PDA

View Full Version : Kėshtu fliste Vula e Pejgamberisė


Albanam
09-11-04, 01:44
Tė nderuar forumistė,

Paqa dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi ju!

E pashė tė arsyeshme qė kėtu te rubrika Feja tė hapi edhe kėtė temė, ku do tė mund tė postohen hadithe (fjalė) tė Pejgamberit tė fundit tė All-llahut dhe Vulės sė Pejgamberisė, Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].

Ju ftoj qė edhe ju tė jepni kontributin tuaj nė kėtė drejtim.

Dhe ju lutem qė t'i pėrmbaheni temės!

Me respekt,
Albanam

Albanam
09-11-04, 01:48
“Kush i kalon netėt e Ramazanit duke bėrė ibadet, duke qenė i bindur nė besimin islam dhe duke pasur qėllim tė sinqertė, do t’i falen tė gjitha gabimet e tij tė mėparshme”.

Albanam
09-11-04, 01:49
“E ēuditshme ėshtė ēėshtja e besimtarit. Ēėshtja e tij ėshtė krejt mirė pėr tė dhe nuk ėshtė e tillė pėr askėnd tjetėr. Nėse besimtarin e godet gėzimi, ai falėnderon (All-llahun), e kjo i sjell dobi, kurse nėse e godet e keqja, ai bėn durim (sabėr), andaj edhe kjo i sjell dobi”.

Albanam
09-11-04, 01:50
“Mendjemprehtė ėshtė ai qė e kontrollon vetveten dhe punon pėr jetėn pas vdekjes, kurse kokėtul ėshtė ai qė ndjek dėshirat e epshit tė vet dhe (pa kurrfarė merite) shpreson se All-llahu do t’ia falė”.

Albanam
09-11-04, 01:51
“Ruajuni dhunės (padrejtėsisė), sepse dhuna ėshtė errėsirė nė Ditėn e Gjykimit; ruajuni koprracisė, sepse vėrtet koprracia i ka shkatėrruar ata popuj qė kanė qenė para jush: ajo i ka shtyrė pėr derdhjen e gjakut tė tyre dhe i ka shtyrė qė ndalimet (haramet) t’i bėjnė tė lejuara (hallall)”.

Albanam
09-11-04, 01:52
“Kush i beson All-llahut dhe Ditės sė mbramė, mos ta shqetėsojė fqinjin e vet, kush i beson All-llahut dhe Ditės sė mbramė le ta nderojė mikun (musafirin) e vet dhe kush i beson All-llahut dhe Ditės sė mbramė, le tė flasė mirė ose le tė heshtė”.

Albanam
10-11-04, 02:53
“Kush nga ju sheh njė tė keqe le ta ndryshojė me dorėn e tij, e nėse nuk mundet ta bėjė, atėherė me gjuhėn e tij, e nėse nuk mundet ta bėjė kėtė, atėherė me zemrėn e tij, porse ky ėshtė imani mė i dobėt”.

Albanam
10-11-04, 02:54
“Assesi askush prej jush mos ta dėshirojė vdekjen e vet pėr shkak se e ka goditur ndonjė e keqe. E nėse ėshtė i detyruar, atėherė le tė thotė: “O Zoti im, mė le tė jetoj pėrderisa jeta tė jetė pėr mua mė e dobishme, kurse mė vdis nėse vdekja ėshtė pėr mua mė e dobishme”.

Albanam
10-11-04, 02:55
“Sinqeriteti shpie nė mirėsi, kurse mirėsia shpie nė Xhennet. Vėrtet njeriu i cili vazhdimisht ėshtė i sinqertė (nė besim dhe nė tė folur), tek All-llahu shkruhet besimtar i vėrtetė. Gėnjeshtra shpie nė prishje (morale), kurse prishja shpie nė Xhehennem. Njeriu qė gėnjen vazhdimisht, mė nė fund tek All-llahu shkruhet gėnjeshtar”.

Only God Can Judge Me
12-11-04, 13:30
"Askush nuk ka besuar si duhet ,pėrderisa nuk e dėshiron pėr vėllaun e tij atė qė e dėshiron pėr vehten e tij"

Albanam
15-11-04, 01:23
“Vėrtet All-llahu nuk shikon nė trupat tuaj as nė fizionomitė tuaja, por shikon nė zemrat tuaja”.

Albanam
15-11-04, 01:25
“Vėrtet All-llahu i ka pėrcaktuar cilat janė veprat e mira e cilat tė kėqija, pastaj i ka sqaruar ato: Kush dėshiron me zemėr tė bėjė njė vepėr tė mirė por nuk mund ta kryejė, All-llahu nė tėrėsi do t'ia shkruajė atė vepėr si tė kryer, kurse nėse dėshiron tė bėjė njė vepėr tė mirė dhe e kryen, All-llahu do t'ia shkruajė dhjetė deri nė shtatėqind herė mė tepėr. Por nėse dėshi*ron tė bėjė ndonjė vepėr tė keqe e nuk e kryen, All-llahu do t'i shkr*uajė njė vepėr tė mirė nė tėrėsi, kurse nėse dėshiron dhe kryen njė vepėr tė keqe, atėherė All-llahu ia shėnon vetėm njė vepėr tė keqe”.

Albanam
15-11-04, 01:26
“Vėrtet All-llahu i Gjithėfuqishėm e pranon pendi*min e robit tė vet deri para gargarės sė tij (frymės sė tij tė fundit)”.

Albanam
27-11-04, 01:31
“O nje*rėz, mos e dėshironi pėrleshjen me armikun, luteni All-llahun pėr shėndet, por kur tė pėrlesheni me armikun, atėherė bėhuni tė qėndrueshėm dhe di*jeni se Xhenneti ėshtė nėn hije tė shpatave”.

Albanam
27-11-04, 01:32
“Kush dėshiron dhe kėrkon sinqerisht nga All-llahu qė tė jetė shehid, All-llahu do t'ia japė gradėn e shehidit edhe nėse vdes nė shtratin e vet”.

Albanam
27-11-04, 01:36
"Sikur ju tė mbėshteteshit nė All-llahun me mbėshtetje tė njėmendtė, do t'ju furnizonte siē i furnizon shpezėt, gdhijnė tė uritur, ndėrsa ngrysen tė ngopur”.

4peace
27-11-04, 10:39
Prej Ebu Hurejres, transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėne:

„Besimtari i fortė ėshtė mė i mirė dhe mė i dashur tek All-llahu se besimtari i dobėt, por nė ēdonjėrin ka dobi. Shpejto nė atė qė ke dobi, kėrko ndihmė prej All-llahut dhe mos u bėn i pamundshėm (mos u dorėzo). Nėse tė godet diē (e padėshirueshme), mos thuaj: Sikur ta kisha bėrė kėtė e atė do tė ishte kėshtu e ashtu, ngase thėnia sikur (ta bėja kėtė…), hap derėn e shejtanit.

Transmeton Muslimi

4peace
30-11-04, 12:52
Prej Enesit r.a., transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

„Ndihmo vėllaun tėnd kur ai bėn dėm ose kur i bėhet dėm. Njė njeri tha:’O i dėrguar, i ndihmoj kur i bėhet dėm por, si t’i ndihmoj kur ai bėn dėm?’ Pejgamberi a.s. tha: ‚Do ta pengosh nga tė bėrit dėm (tjerėve), atėherė e ke ndihmuar dhe ajo ėshtė ndihma jote ndaj tij.


Transmeton Buhariu

Albanam
08-12-04, 00:09
“Nė dy begati janė tė papėrfillshėm shumica e njerėzve, e ato janė: shėndeti dhe koha e lirė”.

Albanam
08-12-04, 00:11
“Besimtari i fortė (nė besim) ėshtė mė i mirė dhe mė i dashur tek All-llahu se sa besimtari i dobėt, dhe te secili ka dobi. Kujdesu pėr atė qė tė sjell dobi. Kėrko ndihmė nga All-llahu e mos u bėj i dobėt. Nėse tė godet diēka, mos thuaj: 'Sikur tė veproja kėshtu do tė ndodhte kjo', por thuaj: 'All-llahu e ka caktuar dhe ēka ka dashur Ai ka vepruar'. Sepse “lev-i” (sikur tė...) e fillon veprimin e djallit”.

Albanam
08-12-04, 00:13
]“Ēdo mėngjes pėr ēdo nyje (tė trupit) tuaj ka sadaka. Ēdo tesbih - lavdėrim (tė shprehurit subhanall-llah) ėshtė sadaka; ēdo tahmid - falėnderim (tė shprehurit elhamdu li-l-lah) ėshtė sadaka; ēdo tekbir - madhėrim (tė shprehurit All-llahu ekber) ėshtė sadaka; urdhėresa pėr tė mirė ėshtė sadaka, ndalesa kundėr tė keqes ėshtė sadaka. Krejt kėtė e zėvendėsojnė dy rekate namaz nafile tė paraditės (duhā)”.[/color]

Albanam
08-12-04, 00:15
“Assesi nė asnjė mėnyrė mos e nėnēmo asnjė vepėr tė mirė, po qoftė edhe ta takosh vėllain tėnd me buzėqeshje”.

Albanam
08-12-04, 00:16
“Xhehennemi ėshtė i rrethuar me epshe, kurse Xhenneti ėshtė i rrethuar me vėshtirėsi”.

Abdullah Sylejman Mehmeti
08-12-04, 02:22
All-llahu ju shpėrbleft vėllzėr pėr kėtė qė pe bėni pėr fenė e All-llahut.
InshAll-llah All-llahu na takon n'Xhenet

Ju dua me zemėr vėllzėr.
InshAll-llah do bėj dua pėr ju.

Abdullah Sylejman Mehmeti
08-12-04, 02:30
All-llahu ju shpėrbleft vėllzėr pėr kėtė qė pe bėni pėr fenė e All-llahut.
InshAll-llah All-llahu na takon n'Xhenet

Ju dua me zemėr vėllzėr.
InshAll-llah do bėj dua pėr ju.

Ma boni hallal vėllzėn se dola pi temės pak.

ja njė hadith pra, do ta pėrmirėsoj gabimin.


Pejgamberi s.a.v.s ka thėnė nė njė hadith:
Aj i cili ka mundėsi tė martohet, le ta bėjė atė.
Sepse martesa ėshtė gjysma e Imanit.

Abdullah Sylejman Mehmeti
08-12-04, 02:35
" N'qoftėse dėshironi ndonjė gjė qė ėshtė e dyshimt tek ju, atėher dėgjone zemrėn e juaj. Qka ju thotė zemra.
Nėse ajo thot po, atėher lereni, sepse zemra lakmon shum".

Abdullah Sylejman Mehmeti
08-12-04, 02:40
" Ka shkuar njė njeri te Pejgamberi a.s ku e ka pyetur: Ja Resulullah, kend ta rrespektoj dhe ta dėgjoj ma shum? Nėnėn i thot Pejgamberi a.s
Ky njeriu: E pastaj? Nėnė ia kthen Pejgamberi a.s. Pastaj? Nėnė i kthen prap Pejgamberi a.s. Po Pstaj ja Resulullah? Ja kthen njeriu i HABITUR.
Babain ia kthen Pejgamberi a.s".

halla e madhe
08-12-04, 08:08
NUk e kame besu qe nji student i ri jeton dukund large ne Europen veriore,e na flet per Fene!! :roll: Nese doni te jeni shembull i muslimanizmit,nuk duhet te studjoni ne nji vende te pa-feut,e te fitoni parane e te pa-feut!!! :x
Pra keni kujdes!!!Kur flitet per fene,ne dergoni mesazhet nga MEKAA_MEDINA,atje asht qerdhja e muslimanizmit,e jo nga vendi i VIKINGAVE :P mos u hidheroni,ju jeni me i dashuri i ALLAHUT!!! :D

Kercovari
08-12-04, 08:57
NUk e kame besu qe nji student i ri jeton dukund large ne Europen veriore,e na flet per Fene!! :roll: Nese doni te jeni shembull i muslimanizmit,nuk duhet te studjoni ne nji vende te pa-feut,e te fitoni parane e te pa-feut!!! :x
Pra keni kujdes!!!Kur flitet per fene,ne dergoni mesazhet nga MEKAA_MEDINA,atje asht qerdhja e muslimanizmit,e jo nga vendi i VIKINGAVE :P mos u hidheroni,ju jeni me i dashuri i ALLAHUT!!! :D
Mire se na erdhe Halla e madhe,e per kete qe shkruani me larte,ndoshta njehere tjeter duhet te merremi me shume.
Sidoqofte,edhe ju keni te drejte te jeni pjese e filozofis qe nga Meka e Medina deri ne Vatikan.

Albanam
08-12-04, 11:00
Paqa dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi ty vėlla i dashur, Abdullah Sylejman Mehmeti.

All-llahu tė shpėrbleftė pėr inkuadrimin nė temė dhe fjalėt e bukura.
All-llahu t'i pranoftė lutjet.

Do tė bėj dua edhe unė pėr ty dhe vėllezėrit tjerė.

Me respekt,
Albanam

Albanam
08-12-04, 11:06
NUk e kame besu qe nji student i ri jeton dukund large ne Europen veriore,e na flet per Fene!! :roll: Nese doni te jeni shembull i muslimanizmit,nuk duhet te studjoni ne nji vende te pa-feut,e te fitoni parane e te pa-feut!!! :x
Pra keni kujdes!!!Kur flitet per fene,ne dergoni mesazhet nga MEKAA_MEDINA,atje asht qerdhja e muslimanizmit,e jo nga vendi i VIKINGAVE :P mos u hidheroni,ju jeni me i dashuri i ALLAHUT!!! :D

Oj halla plakė (ups, halla e madhe)!

Ju shumė gjėra mund tė mos i besoni, por ja qė janė ashtu.
E tėrė bota ėshtė tokė e Zotit, kurse njerėzit qė janė dhe udhėheqin aty janė tė kalueshėm, tė pėrkohshėm.

Nėse keni diē mė tė menēur tė thoni kėtu, jeni tė mirėseardhur, e nėse jo, atėherė ju lutem na leni tė qetė nė muslimanizmin tonė, kurse ju shikoni punėt tuaja si njė hallė e mirė!

Albanam

halla e madhe
08-12-04, 11:18
ALbanam!mos me keqkupti ti me hallen ,nuk ishte ky mendim per ty personalisht po per ate fare bashkbisedusin tone qe shkruan nga vendi i vikingave :twisted: halla ka te drejte te shkruan ,mendimet jane te lira,loqki mos e trazo hallen :P edhe halla i kupton disa gjana edhepse nuk mohohet mendimi i askujt :wink: Pershendetje,dite te kendshme....

Albanam
08-12-04, 11:46
Halla e madhe!

