PDA

View Full Version : Fejes-per hater te prindve?


mickoja
27-10-04, 00:38
E hapa ket temč sepse e di nje rast te tillč,qe nje vajz ka qenč me nje djalosh sebashku nje koh te gjat,dhe familja e asaj vajze ja kan gjet nje vend dhe "kishe"familje e rruges...ajo vajza ka pranu me u nda nga i dashuri dhe me u feju me atč djalosh qe ja ka propozu familja!mendimi i saj asht se prinderit e din ma mir per femijen e vet se qka asht ma mir!

Pyetja ime čsht se sa ka nje vajz garanti nese aj djali e ka familjen e rruges?a to te thot se dhe aj asht i rruges?a do ta kaloni nje jet te lumtur vetum pse prinderit kan vendos per fatin tend?a do ta pranoni ju te ndaheni nga i dashuri si ky rast???

Mafiozi
27-10-04, 01:15
Jo mickoja nuk pranoj ket gjendje...
Po kuptoj, qe jan ende te ngrehur nga familja, se mendojn qe jan me te sigurt dhe nuk do te ken probleme, por un nuk i besoj...

Besoj qe me dashuri do ti bejm te gjith te mirat... :P

Ne, do te flejm ne shtrat me at grua ose burr, jo familja...

pershendetje :wink:

Krokodilli
27-10-04, 07:09
E hapa ket temč sepse e di nje rast te tillč,qe nje vajz ka qenč me nje djalosh sebashku nje koh te gjat,dhe familja e asaj vajze ja kan gjet nje vend dhe "kishe"familje e rruges...ajo vajza ka pranu me u nda nga i dashuri dhe me u feju me atč djalosh qe ja ka propozu familja!mendimi i saj asht se prinderit e din ma mir per femijen e vet se qka asht ma mir!

Pyetja ime čsht se sa ka nje vajz garanti nese aj djali e ka familjen e rruges?a to te thot se dhe aj asht i rruges?a do ta kaloni nje jet te lumtur vetum pse prinderit kan vendos per fatin tend?a do ta pranoni ju te ndaheni nga i dashuri si ky rast???

Mickoja te pershendes,, ma se pari duhet patur parasysh se jetojm ne shek 21,,,, dhe duhet kuptuar nje here e pergjithmon se nje qift i dashuruar nuk jan dashuru nga asgjeja,, por jan dashuru sepse kan gjera te perbashketa,, kalojn mire me njeri tjetrin,, etj etj.... kurse prinderit eshte e vertet se gjithmon ia dojn te miren femijeve,,,, keshtu qe prinderit mund te tregojn rrugen me te mire,, ti spjegojn gjerat por qifti ma ne fund duhet te vendos,,
Nuk do te thot se aj djal paska familjen e mire,,, tash edhe ai eshte i mire ,, dhe do te kalojn nje jet te mire.....
UNE PERSONALISHT NUK DO TA PRANOJA KURR NDARJEN NGA NJE VAJZ QE E DUA VETEM SE FAMILJA IME MENDON TE KUNDERTEN,,,
SEPSE FAMILJA NUK E DIN DASHURIN TENDE,, SE SI TI KALON ME ATE VAJZ,, PRA TI JE AJ QE KE ME JETU JETEN ME TE DHE TI DUHET TE VENDOS....

Buli_00
27-10-04, 07:47
Vetėm atdheu nuk sakrifikohet pėr dashuri. E familja dhe gjithė tė tjerat...

turisti
27-10-04, 10:42
Mickoja, te pershendes shume . Tema e hapur nuk eshte aspak e lehte.

Fakt se prinderit e dijne mire se ēka eshte me mire per femiun e vet,por nuk duhet harruar se ka edhe prinder qe nuk kan provoje ne kete drejtim dhe munden me ba gabime,megjithse mendoj qe femijet bejne me teper gabimet.

Dashuria ne moshen e re eshte GEPI I DASHURISE NĖ KOHĖN E MOSHUAR SEPSE PROVOJA NĖ DASHURI RRITET ME VITET QE KALOJNĖ,qe paraqet rrezikun per te gabuar femijet. Ne anen tjeter nuk dmth se dashuria e lindur nuk eshte e forte si ajo ne vitet e pjekurise (me intenzitet eshte edhe me e forte )dhe ne asnje menyre nuk eshte mire te nderprehet dashuria e femijve pa pelqimin e tyre.

