nė masė tė madhe. Ekonomia ėshtė po ashtu shumė e varur nga nafta dhe vuan nga sanksionet ndėrkombėtare. Papunėsia ėshtė nė nivele tė shifrave dyshifrore.
Burimi: CIA Factbook

22. MALDIVET
Indeksi i varfėrisė: 40.8
Inflacioni: 12.8%
Papunėsia: 28%
Ėshtė njė vend i dashur pėr pushime – turizmi pėrbėn 30 pėr qind tė Bruto Prodhimit tė Brendshėm (GDP). Por, rėnia e turizmit dhe shpenzimet e mėdha tė qeverisė kanė dėmtuar ekonominė lokale, kanė shkaktuar inflacion tė lartė dhe norma e papunėsisė gati ėshtė dyfishuar nga viti 2010.
Burimi: CIA Factbook

21. RRIPI I GAZĖS
Indeksi i varfėrisė: 43.5
Inflacioni: 3.5%
Papunėsia: 40%
Prejse Lėvizja Islamike e Hamasit ka marrė kontrollin e Rripit tė Gazės nė qershor tė vitit 2007, mbylljet e kufirit, tė vendosura nga Izraeli, kanė ēuar nė pėrkeqėsim tė ekonomisė sė dobėt: mė shumė papunėsi, norma mė tė larta tė varfėrisė dhe tkurrje tė mprehtė tė sektorit privat, i cili mbėshtetet kryesisht nė eksporte.
Burimi: CIA Factbook

20. BOSNJĖ DHE HERCEGOVINA
Indeksi i varfėrisė: 45.5
Inflacioni: 2.2%
Papunėsia: 43.3%
Lufta ndėretnike e viteve 1992 - 1995 ka shkaktuar papunėsi. Papunėsia ėshtė rritur, prodhimet kanė rėnė pėr 80 pėr qind dhe vendi nuk ka arritur tė rimėkėmbet. Nė vitin 2011, njė bllokim nė Parlament ka lėnė Bosnjėn pa qeveri nė nivel shtetėror pėr mė shumė se njė vit, ēfarė ka bėrė qė Fondi Monetar Ndėrkombėtar tė ndalojė pagesat e ndihmės.
Burimi: CIA Factbook

19. JEMENI
Indeksi i varfėrisė: 46.4
Inflacioni: 11.4%
Papunėsia: 35%
Njėzetepesė pėr qind e Bruto Prodhimit tė Brendshėm tė Vendit vjen nga nafta. GDP-ja e Jemenit ka rėnė mė shumė se 10 pėr qind nė vitin 2011, por kjo rėnie ėshtė ngadalėsuar pėr 1.9 pėr qind mė 2012. Qeveria ėshtė duke bėrė pėrpjekje pėr tė zgjeruar ekonominė, por pėrballet me resurse ujore nė rėnie, papunėsi tė lartė dhe normė tė lartė tė rritjes sė popullsisė.
Burimi: CIA Factbook

18. HAITI
Indeksi i varfėrisė: 46.5
Inflacioni: 5.9%
Papunėsia: 40.6%
Edhe para tėrmetit tė vitit 2010, 80 pėr qind e popullatės haitiane ka jetuar nėn vijėn e varfėrisė dhe 54 pėr qind nė varfėri tė skajshme. Njė pjesė e madhe e popullsisė po ashtu ka qasje tė dobėt nė arsim. Vendi pėrballet ende me pasojat e tėrmetit, si dhe me korrupsion tė shfrenuar.
Burimi: CIA Factbook

17. SVAZILANDI
Indeksi i varfėrisė: 48.4
Inflacioni: 8.4%
Papunėsia: 40%
Svazilandi varet shumė nga Afrika e Jugut, ku i shkojnė 60 pėr qind e eksporteve dhe nga ku i vijnė 90 pėr qind e importeve. Kriza globale ekonomike ka goditur rėndė eksportet e Svazilandit, ndėrsa tė ardhurat nė rėnie kanė shtyrė vendin nė krizė fiskale. Vendi po ashtu vuan nga papunėsia e lartė.
Burimi: CIA Factbook

16. AFGANISTANI
Indeksi i varfėrisė: 48.8
Inflacioni: 13.8%
Papunėsia: 35%
Afganistani vazhdon tė rimėkėmbet nga dekada e konfliktit. Pėrballet me nivele tė larta tė korrupsionit, kapacitet tė dobėt tė qeverisė dhe infrastrukturė tė varfėr publike. Ndihma e huaj dhe bujqėsia janė duke ndihmuar rimėkėmbjen e Afganistanit, por ai vazhdon tė vuajė nga inflacioni i lartė dhe papunėsia.
Burimi: CIA Factbook

15. ISHUJT MARSHALL
Indeksi i varfėrisė: 48.9
Inflacioni: 12.9%
Papunėsia: 36%
Gjėja mė e mirė pėr ekonominė lokale ėshtė ndihma nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Turizmi ėshtė shpresė e mirė pėr rritjen ekonomike, por aktualisht punėson vetėm 10 pėr qind tė fuqisė punėtore. Zvogėlimi i qeverisė, thatėsira, rėnia nė ndėrtim, rėnia nė turizėm kanė qenė pengesa pėr ekonominė.
Burimi: CIA Factbook

14. SENEGALI
Indeksi i varfėrisė: 49.5
Inflacioni: 1.5%
Papunėsia: 48%
Pavarėsisht marrjes sė shumė ndihmave tė huaja, Senegali vuan nga furnizimi i dobėt me energji elektrike, i cili ka ēuar nė protesta publike dhe ėshtė pjesėrisht shkak i papunėsisė sė lartė.
Burimi: CIA Factbook

13. KENIA
Indeksi i varfėrisė: 50.1
Inflacioni: 10.1%
Papunėsia: 40%
Korrupsioni dhe mbėshtetja nė disa mallra specifike, ēmimi i tė cilave ka mbetur i ulėt, kanė lėnė prapa ekonominė e Kenias. Papunėsia ka qenė historikisht shumė e lartė dhe mbetet e tillė. Megjithatė, nė Kenia ėshtė zbuluar naftė nė mars tė vitit 2012, e cila mund tė ndihmojė rigjallėrimin e ekonomisė sė saj.
Burimi: CIA Factbook

12. LESOTO
Indeksi i varfėrisė: 51.1
Inflacioni: 6.1%
Papunėsia: 45%
Lesoto e ka koeficientin e tretė mė tė lartė tė Gini-t (masėn e shpėrndarjes statistikore) nė botė, qė do tė thotė se pabarazia e tė ardhurave ėshtė veēanėrisht e lartė kėtu. Rritja ekonomike pritet tė ndodhė pėr shkak tė projekteve tė mėdha infrastrukturore, por prodhimi i dobėt pengon ekonominė. Papunėsia e shfrenuar ėshtė gjithashtu njė problem i madh.
Burimi: CIA Factbook

11. SUDANI
Indeksi i varfėrisė: 51.5
Inflacioni: 31.5%
Papunėsia: 20%
Shkėputja e Sudanit Jugor nė korrik tė viti 2011 – rajonit qė ka qenė pėrgjegjės pėr rreth tre tė katėrtat e prodhimit tė naftės nė ish-Sudan – ka qenė goditje e madhe pėr ekonominė e Sudanit. Vendi ėshtė duke bėrė pėrpjekje pėr tė gjetur mėnyra tė reja pėr tė gjeneruar tė ardhura, por jo me shumė sukses. Sudani ka futur njė monedhė tė re, tė quajtur funta sudaneze, por vlera e saj ka qenė vazhdimisht nė rėnie. Inflacioni nė rritje, i cili ka arritur nė 47 pėr qind nė muajin nėntor, ėshtė po ashtu problem i madh.
Burimi: CIA Factbook

10. SIRIA
Indeksi i varfėrisė: 51.7
Inflacioni: 33.7%
Papunėsia: 18%
Ekonomia e Sirisė vazhdon tė goditet nga konflikti, i cili ka nisur qysh nė vitin 2011. Nė vitin 2012, GDP-ja ėshtė tkurrur pėr shkak tė sanksioneve ndėrkombėtare dhe rėnies sė konsumit tė brendshėm. Pėrveē rritjes sė papunėsisė, vendi pėrballet me inflacion tė lartė dhe zhvlerėsim tė monedhės.
Burimi: CIA Factbook

9. KOSOVA
Indeksi i varfėrisė: 53.6
Inflacioni: 8.3%
Papunėsia: 45.3%
Nė vendin mė tė varfėr nė Evropė, mesatarja vjetore e tė ardhurave pėr kokė banori ėshtė 7.400 dollarė. Remitancat nga vendet e tjera evropiane, kryesisht nga Zvicra, Gjermania dhe shtetet nordike, llogaritet se pėrbėjnė 18 pėr qind tė GDP-sė. Edhe pse ekonomia e Kosovės ka treguar hapa tė rėndėsishėm nė kalimin nė sistemin e bazuar nė treg, papunėsia e shfrenuar mbetet problem.
Burimi: CIA Factbook

8. NEPALI
Indeksi i varfėrisė: 54.3
Inflacioni: 8.3%
Papunėsia: 46%
Nė njėrin nga vendet mė pak tė zhvilluara nė botė, rreth njė e katėrta e popullsisė jeton nėn kufirin e varfėrisė. Bujqėsia drejton ekonominė e Nepailit dhe pėrbėn mė shumė se ēerekun e GDP-sė. Grindjet civile, lokacioni i mbyllur gjeografik dhe ndjeshmėria ndaj fatkeqėsive natyrore kanė pėrkeqėsuar ekonominė e dobėt tė kėtij vendi.
Burimi: CIA Factbook

7. NAMIBIA
Indeksi i varfėrisė: 57
Inflacioni: 5.8%
Papunėsia: 51.2%
Namibia ėshtė e varur nė masė tė madhe nga burimet e saj tė minierave. Ajo eksporton shumė diamante, uranium dhe ar. Megjithatė, sektori i minierave punėson vetėm 3 pėr qind tė fuqisė punėtore tė vendit.
Burimi: CIA Factbook

6. XHIBUTI
Indeksi i varfėrisė: 63.3
Inflacioni: 4.3%
Papunėsia: 59%
Pėr shkak tė burimeve tė tij tė pakta natyrore dhe industrisė sė vogėl, papunėsia nė Xhibut ėshtė tejet e lartė. Arsyeja e vetme pėrse inflacioni ėshtė i ulėt, ėshtė sepse franga e Xhibutit ėshtė e lidhur me dollarin. Si rezultat, monedha ėshtė artificialisht e lartė dhe e bėn edhe mė tė vėshtirė pėr vendin qė tė paguajė borxhet.
Burimi: CIA Factbook

5. TURKMENISTANI
Indeksi i varfėrisė: 70.5
Inflacioni: 10.5%
Papunėsia: 60%
Bujqėsia pėrbėn vetėm 8 pėr qind tė tė ardhurave nė Turkmenistan, por punėson gjysmėn e fuqisė punėtore tė vendit. Turkmenistani vuan nga korrupsioni i shfrenuar dhe keqadministrimi nga qeveria autoritare. Sipas CIA Factbook: "Perspektivat e pėrgjithshme nė tė ardhmen e afėrt janė dekurajuese pėr shkak tė korrupsionit endemik, sistemit tė dobėt arsimor, keqpėrdorimeve tė qeverisė me tė ardhurat e naftės dhe gazit dhe refuzimit pėr tė miratuar reformat e orientuara nė treg".
Burimi: CIA Factbook

