PDA

View Full Version : Erdoan: Turqia nuk u ngjan vendeve tė tjera


Lapsi
15-06-10, 10:28
1. Erdoan: Turqia nuk u ngjan vendeve tė tjera
Erdoan vlerėsoi diskutimet rreth zhvendosjes sė boshtit, njė temė mjaft e nxehtė kjo e rendit tė ditės nė Turqi dhe bėri deklarata mjaft tė rėndėsishme.


Kryeministri Rexhep Tajip Erdoan, nė kuadėr tė turneun e tij tė Detit tė Zi, vizitoi dje qytetet Trabzon dhe Rize.Erdoan vlerėsoi diskutimet rreth zhvendosjes sė boshtit, njė temė mjaft e nxehtė kjo e rendit tė ditės nė Turqi dhe bėri deklarata mjaft tė rėndėsishme."Na qenka duke shkarė boshti i Turqisė, sipas tyre po na kėrcėnojnė. U bėj thirrje mediave ndėrkombėtare me mbėshtetje izraelite dhe mashave tė tyre. Turqia nuk i ngjan asnjė vendi tjetėr", tha Kryeministri Erdoan.Pasi vuri nė dukje se Turqia nuk do tė mbetet spektatore ndaj ngarjeve nė rajonin e saj, Shefi i Qeverisė turke u dha njė pėrgjigje tė ashpėr atyre qė drejtojnė pyetjen "Pėrse Turqia interesohet kaq shumė me Gazėn?"Erdoan foli kėshtu: "Ata thonė ē'punė ka Turqia nė Gaza, por nuk pyesin ē'do SHBA-ja nė Irak. Ashtu siē gjyshėrit tanė 500 vjet mė parė u dolėn pėr zot ēifutėve qė u dėbuan nga Spanja, ashtu edhe ne sot u dalim pėr zot vėllezėrve tanė nė Palestinė."2. Davutollu: Hetimi i brendshėm i Izraelit pėr ne nuk ka asnjė vlerė
"Nuk kemi aspak besim, se njė vend, i cili sulmon nė ujėra ndėrkombėtare njė flotilje civile, tė bėjė mė pas njė hetim tė paanshėm", u shpreh Davutollu.Ministri i Punėve tė Jashtme tė Turqisė, Ahmet Davutollu, tha se hetimi i cili do tė fillohet nė lidhje me sulmin e Izraelit ndaj anijeve me ndihma pėr Gazėn, duhet patjetėr tė jetė njė hetim ndėrkombėtar.Davutollu bėri kėtė deklaratė: "Nuk kemi aspak besim, se njė vend, i cili sulmon nė ujėra ndėrkombėtare njė flotilje civile, tė bėjė mė pas njė hetim tė paanshėm.""Ne kėrkojmė nga Kombet e Bashkuara njė komision, qė tė jetė direkt nėn kontrollin e Kombeve tė Bashkuara, me njė kryesi tė paanshme dhe me pjesėmarrjen e Turqisė dhe Izraelit. Dhe do tė jemi kėmbėngulės nė kėtė kėrkesė tonėn. Kushdo le tė thotė ētė dojė, Turqia ėshtė vendi qė humbi shtetasit e saj. Madje edhe njė nėnshtetas amerikan ka humbur jetėn. Ne mendojmė se SHBA-ja do tė jetė njė ndjekėse e tė drejtės sė jetės sė shtetasit tė saj. Nuk kemi aspak besim se Izraeli, i cili duke shkelur tė gjitha rregullat e drejtėsisė ndėrkombėtare, sulmoi njė flotilje civile nė ujėra ndėrkombėtare, tė mund tė drejtojė njė hetim tė tillė tė paanshėm. Ne kėrkojmė me kėmbėngulje, qė komisioni i ri tė jetė njė komision ndėrkombėtar dhe asnjė kėrkim i njėanshėm, i bėrė nga ana e Izraelit, nuk pėrfaqėson ndonjė vlefshmėri pėr ne. I kushtojmė njė rėndėsi tė veēantė faktit, qė t'ia bėjmė tė ditur kėtė gjė shoqėrisė ndėrkombėtare dhe aleatėve tanė"- u shpreh Davutollu.
__________________

premium
15-06-10, 11:11
Nuk e ngjan vendeve tė tjera sepse ėshtė nė vendin e tretė me forcė nė kuadėr tė NATO;s .
Erdogani kjart deklarohet se Turqia nuk dotė mbetet me goje tė mbyllur pėr aktet terroriste e ushtruara nga Israelitet , Tani Turqia me kryesin e Erdoganit reagon ashpėr kundėr padrejtsive se ndodhen nė tokat Islame.
InshAllah Allahu dasht tė ngrit zėrin e Erdoganit deri te shtetet Arabe qė tė zgjohen nga gjumi i thellė dhe tė bashkohen me njė fe , me njė qėndrim.'' njė shkop thehet ma lehtė sesa shkopinjtė e tubuar shtirė eshte per tė thyer !

