PDA

View Full Version : Tė drejtat e femrės nė Kosovė


timi9875
02-04-04, 09:37
SA PO MBROHEN TE DREJTAT E FEMRES NE KOSOVE, DUKE PASUR PARASYSH EDHE INVESTIMET E MEDHA NE KETE DREJTIM NGA BASHKESIA NDERKOMBETARE.
NGANJEHER LIND PYETJA E KETA TE FUNDIT DUKE U MUNDUAR QE TU JAPIN TE DREJTA FEMRAVE KANE HARRUAR QE NE KOSOVE EKZISTON EDHE NJE GJINI TJETER PER TE MOS THENE E LENE PAS DORE QE SHUME SHEKUJ
UN NUK DI EDHE AQ SHUME PRANDAJ EDHE HAPA KETE TEME PER FORUM
JU LUTEM, ME RESPEKTIN ME TE MADH
JU PERSHENDES GJITHE JU!

Gentiana
02-04-04, 10:02
Timi, kjo esht tem serioze dhe mendoj se ketu nuk e ka vendin,keshtu qe esht me mir te shkon tek Diskutimet shoqerore.

Pershendes.
Genta

lazdrani
02-04-04, 11:02
timi9875-Kur isha ne kosove para nje dy jave pashe nje dukumentar per nje plake 104 vjet.....Me ka sejlle lotet kjo plake se ishte shume qesharake,e per temen kush e ka pare ate plake e dini ju femrat qfare te drejte keni :lol: :lol: :lol: :lol:

timi9875
07-04-04, 16:01
Ju flm Lazdran
Edhe une e kam percjellur ate dokumentar (jam njeri i Mediave) , mund ndoshta te thuhet edhe se nga aty jam inspiruar, apo jka sherbyer per t'me dhene edhe pak me teper force. KE SHIKUAR FILMIN NUK KAM QKA FLAS...ju flm per pegjegje

Gjumashja
10-12-04, 13:07
tash femra si femer ne kosove ka mjaft te drejta edhe po miratohen krejt :lol:

halla e madhe
11-12-04, 23:29
Gjumashe!Loqki mos fole qyfte ti,ti flet veq per veti,kurr mos u pajto me ate qe vetem ti zoteron,mos harro se ne rrethinen e pr. jane shume fshtra qe femra nuk i gezon te drejtat e barabarta,e mos te flasim per keqtrajtimet ne familje,mos e vizato ti pikturen sipas deshires tende,ti si e re e shef situaten vetem ne rrethin tende te shoqerise e ma larg nuk te intereson :wink: mos me keqkupto te lutem por duhet te njizani te flasim ne qdo hap,se vetem fjalet dhe mendimet tona te perbashka mund te ken nji dite efekt :!: kokave primitive ju nevojitet vetem cekani per qdo dite te ju troket koken :wink: :wink:

Mafiozi
11-12-04, 23:51
Gjumashe!Loqki mos fole qyfte ti,ti flet veq per veti,kurr mos u pajto me ate qe vetem ti zoteron,mos harro se ne rrethinen e pr. jane shume fshtra qe femra nuk i gezon te drejtat e barabarta,e mos te flasim per keqtrajtimet ne familje,mos e vizato ti pikturen sipas deshires tende,ti si e re e shef situaten vetem ne rrethin tende te shoqerise e ma larg nuk te intereson :wink: mos me keqkupto te lutem por duhet te njizani te flasim ne qdo hap,se vetem fjalet dhe mendimet tona te perbashka mund te ken nji dite efekt :!: kokave primitive ju nevojitet vetem cekani per qdo dite te ju troket koken :wink: :wink:

halla e madhe, me duket se gjumashja tregon mendimin e saj simbas
qka perjeton ajo ne rrethinen e vet, ashtu edhe ti e ki mendimin tend
qe rrjedh prej njoftimet e tua. Mos thuaj qe tregon diqka qe nuk e njeh.

Forumi esht per ket, i nderrojm ideat me bisedime dhe e pranojm me
respekt iden me interesante per te gjith.
Me duket se gjumashja esht ende e re per me dit se si ndodh ne gjith
kosoven. Mos me keqkupto halla e madhe por duhet me len te lirt sicilin
ne mendimin e vet, pa forcuar asgje.

Me drejt e ki siq spjegon shoqe, shpresoj qe e ben keshtu edhe me gjumashen
Se diten ne gjum po e kalon :D hahahhahhahahahaahaaa
Te pershendes halla e madhe :wink:

halla e madhe
12-12-04, 01:11
Mafioz,me erdhi mire qe reagove menjihere.Nuk ishte ky mendim i imi vetem per Gjumashen por per shume gjumashe qe nuk kane kurrfare br
enga ne jete,i gezojne te gjitha te drejtat,per ate gezohem pa mase :!: por duhet mendu qe nji numer i madh i femrave shqiptare nuk guxojne akoma ta permendin shkollimin e mesem e mos te flasim per internetin :!: :!: per ate mendimi im ishte te ngrehim za per kete qeshjte e mos te hudhim zemra te shkelqyera...por zemra te brengosura te shume femrave shqiptare :( :( keni mirekuptim :!:

Mafiozi
12-12-04, 12:24
Mafioz,me erdhi mire qe reagove menjihere.Nuk ishte ky mendim i imi vetem per Gjumashen por per shume gjumashe qe nuk kane kurrfare br
enga ne jete,i gezojne te gjitha te drejtat,per ate gezohem pa mase :!: por duhet mendu qe nji numer i madh i femrave shqiptare nuk guxojne akoma ta permendin shkollimin e mesem e mos te flasim per internetin :!: :!: per ate mendimi im ishte te ngrehim za per kete qeshjte e mos te hudhim zemra te shkelqyera...por zemra te brengosura te shume femrave shqiptare :( :( keni mirekuptim :!:

Ashut esht halla e madhe, vetem shpresoj qe vazhdon ne keto vepra
me rendesi per femrat shqiptare dhe te ardhmen e gjith popullit.
Qdo njeri lind prej nje femre, femra esht nėna e jetes, ju duhet nje
respekt dhe mirkuptim, prej gjithve.

Te pershendes halla e madhe
:wink: Me respekt

halla e madhe
12-12-04, 12:58
Mafiozi,te flnd. shume per mirekuptimin :!: jame e bindur qe ty te kame krahun e djathte ne kete drejtim, TE LUMTE :!: :!:

dr1ta
12-12-04, 13:21
Mafioz,me erdhi mire qe reagove menjihere.Nuk ishte ky mendim i imi vetem per Gjumashen por per shume gjumashe qe nuk kane kurrfare br
enga ne jete,i gezojne te gjitha te drejtat,per ate gezohem pa mase :!: por duhet mendu qe nji numer i madh i femrave shqiptare nuk guxojne akoma ta permendin shkollimin e mesem e mos te flasim per internetin :!: :!: per ate mendimi im ishte te ngrehim za per kete qeshjte e mos te hudhim zemra te shkelqyera...por zemra te brengosura te shume femrave shqiptare :( :( keni mirekuptim :!:Halla te pershendes, pajtohem me mendimin ten :) :)

Gjumashja
12-12-04, 14:33
Gjumashe!Loqki mos fole qyfte ti,ti flet veq per veti,kurr mos u pajto me ate qe vetem ti zoteron,mos harro se ne rrethinen e pr. jane shume fshtra qe femra nuk i gezon te drejtat e barabarta,e mos te flasim per keqtrajtimet ne familje,mos e vizato ti pikturen sipas deshires tende,ti si e re e shef situaten vetem ne rrethin tende te shoqerise e ma larg nuk te intereson :wink: mos me keqkupto te lutem por duhet te njizani te flasim ne qdo hap,se vetem fjalet dhe mendimet tona te perbashka mund te ken nji dite efekt :!: kokave primitive ju nevojitet vetem cekani per qdo dite te ju troket koken :wink: :wink:

halla e madhe te pershendes shume ka ende asi njers po shpresojm qe me kalimin e kohen do te mbushen edhe ata mend se sjemi ma ne kohen e gurit :)

Mafiozi
12-12-04, 17:38
Mafiozi,te flnd. shume per mirekuptimin :!: jame e bindur qe ty te kame krahun e djathte ne kete drejtim, TE LUMTE :!: :!:

Ska perse halla e madhe, them vetem qka mendoj, nese esht ne te njejtin
drejtim me ty me vjen shum mir. Besom qe ka edhe tjer anetar qe jan
ne drejtimin ton, dhe pak e shum mundemi me i perparu ne anen e drejt,
ideat e popullit per femren shqiptare.

Te pershendes
8) :wink:

halla e madhe
12-12-04, 19:49
dr1ta_ te flnd. nga zemra qe tregoni mirekuptim :!:


Gjumashja_edhe ty loqki nuk te harron halla :wink: e di qe ti je e zoja sa i perket mendimeve te lira...ashtu,veq vazhdo :!:


Mafiozi_sa me vjen mire kur behemi kaq shume me te njejtin qellim,besoje qe do te na bashkangjiten edhe ma shume,se paku te tregojme gadishmeri ne shpehjen e mendime,edhe nese nuk mundemi ma shume ta kujtojme femren shqiptare e cila sakrifikon jeten vetem te kalise nji familje te shendosh e cila dita me dite po shifet ne opnjionet boterore :!: Mburremi me femren Shiptare :!: :!:

Barbaroza
12-12-04, 20:01
Halla e madhe,te uroj se pari mireseardhjen ne forum dhe se dyti pershendes edhe une mendimet tua shume te qelluara!

Gjumashja
12-12-04, 20:20
halla e madhe te pershendes shume edhe te uroj gjitha te mirat :wink:

Mr_100%
12-12-04, 20:22
HALLA E MADHE EDHE MAFIOZI NDOSHTA ESHTE EDHE ASHTU SI THONI JU,PO PO MA MERR MENDJA SE PAK PO E HIPERBOLLIZONI.
EDHE UN VET SHKOJ NE KOSOVE NGANJEHER POR EDHE TE TJERET TE CILET SHKOJN DHE VINE SJELLIN KREJT NJE PASQYRE TJETER,E NDOSHTA GJERAT NE ASNJE ASPEKT TJETER NUK KAN NDRYSHUAR ME TEPER SE NE KETE,PO MENDOJ POZITIVISHT

halla e madhe
12-12-04, 20:58
Mr_100%_me vjene mire qe konfrontohesh edhe ti me kete teme!ajo qka ti mendon asht nji teme krejt tjeter,leri te lutem pershtypjet e pushimeve verore....me mire mendohu se nji numer i madh femrash shqiptare nuk gezojne te drejta te barabarta,apo deshiron te shkruaj me hollesisht,nuk me merr mendja qe jane te panjohura keto gjasa :?: :wink:

timi9875
12-12-04, 23:56
Ju FLM per pergjegjet tuaja, por pa ngarkes...
Eshte teme se mendoj qe duhet debatuar por ne munges bene edhe te diskutohet permes kesaj faqeje
Ju pershendes
Gjithe te mirat

halla e madhe
13-12-04, 22:21
Barbaroza_flm per deshirat tua!Sa me vjen mire kur shof qe po integrohem ne mesin tuaj :lol: Respekt per Barbarozen :!:

Publicisti
14-12-04, 10:03
Per te Madhen Halle...

Thuhet se femra eshte krijesa me e mire qe e ka krijuar zoti,eshte dhurata me e madhe per mashkullin,por ne anen tjeter thuhet se femra eshte gabimi me i madh qe ka bere zoti.hahahhaha,Bera pak shaka.
Me te vertet ndodhin gjera te tilla qe femra eshte e cenuar ne disa raste,por une mendoj se ne besimin islam femra eshte e privelegjuar tej mase,nuk di se qfar te drejtash kerkojn femrat tona ,po e marr nje shembull.
Une po te dilja ne qytet ne ora dy te nates ka me i par femrat ne qytet,as nuk e din prinderit e tyre se ku mund te jet vajza e tyre,as nuk ka mbet moral ne to,bile bile bashkesia nderkombetare iu ka dhon te drejta atyre ne menyre qe te munden me manipulu me ta,une di x raste qe femrat tona jan ndar nga burrat e tyre dhe jan martuar me te huaj.Vetem kete nanalizone mire,skam qka them tjeter .
Duke mos patur qellim qe ta ofendoj askend,une ju deshiroj suksese

halla e madhe
14-12-04, 16:32
Publicisti_more zoteri po flitni per rastet ekstreme qe i pasket taku ne mesnate 8) MOs te flasim per sjelljet ekstreme,por ti kthehemi femrave qe nuk guxojne te flasin per shkollimin e metutjeshem,jane raste te shumta...dhunimi ne familje :!: a mos jane te panjohura per juve :?: Ju lutem mos te perzijme Moralin dhe Fene me te drejtat e femres ne familje dhe gjetiu :wink: Ne ate familje ku zoteron dhuna dhe shtypja e gjinise femrore aty nuk ka as Zot as Fe e mos te flasim per Moral :!: Pershendetje Publicisti i nderuar :wink:

Murgesha
14-12-04, 17:30
Per te Madhen Halle...

Thuhet se femra eshte krijesa me e mire qe e ka krijuar zoti,eshte dhurata me e madhe per mashkullin,por ne anen tjeter thuhet se femra eshte gabimi me i madh qe ka bere zoti.hahahhaha,Bera pak shaka.
Me te vertet ndodhin gjera te tilla qe femra eshte e cenuar ne disa raste,por une mendoj se ne besimin islam femra eshte e privelegjuar tej mase,nuk di se qfar te drejtash kerkojn femrat tona ,po e marr nje shembull.
Une po te dilja ne qytet ne ora dy te nates ka me i par femrat ne qytet,as nuk e din prinderit e tyre se ku mund te jet vajza e tyre,as nuk ka mbet moral ne to,bile bile bashkesia nderkombetare iu ka dhon te drejta atyre ne menyre qe te munden me manipulu me ta,une di x raste qe femrat tona jan ndar nga burrat e tyre dhe jan martuar me te huaj.Vetem kete nanalizone mire,skam qka them tjeter .
Duke mos patur qellim qe ta ofendoj askend,une ju deshiroj suksese

Publicisti kam lexuar disa nga shkrimet e tua dhe jam e kėnaqur nga mendimet qė ju shprehni.
Por jo edhe nė kėtė temė i nderuar.
Kjo temė ka tė bėjė me tė drejtat e Femrės nė familjet Kosovare, ku e nderuara Halla e Madhe ka dhėnė mendime shumė tė kjarta dhe tė vėrteta.
Femra nė rrugė nė orėt e vona tė natės gjen gjithkund nė botė, ama askush nuk mund tė thotė se tė gjitha femrat e botės rrijnė nė rrugė gjatė natės e aq mė pak pėr femrėn kosovare.

Dhuna nė familje, dhuna ndaj femrės ėshtė prezente gjithkund nė botė, edhe nė vendet me demokracin mė tė madhe. Kjo ndodhė nga arsyeja se mashkulli (jo tė gjithė kuptohet) gjithnjė ka dėshirėn pėr tė urdhėruar, tė jetė i shėrbyer.
Nuk e di pse e ke ndėrlidhur shkrimin tuja nga pikėpamje fetare, kur dihet se nė Kosovė edhe anėtarėt e komunitetit tė krishterė nuk dojnė qė femrat e tyre tė kenė lirinė e plotė.
A mos tė duket se ky problem i shtypjes tė tė drejtave tė femrave nė Kosovė ka tė bėjė mė tepėr me traditė shqiptare se sa atė fetare????