4. BJELLORUSIA
Indeksi i varfėrisė: 71
Inflacioni: 70%
Papunėsia: 1%
Nė vitin 2011, nė Bjellorusi ka nisur njė krizė financiare, e shkaktuar nga rritjet e pagave nga qeveria, pa mbėshtetje nga trendet e prodhimtarisė. Pavarėsisht marrjes sė miliarda dollarėve ndihma nga Komuniteti Ekonomik i Euro-Azisė, shitja e Beltranzgaz-it te Gazprom-i rus pėr 2.5 miliardė dollarė, nė pėrpjekje pėr tė stabilizuar ekonominė, rubla e Bjellorusisė ka humbur 60 pėr qind tė vlerės sė saj nė vitin 2012 dhe vazhdon tė jetė nė rėnie.
Por, tė paktėn, pothuajse ēdo bjellorus qė kėrkon punė, gjen punė. Me rreth 50 pėr qind tė fuqisė punėtore tė punėsuar nga qeveria, vendi mburret me njėrėn nga normat mė tė ulėta tė papunėsisė nė botė.
Burimi: CIA Factbook

3. BURKINA FASO
Indeksi i varfėrisė: 81.5
Inflacioni: 4.5%
Papunėsia: 77%
Burkina Faso ka njė popullsi tė madhe dhe burime shumė tė kufizuara natyrore. Ekonomia e vendit varet nga bujqėsia, pambuku dhe ari. Vendi ėshtė ende duke u rimėkėmbur nga efektet e thatėsirės sė madhe nė vitin 2011. Ai po ashtu vuan nga papunėsia shfrenuar.
Burimi: CIA Factbook

2. LIBERIA
Indeksi i varfėrisė: 90.5
Inflacioni: 5.5%
Papunėsia: 85%
Liberia ėshtė njė vend me tė ardhura tė ulėta, i cili varet shumė nga ndihmat e huaja. Ekonomia e Liberisė ėshtė shkatėrruar nga lufta civile dhe keqmenaxhimi i qeverisė. Ekonomia lokale ėshtė rritur me ritėm tė shpejtė nė dy vjetėt e kaluar, kryesisht pėr shkak tė burimeve tė pasura natyrore dhe ēmimeve tė larta tė mallrave. Megjithatė, 85 pėr qind e fuqisė punėtore nuk mund tė gjejė punė tė qėndrueshme.
Burimi: CIA Factbook

1. ZIMBABVE
Indeksi i varfėrisė: 103.3
Inflacioni: 8.3%
Papunėsia: 95%
Rritja ekonomike nė Zimbabve ėshtė ngadalėsuar, pjesėrisht pėr shkak tė tė korrave tė varfra dhe tė ardhurave tė ulėta nga diamantet. Sipas CIA Factbook: "Qeveria e Zimbabvesė ende pėrballet me njė numėr problemesh tė vėshtira ekonomike, pėrfshirė infrastrukturėn dhe mangėsitė nė rregullatorė, pasigurinė politike, njė pjesė tė madhe tė borxhit tė jashtėm dhe punėsimin e pamjaftueshėm formal". Papunėsia vlerėsohet tė jetė 95 pėr qind, edhe pse Factbook CIA tėrheq vėrejtjen se papunėsia e vėrtetė ėshtė "e pakuptueshme" nėn kushtet aktuale ekonomike. Edhe pse norma e inflacionit ėshtė stabilizuar kohėt e fundit, Zimbabve ėshtė pėrballur me hiper-inflacionin masiv nė periudhėn 2003-2009.
Burimi: CIA Factbook

lirik
23-02-13, 08:30
varfria jeta ma e zezė dhe kobi ma i zi i kombit shqiptarė -pastaj smundjet krahinariste-urrejtjet fettare - lakmia per lavdi-dembelia-pshtjellimi-egoizmi ma i madh absolut ne gjith boten-shkelja e te drejtave njerzore.-antikultura-mjerimi -primitivizmi-anarkia-klanet-hajnia-pabesia-dyftyrsia- rrenat-mashtrimi-demagogjia-agjentura -tradhtia-shkelja mbi te merituarit e atdheut-- sabotimi i qellimshem-sherbimi ne favor te huajve e te regrutuar si te degjueshem per te huajte duke shitur interesat e atdheun ne aspektin politik dhe ekonomik-me ane te sabotimeve te qellimshme -
jan shkaqet e mjerimit dhe antiilizimi e perqarjet demagogjia -jan faktor te rrezikshem per jeten e atdheut smundje dhe viruse teper te rrezikshme per shembjen qe mund ti ndodhe vatanit tokes trojeve dhe kombit tone vendit atdhe nga keto smundje aq te liga ku ben pjese edhe anarkia dhe bandat e pista te cilat meritojne vra me buk ne goje dhe nuk hyn ne gjynah

lirik
23-02-13, 08:31
varfria jeta ma e zezė dhe kobi ma i zi i kombit shqiptarė -pastaj smundjet krahinariste-urrejtjet fettare - lakmia per lavdi-dembelia-pshtjellimi-egoizmi ma i madh absolut ne gjith boten-shkelja e te drejtave njerzore.-antikultura-mjerimi -primitivizmi-anarkia-klanet-hajnia-pabesia-dyftyrsia- rrenat-mashtrimi-demagogjia-agjentura -tradhtia-shkelja mbi te merituarit e atdheut-- sabotimi i qellimshem-sherbimi ne favor te huajve e te regrutuar si te degjueshem per te huajte duke shitur interesat e atdheun ne aspektin politik dhe ekonomik-me ane te sabotimeve te qellimshme -
jan shkaqet e mjerimit dhe antiilizimi e perqarjet demagogjia -jan faktor te rrezikshem per jeten e atdheut smundje dhe viruse teper te rrezikshme per shembjen qe mund ti ndodhe vatanit tokes trojeve dhe kombit tone vendit atdhe nga keto smundje aq te liga ku ben pjese edhe anarkia dhe bandat e pista te cilat meritojne vra me buk ne goje dhe nuk hyn ne gjynah

lirik
23-02-13, 08:33
poashterisa smundjet e tilal nuk japin perpsektive per atdhe e per ardhmerine - e gjith lulja epatriotizmit shqiptar u la jasht proceseve te atdheut
-atyre ua kan shuar te gjitha gjurmet e historise njejt si serbia -
keso veprimesh nuk be n as shkau dhe tmerri i zi ndaj shqiptarve qe kan kontribuar per atdhe behem me qellim
ne kordinim me te huajt armiq jetik te shqiptarve

lirik
23-02-13, 08:39
Jakup krasniqi ben thirrje per revolucion demokratik te vonuar -jakup aga ose fatos nano i kosoves -nuk duhet ta qoj popullin peshe me keto prralla sepse deri sot vet ishte ne te gjitha keto marifete dhe nuk njihte as kend mbi dhe me megalomanine e vet e sot kerkon destabilizim te vendit -
ne keto rrethana atdheut i duhen veglat e punes ekonomia -dhe bashkimi per nje shtet me te begat dhe ulsja e koosves ne okb shpetimi i mitrovices dhe organizmi i popullit i madh per te kerkuar ma shum llogari prej qeverie per punene saj -por shqiptaret krahas qeverise politike duhet ta ken nje qeveri speciale ekonomike deris a ata arriten ta bejne nje ministri te diaspores duhet ta ken veqant seksionin e ministrise per ekonomi te shqiptarve organizim dhe kordinim -
prite tash hajnat kur te vjedhin si ide dhe ta sabotojne edhe ket e ta quajn ide te tyre mbajeni ne mend lexues te dashur-dhe ndaj atyre qe i kan keto ide te sillen perseri mohueshem-ja pra kush jan pisat pe pa kufij mos mirnjohsa te karaktereve te prishta makabre -ata i kan mediat dhe nepermes mediave dalin e afirmohen rrejshem nuk e kan me shpirte asgje veq me reklame mashtruese per te fituar poena

lirik
23-02-13, 08:51
Autokratet e mashtruesit e sofistikuar te kosoves tash jan djallzuar ne politike dhe specializuar -ku ishin ata ma heret -vetem kur neper shtyrje ti shtyne dikush disa bothe ma a ndej vendit te maparshem ata ather kekrojne revolucion -
Revolucioni ne na sjell dem te madh ne keto situata -jan protestat publike paqsore dhe paraqitja eproblemit neperms formave te nenshkrimeve pa dhune e pa gjak -Krasniqi jakup le te formoj parti te re dhe ne kuader te te kesaj lufte me ane te opozites le te dehsmon se ku jan dobsite -por te mos na e qajne koken vetem me dokrra politike por le te qiten te gjitha te zezat -se ku jan shkaqet deh analizat me te detajuara pse po kundershtohet.
Pas gjith ktyre vuajtjeve populli shqiptar nuk don destabilitet e vllavrasje -esht shpresa e fundit e serbise qe kosoven ta destabilizoj ne nje shkatrrim te tille sidomos ne kohet e fundit kur vojvodina po kerkon ndarje nga serbia dhe jan shfaqur shenjat e para se vojvodina do te ndahet .
Serbia per te tehreqe vemdnjen nga andej don ta koncentroj vemndjen ne koosve dhe me te gjitha forcat don ta destabilizoj vendin ne nje gjakderdhje vllavraese .
qe rremuja ti ngjaje shqiperise se vitit 1997 e kjo na qon shum mbrapa ne shkatrrime q enuk e marrim veten edhe nje shekull .
Luftrat e pergjakshme dhe ndarja e vojvodines le te ndodhin ne serbi ne le te shohim tash filma -revolucionet le te ndodhin ne serbi sepse aty ka nevoje qe qetniket te qerojne hesapet ne mes vete drazhistet milloshet vrasesit kriminelet sarhoshet shkie element prorus vrases -ata le te derdhin gjan neper rruget e serbise e le te behet serbia nje siri e ti ndahet vojvodina -ather europa do ta ket shum ma leht qe serbine te dirigjoj e ta ket ne grusht edhe amerika qe ta drejtoj kah te don per nje kafshate buk -duke ebere pastaj te vogel te varfer e te degjueshme ne menyre qe ajo te mos bej plane per te sjelle kien e rusine ne europe si te pranishme me ushtri e pushtime pansllave

lirik
24-02-13, 05:54
Kosova konsiderohet ne vendin e parafundit te botes per kah mjerimi ekonomik dhe prapambeturia -ja pra te mirenq e na e duan te huajt mbi ket dhe

