PDA

View Full Version : A E DINI QE ME SE MIRI SOT ESHTE PER TE JETUAR NE KOSOV


vushtrria
13-03-04, 11:29
ju pershendes te gjithve nga zvicra,

Ja pse une mendoi keshtu p.sh nese e llogarisim nje rrog te zvicres 4500 franga vjen barabar me 300 EURO ne kosov nese e llogarisim nje rrog te gjermanis tani p. sh 1200 euro edhe kjo vjen ashtu me 300 EURO te kosoves athere ku eshte llogoria te jetojme ne perendim ti humbasim femijet nese thoni se ka siguri ne perendim ma shum ateher nuk eshte e vertet . Pra qka po fitojme stresin merzin te gjitha te kqijat.

ju pershendet vushtrria nga zvicra!!! :shock:

K-man
14-03-04, 04:37
qfar sigurimi n'kosove? e qysh mujten qata bombardust me e gjujt granaden para shpis se Rugoves? edhe kosova so kerka se qysh duhet mu kon. p.sh. ekonomia so kurqysh, s'ka infrastruktura, uji hala nalet gjat dites, besa edhe rryma, papunesi e madhe... qeshtu shoki

Barbaroza
14-03-04, 10:52
Megjithate,me gjithe te keqiat qe sot po perballet Kosova,shpresojme ne nje te ardhme me te mire,ajo dite nuk do jete aq e larget mendoj une.
Nuk thone kot:"Guri peshon me shume ne vend te vet"dhe"Ku eshte balta me e embel se mjalta"?
Une,personalisht jam e lumtur edhe pse jetoj ne Kosove.

vushtrria
14-03-04, 11:56
Barbaroza ju pershendes shum dhe une pajtoi me juve kur thoni se guri peshon ne vend te vet dhe sidomos per keto fjal te bukura qe i flisni dhe e flisni nje te vertet. :D
Kurse juve K-man ju kisha pytur edhe nje her se qfar sigurie eshte ne
perendim :?:
Zoteri prej ketij perendimi erdhen te gjitha te kqijat e kesaj bote qe jan si p.sh.droga,prostitucioni,pedofilia dhe shum te tjera te kqija kurse papunsia eshte gjithkund ne bot...dhe une mendoj se ne kosov kurr ma te punsuar nuk ka pas e tjeter qe te ne ende nuk eshte ne funksionon enti per punsim !!!!! dhe shpresoi qe do te vin te gjitha te mirat ne kosov do te vin edhe dritat edhe uji e te tjerat me rend!!!!
Sa i perket siguris ne perendim eshte ne zero a po eshifni ne spanje qka po ndodh ne gjermani ne zvicer nese keni ndegjue vitin e kaluar njeri eshte futur me nje kalashnikov ne parlament dhe i ka vrar 12 veta e e keshtu me radh jan shum nuk po i ceki po fundja lumi ai i lumi qe jeton ne kosov!!!!!! :wink:

JU PERSHENDES

aferdita
14-03-04, 15:56
ne kosov nuk eshte kurgje e sigurt
dhe pa pa re nuk ke kurgje dhe as pune nuk ka
krejt njerzit po shetiten rruges se nuk po kan qka te punojn dhe keta politikanet tone nuk po dojn as me dit hiq bile perveti po kan pare per te tjeret nuk po i intereson

kurse ne perendim e ke punene,banesen tende dhe kerkush nuk te perzihet se qka ben dhe siguri me te madhe se ne kosove ka ketu

mendimi im eshte per me jetu ne kosov nuk ben vetem per pushime

illyria
19-03-04, 02:32
e mė tragjikja sot nė Kosovė ėshtė kur tė shohėsh se kush po don me u bė kryetar i komunės tėnde,pėr shembull njė njeri qė se ka as shkollėn e mesme tė kryer,mandej kush ėshtė polic,pėr shembull njė hajn mė i madh i qytetit dhe i krejt rrethit ose kush ėshtė kryetar i gjykatės,pėr shembull njė pijanec kronik i sėmurė.Mandej kur tė mendosh se kush ti edukon fėmijėt,pėr shembull njė ish nxėnės i shkollės i cili nė fund tė vitit i ka pasė 11 nota tė dobėta etj etj etj etj etj...
...cili ke kontinenti mė larg Kosovės? Australia...bjeri ktu pasaportat se shkova!!!

Blondina
19-03-04, 13:24
Mir bre vllezer e motra mir po ju duket ne Kosov aa..Shiqoni sukur te ksih em qe mir ne Kosov ne as nje nuk kishim ndejt ne gurbet po "pa sigurija pa punsija shkollimi"edhe shum shumm tjera,se kushnuk ka qef me jetu ne Kosoev se cili njeri ma mer mendja qe ka deshir me jetu ne Kosov se vendi i huaj kurr i yti nuk behet mirpo thuaj qe na ka qit zori ne gurbet pse per qef kurr skisha dal nga Kosova se vend me i mir ne bot nuk ka.Un shpresoj edhe besoj se ne Kosov ka me qen mir si ne gjith boten..E per fund kisha me thes ne Kosov ehst mir te jetosh mirpo kur nuk kesh pun ske shkoll ske asgje ather :oops: vetem shendosh se na vin edhe neve t emirat se zotin me gur se kemi gjujt..

vushtrria
24-08-04, 19:40
blondina ju pershendes

blondina te gjitha ato qka ju i keni then eshte e vertet por me do sene pak me mangu qe jan por jan me te mira se ketu ku jem ne perendim une mendoi se se shpejti edhe ne kosov do ti kem te gjitha

me nderime

vushtrria
24-08-04, 19:45
illyria pershendetje

illyria te gjitha keto dukuri te kqija qe jan tani prezent ne kosov ne nuk duhet te dorzohemi para njerzve te korruptuar por ne duhet dalngadal ta luftojme te keqen keshtu qdo gje do te vjen ne vendin e vet

me nderime vushtrria

Cool_Boy
24-08-04, 19:55
Pershndetje vushtrria

Nuk pajtona me ju lidhje me mendimin tende shokut se nuk eshte vetem paraja ok por eshte npytje sigurimi,shendetesija,edukimi etj etj ...Sot per sot nuk ka asgje ne kosov se cili keqyr qe ta leshon kosoven,disa njerz kan para por prap keqyrin qe te iken per shkak varferises dhe kushtet e jetses qe keshtu nje rrog e till nuk dot mjaftonte dhe aq shuem kur mos te jesh i sigurt nje rrog e till nuk eshte e mjaftueshme nese ke nevoj per mjekesi(nje fotografim 40Euro kan thene)tashti be hesap tjerat,nje rrog e till nuk do te mjaftonte po te dojshe nje shkoll te mire,rryma,uji etj etj gjera e bejn te vesjtir te jetojsh ne Kosov por qka te bejm duhesh te pajtohhe me ate............

