PDA

View Full Version : Qfare Domethenje ka Fjala "HACKER"


belicom
15-05-04, 09:47
Do te provoj te pergjigjem ne kete pytje ndoshta nuk do te jete e sakt po perafersisht.
Ne bote e Teknologjis informative egzistojne dy terme njera eshte HACKER edhe tjetra eshte CRACKER: Dallimi i ketyre dy fjaleve eshte se Hackeri eshte personi i cili i di shume sende mirpo nuk ban edhe ate cka ka mundesi me ba ndersa Cracker eshte personi i cili gjithashtu i din shume sende po cdo gje qe punon apo vepron ai e ka vetem nje qellim te shkaktoj deme dikujt, prishjen e sajti, fshirjen e te dhenva etj.

Vera
15-05-04, 12:39
betimi_15 pershendetje dhe qe po provoj te tregoj cka do te thot fjala HACKER. Para nja 10 ditesh kesh ne msn dhe po flisja me nje shoqe, kur nderhyri nje djal me emer te cikave dhe po me flet, edhe une i fola pa e njoft fare, kur po e qel DVD qe kam dhe CD dhe me pyeti a tu qelen keto dyja i thash po, pastaj po me pyet a po vjen ma qiknej te bisedojm i thash po hajde bre, kur e qiti nja faqe te zez dhe po me pyet "a po e din se kush jam" dhe une ashtu e habitur i thash "jo" ai tha " une jam HACKER" dhe ai djali e di qe e ka shti virusin ne pc time por shyqyr prej zotit e ndreqa PC-n dhe ja ky ke HACKERI qe te ben dic dem ne teknik e sidomos tash ne computera

Cool_Boy
15-05-04, 18:19
Hacker -do te thot nje njeri i cili gjen hyrje ne kompjuterin e dikuj pa kur ni fare autorizimi dhe eshte krim ne qdo shtet te botes...

Vera po pse se qove ate fare hackerin tek une moj????

Cool_Boy

Vera
16-05-04, 07:34
Hacker -do te thot nje njeri i cili gjen hyrje ne kompjuterin e dikuj pa kur ni fare autorizimi dhe eshte krim ne qdo shtet te botes...

Vera po pse se qove ate fare hackerin tek une moj????

Cool_Boy

valla Cool_Boy te kisha dit jo me nal per veti po drejt e ia kisha nxerr nje bilet e ne avion e te ti se mjaft dėm me ka bo

mendim
16-05-04, 18:28
Me sa di un i thojne atyre qe merren me kopjutra edhe me internet.

HakerI_SK
26-05-04, 10:18
Valla bre betimi_15 nese osht qashtu qysh po thu ti ateher po dufka me prish ket user qe e kam ketu po nejse po baj pak hajgare qashtu i bjen ma shum qysh ke than ti po na shqiptart spe kuptojna :lol: :lol: :lol:

lolasito
26-05-04, 10:38
NuK di te merrem mir me Kompjuter POr me sa e di une jan njerz te cilet marojn virusa e njohin mir kompjuterin dhe jan njerz te pa meshirshem per ta shkaterruar kopjuterin ton sikur aj gjermani me virusin saser

Barbaroza
26-05-04, 14:12
Vertete kish njerez te tille qe te nderhyjne ne Pc edhe ti shkaterrojne nervat.Me ka ndodhe njehere he Zoti e shkaterrofte!

Barbaroza
27-05-04, 08:52
BARBAROZA Mos Um NeM More Ishalla Sum Shkaterron Zoti sepse Une Jom Kan me Ni ShoK po nav ka pa nal rryma neve e kem te shpija e pa agregat edhe smujshum ma me te hi ne PC

Valla Betimi_15 shyqyr qe s'paske qene ti se kuku sa namen ta kisha bere :wink: :lol:

Barbaroza
27-05-04, 12:20
Ahhh cka bente ai,u befte guri :wink:

Barbaroza
28-05-04, 14:44
E pse ore :?: :idea:

TONINO
19-09-04, 20:14
Me sa di un i thojne atyre qe merren me kopjutra edhe me internet.
MENDIM HAHAHAAHAHA... AT HER PRA TĖ GJITH QENKEM HACKER DHE CRACKER, SHUM MAS JENI BRE MOS VET HALLI PĖR JUVE.

arix
30-05-05, 17:11
Shkurt e shqip edhe belicom e ka paraqitė mjaft mirė....unė po i paraqes kėtu definicionet nė gjuhėn Angleze dhe Gjermane(si dy gjuhė mė shumė tė pėrdorura)
[..]
cracker
A cracker is an individual who attempts to access computer systems
without authorization. These individuals are often malicious, as
opposed to hackers, and have many means at their disposal for
breaking into a system. [...]

("Ein Cracker ist jemand, der versucht ohne Genehmigung in Rechnersysteme einzudringen. Diese Leute sind im Gegensatz zu Hackern häufig heimtückisch und haben viele Mittel zur Verfügung, um in ein System eizubrechen").