lirik
24-02-13, 11:39
Hakan shukur deklaroj se esht shqiptar e qfar te keqe ka ktu-vet erdogan ju tha sllaveve maqedonve serbve dhe te gjith sllaveve se pes miljon shqiptar i kam ne turqi dhe mos e prekni kosoven e shqiptaret mos mi prekni shqiptaret se ata jan miqt e mi qka besoj s ekjo esht ne rregull deri sa sllavet paraqesin rrezik te madh per vet truqine dhe per vet stambollin -por hakan shukur dhe deklarimi i tij si shqiptar qka perben nje te vertet te madhe beri buje dhe reagime negative ne turqi duke ju versule disa media e disa parti e njerz se gjoja ai nuk po tregon rrespekt per shtetin ku po jeton -
TuRQIT DUHET TE TREGOJNE MIRNJHOHJE NDAJ HISTORISE DHE TE BEJNE PERMRISIM TE MADH TE GABIMEVE HISTORIKE NESE DUAN TE KEN ALEANCE ME NE SHQIPTARET -
Turit duhet te kuptojne se 500 vjet nuk na lan shkolla e perparime -turqit duhet te kuptojne se 500 vjet nuk u zhvilluam embetem mbrapa te gjith popujve te europes per keto shkaqe-turqit duhet te kuptojne gabimet e hsitrosie ne te kaluaren dhe te ndjejne fajin dhe te kuptojne se shqiptaret ju sollen shum te mira turqise s ejeniqeret shqiptar kan luftuar per hesape te turqise ku do edhe ne bosfor e qanakele ne kaukaz e ku do -se shqiptaret ne truqi kan dhene shum kontribut ku do edhe ne shekujt e hershem te histroise por edhe ma
vone por - dhe turqit duhet te tregohen mirnjohs te medhej per shqiptaret dhe te njohin miqsine tone dhe aleancen.
Me keto lloj reagimesh te fakteve duke ndikuar keq ne asimilime emosnjohje te kombit tone ku do vetem per interesat e tyre ne po ju tregojme turqve se ne kemi pakica ne bullgari ukraine rumani ne siri arbresh te italise ne greqi ne turqi prandaj turqia duhet te njoh vuajtjet tona dhe historine tone te shum vuajtur nese don te mbane miqsi e raporte te mira aleate miqsore me ne -nes e nuk don dhe vazhdon te sillet me politiken mesjetare duke mos e kuptuar gabimin e se kaluares ne histori dhe te rregullon raportin ne kushte moderne ne kohra qe sot jan ndryshe - ather le te perballet me sllavet vetem dhe te mos llogaris ne aleancat tona e a sne mqisine tone kurfare .

lirik
24-02-13, 11:55
Turqia duhet te kuptoj se populli yne nuk mendon keq per ata dhe nuk ka interesa qe sllavet tedominojne andej por kan interesa qe truqia te jet aleate dhe mbrojtse e shqiptarve por aleanca dhe mqisia ka edhe kushte -Historia jone duhet te njihet dhe rrespekti nuk jemi ma nen sundimine perandorise osmane por jemi te lire dhe sovran-
Nese nji lojtar i yni ose bashkombas i yni deklaron se ka origjine shqiptare -turqit dhe mediat as turqia nuk guxon te ja humbe nje te vertete historike -.-nje fakt historik nje diqka qe e sht gjurme dhe faktike sepse dihet mire ikja e shqiptarve ne turqi -dhe fakti se ata me miljona iken nga pushtimi dhe dhuna sllave e shkuan ne turqi egjipt siri e neper vende te europes dhe kjo ehst nje e vertet e dhimbshme historike .
Ne nuk jemi skellever dhe te neperkembet historia jone naconale -por kekrojme rrespekt dhe miqsi partneritet bashkpunimi e aleancash kunder armiqve te rrezikshem qe po na kanosin -nes e turqia sillet njejt si ruset e serbet e sllavet me ne -ather ajo esht jo mike jo aleate dhe mosnjohse e vuajtjeve te shqiptarve ajo ather vet po don ta zgjedhi rrugen e keqe dhe rrugen e mohimit te shqiptarve te qnejes dhe histose se tyre te nje te vertete -sepse sjellja e tille kokforte ne te kaluaren si mosnjohja e shkolles ne gjuhen shqipe e te drejtave tjera -ka ndikuar ne ferkimet e medha kundershtime me turqit -prandaj turqia duhet te kupptoj dhe ta marr seriozisht shtetin atdheun e shqiptarve dhe njerzit shqiptar ku do qe jan -nes e jan dhe duan te jen miq me ne e aleat -
Nese turqit sillen si ne te kaluaren me ne duke na mohuar dhe duke na asimiluar -e duke na eshkele historine dhe rrespektin -ather ata nuk po dallojkan me asgje nga politika ruse serbe pansllave per zhdukjen e shqiptarve dhe per asimilim-
Me nje mik duhet me veprue si mik dhe duhet me i njofte gabimet e se kaluares duhet me e forcue dhe me e njofte si aleat mikun -por jo me ja ndryshue historine dhe me reague nese ne turqi ndonji shqiptar thot jam shqiptar sepse ekzistojne kujtimet dhe e verteta historike se nga kan ardhe ata -dhe adresa e tyre ndjena neper breza godhanat dhe letrat ffaktet dhe e verteta -e nuk duhet te shkelet ne ket menyre adresa dhe identiteti fakti dhe te behet reagim i tille kur dihet mire se fati i zi i qiti shqiptaret ne turqi dhe atyre turqia ua ka pa hajrin e jo sherrin -prandaj kerkohet mirnjohje e rrespekt ndaj shqiptarve dhe ky rrespket nuk po mjafton dhe po duket ndryshe ne keto kohra -perndryshe trajtimi i turqve ndaj nesh do te konsiderohet jo i mire sepse me tjatime te kqia prej mjaft te tjerve pushtues siq jan serbet greket bullgaret ne kemi vuajt shum ne te kaluaren dhe turqia duhet te kuptoj se gjat pushtimit te turqise otomane shqiptaret per pes shekuj ishin vetem skllever dhe te vuajtur bujq dhe asgje ma teper pa asnje shkolle dhe asnje administrate ne gjuhen shqipe dhe keto fakte nese nuk i njeh turqia ather e ka gabim te madh -ather ajo po i perserite gabimet e se kaluares me vetedije duke mos e njofte kohen moderne ne te cilen po jetojme ne keto kohra qe jan krejt kohra tjera dhe rrethana tjera -ku popuj edhe me te vegjel se ne po kualifikohen nga bota me te drejta demokratike dhe te drejten elirise te gjuhes amtare kombit kultures dhe zhvilllimit ather pse turqia nuk ndryshon raportin ne mardhenje me shqiptaret duke ju kekruar falje publike qe afro pes shekuj ua mohoj shkollat dhe arsimimin emancipimin ne gjuhen shqipe -dhe beri marveshje me sllav per te shperngule shqiptaret ne turqi duke mos e njofte fare shqiptarin e gjuhen shqipe

lirik
25-02-13, 21:57
Nese don me fitue nje beteje-merru vesh me kohen-dhe me shtigjet qe te sjellin at fitore

lirik
25-02-13, 22:00
mos e le kohen me te ikė-por mos u ben viktime e kohes per perzgjedhje te gabuar

lirik
26-02-13, 01:22
Shih qka bėn shqipfolsi i mjerė
autori xhelal ferizi
si e mohon gjith veprimtarin
shih si shkelė gjithmonė mbi vlerė
e si ne kult e ngritė tradhtarin
......
sot po e sheh edhe vet jeta
edhe qielli sy po ka
se po mshefet e verteta
po genjehet pa ja nda


del shqipfolsi si shkja shkine
po krekoset kah lavdia
por shum te zeza permbas shpine
gjith prej tij i ka shqipnia

ah tradhtarin e vraft moti
rrfeja e qiellit flaka e zharit
tokes tone shum g jaku e loti
i esht derdhe prej mercenarit
autori xhelal ferizi
..........
e ne lojė shum maska te kqia
kan dale ne skena me lodrue
e ma e para dyftyrsia
del mbi fron tue triumfue

lirik
26-02-13, 01:38
asnji shprese s na e lan mbi dhe
veq kravatat po i perdredhin
kah do shkojne nde rkombe e fe
kah do ne llafe ata po bredhin

ne bajraqe ata jan nda
fjalet msu i kan neper falle
sot shqipnia kah do u tha
e po vuan me gure e zalle

ksi sohjellimi kurr mbi troje
se ka pa thone historia
thone ma zi esht s ene ploje
nga perqarja e anarkia

anarkise po i pirine zuzari
e perqarjes munafiku
e shet vendin mercenari
ah shqipni s- tu ter qerpiku

ne lot e gjak ty te shkoj jeta
llafe te zeza tu mbush toka
trojet tua por si te shkreta
male e fusha suka e boka

anarkia emjerimi
kah do vrasje politike
klane te zeza ekah do krimi
te mbukluan shqipni etnike

autori xhelal ferizi

lirik
26-02-13, 01:39
vetem nji lot
e di si shkruhet
qe u rrokullis aq dhimbshem mbi dhe
vetem ai e di si pershkruhet
per ty u derdh o atdhe
autori xhelal ferizi

lirik
26-02-13, 08:07
Nuk ka liri as demokraci -ka vetem mafiozitet dhe diktature te msheft
-nes e klanet mafioze te diktatures se maskuar te msheft nese ata te kan ne shnejester e te kan ne sy ata mund te bejne q te duan
e gjithfar lloj montimi
te poshter dhe pas shpine

-njejt si ne kohen e ish jugoslalvise diktaures si ne te gjitha kohrat
e maparshme te dinastive tiranive dhe mbreterive e komunizmit fashizmit despotzmit juntave diktaurave ushtarake apo shovenizmit
-vetem se dikktaturat sot kan nje forme shum me maskuese dhe ma ma fioze ma djallzuese sepse njeriu eka msuar aq shum dredhine dhe dreqerine e format me te lustruara te te dinakerive -prandaj diktatura ehst e msheft dhe shum me mjeshtri e maskuar .
Ne secilin elemente te kesaj lustr ete maskuar mund esh me gjete diktaturen dinake -te veshtirsia e fjales s e lire qasja e mendimit te lire te mediat
e kontrolluara nga klanet mafioze te diktatures
-te organet sekrete tepr te maskuara q e pergjojne secilen mize dhe mushkojne

e qdo levizje ne natyre -te insitiucionet profitere anakriste te privilegjuara te sofistikuara -te demagogjia e tyre e mashtrimi qe i sherbejne qellimit kriminal te mahstrimit dshe sofistikimit maskues kukull ne sherbim te diktatures dhe klanit te hierarkise s e maskuar te dikttatures-
Per shembull te ndodhe diqka dhe te komplikohet situata nuk vjen ne shprehje me dale ne mendia as televizive e as ne gazete -as edhe avokatet nuk guxojne te mbrojne para nje qellimi te kriminelve dinak dhe mafioz te klanit te msheft kriminal mafioz te sofistikuar dhe maskuar te diktatures .
Ne momentin qe i lajmrohesh gazetes redaksise ose ne media e merr vesh menjiher se gazetari esht nen kontroll te padronit dhe klanit te msheft te diktatit -
se esht vegel dhe i mvarur e diktaturave te mshefta te bandave te maskuara te sundimit -
Automatikisht pasojne pyetjet dhe natyra e sjelljes te merr te drejten e fjales jo ma si dikure ne kohrat ediktaturave te vrezhdta por tani ne forma tjera teper te sofistikuara por se me dale fjala dhe problemi nuk vjen ne shprehje qe te shohin publiku apo ta lexojne problemin-kjo deshmon per diktaturen e msheft dhe mvaresine e qdo gjeje nga klanet e e imponuara dhe dinake diktatuire e msheft dhe teper e maskuar

.