Unė nuk tė keqkuptova aspak ty, ngase e kisha shumė tė qartė se nuk mu drejtove mua, por personit kėtu me emrin Abdullah Sylejman Mehmeti.
Tė shkruajta menjėherė ngase shkrimi yt mu duk jo pak tendencioz.
Ėshtė fakt se ju keni tė drejtė tė shkruani ēfarė tė doni, e madje ndoshta ju edhe kuptoni disa gjėra nga feja, por mė mirė do tė ishte qė te kjo temė t'i pėrmbahemi asaj pėr ēka ajo edhe ėshtė hapur.
Unė nuk po ju trazoj aspak, pėrkundrazi, kėrkova nga ju qė mos ta bėni tė njėjtėn me ne me qėllim tė keq.
Reagimi im ndaj postimit tėnd ishte nga fakti se unė megjithatė jam nismėtar i kėsaj teme...

Albanam

4peace
10-12-04, 13:04
Prej Ebu Seid El-Hudrit r.a., transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

„Dunjaja (kjo botė) ėshtė e ėmbėl dhe e gjelbėr. Nė tė vėrtetė All-llahu ju ka bėrė mėkėmbės nė tė, andaj ju pėrcjell, ju sheh se si punoni. Keni frikė dunjanė dhe frikohuni prej grave (nga kurtha e tyre), se provimi i parė i Beni Israilėve ka qenė prej grave.“

Transmeton Muslimi


:!: :!: :!:

Albanam
28-12-04, 01:24
“Tė vdekurin e pėrcjellin tri gjėra: familja e tij, pasuria e tij dhe veprat e tij. Dy kthehen, kurse njė mbetet me tė. Kthehen familja dhe pasuria e tij, kurse me tė mbesin veprat e tij”.

Albanam
28-12-04, 01:26
“Njė njeri duke udhėtuar nė njė rrugė e kaplon etja e madhe, e gjen njė pus, zbret nė tė dhe pi ujė. Pastaj del nga pusi dhe has njė qen me gjuhė tė nxjerrė jashtė qė han baltė nga etja. Njeriu thotė: “Kėtė qen e paska kapluar etja siē mė pat kapluar edhe mua mė parė”. Pastaj njeriu zbret nė pus dhe mbush kėpucėn e vet me ujė, pastaj e kap me gojė derisa ngjitet lartė dhe i jep tė pijė qenit. All-llahu pėr kėtė e falėnderon dhe ia fal mėkatet”.

Albanam
28-12-04, 01:28
“Secilit prej juve Krijuesi i vet do t'i drejtohet drejtpėrdrejt (me tė folur-pyetje) pa pėrkthyes. Do tė shikojė nga ana e tij e djathtė, e nuk do tė sheh tjetėr gjė veēse veprat e tij (tė mira). Pastaj do tė shikojė nga ana e tij e majtė, e nuk do tė sheh tjetėr gjė veēse veprat e tij (tė kėqija). Do tė shikojė pėrpara vetes, e nuk do tė sheh tjetėr veēse zjarrin (e Xhehennemit) para fytyrės sė tij. Andaj, mbrohuni nga zjarri (i Xhehennemit) qoftė edhe me gjysmė hurme, e kush nuk e gjen kėtė, atėherė me fjalė tė mirė”.

Albanam
28-12-04, 01:29
“Askush nga ju nuk beson (plotėsisht) pėrderisa nuk dėshiron pėr vėllain e vet atė qė e dėshiron pėr vetveten”.

fisniku
08-01-05, 01:16
*Ruajuni nga qibri(mendemadhesia)sepse ajo e ka shtyer djallin qe te mos i beje segjde Ademit.
Ruajuni nga lakmia sepse ajo e ka shtyer Ademin te haje nga pema e ndaluar dhe ruajuni nga zilia sepse njeri prej dy bijeve te Ademit e ka mbytur tjeterin nga zilia.Keto jane rrenjet e te gjitha mekateve.

*Ai qe nuk eshte mirenjohes ndaj njerezeve ai nuk eshte mirenjohes as ndaj zotit.

*Nder vyrtytet me te larta jane:-ta vizitosh ate qe nuk te viziton
-ti japeshatij qe nuk te jep
-t'ja falesh atij qe te ka bere dem.

Al_Ghasali
08-01-05, 03:08
we selam alejkum v.r.v.b

34. Xhabiri [radijallahu anhu] transmeton se Pejgamberi a.s. ka thėnė: “ruhuni nga padrejtėsia sepse padrejtėsia ėshtė errėsirė Dtiėn e Kijametit. Ruhuni nga kopracia sepse kopracia i shkatėrroi popujt para jush, i shpuri ata nė derdhjen e gjakut dhe lejimin e gjėrave tė ndaluara.” (Muslimi)Allahu ju shperbleft dhe insha_ALLAH vjen dita jone sa ma shpejt


Al_Ghasali

Barbaroza
08-01-05, 10:58
Tre personave Allahu xh.sh.Diten e Gjykimit nuk do t'u flase as nuk do t'i fale,as nuk do t'i shikoje dhe per ta ka denim pikellues:
-plakut te moralshem,
-udheheqesit qe genjen(ose mashtron popullin),
-dhe te varferit qe eshte mendjemadh.


Safvan ibni Sulejm a.s.tregon se njeri ia kishte bere Muhamedit a.s.kete pyetje:
"A mund te jete besimtari frikacak"Ai tha:Po.
A mund te jete koprrac?Mundet-u pergjigj.A mund te ndodhe qe besimtari te jete genjeshtar?Jo-iu pergjigj Mudamedi a.s.


Enes ibni Maliku r.a.tregon me nje rast se Muhamedi a.s.ka thene:
"Kur flitni,thuani te verteten;kur premtoni,zbatojeni emanetin;ruani organet seksuale tuaja(nga prostitucioni);ruani shikimin tuaj(nga gjerat e ndaluara)dhe frenoni duart tuaja(nga gjerat e ndaluara fetarisht siq eshte hajnia etj)".

Barbaroza
08-01-05, 12:44
Ne nje rast,Muhamedi a.s.ka thene"Mos u betoni ne baballaret tuaj,kush betohet,le te betohet ne Allahun,le te mjaftohet me te,sepse kush nuk pajtohet me betimin ne emrin e Zotit,ai nuk eshte i Zotit(nuk eshte ne meshiren e Zotit).

Albanam
08-01-05, 13:35
Pėrshėndetje Barbaroza dhe tė falėnderit pėr inkuadrimin nė temė.
Mė fal, por duhet t'i bėj njė korrigjim tė vogėl postimit tėnd, gjithsesi qė ka dalur gabimisht padashje:

[b]Tre personave Allahu xh.sh.Diten e Gjykimit nuk do t'u flase as nuk do t'i fale,as nuk do t'i shikoje dhe per ta ka denim pikellues:
-plakut te moralshem,
-..........
-..........
Duhet tė qėndrojė:
- Plakut tė PAMORALSHĖM (atij qė bėn zina - prostitucion)

Me respekt,
Albanam

Barbaroza
08-01-05, 13:41
I nderuari Albanam,edhe une e pata ne ate kuptim,por mire e keni ju se ndoshta dikush nuk mund ta kuptoje.
Te falenderoj te permiresimin!

Albanam
09-01-05, 02:01
“Nė Ditėn e Gjykimit do tė sillet njė njeri dhe do tė hedhet nė zjarr (Xhehennem), e organet e barkut do t'i dalin jashtė dhe do tė sillet rreth tyre sikur qė sillet gomari nė rrotulluesen e mullirit. Banorėt e Xhehennemit do tė mblidhen rreth tij e do t'i thonė: “O ti filan, ēfarė tė ka ndodhur? A nuk ke urdhėruar pėr vepra tė mira dhe ke ndaluar nga tė kėqijat?” Ai do t'ju thotė: “Po, gjithsesi, kam urdhėruar pėr vepra tė mira, por vetė nuk i kam kryer; dhe kam ndaluar nga tė kėqijat, por vetė i kam punuar”.

Albanam
09-01-05, 02:03
“Shenjat e munafikut (hipokritit) janė tri: kur flet, gėnjen; kur premton, ndryshon dhe kur i besohet diēka, tradhton”.

Albanam
09-01-05, 02:04
“Ruajuni dhunės (padrejtėsisė), sepse dhuna ėshtė errėsirė nė Ditėn e Gjykimit; ruajuni koprracisė, sepse vėrtet koprracia i ka shkatėrruar ata popuj qė kanė qenė para jush: ajo i ka shtyrė pėr derdhjen e gjakut tė tyre dhe i ka shtyrė qė ndalimet (haramet) t'i bėjnė tė lejuara (hallall)”.

Albanam
09-01-05, 02:06
“Gjithė Ummeti im do tė jetė i falur, pėrveē mėkatarėve publik, kurse prej mėkateve publike ėshtė kur njė njeri e bėn njė punė natėn, pastaj gdhihet duke qenė i mbuluar (mėkati i tij) nga ana e All-llahut, por ai thotė: “O filan, unė mbrėmė e kam bėrė kėtė dhe atė vepėr”. Atė mbrėmė e pat mbuluar Krijuesi i tij, kurse ai, kur u gdhi, e zbulon atė qė ia pat mbuluar All-llahu”.

Albanam
09-01-05, 02:08
“Tė hollat qė i ke shpenzuar nė rrugė tė All-llahut, tė hollat qė i ke shpenzuar pėr lirimin e robėrve, tė hollat qė i ke dhėnė pėr tė varfėrit dhe tė hollat qė i ke shpenzuar pėr familjen tėnde - shpėrblimi mė i madh ėshtė pėr ato qė i ke shpenzuar pėr familjen tėnde”.

fisniku
09-01-05, 12:15
Shfrytezoj 5 gjera para se te arrijne 5 tjera:
Rinin tende para se te plakesh,shendetin tende para se te semuresh,pasurin para se te varferohesh,kohen para se te angazhohesh dhe jeten tende para se te vdesesh.

fisniku
09-01-05, 12:17
Ai qe nuk ka meshire ndaj njerezeve,Zoti nuk ka meshire ndaje tij.

fisniku
09-01-05, 12:19
Kush e beson Zotin dhe diten e Kijametit le ti beje mire fqiut te tij,kush e beson Zotin dhe diten e Kijametit,le te flete mire ose te heshte.

fisniku
09-01-05, 12:22
Imani (besimi) dhe turpi jane shoke te pandarshem,andaje kur ngritet njeri , ngritet edhe tjeteri.

fisniku
09-01-05, 12:24
Kenaqesia e Zotit eshte ne kenaqesin e perinderve,ndersa hidherimi i Tij,eshte nz hidherimin e prinderve.

fisniku
15-01-05, 23:09
Me i miri i muslimaneve eshte ai qe muslimanet(tjere)jane te sigurt nga gjuha dhe dora e tije.

fisniku
15-01-05, 23:13
Shembulli i besimetareve ne pikpamje te dashurise dhe miresise ne mes veti ,eshte sikur shembulli i nje trupi,kur dhemb nje gjymetyre tije,i tere trupi vuan nga pagjumesia dhe temperaura.

fisniku
15-01-05, 23:17
Kush vritet duke mbrojtur veteveten ai eshte deshmore,kush vritet duke mbrojt pasurin e vet ai eshte deshmore dhe kush vritet duke mbrojt familjen e vete ai eshte deshmore.

Barbaroza
27-01-05, 16:20
Transmetohet se Pejgamberi a.s. ishte ulur,ndersa dy dhen kullotnin kur njera i meshoi me bri tjetres dhe ajo e goditura abortoi(iu prish barra ne barkun e saj),(transmetuesi),tha:I Derguari i Allahut s.a.v.s.qeshi;u tha atij:Cka te beri te qeshesh o i Derguari i Allahut?Pejgamberi a.s.tha:U cudita me to(dhente).Pasha Ate ne doren e te Cilit eshte vetja ime,ato dyja do te kerkojne hakun e njera-tjetres ne Diten e Kijametit".

varfnjaku
29-01-05, 13:43
Hej Njerz shka jeni tu fole bre keshtu, po a nuk e keni frike Zotin qe, mos te mesoni mesime te qitura nga Njerzit, ti mesoni femjet me keso mesime Djallzore. Shtaza dote kerkoj, dote martohi ne Qjell , beni kete e ate, te marre, a jeni femije qe mos ti hetoni gjerat.
Njeriu pa Shirtin Shejt eshte i njejt me shtazet, nuk kupton asgje, beson e hane shka ti ven perpara.

Albanam
31-01-05, 01:47
Hej Njerz shka jeni tu fole bre keshtu, po a nuk e keni frike Zotin qe, mos te mesoni mesime te qitura nga Njerzit, ti mesoni femjet me keso mesime Djallzore. Shtaza dote kerkoj, dote martohi ne Qjell , beni kete e ate, te marre, a jeni femije qe mos ti hetoni gjerat.
Njeriu pa Shirtin Shejt eshte i njejt me shtazet, nuk kupton asgje, beson e hane shka ti ven perpara.

Pashė Zotin, a ka kush i bie nė fije kėtij idioti se ē'farė ėshtė kah dėshiron tė thotė. Unė asgjė nuk po e kuptoj.
Ju lutem, a ka mundėsi pėr njė pėrkthyes!?

uliksi31
31-01-05, 01:52
Hej Njerz shka jeni tu fole bre keshtu, po a nuk e keni frike Zotin qe, mos te mesoni mesime te qitura nga Njerzit, ti mesoni femjet me keso mesime Djallzore. Shtaza dote kerkoj, dote martohi ne Qjell , beni kete e ate, te marre, a jeni femije qe mos ti hetoni gjerat.
Njeriu pa Shirtin Shejt eshte i njejt me shtazet, nuk kupton asgje, beson e hane shka ti ven perpara.

Pashė Zotin, a ka kush i bie nė fije kėtij idioti se ē'farė ėshtė kah dėshiron tė thotė. Unė asgjė nuk po e kuptoj.
Ju lutem, a ka mundėsi pėr njė pėrkthyes!?

Vetem nje alternative eshte:Me ja leshua rrugen se ky ka daktis prej mendve :lol:

Al_Ghasali
31-01-05, 08:50
varfin e ka kap derrnija,
o varfi saber selamet edhe ti ndoshta kur do besojsh ne kuranin do shohish se jesusi ka folur me te vertet per muhametin a.s., pshiko edhe njiher te bibla, nese keni nevoj per ndihme une do ju deftoj,
edhe kete smundje nuk do ta kesh ma.Al_Ghasali-Deutschland

Albanam
02-02-05, 01:05
Trans*me*tohet nga Ebu Hurejreja radijall-llahu anhu se Pej*gam*be*ri alejhis-selam ka thėnė: “Pasha All-llahun nuk beson, pasha All-llahun nuk beson, pasha All-llahun nuk beson!” I thanė: “Kush o i Dėrguari i All-llahut?" Tha: “Ai, fqinji i tė cilit nuk ėshtė i sigurt nga tė kėqijat e tij!”.

