PDA

View Full Version : A mendoni qe Jete ka, aj qe ka pare?


Ich
28-09-04, 19:09
une per vete nuk mendoj se edhe pa pare ka jete edhe te bukur.

Ke Pare ke Proble, Nuk ke pare ske problem apo te kunderten.

Ndoshta esht Teme pa lidhje po me intereson!

Me nderime

suzi
29-09-04, 23:10
ma eshte interesant , po jet kan te gjithe ata qe jetojne po qfare jete se , dikush ka jet me probleme me shume dikush me me pak , po nuk do te thot se parja ta ben jeten e lumtur ajo mundet me ti zgjedh disa qeshtje , po lumturija nuk blihet me pare as shendeti , disa i thojne paras Zot nuk je por shume pune po mi kryn, tash ne vendin ku ne jetojme nese ski para maron , ma mire me dek , kudo qe shkon nevoitet me pagu , nese shkoll don me kry duhesh me pas pare ne te kunderten jet pyk . fatkeqesishte sot ka aq shume te rinje te menqur talent po ne munges te parave sot kan mbet pa shkoll pa pune pa asgje njeri kur eshte i pashkolluar i paarsimuar eshte si pa sy mjerishte me vjen keq shume per ata qe skan po me shume me vjen keq per ata qe kan dhe nuk din ku ta shpenzojne pasurin mizerie.... :(

DannyAus
30-09-04, 07:08
sigurisht se me para ka jet me te mire,, ja rregullon veti mjedisin ku jeton,,,, etj etj
**por nuk do te thot se paraja ta blen lumturin,, pra edhe pse ai me para i ka te gjitha,, ndoshta nuk e ka lumturin dhe jeten ma te lumtur se ai pa para,,,,,
** kur ke para ke me shum probleme,, ka qrregullim ne familje..etj etj,,
pershendetje

zana_e_maleve
30-09-04, 11:53
Paraja nuk ta ben jeten e lumtur.Jeta eshte e shkurter dhe duhet te dijme ta shfytezojme sa me mire.
Te pershendes ICH

Barbaroza
30-09-04, 13:55
Gjithe pasurine e botes do e jipja per nje jete te qete,pa probleme :wink:

Murgesha
30-09-04, 13:57
Unė skam para, ama jam e lumtur. :wink:

qika_pr
02-10-04, 00:50
Paraja eshte lavire edhe mundet me ta shkaterru jeten
Nese ke shum edhe nuk ke fare eshte rrezik se ni mesatare nuk te demton
:P

Maca
02-10-04, 14:52
Para esht ne disa Rraste gjithqka por ne disa rraste edhe azgje...

P.sh me gjithqka e kisha formulu un keshtu...Ne qoftese esht dikush i/e semur teper dhe nuk ka shpetim nese nuk jan parat e duhura ather esht gjithqka,un kam pas rrast ne familje dhe ne ato moente te gjith ishin koncentru ne para...

Kurse azgje nuk esht sepse mundet disa gjera ti prish ne jet,si p.sh drga dhe rruget e kqija... :roll:

Sy_kaltra
11-02-06, 23:16
Paraja nuk eshte azgje....Kur ke pare dhe se ke ate qe ta do shpirti as parat nuk te vyen,,apo ke para dhe ke ndonje semundje..apo ke para ,por ske lumturi...

Mendoj se paraja eshte e nevojshme ,por nuk edhte e vlefeshme..sepse paraja shkon e vien...por kur nje me i dashur shkon ( e humbe ) nuk kthehet ma..

Nuk ka vler paraja per mua..

turisti
11-02-06, 23:26
Jete kan si me,si pa pare,por dallimi eshte ne :lol: mebyren e jeteses dhe - zemergjeresise. :lol: :lol:

vjeshta
11-02-06, 23:44
Valla une kur kam ardhe ne jete ,kam ardhe pa asnje leke ne gjep :lol:


Jete ka ai,vetem ai qe dine me e jetu jeten.

vendasi
12-02-06, 02:17
Jeto qe te jetoshe........