murrizi
19-07-10, 10:55
Economist: "Turqia, miku mė i ngushtė i Serbisė"

http://gdb.rferl.org/4EFEE98F-956C-45B1-8B42-605F2F8FAFF8_w527_s.jpg (http://gdb.rferl.org/4EFEE98F-956C-45B1-8B42-605F2F8FAFF8_mw800_mh600_s.jpg) Presidenti i Serbisė, Boris Tadiq, dhe kryeministri i Turqisė, Rexhep Taip Erdogan.

16.07.2010
Nėse Serbia vazhdon luftėn kundėr Kosovės, vendet e BE-sė do ta lėnė jashtė Beogradin. Turqia duket si startegjia e daljes.

Serbia po shikon nė tė shkuarėn, por edhe drejt sė ardhmes. Mė 11 korrik, presidenti serb, Boris Tadiq, nderoi rreth 8000 viktima boshnjake tė masakrės sė Srebrenicės.

Nė tė njėjtėn kohė, nė veri tė Serbisė, nė Novi Sad, tė rinjė nga gjithė Evropa po shijonin festivalin vjetor tė muzikės Exit.

Emri i festivalit u zgjodh nga organizatorėt pėr tė gjetur njė dalje nga nacionalizmi serb, derisa pas 10 vjetėsh ėshtė shndėrruar nė njė nga destinacionet mė tėrheqėse tė verės pėr mijėra tė rinj nga i gjithė kontinenti.

Pėr ta, luftėrat e Serbisė janė diēka e lexuar nė librat e historisė, e qė nė verė kanė mbetur nė fund tė ēantave tė shkollės.

Padyshim, nuk ėshtė kėshtu pėr tė gjithė. Ratko Mlladiq, komandanti i serbėve nė masakrėn e Srebrenicės, vazhdon tė mbetet nė arrati, ndonėse kėrkohet nga Gjykata Ndėrkombėtare pėr ish-Jugosllavinė si i akuzuar pėr gjenocid.

Nė fjalimin e tij para trupave serbe, pas masakrės sė Srebrenicės, Mlladiq tha se e kishte ēliruar qytetin nga “turqit” - njė term fyes qė pėrdorej pėr boshnjakėt.

Si pėr ironi, tani Turqia duket tė jetė miku i ri mė i mirė i Serbisė. Pas pjesėmarrjes nė pėrkujtimin e Srebrenicės, Rexhep Taip Erdogan, kryeministri turk, vizitoi Beogradin.

Njė numėr marrėveshjesh u nėnshkruan mes dy vendeve, pėrfshirė heqjen e vizave. Pakti pėr tregtinė e lirė do tė hyjė nė fuqi nė shtator.

I shoqėruar nga Tadiqi, kryeministri Erdogan vizitoi Sanxhakun, rajon me shumicė boshnjake nė Serbi, ku dy udhėheqėsit hapėn qendrėn kulturore turke.

Gjatė vitit tė fundit, Turqia ka filluar tė luajė njė rol mė aktiv nė Ballkanin Perėndimor, duke punuar pėr tė pajtuar serbėt e boshnjakėt nė Bosnjė dhe grupet rivale myslimane nė Sanxhak.

Ndėrhyrjet e mėhershme tė Turqisė nė rajon nuk kanė qenė shumė tė mirėpritura.

http://gdb.rferl.org/730BBE91-3F8C-4095-B148-DC6CD7AD7B81_w270_s.jpg (http://gdb.rferl.org/730BBE91-3F8C-4095-B148-DC6CD7AD7B81_mw800_s.jpg)
Festivali Exit
Festivali Exit organizohet nė njė kėshtjellė pranė Danubit, ndėrtuar nga austriakėt 300 vjet mė parė, nė pėrpjekje pėr tė mbrojtur territoret nga Perandoria Osmane. Por, natyrisht qė kėshtjella ka njė pamje mė mikpritėse sot.

