PDA

View Full Version : Jetė apo imagjinatė


njona
29-09-03, 18:53
jete apo imagjinate

Te gjithe themi se jetojme,

por cfare eshte jeta?

Shume njerez(ketu perfshihem dhe une),mendojne se cdo veprim qe bejme eshte thjesht pjelle e imagjinates,

Po imagjinata cfare eshte atehere?

kush ka lindur ne fillim jeta apo imagjinata per te jetuar?

kqyrim_qysh_del_fundi
01-10-03, 11:31
urime per temen njona dhe sipas mendimit tim pergjigjen mundem me thon qe me spari ka lind imagjinata e masndena jeta..... qaq sa di po e threm sjam me teper e sigurt sa i perket pyetjes se parashtruar ne vazhdim....... .

TONINO
05-10-03, 22:43
Pershendetje si jeni tė gjith.NJONA smos meja zgjat ma shum, si mos tė ishte jeta si pas teje si ka mundesi njeriu tė imagjonin?

__________________________________________________ ___________

Geto_21

London-Tironc
15-11-03, 02:15
jete apo imagjinate

Te gjithe themi se jetojme,

por cfare eshte jeta?

Shume njerez(ketu perfshihem dhe une),mendojne se cdo veprim qe bejme eshte thjesht pjelle e imagjinates,

Po imagjinata cfare eshte atehere?

kush ka lindur ne fillim jeta apo imagjinata per te jetuar?Imagjinata eshte faktor i jetes.eshte prodhim i saj.Gjithkush desheron nje jete me te mire,prandaj edhe imagjinata lindi ne funksion te kesaj deshire.Por pyetja ime do te ishte:-Duhet imagjinata ti tejkaloje motivet e vertetat te jetes?

muslim
21-11-03, 21:54
tung London-Tironcper Ramazan qe ske agjeru ,apo ke agjeru,festa e Bajramit eshte per muslimanet.E sa i perket rakijes ,muslimanet nuk pine raki.... te lutem mos u perzi me ramazan dhe raki. nuk te takon me fol dicka cka nuk dine....por nese don me U udhezu kerko!........te drejten dhe te vertetenbere jeten tende sa me te lumtur

python
22-11-03, 21:19
NJONA ahhaha :D ti pergjigjem pyetjes tende me se lehti eshte qe te sugjeroj ta shikosh MATRIX TRILOGY por ende nuk jan dal te tri-at pra prit edhe disa muaj edhe tani to ta kesh pergjigjen tende.tung

python
22-11-03, 21:50
njona une hulumtova pak edhe kam edhe disa sugjerime pra ndegjo albumin e IRON MAIDEN (brave new wrold) pra 3 keng kan te bej me cka kerkon ti e para eshte brave new wrold a dyta dream of mirrors blood brothers

mirolf
18-12-03, 19:16
si te imagjinosh kur je pa jete.

pra se pari ka lind jeta dhe pastaj imagjinata.disa inagjianta mund ti kthejme ne realitet.

dhe vetem puna dhe dituria e kthen imagjinaten ne realitet.

por mos imagjino shume sikur psh te jesh SUPERMAN.por imagjion si te besh nje jete te lumtur dhe normale dhe te jetosh ne

nje ambient ku jetone njerezit e paqes,dhe po ashtu te krijosh familje.gjitmon imagjino positiv e jo negative.urime viti i ri dhe paqi shendet dhe qofshi te lumtur gjithe jeten.

nezi
27-02-04, 09:47
"JETA ESHTE NJE ENDERR E PERKOHSHME" _ Por un them eshte LIGJ per te jetuar , dhe besuar. Mos besoni ne gjera qe ju shkaktojne dem e dhembje. Besoni se autosugjestioni eshte ne gjendje te ju frymezoje, e te ju jap force,si dhe te ju coje ka nje ardhmeri me e mire...

qika_pr
29-05-04, 16:55
Imagjinata apo jeta
e para eshte jeta eshte e pa kuptim pa imagjinat
Nese njeriu nuk kishte pas imagjinat ne tani kishim qen duke kedhend dru a qur e jo ne internet,
Jeta mundesoj imagjinaten e imagjinaten mundeson jeten me te mir
kaq

turisti
19-08-04, 17:16
Pershendetje.IMAGJINATA eshte BURIMI I ENERGJIONIT te NJERIUT PER JETEN.NJeriu pa imagjinate eshte si tunelli pa drite.... :wink:

Arb
10-02-05, 20:18
jete apo imagjinate

Te gjithe themi se jetojme,

por cfare eshte jeta?

Shume njerez(ketu perfshihem dhe une),mendojne se cdo veprim qe bejme eshte thjesht pjelle e imagjinates,

Po imagjinata cfare eshte atehere?

kush ka lindur ne fillim jeta apo imagjinata per te jetuar?

Thelle paske hy cike bre!

Thirre Sokratin, se ai te pergjigjet!

artani_style
13-04-05, 17:27
zoti kur na ka fal neve na ka fal pa imagjinata na e zbulum ate edhe shum sene tjera si armet nucleare ato si ka kriju zoti por njeri pra na kena kriju shum sene edhe vet ashtu edhe imagjinaten por imagjinaten duhet me shfyrtezu duhet me dit qysh

Makaveli
15-04-05, 16:02
Me pare eshte krijuar imagjinata apo jeta?Tem e qelluar kjo :wink:
Sipas mendimit tim ambienti,njeriu,jeta pastaj vijojn gje sende tjera siq jan imagjinata ..ejt..Relativisht njeriut i duhet jetė per te krijuar ambientin duke zhvilluar jeten e tij dhe sipas imagjinates njeriu planifikon menyren e raealizimit te nje qellimi ne jetė por sukseset varren krejt nga pėrgatitjet e atij individi apo menyra se si e planifikon .
Nga kjo rrjedh qe fillimisht eshte njeriu pastaj vion imagjinata dhe per tu plasuar ne koridoret e e pa prekshme te jetes,personazhi anėtarėsohet thellė ne menyren e imagjinates per te krijuar diqka qe ndonjeher nuk ka mundur te mbijetoj...
Ky ishte mendimi im ..! :wink:

Fleta
18-04-05, 14:59
- Pershendetje-


- Me pelqeu mendimi i Turistit( i cmoj larte shrimet e tij)ku shkrou se NJERIU PA IMAGJINATE ESHTE SI TUNELI PA DRITE,kjo eshte me se e vertete.
Imagjinata eshte ajo e cila e ben te ndryshem secilin prej nesh.
Ajo eshte produkt i deshires dhe vullnetit.........
Pa imagjinate mendoj se nuk ja asgje...


PS: per deri sa i shkrova keto 2-3 fjale mu kujtua kenga e John Lenon :arrow: IMAGINE :wink:

jadore
06-01-06, 00:07
--mendoi;
-----nje jete pa imagjinat nuk jetohet!!- as nje imagjinat pa nje jete nuk mund te jetesohet !!-

Makaveli
06-01-06, 14:39
"JETA ESHTE PER TA JETUAR E JO PER TA KUPTUAR ATE" cac :lol:

jadore
06-01-06, 15:17
"JETA ESHTE PER TA JETUAR E JO PER TA KUPTUAR ATE" cac :lol:

bravo!!!!!!
-jetojme qe te kuptojme!!--.......kuptojme !!-qe te jetojme(haha )

turisti
06-01-06, 16:27
"JETA ESHTE PER TA JETUAR E JO PER TA KUPTUAR ATE" cac :lol:

Dikush jeton,por :lol: NUK KUPTON :lol: - si i thojne pra kesaj???Ēka eshte ateherit jeta????

jadore
06-01-06, 16:38
"JETA ESHTE PER TA JETUAR E JO PER TA KUPTUAR ATE" cac :lol:

Dikush jeton,por :lol: NUK KUPTON :lol: - si i thojne pra kesaj???Ēka eshte ateherit jeta????

-- Turist-i pyete Makaveli-n !! ka koncept idealistik rreth kesaj teme !!

p.s(edhe pse-Ai- shkruan shume bukur dhe kjarte si duket ka pedorur vetem nje thenje ??!!)

turisti
06-01-06, 16:43
Po,me siguri do te pergjigjet Makaveli.Une mendoj qe duhet analizuar jeten nga te gjitha kendeve,sepse dihet qe :lol: pjekuria :lol: - vjen me kohe sepse behemi me te pervuar.....

jadore
06-01-06, 16:50
--Po nese Makavelli nuk e ka arritur moshen madhore ????
megjithat --AI ka koncepte te sakta per mua rreth asaj qka shkruan!!
(sigurisht dhe qe dine pse kete thenje e vendosi ne kete rubrik??!!)presim??!!!!

turisti
06-01-06, 17:47
--Po nese Makavelli nuk e ka arritur moshen madhore ????
megjithat --AI ka koncepte te sakta per mua rreth asaj qka shkruan!!
(sigurisht dhe qe dine pse kete thenje e vendosi ne kete rubrik??!!)presim??!!!!

Secili i ka vizionet e veta te jetes dhe e perjeton ndryshe,a sa i perket moshes madhore,ajo arrihet me shpejte nese ne jete " kopjojme me pak ".

Makaveli
07-01-06, 02:14
Unė pėrsonalisht kam njė moto timen"Jam per mos me dit se msona" :lol:

Fakti se nuk mund tė depertojme ne thellesi tė sekreteve tė trupit tonė,
se nuk arrijme tė kuptojmė plotėsisht elektricitetin apo motorin me djegie tė brendshme,nuk na pengon qė tė vėm nė pėrdorim ato qė kemi mėsuar Dhe fakti se unė nuk arrij tė kuptoj plotėsisht misterin e lutjes dhe tė religjionit,nuk mė vė pengesė qė unė tė ndjek njė mėnyrėtimen tė jetuari e cila pėrmes besimit tim ėshtė pasuruar dhe lumturuar mahnitshem.
Mė nė fund jam duhe alanizuar dhe korigjuar thellėsin e mijėra energjive tė brendhsme"duke u munduar ta ruaj atė qė di nga jeta dhe ta mėsoj atė qė nuk di"nga ata qė interesohen tė dinė diqka....

Me gjith rrespektin :Makaveli :lol:

turisti
07-01-06, 19:59
Unė pėrsonalisht kam njė moto timen"Jam per mos me dit se msona" :lol:

Fakti se nuk mund tė depertojme ne thellesi tė sekreteve tė trupit tonė,
se nuk arrijme tė kuptojmė plotėsisht elektricitetin apo motorin me djegie tė brendshme,nuk na pengon qė tė vėm nė pėrdorim ato qė kemi mėsuar Dhe fakti se unė nuk arrij tė kuptoj plotėsisht misterin e lutjes dhe tė religjionit,nuk mė vė pengesė qė unė tė ndjek njė mėnyrėtimen tė jetuari e cila pėrmes besimit tim ėshtė pasuruar dhe lumturuar mahnitshem.
Mė nė fund jam duhe alanizuar dhe korigjuar thellėsin e mijėra energjive tė brendhsme"duke u munduar ta ruaj atė qė di nga jeta dhe ta mėsoj atė qė nuk di"nga ata qė interesohen tė dinė diqka....

Me gjith rrespektin :Makaveli :lol:

:lol: Energjionet e brendshmet jane lėnde djegėse te ideve tona te cilat :lol: " jemi pėr mos me dit se mėsohemi." :lol: