PDA

View Full Version : Poezi nga Poetė tė ndryshėm


Faqet : [1] 2 3

ShEjToNkA
12-07-04, 13:43
Pershndetje !
Ju fėtoj tė postojm poezi nga poetė tė ndyshėm...........Me Respekt "shejtonka"


C'Ėndėrr

Ca pika shiu ranė mbi qelq.
Pėr Ty unė befas ndjeva mallė.
Jetojmė tė dy nė njė qytet ,
Dhe rallė shihemi sa rralė.

Edhe m'u dukė pak e quditshmė
Si erdh kjo vjeshtė, ky mėngjes.
Qiejt e ngrysur pa lejlekė
Dhe shirat pa ylber nė mes.

Dhe thėnja e vjetėr e Heraklitit
Sec m'u kujtua sot pėr dreq:
"Tė zgjuarit janė bashkė ne botė,
kurse te fjeturit veq".

Nė C'ėnderr kemi rėnė kaq keq,
Qė dot s'po zgjohemi vallė?..
Ca pika shiu ranė mbi qelq,
Dhe unė pėr Ty sec ndjeva mall!

Ėshtė njė poezi e shkruarė nga shkrimtari i njohurė Ismajl Kadare,dhe njė poezi qė ėshtė favorit i imi, tė cilen e loxojė mė shumė ėndje dhe nuk mė merzitet kur.................

ShEjToNkA
12-07-04, 14:31
Nė Parkun Qė Mbuluan Fletėt

Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
Tė dy ne ecim qetėsisht,
Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
Qilim tė verdhė natyrish.

Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė,
Ju fanit njė muzg i vonė
Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
Ku pas kaq shekujsh ti po shkonė.

Nga Vagabondėt me cigare
Ti mos u tremb e dashur kot
Imazhin tėnd as dinosaurėt,
Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.

Qė ti tė vije kaq e bukur,
Me kėta flokė ,mė kėtė hap,
Tok tė egrėn klimė e zbuti,
Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.

Dhe s'kish se si tė ndodhė ndryhse,
Tė ndodhėte ndryshe s'kish se si.
U desh tė zhdukėshin pėrbindshta ,
Qė tė kjo botė tė vije Ti......

--------Nga Ismajl Kadare

Drama Me Njė Ballo Mbi Prishtinė

Nė filim ishte vallėzimi vije fjala
Dhe lufta pastaj

Luftrat nisin nė Marės nė Ballkan dhe nuk mbarojnė
As kur ndalen
Nė intermexo tė pėrleshjve Ballkanasit dehen vallėzojn

Me 24 Marės bomba ja kėputi duart Adrianės
Kėmbėt Arditit
Por buzėt e puqura s'i ndanė

Ajo ishte balerinė ,ai futbollist
Nė prak tė cdo lufte lindin dashuri tė mėdha
Dhe nuk mbarojnė me vdekjen e pėrsonazhve

Ra edhe bomba e dytė , e tretė
Yjet disi ndrisin mė fothtė mė ashpėr

Qyteti dridhej luhatej si nė rok and roll

u vendos shtetrrethimi si bėht rrethi i vallėve Ballkanase
Duart shtrėngoheshin dhėmbet tendoseshin kėmbet
Nė dhe shikim qartej

Refugjatėt ecnin pabazė majė gishtrinjve
Si nėna e Angjelin Prelocajt
Kur po kalonte kufirin

Nė dritė bombash dy tė rinjė qonin dashuri
Putheshin lisat brigjet rrokaqiejt....

E unė???Mrekullohesha me atė vallzim global
Tė sendeve dhe botės sė gjallė

Dhe nuk dija qė ishte vasha ime ajo
Qė sapo humbi duart
apo ajo tjetra qė i falej dashnorit tė ri

Ajo ėshtė Yll sidoqofėt
Vetėm yjet vdesin nė vallėzim
Ah jo!S'vdesin fare po flejn deri nė aktin e dytė, tė tretė ..deri nė pa fundėsi
Rikthehen tė bukur fanitės vazhdės yjore

Yjet nuk shuhen pa shihni lehėt shkėputen
Dhe i futen qiellit nė gji si plumbat nė gjokės dėshmoresh

sikur shkėputen buzet e puthura

Pastaj vjen njė heshtje e madhe sa melniumi
Lufta u ndal pikėllim jo

Tė prekur deri ne lot numėronim
Kush mbeti kush shkojė
Foletė e cnukura bah ,dashuritė e humbura

Vashen time nuk arrita ta takoj

Yjet Nuk Preken............

----- Nga Halil Matoshi

_____________________________

Ma e Mirė Ėshtė Njė e Vėrtet e Hidhurė Se Sa Njė gėnjeshtėr e Ėmbėl

ShEjToNkA
16-07-04, 00:09
Ketu S'do Jem

Ketu s'do jem ,do jem larguar,
Nė tokė i tretur si tė tjeret.
Nė kafenen e preferuar.
Nuk do mė shohin kamarieret!

Dhe nėpėr udhėt ku kam ecur,
S'do ndihet kolla ime e thatė.
Mbi varrin tim do tė rrijr i heshtur
Njė qipariz si murg i ngratė.

Ti do trishtohėsh atėher,
Se s'do mė kesh nė dhomė tė gjallė.
Dhe kur nė xham tė fryej era,
Do qash me erėn dalengadalė.

Po kur tė jesh e mėrzitur shumė,
Nė raft tė librave kėrkom,
Aty do jem i fshehur unė,
Nåe ndonjė fjalė a ndonjė shkronjė!

Mjafėton qė librin pak ta heqesh,
Dhe unė zbres do t'vi ė pranė teje.
Ti si dikur me mall do qeshesh,
Si njė blerim pas njė rekeje.


Malli Pėr Heronjtė

S'ka heronj ,heronjtė i pėrzumė
Me lavdi pėrdit i nanuritem
Dhe me lajka dalngadal i vumė
Njė nga njė nė prehje dhe nė gjumė.

S'ka heronj,heronjtė u mėrzitėn,
Prisnin ėndrat,ėndrat u vonuan.
Duke pritur heshtėn e dremitėn,
Dhe nė nina-nana u kėnduam.

C'digjeni nga malli pėr heronjtė?
Kush e di kur kthehėn nga kjo anė.
C'i kėrkoni?Pritja ėshtė e kot!
Ska heronj ,tani ka pelivane!

----------Nga Dritero Agolli

Vera
19-07-04, 18:59
Gjuha shqype

Porsi kanga e zogut t'verės,
qi vallzon n'blerim tė prillit;
porsi i ambli flladi i erės,
qi lmon gjit e drandofillit;
porsi vala e bregut t'detit,
porsi gjāma e rrfčs zhgjetare,
porsi ushtima e nji tėrmetit,
ngjashtu ā' gjuha e jonė shqyptare.
Ah! po; ā' e ambėl fjala e sajė,
porsi gjumi m'nji kėrthi,
porsi drita plot uzdajė,
porsi gazi i pamashtri;
edhč ndihet tue kumbue;
porsi fleta e Kerubimit,
ka'i bien qiellvet tue flutrue
n't'zjarrtat valle t'ameshimit.
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i Pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftė, po, goja,
qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;
qi n'gjuhė t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lčn mbas dore.
Nė gjuhė shqype nanat tona
shi prej djepit na kanė thānun,
se asht njė Zot, qi do ta dona;
njatė, qi jetėn na ka dhānun;
edhe shqyp na thanė se Zoti
pėr shqyptarė Shqypninė e fali,
se sa t'enden stina e moti,
do ta gzojn kta djalė mbas djali.
Shqyp na vete, po pik' mā para,
n'agim t'jetės kur kemi shkue,
tue ndjekė flutra nėpėr ara,
shqyp mā s'pari kemi kndue:
kemi kndue, po armėt besnike,
qi flakue kanė n'dorė t'shqyptarėvet,
kah kanė dekė kta pėr dhč t't'Parvet.
Nė kėtė gjuhė edhe njai Leka,
qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xūni,
nė kėtė gjuhė edhe Kastriota
u pat folė njatyne ushtrive,
qi sa t'drisė e diellit rrota,
kanė me kźnė ndera e trimnive.
Pra, shqyptarė ēdo fčs qi t'jini,
gegė e toskė, malci e qyteta,
gjuhėn t'uej kurr mos ta lini,
mos ta lini sa t'jetė jeta,
por pėr tź gjithmonė punoni;
pse, sa t'mbani gjuhėn t'uej,
fisi juej, vendi e zakoni
kanė me u mbajtė larg kambės s'huej,
Nper gjuhė shqype bota mbarė
ka me ju njohtė se ē'fis ju kini,
ka me ju njohtė pėr shqyptarė;
trimi n'za, sikurse jini.
Prandaj, pra, n'e doni fisin,
mali, bregu edhe Malcija
prej njaj goje sod t'brohrisim:
Me gjuhė t'veten rrnoftė Shqypnia!

Gjermani_futbollist
20-07-04, 18:57
a bravo bre vera se kan tha se "njė her vjen Vera nga dera"
bukur e paske shenu a ??
bravo moj

tung te pershendesssssssssssss

OROSHI
20-07-04, 23:08
Te lumte Vera,je e para qe bane nji shkrim per nje poezi kaq shqiptare dhe kaq te bukur,neser do te postoj disa poezi te Lahutes se Malcise(qe ketu askush nuk e permend),do e shikoni vete se sa te bukura jane!!!!!!!!!!!!

ShEjToNkA
21-07-04, 14:57
Flete Testamenti

Nė zgjimin tim mė tė heshtur tė mė ngurosni
Nė filijimin time mė tė begatshėm tė verės
Nė nisjen time nė fillim tim tė ri
Nė gjumė shekujsh me nderime tė me zgjojnė
Le tė mė puthė rrezja e qarėt ngazllyese
E druvarit tė fjetur nė rudinė
Myshku le tė jet dhithėmonė i blert mbi gurė
Emėr tė mos ket e shkronja le tė flas
Nė gjuhen e vjetėr tė kafshės sė zezė
Guaca e kėrminjė le tė vinė pėr dasmė
Mbi rrasėn time
Le tė shtrihen edhe ata si dy yje
Ftohė le tė bėj verės e verės verė
E mė njė pik ujė verdhėsisė sė barit tim
le t'i mishėrohen
vermeni atje tek do tė tregojė guri pėr udhėn
Deri tė shtėpia ime e bėrė me dru e kashtė

Le tė thyhet cdo pasqyrė qė ka ballsamosurė
Ballin tim e mrolen e castit plotė mllef
Se ja tek po zgjohet er e re e dashuris sė tokės
Se jam i pa rrezikshėm kaq i pa fuqishėm
Mumje pėrfytyrim qė karahasohet me rrahun
Tek do mė vini pėrsėri ju pas
Le tė mė len tė fle tė qet si pranė stufe
Dimrit tė madhė tė dashuris sime
Nuk do tė pėrpelitem s'do rrutullohem
s'do shplohem natėn nud do tė kollitėm
Me fjalėt e mia le tė mallkojnė
Nė rrasėn time atė rrasė tė zezė tė ftohtė
Nė duart qė i kam prekur le tė mė leshojnė
Rrjedhės sė qetė tė fatit qė pret
Shigjet e merisė le tė bjerė mbi dhe
Nė shkretiren e moskuptimit le tė fiket
Kurr l tė mos mė vijnė kur unė nuk i pres
Ata qė tėrė jetėn i prita ,tė dashurit

C'po flas kėshtu pash Zotin?????

Jusuf Gėrvalla

ShEjToNkA
22-07-04, 00:31
O Moj Shqypni, e Mjera Shqypni

O moj Shqypni,e mjera Shqypni,
Kush tė ka qitė me krye n'hi?
Ti ke pas qenė njė zojė e rėnd,
Burrat e dheut tė thrisnin nanė.
Ke pas shumė t'mira e begati,
Me varza t'bukura e me djelm t'ri,
Gja e vend shumė, ara e bashtina,
Me armė tė bardha, me pushkė ltina,
Me burra trima,me gra tė dlira;
Ti ndėr gjithė shoqėt ke qenė ma e mira!


Kur kriste pushka si me shkrep moti,
Zogu i Shqyptarit gjithėmonė i zoti
Ke qenė pėr luftė e n'luftė ka dekun
E dhunė mbrama kur s'i mbetun.
Kur ka lidhė besėn burri i Shqypnis,
I ka shti dridhen gjithė Rumelis;
Ndėr lufta t'rrebta gjihtėkund ka ra,
Me faqe t'bardhė gjithėmon asht nda!

Por sot,Shqypni, pa m'thuej si je?
Po sikur lisi i rrxuem pėrdhe,
Shkon bota sipri, me kambė,tė shklet
E nji fjalė t'ambėl askush s'ta flet.
Si mal me borė ,si fushė me lule
Ke pas qenė veshun ,sot je me crule,
E s'tė ka mbetun as em'n as besė;
Vetė e ke prishurė pėr faqe t'zezė!

Shyptar“ ,me vllazen jeni tuj u vra,
Ndėr nji qind qeta jeni shpėrnda;
Sa thonė kam fe sa thonė kam din;
Njėni: " jam turk" tjetri: " latin"
Do thonė: "jam grek", "shkje" Disa tjerė,
Por jemi vllazen t'gjithė more t'mjerė!
Priftnit e hoxhėt ju kanė hutue,
Pėr me ju damun me ju vorfnue!
Vjen njeri i huej e ju rri n'votėr,
Me ju turpnu me gru e motėr,
E pėr sa pare ju do t'fitoni,
Besėn e t'parve t'gjithė e harroni,
Baheni robt e njerit t'huej,
Qi nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej!

Qani ju shpata e ju dyfeqe,
Shqiptari u zu si zog ndėr leqe!
Qani ju trima bashkė me ne,
Se ra Shqypnia me faqe n'dhe!
E s'i ka mbetun as bukė as mish,
As zjarmė nė votėr ,as dritė,as pishė;
As gjakė nė faqe, as nderØndėr shokė;
Por asht rėrxue e banum trokė!

Mblidhniu ju varza ,mblidhniu ju gra,
Me ata sy t'burė q'dini me qa,
Eni t'vajtojmė Shqypnin e mjerė,
Qi mbet' e shkretė pa em'n, pa nder;
Ka mbet e vejė si grue pa burrė,
Ka mbet si nanė, qi s'pat djalė kurrė!

Kujt i ban zemra m'e lan' me dekė
Ket far trimneshe, qi sot asht mekė?
Kėtė nanė tė dashtun a do ta lėmė,
Qi njeri i huej ta shklasė me kam?

Nuk,nuk! Kėtė marre askush se do
Kėtė faqe t'zezė gjithėkush e dro!
Para se t'hupet kėshtu Shqypnia,
Me pushkė n'dorė le t'desė trimnia!

Coniu Shqyptarė ,prej gjumit coniu,
Tė gjithė si vllazėn n'nji besė shtėrngoniu;
E mos shikoni kisha e xhamia:
Feja e Shqyptarit asht Shqyptaria!

Qysh prej Tivarit deri n'Prevezė,
Gjithėkund l'shon vap'ė dhe rreze,
Asht tok' e jona,prind na e kanė lanė
Kush mos na preki, se desim t'tanė
Tė desim si burrat qė vdiqnė motit
Edhe mos marrohna pėrpara Zotit.

Vaso Pasha

Barbaroza
22-07-04, 15:20
Pershndetje !
Ju fėtoj tė postojm poezi nga poetė tė ndyshėm...........Me Respekt "shejtonka"


C'Ėndėrr

Ca pika shiu ranė mbi qelq.
Pėr Ty unė befas ndjeva mallė.
Jetojmė tė dy nė njė qytet ,
Dhe rallė shihemi sa rralė.

Edhe m'u dukė pak e quditshmė
Si erdh kjo vjeshtė, ky mėngjes.
Qiejt e ngrysur pa lejlekė


Dhe shirat pa ylber nė mes.

Dhe thėnja e vjetėr e Heraklitit
Sec m'u kujtua sot pėr dreq:
"Tė zgjuarit janė bashkė ne botė,
kurse te fjeturit veq".

Nė C'ėnderr kemi rėnė kaq keq,
Qė dot s'po zgjohemi vallė?..
Ca pika shiu ranė mbi qelq,
Dhe unė pėr Ty sec ndjeva mall!

Ėshtė njė poezi e shkruarė nga shkrimtari i njohurė Ismajl Kadare,dhe njė poezi qė ėshtė favorit i imi, tė cilen e loxojė mė shumė ėndje dhe nuk mė merzitet kur.................

ShEjToNkA,kjo poezi me pelqen edhe mua shume,shume,shume!

Barbaroza
23-07-04, 13:23
Poezi nga Xhevahir Spahiu

-----------------------------------

FJALA

I thane fjales: tani je e lire
Po fjala s’ kish fuqi t’u thosh : nuk me duhet
E c’ me duhet
kur s’ u thashe atehere kur duhet?
Kam mbetur pa krahe ,
Kam mbetur pa qiell,
Jam jete pa enderr,
Jam enderr pa jete.
I thane fjales: je e lire
Veshtire, tha fjala sa veshtire
Te besosh se je e lire;
Pasi ke ngrene rrokjet e tua,
Pasi ke mbetur cung
Dhe liria behet burg .
I thane fjales: liria jeton.
Fjala ua ktheu :
S’jam si Kostandini qe pas vdekjes udheton
I thane fjales: ti je liria
Per ta kuptuar kete duhet fare pak
Ajo e besoi,
Ajo hapi gojen,
Por ne vend te tingujve
Prej saj doli gjak.

Barbaroza
23-07-04, 13:28
APOTEZA GRI

--------------------------

Qielli eshte gri
Toka eshte gri
Gri dhe puthja

Buka s’ka ere
Era s’ka ere
S’ka ere lulja

Endrra eshte gri
Gjaku eshte gri
Gri dhe zjarri

Molla s’ka ere
Uji s’ka ere
S’ka ere bari

Moti eshte gri
Shpirti eshte gri
Gri dhe kenga

Era pa ere
Buka pa buke
Pa zemer zemra

Xh. Spahiu

aferdita
25-07-04, 20:26
MUND TĖ MARR UDHĖ - Agim Mala


Gjithēka mund tė ndodhė
Nė ēastin tjetėr mund tė mos jem
mund tė marr udhė
bie fjala pėr nė Gullag
apo nė Shat El Azar
pėr nė Uzbekistan
tė tė shkruaj letra tė shkurtra
e dashur

Mirė jam
jam nė jetė


************

LETĖR NJĖ LUFTĖTARI


Duke pritur tė kalojė stuhia
na rritet mjekra thonjtė
na zėnė ethet

Gojėkyēur
numėrojmė shkopinjtė
fyerjet sharjet shkarjet

Unazat
luajnė nga vertebralja

Duke pritur
harrojmė se jemi

Harrojmė se nė kėtė shekull
mbeten tė vėrteta
vetėm ato qė thuhen.

aferdita
25-07-04, 20:43
Naim Frasheri

FALJA

Zot i math e i vėrtetė
Qė kreve ē'shohėm nė jetė,
Edhe tė tjerė qė janė
Pa funt pa krye pa anė,
Edhe kudo je ti vetė,
Syri yn tekdo shikon,
Qė nga lint e gjer tek pėrndon,
Mė ēdo vėnt tė sheh fuqinė,
Urtėsin' e madhėrinė,
Falna gjithė mirėsitė,
Epna dituri e dritė,
Tregona udhėn' e mirė,
Mos na lerė n'errėsirė,
Dhurona gjithė tė mirat,
Mėrgona nga tė pėshtirat.

Zot! Falna vėllazėrinė,
Dashurin' e miqėsinė,
Epna dėshirė tė msojmė,
E tė mirat tė punojmė,
Bėna tė but' e tė qetė,
E tė urt' e tė vėrtetė,
Jetėnė ta trashėgojm

aferdita
25-07-04, 21:45
Ismail Kadare

E HIDHUR VJESHTE E KETIJ VITI

[size=14]Ne memorje te demonstratave studentore
ne Prishtine ne vitin 1981

E hidhur vjeshte e ketij viti
Kosoven gjeti nen terror
Korba te zes mbi te ja mbriten
Hetues,gjykates,prokurore.

Me 5 vjet burg,me 8,me 7
Me 12 denojne diku
Keshtu mes jush shekullin ndani
Dhe mijevjecarin ndani ju.

Keshtu e preket historine
Mbi supe e bartet JU serish
Prangat ne shkolle qe i mesuat
Ne duar i ndjete befasisht.

Dhe pate se nuk ish larg mesjeta
S'qe larg dhe vec ne endra s'qe
Dh'u kthye nata e Prishtines
Ne naten Shen Bartoleme

U ngritet Ju vigane,fisnike
Me korektese e madheshti
Ngaqe kerkuat *Republike*
Ju shtypen si ne Monarki.

Por koha kurre s'vjen pergjysem
Nat e masakres vetem s'mbrin
Se pas Dushanit car te frikshem
Rrufeshem Skenderbeu arin.

S'kish deshmitare,TV nuk pati
Zinxhir i tankut kur ju griu
Por rete e globit vec ju pane
Ndergjegje e botes tek ju mbriu.

Keshtu ne vorbull te epokes
U ngritet Ju si monument
Ju qe e preket historine
Dhe n'histori u kthyet vete.

ShEjToNkA
28-07-04, 00:40
Ti Nuk Mė Beson

Edhe kur t'shikoj
Edhe mbytem nė sytė e tu
Ti nuk mė beson
Edhe kur nuk flas
E them shumė mė shumė
Ti nuk mė beson
Edhe kur shpirti im
Tė zbulon dhe tė ngrohė
Ti nuk mė beson
Po pse duhet ta them me fjalė
A fletė shpirti
Po jo ore
Pyete vetėn ,pyete kėdo
T'i prap mund tė mos besosh
Por kjo nuk do tė mė pengoj
Se aq shumė ,aq shumė tė DASHUROJ
Tė vėrtetėn duhet ta pranosh
Se shpirtit tim s'mud tė mos i besosh

aferdita
28-07-04, 20:44
Te Pakten Ecjen..

Mė ke ndarė nė mes,i dashur
pa ditur, pa kujtuar
pėr dobėsitė e mia tė forta
pėr lutjet e ngutura tė shpirtit
pėr gjithcka e ėnden
qė s'ėshtė as imja, as jotja

shtėpinė nė fund tė botės
cuar ma paskan
shpirtin nė djall,gjithashtu
ndėrsa ti me qiellin njėsuar
treteni nėvallėzimin blu

**************

LETER DASHURIE

Eshtė shpejt,i dashur
pėr ta ndezur nje yll
qofte dhe per nje cast


eshte shpejt, i dashur
ta gjakosim muzgun
qofte dhe per nje nate


eshte shpejt, i dashur
t'i njomin buzet
qofte dhe me nje enderr


eshte vone, i dashur
qofte dhe padshje
t'i perlotim syte


pikėllimi
pikė
te mbyt

aferdita
28-07-04, 21:31
E TERA DASHURI

Etera dashuri jam
do t'i harboj sytė
tė tė shkelin si mizė
qė tė fshihets'di nga
vėshtrimi i ndezur
si fije bari ironik

do t'i harboj sytė
tė tė vdesin pėrkėdheljet
e tė tė varrosin pastaj
si njė copėz zemėr

do t'i harboj sytė
gjer nėeshtra tė tė ndezin
me pishtarė gjaku pöot zjarrmi

do t'i harboj sytė
tė pafajshimit ledhatar

e tėra jam dashuri...........

ShEjToNkA
29-07-04, 00:31
Para Elegjisė

Njė ditė do t'i marrėsh nė gji
Gjethėt e rėna tė stinėve tė tua
Dhe do tė kėrkosh kot vetėn
Shtigjeve tė harruara tė njė moshe
E nuk do tė kesh mė as flokė ere
As shikim ylberi ta matėsh fillin
Dhe fundin e mashtrimit tėnd tė shkurtėr
Njė dit do t'i shpalosh vjetėt tua
Si pajėn e nusės sė vdekur
E do tė numrosh fluturat e shkruara
T'agsholeve t'prenduara
E s'do tė kesh ma as zjarr nė buzė
As lot nė sy tė qeshėn ngohtė
Tė qajsh rrejshėm dhe ti manihtėsh
djelmoshat

Njė dit do t'i hash buzėt e tua
Gjurmėt e tua do t'i pėshtysh
Dhe secilin muzg do ta pagėzosh
Me nga njė pendim qė dhemb
E s'do tė kesh mė as sy deti
As hap tė hedhur sorkadheje
Tė shohėsh si t'pėrqeshin gongjet
Dhe tė ikesh prej hijės sate

-----Nga Azem Shkreli

Murgesha
29-07-04, 12:04
::: GJUHA SHQIPE :::
Qesh fytyra e Bjeshkėve tė Nalta
kur shqip era nis e flet
dhe u nisėn n'udhna t'larg'ta
rrokullimthi nė kurbet !

Shtriqet fusha e pėrgjumur
dhe njė sy pakėz e hap
shqip ia nis kangės dhe lumi
shqip nis t'flasin rruezat nė gjak!

Shqip nis flet dhe shija e puthjes
ku dashnia nis e rrjedh
shqip nis flet dhe loti i humbjes
kur shpresa n'rrugė na ka ngel !

Por... ikėn shqipja nė mėrgim
se varfnia duhet vra
nis fėmija tue psherėtim
edhe shqip ai nis me kja!

Qesh fytyra me vogėlushin
sa mirė shqip ai din me kja
malet jashta frymėn ndalin
deti sytė hapi t'u pa!

Ē'ashtė ky za, kjo gjuhė qė mbjell
diamante rreth e qark
e vransinėn nė det e hedh
vetėm diellin sjell nė prag ?!

Qė shėron malle e trishtime
t'fohtin n'shpirt nė vend ta heq
e me ty rri n'halle e n'gėzime
e kurrė s'lodhet, kurrė s'thotė dreq !

Gjuhės shqipe i qeshin sytė
nė mėrgim bijtė ledhaton
shqip prapė flasin dhe dashuritė
dhe era e shpirtit veē shqip kėndon!


- Lek Gjoka

aferdita
29-07-04, 13:16
ASGJESIM

Nga pamundesia
per te ardhur te ti
u marrosa si era ne puthje gjehtesh

nga pamundesia
per te pare
ne nje nate hajdutesh t'i vodha syte

pamunesia:dhimbjen ma kthen ne zonjush
shpirtin ne errashke te cmendur

ShEjToNkA
30-07-04, 00:48
Dėshira

Zot!
Sot
Jam,
Kam,
Shoh,
Njoh,
Rronj,
Shkonj;
Kam gas
Dhe flas
E them
Tė kem
Ditė,
Dritė,
Jetė,
vetė,
Ah, dua,
Qė thua,
Tė mos vdes,
Po tė mbes
Pėrjetė
Tė ketė
Shpirti imė
Pa mundim
Shėndenė
Tė jenė
Me mua
Sa dua.
Sonte jamė gjall',
E jam mirė,
Po kam edhe mall
E dėshirė,
Zot i vėrtet
I gjithėsisė!
Tė rronj pėrjetė
Ndaj njerėzisė!
Ti ke nė dorė,
Cdo gjė qė tė duash;
Nuk je i gjorė,
Arrin qė tė thuash;
Pa bėne gjithė c'dua,
Po tė mė dėgjosh mua,
Le tė bėhet thua,
Dhe gjithė janė bėrė!
Atė qė thua ti vetė,
Zot i math e i vėrtet!
Ajo bėnte nė jetė,
Edhe mbaronet' e tėrė!
Ti epi jetė njerėzisė,
Shto e beko dhe bagėtinė,
Se ti je Zot' i gjithėsisė,
Nė dorėz' e ke mirėsinė
Njerėzis' epi jetė tė gjatė,
Mundimet fare nga jeta ngreji,
Djepinė shkret' e lugėnė thatė
Mos e shih kurr ,por mbushur leri.
Fal
Dhe ep
Gjithė c'ke
Nga tė mirat,
E tė pėshtirat
Hidhi kėtje,
A vari me ndonjė grep,
A mbuloji me ndonjė mal,
E lėrė vetėm mirėsitė,
Fal edhe dritė e jet' e ditė
Le tė prėhet gjithė njerėzija
E tė mos ketė kurrė tė kėqija;
Ligėsitė ,Djallėzitė e marrėzitė
Le tė mps rrojnė paskėtaj edhe njė ditė
Veq mirėsija nė kėtė jetė tė mbretėronjė,
Urdhėri yt ,puna jote ,Zot' i math e i vėrtetė,
E vėrteta le tė rronjė ,gėnjeshtra le tė pushonjė
Bėj si tė duash ,c'tė tem unė Zot i vėrtetė? Ti e di vetė!

-----------Nga Naim Frashėri

Murgesha
30-07-04, 22:56
Ismail Kadare!


LLORA

-I-
Prape mu kujtove, Llora.
Dashurine tone te shkuar
Prape ripertyp
Si demi qe ripertyp barin e livadheve te larget
Naten
Ne grazhdin e rrethuar nga bora.

Po ripertyp
Ate asfalt e zhavorr te zi kerrcites,
Borite dhe katroret mizeri te taksive,
Tabelat e kafeve plot drite,
Afishe, stacione metroshe
Ku me ty brodha

Nofullat e zemres
Me dhembin
Llora.

-II-

Tani shiu godet me shkelma xhamave.
Atje qielli si negativi i zi i nje shkretetire.
Llora,
Me ka marre malli,
Mall boje hiri.
Tani nata si nje mbulese vigane
qendisur me drita aneve
Karrfosur me paralele dhe meridiane
Nga lindja ne perendim,
Na mbulon e shqetesuar.
Ne shtrihemi nen te,
Si ne ethe zbulohemi
Te ndare,
Te larget,
Te vetmuar.

Pati nete
I qullur nga stuhia jote
Heshtja prane teje dhe pasionit te marre
Mberthyer mbi krahet dhe kembet e tua
Si mbi nje kryq te madh
Te bardhe.

Ne fillim e mora kaq lehte.
Madje s'thosha as fjalen "dashuri".
S'e dija se dhjete vjet me i ri se Krishti
Do te kryqezohesha mbi ty.

-III-

Ja
Vetetimat e bardha ne qiej
Adresen tende shkarravisin.
Sikur keto re
Te perhimta
Te ngarkuara
Te ti dergoja si letra, Larisa.

Letra ...
Nga tere letrat qe shkrova
Sdi pse te dergova ate me te marren
Pas se ciles si personazh Dostojevski
Te thashe njeqind here "me fal!"

Me pas ate faj per ta shlyer
Doja te te shkruaja por me kot.
Lapsi me ngrinte mbi leter
Dhe une ngrija si robot.

Ti u ngryse kur ta shpjegova,
Veshtrimi t'u err, t'u mpi,
Si syte e falltarit kur pikasin
Midis fallit kumtin e zi.

Dicka qe prishur ne bote
Ne zemrek te saj, ne aks.
Ikje e letrave si e zogjve
S'parandillte vec dimrin plak.

-IV-

Keshtu pra te ti nisja keto re
Gjer ne vilen tende ne rrethine te Moskes.
Ti ne mesnate e hutuar atje
Do te coheshe nga gjumi
Tek xhami t'afroheshe:
C'ndodh keshtu?
C'eshte kjo gjeme,
Ky shi here i merzitur, here i rrepte,
Keto vetetima,
Keto rrufe?
Dhe do te rrije gjithe naten tek dritarja
Rete te deshifroje,
Llora.

-V-

Zor se ne jete do te takohemi.
Adresat humben,
S'ka me letra.
Ti mjegullat,
Une rete
Do ti dergojme njeri-tjetrit
Gjersa dhe vete
Te mjegullohemi.

-VI-

Me kujtohet, gazetat hapa ne mengjes
Si nje terbim, si nje shkulm ere,
Shkronjat vallzonin si ne ethe:
Prerje. Prerje. Prerje.

Prerje maredheniesh diplomatike
Kurre s'do te shoh ty.
Ambasadat u mbyllen.
Pasaportat,
Vizat
Rame ne zi.

Mbi ijet tua te bardha
Ra pluhur.
Mbi syte e tu.
Larisa diplomaticeskaja
C'ndodhi ne bote keshtu?

-VII-

Qendrova perpara globit.
Ballin e nxehte mbeshteta
Mbi rrudhat e meridianeve
Do te desha te pija me globin,
T'endeshim te dy te dehur,
Ai mes kozmosit,
Une rrugicave te Tiranes.

-VIII-

Nga erdhi kjo dashuri
Ne kohen kur turp me vinte nga fjale.
Ishte me siguri si ndeshkimi
I atij qe me tempullin tallet.

Njohja ne stacionin Konsomolskaja
Banale si rrallehere ish
Numri i telefonit
Numri i telefonit shkarravitur shkujdesshem
Me te kuq buzesh
Barbarisht.

Restorant Leningradi
Shampanje
Snobizem i dyanshem.
Kotni.
Perlat, secili, pse valle
Perpiqet ti fshihte ne thellesi?

Nje te kollur si prej prostitute
Ajo nxirrte ore e cast si mburoje,
Ndersa une ngul kembe se nga lirat,
Merrja vesh me pak se nga futbolli.

Vec te port e shtepise
Nen ca jorgovane
Ajo psheretiu njerezisht
Dhe iku me vrap pas puthjes se pare
E kthyer ne madone serisht.

-IX-

Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
Naten avioni u ul n'aeroport.
C'pati mes nesh,
Llora,
Harrese, ftohje, abort?

Tek dera e avionit era te priste.
Zemra ime me debore u mbush
Si nje vetmi e madhe zbrisja
Po n'aeroport.
Askush.

askush.
Hamej, merrini keto valixhe.
Te renda?
Jane mbushur me pritje.

Gjithe naten fluturuam mbi qytetet e Evropes
Ti s'dija c'kishe, s'me prisje.

-X-

Ne kafe artistike bashke jemi prape.
Jashte debora ruse.
Brenda ti.
Shkrofetin brenda meje geni i rraces:
Prape me sllaven ben dashuri.

Pusho, gen i vjeter i rraces,
Ne thellesi, ne humnere hesht,
Nese jetes sime do ti duhej nje kryq
Kryqi im ajo le te jete.

-XI-

Dhe ja gdhiu mengjesi plot gazeta.
I ngrysur, shpresepak, shteteror,
Kemi flakur te dy mburojat,
Si qelqi te thyeshem jemi prore.

Ku jane ditet e shkujdesshme.
Te dielat mendjelehta, te martat,
Kur ti me shthurjen une me injorancen
Vertiteshim si me maska?

Tani qe te tjeret rresht vune maskat
Ne papritur i hoqem ato
Fishkelle, uleri ere e marre,
Oren e ndarjes kendo!

-XII-

Ndarja ...
Nje fjale goje
Por ndarja eshte e rende, shpirtin ta qit.
Te ndertosh nje ndarje per te qene
Esht' m'e zorshme se te ngresh nje piramide.

Si yjet jane vertete dashurite,
Kerkojne hapesira te medha e po aq mund.
por jet“ e njeriut s'eshte galaktike
Qe te nxeje kaq yje e katastrofa e shkrumb.

Ne jeten e ngushte koha vertet s'mjafton
Per dashuri,
Per ndarje,
Harrese.
Pleksen dashurite dhe ndarjet dhe harrimi
Kengetor i thinjur shetites syqorruari ...

Era e nentorit
Librin e trete te vjeshtes
Shfleton dhe mbyll duke uluritur trishtuar.

Te gjitha keto rikujtoj
Ripertyp.
Ne dhembe guret e pendimit me kerrcasin,
Asfalti i zi me varet nofullave te lodhura.

Keshtu pra, Larisa, moskovitja.
Keshtu pra, Llora.Ismail Kadare (1961)

aferdita
31-07-04, 12:30
Memedheu

Memedhe quhete toka
ku me ka renure koka,
ku me ka dashur mem' e ate,
ku me njeh dhe gur' i thate,
ku kam pasure shtepine,
ku kam njohur perendine,
stergjyshet ku kane qene
dhe varret qe kane vene,
ku jam rritur me therrime,
ku kam folur gjuhen time,
ku kam fis e ku kam fare,
ku kam qeshur ku kam qare,
ku rroj me gaz e me shprese,
ku kam deshire te vdese.

ShEjToNkA
02-08-04, 01:12
Zhgėnjimi

Kur buza e trandafilte,
M'foli pėr dashuri.
Dhe ajo buzqeshje engjejsh,
Zemrėn ma ndezi ungji.

Kujtova se do tė hapej
Qielli pėr mua n'hare,
Dhe qė n'ekstaze do e ruajė
Besėn ,qė ti me dhe.

Por zemra jote e bardhė,
Sic doja ,s'u tregua!
E thyėr rrahjesh t'reja
Nuk rreh ,jo , mė pėr mua.

Po fjala e dikurshme,
Mizore , vallė ku shkoi?
Po pėrqafimet ,afshi,
Qė shpirti imė provoi?

Ndosha 'i kujtim i ambėl,
Pėr mua do tė flasė,
Ndosha dhe n'thelb tė zemrės
Mėshir t'ke pėr t'pasė!

Ėsht' e vėrtet ,mėshira
N'virtyt figuron;
Por s'ėsht dashuri, o e pabesė
Ti mė s'me dashuron.


--------Nga Pasho VasaArbėreshėt dhe Kėnga e Moresė

O e Bukura More ,
Si tė lash u mė ngė tė pashė
Atje kam o zotin tat
Atje kam o zonjėn mėmė
Atje kam u dhe tim vėlla
Gjithė tė mbuluar e nėn At-dhe!
Petkat e tė mirat tona
Na i lamė tė korona
Shėn Mėrin kemi me ne
Oj e bukura More!
Thelė tė pals, me lot ndėr sy
Na tė lipisnjėm ,Arbėri
Malet tan me lis e driza
Tė bukur shehse me muriza
Tė bukur kronje , tė bukur gropa
Tė bukur gjerdhe me fallopa!
Jemi e vemi ndė Itali
E mė s'ju shomi me kėta si!
Dherat tė hujė hare s'kan
Se s'mbillin printėt tan
Prind ,luftuat me thik me dorė
Ndėrpėr shi , e ndėrpėr bor
Ni ju lėm pa njė qiri
Luajtėm valle nd'atė More
Shtum kangjele ndė ato hje
klishtė e tona tė bukuruara
Shpizit tona tė nderuara!
Ni vjen Turku ,Turku i zi e terpron klish e shpi
Qeti ,shihni jet e re,
Na tha Dorja ,zoti Ndre,
Lipim qėllnjem ka do vemi
Se buartim mallin e s'e kemi
Me kėtė zemėr me kėta si
Klajm keq ket Arbėri
Ndallandishe e ler e ler
Kur tė vish ti njatėr hjer
Vjen tė vish ti te Korona
E s'gjėn ma shpit e tona!
Mė sė gjan trima hajdhjar
Po ngė njė qen ,cė kloft i vrar!
Kur u nistin gjith anit
E dherat tan iktin ka sit
Burrat gjith me nja vajtim
Thirtin grat me nja vajtim,
Dil e hana ti ,Stihji!
Oj More! Oj Arbėri!

aferdita
05-08-04, 21:54
NUK JAM FUKARA
QE JAM ME DUAR THATE
JAM FUKARA
SEPSE S'KAM C'TE TE JAPE
JAM FUKARA
SE JAM NGA VUAJTJET I RRAHUR
NUK JAM FUKARA
SEPSE KAM SHPIRTIN E PASUR
ME URREJN
NE LITAR DUAN TE ME VARIN
ME URREJN
SEPSE S'KANE C'TE ME MARRIN
ERDHI VDEKJA
DHE VDEKJEN PO PRES
ERDHI VDEKJA
JA, KETU PO VDES


************************

AFROHU DHE ME NGROH ZEMREN
QE PER TY PO VUAN
AFROHU DHE ME LARGO DHIMBJET
QE AS GJATE ME MUNDUAN
AFROHU ME AFER
DHE NE SY ME SHIKO
AFROHU DHE ME THUAJ NJE FJALE
ME THUAJ QE ME DO

SHIKOJ SYT E MI
DHE DO GJESH DASHURIN
QENDRO PRAN MEJET
DHE DO TE FALE LUMTURIN
MOS ME RRI LARG
SEPSE SYT LOT ME PIKOJN
ME SHIKO ME VEMENDJE
SHIKO DY SY QE DASHUROJN

ME LER TE TE PREK FLOKET
NGADAL TI LEDHATOJ
ME LER TE TE THEM NJE FJAL
TE TE THEM TE DASHUROJ
MOS I HAP KRAHET
QE TE FLUTUROSH
HAPI KRAHET
TE ME PERQAFOSH
UN NUK LEVIZ DOT
JAM SI AKULL I NGRIR
AFROHU ME PUTH BUZET
DHE SHUAJE KETE DESHIR

KETU JAM DHE PO PRES
QE PRAN MEJET TE ULESH
EJA DHE ZBUKUROJE DASHURIN
BEJE SI NJE TUFE LULESH
AFROHU NGADAL
DHE ME FAL NGROHTESINE
QENDRO ME MUA
DHE DO TE KEMI DASHURINE

ShEjToNkA
10-08-04, 17:12
Ku kemi lerė

Nė c'vendė kemi lerė?
Ku na bajnė nderė?
Nė shqipėri.

Po njeri vetė,
Cilė do nė jetė?
Do vend'e tij.

Ku i duket balta
M'ė e ėmbėl se mjalta?
Nė vend tė tij.

Ku mundė tė gėzojė
he me nder tė rrojė?
Nė Shqipėri.

Pėrse tė punojė
Dhe tė lakėmojė?
Pėr vend' e tij.

----Andon Zako Qajupi

Honesty^uk.
11-08-04, 19:29
Roberia

E dashura memedhe,
te dua dhe kshtu si je!
Po kur te te shoh te lire
do te te dua me mire.

Qani pyje, fusha, gure,
qani male me debore!
Shqiperia mbet e gjore
dhe nuke sheh drite kurre;
nje mjegull e keq’ e shkrete
e ka mbuluar perjete!

Nje gazep, nje erresire,
vetetit edhe gjemon!
Rrojme me zemer te ngrire,
nga frika kerkush s’gézon!
Njerzit kurre s’kendojne
dhe bilbilete vajtojne!

Qiameti, shkretetira!
Zogu vete ze folene,
njeriu le memedhene,
se mbreteron egersira!
Per Shqiperi desherojme
se ne vend te huaj rrojme.

Roberine si duron,
o moj Shqiperi e mjere?
Shpetove vende te tjere,
vete nen zgjedhe rron!
Shqipetare beni bene
te leftoni per atdhene.

E dashura memedhe,
te dua dhe keshtu si je!
Po kur te te shoh te lire,
do te te dua me mire!

__________ 000 _________________

Kopshti i dashurise


0 pėllumb' i shkruar,
do t'tė marr nė duar
dhe duke kėnduar
gjetkė do t'tė shpie:

Nė njė vend t'uruar
dhe tė lulėzuar,
nė uj'tė kulluar
edhe nėn hie;

Afėr tek njė lumė
ku ka lule shumė,
tė biem nė gjumė,
hena tė na ndrijė;

Yjtė tė shikojnė,
zogjtė tė kėndojnė
edhe tė na zgjojnė
dita kur tė vijė.

Pa ngrėn' e pa pirė
s'mbetemi, moj Mirė,
se u'ndaj tė gdhirė
dėrgoj e na sjellin:

Qumėshtė tė dhirė
dhe djathė tė mirė
pa uj' e pa hirrė,
dhe rrush kur tė vjehn;

Ngjalė nga Janina,
mjaltė nga Kanlna,
verė nga Voshtina
ujė nga Sopoti;

Mollė nga Horia,
mish nga dhėnt' e mia,
desh nga Labėrla, —
na e faltė zoti'


Andon Z Cajupi

ShEjToNkA
16-08-04, 16:13
Mbetje poezish..

E di sa mbetje poezish kam?
Tė haruara nė sitar ,tė lėna nė kompjuter,
Tė hedhura mbi tavolin , tė shkara nėn tė
Tė ngjeshura nė cantė e nuk e di ku mė....

Vargje tė vetmuara
Shkulur nga poezitė e mia
Copėza dhimbjesh tė fshehura nė gji
Vetėm pėr tė mos t'i dhėnė Ty.

Qortime pėr pakujdesitė e tua.
Pėr lėndimin e krenaris time.
Fjalė tė tua tė hedhura pa vendė,
Kafshime mbi buzė tė emrit tėnd.

Janė zemrime ,kapėrdime , pėrbetime
Pak hakmarrje qė kur s'ndodhėn.
Buzqeshje tė prera nė mes ,iron,
Dėshira tė shtypura, qė Ti si di...

Ti s'do ta marrėsh vesh kurrė,
Sa herė mė pate ligėshtuar.
Sa herė malli mė pat marrė,
Sa herė ,qė tė njoha ..Jam Penduar!

--------Nga Blerta Tirana

ShEjToNkA
18-08-04, 00:07
Letėrftesė

Jam i lodhurė ,nuk mundė dal shtėpie
E kam hapur derėn dhe pres tė dalė nė oborrė
E prita vetėn nė pusi , tė vrasė me kėto mendime
Pse mė lenė vetėm duart , kėmbėt e sytė
Mos jam nė gjumė
Dua po nuk mundem
Mundė t'i dėrgoj dairet qė po m'i bie era
Merreni me mend ,kėmbė tė mia sa keq
Po tė mė lėshonin kėpucėt ujin
E tė mė duhet tė nisesha i sėmurė
Deri nė betejėn e Vaterolse....
..Dėshiroj t'm'i lėshojnė qentė
Tė mė ndjek gjarpėri -uji i valė nė thembėr
Eja t'i vizitojmė viset e largėta
Tė trupit tim
I thėras kėmbėt qė s'mė dėgjojnė
E nuk nisen shtigjeve tė reja tė sprovės

Merre me mendė shpirt
-Sic mė kanė thėnė
T'kisha ndėrruar bebėzat
T'shikoja sa i verdhė ėshtė qielli
Tė bėhėsha piktorė i sėmur
Qė smundja nuk i dhembė
Nė mos dalėsha kėsaj dhome , atėherė do dalė mendsh
Po mė thėrasni nė dasmė
Ku vashat e njoma
Nuk janė mė as vasha
E unė rri nė dhomė dhe pres
Tė mė ngryset vetulla
Tė mė piqet kafka , e goja tė mė thotė:
Tė isha edhe njė herė i ri....

Kush di sa largė mundė tė vdesė
Nė shtratin tim
Po e djege kėtė letėr qė e shkrova
S'e dėgjojė vetvetėn kur mė thėret tė iki

------Nga Jusuf Gėrvalla

ShEjToNkA
19-08-04, 17:55
Jam e Huaj

Jam e huaj
Mes tė dashurve tė mi
S'po mė njohin tjetėrsimin

U thėras nė emėr
Qė kur kam lindur

Heshtja e tyre si hungėrimė paniku
Me frik ,
Me lig

Vėrtitem nė shtjellėn e ajrit tė rastėsishėm
Behur nė gjeturina stinėsh
Vjeshtė e Parakohtė

Mėngjesi
Ia nxjerr sytė natės
Dhe qanė deri nė muzg
Me dėshpėrim

Djersitur
Pemėt flakin koleksione gjethėsh
Protestė ngjyrash
Nė qiell
Rrėmujė orėsh
Qė s'din nga tė venė

E vetme
Pėrqaset vjeshta nė skuta drurėsh
Ende
Pėrgjon pak diell mes reve

Ca muzgje dridhėrakė
Verėn ngushėllojnė para kohe

---------Nga Flutura Akca

Vera
29-08-04, 14:02
MALL

Ca pika shiu rane mbi qelq.
Per ty une befas ndjeva mall.
Jetojme te dy ne nje qytet,
Dhe rralle shihemi sa rralle.

Edhe m'u duk pak e ēuditshme
Si erdh kjo vjeshte, ky mengjes.
Qiejt e ngrysur pa lejleke
Dhe shirat pa ylber ne mes.

Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
Seē m'u kujtua sot per dreq:
"Te zgjuarit jane bashke ne bote,
Kurse te fjeturit jane veē".

Ne ē'enderr kemi rene kaq keq,
Qe dot s'po zgjohemi valle?...
Ca pika shiu rane mbi qelq
Dhe une per ty seē ndjeva mall

Nga Ismail kadare

Vera
29-08-04, 14:06
Pa ty

Ti ike udhes se pafundme
Ku zverdhin druret gjetherenes
Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
I arti medalion i henes.
Lejleket iken.
Fill pas teje
Si stof i keq u zbeh blerimi
Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
Me negativin e nje filmi.

Tani ne fusha shkoj menduar
Ku nis te fryje ere e ftohte,
Ku ca mullare te gjysmuar
Duken qe larg si Don Kishote.

C'te bej, po them me vehten time,
Ne kete ore te vone te muzgut,
Ku qerrja baltave ben shkrime.
Te lashta sa te Gjon Buzukut?

Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
Te pi ne gjunje duke rene,
Ne gryke e di qe do te me ngelet
I ftohte medalioni i henes.

Nga "Perse mendohen keto male"

Nga Ismail Kadare

Vera
29-08-04, 14:08
KUR TE JESH MERZITUR SHUME
Ketu s' do te jem, do jem larguar;
Ne toke i tretur si te tjeret,
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret.

Dhe neper udhet ku kam ecur,
S'do ndihet kolla ime e thate,
Mbi varrin tim do te rrije i heshtur
Nje qiparis si murg i ngrate.

Ti do trishtohesh atehere,
Se s'do me kesh ne dhome gjalle,
Dhe, kur ne xham te fryje ere,
Do qash me eren dalengadale.

Po kur te jesh merzitur shume.
Ne raft te librave kerkome,
Atje do te jem i fshehur une,
Ne ndonje varg a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe une do zbres, do vij pas teje;
Ti si dikur me mall do qeshesh,
Si nje blerim pas nje rrekeje.

Nga Dritro Agolli

Vera
29-08-04, 14:20
Shqipetar!

Shqiperin' e mori turku,
i vu zjarr!

Shqipetar, mos rri, po duku,
shqipetar!

Mjaft punove per te tjere,
o fatkeq!
Kujto vendin tek ke lere
dhe tek heq.

Te ka bere perendia
luftetar,
si s'te lodhi roberia,
shqipetar!

Erdhi dita te ngresh koke,
te kerkosh
lirine, bashke me shoke
te leftosh!

Mos beni si keni bere
gjer me dje,
por te leftoni te tere
per Atdhe.

Peseqind vjet kemi rruar
me pahir,
Lidhure me kemn' e duar
me zinxhir!...

Myslyman' e te krishtere
jemi keq!
Te ngrihemi qe te tere,
djem e pleq!

Te ngrihemi te deftojme
trimeri;
ja te vdesim ja te rrojme
per liri!

O moj Shqiperiz' e dashur,
memedhe,
Te shoh me buze te plasur,
si me sheh.

U shkretove anembane,
Shqiperi,
se shqiptaret s'kane
dashuri.

Gjithe djemte qe ke qare
dhe mban zi,
per Morene jane vrare,
per Turqi!

Zhvish rrobat e roberise,
memedhe,
vish armet e trimerise
se ke ne!

Nga Andon Zako Cajupi

Vera
29-08-04, 14:29
KANGA E RINIS
Rini, thueja kangės ma tė bukur qė di!
Thueja kangės sate qė tė vlon nė gji.
Nxirre gėzimin tand' tė shpėrthejė me vrull...
Mos e freno kangėn! Le tė marri udhė.
Thueja kangės, rini, pash syt e tu...
Tė rroki, tė puthi kanga, tė nxisi me dashnu
me zjarrm tand, rini... Dhe tė na mbysi dallga
prej ndjenjash tė shkumbzueme q'i turbullon kanga.
Rini, thueja kangės dhe qeshu si fėmi
Kumbi i zanit te pėrplaset pėr qiellė
dhe tė kthejė prap te na - se hyjt ta kanė zili

e na tė duem fort si tė duem njė diell.
Thueja kangės, Rini! Thueja kangės gėzimplote!
Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote.

Nga Millosh Gjergj Nikolla "Migjeni"

Vera
29-08-04, 14:36
FJALĖT E QIRIRIT

Nė mes tuaj kam qėndruar
E jam duke pėrvėluar,
Qė t'u ap pakėzė dritė,
Natėnė t'ua bėnj ditė.
Do tė tretem, tė kullohem,
Tė digjem, tė pėrvėlohem,
Qė t'u ndrinj mir' e tė shihni,
Njėri-tjatėrin tė njihni.
Pėr ju do tė rri tė tretem,
Asnjė ēikė tė mos mbetem,
Tė digjem e tė qanj me lot,
Se dėshirėn s'e duronj dot.
Unė zjarrit nuk i druhem
Dhe kurrė s'dua tė shuhem,
Po tė digjem me dėshirė,
Sa tė munt t'u ndrinj mė mirė.
Kur mė shihni se jam tretur,
Mos pandehni se kam vdekur;
jam i gjall' e jam ndė jetė
jam nė dritėt tė vėrtetė,
Unė jam nė shpirtit tuaj,
Mos mė kini pėr tė huaj,
M'ėshtė falurė durimi,
Andaj po digjem si trimi,
Se ma k'ėnda t'u bėnj mirė,
Tė mos mbeti n'errėsirė.
Jakėni rreth meje rrini,
Flisni, qeshni, hani, pini,
Nė shpirt kam dashurinė,
Pa digjem pėr njerėzinė,
Lemėni tė pėrvėlohem,
nukė dua mė tė ftohem,
Dua ta djek trupn' e shkretė
Pėr atė zotn' e vėrtetė.
Me zjarr ta djek mushkėrinė
E tė tretem pėr njerinė,
Bashkė me gėzimt tė tija
tė vete te perėndia.
Unė dua njerėzinė,
Mirėsin' e urtėsinė,
Nė bėhi shokė me mua,
Nė mė doni si u dua,
Njėri-tjetėrin nė doni,
Tė paudhė mos punoni.
O zėmėra fluturake,
Qasju pakė kėsaj flake!
Mase krahėt t'i pėrvėlon,
Po dhe shpirtin ta shėnjtėron.
Unė duke pėrvėluar,
Njerėzit i kam ndrituar.
Kam qėnė mik me njerinė,
Andaj i di e mė dinė.
Gjithė tuajt' i kam parė,
Mėm' e at' e fis e farė,
Si tani gjithė i kam ndėr mėnt,
Qė rrininė mė kėtė vėnt.
Edhe sot nėr ju ata shoh,
Se shpirtin e tyre ua njoh,
Dhe unė si ju jam ndruar
E jam pėrzjer' e ndryshuar,
Pa jam bėrė shumė herė
Zjar e uj' e balt' e erė.
Jam njė shkėndijė pej qielli
dhe njė drudhėzė pej dielli.
Edhe ndėr qiej fluturonj,
Edhe brėnda nė det qėndronj,
Shumė herė fle nė baltė,
Diku ndodhem dhe nė mjaltė
Bėnem qėngj e kec i pirė,
Lul' e bar e gjeth i mbirė.
Dua shumė fjalė t'u them,
Po trėmbem mos i bėnj ujem.
E ku shkruhenė nė kartė
Fjalėt' e gjuhėsė zjarrtė?Botuar sė pari nė revistėn "Drita", nr.1, Stamboll, 1884, me titull "Qiriri". Eshtė e para
vjershė qė poeti ka botuar shqip. Marrė nga vėllimi 1 me vepra tė zgjedhura tė Naim
Frashėrit, botuar nė Tiranė mė 1980.

Loloku
29-08-04, 20:20
Njė Vajzė

Duke tė puthur, pa tė dashur
Nė shpirt ai ty tė plagoi
Buzėpėrgjakur nga tė kuqtė e tu,
si vrasės tinėz shkoi


Krenar qė ty "tė shtiu nė dorė"
Gjith' shokėve emrin tėnd ua tha.
Pranė gotės sė birrės pėr ty folėn
nė park, tė dielave ata.


Dhe ti e vetme mbete, bosh
mbenė sytė e ty nė net bilbilash
Si sheshi i shkretė, ku posa ndodhi
Njė katastrofė automobilash.


Tani kur shkon Rrugės sė Dibrės
Ata me sy tė ndjekin pas
Pataj me bėrryl i bien shokut
"E sheh filanen? E ka pas..."


Dhe ti ul kokėn shpejton hapin
T'arrish tek shoqja sa mė shpejt
Tė pėrsėrisėsh fjalėt standart:
"Ah, njėlloj janė tė tėrė djemtė"


Tė dyja t'ulura pranė radios
Do ndizni heshtur njė cigare
tek supi i saj, nėn fjalė lajmesh
njė ēast dremitja do tė t'marrė


Dhe do tė tė ēojė tek njė rrugė tjetėr
M'e gjerė, m'e bukur dhe mė e re
Atje nė sfond fabrikash, njerėzit
Nga kembėt s'do tė tė venė re.


Atje ku t'ecėsh midis turmash
Nė njė grup djemsh, ndoshta midis
Dikush me brryl do t'i bjerė shokut:
"E sheh filanen? Ishim miq..."

I. Kadare


Ftohja

U ftoha nga shumė gjėra
Disa i harrova e disa i lashė
Disa i humba si njė unazė
Nė ēezme a govatė

Vėrtetė e humba tė ritė
Por zemėr marr kur ende i dua gratė
Sikur tė ftohem prej tyre njė ditė
Thoni pėr mua: ndjesė pastė!...


Heshtje

Kujdes me fjalėn, zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri
Pushteti i fjalės ėshtė i veēantė
Gatuan male dhe kakėrdhi.

Me fjalėn rrjedhin pėrrenj me mjaltė
Pikojnė ēezma me helm tė zi
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

Nga fjala humbėn Judė e Pilatė
Strategė e mbretėr me mbretėri
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

Kur fjala nxiret nga buzėt jashtė
Si dallėndyshja s'vjen nė shtėpi
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

Unė fjalėn vetė e shtroj nė kartė
Dhe brenda syve se ē'ėshtė e di...
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

D. Agolli

VIP
09-09-04, 18:13
Jeta nė Mozomazi

Nė Mozomazi mund tė vdesėsh ēdo ēast
Tė kėputesh si lule nė erė
Dhe tė vazhdosh sė jetuari pas vdekjes
Me tė gjallėt e vdekur pėrreth
Qė ruajnė kujtimin tėnd tė pėrgjakshėm
Si vashėn e mallit tė parė

Nė Mozomazi jetohet pėr mrekulli
Aktor mund tė jesh kur tė duash
Dhe tė ndėrrosh jetė kur tė tė teket
Si njė aktor i palodhshėm tragjik

Ja pse nė Mozomazi pihet shumė raki
Dhe pagjumėsia bėhet ėndėrr e ankthshme
Dhe njerėzit kanė turp tė gjallojnė
Karshi thneglave milingonave karkalecave

Qė kryejnė punėt e ditės e natėn ēojnė dashuri

Zot
Nė Mozomazi nuk shihet njeri
Se nata bie aq shpesh
Dhe terri ėshtė aq pis

Ēdo gjė qė lėviz ecėn fluturon
Shoqėrohet lehaqensh larashėsh laureshash


Abdullah Konushevci
www.shqiperia.com

ShEjToNkA
15-09-04, 14:58
Katėr Kėshila vetės

Mo u bėjė poetė nėse s'mund tė lindėsh
me secilin vargė, tė lindėsh me secilin fjalė.

ngrehu mbi vetėn nė do t'rrokėsh frerat e erėrave,
Tė shkelėsh shpėrgajt e mėrisė dhe shtrėngatat e gjakut tėnd.

Nė s'do dashurohėsh, dashurohu n'flakė ,e n'valė,
Jo nė sy tė kaltėrt , se bėhėsh det i cmendur pendimi.

Mos u bėjė poetė nėse s'mund tė vdesėsh,
Pėr secilin vargė, e tė vdesėsh pėr secilėn fjalė.

---------Azem Shkreli

Ylberi_be
15-09-04, 15:28
Tung ju pershendes mir paski ba shum ju qe i keni shkrua se paku disa vargje qe te tregojn se je shqiptar dhe duhet te jesh krenar
Un kam pasur nje Profesor dhe me ka then nje fjal Ai shqiptar qe se lexon Librin Historija e skenderbeut nga Ismail kadare; dhe Gjarprinjt e gjakut te Adem Demaqit? nuk mund ti thot vetit shqiptar

Murgesha
10-10-04, 23:54
Coptimet e trojeve tona.Ne veri me thyen nje lule,
Dhe ne lindje me thyen nje dege,
Ah ne Jug... perseri...
Me keputen ca zemerzinje...

Oh, moj Nena Shqiperi!

Ne veri, ne Mal te zi,
Ma keputen lulen Malesi,
Dhe ne lindje atje tej Drinit
Ma keputen rrezen e Diellit.

Qe nga Nishi e gjer ne Struge,
Ne cdo shteg e ne cdo rruge...
Nga Presheva ne Manastir,
Me mberthyen me zinxhir!

Dhe Janines tej Camerise,
Sec mi prene e mi dermuan
Gjithe cfare patem e gjalluam
Krejt mi djegen, mi shkaterruan!

Ah, po sot o moj Shqiperi,
Ku me je, si ndjehesh ti?
Si kjo lule qe shpirtit tim,
Sec me rritet me mundim...

Trendafilash te perthyer...
Dhe petalesh gjak perlyer,
Vegjelia aq te don...
Dhe per ty me shpirt lufton !

Por ca te tjere, me thene: "me nder"!
Qe na mbahen "politikane"!
Vec se fryhen si Gjel-deta...
Per ti mbushur ato kuleta...

Per te fryre barqe dhe vila...
Bashke me shefa dhe servila...
Me njemije e nje qind fytyra,
Ngjeshur vesesh neper zyra!

Honesty^uk.
11-10-04, 21:20
Ti qave I KadareTi qave dhe me the me zė te ulet
Se une te trajtoja si prostitute.
Athere loteve te tu s'ua vura veshin
Te desha, pa ditur se te desha.

Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva
Pa ty dhe bota krejt e zbrazet m'u duk,
Athere kuptova c'kisha humbur,
C'kisha fituar kuptova gjithashtu.

Me rrezellinte si smerald merzitja,
Dhe lumturia ngrysej si nje muzg me re...
Nuk dija ke te zgjidhja nga te dyja
Sepse seicila m'e bukur se tjetra qe.

Se ish i tille ky koleksion bizhush
Qe drite e terr leshonte njekohesisht,
Qe njeqindfish etjen per jeten shtonte,
Por dhe qe vdekjen ndillte njeqindfish.

mr_beni
12-10-04, 10:49
FUKARAN MOS E FALTĖ ZOTI
Tė kam dashtė mė shumė se veten
pėr dashni mė bėre be
pėr ty vajz e lidha jetėn
ē`tė gjet tash qė mu mė le.
Pse prej meje vajz po ik
pse pėr mua s`mendon fare
po martohesh nė Amerikė
a e shet zemrėn pėr pare.
Pėr ty mbeta pa u fejua
se unė besen ta dhash ty
s`kam dėshirė mė me jetua
kaq rėnd zemrėn ma ke thy.
N`fund t`dyrnjas e theve qafėn
por prej mendjes s`muj me t`hjek
ala pa gjum e ēoj naten
s`mund t`harroj n`zemer ke mbet.
Pasuria marton dhe qenin
e pėr fat t`zi jam fukara
n`kėt dyrnja unė se kam vendin
ma mir m`del veten me vra.
Fukaran mos e falt Zoti
selamet nuk sheh me sy
gjithmon n`sy do t`i rrij loti
gjithmon zemren kan m`ja thy.

andy
19-10-04, 15:39
SOLEMNISHT

Solemnisht
tė pagėzova baladė
kur ti mė hodhe nė harresė

solemnisht
kėshtjellė ndėrtova me kafkėn tėnde
eshtrat t' i varrosa tej kufiritKRESHNIKŹT E KOHŹS

U lindėn pėr t' i shndėruar
lumejtė nė male e male
gjerdanė prej stralli thurnin
secili fuqinė e fjalės e njihte
fjalės qė ruan gjuhėn e nėnės

ju i patet mbetur borxh Kosovės
nė atė praneverė
nisuni hartės deri nė jug-lindje
lumenjtė le tė mbesin lumenj
malet le tė shndėrrohen nė kreshnikė

ju kėtu e keni nisur pėr herė
tė historisė lėvizje tė ndezur
s' ėshtė rastėsi
nė Drenicė zjarri tė bėhet ujė
uji tė bėhet zjarr
kreshnikėt e kohės
ē' prej kohėsh e kanė mėsuar alfabetin e syve
e gjatė ėshtė kėngė e tyre e gjatė
pėrtej bjeshkėve tė dhimbjes.
GOTĖ E VERĖS

Dikush ka fat qe te jetoj
tjetri te jete humbes
kurse ti mesove
te jetosh o mik
me gjate se gote e veres

Barbaroza
20-10-04, 15:59
Atdheu eshte dhimbje

Atdheu s'eshte sa sedilja e makines tende,
sa karrigia e zyres,
sa dhoma komode

A me degjon,
ti qe me flamur te ri u gdhive ne mengjes,
per ta ndryshuar, ndoshta, prape ne mbremje?

Atdheu s'eshte loje kalamajsh.
Atedheu eshte dhimbje.
O Zot,
Dhembje!


Bardhyl Londo

Barbaroza
20-10-04, 16:03
LETER POPULLIT TIM

Populli im, buken e mengjesit nen sqetull,
nje cigare tymzeze,
sy rrathenxire nga pagjumesia.

Ku po shkon kete fundshekull?

Hapat e tu-. simfoni e nente bethoviane,
mengjesi. dileme hamletiane,
mesdita-. plak urt, femije rebel,
ne c'enderr hyn, valle naten,
nga c'enderr ne mengjes, valle del?

Ti, i pasigurti si nje syth marsi,
Ti, i sigurti si deti,
me i urte se vete Buda,
Me martir se Krishti,
Me profet se Muhamedi.

Lerme te t'i puth syte
serish
S
E
R
I
SH
Syte, ah, syte,
fole dhembjesh,
arene tragjikomedish.

T putha dhe putha gjithe pellumbat,
Te qafova dhe qafova gjlthe detet.

Ku po shkon, i bukuri im, kete fundshekull?

Kudo shkofsh me merr me vete.

Me merr ashtu thjesht,
pa karrige, pa veture.


Bardhyl Londo

Kesna
22-10-04, 11:40
qe nje poezi qe me pelqen shume,

I am nobody! Who are you?
Are you nobody too?
Then there's a pair of us - don't tell
They'd banish us you know.

How dreary to be somebody!
How public, like a frog
to tell your name the live long day
To and admiring bog!

eshte e Emily dickinson, shume sen i mire nese analizohet mire. :wink:

Barbaroza
22-10-04, 12:39
Dy fjalė nga autori Llemadeo

Nė shėnje rrespekti e ngushllimi pėr prindrit, motrat e vllezrit e tė afėrmit e atyre tė rinjėve qė humbėn jetėn nė udhet e Shqipėrisė, si dhe ne shenje kujtimi pėr ata nxėnes tė njomė gjimnaziste qė po shkonin pėr herė tė parė pėr tė parė atdheun amė Shqipėrinė, unė po u kushtoj kėtė elegji nė vargje, si njė simbol kujtimi tė pėrjetshėm pėr ata tė rinjė!

Jo Fati juaj nuk ishte ashtu!

Elegji

Kjo pendė zeza mė dridhet sonte,
Nėpėr fjalė tė pėrvajshme udhėn ka marrė
Nepėr lot e lagur pėr ju o nxėnės,
Pėr ju o vllezėr, o djem shqipėtarė.

Nė qiejet e pafund zutė vėnd atje,
Nė emėr tė mallit pėr Shqipėrinė.
Njė udhė e gjatė qė kurrė mė sju kthen
Ta shihni atdhun, kosovėn e liriė.

Nėnat kur iu nisėn, motrat baballarėt,
Fjalen „udhe e mbarė“ ua thanė me zemėr,
Ua dhanė me vete uratėn e shpirtit,
Nė udhėt e atdheut ngado qė tė venit.

Por ah, ai ēast i zi qė jetėn ua mori,
Humnerės sė udhėve tė Shqipėrisė
Zemrat e nėnave e tė motrave i dogji,
Baballarėt e vllezrit i plasi nė shpirt.

Ah, shoqerisė mbarė nė trojet shqipėtare
Edhe ne kėndej detrave e udhve nė mėrgime…
Na mbyti dhėmbja pėr ju nė lot e vaje,
Kėshtu siē po mė qan sot, ah’ kjo zemra ime!

Ētė qaj me parė o engjuj shqipėtarė?
Beratin, Rifatin, Xhevdetet, Agronin,
Visarin, Mėgzonin…, cilin me parė?
Ju tė gjithė jeni nė shpirtin tonė si yje tė radhė!

Si Ėngjuj u niset me mallin nė gji,
Shqipėrinė mėmė ta shihni e ta gzonit,
Por ah, ai fat i hidhur si njė helm i zi,
Tė gjithve na rrėzojė, atje ku ju u hodhi.

Nuk ishte fat i juaj vdekja kobzezė
Por ishte fat i zi i mėmė Shqiperisė
Qė dashurinė tuaj tė ua shpėrblejė,
Me pritje humnerave tė pakujdesisė.

Nuk ish’ veē faj i rėndė i tė gjithve atje,
Pse pėrpara nuk u dolėn o bij tė mirė,
Por ishte fat i zi i atyre qė mbi dhe
Bėjnė vetėm hije bashkė me qeverinė…

Nuk ishte faj i udhve i maleve Shqipėtare,
Sepse asfaltet maleve nuk zgjėrohen vetė,
Por ishte dhe do jete faj i i pushtetarve,
Qė kujdesin pėr njerzit e lėnė gjithnjė tė zbehtė!

Por ah, tash kur jeta juaj shkojė nė gji tė dheut,
Ėshtė e kotė tė thuhen kritika nėpėr rradhė…
Ajo dhėmbje e thellė qė nėnave u ther
Nuk zbutet lehtė jo, kurrė, nga asnjė fjalė!

Kjo vjeshtė aq e hidhur u erdhi nėnave,
Qė shpresėn aq tė ndezur e patėn nė gji,
Me nuse tė iu shihnin, me punė tė reja
Pėr Kombin, pėr Kosven pėr nėnėn Shqipėri !

Motrat e gjora qė lotin derdhin lumė,
Iu patėn dritė tė syrit nė ditet mė tė mira.
Udhėt mė si shohin pėr ju, jo kurrė,
Por lule do tė mbledhin pėr ju nėpėr lendina.

Dhe do vijnė aq shpesh tek koka tej tek varri,
Atje nė lendinė, ku ju, rrini pushuar,
E ashtu me dhimbje do ta nisin vajin,
Pėr ju o mė tė mirėt qė heret na shkuat !

Babat edhe vllezrit jo nuk mbahen dot,
Vėshtirė e kanė o njerėz, tepėr tė vėshtirė,
Cilit mund ti themi, “ndali ata lot”!
Kur ai Vajė i tyre malet po i dridhė!

Nuk mbahet jo dhėmbja, gjama nuk ndalon,
Se ikja e juaj ishte krejt pa radhė,
Nuk ishte luftė e rrebtė qė ju u rrėzoj,
Por ishte fat i keq i Atdheut krahthatė!

Qė ecėn i gjymtuar ashtu i sakatosur,
Pa asnjė fuqi pėr vete as pėr ju…
Sepse ca zuzarė me shpirtin e helmosur
I qėndrojnė nė kyre si krerė pa Tru!

Pranvera kur tė vijė e vera tė lulezojė
Atje tej nė lendinė do tė vijnė me trėndafila
Shokėt edhe shoqet qė sot pėr ju vajtojnė
Nėnat, baballarėt dhe motrat zemėr thyera.

Do qajnė nėpėr vite koha vetė me lot,
Pėr ditėn e zezė qė i ndodhi Shqipėrisė,
Pse nė udhėt e liga humnera iu pėrpiu,
Pėr fajet e shtetit, tė vetė qeverisė!

Nuk mundėm qė tė hesht pa i thėnė dy fjalė,
Pėr vetė kyrenministrin atė zemėr keq,
Qė kur atdheu ka zi pėr vdekje tragjike
Ai dėndet turrneve nė Turq e Grek e dreq!

Oh, por ju o shpirtra tė mirė tė perėndisė,
Qė shkuat tė njomė porsi Trėndafila,
Iu qau njė komb i tėrė me lotėt e dashurisė,
Nė gji iu mban me mall e gjithė shqiptaria!

Ju nėna e ju motra qė lotėsh jeni mbuluar,
Mbahuni fisnikrisht nė kohėn qė iu vrau,
Ata nuk i harrojmė kurrė nė ditėt tona,
Se dhėmbja edhe ne zemrat na i thau!

Autori: Llemadeo Dukagjini 17.10 2004 Gjermani

ShEjToNkA
23-10-04, 12:22
Mama Dhe Bijtė

Gjithmonė e mė rallė tė shohė,
Gjithmonė e mė tepėr
Cuditėm
Si dola nga barku yt ,dhe ti je ime bije.
Sepse je e vogėl, mama, e pafajshme
Dhe lotėt i ke tė brishtė e tė rinjė.

Ti qe u plake dhe qanė si foshnje
Kur duhėt tė gėzohesh
E qė pikėllimi tė ndjek si urith
Pikėrisht kur liria hapė njė shtegė.
Po ti je e vogel, mama, e
pafajshme...

O zot, c'deshi nje njeri si ti
Nė kėtė botė tė sprovuar...
Ti akoma s'ke mėsuar tė gėnjesh,
E shtrenjtė dhe duart i ke si dy
Bonbone tė vogla, tė ėmblat duar, tė sheqerta
Nga lotėt e tu.

Mireserdhe mama!
Ja shtėpia, filaxhani i kafesė dhe mirėsjellja ime
Tė sėrviret me kujdes, sofostike ėshtė, megjithatė
Nė mode...

Coje kokėn, perse qan?
Bijte e tu janė rritur tashmė-
Bisha sfiduese, s'i ndjek dot rreziku;
Ty tė duan
Misheredhimbsur, mama,
Nuk tė harrojnė,
Mė mirė vdesin,
Ke dhe ti ne zemen e tyre nje dritare,
Nje oval gezimi, drite e shprese,
Sepse tė tute ishin naivėt,
Si kuaj lufte, me syte e medhenj
Ushqyer me ujėra kroi.

I deshe fort, mama, sic dite i deshe,
I mallkove fort, mama, sa munde i mallkove,
Me zerin qe e kishte si varg rruazash mbi gur...

Dikur...e mban mend, mama?
Nė shtėpi kėndoje,
Ishe e re, e bukur
Tani e kuptoj.
Perėndimi vdiste i lumtur pėr atė llojė kėnge,
Dhe syri yt i lumtur pėr atė llojė kėnge,
Dhe jeta ishte oganike, mama:
Luanin kalamajtė,
Naivett qė ti i rite me delir horizonti...

Ja ku i ke pėrballė, tė rrahur me jetė e me sprovė,
Felligeshtia i ka vrarė, por gjakun nuk ua ka sterpikur.

Jane tė virgjer, mama, tė pėrdalet e tu,
Jane tė virgjer,
Lakuriq tė pambrojtur, me gjithcka tė fituar me
Dhembe.

Mos i shajė, mama, se ben fajė. Mos i truaj.
Te kane dashur, mama, te kane dashur.
I duaj. (Kurre prindi nuk mund te
mberrije dashurine e femijes.)

Kthehu, ece nė vete, mama,
Mos qaj mė.
Jane te fundit vjete te tute, ne
Kėtė femijeri te dytė
Mund tė ngrohė pak dielli,
Po t'i teresh syte.
Fshiji lotet, mama, jemi dermuar,
Tė buzėqeshėsh pak, kjo ėshtė bukė pėr ne.

O femija im i deshperuar,
Mekati me i madh i perendise mbi dhe.


-------Mimoza Ahmeti

ShEjToNkA
23-10-04, 12:28
Koha e Pamjaftuėshme

S'kam kohė tė harrojė shumė gjėra
Qė nga mėndja ti nxjerr pėrjetė.
Pėr tragjiket e vjetėr e shkreptimat
Do t'me duhen se paku dy vjet.
Dhe ndoshta po aq pėr Danten,
Pėr frengjishten tok me plazhėt po aq,
Ndoshta gratė do tė jen duke fshirė
Kur muzgu do tė afrohėt ndėrkaq.

Si udhėtari me peshė tė tepėrt
Para avionit qė niset pas pak
I ngarkuar rėndshėm ende
Do t'afrohem tek varri humbak.

Nga supet si ta heq kėtė barrė?
Ku ta hedh kėtė peshė, si?
Me tė s'mundė tė zbresė atje poshtė
Por as lart dot s'e le kurrsesi.

I menduar gjerė nė cast tė fundit
Nga mosthėnia, nga pengu tragjik,
Njė shenje ndoshta te pakuptuėshme
Do t'iu bėjė tė gjithėve e do ik.


------------Ismail Kadare

mickoja
01-11-04, 20:29
Dita e Bardhč

Pse nuk vjen ti o ditč e bardhč
Kur tč presim me padurim
Pse nuk nxiton ti o ditč e re
Tč na i mbushčsh zemrat me gčzim.

Athua zoti mos na mallkoi
Qč tč mbesim nč errčsirč
Pse nuk vjen ti ditč e bardhč
Pse nuk vjen ti ditč e dčlirč.

Pse s`i lčshon rrezet e sč mirčs
Qč ajo zemrat tč na i galdojč
Pse nuk na e ndritč fatin
E tč keqijat tč na i largojč.

Pse nuk vjen ti ditč e bardhč
Kur ne tč presim me padurim
Nč zemrat tona ndčrto folenč
Nč shpirtčrat tanč tč mos ketč trishtim.


Hanmije-Mimka Gashi

ShEjToNkA
04-11-04, 00:13
Pelegrini

Unė jam prej kohėsh Pelegrin
Udhėtar nė vėndin e shpresės sė thyėr
Jam ndarė pa dashur nga karvani im
Mes shtigjeve nga vapa e shirat gryer.

Kėrkoj karvanin tim nė rene e shpat
Karvanin qė e ka ndruar drejtimin me kohė
Ndaj nė udhė jam krejt i humbur,jam fillikat
Me shami tė grisur lidhur nė kokė.

Pėr ujė buza ime u dogjė u bė zhur
Dhe sytė mė shpojnė nga shterja e lotit
Mė duhėt tė arrij karvanin e tretur qėkure
Capitur mes vapės,mes shiut e tė ftohtit.

Unė jam prej kohėsh Pelegrin
Shtegtar i karvanit tė humbur
Dhe bartė nė kurriz njė premtim
Tė dhėnė gjyshėrve tė mundur


-------Dritero Agolli

Barbaroza
06-11-04, 11:37
Ti do te heshtesh

Ti do te heshtesh gjate ate dite,
ndoshta per fare ate nate,
kur te mos jete
mbi sferen e humbur te tokes,
figura ime krenare
me syte e fuqishem si shpeze
qe vec lirise i perkasin,
qe ti ti i deshe aq shume.
Ti do te heshtesh djale,
ti do te heshtesh,burre,
ti do te heshtesh,shpirt,
kur te mos jem me une.
Dhe mjekra jote peshtetur mbi klavikul,
do te heshte.
Oh,nuk do te jete me ajo heshtje,nje nga ato qe vibrojne afrimin.
Ajo heshtje e madhe,
ajo heshtje e mungeses,
ajo heshtje e kthimit tend,
ne nje,ne nje,ne nje.
Ti qe gjithmone me mua ishe dy,
dhe prape njesuar,
po kurre bir vetmie.
Do te heshtesh,
ti qe aq pak flisje dhe heshtjet i krisje
ti qe i kishe fjalet si guaska te rralla,
qe m'u desh aq rruge te eci per ti gjetur,
do te heshtesh ti,qe aq shume te desha,
Do te kthehesh ne nje burre si mijera
(kurre nuk mbaron argateria se ngreni burra.)
Do te heshtesh.Do te cohesh.Do te ikesh qe andej,
krahthyer drejt gojes se argaterise do t'ikesh
duke tu zvogluar trupi,shpatullat ne largesi.
(Pika me rafte sa fort ti desha shpatullat!)
Do te ikesh argati im,do te zhdukesh,
dhe ketu historia jone do te mbaroje
historia jone e padegjuar
qe e pergjonin yjet e pikuar
e qe kapnim me dore nen cati.Mimoza Ahmetaj

ShEjToNkA
16-11-04, 23:22
Poema e Mjerimit


Kafshatė qė s'kapėrdihet asht, or vlla, mjerimi,
kafshatė qė tė mbetė nė fyt edhe tė zė trishtimi
kur shef ftyra tė zbeta edhe sy t’jeshilta
qė t'shikojnė si hije dhe shtrijnė duert e mpita
edhe ashtu tė shtrime mbrapa teje mbesin
tė tan jetėn e vet derisa tė vdesin.


E mbi ta n'ajri, si nė qesendi,
therin qiellėn kryqat e minaret e ngurta,
profetėnt dhe shejtėnt nė fushqeta tė shumngjyrta
shkėlqejnė. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
Mjerimi ka vulėn e vet t'shėmtueme,
asht e neveritshme, e keqe, e turpshme,
balli qė e ka, syt qė e shprehin,
buzėt qė mė kot mundohen ta mshefin -
janė fėmitė e padijes e flitė e pėrbuzjes,
t'mbetunat e flliqta rreth e pėrqark tryezės
mbi t'cilėn hangri darkėn njė qen e pamshirshėm
me bark shekulluer, gjithmon i pangishėm.


Mjerimi s'ka fat. Por ka vetėm zhele,
zhele fund e majė, flamujt e njė shprese
t'shkyem dhe tė coptuem me t'dalun bese.


Mjerimi tėrbohet n'dashuni epshore.
Nėpėr skaje t'errta, bashkė me qej, mij, mica,
mbi pecat e mykta, t'qelbta, t'ndyta, t'lagta
lakuriqen mishnat, si zhangė; t'verdhė e pisa,
kapėrthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
kafshojnė, pėrpijnė, thithen, puthen buzėt e ndragta
edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
n'epshin kapėrthyes, kur mbytet vetvetja.
Dhe aty zajnė fillin t'marrėt, shėrbtorėt dhe lypsat
qė nesėr do linden me na i mbushė rrugat.


Mjerimi nė dritzėn e synit t'kėrthinit
dridhet posi flaka e mekun e qirit
nėn tavan t'tymuem dhe plot merimanga,
ku hije njerzish dridhen ndėr mure plot danga,
ku foshnja e smume qan si shpirt' i keq
tu' ndukė gjitė e shterruna t'zezės amė,
e kjo prap shtazanė, mallkon zot e dreq,
mallkon frytn e vet, mallkon barrn e randė.
Foshnj' e saj nuk qesh, por vetėm lėngon,
e ama s'e don, por vetėm mallkon.
Vall sa i trishtueshėm asht djepi i skamit
ku foshnjėn pėrkundin lot edhe tė fshamit!


Mjerimi rrit fėmin nė hijen e shtėpive
tė nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
kur bashkė me zoja flejnė nė shtretėnt e lumnis.


Mjerimi pjek fėmin para se tė burrnohet,
don ta msojė t'i iki grushtit q'i kėrcnohet,
atij grusht qė n'gjumė e shtėrngon pėr fytit
kur fillojnė kllapitė e etheve prej unit
dhe fetyrėn e fėmis e mblon hij' e vdekjes,
njė stoli e kobshme nė vend tė buzqeshjes.
Nji fryt kur s'piqet dihet se ku shkon
qashtu edhe fėmia n'bark t'dheut mbaron.


Mjerimi punon, punon dit e natė
tu' i vlue djersa nė gjoks edhe nė ballė,
tue u zhigatun deri n'gjujė, n'baltė
e prap zorrėt nga uja i bahen palė-palė.
Shpėrblim qesharak! Pėr qindenjė afsh
nė ditė - vetėm: lekė tre-katėr dhe "marsh!".


Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
buzėt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
trupin pėrmendore e njė tregtis s'ndytė,
qė asht i gjikuem tė bijė nė shtrat vet i dytė,
dhe pėr at shėrbim ka pėr tė marrė do franga
ndėr ēarēafė, ndėr fėtyra dhe nė ndėrgjegje danga.


Mjerimi gjithashtu len dhe n'trashigim
-jo veē nėpėr banka dhe nė gja tė patundshme,
por eshtnat e shtrembta e n'gjoks ndoj dhimbė,
mund qė t'len kujtim ditėn e dikurshme
kur pullaz' i shpis u shemb edhe ra
nga kalbsin' e kohės, nga pesha e qiellit,
kur mbi gjithēka u ndi njė i tmerrshmi za
plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
ish zan' i njeriut qė vdiste nėn tra.
Kėshtu nėn kambėt'randė t'zotit t'egėrsuem -
thotė prifti - vdes ai qė ēon jetė tė dhunuem.


Dhe me kėto kujtime, ksi lloj fatkeqėsinash
mbushet got' e helmit nė trashigim brezninash.
Mjerimi ka motėr ngushulluese gotėn.
Nė pijetore tė qelbta, pranė tryezės plot zdrale
tė neveritshme, shpirti me etje derdh gotėn
n'fyt pėr me harrue nandhetenand' halle.
E gota e turbull, gota satanike
tu' e ledhatue e pickon si gjarpni-
dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
nėn tryezė qan-qeshet nė formė tragjikomike.
Tź gjitha hallet skami n'gotė i mbyt
kur njiqind i derdh njė nga njė nė fyt.
Mjerimi ndez dėshirat si hyjet errsina
dhe bajnė tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.


Mjerimi s'ka gėzim, por ka vetėm dhimba,
dhimba paduruese qe t'bajnė t'ēmendesh,
qė t'ap in litarin tė shkojsh fill' e t'varesh
ose bahe fli e mjerė e paragrafesh.


Mjerimi s'don mshirė. Por don vetėm tė drejt!
Mshirė? Bijė bastardhe e etėnve dinakė,
t'cilt n'mnyrė pompoze posi farisejt
i bijnė lodėrtinės me ndjejt dhelparak
tu' ia lėshue lypsiti njė grosh tė holl' n'shplakė.


Mjerimi asht njė njollė e pashlyeme
n'ballė tė njerzimit qė kalon nėpėr shekuj.
Dhe kėt njollė kurr nuk asht e mundshme
ta shlyejnė paēavrat qė zunė myk ndėr tempuj.