lirik
26-02-13, 08:26
Nuk ka asnje dyshim se europa e ka albanofobinė dhe ndjjenjen e bashkpunimit te msheft me sllav e grek siq u pa ne rastin e mitrovices kohete fundit -dhe kjo aleance me sllav e grek sherben kunder albanve ilirve shqiptarve kunder interesave te amerikanve ne europe
-kunder interesave gjermane austriake zvicrrane -
I gjith bahskimi europian ehst nje aleance ma shum proruse se sa pro amerikane

se politiken e europes e udhheqe franca
dhe ky ishte gabim jetik i amerikanve dhe i anglezve
qe kaq shum privilegje i dhan frances dhe ja lan ne dore te gjitha edhe timonin e europes
Pa dyshim mbrenda euorpes ka shum kunderthenje dhe armiqsi te medha shekullore
per shembull rumnet dhe hungarezet jan armiq jetik neper shekuj poashtu bullgaret dhe serbet e shqiptaret -bullgaret jan armiq me greket -ndersa greket jan armiq me shqiptaret -greket jan armiq me perendimin -ndersa spanjollet italianet franqezet jan me bllokun e lindjes me rusine pa asnji dyshim -
Ky qendrim para qet rrezik per gjermanet dhe interesat e tyre dhe per shqiptaret -prandaj rreshtimi ne europe esht krejt i pa kuptimt dhe nji mish mash vendesh te interesave te ndryshme qe ne emer te kryqit mundohen te materializojne dominimin ne nje bote te trete por ne fakt nuk vijne ne shprehje per shkak te armiqsive te mdha dhe kundershtimeve te mdha te interesave n dhe hebdeqeve deri ne antagonizma

lirik
26-02-13, 09:26
Moj kosove me gjak e vorre
shum je nda neper taborre
ne pashallarė e me vezira
qe po u thone do zgjedhje te lira
veq s e fjala po e merr boten
se mjerimi po e sjell rroten
kah po shkon i zi timoni
kah po don po e dredhe demoni
shum taborre e agallarė
klane te zeza e krahinarė
salepgji e uzurpatorė
mohimgji e puthadorė
kush kah te don e dredhė zingjirin
kush ka ari e gjevahirin
plot me pare e depozita
shum bejlere neper pozita
kush dollarin e kush dinarin
turr e vrap per bajraktarin

shum qifligjet dolen ne skena
shum ahqiptar jan me shum krena
disa vriten vllau me vlla
disa mire punojne per shkja
nda ne krahina e ne hendeqe
kah do mbjellet pune e keqe
parlamenti ne njimij copa
me dyrbi ka dale europa
po e shikon kosoven te mjerė
si ka mbete pa pune e nderė
kah plaqkitet kah leckoset
grabitqari kah krekoset
leckamani deri dje
sot esht mbret permbi atdhe
uzurpon e shkele mbi vlera
qaj bilbil s- po vjen - pranvera
se beharin e kan tha
token tone kah do tue nda
neper kthetra partiake
neper leqet ecejake
thike po i bien edhe mbas shpine
shum ma zi se ai shkja shkine

kenge te vuajtura per atdhe
nga autori ne mergim i merguar xhelal ferizi

lirik
26-02-13, 09:40
paraziti del ne ballkon
sheh kosoven si nje pronė
kah do endjene por si tapi
e per krah ka ndoj rruspi
qe i betohet ne hile te veta
se sa te jen kto kohra e jeta
ka me ndrrue aq shum fustane
sa ka dushk toka dardane

e zgerdheshet grabitqari
kah po nise me dale ma i pari

neper plane gjith djallzore
tu i grabite tokat arbnore

e mbas tij shkon sherbimgjia
klani e skuthat e orgjia

marrin pare me teplote
shkelin shqipet patriote

kund shqiptarė te mire mbi dhe
nuk e lene i lire me u ndje

veq mohojne injorojne
kah do fjalen e dredhojne

neper lajka e bejne publike
e mashtrojne shqipnine e tnike

ne gazete demagogjia
ne ekran del mashtrimgjia

qe zanate rrenen e ka
nuk njeh moter nene as vlla

babe e gjak as farefis
shkel atdhe e shkele mbi plis

mbi deshmorė e patriot
per nje pare a ndoj zallote

autori xhelal ferizi

lirik
26-02-13, 09:51
Oh q.-po bien plast druj e degė
se q po vuajne kta roskė e gegė
se qpo ndahen ne vija te trasha
dalin klane e harmbasha
kush ma i pare me rrejt per votė
kush me ende ndoj pune te kotė
kush me drdhe dikah ndoj ves
ndoj mashtri a interes
e te gjith kta ne kurriz t -shqipnisė
me i be qefjn panslalvisė
kush ndoj kurve e ndoj rruspie
kah po luajn me lojė dredhie
silelt rrota kah dinari
kah zgerdheshet grabitqari
ne jarge te kqia ne brryla shtyhet
dit per dit ma shum kah ndyhet
sa per popull e per atdhe
ne asnji qast nuk i ka ndje
autori xhelal ferizi kenge te vuajtuara shqiptare per atdheun

lirik
26-02-13, 12:01
Shkaku i mosdhenjes s e vizave per shqiptar edhe mund te jen ne bruksel shkaqet-
por edhe poashtu ne situaten ne kosovė
-ne e kemi pa dhe jemi bindur -se mbrenda europe kemi shum armiq-
ne shtetet e europes ka njerz qe po te guxojne te dalin ne siperfaqe

do te ja falnin rusise jo vetem shqiperine komplet por komplet europen
- Ne europe ne secilin shtet jan mbi tridhjet perqind pro rus e proserb simpatizues nes e
do te behej ndonje ankete anonime -

ky disponim esht rrezik i madh per boten se le ma per shqiptar
-ne europe shum pak kemi miq per shkak te smundjes s e vjeter pro sllave te nji numri te madh te europianve
-vetem ne france ne mund te gjejme mbi 70 per qind franqez qe jan me rusi e me serbi ne anen e tyre a jeni ne vete ju -ndeersa belgjika po ashtu e spanja etj

poashtu politika e fusnotes e hahsim thaqit si dhe politika jo efektive ne kosove
esht shkak i ngexcjes se kosoves ne qdo aspekt te mos ecjes para ne procese

xhelal ferizi @ 20/02/2013 11:59

lirik
26-02-13, 12:30
Disa gjakpirs shqifpolsa treguan urrejtjen e tmerrshme per regjionet shqiptare deri ne armiqsi
patologjike -kjo me ka lene pa tekst se sa te perkushtuar ishin spiunet
e udbashet qe punonin shum kunder koosves dhe shqiptarve-
puna q e bente serbia ishte e tmershme -ne at kohe un nuk kisha kapacitete te percillja agjenturen dhe nuk kisha as mjete e a s financa
q ete dal neper fhsatra e te flas me fakte se inspektoret e serbise qe jan vegla shqiptar shqipfols po pregatisin kurtha plane per ngatrresa etiketime perqarje te shqiptarve
deri ne ndasi e dyshime dhe ne gjaqe e konflikte neper mes pisave
qe i regrutonin edhe pse ne kohen time mjaft kam bere propagande dhe i jam kmundervu serbise dhe puness e spiunve kush e din dhe esht gjalle sot si deshmitar
i jam kundervu dhe kam bere aq sa kam mundur per te ju kundervu e te ua qeli syte dia qorrave e debilve q e nuk e kuptonin por e tmerrshme esht koha sot e pas luftes

kush kishte mendue se ne shenjester do te hynin aq shum regjione dhe metoda perqarse
nga shqipfolsit

-Shqipfolsit edhe me shkrim dolen hapur edhe neper internet ne gazte ne forume dhe u shprehen me armiqsi kunder regjioneve me ndasi duke perqa aq shum koosven
-me lloj lloj antipatie mizore partiake klanore regjionale
-a nuk po tregojme se jemi primitiva dhe te pa aft per qdo lloj procesi e civilizimi e shteti
-per veq kesaj mohimet shkeljet perbuzjet mendjemadhsia antikultura lenjet pas dore neglizhimet qellimet negatiove dhe lufta klanore individuale
as s erbet ma shum nuk do te na luftonin-

sipas disa shqipfolsve me te kqi se qetniket qe jan ata u shiten disa e disa ekishin shpirtin e edukimit magjup gjakun e zi te barbarit disa nga ata me aq largesi shkuan sa qe moren guximin per te fye drenicen edhe neper komente -
dhe ata shkruanin shqip kjo te habiste -pervoja ime ishte kjo me sy ne balle po e lexoja-ketyre harbutve drenica ua solli lirine nga poshtrimi shekullor -
drenica ishte sakrifica martire e koosoves e cila u be hi e fli
u masakrua per qllimet elirise se atdheut e ata e shanin shqipfolsat -
nuk i harroj kurr sharjet e tyre neper forume e ku do -por disa nga ata magjupo majmun edhe ketu nė forumin dardania u shprehen me fyerje te renda kunder ketij regjioni qe dha aq sa mundi per komb e atdhe e per kosove -deri sa shum kush dridhte bythet me shkie neper diskoteka e pjerdhte poshte e lart kot pa dhene kurr as me te voglin kontribut as vuajtje per atdhe -ndersa tani atyre q e sollen lirine u thone pse jeni mbi dhe -
E tmershmja e zeza ishte se disa her neper ndeja me ka ndodhe qe me kan thene disa shqipfols pse dole prej burgu pse te kan lshue aty me ngritej gjaku dhe ju thosha ne mire kan be q e na kan lshue dhe jemi dale nga burgu po ju pse nuk ju kan burgose he nenen asaj serbie kshtu e kshtu ja befsha qe nuk ju ka burgose ju -

Ka shqipfolsa te zi e me ta zi se qetniku dhe pervoja ime jetsore me ka tmerrue me kan shkue flokt hava perpjete -me sa guxim e me s amend nji pergojs i zi guxon me marr neper goje krahina e me i helmue raportet kombtare .
S e sa pisa jan disa qe e moren lirine per se gatshmi pa psue as me te voglen gervishje
as
kurfar vuajtje -
a esht e drejte kjo qe njerzit qe vuajten te bien nen kembet e tyre qe nuk e noften kurr vuajtjen -


Ne anen tjeter ne vend se ata shqipfols te zi te sulmojne e te fajsojne serbine si
shtet si serbi kanibale qetnike q eberi zi e ma zi e nuk la gje pa bere mbi dhe te keqe vrau perdhunoj gjymtoj shkattroj demtoj beri namin qe s embane ne mend asnje njerzi e botes te ken ndodhe mizori te tilal ne nje komb nje serbi e cilka bere masakra shekullore te zezate saj q e nuk mund ti shkruajn as bibliotekat botrore

, e cila ka bėrė krime e ne fund beri 4 lufta kanibale me masakra te papara ne historine enjerzimit

me c’rast ka vrarė mbi 200 mij njerėz-
ka perdhunuar 600 qind mij femra
ka vra mija foshnje

dhe perseri nuk sulmohet serbia por dalin shqipfls e sulmojne regjionet shqiptare
sulmojne patriot te atdheut

e poashtu dida nderkombtar bejne politiken ne favor te serbise se bashku me shqipfolsat ton

dhe favorizohet serbia para nesh -

kanibalja ma emadhe e historise njerzore te kanibalizmave

si dhe disa shtete tjera ballkanike po aq te ndrya ne veprime ndaj nesh ne te kaluaren

