PDA

View Full Version : Si trajtohet gruaja nė familjen shqiptare?


Kercovari
02-11-04, 10:02
Deri kure duani te shihni femren shqiptare vetem si rob shtepije,si objekt sksual me te pa drejten te shpreh edhe kenaqsit shpirtrore nga frika se do te mendoni se eshte "Lavire"deri kure duhet te rije ne kembe sa her hyne e dele vjehri apo vjehra,deru kure duhet te pastroj kembete e te gjithe familjareve,ato kembe te felliqura qe te mbysin nga era e felliqur,deri kure ate gezim te madhe te kesh nuse ne shtepi,grua te bukur,bashkeshorte te zellshme e cila sot s`ka aspak dallim nga ajo e arsimuara,sepse punet e shtepis per te dyja jene te ngjashme,krijimi i familjes poashtu,te besh dalim e kulturuar dhe jo e kulturuar.
Pse friga nga femra e arsimuar?.Pse ka krijuar karakterin e forte ne shoqeri,pse ka kalitur identitetin e nje femre bashkohore,pse di te lexoj burrin kure e trathton,pse di te shpreh ndenjat ne menyre fantastike duke mos u trembur mendimit te kundert,pse has ne probleme deri ne perdhunim nga padroni manijak seksual dhe te vendos"O nderin famljes dhe burrit te humbas vendin e punes,o ne perqafim te perdhunuesit,atij i cili ka humbe nderin ne familje,atij te poshtrit,te pa shpirte dhe pa ndenja".
Femres shqiptare mjerisht te gjithe te keqijat i ja sjelle vetem rrethi tek i cili akoma mbreteror fanatizmi dhe doket e se kaluares,e deri ne pjekurin e ndergjegjes kur keni kuptuar se edhe femra shqiptare ka te drejte te ece me kohen pa etiketime dhe njolla te se kaluare,zgjidhni partneren/partnerin te rangut te juaj pa klasifikime ne te mire dhe te keqe.
Te gjith grate jene te mira,si nena,motra,nuse,engjujt nga ku mund te presesh lumturin ne se edhe mashkulli e ben te lumtur ato.

Murgesha
02-11-04, 10:27
Kėrēovari e ndava kėtė shkrimin tėnd pėr ta bėrė temė nė vete.
Se i kam edhe unė disa fjalė tė shpreh rreth kėsaj, dhe mendoj se ėshtė temė interesante pėr tu diskutuar.

Pra nisma e Kėrēovarit rreth kėsaj teme.
E pėrshėndes njė shkrim tė tillė, e kur bėhet nga njė burrė atėherė ka vlerė mė tė madhe. Se janė tė sakta pohimet tua i dijmė gadi tė gjithė.
Sot po thuhet se femra shqiptare ka ndryshuar ēka ėshtė fakt, por ėshtė ajo tjetra se ajo ka ndryshim nė strukturėn e vet sa ėshtė e pa martuar e nė martesė shumė pak kanė ndryshuar gjėrat.
Pikė sė pari tė marrim martesėn e femrės shqiptare.
Tė rrallė janė ata dhėndėrr te rinj qė martesėn e bėjnė vet, por mbėshtetje kanė sė pari prindėrit e pastaj vėllezėrit apo motrat mė tė mėdhenj.
E dyta dasma bėhet nė rrethin familjar, e nė ambient festiv nga shumė anėtarė mė tė largėt tė familjes. Nusja e ardhshme pret tė hyjė nė martesė me njė dhomė tė rezervuar nė shtėpinė familjare. Tradita shqiptare e don qė tė nesėrmen nė vend qė ajo tė pushojė tė ngritet para "sabahit" tė hapė derėn e dhomės sė vet e tė pres vjehrrinė, kunetėt, kunatat me njė shėrbim qė te ne thuhet i "vockėl". Nė disa vende ende kėrkohet shenji i virgjėrisė sė saj, ēka pėr mendimin tim ėshtė shumė poshtėrues pėr nusen e re.
E treta, nusja edhe po tė dojė tė shfaē dashuri ndaj burrit tė vet gadi se i ėshtė i pamundur nga njerėzit qė e shoqėrojnė nė ditėt e para martesore.
Vjen e shkon dita e mbrėmja e tė sapo martuarit kanė shumė pak qaste pėr tju kushtuar njėri tjetrir. Nusja duke shėrbyer nėpėr shtėpi e burri duke u takuar me shoqėri.

Pastaj nė Kosovė konstrukti i jetėses pėr mendimin tim ėshtė i gabuar.
Njė familje nuk ka vend tė i ndaj tė sapomartuarit nė shtėpi nė vete. Jo qė skanė mundėsi por babai i 3-4 djemve edhe pse ka pasė mundėsi tė ndėrtoj shtėpi pėr secilin prej tyre ėshtė kufizuar tė ndėrtoj njė shtėpi tė madhe 3-4 katėshe qė faktikisht nuk i plotėson nevojat elementare pėr tė jetuar secili djalė nė vete.