---------Migjeni

Murgesha
22-11-04, 17:15
FEMIJA BRENDA MEJE

Kam nje femije diku ne qenien time,

qe cdo mengjes me zgjon me nje deshire te cmendur,

te harroj kush jam e te kthehem mbrapsht ne kohera.

Te rend ne rruge e te luaj kukafshehtasi,

te harrohem pas trungje pemesh e detyrat t'i le pa bere,

e kur e lodhur nga dita te jem,

t'i ulem gjyshes ne preher

e t'i lutem t'me tregoje perralla

derisa te me zere i embli gjume.

Te me zgjoje cukitja e zogut ne dritare,

e ne aventura me Tipin te kridhem,

te shtrihem mes gjethesh e te mos leviz,

derisa dielli te puthet me perendimin,

e dashuria perveluese e atij bashkimi

te shkrije friken e strukur tek une.

Te ndaloj ne rruge e cdo vjershe qe mbaj mend

ta recitoj me ze te larte,

t'i varem degeve te kumbulles

derisa te me dhembin krahet,

mamin ta mbys me kersheri

e vellait te vogel floket t'ia shkul

sa per te marre mbrapsht nje te share;

te ha dhe cokollate pas cokollate,

pa u merakosur per linjat,

e paraleleve t'u gjarperosem

me elasticitetin e nje gjimnasteje, si dikur...Kam nje femije te prape brenda vetes,

qe nuk e njeh fjalen "mos" e i pelqen te thote "s'dua",

nje femije qe seriozitetin e te rritures nuk e duroka dot me.

E dua, e dua cmendurisht kete rebele te pafajshme,

ne heshtje e kundroj e fanatisht e ruaj.Cfare bekimi te kesh nje femije brenda vetes,

qe pafundesisht ta duash e ta kesh zili!

Irma Spaho.

Barbaroza
24-11-04, 17:41
NOLI

Marshi i Barabajt

Allalla, o rezil e katil, allalla,
Shtroni udhen me hithr’ e me shtok turfanda
Gumezhit, o zinxhir e kamcik, baterma,
Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

Trathetor, ti na nxive, na le pa atdhe,
Ti na cthurre, na ckule, na cduke cdo fe,
Varferi, poshtersi, roberi ti na dhe,
Derbeder, ujk e derr: Hosanna, Barabba!

Ne budrum, neper llom’ e kufom’ u mallkofsh,
Ne sketerren, katran e tiran, u harbofsh,
Me tam-tam e allarm’ e me nem’ u shurdhofsh,
Ne zendan mbreterofsh: Hosanna, Barabba!

O i cgryer, i shyer, i vyer per hu,
Turpendotkundermonjes te krrusen mbi gju
Dallkauket, kopuket e turmat pa tru,
Zemerkrundegerdhu: Hosanna, Barabba!

Allalla, o rezil e katil, allalla,
Shtroni udhen me hithr’ e me shtok turfanda,
Gumezhit, o zinxhir e kamcik, baterma,
Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

Barbaroza
24-11-04, 17:43
DRITERO AGOLLI

I Perndjekuri I Dashurise

Une jam i burgosuri yt
Rroj me prangat qe ti me ke vene
Po cudi as qelia s'me mbyt
Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze
Kur ti prangat m'i hodhe ne mish
Une i putha duart e tua
Eshte rast i pashembullt ta dish
Qe xhelatin ta puth a ta dua
I perndjekuri yt erotik
I perndjekur te mbetet gjithmone
Erotim i mire a i lig
Hidhmi duart ne fyt, torturome
Ky burgim sa do zgjase s'e di
I perjetshem do kisha deshire
Vec ti eja me shih ne qeli
Te perndjekurit tend i vjen mire.

ShEjToNkA
26-11-04, 17:02
Netė Shkurti

Tė shtėna
Nata shpohet e pikon
U mbush qyteti me ujė prej macesh
Tė shtėna, tė shtėna
Rrėzohet gjumi pėrmbi nėnat
Rrjedh nėpėr udhė qumėshti i gjirit
Valiumi
Frika qytetare, meshė e mekur nėn bankat e drunjta
Tė shtėna tė shtėna
Zhurmojnė nėpėr qepalla kėpucėt e rėnda
Me kėmbė tė mitura ushtarėsh brenda

---------Ervin Hatibi

ShEjToNkA
26-11-04, 17:06
Eja trishtim

Eja, trishtim ,
Eja me hapa fletėsh qė biėn nga degėt,
Eja me hapa shiu qe kėputet nga fletėt...
Eja trishtim ,
Eja me hapa tingujsh qė dridhen nė mbrėmje,
Eja me hapa zemrash qė rrahin mė dhimbje...
Eja , trishtim,
O preher i ėmbėl qe nuk mė braktise kurrė,
O strehė e qetėsise sime,
O ėndėrrime tė mia,
O gji i shpresės sime.
Eja , trishtim,
Trishtim ,
Eja.


---------Bilal Xhaferi

Barbaroza
26-11-04, 20:30
AZEM SHKRELI

Liqeni

Flas me ty
Ti hesht e luan me valė.

Ti s'je mė syri
Im as loti i saj.

Flas me ty
Ti shikon pulėbardhat.

Pėr Shėn Naumin
Paske zemėr t'gjerė

Flas me ty,
Ti kotesh mrekullie.

Mė vjen tė zbres nė fund t'fundit
Tė vdes i gjelbėrt me algjet.

ShEjToNkA
01-12-04, 16:42
Tetor Tiranas


Na jane mbaruar fjalet.
Buzeqeshja ka mbetur ne mes te udhes.
C'te bejme?
te shkojme a te mos shkojme per nje kafe
ne pallat te Kultures?
Tavoline e zakonshme
tej dritares qyteti vishet ne muzg.
nje gote uje per te dy,
kafja jote mbetur pergjysme,
imja pire me fund.
pergjysme, pergjysme, pergjysme,
fjala,
buzeqeshja,
ledhatimi,
si dy shina paralele perjetesisht te privuara nga ndarja,
perjetesisht nga takimi.
Sa here t'i puthja syte e bukur,
papritur binte briri i kushtrimit.
Kohe e ashper :
Ne qe ishim aq te etur per njeri-tjetrin
te ndare na duhej te vdisnim.


-------Bardhyl London

ShEjToNkA
01-12-04, 16:45
Etėrit

Etėrit na ikėn...
Nė ditėvite tė ndryshme.
Me vdekje tė thjeshta,
Si jeta e tyre.

Na ikėn...
Cdo ditė e mė shumė
Ua numėrojmė tė mirat...
Ku ishim mė parė
Ne bijtė, ne bijat?!

Tani, qė s'i kemi,
Ah, dhe njė ēast t'i kthenim!
Tė bėjmė ca rrugė
Andej nga Liqeni,
T'iu japim njė kafe,
Qė s'ua dhamė te "Rinia"
Dhe tutje mė shumė
T'iu bėjė pleqeria...
Rradhėve mos t'i lodhim
Nė asnjė lloj dyqani,
Mbrėmja mos heshtojė
Me sy tek ekrani.
Tė nisim udhė bisedash
Pėr botėn anembanė,
Njė gotė, ēdo mbrėmje
Ta pimė me etėrit tanė...

Cfarė s'japim,
T'iu jepnim,
Ato, qė dot s'ua dhamė!
Tė urtėve,
Tė pafjalėve,
Tė mirėve,
Etėrve tanė!


-------------Zhuliana Jorganxhi

Loloku
01-12-04, 17:51
Tetor Tiranas


Na jane mbaruar fjalet.
Buzeqeshja ka mbetur ne mes te udhes.
C'te bejme?
te shkojme a te mos shkojme per nje kafe
ne pallat te Kultures?
Tavoline e zakonshme
tej dritares qyteti vishet ne muzg.
nje gote uje per te dy,
kafja jote mbetur pergjysme,
imja pire me fund.
pergjysme, pergjysme, pergjysme,
fjala,
buzeqeshja,
ledhatimi,
si dy shina paralele perjetesisht te privuara nga ndarja,
perjetesisht nga takimi.
Sa here t'i puthja syte e bukur,
papritur binte briri i kushtrimit.
Kohe e ashper :
Ne qe ishim aq te etur per njeri-tjetrin
te ndare na duhej te vdisnim.


-------Bardhyl London
Ah, Bardhyl ShEjToNkA, me duket vetja si tren siper ketyre shinave, o zot!

KriSTaL
02-12-04, 11:29
Pershendejte per te gjith emitoret e poezive..me mire do kishte qen nese do mundoheshit te shkruanit vet ndonje poezi.....

KriSTaL
02-12-04, 11:34
ShEjToNkA shkruajti:
Tetor Tiranas


Na jane mbaruar fjalet.
Buzeqeshja ka mbetur ne mes te udhes.
C'te bejme?
te shkojme a te mos shkojme per nje kafe
ne pallat te Kultures?
Tavoline e zakonshme
tej dritares qyteti vishet ne muzg.
nje gote uje per te dy,
kafja jote mbetur pergjysme,
imja pire me fund.
pergjysme, pergjysme, pergjysme,
fjala,
buzeqeshja,
ledhatimi,
si dy shina paralele perjetesisht te privuara nga ndarja,
perjetesisht nga takimi.
Sa here t'i puthja syte e bukur,
papritur binte briri i kushtrimit.
Kohe e ashper :
Ne qe ishim aq te etur per njeri-tjetrin
te ndare na duhej te vdisnim.


-------Bardhyl London

Pershendtje me mir te mos lodhemi

Naki
02-12-04, 15:07
GJUHA JONĖ

Vėllezėr shqipėtarė!
Tė prekim urtėsinė,
Tė zėm' udhėn e mbarė,
Tė ngjallim Shqipėrinė.

Shqipėria ka qėnė
Edhe po do tė jetė,
Po sot nė ditėt tėnė
Tė metė tė mos ketė.

E ka nderuar zoti
Gjithėnjė Shqipėrinė,
Ish fort mirė qėmoti,
Do bėhet dhe taninė.

Sa ishte trimėria
N'atė kohė tė vjetrė,
Kish emrė Shqipėria,
Sa s'kish nonjė vėnt tjetrė.

Sa burra kordhėtarė
Ka nxjerrė Shqipėria
Mė pastaj e mė parė,
Q'i shkruan istoria!

Ajo ish koh' e zjarrtė
Dhe kish mundime tepėr,
Po sot pėndė dhe kartė
Na duhet, nukė tjetėr.

O burra, shqipėtarė,
Tė marrim dituritė,
Se s'ėshtė koh'e parė,
Tani lipsetė dritė.

Tė shkruajm' gjuhėn tėnė,
Kombinė ta ndritojmė,
Gjithė ē'ėshtė e ē'ka qėnė
Ngadalėzė ta msojmė.

pa shihni ē'gjuh' e mirė!
Sa shije ka e hije,
ē'e bukur'edh'e lirė,
Si gjuhė perėndie.

Shum'e bardhė kjo ditė
Pėr gjithė shqipėtarėt,
Do na sjellė njė dritė,
Qė s'e kishin tė parėt.

Kjo dritė do na bjerė
Tė gjitha mirėsitė
Dhe gjithė do t'i ngrerė
Dėmet e marrėzitė.

Si lum kush zė tė mbjellė,
Lum kush vė kėtė pemė!
Se kjo ka pėr tė pjellė,
S'mbulohetė me remė.Vargje poetike nga Naim Frasheri

Naki
02-12-04, 15:10
UJKU DHE QĖNGJI

Ujku pa fe
Erth nė kope
Dhe, si s'pa qėn,
U fut nėr dhėn,
Njė qėnq zuri
Zėmėrguri.
Qėngji i tha:
"Ore vėlla?
E po pėrse?
As mė rrėfe
Se ē'faj tė kam?
I vogėl jam."
Ujku i tha:
"Do tė tė ha!
A e mba mėnt
Mė kėtė vėnt
Kur mė shave?
Mė the xhave!" { xhave -- qėn qė leh mė kot }
Qėngj' i thotė:
"E ke kotė,
Unė sivjet
Jam pėrmbi dhet."
"Mase, i tha,
Qe yt vėlla."
"Vėlla, tha, s'kam,
I vetėm jam."
"Fort mir', i tha,
S'paske vėlla,
Po jot ėmė
Ē'pati prėmė { prėmė -- mbrėmė, dje nė darkė }
Qė mė qėrtoi
E mė kallėzoi?
Do mė zinin,
Tė mė vrinin!"
Qėngji i tha:
"Dy muaj ka
Qė s'mė rron mė,
Ah, ah, im mė!"
Dhe s'duroi dot,
Po qau me lot.
"E yt atė,
Njė brigjatė,
Mė pat vrarė
Mon' e parė,"
Tha makuti,
Shpirtladuti,
Dhe mė s'mėnoi;
Mė s'e mundoi,
Po posht' e vu
Edhe e zu
Nga lėfyti
Edh' e mbyti,
Se tė ligut,
Zėmėrshtrigut,
Nuk i vjen keq
Pėr njė qė heq. { tė heqėsh -- tė vuash }

Poezi nga Naim Frasheri


Botuar sė pari nė revistėn "Dituria", 10, 1885.

Naki
02-12-04, 15:18
POEMA E MJERIMIT

Kafshatė qė s'kapėrdihet asht, or vlla, mjerimi,
kafshatė qė tė mbetė nė fyt edhe tė ze trishtimi
kur shefftyra tė zbeta edhe sy tėjeshilta
qė tė shikojnė si hije dhe shtrijnė duert e mpita
edhe ashtu tė shtrime mbrapa teje mbesin
tė tanėjetėn e vet derisa tė vdesin.
E mbi ta n'ajri, si nė qesendi,
therin qiellėn kryqat e minaret e ngurta,
profetėnt dhe shejtėnt nė fushqeta tė shumngjyrta
shkėlqejnė. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.

Mjerimi ka vulėn e vet tė shėmtueme;
asht e neveritshme, e keqe, e turpshme;
balli qė e ka, syt qė e shprehin,
buzėt qė mė kot mundohen ta mshefin -
janė fėmitė e padijes e flitė e pėrbuzjes,
tė mbetunat e flliqta rreth e pėrqark tryezės
mbi tė cilėn hangri darkėn njė qen e pamshirshėm
me bark shekulluer, gjithmon i pangishėm.
Mjerimi s'ka fat. Por ka vetėm zhele,
zhele fund e maje, flamujt e njė shprese
tė shkymė dhe tė coptuem me tė dalun bese.

Mjerimi tėrbohet nė dashuni epshore.
Nėpėr skaje t'errta, bashkė me qej, mij, mica,
mbi pecat e mykta, tė qelbta, tė ndyta, tė lagta
lakuriqen mishnat, si zhangė; tė verdhė e pisa;
kapėrthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
kafshojnė, pėrpijnė, thithen, puthen buzėt e ndragta
edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
n'epshin kapėrthyes, kur mbytet vetvetja.
Dhe aty zajnė fillin tė marrėt, shėrbtorėt dhe lypsat
qė nesėr do linden me na i mbushė rrugat.

Mjerimi nė dritzėn e synit te kėrthini
dridhet posi flaka e mekun qirini
nėn tavan tė tymuem dhe plot merimanga,
ku hije njerzish dridhen ndėr mure plot danga,
ku foshnja e smueme qan si shpirt' i keq
tu' ndukė gjitė e shterruna tė sė zezės amė,
e kjo prap shtazanė, mallkon zot e dreq,
mallkon frytn e vet, mallkon barrn e randė.
Foshnj' e saj nuk qesh, por vetėm lėngon,
e ama s'e don, por vetėm mallkon.
Vall sa i trishtueshėm asht djepi i skamit
ku foshnjėn pėrkundin lott edhe tė fshamit!

Mjerimi rrit fėnnin nė hijen e shtėpive
tė nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
kur bashkė me zoja flejnė nė shtretėnt e lumnis.


Mjerimi pjek fėmin para se tė burrnohet;
don ta msojė t'i iki grushtit q'i kėrcnohet,
atij grusht qė nė gjumė e shtėrngon pėr fytit
kur fillojnė kllapitė e etheve prej unit
dhe fetyrėn e fėmis e mblon hij' e vdekjes,
njė stoli e kobshme nė vend tė buzqeshjes.
Njė fryt kurse piqet dihet se ku shkon
qashtu edhe fėmia nė bark tė dheut mbaron.

Mjerimi punon, punon dit e natė
tu' i vlue djersa nė gjoks edhe nė ballė,
tue u zhigatun deri nė gjujė nė baltė
e prap zorrėt nga uja i bahen palė-palė.
Shpėrblim qesharak! Pėr qindenjė afsh
nė ditė - vetėm: lekė tre-katėr dhe "marsh!".

Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
buzėt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
trupin pėnnendore e njė tregtis sė ndytė,
qė asht i gjikuem tė bijė nė shtrat tė vet i dytė;
dhe pėr at shėrbim ka pėr tė marrė do franga
ndėr ēarēafė, ndėr fėtyra dhe nė ndėrgjegje danga.

Mjerimi gjithashtu len dhe nė trashigim
-jo veē nėpėr banka dhe nė gja tė patundshme,
por eshtnat e shtrembta e nė gjoks ndoj dhimbė,
mund qė tė len kujtim ditėn e dikurshme
kur pullaz' i shtėpis u shemb edhe ra
nga kalbsin' e kohės, nga pesha e qiellit,
kur mbi gjithēka u ndi njė i tmerrshmi za
plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
ish zan' i njeriut qė vdiste nėn tra.
Kėshtu nėn kambė tė randė tė zotit t'egėrsuem -
thotė prifti - vdes ai qė ēon jetė tė dhunuem.
Dhe me kėto kujtime, ksi lloj fatkeqėsinash
mbushet got' e helmit nė trashigim brezninash.

Mjerimi ka motėr ngushulluese gotėn.
Nė pijetore tė qelbta, pranė tryezės plot zdrale
tė neveritshme, shpirti me etje derdh gotėn
nė fyt pėr me harrue nandhetenand' halle.
E gota e turbull, gota satanike
tu' e ledhatue e pickon si gjarpni -
dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,

nėn tryezė qan-qeshet nė formė tragjikomike.
Tė gjitha hallet skami nė gotė i mbyt
kur njėqind i derdh njė nga njė nė fyt.

Mjerimi ndez dėshirat si hyjet errsina
dhe bajnė tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.

Mjerimi s'ka gėzim, por ka vetėm dhimba,
dhimba paduruese qė tė bajnė tė ēmendesh,
qė t'apin litarin tė shkojsh fill' e tė varesh
ose bahe fli e mjerė e paragrafesh.

Mjerimi s'don mshirė. Por don vetėm tė drejt!
Mshirė? Bijė bastardhe e etėnve dinakė,
tė cilt nė mnyrė pompoze posi farisejt
i bijnė lodėrtinės me ndjejt dhelparak
tu' ia lėshue lypsiti njė grosh tė holl' nė shplakė.

Mjerimi asht njė njollė e pashlyeme
nė ballė tė njerzimit qė kalon nėpėr shekuj.
Dhe kėt njollė kurr nuk asht e mundshme
ta shlyejnė paēavrat qė zunė myk ndėr tempuj.

Vargje poetike nga Migjeni

Naki
04-12-04, 13:12
hej bre zoti ju marroft , a spo keni poezi te juvet a

JU me duket i keni ngatrruar sendet-rubrikat,ketu shkruhen poezi te shkrimtareve tone te njohur e jo poezit tona per kete kerkoje qe ju te kerkoni falje e jo te beni kritika te pa hijshme.

ShEjToNkA
05-12-04, 23:27
Zonja Mėmė

Jam lodhur duke pritur
Zonja Mėmė
T’i nisėsh shėrbėtorėt e Tu
(Dhe unė shėrbėtor Yti jam)
Tė m’i kėputin hekurat

Jam bėrė njė ashtlėkurėnajė
E ka rėndė
Dhe toka tė mė mbajė
Ku ta kėput kokėn
Mbėshtetur pėr muri

Ti Zonja Mėmė
Mos resht tė m’i ledhatosh shpresat
Po mbahem pėr njė fije floku
I bindur se ėshtė floku Yt i thinjur

Zonja Mėmė
Mendimet pėr Ty
M’i vrasin nė rrugė
Po malcimet e plagėve
Ti m’i ndien
Dhe ballin rrėzon nė shuplakė

Ti duhet ta dish
Zonja Mėmė
Kur mė hipėn zjarrmia
Ai kroi i cemtė
Qė rrjedh dikund aty pranė
Je Ti

Kur mė ngushtohen rrugėt
Dhe e kam pisk

E di se Ti
Zonja Mėmė
Do tė mė hapėsh njė shteg
Se me Ty ėshtė liria
Dhe dashuria ime pėr Ty


-------Abdullah Konushevci

KriSTaL
06-12-04, 11:19
Naki ok kerkoj falje : dhe une do filloj me poezi te poeteve tan te shquar....!Kristal

Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
si tė harroj une dalėngadal
si vdes tek une kujtimi yt
si vdesin flokėt dhe gjithēka.


Tani kėrkoj poshtė e lartė
njė vend ku ty tė tė lėshoj
nje strofė a notė, a njė brilant
ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.


Nė s'tė pranoftė asnjė varr
asnjė mermer, a morg kristal
mos duhet vallė prapė tė tė mbart
gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.


Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
do gjej njė fushė a njė lulnajė
ku butėsisht porsi polen
gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.


Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine as ne askush
harim ish ky a s'ish harim

Naki Vertet ju kerkoj falje

KriSTaL
06-12-04, 11:21
Kush ta fali bukurine

Kush ta fali bukurine
Qe t'e me trerosh te zine!

Kur te pashe per te vluar,
Pellumbeshe pende-shkruar,
Bubu!plumb ne kraharuar,
Plumb qe vret dyke gjemuar!

Mbledhur shoqet me nje qoshe,
Dic, m'ju flisje,dic m'ju thoshe,
Gushe-e-llere-e-gji-bardhoshe.

Pa me syckezat e tua,
Sy-larme!c'me fole mua.

Leshrave t'ju binte hija,
Yll i ndezur me shkendija,
Ndezur mun ne mes ne balle,
Te me vesh ne dhe te gjalle.

KriSTaL
06-12-04, 11:24
Dy buzė...

Dy buzė tė kuqe,
dy dėshira tė flakta,
qė afshin ma thithėn,
gėzimin ma fikėn,
si fantazma hikėn
ndėr do bota tė larta...

Dy buzė si tėpėrgjakta,
dy dėshira tė flakta,
qė afshin ma thithėn
nė buzė kur mu njitėn
andjet m'i trazuen,
zemrėn ma tėrbuen,
trurin ma helmuen
e nė fund u mėrguen...

Dy buzė tė kuqe,
bukuri fatale,
tė njė gruaje stėrzane
njė pjsė zemre mė nxorne,
njė pranverė tė tanė mė morne
dhe gėzimin ma vodhne...

Ato dy buzė tė kuqe
dhe dy lote tė mija
qenė shenja tė dhimbjes,
kur mė vrau bukuria,
kur mė zu dashunia
e mė dogji rinia.

Migjeni.

KriSTaL
06-12-04, 11:27
Mejtimi

Rri mejtohem shumė herė
Tek perėndon yll'i zjarrtė,
Edhe hapetė njė derė,
Soje rrjeth njė drit' e artė.
Retė, nga pak' e nga pakė,
Marrėn njė tjatėr fytyrė,
Bėnenė tė kuqe flakė,
E deti ndrin si pasqyrė.
Oh! sa tė bukura janė
Fushatė qė gjelbėrojnė,
Qiejtė qė s'kanė anė,
Luletė qė lulėzojnė,
Zoqthitė qė flasin belbėr
E fluturojnė ndė erė,
Pyll'i veshur mė tė gjelbėr,
Deti i qet' e i gjerė,
Lumi qė nxjerr oshėtimė,
Qė bubullin nėpėr male
Dhe ikėn me fishėllimė
Nėpėr fusha me ngadale,
Brigjet' e veshurė me bar,
Me lule, me gjeth, me fletė,
Rrahurė n'ergjėnt edhe n'ar,
Ahu me krye pėrpjetė!
Mė ēdo kėnt edhe mė ēdo vis
E mė ēdo ēuk' e ēdo brinjė
Shoh njė plep, njė vith a lis,
Njė qarr, njė bush, njė dėllinjė.
Hap sytė dhe pėrqark shikonj
Fushė, limė, brigje, male,
Edhe tė shkuarat kujtonj
Njė nga njė, dalengadale.
Pėr ata qė janė ndarė
Prej nesh, qė rrinim gjithė tok
Edhe mė s'i kemi parė,
Qė i patmė shpirt edhe shok,
Zėmėra mė pėrvėlohet
Edhe them vallė ē'u bėnė,
Kur shoh qė koha po ndrrohet
Dhe tė mugėtit ka rėnė,
Po rrjeth nėpėr hapėsirė
Edhe sa vete po shtohet,
Lint nata me errėsirė,
Dheu e qielli ndryshohet.
Kėshtu rrotullohet moti,
Yjt' e hėna sytė hapin
Dhe pas nomit q'u vu Zoti
S'rrinė, po gjithėnjė ēapin.
Lumi me njė psherėtimė
Ikėn edhe vete nė det,
Dėgjohet njė bubullimė,
Qė pėrhapetė pėrmbi dhet.
Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti, prapė te Zoti.

Naim Frasheri

KriSTaL
06-12-04, 11:28
Anės Lumenjve

Arratisur, syrgjynosur,
Rraskapitur dhe katosur
Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Ku e lam' e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer mileti,
Anės detit i palarė,
Anės dritės i paparė,
Pranė sofrės i pangrėnė,
Pranė dijes i panxėnė,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur.


Se ē'e shempnė derbederėt,
Mercenarėt dhe bejlerėt,
Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
Ē'e shkretuan anembanė,
Nėnė thundrėn e pėrdhunės
Anės Vjosės, anės Bunės.


Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall', as i varrosur,
Pres njė shenj' e pres njė dritė,
Pres me vjet' e pres me ditė,
Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
Lark prej vatrės dhe prej punės,
Anės Rinit, anės Tunės.
Ēakėrdisur, batėrdisur,
Pėrpėlitur dhe zalisur,
ĖndĖronj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.


Dhe njė zė vengon nga lumi,
Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pėlcet, kėrcet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta
Dhe kudo gjėmon trumbeta.
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
Katundar' e punėtorė,
Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!


Ky ilaē e ky kushtrim
mė bėn djal' e mė bėn trim,
mė jep forc' e mė jep shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Se pas dimrit vjen njė verė,
qė do kthehemi njėherė,
pranė vatrės, pranė punės,
Anės Vjosės, anės Bunės.


Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur,
brohoras me bes' e shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.

Fan.S.Noli

KriSTaL
06-12-04, 11:30
Dashuria

E mban mėnd, moj Marė,
dashurin' e parė?
Njeri nuk e gjegji,
se jeshmė te vegji.
Unė pa ty s'rrojė,
vij' e tė kėrkojė;
tl pa mua s'rroje,
vij' e me kėrkoje.
Nė lule me erė
putheshim ngahere,
dhe si burr' e grua
losnim nėnė ftua.
Njė ditė, tė dyza
losnim mbylla-syza:
U fshyem pa dukur
Cinė tė besoj taninė,
perėndin' a dashurinė?
Perėndi nė kėte jetė
ėshtė dashuria vetė.
------
Bukuria jote, leshėrat e tua
posi pėndė korbi, tė gjata
mbi thua,ballėtė si diell,
faqetė si mollė,qafa jot' e gjatė,
mesi yt i hollė,sisėtė si shegė,
dhėmbėt si thėlpėnjė,buzėt si
burbuqe, sytė si gėshtėnjė,
dora si dėborė, fjala jote mjaltė,
kurmi yt i derdhur, shtati yt i naltė;
gjithė mė kėnaqin, tė tėra t'i dua,
po zėmėra jote u bė gur pėr mua!
-----
Pika-pika bie shiu
dhe dėbora flokė-flokė,
vetėtin e fryn veriu,
breshėri kėrcet mi tokė!
Le tė fryjė er' e ftohtė,
s'ka ē'mė bėn dimėri mua:
Dashuria mė mban ngrohtė,
se pushtoj atė qė dua.
Kur fryn era me tallas,
kur bie dėbor' e shi,
sa flė njeriu me gas,
kur ka mikenė nė gji!

ShEjToNkA
11-12-04, 14:50
Vdekja e Nėnės


U zvogėlua nėna dhe u tretė e gjitha,
U bė si pulėbardhe e lehtė
Dhe nje mėngjes pa zbardhur ende drita
Rėnkoi e fluturoi mbi retė

Andej u fsheh si ylli Aferdita
Dhe ne pastaj s'e pame, pastė ndjese!
Vec ndodh qė vale e endrrave tė trishta
E sjell nė breg te shtratit tim si shpezė.

---------Dritero Agolli

ShEjToNkA
16-12-04, 11:45
Shembja e Nje Natė Dashurie:

Ktheva kokėn, mbajta hapat:
Binin tjegullat, binin trarėt,
Binte qielli i njė nate dashurie.
Atje mbi papafingo, pranė yjeve e pata puthur,
Shembėn yjet tani, bėhen pluhur.
Dritare s'ka, ka sy tė zgavėrt,
S'ka mure me plasaritje tė etshme,
Skelete fjalėsh nė gjysmėrrėsire,
Skelete ėndėrrash, premtimėsh tė nesėrme.
Ngrihet tymi si njė mjegull e bardhė,
Njė grusht eshtrash tė njė nate germadhe.
Nė cep tė rrėnimit
Dy burra po pinė qete-qete cigare.
Ej, ju atje! Nuk degjoni si ulėrijne brenda meje xhindet,
Edhe pak e llava do te dalė jashte meje si tek vullkanet.
Mos u kthe ne kujtim, i thashė
Mos u kthe ne harrim, me tha;
Botės i falėm njė natė dashurie
Dhe kjo s'ėshtė pak.
Njė natė. Dhe ēfarė nate!
Dora mbi sup,
Hėna mbi mal,
Qielli i kaltėr i botės mbi krye...
Mbajeni, mbajeni!
Ajo po bie...po bie....
Dhe ishte njė natė e paemėr,
Siē ishin tė paemėrt yjet.
Kini mėshirė, mos e shembni atė natė!
Ėshtė renkimi im apo klithma e saj?
Kini mėshirė, kini mėshirė!
Ajo ishte njė natė dashurie
Qė kurrė s'duhej tė kish gdhirė.
Kini mėshirė,
Nė mos po atje nėn gurė,
Nėn peshėn e natės sė shembur do te shembem,
I vrarė jo nga urrejtja, po nga dashuria,
Qė, pėrjetėsisht quhėt dhembje............


---------------Xhevahir Saphiu

halla e madhe
16-12-04, 20:37
KATER KESHILLA VETES
Mos u beje poet nese s,mund te lindesh
me secilen varg,te lindesh me secilen fjįle
Ngrehu mbi veten ne dot te rrokesh freret e ererave,
te shkelesh shpergajt e merise dhe shterngatat
e gjakut tende
N'se dashurohesh,dashurohu n'flake e n'vale
Jo ne sy te kaltert,se behesh det“i cmendur pendimi
Mos u beje poet n'se s'mund te vdesesh
Per secilen varg,te vdesesh per secilen fjale!
(AZEM SHKRELI)

Barbaroza
18-12-04, 21:04
ĒAST

Pranė vehtes tė marr- tė pėrkėdhel flokėt
sikur dėgjoj njė erė qė fryn nė drurėt e pyjeve...

Shoh sytė e tu - qiell i kthjellėt deri nė pafundesi
po ja ca re tė vogla, tė bardha po duken...

Vendos dorėn nė faqen tėnde - mermeri i lėmuar i ujrave
valėzat pėrhapen e coptėzojne kaltėrsinė...

Tė puth nė sy - qėrpikėt pulitėn sikur ndjellin shtėrgatėn
nga qielli i syve ca pika shiu zbresin nė heshtje...

Mbėshtetem tek ti - e ti pranė meje mbėshtetėsh
na duket vehtja si zogj tė gėzuar qė lagen nė shi...

Pragu i puthjes sė parė - ėshtė ndarje me diēka tė dhimbėshme
si ēdo prak qe e ndan shtėpine me udhėn...

Mos qaj
Nuk mund tė ketė bashkim pa ndarje!


Kolec Traboini

Barbaroza
18-12-04, 21:06
KUJTIM I LARGĖT

Pranė meje sikur zhurmon deti
dallga rreh pisten me trishtim
sirenė e largėt i mbyt fjalėt
qė dikur thamė me pėrgjėrim.

Nė dimėr keq i rigoi shiu
hėna gjysmake i qėndroi ftohtė
eger mbi to vėrshoi veriu
dielli me rreze pak i ngroh.

U thyen keq degėt e plepit
me drithėrime ranė pėrdhe
dy zogj tė mardhur shanin dimrin
se i kish lėnė pa fole.

Grepat e orės nuk lėvizėn
nga ēasti kur u ndamė bashkė
pranė njėri-tjetrit ngrohtė rrinin
se ngrica kishte zėnė jashtė.

Kjo stinė e gjatė me egėrsi
ēdo gjė e shkeli brutalisht
gjurmėt qė lamė pėrmbi rėrė
a do ti gjejmė vallė sėrisht?


Kolec Traboini

Barbaroza
18-12-04, 21:07
MOS THIRR E DASHUR, MOS THIRR!

Ah, mos thirr e dashur, mos thirr!
Shpirt i trazuar, i dyzuar, nėn dallgė e mbi dallgė
mos thirr!
Lėre natėn e qetė me buljeren e zbrazur
e yjt e drithėruar lart nė qiell!

Mos thirr e dashur mos thirr!
Leri ėndrrat e tė dashuruarve tė flenė e tė zgjohen
nė tokė
le tė dyzohen nė ēarēafin e bardhė
pėrmbysur nė kupėn e syve, nė verėn e buzėve
nė zjarminė e gjoksit
e hėna zheloze si patkua kali
le t'u qėndrojė mbi kokė.

Oh lėri tė gjitha siē janė
llogjikėn e rreptė qė platit zogjtė nė fole
matematikėn e ftohtė tė poleve
ajzbergėt e interesit...

Lėri arsyet e mos arsyet!
Mos thirr!
Pranė bregut tė detit
nė gjirin e bukur tė Vlorės
dallgėt le ti mbulojnė - si fosilet e koraleve

* * *

Por ti ēdo gjė tė bukur tė kėsaj nate zbon
tek thėrret, e poēet e errėsirės thyen
si shpendi qė prenė e vdekjes kėrkon:
"Gjooon! Gjooon!"Kolec Traboini

Barbaroza
28-12-04, 18:57
E enderrove ate ēast?

E enderove ate ēast
Kur njerzit do te na linin nje moment, vetem?
Qe t’i thoshim njeri tjetrit diēka me shume
Qe ti te ishe Ti dhe une te isha Une?


Ja tek erdhi..
Ti s’the asgje
Asgje s’thashe dot as une.
Akrepi vraponte ne fushen e ores
ne si kujtim na mbeti
vetem nje shtrengim i lehte i dores..U lodha

U lodha duke luftuar
me kujtimet, me deshirat,
enderimet..
me te kaluaren, te tashmen
me te ardhmen qe nuk e di
a do ti gezohem…
U lodha edhe
me mendimin qė
te mos dorezohem..Ē’bote e mpleksur!

Telefoni im ra dje..
Dikush me quajti shpirt,
Uf! e shtyva me dore tutje..
(pse valle, na duan ata qe si duam?)
Nje telefoni tjeter i bie une sot
me vjen ti them ‘zemer".. dhe ngrij
Po sikur te me shtyje
tutje me dore mua, AI?
Ē’bote e mpleksur!Albana Melyshi Lifschin

toni toni
29-12-04, 06:02
federico garcia lorka
Erė treguesi

Erė e jugut.
E nxirrė dhe perveluese,
vjen mbi trupin tim,
e sjell fareza
te shkelqyeshme
veshtrimesh, lule
portokalli.

E kthen te kuqe henen
I ben te ulerijne
roberit plepa, por vjen
shume vone!
Une e mbeshtolla naten e rrefenjes sime
ne raft!

Pa asnje ere,
Qarte shiko!
Xhiro, zemer;
Zemer, xhiro.

Ajer i veriut,
ari i bardhe i eres!
vjen mbi trupin tim
dritheruar me aurora
boreale,
me te kepit te fantazmave
kapidan,
qe qeshin me te madhe
me Danten.
Oh shkelqyes yjesh!
Por ti vjen
shume vone.
heshtja ime eshte mykur
Dhe une e humba qelesin.

Pa asnje ere,
Qarte shiko!
Xhiro, zemer;
Zemer, xhiro.

Puhi, xhuxha dhe erera,
prej askundi,
mushkonjeri trendafilash
me petale piramidale,
vrunduj shkembyes
ne trungjet e ashper,
flaute te shtrengates,
largohuni!
Nder pranga mberthyer
kujtesa ime,
eshte roberuar zogu
qe skicoi me keng?
mbremjen.

Gjerat qe shkojne nuk kthehen kurre,
gjith bota e di,
ne flladet e kthjellet te ererave
eshte padobi e qara.
Vertet, plepo, mjeshter i puhise
eshte padobi e qara!

Pa asnje ere,
Qarte shiko!
Xhiro, zemer;
Zemer, xhiro.


shigjetat e te ciles jane lote,
dhe torba e tyre zemra.

Do ti jap gjithe qkam
dhe lotoj deshiren time
si femije i braktisur
ne rrefenjen e harruar.Zemer e re

Zemra ime, si nje gjarper
e nderron lekuren e saj,
e mbaj ja mu ne dore
plot me plage dhe me mjalte.

Mendimet qe u mekemben
ne qerdhen tuaj, ku shkuan
Po treafilat qe dhane arome
Per Jezu krishtin dhe satanane

Mbeshtjellesi i gjore e mbyti
Yllin tim mbrekullor!
Pergamen i dhimbshem gri
I asaj qe dashuroja por se dashuroj.

Shoh ne ty fetus i shkencave,
mumje vargjesh dhe skelete
te pafajsive te mia antike
dhe romancave sekrete.

A teju var ne murin
e muzeut tim te ndjesive,
tok me te ftohtin edhe terrin,
bebe gjumashe te ligesise sime?

A teju perhap nder pishat
liber vuajtjesh i dashurisd time-
keshtu te mesoni tringellimat
qe ne agim i merr bilbili?


Kenge miturake

Ka pikla vese
ne krahet e bilbilit,
pikla te kthjellta hene
rrjedhur prej fytyrimit.

Mbi mermerin e burimit
puthja e ujrave,
endrra e yjeve kokeulur.

Vajzat e kopshtijeve
me thone te gjitha upafshim
kur kaloj.
Kembanat dhe ato me thone upafshim.
Dhe pema puth
ne mugetire. Une
lotoj neper rruge,
groteske, pa zgjidhje,
me trishtimin e Cyrano-s
dhe Qyijote-s
rifitoj
mundesi te pafunda
sa ritmi i ores.
I shoh bebezat te thahen
me ti prekur zeri im
njollosur me drite te pergjakur,
dhe n? kengen time lirike
vesh zbukurimet e nje kllouni
faqebardhe. Dashuria,
e bukura dhe e embla fshihet
nen nje merimange. Dielli
si merimage tjeter me mbulon
nen kembet e tij te arta. Nuk
e gjej dot fatin tim,
se jam si vete Dashuria,
shigjetat e te ciles jane lote,
dhe torba e tyre zemra.

Do ti jap gjithe qkam
dhe lotoj deshiren time
si femije i braktisur
ne rrefenjen e harruar.

Peme

Peme
qen shigjetat tuaja
rane nga kaltrimi
luftetare te tmerrshem ju lansuan?
Valle ishin yjet?

Muzika juaj buron nga shpirti i zogjve,
prej syve te Zotit,
prej deshires se perkore.
Peme!
E njohin rrenjet tuaja te forta
zemren time ne toke.

toni toni
30-12-04, 09:20
u bera krejt tjeter – Kuroda Saburo

U bera krejt tjeter
C`eshte e verteta, te njejten kravate kam
Si dhe mbreme
Si dhe mbreme, i varfer jam
Si dhe mbreme
S`jam i dobishem per asgje

E megjithate jam krejt tjeter
C`eshte e verteta, i veshur jam si dhe mbreme
Si dhe mbreme pi saké
Si dhe mbreme
Jetoj nje jete pa kuptim.

O!
Kur me sforcim
buzet ndrydh e perndrydh
Nenqesh, zgerdhihem
pa shkak buzeqesh
Dhe me ne fund syte mbyll,
Shoh
Se tek une jeton
Nje flutur e bukur
qe flateron ne te nesermen.

--------------------

ShEjToNkA
30-12-04, 16:59
Dy buzė...

Dy buzė tė kuqe,
Dy dėshira tė flakta,
Qė afshin ma thithėn,
Gėzimin ma fikėn,
Si fantazma hikėn
Ndėr do bota tė larta...
Dy buzė si tėpėrgjakta,
Dy dėshira tė flakta,
Qė afshin ma thithėn
Nė buzė kur mu njitėn
Andjet m'i trazuen,
Zemrėn ma tėrbuen,
Trurin ma helmuen
E nė fund u mėrguen...
Dy buzė tė kuqe,
Bukuri fatale,
Tė njė gruaje stėrzane
Njė pjsė zemre mė nxorne,
Njė pranverė tė tanė mė morne
Dhe gėzimin ma vodhne...
Ato dy buzė tė kuqe
Dhe dy lote tė mija
Qenė shenja tė dhimbjes,
Kur mė vrau bukuria,
Kur mė zu dashunia
E mė dogji rinia.-----------------Migjeni

Barbaroza
01-01-05, 18:49
Mos kerkoni ne poezine time

Mos mė kėrkoni ne poezine time
E di pse? Sepse une.
mund te jem ne te ardhmen tuaj
mund te jem ne te shkuaren time
mund te ndodhem ne te dyja bashke,
ne nje kufij te shkrire e sfumuar
vehten dhe ju duke kerkuar


Ne u pelqefshin poezite e mija,
mos me pyesni emrin, sa vjeē jam,
as ku ndodhem, syte ē’ngjyre i kam
dhe mos bini ne enderime…
A nuk ju mjafton e hapur si ne pellembe te dores
zemra ime?


Ne e pelqefshi poezine time
mos me pyesni se kush jam
ne e ndjefshi,
Thirmeni thjesht "shoqja ime"

Poetit mos i beso..

Ne oazin e dashurise
"ngritur pėr mua"
mė thoje
Nė qofte se njė ditė
pėr dashurinė do shkruaj
vargjet do te jene per ty
per keto duar, per keta sy
vec per zemren qe ke ti!


Sa shumė uje kaloi nėn urė
Kroi u shter, u tha
Fushe e verdh'u pervelua
kallinjte u poqen,
u mblodhen, u bene duaj
Nje yll shendriti ne qiell
pastaj u keput e ra,
po ajo poezi kurrė s'u shkrua


Ne oazin e dashurise
Ngritur dikur per mua
njerzit te pane, njė tjetre
tek i peshperisje ato fjale
qe dikur mi pate thene mua!Albana M Lifschin

napoleoni
02-01-05, 05:04
TAKIM

Udhėtonim nė tė gdhirė fushave tė ftohta,
Njė krah i kuq u nder, ende natė.

Dhe njė lepur na u shfaq befas duke rendur,
E njėri prej nesh e rrėfeu me dorė.

Kjo ndodhi dikur. Sot mė nuk jetojnė
As lepuri, as ai qė e dėftoi.