Ju pershendes, TURISTI.

ShEjToNkA
27-10-04, 22:15
A do tė ketė garanti njė vajzė se ajo familje nėse ėshtė e rrugės ,do tė jet edhe ai djalė???

A do tė kaloni njė jetė tė lumuturė vetėm se famlija ka vendos pėr fatin tėndė??

A do tė pranoni ju tė ndaheni nga i dashuri i juaj si ky rastė??????


Ekzisotin tė dy mundėsit ,edhe ajo negative edhe ajo pozitive.
Mundet tė ndodhė edhe ajo qė edhe ai tė jet i njetė si familja , pra ta trashigon.
Si dhe pozitive ,mundet shumė lehtė ,qė ai mos t'i ketė tiparet e asja familje ,si po mos tė ishte i asaj familje bile.
Pra nuk besoi se mundet tė ekziston njė garanti kėtu.

E dyta , ta lė dikend qė e dashuroia me tėrė zemrėn, dhe tė martohem me dikend qė ma zgjedhi familja , aty lumuturi s'mundėt me pas nė asnjė mėnyrė.

E treta , nė asnjė mėnyrė!!!!!

progoni
28-10-04, 23:54
E hapa ket temč sepse e di nje rast te tillč,qe nje vajz ka qenč me nje djalosh sebashku nje koh te gjat,dhe familja e asaj vajze ja kan gjet nje vend dhe "kishe"familje e rruges...ajo vajza ka pranu me u nda nga i dashuri dhe me u feju me atč djalosh qe ja ka propozu familja!mendimi i saj asht se prinderit e din ma mir per femijen e vet se qka asht ma mir!

Pyetja ime čsht se sa ka nje vajz garanti nese aj djali e ka familjen e rruges?a to te thot se dhe aj asht i rruges?a do ta kaloni nje jet te lumtur vetum pse prinderit kan vendos per fatin tend?a do ta pranoni ju te ndaheni nga i dashuri si ky rast???

Tani ka ndrrime gjeneratash,mendimi i prindėrve nuk duhet tė injorohet.

Pėr rastin nuk do tė shtoja,dashuri sa per te then se dikush me donė.

Nuk ėshtė garant qė ėshtė familje e mirė tė jet dhe djali asė qė do jet garanci qė do jet i keq,por ėshtė njė pėrparėsi se ajo do jet pjestare e asaj familje,djalin duhet vlersu nga sjelljet e tija.

Si prindė nuk do i preferojsha fėmiut tim tė ndahet nga e/i dashura/i
pėr deshirėn time.

Gentiana
21-01-05, 14:27
Esht fakt se prinderit ta dojn vetem te miren,esht po ashtu fakt se ata mendojn se e dijn cila esht e mira per ne.
Por a e dijn ne t'vertet,ne ket dyshoj.

A do te ndahna nga ai qe e dashuroj,vetem se kte e kerkojn prinderit nga un? Jo,ngase un e dua,dhe un do te kaloj nje jete me te,e jo prinderit e mi. Sigurisht se do te mundohem ti bindi,se esht vetem ai,dhe askush tjeter,dhe nese nuk binden,ateher le te ndodh qka duhet te ndodh.

Dua te them,se nese ne fund paskan pasur te drejt prinderit (ne ate se qenka djali i rrugave) ateher me mire qe kte e perjetova veht,se sa te ndahna nga ai.
Nuk mendoj se mesoj nga jeta,nese bej ashtu siq me urdherojn te tjeret,por nga Jeta mesohet me se miri njeriu veht,duke i perjetuar,si te miren ashtu te keqen,dhe me pas e din njeriu qka ka ber keq dhe ku duhet te ben me mire.
Kurse se a do te fejohem me ate qe me propozojn prinderit,une se pari do te shikoja rrethanat e mia ne te cilat une gjendem.
Nese une skam asgje te planifikuar, dhe nese propozimi i familjes me pershtatet mua ateher une do te pranoja.