[..]
hacker
A person who delights in having an intimate understanding of the
internal workings of a system, computers and computer networks in
particular. The term is often misused in a pejorative context,
where "cracker" would be the correct term. [...]

("Eine Person, die sich daran freut, ein tiefgehendes Verstehen um die Arbeitsweise eines Systems, insbesonder von Rechnern und Rechnernetzen zu haben. Dieser Begriff wird oft mißbräuchlich in einem negativen Umfeld verwendet, obgleich dort "Cracker" die richtige Bezeichnung wäre").

Xhino
06-06-05, 11:15
Pershendetje, mos i perzini Hackerat & Crackerat, nje hacker nuk t'hyn n'PC met qu virusa, Hackeri nuk prish.. po kshyr me kriju diqka qe nuk egziston n'boten virtuale.. ose te ndihmoj..

Crackeri t'hyn n'PC mirret me qesi pun palidhje.. :wink:

musl|m
06-06-05, 16:08
Pershendetje, mos i perzini Hackerat & Crackerat, nje hacker nuk t'hyn n'PC met qu virusa, Hackeri nuk prish.. po kshyr me kriju diqka qe nuk egziston n'boten virtuale.. ose te ndihmoj..

Crackeri t'hyn n'PC mirret me qesi pun palidhje.. :wink:

hghgaaahghgghahahahg Xhinoooooooo Numer 1 ghahgaghhahgahga mannnnn Hakcer esht personi qe permes rrjetit deporton ne pc tende edhe: lexon qka klikon ne tastier, ben upload download file ne pc tende fshyn instalon file ne pc tende me nje fjal pc tende e mer ne dor komplet! qka dmth esht ne gjendje me ta tymos dhomen nga djegja e shtepizes hahahaha kurse Cracker edhe personi i cili deperton pa autorizim ne mbrendesin e nje "programi" dhe mer informacione me te cilat krijon keygen nga i cili nxjerren license key per ate program. qaoooooo kur folni folni pak me kuptim mos ja rrasni veq se e keshmja madhe pom dhem barku

Wooops
21-06-05, 00:50
o ti simeone , sja paske lidhje se qka asht hacker dhe cracker ...

Cracker jam un , hacker nuk jam se nuk kam pune per me ndreq diqka qe ska ne boten virtuale siq potencoj ai me lart .

Mos ja fut allahile se nuk eshte ashtu , ja ke ni zonin hacker edhe tash ti na u bone hacker ..

Tungjiii

LLaDIKax
21-06-05, 09:17
haahha S|m3one o eggdropi GolDenit ti je bo me fol qka o HACKER E CRACKER hahahhhahahah ec shko bo flooda najkun lej kto se HACKER & CRACKER jon fjal te mdhaja per ty i ri je ti per kto :)

ParadoX
14-07-05, 09:19
ahahahahahahahahahahahahahah jashaaaaaa LLaDIKax ta hanksha synin :)

Reana
14-07-05, 09:48
hemmm....cila gjuhe u fliteka ketu more athua :lol:

me falni, a din dikush shqip ketu :roll: ???

Elektroliti
19-08-05, 14:26
E keni definuar shumė mirė, mendoj unė.
Unė mendoj qė hakeri ėshtė njohėsi i mirė i kompjuterit kurse krakeri ėshtė keqpėrdoruesi i njohurive tė tij. Ose krakeri ėshtė hakeri qė keqpėrdor njohuritė e tij pėr qėllime tė errėta.

Dilaver
27-06-06, 23:25
Hacker dhe cracker

Shumė artikuj (sidomos nė internet) janė shkruar rreth dallimit mes hackerėve dhe crackerėve. Nė kėta artikuj, autorėt shpesh mundohen ta pėrmirėsojnė konceptin e gabuar, qė ekziston nė opinionin publik. Pėr shumė vjet, mediet amerikane nė mėnyre tė pėrgjithshme e kanė pėrdorur fjalėn “hacker” ku nė tė vėrtet mendohej pėr cracker. Kėshtu qė tani publiku amerikan, por edhe mė gjerė, beson se hacker ėshtė dikush, qė thyen sistemet kompjuterike. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė dhe prish imazhin e shumė hackerėve tė talentuar. Ekzistojnė disa teste tradicionale, qė vendosin rreth dallimit mes hackerit dhe crackerit.
Mė poshtė po paraqesim dy pėrkufizimet e pėrgjithshme rreth kėtyre dy termave tė pėrdorur nė botėn e informatikės:

*Hacker ėshtė personi, qė nė mėnyrė intensive di pėr punėn e sistemeve operative. Nė tė shumtėn e
rasteve, hackerėt janė programues. Hackerėt kanė njohuri tė avancuara tė sistemeve operative dhe tė gjuhėve programuese. Ata mund t’i dallojnė vrimat (Holes) brenda pėr brenda sistemeve operative dhe arsyet e ekzistimit tė vrimave tė tilla. Hackerėt vazhdimisht kėrkojnė njohuri tė reja, i ndajnė njohuritė dhe zbulimet e tyre me tė tjerėt dhe asnjėherė qėllimisht nuk i shkatėrrojnė tė dhėnat e tė tjerėve.