O dashuria ime, ku janė, ku shkojnė
Zdritja e dorės, ikja turravrap, zhaurima e zallit –
Nuk pyes nga hidhėrimi, por nga habia


Czeslaw Milosz

toni toni
02-01-05, 10:01
Ne ate nate kur te pash ty
syte mu erren nga dashuria
nate dite kur te pash ty
syte mu hapen nga dashuria
Tash nuk te shoh me
se me lane syte fare.

N,ate dite kur te preka ty
zemra me brofi nga vendi
Nate dite kur te putha ty
me iku zemra fare
Sot qe te kam ty
nuk dua sy as zemer
se un pashe ne bote
qa eshte dashuria
e te tjerave seq u humbi rendesia.
toni toni

alipasha
03-01-05, 21:46
Ezra POUND
MONUMENTUM AERE, ETC.

Thoni se jam teper i vetedijshem,
Se ne petk te krenarise po kapardisem.

Ne vitet e ardhshme askush sdo ta kujtoje buffon,
Askush sdo ti permende pjeset e mia te parendesishme,
Do te zhduken hollesite qesharake.
E sa u perket juve, ne dhe do te kalbeni,
Dhe eshte pikepyetje se a do te jete kalbesira e juaj aq
e begatshme

Qe mbi varr barin
Tua rrise.

Barbaroza
13-01-05, 11:17
Kasėm TrebeshinaPa Titull
Mes territ ngjitem kodrės fill i vetėm,
mundimin shtyj mė kot dhe me pėrtim.
Po lehin rrotull qentė… U lehin yjeve.
Unė territ ēaj e ngjitem me nxitim.
Pse tė nxitohem kur do kthehem prapė?
Njė yll u dogj diku nė gjithėsi…
E ftoht' kjo mbrėmje vjeshte… Nė tė ngjitur
Unė po mendoj atė qė s'di njeri.

Po kthehem… prush janė yjt' te qiell i lartė,
si vatėr e madhe Durrsi tej po ndrin.
Kam ftohtė… te qielli nuk i ngroh dot duartė.
Tė ngrohtėt e qytetit s'mė arrin.

Barbaroza
14-01-05, 13:20
Unė, tragjiku i EvropėsUnė, i huaji, i huaj pėr tė huajin
Gjaku im analizė eksperimenti nė laboratoret e Evropės
Unė, refugjati i tretur nė perėndimin e egėr
Me Ndėrgjegjen e Vrarė jetoj mes dėshpėrimit e shpresės

Unė, dosja " Kosova Albaner"
Qė, sytė m'i vret cinizmi i bukurisė kapitale
Unė, personazhi i njohur i tragjedisė
Pyes ATA, qė, mbi gjakun qė nuk falet krijojnė Komedi
Ėshtė Koha e Demokracisė apo Shpėtimit Kombėtar!

Unė i huaji, i huaj pėr tė huajin
Unė, aneks i shkėputjeve nė hartėn e tokės
Unė, i pėrjashtuari nė kongreset e Berlinit, Londrės, Dejtonit...
Mė i talluri nė Konferencat e Paqes
Shqiptari i shpallur qytetari i Evropės
Emri mė i vjetėr i Ballkanit!

Unė dosja Shqiptari nga Kosova dhe viseve etnike
Jap ultimatum pėr tė drejtėn time historike
Rezoluta e Krismės nė Kongresin e Armėve
Vetėvendosė Lirinė time Kombėtare
--------------------------------------------------------------------------------

Teuta Zymberi, Zvicėr

Tė LutemMjegullat nėpėr sy
mė janė verbuar sytė
me duket se jame ne qiell,
e prek gjithėsinė
sa shpraztirė
era e ftohtė
yjet pa dritė,
edhe ato tė vetmuara
askund askush,
shpraztirė e pafund,
i shqetėsuar jam
nuk di katė shkojė
Cila rrugė mė shpie nė drejtim tė duhur
jam nė udhėkryq
pa emėr,
i humbur e i hutuar
qėndrojė nė gjithėsi,
i mjeri i humburi unė
nė kozmosin e pafundė


Dua tė zgjohem
nė jetėn qė isha
dua tė bėrtasė LIBERTAS,
dua tė jemė ai qė isha
dua tė dalė nga ky labirint
dua tė gjejė rugėn e humbur.
Endem anė e mbanė kozmosit tė pafundė
kėrkojė atė...


Kėrkojė kohėn e humbur
kėrkojė jetėn kur isha fėmijė,
kėrkojė ditėn kur u dashurova
pėr herė tė parė,
kėrkojė atė qė kam humbur e qė nuk vjen dot!
e dashura kohė
tė lutem kthehu vetėm pakė ...
--------------------------------------------------------------------------------

Bujamin Rushiti

ShEjToNkA
17-01-05, 13:12
Dashuria

Koha ėshtė tė duhemi
Tė kesh besim nė mua kur tė them: Trime,
te kem besim ne ty kur me tha: Trim.
Por koken time kryenece shume kurthe ngrite,
shume e pushket mbushi babai yt, fisi yt,
nje mije e nje te zeza kurdise ku do ma zije priten.
E nen kulm banonim,
nga frengjia me drite me peshove,
me dite lexoja Shekspirin ne hijen e Kulles,
se mos do te takoj te kroni i shpresave.
Ma ruaj syrin, dashuria ime,
ma ruaj shpinen nga dielli, nga acari!
Kam frike se ma therin syrin cubat e territ,
kam frike se me vrasin pas shpine te pabeset.
Dashuria ime, ma zgjat doren ta kapercejme kete
uje te madh,
i huaj s'jam as vij nga toke e vdekshme.
Ne fund te livadhit te kositur a po sheh:
ai kali i bardhe eshte yni e tash pergjithmone.
Me shikon drejt ne sy, leri zenkat, fjalet, sharjet,
Une do te te sjell Lulen nga zemnra e Bjeshkes,
do ta ndez llamben ne Kulle,
do ta hedh faren ne token e re.
Kur te desha, coja dashurie me nje grua te marre,
e mehalla jeohnte nga shpifjet.
Na iku jeta, trime, s'menduam pak edhe per vete,
Koha eshte te duhemi.

----------Ali Podrimja

Barbaroza
19-01-05, 20:00
Edhe njehere pse

Pse me shikon tinezisht
pse me shqeteson tinezisht

me duhet frymemarrja e lire
me urrejtje nuk pushtohet
zemra

ndoshta u deshg te pres
e pata veshtire
pse
Fshehurazi

Dolem ashtu fshehurazi
duke na pare te gjithe
poetet mbeten te lodhur

nen mjegullen e nentorit
the
sonte hena eshte me e bukur
me ty
Per ty

Fli te lutem
syri im te ben roje
dhe ne fillim te mengjesit
ta afroj zemren
dhe shtratin

per ty flet enderraNuk vdes

Nje dite do te behem
zjarr
e ty do te te djeg

nuk vdes pa e kryer
amanetin deri ne liri


Nuk mundesh pa mua

Me the se nuk me do
i vogel je

ti nuk mund te jetosh
pa mua

as ne toke as ne qiell
e une po.

Fatime Zeqiri

alipasha
22-01-05, 21:50
BODLER

Maces sime

Hajde, macja ime e hijeshme,
hajde ne zemren time te dashuruar.
Vuri putrat e buta mbi gjoksin tim
e lerme te zhytem ne syte e tu te bukur
plot ngjyre metal e gure zefiri...
E teksa duart e mia dehen ne perkedheli
mbi koken e shpinen tende elastike
e dora ime dridhet nga volupteti
mbi pellushin tend te bute e elektrik,
une ndjej trupin e se dashures sime.
Shikimin e saj qe eshte si yti, o kafshe e bekuar,
te thelle e i ftohte, cpues e i mprehte si kame !
Ndjej perreth meje nga kembet gjer tek koka,
te lehte e kercenues, nje parfum trulloses
qe endet si opium perreth trupit te saj brun...

Barbaroza
26-01-05, 21:21
Dhurata e Zotit...

Dheu im!
I embeli! perkulem te puth,
Ti me le mbi buzet e mia
nje cope balte te dashurise tende,
S'kam vend tjeter ne bote vec teje,
ku mund te ngre nje kasolle,
te mbjell hardhi,
te kullot bagetite
qe Naimi mi la amanet,
ku mund te luaj me shoket si cilimi,
te cjerr gjunjet, te gervisht hunden,
te pi uje ne pellgjet,
te mbledh molle , e manaferra,
e te fle mbi ty,
te martohem pastaj,
dhe femijet e mi harrkate te
laterzhyhen ne balten,
ne mjalten tende...
Ty te kam, Dheu im,
Ti je dhurata e bukur nga Zoti,
mjere ata qe nuk ta diten vleren,
dhe u enden neper shkretetire...
Te puth,
ndiej ne gjuhe shijen e djerses,
se gjyshit,
Adhetine e gjakut te deshmoreve,
Lotet e kripur ne grave,per burrat ne kurbet,
Shijoj Dashurine Hyjnore,
Ate te paren, qe Adamin e krijoi
prej baltes tende...
Dheu im!
I embeli, shtrihem te vdes,
e shpirtin t'ja dorezoj Zotit,
Dhe pastaj mbulohem me ty,
Sepse ti me do edhe keshtu, te vdekur.
Dheu im!
I embeli im!


Alban Tartari

alipasha
29-01-05, 21:16
Drita Como

Per ty

Lekunden pishat nen rete qe ikin
Ikin e ikin rete neper shi...
Une pres te shoh pas reve pak qiell
Ashtu sic pres pasditeve , te me telefonosh ti

Po ti s'dukesh gjekund. Ku paske humbur,
Ka kaq dite qe pres. Dhe bie shi...
Si mund te jetoj, pa pak qiell te kalter
Si mund te jetoj, pa zerin tend, pa ty

Ti do te vish, une e di, do vish patjeter
Po une dua te vish tani , neper shi
Pastaj rete do te ikin dhe do dale dielli
Po une dua diellin te ma sjellesh ti

24 mars 1978

ShEjToNkA
02-02-05, 02:08
Afrohu

Dua t'i harroj sot fjalėt
Le tė flasin vetė vėshtrimet,
Le tė flasė dora qė dridhet,
Kėtu mbi kitarėn time.

Se kur errėt bie nata
Njė dritė ndizet brenda meje,
Njerėzit fytyrat fiken,
Asgje tjetėr s'ndjej vec teje.

Nėpėr javė rrjedh trishtimi
Cigaren prapė kam filluar
Nuk je ndryshe nga tė tjerat
Vetėm unė kam nryshuar.

E terhqeh imazhin tėnd,
Dhe vetėn nėpėr gjumė
Jemi bashkė, por nė agim,
I vetėm mbetėm unė.

Tė shoh mė qartė kur ti je larg,
Afrohu tė tė dua
Dhe nėse kjo ėshtė lojė
Nuk mė pėlqen tė luaj.

Dicka mirė e kam ditur
Vajzat vdesin porsi lulet
Njė petal qė mė solli vjeshta
Pėrmbi flokė vjen e mė ulėt.

Tė shoh mė qartė kur ti je larg...


----------Ervin Hatibi

alipasha
10-02-05, 19:40
Drita Como

Pa titull

Pėr ditėt qė ikin dhė nuk kthėhėn mė
Ditėt qė bartin gėzimin dhė dhimbjėn
Pėr pritjet e gjata dhė pėr cdo gjė
Qė akoma ka mbetur ėndėrr

Pėr dashuritė e botės dhė pėr ata
qė kėrkuan dicka nė jėtė
Pėr zhgėnjimėt e vogla dhe tė mėdha
Dhe pėr veten

Pėr ndonjė fyerje tė vogėl dhė heshtje tė madhe
Pėr durimin e dhimbshėm pa fund
Pėr fėmijėt me botė tė bardhė
Qė pastaj bardhėsinė e humb

Pėr cdo gjė qė ėshtė e zakonshme
Dhe qė ne na duke e bukur
Pėr njerėz me fytyra joshėse
Dhe me shpirtin qė nuk duket
.

ShEjToNkA
31-03-05, 17:24
Ekstaza Pranverore

...dhe pranvera erdhi...
Nėpėr ftyra tona rrėshqiti nji gėzim
dhe ndėr zemra tona ngrehi njė folė,
e njėjetė e bukur, e njė jetė e rė,
me dėshira tė shumta po buzqesh nė lulzim.

...dhe dallndysha erdhi...
si shpirti n'ekstazė, nė hovin e shejt shtri;
me qiellėn rroket, me diellin puthet,
dridhen krahėt nė hare - mandej poshtė vėrsulet
t'u dhurue nė cicrim pėrshndetje njė mijė.

...triumfon bylbyli...
kangėtar plot magji nė gemb tė trandafiles,
nė njė tempo tė marrė pėrkdheljet po shfre
e kanga kumbuese, kang' e tij pa fre,
asht si kangė Orfeji ndėr telat e lyrės.

...dhe vesa shkėlqen...
nė njė pikė t'argjant pasqyrohet jeta
tėrheqse si andrra dhe si vijzatimi
ndėr orėt e hyjzimit, kur shpėrthen agimi
e rrezet e arta rrėshqasin ndėr fleta.

... dhe pranvera erdhi...
Nėpėr ftyra tona rrėshqiti njė gėzim
dhe ndėr zemra tona ngrehi njė fole
e njė jetė e bukur, e njė jetė e re
me dėshira tė shumta po buzqesh nė lulzim

....Migjeni

Reana
18-05-05, 05:30
Epika

Me shekuj kam shitur gjakun
E jam rritur me gjakun e shitur
-Me shekuj kam hėngėr veten
E ditur s'kam tė qesh me veten e tepruar...

Miq,
Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet!


ALI PODRIMJA

Reana
18-05-05, 05:34
Gjuha Shqype

Pėrmbi za qė lshon bylbyli,
gjuha shqipe m'shungullon;
pėrmbi er' qė jep zymbyli,
pa da zemren ma ngushllon.


Ndėr komb' tjera, ndėr dhena tjera,
ku e shkoj jetėn tash sa mot,
veē pėr ty m'rreh zemra e mjera
e prej mallit derdhi lot.


Nji kto gjuhė qė jam tue ndie,
jan' tė bukra me themel
por prap' kjo, si diell pa hije,
pėr mue t'tanave iu del.
................................


Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
me zbardh, Shqipe, zanin tand,
e ku Drinit a burimi
qė shpėrndahet kand e kand.


Geg' e tosk', malsi, jallia
jan' nji komb, m'u da, s'duron;
fund e maj' nji a Shqipnia
e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.


Qoftė mallkue kush qet ngatrrime
ndėr kto vllazėn shoq me shoq,
kush e dan me flak' e shkrime
ēka natyra vet' pėrpoq.


Por me gjuhė kaq t'moēme e mjera
si nj'bij' kjo qė pa prind mbet:
pėr t'huej t'mbajshin dhenat tjera,
s't'kishte kush pėr motėr t'vet.


E njat tok' qė je tue gzue,
e ke zan' tash sa mij' vjet,
shqiptaria, qė mbet mblue
sot nėn dhe, edhe shqip flet.

NDRE MJEDA

Reana
18-05-05, 05:37
Himni i Flamurit

Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
Me njė dėshirė me njė qėllim,
Tė gjithė Atij duke u betuar,
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.


Prej lufte veē ai largohet,
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk frikohet,
Po vdes, po vdes si njė Dėshmor.


Nė dorė armėt do ti mbajmė,
Tė mbrojmė Atdheun nė ēdo vend,
Tė drejtat tona ne s'i ndajmė,
Kėtu armiqtė s'kanė vend.


Se Zoti vet e tha me gojė,
Qė kombe shuhen pėrmbi dhč,
Po Shqipėria do tė rrojė,
Pėr tė, pėr tė luftojmė ne.


ALEKSANDER STAVRE DRENOVA-ASDRENI

Reana
18-05-05, 05:41
Bagėti e Bujqėsia

O malet' e Shqipėrisė e ju o lisat' e gjatė!
Fushat e gjėra me lule, q'u kam ndėr mėnt dit' e natė!
Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt' e kulluar!
Ēuka, kodra, brinja, gėrxhe dhe pylle tė gjelbėruar!
Do tė kėndonj bagėtinė qė mbani ju e ushqeni,
O vendėthit e bekuar, ju mėndjen ma dėfreni.

Ti Shqipėri, mė ep nderė, mė ep emrin shqipėtar,
Zėmrėn ti ma gatove plot me dėshirė dhe me zjarr.

Shqipėri, o mėma ime, ndonėse jam i mėrguar,
Dashurinė tėnde kurrė zemėra s'e ka harruar.

Kur dėgjon zėthin e s'ėmės qysh e le qengji kopenė,
Blegėrin dy a tri herė edhe ikėn e merr dhenė,
Edhe nė i prefshin udhėn njėzet a tridhjetė vetė,
E ta trėmbin, ajy s'kthehet, po shkon nė mes si shigjetė,
Ashtu dhe zėmėra ime mė le kėtu tek jam mua,
Vjen me vrap e me dėshirė aty nėr viset e tua.
Tek buron ujėt e ftohtė edhe fryn veriu nė verė,
Tek mbin lulja me gas shumė dhe me bukuri e m'erė,
Ku i fryn bariu xhurasė, tek kullosin bagėtija,
Ku mėrzen cjapi me zile, atje i kam ment e mija.
Atje lint diell' i qeshur edhe hėna e gėzuar,
Fat' i bardh' e mirėsija nė atė vėnt janė mbluar;
Nat'atje'shtė tjatrė natė edhe dita tjatėr ditė,
Nė pyjet' e gjelbėruar, atje rrinė perėnditė.

Mendje! merr fushat e malet, jashtė, jashtė nga qyteti,
Nga brengat, nga thashethemet, nga rrėmuja, nga rrėmeti.

Tek kėndon thėllėza me gas edhe zogu me dėshirė,
E qyqja duke qeshur, bilbili me ėmbėlsirė,
Tek hapetė trėndafili, atje ma ka ėnda tė jem,
Bashkė me shpest edhe unė t'ia thėrres kėngės e t'ia them;
Tė shoh kedhėrit' e shqerrat, deshtė, cjeptė, dhėntė, dhitė,
Qiellin' e sbukuruar, dhenė me lul'e me dritė.

NAIM FRASHERI

Reana
27-07-05, 09:26
Per adhuruesit me shije delikate :wink: te SerembesKĖNGA E MALLIT TĖ PARė

Dėgjo, vash’, kėngėn e par’

qė ta thot’ njė djal’ bujar,

Dėgjo, vash’ kėtė kangjele

q’ėshtė e butė posi dele.

Njė e djelė ishte pagdhirė

tėrė dritė e gaz tė dlirė.

Dolla jashtė e s’kish njeri,

kisha helm, jo lumtėri:

E njė vashėzė kėrkonja

po hirplote, siē e donja.* * *

Mesha e madhe, ja po bie

e nga kisha mėn i shtije;

Dola: vashėzat po vinin.

qetė e lehtė nė kishė hynin.

Asnjė vash’ s’m’u duk e mirė

e asnjė s’ m’ ip dėshirė,

Dhe kjo zemėr psherėtonte,

se nuk gjente kė kėrkonte.

Po kjo zemėr u gėzua

tur njė vashėz u afrua,

Kur te sheshi ajo shkonte,

tėrė sheshi dritė lėshonte.

I shkėlqenin ata sy

qė nuk shihnin as njeri,

Si njė fluturėz e lehtė

vej nė kishė e zhdukej vetė.* * *

Kur e vrejta, kur e pashė,

“Sa e bukur!” sakaq thashė.

Qė ahere s’pat pushim

ky i mjeri shpirti im.

Ditė e natė un’ e kujtonj,

nat e ditė e dėshėronj;

Posi hije pas i rri,

e vėshtronj me dashuri,

Kur mė sheh e mė ve re,

ndjej tė madhe njė hare.

Kur mė flet e mė shikon,

zemrėn njė shigjet’ ma shpon.

E kur vjershėn ajo shtije

duket se mė vjen tė bije!* * *

E kur gjumi pra mė zė

unė nė paqe s’mund tė flė:

Me at sy n’ ėndėrr mė rri,

qė tė fshehur kan’ magji.

Se m’do fort ajo mė thotė

edhe nxjerr dy pika lotė:

E tek veshi mė rrėfen

se sa mall pėr mua ndjen.

Asaj dorėzėn ja ngas,

buz’ mė buzė asaj i flas,

Edhe mezin ja shtrėngonj:

duke e puthur un’ gėzonj.

Pra si nj’ ėndėr vete e shkon,

po nė zemėr mė qėndron.

Kushedi a mė dėgjove,

mallin tim a e kuptove?

Kushedi tek ti a foli

malli e zemrėn a ta ndolli?

Me gjith’ zemrėr un’ t dua,

se fort mė pėlqeve mua.

Ti me mua, vashėz, eja,

se tė dua si veteja.

Tok tė rrojmė te ky dhe

si nė zi e nė hare.

Tok tė rrimė nė rini,

tok edhe nė pleqėri.MĖ TĖ BUKURĖS QĖ ĖSHTĖ NĖ STRIGARNga katundi u largova posi i bjerr,

vajta nė luftė e u gjeta i vetmuar:

Atje, larg nga ty, rrinja zemėrējerr,

Midis tė huajve u gjeta i shkretuar:

E zėmra ty keq fort tė dėshironte

Edhe pika mė ra se s’tė takonte.Gjaku rridhte nė truall si ujė kroi

Dhe fare jetėn time s’e mendova,

Mbi mua vapa e madhe e bora shkoi,

Me nxitim tėrė honet i kaptova

Dhe dėnuar si hutaq nė gjithėsi

Pėr ty mendonja plot me dashuri.Pėrnatė, tash qė u mblodha nė shtėpi,

Te dera jote si bilbili kėndoj.

O faqemollė, o vash ‘ me synė e zi,

Ta shkoj jetėn me ty un ‘ dėshiroj,

O mollė e ėmėl, qė nė degėz rri,

O gozhdėz ari, qė mė vjen nė gji.E pse mė bėn tė qaj me psherėtime?

Vėrtet, zemėr nuk ke, o ti moj vashė?

Mbaje, se lule e rrallė ėsht ‘ zėmra ime,

Dhe mirė e di se tyja krejt ta dhashė.

Shumė e keqe mė duket mua kjo jetė,

Po jetova pa ty me tė vėrtetė.O vashėz faqekuqe, qysh aherė

Unė po qaj me lot e me dėnesė,

Se pa ty e ndjej veten krejt tė mjerė,

Nuk di ē’ėsht ‘ paqa dhe po rroj pa shpresė,

Dhe vetėm varri do mė jetė i lehtė,

Kur i harruar do tė jem nė jetė.VrullZogj tė bukur kėndojnė me hare,

po zemra do t’mė plase mua nė gji.

I helmuar e shkoj jetėn te ky dhe,

mėrzitem nė katund, nė vetmi.Hapet pėrpara meje deti i shkėlqyer,

qė zgjon nė trutė e mi mendime shumė,

e shqetėsimi zemrėn time ējerr,

aq sa vetėm pushoj kur bie nė gjumė.Arbėri matanė detit na kujton,

se ne tė huaj jemi te ky dhe.

Sa motė shkuan! E zemra nuk harron,

qė nga turku mbetem pa mėmėdhe...

Zef Serembe

doGzona
22-10-05, 23:34
Zef Serembe

Vrull

Zogj tė bukur kėndojnė me hare,
po zemra do t'mė plase mua nė gji.
I helmuar e shkoj jetėn te ky dhe,
mėrzitem nė katund, nė vetmi.

Hapet pėrpara meje deti i shkėlqyer,
qė zgjon nė trutė e mi mendime shumė,
e shqetėsimi zemrėn time ējerr,
aq sa vetėm pushoj kur bie nė gjumė.

Arbėri matanė detit na kujton,
se ne tė huaj jemi te ky dhe.
Sa motė shkuan! E zemra nuk harron,
qė nga turku mbetem pa mėmėdhe...

Barbaroza
28-10-05, 11:11
Heshtje

Kujdes me fjalėn, zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri
Pushteti i fjalės ėshtė i veēantė
Gatuan male dhe kakėrdhi.

Me fjalėn rrjedhin pėrrenj me mjaltė
Pikojnė ēezma me helm tė zi
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

Nga fjala humbėn Judė e Pilatė
Strategė e mbretėr me mbretėri
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

Kur fjala nxiret nga buzėt jashtė
Si dallėndyshja s'vjen nė shtėpi
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!

Unė fjalėn vetė e shtroj nė kartė
Dhe brenda syve se ē'ėshtė e di...
Kujdes me fjalėn zonjėz me ēantė
Kujdes me fjalėn dhe ti zotėri!


Dritėro Agolli

Prishtinasja_
29-10-05, 09:38
Nga poeti Arberesh, Zef Serembe

Malle

Zogjte e bukur kendojne me hare
Po zemra do me plas mua ne gji,
I merguar qaje jeten ne kete dhe
Merzitem ne katund, merzitem ne vetmi...!
Tere shkelqimi, me hapet para vedit
Qe me zgjon trut e mia ne mendime shume,
Ah` ē mu doq zemra mua te shkretit
Aq sa pushoje vetem, kur bie ne gjume...!
Arberia matan detit, ne na kujton
Se ne te huaj jemi ne kete dhe
Eh` sa vjet shkuan, e zemra nuk harron
Qe nga Turku mbetem pa memedhe...!
Hakmarrja na jep shprese e na ndriēon
Seē po fryne ere e akullt me za
Seē ka qene Arbereshi sot po harron
E si vjen turp aspak te rri e te fle...!

Prishtinasja_
29-10-05, 09:38
MALL

Ismail Kadare

Ca pika shiu rane mbi qelq.
Per ty une befas ndjeva mall.
Jetojme te dy ne nje qytet,
Dhe rralle shihemi sa rralle.

Edhe m'u duk pak e ēuditshme
Si erdh kjo vjeshte, ky mengjes.
Qiejt e ngrysur pa lejleke
Dhe shirat pa ylber ne mes.

Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
Seē m'u kujtua sot per dreq:
"Te zgjuarit jane bashke ne bote,
Kurse te fjeturit jane veē".

Ne ē'enderr kemi rene kaq keq,
Qe dot s'po zgjohemi valle?...
Ca pika shiu rane mbi qelq
Dhe une per ty seē ndjeva mall

Prishtinasja_
29-10-05, 09:39
MALL

Ca pika shiu rane mbi qelq.
Per ty une befas ndjeva mall.
Jetojme te dy ne nje qytet,
Dhe rralle shihemi sa rralle.

Edhe m'u duk pak e ēuditshme
Si erdh kjo vjeshte, ky mengjes.
Qiejt e ngrysur pa lejleke
Dhe shirat pa ylber ne mes.

Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
Seē m'u kujtua sot per dreq:
"Te zgjuarit jane bashke ne bote,
Kurse te fjeturit jane veē".

Ne ē'enderr kemi rene kaq keq,
Qe dot s'po zgjohemi valle?...
Ca pika shiu rane mbi qelq
Dhe une per ty seē ndjeva mall[/quote]

Ismail Kadare

Prishtinasja_
29-10-05, 09:50
Kristal

Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej
si tė harroj une dalėngadal
si vdes tek une kujtimi yt
si vdesin flokėt dhe gjithēka.

Tani kėrkoj poshtė e lartė
njė vend ku ty tė tė lėshoj
nje strofė a notė, a njė brilant
ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.

Nė s'tė pranoftė asnjė varr
asnjė mermer, a morg kristal
mos duhet vallė prapė tė tė mbart
gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.

Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh
do gjej njė fushė a njė lulnajė
ku butėsisht porsi polen
gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.

Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine as ne askush
harim ish ky a s'ish harim.

Ismail Kadare

Prishtinasja_
29-10-05, 09:51
Eshte cudi kur je femer

Mua tani me vjen per te qare.Me duket sikur
shkarkesa yjesh me jane grumbulluar te syte.
Dot nuk duroj,
ndersa cengelat e nervave nderas terhiqen
kundrejt njeri-tjetrit.
Kangur me foshnjen ne xhep
duket figura ime se largu
ketu ne bregdet.
Me vjen per te qare.Jam bere barre.
Me siguri molusqet e buta tani
levizin kapaket e forte brenda ujit
dhe kandilet e kuq
kushedi c'udhetim te mahnitshem
kane marre
Eshte cudi kur je femer...
E keni pare natyren kur tmerrohet,fryn
e shkaterron!
Kur si perbindesh shkriferon germadhat
e mohimit...
Pastaj, kur pastaj, e lehte dhe e trandur,
me syte e medhenj plot hije
pret nje vazhdim, nje lindje femije
buze detit ku i vjen per te qare, per te qare,
ngaqe se si eshte, eshte me barre.
Ne ato ore te dites kur molusqet e buta
hapin kapaket e forte brenda ujit
dhe kandilet e kuq
kushedi c'udhetim te mahnitshem kane marre...

Mimoza Ahmeti

Barbaroza
29-10-05, 12:22
Agim Doēi

KOHA E FATIT


Unė kurrė s’ udhėtova me kokėn ulur!
Ndaj s’po e zgjat.
Sa mė trishtojnė njerzit e strukur
Kur thonė s’kam fat!
Kėmbanė e kohės shekujt ka rrudhur.
Herė ditė, herė nat’…

Eja nė rreshtin tim ka vend o njeri
Tė fal gjithshka!
Nė arradhėn time do gjesh dashuri
me bollėk, se ka!

Nėse mė pyesni sinqerisht se sa
vlen koha!
Mbaj mend qė kurr shpinėn se krrusa
tė them: - u lodha!

1 vit i humbur…pyesni studentat
se mund t’ua thonė.
1 muaj mangut, pyesni nėnat
qė janė lehonė!

1 javė e ikur pa dalė nė dritė
njė e pėrjavshme…
vlen sa 1 ditė qė rrin tue pritė
buzė e njė vashe…

dhe 1 minut paska shumė vlerė
qė tė trishton.
kur mbetesh qyq si asnjėherė
se humbe tren apo avion…

Dhe 1 sekond` merr aq kuptim
pėr fatin tonė.
Nė njė sekond shmang fakeqesin
dhe mbijeton.

Pėr 1 tė qindtėn e njė sekondės
S’ke fat me dalė i pari.
Se humb njė shans pėrpara Botės
humb njė Medalje Ari !

Ndaj kape kohėn dhe shko pėrpara
1 jetė ke, dhe nuk ke tri...
Se koha zgjon miljona zemra
Se koha ėsht’ liri!

Barbaroza
29-10-05, 12:25
Agim Doēi
KU TA GJE UNĖ ERĖN TANDE!?…

Ehu !…Pyetje ishte kjo pėr tė bėrė.
apo tė gjithė kėrkojnė nga dashuria ?..
Ahere thashė : - do bėj njė pyetje jo si tė tėrė !
Njė pyetje « bombė », nga ato qė bėn mėnēurija.

« Ku t’a gjej unė erėn tėnde !?…. »
dhe si shuplakė, pyetja nė vesh mė flakėroj.
Kėto janė intervista! – mendova, - qė dalin prej zėmre…
Tani forca, pėrgjigju!… se koha kaloj!

E vura gishtin tek plaga e sapohapur
Arrnuar me fasho psherėtime dhe malli
E prekja pa mėshirė plagėn e pėrgjakur
Qė pėrgjigja tė dilte e sinqertė…e jo nga halli.

Kėrkoja tė nuhasja erėn time vetiake
dhe aty brenda shpirtit pėrgjigjen tė mirrja…
ēudi…pėrpjekjet e mija dėshtake
nga thellėsitė e shpirtit erėn tėnde nxirrja!

Pėrse mė bėn pyetje ti zogu i pranverės
Qė strukesh pranė meje e lumtur!?
S’e ndjen erėn time qė rri prapa derės
dhe pret e rrėnqethur njė fjalė, pėr t’u futur?!

Rrėmo plagėt e tua qė kullojnė dashuri
Pastaj vur melhemin e mallit tė pėrzhitur!…
Dhe pyetmė e dashur, pyetmė pėrsėri:
- ku t’a gjej erėn tėnde, nga largėsija…grisur!

Tani prit pėrgjigjen, se mė duket e gjeta!
Kėrko erėn time, tek endrrat e tua!
Tė fal tė gjitha netėt qė askurrė nuk i fjeta!
Se erėn e pėrbashkėt e ke tek fjalėt TĖ DUA!

Barbaroza
03-11-05, 17:00
KRENARI SHQIPTARI

Nuk te perulem, as te leshoj udhe!
Pse jam i vorfen,pa fajin tim, jam burre!
Nuk te leshoj udhe, anise pjelle e nji bareshe!
Nuk te nenshtrohem,sikur te jesh bir i cdo mbretneshe!
Ti mund te kesh lindur ne djepin me ar,
i mbeshtjellun me mendafsh te bute e te papare;
ushqye me musht luleshqerrash e me mjalte,
pasanikja te kete mbeshtjelle me brez te arte.
Po une jam me i madh se ne kasolle vorfnie,
me buke, krype e fjale fisnikie
e ruejta, e mbrojta, u gjakosa per kete toke,
nder motet ma te veshtira pushken pata shok.
Ne lahuten time do gjesh historine,
te lashte sa rruzulli per mua,per Shqiperine!
Me ka linde shqiptarja e ashper,e forte,
midis dhenve dhe krismave, mbi shkambin e ftofte,
Me ka mbeshtjelle me shallin e leshte e te ngrohte,
peshtjellakun ma te mire qe s'asht pa ne bote!
Lidhun me ka me sixhim, loze manaferre.
Nuk me ka perkedhelun, por ushqye me tamel dele!
Dhe per kete jam betue:
Askujt udhen s'kam per t'ia leshue!


Kjo poeme eshte marre nga romani
"OSO KUKA" shkruar nga shkrimtari i shquar Sulejman Krasniqi.
Gjithashtu,kjo ndodhet ne koleksionin e dr. Gerhard Geseman ,,Heroische Lebensform zu Literatur und weskunde Ballkanische Patriarchalitet,,-Munchen- 1979

Barbaroza
07-11-05, 21:44
Fytyra ėngjullore

Kisha lidhur njė shall
Si Ibrahim Rugova
Tė mos ma shohin
Fytin e enjtur
Nga bėrtimat
Tė mos i shohin
Gjurmėt
Nga kafshimet
E gjarpėrinjve
Dhe vrragėt
E tė dy duarve
Qė deshėn tė mė furin
Kisha lidhur njė shall
Me ngjyra folklorike
Qė i pėrshtaten
Fytyrės sime ėngjullore
Plot trauma!


Neriman Kamberi

Barbaroza
08-11-05, 16:03
PARADOKS

Kur fola, mė thanė: hesht!
Kur heshta, mė thanė: fol!
Folehesht, heshtefol jeta ime.

RRUGĖT

Rrugėt nuk maten me mila.
Rrugėt nuk maten me kilometra.
Rrugėt i mat zemra.


Agim Vinca

Barbaroza
12-11-05, 10:59
DIN MEHMETI

NATA E POETĖVE

Kur heshtja mbulon ēdo gjė
Kur tė gjithė flenė
Zgjohen poetėt
Pėr t’u djegur nėpėr vargje

Ata ia shtrydhin
Gjakun e keq mendimit

Shpirti i tyne shesh betejash

Nga temperatura e fjalėve
Vdesin ngadalė pa klithma

Barbaroza
29-11-05, 11:55
KUR NJE MENGJES

Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
Mbi xhaketen time do te kene rene petale
Nga lulet e kumbulles se vjeter,
Nga lulet e thanes se tharet.

Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
Une do te them emrin tend ne xhame
Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
"Ti cele heret, moj bajame!"

Do vershellej ngadale-ngadale
E s'do prish gjumin tend te bukur.
Do bien mbi mua petale
E do ulet ne sup nje flutur...

E, kur syte te hapesh, do te shohesh
Romantikun e perjetshem ne xhame
Dhe kengen e dashur do njohesh:
"Ti cele heret, moj bajame!"


Dritėro Agolli

Barbaroza
05-12-05, 16:59
Poezi nga Drita Ēomo

Skifteri I XH. Suiftit ( Per diktatorin)

Ai nuk lindi shqiponje,
Nuk enderron per qiej te kalter
Ai ka nje sqep te stermadh, te llahtarshem
Dhe me te kerkon te shqyeje te ardhmen

Brezat qe vine, do ta quajne Don Kishot
po s'do qeshin me te si me Don Kishotin
Prej tij neveri do t'ju vije dhe ndot...
Po c'them keshtu? Ata as do ta njohin!

Ata do jene shume te paster per ta njohur ate
Emri i tij se bashku me kufomen do varroset
Pastaj ne shi, mbi varr, nje rrufe do bjere
Sepse dheu s'do doje t'ia trese kockat.

Shi

Shiu perplasi mbi xhama trishtimin
Shiu perplasi ne xhama merzine
Shiu i lagu te gjitha mendimet
Per ditet qe iken dhe ato qe do vijne

Mendime te lagura...si te jetosh
Ne kete qullje te pergjithshem idesh
Kur nuk gjen asgje te askush qe ta cmosh
Kur nga brenda qan dhe gjithkujt i qesh

C'mund te besh tjeter veē te qeshesh me zor
Ne kete turp te dhimbshem dhe pa fund
Te gjithe fjalet te bukura te thone
Po askush nuk ngurron te beje c'te munde

Fjale te bukura...Sa hipokrite,
Njerezit dhe vetes i flasin bukur
Njesoj ne dashuri, ne politike
Te gjitha i mbehstjellin me lluster.

Barbaroza
07-12-05, 20:24
Femijeri

Kur ti me pyete:
"Sa me do?"
Une hapa krahet e mi
E ata u bene qiell.
Dhe zeri im i njome, prej femije
Te kendoi ty:
"Sa qielli!"
Kenga e kalldremeve

"E kane vuajtur dashurine!"
Thane per ne te dy.
Se ne bridhnim kalldremeve zbathur.
Se ne i kishim kembet gjak.
Se ne i kishim syte lot.
Se ne luanim dhe rrezoheshim.
Putheshim,
Por s'dinim.
Duheshim,
Por s'kuptonim.
Se ne ishim gjak.
Se ne ishim lot.
Se ne ishim puthje.
Dhe ne ishim dashuri!
"E kane vuajtur dashurine!"
Kenduan per ne te dy.
Dhe ne s'e dinim melodine...


Anonim

Barbaroza
20-12-05, 19:36
Eshtrat pa mish, pa ato sytė e zinj


- kėnga e vdekjes

T'i preksha flokėt e zėna ndėr shami
Sikur dinjitetin tėnd
Ta preksha gishtin e zaptuar nėn unazė
Sikur pėrmallimin tėnd

Jemi sikur dy gurgullima uji lumenjsh
Jemi sikur dy moēale tė turbulluara
Jemi sikur dy pellgje qė s'mbushin kupėn
Jemi sikur dy oqeane tė pėrkripura

dy diej tė harxhuar: Kam ethe shpirt
Nata ėshtė mė e errėt se e ftohtė
Ti ke ndjenjė mėrzie si pagjumėsia
Po kallen sytė mbi eshtra fantazmash

Jemi sikur dy largėsi tė paarritshme
Jemi sikur dy gjithėsi qė s'preken
Jemi sikur dy alienė tė pamarrur vesh
Jemi sikur dy anije qė lundrojnė nė fiksion

dy yje tė zvetnuara: Pse s'mė shan loēkė
M’i thyej ndjenjat e krenarisė
E bėma njė dush tė ftohtė
Se fati ėshtė mė i vogėl se unė

Jemi si dy zota qė s'kanė ēfarė tė krijojnė
Jemi si dy molla tė kuqe qė i ka zėnė vjeshta
Jemi si dy shira tė qetė qė vijnė vonė pas stuhisė
Jemi si dy fije bari tė brishta qė i ka shkelur kėmba

Krimb e pluhur jam e je
Pa ti dhe pa mua dheu ėshtė i rėndė
Kufomat i kemi tė hijshme
Eshtrat pa mish, pa ato sy tė zi


Mentor Haliti

Barbaroza
20-12-05, 19:40
KUR VALVITET FLAMURIKur valvitet flamuri

hedhin valle tė gjithė dėshmorėt

me gėzim tė mallėngjyer nėnat qeshin

vajzat mėkojnė dashurinė e fortė si guri,

kur valvitet flamuri

petkun e luftėtarit burrat veshin

nuset lidhin shaminė e kuqe nė kokė

fėmijėve sytė u xixillojnė

nėn hijen e ti djemtė matin burrėrinė
EDHE NJĖ HERĖ


Faleminderit, nėnė,

mė rrite tė fortė pėrballė sė vėrtetės

nėnė, faleminderit!Ti ishe madhėshtia qė mė bėri burrė

mė mėsove tė tėharr

gramin e jetės qė ndėrgjegjėn tė mos ma zėrė,nėnė, faleminderit!Dhe unė nė piedestal

tė vura mė tė fortin gur

njė copė tė zemrės.


Agim Gjakova

Barbaroza
23-12-05, 12:30
ADOLESHENCE
Qershia zu po dridhej,
ne ne dy dege te saj,
nuk donim qe te zbrisnim,
pa bere...ah...nje faj!

Afronte deget era,
po s'di kush i largonte,
nje faj kerkoja une,
nje faj ajo kerkonte!

Te dy s'i kishim mbushur,
pesembedhjete ende,
atje maje qershise,
nje faj sa na pelqente!

Sec ish nje trill ky i yni,
a ndoshta marrezi,
po sa afronim buzet...
ah..era perseri...

Shejtanka ere prape,
deget na i largonte,
derisa u lodh qershia,
me nuk mundi te duronte!

U thyen deget tona,
dhe rrame ne pastaj,
pa mundur dot te benim,
ate..te emblin faj...

S.Rusi

Domira
23-12-05, 15:34
O Barbaroza sa poezi e lezetshme kjo :D

doGzona
24-12-05, 17:36
Nėn Flamujt e Melankonisė

Nė vendin tonė
kudo valojnė
flamujt e njė melankolie tė trishtueshme...
...dhe askush s'mund tė thotė
se kėtu rron
njė popull qė ndėrton
diēka tė re.

Aty kėtu nė hijet
e flamujve
mund tė shifet njė mund,
njė pėrpjekje e madhe
pėrmbi vdekje
pėr tė pjellė diēka tė madhe,
pėr tė qitė nė dritė njė xhind!


Por, (o ironi)
nga ajo pėrpjekje
lind vetėm njė mi.
Dhe kėshtu kjo komedi
na plas dellin e gazit,
nsa prej marazit
pėlcasim.
Nė prakun e ēdo banese
ku ka ndoj shenj jetese
valon nga njė flamur
melankolie tė trishtueshme.


Millosh Gjergj Nikolla-Migjeni

Barbaroza
25-12-05, 11:37
ADOLESHENCE
Qershia zu po dridhej,
ne ne dy dege te saj,
nuk donim qe te zbrisnim,
pa bere...ah...nje faj!

Afronte deget era,
po s'di kush i largonte,
nje faj kerkoja une,
nje faj ajo kerkonte!

Te dy s'i kishim mbushur,
pesembedhjete ende,
atje maje qershise,
nje faj sa na pelqente!

Sec ish nje trill ky i yni,
a ndoshta marrezi,
po sa afronim buzet...
ah..era perseri...

Shejtanka ere prape,
deget na i largonte,
derisa u lodh qershia,
me nuk mundi te duronte!

U thyen deget tona,
dhe rrame ne pastaj,
pa mundur dot te benim,
ate..te emblin faj...