Kėto gjėra reflektohen nė shoqėri, reflektohen nė fėmijėt e ardhshėm, tė cilėt qė pas lindjes mė tepėr janė tė dhanun pas gjyshėrve se sa pas prindėrve tė vet.

Ka edhe tjera gjėra tė cilat do i shkruj herė tjetėr.

Ps. Kėrēovari pres mirėkuptim nga ana juaj.

Kercovari
02-11-04, 12:18
Murgesha e nderuar
Se ne kemi prirje tradiconale te bejme jeten ne menyr kolektive te thuath,nuk jem i mendimit se demton imazhin tone si kombe,dhe kete prirje nuke e gjen vetem ne Kosove, por gati ne te gjitha trojet shqiptare.
Por edhe pohimet e juaja zen vende te posaqshem ne jeten tone te cilat per momentin kerkojne shtigje te reja te pakten deri ne minimizimin e ketyre dukurive ne pamundesi per te eliminuar krejtesisht.
Ketu pak a shum ndikon edhe kultura e jone kombetare,per te mos thene thesari i mbrapameturis i perpiluar edhe nga dogmat e se kaluares ku edhe feja ka ndiku mjaft,e te mos folim per pengesat e natyrave te ndryshme,per te u mbrojte nga barbaret e ndryshem dhe per te ruajte nderin e femres shqiptare, e vetmja menyr e jetes ka qen jata kolektive.
Une pajtohem me mendimin e juaj kur thuani se vertet prindit kan mundesi te ndertojne shtepi vec e vec per cdo femi,dhe pas marteses secili le te gjeje folen e vet,jo vetem per te i kushtuar partneres me shume kohe ku do te gjenin edhe lumturin,por edhe interesi i te duve do te perqendoheshte ne lirin per te u dashuruar,por edhe ne ekonomi per te krijuar familje,dhe keshtu do te lehtesonin edhe prindrit nga bara ekonimike,me nje fjale.le te hapin syt vete.
Eshte e vertet se femra shqiptare sot me e lire ndjehet ne vajzeri,e pasi te martohet shemtohet,e aq me keq kur nga vajzat shqiptare kerkohet edhe virgjerija.Po pse nodhe kjo keshtu?.
Gati ne shume vende te botes vergjerija eshte nje pyetje ku edhe psikologet edhe sociologet jen ne kerkim te nje pergjigjeje egzakte,sepse edhe vet femrat si cashtje primare kane vene virgjerin, dhe jene vene vete ne mbrojtje qe kur te martohen me virgjerin te mvarin edhe kuroren e besnikeris si shenje e nje morali te larte,si bije e nje familje fisnike,gje qe une e shoh si te arsyeshme,edhepse nuk mund te kerkohet virgjerija tek ajo vajze e cila ka kalu me nje djale disa vite para martese.
Natyrisht se ketu ka ndodhe dicka,e ngjashme me ato te zjarit dhe kashtes-flaka,qe kerkon edhe te shuhet,derisa nuk eshte kalle i terre fshati.
Une jem per emancipimin e femres shqiptare deri tek linja e barabarte me mashkullin,por ne menyr te kontuinuar, jo edhe jashte limiteve te ndergjegjes kombetare deri ne degjenerim,me shume matematik se kozmetik,e jo me barkun lakuriq sic ndodhe ne ditet e sotme.
Por te themi koha le te beje te veten-moda ece e shkon si nje kohe ne mode ishte veshje mini,me pastaj midi,e tani te dyjat,e neser s`di!

progoni
04-11-04, 15:50
TRAJTIMI I GRUAS SHQIPTARE NGA SHOQĖRIA E LIGJEVE BURRĖRORE

Ky trajtim sot dallon mėvarėsishtė nga vendi:

Sqipėri-Kosovė
Kosovė-vende tė tjera shqiptare(maqedoni-luginė e preshevės-malėsi)

Dallon
Fshatė-qytet


Thėnje qė flasin vetė:

A ėshtė femra muslimane-muslimanit i duhet,
Flokėt e gjata -menėt e shkurta,
Gruan nga druri e shtrati mos e kurse ,
Grua si burrė;
Gruas sė krehur e rrugės sė rrehur.

Edhe sot kemi dukurin qė gruja duhet hjekur dorė nga emri qė e kan pagėzuar qė ditėn e martesės(merrė emrin e burrit dhe prapashtesėn ICA bie fjala PROGON-ica).
fenomeni shum i shėmtuar .

Dikushė nė njė fletė tjetėr kishte cekur si e arsytoni heqjen dorė nga sex.pėr hirė tė dashuris.

GRUJA SHQIPTARE HEQĖ DORĖ NGA KJO DHURAT E ZOTIT PĖR NDER TĖ KURORĖS DHE FRYTIT TĖ SAJ

Sa gra tė shqipės jan bėr kurban duke i ruajtur fėmin mbas humbjes sė burrave duke ju thinjurė edhe lėkura jo vetėm flokėt.