*Cracker ėshtė personi, qė thyen apo pėrndryshe dhunon integritetin e rrjetave kompjuterike, me pėrmbajtje tė dėmshme (psh:virus etj). Crackerėt, pasi hyjnė nė mėnyrė tė paautorizuar, shkatėrrojnė tė dhėna vitale, refuzojnė shėrbimet ligjore tė pėrdoruesve apo rrėnjėsisht shkaktojnė probleme pėr qėllime tė tyre.
Crackerėt munden lehtė tė dallohen, pasi veprimet e tyre janė keqbėrėse.
Kėto pėrkufizime janė adekuate dhe mund tė pėrdoren nė pėrgjithėsi. Nė fund tė fundit, edhe hackerėt, por edhe crackerėt janė qenie njerėzore, krijesa tepėr komplekse qė t’i pėrmbahen njė rregulle tė vetme.
Mėnyra mė e lehtė pėr t’i dalluar kėta individė ėshtė tė kuptuarit e motiveve dhe tė mėnyrės sė tyre tė jetesės.
Mė poshtė do t’i pėrmendim disa nga hackerėt dhe disa nga crackerėt mė tė njohur nė botė:

Hackerė
RICHARD STALLMAN - Stallman iu bashkėngjit “Artificial Intelligence Laboratory” nė MIT nė vitin 1971. Ai mori ēmimin “250K McArthur Genius” pėr zhvillim tė softuerėve. Ai krijoi “Free Software Foundation”, duke krijuar qindra shėrbime dhe programme nė platformėn UNIX, tė gjitha falas. Ai punoi nė disa makina tė vjetra, duke pėrfshirė kėtu edhe DEC PDP - 10 (nė tė cilėn akoma ka hyrje). Stallman ėshtė njė programues brilant.

DENNIS RITCHIE, KEN THOMPSON dhe BRIAN KERNIGHAN – Janė programues nė Bell Labs dhe ishin nismėtarė nė zhvillimin e sistemit operativ UNIX dhe tė gjuhės programuese C. Pa kėta nuk do tė kishim pasur internet apo sė paku jo atė, qė e kemi sot. Ata edhe sot hakojnė. P.sh. RITCHIE tani ėshtė i zėnė nė planin 9 tė Bell Labs, njė sistem operativ, qė me siguri do ta riaktivizojė UNIX-in si sistem operativ standard tė super rrjetave tė industrisė.

PAUL BARAN - Baran ėshtė me siguri hackeri mė i madh prej kėtyre, vetėm pėr njė arsye fondamentale: ai kishte hakuar internetin para se ai tė ekzistonte. Ai e hakoi konceptin dhe pėrpjekjet e tij i inspiruan hakerėt e tjerė, qė e pasuan.

EUGENE SPAFFORD - Ėshtė profesor i shkencave kompjuterike, i shpėrblyer nė universitetin “Purdue” dhe nė vende tė tjera. Ai ėshtė krijuesi i “Computer Oracle Password” dhe i “Security System” (COPS), njė system gjysmė automatik pėr sigurimin e rrjetit. Spafford ka dhėnė shumė studentė tė shquar gjatė kėtyre viteve dhe emri i tij ėshtė i respektuar nė kėtė fushė.Crackerė
KEVIN MITNIK - I njohur po ashtu me pseudonimin “Condor”, ėshtė me siguri crackeri mė i njohur i botės. Mitnik e filloi karrierėn e tij si thyes telefonash (phone phreak). Qė nga ato ditė tė hershme, Mitnik, nė mėnyrė tė suksesshme, ka cracker sigurinė e ēdo sajti qė mund tė imagjinohej, duke pėrfshirė, por jo edhe duke u kufizuar, sajtet ushtarake, ato korporatave financiare, tė firmave softuerike dhe kompanitė e tjera teknologjike.
Kur ishte akoma tinejxher, Mitnik e crackoi Komandėn e Mbrojtjes Ajrore tė Amerikės sė Veriut. U dėnua pėr sulmet, qė ka bėrė gjatė viteve 1994- 1995 dhe ėshtė i pari cracker, qė dėnohet pėr qasje tė paautorizuar nė rrjetat kompjuterike.

KEVIN POULSEN - Duke pėrshkruar njė rruge tė ngjashme me atė tė Mitnik, Poulsen ėshtė mė shumė i njohur pėr aftėsitė e tij pėr ta kontrolluar sistemin telefonik “Pacific Bell”. Poulsen njė herė e pėrdori talentin e tij pėr tė fituar njė kontest nė radio ku ēmimi fitues ishte njė veturė “Porsche”. Ai manipuloi linjat telefonike ashtu qė thirrja e tij tė ishte fituese. Poulsen ka thyer gjithashtu pothuajse ēdo lloj ueb faqe, qė ekziston, por i parapėlqen ueb faqet, qė kanė tė bėjnė me ushtrinė. Poulsen u lirua mė 1996 dhe siē duket ka ndryshuar.