Mucaj Artan
25-01-05, 09:40
Une mendoj kja esht absorde se nuk ban me shtie qiken (djalin)mu martue

dardha
25-01-05, 11:21
djalin do e zgjedhi vete qofte edhe rrugace sepse me te dua ta kaloj une jeten e jo prinderit e mij

Barbaroza
25-01-05, 16:02
Une mendoj kja esht absorde se nuk ban me shtie qiken (djalin)mu martue

Arb
26-01-05, 08:28
Pse hala po u martojka dikush per hater te prinderve a?

dardha
26-01-05, 11:03
Pse hala po u martojka dikush per hater te prinderve a?

jo tybe arb une jo por nese ke deshir le te jeshe ti i pari qe martohej per hire te prinderve :P

Arb
26-01-05, 16:38
Pse hala po u martojka dikush per hater te prinderve a?

jo tybe arb une jo por nese ke deshir le te jeshe ti i pari qe martohej per hire te prinderve :P

Po thu bash une me e thu akullin a? Jo bre sae kur jane martu ata (prinderit) nuk jane martu per hater tem.

Toni_4Ever
14-03-05, 14:40
te pershendes mickoja

une personalisht nese dikan e dua aq shum dhe me don aq shum nuk e kisha leju qe te ma mer nje djalosht tjeter mua at vajz jo jo por i kisha ky punt vet
shembull kish shku te prinderit e saj dhe i kisha tregu te verteten se kjo vajza juaj ka me qen gruaja ime ne te ardhmen edhe PIK. Edhe nese ai e kupton se cka esht dashurija nuk ma merr mendja qe do te jet kunder meje.
por ka njerz qe nuk kan lidhje me kultur dhe kjo mundet me pas pasoja te mdhaja.
ky esht mendimi im

Tung nga Toni

FaLLeN_AnGeL
31-03-05, 12:44
Jame me shpresa Mickoja se ju pelqen ky mendim i imi qe ju them tani.

Aj rast qe po e njefshi ju mendoj se esht shume rrall.
Personalisht kame dashuri me nje vajz e cilla s'ka prind, ata prind e vete ju kane nda dhe jetojn secilli me dashurin e re, ndersa vajza qe kame dashuri ka mbet veq me gjyshen e vete ne vendlindjen e saj. Por rrugaqe nuk esht.
Prind qe i kame me kane pas then se nuk esht mire ta kesh nje vajz te till pasi educata i mungon qe shembull ne te kemi dhan ty. Prind e saj jane shume te pa zemer pasi ata fare nuk jane kujdes per femi por per dashurin e re qe kane ber.
Por falenderoj prind qe nuk i kame te poshter qe te me thojn gjith se si jo me ate vajz. Keta me kane then mire ka qen me pas nje femen me familje e cilla ka educate nga ata por nese te pelqen ne do sacrifojme gjitha qe ju dy me qen te lumtur, sepse para se me lind ju ne prind kemi menduar se si ne kohen e mire ashtu edhe ne kohen e keqe do ju mbrojm e do ju perkrahemi.
Une them se dashuria nuk ka lidhje me prind, sepse siq thojm nga e mira del e keqja e nga e keqja del e mira.
Kjo vajza qe kame lidhje esht shume e sinqert dhe ka kujdes shume per mua pasi e din mire se te keqen s'ja dua.
E nese kishte ardh ne pytje prind mem then merre nje me familje do kisha then kategorisht JO. Por i falenderoj shume prind qe nuk jane te till.
Per hater do kisha vdek, per hater do kisha myt njerz, per hater do kisha ber gjitha. POR KURRE DASHURI PER HATER S'DO KISHA BER. Sepse dashurija vje nga zemra, vjen nga truni dhe vjen nga sjelljet mes 2 personav e jo per hater tjeter kujt si psh prindve.

Kalofshi mire e besoj se nuk kame penguar a's kend me ket cfare kame then.[/b]

laliloli
31-03-05, 21:57
Jane raste te rralla ndoshta qe ndodhin fejesat per hater te prinderve ,por ndoshta ajo fejes mund te perfundoj pa martese,
bashkimi i dy te rinjeve vie si pasoj e dashuris se tyre ne mes veti e jo si pasoj e dashuris se babait te vajzes me nenen e djalit eapo e vjeres me gjyshin n .........etj.haaaaaaaaaaaa