PDA

View Full Version : SMS- Mbushi 11 vjet


Murgesha
23-01-04, 11:17
Para 11 vjetėve u zbulua SMS-porosia. SMS-porosia e parė nė botė ishte njė urim pėr krishtlindje dėrguar mė 3 dhjetor 1992 dhe pėrmbajtjtja e porosisė ishte "Merry Christmas". Suksese i SMS u bė qė edhe Britania e Madhe tė shtijė zbulimin e SMS nė listat mė tė pėrmendura tė shtetit. Dhe sot vlerėsohet se vetėm vjet janė dėrguar 250 miliardė SMS nė gjithė botėn. SMS i parė i dėrguar nė botė mė 3 dhjetor 1992 u dėrgua nga inxhinieri Neil Papworth, nga firma teknologjike Britanike "VODAFONE". Disa nė atė kohė mendonin se ėshtė njė gjė e marrė zbulimi i SMS duke pasur parasysh se nė atė kohė ishte "luksus" telefoni mobil, dhe se ishte gjė e marrė sepse duke patur telefonin nė dorė, duhet tė shkruash SMS. Por ndodhi ajo qė nė vitet e fundit tė 90-tave SMS u bė shumė mė i pėrdorur se mobil telefoni. Por SMS ndihmoi nė gjithė botėn pėr shkrim lexim tė njerėzve e sidomos tė fėmijėve. Kjo ndihmoi qė edhe fėmijėt shqiptarė nė diasporė tani dijnė tė shkruajnė ngapak shqip. SMS e kanė edhe koeficientin e shenjave tė caktuar me 160, gjė qė ndihmoi qė edhe njerėzit tė jenė mė tė shkurtė e mė konkret. Shumicės e tė rinjėve, SMS ua dha mundėsinė qė tė shprehin edhe dashuritė njėri tjetrit me poezi, dhe kjo bėri qė nė Angli tė hapin njė konkurrencė me poezi tė dashurisė. Konkuruan 5000 ndėrkaq fituese ishte 24 vjeēarja Emma Passmore prej Londre.

Murgesha
23-01-04, 11:21
MOBILI CINGĖRRON KUR FOTOGRAFON
Nė Korenė Jugore nė tė ardhmen tė gjithė telefonat mobil do tė bėjnė njė zė shumė tė fortė kur do tė fotografojnė. Nė kėtė mėnyrė do tė largohet mundėsia qė tė fotografohesh p.sh. nė dyqan kur je i zhveshur nė dhomėn pėr tė provuar tesha (garderobė), kur je e zhveshur nė plazh, si dhe pėr spionim nėpėr punė zyrtare do tė hėhet rėndė. Mundėsitė janė qė nė Korenė Jugore edhe mobilat e importuar nga jashtė do tė kontrollohen dhe do tė bėjnė njė zė me 65 dB kur kur do tė shkrepojnė pėr foto. Ndėrkaq merret vesh se nuk do tė jetė mė mundėsia pėr t'ia larguar zėrin.

SONI BĖN KĖLYSH
Kompania elektrnike SONY muajn e kaluar bėni njė gjeneratė tė re kėlysh (qen) AIBO. E mira e kėtij qeni ėshtė se, ai trgon ndjenjat e tij shumė mė mirė nga qentė e gjall. 28 lloje lamba diode me ngjyrė tė bardhė, kuqe, gjelbėrt dhe kaltėr se sa qeni ėshtė i ndjeshėm. Verzioni i tashėm ėshtė shumė mė i mirė nga AIBO i vjetėr i mėparshmi i cili kishte vetėm dy dioda, njė tė gjelbėrt qė tregonte se AIBO ishte i gėzuar dhe njė diodė tė kuqe qė tregonte se AIBO ėshtė i jo i kėnaqur. AIBO ka kodin shitės ESR-7. Ju mund ta porositni nga muaji dhjetor dhe ju vjen me postė nė shtėpi. Por mos harroni se ēmimi ėshtė pėrafėrsisht 1500 euro.

Marre nga revista www.aktuale.tk

Murgesha
23-01-04, 11:25
Se sa te kujdesshem jane kinezet lexoni me poshte.