Organizatorėt, megjithatė, thonė se numri i pjesėmarrėsve, nė veēanti nga Serbia dhe ish-Jugosllavia, kėtė vit ka rėnė ndjeshėm, pėr shkak tė goditjes nga kriza ekonomike.

Me gjithė deklaratat e zyrtarėve pėr rritje ekonomike, besimi ėshtė lėkundur. Njė tjetėr arsye ėshtė ngadalėsimi i procesit tė integrimit tė Serbisė nė BE.

Shumė tremben se Kosova mund ta ngadalėsojė kėtė ritėm edhe mė shumė. Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė do tė japė opinionin kėshillėdhėnės mė 22 korrik lidhur me ligjshmėrinė e pavarėsisė sė Kosovės.

Serbia, pas kėsaj, planifikon tė kėrkojė nga Asambleja e Pėrgjithshme miratimin e njė rezolute, ku do tė bėhet thirrje pėr bisedime tė reja pėr statusin e Kosovės.

Por, udhėheqėsit e Serbisė kanė marrė paralajmėrime se ky hap do t’i irritojė vendet qė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, 22 nga tė cilat janė vende tė BE-sė.

Serbia ka bėrė kėrkesėn pėr tė marrė statusin e vendit kandidat nė BE. Por, Gjermania e ka bėrė tė qartė se preferon njė periudhė pushimi sa i pėrket zgjerimit, pas hyrjes sė Kroacisė. Kjo e fundit pritet tė anėtarėsohet nė vitin 2012 apo 2013.

Nėse Serbia vendos tė vazhdojė luftėn pėr Kosovėn, Gjermania dhe vendet e tjera e kanė justifikimin e pėrkryer qė ta lėnė Serbinė jashtė.

Qėllimi strategjik i Serbisė ėshtė anėtarėsimi nė Bashkimin Evropian, thotė minisitri i Tregtisė, Millosavleviq. Por, ai shton se nėse ka vonesa nė kėtė drejtim, vendi do t’i forcojė marrėdhėniet me Rusinė, Kinėn dhe Turqinė.

Pas dy vjetėsh, mbushet njė shekull nga koha kur Turqia u dėbua nga Ballkani, pas mė shumė se 500 vjetėsh qėndrimi. E ja ku ėshtė Turqia sėrish. Duket sikur nuk u ikėn dot rrugėve tė ēuditshme tė historisė. (i.b.)

Izraeliti
19-07-10, 13:02
Po, Turqia nė krye me kryeministrin Erdogan ka thelluar bashkėpunimin dhe mardhėniet me Rusinė, e kjo nėnkupton edhe miqėsin me Serbinė (vėllaun e vogėl tė Rusisė).

Pėr neve nuk duhet tė ishte befasi, sepse Turqia ka luajtur ksi lloj politike edhe nė vitet 1878-1912. Ku i mundėsoi daljen nė Mesdhe, Rusėve-Serbėve-Malazezėve nė kurriz tė Shqipėtarve (Ulqini, Tivari, Budva).

Por lajmi i mirė ėshtė, se sot Turqia nuk ėshtė faktor qė vendos pėr fatin e shqipėtarėve, dhe miqėsia me Serbinė do tė ketė efekte neutrale nė Shqiptari.

Tung, Izraeliti

Daglasi
19-07-10, 13:16
[quote=Izraeliti]Po, Turqia nė krye me kryeministrin Erdogan ka thelluar bashkėpunimin dhe mardhėniet me Rusinė, e kjo nėnkupton edhe miqėsin me Serbinė (vėllaun e vogėl tė Rusisė).

Pėr neve nuk duhet tė ishte befasi, sepse Turqia ka luajtur ksi lloj politike edhe nė vitet 1878-1912. Ku i mundėsoi daljen nė Mesdhe, Rusėve-Serbėve-Malazezėve nė kurriz tė Shqipėtarve (Ulqini, Tivari, Budva).

Por lajmi i mirė ėshtė, se sot Turqia nuk ėshtė faktor qė vendos pėr fatin e shqipėtarėve, dhe miqėsia me Serbinė do tė ketė efekte neutrale nė Shqiptari.

Ne shekullin 21 esht mire me i pas marredheniet e mira me secilin shtet,apo me i rregullue problemet me diplomaci.

Neve nuk na ka faj asgje Turqia qe ishim ne SHqiptaret ne anen e Turqis,ne kete kohe 1878-1912,e keto shtetet tjera balkanike me rusin,edhe luften Turqia e humbi me deme te medhaj te asaj kohe ne njerez e ne toka ,qe i kishte te okupuar,ne kete rast toka apo vilajete me shumice SHqiptare,

Turqia ka interesin e vet tregtar me serbin, edhe shume prej turqve qe jetojn ne perendim,e kan udhen per serbi,keshtu ma mire me rregullue punet,e jo si keta tont as qe bejn asgje,a po e shihni se po na duhet vize neper Kroaci,nuk duhet te kemi ne mendje komunzmin, e ka me than jemi demokrat,komunstet e kan pas kete politik,une ban te kem marredhenie te mira me te gjithe ,por ti me askend.

Izraeliti
19-07-10, 13:32
Daglasi: Ne shekullin 21 esht mire me i pas marredheniet e mira me secilin shtet,apo me i rregullue problemet me diplomaci.

Neve nuk na ka faj asgje Turqia qe ishim ne SHqiptaret ne anen e Turqis,ne kete kohe 1878-1912,e keto shtetet tjera balkanike me rusin,edhe luften Turqia e humbi me deme te medhaj te asaj kohe ne njerez e ne toka ,qe i kishte te okupuar,ne kete rast toka apo vilajete me shumice SHqiptare,

Turqia ka interesin e vet tregtar me serbin, edhe shume prej turqve qe jetojn ne perendim,e kan udhen per serbi,keshtu ma mire me rregullue punet,e jo si keta tont as qe bejn asgje,a po e shihni se po na duhet vize neper Kroaci,nuk duhet te kemi ne mendje komunzmin, e ka me than jemi demokrat,komunstet e kan pas kete politik,une ban te kem marredhenie te mira me te gjithe ,por ti me askend. Une nuk i kritikova mardhėniet e Turqisė me Serbinė e as me Rusinė, por vetėm tregova se ato tashmė janė thelluar nė tė gjitha fushat. Dhe se nuk ėshtė hera e parė qė Turqia bėnė lidhje tė tilla.

E kam shumė tė qartė se kėto i bėnė pėr interesat e veta shtetrore e civile, siq e kam poashtu tė qartė se edhe nė vitet 1878 - 1912 e ka bėrė pėr ineteresat e veta shtetėrore.

Daglasi
19-07-10, 22:39
Une nuk i kritikova mardhėniet e Turqisė me Serbinė e as me Rusinė, por vetėm tregova se ato tashmė janė thelluar nė tė gjitha fushat. Dhe se nuk ėshtė hera e parė qė Turqia bėnė lidhje tė tilla.

E kam shumė tė qartė se kėto i bėnė pėr interesat e veta shtetrore e civile, siq e kam poashtu tė qartė se edhe nė vitet 1878 - 1912 e ka bėrė pėr ineteresat e veta shtetėrore.

Sinqerisht me pelqen debati me ty,edhe ta respektoj mendimin, edhe qe ne disa raste nuk pajtohemi ne mendime kjo esht tjeter ,kryesore ta respektojm mendimet

Ashtu edhe une mendoj qe Turqia ne kete kohen e fundit si shume po i afrohet lindjes e po largohet nga perendimi,

viti 1878-1912 ka qen histori qe na esht i impunuar nga motra"partia komuniste e rusis" e partis komuniste shqiptar,kurse e verteta esht qe rusia edhe turqia kan qen ne bisedime te berlinit e te londres,kurse Anglia,Franca,GJermonia dhe perandoria austro-hungarez kan qen si ndermjetes edhe e kan gjet zgjidhjen ne mes,si esht situata e“ asaj kohe edhe cka kerkojshin rusia e perandoria osmane“,qe do te thote me kompromis, esht arrit marreveshja perfat te keq qe ne SHqiptaret e kemi vuajtur me coptimin e marrjen e vilajetev shqiptare e me shume toka SHqiptare jasht se mbrenda,se SHTETIT SHQIPTAR;por nuk na ka faj tash Turqia, pse ateher nuk banen kryengritje me kohe,pse nuk kishem njerez te afte me gjet sa me shume aleat neper evrope e bote,por gjithmon na pengon, jo me kete sban me pas aleat,se edhe ky shtet esht aleat i armikut,shihe serbia shume mire e din sa armatim e tjera ndihma i ka dhan Turqia muslimaneve te bosnjes prej vitit 1992 ,por kesaj serbis,nuk i pengon edhe ban marredhenie te mira edhe vet me at shtet.