Publicisti
14-12-04, 20:05
Te nderuar bashkmendimtar
Nuk e kam lidh spontanisht moralin dhe relegjionin me te drejtat e femrave shqiptare,kete e kam then me arsyeje se shumica e femrave tona abuzojn lirine qe u jepet nga burri,nese femrat tona konsiderojn se iu cenohet e drejta e tyre duke u bazu ne ate qe nuk i lon burrat e tyre me dal me u shetit neper qytet,une mendoj se kjo nuk eshte nje plotesim i standardeve qe simbolizon te drejtat e femrave mendoj se eshte nje gabim ne mendim.Jam i pajtimit me femrat tona qe mendojn se nuk i kan te drejtat e duhura qe i takojn nje femre evro-perendimore,ngase tek ne eshte nje frekuentim i madh i nderkombetarve dhe jo vetem femrat por edhe ne si meshkuj e ndim veten si te diskriminuar nga koha,por asnjeri prej nesh nuk ndalemi te analizojm se neve na dallojn shume gjera nga ata qe i shohim ne TV. dhe nga ata qe na tregojn dhe qe jan ne Kosove.Pothuajse neper te gjitha ansamblet Komunale te Kosoves,duke perfshir edhe ne instancat me te larta Institucionale,nje numer i madh i nenpunsve jan femra.Eshte e vertet se ne fshatra eshte e shtypur faktori femer,dhe kjo ndodh si pasoj e mentalitetit te ult dhe politikave diskriminuese qe jan ushtru mbi to gjate dy dekadave te fundit,si dhe ndikojn edhe faktor te ndryshem si papunsia,kushtet skonomiko sociale,qeshtja politiko-juridike,infrastruktura ligjore e cila do definonte ligjet per mbrojtjen e te drejtave te femrave dhe femijve.
Mendoj se kam qen deir dikund konstruktiv ne kete pergjegje,uroj te keni suksese te metutjeshme...


Me respekt Ardi Gjilan

DEA
14-12-04, 20:47
Ka shume femra qe me te vertet jane te zgjuara dhe i meritojne te drejtat me plotkuptimin e fjales, po nuk i kane ,po ka edhe prej atyre qe s`dine ta shfrytzojne lirin apo me mire te them e shfrytzojne miresin e dikujt tjeter ne menyren me te gabuar te te qenit femer apo njeri ,dhe i posedojne fatkeqsisht " jep men zot aty ku ska", lirija dhe te drejtat duhen te jipen aty ku me te vertet nevojiten.

aferdita
14-12-04, 21:11
ju pershendes se pari
Halla madhe te pershendes edhe ty gjithashtu dhe e perkrahu mendimin tend.me keq se mos me pas harmoni ne shtepi nuk kam si per femrat ashtu edhe per te gjithe familjen. dhe do te kisha shtuar edhe diqka edhe disa femrave nuk ben qe te dhesh edhe liri shume se disa e kishin tepru.

halla e madhe
15-12-04, 18:53
Aferdita_ te pershendes gjithashtu!Me erdhi mire per pergjegjen,por ti me hallen si e Re thua qe disa femrave nuk duhet ti gezojne te drejtat per shkak se i keqperdorin ato :?: jo me hallen per sjellje tekqija nuk asht askush fajtor vetem se karakteri i personit kudo ne bote,pra me duket se ti kete verejte e ke ndegju dikund ne rrethin e afert qe e shpreh aq e mllefosur :!: mendohu per nenat tona, per vajzat tona qe dhunohen ne familje :cry: Aferdita a mos ke harrua valle qe keto te drejta po ju mirren botes femrore :!:

fadil ibrahimi
18-12-04, 13:11
Kjo eshte nje tem shume e qelluare.Po me kete teme mirremi qyshe se prej perfundimit te luftes.Athu se lufta perfundoj e u shlirume te gjithe.E une them jo. Se ne pergjithesi e kemi marre mashallahune e nuk dime se ku jemi.Esa ju perket femrave tona apo te them motrave tona askushe nuk jaucenone te drejtat e tyre.Po lete mendojne vetem pak se ku kane qen e ku jane tashe.Te gjitha te barabarta me meshkujte.Po tashe se qfare mendje kane ne nuk. Dhe qka kerkojne prej neve qfare te drejte ma teper.Ate te drejte qe po e kerkojne ne nuk kemi kushte ne pergjithsi ti ofrojme se ato jane kusht te evropjane ku te gjithe punojne e nuk jane te mvarur prej askujte. :?: :?:

engjelli_pe
28-12-04, 02:04
Halla e madhe--pajtohem plotsisht me ty,se shumica e femrave ne kosovė po edhene viset shqiptare nuk gezojn aspak te drejta,por do thoja se nje perparim po ecen,se pari ne qytete e pastaj do mberrije edhe ne fshatra,kjo nuk ndodh mrenda natės po njeriu duhet tė luftoj qė kjo tė leviz mė shpejt.po mbi tė gjitha smund te folim per te drejta te femrave ku ne ato vise qe nuk gezohen te drejtat(pa dallim vendi apo krahine)vetė gjinija mashkullore nuk e di se q'eshte te jesh i lire ne shtepin tende,kur kėta nuk e kuptojn rendesine te qenurit i lire ne shtepi,atehere per gjinin ekunder spo flasim edhe qe femra eshte shtylla e familjes.Fatėkeqsisht kete spo epranojn shume ne viset shqiptare,e deri sa kjo te mos pranohet sdo kem edhe emancipim te femres si ne familje po ashtu edhe ne shoqeri.