S.Rusi

Barbaroza
25-12-05, 11:38
O Barbaroza sa poezi e lezetshme kjo :D

Po Domira,edhe mua me pelqeu shume,ndaj e postova dhe e vura serish edhe ne kete faqen tjeter! :)

Zabeli i bacės Brahim
29-12-05, 20:52
[b]Fahredin Gunga

1.
E, njė dhembje e zezė, korb e zezė,
dritėn e syrit me terre e therr
pėr ēdo muzg tė natėsuar, e ēdo mėngjes
nga njė lėvomė tė shkallosur bjerr,

nė pėrmes tė ballit e mu mbi sy:
edhe vrerit edhe furtunės i ngjet
nuk di prej ku e nga m'ėshtė rry'
mbi kokėn time tė llavosur vjet e vjet,

e, mot pas moti, e vjet mbi vjet
gėrryen nėn rrashtė e nė rrashtė gėrthet

njė dhembje e zezė, njė dhembje mortore
qė nga palcė, brenda brinjve, ia nis
tė m'i djegė me morte shortet mizore
e mė grish nėn rrashtė, e mė gris,

e, mė grish nėn rrashtė, e mė gris
me mllef tė ashtėruar, mėri tė lashtė —[b]

Barbaroza
30-12-05, 12:47
DON ZHUANI MODERN
Mjaft mė, boll tė kam duruar tėrė kėta vjet!
Vallė si nuk e kuptove se unė s'tė desha?!
Gjithēka qe vetėm njė lojė e ndyrė.
Ku viktima e saj ishe ti, me naivitetin tėnd.

Femijėt merri, s'i dua ato krijesa fatkeqe!
Nėse tė pyesin pėr mua, u thuaj se s'tė kujtohem.
Harroje ditėn kur me mua bashkė u njohe!
Dhe mos m'u pergjero! S'mė prekin aspak lotėt!

Njoha njė vajzė tjetėr mė tė bukur se ty,
E me tė njėlloj si me ty do tė formoj familje.
Dhe kur tė mos ketė mė shije nektari, trup i saj,
Do ta flak, pa u menduar pėr herė tė dytė.

Unė jam abuzuesi i dashurisė nė vatrėn familjare,
Krimineli qė kėnaqet duke kryer gjėra mėkatare.
Jam njė endacak qė i prish tjetrit lumturinė.
Shkatėrrimtari i rinisė tėnde, pra, mos mė harro!
***
Kini me shumė respekt pėr tė,
A se shikoni se si ėshtė katandisur?
Vallė, si nuk e keni kuptuar akoma,
Qė ai ėshtė njė viktimė dashurie?!


Sokol Dollani

doGzona
01-01-06, 02:23
GJYKIMI
Do tė vijnė mbas nesh fėmijėt tanė e fėmijėt
e fėmijėve tanė
dhe ata do tė flasin pėr ne, ata do tė gjykojnė
pėr ne-
(Breznitė veprat i gjykojn .. -ka thanė nji njeri i
madh!)-
dhe nuk do t’na dėnojn, e dij, pėr belbėzimet
tona, shtėrzimet’
pėr gabimet-t’vogla e t’mėdha-pėr tė
mbėrrimet tona...
Pse-kush ka faj qė prindet s’na lanė gadi kurrgja
-pos vorreve dhe padijes;
kush ka faj qė aq kohė-errėsija dhe vetmija-
si mrazet e pranverės kanė mbyt filizat mu nė farė?!


Do tė vijnė mbas nesh fėmijėt tanė e fėmijėt e fėmijėve
tanė-breznitė,
dhe ata do tė dijnė pėr ne, se ne jemi pjella e Ditės
sė Re-dhe plot diell e dashni;
do tė dijnė pėr ne, e dij, dhe do t’ua kallxojnė me
binduni fėmive tė vetė
si kemi ngallnjye, nga hini dhe vjetėrsia,qytete t’reja,
fabrika dhe katunde...
si kemi shkrue kangė, si kemi thurė tregime-
tue belbzue ebecenė dhe gjuhėn vetė...
(Dhe, ani, qė tė gjithė jemi marrė me ēd! o gja, si me
qenė mjeshtra ēollakė,
me pak dije po me shumė e shum vullnet...)

Esad Mekuli

Zabeli i bacės Brahim
01-01-06, 12:51
NERMIN VLORA FALASKI

Koha kalon vjedhurazi natėn.
Mendimi: gjuhė qė syt shohin.
Zgjedhja, shkak qė Iidh.
Ngrihen, krijesa shėmbėlltyrash, nga njė cak hijeje.
Shushurijnė shėmbėlltyra tė hajthme nė tė natės
ēqetėsi.

Oh! Ėndėrr: hije e pafund e sė vėrtetės,
ti me dhunė shtrembėronjėse , shkėpute
me lidhjet

e logjikės.
O rob i sosjes dhe i pasosjes,
ty njė gjetiu t'ėshtė e ndaluar.
O njeri qė barrė tė rėndė mban,
tempull i qenies sate mbi tokė,
ti ekziston, shpesh, nė sajė tė ngadhnjimit
tė tempullit

qė barrė mbetet deri nė tė ngjitjes ditė.
.
.
.
O Ėndėrr,
hije e pafund e sė vėrtetės,
nxitim lirik i cliruar.
fkutron nė pamjen e poetit tė Unė-it
dhe na propozon tė tashMe tė domosdoshme
nė pėrmasėn tėnde tė pakufishme.

Barbaroza
01-01-06, 17:47
Liri - ēfarė ere ke?Tridhjetė e gjashtė vjet dėshiroj tė tė marr erė
Tė kėrkova,e di tė kėrkova-gjithkund
Nuk tė gjej dot askund
Bile njė shenjė tmė kishe lėnė-ndokund
Zemra do tmė trokiste-normal
Evropa ėshtė plakur-gjithnjė plaket
Por shpresoj-do tė gjej
Do tė kėrkoj-nuk ndalem
Do tė gjej edhepse-Evropa plaket
Nga xhelozia smė lejon tė tė mar erė-edhe unė
Vallė!Je nė Amerikė?-Ėshtė e re Amerika
Do tė vij atjetė tė marr-njė ēikė me vete
Pajtohesh?
Pyete Amerikėn,tė lėshon-njė copkėl nga ti?
Le ta dish-po tė mora erė
Stė lėshoj-pėr jetė e mot
Sepse shumė tė dua-LIRI


Nyon,1998
Alistar Ramadani

Zabeli i bacės Brahim
01-01-06, 20:01
RUMI

Hardhia e eger

Jam nje hardhi e eger, te tille e pata fatin
Ti bemu panje e bardhe, qe te te vij rreth shtatit!

Jam dredhez shermasheku, ti bemu pishe e bukur
Te kem se ku te qepem, mos ndehem neper pluhur!

Jam fluturak i drojtur, ti bemu e forte flater
Te kridhem ne hapesirat e qiellit tend te kalter!

Jam nje dori i lodhur, ti bemu shpore e ēpome
Tek ti, nga largesirat, revan te vij gjithmone!

Jam nje vulla i shkrifet, ti trendafil harlisu
Ne gjoksin tim, qe vlagen te mos ma thithin krisjet!

Jam mugetira e lindjes, ti dil qe nga humnerat
E mjegullat shperndami, si dielli, perngahera!

Jam nata e pahene, oh, vello yjesh pa numer
ti bemu, te mos trembem e te marr fryme i lumtur!
....
perkthyer nga Jorgo Bllaci

Barbaroza
01-01-06, 20:11
Nė front nuk shkove turistkushtuar Dėshmorėve, qė shkuan nga diaspora tė luftojnė pėr lirinė e Kosovės

Ti, Luftėtar i lirisė
Nė shtratin e flakės sė maleve
Nuk shkove pėr t'u shtrirė nė pushime verore
mbi trupat e femrave tė masakruara
nuk shkove tė dehesh nė aventura
Mbi kufomat e njoma tė fėmijėve
nuk shkove tė mbash konferenca pacifiste
Mbi varret e njėmijta tė Kosovės
nuk shkove tė tallesh me fjalėn Pavarėsi
Nuk shkove as t'u thuash bedeneve tė Adem Jasharit
Dorėzo armėt!

Ti, Luftėtar i lirisė
Nuk rroke armėt nė duar
Ta shesėsh atdheun nė tregjet ndėrkombėtare dhe tė Serbisė
As tė bėsh marrėveshje me xhelatin si t'i vrasėsh kryengritėsit nė male
As nuk shkove tė luash me Predikuesin e Paqes
Lojėn e opcioneve nė tavolinėn e tė Premteve!

Ti, Luftėtar i lirisė
Nė Frontin e Luftės nuk shkove si turist
Ti, hyre nė gjiun e tokės ushtar i popullit
Me shpirtin e fitores sė madhe tė UĒK
Me betimin e flamurit dhe tė pushkės
E puthe tokėn e dashur dhe tė kallur tė Kosovės
I shpalose letėrnjoftimin e luftėtarit tė vuajtur tė burgjeve
Dhe i fole bjeshkės, gurit e plisit tė bardhė:
I sati Dėshmor jam unė, qė po flej nė shtratin e maleve!

Shkruaj pėr mua Kosovė, kur unė udhėtoj tek Dielli
Shkruaj, se unė, nuk jam i paidentifikuari i Kosovės
Unė kam emėr, mbiemėr, emblemėn e lindjes
Kam varrin tek dera e shtėpisė nė prehrin e nėnės

Shkruani pėr mua ju troje tė mia tė gjitha bashkė:
Nė atdhe u ktheva tė luftoj kundėr robėrisė
Nė Frontin e Luftės nuk erdha turist
Erdha si Skėnderbeu tek populli
Kosovės t'a sjellė lirinė

Vdekjes Tėnde nuk i besoj Dėshmor
Se Lufta pėr Ēlirim
Legjitim njeh vetėm trimin
Vdekja pėr Atdhe nuk e njeh vdekjen
Vdekjes Tėnde nuk i besoj...
--------------------------------------------------------------------------------

Luzern, 8 nėntor 1998 Teuta Zymberi

Zabeli i bacės Brahim
02-01-06, 00:33
BODLER

Nje kalimtareje...

Rruga rreth e rrotull zjente e zhurmonte.
Veshur ne te zeza ne dhimbje madheshtore,
nje grua shkoi duke tundur plot salltanet,
kindet e dantellat e fustanit te saj te gjate

Po pija ne mejhane i perhumbur, tape e ekstravagant
kur ajo kaloi para meje, me kembe prej statuje e fisnike
si shqiponje. E, thelle ne syte e saj, qiell gri ku lind urugani,
pashe embelsine qe magjeps e epshin qe vret...

Ish nje vetetime verbuese e pastaj u be... nate!
O bukuri kalimtare qe me bere te fluturoj me krahe,
valle, s'do te shoh me, ne kete jete a ne eternitet?

Ajo iku e humbi mes turmes! S'do t'a shihja kurre!
Nuk dija ku vinte e as ajo s'dinte ku shkoja une.
Por, oh, qeshe i bindur! Po, qeshe i sigurte!
Ajo do ish gruaja qe do te kisha dashuruar...

Barbaroza
05-01-06, 18:38
Nė parkun qė mbuluan fletėt

Nė parkun q'ė mbuluan fletėt
Tė dy ne ecim qetėsisht,
Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
Qilim tė verdhė natyrisht.


Dhe ndoshta si njė ėndėrr e zbehtė
Ju fanit njė muzg i vonė
Ky park q'ė kan' mbuluar fletėt
Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.


Nga vagabondėt me cigare
Ti mos u tremb e dashur kot
Imazhin tėnd as dinosaurėt
Shekuj mė parė s'e shtypėn dot.


Qė ti tė vije kaq e bukur
Me kėta flokė, me kėtė hap
Toka tė egrėn klimė e zbuti
Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.


Dhe s'kish se si tė ndodhte ndryshe
Tė ndodhte ndryshe s'kish se si.
U desh tė zhdukeshin pėrbindshat
Qė te kjo botė tė vije ti...

Ismail Kadare

Zabeli i bacės Brahim
05-01-06, 23:56
PRANVERĖ, LOĒKA IME...

Pranverė, loēka ime e ndritur
Hiqma plafin e bardhė
Se frikėn ia kam imazhit tė qefinit.
E dua Janis Ricosin
Por megjithatė vdekjes i besoj
Qė atėherė kur kam mbetur
Pa Nėnėn, pa Lirinė, pa Hatėn.
Pranverė shtroma plafin e blertė
Tė shtrihem gjerė e gjatė mbi tė
Tė marr frymė lirisht
Tė jetoj si njeri nė tokėn time
Tė jem ai qė jam
Se unėjam ai qė e do natyrėn
Me gjithė pjellorinė e saj,
Qė e do Nėnėn e vdekur
Dhe varrin e saj tė thjeshtė
Pa kurora me luleplastike,
Qė e do Lirinė e plagosur
Tė dhunuar e tė lodhur,
Qė e do Hatėn tė tėrėn
Dhe buzėqeshjen e saj tė' fundit
Pranverė, mė ndihmo
Se dua tė jetoj si Merxhan
Ashtu siē tė dua ty si pranverė
Tė butė, tė blertė, burimore...
Pranverė, loēka ime e ndritur!

Merxhan Avdyli

Lonora
06-01-06, 01:44
Lodra e dashurisė


Kėrkova
Lumturinė,
Gjer mė sot,
Gjith mė tė kot.

Shijova
Cupėrinė,
Njė mot.
Me shpirtin plot.

Kullova
Djalėrinė
Me lot,
Qė s’thahen dot.

Kuptova
Dashurinė
Qė lot –
Kur shemb! o Zot!

Lasgush Poradeci

Psikologu
06-01-06, 20:57
Fjetja e qetė

Kjo natė kaq e qetė
asgjė askund nuk ndegjohet
nė shtepi flejnė njerzit pa frikė
pa pasur asnjė dert
pėr bukė , as pėr dru
flejnė njerzit e qetė ketu.

Asnjė se gjenė tė zgjuar
duke menduar, duke kjametuar koken
s“din cka ėshtė roberia
s“din kur sė ftohti qan femija
pa ndjenja , pa paramendime
tė lirė , askush pa i robėru
flejnė njerėzit e qetė ketu.

Nxensat shkojnė nė shkollė
Tė ngopur me gjithė tė mirat,
nga tė nxetit djersiten,
pėr asgjė nuk merziten,
shkon dita tuj ladru
flejnė fėmijet e qetė ketu.

Nuk zgjohen naten fėmijet kėtu
nuk ju dhemb barku nga urija
ka ngren ka pi sa pėr njė javė,
e njejta gjellė s“i pėlqen pėrsėri
don tė tjetren me shije plot,
ketu s“ mendojnė fėmija as tė rriturit
vallė ndonjė fėmijė shqiptar, apo ndonjė burrė,
s“kan ngrenė bukė sot
s“ka shti nėna asgjė nė furrė.

Bora ka mbuluar tėrė token
banesa ėshtė e nxehtė me modesti
nuk mendon askush mė gjatė
mos qan ndoj fėmijė sot
apo fėrkon kėmbė e dorė
Ju keni cdo gjė
e ata s“kanė as dru nė oborr.

S“mund tė pjeket buka, kur dru nuk ka
a mendon kush, se dikush sot ka kja
a mendoni fare se fėmija sonte nuk kan fjet
kanė qajt sė ftofi dhe nga urija
Sot s“kan fjetur nė KOsovė
tė qetė fare jo fėmija.

Kristė Gjinaj

Nga vepra;

Plaget e nenes 1995

Zana_ch
06-01-06, 22:56
Cubat

Ndihmņ, Zot, si m’kč ndihmue!
Pesėqind vjet kishin kalue
Ēėse tė buk'rėn ketė Shqipni
Turku e mbate nė robnģ,
krejt tu' e lą t' mjerėn nė gjak, 5
frymėn tue ia xanun njak,
e as tu' e lanė, jo, dritė me pą:
kurr tė keqen pa ia dą:
rrihe e mos e lčn me kją:
me iu dhimbtė, po, minit n' murė, 10
me iu dhimbtė gjarpnit nėn gurė!
Veē si 'i dčm, vu n' lavėr spari,
qi, ka' e vret zgjedha e kulari
kah nuk bąn m'e thekė strumb'llari,
s'ndigjon me tėrhjekun m'pluer: 15
e tue dhanė kryq e terthuer,
tu' i dhanė bulkut shum mėrzģ,
me u vu s' ryset pėr hullģ
e as me shoq ai pendė me shkue:
kėshtu Shqiptarėt, tė cilt mėsue 20
s'i'n me ndejė rob nėn zgjedhė t'huej,
pagė e t'dheta me i lą kujė:
por tė lirė me shkue ata motin,
veē mbi vedi tue njohtė Zotin,
e as kurrkujė n' kėto troje t' veta 25
mos me i bą kurr tungjatjeta,
n'braz me Turk kurr nuk kanė rą
e as kurr pushkėn s' ia kanė dą;
por t'janė grģ me tč e t'janė vrą,
si me kenė tu' u vrą me Shkją 30
E prandej si pat fillue
Turkut Ora m' iu ligėshtue,
e nisė pat m' iu thy' atij hovi,
m' qafė pėrditė tu' i mbetė Moskovi:
e ato fiset e Ballkanit, 35
zunė me i dalė dore Sulltanit,
nisė Shqiptarėt kanė me u mendue,
si Shqipninė me e skapullue
zgjedhet t' Turkut : qi si motit
n' ato kohėt e Gjergj Kastriotit, 40
krejtė e lirė kjo t'ishte, e askujė
n'daē t'jetė Krajl a Mbret i huej,
me i bą kurr mą tungjatjeta,
kurr me i lą mą pagė e t'dheta:
edhe Flamuri i Shqipnisė, 45
si fletė Engj'lli t'Perendisė,
si ajo flaka e rr'fesė zhgjetare,
me u suvalė prap n'tokė shqiptare.
Kur qe ai Knjazi i Malit t'Zi,
Knjaz Nikolla, 'i gėrxhelģ: 50
gėrxhelģ, por belaēģ:
na dyndė top, na dyndė ushtrģ
edhe del e bjen n'Shqipnģ,
pėr me shtrue kėto bjeshkė e vėrrģ,
shka merr Drinin pėr s'tė gjatit 55
der' n' Kalą tė Rozafatit,
ku ai me ngulė do' «trobojnicėn»,
do' m' ia vu Shkodrės «kapicėn»:
me bą Shkodrėn Karadak,
mbasi 'i herė ta kisht' lą n'gjak! 60
Ka ndejė Turku e kėqyrė haru,
pika-pika lotėt tu'i shkue,
kah s'ka Shkjaut si me i qindrue;
se Moskovi e ka rrethue:
ka Stambollėn muhasere! 65
Bąjnė shtatė Krajlat muzhavere
Shoq me shoq, tue shartue zģ
-si ata e zeza m'i pastė mb'lue!-
pėr tė buk'rėn kėtė Shqipnģ,
si m'ia lėshue n'dorė Malit t'Zģ. 70
M'kambė Shqiptarėt atėherė t'janė ēue.
Sa mirė n'armė na janė shtėrngue!
T'fortė kanė lidhė nji besė tė Zotit,
si tė Parėt ua lidhshin motit
n'ato kohė t'Gjergj Kastriotit: 75
me 'i kambė mbathė e tjetrėn zdathė


Gjergj Fishta --- nga Lahuta e malsis

Lonora
07-01-06, 01:17
Enderr e prere


Mos vdis, se pas shirave aren e mbushi bari,
Ka rene ne ullishte mize e ullirit.
Hardhia duhet sperkatur shpejt me gurkali
Dhe ende s\'ka dale nga plisi kercelli i misrit
Ne enderronim te benim nje anije,
Kurkush s\'e mendonte me c\'dru do ta ngrinim,
Kishim ndermend ta ndertonim me dege hardhie
Dhe vela ti vinim.
Bodrumet e saj t\'i mbushnim me poce me vere
Dhe te lundronim ne ishujt e Havajes;
Ta pinim veren me vajzat e ishujve ne Belvedere,
Zezaku te bente fresk me fleten e palmes.

Mos vdis se kalit i ra ne vrapim nje patkua
Dhe nisi ta ngreje nga dhimbja kemben e pare;
Kerkojme patkonj e s\'na jep njeri hua,
S\'e gjejme as nallbanin e marre.
Ne enderronim te shkonim ne hipodrome,
ne vende te lumtura ku munden me kuaj,
Tani dhe kali calon e s\'na ha as barin e njome;
me sy si gota na sheh si te huaj...

Mos vdis, se dielli ne oborr e ka shtruar sofren e madhe
Dhe presim te vijne vajzat te gjitha,
Te gjitha ato qe ti u thoshje \"sorkadheve\",
Kur grisnin fustanet ne driza.

Mos vdis ne dhomen e heshtur i shtrire
Eshte turp kaq shpejt te rrish e te vdesesh!
Ne enderronim nje vdekje me te mire:
Duke vdekur, fytyrat tona ti shihnim ne piken e veses.

Dritero Agolli

Zabeli i bacės Brahim
07-01-06, 20:59
JETĖ E LIRĖ

Ēdo sekondė e jetės sonė
Le tė rrjedhė nė odat e ndėrgjegjes sime
Le tė rrjedhė
Ēdo grimcė historike
Procesi i krijimit tė Kozmosit
Buzėqeshja
Shtėrzimi
Dashuria...
Le tė rrjedhė
Hapi pagan dhe modern
Zbulimi epokal i rrotės
Sopatės
Krijimi i tė gjitha poezive
Shkatėrrimi i Atlantidės
Rrita e bimės...
Nė odat e ndėrgjegjes sime
Le tė rrjedhė ēdo grimcė atomike e jetės sonė!
Kur tė vdes
Mos ta ndiej veten tė huaj
Nė gjirin e tokės...

BAJRAM KOSUMI
1988

Barbaroza
13-01-06, 12:16
Ismail Kadare


Koha e pamjaftueshme


S'kam kohė tė harroj shumė gjėra
Qė nga mendja ti nxjerr pėrjetė.
Pėr tragjikėt e vjetėr e shkrepėtimat
Do t'mė duhen sė paku dy vjet.

Dhe ndoshta po aq pėr Danten,
Pėr frėngjishten tok me plazhet po aq,
Ndoshta gratė do tė jem duke fshirė
Kur muzgu do tė afrohet ndėrkaq.

Si udhėtari me peshė tė tepėrt
Para avionit qė niset pas pak
I ngarkuar rėndshėm ende
Do t'afrohem tek varri humbak.

Nga supet si ta heq kėtė barrė?
Ku ta hedh kėte peshė, si?
Me tė s'mund tė zbres atje poshtė
Por as lart dot s'e lė kurrsesi.

I menduar gjer nė ēast tė fundit
Nga mosthėnia, nga pengu tragjik,
Njė shenjė ndoshta tė pakuptueshme
Do t'ju bėj tė gjithėve e do ik.

Barbaroza
13-01-06, 16:58
Parisi, Vendlindja

Do te hyjme ne Paris
gurin tone aty do ta ngulim,
nuk do te na prese Teuta, Genti
nuk do te na prese hordhi e eger romake
nuk do te na prese njeri i gjalle.
Ne Paris do te hyjme
endrrat do ti varim ne krahe te lejlekeve
te nje krua do ti lajme syte , duart lythore
do ti leme netet ballkanike pas shpine
vallet , kenget , baladat , perrallat,
vetem fyellin do ta marrim
ti biem kur te na rroke malli,
kur humbim ne grumbullin e kloshareve,
te hijeve,
te minjve,
deri vone rrugeve te Parisit ne metro marramenthi,
do ti marrim ere ftoit te vendlindjes
per kohet pist do te flasim me gishta ,
nuk do te shkelim asnje mize,
nuk do te trembim asnje zog ,
nuk do te derdhim zjarr , vrer ,
mbi koke te njeriut,
Evropes se pergjumur sdo ti perulemi
as perendive te krisura.
Ma jep besen ,Lum Lumi,
se nuk do ta harrojme vendlindjen.

Zabeli i bacės Brahim
13-01-06, 22:39
POEZIA QĖ DO TĖ DOJA TA SHKRUAJA

Do tė doja tė shkruaja njė vajtim ringjallje
si tė Garsia Lorkė's

Njė filozofi tė thellė proletare si Brehti
Njė poezi tė shkurtėr pėr atdheun, mbetur nė
flokėt e thinjurdhe nė rrudhat e ballit si
Nazim Hikmeti

Njė ep pėr fitoren mbi natyrėn si Homeri
Njė poezi ku mund t'i them lirisė
«e dashura ime» pa frikė
Njė ep tjetėr tragjik pėr jetėn e shkurtėr si
Gilgameshi
Njė poezi ku thuhet: kur tė pushtoja,
ndjeja mė shumė gėzim se tė gjithė grekėt
kur ra Troja! ...
do tė doja tė shkruaja mijėra poezi
si mijėra poetė

Por koha gjithnjė po mė shket
Duke vrarė mendjen
Cilin sy do tė ma nxjerrin nesėr
Cilin shok nesėr do tė ma vrasin!

1988
Bajram Kosumi

Barbaroza
07-02-06, 20:50
Nata e Vitit tė Ri

O zemra ime, o vetmi,
tė pimė sonte, gjithsesi.
Njė mall, njė dhembje dhemb atje
ku jemi dhe nuk jemi ne.
pas muresh kokė mė kokė kurthojnė
harrimin e harrimit tonė.
Po qoftė nė Dajt a Monparnas
njė shishe vere tė ndjek pas.
Sa vlen njė gllenjkė e saj nuk vlen
as fama, as froni qė shkėlqen.
E tha s'e tha Omar Khajami,
stacioni i fundit: Varri i Bamit.
O zemra ime, o vetmi
Te pime sone, gjithesesi..

Xhevahir Spahiu

Barbaroza
09-02-06, 10:37
Deshire dhe Heshtje

Tej dritares eshte ngrohte
njerez jan ulur ne tavolina
qyteti nis e del prej vetes
ne rruge bredhin klube e makina
Nuk eshte e thene te jem krejt i vetem
s'eshte e then te jem as vete i dyte
me miq te rastit po te mbushet nata
nje vend do gjej ku the clodh syte.
Kam ftohte e s'te shoh prane
mendoj, mendoj se si
avujt e ngrohte te frymes time
si zogj te bardhe e te verbuar mberrijne te ti
ne enderr vijne, e qete kendojne
e une me syte pak mbyllur ri
koken ngre lart, degjoj ngadale
kengen e hene te brisht si zane qe solle ti.
E di se hesht hija ime
e di se lotet s'flasin kur
ata ata degjojne vec fjalet e mia
ne heshtje qendrojn dhe ata si une
Pas pak ngadal do te iki
qe lotet te shkoj ti fshi diku
ketu prane mbase atje larg
pas pak ngadal do kethehem une

Ervin Hatibi

altini-uk
05-04-06, 19:38
I hold it true,whatever befall;
I feel it, when i sorrow most
It is better to have loved and lost
Then never to have loved at all

Mustaqedredhur
27-09-06, 16:56
Nuk mund te behet cdo kush Poet...!


Nese ti don te jesh pa lot,
pa ndjeshmeri kur dhembje ke,
nese ti don qe te mos kesh te ftohte
kur diku akuj larg vetes sheh...

Nese ti don qe te mos digjesh zjarr,
kur zjarrin larg syve e ke...
nese ti don qe te mos ndjeshe mall...
per dicka qe shpirtit plot mall te fle...!

Nese ti don qe te mos te jesh kengetare
per ti kenduar kenge vuajtjes mjerimit...
nese ti don qe te mos jesh udhetare...
neper gjith shekujt e gjithe njerezimet...!

Nese ti don qe te mos jesh servil...
dhe korruptimet don ti lakmosh...,
nese ti don qe per gjithe gabimet...
asgje ti botes te mos i tregosh...!

Nese ti don qe te mos jesh i lire...
por e don veten ne zinxhire...,
nese ti don qe te jesh i fjetur...
indiferent si fryme e vdekur...!

Nese ti don qe te jesh i heshtur...
dhe fjetur rri ne gjume te thelle...,
nese ti don qe i pasur te behesh...
dhe banka te mbushesh si milionier...!

Nese ti don qe te tjere te vrasesh...
si gjeneral a oficere...,
nese ti prindrit si ke njohur...
dhe nuk i nderon jo asnjehere...!

Nese ti behesh shkollare me fame...
por koka rri si nje keshtjelle...
mbyllur perjete...si mal i shkrete,
ku zogjte shtegtare i ngrejne folete...

Nese dashuruar sje me stuhine...
qe grima grima shpirtin ta grine...
nese me dhembjen nuk je puthur,
ti smund te behesh kurre poet i bukur!

Nese durimin nuk e njeh...
qe koke ulur te qendrosh...
sa here qe tjetri te lendon
dhe qetesisht udhes te shkosh...!

Nese ty loti nuk te vjen
syrit kur plaget e tjetrit sheh...
nese ty zmera nuk te dridhet
kur vuajtjet e tjerve nuk i njeh...!

Ti smund te behesh, jo, rri i qete,
as mos u mba, po ta them vertete!
Se nuk eshte si loje, nuk eshte e thjeshte,
Nuk mund te behet cdo kush poet!

nga Llamadeo
20.09.2006

egi
30-06-07, 20:27
NAME

"Leshoma rejo diellin
Ta zafte therra shpirtin"
(Popullore)

E humbe kalterine e qiellit,
mbi koken time o re sterre,
Leshomi rrezet e ngrohta te diellit
- O t'u zente dera me therre!

Qiellit ia more fare qilterine,
Zogut ne qerdhe zeri i eshte shterre,
hiqu nga qielli im, dua kalterine
- O t'u zente dera me therre!

Syve te mi ua rrembeve driten,
o re e zeze, kohen kot e bjerr,
Hiqu tutje leshoma driten
- O t'u zente dera me therre!

Kemishen e kam te leckosur fare
O re e mallkuar qe t'mirat i herre
Hiqu tutje, te ftohte kane zemrat mitare
- O t'u zente dera me therre!

Humbi blerimi, nuk kendon kanarina
O re e mallkuar, ti sjell vetem terr,
Hiqu tutje, t'i hap petalet trendelina
- O t'u zente dera me therre!

Kurre s'dihet qka leshon o re mbi ne,
duke mbajtur qdo te mire vjerre,
Hiqu nga erdhe o e mallkuara re
- O t'u zente dera me therre!

egi
30-06-07, 20:39
HYSEN KEQIKU - UNE MINUS TI

Ti me ngacmon e me nget
Ma le kengen gjysme per gjys'
Kur te afrohem keq bertet
- Pse te mirat i permbyse!

Ti me shan e une duroj
Ma mbyt fjalen pak nga pak,
n'token time pse frymoj
- Askujt fare s'i kam hak.

Ti m'shikon me perqmim
M'shkakton dhembje e ofshame,
- Q't'u ka mbjellur ky hidherim
Kopshtin tim te besh lame.

Shkele lule e bare te bute,
Pa u skuqur fare ne faqe
Degjo te miren qe te lute:
- Rrugen e drejte mos e ben laqe!

Sjellja jote s'eshte per shok
Pse ma merr buken nga goja,
Ne te dy kurre me toke;
- Une mbetem, ti del nga loja.

lyra2
30-06-07, 20:45
Shqiptarėt, njė histori
Astrit Lulushi

Nga Yll, Ylber, Ilir thuhet se rrjedh.
Djegės, verbues, por edhe s’dukej fare
kur pėr dritė Iliret nevojė kishin pakėz.

Si grurė i hedhur, shkelur nga tė tjerė,
Tė rallė, tė shpėrndarė, bashkė pak herė.
Udhėtim drejt dritės eshte historia e tyre.
si ata qė dritė kėrkojnė te dalin nga tuneli.

Gjate kėsaj rruge ngjarje te rėnda ndodhen,
dritė shpėtimi e menduan trenin pėrballė
si ėndėrra e keqe harruar e askush s’e kujton,
kaq i madh paskėsh qenė tmerri i provuar.

Luftuan njeri-tjetrin, u vranė, u pėrēanė,
pa emer mbeten, si jetimė, tė pakėt nė numėr,
mė te lidhur ndjeheshin, ndryshe nga mė parė,
por me qėllim e shikim prapė tė shpėrndarė.

Nje pjese zuri fushat e tjetra kodra e male
“jemi arbnorė” pėr tė mos u zėnė thanė.

Megjithese njė tjetėr tunel pėr tė kaluar
“tė mėsuar jemi”, por njėsoj e pėsuan.
Tė pėrgjumur dolėn nga kjo errėsirė
punė e madhe u desh deri nė rizgjim.

“E imja” thirren, kur nė qiell e panė,
shpejt, shqiponjėn ne flamur e vunė,
duke lėnė arbnorėt thellė ne histori,
emrin e shqipes morėn e dy krerė i dhanė.

Tė tjera ngjarje erdhėn shumė sprova kaluan
me trena nė tunelė qė s'kishin tė mbaruar
thuhet se prej andej mė tė menēur dolėn
me dritėn qė panė, mburren, nuk e ngatėrruan.

egi
01-07-07, 22:36
SHEFIK SHKODRA

NEPER KOHE

MARTIRET


Rruget me nuk i shkelin aq lehte,
si uji ne rrjedhe pa pushuar kurre
as dite as nete. Hena nuk do t'i harroje-
Shajni Naten e Madhe me driten e shenjte
kur i afrohen shtepise e familjes per vizite;
as ata nuk i lene pa buke e hallve te vatra.
Shpirtat qe kane ikur, te gjallet thone:
- T'i kujtojme, kur qielli qilet me ate Drite,
ndjese paqin, pjese e sofres tone jane.
Sofra jone e madhe si keto vargamale,
sa Fusha qe na merr e na ngjall serish.

Shelqimi kur te bie nga qielli mbi toke,
si neoni a si vetetima kah nevojtaret
duarshtrire me lutje per durim e fitim.
te mirat qe do te sjelle ajo Drite,
nuk do t'i harroje as shpirterat martire!

SANTANA-29
31-07-07, 13:45
Copetimet e trojeve tona.
Ne veri na e thyen nje lule,
ah` ne lindje na thyen nje dege,
dhe ne Jug... perseri...
na keputen ca zemerzinje...
Oh, moj Nena Shqiperi!
Ne veri, ne Mal te zi,
Ma keputen lulen Malesi,
Dhe ne lindje atje tej Drinit,
Na e thyen rrezen e Diellit.
Qe nga Nishi e gjer ne Struge,
ne cdo shteg e ne cdo rruge...
nga Presheva ne Manastir,
te mberthyen me zinxhir!
Dhe Janines tej, Camerise,
Sec na vrane e sec na shuan,
gjithe cfare patem e gjalluam
na i dogjen i shkaterruan!
Ah, po sot o moj Shqiperi,
Ku me je, si ndjehesh ti?
Si kjo lule qe shpirtit tim,
Sec me rritet me mundim...
Trendafilash te perthyer...
Dhe petalesh gjak perlyer,
Vegjelia aq te don...
Dhe per ty me shpirt lufton !
Por ca te tjere, me thene: "me nder"!
Qe na mbahen si "politikane"!
Vec se fryhen si Gjel-deta...
Per ti mbushur ato kuleta...
Per te fryre barqe dhe vila...
Bashke me shefa dhe servila...
Me njemije e nje qind fytyra,
Ngjeshur vesesh neper zyra

aroza
18-08-07, 11:01
Udha e mbare, Trim!

Nisu Trim,
capit drejt agut te pergjakur
atje plumbat
shkruajne germa lirie
atje, plumbat grisin heshtjen
vrapo si i ri-si veriu
lufto si plaku.
Trimi im,
perpara ke jeten...ke vdekjen.


Nisu Trim,
drejt lavdise se heshtur
drejt te embelit-hidherakut
a-t-dh-e-u-t.
Ku armet renkojne shqip
ku buzet vjellin hekur
nisu Trim
se nata kemben e theu.

Nisu Trim!
shtij nje pushke edhe per mua,
melcine e nates
copetoje me maje te bajonetes,
flake vdekjen nga supet tane
femijet
jetimet
ne syte e tu te lexojne
himnet e jetes.

Nisu Trim!
buzethare...se shteren burimet
se u dogj u be shkrumb
gruri ne are
se nenat, nenat
nuk flene gjithe naten nga renkimet
per djemte e tyre te vrare...
Nisu Trim
ti je i fundit...
se une,
nuk kam per te te qare

Shko Trimi im!
Te qofte udha e mbare...

(A.T.)

Domira
18-08-07, 15:18
Copetimet e trojeve tona.
Ne veri na e thyen nje lule,
ah` ne lindje na thyen nje dege,
dhe ne Jug... perseri...
na keputen ca zemerzinje...
Oh, moj Nena Shqiperi!
Ne veri, ne Mal te zi,
Ma keputen lulen Malesi,
Dhe ne lindje atje tej Drinit,
Na e thyen rrezen e Diellit.
Qe nga Nishi e gjer ne Struge,
ne cdo shteg e ne cdo rruge...
nga Presheva ne Manastir,
te mberthyen me zinxhir!
Dhe Janines tej, Camerise,
Sec na vrane e sec na shuan,
gjithe cfare patem e gjalluam
na i dogjen i shkaterruan!
Ah, po sot o moj Shqiperi,
Ku me je, si ndjehesh ti?
Si kjo lule qe shpirtit tim,
Sec me rritet me mundim...
Trendafilash te perthyer...
Dhe petalesh gjak perlyer,
Vegjelia aq te don...
Dhe per ty me shpirt lufton !
Por ca te tjere, me thene: "me nder"!
Qe na mbahen si "politikane"!
Vec se fryhen si Gjel-deta...
Per ti mbushur ato kuleta...
Per te fryre barqe dhe vila...
Bashke me shefa dhe servila...
Me njemije e nje qind fytyra,
Ngjeshur vesesh neper zyra


Respekt per kete poezi.

SANTANA-29
18-08-07, 15:39
Letra nga Mergimi
M`pikon loti n`tokč me ran
mos harro ate dite moj nane
n`dite Bajrami, n`e dite gezimi
mora rrugen e mergimit.

Sot skam gezim as nuk kam gas,
as prej malit smuj te flas,
prandaj jam ule e po t`shkruaj
djali yte prej dheut te huaj

Te tregoj nane pernjemend
asgje sesht ne vendin tem
qysh kam ardhč ketu mallkoi veten
merzia po m`shkatrron jeten.

Ketu hana rri e fsheht
ketu qielli čsht i errtč
as dielli nuk jap ndriqim
s`esht si aj dielli i vendit tim.

Ketu lulve sju vjen ere
ketu s`ka vjesht as s`ka pranver
ka veq dimen e vapč te shkret
mos me mujte nji natč me fjet.

Ktu ska qef veq gjum e punč
pamirsi me shum zullum
ketu jan njerzit si bagetia
nga nje jave nuk shkojn te shpia.

Tash nane shum nuk po te shkruaj
djali yte prej dheut t`huaj
se her te duash me m`kujtue
puthe dheun qe me ka rrit mua
te dua nene,http://chat.carleton.ca/~asallahi/newsite/kosova3.jpg

aroza
18-08-07, 19:36
Kuja


ulerijne kukuvajkat ne mbremje,
valle syte e vegjel c`u pane,
cjerr naten kuja e nje nene,
dhe vaji i djalit qe i vrane babane.
ulerijne kukuvajkat ne mremje...

shi i kuq bie ne keto vende,
nga rete e zemres se kosovarit,
dhe s`pushon kuja e asaj nene,
per birin e saj te shtrire ne fund te varrit.
se shi i kuq bie ne keto vende...

KOSOVE, KOSOVE me vjente qaj,
per ty malet zvarre ti zarris,
guret druret token me dysh ti ndaj,
serbin ta burgos ne ferrin e zi, pis.
kosove per ty me vjen te qaj...

shkrepetijne vetetimat qiellit,
sonte mbi trupin tim te lagur,
valle c`semundje ju ngjit diellit,
qe nuk ndricon varrin tim te hapur?
shkrepetijne vetetimat qiellit...

mendoj nenen, motren, nusen,
te gjoren KOSOVE mendoj,
dhe plaget me gjak me mbushen,
mes gjakut te kuq si shqiponje qendroj.
mendoj nenen, motren, nusen...

do ulerijne kukuvajkat gjithe naten,
mbi trupin tim, ketu ne mes te baltes,
ulerime e tyre me kall daten,
thellimi me pret si tehu i shpates.
ah do ulerijne kukuvajkat gjithe naten...

aroza
18-08-07, 19:41
Shallvaret e gjysherve

hoqem shallvaret
qe gjysherit na i kishin lene
kur iken,
dhe pushket e tyre ne lume i hodhem,
se te tjera arme ne shpikem.

u zbritem gomareve,
qe dikur me ta
ngjitnim rruget e fshatit,
i lidhem ne hunjte e gardheve,
i leshuam pyjeve siper monopatit.

i nderruam qylafet,
me kapelet moderne
qe nje dite ngjeshem ne koke,
jane shkruar mbi to mijera emra,
Nike, Adidas, Paris, New York...

i harruam kenget,
qe dikur kenduam ne dasma e gezime,
dhe tani tundemi si
drunj te shtrember,
nen ritmet amerikano-latine...

harruam gjithcka.
takimet mes rrugeve
fjalet pershendetjet,
luften e gunave mbi tela,
dhe i zgjuam nga gjumi merite,
urrejtjet.
i hoqem shallvaret,
qe gjysherit na i varen para
syve kur iken,
dhe pushket e tyre me mureve s`varen,
se arme te tjera vdekjeprurese shpikem.
i hoqem shallvaret,
qe bota te na shohe sa poshte zbritem...

aroza
19-08-07, 07:26
Shqiptar e shkuar shqiptarit!...

UNE, jam shqiponja e
Bjeshkeve te Namuna,
jam flamuri qe Ismailit i rri te koka e varrit,
jam pisqolla e arte fshehur ne gji te Ises,
jam gjoksi i gjakosur i Adem Jasharit.

UNE, jam topuzi i Gjergj Elez Alise,
hija e Kostandinit qe sjell naten Doruntinen,
jam nje fije e mustaqeve te Mujit,
nje hap i tij qe trondit tere Krahinen.

UNE, jam rreptesia e Leke Dukagjinit,
nje fjale e rende ne faqet e Kanunit,
jam nje gur i bardhe ne brigjet e Drinit,
shpata qe Skenderbeu lart e tundi.

UNE,jam nje strofe e bukur e Naimit,
shkruar mbi malet , fushat e brigjet,
jam malli i Serembes, Samiut, Jeronimit,
jam shpirti i tyre qe ne kurbet vazhdon te digjet.

UNE, jam deshmori qe ra ne Mitrovice,
e me gjakun tim u la edhe Cameria,
se jam ai qe nuk u qa kur vdiq,
se per deshmoret nuk qan njerezia.

UNE, jam nje pushke qe del nga frengjite,
jam nje kenge labe, nje tel i ciftelise,
jam Cerciz Topulli qe kurre s'ra ne prite,
jam e kuqja e flamurit atje lart, ne shtize.

ja pra,
UNE jam shqiponja e Bjeshkeve te Namuna,
ja lulja qe i ka mbire Ismailit
te koka e varrit,
jam pisqolla e arte e dinakut Ise,
jam gjoksi i copetuar i Adem Jasharit...

UNE,
jam shqiptar e shkuar shqiptarit...