. Por u pa qarte u pa , se sa te poshter jan esa te degjeneruar jan
shum ka tė sėmur patologjik dhe pėr ta fajsuar te tjeret

dhe jo armikun


, Disa nga ata , jeni nė gjendje edhe nė serb shka kanibal te behen

tė shėndrrohen ne lloj lloj flliqisire vetem e vetem q ete sulmojne e te perqajne shqiptaret ata kan urrejtje jo per qetniket qe hudhen mbi nje femer shqiptare e mbi djepa por kan urrejtje per patriot shqiptar per krahinat e shqiptarise urrejtje per drenicen e cila kohet e fundit
esht ne shenjster
nga magjupo shqipfolsat me gjak te pist nga ato grupe tradhtare qe jan ne gjendje te bejn lloj lloj fllqisie
ja pra se qfar armiqsh te mbrnedhsem ka populli shqiptar
. Unė e njoh shum mirė popullin poashtu situaten dhe rrethanat duke u bazuar ne pervoja

e njoh poashtu popullin tė cilit i takoj dhe disa nga veset e tij

. Ky popull vuan nga shum sėmundje te renda dhe ka shum pjes ete smura ne numer ka shum shqipoflsa te smure patologjik krahinarista bajrakltar te etur per lavdi njerz q e ta hane hakun grabitsa q e me pas mundsi ta marrin gruan oborrin hisen vuajtjen
edhe pas tidhjet vjet burgjesh me pas mundsi prej dore ta marrin mikrofonin e nuk te lene me e shprehe nje fjale e nje lot per atdhe perte cilin ke vuajtur

por, sėmundja ndėr mė tė rėndat, ėshtė e pidemia e zezzė e pengeses qe ja bjene njerzi tjetrit shum ma zi se armiku qe sabotojne njeri tjetrin nga smirat dhe inatet krahinariste grupore klanore dhe smires se komplekseve
,

lirik
26-02-13, 12:43
Ne perendim rusia ka shum agjent e tradhtarė spiun te europes qe i ka ble me miqsi e me pare i paguan

qe punojne per interesa te pansllavizmit -

ashtu siq ka edhe shqipfols spiuna -

prej te cilve ka vuajt neper shekuj populli shqiptar -

dhe shtresat patriotike te shqiptare te edukuar ne dahsurine per atdhe

- vertet per tu habitur esht se sa shum agjent ka moska ne vend ete euroepes

- por ka nje perqindje jo te vogel te agjentve rus qe i ndoķhmoje pansllavizmit

ata jan te te gjitha kombeve te europes qe i sherbejne pansllavizmit
-esht koha qe amerika te fitoj betejen kunder kti llumi qe esht koncentruar ne ndihme moskes e serbise greqise e te gjith aqmive te botes

perparimtare dhe sidomos kunder perendimit e shqiptarve -
keto veprime te tyre duhet te hetohen dhe te filloj aksioni per te ua pa munduaar veprimtarine kaq lirshem -

dhe amerika ne ket drejtim duhet te bahskpunoj e te kordinoj me shqiptar
ne ket strategji qe duhet te dal shum e suksesshme

dhe ato forca nga europa qe nuk jan te infektuara me dashurine ne pansllavizem

duhet te bashkpunojne me patriot shqiptar

kunder spiunve rus e shkie e grek bullgar rumun ukrain etj

dhe te ndalen ata spiun q ejan nen ndikimi te pansllavizmit ne gjith boten
ku ata spiunojne per hesape te rusise per shkak te rrezikut te madh qe i kanoset botes -nder ata agjent qe e ndihmojne pansllavizmin ka edhe nje numer shqifolsa qe e quajn veten shqiptar -
Nese e shohim tash se si dick marty ka dale q e nepermes moskes te kerkoj hetime per organet e serbve duke angazhuar mosken si fuqi politike ushtarake-
Organet nese jan shite ato mund te dihen te kujt ishin e kush i ka ble ku jt ja kan vu dhe te konstatohen ato me grup gjaku dhe tjera metoda
por keto jan rrena dhe pislliqe emanipulime pe rte mbuluar dhe barazuar poshtrimet q e ua shkaktuan sllavet e krishtere popullit shqiptar -kjo nuk ka shembull ne historine enjerzimit

xhelal ferizi @ 19/02/2013 22:50

lirik
26-02-13, 13:23
Disa kanale televizive shqiptare ne gjith hapsiren shqiptare
JAN BERE BAJATE

dhe merren vetem me qeverine ose jan pro ose kunder qverise

pa i hulmtuar te gjitha analizat jetsore dhe shkaqet tjera jetosre e faktoret tjere
te rrjedhave e ngjarjeve te jetes -se ku qendrojne problemet e mos zhvillimit te atdheut ne sferat pozitive dhe ku jan pengesat
prandaj un xhelal ferizi personalisht apeloj qe te gjitha hapirat e mendiave shqiptare te shtrihen pertej vizioneve te tjera dhe hulumtimeve jo vetem ne qeveri qeveri qeveri por ne te gjitha anet tjera te informimeve dhe kontakteve me njerz -
Akoma nji program televiziv ose gazetar nuk e pashe duke pyetur aty ku ka mjaft burime informacionesh e fakte por jan sikur te grupuara dhe te koncentruara vetem ne disa ngushtesi pikpamjesh dhe qarqe te ngujuara ne pa vizione

lirik
26-02-13, 13:49
I huaj mbeta ne secilin dhe
i huaj edhe ne dheun tim
i hauj ne secilen fole
i huaj
un e fati im
se keshtu deshten ftofteftesite
shpirteakujt qe nuk kishin damarė
denesjete mallit mi kan ngri
nuk me lan as te qmallem
me ato bukuri
endecak e lan mallin tim varė
nuk di si quhet pakuptimsi
me te cilen un e shpirti im po perballem
as yjet kurr s me kan parė
nuk di ku te qmallem
me kan thye
ne kan lidhe nyje
udhet e pa ndjenja
e shpirtat epa krye
nuk di ma ku te qmallem
nga cila shprsesė per tu kthye
nuk di ma si te qmallem
folete kah do
mi kan
pershkye
nuk di ma i kujt jam
pseheve
nuk di
me ju perkthye
autori xhelal ferizi

lirik
27-02-13, 03:11
Toka ime e hisja e te pareve
kurr nuk esht e grabiqtarve
mbasi babė e gjysh ne tapija
i kan pase kah trashgimia
e i kan mbjellė me djersė ne trashgime
neper breza toka ime
ato ara si kutia
ku kan qene trojet e mia
toka e te pareve qe u grabit
n- kkthetra t- kqia u shkarravit
se i pa ftyri e i pa fe
te len pa hise e gjurmė e dhe
trembdhjet breza ti mohon
por si shkjau kah do lakmon

ta merr hisen ashiqare
se e ka llasen fort bizare
shum ma i zi ma i keq se shkja
nuk njeh fe nuk njeh dua
nuk ka ligj as nuk ka nderė
nuk te len shteg as nuk te len derė
syrin larg e shtron ne lakmi
neper zhvatje e llaskuceri

as nuk pyet fort per gjurm te vjeter
as per vule e a s per leter
as per brezat hisedarė
ne hise te huaj don te jet pronarė
babė as gjysh pa i pas kund ne shej
ne toke te huaj lshohet pa frej

si i harbuar nga lakmia
me e ba te veten me tapia
thua ja la stergjyshi i tij
lshohet ne mjegull pa deshmi
shfrytzon kohrat pa pushtet
kur na shkelen krajl e mbret

kur ne kohra neper mote
u ndoqen fiset patriote

kur ai shkja i la pa ttroje
e i mbuloj me hi e ploje

si dikurė kur msyu drenicen
fisin kuq e mikushnicen
...........
kah do kullat me i shkretue
kah do tokat me i zaptue
sipas planit te agrarirt
me na i marrė trojet e te parit

me na i marr po dhen e dhi
me na i marr ogiqt e zi

ka e dem e mzet e vjeta
me na i lane viset e shkreta
me ndjeke me na varfrue
kah do megja e gure me lue

veq me shti sherre shkinica
mbasi u vra azem galica

edhe tjerė kaqak te malit
qe e bene luften djal pas djalit

nisi e soll gjithfar zezone
nis me i ba tokat kolone

lshoj gjandar e lshoj zullume
nuk na e la ndoj dite te lume

ka nddrrue emra e toponime
ka msy ara te tokes time

shkjau i shkines me shajkaqa
nuk la therre murriz as kaqa

nuk la lluga as zabele

peer pa i msy me llase gabele

ardhe rusie ne toke dardane
i ka msy hiset drenicjane

ne fisin kuq me kulla te vjetra
per me shlye tapija e letra

ne kulle tradite ne mes ledine
ka qite planin ai shkja shkine

tu i pa rrotull ara e boka
mee rrafshina te bukura toka

ku kan ndejte zanat e mrizit
kah do toka e ferizit

e trashgue ne hise te madhe
nder bashtina me livadhe

plot zabele te bukura hije
fame e vjeter perle hjeshije

qe trashgue e kish kola e nika
plot me mashkuj djem e qika

uka e gjini e miftari
ne trashgimi qe ua la i pari

me rrenje te vjetra drenicjane
toke ilire toke dardane

brezi pas brezi n per mengeze
fisi kuq me trembdhjet breze

uk miftari e miftar uka
qe i trashguan zabele e suka

ara e roga e rudina
ku pat shqipe e gjeraqina
qe kan ardhe prej qiqavice
kan ra ne lugje boronice
me pi uje neper jazbina
nder livadhe e lugina
ne kroje te ftofta e shpatije
ne bumg e ah me te flladshme hije

ku jan ndje ne kullosat tona
dele e dhi me sa kumona

brez pas brezi sa bari
ne plisa te bardhe me tirqi te zi

toka e te pareve ka blerue
qingja e edha kan blegrue
dhite e kuqe ne dushk e bari
kan kullote pe rkah behari

ne jazbina ne bukura kroje
ka cicerue ai bilbil hoje
ne lug te kurt gjergjit ne vi e va
kan ece prrojet pa ja nda
ne lule flete e ne vojshtina
kan kalue sa mote e stina

toka e kuqe mikojana
plot murriza e kaqa e thana
me zabele sarrakuqe
ne kamomile e plot burbuqe
nder ma te bukurat me tri fleta
ne ato ane ku ka thithe bleta

ne lug te jazbines ujt e zallit
rina e fyelli e za i kavallit

ne ato brinja e rogati sa
dushk e bari dege e lisa

ku bareshat ne lugje e verre
kan kendue per ato berre

guracek me lojė vajzrie
kur kan ndejt berret nen hije
me ato duar bareshe te njoma
thone kan lue nder viset tona
e kan gzue moshen bilbile
nder lulkuqe q e karajfile
zeri i tyre ne muzg te jazbines
ia ka lvize barin ledines
ne lug te livadhit harabeli
ka zbrite ne bari prej zabeli

mikushnica ne puhi te lehta
i ka nise rrezet kah jeta

toka e te pareve me lajthia

ku i kan rrenjt fiset e mia-
vazhdon ne pjeset q evijne nga autori xhelal ferizi

lirik
27-02-13, 11:15
Toka ime e hisja e t' par've
kurr nuk esht e grabiqtarve-
mbasi babė e gjysh n' tapija
i kan pasė kah trash'gimia
e i kan mbjellė me djersė n' trash'gime
neper breza toka ime-
ato ara si kutia
ku kan qenė trojet e mia-
toka e t- parėve qė u grabit
n- kthetra ,t' kqia u shkarravit-
se i pa ftyri e i pa fe
t' len pa hise e gjurmė e dhe -