respekt

halla e madhe
28-12-04, 19:15
Engjelli_pe_Jeni i miresardhur ne kete teme :!: me vjene mire qe ju bashkangjiteni edhe ju ketyre mendimeve :!: Sa mire do te ishte sikur te ishte nji numer i popullsise shqipetare me keso ide te shendosha dhe te qelluara :!: Deshiroje suksese edhe me tutje...halla e madhe

Agroni22
28-12-04, 19:20
NE kosove prej mas lufte femrat gezojn nje liri shume te mire
mirpo edhe do femra lirin qe ja jep familja e keqperdorin shume ,shume

engjelli_pe
28-12-04, 23:53
Faleminderit halla e madhe--edhe qe jam antar i ri nė kėtė forum,do mundohem tė shpreh mendime sa do pak tė shendosha nė kėtė forum,duke marrė mesim gjithė nga ju e forumista tjerė,faleminderit.

respekt

Mafiozi
09-01-05, 15:11
Te drejtat e femrave ne kosov fillojn se pari ne mendimin e tyre, shoh qe
shum vajza shqiptare as nuk jan te lira me dhen mendimin e tyre ne familje,
se pari. Si mbas mendimit tim, te drejtat e vajzes shqiptare fillojn tek familja,
edukimi dhe shkollimi, nese familja ja jep gjitha drejtat, do te mbesin me
vajzen per ter jeten.

Ju pershendes :wink:

Barbaroza
09-01-05, 16:05
NE kosove prej mas lufte femrat gezojn nje liri shume te mire
mirpo edhe do femra lirin qe ja jep familja e keqperdorin shume ,shume

E sakte! :wink:

Mafiozi
10-01-05, 13:20
NE kosove prej mas lufte femrat gezojn nje liri shume te mire
mirpo edhe do femra lirin qe ja jep familja e keqperdorin shume ,shume

E sakte! :wink:


:wink: :wink:

Intuita
11-01-05, 16:54
...jane drejetersedrejti te drejta te njeriut dhe si te tilla duhet mbrojtur me ligj

Psikologu
17-03-05, 21:13
Pershendetje te nderuar/a


Te drejtat e femres duke respekruar si te qdo njeiru , sepse femra eshte njeri dhe nuk eshte aspak me shumė se e mashkujve.

Shumica mendojn dhe kan te imponuar ne kokė se femra eshte "Flokt e gajata e mendeet e shkurtera" e kjo shprehi nuk ėshte aspak me shumė se diskriminim njerezorė drejt per se drejti.

Nje femer eshte dhe duhet te jetė ebarabat mos edhe me shumė ne ligjė sepse ajo ėshtė pjesa me e madhe e njerezis qe banė barren me te madhe ne ketė botė.

Femra ėshtė ajo qe mabnė ne barkun e saj femiun dhe eshte ajo qe na benė edhe te jemi me te ndieshem dhe me te sukseseshem ne jetė , pserse keshtu shtorhet pyetja.

Sepse shumica e konflikteve nder gjini vijn ne kohen e shtateznis te cilet per fatė te keq se kuptojn arsyen se perse femra e merrė ndoshta nje urrejtje ndaj mashkullit ne kohen e shtatezanis.

Femra duhet te jetė edhe me shumė respektuar sepse ketu kemi te nejm me njė person me te dobet se ne fizikisht , ku per fat te keq te dobetet e perdorin edhe forcen nganjehere e ndaj ketyre duhet pasur ndeshkime te renda ligjore.

Dalja e nje femre dhe jeta e saj e lirė perse trajtohet me fjalen e keqe si "lavire"
Perse nuk e respektojm atė si te drejt e lirisė se saj njerzore , perse a vallė ajo kerkon ndonje truproje me veti.
Qdo kush ka lirin e vetė , ndjenjat dhe mendimin.

Andej une perkrahi shumė dhe do ta perkrahi edhe me teper lirinė e femres ne jeten tonė shoqerore , posaqerisht te asaj shqiptare.

Vetem perpara motra te nderuara.

Nderime

halla e madhe
18-03-05, 14:51
Psikologu_Pajtohem plotesisht me mendimin tuaj,cdo fjale e imja do te ishte e tepert per momentin. ju pershendes gjithemone dhe secilin person qe i rrespekton te drejtat e femres :!:

Psikologu
25-03-05, 01:21
Psikologu_Pajtohem plotesisht me mendimin tuaj,cdo fjale e imja do te ishte e tepert per momentin. ju pershendes gjithemone dhe secilin person qe i rrespekton te drejtat e femres :!:


Pershendetje halla e madhe


Kam nderin te jemė pjesė e debateve dhe shkrimeve me njerez siq jeni ju dhe shumė te tjerė..

Duke ju deshiruar qdo te mirė kudo qe jeni , ju uroj edhe ditė te mira ..