Ne perendim ke merzi per atdhe ne mergim humb kulturen dhe gjuhen e atdheout kaq....

tung tung ky ke mendimi im kalofshi bukur

vushtrria
25-08-04, 16:50
TUNG COOL-BOY

cool-boy edhe uen nuk pajtohem me juve shokut se ne kosov nuk eshte gjendja edhe aq siq po thojme ne po jetojne dy milion njerez.Po them edhe nje her nese ne perendim kemi ardhe per te fituar para shokut ajo pun ka marr fund se me para ka vetem per te jetuar tani per mua cool-boy ne punojme vetem per te humbur e asimiliuar dhe asgje tjeter une mendoi se edhe ne kosov po te jem te organizuar edhe atje ka jet edhe atje do vin sigurimet shendetsore do vjen edhe siguria e njerezve por mos harro shokut se nuk ka edhe aq siguri per mua edhe ne perendim edhe ketu behen plaqkitje ,vrasje per dit mua ketu ne perendim nuk me pelqen edhe aq jeta eshte nje jet shum me stres pa pasur kurr koh me dal as me shetit as me femit e tu nuk mundesh me nejt si duhet tani ne nuk i kemi dy jeta o shokit edhe ket jet me mall te familjes te farefisit te te ghithave une mendoi keshtu juve ju pershendes dhe shendet

me nderime vushtrria

Vera
25-08-04, 17:00
Pershendetje

Une do te thoja se me te gjitha mangesit qe i ka Koasova momentan megjithate eshte mir do e kisha perkrah mendimin tuaj zotri vushtria. Ju e ceket shum mir se cka po fitojme ne ne mergim dhe te gjith besoj qe e din por cka te bejme, gjithnje e kemi pas te detyruar qe te largohemi nga Memdheu dhe asnjeher nuk kemi pas fuqi qe ta ndalojme flusin e mergimtareve Kosovar, e tash duhet te durojme-----por po jetojme me shpresen se do behet edhe me mir se ce eshte dhe te kthehemi te gjith e ti gezojme te gjitha bukurit e Kosoves per jet e mot.

me kenacsi Vera

Cool_Boy
25-08-04, 18:59
TUNG COOL-BOY

cool-boy edhe uen nuk pajtohem me juve shokut se ne kosov nuk eshte gjendja edhe aq siq po thojme ne po jetojne dy milion njerez.Po them edhe nje her nese ne perendim kemi ardhe per te fituar para shokut ajo pun ka marr fund se me para ka vetem per te jetuar tani per mua cool-boy ne punojme vetem per te humbur e asimiliuar dhe asgje tjeter une mendoi se edhe ne kosov po te jem te organizuar edhe atje ka jet edhe atje do vin sigurimet shendetsore do vjen edhe siguria e njerezve por mos harro shokut se nuk ka edhe aq siguri per mua edhe ne perendim edhe ketu behen plaqkitje ,vrasje per dit mua ketu ne perendim nuk me pelqen edhe aq jeta eshte nje jet shum me stres pa pasur kurr koh me dal as me shetit as me femit e tu nuk mundesh me nejt si duhet tani ne nuk i kemi dy jeta o shokit edhe ket jet me mall te familjes te farefisit te te ghithave une mendoi keshtu juve ju pershendes dhe shendet

me nderime vushtrria

Vushtria pajtone me mendimin e juaj qe keni thene po ti ishim te organizuar ama kjo po na novoitet shokut, dhe 2 milion njerz jetojn ne Kosov nuk eshte e muhushme ama me te thene te drejten sot mu hap dera per ata per mendimin tim 1milion do te ikin qe keshtu atdheu duhet ama nuk eshte mire te rrezikojsh jeten tende kur ke ra me mire....I kuptoj ndjenjat e juaj per stressin qe jetojm dhe si jetojm ne Gurbet se edhe une jetoj ne Gurbet...........

Pershdnetje per ju Vushtrria qdo te mire ne jete

Cool_Boy

vushtrria
26-08-04, 20:07
VERA JU PERSHENDES SHUM

vera te rrall jan ata njerez qe flasin si ju oj e nderuar ju me te vertet e keni kuptuar se nuk ka me mir se vendlindja edhe po te jet pakez jeta e veshtir edhe po te jet pak lloq por ato tani jan te kaluara

vera edhe nje her ju pershendes e knaqu ne vedlindje kalo sa me mir

genti_boy
27-08-04, 14:22
te gjithe e dim se kosova ashte e sapodalur nga lufta edhe per mua me mire eshte me jetu ne kosove edhe jeta me e mire ashte ne kosov per shume arsye
e perkrah edhe vushtrien edhe edhe veren sepse siguria ne kosov nuk ehste por edhe nu shmanget me mundesute tona tash q akena me ba
se pari ne vet nuk kujdesemi per sigurin tone por mundohemi me fsheh krimin edhe nje fjal popullore thoot :
qka mbjell sedhe korr
po por ne kosov ashte jeta me e veshtire kupto9het por duhet te ballafaqohemi me jeten se ne jemi popull gjithmon i shty[ur por i forte edhe kurr nuk jemi dorzuar pra ju apeloj gajret se shume shpejte do te jemi me te sigurte se ne perendim

turisti
27-08-04, 16:57
Pershendetje Vushtrria. Tjeter sen eshte t'i kish parat dhe te jetojsh ne Kosove pa punue. Nuk ka diskutim se me mire eshte ne Evrope. Ne Evrope nuk i ke nene dhe babe,tjerat po. Ne Kosove i ke nene dhe babe-tjerat jo. Tjeter eshte : ku eshte me mire te jetojsh e tjeter ēka ta don shpyrti dhe ku jeton momentalisht.
Realiteti eshte i rende. Nese eshte me mire ne Kosove,PSE RINIJA KOSOVARE DON NE EVROPE,A EVROPIANET NUK SHKOJNE NE KOSOVE ME JETUE?????????? :cry:

Gentiana
27-08-04, 17:16
Gjithkush mendon ndryshe, sigurisht se edhe un mendoj se me smiri esht ne vendin tend te jetosh, po edhe duhen te jen kushtet pak a shum... kurse per tu ber kushtet duhet qe te ket njerz dhe me njerez edhe vendimi qe do te mund te behet ndonje ndryshim ne kosov nga vet ne. Nuk e di si u sqarova, ama dua te them se jan te nderlidhura njera me tjetren.... pa kushte nuk jetojn njerzit, kurse pa njerez nuk behen kushtet...