A.T.

egi
22-08-07, 19:54
MEXHID YVEJSI (GJAKOVE)

TOKA IME

Kjo toka ime
pėrmendore e gjallė
zemrėn me ngrohtėsi
ma mbushė pėrplot
e thellė - thellė
nė gjirin e saj
pranverėn e ruan.

Kjo toka ime
di tė flasė
edhe me gjuhėn
e heshtjės...

Se ndėr shekuj
gjaku i saj
ėshtė pertėrirė
kur donte
ta kapėrthente
pleqėria.

Kjo toka ime
pėrmendore e gjallė
qė ecėn rrugėve
tė pėrjetėsisė
pa u ndalė.

aroza
23-08-07, 19:20
Anės Lumenjve

Arratisur, syrgjynosur,
Rraskapitur dhe katosur
Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Ku e lam' e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer mileti,
Anės detit i palarė,
Anės dritės i paparė,
Pranė sofrės i pangrėnė,
Pranė dijes i panxėnė,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur.


Se ē'e shempnė derbederėt,
Mercenarėt dhe bejlerėt,
Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
Ē'e shkretuan anembanė,
Nėnė thundrėn e pėrdhunės
Anės Vjosės, anės Bunės.


Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall', as i varrosur,
Pres njė shenj' e pres njė dritė,
Pres me vjet' e pres me ditė,
Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
Lark prej vatrės dhe prej punės,
Anės Rinit, anės Tunės.
Ēakėrdisur, batėrdisur,
Pėrpėlitur dhe zalisur,
ĖndĖronj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.


Dhe njė zė vengon nga lumi,
Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pėlcet, kėrcet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta
Dhe kudo gjėmon trumbeta.
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
Katundar' e punėtorė,
Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!


Ky ilaē e ky kushtrim
mė bėn djal' e mė bėn trim,
mė jep forc' e mė jep shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Se pas dimrit vjen njė verė,
qė do kthehemi njėherė,
pranė vatrės, pranė punės,
Anės Vjosės, anės Bunės.


Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur,
brohoras me bes' e shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.

(F. S. Noli)

aroza
23-08-07, 19:27
Malli per heronjte

S'ka heronj,herojte i perzume
me lavdi perdite i nanuritem
dhe me lajka dalngadal i vume
nje nga nje ne prehje dhe ne gjume.


S'ka heronj,heronjte u merziten,
prisnin endrat,endrat u vonuan
duke pritur heshten e dremiten
dhe ne nina-nana u kenduam.


C'digjeni nga malli per heronjte?
kushedi kur kthehen nga kjo ane
C'i kerkoni?Pritja eshte e kote
S'ka heronj,tani ka pelivane!
HeshtjaCigarja u dogj gjer ne fund,
Mbi tryeze gjumi me mori
ne xhamet era perdet s'i tund
dhe hesht koridori.


Me koke ne tryeze te flesh,
te shohesh endra te blerta...
Sa ndot...Te zgjohesh e prape te gjesh
ne qoshe te vjellat e lena nga jeta!
Kujdes me fjalen

..........

(D. Agolli)

egi
23-08-07, 19:50
SHQIPERIA

S'kam qenė ndonjėherė
ne Shqipėri,
n'atė tokė tė ashpėr e tė dashur,
n'atė dhe malor
barinjsh.
Sot,
shpresoj
tė vij mu si pėr kremte,
pėr njė kremte tė re, dasmė mbi tokė;
pa tė vete tė shoh
si shkėlqen dielli
majė krahėve plot muskuj
tė vargnaleve tė tua,
si mė rritet,
nė mes tė shkėmbinjeve
si zambaku i ri dhe i njomė
kultura,
letėrsia, qė po nis e shtrihet,
nderi i ndaj bujkut tė moqėm,
djepi i punėtorit,
pėrmendorja e shquar
e vėllazėrimit,
si merr pėrpjetė
mirėsia posi bima e re,
qė lulėzon nė vendet e lashta
e tė varfra.
O Shqipėri e vogėl,
e fortė, e vendosur dhe zėmjaltė,
teli i kitarės sate
-ujė dhe qelik i gjallė-
vjen e mė t'i shtohet tingullit tė
historisė,
kėngės sė kohės qė s'ka tė mposhtur,
me njė zė bjeshkėsh
dhe ndėrtimesh,
aromash dhe bardhėsish,
kėngės sė mbarė njerėzve dhe mbarė bjeshkėve,
zogjve dhe mollėve nė lule,
erėrave dhe valėve.
Forca, vendosmėria dhe lulet janė dhurat q'i
sjell ti
ndėrtimit tė jetės mbi tokė.


Disa fjal per Pablo Nerudėn:

POET I MADH DHE PATRIOT I FLAKTė ANTIIMPERIALIST

Dy javė pas uzurpimit tė pushtetit nga ana e forcave tė erreta tė Kilit, para 34 vjetėsh, nė njė spital tė Santiagos, vdiq i vetmuar poeti i madh, patrioti i flaktė antiimperialist i Kilit, miku i popullit shqipėtar, Pablo Neruda. Neruda ėshtė njė poet i njohur nė tėrė Amerikėn Latine dhe nė tė gjithė botėn. Eshtė fitues i qmimit Nobėl. Jetėn dhe vempremtarinė tė tij ai ia kushtoi lirisė, demokracisė dhe luftės pėr pavarėsinė e popujve.
Urrejtjen kundėr kėtij poeti pėrparimtar dhe tė talentuar tė popullit kilian, reaksioni fashist e tregoi edhe ne ditėt e fundit tė jetės sė tij. Me urdhėr tė juntės sė Pinoqetit, forca tė shumta ushtarėsh e futėn nė shtėpinė e tij, nė periferi tė Santiagos, e shkaktėrruan atė dhe i dogjėn tė gjitha veprat e tij letrare si dhe libra tė tjera.
Pablo Neruda do tė mbetet i paharruar. Ai do tė kujtohet gjithmonė si njė luftėtar i peapur pėr liri e pavarėsi.

aroza
24-08-07, 11:43
HAKERRIM

Qė nga Korēa gjer te Shkodra mbretėron njė errėsirė,
nėpėr fusha, nėpėr kodra, vėrshėllen njė egėrsirė!
Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ēas,
Pėr ēakallin, nat’ e errėt, ėshtė ras’ e deli ras’!

Hani, pini dhe rrėmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka,
tė pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’ ju gjeti darka!
Hani, pini e rrėmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
gjersa populli bujar t’ju pėrgjigjet: peqe, lepe!

Ai rron pėr zotrinė tuaj, pun’ e tija, djers’ e ballit,
ėsht’ kafshit pėr gojėn tuaj. Rroftė goja e ēakallit!
Shyqyr zotit, s’ka mė mirė, lumturi dhe bukuri,
dhe kur vjen e ju qan hallin, varni buz’ edhe turi!

Hani, pini dhe rrėmbeni, ėshtė koha e ēakenjvet;
hani, pini e rrembeni, ėsht’ bot e maskarenjve;
Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith’ aksione, monopole,
ekselenca dhe shkelqesa, tuti quanti come vuole!

Nėnshkrim i zotris suaj nėpėr banka vlen milion,
ju shkėlqen nė kraharuar decorata “Grand Cordon”!
Dhe kėrkoni me ballhapur (!) komb i varfėr t’ju thėrres’
gjith me emrin tingėllonjės: Ekselenca e Shkelqes’
dhe tė quheni pėrhera luftėtar’ e patriot’,
nė ka zot dhe do duroj’, posht ky zot, ky palo zot!

Grand Cordon i zotris’sate, qė nė gji tė kan’ vendosur,
ėsht’ pėshtyma e gjakosur e atdheut tė vremosur;
dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarr’,
ėsht’ trikėmbshi qė pėrdita varet kombi nė litar!
Dhe zotrote kullurdise, diē, u bėre e pandeh,
kundėr burrit tė vėrtetė zė e vjell e zė e leh!

E na tunde, na lėkunde, nėpėr salla shkon e shkunde,
mbasi dora e armikut ty me shok’ tė heq pėr hunde.
Rroftė miku yt i huaj, qė pėr dita los e qesh,
tė gradoi katėr shkallė, pse i the dy fjal’ nė vesh!

Koha dridhet e pėrdridhet, do vij’ dita qė do zgjidhet
dhe nga trasta pem’ e kalbur doemos jasht’ do hidhet!
Koha dridhet e pėrdridhet, prej gradimit katėr shkallė
nuk do mbetet gjė nė dorė veē se vul’ e zezė nė ballė!

Mirpo ju qė s’keni patur as nevoj’ as gjė tė keqe,
mė pėrpara nga tė gjithė, ju i thatė armikut: “Peqe!”
Qė tė zinit njė kolltuk, aq u ulėt u pėrkulėt,
sa nė pragun e armikut vajtėt si kopil u ngulėt!
As ju hahet, as ju pihet, vetem titilli ju kihet…
Teksa fshat’ i varfer digjet… kryekurva nis e krihet!

Sidomos ju dredharakė, ju me zemra aq tė nxira,
ju dinakė, ju shushunja, ju gjahtar’ nė errėsira!
Ē’na pa syri, ē’na pa syri!... Hunda juaj ku nuk hyri:
te i miri, te i ligu, te spiuni mė i ndyri!

Dallavera nėpėr zyra, dallavera nė pazar,
dallavera me tė huaj, dallavera me shqiptar’
Vetėm, vetėm dallavera, dhe nė dėm tė kėtij vėndi
qė ju rriti, qė ju ngriti, qė ju ngopi, qė ju dėndi!

Nėse kombi vete mbarė, nesėr ju veproni ndryshe,
dylli bėnet si tė duash, kukuvajk’ dhe dallandyshe…
kukuvajka gjith, me lajka, neser silleni bujar,
nėnė dorė e nėnė maska, shkoni jepni njė kapar!

Dhe kujtoni tash e tutje me tė tilla dallavera
kukuvajka do pėrtypi zog e zoga si pėrhera…
Ja, ja grushti do tė bjeri pėrmbi krye tė zuzarve,
koha ėshtė e maskarenjve, po Atdheu i shqipėtarve!

Edhe ju tė robėruar, rob nė dor’ tė metelikut,
fshini sofrat e kujtdoj’, puthni kėmbėn e armikut!
Qė ta kesh armikun mik e pandehni mėnēuri,
mjafton bėrja pasanik, pasanik dhe “bej” i ri,
dhe u bėtė pasanik, me pallate, me vetura,
kurse burrat mė fisnikė, japin shpirtin nė tortura!

Vėndi qėnka sofr’ e qorrit, vlen pėr goj’ e pėr lėfytė,
bėni sikur veni vetull’, shoku shokut krreni sytė…
Dhe pėr njė kėrkoni pesė, po mė mir’ njėzet e pesė.
Le tė rrojė batakēiu dhe i miri le tė vdesė!

Po njė dit’ qė nis e vrėret do mbaroj’ me bubullimė,
ky i sotmi zėr’ i errėt, benet vetėtimė
dhe i bije rrufeja pasuris’ dhe, kėsi lloj,
nuk ju mbetet gjė nė dorė, vetėm njė kafshit’ pėr goj’!

A e dini qė fitimi brėnda katėr vjet mizor’
nuk ėsht’ yti, nuk ėsht’ imi, ėshtė i kombit arbror,
ėsht’ i syrit nė lot mekuar, ėsht’ i vėndit djegur, pjekur,
Ju do thoni si tė doni… po e drejta dermon hekur!

Shkruar nga autori Ali Asllani nė vitin 1942.

Por mjaft aktuale edhe pėr gjėndjen e sotme ...!

egi
26-08-07, 15:33
ISMAIL KADARE

VALLJA SHQIPETARE

Tri herė opinga rrahu dheun
Sikur kėrkoi leje prej tij.
Pastaj shamia palėt ndehu
Me qetėsi dhe madhėshti.

Kėshtu midis qiellit dhe botės
Vallja u lind, vallja u shpall.
Kėmba sinjale i qon tokės
Dhe dora qielit i jep lajm.

Dhe vallja rrokulliset tutje
Nė kohėra hedhur si hobe,
Prilli pėrsipėr i hedh lule,
Dhjetori borėn shkund atje.

Valle shqipetare, shenja n'erė.
Ylbere tirqesh tej tėhu.
Kush ju kėrceu ju njėherė
Dhe kėmbėt rob s'i mbenė te ju.

Kush ra midis vorbullės suaj
Dhe s'u pėrzhit, dhe s'u pėrflak.
Ju bubullima me opinga,
Qė nėpėr shekuj bridhni varg.

sherri
26-08-07, 20:42
Vėllezėr Shqipėtarė,
tė prekim urtėsinė,
tė zėm udhėn e mbarė,
tė ngjallim Shqipėrinė.

Shqipėria ka qenė
dhe do tė jetė,
po sot nė ditėt tona
tė metė tė mos ketė.

E ka nderuar Zoti
gjithėnjė Shqipėrinė
ish fort mirė qėmoti,
do bėhet dhe taninė.

Naim Frashėri

sherri
27-08-07, 09:43
Dora jote Ledhatarja
Dora jote ledhataja, ėsht' e zbetė si qiri.
Dora jote ledhatarja lėshon dritėn e dėborės.
Kur t'a ndjeu magjinė-e pastėr qė tė shtrydheshe prej dorės,
Shpirti im i frymėzuar regėtiu nė llaftari.

Se me lėndė magjistare u pat bre tul' i saj;
Tul'i saj u pat gatuar me vaj erė-e brumė dylli;
I dha hėna pak tė ndezur, pluhur t'artė-i fali ylli,
E kėshtu m'u duk hirplotė- haj! o dor'e vashės, haj!

Nė vėshtrim tė dorės s'ate ē'pat, o! balli qė m'u vdar?
Ē'pat qepall' e pėrlotur q'i ra pika tatėpjetė?-
Dor'e bryllt' e vashės s'ime, dor'e paqme, dor' e zbetė,
Vetėtiu me prush magjije e mė bėri mendimtar.

Dora jote qė mė dhimbset, dora jote qė mė ēik;
Dora jote qė mė shtrihet sipėr temblave gjumashe;
Dora jote: zemra jote qė t'u nda mė pesė fashe...
Dh'u bė dorė tė mė ndali ndaj dyshoj se mos ik...

Llazer Gusho-Lasgush Poradeci

egi
30-08-07, 16:41
VOREA UJKO

MOMENT ARBERESH

E dua kumbonaren bizantine
nė mes tė qiellit tė kaltėrt
qė pingultaz zbret nė shpirtin tonė
ndėrsa mbrėmja merr ngjyrė manushaqje
dhe vajza e ėndrravet
bisedon kokulur
nė pragun e derės.
Kėshtu pėrgjumshėm e vetmitar
mė vijnė parasysh
lėvizjet e fėmijnisė
dhe fytyra fatkeqe e Garantinės.
Dhe arrin nga largėsia e hijevet
troku i kalit tė Konstantinit
qė qaset me shpatulla vdekje.
Dhe njė jehonė arbėreshe
depėrton ajrin e zemrėn
e ngjitet pėrpjetė si mister
me flatrat e veta tė lehta
e rrok kacavarset e murit,
rrok heshtjeb,
rrok gjakun tim.

egi
31-08-07, 13:50
TATėPJETėS

Vetėm njėra anė dėgjohet
Vetėm njėra dritare hapet
po Dielli pik diku ngjeti

Kur tė dėgjohet ana tjetėr
Ana tjetėr a do tė shurdhohet
A do tė mbyllet dritatja e zgurdulluar

Dielli a do tė pikė edhe nė qatinė e kėrrusur

Dėgjohet vetėm njėra anė
Vetėm njėra anė
Dhe gishtat nė vesh dhe fishkėllima

Kur tė dėgjohet ana tjetėr
A do tė harroje njeriu tė lehė
A do ta zėmė Diellin tatė pjetės

Mė JETOHET

Lehin Zoti im lehin
E unė s'ka fjalė

Pėr tokė kapem
Mbahem pė qiell

Lehin Zoti im lehin
E mua mė jetohet.

egi
02-09-07, 12:55
PER GRATE TONA

Sa pak kėndojmė pėr gratė tona.
Pėr gratė tona tė bukura dhe tė mira.
Qė na pėrkėdhelin me duar tė njoma,
kur kthemi nga rrugė tė vėshtira.

Gabohemi shumė, kur flasim e grijmė
rreth gotės me birrė, rreth gotės me verė,
se gjoja gratė tona e humbin freskinė,
se gjoja ishin tė kėndshme njėherė...

Ah, vėllezer s'humbet hijeshija e tyre.
Ato pėrtrihen, ato lulėzojnė.
Mjafton tė qėndrojnė pak nė pasqyrė,
dhe bėhen prapė vajza tė njoma...

E si tė mos kėndojmė, poetė,
pėr ato qė kanė ditur nė jetė
tė lindin kreshnikė e perri,
nė maternitet e shtėpi,
nė mal a nė arė
duke prerė dru e duke hedhur farė...

(1961)

SANTANA-29
02-09-07, 16:06
Jetė e hidhur

Sa rėndė e shqiptoj kėtė fjalė
Dora mė dridhet kur e shkruaj.
Me shpirt, njėrit, duhet besuar
Se jeta nuk ka lindur pėr tu hidhėruar.

Sa fjalė tė buta ka nė jetė
Sa zemra rrahin pėr tė mirė.
Edhe shumė njerėz gabojnė
Ata qė zemrėn e hidhėrojnė.

Sa mirė do ishte gėzimi
Nė sy do tė lexohej mirėsia,
Nė zemėr do tė vėrehej butėsia
Hidhėrimin nuk e duron njerėzia.

SANTANA-29
04-09-07, 14:23
Vuajtje dhe vetem vuajtje,
Vujtjet tona s'kan te mbarume
si neper shekuj ashtu dhe sot
ndoshta prej zotit asht e shkrume
qe shqiptari me derdh vec lot

A mor Zot ti na ndihmo
se ne ket glob vet na ke sjell
turturat qe kemi hek
ska roman qe i percjell

Te pafajshmit neper varre
cohen engjej e shikojn
qe Kosova plot me halle
Zoti kurr spo i ndihmon

Hall i madh eshte te mos kesh
hall ma i madh eshte qe te kesh
se ne duart e hajdutit
te shkon gjith mundi per lesh

fukara kemi lindur
fukara jemi tuj dek
te pakten te vdesim me nder
me njani tjetri mos me e terhek,,

sherri
16-09-07, 19:36
Lart, Shqipėri,
ti je e zonja,
nga lufta sot mos ndalesh;
me trimėri
porsi shqiponja
armiqve mos iu falesh.
Me sa mall e sa dėshirė
Atė ditė po e pres,
qė edhe unė atje i lirė
pranė prindėrve tė vdes!
("Nė mėrgim")

Asdreni,

sherri
16-09-07, 19:40
Shko Dallėndyshe
Udha e mbarė se erdh pranvera,
shko, dallėndyshe tue fluturue,
prej Misirit n'dhena tjera,
fusha e male tue kėrkue;
n'Shqipni shko, pra, fluturim,
shko nė Shkodėr, n'qytetin tim.

Shėndet prej meje tė m'i falėsh
saj shpisė vjetėr ku kam le,
me ato vende rreth t'pėrfalesh,
ku kam shkue kohėn e re;
atje shko, pra, fluturim,
fal me shndet qytetit tim.

Me ato male, me ato kodra,
me ato prroje rreth t'pėrfalesh
n'ato fusha qė m'ka Shkodra
tė lulzueme, aty t'ndalesh;
tue kndue me ambėlcim,
fal me shndet qytetit tim.

T'mujsha dhe un' me fluturue
dojsha dhe un' me u nisė me ty,
dojsha n'Shkodėr me kalue,
m'e pa prap at'vend me sy!
Por... ti shko atje... fluturim
e ti qajma fatin tim.

Filip Shiroka,

aroza
22-09-07, 14:23
Poemė pėr Adem Jasharin

1.
Nėpėr shtigjet e Drenicės,
u ba koh, qė ka ra malli,
i mungon Kosovės Baca,
i mungon Adem Jashari.


Nga Drenica n,Dukagjin,
mbeti Bac, Adem Jashari,
asht, kudo nėpėr Kosovė,
e askund si gjendet varri.


Ah, medet Kosova e lashtė,
ah, medet Kosova e Re,
me legjenda m,i ke shekujt,
ditėt po i ngrys me varre.


ēdo konak e ka nji kangė,
nji legjend, ēdo vend e ka,
i merr qielli luftėtarėt,
brenda varri nuk i mba.


Ah, medet e gjithė Drenica,
gjithė Jasharėt i vrau shkjau,
e l-shon zanin Azem Galica,
Adem Jashari, bre burrė mbahu!


Vetėtima po mbjell Sharri,
nga Prizreni nė Rugovė,
n,vrap ka mbetė Shaban Palluzha,
me flamurin e kuq nė dorė.


Boletini shtegut t,malit,
krah i ec Hasan Prishtinės,
Hamzė Jashari pa dalė dita,
ja mbledh zjarrin vetėtimės.


2.
Za legjenda na ka ba,
pėr me le a pėr me vdek,
janė ilirė e dardanė,
janė Bato e Skanderbeg.


Shkrepi dielli me vetėtima,
n,lisa t,moēėm u zgjua mali,
nė Kosovė ka ra dita,
za ka ba Adem Jashari.


Moj Kosovė me f-tyr nane,
moj Kosovė me zemėr burri,
gjith, ata qė ranė pėr ty,
e lanė gjakun tek flamuri.


UēK- emrin e mori,
Ushtria jonė Ēlirimtare,
kanė ardh, burrat ku kanė qenė,
porsi lisat jan, kthy n,male.


Rrin n,Prizren e rri n,Dukagjin,
n,Fushė -Kosovė e nė Prekaz,
rrin n,Shalė e Caralevė,
rrin n,Jezercė e n,Karadak.


Nė UĒK tė gjith, shqiptarėt,
jan, ba varg e jan, ba male,
gjith Kosova kala asht, ba,
o me vdek o me mbet, gjallė.


3.
Is, Boletini malit ka zbrit,
Dedė Gjo Luli ka lan, varrin,
Azem Bejta i ka ikė shpellės,
kuvend bajn, me Adem Jasharin.


Dor, e burrit asht, shtėrngue,
pėr Kosovė me derdh gjak,
zani i burrit asht, digjue,
derė mė derė e prag mė prag.


1000 vjet pre e vra,
pėr liri e pėr flamur,
1000 vjet n,llogore mbetė,
e nė sy pa vu gjumė.


Ka 1000 vjet nė viset tona,
kemi le e kemi vdek,
po kush e polli kėt, "soj" hasmi,
pėr me u vra vjet pėr vjet?


4.
Asht, me male Kosova ime,
i ka fushat tė pa-anė,
djemt-lisa, ēikat-selvi,
qė robninė supeve se mbajnė.


I ka fushat me lulėkuqe,
i ka malet, drurė tė lartė,
i ka agimet lot,-fėmije,
i ka mbrėmjet larė nė ar,.


I ka varret me amanete,
i ka kangėt lashtėsi,
i ka dasmat me flamurė,
thellė legjenda ka nė gji.


I ka mortet dit, betimi,
si asht, guri fjalėn e ka,
fole trimash asht, Atdheu,
veē pej zemrash i bam, kala.


5.
Mal me lisa ēue n,kamė,
ka ushtue krej shqiptaria,
Adem Jashari burr, drenice,
shkėlqen si prelud liria.


Shteg mė shteg e natė mė natė,
ditė mė ditė hasmi e ndjek,
za i burrit s,shuhet kurrė,
as nė gjallje e as i vdek.


Pėr ēdo ditė hasmi i vjetėr,
n,gjak e gjini don, me shkret,
ia vret nipat, i vret foshnjat,
kullat n,zjarrr pėrher, ia djeg.


Za i burrit nėpėr male,
za u l,shon gjith, shqiptarve,
mos e humbim atdheun tonė,
dhe tė vramit i ngre nė varre.


6.
Gjam, e madhe n,Kosovė ra,
thuj, Jasharėt i shojti shkjau,
historia na bani za,
Nanė Kosova, Ti sot mbahu!


Mbi Jasharėt ra murtaja,
mbi Jasharėt vdekja s,fali,
u vra plaku, u vra plaka,
u vra foshnja, vajza, djali.


1000 vjet mbi dheun tonė,
aq nji vdekje s,ishte parė,
Bacė Ademi majė lisi,
pėr Kosovėn ka mbetė gjallė.


Njerėz pa fund thėrret liria,
legjend burri kėrkon malli,
nė krejt lirinė e Kosovės,
fytyrėn la Adem Jashari.


Fryn nė Sharr e nė Jezerc,
nė Drenicė e nė Rugovė,
se ndal vrapin ai burrė,
me flamurin ton, nė dorė.


Nuk ka vdek e as do vdesė,
Ai Bacė Adem Jashari,
nga 1000 vjet nėpėr luftėra,
pėr liri ka ra shqiptari...

(dhjetor '99)
Rajmonda Maleēka (Shqiperi)

vjeshta
19-10-07, 18:48
Fatet


E kalova Murin e Berlinit
Nė majė tė gishtėrinjve
mė njė trendafil nė dorė.

Frikėsohėsha se lėndoja
shpirtėrat e rėnė,
Kur deshta ta kapercej
edhe Murin Shqiptarė,
para kėmbėve mė ra
koka ime nė gjak e larė.

Njė grua veshur me tė zeza
kodrave,fushave
ma kėrkon varrin,
e trupit tim.

Qdo ditė zgjohėt nė mes jush
njė torzo i tmerrėshem i qytetėrimit.

A nuk ju shqetėson
se gjymtymi im
akuzon?

(Ali Podrimja)

vjeshta
20-10-07, 15:54
Vdekja e Nositit


Me zjarr ju flas...me zjarr.
Nė gjirin tim kam hapur varr...
qė ti jap shpresė dhe t'ia marr...

Unė ik liqenit zemėrak
fatlum dh'i pastėr si zėmbak,
po zemra ime kullon gjak;

Se vijn urtuar zogjtė e mi,
dh'u jap ushqim me dashuri-
njė dashuri pėr llaftari:

Pa nis, ah, gjirin ta godas...
dh'e hap, ah, gjirin mė njė ēas...
dh'i nginj, ah, zoqtė e vdes me gas!...

Ahere helmohet e buēet
pas mallit tim liqeni i shkret,
e rrit tallazin posi det.

Ai e tund, ai e shkund,
ai e hap sa me tė mund,
gjėr mu nė gjit, gjer mu ne fund.

E shpirtin duke ma percjellė,
mė thotė, ah, shih se sa ėshtė i fellė,
ky gjiri i em qė tė pat pjellė...

...Me zjarr ju flas, me zjarr.

(Lasgush Poradeci)

Naki
16-11-07, 20:03
Nata e Poeteve
Kur heshtja mbulon ēdo gjė
Kur tė gjithė flenė
Zgjohen poetėt
Pėr t’u djegur nėpėr vargje

Ata ia shtrydhin
Gjakun e keq mendimit

Shpirti i tyne shesh betejash

Nga temperatura e fjalėve
Vdesin ngadalė pa klithma


Din Mehmeti

Shpat
24-06-08, 12:43
GJENIU I ANIJES

Veshtroni si shket siper valash
E tundet anija me nge? –
…Me krisme-e me prush prej sterkalash
Mi te shkrepetiu nje rrufe!...


Ti det, brohori fshehtesire!
Kuptim i potershem, ti det!
…Po heshtje: ndaj vales se nxire
Gjeniu i anijes po flet:


Prej zallit qe sot po largohem,
Fillova mergimin e ri;
Hepohem…anohem…humbohem…
Po sulmin s`e ndal kurrsesi.


Dh`aspak nuk me tremb zhurmeria,
Ndaj turret me hov e vertik
Mi balle-e mi korje te mia
Ndersimi-i tallazit armik.


Perpara kur shoh gjeratore,
Dh`ato me gremisin ne fund-
Mi kulmin e vales malore
Un` heq te shpetoj sa me mund.


E morti fatkeq ne me ciku,
N`u desh tmerresisht te fundas-
Aspak nuk me thyen rreziku,
Po nis e permbysem me gas:


Se prapa le vazhden e ndritur-
Q`e hapa me shpirtin fatos:
Fistonin gazmor ku pat shkitur
Valim-i anijes q`u sos.


Valim-i anijes se lete
Qetohet,ndalohet,mbaron
Njeriu i anijes perjete
Hepohet…anohet…valon…

http://www.forumikatolik.net/forum/images/statusicon/user_offline.gif http://www.forumikatolik.net/forum/images/buttons/reputation.gif (http://www.forumikatolik.net/forum/reputation.php?p=24222) vbrep_register("24222") http://www.forumikatolik.net/forum/images/buttons/report.gif (http://www.forumikatolik.net/forum/report.php?p=24222)

Honesty^uk.
25-09-08, 18:16
Vleresimet qe ka bere FAN STILJAN NOLI
per banoret e krahinave te ndryshme te treves SHQIPEZGJIDH E MERR

A te duhen luftetare,
gjithe botes t'i vene zjarr,
do arratine te marre,
merr nja dhjetė KOSOVARĖ

A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne cdo sahane,
qe te percajne vatane,
ke sa te duash TROPOJANĖ

A do male me debore,
trime te forte e malesore,
fort bujare e burrerore,
shko ne KUKES i ke ne dore.

Njerez te zgjuar me lezet,
qe i gjen ne cdo ane,
qe te bejne hallve e salep,
keta jane mjeshtrat DIBRANĖ

A do njerez pėr ahengje,
Per tryeze e per kuvende,
burra e gra kercejne me loder,
keta i gjen vec ne SHKODER

A do trima mirditore,
kapardisur kudo vene,
pa i zene gjumi mos flene,
per tre MIRDITORĖ bejne bene.

Keta MATJANĖ burra te zote,
qe dikur kane bere barote,
se i njeh gjithe vendi mbare,
jane te afte per xhandare.

A te duhen genjeshtare,
matrapaz e kokethare,
qe reren ta sheshin per fare,
merr KRUTANĖ se je i lare.

Do dembele per Stamboll,
mos u lodh te bezdisesh dynjane,
Ne TIRANE rresht tabore,
vetem te zgjasesh nje dore.

Po qejfli a te duhen,
qe me jevga dine te kruhen,
zonja qe pjellin cdo vit,
vetem ELBASANI rrit.

Do per pune nje KORĒARĖ
i ke bujq, i ke ushtare,
te gjithe bashke vene ne are,
koke e kembe si ke te share.

Do ministra KOLONJARĖ
se mbahen burra me mend,
duan kudo te jene te pare,
ne mexhlic e ne kuvend.

Hall i madh me SKRAPARLLINJTĖ
ka rrezik te hedh trute,
dy ministra le te rrine,
se na duhen dhe pa trute.

Do budallenj qe vec hane,
hajvan me dy kembe,
pasuri s'dine te vene,
merr shetit gjith MYZEQENE

A do te urte njerezit te rrine,
ne komande ta kesh ushtrine,
ne trabajte te kesh njerezine,
merr te gjithe LABERINE.

O te gjore harruam VLOREN
se kjo pune lahet me gjak,
dy shirit e nje madalje,
kesaj gjeje i ve kapak.

Do te hash e te besh qejf,
sofra shtruar si per mbret,
pasterti e per hyzmet,
te tille gjen vec ne PERMET

A do te ruash florine,
katandine dhe shtepine,
me dy qofte mbush sinine,
ec e merr GJIROKASTRINE.

lyra2
03-10-08, 21:15
DY ZEMRA QĖ DASHUROHEN


Le tė ketė nė bashkėsinė tuaj vend,
Dhe le tė vallzojė nė mes fushės, era hyjnore

Duajeni njėri-tjetrin por mos krijoni lidhje dashurie
Le tė bėhet ajo det i lėvizshėm nė mes brigjeve tė shpirt`rave tuaj

Mbushni gotat njėri tjetrit, por mos pini nga gota e njejtė

Jepni njėri-tjetrit nga buka juaj ,por mos hani nga copa e njejtė

Kėndoni e luani bashkė dhe bėhuni tė gėzuar,
por lejoni qė secili tė jetė vetvetja
Madje edhe anėt e lahutės janė nė vete ,edhe pse dridhen me muzikė tė njetė

Dhurojini zemrat tuaja,por mos e vendosni njėri-tjetrin nėn roje
Sepse vetėm lumi i jetės mund tė kėnaq zemrat tuaja

Rrini bashkė por pėrsėri jo shumė bashkė
Edhe shtyllat e tempullit rrinė tė ndara,kurse lisi
dhe pishat nuk rritėn nėn hijėn e njėri-tjetrit

Kalil GIBRAN

ShEjToNkA
08-12-08, 23:49
Vajza shqiptare


I
Kush tė ka dėrguar, hėna apo djelli?
Pa mė thuaj, tė lutem, sa pate ka qjelli?
Nėpėr ato pate, madhėri e artė,
Ka tė tilla shtate, si tė zotris’ sate?

Nė je ndonjė ėngjėll, udhėn ke lajthitur,
Apo sjell melhemin zemrės sė goditur?
Nė je ndonjė valė, kush ėsht’ ai mall,
Qė tė ndez e derdhe e utrin’ mbi zall?

Nė je ndonjė ēupė, do tė mbaj mbi sup,
Do tė ngjesh nė zemėr, do tė pi me kup’!
Nė je ndonjė lule, e ku do keē mbirė,
Si mundet e bėnet lulja kaq e mirė?

Nė se je sorkadhe, lumthi kush ka ēapa,
Lum ai q’i vete zotris’ sate prapa!
Kush tė paska rritur, kush tė ka selitur?
Trupi i yt i bukur si flori i situr!

Nė je ndonjė xhinde, xhinde e arratisur,
Cilin ke vithisur, kujt i je kolisur?
Ku ėshtė ai pyll, ku ėshtė ai mur
ku ti vete fute dhe qėllon me gur?

II
Kush tė ka dėrguar, Hėna apo Djelli?
Pa mė thuaj, tė lutem, sa yje ka qjelli?
Ka tė tilla pyje nėpėr ata yje?
Ka tė tilla xhinde nėpėr ata pyje?

Qofshi tė ėrgjėnda, ka tė tilla xhinde?
Rrofsh e qofsh, sa malet, zotrote ku linde?
Desha qė ta dija ku ėshtė ylli yt,
Desha qė ta dija ku ėsht’ pylli yt!

Nė je ndonjė dritėz, dritėz perėndie,
Lum kush tė ka afėr, kurse nata bie;
Nė je ndonjė hije, hije hyjėnore,
Kthema zemrėn time, zemrėn qė ma more!

Nė je ndonjė erė, njė veri nė ver’,
Nga se po tė digjet trupi ylyver?
Nė je ndonjė ėndėrr, shum’ tė lutem shum’,
Nė tė dasht’ qejfi tė tė shoh nė gjum’!

Nė je xhevahire, nga se ku je dukur?
Nga se xhevahiri rri nė kuti futur?
Nė je ndonjė flutur, kush tė ka qėndisur?
Kush ėshtė ajo dorė, qė tė ka stolisur?

Pa le ta dėgjojmė njė herė e dy herė,
fol, moj dallėndyshe, qė kėndon mbi derė!
Fol moj dallėndyshe, se sa mė vjen mirė,
Mos je ndonjė vajzė nga njė vend i lirė?


- Un’ jam njė arbreshe, rroj kėtu nė rrėza,
Njė gjak e njė gjuhė kemi me thėllza;
Pullumb e sorkadhe jemi farė e fis,
Kemi dhe shqiponjėn gjyshen e shtėpisė!

Ēdo tė mira kemi, djelli si ar
Derdhet pėrmbi neve nga ēdo vėnd mė par’,
Lul’ e vėndit tėnė katėr stinat ēel
Edhe erė e bukur na deh e na vel!

A e more vesh kush mė ka qėndisur?
Ėshtė dritė e djellit qė mė ka stolisur,
Ėshtė drtiė e djellit, ėshtė dritė e hėnės,
Mė shum’ nga tė gjithė ėshtė sisė e nėnės!


Ali Allani

doGzona
31-01-09, 17:25
Nena ime eshte

Nena ime eshte
Nena kosovare
Linde e rrite e lumja
Nga Nena Dardane

Gji i dha Teuta
Uje i dha Drini
Nuse shume e bukur
N’ shtepine e nje trimi

Eshte bije e Agrnit
Mese e Skendebeut
Qe n‘ sofer i mblidhte
gjithe burrat e dheut

Sofre ua shtronte
me djath e bukevale
corapa te leshta
u conte ne male

Here ishte ore e malit
Roje e bjeshkeve t’ larta
Here bareshe e urte
Here hidhte fare ne brazda
2
Qante bashke me mua
Kur si foshnje qaja une
Ajo kurr nuk lodhej
Kur une e leja pa gjume

E kur une qeshja
Ajo lahej me gazin tim
Rruget m‘ ipraronte
Ditet m‘ i mbushte bekim

Bashke me shtatin tim
I rritej shpresa per jete
Ja po m’ rritet djali- thoshte
Do t‘ kem pleqeri te qete
3
U lind e u rrite n‘ kasolle
Jo n‘ vila n’pallate
Vet lindt e e ritte f‘ mije
N‘ djepa maje shpate

Nena ime eshte
Nena kosovare
Rend e rend tere diten
E nuk lodhej fare

Djepin lidhe ne shpine
Nena ime mathe
Ndimon burr’n e vet
Ne ara n‘ livadhe

4
Kur burrin ia moren n‘ burg
Vet punonte n‘ are
Here u printe qeve
E here hidhte fare

E kur kthehej n‘ bremje
Trima i mbushej sh‘ pia
Kishte nga Prokupla
Kishte nga Shqiperia

Kishte nga Presheva
Kish nga Mali zi
Kish nga Ilirida
Nga Drenica djeme t’ ri

Sofren ua shtronte
Me djath e bukevale
Ishte nikoqire
Ishte dhe bujare

Ishte nikoqire
Ishte dhe bujare
Pritte e qitte miqe
Percillte djeme ne male

doGzona
31-01-09, 17:26
5

Kor ndonjeri vritej
Nuk e qante kurre
Vdiqe i ri- i thoshte
Akoma pa u bere burre

Pa ta sjelle akoma
Nusen ne shtepi
Jo, jo, e fshine nena lotin
Veq i qete fli ti

Vdekjet sikur kjo
Nena nuk i qane
Lulekuqet e nenea
Vdesin per vatan

6
Kur shkau i hoshte
Se lindte shume femije
Per inati te tij
I nindte nje mije

Kur ia vriste njerin
Ajo bente tjetrin
Permbi pushke e thika
Thate dot se shihte djepi

S’ mund te shihte pushken
Varur ne baski
Ne krah do ta vente
Veq vellaii tij

Nuk vononte shume
E burrit I hinte n’ gji
Nga se deshirente t‘ parit
Emrin t‘ ia pertri

Toka dokrah pune
E kish nevoje vatani
Nga se dite per dite
Djemte ia hate mali

Bile nje here ndodhi
N‘ bark ia futen thiken
Femijen qe ia nxoren
Ne darke ia qiten

Ha i than tah
He nenen shqiptare
Prap lind femije
E djem co ne mali

Ha I thane tash
N’ fyt ia rrasen thiken
Jebenti Kosovo
je bemti Republiken

doGzona
31-01-09, 17:27
7
Ajo eshte dhe mesuese
Qjithnje na mesente
T‘ jem shembuj nder shoke
Gjithnje na k‘ shillonte

8
Nena ime eshte
Amvise me e mira
Miserniken pjek nder sac
Bene the embelsira

Kur ben msh e lakra
Ere mbuchet sht‘ pia
Dollmat i ben t‘ mira
Ben edhe flija

Ben pite me maze
Lakror edhe tave
Per dite te flamurit
Ben edhe bakllave


9
Dhe pervec amvises
Eshte dhe luftetare
Kra per kra luftonte
Me shoket ne male

T’ luftonte kucedra
Shendrrohej ne ore tem alit
Prap sjpejt behej nene
Sise t‘ i japi djalit

Qumshtin e ka t‘ embel
Asht si e ka zemren
Lumi une i lumi
Cfare e kam nenen

Here ne Kosove
Here ne shqiperie
Here ne Bujanovc
E Here ne Cameri

Here ne Drinice
Here ne Tretire
Here ne Reke te keqe
E here ne Kercove10
Nena ime lumja
S’ ka soqe vec vehten
Vella Ahmet Deline
Vella Azem Bejten

Vella Mic Sokolin
Vella Idriz Seferin
Vella Haxhi Zeken
Vella Ymer Prizrenin

Vella Pashko Vasen
Vella e ka Naimin
Vella Faik Konicen
Vella Kristoforidhin

Vella Hasan Prishtinen
Vella Azem Hajdarin
Vella Tahir Mehen
Vella Adem Jasharin

Edhe motra kishte
Nena ime plot
Noren e Kelmenit
Miter Daden Shote

Moter Marigonen
Moter Nene Terezen
Moter e ka Tringen
Moter e ka Xheven

11
Celes te zemres ka
Dashurine e butesine
Deri sa eshte n‘ front
E ka egersine

Nena ime eshte
Nena kosovare
Shamizeze po
Por edhe krrenare

12
S‘ di t‘ shkruaj proze
S‘ di as poezi
Poe kur t’ shkruaj per ty
Qe t’ dyja i di

Fjalet me vijne vet
Edhe vet radhiten
Varg pas varu strofa
Dhe ne poem ngriten


Besar Shkembi

Idila
02-02-09, 02:10
POEZI PER KOSOVEN (http://www.youtube.com/watch?v=RMi--ApSWZY&feature=related) http://i3.ytimg.com/vi/RMi--ApSWZY/default.jpg

Gega 1
23-01-10, 23:29
Nga Sabri Hamiti Eqrem Cabej Ku ndricon plisi perthekon guna Ku buka eshte buke e uji uje Ku digjet qiriu e tymon una Rrjedh lume Drini rrjedh lume Buna Hesht Ili Iliri flet vete Albani Ne valle Lisi ku feston fisi Merr ne thua e bie tirani Ne male te bardha bardhon plisi Ne naten e zeze del para Abeja Ti thur ballin me kujtime e gjak Midis kraherorit te shkrep rrufeja Klithjen e mocme e zgjon ne prak Ku ndricon plisi perthekon guna Ku buka eshte buke e uji uje Ku digjet qiriu e tymon una Rrjedh lume Drini rrjedh lume Buna Vallezon shqipja ne teatrin antik Me bukuri te thurur fije me fije Ne shi furtune kerkon nje mik Per heshtje urti per bese e dije E shpresa syrin e hap ne diell E ne naten me peshe te vone Fjala fluturon flet vete ne qiell Kengen e mocme e ben jehone Ku ndricon plisi perthekon guna Ku buka eshte buke e uji uje Ku digjet qiriu e tymon una Rrjedh lume Drini rrjedh lume Buna Ne vete thur vete - dijen e durimit Si kengen e dhembjes se pafund Ne boten e gjalle te humbjes shpetimit I njohur rinjohur perdit pa mund Ku ndricon plisi perthekon guna Ku buka eshte buke e uji uje Ku digjet qiriu e tymon una Rrjedh lume Drini rrjedh lume Buna Nga monografia "Leja e Njohtimit 1985"

Gega 1
24-01-10, 11:57
Nga Ndre Mjeda

ZOGA

I.
Neper ograje po kendojne bylbylat
Si tu`u prralle me shoqi shojne;
Drandofilleve zymylat
T`kandshmen ere dhuntie ju cojne.


