PDA

View Full Version : FRIKEė!


dr1ta
27-09-04, 01:19
Frike esht nje smundje psiqike, ajo mundte ta dirigjoj jeten e cdo njeriut,nuk je/i i lire te besh gjera ce ke deshire, ndryshon me kohe ndonjer esht frika shum e fort ndonjher mundesh me perballu.

PSe kemi frike ?
SI mund te sherohemi nga fika e madhe?
Esht frike nje trashigim?
Lind frika spese njeriu din dicka me teper se ce duhet?

Ju pershendes :)

turisti
27-09-04, 12:15
Nderimet e mija - dr1ta -,dhe te pershendes per temen e hapur.
Nuk e di per cilen frike e ke fjalen ( po mendoj ne cilin drejtim,prej qkafit ? ),sepse dallohen nga intenziteti,por ne teresi: frika eshte frike.
Frika eshte GRATIS.Normal,nuk ka nevoje te themi se ajo po trashigohet sepse ne jemi te lindur bashke me friken.Vetem ai qe eshte budall-nuk frigohet.Shpeshhere,njerzit nuk dijne te dallojne friken prej trimnijes dhe mendojne se jane trima nese nuk frikohen ( behen trima ku nuk eshte vendi per trimni,por per menquri ).Bash ai mendim i bjen ne gabim.
Normal qe,deri sa egziston frika- me ne eshte krejt mire.Ate dite kur nuk frikohemi,ose diq nuk eshte ne regull me ne,ose ka filluar depresioni-ose eshte teper vone...
Nuk ban te frikohemi,sado qe eshte e natyrshme,duhet provuar te kuptohet,duhet ushtruar me frike-ashtu pergatitemi me mire per momente eventuale dhe takimet e papritura me te- dmt,sa me shume plotesohet jeta me frike-FRIKA NGA FRIKA ESHTE ME E VOGEL.
Te pershendes deri sa nuk jam i frikuar,hahaha. :wink:

dr1ta
27-09-04, 12:43
Turisti flm shum per shkrimin ten me ke friku pak valla :)

E kam fjalen per frika te vogla dua te them dicka ce perxhdo dit e takon si psh nuk mundesht te jesh me nje vend shum te hapur ose psh ne mal sepse aty mund te ndodhin gjerat e askush nuk mund te ndihmoj.
Un kuptoj ce frike esht e mire deri dikund por jo gjith sepse ki ndalon shum gjera ne jet si psh te une un nuk mundem te dal te shkoj neper male te shetis, edhe pse shum kam qef te jem jasht ne natyr :(
as aeroplanat nuk i kam qef ce nga 11 shtatori 2002 ajo ce ndodhi ne usa :twisted:

turisti
27-09-04, 12:56
Dr1ta e nderuar,tash po e kuptoj friken tende,por frikat qe takohen ne jeten e perditshme vijne me shume nga ajo qe NUK JEMI GUXIMTARE te kontakotojme direkt me ato gjera ,se nga frika e vertete.Sa i perket maleve,une nuk di se ku jeton ti.Ndoshta edhe prind e tu frigohen dhe e ke te ndaluar.Per aeroplanat mos mendo se gjerat e tilla nuk ndodhin per ēdo dite dhe te gjithat bijne nen - RASTET E JETES -,a nese bash don me dite,une jam mashkull,por jane disa vende ku as une nuk deshiroj te shkoj e as nuk ban te qellojsh aty.
Mos lejo qe frika e vogel te lulzoje ne PANIKĖ. :wink:

DannyAus
27-09-04, 13:15
Frike esht nje smundje psiqike, ajo mundte ta dirigjoj jeten e cdo njeriut,nuk je/i i lire te besh gjera ce ke deshire, ndryshon me kohe ndonjer esht frika shum e fort ndonjher mundesh me perballu.

PSe kemi frike ?
SI mund te sherohemi nga fika e madhe?
Esht frike nje trashigim?
Lind frika spese njeriu din dicka me teper se ce duhet?

Ju pershendes :)

TE PERSHENDES DRITA
Eshte e vertete se frika eshte nje semundje priqike, e cila mund ta dirigjoj jeten e qdo njeriu ne shum raste,, te humb vullneti per qera te ndryshme,, etj etj,, por nuk e besoj se frika eshte nje trashegimi ..
**ja disa shembuj,, une po flas per vetem time edhe pse nuk frigohem te udhetoj me aeroplan- e kam frige lartesine shum,, psh kur shkoj te ndonje shok ne katin e 25 kam frik me shiqu ne dritare pa marr parasysh,, se lema me dal ne balkon,, kjo frige vjen nga vegjelia kur kam pas nje aksident te vogel por e cila ma ka len frigen e lartesis perhere,, jo qe me pengon diqka por ishte nje shembull
**shembulli i dyte,, e kam nje shok i cili kurr nuk udheton neper evrope apo boten,, shkaku qe ka frike aeroplanet,, kjo eshte nje pune psiqike te cilen ai e ka perjetu shum keq,, psh ka pa ndonje film te frikesuar me aeroplanet ose pa mar parasysh,,, do te thot askush nuk lind me frike por frika linde gjat jetes....

dr1ta
27-09-04, 23:22
Dr1ta e nderuar,tash po e kuptoj friken tende,por frikat qe takohen ne jeten e perditshme vijne me shume nga ajo qe NUK JEMI GUXIMTARE te kontakotojme direkt me ato gjera ,se nga frika e vertete.Sa i perket maleve,une nuk di se ku jeton ti.Ndoshta edhe prind e tu frigohen dhe e ke te ndaluar.Per aeroplanat mos mendo se gjerat e tilla nuk ndodhin per ēdo dite dhe te gjithat bijne nen - RASTET E JETES -,a nese bash don me dite,une jam mashkull,por jane disa vende ku as une nuk deshiroj te shkoj e as nuk ban te qellojsh aty.
Mos lejo qe frika e vogel te lulzoje ne PANIKĖ. :wink:


Te falenderoj shum per mendimet e tua te mira :) jam e vetdijshme ce nuk jam as e fundit as e para ce kam frike, mundohem ti perballoj keto mendime te tmershme dhe shpresoj ce me kohe to tme largohen per gjjith vec duhet punuar me vetveten shum:)

dr1ta
27-09-04, 23:27
Frike esht nje smundje psiqike, ajo mundte ta dirigjoj jeten e cdo njeriut,nuk je/i i lire te besh gjera ce ke deshire, ndryshon me kohe ndonjer esht frika shum e fort ndonjher mundesh me perballu.