Genta

Murgesha
27-08-04, 17:23
Guri rende peshon ne vend te vet. :(

vushtrria
27-08-04, 19:39
turisti ju pershendes

turisti ju thoni se ne evrop veq NEN E BAB nuk i gjen e tjerat po i gjejshe une them se ku jan prinderit eshte me mir edhe po them se ne ket evropen e mir qe po thue shoki i gjen te gjitha te kqijat e dynjas qe ekzistojne si p.sh drogen,prostitucionin,siden,qe mjerishte e quan edhe ne kosov eshte plaqkitja,e shum shum tjera e tani si thoni ju krejt rinia dojne me lshue kosoven po normal turisti kur shkojme ne atje dhe ja fusim kot tuj u lavderue pa lidhje e ndoshta muji mujin nuk na e qet shumica e din e normal se dojne me ardhe une jam ne zvicer shoki jem po ta them nje gje nese nuk e ke dit tani zvicra ka shum problem per flugun qe kan marr gjermanet nga gjermania per ta gjetur nje pun ketu ne zvicer une nuk e di ku eshte ajo e mir edhe ketu po te them edhe nje her se kosova do te behet nje vend per lakmi jo fote large turisti.tani murgesha shkrujti dhe e pershendes GURI I REND PESHON NE VEND TE VET

me nderime vushtrria

turisti
30-08-04, 00:15
Vushtrria i nderuar.
E respektoj mendimin tende sa u dua dhe e mbroj mendimin tim.
Se pari,gabim eshte titulli i temes: " A E DINI QE ME SE MIRI SOT ESHTE PER TE JETUAR NE KOSOVE ". Titulli eshte me shume KONSTATIM e jo pyetje. Une e dua shume gjendjen reale dhe faktike ne teren dhe momentalisht se si eshte,per shkak se edhe vet FANTAZOJ SHUME dhe e dij se mos marrja e te gjitha elementeve te duhura dhe anashkalimi i fakteve e deformojne realitetin. Sa i perket konstatimit tende se ne Evrope ka : droge,prostitucion,siden...Kosova ika te gjithat keto dhe nuk i nevojitet rinijes Evropa,por,nuk mu ke pergjegjur ne pjesen e dyte te pyetjes:SPE EVROPJANET NUK SHKOJNE NE KOSOVE ME JETUE?
Ketu gropohen rruget dhe as nuk ndalet rryma,e as gazi e as uji,sikur se e dini te gjithe qe jeni ne gurbet.Ketu rinija i ka ne " ēdo qosh " bioskopat,bazenat,sallat e rekreacionit,fitnes klubat etj,a ne Kosove,vendosin me shkue ne kine-kur ndalet rryma.Rinija sillet ne relacion prej qajtoreve-kafiterive-rrugeve-shtepi dhe ashtu ēdo dite dhe deri ne pa fund,o Vushtrria i nderuar. Une jam i mendimit se ne te perendimit mundemi me shit ment sa te dojme,me genjye pa mase,por ashtu nuk ban sepse ne vetem kemi pas fat te jemi ne perendim dhe t'i hikim skames...Edhe une shpeshhere po tham:tu,mu kon ta qoj kete infrastrukturen poshte ne Kosove e ta bij ketu tonen,por deshirat jan tjeter e realiteti tjeter.Une ketu po i ndegjoj njerzit: " a,do te behe mire,do te behet kjo,do te behet ajo ",a koha po kalon si keto 5 vjet te fundit,pa rezultate,ne po plakemi,femijet po rriten,popullata eshte ne skaj te egzistences materijale dhe psiqike,rinija po sjellet po pshtjellet ne Kosove e jasht nuk mundet ( si njeriu mu en vetem ne shtepi pa dalur jashte,a nuk behet per SHTIME?),vetevrasjet jane me te shpeshta-bilanci jetesor me tragjik.Neper Kosove defilojne gazetaret e huaj,ushtrite,funkcionaret e botes shperndajne keshilla ne vend te ndihmave,te huaji vijne dhe marrin meditjet e trasha dhe duartrokitjet,thuaj ti se te na nuk ka eksperta dhe po kthehen ne shtepi-Evrope,duke e lene Kosoven pas shpine si oborr te Evropes.Ky eshte realitet,Vushtrria i nderuar. Ne jemi nostallgjik dhe nuk mundemi pa oborrin tone,por oborri eshte jashte a Evropa brenda.Njeriu s'un rrin jashte gjithmone pa hyn brenda. Edhe une dua t' vjere ajo dite kur nuk ka nevoje te rrijme ne Evrope dhe kur, sa me urgjent i qojme selam Kosoves : KOSOVE,KALLI DRITAT-GURBETQARET PO VIJNE. :P : :P :P

suzi
30-08-04, 13:41
:shock: veq nje send muj me thon qe ne kosove me bo me te rok fukarallėki ta ngjesin doren miqet , akrebat , fqinjet, se ka rahmet ketu shume, e me bo ne perendim me mbet pa pare me bo me te rok fukarralleki maron krejt se sta ngjesin doren askush se jan njerezit me te ftofte , rahmet ska aq shume e qeshtut, ndoshta po gaboj po keshtu mendoj se eshte, edhe ne kosov e dim se ekonomia eshte katastrof po mos harojme se , sefaja me e madhe sot eshte ketu , se edhe pune edhe sefa ska , ja njon ja tjetra , e ne kosove kur qelet puna kena me maru hahaha se qateher ja nis lufta per nje jet me te forte edhe riten tatimet e qmimet e kan me na mbyt kuku :shock:

turisti
30-08-04, 14:07
Pershendetje krejtve ,pa dallim,posaqerisht per - suzi -in.

1) - " sefaja me e madhe eshte ketu ".- PREJ SEFAJĖS NUK JETOHET.

2) - " kur qelėt puna "...- MOS COF GOMAR DERI TE BARI I GJELBER ( fjala popullore nė Maqedoni).

Ju pershendes. :wink:

vushtrria
31-08-04, 19:24
turisti ju pershendes

turisti i nderuar si pik e par po te them mos ke frik se ne po bisedojme se nuk po te kthejme ne kosov, e dyta ne qofte se dikush ben nje propogande per jeten jashte kosoves shoki jeni ju ai qe beni, se tek jeni lidh me perendim si mishi me asht ketu po e dham secili mendimin e vet une per vehten time kam jetue nje vit ne gjermani,tani jam gati qe 10 vite ne zvicer une ende nuk e gjeta lumturin as nuk po mundem te behem rehat me gjitha te mirat qe po thoni se jan ketu lumturin nuk ta sjell paraja as infrastruktura ju po dini mir ti njifni te gjitha te kqijat qe jan ne kosov simbas teje por nuk eshte e vertet se prap po te them se ne kosov jan te gjitha te mirat do te vjen edhe infrastruktura edeh rryma por ndoshta ju ka verbue ndonje plak or turisti po qelni syt se edhe atje rinia nuk eshte keq jo une i apeloi te gjith shqipetaret qe kan mundesi te drejtohen per ne kosov sepse atje jan te gjitha.

me nderime vushtrria

Gentiani
31-08-04, 20:28
Ha,hahaaaaaaaa Vushtria! mė pėlqeu ēasja e motivimit, qė kishe filluar ta bėsh dhe ti bindėsh se ėshtė mė mirė tė jetohet nė Kosovė.