Naki
13-02-06, 22:02
Jetesa dhe dėshirat pėr tė jetuar sa mė mirė, sa mė rehat varet edhe nga kushtet materiale dhe menagjimi i tyre.
Nga pėrceptimet rinore kamė fokusuar dy kategori tė njerėzve,njerėz tė pasur qė nuk kanė ditur tė jetojnė,dhe njerėz me mundėsi tė kufizuar materiale ose para po kanė jetuar tė lumtur.

personalishtė mendojė qė paraja nuk ti zgjedhė tė gjitha problemet e jetės dhe si e tillė mbetet plotėsim i dėshirave tė limituara.

DEA
13-02-06, 22:08
Mire do te ishte me te dyjat, lumturi dhe para, por nese duhet zgjedhur njera do ta zgjidhja pa u menduar lumturin, flas nga pervoja se ate qfare e kam une nuk mundet ta blej kush me parat e botes.

Lona
14-02-06, 10:08
Edhe te kesh edhe te mos kesh,, jeten e jeton por duhet ditur per ta organizuar menyren e jetes..

Tomori
14-02-06, 10:55
Edhe te kesh edhe te mos kesh,, jeten e jeton por duhet ditur per ta organizuar menyren e jetes..
Plotesishte pajtohem e dashura ime Lona,,kisssssssssss :lol: :lol:

FrEsKiA
14-02-06, 11:03
Kurse kohen dhe jo parate, se me kohen fitohen parate, ndersa me para nuk mund ta blesh kohen kurre!

turisti
14-02-06, 12:23
Ai qe ka para,ai i ka te gjithat - andej,edhe nuk ka asgje - kendej.

FrEsKiA
14-02-06, 12:47
Ai qe ka para,ai i ka te gjithat - andej,edhe nuk ka asgje - kendej.
Cfare simbolizojne fjalet : andej dhe kendej?? :roll: :lol:

turisti
14-02-06, 13:03
Ai qe ka para,ai i ka te gjithat - andej,edhe nuk ka asgje - kendej.
Cfare simbolizojne fjalet : andej dhe kendej?? :roll: :lol:

- Andej gjendjes normale -( andej-gjendja e pasurise),
- Kendej gjendjes normale- ( kendej/me te- kesaj ane pasurise)..... :lol: :lol:

Marigona-KS
14-02-06, 14:39
Jetė kemi te gjithė me ose pa to, por edhe me pas pare pak me shumė hiq keq nuk asht, se keshtu e ashtu ne po llomitemi tuj punu per qka tjeter vetem per para, me duket se gjithqka sillet vetem rreth paras!
Parat nuk te bejn te lumtur,por edhe mos me pas fare para as atėher nuk je i lumtur.
Mirpo qka me ba dikush ka e dikush jo........

laliloli
14-02-06, 14:47
Ai qe ka: dashurine ,miqesine,shoqerine,familjen ,rrespektin,sinqeritetin ,bujarine,zemergjeresine,humanitetin,durimin ,moslakmine----ka edhe jeten

dr1ta
15-02-06, 17:23
Me pare e blej edhe dashurine :P :lol:

Dea IS
15-02-06, 17:25
Varet se sa di njeriu te kenaqet me ato qe i ka. Mund te kesh miliona por te mos jesh i lumtur. Megjithate edhe parat e kane rendesine e tyre sidomos ne kohen qe ne po jetojme. Mendimi im definitiv eshte se; Jete ka ai qe e do dhe di ta jetoje jeten e tij :arrow:

Agroni22
05-06-06, 23:50
joooooooooooooooooooooooo

E|iza
11-06-06, 00:01
une per vete nuk mendoj se edhe pa pare ka jete edhe te bukur.

Ke Pare ke Proble, Nuk ke pare ske problem apo te kunderten.

Ndoshta esht Teme pa lidhje po me intereson!

Me nderime

Ich pike se pari pershendetje !!!
Dhe sa i perket temes nuk eshte aspak pa lidhje por mendimi im eshte kur ke para mundesh ti blejsh gjitha gjejat por ndjenat dhe lumturia nuk blehet kurrrrrrrr,...

ju pershendes me respekt !!!