P.s.
mos tė rriten nga veshėt hahaaaaa ,
VETĖM MERITOJN RESPEKT

Kiss of Dragon
04-11-04, 17:40
Pershendteje...!

Vertet shume teme interesante po a thua duhet te japim mendime pa menduar thelle une kete nuk e kuptoj...! Kuptohet femres duhet ti jepet te drejte ta thote mendimin e vet. Mirpo a mendojme ne qe me emancipimin e femres qka po kuptojme? Tek popullata shqiptare gjithmone ka qene ky mendim qe femra e emancipuar duhet te integrohet ne te gjitha sferat e jetes, patjeter edhe ne kete po e perkrahim por si mund te krahasohet nje femer me nje mashkull une kete se kuptoj? Une mendoj qe nje femer krahasohet me nje femer per te drejtat e tyre dhe nje mashkull krahasohet me nje mashkull...F.v. Pse femra nuk eshte ajo qe pret dru ne mal,pse femra nuk eshte ajo qe ban siē bajne meshkujt hamalla,pse femra nuk eshte ajo qe te punon me kapse(bager siē i themi ne) apo edhe pune te ndryshme keshtu qe me duken paksa mendime shume te kalbura.Nje gje te tille po e kerkon edhe evropa nje filtrim te femres shqiptare se veē edhe ne mbetem pa u prish se te gjithe u prishen.Ne jemi ata te cilet po e kerkojme Evropen gje ne te cilen ne vitete e fundit ehste lejuar edhe martesa e ligjshme (mashkull-mashkull) kete po e pelqejme ne. Ne jemi ata te cilet po themi qe virgjeria seshte asgje ne jemi ne shek.21, dhe duhet me hec ne hape me kohen sepse na perqeshin te tjeret. Zoterinje dhe zonjusha te nderuara une mendoj qe virgjeria eshte gjeja me e vlefshme per nje femer sepse ate ja ka dhene Zoti si dhurate dhe ne menyre te ligjshme ajo duhet te dhurohet, e kjo eshte martesa me mashkullin qe e pelqen dhe qe do ta kesh burre te ligjshem.
E jo nuk eshte asgje sepse valla ketu ne perendim spo i japin rendesi shume ehde une spo i jap. Kete te ne e quajne kurveri dhe quhet prape deri sa te ekzistoje bota sepse kete sdo ta lejonte asnje norme kombetare e fetare e qa me pak ne per te cilet i themi vetes se jemi muslimane jemi mirpo po me duket se vetem me emer.... Merreni me mend 2-3 dekada para nesh kur kane qene ne ate kohe per amoralitet ehste hy ne gjak dhe jane vrare njerezit ne mes vete vetem e vetem per ta ruajtur moralin e familjes dhe nderin e shtepise. Por sot kur po i ndegjoj fjalet se kjo valla seshet asgje po me duket absurde dhe jo normale,sepse nje njeri normal si thote keto gjera.

Kerkoj ndjese nese dikend e kam lenduar, por mendoj dhe besoj se kam te drjeten ta shprehi mendimin tim si te gjithe te tjeret.Pra edhe nje ju pershendes dhe kerkoj ndjese...![/b]

Kercovari
04-11-04, 19:49
Kis of Dragon Mirmbrema
S`ke ofendu kerkend duke u bazuar normave demokratike me te drejten e plot te shprehesh edhe mendimin tend te lire,edhepse tenton ne nje menyr apo tjetren te mbrosh te se kaluaren ne te tashmen,duke ve fene gjegjesisht muslimanizmin si mjet me te forte ne mbrojtje te moralit te femres shqiptare.Dakord!
E veqanta e kesaj teme eshte se deri kur do te shihet femra shqiptare vetem si mjet seksual ne duart e mashkullit,pa dalim feje apo hapesire gjeografike.
Ketu nuk behet fjale per martesa mashkull-mashkull,apo femer- femer,gje qe edhe ne jemi kunder kesaj dukurie qe te qon ne amoralitet.
Une e shoh se ke prirje qe te futesh ne thelbin e kesaj teme i bindur se do te gjejshe edhe menyren me efikase qe te zbulosh fytyren e mashkullit "Sadist"per te miren dhe emancipimin e femres shqiptare si imponim i kohes ne te cilen jetojme,pa patur frige se nese dikujt i ja ke keput telin e ciftelis,do te ja marish edhe mekamin e kenges.
Pa keqkuptime te lutem"Shqiptari e ndan tryezen por jo edhe gjakun".
Me nderime Kercovari.

time-bomb
04-11-04, 22:26
Kėrēovari e ndava kėtė shkrimin tėnd pėr ta bėrė temė nė vete.
Se i kam edhe unė disa fjalė tė shpreh rreth kėsaj, dhe mendoj se ėshtė temė interesante pėr tu diskutuar.