Me nderime

Psikologu

laliloli
26-03-05, 23:41
Eshtė njė teme qė ia vlen tė diskutohet ku sado pak secili nė mėnyrėn e vet tė jep kontributin e vet nė pėrmirėsimin epozitės sė gruas nė shoqėri .mendimi im ėshtė se pėrkundėr asaj qė ėshtė bėrė nė pėrmirėsimin apo avancimin e tė drejtave tė femrės tė drejtat etyre ende janė tė mohuara.
Pėr kėtė vet femra duhet tė jet kėmbėngulėse dhe mė e guximshme ,por si duket ajo ėshtė pajtuar qė tė jet nė kėtė pozitė qė ėshtė.
Se gruaja nuk ėshtė e barabart me mashkullin po e marr njė shembull:nėse gruas i vdes burri nė moshėn 25 vjeqare p.sh.ajo e ka tė ndaluar tė martohet dhe tan jetėn vuan pėr diqka qė ėshtė natyrale,ndersa mashkullit po ti vdes gruaja nė moshėn 70 vjeqare kėrkon prap grua(njė kojshi i imi nė moshėn 72 vjeqare u martua por pas dy dite i iku ha ha ha ).vetem shkollimi mund ta eliminoj ketė

Gra tė jeni kėmbėngulėse nė tė drejtat e juaja [/img]

Dali!Keq
27-03-05, 00:16
Tema esht e qelluar per ato qe din ta mbaj dhe ta meritojn por ato qe ja kajten mamin as Zoti e as Ligji nuk mundet me i ndal.
Mendimi im.
Pershendetje sinqerisht Motrave Shqiptare qe dijn dhe e Meritojn te Drejten.

egi
21-05-07, 13:17
femna ne ks s'ka mi pas te njejtat drejtat sa te ka meshkuj qe jan fanatika

RiannA
23-05-07, 16:50
Drejtat e femres ne Kosov dit per dit po perparojn. Mendoj se femrat e kan nje status te mir ne KS. Normal qe nuk i mbrohn gjdokush keto drejte, sidomos sa tka katunar t“kqi me mendime te vjetra qe jetojn me Kanunin e Lek Dukagjinit amo shumica kan perparu edhe mendoj se femna e luan nje rol kryesor ne Kosov!

Shnetje

RiannA
23-05-07, 16:52
femna ne ks s'ka mi pas te njejtat drejtat sa te ka meshkuj qe jan fanatika

Kjo gjethkun ne bot qeshtu esht. Edhe pse qe ka 200 vjet e kan pamvarsin, femrat shum von kan pas drejte te votojn etj etj...edhe sa per Kosoven mendoj se shum shpejt ju kan jap drejte...me pas kon si ne shtete tjera kishim prit edhe nja 50 vjet deri i kish ra nmend dikujn ame ju jap drejta femrav. Ski qka me ju than asgje Kosovarve per drejtat e femres. Nese kan gabu, nuk jan te vetem, ky esht problem global e jo vetem shqiptar.

Shnetje

egi
23-05-07, 19:06
Kjo gjethkun ne bot qeshtu esht. Edhe pse qe ka 200 vjet e kan pamvarsin, femrat shum von kan pas drejte te votojn etj etj...edhe sa per Kosoven mendoj se shum shpejt ju kan jap drejte...me pas kon si ne shtete tjera kishim prit edhe nja 50 vjet deri i kish ra nmend dikujn ame ju jap drejta femrav. Ski qka me ju than asgje Kosovarve per drejtat e femres. Nese kan gabu, nuk jan te vetem, ky esht problem global e jo vetem shqiptar.

Shnetje

hm...eshte puna qe ne kosove shum shpejt e konsiderojn nje femen pa vlersi vetem qe nuk eshte virgjeresh ose shkon neper disko...e mos te me thot kerkush qe kjo nuk eshte e vertet..nje imazh i nje vajzes mund te zbritet shum shpejt..edhe plus mashkulli munet me kerku virgjeresh e femna duhet patjetrer me pranu historin e tij...me pa nje femen te veshur me miniq dhe kthizen jasht qka mendon shumica e meshkujve, qka mendojn pleqt ne kosove, qka folin njerzit?
qka po kendojn reperat? po kendojn per femna ne kosove kishe jan dal fare..
meshkujt kishe po kan drejt me kritiku femnen..e gabimet e veta nuk i shofin..