trembdhjet breza ti mohon
por si shkjau kah do lakmon

ta merr hisen ashiqare-
se e ka llasen fort bizare-

shum ma i zi ma i keq se shkja
nuk njeh fe nuk njeh dua-

nuk ka ligj as nuk ka nderė
nuk t' len shteg as nuk t' len derė
syrin larg e shtron n' lakmi
neper zhvatje e llaskuceri-

as nuk pyet fort per gjurmė t' vjeter
as per vulė e a s pėr leter
as per brezat hisedarė
nė hise tė huaj don t' jet pronarė
babė as gjysh pa i pas kund n' shej
n' tokė tė huaj l'shohet pa frej

si i harbuar nga lakmia
me e bė t' veten me tapia
thua ja la stergjyshi i tij
l'shohet ne mjegull pa dėshmi
shfrytzon kohrat pa pushtet
kur na shkelen krajl e mbret

kur nė kohra neper mote
u ndoqen fiset patriote-

kur ai shkja i la pa troje
e i mbuloj me hi e ploje-

si dikurė kur msyu drenicen
fisin kuq e mikushnicen
...........
kah do kullat me i shkretue
kah do tokat me i zaptue-

sipas planit tė agrarirt
me na i marrė trojet e te parit-
ara gruri e bereqeti
qe na i mori shkjau e shteti

hoqi megjat kah do e vija
per me i shue gjurme e tapija


e na i mori dhen e dhi
e na i mor ogiqt e zi

ka e dem e mzet e vjeta
e na i la viset e shkreta

pulė as bibė s na as pare
na i shkretoj ato visare

me na ndjekė me na varfrue
kah do megja e gure me lue

veq me shti sherre shkinica
mbasi u vra Azem Galica

edhe tjerė kaqak te malit
qe e bene luften djalė pas djalit-


nisi e soll gjithfar zezone
nis me i bė tokat kolone

l'shoj gjandar e l'shoj zullume
nuk na e la ndoj dite te lume-

ka nddrrue emra e toponime
ka msy ara te tokes time-

shkjau i shkines me shajkaqa
nuk la therrė murriz as kaqa

nuk la lluga as zabele

peer pa i msy me llasė gabele

ardhė rusie n' tokė dardane
ka msy hiset drenicjane

ne fisin kuq me kulla te vjetra
per me shlye tapija e letra-

ne kullė tradite ne mes ledine
ka qitė planin ai shkja shkine

tu i pa rrotull ara e boka
me rrafshina te bukura toka-


ku kan ndejtė zanat e mrizit
ku ka qene hisja e ferizit

toka e megja misri e gruri
ku ka qenė i ngulur guri

qysh kur kuqi fisi i t' parėve-
ka qene ne hise te baballarėve
leka gjini e mikel gjoni
atje ishte trolli i joni
ne ara te gjera e ne shpatije
ne zabele e lug lejthijee trashgue ne hise t' madhe
nder bashtina me livadhe-

plot zabele tė bukura hije
famė e vjeter perlė hjeshije

qė trash'gue e kish kola e nika
plot me mashkuj djem e qika

uka e gjini e miftari
ne trashgimi qė ua la i pari

me rrėnjė t' vjetra drenicjane
toke ilire tokė dardane

brez pas brezi n' per mengeze
fisi kuq me trembdhjet breze

kan dale ne mal e kan dalė n' vrri
kan pasė toka e begati

uk miftari e miftar uka
qė i trashguan zabele e suka

ara e roga e rudina
ku pat shqipe e gjeraqina-

ne ato ane prej qiqavice
kan ra nė lugje boronice-
ne per ara rafshe e jaze
neper laver e ne dhe braze
kur lavrue jan hise te mdhaja
ara e misri e grunaja
sa te bukura ato flete
dushku e mali ne troje t- veta
ku ka qene fisi pronarė
brez pas brezi hisedarė
ku jan dalė neper behare
ne prroje kroje guratare
me pi ujė neper jazbina
nder livadhe e lugina
qe ma te bukura as ne mahni
s pa pa flladi me puhi

ne kroje te ftofta e shpatije
ne bung e ah me te flladshme hije

ku jan ndje n- kullosat tona
dele e dhi me sa kumona

brez pas brezi sa bari
n' plisa te bardhė me tirqi t' zi

toka e t' pareve ka blerue
qingja e edha kan blegrue
dhitė e kuqe n' dushk e bari
kan kullotė pe r kah behari

ne jazbina n' t' bukura kroje
ka cicerue ai bilbil n' hoje-
mjalta e lisit te embla bleta
nder zabele dushke fleta

ne lug te kurt gjergjit ne vi e va
kan ecė prrojet pa ja nda
ne lule fletė e nė vojshtina
kan kalue sa mote e stina

toka e kuqe mikojana
plot murriza e kaqa e thana

me zabele sarrakuqe
n' kamomile e plot burbuqe-

nder ma t' bukurat me tri fleta
ne ato anė ku ka thithė bleta

nė lug t' jazbines uj't e zallit
rima e fyelli e zė i kavallit

ku jan ndje ato kumona
ku ka n qene sa hise tona


ne ato brinja e rogatisa
dushk e bari degė e lisa

ku jan ndje fyej e kavalle
ku i kem pasė me dhe e zalle
viset t' parėve me kodrina
lug livadhe e shavarina

nder shpatije ne fllad e maja
ne fusha te gjera e ograja


ku bareshat ne lugje e verre
kan kendue per ato berre

guracek me lojė vajzrie
kur kan ndejt berret nen hije-

me ato duar bareshe te njoma
thone kan lue nder viset tona-

e kan gzue moshen bilbile
nder lulkuqe e karajfile

zeri i tyre ne muzg te jazbines
ia ka lvizė barin ledines
ne lug te livadhit harabeli
ka zbrite ne bari prej zabeli

mikushnica ne puhi t' lehta
i ka nisė rrezet kah jeta

toka e t' parėve me lajthia

ku i kan rrėnj't fiset e mia-

Kėngė e vargje historike te nje te vertete historike -nga autori dhe biri i atij fisi neper breza xhelal ferizi -
kenge dhe shkrime te gjurmve te fisit kuq nga katuni mikusnice e drenices me mbiemrin meksi -ose mekshet -
te katunit Mikushnice te drenices-

fis qe u perndjeken gjat shekujve te historise neper kohra dhe jetuan me breza ne hiset e tyre ne prona ne katundin Mikushnicė -

te Drenices -

K y fis kuq te paret e tyre ishin mekshajt e mikelve te fisit kuq nga Mikushnica -
nga ai katun i mahnitshem me bukuri natyrore -ne pozicion jashtzakonisht strategjik -

me shpatije e livadhe ara lugje zabele dardha te mahnitshme mu ne mes te katuneve tjera te Drenices -

K y fis ne at katun qe gjat gjith historisė u sulmua nga pushtuesit
grabitqarėt nga shum pushtime eshkelje tė kaluara nga pushtime
nga bizanti -

nga car dushanet nga turqit -u sulmuan per haraqe per tagra e her per te dheta e her per ti debue e shpronsue nga trojet stergjyshore -

edhe ne kohen e serbise s e pare dhe ne kohen e rankoviqit -

ne kohen e millosheviqit


-te paret e ketij fisi ishin mekshėt os e meksėt - prej nga rjedhė edhe emri Mikushnicė -

natyrisht administrata e dhunshme serbe me kohe qe ne kohrat e car dushanve fiseve t e meksve ua ndrroj prapashtesen nga mekset
ne ica me prapashtesen ica sllave siq bente ku do serbi
i shkines ne administraten e hershme qe ne mesjeten e carve donte te grabis fushat e mahnitshme te dardanise antike
por vendi kisha e meksve mbet neper gojdhana neper shekuj u ruajt toponimia lugu i kurtgjergjve dheu i makes qe un mendoj ndoshta do te jet quajt maksi makasi qe jan krejt burime te vjetra gojdhanash intresante pra lugu i gjergjikes i kur t gjergjit kan lidhje me dhe mund te jen quajt kurti i biri i gjergjit e lugu i gjergj gjikes
mandej qerrenika qe esht dhe ka lidhje me niken dhe mund te jen quajt qarret e nikes -
-Ke shtu administrata e dhunmshme e carve serb shembte kishat e fiseve shqiptare dikund i kthente i bente ortodoks e dikund ua shmebte kishat katolike -
dhe te gjitha katundeve shqiptare e fiseve donte te ua humbte gjurmet etnike dhe toponimet

ku sllavet zaptonin -vende te bukura me trashgimi ilire dardane
me toponim ilir qe ishin toka shqiptare siq ishte meksa
mikushnica -
qe ishte prone e meksve te fisit kuq ilirian drdan brez pas brezi
me shtrirje deri te malet e vendi qe quhej krelina -dhe kreliana
-krolat e meksve -
krojliet korjanet kronajat kurttaset llaset qe ishin lasianet -
ose lazianet qe ishin toponimi tipike te kashta ilire -
lazianet ishin lazinat qe ma vone u quajten llazet e qe burojne direkt nga emri llaze llazina shullaze llazore lasika llazika qe jan emer time ilire
autoktone -
Keto ishin rrenjet e vjetra te fisit kuq te meksve nga ku buron mikushnica me bukuri e fllade e zabele puhi te mahnitshme me lugina
vend ne zonat e gjelbrueme ne kosoven veriore

-serbet me pushtimine e kosoves filluan te sjellin kolon malezez aty
pasi u vrane dhe shpartalluan me ushtri e me topa qendresa e shqiptarve te atyre aneve kaqaket e Azem Galices s e famshem
dhe -Keshtu filloj nje periudhe e gjate e sundimit serb por kjo ishte vetem mbledhje forcash te reja per te ju kundervu perseri pushtimit pansllav


Shkiet dhe politika e tyre aty ne vendin e meksve
n e pronat e mikushnicve meksve ne ato ane te grabitura
vendosen kolon malazez dhe i quajten kralica
vendin qe quhej krelisa e meksve -fisit kuq -qe sot jan lagjja ferizi
e mikushnices me rrenje shum te vjetra qe kishin prona te mdha e kullosa
dhe lidhje vlllazerie te gjere deri ne fiset e kuqve te pejes nga ata ishin shpernda siq tregonte gojdhana e vjeter -vllazeria shtrihej ne nje pjes e te tredises disiadet ose disidet e tredises terdefci i sotem dhe dashajt -
nje pjes e e dashajve dasia ishte dashefci ose deshefci ku siq tregon gojdhana e vjeter nji kusheri i meksve ne kohrat e vjetra kishte vendose tenelet e kulles atje por nuk dihet fati i tij i mevonshem ne kohen e sulltanve pasi q eishin shpronsuar si duket per mos pages e te tatimeve ndaj turqve -
mekset ishin vllezer te nje gjaku me prakasianet iliro dardan me prekazin e sotem - dhe me trenoviset ternafcin e sotem -me kaliset kalajt galiset galica e sotme pronat etyre ishin dikure shum te gjera dhe te medha dhe lidhjet e fiseve shum te vjetra -
-