Pra nisma e Kėrēovarit rreth kėsaj teme.
E pėrshėndes njė shkrim tė tillė, e kur bėhet nga njė burrė atėherė ka vlerė mė tė madhe. Se janė tė sakta pohimet tua i dijmė gadi tė gjithė.
Sot po thuhet se femra shqiptare ka ndryshuar ēka ėshtė fakt, por ėshtė ajo tjetra se ajo ka ndryshim nė strukturėn e vet sa ėshtė e pa martuar e nė martesė shumė pak kanė ndryshuar gjėrat.
Pikė sė pari tė marrim martesėn e femrės shqiptare.
Tė rrallė janė ata dhėndėrr te rinj qė martesėn e bėjnė vet, por mbėshtetje kanė sė pari prindėrit e pastaj vėllezėrit apo motrat mė tė mėdhenj.
E dyta dasma bėhet nė rrethin familjar, e nė ambient festiv nga shumė anėtarė mė tė largėt tė familjes. Nusja e ardhshme pret tė hyjė nė martesė me njė dhomė tė rezervuar nė shtėpinė familjare. Tradita shqiptare e don qė tė nesėrmen nė vend qė ajo tė pushojė tė ngritet para "sabahit" tė hapė derėn e dhomės sė vet e tė pres vjehrrinė, kunetėt, kunatat me njė shėrbim qė te ne thuhet i "vockėl". Nė disa vende ende kėrkohet shenji i virgjėrisė sė saj, ēka pėr mendimin tim ėshtė shumė poshtėrues pėr nusen e re.
E treta, nusja edhe po tė dojė tė shfaē dashuri ndaj burrit tė vet gadi se i ėshtė i pamundur nga njerėzit qė e shoqėrojnė nė ditėt e para martesore.
Vjen e shkon dita e mbrėmja e tė sapo martuarit kanė shumė pak qaste pėr tju kushtuar njėri tjetrir. Nusja duke shėrbyer nėpėr shtėpi e burri duke u takuar me shoqėri.

Pastaj nė Kosovė konstrukti i jetėses pėr mendimin tim ėshtė i gabuar.
Njė familje nuk ka vend tė i ndaj tė sapomartuarit nė shtėpi nė vete. Jo qė skanė mundėsi por babai i 3-4 djemve edhe pse ka pasė mundėsi tė ndėrtoj shtėpi pėr secilin prej tyre ėshtė kufizuar tė ndėrtoj njė shtėpi tė madhe 3-4 katėshe qė faktikisht nuk i plotėson nevojat elementare pėr tė jetuar secili djalė nė vete.

Kėto gjėra reflektohen nė shoqėri, reflektohen nė fėmijėt e ardhshėm, tė cilėt qė pas lindjes mė tepėr janė tė dhanun pas gjyshėrve se sa pas prindėrve tė vet.

Ka edhe tjera gjėra tė cilat do i shkruj herė tjetėr.

Ps. Kėrēovari pres mirėkuptim nga ana juaj.


Une plotesisht e mbeshtes shkrimin tuaj Murgesha, edhe keto tradita apo zakone(doke) qe i permende ti jane ende prezente ne Kosove por ne disa qytete te Kosoves kan filluar te harrohen ndersa sa i perket trevave tjera, si p.sh ne Maqedoni per kesi gjera ata jan pak me mbrapa..dhe i kan disa zakone te vjetra qe nuk i thejn....etj etj

zana_e_maleve
07-11-04, 19:50
TRAJTIMI I GRUAS SHQIPTARE NGA SHOQĖRIA E LIGJEVE BURRĖRORE

Ky trajtim sot dallon mėvarėsishtė nga vendi:

Sqipėri-Kosovė
Kosovė-vende tė tjera shqiptare(maqedoni-luginė e preshevės-malėsi)

Dallon
Fshatė-qytet


Thėnje qė flasin vetė:

A ėshtė femra muslimane-muslimanit i duhet,
Flokėt e gjata -menėt e shkurta,
Gruan nga druri e shtrati mos e kurse ,
Grua si burrė;
Gruas sė krehur e rrugės sė rrehur.

Edhe sot kemi dukurin qė gruja duhet hjekur dorė nga emri qė e kan pagėzuar qė ditėn e martesės(merrė emrin e burrit dhe prapashtesėn ICA bie fjala PROGON-ica).
fenomeni shum i shėmtuar .

Dikushė nė njė fletė tjetėr kishte cekur si e arsytoni heqjen dorė nga sex.pėr hirė tė dashuris.

GRUJA SHQIPTARE HEQĖ DORĖ NGA KJO DHURAT E ZOTIT PĖR NDER TĖ KURORĖS DHE FRYTIT TĖ SAJ

Sa gra tė shqipės jan bėr kurban duke i ruajtur fėmin mbas humbjes sė burrave duke ju thinjurė edhe lėkura jo vetėm flokėt.