Albanam
02-02-05, 01:06
"Kush i beson All-llahut dhe Ditės sė mbramė, mos ta shqetėsojė fqinjin e vet; kush i beson All-llahut dhe Ditės sė mbramė, le ta nderojė mi*kun (musafirin) e vet dhe kush i beson All-llahut dhe Ditės sė mbramė, le tė flasė mirė, ose le tė heshtė”.

Albanam
02-02-05, 01:09
"I pėrbuzur ėshtė, i pėr*buzur ėshtė, i pėrbuzur ėshtė ai qė e arrin pleqėrinė e njėrit apo tė dy prindėrve tė tij dhe (pėr shkak tė mospėrkujdesjes sė tij ndaj tyre) nuk hyn nė Xhennet”.

Albanam
02-02-05, 01:16
“Erdhi njė njeri te Pej*gam*be*ri alejhis-selam dhe i tha: “Tė zotohem ty pėr hixhret dhe xhihad dhe kėrkoj shpėrblimin nga All-llahu i Madhėruar”. (Pej*gam*be*ri) Tha: “A e ke ndonjėrin prej prindėrve gjallė?” Tha: “Po, madje tė dy i kam gjallė”. Pejgamberi i tha: “Dhe po kėrkon shpėrblim nga All-llahu i Madhėruar?” Njeriu tha: “Po”. (Pej*gam*be*ri) Tha: “Kthehu te prindėrit tu dhe bėrju shoqėrim e shėrbim tė mirė”.

Psikologu
02-02-05, 06:18
varfin e ka kap derrnija,
o varfi saber selamet edhe ti ndoshta kur do besojsh ne kuranin do shohish se jesusi ka folur me te vertet per muhametin a.s., pshiko edhe njiher te bibla, nese keni nevoj per ndihme une do ju deftoj,
edhe kete smundje nuk do ta kesh ma.Al_Ghasali-Deutschland


Pershendetje.

Ti i / e nderuar qe flet per derrnin , paske kaluar nga tema ne temė ofenduse private.
E mira e te mirave do te ishte sikur ti te me pergjigjesh shkurt

Pse ėshtė derri me i fort se feja e jote , se kuptoj me te vertet pse kan nevojė Amerika te perdor luftė ndaj arabisė , pse si leshon derrat ne veprim e asnji arab sdo te mbetet aty.

Kercenimi i shteteve arabe se nuk tolerojn qe te sulmohet xhamia e hasreti Aliut ishte e kot , Amerika e sulmoj e se dij pse me ushtar , vetem pak derra , se deshmohet se derri asht ma i fort se feja.'

'Nderime

Al_Ghasali
02-02-05, 12:52
te boft mire
sigmund freud


Al_Ghasali-Deutschland

4peace
02-02-05, 22:02
Kush kėrkon ndihmė prej jush duhe thėnė:" Pėr hir tė All-llahut mė ndihmoni"! ndihmojeni atė. Kush lyp diēka nė emėr tė All-llahut - jepni. Kush ju fton, pėrgjigjuni ftesės sė tij. Kush ju bėn ndonjė tė mirė - kompenzojani atė. Po qe se s'keni me ēka t'ia kompenzoni, atėherė lutuni pėr tė, ngase lutja do tė konsiderohet kompenzim.


***

Albanam
06-02-05, 01:37
“Vėrtet All-llahu i Madhėruar ua ka nda*lu*ar (haram) mosdėgjuesh*mėrinė ndaj nėnave; moskryerjen e obli*gi*mit dhe kėrkimin e asaj qė nuk ju takon; nėpėrkėmbjen e vajzave (varrimi pėr sė gjalli) dhe ua ka bėrė tė urrejtur (mekruh) tha*she*the*met (kur flitet gjithēka qė dė*gjo*ni); pastaj pyetjet e shumta ( pėr ēka s'ka nevojė) dhe humbjen e pasurisė (harxhimin e tepėrt nė diēka tė paparaparė fetarisht)”.

Albanam
06-02-05, 01:40
“Nuk ėshtė prej nesh ai qė nuk ėshtė i mėshir*shėm ndaj tė vegjėlve tanė dhe kush nuk ua di respektin e duhur tė vjetėrve tanė”.

Albanam
06-02-05, 01:45
“Njė njeri e vizitoi njė vėlla tė vetin nė njė fshat tjetėr. All-llahu i Madhėruar ia cakton njė engjėll pėr ta vėzhguar gjatė rrugės sė tij dhe kur erdhi tek ai (engjėlli) i tha: “Ku po do?” Tha: “Te njė vėlla imi nė kėtė fshat”. Tha: “A mos ke ti tek ai ndonjė levėrdi e don ta fitosh atė prej tij?” Tha: “Jo, pėrpos qė unė atė e dua pėr All-llahun!” (Engjėlli) Tha: “Unė jam i dėr*guar nga All-llahu te ti pėr tė njoftuar se All-llahu tė do ty ashtu siē e do ti atė njeri”.

Albanam
06-02-05, 01:55
"Asnjė send nuk do tė jetė mė i rėndė nė peshojėn e besim*tarit nė Ditėn e Gjykimit sesa karakteri i mirė. Dhe, vėrtet, All-llahu e urren tė pamoralshmin dhe fjalėndytin”.

Albanam
06-02-05, 02:00
“Shenjat e hipokritit janė tri: kur flet gėnjen, kur premton ndryshon dhe kur i besohet diēka tradhton”.

Albanam
17-04-05, 23:50
Tė nderuar bashkėbisedues!

Pasi edhe kėtu u fshinė disa nga postimet e mėhershme, do tė mundohem tė vazhdoj aty ku kemi mbetur.

Me respekt,
Albanam

Albanam
17-04-05, 23:54
“Asnjė punė tė mirė mos e nėnēmo, pra edhe atė qė ta takosh mikun tėnd me fytyrė tė qeshur”.

Albanam
17-04-05, 23:55
"Kush beson nė All-llahun dhe Ditėn e fundit, le ta nderojė musafirin, dhe kush beson nė All-llahun dhe Ditėn e fundit, le t'i vizitojė tė afėrmit, dhe kush be*son nė All-llahun dhe Ditėn e fun*dit, le tė flasė mirė ose le tė hesht”.

Albanam
17-04-05, 23:58
“Kur dikush prej jush fillon tė hajė, le ta pėrmendė emrin e All-llahut tė Madhėruar, por nėse ha*rron ta pėrmend nė fillim tė ngrėnies, atėherė le tė thotė: “Me emėr tė All-llahut nė fillim dhe nė mbarim tė ushqimit (Bismil-lahi evvelehu ve ahirehu)”.

Albanam
18-04-05, 00:00
“Mos pini pėrnjėherėsh, ashtu siē pijnė kafshėt, por pini me dy ose me tre (gllėnka) sė bashku. Pėrmendni emrin e All-llahut kur tė filloni dhe falėnderoni All-lla*hun kur ta pėrfundoni (pirjen)”.

moni_gjilan
18-04-05, 03:58
Pjengamberi s a v s ju thote sahabev me nje keshill kushe mi garanto dy gjera e tja garantoje xhennetin ,sahabet than te gjithe kemi qefe o i derguari i Allahut e pejngamberi ju thote:kushe ma garanton gjuhen e ti edhe ate ne mese kembve une tja garantoje xhenetin .

4peace
20-04-05, 10:35
.


“Askush nga ju nuk beson (plotėsisht) pėrderisa nuk dėshiron pėr vėllain e vet atė qė e dėshiron pėr vetveten”..

4peace
30-04-05, 17:01
“E ēuditshme ėshtė ēėshtja e besimtarit. Ēėshtja e tij ėshtė krejt mirė pėr tė dhe nuk ėshtė e tillė pėr askėnd tjetėr. Nėse besimtarin e godet gėzimi, ai falėnderon (All-llahun), e kjo i sjell dobi, kurse nėse e godet e keqja, ai bėn durim (sabėr), andaj edhe kjo i sjell dobi”.

munti
04-05-05, 00:51
Aisha r.a transmeton:
Kurejshite ishin teper te shqetesuar per shkak te rastit te gruas nga fisi EL Mahzumi,e cila kishte vjedhur,e pastaj kishin thene:Kush do t'i flase per kete Pejgamberit s.a.v.s?Pastaj thane:Kush do te kete guxim ta beje kete pervec Usame ibn Zejdit,i cili ishte i dashuri i Pejgamberit s.a.v.s.Usame shkoi te i Derguari i Allahut dhe i tregoi se ka ardhur te ndermjetesoj per rastin e asaj gruaje.Pejgamberi s.a.v.s tha:Ti po ndermjeteson qe te mos zbatohet nje denim prej denimeve te Allahut?
Pastaj Pejgamberi s.a.v.s. u ngrit ne kembe dhe filloi te flase,ku pervec tjerash tha:Ata te cilet ishin para jush pesuan per arsye se,kur ne mesin e tyre vidhte ndonje fisnik(I pasur),e linin,nuk e denonin,ndersa kur vidhte ndonje i dobet(i varfer)e zbatonin mbi te denimin!Betohem me Allahun qe sikur te vidhte ,Fatimja,e bija e Muhammedit,une sigurisht do t'ia preja doren. (muttefekun alejhi, Rijadus-Salihin 656)

Reana
04-05-05, 05:28
emmmmm...

Munti paska ble veture te re :lol: ,

sa e bukur qenka!!!! po te shkon me ngjyren e fytyres MUNTI :wink:

munti
05-05-05, 01:37
Nga Ebu Hurejre r.a. transmetohet se ka thene:"I Derguari i Allahut s.a.v.s. ka thene:Do te konstatoni se njerezit jane te ndryshem:Do ti gjeni ata qe kane qene te zgjedhur dhe fisnike ne xhahilijet,dhe kane mbetur te atille,te zgjedhur edhe ne Islam dhe kane mesuar dispozitat e fese.Do ta gjeni llojin tjeter te njerezve te mire e te zgjedhur qe e merzisin fene tone.Me ne fund,do te gjeni se njerezit me te keqij jane ata me dy fytyra:njeres ane i afrohen me nje fytyre,kurse tjetres me fytyren tjeter". (Muttefekun alejhi)Rijadus Salihin 1548

munti
06-05-05, 01:23
Nga Xhabiri r.a transmetohet se i Derguari i Allahut ka thene:Vertet me i dashuri te une prej jush dhe me afer meje Diten e gjykimit do te jete ai qe eshte me moral me te larte.Me te urrejturit te une dhe me larget prej meje,Diten e gjykimit do te jene ata qe flasin shume,ata qe flasin me mendjemadhesi si dhe ata qe flasin me gojen plote.Shoket i thane:O i Derguari i Allahut ne i njohim thartharet(qe flasin shume)dhe musteshediket(ata qe imponohen),por kush jane mutefejhiket?Pejgamberi s.a.v.s. u pergjigj:Mendjemedhenjte[/b]!
(Transmeton:Tirmidhiu dhe thote:Ky hadis eshte hasen)

Odise
06-05-05, 01:52
athua, a eshte e shkruar ndokund kjo:

Kush beson ne All-llahun, te punoj e t'i japi te gjitha energjite e veta separi per ēlirimin e trojeve shqiptare nga armiqet, e mos t'i lamė vllaznit nen serbi, maqedoni, mal te zi e greqi me u dieg persegjalli ne roberi shekullore! Kete e ka per detyre ēdo shqiptar, qe eshte bir e gjak shqiptari!

Odise
06-05-05, 20:06
PA ATDHE, S'KE AS FE

pse askush nuk i pergjigjet pyetjes siper, a eshte e shkruar ndokund?

vatani e feja, pa vatan s'ka fe (kot mashtrohesh)

sipas mendimit tim, kur shqiptari i thot shqiptarit, se 97% jemi musliman, kjo eshte vula e zeze qe ia jep vetvetes, sepse kur thua vet se jam i madh, jam i forte, jam shumica etj. atehere e ben vetveten askushi. Krejt duhet treguar me vepra se kush je, e jo me fjale. Pikerisht duke shikuar keto shkrime (qe dikush i percielle fortmire EDHE NDIKON SHUME NE INTERESAT NDERKOMBETARE NE KOSOVE) jovetem qe krijon urrejtje ndershqiptare dhe nderkombetare, por edhe i ben keq pikerisht kombit tend. Gjithkush e din se sa perqind jane musliman e katolik e ortodoks shqiptar.

Mendoj se ma se paku kane te drejte te flasin shqiptaret me ate krenarine kokeforte, kur e dijme se sa troje shqiptare jane ende nen okupim, nenshtrim, roberi shekullore ne Ballkanin ilirik. Pyetja eshte: si mund te ndjehet shqiptari i gezuar, i lumtur me nje fe, kur vllazerit ende vuajne nen roberi pushtuese edhe atehere kur kriste nje lufte clirimtare, pikerisht ata shqiptaret jasht shqiperise e kosoves (qe po mendojme se jane te lire:) ata e ndihmuan luften clirimtare kudo. Pra, si mund te gezohet e krenarohet nje pjese shqiptare me nje besim fetar ne kete gjendje! A duhet te flasi shqiptari kokeulur, urte, derisa t'i clirojme trojet tona? A na don zoti, kur e shohim vllaun ne roberi, ne vuajtje e tmerre nen te huajt dhe nuk e ndihmojme? Dikush mund te thot, se nuk kam mundesi. Po ke mundesi, kur secili shqiptar e ndjene veten besimtar ne clirimin e atdheut, parase ta ndjeje veten besimtar te nje feje!

Cila eshte vula e pejgamerise shqiptare ketu? Eshte lehte t'i pershkruajsh mendimet e tjereve, se si duhet te siellesh ne jete, por eshte e veshtire, te njohesh vetveten ku je, ku vepron, kujt i ndihmon, e per kend vepron!

Cila eshte vula e pejgamerise, e sa e zbatojne ne jeten ndershqiptare, pikerisht vet shqiptaret, E PIKERISHT ATO FJALE QE VET I PERSHKRUAJME KETU?

Lehte eshte me ia be qejfin vetes me harrna ne rroba, e me harrna ne harten gjeografike!

Te mendojme e te verpojme te behemi KOMB I MADH, e pastaj na don edhe ZOTI I MADH, perndryshe eshte kot secili besim fetar!

Zoti nuk te don, kur ti han buke e mjalte, e vllau yt i nje gjaku e gjuhe han buke e krip e buke e gjak e buke e lot!