E nalt n`qiell ma e bukur hana
Rreze t`paqta shkon tui shkrie;
Maje bjeshkve fillon Zana
N`valle shoqeve m`u prie.


Lodhe prej vegesh,prej rranjesh shpijet
Si u ba nate,ndej Zoga n`voter;
Ndej m`u xe me dru dullijet
Qe kish ba nper mal, pa motre!


E kuvendte me nane locen,
Si pergjumshem, ndonji fjale,
Deri sa brie votres gocen
E muer gjumi dal ka dale.


Fjet bri votres : e kur shkendija
Shendritte at fetyre`te pa travaje,
Engjell prei qiellet ule te shpija
Dukej faret fetyra e saj.


Here n`at gjume tui qeshun dukej,
Si m`u fale here doren cote;
Here permallshem n`vedi strukej
E n`fetyre gjaku t`tane i velote.


(Ngrimun n`ar , mbi`j pullalie,
Nen balkue nji beg kish dale;
Holl`e i giate porsi silvie
N`rruge nen gardh ish duke nji djale)

E nan - bardha tui shikjue
"Flej me egjuj,thote, o bie
Pusho shtatin me i ndimue
Lokes s`ate neper shpie".

Gega 1
24-01-10, 12:05
Nga Sabri Hamiti


Eqrem Cabej

Ku ndricon plisi perthekon guna
Ku buka eshte buke e uji uje
Ku digjet qiriu e tymon una
Rrjedh lume Drini rrjedh lume BunaHesht Ili Iliri flet vete Albani
Ne valle Lisi ku feston fisi
Merr ne thua e bie tirani
Ne male te bardha bardhon plisiNe naten e zeze del para Abeja
Ti thur ballin me kujtime e gjak
Midis kraherorit te shkrep rrufeja
Klithjen e mocme e zgjon ne prak


Ku ndricon plisi perthekon guna
Ku buka eshte buke e uji uje
Ku digjet qiriu e tymon una
Rrjedh lume Drini rrjedh lume Buna


Vallezon shqipja ne teatrin antik
Me bukuri te thurur fije me fije
Ne shi furtune kerkon nje mik
Per heshtje urti per bese e dije


E shpresa syrin e hap ne diell
E ne naten me peshe te vone
Fjala fluturon flet vete ne qiell
Kengen e mocme e ben jehone


Ku ndricon plisi perthekon guna
Ku buka eshte buke e uji uje
Ku digjet qiriu e tymon una
Rrjedh lume Drini rrjedh lume Buna


Ne vete thur vete - dijen e durimit
Si kengen e dhembjes se pafund
Ne boten e gjalle te humbjes shpetimit
I njohur rinjohur perdit pa mundKu ndricon plisi perthekon guna
Ku buka eshte buke e uji uje
Ku digjet qiriu e tymon una
Rrjedh lume Drini rrjedh lume Buna

Nga monografia "Leja e Njohtimit 1985"

Antika
12-03-10, 10:39
ĒASTE POETIKE
Qė nga Jugu ne Veri mbretėron njė errėsirė,
nėpėr fusha, nėpėr kodra, vėrshėllen njė egėrsirė!
Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or' e ēas,
Pėr ēakallin, nat' e errėt, ėshtė ras' e deli ras'!

Hani, pini dhe rrėmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka,
tė pabrek' ju gjeti dreka, milionier' ju gjeti darka!
Hani, pini e rrėmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
gjersa populli bujar t'ju pėrgjigjet : peqe, lepe!

Ai rron pėr zotrinė tuaj, pun' e tija, djers' e ballit,
ėsht' kafshit pėr gojėn tuaj. Rroftė goja e ēakallit!
Shyqyr Zotit, s'ka mė mirė, lumturi dhe bukuri,
dhe kur vjen e ju qan hallin, varni buz' edhe turi!

Hani, pini dhe rrėmbeni, ėshtė koha e ēakenjve;
hani, pini e rrembeni, ėsht' bot e maskarenjve;
Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith' aksione, monopole,
ekselenca dhe shkelqesa, tuti quanti come vuole!

Nėnshkrim i zotris suaj nėpėr banka vlen milion,
ju shkėlqen nė kraharuar decorata "Grand Cordon"!
Dhe kėrkoni me ballhapur (!) komb i varfėr t'ju thėrres'
gjith me emrin tingėllonjės: Ekselenca e Shkelqes'

dhe tė quheni pėrhera luftėtar' e patriot',
Po ka njė Zot qe s’do duroje, shume lavdi tė madhit Zot
Grand Cordon i zotris'sate, qė nė gji tė kan ' vendosur,
ėsht' pėshtyma e gjakosur e atdheut tė vremosur;

dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarr',
ėsht' trikėmbshi qė pėrdita varet kombi nė litar!
Dhe zotrote kullurdise, diē, u bėre e pandeh,
kundėr burrit tė vėrtetė zė e vjell e zė e leh!

E na tunde, na lėkunde, nėpėr salla shkon e shkunde,
mbasi dora e armikut ty me shok' tė heq pėr hunde.
Rroftė miku yt i huaj, qė pėr dita los e qesh,
tė gradoi katėr shkallė, pse i the dy fjal' nė vesh!

Koha dridhet e pėrdridhet, do vij' dita qė do zgjidhet
dhe nga trasta pem' e kalbur doemos jasht' do hidhet!
Koha dridhet e pėrdridhet, prej gradimit katėr shkallė
nuk do mbetet gjė nė dorė veē se vul' e zezė nė ballė!

Mirpo ju qė s'keni patur as nevoj' as gjė tė keqe,
mė pėrpara nga tė gjithė, ju i thatė armikut: "Peqe!"
Qė tė zinit njė kolltuk, aq u ulėt u pėrkulėt,
sa nė pragun e armikut vajtėt si kopil u ngulėt!

As ju hahet, as ju pihet, vetem titilli ju kihet...
Teksa fshat' i varfer digjet... kryekurva nis e krihet!
Sidomos ju dredharakė, ju me zemra aq tė nxira,
ju dinakė, ju shushunja, ju gjahtar' nė errėsira!

Ē'na pa syri, ē'na pa syri!... Hunda juaj ku nuk hyri:
te i miri, te i ligu, te spiuni mė i ndyri!
Dallavera nėpėr zyra, dallavera nė Pazar,
dallavera me tė huaj, dallavera me shqiptar'

Vetėm, vetėm dallavera, dhe nė dėm tė kėtij vėndi
qė ju rriti, qė ju ngriti, qė ju ngopi, qė ju dėndi!
Nėse kombi vete mbarė, nesėr ju veproni ndryshe,
dylli bėnet si tė duash, kukuvajk' dhe dallandyshe...

kukuvajka gjith’ me lajka, neser silleni bujar,
nėn dorė e nėn maska, shkoni jepni njė kapar!
Dhe kujtoni tash e tutje me tė tilla dallavera
kukuvajka do pėrtypi zog e zoga si pėrhera...

Ja, ja grushti do tė bjeri pėrmbi krye tė zuzarve,
koha ėshtė e maskarenjve, po Atdheu i shqipėtarve!
Edhe ju tė robėruar, rob nė dor' tė metelikut,
fshini sofrat e kujtdoj', puthni kėmbėn e armikut!

Qė ta kesh armikun mik e pandehni mėnēuri,
mjafton bėrja pasanik, pasanik dhe "bej" i ri,
dhe u bėtė pasanik, me pallate, me vetura,
kurse burrat mė fisnikė, japin shpirtin nė tortura!

Vėndi qėnka sofr' e qorrit, vlen pėr goj' e pėr lėfytė,
bėni sikur veni vetull', shoku shokut krreni sytė...
Dhe pėr njė kėrkoni pesė, po mė mir' njėzet e pesė.
Le tė rrojė batakēiu dhe i miri le tė vdesė!

Po njė dit' qė nis e vrėret do mbaroj' me bubullimė,
ky i sotmi zėr' i errėt, benet vetėtimė
dhe i bije rrufeja pasuris' dhe, kėsi lloj,
nuk ju mbetet gjė nė dorė, vetėm njė kafshit' pėr goj'!

A e dini qė fitimi brėnda katėr vjet mizor'
nuk ėsht' yti, nuk ėsht' imi, ėshtė i kombit arbror,
ėsht' i syrit nė lot mekur, ėsht' i vėndit djegur, pjekur,
Ju do thoni si tė doni... po e drejta dermon hekur!


shkruar nga autori Ali Asllani nė vitin 1942

Idila
19-03-10, 23:26
Fole mėmė me lot
shpirtcopėtuar pa shėmbėllim
bij shpėrndarė nėpėr botė
rrugė mė rrugė pa mbarim


U lėkund imja barkė
valėt mė nxorrėn nė Kalabri
dėgjova Arbėreshėn urtare
matanė detit nė Sicili


Mora rrugėn pėr nė Kosovė
ku lulėzon njė bozhur
atje ku shtrihen fusha vargmale
fėrfėrit i kuq flamur


S`ma ndal hapin mua lodhja
kur shqiponja mė bėn shoqėri
bukė e kripė shtruar sofra
n`djep tė lashtė nė Maqedoni


Mė mori mua kjo pendėshkruar
dhe mė hodhi nė Camėri
te ata bijė tė pėrmalluar
qė u ndanė me dhemshuri


Pyet mėma me brengė nė shpirt
-Dallėndyshe ku po shkon
-Mbi piramida nė Egjipt
fole ndėrtoj nė faraonė


Nėn qiell tė huaj njė zė jehon
mes metropoleve nė Turqi
nga gojėt e shqipeve buron
fjala e arbėrit pėr liri


Nė udhėkryqe t`Afrikės t`Australisė
sodis nga larg njė yll-zjarr
i bardhė plisi si bora nė mal
derdh dritė njė fanar


Kudo qė shkela nė rruzulli
n`Amerikė Europė e Azi
vetėm trupin - nė mėrgim
kurse zemrėn - nė Iliri


F D L

Idila
26-03-10, 11:00
U privatizua vargu!


Hej milet!
Dallkaukė, letrarė, bejtexhinj dhe poet
Mblidhuni tek Sheshi i Poezisė!
Erdhi momenti i shumėpritur
Privatizohen vargjet, vjerrshat, poezitė
poemat, balladat e vlerat e Letėrsisė,
merrini Antologjitė Letrare ku janė e ku nuk janė
fillojmė nga ato tė shkruarat nė pergamenė
nga autorė me emra tė lashtė Taukrik, Taulant
Vraufrik, Hespant, Iprisht, Ibrisht
Ecni ndėr shekuj tek poetėt me mbiemra
justinianė dhe bizantinė
Zarisht, Bogdan, Ylenec, Jeronim,
ndaluni tek arbėreshėt e Moresė
Gavril, Derad, Pal, Muzak, apo Golem
Blini Fishtėn, shisni Koliqin, njė Mjéd ndrrohet me dy Migjen!
Mblidhuni tė gjithė me lajmėrimin tem!
Do ndrrohet Naimi, Chajupi,Prenushi dhe Shantoja
Me poezi shkruar nga Mao Y dhe Go Mo Zhoja(!)
Mblidhuni pra mos humbisni rastin!
Sot hapet Tenderi i Privatizimit Epokal!
Tek Sheshi i Poezisė
Shisni Ismail Kadarenė dhe blini poetin Fekal!
Ka dalė nga gjiri i popullit!
Gjyshi i tij ka qenė Kėshilltar nė Hekal!
Bile dhe kryetar fronti...kryeēoban i dhisė!
Rapsod i orėve tė para, qė me porosi tė partisė..
diskretitoj puēistat nė gjirin e ushtrisė..
Nxitoni se vargjet po mbarohen!
Poemat shiten, blihen, privatizohen!
Kurvat e Poezisė krihen, zbukurohen
gėzohen, pasurohen!
Nė bordellet e vargut tė thyer...
Mos humbisni rastin!
Poezinė kombėtare pėr ta kėmbyer.
Nesėr do privatizojmė Historinė!
Do kėmbejmė Korēėn e Gjirokastrėn
tė bėjmė Vorio Epirinė!
Mos humbisni rastin!
Sot privatizojmė Poezinė!
Nesėr Historinė, Gjeografinė, emrat e mbiemrat!..etj.etj.
Nesėr!...
Nesėr ama!..pastaj?..
Pastaj na mbetet tė privatizojmė Atdheun!
Dreqi le ta haj!
Jepen falas Eposi i Kreshnikėve
Legjenda e Murimit!
Ėshtė rinovuar koncepti pėr Atdheun!
Tani kemi Bashkimin Europian
Atje mund tė futemi pa Skėnderbeun(!)
Gjin Bue Shpatėn, Kont Uranin
Adem Jasharin, Zahirin, se vallah na lodhėn.
Privatizojmė fushat dhe malet e mandej
privatizojmė Kosovėn!!!
(Oj medet!)
Si dikur Plavė e Guci..
Shkodrėn e bėjmė Zonė tė Lirė
(pa dalje nė det..)
ndoshta e lemė tė shkoj me Mal tė Zi.
Hej milet!
Mblidhuni tek Sheshi i Poezisė!
Privatizohet vargu atdhetarė!
Shitet me shumicė !
Mblidhini kursimet tuaja shqiptarė!
Ejani dhe bleni vargjet me rimė, pa rimė.
Se Antologia do muroset si Rozafa dhe jashtė do ti lėmė vetėm njė sisė...
Ka ardhur Koha e Mbrapshtė
Tė pijmė qumėsht tė konservuar nga punishtet e Greqisė
Mblidhuni tė gjithė
nė Sheshin e Poezisė!Agim Doēi

Oltiana1
27-03-10, 11:14
Kristal

Ka kohė qė s`shihemi dhe ndiej
Si tė harroj unė dalngadalė
Si vdes tek unė kujtimi yt
Si vdesin flokėt dhe gjithēka

Tani kėrkoj unė poshtė e lartė
Njė vend ku ty tė tė lėshoj
Njė strofė a notė a njė brilant
Ku tė tė lė , tė puth , tė shkoj

Ne s`tė pranoftė asnjė varr
Asnjė mermer a morg-kristal
Mos duhet vallė prap tė tė bart
Gjysmė tė vdekur , gjysmė tė gjallė

Nė s`gjetsha hon ku tė tė hedh
Tė gjej njė fushė a njė lulnaje
Ku butėsisht porsi polen
Gjithkund , gjithkund tė tė shpėrndaj

Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
Dhe tė tė puth e t`ik pa kthim
Dhe nuk do tė dimė as ne , askush
Harrimi ish ky , a s`ish harrim .


Ismail Kadare

deas
30-03-10, 14:28
Ismail Kadare


Nje grua qe mban ere ēokollate
Me mua ra dikur ne dashuri
Tani jeton e lumtur ne pallate
Qe ngritem vjet ne bulevard te ri

Tani as koken s'e kthen ajo nga une
Tak-tukun e sandales me le pas
Ate ne djaleri e desha shume
Betoheshim te ēanim ēdo tallaz

Por bashke nuk patem fat te lidhnim jeten
Se donte apartamente e telefone
Une shkruaja artikuj veē per gazeten
Dhe flija redaksive permbi poltrone

Kjo grua qe mban ere ēokollate
Me mua ra dikur ne dashuri
Tani jeton me burrin ne pallate
Ne eshte e lumtur nuk e di??

deas
20-05-10, 14:23
Pjesė nga Rubairat e Omar Khajamit pėrkthyer nga Fan S. Noli


1.

Natėn kur flija, mė tha shpirti: "Pi!
Nė gjumė dhe nė Varr s`ka lumturi:
Ngreju! Sa rron, zbras Kupa dhe puth ēupa;
Se ke shekuj qė tė flesh nė qetėsi".

2.

Nė ėndėrr, kur Agimi zbardhėllonte,
Njė zė qė nga Taverna po gjėmonte:
"Ēohuni, djema, e Verė sillnani,
Se Fati na e tha lėngun sonte".

3.

Dhe posa nė Tavernė kėndoi gjeli,
Besnikėt jashtė thirrėn "Portat ēelni!
E shkurtėr ėshtė Jeta, ja, u mlakmė
Dhe mbetmė si kofini pas sė vjeli".

4.

A di pėrse kėndesi po kėndon
Dhe menatė nga gjumi po tė zgjon?
Qė shkoi njė ditė po tė lajmėron,
Dhe ti, ēkujdesur, fle dhe ėndėrron.

5.

U gdhi! Me Verė zėmrėn e zbardhėlloj
Pėrdhe ēdo Fe tė Natės e dėrmoj:
Nė Djall dėrgoj Parajsėn e pėpjetė,
Gėrshtein me lahutėn lavdėroj.
6.

Kur Diellin, me zjarr kurorėzuar,
E pret me gas Natyra faqeshkruar,
Shoqen me mall po shoh nė gjumė shtruar
Dhe foshnjėn buzėqeshur mė tė zgjuar.

7.

Ja, Kup`e Qiellit skuqet prej Agimit,
Bilbili nisi kėngėn e dėfrimit
Me trėndafilin: Eja, Faqepjeshkė,
Natyra qesh; nem Qelqin e Rubinit.

8.

Zgjohu-u! Mėngjezi me shigjet`e grisi
Perden e Natės, Yjt`I arratisi,
Dhe Dielli gjahtar me rreze kapi
Ēdo majė mali, pallati e lisi.

9.

O Engjėll faqedritė, ja u gdhi,
Shtjer Verė dhe kėndo me ėmbėlsi!
Xhamshidi e Khosroj qysh lulėzuan,
Qysh dimėrojnė sot nė Varrverri.

10.

Ja, Mars`I ri dėshirat na valon,
Ēdo shpirt I mėnēur nė Gėrmadhė shkon
Ku dor` e Moisiut zbardh nga degėt
Dhe frym` e Krishtit tokėn gjelbėron.


11.

Mbi lulet po pikojnė vesė retė
Dhe me njė zė qiellor Bilbili shkretė:
Ah, Verė! Verė! Trėndafilit
I lyp t`i skuqė faqėzėn e zbehtė.

12.

Bilbili nėpėr kopshtet nė Pranverė
Sheh Lilin Kup`e Trėndafilin Verė
Dhe thotė: "Puthuni e pihuni!
S`e gjeni kėtė ditė tjatėr herė".

13.

Shiko luadhe, luke, bukuri
Lumenj kristali, kronj e brohori:
Nga dimri Ferr pranvera Qiell na ndriti,
Gėzo mi Dhč Parajsėn me Huri.

14.

Desh Trėndafili e thotė: "Lulėzoj
Dhe botės bukurinė po ia shtoj:
Pastaj e hap kuletėn e mėndafshtė
Dhe pėrmbi kopsht thesarin po e shtroj".

15.

"Jam, thotė, lulja e Josefit t`ri
T`egiptes, xhevair, zėmėrflori:
Ja edhe rrob`e kuqe gjak, e ējerur
Prej vėllezėrve dhe gruas Petefri.

16.

Tufani kopshtin kur ma ēakėrron
Dhe Rrot`e Fatit shpresat m`i dėrmon,
Pėshtillem si burbuq`i Trėndafilit,
Po zemra gjak pėrbrenda mė pikon.

17.

U dogja dhe u pėvėlova: Verė!
Nga vrer`i lotėve u shova; Verė!
Nė Qelq rubin, e Dashur, dhe Luten
Dhe nga ky zjarr shpėtova: Verė!

18.

Me Ver`e Vajza, me Lahut e valle,
Me Fyell e me Kėngė po s`cu ēmalle,
Jeta s`vlen hiē: Se pa kėto nuk ėshtė
Veē pemė helmi, pus e tym vėrdallė.

19.

Nga njėra dorė Trėndafil e Grua,
Nga dora tjatėr patsha Rrush e krua:
"Zotit - po thoni i arthtė keq pėr mua!"
Po as m`a fal pendimin, as ia dua.

20.

Njė Engjėll mė tėrhiqte nė Xhami,
Njė Djall po mė zvarrniste nė Dolli;
Po Ver`e kuqe e fitoi davanė:
Gėrshet kėtej - edhe andej Hardhi.21.

Nė prehrin e Hurisė kur gėzohesh
Veten humbet, e veten gjen, bekohesh:
Kur pi kungatėn shpirtrėmbenjėse,
Pėrsipėr Jetės, Vdekjes Lartėsohesh.

22.

Te Shpell`e Verės kemi hedhur mendjen,
Dehemi, puthim pėr tė mbledhur mendjen:
ē`pyet? Gjykim e tru na kanė rrjedhur,
Se Vajzat na e kanė vjedhur mendjen.

23.

"Pse s`pi mė pak?" mė thonė njerėzia,
"Pėr ē`arėsye s`ka kufi Dollia?"
Njė: Faq`e Vajzės; dy: Rubin`i Verės,
Ja shkaqe si kristal nga qartėsia.

24.

Drit`e Kungatės vlen ēdo mbretėri
N`Evropė dhe n`Afrikė dhe n`Azi:
Rėnkim`i Vajzės mallėngjen mė rėndė
Se ēdo shamat`e turmės nė Xhami.

25.

Fito njė Zemėr, puthe dhe rrėmbeje,
Dhe adhuroje si Altar prej Feje:
Njė qind Qabera s`vlejnė sa njė Zemėr;
Zemėr kėrko, Haxhi, jo Gur Qabeje.

26.

Si mjer`ay qė Dashuri s`ka ndjerė
Dhe zemra s`i ka ndritur nė prėnverė:
Pa Ver`e Dashuri ēdo dit`e shkuar
Prej meje s`nėmėrohet asnjėherė.

27.

S`ka hir apo shėmtim nė Dashuri,
Pėr Ferr e pėr Parajsė s`ka mėrzi,
As pėr pallate a kasolle a shpella
As pėr mėndafsh a rrecka a stoli.

28.

Kjo zemr`e marr`e mbytur nė mjerime
Pa prerė vuan e lėshon rėnkime:
Kur mė dha Zoti Verė Dashurie,
Ma mbushi kupėn gjak prej zemrės sime.

29.

E prisja! Si rrufeja mė tronditi!
E Dashura mė shkoi, mė neveriti:
S` e ēmoja kur e kisha... Ah, ē`ma priti!
Nė Ferrin nga Parajsa mė vėrviti.

30.

Rėnkoj e pshrėtij, se s`tė kam pranė,
M`u ēuar zemra, vojtjet mėnt s`mė lanė,
Askujt s`ia qaj dot hallin, djall` o punė:
Vrermjalt`e flagėves`e qeillhapsanė!


31.

Nga hidhėrim'i ndarjes jam pėrpirė,
Sa e sa herė zemra m'ėshtė grirė:
Ty natėn tė kujtoj e psherėtij,
Nga malli digjem, si qiriri kam shkrirė.


32.

Kur s'dhėmp e s'shėmp nuk ėshtė Dashuri,
Pa Ferr s'gjen dot Parajsė dhe Huri:
Kur zjarr' e ke nė gji, me nat' e ditė
Sot ndrit me gas e nesėr ndes mė zi.


33.

Te rrug' e Trėndafilit plot me gjėmba
Pikova gjak, u ēora dhe u shėmba:
Pa qindra plag' e ēpojtje s'qepeht krehri
Nė flokėt e sė Dashurės me dhėmba.


34.

Zemrėn me sy e dashura ma ndes,
Zemraqiri me flakėn rron e vdes:
Te flak' e bukur zemraflutur turret,
Kurban e tėra digjet pa kujdes.


35.

Me syrin bukuri e dritė ēpall,
Nė zemrėn Dashuri e zjarr mė kall:
Ti s'mė vė re aspak ose mė tall,
Kur unė pshėrtij pėr ty me mall.


36.

Zefire, fryre, syri im tė pa,
Nga gjoksi zemra m'iku dhe mė la
Dhe dyke fluturuar pas tė ra:
Banesėn sot nė gjoksin tėnt e ka.


37.

Selvia qė mė bėri skllav e mbret
Tani mė nisi prapė muhabet;
Mė qesh me buz' e sy, se shpirti i thotė:
"Bėje tė mirėn dhe e hith nė det".


38.

E dashura shkėlqeu, mė vėrboi,
Zemra mė fliste gjuha mė pushoi:
Kush pa me sy torturė kėsisoj?
Nga etja u dogja, u shova mun te kroj.


39.

Kush nė Gėrmadhen tė ka prurė, kush?
Kush ta ka ēfaqur natėn mirė, kush?
Kush tė ka fryrė tė mė ndezėsh furrė
Nga Dashuria tė sėmurė, kush?


40.

Nė kėtė Dhe pa prehje, pa pushim,
Jam lodhur me kėrkim e udhėtim:
Tė bukur Qiparis si ti s'kam parė,
S'tė kapėrcen as hėna nė shkėlqim.

dua te me falni nese i ka sjelle dikush tjeter ketu por jane vertet shume te bukura ndaj...

deas
20-05-10, 14:30
Rudaki

Nga Rubaitė

* * *

Er'e ngjyrė i rrėmbeve nga tė kuqtė trėndafij,
Ngjyrėn - faqes sė purpurtė, er'i dhe gėrshetit tė zi,
Ujrat do trėdafilohen kur tė lash fytyrėn ti,
Floku yt, lėshuar n'erė, deh e ēmend njė njerėzi.

* * *


Ē'mė duhet, pa fytyrėn tėnde dhe dielli qė shndrit?
Pa ty ē'mė duhet edhe hėna, kur natėn farfurit?
he larg nopranit nė qėndrofsh, siē jam unė vetė,
Nuk do le ditė pa tė parė, pra, mė prit.

* * *

Plot njė qilim me vojte na dha fati - ja kush jemi,
Nė zemėr flakėn fshehim, zi nė sy, - ja kush jemi.
Kush bie nė kurth tė lojės s'egėr hakėrruese,
Ata qė fati hedh nė det trazimesh - ja kush jemi.

* * *

Si tekanjoz i ēmendur mos u bėj, nė qofsh shpirtmadh,
Tė verbėr, tė gjymtuar mos i shaj, nė qofsh shpirtmadh,
Mos e shqetėso njeriun qė rrėzohet,
Atė qė ra pėrdhe ta ngresh, nė qofsh shpirtmadh!

***

I lirė ji nė shpirt o Rudaki, dhe jetė dosido ti mos kalo,
Si njė pishtar ndriēo me mend edhe nė zemėr, si t'urtėt ti jeto,
E keqja s'vjen vetėm pėr ty, rrėmben ajo kėdo,
Kjo botė shumė vojtje ka, njė ēast tė lumtur veē kėrko!

***

Botėn e kalbur grryej dhe mendo,
Prej magjistari njė shaka kujto,
Ē'tė mirė gjen, me prrallė krahasoje,
Dhe shtigje tė kėqia mos lakmo!

***

Tė brejtur thellė jemi ne - kėshtu e ka kjo jetė,
Si mbi trumcakė vdekja rri, - skifter ngrihet pėrjetė,
Ēdo lule shpejt' a vonė fishket e prapė do tė thahet,
Dhe fshes'e vdekjes fshin ēdo gjė qė mbet mbi dhe e shkretė.

***

Me bojė tė zezė nuk i lyej tė thinjėt flokė tė mi,
Qė tė mė thonė prapė djalė, tė bredh si nė tėr ri.
Kur qajmė kohėn e kaluar, ne veshim rroba zije,
Rininė qaj dhe prandaj thinjat i lyej nė tė zi.

***

Dikur, o kohė, ish i pasur, gojtar, fytyrėndritur,
Me punė dilte kėsaj ane, tek kalėronte bukur.
Si tė kalojnė nja dhjetė vjet, ē'do tė thotė vallė shahu?
Ta shohė mplakur, varfanjak, pa kalė e tė cfilitur?

***

Kandilin qė hedh dritė, ta mbash nė largėsi,
Unė druaj se ndriēimi zbeh tėnden bukuri,
Oh, zemra pėrvėlohet, pėrhapet erė shkrumbi,
Kjo djegie nuk tė prek, e ftohtė mė je ti.

***

Njė mal i tėrė mbytyr gjak naltohet vrik
Mes asaj udhe ku do shkosh, i ngrysyr mik.
Grave tė tilla si Lejlaja keq s'u vjen,
Vetėm Mexhnuni mir'e dijti: zemra u pik.

***

Kam ikur shumė larg prej teje, njė brengė mė mundon,
Ky helm nė gaz do kthehet shpejt, nėse ti mė takon.
Vras mendjen netėve, me shpresė se do vish,
Oh, si do rrahė kjo zemr'e shkretė qė tė kėrkon!

***

Gėrshetat kur ia shpleks asaj, njė mjegull bie mbi tokė,
Si kthetra shqipeje tė ngjajnė, tė kreshpėruar flokė!
Kur nyjet njė nga njė ia zgjidh, ia shtron ti kaēurrelat,
Si myshk Tarazi shkundėrmon, qė kund s'e gjen nė botė.

***

Pas bukuroshes s'egėrsuar ne rrahėm udhėt gjithandej,
Kėrkuam shoqezėn ngado, i ramė tokės tej e tej.
Prej pune duart u ēmėsuan e nė shtegtime mbetėm,
Na ranė kėmbėt, u coptuam, mes gurėsh tė mėdhenj.

elvio
29-05-10, 23:31
Si trėndafil mė je, moj dashuri,
qė hapet nė qershor
dhe kaq e ėmbėl rrjedh si melodi
qė derdhet nga njė kor

Si ty moj ēupė kurrė nuk kam hasur,
tė dua, dot s'pėrmbahem,
do tė tė dua ty gjithmonė, e dashur,
gjer detet krejt tė thahen.

E dashur, gjer tė thahen detet
gjithnjė do tė tė dua,
gjer guri copa-copa tė tretet,
tė bjerė baltė mbi mua.

Ah, lamtumirė e vetmja dashuri
ah, lamtumirė pėr pak
nga fundi i dheut do vija pėrsėri
tek ty, po t'isha larg


Robert Berns

Antika
06-06-10, 14:07
DY ZEMRA QĖ DASHUROHEN


Le tė ketė nė bashkėsinė tuaj vend,
Dhe le tė vallzojė nė mes fushės, era hyjnore

Duajeni njėri-tjetrin por mos krijoni lidhje dashurie
Le tė bėhet ajo det i lėvizshėm nė mes brigjeve tė shpirt`rave tuaj

Mbushni gotat njėri tjetrit, por mos pini nga gota e njejtė

Jepni njėri-tjetrit nga buka juaj ,por mos hani nga copa e njejtė

Kėndoni e luani bashkė dhe bėhuni tė gėzuar,
por lejoni qė secili tė jetė vetvetja
Madje edhe anėt e lahutės janė nė vete ,edhe pse dridhen me muzikė tė njetė

Dhurojini zemrat tuaja,por mos e vendosni njėri-tjetrin nėn roje
Sepse vetėm lumi i jetės mund tė kėnaq zemrat tuaja

Rrini bashkė por pėrsėri jo shumė bashkė
Edhe shtyllat e tempullit rrinė tė ndara,kurse lisi
dhe pishat nuk rritėn nėn hijėn e njėri-tjetrit

Kalil GIBRAN

elvio
07-06-10, 21:49
poezi nga Vilson Blloshmi

Saharaja, larg ėshtė Saharaja,
Saharaja shkėmb e rėrė e gurė,
Qė ka shok veē emrin e saja
Dhe ngaqė s’sheh ėndrra, s’sheh as drurė.
Saharaja s’di tė ėndėrrojė.
Ajo bluan gurė me mend’ e saj…
Saharaja s’ka kėngė tė kėndojė,
Saharaja s’ka as lot tė qajė.
Saharaja nuk ka miq e shokė,
Saharaja nuk ka bijė, as bir.
Saharaja ėshtė njė copė tokė,
Thonė se dhe me natėn s’shkon mirė.
Natės s’i pėlqen nė Sahara,
S’i pėlqen tė ketė veē gurė pėr shtrojė;
Fjalė e dashuri e njerėz s’ka;
Perē’ e saj e zezė s’ka ē’tė mbulojė.
As dhe njė s’e di si ėshtė kandisur
Me kėt’ plagė mbi shpinė rruzullimi,
Por se thonė nė botė ėshtė stisur
Kur i duhej njerėzisė mallkimi.
Kur ai pėr keq e mban nė gojė,
Saharaja e mban vesh e qesh.
Saharaja fillon tė gėzojė,
Kur ne mallkohemi mes nesh.
E kur bie ndrojtur rrez’ e diellit
Dhe mbi gurėt e pamyshkėt ndrit,
I ngjan vello savani i qiellit,
Shkretėtirės shket e shkrepėtit.
Prandaj, kur urrejtjen e fortė e nxehur
Mbi dikė mallon e shfryn e shan,
Qė nga skuta del kujtimi i dehur
Dhe thėrret menjėherė Saharanė.
Kur mallkimi shfryn e kur kujtimi
Nė pusin e harresės tret…
Kur hyn dielli e kur hesht thėllimi,
Shkretėtirė e shkretė mbetet shkretė.

Shqiptare_ne_Turqi
20-06-10, 16:32
Gruaja


Disa thone se gruaja
eshte per te ndare shtratin
ne netet e gjata te dimrit
Dikush thote se eshte
nje kercimtar me nente zilka mbi krye
qe e vini te luaje ne mes te nje pylli te gjelber;
Dikush thote , se eshte bashkeshortja ime,
eshte mekati qe mbaj mbi shpine;
Dikush thote se eshte ajo qe ze brumin..


Nuk eshte as ajo , as kjo, as nje shtrat, as nje kercimtar
as nje bashkeshorte, as nje mekat;


Ajo eshte krahet e mi dhe kembet e mia
Ajo eshte foshnja, nena,gruaja,motra ime
Ajo eshte shoqja e jetes time...Nazim Hikmet

Antika
26-07-10, 08:51
Vjollca

Ne nje lugine me blerim
Kish celur plot freski n'agim
Nje vjollce e urte, e drojtur
Papritur na kalon atje
Si flutur, nje bareshe e re
Gjith' shend e gaz
E kenge plot hare

"Ah, sikur t'isha - vjollca tha, -
Mes luleve m'e bukura
Nje cast, nje cast te vetem
Do me kepuste domosdo
Ne gji do me shtrengonte ajo
Nje cast, nje cast
Te pakten, per nje cast!"

Por shkon aty baresha e re
Dhe neper bar as e ve re
E shkel te shkreten vjollce
"S'ka gje, - tha lulez' e pafaj-
Te bukures meri s'i mbaj,
Se ne po vdes
Po vdes nga kemba e saj!"

Antika
26-07-10, 08:54
Shpejt dhe ngadale

Mos u nxito, mos u vono !Duro
Nje kryefjale shkruaj posi kjo
Vare ne gjoks posi hajmali
Ruaje ne diell dhe ne shi
Me lule rotull teje mos u merr
Dhe i pa trembur gjer ne varr e shpjerr

Mos u nxito! Pa mend mos u vono!
Kur shpirti sulet ti mos u vono
Mejtohu mire udhen drejt e nis
Dhe sul tutje me mish dhe me shpirt
Ngadale! Kurre s'ndreēet nje lajthim
I bere pa hesap dhe pa peshim

Mos u vono! Se tutje sulet jeta
Kalo si trim guxo pa ardhur vdekja
Nje pune bej te larte dhe te forte
Te cilen koha kurre s'mund ta mposht
Mbi dhene nam te mire ler perjete
S'prish pune qe si shoket vdes dhe vete

Mos u nxito! Mos u vono! Mejto
Guret e fatit qetazi duro
Detyren kij si prijes kryesisht
Bej gjithnje te drejten burerisht
Mos u nxito! Mos u vono! Pa fjale
Zoti ne fund te nxjere faqebardhe

Fshatari
04-08-10, 12:51
Annabel Lee
It was many and many a year ago
In a kingdom by the sea
That a maiden there lived, whom you may know
By the name of Annabel Lee
And this maiden she lived with no other thought
Than to love and be loved by me.
I was a child and she was a child
In this kingdom by the sea
But we loved with a love that was more than love
I and my Annabel Lee
With a love that winged seraphs in Heaven
Coveted her and me
This was the reason that, long ago
In this kingdom by the sea
The winds blew out of a cloud, chilling
My beautiful Annabel Lee
So that her highborn kinsmen came
And bore her away from me,
To shut her up in a sepulchre
In this kingdom by the sea
The Angels, not half so happy in Heaven,
Went envying her and me
Yes! That was the reason (as all men know
In this kingdom by the sea)
That the wind came out of a cloud by night
Chilling and killing my Annabel Lee.
But our love, it was stronger by far than the love
Of those who were older than we,
Of many far wiser than we
And neither the Angels in Heaven above
Nor the demons down under the sea
Can ever dissever my soul from the soul
Of the beautiful Annabel Lee.
For the moon never beams without bringing me dreams
Of the beautiful Annabel Lee
And the stars never rise, but I feel the bright eyes
Of my beautiful Annabel Lee.
And so, all the nighttide, I lie down by the side
Of my darling! My darling, my life and my bride.
In her sepulchre, there by the sea,
In her tomb, by the side of the sea.

Edgar Allan Poe
______________________________

Anabel Li
Shumė vite kanė kaluar,
Nė njė mbretėri tė bukur plot magji.
Afėr detit jetonte njė vajzė e dashuruar
Me emrin e shtrenjtė, Anabel Li.
Jetonte ajo vetėm duke menduar,
Tė mė deshte dhe t'i shfaqja dashuri.
Ishte e freskėt, e brishtė, e dashur,
Nė kėtė mbretėri plot magji.
Afėr detit dhe unė isha i ri
Dashuria jonė, kalonte ēdo dashuri.
Sa e desha vajzėn time Anabel Li!
Engjėjt qė rrinin nė qiellin e kaltėr,
Na shihnin tė vrenjtur me zili.
Kaluan vite, ata qė na kishin zili,
Nė kėtė mbretėri plot magji.
Afėr detit dėrguan njė tė zezė stuhi,
Qė e ngriu, vajzėn time, Anabel li.
U sulėn engjėjt dhe zbritėn nė tokė,
E morėn atė nga kjo jetė.
E varrosėn, mė mbytėn nė lotė,
Nė kėtė vend afėr nė det.
Engjėjt qė nuk janė krejt tė lumtur,
Na shihnin me smirė ne tė dy
Oh! Kjo ishte arsyeja (ēdokush e di)
Qė nė kėtė mbretėri plot magji
Afėr detit, tufani erdhi pėr ta shkulur
Pėr ta vrarė, vajzėn e bukur, Anabel Li.
Dashuria jonė, qe mė e fortė se ēdo dashuri,
Qė kanė ata qė janė mbi ne
Qė janė mtė ditur se ē'jemi ne. Prandaj dhe engjėlli qė nė qiell rri,
Dhe djalli qė vėshtron me zili,
Shpirtin tim nuk e shkulin dot krejt
Nga e bukura ime, Anabel Li.
Hėna kur del, mė mbush me ėndrra
Pėr engjėllin e bukur Anabel Li
Kur yjet janė nė qiell mė rreh zemra,
Ata flasin, pėr vajzėn time, Anabel li.
Kur valėt pėrplasen me furi, unė rri aty,
Mendoj pėr atė bukuri
Qė e desha me aq dashuri.
Pėr nusen time, tė varrosur te bregu nė det,
Nė varrin qė dallgėt e rrahin pėrjetė.
_____________________________
Fan Noli

Antika
17-08-10, 16:05
NJERIU

Pas fjalėve t’mėdha fshihet zbraztia
Pas lajkave fshihet mėria
Pas dinakėris fshihet ligėsia
Pas arrogances fshihet dobesia.

Pas shpirtit pastėr bukuria
Pas mendjes sė ndritur qėndron dija!
Pas ndihmės panevoje fshihet
dyftyresia Pas veprave
t'secilit shihet njerzia.

Pas ēdo dhimbje ndjeshmėria
Pas mirėsisė rri shpirtmadhėsia
Pas goditjes shpirtngushtėsia
Pas ēdo dimri vjen pranvera...

Pas ēdo nate agon prap dita,
Pas dashuris qėndron Hyjnia
Pas ēdo gjėje fshihet nji shkas
I mir apo i keq qė do tė godas....

elvio
18-08-10, 19:06
Ja pėrse tė desha!

Ne zemer te kisha thelle me ishe futur,

neteve pa gjume veē per ty jam lutur,
...
endrra shume kam thurur dhe ty seē ti dhashe,

ēdo deshire per jeten, me ty kisha bashke!Sa shume qe te mbrojta qe nga une mos dilje,

sa shume te lemova, ngrohtesi me sillje,

sa shume kam kenduar, sa fort une kam qeshur,

vellon e lumturise... veē ti ma ke veshur!Neteve pa gjume .... gjate biseduam,

sa shume te dy flisnim ,kurre dot nuk mbaruam,

teper i pangopur ishte shpirti im,

ēdo ore, ēdo moment ...kerkonte gezim!E vetme sot jam dhe shume me mungon,

a mos valle veē ti plaget mi sheron?!

E vetme sot jam ....kujtimi renkon,

me thuaj te lutem...ne ē'vend po kalon?!Me thuj te vij, merrme edhe mua,

me ler te te flas dhe te them... "Te Dua",

Me ler te te mbaj perhere ne kujtese,

me ato ne mendje harroj qe do vdes.....!Ja perse te desha...ja pse shume mendoj,

ja perse te dua...dua te jetoj,

ja perse kjo dhimbje lehte sot nuk kalon,

sepse dashuria brenda saj shume vlon...
LEDIANA KAPAJ

Dilaver
31-08-10, 22:32
Nuk kam vdekur -Mary Elizabeth Frye

Te varri im kur tė vish mos qajė,
Nuk jam aty,
Unė gjumė nuk mbajė
Unė jam nė puhitė qė fėrfėllojnė,
Jam nė diamantet e fluskave tė dėborės qė verbojnė.
Mė gjenė nė shkėlqimin e artė tė grurit,
Jam nė piklat e shiut tė shtatorit,
Kur mengjeset i nisė me nxitim,
Mė gjenė nė vrapin qė kėndshėm pėrfshinė,
Zogjtė qė melodinė e cicėrrojnė,
Jam nė qarqafin e yjeve qė natėn tė mbulojnė
Te varri im vajit pse i je rrekur.
Unė nuk jam aty.
Unė nuk kam vdekur.
Pėrkthyer dhe pėrshtatur nė shqip nga Daut Demaku

YanYan
02-09-10, 00:38
Mė puth e mė riputh me ashk e mos u dro,
se kur tė zbresėsh posht' nėn dhe o mikja ime,
Ku puthja e Plutonit tė zbeh edhe tė ftoh,
s'do kesh mė dashuri , as puthje e pėrqafime.

Pier de Ronsar
Nga SONET PĖR HELENĖ DE SYRZHER

YanYan
06-09-10, 23:58
Tri shkrepėse tė ndezura njė nga njė nė errėsirė
E para pėr tė parė fytyrėn tėnde
E dyta pėr tė parė sytė e tu tė dėlirė
E fundit pėr tė parė gojėn tėnde
Dhe errėsira e plotė pėr tė m`i kujtuar pėrsėri
Duke shtrėnguar nė krahėt e mi


PARIS AT NIGHT (Parisi natėn)
nga Jacques Prévert

YanYan
07-09-10, 19:09
Pėrse mė shkrove sėrish letėr - Iliaz Bombaj

Pėrse mė shkrove sėrish letėr, kur koha jonė flinte nė hi?
E di ē'mė bėre? Mė ke ndezur, pėr mė tė shuar pėrgjithnji.