Vin-Diesel
25-06-06, 16:27
Gjithe pasurine e botes do e jipja per nje jete te qete,pa probleme :wink:

gjithkund kunder teje Hehe
Po spate pare nuk e ki jeten e lumtur
Per te qen i lumtur duhet ti kesh te gjitha Kapak e mos me kon i Uritur me kerku gjithmon shume ! Ateher i ki te gjitha kapak por as problemet nuk te largohen se pa pas problem kanjeher eshte Palidhje jeta !

Vin-Diesel
25-06-06, 16:32
Ai qe ka: dashurine ,miqesine,shoqerine,familjen ,rrespektin,sinqeritetin ,bujarine,zemergjeresine,humanitetin,durimin ,moslakmine----ka edhe jeten

te gjitha keto gjera me i pas duhet me shetit krejt boten ...qysh me shetit Boten pa Pare ???
opet po del nje problem !

seriozja_19
29-06-06, 13:25
Teme me te vertete interesante dhe mjaft e diskutuar - jo vetem ne kete chat, por ne tere boten!
Une personalisht i kam perjetuar te dy anet: edhe ate te varferise edhe ate te pasurise.
POR nje e kam mesuar: Paraja nuk te ben te lumtur dhe kete nuk e them sepse kjo eshte edhe fjale e urte, por eshte edhe e vertet. Jam ka flas nga eksperiencat e mia.
Jeta ime eshte tash mjaft luksoze, prinderit e mi e kan mundesuar kete dhe per kete i faleminderohem per cdo dite sepse asgje ne jete nuk me mungon. Edhe pse per afersisht jetoj qe nje kohe te gjate ne diaspore, ketu mua jeta nuk me pelqen. Do te vije dita, ku do te kthehem ne vendlindje sepse vetem aspekti financiar nuk do te me lidhe kurre per kete vend te huaj. Sa i perket pyetjes se parashtruar: Mendoj se mund te te gezoje paraja por vetem nese din ta menaxhosh jeten, gjithe duhet ta kesh ne memori se duhet te mbetesh ai person qe ke qen edhe ne ate kohe kur nuk ke pas te holla, ateher mendoj se do te qendrosh i lumtur, ne te njejten rrethine shoqerore apo ate familjare.
Ju pershendes, seriozja_19

Toni3
29-06-06, 13:32
Jeta eshte e bukur, si me pare, si pa pare. Parate jene vetem nje parakusht qe te mos keshe probleme 'teknike' ne jete, por lumturia kurre kurre nuk varet nga pasuria!

lenna
08-07-06, 16:31
hi ..

sa i perket temes: fakt eshte, qe paraja nuk eshte kushti kryesor per lumturin e nje njeriut..
paraja te ndihmon ta permirsosh menyren e te jetuarit..
megjithate ka shum raste, ku paraja vertet eshte celsi per lumturin. si p.sh. njerzit shum te semur ne afrik, azi..apo kudo ne bote, qe kane nevoj per sherim. ketu mundet njeriu te intervenoj me ane te parase dhe te shpetoj jeten e nje njeriut ( shendeti eshte nr.1 ne liste, sa i perket kushteve, per te qene i lumtur)..ne anen tjeter paraja e tepert edhe mund ta mar jeten, nese mendojm vipat e hollywoodit, qe nga pasuria e tepert nuk kane cte bejne, vec se te fillojne me gjana tjera shkatrruse..kjo deshmon qe me para nuk mund te perfitosh ndjenjat e te qenurit i lumtur..

---> All i can say about life is, Oh God,enjoy it!!

respect,lenna

Vin-Diesel
08-07-06, 17:04
Asnje person I pasur nuk ja ka inat Fukaras,shumica e Fukarave jau kan Inat te pasurve ...Simbas meje mire eshte me pas pare,por pare qe e fiton me Mundi, nuk do te thot gje ajo nese ka pare shume ...Mvaret se ne qfar menyre i ka fitu ato Pare....edhe une per vete Hajnave e drogirashve Pasanika jau kom Inat e atyre se jon Pasanika e Punoj me krye me arrit qellimet qe i mendoj Ata persona bash i kom ne qejf edhe teper diq !