P.s.
mos tė rriten nga veshėt hahaaaaa ,
VETĖM MERITOJN RESPEKT

haahahahahha bre qe me jan rritur veshet mua tash :P
Eshte nje teme interesante edhe pse une per vehten time nuk kam cka te shkruaj shume sepse si femer nuk dihem as ma pak e as ma shume e mire trajtuar apo keqtrajtuar nga femrat e tjera te botes,perkundrazi i kam te gjitha te drejtat te veproj sikur te isha vete mashkull . Sa u perket traditave tona disa me pelqejne shume sidomos vesha kombetare ,traditat e dasmave tona -shkuarja per te marre nusen; sjellja e nuses naten e dasmes etj etj .
Une per vehte ato si kisha humbur kurr . Me falni nese dikush ka mendim tjeter por per mua traditat e dasmave tona jane dicka te vecanta

Naki
05-07-05, 10:04
Kėrēovari e ndava kėtė shkrimin tėnd pėr ta bėrė temė nė vete.
Se i kam edhe unė disa fjalė tė shpreh rreth kėsaj, dhe mendoj se ėshtė temė interesante pėr tu diskutuar.

Pra nisma e Kėrēovarit rreth kėsaj teme.
E pėrshėndes njė shkrim tė tillė, e kur bėhet nga njė burrė atėherė ka vlerė mė tė madhe. Se janė tė sakta pohimet tua i dijmė gadi tė gjithė.
Sot po thuhet se femra shqiptare ka ndryshuar ēka ėshtė fakt, por ėshtė ajo tjetra se ajo ka ndryshim nė strukturėn e vet sa ėshtė e pa martuar e nė martesė shumė pak kanė ndryshuar gjėrat.
Pikė sė pari tė marrim martesėn e femrės shqiptare.
Tė rrallė janė ata dhėndėrr te rinj qė martesėn e bėjnė vet, por mbėshtetje kanė sė pari prindėrit e pastaj vėllezėrit apo motrat mė tė mėdhenj.
E dyta dasma bėhet nė rrethin familjar, e nė ambient festiv nga shumė anėtarė mė tė largėt tė familjes. Nusja e ardhshme pret tė hyjė nė martesė me njė dhomė tė rezervuar nė shtėpinė familjare. Tradita shqiptare e don qė tė nesėrmen nė vend qė ajo tė pushojė tė ngritet para "sabahit" tė hapė derėn e dhomės sė vet e tė pres vjehrrinė, kunetėt, kunatat me njė shėrbim qė te ne thuhet i "vockėl". Nė disa vende ende kėrkohet shenji i virgjėrisė sė saj, ēka pėr mendimin tim ėshtė shumė poshtėrues pėr nusen e re.
E treta, nusja edhe po tė dojė tė shfaē dashuri ndaj burrit tė vet gadi se i ėshtė i pamundur nga njerėzit qė e shoqėrojnė nė ditėt e para martesore.
Vjen e shkon dita e mbrėmja e tė sapo martuarit kanė shumė pak qaste pėr tju kushtuar njėri tjetrir. Nusja duke shėrbyer nėpėr shtėpi e burri duke u takuar me shoqėri.

Pastaj nė Kosovė konstrukti i jetėses pėr mendimin tim ėshtė i gabuar.
Njė familje nuk ka vend tė i ndaj tė sapomartuarit nė shtėpi nė vete. Jo qė skanė mundėsi por babai i 3-4 djemve edhe pse ka pasė mundėsi tė ndėrtoj shtėpi pėr secilin prej tyre ėshtė kufizuar tė ndėrtoj njė shtėpi tė madhe 3-4 katėshe qė faktikisht nuk i plotėson nevojat elementare pėr tė jetuar secili djalė nė vete.

Kėto gjėra reflektohen nė shoqėri, reflektohen nė fėmijėt e ardhshėm, tė cilėt qė pas lindjes mė tepėr janė tė dhanun pas gjyshėrve se sa pas prindėrve tė vet.

Ka edhe tjera gjėra tė cilat do i shkruj herė tjetėr.

Ps. Kėrēovari pres mirėkuptim nga ana juaj.

Kercovari
05-07-05, 10:55
S“di pse e kisha shti ne hares kete teme,ndoshta nga frika se do te has ne kundershtim apo nje mendimi te shemtuar se dikush do te mendoje se une jam me i menqur se te tjeret,apo se dikush do te me thote"shporu more"mos na shit pallavra ketu.
Dhe dash e pa dash edhe une mendova se "Narcizi eshte Lulja e Vdekjes"
Narcizi eshte nje djale i bukur po me shume i dashuruar ne vete se sa ne bukurin e natyres qe e rethon pa i shku ne mend se Aferdita,qe shendrit si ari,ndershkon ne menyre te pameshirshme cilido qe nuk e nderon dhe cilido qe nuk i pranon dhuratat dhe nuk i nenshtrohet fuqise se saj.
Ja edhe une u gjinda ne ate udhekryq dhe hamendem a te vazhdoj te cmoje larte ne menyre madheshtore burrerin apo te i nenshtrohem ndershkimeve te pameshirshme te femres.
Po kush eshte ketu me i pameshirshem?.
Vijon.....