Parimisht edhe unė do tė pajtohesha, sikur tė ishin gjėrat mė ndryshe nė Kosovė, por nė realitet janė shumė largė e sidomos ky krahasimi qė ke bėrė. Ėshtė e vėrtetė qė ka tė tillė qė marrin aq rrogė qė ke cekur, por sė paku nė kėto vendet ku jetojnė, kanė pėrkrahjen dhe mbrojtjen sociale nga shteti, ēka nė Kosovė mungon ose gati se nuk ekziston ose ėshtė aq minimale, sa nuk i mjafton njė familje ndoshta as pėr tė blerė bukė pėr njė muaj!!!

Ata qė kanė mundėsi dhe mendojnė se do tė kenė aktivitet mė rentabil nė Kosovė, se nė vendet ku gjinden, jetojnė dhe punojnė atėherė mė mirė e kanė tė kthehen atje tė jetojnė, punojnė dhe vazhdojnė jetėn.

Gjendja momentale e zhvillimit ekonomik, numrit tė punėsuarve dhe gjendja e pėrgjithshme sociale tregojnė tė kundėrtėn e asaj qė e ke inicuar, edhe pse do tė ishte shkėlqyeshėm, po tė ishin rrethanat sė paku nja 25% nė nivel tė vendeve ku jetojnė dhe punojnė shumica e shqiptarėve.

Shpresoj se do ta vazhdojmė mė tutje kėtė bisedė!

Pėrshėndetje

Gentiani!

turisti
31-08-04, 22:59
turisti ju pershendes

turisti i nderuar si pik e par po te them mos ke frik se ne po bisedojme se nuk po te kthejme ne kosov, e dyta ne qofte se dikush ben nje propogande per jeten jashte kosoves shoki jeni ju ai qe beni, se tek jeni lidh me perendim si mishi me asht ketu po e dham secili mendimin e vet une per vehten time kam jetue nje vit ne gjermani,tani jam gati qe 10 vite ne zvicer une ende nuk e gjeta lumturin as nuk po mundem te behem rehat me gjitha te mirat qe po thoni se jan ketu lumturin nuk ta sjell paraja as infrastruktura ju po dini mir ti njifni te gjitha te kqijat qe jan ne kosov simbas teje por nuk eshte e vertet se prap po te them se ne kosov jan te gjitha te mirat do te vjen edhe infrastruktura edeh rryma por ndoshta ju ka verbue ndonje plak or turisti po qelni syt se edhe atje rinia nuk eshte keq jo une i apeloi te gjith shqipetaret qe kan mundesi te drejtohen per ne kosov sepse atje jan te gjitha.

me nderime vushtrria Nderimet e mija Vushtrria. E respektoj edhe mendimin tende gjithqyshe,por nuk po te kuptoj pse ti mua nuk po me kupton? Nga kendi im,une vetem e mbroj realitetin qe MOMENTALISHT eshte me mire te jetosh ne Evrope.Po e ceki edhe nji here - MOMENTALISHT - sepse une po flas,shoku im i nderuar,dhe mendoj per kohen e sodit,a kush eshte gjalle me e mrin ardhmerijen,ajo eshte tjeter,por simbas dinamikes se qysh po zhvillohen punet,une po i perseriti fjalet e larte shenuara ( per -suzi -)- MOS COF GOMAR DERI TE BARI GJELBER ( fjala popullore ne Maqedoni ). Une kete mendim e bazoj nga kendi im i qytetarit te rendomte dhe jopartiak te percaktuar,a kur behet si thua ti,ateherit 100% DHE EVROPIANET DO TE LYPIN PUNE NE KOSOVE,a deri ateherit,une te pershendes dhe i deshiroj sukses idejeve tua dhe deshtimin idejeve te mija. :wink:

vushtrria
01-09-04, 20:33
Ha,hahaaaaaaaa Vushtria! mė pėlqeu ēasja e motivimit, qė kishe filluar ta bėsh dhe ti bindėsh se ėshtė mė mirė tė jetohet nė Kosovė.

Parimisht edhe unė do tė pajtohesha, sikur tė ishin gjėrat mė ndryshe nė Kosovė, por nė realitet janė shumė largė e sidomos ky krahasimi qė ke bėrė. Ėshtė e vėrtetė qė ka tė tillė qė marrin aq rrogė qė ke cekur, por sė paku nė kėto vendet ku jetojnė, kanė pėrkrahjen dhe mbrojtjen sociale nga shteti, ēka nė Kosovė mungon ose gati se nuk ekziston ose ėshtė aq minimale, sa nuk i mjafton njė familje ndoshta as pėr tė blerė bukė pėr njė muaj!!!

Ata qė kanė mundėsi dhe mendojnė se do tė kenė aktivitet mė rentabil nė Kosovė, se nė vendet ku gjinden, jetojnė dhe punojnė atėherė mė mirė e kanė tė kthehen atje tė jetojnė, punojnė dhe vazhdojnė jetėn.

Gjendja momentale e zhvillimit ekonomik, numrit tė punėsuarve dhe gjendja e pėrgjithshme sociale tregojnė tė kundėrtėn e asaj qė e ke inicuar, edhe pse do tė ishte shkėlqyeshėm, po tė ishin rrethanat sė paku nja 25% nė nivel tė vendeve ku jetojnė dhe punojnė shumica e shqiptarėve.

Shpresoj se do ta vazhdojmė mė tutje kėtė bisedė!

Pėrshėndetje

Gentiani!