Vin-Diesel
08-07-06, 17:05
Eshte gje qe te nevoitet ...Larg Asaj nese vdesi dikush, Pa pas Pre jet mbi dhe ,...sta fusin As 2%, as Hoxha nuk vjen me te kendu te kryet pa pare !

LABI
11-07-06, 13:13
Ne kete teme, te gjitha pergjegjet nga anetaret trazojn nje problematik qe lidhet me mireqenien dhe jeten e njeriut …te cilet kane ndertuar nje harte kognitive mbi ambiciet per te gjetur lumturine …. Disa nga keto ambicie jane te ndertuara mbi dialektiken materialiste e disa mbi ato idealiste/spritualsite … Ndersa nje pjese duke qene te medyshur, keto pikepamje i percafojne duke i futur ne simbioze dhe duke u perpjekur te gjejn nje fare harmonie/mesi …. “Mesin e arte te Aristotelit” …
Mirepo ky mes i arte asnjehere nuk ka qene statike, pasi qe zhvillimet e mireqenies se njeriut kane qene cdo here te nderlidhura me zhvillimet shoqerore dhe si i/e tille cdo here trendi ka levizur nga posht larte … Duke pas parasysh zhvillimet qe na rrethojne , kerkesat e njeriut asnjehere nuk kane pushuar se rreshturi nga nevojat e lindura, te cilat i imponon trendi dinamik social ….

Follow-ME
11-07-06, 17:49
Definicioni i Jetes eshte aq i gjere dhe te mendohej se paraja eshte thelbi i lumturise padyshim se tregon nje mosdijeni apo thjeshte nje iluzion qe iken bashke me kalimin e kohes dhe pervojes qe fitojme..

Paraja lehteson menyren e te arriturit te shume gjerave ne Jete por nuk siguron nje Jete pa brenga dhe si e tille nuk ndikon ne lumturine tone..perndryshe ndaj mendimin qe jane mu ato gjera te vogla qe bejne Jeten kuptimplote dhe i japin vleren e vertete..:confused:

lule_2005
13-07-06, 14:17
Pyty te pasurit se sa te varfur ne fakte jane!!!!

lule_2005
13-07-06, 14:19
E te varfurit pyti se a po munden me e ruajtur mire pasurin e grumbulluar mire(shendetin, gezimin, haren etej) me shpirtin e tyre.

KAUBOJI
13-07-06, 14:21
me mir eshte te jesh i varfur por pa probleme se pasur me probleme

lule_2005
13-07-06, 14:23
Lum i pasuri qe nuk e din se sa i pasur ne fakte eshte i varfuri!!!
Dhe lum i varfuri qe nuk e dine se sa i varfur eshte i pasuri.
Nuk e di a ka nevoj per koment!

KAUBOJI
13-07-06, 14:26
jet nuk ka aj qe ka para sepse nuk ka shoqeri

Murgesha
13-07-06, 14:40
jet nuk ka aj qe ka para sepse nuk ka shoqeri

Nėse shoqėria jote tė do pėr paratė tuaja ajo nuk quhet shoqėri por interes. :wink:

Naki
13-07-06, 17:54
Jetesa dhe dėshirat pėr tė jetuar sa mė mirė, sa mė rehat varet edhe nga kushtet materiale dhe menagjimi i tyre.
Nga pėrceptimet rinore kamė fokusuar dy kategori tė njerėzve,njerėz tė pasur qė nuk kanė ditur tė jetojnė,dhe njerėz me mundėsi tė kufizuar materiale ose para po kanė jetuar tė lumtur.