PSe kemi frike ?
SI mund te sherohemi nga fika e madhe?
Esht frike nje trashigim?
Lind frika spese njeriu din dicka me teper se ce duhet?

Ju pershendes :)

TE PERSHENDES DRITA
Eshte e vertete se frika eshte nje semundje priqike, e cila mund ta dirigjoj jeten e qdo njeriu ne shum raste,, te humb vullneti per qera te
ndryshme,, etj etj,, por nuk e besoj se frika eshte nje trashegimi ..
**ja disa shembuj,, une po flas per vetem time edhe pse nuk frigohem te udhetoj me aeroplan- e kam frige lartesine shum,, psh kur shkoj te ndonje shok ne katin e 25 kam frik me shiqu ne dritare pa marr parasysh,, se lema me dal ne balkon,, kjo frige vjen nga vegjelia kur kam pas nje aksident te vogel por e cila ma ka len frigen e lartesis perhere,, jo qe me pengon diqka por ishte nje shembull
**shembulli i dyte,, e kam nje shok i cili kurr nuk udheton neper evrope apo boten,, shkaku qe ka frike aeroplanet,, kjo eshte nje pune psiqike te cilen ai e ka perjetu shum keq,, psh ka pa ndonje film te frikesuar me aeroplanet ose pa mar parasysh,,, do te thot askush nuk lind me frike por frika linde gjat jetes....


Hello danny:)

Te kuptoj plotsisht si e ndin veten mbasi e ke frike lartesine gjithashtu edhe un + aeroplanin :cry: mos vet kombinim fatal mkap panika e madhe ose duhet me u pijav mire :oops:

Te falenderoj shum per shkrimin tend :)

turisti
28-09-04, 00:31
Dr1ta e nderuar,tash po e kuptoj friken tende,por frikat qe takohen ne jeten e perditshme vijne me shume nga ajo qe NUK JEMI GUXIMTARE te kontakotojme direkt me ato gjera ,se nga frika e vertete.Sa i perket maleve,une nuk di se ku jeton ti.Ndoshta edhe prind e tu frigohen dhe e ke te ndaluar.Per aeroplanat mos mendo se gjerat e tilla nuk ndodhin per ēdo dite dhe te gjithat bijne nen - RASTET E JETES -,a nese bash don me dite,une jam mashkull,por jane disa vende ku as une nuk deshiroj te shkoj e as nuk ban te qellojsh aty.
Mos lejo qe frika e vogel te lulzoje ne PANIKĖ. :wink:


Te falenderoj shum per mendimet e tua te mira :) jam e vetdijshme ce nuk jam as e fundit as e para ce kam frike, mundohem ti perballoj keto mendime te tmershme dhe shpresoj ce me kohe to tme largohen per gjjith vec duhet punuar me vetveten shum:)

Me gezon optimizmi yte i cili tregon energjijen tende qe te ballafaqohesh sa me heret me problemet e keti lloji sepse shihet se je e vetedijshme se - ku qendrojne -.
Te pershendes. :wink:

Barbaroza
30-09-04, 16:03
Edhe une mendoj sikur parashkruesit se frika asesi s'mund te jete trasheguese,por kjo mund te lind si rezultat i ndonje frike qe kemi perjetuar kur kemi qene femije,por ka raste qe edhe te rriturit perjetojne frike ne ndonje gje qe pastaj ajo mund te kaloje ne trauma qe me veshtire eshte te perballohen.Shembuj te tille kemi plot ne Kosoven e pasluftes ku shume persona duke perfshire femije dhe te rritur kane mbetur me pasoja ndoshta te pasherueshme!
Une mendoj se per keto gjera duhet drejtuar psikiatrit apo psikologut,nuk eshte turp,sepse ne shqiptaret mu per gjera te tilla na mungon guximi te trokasim ne dere te nje psikologu per dallim qe popujt tjere i marrin shume normale keto gjera,bile paraqiten vullnetarisht me rastin e paraqitjes se ketyre fenomeneve!

dr1ta
01-10-04, 01:36
Edhe une mendoj sikur parashkruesit se frika asesi s'mund te jete trasheguese,por kjo mund te lind si rezultat i ndonje frike qe kemi perjetuar kur kemi qene femije,por ka raste qe edhe te rriturit perjetojne frike ne ndonje gje qe pastaj ajo mund te kaloje ne trauma qe me veshtire eshte te perballohen.Shembuj te tille kemi plot ne Kosoven e pasluftes ku shume persona duke perfshire femije dhe te rritur kane mbetur me pasoja ndoshta te pasherueshme!
Une mendoj se per keto gjera duhet drejtuar psikiatrit apo psikologut,nuk eshte turp,sepse ne shqiptaret mu per gjera te tilla na mungon guximi te trokasim ne dere te nje psikologu per dallim qe popujt tjere i marrin shume normale keto gjera,bile paraqiten vullnetarisht me rastin e paraqitjes se ketyre fenomeneve!

Pershendetje Barbaroza.