[/b]gentiani ju pershendes

gentiani dikush nuk bindet se eshte me mir ne kosov,por une personalishte jam i bindur se eshte me mir per te jetuar ne kosov.
gentiani une nuk e di qfar pune punoni ju aty ku jeni,por po te them,se po shkove edhe ne kosov ta punosh at pun qe e punoni ne perendim do te jetoni si zoteri,plus je ne vendin tend te prind,te te afermit e tu une plotesishte pajtohem qka ju po kerkoni,por ngadal more burr se kosova veq sa ka dal nga lufta,tani po them eshte me mir tuj u nis nga paga tani qe eshte sidomos ne gjermani, po per te jetuar,por per te ber para me nje rrog aq te ulet eshte e pa mundeshme,o gentiani edhe ju turisti une po them edhe nje her ka rregul,l ka infrastruktur, ka diskoteka,ka bazente
eshte e vertet,por edhe jan te gjitha te kqijat qe ekzistojne ne ket bot eshte ma mir ne kosov sepse ju jeni te ri apo atje ka vajza te bukura qe ne bot nuk ka, me falni zoteri po a jet eshte me kalue jeten me nje plak te 50 vjet a ku eshte ajo knaqesi me falni nuk po them per juve personalishte, por po them me se 60 perqind te rinjeve e kalojne jeten keshtu thuj se nuk eshte e vertet ,jeta po shkon per ata eshte ma mir ne kosov e ka shum shum sene qe nuk po i permendi,jam shum takord qe ne ja kemi pa hajrin shum perendimit por edhe na e ka thy kurrizin e shpines.Ne rregull kemi punue kemi fitue po them keshtu por o zoteri a gjithmon do rrim ne gurbet aa po gjermanet pas luftes kater vite kan ngren vetem patate,edhe gjermania ka qen shkrum e hi, por une po them keshtu ne jemi msue me punue per te huajt edhe pik, ne e urrejme vetvehten edhe pik.


ju pershendet vushtrria

turisti
01-09-04, 21:35
Ha,hahaaaaaaaa Vushtria! mė pėlqeu ēasja e motivimit, qė kishe filluar ta bėsh dhe ti bindėsh se ėshtė mė mirė tė jetohet nė Kosovė.

Parimisht edhe unė do tė pajtohesha, sikur tė ishin gjėrat mė ndryshe nė Kosovė, por nė realitet janė shumė largė e sidomos ky krahasimi qė ke bėrė. Ėshtė e vėrtetė qė ka tė tillė qė marrin aq rrogė qė ke cekur, por sė paku nė kėto vendet ku jetojnė, kanė pėrkrahjen dhe mbrojtjen sociale nga shteti, ēka nė Kosovė mungon ose gati se nuk ekziston ose ėshtė aq minimale, sa nuk i mjafton njė familje ndoshta as pėr tė blerė bukė pėr njė muaj!!!

Ata qė kanė mundėsi dhe mendojnė se do tė kenė aktivitet mė rentabil nė Kosovė, se nė vendet ku gjinden, jetojnė dhe punojnė atėherė mė mirė e kanė tė kthehen atje tė jetojnė, punojnė dhe vazhdojnė jetėn.

Gjendja momentale e zhvillimit ekonomik, numrit tė punėsuarve dhe gjendja e pėrgjithshme sociale tregojnė tė kundėrtėn e asaj qė e ke inicuar, edhe pse do tė ishte shkėlqyeshėm, po tė ishin rrethanat sė paku nja 25% nė nivel tė vendeve ku jetojnė dhe punojnė shumica e shqiptarėve.

Shpresoj se do ta vazhdojmė mė tutje kėtė bisedė!

Pėrshėndetje

Gentiani!


[/b]gentiani ju pershendes

gentiani dikush nuk bindet se eshte me mir ne kosov,por une personalishte jam i bindur se eshte me mir per te jetuar ne kosov.
gentiani une nuk e di qfar pune punoni ju aty ku jeni,por po te them,se po shkove edhe ne kosov ta punosh at pun qe e punoni ne perendim do te jetoni si zoteri,plus je ne vendin tend te prind,te te afermit e tu une plotesishte pajtohem qka ju po kerkoni,por ngadal more burr se kosova veq sa ka dal nga lufta,tani po them eshte me mir tuj u nis nga paga tani qe eshte sidomos ne gjermani, po per te jetuar,por per te ber para me nje rrog aq te ulet eshte e pa mundeshme,o gentiani edhe ju turisti une po them edhe nje her ka rregul,l ka infrastruktur, ka diskoteka,ka bazente
eshte e vertet,por edhe jan te gjitha te kqijat qe ekzistojne ne ket bot eshte ma mir ne kosov sepse ju jeni te ri apo atje ka vajza te bukura qe ne bot nuk ka, me falni zoteri po a jet eshte me kalue jeten me nje plak te 50 vjet a ku eshte ajo knaqesi me falni nuk po them per juve personalishte, por po them me se 60 perqind te rinjeve e kalojne jeten keshtu thuj se nuk eshte e vertet ,jeta po shkon per ata eshte ma mir ne kosov e ka shum shum sene qe nuk po i permendi,jam shum takord qe ne ja kemi pa hajrin shum perendimit por edhe na e ka thy kurrizin e shpines.Ne rregull kemi punue kemi fitue po them keshtu por o zoteri a gjithmon do rrim ne gurbet aa po gjermanet pas luftes kater vite kan ngren vetem patate,edhe gjermania ka qen shkrum e hi, por une po them keshtu ne jemi msue me punue per te huajt edhe pik, ne e urrejme vetvehten edhe pik.


ju pershendet vushtrria Faleminderit.Te pershendes. :wink:

Gentiani
03-09-04, 17:57
[/b]gentiani ju pershendes

gentiani dikush nuk bindet se eshte me mir ne kosov,por une personalishte jam i bindur se eshte me mir per te jetuar ne kosov.
gentiani une nuk e di qfar pune punoni ju aty ku jeni,por po te them,se po shkove edhe ne kosov ta punosh at pun qe e punoni ne perendim do te jetoni si zoteri,plus je ne vendin tend te prind,te te afermit e tu une plotesishte pajtohem qka ju po kerkoni,por ngadal more burr se kosova veq sa ka dal nga lufta,tani po them eshte me mir tuj u nis nga paga tani qe eshte sidomos ne gjermani, po per te jetuar,por per te ber para me nje rrog aq te ulet eshte e pa mundeshme,o gentiani edhe ju turisti une po them edhe nje her ka rregul,l ka infrastruktur, ka diskoteka,ka bazente
eshte e vertet,por edhe jan te gjitha te kqijat qe ekzistojne ne ket bot eshte ma mir ne kosov sepse ju jeni te ri apo atje ka vajza te bukura qe ne bot nuk ka, me falni zoteri po a jet eshte me kalue jeten me nje plak te 50 vjet a ku eshte ajo knaqesi me falni nuk po them per juve personalishte, por po them me se 60 perqind te rinjeve e kalojne jeten keshtu thuj se nuk eshte e vertet ,jeta po shkon per ata eshte ma mir ne kosov e ka shum shum sene qe nuk po i permendi,jam shum takord qe ne ja kemi pa hajrin shum perendimit por edhe na e ka thy kurrizin e shpines.Ne rregull kemi punue kemi fitue po them keshtu por o zoteri a gjithmon do rrim ne gurbet aa po gjermanet pas luftes kater vite kan ngren vetem patate,edhe gjermania ka qen shkrum e hi, por une po them keshtu ne jemi msue me punue per te huajt edhe pik, ne e urrejme vetvehten edhe pik.


ju pershendet vushtrria


Falemnderit pėr pėrgjigjen i nderuari Vushtria!

Fillimisht po ia filloj tė tė pėrgjigjem ngadalė. Sa i pėrket punės qė bėjė kėtu, nuk i takon profesionit tim qė kam kryer, por njeriu duhet pėrshtatur rrethanave dhe mundėsive qė tė ofrohen.

Sa i pėrket punės qė punoj kėtu po edhe profesionin, nė rast se do punoja nė Kosovė, sigurisht se do mė duhej mbi njė vit tė punoja atje shembull e mora 300 Euro nė muaj, pėr tė mundur ti barazoj me ato qė marrė pėr njė muaj kėtu ku gjindem.

Unė plotėsisht tė kuptoj Vushtria, ku e sheh problemin! tė njėjtin e shohė edhe unė nga pėrditshmėria kėtu. Diku nė vit kam mbi 300-400 palė jashtė punės sė rregullt qė kryej, pėr tu marrė me problemet dhe rastet e ndryshme qė kanė ata edhe atė minimun njė gjysėm ore ndaj secilės...

Ha,hahaaaaaaaa vushtria, ku me gjetė more njė plakė, mundet tė jetė edhe 60 vjeēe, nuk paraqet problem :lol: :lol: :lol: :lol: se atje nė Kosovė vajza tė bukura dhe tė mira, por i kanė parashtruar djemėve 1001 dėshira, e edhe iu dashur atyre tė dalin nė perėndim tė gjejnė plaka, pėr tė mundur ti realizojnė dėshirat atyre vajzave atje :lol: :lol:

ndėrkohė e vazhdova pak me humor, por pasi unė nuk e mora personale, besoj se nuk e merrni as ju :wink: :lol: :lol:

Sa i pėrket infrastrukturės atje, nuk luan rol dhe nuk ka rėndėsi pėr mua personalisht, sepse edhe nė kohė dhe rrethana shumė mė tė vėshtira dhe tė pasqaruara se kjo gjendje aktuale ekonomike, e cila mbretėron atje kam marrur rrugėn pėr atje dhe nuk e kam lodhur vehten as pėr standardin, infrastrukturėn, diskotekat, plakat e tė rejat dhe konsekuencat e kėtij vendi ku jetojė momentalisht.

Me fjalė tė tjera, jam i vetėdijshėm dhe shkėlqyeshėm e kam kuptuar mesazhin tėnd, sepse ashtu e kam pas paramenduar edhe unė para 5 viteve, por nė pėrgjithėsi shumė gjėra fatkeqėsisht nė Kosovė janė duke u zhvilluar me tempon e ecjes sė kėrmillit fatkeqėsisht! E kishe cekur rastin e patateve dhe Gjermanėve pas luftės sė dytė, por realisht nė Kosovė nuk ėshtė i njėjti definim i gjėrave nė kokat e kėsaj klase politike tė korruptuar dhe tė mjerė qė egziston atje.

Nė Kosovė, e kam fjalėn nė pėrgjithėsi, nuk mundemi tė themi se jetojmė si zotėrinj, kur ndoshta mbi 90 % e popullsisė ai merr ose nuk i merr 150 Euro nė muaj dhe tė ndonjėrit, qė mundet tė posedojė kapital - kompani tė vehten dhe nuk luajnė rol fare 4000-5000 Euro, ose ndoshta edhe dhjetėra mijėra Euro!!!

Pėr vehten time, po them, mė ėshtė dashur ti ndihmoj vitin e kaluar familjes dhe njė operacion ka kushtuar diku 1500 Euro! llogarite pra atė rrogėn 150 Euro nė muaj, kur do tė kishte qenė njeriu nė gjendje ta financojė?! ose sa kohė ėshtė dashur ti paguaj njeriu ato tė holla, qoftė edhe nėse i merr borgj njeriu dikund...

Mos ti shohim gjėrat me paratė qė fitojmė kėtu dhe si mundet tė jetohet atje, por nisu nga ajo qė merr atje dhe dili muajit nė fund me 150 Euro, po munde!

Jeta ėshtė e vėshtirė dhe parimisht edhe unė e shoh nė njė tė ardhme jo tė gjatė kthimin atje, por ndėrkohė kėtu ku jam do tė punoj dhe jetojė, pasi ka mundėsi, e tė njėjtė mundėsi e kanė shumica e atyre shqiptarėve qė gjinden nė perėndim!

Si pėrfundim, do tė shtoja se ata qė kanė mundėsi dhe shohin perspektivė se munden tė fillojnė me ndonjė biznes privat ose veprimtari, ku mundet vehtė ai si pronarė tė ketė pėrfitim dhe tė punėsojė edhe tjerė atje, pse tė mos kthehet?! por nuk mundet tė thuhet nė pėrgjithėsi, se problemet sociale janė mė tė lehta, vetėm se je nė vendin tėnd, ndoshta po them edhe do ta rėndonin gjendjen sociale edhe ashtu tė rėnduar atje.


Pėrshėndetje

Gentiani!

GjIlAnAsI_cSi
04-09-04, 04:35
Ashtu eshte Vushtria se Rroga e Kosoves 300 Euro per disa eshte nice. po per do qe jan mesu nje fjal Popullore ( me rras shum ) as 1200 Te gjermanis si del nejse. Un per vete me i marr 300 Ne Kosov apo me shum se 300 Nuk iki per Gjermani kurr hic..

Ky Ishte mendimi im

Gjith te mirat

Gentiani
04-09-04, 12:45
Ashtu eshte Vushtria se Rroga e Kosoves 300 Euro per disa eshte nice. po per do qe jan mesu nje fjal Popullore ( me rras shum ) as 1200 Te gjermanis si del nejse. Un per vete me i marr 300 Ne Kosov apo me shum se 300 Nuk iki per Gjermani kurr hic..