Personalishtė mendojė qė paraja nuk ti zgjedhė tė gjitha problemet e jetės dhe si e tillė mbetet plotėsim i dėshirave tė limituara.

gjimnazistja
15-07-06, 09:25
Paraja shkon e vjen por lumturin rall dikush e gjen shfrytezoje jeten o njeri se pa lumturi behesh plak qe i ri
prandaj nese do jetoja edhe ne nje vend ku do kishte vendet e pershtatshme per jetes do kisha dash qe te gjitha ti falja qe te jetoja e lumtur sepse shpesh her ndodh qe njerzve te cilet kan para i ndodhin gjera...........te papritura.ky ishte mendimi im.tung ju pershendes

Vin-Diesel
19-07-06, 18:46
Po spate pare prap se prap Probleme Mbijetsore ....Sa te punosh aq te Pruft Zoti....e qysh ti fitosh ashtu i Hargjosh !! Ma se miri ka qen para 0vjetve e kan ndrru Mielle me Kollomoq, Kastraveca me speca edhe kan jetu diqysh por opet me probleme ....gjdo problem e ka zgjidhjen e vet, por per ta zhdukur Problemin ne pergjithsi ate sdo ta arrij askush kurr !

jadore
12-10-06, 00:21
....them qe 'humba 'Jeten kur kuptova 'hilen' e letrave me vlere ...( shume here pyes , a gjindet lumturija ne te mirat materjale ......!!!)

turisti
12-10-06, 04:01
....them qe 'humba 'Jeten kur kuptova 'hilen' e letrave me vlere ...( shume here pyes , a gjindet lumturija ne te mirat materjale ......!!!)

Jo,nuk gjindet -lumturija- ne leter ( me vlere),ndoshta me pare ne leter PA VLERE ( te thjeshte),sepse letra eshte vetem e vetem -mjet pagimi-dhe asgje me.......per ate dhe ndoshta eshte -MALLKIMI- ne pare dhe -gurre tjere shkelqyes- ,sepse e ngacmojne dhe e rrisin -pangopurine- njerzore.....


Nga leket pa vlere,
TURISTI.:smile:

laliloli
13-10-06, 19:46
....them qe 'humba 'Jeten kur kuptova 'hilen' e letrave me vlere ...( shume here pyes , a gjindet lumturija ne te mirat materjale ......!!!)

Ne baze te nje studimi te bere shkalla e lumturise eshte me e madhe ne Indi se sa ne Kanade qe konsiderohet nje nga vendet me standard me te larte .Po ne baze te ketij studimi ne shume shtete te zhvilluara shkalla e lumturise eshte me e ulet se ne disa shtete me pak te zhvilluara .
Ky studim vlereson se paraja nuk eshte numer nje qe sjelle lumturine ,por jane raportet familjare dhe shoqerore .

Ps. keto te dhena i kam lexuar para disa muajve ne gazete prandaj edhe nuk me kujtohen te dhenat tjera ,por kjo eshte ajo qe kam mbajtur mend,e qe nenkupton se paraja nuk eshte gjithqka .

jadore
14-10-06, 00:23
Ne baze te nje studimi te bere shkalla e lumturise eshte me e madhe ne Indi se sa ne Kanade qe konsiderohet nje nga vendet me standard me te larte .Po ne baze te ketij studimi ne shume shtete te zhvilluara shkalla e lumturise eshte me e ulet se ne disa shtete me pak te zhvilluara .
Ky studim vlereson se paraja nuk eshte numer nje qe sjelle lumturine ,por jane raportet familjare dhe shoqerore .

Ps. keto te dhena i kam lexuar para disa muajve ne gazete prandaj edhe nuk me kujtohen te dhenat tjera ,por kjo eshte ajo qe kam mbajtur mend,e qe nenkupton se paraja nuk eshte gjithqka .


... e vertet ,studime te vertetuara dhe ne menyre pssikollogjike dhe praktike .nje gje eshte e sakte , mrekullia e ambicjes gjithmone preket rruges per piadestal qendrimi ne te venit imazhin e parafyruar ... megjithat qdo gje materjale eshte relative ,eshte e shenje vetem ndjesija e kuptuarit qe shpirteroja nuk ka qmim ....
( e thash mire, Une ky' truri pa dajllezi' !!!!!)


...pa te keq pak hajgare ....sa mire e paskem dhe nuk e dinja te vlersoj , pelqej ( jetoj) kulturen Indiane ,dhe praktikoj Kulturen Kanadeze ...hahahhahaha)

lonaaa
16-10-06, 16:36
Kohėn qė sot po jetojm duhet pranuar ,nėse bėhemi realsit, qė jetė ka ai qė ka pare.
Nuk do thotė nė asnjė menyr se lumturia gjendet patjeter aty ku ka para , dhe se parja ėsht gjithcka ne jete por edhe pa para sot smund te bėsh asgje.
E ne jetė kur nuk arritė gjėna qė dėshiron ,nė munges parje , humb edhe vullnetin dhe ska lumturi njė farė menyre,nė njė menyr apo njė tjetėr si domoralizohesh disi.