JUSTIN TANNER PETERSON – I njohur gjithashtu edhe si Agent Steal (inspektor hajni), Petersoni ėshtė me siguri i njohur pėr crackimet e tij nė agjencitė e shquara tė kredive tė konsumatorėve.
Peterson, siē duket, ishte i motivuar nga paratė nė vend tė kuriozitetit. Kjo mungesė e filozofisė personale solli rėnien e tij nė burg dhe tradhtoi tė tjerėt p.sh: kur i zu njėherė Peterson i zbuloi shokėt e tij, duke pėrfshirė edhe Kevin Poulsen. Ai, atėherė bėri marrėveshje me FBI-nė pėr tė punuar fshehtas pėr ta. Kjo i siguroi craskerit Peterson lirimin, por ai prapė e vazhdoi avazin e vjetėr, duke dėshtuar mė vonė nė njė transferim parash.

DAVID SMITH - Ėshtė autori i virusit famėkeq “Melissa”, i cili nė vitin 1999 goditi shumė rrjeta kompjuterike.

ONEL DE GUZMAN - Filipinasi, i cili krijoi dhe e pėrhapi virusin “Love- Bug” nė vitin 2000. “Melissa” dhe “LoveBug” janė viruset mė famėkeq tė shekullit.

Berat Kryeziu&Esat Tėrnava

Zero Cool
28-06-06, 11:23
HACKER dmth ajo qe shqiptaret nuk kan me arrit edhe disa dhjetera vjet !

Lani_Cracker
28-07-06, 09:30
Pra qka don me thon fjalia Hacker?Nese e merr ni fjalor dhe e shikon
ketė fjalė ki me fitu fjalen e njejt nuk ka perkthim tjeter.
Hacker eshtė nje person i cili
ka deshirė me exploru ma shum systemin e kompjuterit, edhe ne shumicen
e rasteve hyn ne vende te pa autorizuara ne Data te ndryshme.Osht e
rendesishme me vequ, qe Hacking d.m.th shum kuptime.Si p.sh Programing
, apo Luajtja me file te systemit. Hacking osht baza te cilen e bon ne PC
, qe nje user normal nuk do ta endrronte kurr. Hacking osht si art.
Ende duke shikuar filma, shum njerez mendojne se Hacking osht ilegal,
ku perfshin vjedhja e Credit Card apo prishja e Data-ve.Njerzit qe bojn
kto gjera njihen si Carders dhe Crackers. Kto jon gjera ilegale edhe
un nuk i perkrahi gjera te tilla.

Si Filloi?
----------

Hacking osht qe nga vjetet e meparshme te internetit.
Ne nje kohė ku vetem personelet akademik kishin access ne internet,
P.S Universitetet. Normal qe ka pas persona ku kan pas deshirė qe te
ken access ne ketė internet, se shpejti u zbulua nje metod qe quhej
"war-dialling" kjo i mudesonte qe te gjejn konektsione te hapura.
Kto ishin menyrat e para te Hackerizmit. Tash kjo metod e Hackimit
osht zhduk, prej nga interneti u bo i accesible per te gjith popullaten,
Mo nuk kishte e zakonshme mu bo prap. Por osht e mir me dit se si ka fillu
e terė kjo.

Mir Mir, edhe?
--------------

Edhe kshtu vazhdoj. Ne ditet e sotme, duke shikuar filma si Matrix edhe
Lojra lufte shum te rinje filluan te Hackin sepse mendonin qe eshtė
"cool" dhe mburreshin me forcat e tyre.
Keto ishin nje nder gjerat e zakonshme edhe pse shumica nuk dishin se
qka Hacking osht, dhe mendonin qe osht te hysh ne kompjutera.Shumhere
disa dorzoheshin ne nje kohė te shkurt, sepse e shihnin qe eshtė paksa
e mundshme qka ata ishin duke berė. Keta njerez quheshin shumicen e rasteve
"script-kiddies" sepse ata nuk dishin te programonin por vetem downloadonin
scripta te gatshme dhe i ekzekutonin. Kjo nuk don me thon qe ki dijeni
perpos dija Mouse Clicks. Personalisht nuk kam kurfar problemi me script-kiddies
deri sa nuk mburren me forcat e tyre qe i kryejn vetė.Rasti me i vequm qe
te mundon osht kur script-kiddies kur flasin ne gjuhen e quajtur "l337", ku
kjo i quan si Hackera te klases se parė. Mua nuk me pelqen kjo gjuhė sepse
veshtirson leximin e shkronjav dhe ne sytė e mi nuk duket mir,kjo gjuhė
nuk osht e fshtir perpos disa ultra-crude encryption. Nje gje qe shum te mundon
eshtė se script-kiddies e quajne vet vehten "Ultra-Hacker" apo "l337_Sub7"
Keto lloje te emrav te mundojn se tash a duhet me qesh a me kajt.