Pa vatan s'ka fe!

munti
07-05-05, 00:08
athua, a eshte e shkruar ndokund kjo:

Kush beson ne All-llahun, te punoj e t'i japi te gjitha energjite e veta separi per ēlirimin e trojeve shqiptare nga armiqet, e mos t'i lamė vllaznit nen serbi, maqedoni, mal te zi e greqi me u dieg persegjalli ne roberi shekullore! Kete e ka per detyre ēdo shqiptar, qe eshte bir e gjak shqiptari!I nderuari Odise me trego se cka po te mundon?

munti
07-05-05, 00:22
Transmetohet nga Amr ibn el_Ahves el-Xhushemij r.a. se e ka degjuar Pejgamberin s.a.v.s. ne Haxhxhin lamtumires duke thene[/i],pasi qe i shprehu lavdi e falenderim Allahut,terhoqi verejtje dhe keshilloi,pastaj tha:"Pranoni rekomandimin qe grave t'u beni mire,sepse nuk e keni te lejuar me teper ne to tjeter pos asaj(do te thote:defrimin,ruajtjen e burrit dhe te pasuris se tij),por nese haptas jane te pamoralshme,ateher u lejohet t'i largoni prej vetes-t'i ndani ne shtrat dhe t'i rrahni,por jo teper.Nese behen prape te degjueshme,ateher mos kerkoni menyre tjeter per t'i shtypur(ndaj tyre silluni mire si me pare).Ju keni te drejta ndaj grave tuaja dhe grate tuaja kane te drejta ndaj jush.Grate tuaja nuk guxojne ne shtratin tuaj ta pranojne tjeterkend,e as ta lejojne ne shtepine tuaj ate qe ju nuk e doni.Kurse e drejta e tyre ne ju eshte qe te kujdeseni mire per to,t'i jepni ushqim dhe t'i veshmbathni si ka hije". [i] (Transmeton Tirmidhiu dhe thote hadithi eshte sahih)

munti
07-05-05, 00:24
Transmetohet nga Amr ibn el_Ahves el-Xhushemij r.a. se e ka degjuar Pejgamberin s.a.v.s. ne Haxhxhin lamtumires duke thene[/i],pasi qe i shprehu lavdi e falenderim Allahut,terhoqi verejtje dhe keshilloi,pastaj tha:"Pranoni rekomandimin qe grave t'u beni mire,sepse nuk e keni te lejuar me teper ne to tjeter pos asaj(do te thote:defrimin,ruajtjen e burrit dhe te pasuris se tij),por nese haptas jane te pamoralshme,ateher u lejohet t'i largoni prej vetes-t'i ndani ne shtrat dhe t'i rrahni,por jo teper.Nese behen prape te degjueshme,ateher mos kerkoni menyre tjeter per t'i shtypur(ndaj tyre silluni mire si me pare).Ju keni te drejta ndaj grave tuaja dhe grate tuaja kane te drejta ndaj jush.Grate tuaja nuk guxojne ne shtratin tuaj ta pranojne tjeterkend,e as ta lejojne ne shtepine tuaj ate qe ju nuk e doni.Kurse e drejta e tyre ne ju eshte qe te kujdeseni mire per to,t'i jepni ushqim dhe t'i veshmbathni si ka hije". [i] (Transmeton Tirmidhiu dhe thote hadithi eshte sahih)

Odise
07-05-05, 01:23
athua, a eshte e shkruar ndokund kjo:

Kush beson ne All-llahun, te punoj e t'i japi te gjitha energjite e veta separi per ēlirimin e trojeve shqiptare nga armiqet, e mos t'i lamė vllaznit nen serbi, maqedoni, mal te zi e greqi me u dieg persegjalli ne roberi shekullore! Kete e ka per detyre ēdo shqiptar, qe eshte bir e gjak shqiptari!I nderuari Odise me trego se cka po te mundon?

***

Nuk e din cka po mendoj, munti?

Jam shqiptar me fe muslimane, por nuk ma bane t'i them pakices sime te nje gjaku e gjuhe, se jam 97%, ashtu sikur nuk ia bane nje burri, t'i thot nje femije, se jam burre!

rilexoje edhe disa here shkrimin tim se paske nevoj, miko!

Odise
07-05-05, 01:27
PA ATDHE, S'KE AS FE

pse askush nuk i pergjigjet pyetjes siper, a eshte e shkruar ndokund?

vatani e feja, pa vatan s'ka fe (kot mashtrohesh)

sipas mendimit tim, kur shqiptari i thot shqiptarit, se 97% jemi musliman, kjo eshte vula e zeze qe ia jep vetvetes, sepse kur thua vet se jam i madh, jam i forte, jam shumica etj. atehere e ben vetveten askushi. Krejt duhet treguar me vepra se kush je, e jo me fjale. Pikerisht duke shikuar keto shkrime (qe dikush i percielle fortmire EDHE NDIKON SHUME NE INTERESAT NDERKOMBETARE NE KOSOVE) jovetem qe krijon urrejtje ndershqiptare dhe nderkombetare, por edhe i ben keq pikerisht kombit tend. Gjithkush e din se sa perqind jane musliman e katolik e ortodoks shqiptar.

Mendoj se ma se paku kane te drejte te flasin shqiptaret me ate krenarine kokeforte, kur e dijme se sa troje shqiptare jane ende nen okupim, nenshtrim, roberi shekullore ne Ballkanin ilirik. Pyetja eshte: si mund te ndjehet shqiptari i gezuar, i lumtur me nje fe, kur vllazerit ende vuajne nen roberi pushtuese edhe atehere kur kriste nje lufte clirimtare, pikerisht ata shqiptaret jasht shqiperise e kosoves (qe po mendojme se jane te lire:) ata e ndihmuan luften clirimtare kudo. Pra, si mund te gezohet e krenarohet nje pjese shqiptare me nje besim fetar ne kete gjendje! A duhet te flasi shqiptari kokeulur, urte, derisa t'i clirojme trojet tona? A na don zoti, kur e shohim vllaun ne roberi, ne vuajtje e tmerre nen te huajt dhe nuk e ndihmojme? Dikush mund te thot, se nuk kam mundesi. Po ke mundesi, kur secili shqiptar e ndjene veten besimtar ne clirimin e atdheut, parase ta ndjeje veten besimtar te nje feje!

Cila eshte vula e pejgamerise shqiptare ketu? Eshte lehte t'i pershkruajsh mendimet e tjereve, se si duhet te siellesh ne jete, por eshte e veshtire, te njohesh vetveten ku je, ku vepron, kujt i ndihmon, e per kend vepron!

Cila eshte vula e pejgamerise, e sa e zbatojne ne jeten ndershqiptare, pikerisht vet shqiptaret, E PIKERISHT ATO FJALE QE VET I PERSHKRUAJME KETU?

Lehte eshte me ia be qejfin vetes me harrna ne rroba, e me harrna ne harten gjeografike!

Te mendojme e te verpojme te behemi KOMB I MADH, e pastaj na don edhe ZOTI I MADH, perndryshe eshte kot secili besim fetar!

Zoti nuk te don, kur ti han buke e mjalte, e vllau yt i nje gjaku e gjuhe han buke e krip e buke e gjak e buke e lot!

Pa vatan s'ka fe!

.....

ja edhe njehere per z. munti edhe ata qe nuk po din cka po dua te them!

4peace
07-05-05, 08:56
Tė nderuar forumistė,

Paqa dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi ju!

E pashė tė arsyeshme qė kėtu te rubrika Feja tė hapi edhe kėtė temė, ku do tė mund tė postohen hadithe (fjalė) tė Pejgamberit tė fundit tė All-llahut dhe Vulės sė Pejgamberisė, Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].

Ju ftoj qė edhe ju tė jepni kontributin tuaj nė kėtė drejtim.

Dhe ju lutem qė t'i pėrmbaheni temės!

Me respekt,
Albanam

munti
07-05-05, 14:49
Zoteri Odise!
Tregona neve se si t'i clirojme trojet tona mbasi je strateg?dhe cfare mundesi kemi sot na per kete gje,pasi e dine edhe krejt Bota se ne cfare situate jemi ne.

munti
07-05-05, 15:03
Nga Ebu Derdan r.a. transmetohet se ka thene:"E kam degjuar te Derguarin e Allahut s.a.v.s. duke thene:"Kush niset per ne rruge duke kerkuar dije,Allahu do t'ia lehtesoj rrugen per ne Xhennet.Vertet edhe meleket nderpresin fluturimin e tyre(ne shenje respekti)per kerkuesin e dijes nga kenaqesia me vepren e tij.Per dijetarin falje kerkon cdo gje ne qiej dhe ne toke,e madje edhe peshqit ne uje.Vlera e dijetarit ndaj robit te devotshem eshte sikur qe eshte vlera e henes ndaj planetave tjera.Vertet dijetaret jane trashegimtare te pejgambereve:pejgamberet nuk kane lene trashegimi dinare as dirheme,ata vertet kane lene per trashegimi dijen,prandaj kush e merr,le ta marre ne permasen me te madhe". (Ebu Davudi dhe Tirmidhiu)

Alb_4ever
07-05-05, 15:14
Mekatet e medha jane: te shoqeruarit dic Allahut, mbytja e njeriut (vrasja), keqtrajtimi i prinderve dhe deshima e rrejshme.

munti
07-05-05, 15:24
Nga Ebu Hurejre r.a.transmetohet se ka thene:" I derguari i Allahut s.a.v.s.ka thene:Allahu i Madheruar te ju i pelqen tri gjera,kurse i urren tri gjera.Te ju i pelqen:ta adhuroni Ate,mos t'i beni shok Atij dhe te mbaheni fuqishem per litarin e Allahut te gjithe dhe mos u ndani.Te ju urren:thashethemet,shume pyetje dhe shpenzimin e tepruar te pasurise"
(Transmeton Muslimi)

Odise
07-05-05, 16:45
KOHA ESHTE FLORI!


Kur flet shqiptari me shqiptarin:
- duhet te flasi me lot gezimi
- duhet t'i pike meshira ne zemer
- duhet t'i zhgrehet shpirti ne mall
- duhet ta ndij veten te ringjallur
- duhet te ia hapish zemren e mendjen pa dro
- duhet te ia kujtosh vetem te Miren
- duhet te kete, e te keshe Bese ne fjalen e tij
- duhet te lidhet ne Amanmetin e Te Pareve
- duhet ta shkembej pa dro: nje pike uje, nje kafshate buke e nje sy gjume
- duhet te qaje e te qeshi tok
- duhet te vuaj e te gezohet tok
- duhet te jetoj e te vdesi tok me nder!

ATEHERE E JUSTIFIKON VETEN SI BIR I SHQIPES - SHQIPTAR!

kur flet shqiptari me shqiptarin -
DUHET TE FLASI SI ME VLLAUN E MIRE!

Koha eshte flori, ari dhe kur e shpenzon energjine tende maksimale te besimit ne vllaun tend te mire, dije se e ke shpenzuar me vlere ndaj All-llahut, Zotit, Perendise!

Mendoj se kjo eshte STRATEGJIA E ĒLIRIMIT TE TROJEVE SHQIPTARE!
Ky eshte Besimi ma i madh, pa te cilin nuk ke Zot qe te Ndihmon ne kete as ne ate Jete!

Alb_4ever
07-05-05, 17:43
Pese namazet dhe xhumaja deri ne xhumane e ardheshme, shlyejne cdo gje ne mes tyre, nese shmangen gabimet e medha

munti
08-05-05, 02:21
Nga Ebu Hurejre transmetohet se i Derguari i All-llahut s.a.v.s. ka thene:

Mos i beni zili njeri tjetrit,as mos e mashtroni njeri tjetrin;mos e urreni njeri tjetrin;mos ia ktheni shpinen njeri tjetrit,duke u hķdheruar;mos iu impononi njeri tjetrit ne shitblerje.Behuni,rob te All-lahut,vellezer te vertet.Muslimani eshte vella i muslimanit.Nuk ben atij padrejtesi,nuk e perul,nuk e leshon.Devotshmeria eshte ketu.Tri here tha duke bere shenje ne gjoksin e tij.Nje njeriu i del mjafte e keqja,nese e nencmon vellain e tij musliman.Secilit musliman patjeter i jane shenjte dhe te paprekshme:jeta ,pasuria dhe nderi i muslimanit tjeter.
(Muslimi)

Albanam
14-06-05, 14:20
“Veshja e mėndafshit dhe e arit ėshtė e ndaluar pėr meshkujt e Ummetit tim, ndėrsa u lejohet femrave”.

Albanam
14-06-05, 14:21
“Kur di*kush prej jush sheh ėndėrr tė keqe, tė pėshtyjė nė tė majtė tri herė dhe tė kėrkojė mbrojtjen e All-llahut nga shejtani tri herė dhe le ta ndėrrojė anėn nė tė cilėn ishte shtrirė”.

Albanam
14-06-05, 14:22
“Nuk do tė hyni nė Xhennet derisa tė be*soni, dhe nuk do tė besoni derisa tė mos duheni nė mes veti. A nuk dėshironi t'ju udhėzoj nė njė gjė, nėse e bėni atė do tė duheni nė mes veti? Pėrhapni selamin (pėr*shėndetjen) nė mes jush!”

Vajza
14-06-05, 16:44
Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu-
per gjithe muslimanet !!!...Ju dua per hir te All-llahut .... :!:

Albanam
17-06-05, 10:47
Transmetohet nga Enesi radijall-llahu anhu qė ka thėnė se njė njeri ishte te Pejgamberi alejhis-selam kur kalon aty njė njeri tjetėr, kurse (ky qė ishte te Pejgamberi) tha: “O i Dėrguari i All-llahut, unė vėrtet e dua kėtė njeri”. Pejgamberi alejhis-selam tha: “A e ke informuar atė (se e do)?” Tha: “Jo”. (Pejgamberi) Tha: “Informoje”. (Ky) E takon dhe i thotė: “Unė tė dua pėr hir tė All-llahut”. (Ai) Tha: “All-llahu tė dashtė, qė tė ka bėrė tė mė duash pėr Tė”.

We Alejkum Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu motėr e nderuar.
Dashuria pėr hir tė All-llahut ėshtė dhunti qė meriton shpėrblim tė lartė nga All-llahu, ėshtė virtyt qė meriton Hijen e Tij nė Ditėn e Gjykimit, atė Ditė kur nuk ka hije tjetėr pos Hijes sė All-llahut.
All-llahu ta mundėsoftė atė Hije edhe ty. AMIN.