E mbaj nė duar, mė djeg dorėn, e hedh matanė, shpirtin mė djeg,
nė zjarrin qė mė ke dėrguar, mė thuaj ku ta gjej njė shteg?


Pėrse s'mė le nė punėn time, tė flija lirshėm nė harresė?
Ē't'u desh t'i dilje kohės kundėr, tė fshije pluhur nė kujtesė?


Nėse tek ti lashė disa borxhe, mos mi pėrmend, tė lutem, kot,
mė thuaj, pra, kush dashurisė iu dha dhe nuk i mbeti borxh?


Pėrse mė shkrove sėrish letėr, kur koha jonė flinte nė hi?
E di ē'mė bėre? Mė ke ndezur, pėr tė mė shuar pėrgjithnji.

YanYan
06-11-10, 20:05
Himni i bukurise - BODLER

A zbret valle nga qielli, a del nga ferri i zi,
O bukuri? Syri yt, demoniak e hyjnor.
Nxit per krim te ult ose kall lumturi,
Njesoj si gota e veres kur zbret ne kraharor.

Ti mban ne drite te syrit zjarr dhe debore,
Ti perhap parfume si muzg e si agim,
Puthjet e tua jane filter e goja nje amfore
Qe heroin e ben femije dhe femijen trim.

A del valle nga humnera, apo zbret nga yjte?
Fati pas fustanit si qen te ndjek shtigjesh;
Ti mbjell paqe edhe mjerim, si asnje e dyte,
Se ti drejton gjithcka e per asgje spergjigjesh.

Ardhsh nga qielli e nga ferri, a ka rendesi,
O bukuri, perbindesh qe nuk ke te share!-
Nese syri yt, a kemba, me ngjallin kureshti
Per te Pasosuren qe e dua e kurre se kam pare?

Nga Djalli a nga Zoti, a ka rendesi? Engjell
A Sirene, a ka rendesi, nese ti,-
Ritem, parfum, drite, o Zana ime e embel!-
E ben kete ferr te zi me pak te zi?

YanYan
06-11-10, 20:07
Kur unė tė vdes, i dashur
Pėr mua mos kėndo kėngė nė trishti;
Mos mbill trėndafilė mbi kryet e mia,
E as tė zymtėn pemė qiparizi:
Prej shiut e piklave tė vesės njomur,
Ji i gjelbri bar mbi mua lartuar,
E nėse do, kujtomė
E nėse do, mė ler dhe tė harruar.

Unė s’do t’i shoh mė hijet,
As shiun s’do ta ndjej mė pėrsėri;
Unė s’do ta dėgjoj mė as bilbilin
Tė kėndojė, si nė zymti:
E duke ėndėrruar nėpėr rėzėllimin
Qė s’ka as lindje as tė perėnduar,
Ndoshta do tė t’kujtoj,
Ndoshta do t’lė dhe tė harruar.

Cristina Georgina Rossetti (1830-1894)

YanYan
17-11-10, 23:35
Shinat ~ Albana Lifschin

Ndjenjat si trena te ēmendur
vrapojne mbi shina paralele
perjetesisht
Afrohen, renkojne, ulurijne e ndahen
per te thyer qafen diku tjeter
perfundimisht

Shina qe zgjaten ne pafundesi
Me destinim per te mos u takuar
kurre
Njera isha unė dhe tjetra ishe Ti.

YanYan
02-12-10, 21:00
Eja... kokėn dua ta mbėshtes
Mbi gjirin tėnd tė tallazitur...
Jam lodhur shumė, ndoshta edhe vdes –
Se kam njė jetė duke tė pritur!

Eja... dua tė kridhem te ti,
thellė e mė thellė, siē di vetė
Nė mos qoftė as kjo dashuri,
mė thuaj, ē’dreqin mund tė jetė?

Robert Shvarc

tipi engjellor
02-12-10, 21:06
Eja... kokėn dua ta mbėshtes
Mbi gjirin tėnd tė tallazitur...
Jam lodhur shumė, ndoshta edhe vdes –
Se kam njė jetė duke tė pritur!

Eja... dua tė kridhem te ti,
thellė e mė thellė, siē di vetė
Nė mos qoftė as kjo dashuri,
mė thuaj, ē’dreqin mund tė jetė?

Robert Shvarc


E bukur

YanYan
02-12-10, 21:06
Nuk dua qė tė fle kur fytyra jote rri
Te qafa ime pėrnatė,
Se mendoj pėr vdekjen qė vjen me shpejtėsi
Dhe sjell gjumin e gjatė.

Unė do vdes, ti do rrosh, kjo gjė gjumin ma nxjerr,
Ē`gjė tjetėr mė tremb sonte?
Tė mos dėgjojė njė ditė se si ti frymė merr,
Si rreh kjo zemra jote.

Si ky zog i druajtur qė nga ėndrrat tulatet,
Do ta linte me gjėmė
Ēerdhen ku trupi ynė me dy kokė zgjatet
E sos me katėr kėmbė?

Njė gėzim kaq tė madh qė meh nė agullim,
Kur mos mbaroftė
Dhe engjėlli mbrojtės qė nė rrugė mė prin,
Fatin ma lehtėsoftė!

Pupėl i lehtė jam nėn kėtė kokė qė ngjan
Si pjesė e trupit tim,
Qė, ndonėse kėndoi gjeli, mbyllur sytė i mban
S`dėgjon e s`pipėtin.

Nėn kėtė kokė qė nė botė tė tjera bredhėrin,
Ku ka tjetėr ligj jete,
Qė nė gjumin e saj rrėnjė tė thella shtrin
Larg meje, afėr meje.

Ah, do tė doja, me gushėn pėrbri fytyrės sate,
Pėrmes gojės plot vesk,
Tė dėgjoj nga gjiri yt kėtė fark delikate
Tė fryjė gjer tė vdes.

Jean Cocteau (1889 – 1963)
:smile: ah sa e bukur!!

tipi engjellor
02-12-10, 21:08
Nuk dua qė tė fle kur fytyra jote rri
Te qafa ime pėrnatė,
Se mendoj pėr vdekjen qė vjen me shpejtėsi
Dhe sjell gjumin e gjatė.

Unė do vdes, ti do rrosh, kjo gjė gjumin ma nxjerr,
Ē`gjė tjetėr mė tremb sonte?
Tė mos dėgjojė njė ditė se si ti frymė merr,
Si rreh kjo zemra jote.

Si ky zog i druajtur qė nga ėndrrat tulatet,
Do ta linte me gjėmė
Ēerdhen ku trupi ynė me dy kokė zgjatet
E sos me katėr kėmbė?

Njė gėzim kaq tė madh qė meh nė agullim,
Kur mos mbaroftė
Dhe engjėlli mbrojtės qė nė rrugė mė prin,
Fatin ma lehtėsoftė!

Pupėl i lehtė jam nėn kėtė kokė qė ngjan
Si pjesė e trupit tim,
Qė, ndonėse kėndoi gjeli, mbyllur sytė i mban
S`dėgjon e s`pipėtin.

Nėn kėtė kokė qė nė botė tė tjera bredhėrin,
Ku ka tjetėr ligj jete,
Qė nė gjumin e saj rrėnjė tė thella shtrin
Larg meje, afėr meje.

Ah, do tė doja, me gushėn pėrbri fytyrės sate,
Pėrmes gojės plot vesk,
Tė dėgjoj nga gjiri yt kėtė fark delikate
Tė fryjė gjer tė vdes.

Jean Cocteau (1889 – 1963)
:smile: ah sa e bukur!!
hej spo mundem me me i lexu hahahah normal qe te bukura jane

YanYan
03-12-10, 08:09
Leonard Cohen - Atje pėr ty

Kur gjithēka u pėrmbys,
Dhe dhimbja shndėrrohej nė tė vėrtet
Tashmė e kuptova,
Isha atje pėr ty, pėrjetė.
Mos mė pyet "si ka mundėsi"
E di qė tashmė ėshtė realitet
Kuptova se ekzistoja
Veē atje pėr ty, plot njė jetė.
Planifikoja tė ardhmen time
Si bėj gjithmonė
Por kur tashmė mbas shoh
Kuptoj se koha veē pėr ty shkon.
Ecja nėpėr rrugėt dimrore
Sikurse edhe sot eci
Dhe jam i ngrirė me padrejtėsi
Nga fakti qe atje shpirti im ngeci.
E shoh tė shkuarėn e jetės time
Tashmė nė tė ekranit vetmi
Isha asnjėherė unė
Ishe gjithmonė, veē ti.
Ti mė dėrgoje atje,ti mė risillje kėtu
Si objekt tė thyer qė nuk mundem
Dot ta ngjisė
Dhe krijoja forma , objektesh tė tjera
Jashtė ndėrgjegjes - dėshirės time
Duke e bėrė llogjikėn e
Tė menduarit thėrrime.
Haja dhe pija verė, brenda atij trupi
Qė mendoja se i imi ishte, por
I transformuar gjithmonė ishte aty
I veshur si arab, i veshur si ēifut
Gjithmonė kam mbajtur mask
E kam mbajtur pėrherė pėr ty.
Gjėndje triumfante , shpesh i revoltuar
Bota zbret drejt sė vėrtetės njė ditė,
Me gjak e nerv tė shkumėzuar
Dhe vdekja ėshtė njė stil i vjetėr
Dhe vdekja ėshtė njė stil i ri
Gjithmonė kam qenė atje pėr ty
Gjithmonė i ngrirė nė padrejtėsi.
E shoh tė qartė, kahera e di,
Isha asnjėherė unė
Ishe gjithmonė ti.
Dhe isha atje pėr ty,
Pėr ty e dashura ime
Nė momentin e sė vėrtetės,
Ku sipas rregullave tė lojės tėnde
Gjithēka kishte pėrfunduar.

Antika
05-01-11, 12:19
Me zuri nata rruges

Ne mal me zuri nata pus
Debora shfrynte , ish Janar
C“do porte ish kycur, s“dilte kush
Dhe s“gjeja vend te ndizja zjarr.

Papritur fati shpejt mu qas.
Nje vajze poqa per cudi!
Ajo me ftoi ta ndiqja pas.
Te gjeja vater e shtepi.

Ne gjunje u fala mu ne prag.
Qe s“ngriva akull e kallkan;
I thashe :-shtrome nje jatagan
I thashe :-hidhme nje jorgan.

Ajo me gjeti nje carcaf.
Ma shtroi dyshekun shpejt e shpejt.
Nje vere nxorri nga nje raft
Me tha te flija me shendet .

Te ndahesha me vinte keq ,
dhe mora zemer gjeta shkas.
- I kendshem qeka ky dyshek
por nje jastek une e kam pak .

Me solli ne ode nje jastek ,
ma vuri me kujdes nen vesh .
dhe une i dhashe fet e fet
nje puthje te embel si peshqesh .

Ju skuqen faqet si perri
i derdhi fjalet si mendafsh.
Nese ke nder e dashuri ,
me ler te paster , ahh me qafsh.

Mendafsh i bute ish flok i saj
dhe bar mbi shteg e monopat.
Ish trendafil i kuq ne maj ,
ajo qe shtroi ate krevat.

E kish te bukur kraheror
nje kraheror qe vetem zbardh,
si dy kodrina me debore
qe ngre mes eres dimri i madh.

E perqafova plot me mall
ate qe shtroi ate krevat.
E paster ish , o Zot me fal,
si ky tufan qe fryn ne shpat.

Ajo me mua nuk u sha
dhe nuk i hapi syt e zez.
Mes meje dhe mes murat ra
dhe s“fjeti dot gjer ne mengjes.

Dhe kur u zgjua prap mu qas
e perkedhela perseri.
Ma prishe jeten ,ah me qafsh
me foli e imja dashuri.

Dhe tek i puthja ata sy ,
me belbezonte : mos e mos
I thosha kur te jem me ty,
sa here shtratin do ma shtrosh?

Gjilperen mori ne mengjes,
u ul e heshtur ne minder.
Kemishen time me kujdes
e qepi plot me mall e nder.

Dhe ikin vitet nje nga nje ..
dhe lulja cel dhe fryn tufan.
Por se harroj ne jete ate,
qe shtroi dyshekun me jorgan.
__________________

lovely
05-01-11, 12:23
Kukullanėse Zoti pėr njė moment do tė harronte
qė jam kukull lecke
dhe tė mė jipte njė copėz jetė
ndoshta nuk do tė thoja gjithcka qė mendoj,
por definitivisht do tė mendoja gjithcka qė do e thoja.
Do t`i vlersoja gjėrat
jo pėr vlerėn qė kanė
por pėr domethėnien e tyre.
Do tė flija pak, ėndėrroja mė shumė,
e di se pėr cdo minutė qė i mbyllim sytė,
humbasim 60 sekonda drite.
Do tė shetisja kur tė tjerėt sillen kot,
do zgjohesha kur tė tjerėt janė nė gjumė
Do t`i dėgjoja kur tė tjerėt flasin
oh si do e shijoja njė akullore tė cokollates.
Nėse Zoti do mė dhuronte njė copėz jetė,
unė do vishesha thjeshtė,
do tė hudhja veten barkas nėn diell
ekspozuar jo vetėm trupin tim
por edhe shpirtin tim.
Zoti im, nėse do kisha zemer,
do tė shkruaja urrejtjen time nė akull
dhe do prisja tė dal dielli..
Me ėndrrėn e Van Gogh do tė shkruaja ne yje
njė poemė tė Benedetti-t
dhe njė kėngė e Serrat-it do tė ishte
serenatė e hėnės.
Me lotėt e mia do i ujisja lulet
tė ndiej dhimbjen e gjembave tė tyre
dhe puthjen mishėrore tė petaleve tė tyre
Zoti im, sikur tė kisha njė copė jetė..
Nuk do lejoja tė kaloj njė ditė e vetme
pa ua thėnė njerzve qė dua;
iu dua
Do tė bindja cdo burrė ose grua
qė ata janė tė preferuarit e mi
dhe se unė do jetoj
nė dashuri
me dashuri.
Do ia vėrtetoja njerėzimit
se sa shumė gabojnė kur mendojnė
qė ata nuk dashurojnė mbas mplakjes
duke mos e ditur
se ata mplaken kur ndalojnė sė dashuruari
Femijėve do u jipja krahė
por do i lejoja tė mėsojnė tė fluturojnė vet.
Tė moshuarve do u tregoja se
vdekja nuk vjen me moshėn
por me harresėn.
Kam mėsuar aq shumė nga ju njerėz..

Kam mėsuar se tė gjithė dėshirojnė tė jetojnė
ne majė te malit
duke mos e kuptuar qė
lumturia e vėrtetė
qėndron gjatė ngjitjes sė shpatit..
Kam mėsuar se kur njė i posalindur
shtrėngon gishtin e babit
nė grushtin e tij tė vogėl,
ai e ka bėrė atė pėr vete pergjithmonė.
Kam mėsuar se njeriu ka tė drejtė
tė shikojė poshtė nė tjetrin
vetėm atėherė kur do i ndihmojė tė ngritet lart pėrsėri.
Kam mėsuar aq shumė nga ju
por sė fundmi
pjesė e madhe e diturisė
do mbetet e pashfrytėzuar
sepse kur ata tė mė fusin
brenda nė valixhe
fatkeqėsisht do tė vdes.


Leter lamtumirese shkruar nga Gabriel Garcia Marques kur kuptoi se kishte kancerin..

YanYan
09-01-11, 00:29
Sa me pelqen kjo poezia Marquez lovely :)

~

Gjithmonė do gjendet njė dorė gruaje
Qė vjen tė dhel me ėmbėlsi,
Me dashurinė e butė tė vėllait
Tė qetėson kur s’ke dashuri.

Gjithmonė do gjendet njė sup gruaje
Ku ti mbėshtet kokėn mendjelehtė,
Dhe, duke marrė frymė me zjarr,
Ajo tė beson ėndrrėn e vet.

Gjithmonė do gjenden dy sy gruaje
Qė mbysin gjithkund dhembjen tėnde
Dhe, nėse tė mbetet pakėz vuajtje,
Ata, tė paktėn, tė shohin me dhembje.

Por ka dhe tė tilla duar gruaje
Qė tė sjellin mrekullinė
Dhe kur tė prekin ballin e lodhur,
Ke gjetur fatin, pėrjetėsinė.

Por ka dhe tė tilla supe gruaje
Qė do tė duheshin pėrgjithmonė,
Po ti nė to veē njė natė u mbėshtete,
Gabimin e kuptove shumė vonė.

Por ka dhe tė tillė sy gruaje
Qė tė shohin me pikėllim gjithnjė
Dhe mbeten pėr ty – sytė e shpirtit
Deri nė ēastin kur ti s’je mė

Po ty, kundėr dėshirės sate,
Tė duken pak ato duar dhelėse
Tė duken pak supet dhe sytė.
Dhe i tradhton nė ndjenja dehėse.

Dhe ja, ato – hakmarrėse ngrihen kundėr teje:
-Tradhtar! – tė thotė shiu nėpėr lotė
-Tradhtar! – era tė pėrplaset nė fytyrė
-Tradhtar! – pylli tė thotė.

Dhe ti, me shpirt tė penduar,

Ndjen turp dhe vetes kurrė s’ia fal;
Vetėm ato duar qė ke tradhtuar,
T¬ė falin gjithēka, thjesht pa fjalė.

Dhe vetėm ato supe tė lodhura
Tė falin dhe janė gati tė falin gjithmonė,
Dhe vetėm ata sy tė trishtuar
Tė falin atė qė as vetes s’ia lejon.

Evgeni Jevtushenko

YanYan
09-01-11, 00:41
Ti qė mė lexon…
nėse guxon…
eja me mua…

Lakuriq...
dhe eja tė tė gėnjej...

Gėnjeshtra ėshtė mė fisnike
se sa i hidhur zhgėnjimi...
guxo tė tė gėnjej veē njė herė unė
siē guxove tėrė jetės tė tė zhgėnjejnė ata...
ato...
nderi...
morali...
besa dhe premtimi...

Gėnjeshtra ime gjithnjė ėshtė mė e bukur
se gjithnjė ndodhet pėrtej...
eja pra...
pa tė zhgėnjyer guxo tė tė gėnjej...

Eja tė tė marr nė njė udhėtim tė gjatė...
tė gjatė...
shumė tė gjatė...
pėrtej Tri Pikave nė fund tė vargjeve tė mia…
atje larg…
atje poshtė…
atje lart…

Atje pėrtej…
por kurrė kėtu…

Tri Pikat…
trinia ime humnerė...
ēast…
pėrjetėsi…
asnjėherė…

Tri Pikat…
trinia ime djegėse…
e nesėrme…
e sotme…
e djeshme…

Tri Pikat…
trinia ime e trishtė…
muzg…
natė…
ditė...

Tri Pikat…
trinia ime magji…
bordell…
kishė…
xhami…

Tri Pikat…
trinia ime pa altar…
ėngjėj…
djajė…
transeksualė…

Tri Pikat…
trinia ime gri…
ne…
unė…
ti…

Tri Pikat...
trinia ime pa shenjtorė…
i dashur…
bashkėshort…
dashnor…

Tri Pikat…
trinia ime mėkatare…
orale…
anale…
vaginale...

Tri Pikat…
trinia ime rrėnjėdalė…
rėnkim…
heshtje…
fjalė…

Nėse guxon eja …
tė tė marr nė njė udhėtim tė gjatė
si kurrė ndonjėherė
alfabetėve tė pėrmbysur…
ndėrgjegjes sė cakėrdisur
moraleve tė dhjerė...

Pėrtej Tri Pikave nė fund tė vargjeve tė mia…
pėrtej ēfarė shkruajta e ēfarė thashė…
pėrtej ēfarė mund tė lexohet e mund tė shkruhet…
pėrtej gjithshkaje qė mund tė thuhet…
pėrtej ēfarė njerėzit lexuan e mund tė lexojnė…
pėrtej ēfarė njerėzit harruan e mė s'kujtojnė...
pėrtej ēfarė ti kėrkove dhe s'ta dhanė...
pėrtej ēfarė nuk doje dhe ta dhuruan...
pėrtej ēfarė besove dhe ta vranė...
pėrtej ēfarė bekove dhe ta mallkuan...

Nėse guxon eja pra atje ku pak shkojnė...
eja dhe guxo tė tė gėnjej...
tė tė gėnjej pa tė zhgėnjyer...
nė Arratinė e Madhe Pėrtej Tri Pikave
ku retė pa qiej
azil poetik kėrkojnė...

(2010)
©Artan Gjyzel Hasani

tipi engjellor
09-01-11, 00:42
uaaaaaaaa hej bre qysh me rrejt jaaaaaa nuk vij
hahahahahhaah

YanYan
09-01-11, 00:51
uaaaaaaaa hej bre qysh me rrejt jaaaaaa nuk vij
hahahahahhaah

Hahahahahah ndac :biggrin:

~

SY TE RREJSHEM - MAN POGA

Kot fshihesh neper hije lisesh
tė zgjatuna pėr qiell nga ujtė e iluzionit.
Dil,
se tė k'qyra tek kqyrje!

Pandehe se etja e thatė
pejte e arsyes
do t'mi griste...
nga njė vėshtrim tinėzar?!

O dil,
skam nevojė
pėr sy tė rrejshėm

Tė pashė!

tipi engjellor
09-01-11, 00:53
e qitahs mire qisaj radhe mire jo moj une nuk mhsfemna hahahah

lovely
13-01-11, 20:05
Nė mundsh...

Pėrkthyer nga Robert Shvarc

Nė mundsh ta ruash arsyen, kur bota humbet fillin
e fajin ty ta hedh dhe vetes t’i besosh,
sa herė tek ti dyshojnė e s’tė pėrfillin
por edhe dyshimet drejt t’i gjykosh...
Nė mundsh tė rrish nė pritje, nga pritja pa u lodhur,
e, kur t’urrejnė, urrejtje mos t’ushqesh,
madje, ndaj shpifjeve tė rrish pa folur,
me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh...

Nė mundsh t’mendosh, por jo gjer nė shkatrrim,
tė ėndėrrosh, por jo si rob ėndėrrimesh,
dhe t’i trajtosh njėlloj e pa dallim
ngadhnjim e shpartallim burim mashtrimesh...
Nė durofsh dot thėniet e tua tė drejta
nė kurthe pėr trutharėt, kopuket qė t’i kthejnė,
t’i shohėsh tė thyera gjėrat mė tė shtrenjta
e prapė t’i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė...

Nė mundsh fitoret qė ke korrur t’i flijosh
si nė kumar, nė njė tė vetme lojė,
tė rrezikosh, tė humbasėsh e prapė t’ia fillosh,
dhe humbjen kurrė tė mos e zesh nė gojė...
Nė i detyrofsh dot muskul, nerv e puls e zemėr
tė tė shėrbejnė edhe kur gjithēka duket e kotė,
e tė qėndrosh kur s’ke asgjė mė veē vullnetit,
qė vetėm fjalėn “Qėndro!” gjithmonė tė thonė...

Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj, por nderin tėnd ta ruash
e t’ecėsh pėrkrah mbretit pa krenari qė tė verbon...
Nėse armiku apo miku s’tė bėjnė dot tė vuash,
dhe gjithkend e ēmon, por veē sa meriton...
Nė mundsh t’i mbushėsh ti minutat aq tė renda
me vepra qė peshojnė
dije dhe mos kij asnjė dyshim,
se jotja do tė jetė Bota, me ē’ka brenda,
dhe NJERI do tė jesh, o biri im!

Antika
28-01-11, 14:17
NJERIU

Pas fjalėve t’mėdha fshihet zbraztia
Pas lajkave fshihet mėria
Pas dinakėris fshihet ligėsia
Pas arrogances fshihet dobesia.

Pas shpirtit pastėr bukuria
Pas mendjes sė ndritur qėndron dija!
Pas ndihmės panevoje fshihet
dyftyresia Pas veprave
t'secilit shihet njerzia.

Pas ēdo dhimbje ndjeshmėria
Pas mirėsisė rri shpirtmadhėsia
Pas goditjes shpirtngushtėsia
Pas ēdo dimri vjen pranvera...

Pas ēdo nate agon prap dita*
Pas dashuris qėndron Hyjnia
Pas ēdo gjėje fshihet nji shkas
I mir apo i keq qė do tė godas....

elvio
31-01-11, 16:22
GJUHA SHQYPE

Porsi kanga e zogut t'verės*

qi vallzon n'blerim tė prillit;

porsi i ambli flladi i erės*

qi lmon gjit e drandofillit;

porsi vala e bregut t'detit*

porsi gjāma e rrfčs zhgjetare*

porsi ushtima e nji tėrmetit*

ngjashtu ā' gjuha e jonė shqyptare.

Ah! po; ā' e ambėl fjala e sajė*

porsi gjumi m'nji kėrthi*

porsi drita plot uzdajė*

porsi gazi i pamashtri;

edhč ndihet tue kumbue;

porsi fleta e Kerubinit*

ka'i bien qiellvet tue flutrue

n't'zjarrtat valle t'amėshimit.

Pra* mallkue njai bir Shqyptari*

qi kėtė gjuhė tė Perėndis'*

trashigim* qė na la i Pari*

trashigim s'ia len ai fmis;

edhe atij iu thaftė* po* goja*

qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;

qi n'gjuhė t'huej* kur s'asht nevoja*

flet e t'veten e lčn mbas dore.

Nė gjuhė shqype nanat tona

qi prej djepit na kanė thānun*

se asht njė Zot* qi do ta dona;

njatė* qi jetėn na ka dhānun;

edhe shqyp na thanė se Zoti

pėr shqyptarė Shqypninė e fali*

se sa t'enden stina e moti*

do ta gzojn kta djalė mbas djali.

Shqyp na vete* po pik' mā para*

n'agim t'jetės kur kemi shkue*

tue ndjekė flutra nėpėr ara*

shqyp mā s'pari kemi kndue:

kemi kndue* po armėt besnike*

qi flakue kanė n'dorė t'shqyptarėvet*

kah kanė dekė kta pėr dhč tė't'Parvet.

Nė kėtė gjuhė edhe njai Leka*

qi'i rruzllim mbretnin s'i a* xūni*

nė kėtė gjuhė edhe Kastriota

u pat folė njatyne ushtrive*

qi sa t'drisė e diellit rrota*

kanė me kźnė ndera e trimnive.

Pra* shqyptarė ēdo fčs qi t'jini*

gegė e toskė* malci e qyteta*

gjuhėn t'uej kurr mos ta lini*

mos ta lini sa t'jetė jeta*

por pėr tź gjithmonė punoni;

pse* sa t'mbani gjuhėn t'uej*

fisi juej* vendi e zakoni

kanė me u mbajtė larg kambės s'huej*

Nper gjuhė shqype bota mbarė

ka me ju njohtė se ē'fis ju kini*

ka me ju njohtė pėr shqyptarė;

trimi n'za* sikurse jini.

Prandaj* pra* n'e doni fisin*

mali* bregu edhe Malcija

prej njaj goje sod t'brohrisim:

Me gjuhė t'veten rrnoftė Shqypnia


GJERGJ FISHTA.

YanYan
07-02-11, 01:12
Ti

Nė kėto dit’ e kėto nete*
Kur po kaloj nėpėr tėrmete*
Kur m’i u vu shkelmi gjith njė jete*
E vetmja Ti pėrkrah m’u gjete*
E dashur qe* e dashur mbete*
Gėlltite lotėt nė vetvete*
Mė hodhe krahun... U mbėshtete...
Atėherė ndjeva me gėzim*
Se jeta prapė kish kuptim.

Petraq Kolevica

Domira
07-02-11, 01:15
Ti

Nė kėto dit’ e kėto nete*
Kur po kaloj nėpėr tėrmete*
Kur m’i u vu shkelmi gjith njė jete*
E vetmja Ti pėrkrah m’u gjete*
E dashur qe* e dashur mbete*
Gėlltite lotėt nė vetvete*
Mė hodhe krahun... U mbėshtete...
Atėherė ndjeva me gėzim*
Se jeta prapė kish kuptim.

Petraq Kolevica

Sa e bukur kjo poezi YanYan :)

YanYan
07-02-11, 01:16
Poezia nuk asht luks
mantela e dantella t'arta
nuk e stolisin trupin e saj
vajin ajo se njeh:
Poeti qe vajton
asht nji qyqan qe kot jeton.
Poezia britem lufte asht
kushtrim.
Poeti asht trim.
e trimat jane te pakte
Prandaj poetet nder gishta numrohen.

~ H. Hajne

:smile:

YanYan
07-02-11, 01:17
Si te gjithe vargjet e Hajne-s edhe keto poshte jane te mrekullueshme...

Mė je betuar deri nė varr
Me magjinė tėnde mė ke folur
Se do mė duash tėrė zjarr
Po prapė mbetem i pangopur.
Gojėn te fytyra ime e ver
Fryma jonė s'ka tė sosur
Shpirtin tėnd do ta pi krejt
Tė vdekshmit janė tė pangopur.

YanYan
09-02-11, 03:18
Tė kisha thėnė se loti qė rrjedh nė faqe*
ėshtė shpirt i vrarė qė humbet pėr pak ēaste...

Tė kisha thėnė* loti ėshtė njė funeral*
Kur kalon ai* veē trishtimi s'bindet tė ndalė...

Tė kisha thėnė* edhe kur sheh diku njė lot*
ndalu* pėrule kokėn* hesht* nėse s'loton dot.

Tė kisha thėnė...Kot tė kam thėnė gjithsesi*
se s'bėre asgjė pėr tė ndalur lotėt e mi...

Sokrat Habilaj

YanYan
09-02-11, 03:28
Mes nesh s`ka mbetur gjė tjetėr
pos heshtjes sė trembur
dhe sendeve pa shpirt
qė bashkė me pikturat e vjetra
dhe enėt e botėta
do t`i nxjerrim nė ankand
ta arsyetojmė pafajsinė

Ibrahim Veliu

Antika
09-02-11, 08:11
NĖ KĖT BOTĖ

Takova sot Xhim Morrison
Me vdekjen shėtiste
Ditėn apo netėve von’
Ajo nga pas e ndiqte
Tė njoh i thashė Xhim
Tė kam par’ nė fotografi
Ndaj eja njė kafe ta pim’
Se s’shihemi mė tė dy
Ty mė tha tė njoh fare pak
Je stėrnip mė thanė
I Adamit gjysmak
Dhe i Evės ...putanė
Nė kėtė botė s’tė dėgjojnė
Edhe po tė bėsh mrekulli
Veē kur vdes tė kerkojnė
Dhe thonė...oh sa i madh qe ai


K.C

sherri
10-02-11, 09:54
Deshires s'ime....

Ne djepin e andrrave po m'lekund perhera
O dore e padukshme e deshires qi m'pervelove*
O shtytje e tmerrshme qi epshet m'i zgjove
E m'bane vec vujtjesh t'njof dhe vujtje te tjera!

Ti m'bane t'hiqem zvarre ner shpella pakuptimi
Te mbytem ner pellgje helmi dhe vneri
E tmerrshme thika jote*..bash ne jeten me therri.
Dhe m'bani t'andrroj.....te qaje me lot idhnimi!

Pa e shiju mire jeten o kob m'u versule !
Me shtyne qi te gremisem ne nje bote paqetsije
I pafajshem isha....m'lave ne uje dreqnie*
O deshire e epsheve t'mija qi hic nuk perkule!

E tash e neveris jeten*si perpara se due*
Kur i qete une shtrohesha ne prehen t'Orfeut*
Kur argetohesha amblas persiper keti dheut
Ku pa i permbush deshiret nji dite kam m'u mbulue!

Larg meje pra o deshire pse m'trondit shtegtimin
Qi duhet te baj gjate udhes ksaj bote*
Ku n'shkak t'and po derdh vaj e lot
Dhe po ia humb pergjithnji shpirtit qetsin!

s.Neziri

YanYan
14-02-11, 06:52
Kam njohur sy – o, ata sy!
Sa fort i desha, e di njė Zot!
Kish kaq magji dhe zjarr aty,
Sa shpirtin s’mund ta shkulnja dot.

N’atė vėshtrim tė pakuptuar
Zbulohej jeta gjer nė fund.
Kish kaq pasion tė pėrvėluar,
Kaq pikėllim sa s’ka kurrkund!

Dhe shihte rėndė, madhėrishėm,
Qė nėn qepallat, mengadalė.
Dhe ish gazmor dhe ish i hijshėm
Dhe si njė vajtje ish fatal.

Shpesh rrija shihja i mahnitur,
Por asnjėherė s’munda dot
Qė ta vėshtroj pa u tronditur,
Ta adhuroj pa derdhur lot.

F.I.TJUTĒEV

YanYan
14-02-11, 06:54
Ti porosit njė kafe tė shkurtėr
Si jeta ime e gjatė
Tashmė larg teje
Ditė e natė
Pas njė beteje
Njė mijė herė tė humbur
Pa tė marrė leje
Ndėrsa kėputet kujtimi
Si meteor i lumtur
Qė vdes e bėhet pluhur
Me tė prekur mungesėn tėnde
Qė tė dhemb kaq bukur.

Edmond Tupja

Oltiana1
16-02-11, 09:59
Mall

Mallin me emrin tёnd e pagёzova
dhe me zёrin e dhimbjes tё thёrras,
por ti nuk do tё dёgjosh.
Ti je pasqyra ime ,
shihem aty ,
pёrplasem dhe shёmbem nё tё.
Shihem aty dhe nuk qaj pёr ikjen tёnde,
por pёr vetminė time,
thёrras jo ty ,por kurajon time ,
godas jo ty,por pafuqinё time.

U lodha nga peshё e rёndё e mallit tёnd.
Ti je dhe nuk je !
Ti je mall , kjo ёshtё e vёrteta,
ti je heshtje , kjo ёshtё e trishtueshmja.

Ti je ikje, kjo ёshtё e dhimbshmja,
ti je mungesё, kjo ёshtё e pa pёrballueshmja.


E . Culiq

YanYan
18-02-11, 01:07
Ti mė pyet pėrse kam rėnė nė heshtje?
Tani ėshtė ēasti kur ti dhe unė
Flasim me sy, me buzėqeshje.
Ėshtė mbrėmje. Dhe sonte tė dua kaq shumė!
Shtrėngomė fort. Kam nevojė pėr pėrkėdhelje.
Po ta dije ē`mė gufon prej thellėsish,
Ē`ambicie, ē`krenari, ē` dėshirė, ē`dhembshuri ka brenda meje,
dhe ē`mirėsi!...Por jo, ti s`mund ta dish!...
Ule pakėz abazhurin, si thua? Kėshtu jemi mė rehat.

Veē nė mugėtirė kuvendojnė zemrat
dhe sytė I shikon shumė mė qartė,
kur i sheh njė ēikėz mė pak gjėrat,
Tė dua tepėr sonte qė tė tė flas pėr dashuri.
Pas kraharorit tėnd shtrėngomė.
Dua ta kem radhėn unė tani
tė jem ai qė e ledhatojnė.
Ule abazhurin edhe njė grimė.

Aq. Tė mos flasim mė. Tė rrimė tė qetė.
Dhe tė mos lėvizim fare. Qenka kaq mirė,
kur duart e ngrohta mbi fytyrė ti m`i ke mbėshtet!...
As tani nuk po na lėnė tė lirė?
Ah, po na sjellin kafenė!
Mirė, vėreni ku ta keni mė pėr mbarė.
Shpejt!...Mos e lini derėn ēelė.
Ku e lashė fjalėn qėparė?

A tė pimė kafe…tani?Si thua?
Vėrtet, ty tė pėlqen ta pish tė nxehtė.

A don tė ta hedh unė nė filxhan? Prit! Lėrma mua.
Qenka e fortė sot! A do sheqer! Vetėm pėr njė fetė?
A ėshtė mjaft kaq? Ta gjerb unė mė parė?
E gjerba! Merre filxhanin, e dashura ime…
Sa errėt u bė. Nuk shihet fare.
Ngrije dritėn e abazhurit njė grimė.

YanYan
19-02-11, 04:15
Ėshtė kaq e trishtueshme
nėpėr pyllin e errėt, nė vetmi,
kur nėn pisha, bredha e ahe rrjedh shi
dhe tek asnjė dritare asnjė llambė s`ndriēon.

Askush s`rri mė zgjuar. Heshtin kukuvajkat,
mjegullat enden si valle shtrigash veshur nė zi.
nga njė rrugė qorre kthehesh ti,
me zemėr tė dridhur pa fat e qėllim.

Ėshtė kaq e trishtueshme, i vetėm tė jesh kėshtu,
kur shpirti klith pėr njė njeri
dhe era qan e vajton me stuhi,
kur bie borė dhe qenė lehin diku.


Gian Fontana

YanYan
19-02-11, 04:17
Ē`orė ėshtė ? Ndoshta tre po vete.
Siē duket, sytė as sonte s`do t`i mbyll.
Bariu nė fshat me kėrrabė e shark me vete.
Dritarja ngrin me gjoksin drejt nė pyll.
Jam vetėm.
Ah, ē`po flas pėrēart nė gjumė!
Ti vjen me bardhėsinė e erės
Gjer tek unė!...

Boris Pasternak

YanYan
19-02-11, 04:23
Ti mė shoqėron kudo nė kėtė botė tė ndėrtuar keq
Pesha jote ėshtė mė e lehtė se avujt e ditės sė parė
Tė frymėroj pėrmes tėrė poreve tė lėkurės sime tė trishtė
Dhe gjaku yt e njeh pa vėshtirėsi labirintin pėrvėlues
tė venave tė mia
Nė kėtė stinė hekuri nuk e ndiej mė veten fillikat
Se ti mė jep forcė tė jem ai qė jam
I pėrziej shpresėn e brengėn, gėzimin e vuajtjen
I pikturoj frikėn dhe kurajėn me tė njėjtat ngjyra
U jap hithrės e grurit shiun e diellin
I vė kokrrėn e kallirin nė tė njėjtėn peshore
Pa zgjedhur midis tyre i pranoj lotėt dhe dashurinė
Heq dorė nga qielli pėr kėtė tokė tė hidhur
Por i mbyll sytė pėr tė mbajtur nė ta hijen tėnde
Qė rri nė kėmbė pa lėvizur nė gjakun tim tė lėbyrur
Vetėm me ty flas pėr jetėn, pėr vdekjen.Albert Ayguesparse

tipi engjellor
19-02-11, 13:26
Ti mė pyet pėrse kam rėnė nė heshtje?
Tani ėshtė ēasti kur ti dhe unė
Flasim me sy, me buzėqeshje.
Ėshtė mbrėmje. Dhe sonte tė dua kaq shumė!
Shtrėngomė fort. Kam nevojė pėr pėrkėdhelje.
Po ta dije ē`mė gufon prej thellėsish,
Ē`ambicie, ē`krenari, ē` dėshirė, ē`dhembshuri ka brenda meje,
dhe ē`mirėsi!...Por jo, ti s`mund ta dish!...
Ule pakėz abazhurin, si thua? Kėshtu jemi mė rehat.

Veē nė mugėtirė kuvendojnė zemrat
dhe sytė I shikon shumė mė qartė,
kur i sheh njė ēikėz mė pak gjėrat,
Tė dua tepėr sonte qė tė tė flas pėr dashuri.
Pas kraharorit tėnd shtrėngomė.
Dua ta kem radhėn unė tani
tė jem ai qė e ledhatojnė.
Ule abazhurin edhe njė grimė.

Aq. Tė mos flasim mė. Tė rrimė tė qetė.
Dhe tė mos lėvizim fare. Qenka kaq mirė,
kur duart e ngrohta mbi fytyrė ti m`i ke mbėshtet!...
As tani nuk po na lėnė tė lirė?
Ah, po na sjellin kafenė!
Mirė, vėreni ku ta keni mė pėr mbarė.
Shpejt!...Mos e lini derėn ēelė.
Ku e lashė fjalėn qėparė?

A tė pimė kafe…tani?Si thua?
Vėrtet, ty tė pėlqen ta pish tė nxehtė.

A don tė ta hedh unė nė filxhan? Prit! Lėrma mua.
Qenka e fortė sot! A do sheqer! Vetėm pėr njė fetė?
A ėshtė mjaft kaq? Ta gjerb unė mė parė?
E gjerba! Merre filxhanin, e dashura ime…
Sa errėt u bė. Nuk shihet fare.
Ngrije dritėn e abazhurit njė grimė.

kjo po me pelqen se po flet per dy vet a disa qe veq per vetmi hahahaha ato jo

YanYan
25-02-11, 04:22
kjo po me pelqen se po flet per dy vet a disa qe veq per vetmi hahahaha ato jo

Hahah kjo eshte nje nder temat depresive :P

~

Oh, jeta pėrnjimend me rrena e vaj
plot qenka n'kėt botė t'lashtė!
U shueka tepėr shpejt lakmimi i saj,
si zjarri i bamė me kashtė.

Veē nji qėllim i naltė t'ban me durue
e zemrėn tė forcon;
ndėr kundėrshtime s'vyen kurr me u ligshtue,
mjerė ai qi nuk duron!

YanYan
25-02-11, 04:23
Kur ėshtė e dlirė dashuria?
Kur veten harron shpejt!
Kur ėshtė e thellė dashuria?
Kur ėshtė e heshtur krejt!

Kur ėshtė e pasur dashuria?
Kur gjithēka e dhuron!
Mė thuaj, si flet dashuria?
Nuk flet, po dashuron!

Fridrih Halm

YanYan
25-02-11, 04:26
Po tė dėrgoj njė tufė fort tė bukur
Lulesh tė njoma qė i zgjodha vetė;
Sonte sikur tė mos i kesh` kėputur,
Nesėr pėrtokė do binin fletė-fletė.

Njė shembull ky pėr ty gjithmonė tė jetė;
Se sot vėrtet ti je posi njė flutur,
Por bukuria nuk duron pėrjetė:
Si lulet vdes e bie e kėputur.

Koha kalon, koha kalon, moj zonjė,
Jo, koha nuk kalon por ikim ne,
Dhe shpejt atje nė gropė do pushojmė.

Edhe pėr dashurinė qė mė nge
Po flasim, kur tė vdesim, s`do dėgjojmė;
Pra dashuromė e bukur gjersa je!

PIERRE DE RONSARD (1524 – 1585)

Antika
26-02-11, 15:25
Lumturia ime

Ju dua , te vegjel dhe ju te medhenj!
Sikur te me derdhen te ligjte perrenj,
U thyej dhe qafen , i coj mu ne djall
Me goten perpara, me kengen me mall!

Shpesh vuaj dhe dhembet kercas domosdo,
Po jeta eshte lufte dhe une jam hero;
Ndaj jam i shkujdesur, pa pare ne xhep,
As mbreti te drejtat s’m’i merr e s’m’i jep

Me shtyp zgjedhe e skamjes nga viti ne vit,
Por mbremjes me miqte une vitin e ndrit;
Kur mbrrijme qellimin dhe gazi na djeg,
Perse t’i kujtojme ca ferra ne shteg?

C’te merrem me fatin, me kalin germuq?
Pa hiqmu nga syte, i poshtri thuthuq!
Kur brenga dhe gazi trokasin ne xham,
U them: “Mire se vini, nje sofer e kam”!

YanYan
04-03-11, 06:56
Dita iu dha diellit,
e dashuruar,
gjer nė perėndim...
Por u ftoh,
muzgu ra,
u err...
Mė braktise, diell,
tha dita
terr...!

Timo Flloko