Kercovari
05-07-05, 12:06
E perderisa Murgeshe pret mirektum nga une,do te mundohem qe te jap nje pergjigje pakes me delikate duke perdore fjale qe te mos ve femren ne pozit te veshtire,po as edhe mashkullin i cili tradicionalisht mburret me burrerin dhe qe shpesh here i ndodh te i perkulet femres.
Diku lexova se si mund te krahasohet femra me mashkullin kur mashkulli ben punet e hamallxhiut.Po une pyes kete zoteri se pse mashkulli nuk di te beje punet e femres kur keto qenkan me te lehta se te burrit?.
Jo jo,une di te i beje punet e gruas me perjashtim te lindjese se femive po nuk e beje kete dot se e kam trashegimi nga te paret,dhe ajo mendjemadhesi qe me sundon edhe mua me ka sjelle ne gjendje jo te lakmueshme sepse duhet te konfrontohem me te kaluaren dhe te tashmen,edhe pse edhe ne mua ka ndryshu gjithcka.
Me kujtohet kure nena ime ishte ere e cila perkrah puneve te shtepis duheshte te marre plugun dhe te shkoje ne fushe,te pregatis dreke, e darke,e lodhur dhe e reshkur ne drite te diellit te nxehte me buze te pelcitura,dhe ne mbremje ne vend qe te qlodhet duheshte te perkujdest edhe per 10 lopet ne shtalle,dhe qe eshte me e keqja si nuse me e madhe ne familje te perkujdest edhe per 20 e ca anetare te familjes.
E gjithe qe fitoj nena ime ishte"Lumi ne qe nuse te mire kemi dhe puntore",po mire qe nuk pesoj edhe me keq nga babi i pangopur me vuajtjet e gruas i renditi edhe shtete femi."Verte burre i mire ia ka lehtesu jeten si duhet".Po kjo ishte nena ime viktime e se kaluares qe me dhimbset pa mase.
Po kush jam une qe mundohem dikujt te i shesh mend e dikujt pallavra,dhe ai qe ne mua ka ndryshu gjithcka perveq asaj qe identifikohem si mashkull?.
Sa kam mund une te ndryshoj nga prinderit e mi viktime e se keqes qe trasheguan nga paraardhesit e tyre?.
A mundem une dhe a jam i forte qe te baje peshen me te rende te dale nga ai konzervatizem sa per sy e faqe?.
A duhet une te mbaje familjen te rrethuar dhe peng qe ato te mos dine kurgje ne jete perveq te zbatojne urdhrat e mija,te nje plaku qe i jan tha trute?.
A jam une ai qe u cungoj lirin femive te mi te jetojne vete dhe te lumtur siq e ka ceke edhe Murgesha me nalte?.

Keto jan disa pyetje te cilat pa ndihmen tuaj nuk do te mundem te pergjigjem.

Stuhia
05-07-05, 17:25
Qka jeni qu more peshe.
Gruaja duhet te konsiderohet Grua dhe pik.
Dhe mendoj se e tille konsiderohet tek shqiptaret. :wink:

laliloli
05-07-05, 19:47
Me keqardhje them se gruaja shqipetare ende trajtohet si rob i shtepise ,po prap po them se ajo si duket edhe eshte e kenaqur me kete pozite, sepse eshte shume pasive per te permiresuar poziten e saj.

Murgesha
05-07-05, 19:52
Me keqardhje them se gruaja shqipetare ende trajtohet si rob i shtepise ,po prap po them se ajo si duket edhe eshte e kenaqur me kete pozite, sepse eshte shume pasive per te permiresuar poziten e saj.

Laliloli pėrshėndetje pėr mendimin e drejtė qė keni paraqitur kėtu.

Fakt ėshtė se gruaja shqiptare trajtohet si "Rob" nė shtėpi, por ajo gjithnjė lufton pėr tė pėrmirėsuar pozitėn e saj.
Unė jam e bindur se shumė shpejt edhe gruaja shqiptare do tė jetė nė vendin qė e meriton, tė trajtohet si shoqe, nėnė, bashkėshorte e jo mė "Rob shtėpie" ose mė shkurt nė botėn e mashkullit shqiptar ajo tė jetė si Orendi shtėpiake.

Rrespekt.

laliloli
05-07-05, 21:53
Me keqardhje them se gruaja shqipetare ende trajtohet si rob i shtepise ,po prap po them se ajo si duket edhe eshte e kenaqur me kete pozite, sepse eshte shume pasive per te permiresuar poziten e saj.

Laliloli pėrshėndetje pėr mendimin e drejtė qė keni paraqitur kėtu.

Fakt ėshtė se gruaja shqiptare trajtohet si "Rob" nė shtėpi, por ajo gjithnjė lufton pėr tė pėrmirėsuar pozitėn e saj.
Unė jam e bindur se shumė shpejt edhe gruaja shqiptare do tė jetė nė vendin qė e meriton, tė trajtohet si shoqe, nėnė, bashkėshorte e jo mė "Rob shtėpie" ose mė shkurt nė botėn e mashkullit shqiptar ajo tė jetė si Orendi shtėpiake.

Rrespekt.