Serbia dhe bizanti edhe ma heret kan tentuar te vendosin nen sundim keto ane dhe fise shqiptaro iliro dardane per te vendose aty kolonet ndersa sllavizmi i heshem i kishes s erbe dhe ne vazhdimsi shteti serb e mbreterise s e vonshme vendosi kryesisht kolonet malazez -
ne krelise te meksve ne tokat qe i kishin deri te kufiri me palaten
polaci i sotem i drenices -


Malazezet e ardhur aty si kolon ne kohen e serbise pas vitit 1929 dhe renjes s e rrezistences s e fiseve kaqake

ata ishin malsore ilirian te vjeter malalzez te asimiluar
qe ishin sllavizuar me kohe ne shekullin e 11 -si malsore ilir qe
ishin
shkri ne sllav ma heret ata dikurė-

por esht intresant se s erbia kishte nxjerre dokumente te asaj kohe nga rashka e vjeter -

dhe kishte be planin q ete sjell malazez fise qe edhe ato fise kishin ruajt mjaft elemente te shqiptarizmit dhe nuk ishin plotsisht te asimiluar ne sllav dhe kishin mentalitete te ngjajshme me shqiptar
tradita te njejta e raporte te mira me vendasit shqiptar
per ti pershtaur ma leht si kolon
e per ti kufizuar me fisin e vjete riliriane , me mekset palatet polacin
me prekesianet prekazin
-pra fiset e vjetra iliriane dardane fiset kuq fise iliriane autoktone
vendase shum te jhershme qe jetonin aty ne dardanine e vjeter

dhe kishin poashtu fise shum te vjetra
me vetedije te larte kombtare nacionale -mekset kolqet palatet batinet maltetet gurguret listaket e shum e shum fise tjera te vjetra iliro dardaneqe ishin aty autoktone dhe ishin te pa asimiluara ne dardanine antike
siq ishin mekset e vjeter dhe ishin me shum vetedije kombtare e prona te lashta te hiseve --nga ato fise kan mbetė pjes e te mbetura ne toka te ngushtuara shum pak fisi ferizi
qe jan rrenje e asaj vjetersie te lashte shqiptare-
vazhdon kenga ne pjeset q ė vijnė nga autori xhelal ferizi-

lirik
27-02-13, 19:35
Qėllimi i disa qendrave a gjentureske dhe ilirofobia e albanofobia e qarqeve nderkombtare
ėshtė qė tė arrihet qė regjimi diktatorial i Perandorive te aashtuquajtura
perandori Globaliste
por me diktaztura dhe diktate mjaft te mshefta centraliste te sofistikuara q e nuk kan asgje te perbashket me demokracine njerzore e as te popujve por jan feudale te kamufluara gjoja si te moderuara -por jan hierarki klanore grupe grupe siqpa s interesave qe diktojne kushte por jo qytetrim progresiv por klane sunduese faraonesh teper te sofistikuar -
iDisa shtete dhe qarqe agjentureske te ngarkuar me plot komplekse albanofobe me shum permbajtje ne tradhti e sabotime qe veprojne me plane antishqiptare sidomos ne koloninializem te pasurive tona nentoksore dhe te gjitha pasurive tjera duke na sklalveruar dhe duke na lene ne perqindjen me te larte ne bote me papunsi -
ketu ben pjes e e dhe Brukseli dhe bashksia europiane qe saboton dhe dikton e sundon shqiptaret neper mes veglave shqifplse
VEGLAT SHQIFPLSE KAN EMRA DHE MBIEMRA -

P er veq asaj taktika e kesaj veprimtarie anti shqipütare qofte te agjenturat e huaja qofte te ata en shtiren si miq
ka ide nenshtruese e sklaveruese -dhe ka qellime qe shqiptaret te vdesin ne menyren ma mizore nga poshtrimet varfria dhe duke humbe ndjenjat per jeten dhe te bien ne depresione ne litare e te heqin dore ngga dashuria per atdheun dhe familjen -
Destruksion te tille nuk ka pa historia dhe djallzi kaq mizore e dinake qe esht po aq e keqe dhe djallzore se ajo ideja e pansllavizmit ndaj shqiptarve -dhe qellimi ehst kapitulli moral e ekonomik i shqiptarve dhe coptimi i tokave shqiptare

qe tė ketė sa ma pak rezistence ndaj pushteti tė ti diktatorial.Qarqet agjentureske te perandorive te tilla qe nxjerrin ligjet me degjeneruese pedofiline antimoralin martesen burre me burre kan per qellim qe te gjitha qelizat njerzore te shuhen dhe qdo gje morale njerzore dhe kundershtuese ndaj tyre te shuhen

dhe ata te sundojne torishtat e kopilive me orgji nga ma te prishurat

Agjenturat Synojne me ane te diirigjimeve klanore t“a sundojn Kosovėn

pėrmes tė despotėve tė korruptuar dhe klanorve bandit e rrugaq kriminel te korruptuar
vendor shqifpls -

duke pas sundimin absolut mbi ta me ane te dirigjimeve dhe allishveresheve mafioze te rrjetit te krimit dhe matrapazlleqeve me te ndryshme teper te sofistikuara duke mshefur gjurmet

.Bota mizore shum qarqe te ndyra ne bote dhe agjentura po e rigjenerojn dinakerine krimin faraonizmin qifligarizmin padsronizmin pderestaizmin
feudalizmin klasik dhe fashizmin kozmetik me metoda moderne

duke u marr sovranitetin popujve ku do ne bote ne format ma djallzore

dhe duke ua dhurua atė Pronarėv tė vet kriminal qe kan per qellim te krijojne bandat e pasura me te gjitha mundsite e veprimit kunde rpopujve

, poashtu format ekzekutive dinake te sunbdimit lokal
qeveritė vendore-lokale dhe me gjere ku do i pėrdorin si aparat ne stil te gjere e dhe at e lokal
duke perdore edhe forma dinake e dhune tė pushteti global feudal modern
por shum i rrezikshem si arme e perdorin bojkotin vrasjet pa gjurme papunsine pa besine vrasjet pas shpine pa gjurme pa u zbuluar asnjiher
pastrimine paravce drogen prostitucionin korruspionin drdhine rrenene mashtrimiet
duke krijuar varreza sociale pisllekun papunsine pengesat dhe anti progresin
shpenzimet prraalor mafioze per burojkracine kriminale antiligjore
pėr shtypjen e rezistencės ndaj diktaturės sė tyre dhe shkeljen e popujve duke perdore fjalen demokraci krejt rrejshem dhe me maska .

lirik
27-02-13, 22:14
Moj kosove shum u perlote
rruget tua plot komplote
shum armiq ti lshoj rusia
shum shqipfols ti lshoj tradhtia
shum te jan lshue lakmi shkinore
shum te kan shkele ushtri mizore
sa shum klysh si mercenarė
sa shum kurtha e litarė
agjentrura me kravata
sa shum brryla e duar te gjata
ka nise moska e athina
beogradi shkje e shkina

nuk ta lan ndoj dite me gezime
ah e vuajtura toka ime

penda ime ta qane hallin
kjo me lot po e shprehe mallin

plaget tua kjo po i ndjenė
vargu i sajė si diell do te nxene

po ti je shejteri dardane
mos rafsh ne kthetra pansllaviane
te armikut e te tradhtarit
se ti je perla e shqiptarit
me miniera skele bote
ne shekuj rrnofte hjeshia jote
ti je para famė mbi dhe
agjentrurat duan me te bre
ti me krah je gjeraqine
nene shqiponje e ke shqipnine

edhe djemt sokola te malit
do te ruajn ty djal pas djalit
qe i ka linde flaka e barotit
qe jan nipa te kastriotit
si vetima me rrufe
bien mbi rus mbi grekl e shkje
kallin moske djegun athine
i shkrumbojne dhe shkja e shkine
autori xhelal feriizi

lirik
27-02-13, 22:23
Moj kosovė me kpdena
jakup ferra e zhuj selmana
ane e mbanė je flakė baroti
gjith ke shkrepė s i rrfeja e moti
shum armiq prite ne tagana
shum ke rritė sa djem azgana
shum mbi ty jan lshue shigjeta
neper luftra te ka shkue jeta
flakė per flakė neper llogore
m armiq e ushtri mizore

djemt e tu gjithmonė drangona
qe lan nam nder viset tona
autori xhelal ferizi

lirik
28-02-13, 06:09
Kan ardhė kohra despotike
nga autori xhelal ferizi
dashuri askund nuk mbet
veq hijena nė qdo lloj thike
qe tue qeshė pas shpine te vret

tash buzqeshja esht vrastare
ruaju asajė s' esht si dikurė
edhe fjala esht mashtrimtare
qe ti ngulė mbi vorr dy gurė

ik pra shko dikund ne ndoj dhe
malli im e vdis me mallė
ku s te njohin tjera fe
ku s te njeh as dhe as zallė


koha ndjenja ma nuk ka
veq zgerdheshė ndoj interes
edhe lulet shum jan tha
nje ditė zogu do te vdes

do te shuhet nje ditė bilbili
cicerimė s' do tė ket ma fjala
u shkri poeti si kandili
tue derdhė lot si shkumba e vala
autori xhelal ferizi

lirik
28-02-13, 06:29
Fute ne prapanicė fjalen tende gabele
autori xhelal ferizi
mor qakall i perzier me gomarė
me do far kurtha e dredhi plot qengele
ti je harbut mohimtarė

ti kurr nje shtypshkronjė nuk na e ndertove
ku e din ti qka ėsht fjala
shkinorqe msheftas festove
kur vuajtjet mbi atdhe binin vala vala

ke mbete duke rrejtė por si nje falltore
her per hesap te djallit
he r per hesapė te satanit
po ti mirė po i sheh bilbilat e zogzat arbnore
e vuajtjet e bijve te vatanit

por ndjenjat i ke mizore
per peni ti i shkon dushmaniit
e qejfeve klanore...........
ti flet veq fall qet me do llafe kozmetike
e shet neper tregje naive demagogji
parane tende fute ne prapanicė se si duhet askuj
kur vuan aq shum shqiperia etnike
ti feston me orgji
kur gjaku i atdheut behet ujė
ti shihesh duke pi dolli

ja qet nga i her dikujė nga kafshatė
te ndersyerve sy qartur nga uria
por jo kurr atdheut qe neper krajatė
nat e dit kah vuan shqipnia

e mjera toke etnike
e bijte e sa j me plot lot
o ti je mashtrimgji
kur qajne me lot sa qerpike
ti ndjenjen nuk e qele dot
ti je farė vampirike
keshtu ishe dje e pardje
ti flet llafe kot
keshtu ishe mbi dhe
keshtu je e dhe sot

autori xhelal ferizi

lirik
28-02-13, 06:38
E pashe nje ditė
autori xhelal ferizi
po zgerdheshej me nje kohė rruspi
edhe nami i ishte rritė
dikurė ishte i pa tapi

as leckė nuk kishte as pronė
dhembet i kishte pa la
e tash lart ne nje fron
zgerdheshet me hasmin shkja

autori xhelal ferizi

lirik
28-02-13, 06:44
Kopile o kohė ty tė vraftė zoti
qė fjalen s' ma le nė jetė
metaforat mu shkrinė prej loti
poemat snuk mi le nė fletė

faj ka stina e moti
e bishti qe luan me epoka
ah ty te vraftė zoti
nga fjala dridhet toka
e ty nuk te del as loti