Me respekt,
Vėllau yt nė Islam,
Albanam

Vajza
19-06-05, 09:11
Albanam Postuar: 17.06.2005 10:47 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Transmetohet nga Enesi radijall-llahu anhu qė ka thėnė se njė njeri ishte te Pejgamberi alejhis-selam kur kalon aty njė njeri tjetėr, kurse (ky qė ishte te Pejgamberi) tha: “O i Dėrguari i All-llahut, unė vėrtet e dua kėtė njeri”. Pejgamberi alejhis-selam tha: “A e ke informuar atė (se e do)?” Tha: “Jo”. (Pejgamberi) Tha: “Informoje”. (Ky) E takon dhe i thotė: “Unė tė dua pėr hir tė All-llahut”. (Ai) Tha: “All-llahu tė dashtė, qė tė ka bėrė tė mė duash pėr Tė”.

We Alejkum Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu motėr e nderuar.
Dashuria pėr hir tė All-llahut ėshtė dhunti qė meriton shpėrblim tė lartė nga All-llahu, ėshtė virtyt qė meriton Hijen e Tij nė Ditėn e Gjykimit, atė Ditė kur nuk ka hije tjetėr pos Hijes sė All-llahut.
All-llahu ta mundėsoftė atė Hije edhe ty. AMIN.

Me respekt,
Vėllau yt nė Islam,
Albanam
Selam alejkum...
AMIN inshallah Zoti na ben prej atyre qe te duhemi per hir te TIJ !!!! :!: :!: :!:

munti
19-06-05, 16:33
Nga Ibni masudi r.a. transmetohet se ka thene:I Derguari i Allahut s.a.v.s. e ka mallkuar shfrytezuesin e kamates dhe kredituesin e tij".
(transmeton Muslimi)
Tirmidhiu dhe te tjeret shtojne:"Edhe deshmitaret edhe shkruesin."

moni_gjilan
22-06-05, 03:52
Allahu i Madhėruar thotė:
“Bėhu i butė ndaj besimtarėve”. (el-Hixhr:88)
Ebu Dherri (Allahu qofte i kenaqur prej tij) thotė: “Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Mos nėnēmo asnjė punė tė mirė, qoftė edhe takimin e vellait tėnd me fytyrė tė qeshur”. (Transmeton Muslimi)

Allahu i Madhėruar thotė:
“O besimtarė, pėrse flisni atė qė nuk e bėni. Tek Allahu ėshtė shumė e urrejtur ta thoni atė qė nuk e punoni”. (es-Saff:2-3)
Nga Abdull-llah bin Amr ibn El-Asi (Allahu qofte i kenaqur prej tyre) transmetohet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Personi tek i cili gjenden kėto katėr cilėsi ėshtė hipokrit i vėrtetė, kurse ai, tek i cili gjendet njė prej tyre, ai posedon cilėsi tė hipokrizisė, derisa nuk e flak atė; Kur flet, gėnjen...Kur premton, nuk e pėrmbush premtimin... Kur ėshtė nė zėnkė, sillet padrejtėsisht... dhe kur zotohet, e shkel zotimin (tradhton)...” (Muttefekun alejhi)

Nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) tregohet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Besimi ėshtė shtatėdhjetė e ca ose gjashtėdhjetė e ca dege. Dega mė e larte e besimit ėshtė fjala “La ilahe il-lall-llah” (nuk ka zot tjetėr pėrveē Allahut), ndėrsa mė e uleta ėshtė mėnjanimi i ndonjė sendi nga rruga, qė i pengon kalimtarėt. Edhe turpi ėshtė njė pjesė e imanit”. (Muttefekun alejhi)
*
Allahu i Madhėruar thotė:
“Atė ditė miqtė/miqėsitė do tė kthehen nė armiq tė njėri-tjetrit, pėrveē tė devotshmėve”. (ez-Zuhruf:67)
Nga Ebu Musa El-Esh’ariu (Allahu qofte i kenaqur prej tij) thuhet: “Hyra te Pejgamberi (alejhi selam) unė dhe dy kushėrinj tė mi, njėri prej tyre i tha: “O i Dėrguari i Allahut, mė emėro udhėheqės nė atė qė Allahu ta ka dhėnė”. Tjetri tha tė njėjtėn gjė si i pari. Pejgamberi (alejhi selam) u tha: “Betohem nė Allahun se ne nuk vendosim nė pozitat udhėheqėse (vali) asnjė person qė e kėrkon atė, ose atė qė e lakmon pozitėn”. (Muttefekun alejhi)

Allahu i Madhėruar thotė:
“Atė, botėn tjetėr, do t’ua japim atyre qė nuk lakmojnė madhėshtinė nė kėtė botė e as nuk duan ērregullime ne te, sepse ardhmėria ėshtė e atyre qė i frikėsohen Allahut”. (el-Kasas:83)
Nga Ebu Seid Abdurrahman bin Semura (Allahu qofte i kenaqur prej tij) thuhet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “O Abdurrahman, i biri i Semurinit, mos kėrko poste ne udhėheqje. Nėse vjen deri te posti udhėheqės pa e kėrkuar atė, atėherė do tė jesh i ndihmuar, e nėse nė postin udhėheqės vjen duke e kėrkuar pozitėn vetė, atėherė ti vetė je garant pėr tė (para Allahut). Nėse betohesh nė diēka, por e sheh se tjetra ėshtė mė e mirė se ajo pėr tė cilėn je betuar, atėherė bėre atė qė ėshtė mė e mirė, e pėr betimin tėnd tė dhėnė mė parė jep kefaret (shpagim pėr betimin)”. (Muttefekun alejhi)

Allahu i Madhėruar thotė:
“Allahu urdhėron drejtėsi dhe mirėsi, ndihmė dhe respekt ndaj tė afėrmve.” (en-Nahl:90)
Nga Abdull-llah ibni Amr ibni El-Asi (Allahu qofte i kenaqur prej tyre) tregohet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Njerėzit e drejtė te Allahu do tė jenė nė minbera prej nurit (dritės): ata persona qė kanė gjykuar nė mėnyrė tė drejtė, ata qė ishin tė drejtė nė familjet e tyre, si dhe ata qė janė tė drejtė me ata qė i kanė nėn mbikėqyrje”. (Transmeton Muslimi)
Nga Auf ibni Malik (Allahu qofte i kenaqur prej tij) thuhet: “E kam dėgjuar Pejgamberin (alejhi selam) duke thėnė: “Udhėheqėsit tuaj mė tė mirė janė ata qė ju duan dhe i doni, dhe ata pėr tė cilėt ju luteni dhe ata luten pėr ju. Ndėrsa udhėheqėsit tuaj mė tė kėqij janė ata tė cilėt ju i urreni dhe ata ju urrejnė, si dhe ata tė cilėt ju i mallkoni dhe ata ju mallkojnė!” Avfi (Allahu qofte i kenaqur prej tij) tha: “Atėherė ne i thamė: “O i derguar i Allahut, a t’ju kundėrvihemi ne?” Tha: “Jo, derisa tė falin sė bashku me ju namazin. Jo, derisa tė falin sė bashku me ju namazin”. (Transmeton Muslimi)
Ijad ibni Himar (Allahu qofte i kenaqur prej tij) thotė: “E kam dėgjuar Pejgamberin (alejhi selam) duke thėnė: “Banorė tė Xhennetit janė tre persona: udhėheqėsi i drejtė qė u pėrmbahet kėshillave, njeriu i mėshirshėm, zemra e tė cilit ėshtė e butė pėr ēdo tė afėrm dhe pėr ēdo musliman, si dhe njeriu i pastėr e i ndershėm, i cili ka shumė fėmijė”.
(Transmeton Muslimi)

Allahu i Madhėruar thotė:
“Allahu urdhėron drejtėsi dhe mirėsi, ndihmė dhe respekt ndaj tė afėrmve dhe ndalon amoralitetin, neverinė dhe gjithēka qė ėshtė krim dhe urrejtje. Ai ju kėshillon tė pranoni mėsimin”. (en-Nahl:90)
Ibni Umeri (Allahu qofte i kenaqur prej tij) thotė: “Kam dėgjuar Pejgamberin (alejhi selam) duke thėnė: “Tė gjithė ju jeni barinj dhe secili do tė pėrgjigjet pėr kopenė e vet. Imami ėshtė bari dhe do tė pyetet pėr kopenė e tij. Burri ėshtė bari nė shtėpinė e vet dhe ai do tė pyetet pėr kopenė e tij. Gruaja ėshtė bareshė nė shtėpinė e burrit dhe ajo do tė pyetet pėr kopenė e saj, edhe shėrbėtori ėshtė bari nė pasurinė e zotėrisė sė tij dhe ai do tė pyetet pėr ate qė e ka ruajtur. Tė gjithė ju jeni barinj dhe do tė pėrgjigjeni pėr atė qė keni ruajtur”. (Muttefekun alejhi)

Allahu i Madhėruar thotė:
“Me moral tė lartė dhe tė devotshėm (muttekin) janė ata, qė e mposhtin hidhėrimin dhe i falin njerėzit. Allahu i do bamirėsit”. (Ali Imran: 134)
Aisheja (Allahu qofte i kenaqur prej saj) thotė: “Erdhi Pejgamberi (alejhi selam) prej njė udhėtimi, dhe unė e kisha mbuluar njė dollap me njė perde, nė tė cilin kishte figura. Kur e pa Pejgamberi (alejhi selam) e bėri atė copė-copė dhe iu skuq fytyra (nga hidhėrimi) dhe tha: “O Aishe, dėnimi mė i ashpėr i Allahut Ditėn e gjykimit do tė jetė pėr ata tė cilėt i imitojnė krijesat e Allahut”. (Muttefekun alejhi)

Allahu i Madhėruar thotė:
“Ti merri me tė mirė! Urdhėro pėr vepra tė mira dhe shmangiu injorantėve”. (el-A’raf:199)
“Por, kush duron dhe falė, keto jane nga punėt e menēura”. (esh-Shūrā:43)
Ibnu Mes’udi (Allahu qofte i kenaqur prej tij) thotė: “Tani sikur jam duke e parė tė Dėrguarin e Allahut duke treguar pėr njė pejgamber prej pejgamberėve, (mbi tė gjithė qoftė paqja dhe shpėtimi i Zotit), se si e kishte rrahur populli i vet, derisa i kishte rrjedhur gjak. Dhe ai, duke e fshirė gjakun prej fytyrės, thoshte: “O Zoti im, fale popullin tim, sepse vėrtet ata nuk dinė”. (Muttefekun alejhi)

Allahu i Madhėruar thotė:
“Vėrtet ai qė duron dhe fal, posedon virtytet mė tė larta”. (esh-Shūrā:43)
Aisheja (Allahu qofte i kenaqur prej saj) thotė se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Vėrtet Allahu ėshtė i butė dhe Ai e do butėsinė nė tė gjitha sendet”. (Muttefekun alejhi)
Nga Enesi (Allahu qofte i kenaqur prej tij) transmetohet se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Lehtėsoni e mos vėshtirėsoni, pėrgėzoni e mos largoni”. (Muttefekun alejhi)

Allahu i Madhėruar thotė:
“Sepse ti ke vėrtetė virtyte tė larta”. (el-Kalem, 4)
Transmetohet nga Ebu ed-Derda (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Asnjė send nuk do tė jetė mė i rėndė nė peshojėn e besimtarit nė Ditėn e gjykimit sesa morali i mirė. Dhe, vėrtet, Allahu e urren tė pamoralshmin dhe fjalėndytin”. (Transmeton Tirmidhiu)
Transmetohet nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se i Dėrguari i Allahut (alejhi selam) ka thėnė: “Besimtari me besim mė tė plotė ėshtė ai qė e ka karakterin mė tė mirė, kurse mė tė mirėt prej jush janė ata qė janė mė tė mirė pėr gratė e veta”. (Transmeton Tirmidhiu)

Allahu i Madhėruar thotė:
"Mos ec mendjemadh nėpėr tokė.” (el-Isra’, 37)
Transmetohet nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se i Dėrguari i Allahut (alejhi selam) ka thėnė: “Me tre persona Allahu nuk do tė flasė nė Ditėn e Gjykimit, nuk do t’ua falė e as nuk do t’i fusė ne rahmetin e tij. Pėr ta ėshtė caktuar dėnim i rėndė e i dhembshėm. Ata janė: plaku imoral, sunduesi qė gėnjen (mashtron popullin) dhe i varfėri mendjemadh”. (Transmeton Muslimi)

Allahu i Madhėruar thotė:
“O njerėz! Ne ju kemi krijuar prej njė mashkulli dhe njė femre dhe ju kemi bėrė popuj e fise qė ta njihni njėri-tjetrin. Mė i nderuari tek Allahu ėshtė ai qe eshte me i devotshem ndaj Tij.” (el-Huxhurat, 13)
Transmetohet nga Enesi (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se i Dėrguari i Allahut (alejhi selam) kur hante ndonjė ushqim i lėpinte tre gishtat e vet. Ka thėnė (Enesi): “Ka thėnė (Pejgamberi): “Kur ndonjėrit prej jush i bie kafshata, le t’ia largojė papastėrtinė dhe pastaj le ta hajė e mos t’ia lėre ate shejtanit”. Dhe ka urdhėruar qė tė fshihet ushqimi i fundit ne ene, pastaj ka thėnė: “Sepse nuk e dini se nė cilin ushqim gjendet bereqeti”. (Transmeton Muslimi)

“…Prandaj shpejtoni te Allahu, unė jam dėrguar prej Tij t’ju tėrheq vėrejtjen haptazi”. (Edh-Dharijat, 50)
Transmetohet nga Ebu Se’id el-Hudrij (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se i Dėrguari i Allahut (alejhi selam) ka thėnė: “Sė shpejti do tė vijė koha kur per muslimanin pasuria mė e mirė do te jenė delet, me tė cilat do tė shkojė majave tė bjeshkėve dhe rrjedhave tė ujit, duke ikur me fenė e tij nga sprovat e ndryshme”. (Transmeton Buhariu)

Allahu i Madhėruar thotė:
“... E keni konsideruar imtėsi, por ajo tek Allahu ėshtė e madhe”. (en-Nūr, 15)
Transmetohet nga en-Neuas ibn Sem’an (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Bamirėsi ėshtė sjellja dhe karakteri i mirė, kurse mėkat ėshtė ajo ēka mendon nė vetvete, e nuk dėshiron qė ta dinė njerėzit”. (Transmeton Muslimi)
Transmetohet nga Hasan ibn Ali (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se ka thėnė: “Kam mbajtur nė mend nga i Dėrguari i Allahut (alejhi selam): “Largohu nga te dyshimtat dhe pėrmbaju asaj ku nuk ke dyshim”. (Transmeton Tirmidhiu)