Edhe un mendoj shum her per ato njerz ce kan perjetu friken/traumat ne kosove un nuk kam perjetu luft as ndonje treaum ce me kujtohet por ndjenja esht njesoj frika esht fike mund te jet specifike vec per nje send si ne rastin tim aeroplanin, mire thua ce ky problem esht nje tabu tek shqiptaret, un se kam fort dert diskutoj me shum njerez sepse e di ce menyra me e mire per tu sheru duhet me fol, dhe nuk dmth ce njeriu esht abnormal. Te falenderoj edhe nje her per shkrimet :)

Barbaroza
01-10-04, 15:09
Pershendetje edhe per ty dr1ta!

Ne shkrimin tim une u mundova te shkruaj per rastet ne pergjithesi nga te cilat mund te rrjedhin frikat dhe traumat dhe pajtohem me ty kur thua se me se miri eshte te bisedohet me njerez sepse ka dikush qe mund te ndikoje per mrekulli tek nje person qe ka te tilla probleme.Shpresoj te mos me keni keqkuptuar!

dr1ta
01-10-04, 15:32
Pershendetje edhe per ty dr1ta!

Ne shkrimin tim une u mundova te shkruaj per rastet ne pergjithesi nga te cilat mund te rrjedhin frikat dhe traumat dhe pajtohem me ty kur thua se me se miri eshte te bisedohet me njerez sepse ka dikush qe mund te ndikoje per mrekulli tek nje person qe ka te tilla probleme.Shpresoj te mos me keni keqkuptuar!Kuptoj cka keni mendu ju :)

suzi
09-10-04, 22:56
:shock: drita e ke godite me kete tem , me tregu diqka qka une di per friken eshte pak habitse, frika ne disa raste thojne se trashegohet ne disa raste ajo paraqitet befas , pe them nje shembull ndoshta sju pengon , une e kam pas gjyshen shume frikacake edhe aq shume eshte friku sa kur ka shku me ndejt diku nese nuk i ka gjet ne shtepi banoret eshte friku aq shume sa qe eshte ul ne ballakan apo obor te asaj shtepije ka fillu me qajt po qka eshte me e keqja se edhe une frikohem aq shume sa me thojne se i ke ngja gjyshes, nejse tjetra qka eshte me interesante se gjat luftes u frikojshim shume edhe , na thojke nje njeri i menqum qe dojke te na jep pak guxim ;;;Friken e mbani per se randi '' kshtu qe mos mendoni per te sa me shume qe frikohesh ose mendon per te ajo ritet aq me shume ,gje qe ish e vertet.
Eshte shume mire kur njeriu ka dikend te besueshem dhe rrefehet per frike dhe gjitha gjerat qe e mundojne dhe jam e bindur se ajo gradualishte largohet , nese ne nuk shprehemi e mbajme brenda vetes ajo vetem sa shkon dhe ritete , e ne duhet mos mi len mu rit gjerat e padobishme po duhet ti bejme hor ti qesim nga brendija jone ,meqe e kam pas friken obsesion edhe akoma ndjej frike po te them se 50% me eshte larguar nga bisedat qe kam bere me disa ekspert , dhe me kan qortu kur tregojsha se prej nga frikohem beso me thoshin a po ndodh ajo qe ti pe mendon ajo qe ti je ka i frikohesh thojsha jo ani pse me mendu per sende qe nuk ke qef me te ndodh, po ja ne jemi njerez dhe femrat edhe ashtu nga natyra jan frikacake po , une kshilloj qe ju qe ndjeni frike patjeter te bisedoni me ndoj ekspert psikolog apo mendimtar , qe kishte me ju ndihmu shume me kshilla dhe ajo qka ishte karakteristike ne frike po u dashka qe asaj qe i frikohesh mos mi ik po mu ballafaqu me te, nese ke frike nga uji me hy ne uj mu ballafaqu me uj , pamarparasysh nga qka ke frike mire eshte te ballafaqohesh me te per ti then se une nuk te frikohem ty skam perse te frikohem , une tash kam dy frika qe kursesi nuk mundem mu ballafaqu me to eshte naltesija ne ndertes nuk guxoj te qendroj vetum e le ma te dal ne ballkon , dhe frikohem shume nga vetmija nuk mundem vet te qendroj gjat diten ja bej disi naten kursesi , me flni qe e zgjata pak po ndoshta diqka nxiret nga ky shkrim flm shume ;Me pak frike Me shume Guxim...

suzi
09-10-04, 22:56
:shock: drita e ke godite me kete tem , me tregu diqka qka une di per friken eshte pak habitse, frika ne disa raste thojne se trashegohet ne disa raste ajo paraqitet befas , pe them nje shembull ndoshta sju pengon , une e kam pas gjyshen shume frikacake edhe aq shume eshte friku sa kur ka shku me ndejt diku nese nuk i ka gjet ne shtepi banoret eshte friku aq shume sa qe eshte ul ne ballakan apo obor te asaj shtepije ka fillu me qajt po qka eshte me e keqja se edhe une frikohem aq shume sa me thojne se i ke ngja gjyshes, nejse tjetra qka eshte me interesante se gjat luftes u frikojshim shume edhe , na thojke nje njeri i menqum qe dojke te na jep pak guxim ;;;Friken e mbani per se randi '' kshtu qe mos mendoni per te sa me shume qe frikohesh ose mendon per te ajo ritet aq me shume ,gje qe ish e vertet.
Eshte shume mire kur njeriu ka dikend te besueshem dhe rrefehet per frike dhe gjitha gjerat qe e mundojne dhe jam e bindur se ajo gradualishte largohet , nese ne nuk shprehemi e mbajme brenda vetes ajo vetem sa shkon dhe ritete , e ne duhet mos mi len mu rit gjerat e padobishme po duhet ti bejme hor ti qesim nga brendija jone ,meqe e kam pas friken obsesion edhe akoma ndjej frike po te them se 50% me eshte larguar nga bisedat qe kam bere me disa ekspert , dhe me kan qortu kur tregojsha se prej nga frikohem beso me thoshin a po ndodh ajo qe ti pe mendon ajo qe ti je ka i frikohesh thojsha jo ani pse me mendu per sende qe nuk ke qef me te ndodh, po ja ne jemi njerez dhe femrat edhe ashtu nga natyra jan frikacake po , une kshilloj qe ju qe ndjeni frike patjeter te bisedoni me ndoj ekspert psikolog apo mendimtar , qe kishte me ju ndihmu shume me kshilla dhe ajo qka ishte karakteristike ne frike po u dashka qe asaj qe i frikohesh mos mi ik po mu ballafaqu me te, nese ke frike nga uji me hy ne uj mu ballafaqu me uj , pamarparasysh nga qka ke frike mire eshte te ballafaqohesh me te per ti then se une nuk te frikohem ty skam perse te frikohem , une tash kam dy frika qe kursesi nuk mundem mu ballafaqu me to eshte naltesija ne ndertes nuk guxoj te qendroj vetum e le ma te dal ne ballkon , dhe frikohem shume nga vetmija nuk mundem vet te qendroj gjat diten ja bej disi naten kursesi , me flni qe e zgjata pak po ndoshta diqka nxiret nga ky shkrim flm shume ; :lol: Me pak frike Me shume Guxim... :lol:

dr1ta
10-10-04, 02:29
Pershendetje suzi :)

Flm per mendimet dhe ndjenjat ce i ndave me mua/ne. Un nuk kam bisedu me ndonje ekspert ende per ket prblem,por flas shpesh me familjen dhe te afermit e mi. E di ce esht nje budallaki e madhe te fikohem nga lartesia/aeroplani por disi te humb kontrolla as ce guxoj te mendoj te udhetoj me aeroplan, me duhet ndonje alternativ tjeter udhetimi te bej :cry: un zakonisht shum her kam udhetu vet edhe mu doke shum interesant nuk kam ndi asgje, keshtu ce duke pa gjera cka po behen ne ket bote disi frika lind, sepse mendoj mundte te me ndodh edhe mua :?
UN zakonisht bej gjera te jashtzakonshme edhe pse jam femen nuk kam frike ne asgje ashtu e ndij veten te forte dhe sigurt gjith e gjej nje rrugdalje,por paprit ndryshon njeriu krejt as vet nuk di nga vjen vec gjerat ndodhin FRIKA LInd :twisted:

E di si e ndin veten ndjenjat jan te njejta :(

UN nuk jam e vetmja ce perjetoj dicka te tille,vec shpresoj ce to zgjohem nje dit nga kjo ender e keqe

Te deshrioj gjithashtu edhe ty sukses

pershendetje nga frikacakja :)

Kercovari
10-10-04, 08:49
Drita,mos u brengos aspak.
Frika si nje fenomen natyror,edhe trimat me te medhenje i ben frikacak.
Eshte qeshtje mburjeje te mos pranosh friken,por edhe sikur te pranosh,nuk do te thote se gjithmon jeton nen ndjenjat e frikes.

Engjellushja
10-10-04, 11:01
• Frika mund t jet smundje nga Perjetime por dhe nj shenj e cila tregon, mossigurim por dhe ruajtje nga t kqijat, (nga Perjetimet + mendimi i kaluares) ndikon n njeri (por jo tek gjith) (Depersonalisation) ose(Derealisation). T dyjat jan t rallueshme, por m s shumti esht e lidhur me tjera psyko- somatike(posttraumatia, Sresi, Phobia, Panika, Depressioni, etj). T njejtat mund t ndodhin dhe kur esht njeriu i shendet, "nese esht shum i lodhur....

SJELLJA ANORMALE


-Kur njė individ nuk ėshtė nė gjėndje t'i pėrshtatet si duhet jetės sė pėrditėshme,ai vuan nga ndonjė qrregullim.Format mė tė lehta tė sjelljes anormale quhet qrregullime tė ankthit.Gjendjet anormale mė tė rėnda pėrfshijnė depresionin dhe skizofreninė.Njė person mund tė quhet anormal nė qoftė se ai ose ajo sillet nė mėnyrė tė quditshme nė njė formė qė devijon nė mėnyrė tė ndieshme nga norma.Njė sjellje e tillė mund tė shfaqet nėpėrmjet iluzioneve (tė besuarit nė gjėra tė paqena),halucinacioneve (ndjesi shqisore qė nuk kanė lidhje me mjedisin e vėrtet pėrreth),dhe frikės ose riteve tė pazakonta qė nuk i shėrbejnė asnjė qėllimi tė dukshėm.

ANKTHI

Zakonisht pėrkufizohet si njė ndjenjė jo e theksuar frike dhe pasigurie.Ankthi mund tė quhet si njė frikė ndaj kėrkesave qė i bėhen njė individi kur ai nuk e di me saktėsi c'janė kėto kėrkesa.Personi vetė,nė pėrgjithėsi,nuk ka njė ide tė qartė pėr arsyen e vėrtet tė ankthit.Nė fakt prirja ėshtė pėr ta shmangur tė menduarit pėr frikėn,sepse njė gjė e tillė veqse e shton atė.Te personi me gjendje ankthi shpesh zhvillohen sjellje tė caktuara ritualistike,qė e ndihmojnė pėr tė ulur ankthin pėrkohėsisht,por qė nė fakt i shtojnė problemet,sepse nuk i zhgjidhin ato.