Psikologu
18-09-07, 01:45
Ne shoqerin shqiptare akoma nuk ėshtė arritur e drejta totale e femres , por kur flasim pėr tė drejten totale tė gjinisė femrore , duhet tė kemi parasysh se pari edukimin dhe shkollimin e pastaj lirin totale tė pamvarur personale dhe individuale.
Edhe pse , shumė shekuj nen ndikimin e pushtuesit islam turk , femra shqiptare i ngjante njė femre thuaja se eshte e marrur nga vendet turke ose arabe.
Me vonė me hapin e marrur nga femra pėr edukim dhe emancipim , kan pesuar shumė fyrje , ofendime dhe nenqmime edhe ne mbrendesin familjare por edhe asaj shoqerore sidomos nga rrethi i ngushtė.
Por duke bartur ne vete shumė ofendime , nenqmime , femra shqiptare arriti qe pak , sado pak tė i hap dyert vetit dhe tė jetė ne skenen e jetes ne shoqerin shqiptare.
Nuk ėshtė qudi , qe edhe ne ditet e sotme , ne ditet kur vendet Evropjane dhe ato Amerikane , deshirojnė tė e shofin popullin shqiptar ne vendet e demokratizuara , nje shtres e ulet njerezish tė paguar , tentojnė, ku me dhunė e ku me pagesė, tė e fusin femren shqiptare nen trysnin gjoja fetare , nen bindjen se kjo botė qenka e rrejshme , ndersa ajo tjetra e verteta.
Por nese e veshtrojmė ketu ne ketė shkrim femren , simbas shumė " fetarve " femra islame edhe ne atė botė ėshtė vegel e shitjes nga vetė Zoti , sepse Zoti keto femra , atje ne parajsė ėshtė dhuratė e burrave tė mirė dhe tė atyre burrave qė kryen akte ne " emerė tė Zotit"
Pra , em njė fjalė, femra ka mbetur edhe sot sikur njė shkembim malli edhe ne ketė botė por edhe ne atė botė, kuptohet nese ajo qenka simbas ketyre thenjeve fetare.
Ku e ka pra vendin femra shqiptare sot pėr sot??
Trupi i cdo femra , njetė sikur i cdo meshkulli , duhet tė jetė i saj ose i atij , por tek femrat qendron puna ndryshe , sepse trupi i njė femre , ne shoqerin shqiptare , duhet tė jetė pronė e njė mashkulli , thuajse ai e paska ble ketė dhe se posedon cdo tė drejtė primare dhe elementare mbi gjinin femrore.
Pse ?
Sepse , ne boten e shumė meshkujve , nderi i tyre shkon bashkė me vaginen e femres , aty e paskan "burrat e ndershem vendin "
Vallė si i quajnė ata keto kengetare tona , keto aktore tona??!!
Kan deshirė tė i ngulin syt ne cdo femer , kan deshirė tė i versulen cdo femre , por me vonė, kur ajo nuk u pershtatet primitivizmave tė tyre , atehere ajo eshte simbas tyre njė krijes me e dobet e kesaj bote , ndersa ne fakt , femra ėshtė ajo qe bart ne vete barren me tė rend nė shoqeri , pergjegjesin ne shtepi dhe kujdesin ndaj shtepis , mikut , dajes , shokut dhe shoqeris .
A thua :- Sa meshkuj i sherbejnė gruas se vetė kur asaj i vijnė shoqet ne vizitė, kuptohet , nese ajo ka tė drejtė tė ketė shoqe tė veta , e mos vallė , edhe per keto vendosin " burrat "

Kavaleri
18-09-07, 04:26
Hmm..!
Nuk kan arrit te drejta edhe aq shume sa me i hi dojak burrav!
Diku diku esht tejkalu edhe eshte tepru e drejta, ju lumt oj Femra po valla.

Domira
10-10-07, 21:07
Te drejtat e femres ne Kosove nuk dallojne shume nga te drejtat e gruas ne ket regjion po as ne Europ ku me dit se sa...Te drejtat e gruas ne Kosove nuk mund ti trajtojme ceshtje te vecante ne Kosove duke marr marasysh qe ende nuk e kemi rregullu ceshtjen e satusit. Por sidoqofte gruaja ne Kosove nuk dallon sa i perket arsimimit po edhe punesimit. Ne disa aspekte gruaja ne Kosove eshte ne pozite me te mire se grate e regjionit sepse shume faktore ndikojne ne kete gje...nejse po e le me kaq se ma mire:biggrin: sepse ka aspekte te ndryshme nga te cilet mund te flitet per te drejtat e femres ne Kosove.

Psikologu
25-12-08, 17:25
Kosovė: Gratė protestojnė kundėr dhunės nė familje Leonat Shehu
Prishtinė
20-12-2008

Grupe veprimtarėsh pėr tė drejtat e grave protestuan sot nė Prishtinė kundėr dhunės nė familje, qė gjatė kėtij viti u ka marrė jetėn dhjetė personave. Vetėm nė nėntė muajt e parė tė kėtij viti janė raportuar 860 raste tė ushtrimit tė dhunės nė familje dhe shumica e viktimave janė gra.Shiko lajmet:

http://www.youtube.com/watch?v=rDViFUYWvcs&eurl=http://www.voanews.com/albanian/2008-12-20-voa13.cfm

iluzioni
03-02-09, 15:37
pershendetje,

a din dikush se ku mund te gjegje literatur rreth temes e rrolit e grujes ne familie apo te drejtat e femres?

PeJ0N
03-02-09, 16:27
Per fat te keq ne Kosov nuk kan edhe aq te drejta mos te them hiq hiq !! dhasht zoti sa me shpejt te jen te = sepse femna ne Kosov e meriton ket boll ma me dhuna te lloj llojshme dhe luftra qe kan ndodh ne kosov , edhe femnat e kan perjetu nje te keqe , nese me lejohet te them femna ne kosov gjat luftes ka perjetu nje tmerr prandaj tash e meritojn te drejten e tyre , fjalen , postet e tyre shpresoj shpresoj qe sa me shpejt te jen mos me shum te = me mashkujt :-)

natyra
03-02-09, 17:44
....une do shtoja ce ne disa mjedise bile dhe eshte e tepruar,dhe prap nuk jen te kenaqura,sikur te tjerat te kishin vetem (nje percindje) 1% te ketyre ce permenda, besoj se do e kishin dijt vleren,prandaj e them,se per dikend vlen,e per dikend nuk vlen,dhe ace me kece per ato ce te drejtat e veta i kecperdorin,ne permasa te ndryshme,qofte familjare,shoqerore,si dhe ajo bashkshortore ma ne fund!.