Transmetohet nga Burejde (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se ka thėnė: “Pejgamberi (alejhi selam) i ka mėsuar qė kur t’i vizitojnė varrezat tė thonė: “Paqja dhe shpėtimi qofshin mbi ju, o banorė tė kėtyre shtėpive qė jeni besimtarė dhe muslimanė. Edhe ne, nėse do Allahu, do tė vijmė te ju. Kėrkojmė nga Allahu pėr ne dhe pėr ju falje”. (Transmeton Muslimi
Allahu i Madhėruar thotė.
“Ēdo qenie e gjallė do ta pėrjetojė vdekjen, dhe vetėm nė Ditėn e kijametit do tė fitoni totalisht shpėrblimet tuaja. Kush do tė jetė i larguar nga zjarri dhe futet nė Xhennet ai ka arritur sukses. Jeta nė kėtė botė nuk ėshtė asgjė gje tjetėr veēse kėnaqėsi mashtruese” (Ali Imran, 185)
“... E kur u vjen ēasti pėr asnjė moment nuk munden as ta vonojnė e as ta shpejtojnė” (en-Nahl, 61)
Transmetohet nga Ibni Umeri (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se ka thėnė: “Mė kapi i Dėrguari i Allahut (alejhi selam) pėr krahu dhe mė tha: “Jeto nė kėtė botė si tė jesh i huaj apo udhėtar”. Kurse vet Ibni Umeri (Allahu qofte i kenaqur prej tij) thoshte: “Kur tė ngrysesh, mos e prit mėngjesin, kurse kur tė gdhihesh, mos e prit mbrėmjen. Derisa je i shėndoshė, pėrgatitu pėr sėmundje, kurse gjatė jetės, pėrgatitu pėr vdekje”. (Transmeton Buhariu)

Allahu i Madhėruar thotė:
“Nuk do tė arrini mirėsinė e plotė derisa tė mos ndani njė pjesė tė asaj qė e keni mė tė dashur. Ēdo gje qė tė ndani, Allahu me siguri e di atė”. (Ali Imran, 92)
Transmetohet nga Ebu Hurejre (Allahu qofte i kenaqur prej tij) se tė varfėrit e tė muhaxhirėve erdhėn tek i Dėrguari i Allahut (alejhi selam) dhe i thanė: “Pasanikėt na i morėn gradat e larta dhe shpėrblimin e pėrhershėm!” (Pejgamberi) Tha: “Ē’ėshtė ajoqe po thoni?” Thanė: “Ata falin namaz si ne, agjėrojnė si ne, por ata ndajnė sadaka ndersa ne nuk mundemi, ata lirojnė robėr e ne nuk mundemi”. Atėherė i Dėrguari i Allahut (alejhi selam) u tha: “A doni t’ju mėsoj diēka permes se ciles do t’i arrini ata qė ju kanė kaluar, dhe do t’ia kaloni atyre qė do vijnė pas jush? Dhe nuk do tė jetė askush mė i vlefshėm se ju, pėrveē atij qė vepron si ju?” Thanė: “Patjeter, o i Dėrguari i Allahut!” Tha: “Beni tesbih (subhanall-llah), tekbir (Allahu ekber) dhe tahmid (Elhamduli-l-lah) pas ēdo namazi nga 33 herė”. Pas disa kohesh u kthyen tek i Dėrguari i Allahut tė varfėrit e muhaxhirėve dhe i thanė: “Vėllezėrit tanė pasanikė kanė dėgjuar, se ē’po veprojmė e po bėjnė edhe ata tė njėjtėn gje!” I Dėrguari i Allahut (alejhi selam) tha: “Kjo ėshtė prej miresise sė Allahut qė Ai ia jep kujt tė dojė”. (Muttefekun alejhi)

munti
28-06-05, 20:01
Trasmetohet se Umeri [radijall-llahu anhu], ka thėnė:
"Njė ditė ishim duke ndenjur me tė Dėrguarin e All-llahut, [salallahu alejhi ve sel-lem], kur u duk njė njeri me rroba shumė tė bardha dhe flokė shumė tė zeza. Nė tė nuk hetoheshin shenja tė udhėtimit dhe askush prej nesh nuk e njohėm. U ul pranė tė Dėrguarit, [salallahu alejhi ve sel-lem] duke i mbėshtetur gjunjėt e vet mbi gjunjėt e tij, i vendosi duart e veta nė kofshėn e tij dhe tha:
'O Muhammed, mė trego ē'ėshtė Islami?' I Dėrguari, [salallahu alejhi ve sel-lem], ka thėnė: 'Islami ėshtė qė tė dėshmosh qė nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut dhe se Muhammedi ėshtė i Dėrguari i Zotit, ta kryesh namazin, ta ndash zekatin, ta argjėrosh Ramazanin, ta vizitosh Ka'ben nėse ke mundėsi ta bėsh kėtė!' Ai tha: 'Tė vėrtetėn e the!' Ne u ēuditėm: po e pyet dhe po ia vėrteton. Ai tha: 'Mė trego ē'ėshtė imani?' (Pejgamberi ) tha: 'Ta besosh Zotin, Engjujt e Tij, Librat e Tij, tė Dėrguarit e Tij, Ditėn e fundit dhe tė besosh nė tė caktuarit e Tij tė sė mirės dhe sė keqės.' Tha: 'Tė vėrtetėn e the.' Tha : 'Mė trego ē'ėshtė ihsani?' (Pejgamberi) tha: 'Ta adhurosh Zotin sikur e sheh Atė, sepse edhe pse ti nuk e sheh Atė, Ai vėrtet tė sheh ty'. Tha: 'Mė trego ē'ėshtė Ēasti (i fundit, dita e shkaterrimit)?' (Pejgamberi) tha: 'Pėr kėtė i pyeturi nuk di mė shumė nga ai i cili pyet'. 'Mė trego mbi shenjat e tij?' Tha: 'Kur robėresha t'i lindi vetės zonjushė, kur tė shihen barinjtė kėmbėzbathur, tė zhveshur e tė mjerė se si garojnė nė ndėrtimin e godinave tė mėdha.' Pastaj shkoi, kurse unė mbeta i habitur. Pastaj (i Dėrguari) tha: 'O Umer, a e njeh atė qė mė pyeti?' Thashė: 'Allahu dhe i Dėrguari i Tij mė sė miri e di'. Tha: 'Vėrtet ky qe Xhibrili, erdhi t'ua mėsojė fenė tuaj '". Transmeton Muslimi

Psikologu
03-07-05, 14:27
munti shkruajti:

'Vėrtet ky qe Xhibrili, erdhi t'ua mėsojė fenė tuaj '". Transmeton Muslimi


Atehere pse Zoti nuk ua mesoj drejtpersedrejti?!

munti
03-07-05, 22:18
munti shkruajti:

'Vėrtet ky qe Xhibrili, erdhi t'ua mėsojė fenė tuaj '". Transmeton Muslimi


Atehere pse Zoti nuk ua mesoj drejtpersedrejti?!

Ne si musliman nuk bejme pyetje pse nuk erdhi Zoti drejpersedrejti e perse xhibrili erdhi etj.Ate e cakton Allahu se si do te zbritet shpallja.Allahu ka caktuar Xhebrailin per transmetimin e shpalljes dhe pike.
Po e permendi nje shembull nga Bibla per Xhibrilin apo Gabriellin:


"Dhe Maria i tha engjellit:Si do te ndodhe kjo,perderisa une nuk njohe burre?. Luka 1:34

Tash nje pyetje per ty Psikolog:

Pse ketu nuk foli Zoti drejtpersedrejti por permes engjullit i erdhi lajmi Marijes per lindjen e Jezusit?.A ke nje sqarim per kete.

Only God Can Judge Me
12-08-05, 18:15
Enes ibėn Maliku transmeton se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Allahu gėzohet mė tepėr kur robi i Tij pendohet se sa ndonjėri prej jush nėse do tė kishte qenė nė njė shkretėtirė tė madhe me devenė e tij, e ajo papritmas humbet, e mbi tė ka patur tė ngarkuar ushimin dhe pijen e tij. (pasi qė e kėrkon) humbė shpresat se mund ta gjej, shkon dhe shtrihet nėn hijen e njė druri. Pasi qė humbė shpresat, duke pushuar, papritmas sheh devenė qė ėshtė kthyer pranė tij. E kapė atė pėr kapistrin e saj dhe nga gėzimi i madh thotė: o Allahu im, Ti je robi im kurse unė jam zoti yt, gabon pėr shkak gėzimit tė madh.” (Buhariu dhe Muslimi)

Only God Can Judge Me
12-08-05, 18:17
Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “pedohuni tė gjithė tek Allahu, o besimtarė nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.” (Nur – 31), poashtu thotė: “O ju qė keni besuar, pendohuni tek Allahu me njė pendim tė sinqertė.” (Buhariu dhe Muslimi)

Only God Can Judge Me
12-08-05, 18:22
Ore Psikolog a nje muaj te duhet ty qe te pergjigjesh ,hajde ē'ka u be ,kur ziheni ngushtė ,nuk ju ndegjohet zeri fare.

Only God Can Judge Me
12-08-05, 18:24
Aliu [radijallahu anhu] thoshte: “ėshtė pėr t’u habitur me atė qė shkatėrrohet e me vete e ka fjalėn e shpėtimit! E pyetėn: cila ėshtė ajo? Tha: kėrkimi i faljes.
[/b]

Only God Can Judge Me
12-08-05, 18:26
Pendimi i shlyen mėkatet dhe penduesi bėhėt i barabartė me atė qė nuk ka mėkate, Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “nėse heqin dorė (nga rruga e tyre e gabuar) do t’u falet e kaluara.” (Enfal – 38). Kurse Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Ai qė pendohet nga mėkatet ėshtė sikur ai qė nuk ka mėkate.”

Only God Can Judge Me
12-08-05, 18:26
Pendimi ėshtė shkak pėr tė shpėtuar, Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “pendohuni qė tė gjithė tek Allahu, o ju besimtarė, nė mėnyrė qė tė shpėtoni.” (Nur – 31)

Only God Can Judge Me
12-08-05, 18:27
Pendimi ėshtė shkak qė Allahu tė shtoj bereqetin prej qielli dhe toke dhe tė shtoj pasuritė dhe fėminjtė. Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “unė u thash: kėrkoni falje zotit tuaj, se Ai vėrtet falė shumė; Ai ju lėshon nga qielli shi me bollėk. Ju shumon pasurinė dhe fėmijėt, ju bėn tė keni kopshte dhe ju jep lumenj. “ (Nuh, 10 –12)

Only God Can Judge Me
12-08-05, 18:29
Abdullah ibėn Amėr [radijall-llahu anhu] transmeton se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “tė drejtit janė nė piedestale te ndriēuara nė tė djathtėn e Tė Mėshirshmit - e tė dy duart e Tij janė tė djathta – ata qė janė tė drejtė kur gjykojnė, janė tė drejtė nė famijlet e tyre dhe nė ēėshtjet qė i kanė nė pėrgjegjėsi.” (Muslimi)

Only God Can Judge Me
12-08-05, 18:30
Transmeton Enesi [radijall-llahu anhu] nga Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] i cili thotė: “Asnjėri nuk ka besuar pėrderisa tė mos jem mė i dashur tek ai se babai i tij, fėmija, vetvetja dhe njerėzit nė pėrgjithėsi”. (Buhariu dhe Muslimi)

Only God Can Judge Me
12-08-05, 18:31
Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “Thuaj (o i dėrguar): “Nė qoftė se etėrit tuaj, djemtė tuaj, vėllezėrit tuaj, bashkėshortet tuaja, farefisi juaj, pasuria qė e fituat, tregėtia qė frikoheni se do tė dėshtojė, vendbanimet me tė cilat jeni tė kėnaqur, (tė gjitha kėto) janė mė tė dashura pėr ju se All-llahu, se i dėrguari i Tij dhe se lufta pėr nė rrugėn e Tij, atėherė, pritni derisa All-llahu tė sjellė vendimin e Tij. All-llahu nuk vė nė rrugėn e drejtė njerėzit e prishur.”

blero
08-09-05, 14:01
selamalejkum vellezer e motra muslimane
Me pelqejn shum shkrimet qe keni shkruar.
Psikolog me duket se ketu nuk mundesh ta hapish gojen se nuk ke fakte,se paska me te fort se ty i nderuar.
pershendetje

munti
09-09-05, 18:56
Transmetohet prej Muadh bin Xhebelit r.a. se ka thėnė:
Mė mori Pejgamberi a.s. pėr dore dhe mė tha:
O Muadh tė kėshilloj tė kesh frikė All-llahun,
tė thuash tė vėrtetėn,
tė zbatosh premtimin,
tė ēojsh nė vend emanetin,
mos tradhtosh,
tė mėshirosh jetimin,
tė mbrohesh prej hakut tė fqiut,
tė fshehish hidhėrimin,
tė flasish me urtėsi,
t’i pėrshėndetėsh tė tjerėt me selam,
tė rrespektosh udhėheqėsin (e drejtė),
kupto Kur’anin,
duaje ahiretin,
frikėsohu prej llogarisė,
pak shpreso,
puno shumė (punė tė mira),
kursesi mos tė fyesh ndonjė musliman,
mos beso gėnjeshtarin,
mos shpall tė drejtin gėnjeshtar,
mos kundėrshto imamin e drejtė,
mos shkakto trazira nė sipėrfaqen e tokės.
O Muadh: pėrmende All-llahun pranė ēdo guri dhe druri,
pendohu pėr ēdo mėkat,
pėr tė fshehurin fshehurazi e pėr tė dukshmin haptazi.
Transmeton Bejhekiu.

munti
12-09-05, 23:27
Nga Ebu Hurejre r.a. transmetohet se i dėrguari i All-llahut a.s. ka thėnė: "Kush niset nė rrugė qė tė kėrkoj dituri, All-llahu do t'ia lehtėsojė rrugėn pėr nė Xhennet".
(Transmeton Muslimi)

munti
18-09-05, 22:54
“Studjova diturinė dhe e mėsova, e gjithashtu edhe e lexova Kur’anin pėr hir Tėnd.”
All-llahu do t’i thotė:
“Gėnjen! Studjove diturinė vetėm qė tė tjerėt tė thonė: Ky ėshtė njeri i ditur. Lexove Kur’anin qė tė thonė pėr ty: E lexon Kur’anin.”
Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t’u urdhėrohet (engjėjve tė rreptė) qė ta tėrheqin zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr.
Njeriu i tretė do tė jetė pasaniku, tė cilin All-llahu e kishte bėrė tė pasur duke ia dhėnė tė gjitha llojet e pasurisė. Ai do tė sillet dhe All-llahu do ta njoftojė me veprat qė i ka bėrė. I Madhėruari do t’i thotė:
“Ēfarė bėre me kėto?” Ai do tė pėrgjigjet:
“Nuk lash vend pa e shpenzuar pasurinė time pėr hir Tėnd.” All-llahu do t’i thotė:
“Gėnjen! E ke shpenzuar pasurinė vetėm qė tė thonė pėr ty se je dorėdhėnė!”
Dhe vėrtet ashtu ishte. Pastaj do t’u urdhėrohet (engjėjve tė rreptė) qė tė tėrhiqet zvarrė me fytyrė pėrtoke derisa tė hidhet nė zjarr.”