ĒREGULLIMET E GJENDJES SHPIRTRORE

-Kur njė person provon njė prishje tė theksuar tė humorit dhe tė ekuilibrit emocional atėher mund tė themi se ai person ka qrregullime tė gjendjes shpirtėrore.Kur emocionet qėndrojnė nė njė pikė tė ulėt gjatė gjithė kohės dhe ne humbasim interesin pėr jetėn,kjo do tė thotė se po kalojmė njė gjendje depresioni. -Depresioni madhor-karakterizohet nga njė gjendje e rėnė shpirtėrore dhe trishtim qė shoqėrohet me ndjenjėn e fajit dhe te qenit i pavlefshėm.Depresioni mund tė variojė nė mėnyrė tė dukshme nga pikėpamja e seriozitetit tė gjendjes.Nė formė tė lehtė ėshtė normale qė njerėzit tė ndjehen depresivė,kur ata dėshtojnė nė arritjen e njė qėllimi,apo kur u vdes ndonjė i afėrt.Njerėzit kalojnė nė gjendje depresive kur ata kanė probleme nė punė,probleme bashkėshortore,ose kur ndjehen tė pazotė pėr diqka qė duan tė bėjnė.Simptomė tjetėr mund tė pėrfshijnė:prishjen e gjumit,rėnien nė pėshė,kėputjen,ndjenjen e fajit tė kotė


Ju pershendes me Respekt

dr1ta
10-10-04, 17:02
Pershendetje Engjellushja:)

Shum text interesant kisha pas deshire te shtoj nje pyetje ! KA dallim mes depresionet dhe frikes? sepse simpotonet mund te jen shum te njejta


Te pershendes :)

dr1ta
10-10-04, 17:04
Drita,mos u brengos aspak.
Frika si nje fenomen natyror,edhe trimat me te medhenje i ben frikacak.
Eshte qeshtje mburjeje te mos pranosh friken,por edhe sikur te pranosh,nuk do te thote se gjithmon jeton nen ndjenjat e frikes.

HEllo Kercovari :)

Vec dashta ta ceki edhe nje her un e pranoj friken, edhe esht e vertet ce gjithmon nuk jetoj nen ndenjat e frikes. Jam optimist ndonjeher :)

suzi
10-10-04, 20:59
:roll: oj drita nuk ka kurgjo te keqe nese njeriu frikohet , se frika eshte per njerez se kafshet nuk frikohen mesa e di une hahah, edhe tjetra eshte se mbaje mend se nese frikohesh nga fluturimi me aeroplan vetem pse dikuj i ka ndodh ndoj e keqe dhe mund te ndodh edhe ty kte po ta heki tash mos e mbaj per se rondi qet frike se a ke verejt ti dhe tjeret kur nuk na ndodh diqka kur ne mendojme po gjithmon gjerat apo taksiratet na ndodhin kur ne si mendojme hiq, se per ata Zoti e ka lon te enigm te ardhmen qe se di askush perveq tij , andaj nese ti sot fluturon me aeroplan dhe tan kohen mendon se ka me ndodh diq dhe nuk te ndodh ateher mejher i thush vetes sa palidhje pse mendojsha e lodhsha trurin me mendime negative kur ja qe sme ndodhi asgje, po shpeshher frika eshte mbrojtje e mire , dhe frika ka dal nga Gjeneti a ke ndi se thon keshtu te vjeterit ata din diqka qe kan thon kshtut, eshte interesant me friken se u bo edhe kjo si korupsioni sa me shume pe permendim aq me shume po ritet , kam lexu disa libra nje nga to ka qen e titulluar ''Frika'' nga frojdi me sa di kaher e kam lexu nese e gjen mere lexoje ndoshta ndihmon diqka , edhe pse jam e sigurt 100% se me shume te ndihmon ndoj psikolog apo ndoj person tjeter i besueshem se familjaret ne kete rast , a ke verejt se kur flasim me ndoj psikolog ne ndihemi me leht se ata na len te refehemi deri ne fund kan durim ndersa me familjaret eshte pak me ndryshe , kshtu qe une nese kam ndoj halla me shume preferoj ndoj ekspert se sa familjaret , se nuk mund te dijne prindet e mi per lemin e psikologut me mire se sa ai qe ka studiu ate lemi, kushedi ndoshta mund edhe une mund te ndihmoj dikend ne te ardhmen se jam duke studiuar diqka ngjajshem me psikologjin tashme , tung te fala te gjitheve ... :!:

bredhi
11-10-04, 22:07
Njėfjal popullore thot: budalla nuk tute..??

bredhi
14-10-04, 21:05
Njėfjal popullore thot: budalla nuk tute..??

Urata
16-10-04, 17:40
Mos eshte fjala per Fobin?

dr1ta
16-10-04, 19:48
Mos eshte fjala per Fobin?


Frike= tmerr esht nje lloj fobi po:)

Urata
16-10-04, 19:58
Tmerri eshte diēka me teper dhe me e thellė se frika!

dr1ta
16-10-04, 20:27
Tmerri eshte diēka me teper dhe me e thellė se frika!


Frika e madhe esht =tmerr :)

Engjellushja
18-10-04, 11:06
Pershendetje Engjellushja:)

Shum text interesant kisha pas deshire te shtoj nje pyetje ! KA dallim mes depresionet dhe frikes? sepse simpotonet mund te jen shum te njejta

Te pershendes :)


Po natyrisht c nuk ka ndryshim tmadh por prap dallohen ketu sepse ...Nj shembull karakteristik ;shenja e Depresionit esht: Nuk mund t rrnoj dhe nuk dua t vdes, por t githa Rruget c t humbin para syve...kurse Frika vije pas ketyre d.m.th... dot Stabilizohet Psyko por ndjehnjet jo aq, pastaj vjen Frika.....Kam frik se dot vdes dhe keshtu sdua t rrnoj, dua t jetoj por kam frik se dot m gjen ndonje gj.......m.th kur e kupton Koka dhe ndjehnjet duhen ta kuptojn keshtu t njejt, c t ken dyjat nj nivel per t zhdukur...Kupton drita ?

T pershendes

Urata
18-10-04, 13:50
Njera nder simptomet e Depresionit eshte edhe frika!

Murgesha
18-10-04, 15:37
Njera nder simptomet e Depresionit eshte edhe frika!