Hackerat Real?
--------------

Pra qka e mundeson nje person qe te jetė "Real-Hacker"? Ne ende nuk mundem te
kuptojm se qka d.m.th e tera Hacker ne ketė pikė. Nese me pyet mu se qka d.m.th
fjala Hacker, un do tu pergjigjsha ne definicionin tim: Hackeri eshtė
Hardware/Software ingjinjer, i cili ka deshirė te zbuloj gjera te reja
dhe don ti tregoj forcat e veta te tjerve. Nese ti nuk deshiron qe te tjeret
te din aftesit e tua, ti nuk je Hacker. E terė kjo eshtė ti ndihmoj njeri
tjetrit, duke i mesuar gjera te cilat ata duan te din me shum, dhe ata te mesojn ty,
gjerat te cilat don ti te i meson. Kjo eshtė arsyeja pse script-kiddies nuk jon Hackers.
Ata thjesht nuk kan dijeni te zhvillojn me te tjeret.Fakti eshtė qe ata din
te perdorin programin Sub7 sikur qe nje sekretaresh mundet te punoj me Word.

Pra, a duhet un me i kriju te gjitha programet vetė?
-----------------------------------------------------

Ne ketė pikė duhet ju te pyetni vet vehten per ketė pyetje.
Dhe pergjigja osht Po/Jo. Mirė eshtė te dish se si funksionon programi
te cilin e perdor dhe nese din te programosh nje lloj programi te atillė.Por
normal qe menyra me e mirė nese programon verzionin tuaj te ati programi.
Duke perdorur programe te programuara nga Hackeret tjerė nuk te benė ty
script-kiddie per derisa ti din se si funksionon ai program.

Qfarė Hack un duhet me bo per fillim?
-------------------------------------

Ne ditet e sotme kur folim per Hacking perfshin shumhere vetem internetin.
Por nuk duhet te jetė ashtu. Hacking mund te jetė P.S duke modifikuar nje
program, pra osht lehtė te modifikohet nje program. Pa marr parasysh se qfar
Hacking bon, osht me rendesi te besh atė qe don te bejsh, por mos e bo atė
qe osht diqka ma "cool".Nese ke fillu me lexu kit artikull dhe ke menduar qe
do te benė me cool ke ardhur te vendi i gabuar. Un shpresoj qe ke ardh ketu
qe te dijsh me shum per Kompjuter dhe internet.

Jam gati, Si t'ja filloj?
-------------------------

Rruga me e mirė qe te fillosh eshtė te mesosh disa gjuhe programuse.
Te kisha preferuar Visual Basic/C/C++ dhe Perl. Jan gjuhet me te perdorshme
ne te gjitha vendet. Nese don te jesh shum i fort Mesimi eshtė gjeja me e
rendesishme. Un ne shumė faqe qe kam lexuar se si te behesh Hacker gjithmonė
e kom pas kit pergjigje "Duhet te keni Linux te instalum". Por kto faqe kurr
nuk kan spjeguar PSE? Pse LINUX? Deri sa te jesh i kenqaur me OS ( Operation System )
tendin puno me te, deri sa te kesh nevoj per me shumė fuqi. Ne opinionin tim
eshtė nje ide e quditshme qe te behesh me i fuqishem instalo "Linux", perderisa
ata ende duhet te mesojn se si duhet perdorur nje OS i ri te cilin ishin duke mesuar.

Ok, Ok, tash qka?
-----------------

Paj, tashme veq e spjegova te terėn. Pjesa tjeter vjen me vetėdeshirė automatikisht.
Te kisha sugjeruar te shpenzosh disa ditė duke kerkuar ne google, un mendoj duke
shtypur atė qe deshiron dhe shih se qka do te fitosh. Tjeter, IRC nuk do te kishte lodhur,
sepse aty mundesh te sqarosh me mir ideat e tua dhe te fitosh idea me shumė nga hackeret tjerė
Dhe nje gje e rendesishme eshtė te kesh nje hobi P.S disa nga lojrat sportive. Kjo
te ndihmon te jetosh nje jetė sociale. Hacking mund te fut ne nje jetė anti-sociale
shum shpejt. Mos harro se kurr nuk mund ketė nje gjė me te rendesishme se shoket e mirė.
Nese jeni duke humbur shoket per shkak te Hackerizmit, dorėzohu dhe bashkangjitju shoqerisė
tende. Ti gjithmonė mundesh ta merresh Hacking, por shoket e tu do te largohen.

Dino
20-08-06, 14:24
Kush jane hacker
hackeri jane njerzit shume te zgjuar dhe te shkolluar qe programojne!sod per sod per pune te thyerjes se kompjuterit te huaj dhe vjedhja e dateve perdoret Rootkit dhe jo ma trojan perbarsia e rootkitit eshte se ai nuk mund ta gjeje asnje menyr programi scannor te antivires s,Rootkit eshte shume ma rezikshen se sa trojane apo viren tjera per menura e perdorimit ose te programimit nuk muj tju tregoj RREGULLAT sa perget hackerve shqiptar ka sa te duash por ate e njekin ligjin
ju pershendes te gjithve
i gjori dino nga Salzburgu

dexter
27-04-07, 22:22
Pershendetje se pari kerkoj falje per ket pytje qe ndoshta e kam ber pa vend ,desha te di cilet jan hapat e par te behesh HACKER dhe CRACKER me qfar duhet te meresh me cilet programe duhet te punosh dhe nga duhet te perqendroshesh me shum ne kompjuter .
Tung

PRADA_
26-04-08, 02:29
Hacking is not a Crime

BE LK
26-04-08, 11:28
Hacking is not a Crime
Mos ja fut kot.................!

PRADA_
22-06-08, 23:07
Mos ja fut kot.................!

Ka disa qe e quajne veten Haker por, ne te vertet nuk jan.Nuk mund te quhet nje vjedhes i nje automobile edhe mekanik.Persona te vetequajtur haker jan njerze qe bejne probleme ne Internet hapsire te cilet kryesisht dergojne E-mail te inficuar,thyerje te kodeve sigurie,me nje fjale demtojne te gjithet ato qe dikush ka arrit me munde.
Shoqata e "Hakereve"keto persona i quan njerze te papergjegjshem,dembela,por aq te menqur per te i qujte "Kraker",dhe dallimi ne mes te Haker dhe Kraker eshte;Hakeret bejne pune te shkelqyera kurse krakeret te demshme.

Hakeret si njohes te mire te gjuhes Anglese jan edhe njohes te shkelqyer te Open-source Unix sistemit operativ,njohuri se si ne te vertet duhet te perdoret World Wide Web,dhe perdorimi i HTML shkrimit qe keto i ben edhe programer fundamental te Pc-e gjuheve programore.

Shpresoj qe te jesh edhe ti nje nder ato qe jepe kontribut te pakursyer botes virtuale ne te mire te njerzimit,ngase;

Hacker,ne kuptim te mire te Emrit nuk eshte vetem programer i mrekullueshem por edhe Polic ne lufte kunder Krakereve.
Megjithate,sote ne boten kompjuterike dhe Internet asgje nuk eshte e sigurte.Pra,te mbeshtesim keto njerze moralisht sepse,edhe Antropologet i kan qujte"Kultura e dhuratave"ku edhe kan Statusin e reputacionit duke dhene kreativitet me munde ne verpimtarin e tyre.

Zero Cool
23-06-08, 08:16
Ka disa qe e quajne veten Haker por, ne te vertet nuk jan.Nuk mund te quhet nje vjedhes i nje automobile edhe mekanik.Persona te vetequajtur haker jan njerze qe bejne probleme ne Internet hapsire te cilet kryesisht dergojne E-mail te inficuar,thyerje te kodeve sigurie,me nje fjale demtojne te gjithet ato qe dikush ka arrit me munde.
Shoqata e "Hakereve"keto persona i quan njerze te papergjegjshem,dembela,por aq te menqur per te i qujte "Kraker",dhe dallimi ne mes te Haker dhe Kraker eshte;Hakeret bejne pune te shkelqyera kurse krakeret te demshme.

Hakeret si njohes te mire te gjuhes Anglese jan edhe njohes te shkelqyer te Open-source Unix sistemit operativ,njohuri se si ne te vertet duhet te perdoret World Wide Web,dhe perdorimi i HTML shkrimit qe keto i ben edhe programer fundamental te Pc-e gjuheve programore.

Shpresoj qe te jesh edhe ti nje nder ato qe jepe kontribut te pakursyer botes virtuale ne te mire te njerzimit,ngase;

Hacker,ne kuptim te mire te Emrit nuk eshte vetem programer i mrekullueshem por edhe Polic ne lufte kunder Krakereve.
Megjithate,sote ne boten kompjuterike dhe Internet asgje nuk eshte e sigurte.Pra,te mbeshtesim keto njerze moralisht sepse,edhe Antropologet i kan qujte"Kultura e dhuratave"ku edhe kan Statusin e reputacionit duke dhene kreativitet me munde ne verpimtarin e tyre.

Bravo, mos shkruaj ma shume pls, se po kam frige mos pe prishish najkund :cool:

Kercovari
23-06-08, 14:07
Qenka antare i ri prada dhe nuk e ka dite se ketu eshte autori....

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21866
versioni i shkurter nga Kercovari

Versioni i plote....

Postuar nė: 2007/3/2 10:17
Moderator
http://www.shqiponjat.ch/uploads/rank3dbf8edf15093.gif
http://www.shqiponjat.ch/uploads/cavt4829e019d481a.jpg Joined: 2006/8/31
From: Nė toke more..!
Replika: 9467

Re: Pasworti/Haker/Kraker
Ka disa qe e quajne veten Haker por, ne te vertet nuk jan.Nuk mund te quhet nje vjedhes i nje automobile edhe mekanik.Persona te vetequajtur haker jan njerze qe bejne probleme ne Internet hapsire te cilet kryesisht dergojne E-mail te inficuar,thyerje te kodeve sigurie,me nje fjale demtojne te gjithet ato qe dikush ka arrit me munde.
Shoqata e "Hakereve"keto persona i quan njerze te papergjegjshem,dembela,por aq te menqur per te i qujte "Kraker",dhe dallimi ne mes te Haker dhe Kraker eshte;Hakeret bejne pune te shkelqyera kurse krakeret te demshme.

Hakeret si njohes te mire te gjuhes Anglese jan edhe njohes te shkelqyer te Open-source Unix sistemit operativ,njohuri se si ne te vertet duhet te perdoret World Wide Web,dhe perdorimi i HTML shkrimit qe keto i ben edhe programer fundamental te Pc-e gjuheve programore.

Pasi jemi te gjuhet programore,ketu mendohet ne seriozitetin e berthemes te gjuheve programore C- dhe nga ketu del edhe Unix gjuha C++ i cili eshte shume i afert me ate thelbesor C-.
Nga gjuhe te tjera programore veqojme edhe gjuhen PERL dhe LISP.PERL eshte gjuhe e cila perdoret ne hapsire te gjere veprimi ne web faqe aktive dhe sisteme administrative,kurse LISP eshte gjuhe e cila mundeson njohuri shtese te programimeve.
Hapi i pare per te njohur me UNIX sitemin me pare duhet te behet instalim i nje kopje LINUX ose BSD Unix sistemi ose Open Solaris.
Pse Open source sistemi e jo closed?.Per ate se,closed source sitemi sic eshte Microsoft Windows distribohet ne binar sistem dhe nuk lejon lexim dhe modifikim te kodeve.
Ne nje Pc-e bashkerisht mund te funkcionojne edhe Linux edhe Windows pasi ne rastin konkret LInux eshte Open kurse Windows Closed sistem,dhe insatalimi nuk paraqet asnje problem per ate se Unix eshte sistem Operativ ne internet,dhe per te shfletu faqe interneti nuk duhet te kemi njohuri te Unix sistemit nese nuk meremi me punen e shkelqyer Haker programer.
Pikerisht haker kane avancu Unix open source ne kulture te tyre sistem operative qe do te thote nese keni ndermend te i bashkengjiteni kesaj shoqerie te Hakereve Instalo Open Source sitemin operative,vepro,meso,lexo dhe modifiko kodet.

Por,e gjithe kjo nuk do te ishte e mundur pa njohuri te HTML shkrimit,pasic Worl Wide Web ka ndryshu renjesisht boten dhe ne kete kontekst nuk mendohet te kemi njohuri vetem te shfletim te Web site por edhe vendosje,dizajne dhe programim dhe nese ketu mungojne njohurit e HTML shkrimit eshte e pamundur te jepen rezultate qe priten.
HTML-code sic e quajne programeret ose gjuhe programore shkencerisht, eshte baza per te paraqit nje web site,por fillimisht per ato qe posa jan fute ketij verpimi preferohet XHTML-gjuha cili eshte me i lehte per perdorim ne krahasim me ato klasike HTML-gjuha programore.http://www.neiljohnsonconsulting.com/graphics/policeman%20and%20hacker.jpg

Hacker,ne kuptim te mire te Emrit nuk eshte vetem programer i mrekullueshem por edhe Polic ne lufte kunder Krakereve.
Megjithate,sote ne boten kompjuterike dhe Internet asgje nuk eshte e sigurte.Pra,te mbeshtesim keto njerze moralisht sepse,edhe Antropologet i kan qujte"Kultura e dhuratave"ku edhe kan Statusin e reputacionit duke dhene kreativitet me munde ne verpimtarin e tyre.
----------------
Mendja nė kokė ėshtė roja e shpirtit!

PRADA_
30-06-08, 03:00
aahahah Ani De Zotri Autori

uck_aksh
01-07-08, 01:27
Qfare Domethenje ka Fjala "HACKER"
e lexova shum edhe pse prtova me lexu po se morra vesh qka esht ky HACKER se do antar ja kishin ndrru emrin i kishin than CRACKER a din me tregu se ky HACKERI edhe ky CRACKERI pi kahit kehen
sa lexova mu mu duk se dallim ne mes ketyre dy njerzve ishin si ne shqiptaret qe i kemi
HACKER------Ibrahim Rugova
CRACKER----Hashim Thaqi ose
HACKER-------Sali Berisha
CRACKER------Edi Rama


i shoh shpesh neper faqe te internetit po skam lidhje se kush jan edhe me qka mirren
edhe mos paqa pun me ta

BE LK
01-07-08, 14:04
Qfare Domethenje ka Fjala "HACKER"
e lexova shum edhe pse prtova me lexu po se morra vesh qka esht ky HACKER se do antar ja kishin ndrru emrin i kishin than CRACKER a din me tregu se ky HACKERI edhe ky CRACKERI pi kahit kehen
sa lexova mu mu duk se dallim ne mes ketyre dy njerzve ishin si ne shqiptaret qe i kemi
HACKER------Ibrahim Rugova
CRACKER----Hashim Thaqi ose
HACKER-------Sali Berisha
CRACKER------Edi Rama


i shoh shpesh neper faqe te internetit po skam lidhje se kush jan edhe me qka mirren
edhe mos paqa pun me ta


si hackeri si krackeri po te miren me pune te pista dalin prej binareve, por mos harroni se ka dhe crackera te hajrit, qe i perdorin sherbimet e inteligjences !

PRADA_
02-07-08, 04:38
Qe Vazhdimi i Postimit Te Lani_Cracker Mė Posht :-) se Sja ka nxan krejt :D

PRADA_
02-07-08, 04:39
Vazhdon Postimi i Lani_Cracker :-)

Nxjerrur nga
Steganos Hacker Tools 7
Definicjoni i Hecker-ve
Fjala hecker nuk e ka nje defenicion te plot. Por para se gjithash percakton nje
Person i cili e njeh mir Compjuterizmin. Me te shpeshtit jane Programusit
Ose spezijalistat e rrjetit. Hacker-at tregoj vetvetin me nje teknik te persosur dhe
etnuzazum te madh. Fjala Hecker rrjedh nga anglishtja “to hack” qe domethan
me coptue, me pre,me prish. Te paren her u paraqit kjo fjal ne nje klub per
modele te hekurudhes ne institutin e technologis (MIT). ne historin e komputerit
dfinimi hachker ka pas ai njeri i cili ka pas njohuri ekselente.
Hacker-Typ-at
Nga nje pjes e madhe Hackerat kosiderohen si nje Grup i Inzoluar
me pjestar nga dhomat e femive, shkollat dhe Universitetet qe po mundohen ta marri
Boten permbivete, apo po mundohen ta Keqsojn Ekonomin me Viren-Attacken
Dhe gjerat te tilla, apo edhe njeher ta arrin nje Revolution Digital. Por ne te vertet
Hecker ndahen ne grupe te ndryshme, dhe ndjekin secili Cile te ndryshme
Dhe dallohen per nga Vulniti i tyre Politik, Kriminalitet, Ekonomie.
Hacker typik
Ai nuk eshte i interesuar qe ti demtoj systemet apo ti prishe ato, por
Ai studion qrkulimin e systemeve dmth ai esht teknisht i interesuar
kerkon vrimat e sigurimit e te njohurit Bugs dhe pikat e dobta qe perdoren
nga ky Grup per shkqe Argetim apo „sport“ Motivation.
Spion
Nje typ tjeter eshte spion-I ai punon me kontrat nga tjerat Firma
Apo Sherbimet Sekrete. Me te vertet ai nuk tregon te hapur punen e ti.
Dhe mban fshehtas aktivitetet e ti, dhe ruhet nga Hacker-Szene-at te publikuara
Nje pershkrim i till eshte ber ne Filmin "23" Hacheri I Njohur Karl Koch.
Consulter
Ai presenton aftesit e ti Know How Firmave apo Sherbimeve secrete,
Dhe keshtu ju tregon Pikat e Dobta ne IT-Struktur per kete ai u afron zgjedhje
Qe edhe kjo eshte Fitimi i ti ne perparsie.
Me I njohur nga kjo kategori eshte Kim Schmitz.
Script Kiddies
Keta jane me seshumti te rit Computerfreaks, te cilet kan krejt pak njohuri ne
proceset e systemit, keta perdorin Programa te let siq Exploits, per tijuafruar zilit.
Demet qe shkakton ky Grup
Jane shume te mdha ne Kohen e fundit jane krijuar disa Virusa njeri nga keta ishte "Sasser" nga "Script Kiddies" i shkruar edhe pse nuk kishte nje mekanizum te destruktum dhe ishte iprogramuar me gabime prap se prap arriti ne ter bote te ben Dome.

c-r-a-c-k-e-r
Crecker keta jane Programira, te cilet me se shumt jane te spezijalizuar te thejn
Mekanizmat mbrojts ,si dhe copy-mbrojtje te softwar-it .
Keta kane shkruar edhe programme per me thye seriennumer , Crackz dhe disa programa nga keta jane te ndalun ne http://www.astalavista.com/
Treder
Keta thyen me qindra systeme mbrenda nje kohe te shkurt, qe dhe ju sherbej per ti
pregaditur-dhuruar kopie te vjedhura si filma, Warez, dhe tjera gjera te njejta, keta kerkojn
me se Shumti systeme me bartje te madhe si psh: servera te firmave ku nje
shumic mundet te download per Nje kohe te shkur pa dije te asaj firme.
Nje nder matenjohur eshte FXP-Gruppe ata jane te specijalizuar qe Kinofilme
Ti sperndaj ilegal ne rrjet.
Spammer
keta typa haken ne systeme te huaja per te reklamuar produkte si dhe artikut te ndyshme,
Raubkopie, te cilat ne webseite te ndryshme per tu shitur.