MISS E SHĖMTUARA U GJET NĖ KINĖ
Krahas konkurencės me Miss World, nė Kinė gjinia femrore e botės pat edhe mundėsinė pėr tė fituar ēmimin si Miss mė e Shėmtuara. 50 femrat mė tė shėmtuara morrėn pjes nė konkurencenė, ku premia kryesore ishte njė operacion plastik me vlerė prej 10000 euro. Njė vajzė 26- vjeēare fitoi, pasi qė juria kryesore vlerėsoi se ajo do tė ishte mė e gėzuara e operacionit plastik, shkran The Sunday Morning Post. Lideri i klinikės qė ka tė drejtėn e operacioneve plastike nė Kinė, shpreson se kjo vajzė mbrenda dy jave do tė ndryshojė nė njė vajzė krejtėsisht tjetėr. Ndėrsa krahas kėtij manifestimi nė ishullin kinez Hainan, u mbajt spektakli Miss World me rreth 100 Miss-e.

mendim
20-03-04, 17:25
Hej na thuni naj nje me dergu sms falas

rilinda
08-11-05, 14:43
Hej na thuni naj nje me dergu sms falas

po kerkoj edhe po hulumtoj edhe une po deri tash pa sukses te gjitha :(

enesi_21
08-11-05, 17:19
OK po ua dhane nje ndihme

www.agentsms.com ka 30 sms ne muaj gratis, pastaj vetem 5 ke mundesi me i dergu ne dite dhe vetem 1 ne dite ne ne njejtin numer ama ke mundesi ku do ne bote te dergosh.

Kaq sa per fillim

enesi_21

rilinda
08-11-05, 19:58
flm Enis, e kom provu edhe ket faqe po spo punon :(

enesi_21
08-11-05, 20:58
flm Enis, e kom provu edhe ket faqe po spo punon :(

Nje korigjim moter e jam enesi e jo enisi.
Me pastaj ben ben kjo faqe une me kete dergoj sms, tash ne kete kohe vetem se duhesh me dite me e konfiguru.

Ngeleni te pershendetur nga une enesi_21

rilinda
08-11-05, 21:23
m'fal eneisi_21.

o u mbyll qekjo faqe www.angentsms.com, provo qoja najkut naj sms qetash edhe e she.

rilinda
08-11-05, 21:25
m'fal eneisi_21.

o u mbyll qekjo faqe www.angentsms.com, provo qoja najkut naj sms qetash edhe e she.

m'fal enesi_21

o u mbyll qekjo faqe www.angentsms.com, provo qoja najkut naj sms qetash edhe e she

andromeda_rock
01-12-05, 18:55
m'fal eneisi_21.

o u mbyll qekjo faqe www.angentsms.com, provo qoja najkut naj sms qetash edhe e she.

m'fal enesi_21

o u mbyll qekjo faqe www.angentsms.com, provo qoja najkut naj sms qetash edhe e she

www.agentsms.com ende ban amo kur ja nis me u hap faqja duhet me bo diqka per me bo qe do tjera po ja u jap

www.sumrise.ch
www.bluewin.ch
www.mtnsms.com
www.cbfsms.comwww
www.email2sms.ru
www.quios.com

rilinda
01-12-05, 20:11
ani hajt tash trego proceduren se qysh me u regjistru?

andromeda_rock
02-12-05, 13:52
ani hajt tash trego proceduren se qysh me u regjistru?


asht leht e sidomos ne sunrise me numer te zvicres !:D:P

stubllani
02-12-05, 19:16
``Postuar: Fri Jan 23, 2004 11:17 am Titulli i mesazhit: SMS- Mbushi 11 vjet``

kjo d.m.th se tash i ka mbush edhe nja 2 vjet ma shume sms-i :lol: :lol: :lol: (pak humor)

ja nje faqe shqiptare per sms
www.smsfalas.be :wink:

rilinda
03-12-05, 13:04
``Postuar: Fri Jan 23, 2004 11:17 am Titulli i mesazhit: SMS- Mbushi 11 vjet``

kjo d.m.th se tash i ka mbush edhe nja 2 vjet ma shume sms-i :lol: :lol: :lol: (pak humor)

ja nje faqe shqiptare per sms
www.smsfalas.be :wink:

flm stubllani po pasi po regjistrohem nuk po ban me u identifiku :? po shkruan:
Gabim: Identifikimi Gabim , Pa Njohur

andromeda_rock
03-12-05, 15:37
``Postuar: Fri Jan 23, 2004 11:17 am Titulli i mesazhit: SMS- Mbushi 11 vjet``

kjo d.m.th se tash i ka mbush edhe nja 2 vjet ma shume sms-i :lol: :lol: :lol: (pak humor)

ja nje faqe shqiptare per sms
www.smsfalas.be :wink:

ku bojn kto sebe kto faqe bardh e zi

stubllani
03-12-05, 18:35
Si e kam gjet ashtu edhe e kam postu por qe nuk bane une nuk jam fajtor :wink:


P.S: Kjo faqe ka ba me heret por tash :(

Sy_kaltra
18-11-06, 19:33
mos ka ndonja link per sms ??