Frika nga vetvetja....

dr1ta
19-10-04, 00:06
Pershendetje Engjellushja:)

Shum text interesant kisha pas deshire te shtoj nje pyetje ! KA dallim mes depresionet dhe frikes? sepse simpotonet mund te jen shum te njejta

Te pershendes :)


Po natyrisht c nuk ka ndryshim tmadh por prap dallohen ketu sepse ...Nj shembull karakteristik ;shenja e Depresionit esht: Nuk mund t rrnoj dhe nuk dua t vdes, por t githa Rruget c t humbin para syve...kurse Frika vije pas ketyre d.m.th... dot Stabilizohet Psyko por ndjehnjet jo aq, pastaj vjen Frika.....Kam frik se dot vdes dhe keshtu sdua t rrnoj, dua t jetoj por kam frik se dot m gjen ndonje gj.......m.th kur e kupton Koka dhe ndjehnjet duhen ta kuptojn keshtu t njejt, c t ken dyjat nj nivel per t zhdukur...Kupton drita ?

T pershendes


Hello Engjellushja:)

Flm per shkrime e tuja,mundem ta gjej veten ketu ne kto ifo pak a shum, Un kam perjetu edhe deprasion, por nuk kam pas frike aspak..vec merzija, kjo ndodh shpesh ne dimer, kam bisedu me mjekun dhe ajo tha ce esht tipic depreision kur stinat ndrohen dimri sjell depresion shkaku mungesa e drites(diellt) jo kontakt me njerz (ne perdendim jan kto simptome). Kurse frika te un ndryshon shum kjo lajmerohet vec kur dua te udhetoj ose kur gjendem diku larg civilizimit, mua nuk me kap depresion por behem nervoz ne vetveten. Simtomet jan (sikur te paralizohem asgje nuk funksion kret trupi shrengohet gjithashtu mar edhe frym shum (hyperventiloj) :cry:

Mundem te them ce edhe njeriu mesohet me frike edhe ndoshta me ne fund largohet frika per gjithmone .

Te pershendes:)

dr1ta
19-10-04, 00:17
:roll: oj drita nuk ka kurgjo te keqe nese njeriu frikohet , se frika eshte per njerez se kafshet nuk frikohen mesa e di une hahah, edhe tjetra eshte se mbaje mend se nese frikohesh nga fluturimi me aeroplan vetem pse dikuj i ka ndodh ndoj e keqe dhe mund te ndodh edhe ty kte po ta heki tash mos e mbaj per se rondi qet frike se a ke verejt ti dhe tjeret kur nuk na ndodh diqka kur ne mendojme po gjithmon gjerat apo taksiratet na ndodhin kur ne si mendojme hiq, se per ata Zoti e ka lon te enigm te ardhmen qe se di askush perveq tij , andaj nese ti sot fluturon me aeroplan dhe tan kohen mendon se ka me ndodh diq dhe nuk te ndodh ateher mejher i thush vetes sa palidhje pse mendojsha e lodhsha trurin me mendime negative kur ja qe sme ndodhi asgje, po shpeshher frika eshte mbrojtje e mire , dhe frika ka dal nga Gjeneti a ke ndi se thon keshtu te vjeterit ata din diqka qe kan thon kshtut, eshte interesant me friken se u bo edhe kjo si korupsioni sa me shume pe permendim aq me shume po ritet , kam lexu disa libra nje nga to ka qen e titulluar ''Frika'' nga frojdi me sa di kaher e kam lexu nese e gjen mere lexoje ndoshta ndihmon diqka , edhe pse jam e sigurt 100% se me shume te ndihmon ndoj psikolog apo ndoj person tjeter i besueshem se familjaret ne kete rast , a ke verejt se kur flasim me ndoj psikolog ne ndihemi me leht se ata na len te refehemi deri ne fund kan durim ndersa me familjaret eshte pak me ndryshe , kshtu qe une nese kam ndoj halla me shume preferoj ndoj ekspert se sa familjaret , se nuk mund te dijne prindet e mi per lemin e psikologut me mire se sa ai qe ka studiu ate lemi, kushedi ndoshta mund edhe une mund te ndihmoj dikend ne te ardhmen se jam duke studiuar diqka ngjajshem me psikologjin tashme , tung te fala te gjitheve ... :!:

Tung suzi :)

Jo valla nuk ka asgje te keqe te frikohesh vec jeta jeme/jone sot esht asi soji ce nuk kam/ka vend per pengesa sepse me duhet te udhetoj ka shum raste kur un me duhet te jem absolut e vetmuar ne nje vend ce nuk e njof aspak...edhe mendoj ndoshta pak si gjat por...kur te behem nene dua te jem nje shembull per femijet e mi- ...sdua ato tme shofin kur un kam frike ose vuaj per dicka sepse dua te rriten perfekt, mendoj ce un mundem te ndikoj ne jeten e tynve. :roll:


spo di hiq

Kercovari
19-10-04, 10:47
E nderuara Drita
Te rinjte te cilit edhe pengesat me te fogla i shohin si fakator percjelles ne jeten e tyre,aspak nuk perputhen me aftesit psikollogjike te individit,e aq me pak me instinktin e te menduarit.Por,te jetosh gjithmon ne ndjenjen e friges,mund te ndodhe qe individi te humbas edhe shpresen per te u bere balle svidave te cilat e presin,dhe keshtu fitohet nje ndjenje e demoralizimit dhe simptome te natyrave te ndryshme,deri ne humbje te vullnetit per te jetuar.
Efektet negative te cilat bejne te pasigurt njeriun ne te shumten e rasteve eshte edhe papunsija,pastaj,gridjet ne familje,zhivilli qe prej femirije deri ne stadiumen e pubertetit ne nje gjendje te mjerueshme(skamje),mungesa e suksesit ne shkolle,natyrisht edhe luftrat jene shkaku me i madhe si faktor percjelles i pasiguris,etj.
Une nuk jeme psikollog qe mund te konstatoj ne detaje se prej nga vjen friga,por une do te mundohem te pershkruaj ate qe kam perjetuar edhe vete,sidomosh periodin pas pubertetit.
Ndoshta jo edhe pa arsy ate bote me kaploi nje frige e cila me vuri ne binaret e nje pasigurie nga e cila me dukeshte se nuk kam rrugdalje tjeter perpos te zhdukem nga kjo jete.Endrrat e trishtueshme me benin edhe me te veshtir jeten sa qe,nuke i gezohesha as dites e lere me nates.
Terre diten kisha parandjenja se do te vdisnin prindrit,me te cilit isha i lidhur shpirterisht,ne veqanti me te atin i cili ate koh ishte edhe i burgosur politikisht ne kazamatin Titist te Idrizoves,i cili edhe sot ekesaj dite eshte edhe burgu famkeq per Shqiptaret.Sa here qe mersha trenin te udhtoj per ne shkolle me dukeshte se do te gjeje edhe une vdekjen,dhe keshtu ajo frige e vdekjes me u be edhe percelles i jetes,por,shpeshher kjo frige me bente edhe te lumtur,dhe i thosha vetit:Po c`ka nese vdes?.
S`di se jetove me kete ankth,kur nje nate qaty kah darka u hape dera e shtepis dhe papritmas hyri babai te cilit i ja kishin fale gjoja denimin per nje vjete me pak se sa ishte i denuar.Ai moment gezimi ne shpirtin tim solli edhe freskin ne jeten time duke me kethye edhe vullnetin per te jetuar,por friga se dicka do te me ndodhte edhe pse akoma prezente,tani me mori kahun tjeter,dhe i thosha vetit:O,Zot,jo nuk dua te vdes!.
Tani me e gjithe ajo frige me u shendrua ne nje lumturi kur papritmas takova nje vajze tek e cila ne shikim te pere ndjeva ate vrullin qe do te me kethente ne jeten normale.
Alament!e bukur per syte e mi!.Syri i pa fe dergoj edhe sinjalin e pare,nje buzgjeshje e embel e saj,me dha kurajan qe te i afrohen prane qe pergjithmon te jemi afer njeri tjetrit te lumtur por jo edhe pa brenga.
Shpeshher kemi biseduar bashkerisht per frigen,per gjera te cilat do te na benin te lumtur,por edhe per brengat,si do te na linden femijet,mundesit ekonomike,e shume e shume gjera te tjera.
Jetojmte te lumtur ne nje gjendje ekonomike modeste,por friga akoma eshte presente.
"Kush s`ka frike s`ka edhe zote"te gjitha jen te kalueshme nese perqendrohesh te e mira.

dr1ta
20-10-04, 00:15
E nderuara Drita
Te rinjte te cilit edhe pengesat me te fogla i shohin si fakator percjelles ne jeten e tyre,aspak nuk perputhen me aftesit psikollogjike te individit,e aq me pak me instinktin e te menduarit.Por,te jetosh gjithmon ne ndjenjen e friges,mund te ndodhe qe individi te humbas edhe shpresen per te u bere balle svidave te cilat e presin,dhe keshtu fitohet nje ndjenje e demoralizimit dhe simptome te natyrave te ndryshme,deri ne humbje te vullnetit per te jetuar.
Efektet negative te cilat bejne te pasigurt njeriun ne te shumten e rasteve eshte edhe papunsija,pastaj,gridjet ne familje,zhivilli qe prej femirije deri ne stadiumen e pubertetit ne nje gjendje te mjerueshme(skamje),mungesa e suksesit ne shkolle,natyrisht edhe luftrat jene shkaku me i madhe si faktor percjelles i pasiguris,etj.
Une nuk jeme psikollog qe mund te konstatoj ne detaje se prej nga vjen friga,por une do te mundohem te pershkruaj ate qe kam perjetuar edhe vete,sidomosh periodin pas pubertetit.
Ndoshta jo edhe pa arsy ate bote me kaploi nje frige e cila me vuri ne binaret e nje pasigurie nga e cila me dukeshte se nuk kam rrugdalje tjeter perpos te zhdukem nga kjo jete.Endrrat e trishtueshme me benin edhe me te veshtir jeten sa qe,nuke i gezohesha as dites e lere me nates.
Terre diten kisha parandjenja se do te vdisnin prindrit,me te cilit isha i lidhur shpirterisht,ne veqanti me te atin i cili ate koh ishte edhe i burgosur politikisht ne kazamatin Titist te Idrizoves,i cili edhe sot ekesaj dite eshte edhe burgu famkeq per Shqiptaret.Sa here qe mersha trenin te udhtoj per ne shkolle me dukeshte se do te gjeje edhe une vdekjen,dhe keshtu ajo frige e vdekjes me u be edhe percelles i jetes,por,shpeshher kjo frige me bente edhe te lumtur,dhe i thosha vetit:Po c`ka nese vdes?.
S`di se jetove me kete ankth,kur nje nate qaty kah darka u hape dera e shtepis dhe papritmas hyri babai te cilit i ja kishin fale gjoja denimin per nje vjete me pak se sa ishte i denuar.Ai moment gezimi ne shpirtin tim solli edhe freskin ne jeten time duke me kethye edhe vullnetin per te jetuar,por friga se dicka do te me ndodhte edhe pse akoma prezente,tani me mori kahun tjeter,dhe i thosha vetit:O,Zot,jo nuk dua te vdes!.
Tani me e gjithe ajo frige me u shendrua ne nje lumturi kur papritmas takova nje vajze tek e cila ne shikim te pere ndjeva ate vrullin qe do te me kethente ne jeten normale.
Alament!e bukur per syte e mi!.Syri i pa fe dergoj edhe sinjalin e pare,nje buzgjeshje e embel e saj,me dha kurajan qe te i afrohen prane qe pergjithmon te jemi afer njeri tjetrit te lumtur por jo edhe pa brenga.
Shpeshher kemi biseduar bashkerisht per frigen,per gjera te cilat do te na benin te lumtur,por edhe per brengat,si do te na linden femijet,mundesit ekonomike,e shume e shume gjera te tjera.
Jetojmte te lumtur ne nje gjendje ekonomike modeste,por friga akoma eshte presente.
"Kush s`ka frike s`ka edhe zote"te gjitha jen te kalueshme nese perqendrohesh te e mira.