Murgesha te pershendes
Une mendoj se gruaja pak po lufton per te permiresuar poziten e saj.Une jetoj ne fshat dhe qdo dite ende shoh grat se si mblidhen qdo dite pasdite dhe kane bere edhe nga 50 vite e perin nga dora nuk e heqin ,duke punuar pune te kota .Pastaj jane disa adete te prapambetura qe pikerisht grate jane ato qe me qdo kusht ende duan ti mbajne :paja e nuserise ,pastaj ari i tepruar ,zjafetet e ndryshme etjetj .ato edhe pse dine te lexojne asnjehere nuk i sheh duke lexuar apo duke u munduar te merrwen me diqka qe do te avancoheshin vete.

Murgesha
05-07-05, 21:55
Murgesha te pershendes
Une mendoj se gruaja pak po lufton per te permiresuar poziten e saj.Une jetoj ne fshat dhe qdo dite ende shoh grat se si mblidhen qdo dite pasdite dhe kane bere edhe nga 50 vite e perin nga dora nuk e heqin ,duke punuar pune te kota .Pastaj jane disa adete te prapambetura qe pikerisht grate jane ato qe me qdo kusht ende duan ti mbajne :paja e nuserise ,pastaj ari i tepruar ,zjafetet e ndryshme etjetj .ato edhe pse dine te lexojne asnjehere nuk i sheh duke lexuar apo duke u munduar te merrwen me diqka qe do te avancoheshin vete.

Megjithatė Laliloli numri i atyre qė lexojnė nė krahasim me tė kaluarėn ėshtė mė i madh.

Kupid
06-07-05, 03:18
gjeta kta me "search for albanian divorce" ne internet, mendova eshte pak interesant per kjo tem.

"A second point made in Deuteronomy 24 forbade a man from divorcing his wife, seeing her marry another, and then taking her back again. This was to forbid treating wives as slaves, allowing a man to take a wife, hand her off to someone else to be used for whatever purpose, and bring her back again. The law insisted that if you ended your marriage, you had to say good-bye forever to the relationship...

In this vein, I read an account of an Albanian gambler who bet his wife on a World Cup match. He lost the bet, and his wife went off with the man with whom he had gambled. The words of Deuteronomy... were intended to raise the view of marriage above such behavior" http://www.pbc.org/dp/zeisler/4408.html


"Pik dyt ne Dyteronomi 24 ndalon burre me nda pre gruan, me pa ajo tu martu me tjeter burre, pastaj me marr prape. Kjo ndalon trajtim grues si skllavet, mos me marr gru, me dorezu te ni tjeteri me perdor cfaredon, pastaj me kthej prape. Ngulmon ligji nese ti mbaron martese yt, ti duhet me ndahem pergjithmone.

Me kjo perspektive, lexova ndodhi e nje bixhozxhi Shqiptar ka ve bast gruan vet per nje gare Kupi Botes. Mbas humbje, gruan iki bashke me fitimtar e basten. Fjallet e Dyteronomi... ishin per qellim me rrit idea qe martese esht e perme sjellje e tille"
mfal nese kam ba gabim me perkthim, Kupid

hejjjj cka eshte burre shqiptar :oops: a beson ai burre ka shku te polic me lajmru ka hup gruan.

Kercovari
06-07-05, 09:35
Qka jeni qu more peshe.
Gruaja duhet te konsiderohet Grua dhe pik.
Dhe mendoj se e tille konsiderohet tek shqiptaret. :wink:

Po Stuhia e nderuar konsiderohet Grua dhe pike.
Po sikur Sruhia te i referohet te se kaluares nje cike do te na hapte nje horizont tjeter dhe me kete do te pasqyronte realitetin e Gruas shqiptare dje,po Stuhia e ka anashkaluar te djeshmen me nje te vetmin qellim,"Ah mua nuk me intereson"ose une jetoj jeten time si dua vete dhe pike.
Po mua me duket se ne ndodhemi ne gryken e vulkanit eruptiv qe nuk ka te ndalur,jemi djeg dje digjemi edhe sot.
Po nese me pyet Stuhia pse?.Nuk dua te perseris vuajtejet e nenes asaj rezistence qe sakrifikoj jeten per familje e cila u shendru ne nje anije gjigante dhe vdiqe me baren me te rende,"Vujtja"si cdo nene shqiptare tjeter.Ishin rrethana te tilla do te themi te gjithe,po ku eshte femra shqiptare sot?.
Flasim te gjithe per integrim te femres shqiptare,po ajo nuk eshte integruar ne shoqerin shqiptare aq sa do te ne bente te lumtur dhe krenar,po edhe nese,femra shqiptare akoma nuk ka mund te i shmanget dogmatizmit te se kaluares edhe nga vete gjinija qe i perket, e te mos flasim per gjinin tjeter.
Po te marim nje shembul si Adelina Ismailin apo Gjyste Vulaj per te cilat nuk mungojne akuzat nga me te ndryshmet qe burojne edhe nga vete gjinia qe u perkasin,"Te prishura,te pamoralshme,lakuriqe"e ku e di une se cka?.Kurse ne meshkujt kenaqemi duke keqyr ate mishe te bardhe,po edhe nga ne nuk mungojne akuzat nga me te rendat.
Une pre vete e kam gjete pergjigjen pse ndodh kjo keshtu.
Ndodh sepse une e kam kuptu se kenga tanime jo vetem qe ndigjohet po edhe shifet,e perderisa une mendoje keshtu dikush me te drejte do te thote,"ja ky i pamoralshmi"anise e dhe per mua eksponim i kerthizes lakuriqe me shtyne te vrase mendjen se:"Mos valle edhe ne shkojme drejte amoralitet".Shih sa interesant Stuhia,te sola ate fjalen tende qe ke ceke me larte"Dhe mendoj se e tille konsiderohet tek shqiptaret".
--------

