PDA

View Full Version : Pėrtej


shefkiu
26-04-04, 18:05
JETA


Kalon,rrjedh
Si ujė
Ujė qė sjellė gurėt
Gurėt e mullirit
E ti
Ty qė aq shumė tė dua
Mė mbjellė halė
Halė nė zemrėn time tė dashuruar
Tė larguar qė thurė poezi
poezi pėr dashuriJeta kalon pėr brigje
Brigje e lugina
Deri nė pleqėri
E unė ende mbaj mend
Ditet kur rash nė dashuri
Atėherė kur thura kėngėn e par pėr ty

[/b]

mickoja
27-04-04, 11:58
sčpari ju pčrshčndes

ju uroj mirseardhje tč kčndshme dashta tju them poezit tuaj me tč včrtet i lexova me shum respek dhe me knaqesi deshiroj dhe mč tutje tč na shkruani kčsi vargje tč bukura dhe postime tč ringjallme

tung ju pčrshčndes un mickoja

Vera
28-04-04, 17:58
Pershendetje shefkiu te uroj per temen dhe mua me pelqyen vargjet shum veq vazhdoni te shkruani

shefkiu
28-04-04, 20:42
TĖ PĖRSHĖNDESĖ VERĖ ME SHPRESĖ SE EDHE POEZIT TJERA DO TU P!ELQEJN

TUNG

shefkiu
22-09-04, 20:25
LINDJA


Linde parab kohe
nė kėtė kohė pa kohė
ku nuk kam ē`tė bėj
e nuk ke ē`tė mė bėsh


erdhe si erdhe
vetėm unė e di
por s`kam ētė bėj
e s`ke ē`tė mė bėsh


linde nė kohė tė kėqija
kur as hėna s`bėn dritė
por s`kam ē`tė bėj
e s`ke ē`tė mė bėsh

shefkiu
30-09-04, 20:42
Dashuri e ndaluarE ndaluar ėshtė pėr mua dashurija
dhe vajza qė dashuroj
tė ndaluara janė puthjet
qė unė t`i kam dhėnė


I ndaluar ėshtė shikimi
ndjenjat qė pėr ty kam
tė ndaluar e kam dashurin
dhe pa ty dashuri nuk kam

Mallkoj ēdo gjė qė na ndan
jetoj jetėn e zbrazt pa ty
tė presė nė jeten e amshuar
e ndalulura dashuri

shefkiu
04-11-04, 20:59
METROPOLE

Ja qė sot jam nė metropolet
E Francės
E nesėr do tė jem nė ato tė
Spanjės
E kush e di se ku do tė jem
Pasnesėr
Metropole

Kėtu po thahem
Po terem pak nga pak
Rrudhat po mė shtohen
E malli sa vjen e shtohet

Prishet gjaku
E prishen ndjenjat
Edhe rrėnjėt kann filluar tė thahen
Mendimet shkojn
A thua si vjen pranvera
Nė qytetin tim
Ka shumė vite qė nuk i shohė lulet
Kur qelin
T`ua shijoj aromen

E tash jam nė Metropolet e Italisė
Kaluan dy muaj nga rrugėtimi im
Ju kam mėsyr Greqis
Pėr t`iu afruar mė afėr shtėpis
Nė kufirin shqiptar
Morra njėherė frymė thellė
Pėr ēudi mu sheruan tė gjitha sėmundjet
Ja ky qenka sherimi im

Nepėr Stacione Stacione
Udhėtoj si njė shtegtar
A thua kur do tė kem Bileten e fundit
Pėr Kosovė

Poezi nga Pėmbledhja Rrėnjėt e mija
Shefki Rudari