I nderuari kercovar

Vertet kur e lexova ket ngjarje ce ti ke shkru disi shpirti me qan, shum me vjen keq kjo ce te ka ndodhur ty ...por si duket ke mesuar dicka nga kjo dhe je be me i forte ....dashurija gjithashtu te ka ndihmu shum .

Te pershendes shum ....

artani_style
07-04-05, 22:14
friga asht nje pjes e lojes

dr1ta
18-04-05, 13:10
friga asht nje pjes e lojes

Mendon e jetes?!

Fleta
18-04-05, 14:25
-E nderuara Drita-


Mendoj se friga eshte pjese e jetes sone,por te dikush ajo shfaqet me pak e te dikush me shume.
Mendoj se te keta te fundit nganjehere friga per fat te keqe mund te shenderrojet ne PANIKE.....
Cdo here kur frikesohemi me se shumtit per diqka, ne duhet te gjejme brojtje per ta mbajtur veten. Sa me keq qe te ndihemi per veten me veshtire e kemi te gjejme mbrojtje.
Ne marrim shum gjera prej prinderve tane,por shumicen i marrim sepse mesohemi nga ata.
Nese Nena eshte vazhdimisht e frikesuar dhe pesimiste, femiu i saj garant do te rritet me besim se bota eshte vend i tmerrshem,keshtu qe edhe femiu behet i frikesuar dhe pesimist.

Njerezit te cilet e pranojne dhe e vleresojne vetveten,e perballojne jeten.
Keshtu qe nuk eshte mire te kemi frige tan kohen se nuk eshte mire per SHENDETIN MENDORE.......


PS: Te them te drejten Drita edhe un kam frige LARTESINE edhe shum bilem,me nje fjale tmerrohem ........ keshtu qe nuk je e vetmja qe ke kete frige .... :wink: .


Ju pershendes

dr1ta
18-04-05, 22:57
-E nderuara Drita-


Mendoj se friga eshte pjese e jetes sone,por te dikush ajo shfaqet me pak e te dikush me shume.
Mendoj se te keta te fundit nganjehere friga per fat te keqe mund te shenderrojet ne PANIKE.....
Cdo here kur frikesohemi me se shumtit per diqka, ne duhet te gjejme brojtje per ta mbajtur veten. Sa me keq qe te ndihemi per veten me veshtire e kemi te gjejme mbrojtje.
Ne marrim shum gjera prej prinderve tane,por shumicen i marrim sepse mesohemi nga ata.
Nese Nena eshte vazhdimisht e frikesuar dhe pesimiste, femiu i saj garant do te rritet me besim se bota eshte vend i tmerrshem,keshtu qe edhe femiu behet i frikesuar dhe pesimist.

Njerezit te cilet e pranojne dhe e vleresojne vetveten,e perballojne jeten.
Keshtu qe nuk eshte mire te kemi frige tan kohen se nuk eshte mire per SHENDETIN MENDORE.......


PS: Te them te drejten Drita edhe un kam frige LARTESINE edhe shum bilem,me nje fjale tmerrohem ........ keshtu qe nuk je e vetmja qe ke kete frige .... :wink: .


Ju pershendes


Pershendetje Fleta

Esht e vertet ce nena ose babi e meson femijun e vet te perballoj gjera te vshtira c jeta sjell ...po derri sai kam mbush 14 kurre nuk kam udhetu me aeroplan ne ket rast nuk ka ndiku nene aty aspak ..por te tregoj edhe nje gje para ca kohe kam udhetu me aeroplan --vertet veshtire e urrej po zori i shkret te shtyn ..me ka lodhe teper disi as sja vlen te udheton njeri huh :(

Te pershendes shume

Fleta
19-04-05, 09:39
- Plotesisht te kuptoj Drita,se edhe un kam ate frige si ti,po nuk duhet marre sendet ashtu sic thone nje fjale ME SHPIRTE NE FYT.
Ajo qe ka ndodhe ne USA :( nuk don te thote qe do te ndodhe gjeth,prandaj duhet me ja hjeke frigen vetes, se me shum qe ti p.sh i ndihmon vetes tende askush nuk mundet.......PS: Kur te hun ne aeroplan,shiko anjerezit perreth teje,e mendo nje sec,nese shkojne te gjith keta njerez pse vetem un te pshtoj si kikirik dhe te hjeket :wink:

Te pershendes Drita, me te vertete je :arrow: 8) :wink:

artani_style
21-04-05, 00:18
jeta asht nje loj se e lun njeriu por asht loj shum e randesishme ka rregulla te forta ne kete loj nese munehs me e pshtu veten shkon ne gjenet nese smunehs me e rujt veten shkon ne gjenem asht mir me u frigu nganjeher njeriu

dr1ta
21-04-05, 00:22
jeta asht nje loj se e lun njeriu por asht loj shum e randesishme ka rregulla te forta ne kete loj nese munehs me e pshtu veten shkon ne gjenet nese smunehs me e rujt veten shkon ne gjenem asht mir me u frigu nganjeher njeriu


Po mire thua ai/ajo ce nuk ka frike aspak e then kryt dikund :P

Te ishet jeta loj nuk do te kishte dhimbje ac shume