Stuhia
07-07-05, 13:49
I nderuari Kerqovari, me vjen keq nese ke keqkuptuar shkrimin tim.
Po une e thash ne kuptim te pergjithshem.
Gruaja, grua eshte, dhe ashtu konsiderohet edhe tek ne.
Sa per vuajtjet e nenave tona, mos te ja nis me fol se kur me kujtohen vuajtjet e nenes time vetem, me vie te qaret.
Nena si ytja dhe imja ka sa te duash ne boten shqiptare.
Duhet te shkollohet femra shqiptare me shum per te arriturr te dal nga kjo mjegullnaje ku e ka futur mashkulli shqiptar e sigurisht kjo dite nuk do te jet e larget.
Me nderime e pa teprime per ty.

Stuhia.

GURI SYLAJ
07-07-05, 21:37
Kjo teme eshte shume e qelluar dhe ato qe lexova ketu me bejne te kuptoj se eshte marre tamam seriozisht.
Trajtimi i gruas ne familjen shqiptare, ne rend te pare nuk mund te ndahet nga proqeset dhe marrdhenjet tjera qe ndodhin brenda kesaj familje. Familja tradicionale shqiptare kerkon nje studim te thelle , ne rend te pare sociologjik, dhe ne kuader te tij vend meritor t'i kushtohet edhe trajtimit ose me mire te thuhet , rolit te femres ne kete familje.
Se familja tradicionale shqiptare kishte dhe ka mangesite e veta kjo eshte evidente por kjo, familja tradicionale , kishte edhe perparesite veta.
Ndryshimi apo transformimi i saj po ndodhe krah transformimeve te pergjitheshme ne shoqerine kosovare. Faktoret evident qe ndikojn jan shkollimi dhe ngritja apo zhvillimi ekonomik i shoqerise.
Ne nje familje ku gruaja eshte ne nje pozite jo te mire , deshtem apo nuk deshtem t'a pranojm , ketu e tere familja eshte ne te njejten pozite.Ne nuk mund te kemi femije te edukuar mire pa nje nene te edukuar-por ktu duhet pas kujdese cka krejt kuptohet brenda termit edukate. Nje nene e mire, nje amvise e mire dhe nje shoqe jete e mire pa dyshim se do te krijojn edhe nje ambient per nje familje te mire.
Jo rrale ndodhe qe tere kete harmoni familjare burri e ve ne loje per shkakun se pikrisht tek ai mungon edukata, ajo edukate qe kerkohet per te pas nje familje , kushtimisht poe quaj, bashkekohore.
Kuptohet ky transformim nuk behet brenda dite por ai eshte gjithesesi evident.

Me nderime Guri Sylaj

emine
13-01-12, 19:54
Per cdo dite dhe me shume,shume njerz qe sju kan afru kulturav tjera kan bindje qe femra shqiptare eshte me e perbuzuna,po nuk eshte e vertet,dhe ne kohet qe vijn ne shumicen e familjev femra gezone shume rrespekt ,mos te mvaremi ne ato vende dhe cepe te kosoves apo shqiperis ku njerzit ende jetojne me kanune,koha ka ndryshu shumqka

Jana
13-01-12, 20:01
Per cdo dite dhe me shume,shume njerz qe sju kan afru kulturav tjera kan bindje qe femra shqiptare eshte me e perbuzuna,po nuk eshte e vertet,dhe ne kohet qe vijn ne shumicen e familjev femra gezone shume rrespekt ,mos te mvaremi ne ato vende dhe cepe te kosoves apo shqiperis ku njerzit ende jetojne me kanune,koha ka ndryshu shumqka


..edhe une kam mendime te till ..

Me vjen keq se ka shumdallime ...ne disa zona rurale te vjen keq syt me jav lshu femrave sidomos ne disa vende te Shqiperis ...

..ndersa en qytete femra ka ec bile ma mir se mashqit ...dhe trajtohet shum mir ...

tipi engjellor
13-01-12, 20:03
ma mire ska kun......perpara kane hjek edhe ne ara me pune e sod qe thojn grate uuuu krejt me dygme edhe nje fshise qaty hahhahaah edhe thojn marova marova....