...mirėsi...

jadore
17-10-06, 00:14
Kohėn qė sot po jetojm duhet pranuar ,nėse bėhemi realsit, qė jetė ka ai qė ka pare.
Nuk do thotė nė asnjė menyr se lumturia gjendet patjeter aty ku ka para , dhe se parja ėsht gjithcka ne jete por edhe pa para sot smund te bėsh asgje.
E ne jetė kur nuk arritė gjėna qė dėshiron ,nė munges parje , humb edhe vullnetin dhe ska lumturi njė farė menyre,nė njė menyr apo njė tjetėr si domoralizohesh disi.


...mirėsi...


hm .... lonaaaa, me kujtove Liden nje shoqe te studimeve ,aq shume ishte e fiksuar ne para sa qe nuk e kuptoja dhe nje here e pyta ( pse mendoja qe per moshen tone ishte primare te jemi idealista ...) pse fiksim ekstrem , ke te hollat ???......... degjo ketu mu pergjigje .... kur ke fukarellek ke dhe fjale , kur ke fjale , ke dhe probleme , e problemet nuk quhen lumturi mu pergjigj ...( me la pa tekst , ishte diqka qe nuk e kisha provuar e as menduar ndonjehere ) dij qe i pata thene ... na paskan genjyer pra kur na mesonin qe jeta idilike qendron ne thjeshtesi te te jetuarit .....

...dhe sot pas kaq vjetesh kur e takoj dij qe ka krijuar nje emer duhet te kete dhe shifet qe ka standart te larte jetese , megjithate une kurr nuk guxova ta pyes .... a ndihet e lumtur tash ...!!!

uck_aksh
17-10-06, 00:29
shum esht e vertet se paraja ta ban jeten e (lumtur) ja nje shembull konkret
nje shok i imi ka shum para ka pasuri edhe jeten e ka te lumtur;
1. ka probleme me bashkshorten ( gruen)
2 ka probleme me femijet e vet se ka pasuri edhe femijet kan fillu ta perdorin drogen
3. as nje sekond nuk e ka jeten e sigurt se mos po i hyn ajnat e pe plaqkisin e mas plaqiktjes pason vrasja
keto jan 3 pikat qe paraja te ban te lumtur

lihhi
17-10-06, 18:15
Me mirė ta kesh jeten e lumtur se sa me pasė para

Daja POLIC
18-10-06, 23:48
po me dit qe pasuniki , nuk eshte i lumtur edhe qe ka pare , pja tregoj te verteten se ku eshte problemi , ndoshta na jep dicka bashkish

parja eshte pjes e jetes , nuk eshte gjithcka, amo duhet mja dit vleften

lonaaa
19-10-06, 21:58
hm .... lonaaaa, me kujtove Liden nje shoqe te studimeve ,aq shume ishte e fiksuar ne para sa qe nuk e kuptoja dhe nje here e pyta ( pse mendoja qe per moshen tone ishte primare te jemi idealista ...) pse fiksim ekstrem , ke te hollat ???......... degjo ketu mu pergjigje .... kur ke fukarellek ke dhe fjale , kur ke fjale , ke dhe probleme , e problemet nuk quhen lumturi mu pergjigj ...( me la pa tekst , ishte diqka qe nuk e kisha provuar e as menduar ndonjehere ) dij qe i pata thene ... na paskan genjyer pra kur na mesonin qe jeta idilike qendron ne thjeshtesi te te jetuarit .....

