PDA

View Full Version : poezi nga vushtrria


vushtrria
28-08-04, 19:24
FORUMI DARDANIA


mua me quajn filan vushtrria
ket emer me dha forumi dardania
prej se kam hy une ne ket shtepi
me besoni shok se shum jam perteri


ketu me pelqeu shoqeria
ketu me erdhi prap vetedija
ketu me shok po ik merzia
ket ma beri dardania

me besoni shok tash qka po ju them
tani nga vetvehtja keq po me vjen
ku isha deri tani nuk erdha ne ket vend
dhe per ket nuk di qka te ju them

ndegjoni shok eshte nje pun perfekt
ende pa i mbush mir n'dardani nje vjet
me keto postime dua te behem mbret
por kjo pun mua nuk bente qef

ketu kemi njerez intelektual
kemi shum poet dhe kemi fetar
kemi dhe ahmaka por edhe budall
jo more ketu deshta pak me ju tall

pra kemi shum vajza ne ne ket shtepi
qe me to nuk eshte mahi
t'menqura e t'bukura pra per mrekulli
qe pa to ore shok nuk do te ket hijeshi

o ju shok o ju vllazni
ejani hyni te dardania
sepse ketu ju pret knaqesia
te fala keni nga vushtrria

Honesty^uk.
28-08-04, 19:35
FORUMI DARDANIA


mua me quajn filan vushtrria
ket emer me dha forumi dardania
prej se kam hy une ne ket shtepi
me besoni shok se shum jam perteri


ketu me pelqeu shoqeria
ketu me erdhi prap vetedija
ketu me shok po ik merzia
ket ma beri dardania

me besoni shok tash qka po ju them
tani nga vetvehtja keq po me vjen
ku isha deri tani nuk erdha ne ket vend
dhe per ket nuk di qka te ju them

ndegjoni shok eshte nje pun perfekt
ende pa i mbush mir n'dardani nje vjet
me keto postime dua te behem mbret
por kjo pun mua nuk bente qef

ketu kemi njerez intelektual
kemi shum poet dhe kemi fetar
kemi dhe ahmaka por edhe budall
jo more ketu deshta pak me ju tall

pra kemi shum vajza ne ne ket shtepi
qe me to nuk eshte mahi
t'menqura e t'bukura pra per mrekulli
qe pa to ore shok nuk do te ket hijeshi

o ju shok o ju vllazni
ejani hyni te dardania
sepse ketu ju pret knaqesia
te fala keni nga vushtrriaVushtria je i pershendetur nga ana ime
me ka pelqyer pa mase poezia juaj e famshme
vetem suksese dhe bagati ne jete te uron
Hinesty^uk

vushtrria
29-08-04, 08:19
NJE GOT ME UJE

ishte nje nat dimri dola ne oborr
veq sa kishte ra nje flusk me bor
por sa e pash nenen me nje got ne dor
pije me tha nena dhe me vaj ne goj


me fal nena ime se nuk jam i etur
me lejoni nen se dua per te ecur
ndegjo biri im ti po shkon ne gurbet
po e pine ujin kthehesh sa me shpejt


por tani i mbusha gati qe dhjet vjet
po me duket uji nuk do te ket efekt
po ju o male,kodra pse nuk fliseshit e me then
ndal ore bir po ne ku don me na len

ne ateher nuk dinim ishim axhami
e ju kodra,gur e male nuk bet asgje per keta femij
tani jemi lodhur me te ziun gurbet
por gota me uj ne kok me ka mbet

nga njeher me shkon mendja dhe me vjen ne goj
a thua mos vall uji na tradhetoi
jo nuk eshte e vertet ket qka po e flas
se nje dit gurbetin vllezer do ta godas