autori xhelal ferizi

lirik
28-02-13, 06:59
Ti me the e kam nji pike gjak shqiptari
autori ne mergim xhelal ferizi
e un vertet besova
fjala ime ka rritė bari
e ne ty u mashtrova
ti je soj mashtrimtari
le ta din krejt kosova
se ti as nje pikė gjak shqiptari
ne damarė nuk e ke
le te dinė te gjitha trojet e tnike
se ti je veq pėr shkje
ti gjak nuk ke kurfar pike
ti ne balt e len qdo atdhe
sa keq besova un e fjala ime
ne at pike gjaku
po ikė tash edhe hieja ime
neper ikje pa mbarim
po ike nga ju pjellat plot mashtrime
ku je o fundi im
sa kohe me trishtime
po ike edhe vargu im
la ta dijne fiset e bajraku
se ti asnje pike gjaku
nuk e ke te atdheut tim
kush e di kush je e qka je
po flas vet me vete neper pendim

oh ti asnje pike gjak shqip nuk e ke
atdhe a e sheh fatin tim
autori xhelal ferizi

lirik
28-02-13, 07:14
Shihe shihe paska dale edhe ky te flas
autori xhelal ferizi
po ky kurr s ka guxue te flas per atdhe
ngujuar ka ndejt pran ushkuri
neper ushkure perthurė
per asgje nuk ka vle
as vetem s ka pas guxim
te shkoj as per tu pshurrė
qysh kure qenka bė trim
e po flet
pska nise edhe te belbezon
ne skena keta kush po i qet
ah mjere dheu i jonė
por ky edhe miza kur ka pordhė
aq shum ehst trembė e ka fole vet me vete
ka dashte me ngordhė
kur ka prodhe
edhe mushkonja
as me hije s ka guxuar te shihet
se le ma te flas per viset tona
e tash shihni si lepihet
si krekoset
ah mire le te dihet
se toka nje dite do te fundoset
mbetshi shkret o mikrofona
mbasi edhe qyqari
edhe ai tash po llafoset
qe qysh s ee ka le i pari
brez pas brezi ne fis
nuk ka fole per dhe shqiptari
as per plis
e per gjuhe amtare
e tash si qyqja mbi lis
flet per qeshtje kombtare
ah shembu oj londer
shembu o paris
e kah do o glob
shembu o dhe
nuk durohet dot
se edhe bilbili po qane
neper dege
neper pipe
ah ma mire te mos jeni ma mbi dhe
o toske e gegė
se qyqja po behet shqipe
se shpresat tona jan djegė
se doli qyqari
qe dikure esht trembe ku ka prodhe mushkonja
e doli edhe tradhtari
e dyfytrshi
e i ligu
po flasin per viset tona
e trimat jan strukė pa atdhe
ah erdhi erdhi zezona
shqiptarė e shqipni
s-po ka ma mbi dhe
mbaruan viset tona
i ligu po na flet per atdhe
autori xhelal ferizi

lirik
28-02-13, 07:36
Paska dalė pasha i haremit
kerkon noren e kelmendit
si ne kosovė edhe ne malsi
kerkon vasha per orgji
por ket turp se duron vendi
fort taganin mbrehė kelmendi
fort jan lidhė shqiptart me besė
kan mbrehė kosė e kan mbrehe kmesė
prej kelmendi e te rrzhanica
mbare kosova e krejt drenica
hot e grudė ne mbare malsine
kaqanik e boletin
mos me lene as qike as grue
ne qader te pashes me u qnjerzue
ka dale nora si perri
qe s kish shoqe ne malsi
por si zana me plot shend
e ka shtrue fjalen ne kuvend
por si shqipes kraht e lehta
ashtu i rrinte asaj xhubleta
fjala e saj por si jehona
esht perhape ne viset tona
vazhdon ne pjesen tjeter nga autori xhelal ferizi

lirik
28-02-13, 09:22
Ne mes tė shkrumbit
autori xhelal ferizi
nuk dua tė shuhem
*nuk tė bėhem hi
fat'shkrumbi i zi

dua tė tė mbijetoj
e tė mbijė pėrsėri
lule dua te qelem
fletėt si lule
dua tė qelen
ti kem prnaverat me fat
nuk dua te behem shkrumb zi
as pronė e dores sė pa mėshirė
e pjesė e shkrumbit tė zi
i vuajtur
vegel ne doren e gjatė
ne duart e gjata
te padukshme neper hi
qe shkrumbin fate
e sjellin vuajteri
shkelėsit e zi
e sadizmi tė caktoj fat
e shpirti i shekullit tė zi
me doren e zezė e te gjatė
jo jo jo
dua liri
ardhmėri
dua te mbij per seri
le te me quajnė lule
lule buzqeshėse
lule dashuri-
nuk dua robėri

nuk dua te shuhem
ne shkrumbin e zi

dua te mbij per seri
si lule nga ylberat
e nga qielli tė pershkruhem
neper shendė e bukuri
nga askush tė mos druhem
tė kem fat e liri
dashuri
e nė lulėzime tė shquhem
dua tė mbijė pėrsėri

pranverat tė mė bekojnė
nga dheu tė mos shtyhem
nga fati i zi
e rriskėzezat tė mos pshtyhem
dua gezueshem me mbi
gėzimet lulėzeshėm
tė mė lulzojnė
pranverat tė mė gėzojne perseri

nuk dua te behem viktimė
as pronė
e thingi
mbi dhe
e pjesė
shkrumbit tė zi
dua te jem lule
dua tė jem bimė
kush je ti kohė e zezė
nga brezi ne brez
sa rrėnjė shkule
as si quhesh nuk e di
ndoshta fat i zi
nuk dua ma lot
dua gezime
e dolli
ne token time

te mbij mbi dhe
nuk dua qe fjala ime
e penda ime
te mbesin jetime
e un dikund ne nje dhe
i harruar
neper renkime
zog i truar
neper mohime
dua tė mbij perseri
ne liri
dua te mbij
per jetė
per paqe

per dashuri
dua te jem manushaqe
dua diell e shi
e jo lot e gjaqe
atdheun e fatin perse ma bejne hi
un dua liri
paqe
dua te mbij per seri
te jetoj per dashuri
per gezime
te me rris toka ime


autori xhelal ferizi

lirik
28-02-13, 09:31
Dal ngadal
autori xhelal ferizi
me lloj lloj dhune
dolen kendej tune
e tise
me lloj lloj llafe e rrena pise
nuk lan kund bimė mbi dhe
as hardhi
mbi iliri
pa e pre
as njeri
as vashe e as grue
as perri
pa e dhunue
ne iliri
ata duke ulurue
per do far kisha
si bisha
kan vershue
djeg gure e dhe
e pisha
e lisa
e prej xhubleta
e prej plisa
o zot si na u shemtua jeta
sa shum jan pre krena
nge keto hijena
e i bekoj romaku
e anglia
franca
gjermania
kur ilirve ju derdhej gjaku
nga fiset kanibale
kur gjithqka
zi bente kanibali shkja
e prente e grinmte ilir pansllavia
e hante mish njeriu me copa
zgerdheshej
e bekonte europa
e bekon edhe sot
e vrafte ai zot
francen mizore
sa shum gjak elot
u derdh ne token arbnore
e ajo neper shekuj e mot
ngrite dolli
me rusi
me shkinė
me pansllavi
ne qdo mot e stinė
i perkdhele shubare
i perkdhele ne kapicė
e ndane kah te don shqiptare
ne ulqin
ne tivar ne mitrovice
franca franca tradhtare
franca shkinė kukavicė
ajo ben pazare
ajo kerkon qirilicė

autori xhelal ferizi

lirik
01-03-13, 07:45
Shqiptarėt e Shqipėrisė, turpi i Europės,
pėrsėri nėn diktaturė
perseri nen mohime
shpirtkazem e te ftoft si gurė
po prodhon toka ime


tsunamet ndryshuese gjithqka sollen ne breg

edhe shpirta qaraman e qarramane
token time injoranca po e djeg
e dora dinake dushmanee njėjta po thuaj se nomeklaturė
e lartė e zezė e pėshtirė
po zgjidhen gjuhe e po zgjidhen ushkurė
atdheu nuk esht i lirė


zvarrites dolen si breshka mbi dhe

duke lėnė pas jargė tė qelbura mjerane
sa shum jarget u leshuan mbi atdhe
e llafe te zeza saatane
dhe pas ketij shekulli me mijra servilė

qė janė gati t'i hanė te gjitha flliqsitė

po del fitimtar shuher ndoj kopil
atdheut ja ndale qdo rritė


. po duken ne siperfaqe do fjalė kotė gjuhė zi

edhe te ashtuquajturit personalitete
ah emjera etnike shqipni
po duan te largojne prej jetepo vihen nė rresht e firmosin peticione

pamflete nėn masken e pėrdhunės
po varen zgerdesshem do far medaljone
ne emer te sabotimit e mospunes.po vijne gazetarė e analistė me duar shtri
lypsarė te hises tradhtare
tėrėsisht tė shitur te frikėsuar,rrogė xhi
me punen e tyre paqavre


shkruajnė e shpalosin njė realitet pshtjellarė
shkruajn me hile per padron gėnjeshtėrėt,
ashtu siē e fantazon diktatori profitarė
ashtu siq duan nderkombtarėt

mandej del ne skene ushtria e militantėve,

"njerėz" fatkeq, tė sėmurė perkulėmjerė

te smurė nga virusi i diktatorit, e trafikantve


tė cilėt janė gati tė vdesin puthadorė. Shqyejnė sy e faqe kur ti diqka u thua
kur shkruan diēka kundėr tij,e atyre

dhe tė sulen me tėrė fuqinė e djallit si ujk si fajkua
tė tė zhdukin nga faqja e dheut ne lloj lloj menyreShqiptarėt jan njerėz super tė durueshėm

e super kokė-ulur te skllaverisė
ata jan mbi dhe super te degjueshem
perkulen para dinastisėedhe sikur do jetojnė me miljona vjet
vegjetojnė gjithmone varfėri
mungesė tė theksuar lirie ne jete
sa shum lot kan pi

.

Frikacakė nė mes tė e uropės qqyqarė

nenen liri e shesin lirė
ata rrijne nen thunder gjithmone varfanjarė
nen masken e fjalen e pshtirė

po vuan prandaj edhe poeti liriku
skuthat e kan hudhe ne nje dhe
ne bojkot embane tradhtari e armiku
per hater te grekve me shkje

autori xhelal ferizi

lirik
01-03-13, 07:53
M a mire i kan punet edhe afrikanet
edhe fiset ma te thella ne glob
ma keq mbi dhe askund se albanet
s jeton askush ne varfri e kob

se paku ata urrejtje nuk kan
me klane e ndasi ne krahina
ata neper diell dalin pa satan
e jo me klane e dredhina

ata ne diell pa hile dalin
me nga i cope harren mbulesė
buzqeshje jetes nga njiher i falin
e qeshin lirshem me besė

ne shqipni etnike besa ka mbarue
krahinat shihen me mėri
zemra e shpirta sa shum jan helmua
sadizem e loje me varfri

pa drejte e padrejte e sklaveri mizore
shkelje mohima pislleqe
temena servile e jarge pouthadore
hile profitere me leqe

mbaroj enike e mjera shqipnia
nuk ka krahasime ne botė
kah do po mbjellet e zezė tradhtia
e koha po lahet me lot


autori xhelal ferizi