Jufalemnderit ne mirekuptim
Natyra

shfletuesi_
03-02-09, 20:00
....une do shtoja ce ne disa mjedise bile dhe eshte e tepruar,dhe prap nuk jen te kenaqura,sikur te tjerat te kishin vetem (nje percindje) 1% te ketyre ce permenda, besoj se do e kishin dijt vleren,prandaj e them,se per dikend vlen,e per dikend nuk vlen,dhe ace me kece per ato ce te drejtat e veta i kecperdorin,ne permasa te ndryshme,qofte familjare,shoqerore,si dhe ajo bashkshortore ma ne fund!.

Jufalemnderit ne mirekuptim
Natyra

E pra si shkak i gjithe kesaj jan te drejtat e teperta nuk jemi popull i pergatitur per te pasur te drejta te plota.

Problemieshte qe nuk dijn ti perdorin te drejtat e veta qe i kan.

Nje plak e pyeten nje dite axh bre foli qikes pak se nuk ben kshtu ne shkoll koqit pak.. ai i tha " koqit ne akull" a frenohet ne akull.. jo ka dasht te thot qe spo na vet askush... thjesht e kan tepruar femrat kosovare dhe pike.

teutaA
03-02-09, 21:06
te drejta pa kushte eshte e kot kjo kur ende jan te varura prej burrave e kunetve e vjehhrive aiii ende pihet qaj ne kosov e gruja sherben burrat rrin si pashallar:smile:

Alkimisti_ch
03-02-09, 22:57
te drejta pa kushte eshte e kot kjo kur ende jan te varura prej burrave e kunetve e vjehhrive aiii ende pihet qaj ne kosov e gruja sherben burrat rrin si pashallar:smile:

PAJTOHEM ME MENDIMIN E teutes. TE DREJTAT E FEMRES SHQIPTARE NE KOSOVE FLASIN ME SE MIRI PER GJENDJEN CIVILIZUESE TE SHOQERISE SONE. NUK MUND TE FLITET PER NJE EMANCIPIM TE FEMRES SONE NESE PERGJEGJESIT KRYESOR NE KETE RAST GJINIA MASHKULLORE NUK NDERGJEGJESOHET. TE NE PER FATIN TONE TE KEQ AKOMA NDIKIMI I ZAKONEVE PRAPANIKE, PRIMITIVE NE JETEN TONE ESHTE TEJET I MADHE DHE UNE DO TE THOJA INDIKATORI KRYESOR QE PERCAKTON KUALITETIN E TE JETAURIT SHQIPTARQE. NATYRISHT GJITHMON DUHET PATUR KETU PARASYSH QE KA RASTE QE NUK DALLOJNE PREJ KETYRE KETU NE PERENDIM, POR SHUICA ABSOLUTE VAZHDON TE JETOJ NENE MOTON "TE SHQIPTARI SKA NDRYSHE". KJO GJE ME PENGON SERIOZISHT E SIKUR TE ISHA FEMER DO TI BASHKANGJITESHA IGBALLE RUGOVES E FLORA BROVINES EDHE DO KISHA PROTESTUAR KUNDER SHTYPJES DHE DHUNES NDAJ FEMRES - PER BARAZI GJINORE...!

Psikologu
05-02-09, 11:14
pershendetje,

a din dikush se ku mund te gjegje literatur rreth temes e rrolit e grujes ne familie apo te drejtat e femres?


Kliko kėtu:

http://www.cgsd.rutgers.edu/face/Surveys/Albanian.pdf

http://www.osce.org/documents/pdf_documents/2008/07/32033-1.pdf

http://www.oneworldsee.org/article/view/81027?PrintableVersion=enabled

http://www.vajzat.com/

>>{SpOnGeBoB}<<
05-02-09, 11:56
Qka pu dojne be qato femnat shoq, a halo tekokan tu lypen te drejta ma shume a.

A valla ti Alkimist e lexova qka kishe shkrue amo nuk jepa koment, eja shoq lexoe edhe nihere se nashta ki dashten tjeter send me shkrue.

Qishtu ti shoqi ti ki drejte shembull me shkue edhe ne teater, masnej edhe mi vizitue tana koncertat e edhe me dalen mi hypen botes permi me ballon ne kater anet amo mvaret a ke me qka me ja bo qat pune. Gjendja civilzuese nuk matet se qka po don po sa munesh e qishtu me rend. Amo lexoe per seri edhe nihere qka ki shkrue.

deshta edhe une sikur qeky Psikulogi mi pru do linka amo fill mi shlyjne shoq.

Skyfter
05-02-09, 18:45
Personalisht nuk kam pare te ket padrejtesi ndaj femres ne Kosove, mendoj per ato femra qe ne vend te Modes ndjekin Shkollen.