PDA

View Full Version : Poezi......dhe Poezi nga Zana Pira


andy
19-10-04, 15:55
AKTORI

A thua pse hijen time

e magjeps njė fytyrė anonime

diku tek platoja e teatrit

aktori zbret nė fundin e lojės

Ofelia njeh tragjedinė e vet

pėrleshet me fytyrėn anonime qė trazon hijen time

zgjon nga gjumi i vdekjes Ofelinė

me puthjen e HamletitAktori i skenės

merr udhė tė gjatė

largė ofelisė largė vdekjes

me kalin e apokalipsės.BUZĖQESHJA

Nė sytė e tu ėndrrimtarė
Dridhej njė mjegull e purpurt
afrohesha si e dehur
me fluturimin mjellme
dhe ngjyeja pulpat e ėndrrės
me purpirimin e shikimit tėnd
zgjohesha pastaj
nga kjo ėndėrr kaq e ėmbėl
dhe shikoja fotografinė tėnde
varur nė mur
tek mė vėshtron mė ėmbėlsi.BALADŹ PŹR ADEM JASHARIN

Mėsohu bijė tė shkruash fjalėt e pathėna tė gurit

qė tė mund tė krahasosh jetėn me mbivdekjen

t'i shkrish duart nėpėr plumba tridhjetė e tetė orė

gjithēka e kundėrt tė mbetet e zbrazėt

nė qenėsinė e dashurisėPėr kurorėn e djegur mė zė gjumi nė shpellėn

e Bacė Bajramit

gjaku ynė ėshtė gjak i legjendės

ngaqė qėlluammė tė vjetėr se ajoArmiku kafshon gishtrinjtė

njė fragment qesharak i barbarisė sė dehur

nė betejėn e humbur

Mbajė mend bijė

kjo mesnatė me hėnė i pėrket origjinės sė shqipes

po kjo ditė sot kujt i pėrket pėrpos diellit mbi

Drenicėmbaje mend bijė

tridhjetė e tetė orė nė front trimi i pėrrallės sė re

dheungjit lart tė bėhej diell i mėmėdheut.
NATĖ E LUTJES

Nė kėtė natė tė lutjes
hijet e djallėzuara lozin
para syve tė mi
zbrazėtia mundon shpirtin tim
natė lutjeje pėr Kosovėn
natė kur plaga dhemb
natė e lagur me lot
e humbur nė amshim
thell nė shpirtin tim
Kosova ime
Natė e fundit e lutjes sime.


MONOLOG PA DIALOG

(Bisedė me nėnėn)[/color]

Shpeshėherė nėna mė thotė
Gruja nė shtėpin e burrit
heq tė zitė e ullirit
pse nuk e di se dua tė di e di
m’i qan hallet e veta nėna
ofshama e thellė ia pėrshkron trupin e dobėt
gjaku i gufon me ritėm tė ngadalėsuar
njė ndjenjė mjegulle
ia rrethon fytyrėn
e pastron loton pa tingull
kėrkon ndihmė s’premton koha t’I ndihmoj
por tėrhiqem zvarr nga kjo bisedė me nėnėn
e monologut me shpirt pa frymėmarrje
njė monolog krejt i pavlefshėm
njė monolog pa dialog
si dallgėt e detit pa ujė.

KORNIZĖ

Nė horizontin e kornizuar
U linda e vdekur
e krijova botėn poetike
jo me ngjyra
por me gjakun tim tė pėrjetshėm
tė derdhur nė altar.
M'I KTHEVE STINŹT E IKURA


Me puplėn e zogut

bekova vetminė time tė dhuruar

me dorėn time tė djathtė

me tri pika shiu

hyra nė pjesėn tėnde tė zemrės

si njė perėndeshė e diellit

m'i ktheve stinėt e ikura

nė trupin tim tė ftohur

tė zuri nata nė buzėn time

me kėmishėn e lagur m'i mbėshtolle kėmbėt

i dashuri Hamlet

mė ktheve nė dhomėn tėnde tė fjetjes

shfletuam ditarin e gjumit

mė shndėrrove nė lulen e kuqe pa ngjyrėUnė Ofelia i dashuri Hamlet

t'i pushtova vijat e dorės

tė pėrplasa nė ėndrrėn pa fund

nė gjysmėn e natės i ndėrruam rolet.