PDA

View Full Version : kure ti hesht....


lazdranja
30-08-04, 17:18
Kur ti hesht..

Kur ti hesht

une pyes veten :

ku gabova,

nje fjale..valle nje gjest?Ndoshta te lendova..??

Kur ti hesht,une rri mendohem,

shqetesohem,

heshtjen tende vuajE urrej kete pauze

ne mes,

qe na ben te huaj.


Korrik, 2004

lazdranja
30-08-04, 17:20
DASMA E PRITUR

Kur e humba te dashuren
Menduan se e humba dashurine
Kengen dhe rinine

Ne familjen tone pllakosi heshtja
U derdh loti
Per nusen e bukur
Per nusen e humbur

Mbi plepin e shtepise
Me i vogli i femijeve
E gjuajti me gure qyqen
Kemben ia theu. Ajo iku..
Askush se besoi qe ngordhi.


II

Kur e humba te dashuren
Menduan se e humba dashurine
Kengen dhe rinine


Ardhacaket me kercenuan
Me shpallen deshtak,
Malok dhe qen qe kafshon
Per gjyshin thane se paska qene dhunues
Babai sharraxhi i kualifikuar
Per nenen thane shterpe ne gji
(Oh me qumeshtin e saj edhe jemi lare)
E c'fare nuk thane
Duke shpifur..

III

Kur e humba te dashuren
Menduan se e humba dashurine
Kengen dhe rinine
..........................................

Jam trashegimtar i te pareve
E kam te tyrin gjakun dhe enderrat
Pa gjak s'ka dasem te madhe..

lazdranja
30-08-04, 17:23
Luleshqerat ne Williamsburg
Uaa!
Se dija qe mbreme
kisha rene te flija ne nje hotel
te rethuar me luleshqera.
Lulet e femijerise sime!


Te kujtohet?
Mbushnim dikur preherin me to,
i benim kurore, i vinim mbi floke
sa here qe elte pranvera...
Pastaj guisnim, qeshnim, gezonim
te kujdesura kodres poshte vraponim
ndersa fustant na i merrte era.


Uaa!
Nuk e dija qe ne Williamsburg (colonial)
do gjeja kaq shume luleshqera! .
Lulet e rinise sime!

Te kujtohet?
U kpusja petalet: me do, sm do, m do, sm do..
tek ngjiteshim nga kodrat pasditeve von
Ti qeshje: Pse se nis ne te kundert,
Te te dua pergjithmone?


udi!
Nuk e prisja te zgjohesha sot
Ne kete vend te huaj, ne Williamsburg
e rethuar me luleshqera,
Ndjeva si erdhi tek une, edhe nje here mrekullisht
Pranvera!

nga vellimi me Poezi

lazdranja
30-08-04, 17:25
E vetme jam sonte
Nen kete qiell
E vetme dhe ti digjesh
Aferdite..
heshtja rreth meje
Fshehve mister
ta njohe ate,
me jep pakez drite
Me bej shoqeri
Te lutem kete nate
E ngrohma pak zemren,
qe ndihet vetmuar
Por ah! As ti sonte
Sme ngrohe yll i zjarrt
Me mua dhe ti
Mos je zemeruar?