...dhe sot pas kaq vjetesh kur e takoj dij qe ka krijuar nje emer duhet te kete dhe shifet qe ka standart te larte jetese , megjithate une kurr nuk guxova ta pyes .... a ndihet e lumtur tash ...!!!
Ndėgjo kėndej Jador( po tė drejtohem si shoqja yte edhe une me "ndėgjo kėndej") ndoshta edhe dukemi fiksim nė para ,por nuk ėshtė edhe ashtu. Por, njė e them se vėrtetė ėsht shumė vėshtir pėr kohen qė sot jetojm tė gjejm lumturi ku ska para (nuk e them para marramendse tė njė jetė tjejet tė lartė ,por sa pėr tė pas njė jetė mesatare).
Mirė ka thėnė ,shoqja yte, se kur ska para ka fukarallėk , e kur ka fukarallėk ka fjalė e kur ka fjalė e brenga lumturi smund tė ketė.
Ndoshta edhe mund tė mos jetė kėshtu , dhe padyshim se ka lumturi edhe kur ska para ,por shumė shumė pak.

Po e marrė njė shembull:
Nėse neve kemi njė gjendje alarmante dhe s'kemi para pėr tė dalur nga ajo gjendje dhe pa pare ėshtė e kot fare. Atėherė, mė thuaj , do ndjeheshim tė lmtur?
Nėse pėrsonin e familjės e shofim duke vujatur nga sėmundje ,dhe munges parje nuk mund ta bėjm kurimin e tij/saj ,ku edhe do ndrron jetė ( e di se paraja se ndalė ndrrimin e jėtės por spaku tenton ,kur ke, qė ta shėrosh jep tė gjitha cka ke pėr shėrim tė tij) a do u ndjenim tė lumtur kur do e kujtonim se pėr cfarė shkoj ,pėr cfarė vujti , ku spatėm mundesi tė provonim shėrimin e tij?

...E shumė e shumė raste e shembuj tė lėmive tė ndryshme.

Unė them ( ndoshta jam edhe gabim e pėr dikend mund tė dukem e smundur pas parave aapo ku ta di unė ) se sot ska jetė po spate para. Sot ske pėrse tė dilėsh tek dera po spate para,ngase koha ėsht e tillė.
Vėrtetė ėshtė e tmershhme ky pėrshkrim i imi ,por unė mendoj kėshtu.

Dhe pėr fund ,uroj tė mos vuaj askush munges paraje pėr tė arritur atė qė do ,pėr tė provuar atė qė dėrshiron!!!

PS. Mos hezito pėr ta pyetur shoqen , se cfarė po tė thotė( jo pėr dicka por tė nxjerrim njė pėrfundim,nėse mund ta nxejrrim:wink: ).

Agolli
23-10-06, 00:27
Pasuria eshte si uji i kripur_sa me shume pi,aq me shume etje ke.(A.Schopenhauer)
Kur isha i ri mendoja se paraja ishte nje gje shume e rendesishme_tani, qe jam plak, jam shume i sigurte per kete.(O.Wilde)
Pasuria nuk i perket atij qe e ka, por atij qe di ta gezoje.(B.Franklin)
Eshte thene qe etja per para, eshte baza e gjithe te kqijave ne kete bote.E njejta gje mund te thuhet per mungesen e parave.(S.Butler)
Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.(V.Hugo)

LABI
06-06-07, 20:06
Jetesa dhe dėshirat pėr tė jetuar sa mė mirė, sa mė rehat varet edhe nga kushtet materiale dhe menagjimi i tyre.
Nga pėrceptimet rinore kamė fokusuar dy kategori tė njerėzve,njerėz tė pasur qė nuk kanė ditur tė jetojnė,dhe njerėz me mundėsi tė kufizuar materiale ose para po kanė jetuar tė lumtur.

Personalishtė mendojė qė paraja nuk ti zgjedhė tė gjitha problemet e jetės dhe si e tillė mbetet plotėsim i dėshirave tė limituara.