(Muslim, Tirmidhi, Nesai

shqiptari_evr
20-09-05, 09:17
. Transmetohet nga Ebu Hurejre Abdurrahman ibn Sahr r.a. se i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtet All-llahu nuk shikon nė trupat tuaj as nė fizionomitė tuaja, por shikon nė zemrat tuaja”. (Muslimi)

shqiptari_evr
30-09-05, 07:37
Ebu Hurejre r.a. thotė se Pej*gam*be*ri s.a.v.s. ka thėnė: “Kur vdes njeriu, puna e tij ndėrpritet pėrveē tri gjėrave: sadakasė sė pėrhershme (hajratit), nga dituria prej sė cilės kanė dobi tė tjerėt ose nga pasardhėsi i mirė, i cili lutet pėr tė vdekurin”. (Muslimi)

munti
30-09-05, 23:41
Transmetohet nga Ebu Musa Abdull-llah ibn Kajs el-Esh’arij r.a. qė thotė: “E kanė pyetur tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. pėr njeriun qė lufton pėr tė treguar trimėri dhe qė lufton nga urrejtja dhe pėr sy tė botės, cila prej kėtyre (luftave) ėshtė nė rrugė tė All-llahut?” I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. thotė: “Kush lufton (me armikun) vetėm pėr dominim dhe epėrsi tė fjalės sė All-llahut (fesė sė Tij - Islamit), vetėm ai ėshtė nė rrugė tė All-llahut”.
(Muttefekun alejhi)

munti
07-10-05, 23:06
Transmetohet nga Abdurrahman Abdull-llah ibn Umer ibn el-Hattab r.a. se ka thėnė: E kam dėgjuar tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thėnė: “Tre veta nga gjeneratat para jush u nisėn pėr rrugė, e njė ditė i zuri nata para njė shpelle nė tė cilėn hynė dhe bujtėn. Njė shkėmb u rrokullis nga kodra dhe plotėsisht e mbylli hyrjen e shpellės. Ata thanė: “Shpėtimi nga ky shkėmb ėshtė vetėm qė ta lusim All-llahun e madhėrishėm qė ta largojė pėr hir tė veprave tona tė mira”.
Njėri prej tyre tha: “O Zoti im, unė i kam pasur prindėrit pleq tė thinjur dhe asnjėherė para tyre nuk ju kam dhėnė tė hanė e as tė pijnė fėmijėve tė mi e as mallit tim (shėrbėtorėve). Njė ditė mė argėtoi kėrkimi i kullosės mė tė mirė pėr kopenė time, e nuk ju erdha me kohė dhe ata kishin fjetur. Unė e mola qumėshtin nė enė dhe ua solla por i gjeta duke fjetur. Mė erdhi keq t’i trazoj, por edhe qė t’i ushqej familjen dhe shėrbėtorėt andaj kam pritur me enė nė dorė dhe kam shikuar kur do tė zgjohen, e kjo pritje ka zgjatur deri nė agim. Fėmijėt e mi aty te kėmbėt e mia klithnin tė uritur, tė cilėve u kam dhėnė qumėsht pasi janė zgjuar prindėrit dhe e kanė pirė qumėshtin tė cilin ua kisha sjellur. O Zoti im! Nėse kėtė e kam bėrė vetėm pėr Ty, e pėr askend tjetėr, atėherė na e largo neve kėtė shkėmb nga hyrja e kėsaj shpelle nė tė cilėn gjendemi!” Shkėmbi pak u lėviz, por jo edhe aq sa tė mund tė dalin!
Njeriu i dytė tha: “O Zoti im, e kam pasur njė kushėrirė tė afėrme tė cilėn e kam dashuruar mė tepėr se tėrė botėn, - sipas njė transmetimi tjetėr - e kam dashur aq fort siē i duan burrat gratė, andaj kėrkova prej saj (siē kėrkojnė burrat prej grave tė tyre), por ajo nuk mė lejoi. Njė vit mbretėronte uria e kushėrira e dashur mė erdhi dhe unė i dhashė 120 dinarė (monedha ari) qė tė vetmohet vetėm ajo me mua, dhe kur ajo ashtu veproi dhe unė u bėra pronar i saj, - sipas njė transmetimi tjetėr - kur e pėrqafova ashtu siē e pėrqafon burri gruan e tij, ajo (duke qarė) mė tha: “Frikėsoju All-llahut dhe mos ma merr virgjinitetin pa tė drejtė”. Atėherė u largova prej saj duke e kursyer nga akti i turpshėm edhe pse e doja mė tepėr se ēdokend tjetėr, e lėshova nė liri duke ia dhuruar tė hollat e dhėna. O Zoti im, nėse unė kėtė e kam bėrė vetėm pėr tė fituar kėnaqėsinė Tėnde, na e largo kėtė nė tė cilėn jemi!” Shkėmbi, pėrsėri edhe pak lėvizi nga hyrja e shpellės, por jo edhe aq sa tė mund tė dilet prej saj.
Njeriu i tretė tha: “O Zoti im, unė kam pasur rrogtarė dhe tė gjithėve ua kam paguar menjėherė fitimin e merituar pėrveē njė njeriu i cili u largua para se ta merr mėditjen. Unė mėditjen e tij pastaj e kam pėrdorur si duhet dhe pasuria e tij u shumėzua. Pas njė kohe rrogtari im mė erdhi e mė tha: “O robi i Zotit, m’i jep tė hollat pėr mėditjen time tė papaguar!” Unė i thashė: “Krejt ēka sheh, pasuria, delet, lopėt, devet dhe robėrit janė prej mėditjes tėnde qė ėshtė shtuar”. Ai tha: “O robi i Zotit, mos u tall me mua!” Unė atėherė i thashė: “Unė nuk po tallem me ty”, pastaj e mori tėrė mallin dhe e ēoi, duke mos mė lėnė asgjė. O Zoti im, nėse unė kėtė e kam bėrė vetėm pėr Ty, atėherė na e largo kėtė shkėmb nga hyrja e shpellės!” Shkėmbi u rrokullis, kurse udhėtarėt dolėn dhe e vazhduan rrugėn!”

yllbardh
17-10-07, 20:57
Kjo temė po m'duket se ėshtė vendosur gabimisht kėtu, kjo e ka vendin nėn rubrikėn Mėsime nga Kurani (http://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=136). Aty gjindet nė atmosferėn e volitshme. Kėtu ka mundėsi qė tė keqpėrdorohet dhe keqkuptohet, pėr kėtė shkak do tė ishte mirė nga ana e moderuesit qė kjo tė shpėrngulet aty.

yllbardh
18-10-07, 00:32
************************************************** ***********************

************************************************** **********************

************************************************** **********************

Me tė vėrtet pėrgjegjėje e paparamenduar si duhet me plot paragjykime. Mendoni para se tė pėrgjigjeni. Mos lejoni qė mllefi t'jua marrė aftėsin e logjikimit. Dhe kjo vlenė pėr tė gjithė.

Falemderit Yllbardh

Uliksi

zumer
18-03-08, 17:48
Dėrguari i Allahut ėshtė mė i miri qė ka ekzistuar,
Prej bijve tė Ademit mbi tokė qė ka kaluar.
Si mėshirė Zoti i qiejve atė e ka dėrguar,
Tė dy mė tė rėndėsishmit pėr t’i udhėzuar.
Ēdo Profeti nga njė mrekulli Zoti i ka dhuruar,
Muhamedin, Zoti im me Kuran e ka veēuar.
Dėshmoj se Allahu tėAuksjoner Dėrguarin e Tij e ka ndihmuar,
Me shokė tė sinqertė, tė pastėr e tė pėrkushtuar.

Tė nderuar lexues!

Muhamedi, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, ėshtė mė i zgjedhuri ndėr vėllezėrit e vet Pejgamberė. Allahu i Lartėsuar e privilegjoi me shumė cilėsi tė mira, si:

1. Allahu i Lartėsuar e cilėsoi lart mendjemprehtėsinė dhe menēurinė e Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, dhe tha: “Shoku juaj (Muhamedi qė ju e njihni) nuk ka humbur, e as qė ka devijuar (nga e vėrteta).” [Nexhm, 2]

2. Allahu i Lartėsuar e cilėsoi dėlirėsinė e gjuhės sė Pejgamberit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, dhe tha: “Dhe ai (Muhamedi) nuk flet nga dėshira e tij.” [Nexhm, 3]

3. Allahu i Lartėsuar e vlerėsoi lart vendburimin e pastėr tė sheriatit dhe tha: “Ai (Kurani) nuk ėshtė tjetėr pos shpallje qė i shpallet (Muhamedit).” [Nexhm, 4]

4. Allahu i Lartėsuar e cilėsoi pastėrtinė e zemrės sė Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, dhe tha: “Zemra (e Muhamedit) nuk e mohoi atė qė pa (me sy).” [Nexhm, 11]

5. Allahu i Lartėsuar e cilėsoi shikimin e Pejgamberit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, duke thėnė: “Shikimi (i Muhamedit) as nuk lakoi e as nuk tejkaloi.” [Nexhm, 17]

6. Allahu i Lartėsuar i cilėsoi sahabėt e Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, duke thėnė: “...e ata (sahabėt) qė janė me tė (Muhamedin) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete, ti i sheh teksa pėrulen (nė rukuė), duke rėnė me fytyrė nė tokė (nė sexhde).” [Fet’h, 29]

7. Allahu i Lartėsuar e cilėsoi lart moralin e tė Dėrguarit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, duke thėnė: “Vėrtet, ti je nė njė shkallė tė lartė tė moralit!” [Kalem, 4]

8. Allahu e cilėsoi lart pastėrtinė e davetit (thirrjes) islame duke i thėnė:
“Thuaj (o Muhamed): “Kjo ėshtė rruga ime, e vėnė nė fakte tė qarta, e qė unė thėrras tek Allahu, unė dhe ai qė vjen pas meje.” [Jusuf, 108]

Allahu i Lartėsuar me tetė cilėsitė e lartpėrmendura tėrheq vėmendjen e tė menēurit te Muhamedi, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, personaliteti dhe figura mė madhėshtore e njerėzimit, pėr tė cilin edhe jomuslimanėt shprehėn mendimet mė pozitive, por pėr ne besimtarėt fjalėt e Allahut janė tė parat dhe tė fundit qė vlerėsojnė lart bėmat e Muhamedit. Le tė meditojmė sė bashku pėr vlerėsimet e larta tė Allahut mbi shėmbėlltyrėn e njerėzimit, Muhamedin.
Mendjemprehtėsia (menēuria), dėlirėsia e gjuhės, pastėrtia e sheriatit, pastėrtia e zemrės, largpamėsia, shokėt, morali i lartė dhe nė fund thirrja e pastėr i kanė dhėnė prioritet shtrirjes sė Islamit nė tė katėr anėt e botės. Kėtė e bėri i Dėrguari i Allahut, Muhamedi, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, me dėlirėsinė e brendshme shpirtėrore, me kthjelltėsinė e jashtme vepruese dhe me programin transparent hyjnor.


“Kulturėdashėsit” po tallen me tė Dėrguarin Muhamed!

Tė gjithė jeni nė dijeni pėr ofendimet dhe talljet qė po bėhen nga njė botė e “qytetėruar” e “moderne” ndaj mė tė dashurit tonė, Muhamedit. Njė ripublikim i kėtillė dėshmon pėr urrejtjen dhe paturpėsinė e njė bote tė “civilizuar”, pėr poshtėrsitė e akumuluara nė brendėsinė e kėtyre popujve. Kėto akuza dhe shpifje kanė njė parahistori, pėr kėtė na tregon Kurani. Muhamedi u vlerėsua si i ēmendur, magjistar, rrenės.

“Dhe ata thanė: “O ti (Muhamed), qė t’u shpall pėrkujtimi (Kurani), me tė vėrtetė ti je ēmendur!” [Hixhr, 6]

“Ja, ashtu pra, edhe atyre qė ishin mė parė nuk u erdhi i Dėrguar e qė nuk i thanė: “Ėshtė magjistar ose ėshtė i ēmendur!” [Dharijatė, 52]

“Ata (idhujtarėt) habiten, ngase u erdhi Pejgamberi nga mesi i tyre, e jobesimtarėt thanė: “Ky ėshtė magjistar, rrenės.” [Sad, 4]

Idhujtarėt ishin mėsuesit e parė tė botės sė sotme demagogjike, qė nė emėr tė lirisė sė tė shprehurit pėrqeshin mė tė madhin e njerėzimit, nė emėr tė asgjėsė provokojnė ndjenjat e tė gjithė muslimanėve.


Kush po kurdis provokacione?

Ata qė nuk e besojnė drejt Krijuesin e vet nuk kanė vlera morali; tė Dėrguarit e Allahut i injorojnė, i etiketojnė, i akuzojnė, i vrasin dhe i pėrgėnjeshtrojnė. Kėta janė ata qė dėshirojnė ta fikin dritėn e Allahut tė Lartėsuar.
“Ata duan ta shuajnė dritėn e Allahut me gojėt e tyre, po Allahu e plotėson (e pėrhap) dritėn e vet, edhe pse e urrejnė jobesimtarėt.” [Saff, 8]

Tė dashur vėllezėr!

Unė jam shumė i sigurt, po edhe ju binduni, se drita e Allahut nuk shuhet.
“Ai (Allahu) ėshtė qė e dėrgoi tė Dėrguarin e Vet (Muhamedin) me udhėzim tė qartė e fe tė vėrtetė pėr ta bėrė mbizotėrues mbi tė gjitha fetė, edhe pse idhujtarėt e urrejnė.” [Saff, 9]

Tė nderuar!