Ky Ishte mendimi im

Gjith te mirat

Ha, hahahaaaaaaaa Gjilanasi_csi nuk e ke aspak keq jo! besa mundesh edhe tė kursesh nga ato 300 Euro dhe tė jetosh nga kamata e tyre... :lol: :lol: :lol:

Pėr njė person tė vehtėm, ta besoj se do tė mjaftonin, por shtoj aty nė listė edhe nja tre vehtė tjerė minimum :wink: :lol:

aferdita
04-09-04, 20:40
Po te ishte mire nuk dojn me dal krejt rinia edhe pleqt bile jasht, ne qe jemi ne gurbet kemi deshire te jetojm ne kosove,kurse te kosoves dojn te dalin ne gurbet....ketu askush nuk e kupton askend,un perveti nuk po i kuptoj aspak..normal qe eshte vendi yt me i mire edhe as qe dua te krahasoj me ndonje vend tjeter,ju qe jeni ne kosove mire jeni ndoshta pune e pare nuk keni,por parja nuk te ben te lumtur..

ju pershendes

turisti
05-09-04, 22:03
- Nuk eshte krejt ne pare-por ne SASI :wink:

- Jeta eshte LUFTĖ- paraja MUNICION :wink:

Ju pershendes. :wink:

vushtrria
07-09-04, 19:11
aferdita ju pershendes dhe eshte e vertet se paraja nuk ta bjen lumturin lumturin njeriu e gjen ne vendin e vet te te afermit e vet por qka ti bejshe ne e kemi humbur nje qik hapin andaj jeta neve shqiptarve po na dirigjon e dasht e pa dasht duhet qe te hecim keshtu ne keto kushteme nderime vushtrrria

turisti
07-09-04, 19:15
:wink:

Naki
08-09-04, 02:24
Sikur te kisha nje vend te pune me te ardha materiale te garantuara nje page mujore500 euro,do te kthehesha ne kosove sot dhe neser.

turisti
08-09-04, 15:57
Sikur te kisha nje vend te pune me te ardha materiale te garantuara nje page mujore500 euro,do te kthehesha ne kosove sot dhe neser.

Edhe une gjithashtu,se i lodhet jam prej SHKELQIMIT te RREJSHEM t'perendimit.
Pershendetje Naki. :(

nitushe
09-09-04, 08:25
Jo nuk osht mire me jetu ne Ks se siguri nuk ki papunsi e madhe e gjera tjera, edhe mu kane mire tane bre kishit ardh, :twisted: veq kur ta kqyrsh me nje ane apet ma te lumtur jena na me pak e kshtu qysh jemi sesa ata qe i kane tanat sosht interesant ma kurgjo per ta :P

turisti
09-09-04, 11:36
[quote="nitushe"]Jo nuk osht mire me jetu ne Ks se siguri nuk ki papunsi e madhe e gjera tjera, edhe mu kane mire tane bre kishit ardh, :twisted: veq kur ta kqyrsh me nje ane apet ma te lumtur jena na me pak e kshtu qysh jemi sesa ata qe i kane tanat sosht interesant ma kurgjo per ta :P[/quote ].
Pershendes realitetin tende,posaqerisht fjalijen e fundit. :wink:

nitushe
10-09-04, 08:33
flm turisti edhe une te pershendes ty :wink:

lazdrani
10-09-04, 09:30
Guri rende peshon ne vend te vet. :( Ashtu eshte :wink:

turisti
10-09-04, 11:11
flm turisti edhe une te pershendes ty :wink:
:wink:

suzi
21-09-04, 23:41
:x o turist avanturist mos me mer per goje , s epo me skuqen veshet shume mandej ok, :oops:

DannyAus
22-09-04, 07:35
SA TE ESHTE LDK_ja NE KRYE ME DR IBRAHIM RUGOVEN,, KURR NUK DO TE KET SIGURI TE JETOSH NE KOSOVE,, LE MA MOS TE FLASIM PER UJ,, RRYM,, PAPUNSIA DO TE RRITET EDHE MA SHUM,, SKA KU SHKON MA SHUM VETEM SE PO BJEN FJALA,, VETEM NESE PAPUNESOHET KRYETARI I LDK_s VET SE SKA KU KA MA KEQ,,
ISHA NE KOSOVE DHE PASH MJERIM,, ME VJEN KEQ TE THEM POR MJERIM,, PER 150EURO ME PUNU NJE MUAJ DOKTORRI APO PROFESORI--MJERIM,, LE MOS TE FLASIM PER PUNETOR TE THJESHT KA 70,,
PRA KY ESHTE KRYETARI QE MERR MEDALJE PER QDO DIT,, DHE NUK DIT TA HAP GOJEN QE QOHET NE KEMB TA FLET NJE FJAT PER TE MIR TE POPULLIT,, FUNDI I FUNDIT 3 KRYETAR TE PARTIS NE KOSOVE JAN PAKIC,,,, SHUMICA E POPULLIT DUHET MU PYET SE QKA NDODH NE KOSOVE JO LDK_JA ,, E KAN GJET NJE KARRIGE TE LEKURES,, NUK DO T LESHOJN DERI SA TI DEBOJN ME ZOR,, EDHE VOTAT I KAN TE FALSIFIKUARA NE BASHKPUNIM ME MIQT EVROPIAN SI I QUAN KRYETARI YN I DASHUR DR IBRAHIM RUGOVA.....

turisti
22-09-04, 07:50
:x o turist avanturist mos me mer per goje , s epo me skuqen veshet shume mandej ok, :oops:

Suzi e nderuar,
Une vetem e dhash mendimin tim lidhje me postimin tan,edhe nuk shoh arsye qe te nervozohesh.Gjithashtu edhe ti mundesh m'i komentue postimet e mija-mire,ose keq-ajo eshte e drejta DEMOKRATIKE .Nese i kontrollon pergjegjet e mija,e sheh se une po foli per - KOHEN E TASHME -,a ti po thu- ..." ne Kosove kur qelet puna kena me maru..."- ajo eshte - KUR QELET-,dmth KOHA E ARDHSHME,a une bazona se si eshte momentalisht gjendja reale e JO SI PO DESHIROJME.Por nejse,une te kerkoj falje nese je prek me pergjegjen time.
Je e pershendetur dhe e respektuar si te gjithe ne forum- TURISTI. :P

Barbaroza
24-09-04, 13:56
Besoni dhe vetem besoni se me se miri eshte te jetohet ne Kosove,ani pse varferia ekziston.Kete boshllek e mbush fakti se je ne vendlindje prane te afermve tu dhe nuk ndjen mall as per vend as per asgje.Une jam shume e lumtur qe jam ne Kosove!
Mos harroni se pasuria nuk eshte gjithcka ne jete,te paret tane kane jetuar edhe ne varferi,edhe me keq se ne sot,por te gjithe mbeten gjalle,bile jetuan shume me te lumtur se ne qe sot jemi me te pasur se ata qe nuk kishin kepuce dhe rrobe mbathur,shkonin me lecka ne trup,por qetesia,rrespekti,morali ne nje perqindje shume te madhe,ndera,turpi,i bente te jene njerezit me te lumtur ne bote!
Por cfare ndodhi sot me ne qe kemi me shume se ata?Pergjigjen e dini te gjithe,besoj!

uliksi31
24-09-04, 17:08
Besoni dhe vetem besoni se me se miri eshte te jetohet ne Kosove,ani pse varferia ekziston.Kete boshllek e mbush fakti se je ne vendlindje prane te afermve tu dhe nuk ndjen mall as per vend as per asgje.Une jam shume e lumtur qe jam ne Kosove!
Mos harroni se pasuria nuk eshte gjithcka ne jete,te paret tane kane jetuar edhe ne varferi,edhe me keq se ne sot,por te gjithe mbeten gjalle,bile jetuan shume me te lumtur se ne qe sot jemi me te pasur se ata qe nuk kishin kepuce dhe rrobe mbathur,shkonin me lecka ne trup,por qetesia,rrespekti,morali ne nje perqindje shume te madhe,ndera,turpi,i bente te jene njerezit me te lumtur ne bote!
Por cfare ndodhi sot me ne qe kemi me shume se ata?Pergjigjen e dini te gjithe,besoj!

