Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-10-04, 15:55   #1
andy
 
Anėtarėsuar: 19-10-04
Vendndodhja: Belgique
Postime: 3
andy e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek andy Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek andy Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek andy
Gabim Re: Poezi......dhe Poezi nga Zana Pira

AKTORI

A thua pse hijen time

e magjeps njė fytyrė anonime

diku tek platoja e teatrit

aktori zbret nė fundin e lojės

Ofelia njeh tragjedinė e vet

pėrleshet me fytyrėn anonime qė trazon hijen time

zgjon nga gjumi i vdekjes Ofelinė

me puthjen e HamletitAktori i skenės

merr udhė tė gjatė

largė ofelisė largė vdekjes

me kalin e apokalipsės.BUZĖQESHJA

Nė sytė e tu ėndrrimtarė
Dridhej njė mjegull e purpurt
afrohesha si e dehur
me fluturimin mjellme
dhe ngjyeja pulpat e ėndrrės
me purpirimin e shikimit tėnd
zgjohesha pastaj
nga kjo ėndėrr kaq e ėmbėl
dhe shikoja fotografinė tėnde
varur nė mur
tek mė vėshtron mė ėmbėlsi.BALADŹ PŹR ADEM JASHARIN

Mėsohu bijė tė shkruash fjalėt e pathėna tė gurit

qė tė mund tė krahasosh jetėn me mbivdekjen

t'i shkrish duart nėpėr plumba tridhjetė e tetė orė

gjithēka e kundėrt tė mbetet e zbrazėt

nė qenėsinė e dashurisėPėr kurorėn e djegur mė zė gjumi nė shpellėn

e Bacė Bajramit

gjaku ynė ėshtė gjak i legjendės

ngaqė qėlluammė tė vjetėr se ajoArmiku kafshon gishtrinjtė

njė fragment qesharak i barbarisė sė dehur

nė betejėn e humbur

Mbajė mend bijė

kjo mesnatė me hėnė i pėrket origjinės sė shqipes

po kjo ditė sot kujt i pėrket pėrpos diellit mbi

Drenicėmbaje mend bijė

tridhjetė e tetė orė nė front trimi i pėrrallės sė re

dheungjit lart tė bėhej diell i mėmėdheut.
NATĖ E LUTJES

Nė kėtė natė tė lutjes
hijet e djallėzuara lozin
para syve tė mi
zbrazėtia mundon shpirtin tim
natė lutjeje pėr Kosovėn
natė kur plaga dhemb
natė e lagur me lot
e humbur nė amshim
thell nė shpirtin tim
Kosova ime
Natė e fundit e lutjes sime.


MONOLOG PA DIALOG

(Bisedė me nėnėn)[/color]

Shpeshėherė nėna mė thotė
Gruja nė shtėpin e burrit
heq tė zitė e ullirit
pse nuk e di se dua tė di e di
m’i qan hallet e veta nėna
ofshama e thellė ia pėrshkron trupin e dobėt
gjaku i gufon me ritėm tė ngadalėsuar
njė ndjenjė mjegulle
ia rrethon fytyrėn
e pastron loton pa tingull
kėrkon ndihmė s’premton koha t’I ndihmoj
por tėrhiqem zvarr nga kjo bisedė me nėnėn
e monologut me shpirt pa frymėmarrje
njė monolog krejt i pavlefshėm
njė monolog pa dialog
si dallgėt e detit pa ujė.

KORNIZĖ

Nė horizontin e kornizuar
U linda e vdekur
e krijova botėn poetike
jo me ngjyra
por me gjakun tim tė pėrjetshėm
tė derdhur nė altar.
M'I KTHEVE STINŹT E IKURA


Me puplėn e zogut

bekova vetminė time tė dhuruar

me dorėn time tė djathtė

me tri pika shiu

hyra nė pjesėn tėnde tė zemrės

si njė perėndeshė e diellit

m'i ktheve stinėt e ikura

nė trupin tim tė ftohur

tė zuri nata nė buzėn time

me kėmishėn e lagur m'i mbėshtolle kėmbėt

i dashuri Hamlet

mė ktheve nė dhomėn tėnde tė fjetjes

shfletuam ditarin e gjumit

mė shndėrrove nė lulen e kuqe pa ngjyrėUnė Ofelia i dashuri Hamlet

t'i pushtova vijat e dorės

tė pėrplasa nė ėndrrėn pa fund

nė gjysmėn e natės i ndėrruam rolet.


__________________
TUNG PERSHENDETJE
andy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:58.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.