Izraeliti
20-07-10, 13:00
Sinqerisht me pelqen debati me ty,edhe ta respektoj mendimin, edhe qe ne disa raste nuk pajtohemi ne mendime kjo esht tjeter ,kryesore ta respektojm mendimet

Ashtu edhe une mendoj qe Turqia ne kete kohen e fundit si shume po i afrohet lindjes e po largohet nga perendimi,

viti 1878-1912 ka qen histori qe na esht i impunuar nga motra"partia komuniste e rusis" e partis komuniste shqiptar,kurse e verteta esht qe rusia edhe turqia kan qen ne bisedime te berlinit e te londres,kurse Anglia,Franca,GJermonia dhe perandoria austro-hungarez kan qen si ndermjetes edhe e kan gjet zgjidhjen ne mes,si esht situata e“ asaj kohe edhe cka kerkojshin rusia e perandoria osmane“,qe do te thote me kompromis, esht arrit marreveshja perfat te keq qe ne SHqiptaret e kemi vuajtur me coptimin e marrjen e vilajetev shqiptare e me shume toka SHqiptare jasht se mbrenda,se SHTETIT SHQIPTAR;por nuk na ka faj tash Turqia, pse ateher nuk banen kryengritje me kohe,pse nuk kishem njerez te afte me gjet sa me shume aleat neper evrope e bote,por gjithmon na pengon, jo me kete sban me pas aleat,se edhe ky shtet esht aleat i armikut,shihe serbia shume mire e din sa armatim e tjera ndihma i ka dhan Turqia muslimaneve te bosnjes prej vitit 1992 ,por kesaj serbis,nuk i pengon edhe ban marredhenie te mira edhe vet me at shtet. Shoki, shumė faleminderit pėr respektin. S'do me thanė se duhet me u pajtu nė tema politike, sepse nė politikė gjithmonė ka vend pėr kundėr argumente.

Nė vitet 1878 - 1912, Partia Komuniste e Rusisė nuk ishte nė skenen politike fare. Ajo hyri nė skenen politike tek nė vitet 1917-1923 pėrmes njė revolucioni. Po nejse, nuk ėshtė me rėndėsi kjo, por e rėndėsishme ėshtė qė kompromisi u arrit pėr daljen e Rusisė nė Detin Mesdhe nė kurriz tė shqipėtarėve. Turqit kanė mujt me i dhanė Rusėve Antalinė ose Izmirin, e jo qytetet tona (Budva, Bari, etj).

Une pajtohna me ty se tėrheqja e paraleles nė mes marrveshtjeve tė sotshme edhe tė atėhershme ėshtė paksa e sikletshme, sepse sot Turqia ndodhet nė kushte shumė mė komode ekonomiko-politike se atėherė. Mirėpo une jam shumė i sigurtė qė tė gjitha kompromiset turko-sllave nė kurriz tė shqipėtarėve, janė bėrė pėr shkak tė interesave turke nė Kaukaz, e kjo mė iriton mua.

Gjithashtu ajo qė mė ēmend, ėshtė ndarja e Shqipėrisė nė Vilajete, Vilajetet nė Krahina, e Krahinat nė Bajraqe, vetėm pėr ta zhdukur identitetin shqipėtar si tėrėsi. Dhe ajo ndarje e atėhershme nga Turqia, vazhdon tė jet prezente edhe sot, vetėm se tash vilajetet shqipėtare nuk kontrollohen nga Turqia, por sllavėt e grekėt (perjashtim bėri Kosova ne vitet e fundit).

tung e me t'mira!

Daglasi
20-07-10, 13:13
[quote=Izraeliti]Shoki, shumė faleminderit pėr respektin. S'do me thanė se duhet me u pajtu nė tema politike, sepse nė politikė gjithmonė ka vend pėr kundėr argumente.

Nė vitet 1878 - 1912, Partia Komuniste e Rusisė nuk ishte nė skenen politike fare. Ajo hyri nė skenen politike tek nė vitet 1917-1923 pėrmes njė revolucioni.

E vertet esht ,por une e mendova ne kohen kur ishin motra partiakomuniste shqiptare me partin komuniste ruse 1943-19XX qe do te thote qe historianet ne SHqiperi ne kete kohe, mbas luftes se dyte,kan shkrue si ka pas qef regjimi i enverit , cka per fat te keq SHqiptaret neper shkolla kena mesue,(por shyqyr qe jan tu ardhe e do vin me kohe te gjitha te verteta me kohe), Turqia na coptoj me evropen plak etj etj ,vec se ne SHqiptaret me pas urrejtje ndaj vendev te fuqishme, e mos me pas miq,por me pas armiq sa me shume, kalomir i nderuar.