PDA

View Full Version : Meny-ja perfekte per nje dreke/darke romantike


Honesty^uk.
30-04-04, 20:23
Dygjera qe duhet ti kete patjeter nje dreke/darke per nje feste romantike sic eshte ( SHEN VALENTINI)) jane shampanja (eshte festive, po jo aq sa tja u marre mendjen fare e mos keni fuqi te beni qejf , dmth te kerceni apo te luani "Mos u nxeh") si dhe cokollata!

Kanali food network gjithe kete jave po jep vetem menu te ndryshme per ate dite dhe ndoshta mund te te ndihmonte te ndiqje ndonjerin prej tyre.

Megjithate nje menu e thjeshte do ishte :

- Sallata

Marule me bajame e mandarina, pak vaj ulliri e piper te zi.


- Perimet

1. Mund te ziesh 10 copa te vogla red skins (patate me lekure te kuqe) , 10 fije asparagus , dy karrota te medha ose 10 nga ato te voglat fare.

Per keto nuk ke nevoje te vendosesh tre tenxhere. Ne ujin qe po zjen, hidh ne fillim patatet dhe leri 5-10 min te zjejne, pastaj shto tek patatet, asparagus me karrotat, dhe leri te zjejne bashke per 5 min.

Me pas derdhe ujin dhe nda ne menyre te barabarte patatet, karrotat dhe asparagus. Ju hidh siper pak vaj ulliri, pak kripe dhe pak piper te zi. Gjithashtu mos harro te lesh pak vend ne pjate per mishin.


- Mishi

Mishin mund te zgjedhesh cfare lloji i pelqen personit qe do ti besh suprizen. Mire do ishte te ishin thela pa dhjame, marre nga kofshat e pasme te vicave . Kete te fundit e gjen te paketuar ne supermarket nuk ke pse e vret mendjen, vetem shiko mos jete me dhjame per gjelle.

Hidhi pak kripe, pak vaj, nje fije dafine si dhe disa thelpinj hudhre, te cilat i shtojne shijen (por duhet te jesh i sigurt qe personit tjeter i pelqen pak hudher dhe nuk e urren se pastaj te iken gjithe mundimi kot, sido qe te vendosesh, mos e tepro me hudher). Ne fund i shto dhe fare pak uje ne tigan e leri te zjejne. Kur tju avulloje uji provo me pirun ne jane bere apo jo, nq se jane akoma si te forta, hidhu dhe pak uje dhe leri pastaj tu avulloje komplet uji dhe te skuqen disi ne lengun/vaj qe mbetet ne fund. Me pas vendosi tek vendi qe u ke lene ne pjate.


- Embelsira


Si cun qe je dhe nuk e di cfare eksperience ke me gatimin, do te keshilloja te shkoje te blije ndonje nga ato tortat me shtresa te ndryshme cokollate. Mund te blesh dhe vetem dy fela mjaton ti blesh te cilesise te larte qe kur ti vendosesh ne pjate te kene lezet, pastaj kur ti provoje tja marrin mendjen


- Fruta


Do ishte mire te zgjidhje luleshtrydhet. Do shkonin dhe me torten e cokollates dhe me shampanjen. (sigurisht nq se ajo ka ndonje frute tjeter qe preferon me shume zgjidh fruten qe i pelqen pa diskutim).

Kaltrina
06-05-04, 14:04
Brravo Honesty^uk besoj se personi te cilit do tja beni surprizen do te jete me te vertete i befasuar :wink:

Urata
03-09-05, 06:39
Femna, ne mendafsh...
dhe mashkulli i lare dhe rruar mire...


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaa...

LOJETARI
03-05-06, 19:16
Desha te behem edhe une pak romantik dhe do te ju pregatise nje meny per qaste te veqanta .
PARAGJELLA : Asparagus (Spargull) te gjelbert te marinuar ne Balsamico te
te bardhe ,mbi gjethe te fresketa te salates sezonale
dhe te stolisur me dredheza poashtu te marinuara

GJELLA KRYESORE: Filet Peshku te pjekur ,
mbi salce lemoni me nje
nuance thymiani te
shoqeruar me flete
spinaqi dhe patate
te ziera

EMBELSIRA : Sorbet limoni te zhytur
ne shampanje

VENA: Per paragjelle do tju preferoja Risling gjermani
te thate i pershtatet me se miri spargullit

Per gjellen kryesore nje Chardonay franceze mundesishte nga regjioni i Bourgonjes
Ndersa si shoqerues te embelsires eshte vete shampanja mbreteresha e te gjitha pijeve


JU UROJ QASTE TE KENDSHME

Luana
03-05-06, 19:33
Desha te behem edhe une pak romantik dhe do te ju pregatise nje meny per qaste te veqanta .
PARAGJELLA : Asparagus (Spargull) te gjelbert te marinuar ne Balsamico te
te bardhe ,mbi gjethe te fresketa te salates sezonale
dhe te stolisur me dredheza poashtu te marinuara

GJELLA KRYESORE: Filet Peshku te pjekur ,
mbi salce lemoni me nje
nuance thymiani te
shoqeruar me flete
spinaqi dhe patate
te ziera

EMBELSIRA : Sorbet limoni te zhytur
ne shampanje

VENA: Per paragjelle do tju preferoja Risling gjermani
te thate i pershtatet me se miri spargullit

Per gjellen kryesore nje Chardonay franceze mundesishte nga regjioni i Bourgonjes
Ndersa si shoqerues te embelsires eshte vete shampanja mbreteresha e te gjitha pijeve


JU UROJ QASTE TE KENDSHME


"a delightful surprise" yummy yummy :biggrin:

Artisti
04-05-06, 14:11
A keni mendue ndonjehere per Kaqamakun ?


.

vjeshta
16-05-06, 23:22
A keni mendue ndonjehere per Kaqamakun ?


.

http://images.google.ch/images?q=tbn:CiSIR_8o0NuukM:impublicavel.zip.net/images

Mos e pate fjalen per kete:tongue:

Urdheroni te gjithe ,eshte festa e nenshkrimit te Republikes :biggrin: :tongue:

halla e madhe
18-05-06, 17:31
Per nje mbremje romantike do te pergaditja kete meny:

PARAGJELA:disa renda FLI me reqel ftoni dhe djathe te ri

GJELLA Kryesore:mish VIQI te pjekur me patate dhe magdanoze,dhe nje sallate te gjelbert me marinade pikante

EMBELSIRA:sheqerpare me arra, me nje kafe te vogel

PIJET:vetem uje mineral,

Pije alkoholike ska!!!!:cool:

jadore
07-06-06, 20:16
Per nje mbremje romantike do te pergaditja kete meny:

PARAGJELA:disa renda FLI me reqel ftoni dhe djathe te ri

GJELLA Kryesore:mish VIQI te pjekur me patate dhe magdanoze,dhe nje sallate te gjelbert me marinade pikante

EMBELSIRA:sheqerpare me arra, me nje kafe te vogel

PIJET:vetem uje mineral,

Pije alkoholike ska!!!!:cool:

..lejohet qe kjo meny kulinare te servohet ne pauza ditore ????

(nese do llogaritja nr e kalorive , do kalonte 12000 -shin qka mirret optimale ne sasin kohore , nje jave ..)

p.s ... aq me shije duhet te jene te gatuara, sa qe garantoj ,te pasionuar pas ketyre gjellrave , do harroja efektin e nje mbremje romantike ,interesin kryesor do merrte ushqimi .....(hahahaha)

vendasi
10-06-06, 22:23
Meny-ja me e shpejte dhe praktike duke shiquare futboll47

Kalimero
19-04-11, 14:51
Femna, ne mendafsh...
dhe mashkulli i lare dhe rruar mire...


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaa...
Qish qiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiish,paaaaaaaaash qikit kapuqin tem karxom edhe ni here se dashta mi ja bo surprizen pdhavushkes tem ni akshom:redface:
Nuk dita a mi zijten a mi fergunen :P