Pikerisht perate qe paraja nuk i zgjidhe t'gjitha problemet e jetes , eshte veshtire te percaktosh se C'ESHTE NJE JETE E MIRE ?!! Te mirat materiale nuk jane te mjaftueshme per t'i dhane nje shpjegim mireqenies, se jetes njeriut... Vlerat materiale me shume shpjegohen nga kontekstet e shpjegimeve EKONOMIKE, per te treguar nivelin e varferise , apo te ardhurave per koke banori ne ndonje vend ...
Shume njerez pos mirqenies materiale , kerkojne qe t'kene , te perjetojne , perkatesi, siguri, dashuri, miqesi ...Edhe pse dihet se te mirat materiale esenciale, bazike, jane te domosdoshme per te perjetuare njeriu : dinjitet, siguri, knaqesi , afersi ...

panta_rhei
07-06-07, 00:07
"Ne shqipėtarėt kemi harruar se sa shumė mund tė kėnaqet njeriu edhe me pak"! ...ka thanė Adelina :wink:

Reana
07-06-07, 04:15
Edhe pse dihet se te mirat materiale esenciale, bazike, jane te domosdoshme per te perjetuare njeriu : dinjitet, siguri, knaqesi , afersi ...

A do te thote kjo, se para se te egzistonin konceptet e prones(pasurise), parave, dhe pasurite tjera materiale qe ka njerezimi sot, njerezve iu ka munguar dinjiteti, afersia, knaqesia, siguria...???

mendoj se jo!
egziston bindja ne mesin e njerezve te sotem, se te kesh sa me shume gjera materiale je me i pasur, me rehat, me i/e sigurte, me i/e knaqur.
Deshira/kerkesa per te pasur cdo gje qe na josh syrin:wink: , cdo gje qe shkelqen me risi/rini, nuk i le njerezit rehat, por kjo sdo te thote se permbushja e nevojave te tilla "materiale", i permbush njerezit edhe shpirterisht, apo i ben te lumtur. "lumturia" e tille, eshte momentale.

Rehatia/siguria/lumturia e vertete, vijne nga brendia yne, nga raportet qe kemi me njerezit e familjes, shoqerine, koleget dhe mjedisin tone ne pergjithesi.
edhe puna me profitabile, ne nje mjedis jo te shendoshe nuk sjell knaqesi, sikur qe edhe shtepia, veturat me luksoze nuk sjellin lumturi, kur nuk egziston mirekuptim dhe harmoni ne mesin e bashkefamiljareve.
dhe krejt e kunderta, familje/individe me pasuri materiale shume modeste, por qe dijne te mirembajne raporte te shendosha emocionale ne mjedisin e tyre, jane shume me te lumtur dhe knaqur nga jeta.
pasuria, si koncept, nuk perkthehet vetem ne para; pasuria si koncept ka shume dimenzione dhe dimenzioni me i rendesishem eshte afiniteti njerezor per te dashur, kujdesur dhe mirembajtur raporte me me te afermit tane dhe mjedisin ku frymojme!

LABI
07-06-07, 18:11
A do te thote kjo, se para se te egzistonin konceptet e prones(pasurise), parave, dhe pasurite tjera materiale qe ka njerezimi sot, njerezve iu ka munguar dinjiteti, afersia, knaqesia, siguria...???

mendoj se jo!
egziston bindja ne mesin e njerezve te sotem, se te kesh sa me shume gjera materiale je me i pasur, me rehat, me i/e sigurte, me i/e knaqur.
Deshira/kerkesa per te pasur cdo gje qe na josh syrin:wink: , cdo gje qe shkelqen me risi/rini, nuk i le njerezit rehat, por kjo sdo te thote se permbushja e nevojave te tilla "materiale", i permbush njerezit edhe shpirterisht, apo i ben te lumtur. "lumturia" e tille, eshte momentale.Plotesisht pajtohem me kete konstatim...
Mirepo, vetem deshta te theksoj ate se si shkenca ekonomike-- ju qaset mireqenies...
Apo se si masin nivelin e jeteses ( varferise, pabarazise, mireqenies) .

Dhe se si mund te justifikohet ky kritere (ne cfare mase) ne matje te nivelit te jeteses..

TE MIRAT bazike materiale jane te domosdoshme per te ndiere njeriu siguri,miqesi, perkatesi, perkujdesje, dashuri!!

valmirii
11-06-07, 02:22
Me i ra shkurt, Jete ka ai qe ka TRU.

valmirii
11-06-07, 02:23
Jete ka ai qe ka TRU!!!!!!!!!!!!!!!1