Thojuni tė pafeve, idhujtarėve, tė pavlerėve, tė gjithė atyre qė ushqehen me urrejtje e poshtėrsi, se ju jeni ata tė cilėt do tė shuheni dhe do ta humbni betejėn. Sigurisht se ju jeni ata qė do tė dėmtoheni moralisht dhe materialisht, do tė jeni ju ata qė do tė shpėrbleheni me “medaljen” e mallkimit.
Jeni tė sigurt nė humbje, ashtu siē humbėn Ebu Xhehli, Ebu Lehebi dhe para tyre Faraoni e Karuni, populli Ad dhe Themud. Allahu i Lartėsuar thotė: “E s’ka dyshim se ata janė tė cilėt e fyejnė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ata i ka mallkuar Allahu nė dynja e nė ahiret dhe pėr ta ka pėrgatitur njė dėnim tė dhembshėm.” [Ahzabė, 57]“E s’ka dyshim ai i cili tė urren ty (Muhamed) ėshtė i humbur (nga ēdo gjė nė kėtė botė dhe botėn tjetėr).” [Kevther, 3]
Ulvi Fejzullahu

zumer
18-03-08, 17:59
Vėlla i dashur muslimanė, Pejgamberi i All-llahut Subhanehu ve Te'ala, pėrmallohet pėr ty, kurse faktikisht ti edhe atė ditė kur cenohet nderi i Pejgamberit tė All-llahut Subhanehu ve Te'ala, ti nuk brengosesh dhe dy fjalė pėr Pejgamberin ske guxim me i thanė. Vėlla i dashur muslimanė, ky ėshtė i Dėrguari i All-llahut Subhanehu ve Te'ala, qė ēdo send sakrifikoi pėr ummetin e tij ndėrsa ummeti i tij ngaflet. Pejgamberi i All-llahut qan pėr ummetin e tij, ndegjoe njė hadith qė e ka nxjerr Imam Muslimi:
Kur Pejgamberi Alejhi Salatu ve Selam, lexoi fjalėn e Ibrahimit Alejhi Selam qė All-llahu na pėrshkruajti nė Kur`an dhe tha: "O Zot i madhė, nese ke vendos me i denu robėt e Tu, Ti je mė i mėshirshėm pėr ta, e nėse jau fal Ti je i Mėshirshmi dhe i Urti."
Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem pasi qė e lexoi kėtė fjalė i ngriti duart dhe tha:
"O Zot, Ummeti im, Ummeti im" (pastaj qajti Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem)
All-llahu Subhanehu ve Te'ala e dinte gjendjen e Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem mirpo e qoj Xhibrilin Alejhi Selam qė ta pyet Muhammedin SalAll-llahu Alejhi ve Selem, se pse aq shumė po qan ? Erdh Xhibrili Alejhi Selam, erdh te Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem dhe e pyeti. I tregoj Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem, se ajo qė e vėri aq shumė me qajt ėshtė derti i madhė qė e ka pas pėr ummetin e tij. Pastaj All-llahu i qoj selam nė pėrmjet Xhibrilit dhe i tha:
"O Muhammed, mos u brengos se Ne, kemi me tė ba tė kėnaqur me ummetin tėnd nė Diten e Gjykimit"
Ja pra, Muhammedi SalAll-llahu Alejhi ve Selem po qan pėr ummetin e vet. Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem, nė Ditėn e Gjykimit dertin mė tė madhė e ka pėr ummetin e tij, pėr atė transmetohet nė shumė hadithe qė Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem e banė kėtė dua dhe thotė:
"O Zot i madhė na shpėto, na shpėto"
Vėlla i dashur muslimanė, Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem, pėr ty dhe pėr ummetin e tij ju kthy All-llahut Subhanehu ve Te'ala shumė her atė ditė kur u ngrit
nė Miraxh pėr ta lehtėsu Ibadetin derisa Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem tha:
"Aq shumė u ktheva te All-llahu, aq shumė i kėrkova All-llahut qė tė banė lehtėsim pėr ummetin tim derisa u turpėrova" .
E nė fund All-llahu mė tha:
"O Muhammed, kam ba lehtėsim pėr ummetin tėnd".
Ai qė i falė 5 vaktet e namazit, e ka shpėrblimin sa vakte namaz. Pejgamberi i All-llahut vėlla i dashur muslimanė, banė ibadete pėr ummetin e tij, ky ėshtė Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem, kur e fali teravin e parė, dhe e fali teravin e dytė e pastaj nuk dul nė teravin e tretė dhe pasi qė e fali sabahun tha:
"VAllahi nuk mė ka pengu qė tė dal, vetėm se jam frik se po ju bėhet obligim e pastaj do ta keni vėshtir"
Pejgamberi i All-llahut u dhimt shumė pėr ummetin e tij, vallė, sa jemi na qė na dhimbset nderi i Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, vallė, sa na brengosin fjalėt e pabesimtarėve kur cenohet krijesa mė e dashur e All-llahut Subhanehu ve Te'ala. Ky ėshtė i Dėrguari i All-llahut Subhanehu ve Te'ala, i cili e pat njė lutje, qė All-llahu ja dhuroj nga njė lutje ēdo pejgamberi, a e din more vėlla i dashur muslimanė, se Pejgamberi i All-llahut, qė kėtė lutje e ruajti pėr ty, kėtė lutje e ruajti pėr ummetin e tij.
Ndegjoe kėtė hadith qė Pejgamberi i All-llahut na tregon dhe thotė: "ēdo pejgamber e ka pas nga njė lutje, qė ajo lutje ka qen e pranuar te All-llahu Subhanehu ve Te'ala, ēdo pejgamber e ka shfrytėzuar luten e tyre, kurse unė lutjen time e kam ruajtur pėr ummetin tim nė Ditėn e Gjykimit", dhe atė ka me pėrfshi ēdo kėnd qė vdes pa i ba All-llahut shirk, pra All-llahu Subhanehu ve Te'ala, nė Kur`ani Kerim na ka tregu pėr kėtė njeri tė madhė, pėr kėtė mėsues tė ndershėm qė All-llahu tha nė Kur`ani Kerim:
"Ju ka ardh i Dėrguar prej llojit tė juaj, i dhimbshėm fort pėr dhimbjet tuaja, i kujdes'shėm pėr ju, pėr besimtarėt i urt dhe i mėshirshėm"
Pejgamberi i All-llahut ka qenė i urt dhe i mėshirshėm pėr ummetin e tij, vallė ēka ndodhi me kėtė ummet qė e braktisin Sunnetin e tij, ēka ndodhi me kėtė ummet qė e harruan ummetin e tyre, ēka ndodhi me kėtė ummet qė nuk u pikėlluan dhe nuk u mėrziten edhe atė ditė kur u cenu nderi i Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem. Vėllezėr tė ndershėm muslimanė, All-llahu Subhanehu ve Te'ala, na ka ba obligim qė ne ta mbrojm dhe ta pėrkrahim Pejgamberin SalAll-llahu Alejhi ve Selem. All-llahu tha nė Kur`ani Kerim:
"Ne e kemi dėrgu Muhammedin (SalAll-llahu Alejhi ve Selem) deshmitarė, pėrgėzues dhe qortues, e kemi dėrgu qė ta besoni All-llahun dhe ta besoni tė Dėrguarin e Tij, dhe ta pėrkrahni qė ta ndihmoni dhe ta rrespektoni dhe ta madhėroni All-llahun nė mėngjes dhe mbrėmje"

zumer
18-03-08, 19:07
Falėnderimet dhe lavdėrimet janė vetėm pėr Allahun. Paqja, mėshira dhe bekimet janė pėr Muhamedin, familjen dhe shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, kurse udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė. Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje, e ēdo lajthitje tė ēon nė zjarr.I Dėrguari i lavdisė, i shkėlqimit, i shpirtmirėsisė, i udhėzimit,
nė ēdo trajtė tė shkėlqimit emri yt Muhamed ėshtė parėsi.


Tė nderuar besimtarė!

Allahu i Lartėsuar e zgjodhi Muhamedin, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, qė tė jetė pėrmbyllės i mesazhit hyjnor dhe shembull mjaft i mirė dhe i kompletuar pėr realizimin e misionit me karakteristika tė veēanta universale.
“Tashmė pa dyshim qė tek i Dėrguari i Allahut (Muhamedi) ju keni njė shembull mjaft tė mirė pėr ta ndjekur, pėr atė qė shpreson nė (takimin me) Allahun dhe nė Ditėn e Fundit dhe qė e kujton Allahun shumė.”1 (http://klubikulturor.com/hytbe/2008/shkelqimtari_i_njerezimit.htm#_ftnref17)
Atėherė, nuk ėshtė ēudi publikimi dhe prezantimi i jetėshkrimit tė shėmbėlltyrės sė njerėzimit, i cili e meriton tė ndiqet. Jeta e tė Dėrguarit Muhamed, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, ėshtė e zbuluar, e hapur, e ēiltėr, e kthjellėt dhe e zakonshme pėr t’u parė nga tė gjithė. Atė e njeh miku dhe armiku, burri dhe gruaja, i madhi dhe i vogli, i afėrti dhe i largėti. Tė gjithė kanė njohuri tė sakta dhe detaje nga jeta, aktiviteti, personaliteti i tij, etj..
Nga jetėshkrimi (sireja) i tij ne kemi njohuri pėr jetėn e Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, nė shtėpi, nė udhėtim, pėr mėnyrėn e tė ushqyerit dhe gjėra tė tjera. Nuk ėshtė aspak e tepėrt nėse themi se ne dimė pėr tė Dėrguarin e Allahut edhe mė tepėr sesa pėr veten tonė. Kur e themi kėtė, le tė kujtojmė se shumė prej nesh kemi bėrė edhe veprime impulsive e tė vetvetishme. Nėse pyetemi pse e bėre kėtė, pėrgjigja ėshtė: Nuk kam qenė i kujdesshėm!

Tė nderuar besimtarė!

Sa pėr ilustrim po veēojmė njė aspekt, duke qenė se po flasim pėr imtėsi dhe hollėsi. Shokėt e Muhamedit bisedonin mes tyre pėr moshėn e tij, siē ėshtė rasti i Enesit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i cili thotė:“Muhamedi, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, nė kokėn dhe nė mjekrėn e tij nuk kishte mė tepėr se njėzet qime tė bardha.”2 (http://klubikulturor.com/hytbe/2008/shkelqimtari_i_njerezimit.htm#_ftnref17)
Sahabėt i numėruan edhe qimet e zbardhura!Kėshtu, dijetarėt e umetit islam e ruajtėn dhe e pėrcollėn jetėn profetike me kujdes, me vėmendje dhe me interes tė pashoq. Dijetarėt islamė i raportuan me pėrgjegjėsi hollėsitė duke renditur vargun transmetues dhe duke seleksionuar transmetuesit, saqė kemi afro pesėqind mijė emra nė disiplinat e shkencės sė hadithit. Tė gjitha kėto u bėnė nė tė kaluarėn, kur nuk kishte kompjuter e shtypshkronja. Pa dyshim qė kjo u bė pėr mė tė zgjedhurin dhe udhėzuesin e njerėzit.
Biografia e Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, ėshtė plot dashuri. Po tė ndalesh edhe nė pjesėn e jashtme tė portretit tė tij, si pamja, fytyra, bukuria, veshja, do tė ndiesh shkėndijat e shpirtit plot iman nė zemrėn tėnde.Ndėrsa morali dhe sjellja e tij me njerėzit ėshtė edhe mė ēudibėrėse. Ēdo gjė te Muhamedi, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, jep mesazh dashurie. Zaten edhe prej shenjave tė imanit ėshtė qė tė jetė i Dėrguari i Allahut mė i dashur se ēdokush tjetėr.
Kjo dashuri shtohet dhe pėrforcohet duke lexuar biografinė e Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė. Kėshtu, ēdo njeri duhet t’i caktojė vetes njė orar pėr tė lexuar ēdo ditė nga librat e ndryshėm qė pėrshkruajnė jetėn e tė Dėrguarit tė Allahut.
Njė pjesė e tė rinjve tė hutuar pas teknologjisė informative kanė njohuri pėr yjet e artit, tė filmit, tė muzikės e tė sportit, tė cilėve u kushtohet vėmendje dhe u ndiqen lėvizjet dhe arritjet hap pas hapi. Sot njė i ri apo e re, edhe pse i takon njė rrethi dhe familjeje fetare, ai dhe ajo imitojnė artistin dhe artisten, kėngėtarin dhe kėngėtaren, po ashtu parapėlqejnė gjuhėn e komunikimit tė tyre.

Tė nderuar muslimanė!

Kemi pėr obligim qė t’i orientojmė tė rinjtė tanė drejt historisė sė bujshme islame, veēanėrisht me jetėshkrimin e Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė.
Kush e lexon jetėshkrimin e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, menjėherė do tė vėrejė modestinė dhe thjeshtėsinė. Allahu i Lartėsuar thotė: “Thuaj (Muhamed): “Unė nuk kėrkoj prej jush ndonjė shpėrblim dhe unė nuk jam prej atyre qė bėjnė trillime.”3 (http://klubikulturor.com/hytbe/2008/shkelqimtari_i_njerezimit.htm#_ftnref17)
Udhėheqėsi nė portretin e Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, gjen modelin e drejtėsisė, tė zbatimit tė ligjit, tė gjykimit tė drejtė dhe tė vėnies sė rendit.
Dijetari e ka shembull tė Dėrguarin e Allahut pėr sa i pėrket mėnyrės sė shpėrndarjes sė diturisė, tė shkencės, tė edukatės, etj..
Babai e ka shembull Pejgamberin e Allahut nė ndėrtimin dhe respektimin e marrėdhėnieve bashkėshortore dhe nė edukimin e fėmijėve.Kėshtu me radhė i pasuri dhe i varfėri, i shėndoshi dhe i sėmuri, fitimtari dhe humbėsi, jetimi, mėsuesi, punėtori, tė gjithė e gjejnė veten nė jetėshkrimin profetik.
Muhamedi, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, i shijoi tė gjitha format dhe llojet e sprovave jetėsore dhe vetėm ai e meriton tė pasohet. Ky Pejgamber i Allahut ėshtė dhuratė e mėshirės jo vetėm pėr muslimanėt, por edhe pėr tė tjerėt; jo vetėm pėr arabėt, por edhe pėr tė tjerėt.
“Dhe Ne nuk tė kemi dėrguar ty (Muhamed) veēse si pėrkujtim mėshire pėr gjithė alemin (pėr njerėzit, pėr xhinėt dhe pėr gjithė ē’ėshtė krijuar nė gjithėsi).”4 (http://klubikulturor.com/hytbe/2008/shkelqimtari_i_njerezimit.htm#_ftnref17)


1 (http://klubikulturor.com/hytbe/2008/shkelqimtari_i_njerezimit.htm#_ftnref17) Ahzab, 21.
2 (http://klubikulturor.com/hytbe/2008/shkelqimtari_i_njerezimit.htm#_ftnref17) Buhariu, Muslimi dhe Termidhiu.
3 (http://klubikulturor.com/hytbe/2008/shkelqimtari_i_njerezimit.htm#_ftnref17) Sad, 86.
4 (http://klubikulturor.com/hytbe/2008/shkelqimtari_i_njerezimit.htm#_ftnref17) Enbija, 107.