Fjale qe se luan topi.
Pas me shume se 2 dekadash u ktheva ne vendlindje;ishte e pa pershkrueshme Prishtina.Me qen se ka edhe ca gjera negative por besoj se ato do te tejkalohen shpejt.Ishte gjithcka shqip e vetem shqip.Isha ne Prishtine kur kombetarja e Shqipris e mundi Greqin 2:1 Veshtire te pershkruhej ai gezim dhe brohoritje ter naten.Me kujtohej koha kur vec te permendej Shqipria ne hanim dajak-burg.Po sot edhe 3 lojtar kosovar luanin per kombetaren,ku tregon se bashkimi po afrohet,ishalla shpejt.
Sidoqoft mendoj me u kthye atje se shpejti ndoshta edhe per krejt.
E qashtu Barbaroza se as atje nuk po vdeke kush nga urija por jetonin njerzit ma Happy se ne ne mergim.Kaq nje her ju pershendes :)

DannyAus
24-09-04, 19:19
Besoni dhe vetem besoni se me se miri eshte te jetohet ne Kosove,ani pse varferia ekziston.Kete boshllek e mbush fakti se je ne vendlindje prane te afermve tu dhe nuk ndjen mall as per vend as per asgje.Une jam shume e lumtur qe jam ne Kosove!
Mos harroni se pasuria nuk eshte gjithcka ne jete,te paret tane kane jetuar edhe ne varferi,edhe me keq se ne sot,por te gjithe mbeten gjalle,bile jetuan shume me te lumtur se ne qe sot jemi me te pasur se ata qe nuk kishin kepuce dhe rrobe mbathur,shkonin me lecka ne trup,por qetesia,rrespekti,morali ne nje perqindje shume te madhe,ndera,turpi,i bente te jene njerezit me te lumtur ne bote!
Por cfare ndodhi sot me ne qe kemi me shume se ata?Pergjigjen e dini te gjithe,besoj!

Fjale qe se luan topi.
Pas me shume se 2 dekadash u ktheva ne vendlindje;ishte e pa pershkrueshme Prishtina.Me qen se ka edhe ca gjera negative por besoj se ato do te tejkalohen shpejt.Ishte gjithcka shqip e vetem shqip.Isha ne Prishtine kur kombetarja e Shqipris e mundi Greqin 2:1 Veshtire te pershkruhej ai gezim dhe brohoritje ter naten.Me kujtohej koha kur vec te permendej Shqipria ne hanim dajak-burg.Po sot edhe 3 lojtar kosovar luanin per kombetaren,ku tregon se bashkimi po afrohet,ishalla shpejt.
Sidoqoft mendoj me u kthye atje se shpejti ndoshta edhe per krejt.
E qashtu Barbaroza se as atje nuk po vdeke kush nga urija por jetonin njerzit ma Happy se ne ne mergim.Kaq nje her ju pershendes :)

MA SE PARI NUK MA MERR MENDJA SE NDOKUSH DO TA MOHON SE KOSOVA ESHTE VEND I MIR ME JETU,, ESHTE I MIRE EDHE SHUM,,, POR SIDOMOS NE MERGIMTARET THEMI ESHTE MIRE,, SEPSE SHKOJM RRIM NE PUSHIME SI SHOKY YN KTU [b]ULIKSI31[/b KEMI AT MALLIN PER KOSOVEN, PER GJUHEN SHQIPE,, KALOJM MIRE SHETISIM PER NJE KOH TE SHKURT DHE KTHEHEMI JETES SE PERDITSHME....
****POR PER ATA QE JETOJN NE KOSOVE NUK E BESOJ SE KAN MENDIM TE NJEJT .PAPUNESIA,, VARFERIA,, KA SHUM GJERA QE MUNGOJN,, ENDE,, POR ME KOHE DO TE BEHET MIR... TE NJEJTEN KOHE E RESPEKTOJ MENDIMIN E BARBAROZES QE THOT SE NUK ESHTE VETEM PASURIA QE TE BEN TE LUMTUR.......
TUNG JU PERSHENDES

vushtrria
26-09-04, 12:23
Besoni dhe vetem besoni se me se miri eshte te jetohet ne Kosove,ani pse varferia ekziston.Kete boshllek e mbush fakti se je ne vendlindje prane te afermve tu dhe nuk ndjen mall as per vend as per asgje.Une jam shume e lumtur qe jam ne Kosove!
Mos harroni se pasuria nuk eshte gjithcka ne jete,te paret tane kane jetuar edhe ne varferi,edhe me keq se ne sot,por te gjithe mbeten gjalle,bile jetuan shume me te lumtur se ne qe sot jemi me te pasur se ata qe nuk kishin kepuce dhe rrobe mbathur,shkonin me lecka ne trup,por qetesia,rrespekti,morali ne nje perqindje shume te madhe,ndera,turpi,i bente te jene njerezit me te lumtur ne bote!
Por cfare ndodhi sot me ne qe kemi me shume se ata?Pergjigjen e dini te gjithe,besoj!


mua me vjen shum mir, qe me ne fund, u pajtuam se ne kosov pra eshte me se miri te jetohen.Pra punoni, ju qofte puna e mbar, edhe me ne fund kthenu nga keni ardhe, o gurbetqar,te hejkur,te merzitur,te pa pushuar,te uritur,me malle te vendit njeher e pergjithmon ktheni kur te mundeni sa me shpejt ne vatrat tua.me nderime vushtrriu

Ich
27-09-04, 21:59
une mendoj se nuk ka ne kosve ende ardhmeri!

bekim
06-01-08, 22:16
Megjithate,me gjithe te keqiat qe sot po perballet Kosova,shpresojme ne nje te ardhme me te mire,ajo dite nuk do jete aq e larget mendoj une.
Nuk thone kot:"Guri peshon me shume ne vend te vet"dhe"Ku eshte balta me e embel se mjalta"?
Une
,personalisht jam e lumtur edhe pse jetoj ne Kosove. beka un kisha pas deshir te jetoj ne perendim se ne kosov jo se ketu nuk esht mir se me pak po beht hallakama e ne perendim stnje kushi i kshyrin punet e veta shkon ne pun kthehesh ne banes mas miri e ktu meniher vlla tvesin ku je tu punu sa e ki rogen atje stvet kush vlla ju pershendes