PDA

View Full Version : Instalimi i Windows XP


HoteL-MadriD
18-11-04, 19:07
Windows XP Professional

Komponentet e Rekomanduara pėr Windows XP Professional

Procesori 233 MHz minimumi
Rekomandohet 300 MHz
Memorja 64MB minimumi
Rekomandohet 128MB
Hard Disk 1.5GB hapėsirė e zbrazėt
Video Super VGA (800x600) ose mė e lartė


1. Ndizeni kompjuterin tuaj dhe futeni CD e Windows XP Professional nė CDROM.
Ju duhet tė verifikoni se kompjuteri juaj ėshtė i konfiguruar tė filloj (ang. boot ) nga CD-ROM .
Pėr tė verifikuar kėtė, gjatė ndezjės sė kompjuterit tuaj shtypni tastin “Delete”!
Pasi tė hapet dritarja e Biosit, klikoni mbi “Advanced Setup”, tė 1ST Boot Device; vendosni CDROM, pastaj shtypni tastin ESC, shkoni “EXIT” dhe shtypni tastin ENTER, ju shfaqet njė paralajmėrim ku shkruan “Save Current Settings and Exit (Y/N)?”, shtypni “Y” (mė kuptimin Yes, pra pėr t’i ruajtur ndryshimet) dhe nė fund shtypni tastin ENTER nė tastierė.

2. Figura 1.1 paraqet kopjimin e skedarėve fillestar tė procesit instalues. Gjatė kėtij procesi programi instalues shkarkon, versionin minimal tė Windows XP pėr tė pėrkrahur procesin instalues, si dhe shkarkon disa drivera.

http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_1.GIF

HoteL-MadriD
18-11-04, 19:08
3. Pas pėrfundimit tė kėtij procesi, ju keni mundėsinė tė specifikoni njė particion instalues, ose nėse nė kompjuter nuk keni asnjė partcion, ju duhet tė krijoni particion tė ri.
Nėse kompjuteri ka particione ekzistuese, atėherė ju mund t’i fshini ato nėse doni. Ju gjithėashtu mund tė krijoni disa partcione tjera nga kjo mundėsi.
4. Nė figuren 1.2, ju do tė njoftoheni se nuk ka asnjė particion tė krijuar, ( kjo paraqitet nėse jeni duke instaluar sistemin operativ pėr here tė parė nė kompjuter ). Pėr tė krijuar particion (ndarje tė re), shtypni C.

http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_2.GIF

HoteL-MadriD
18-11-04, 19:10
5. Nė figuren vijuese paraqitet pamja e krijimit tė particionit tė ri. Paraqet madhėsinė minimale dhe maksimale tė lejuar pėr particionin e ri, dhe kėrkon nga ju qė tė shtypni madhėsinė e particionit qė doni ta krijoni.
Pasi tė keni shtypur madhėsinė e particionit tė ri, shtypni tastin, Enter pėr tė vazhduar.

http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_3.GIF

HoteL-MadriD
18-11-04, 19:13
6. Nė veprimin e ardhshėm ju duhet tė zgjedhni si tė formatizoni particionin e ri. Keni disa mundėsi: NTFS (Quick), FAT (Quick), NTFS, dhe FAT (shiqoni figuren 1.4). Duke pėrdorur shigjetat nė tastierė zgjedhni njerėn prej kėtyre mundėsive dhe shtypni tastin Enter pėr tė vazhduar.

http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_4.GIF

HoteL-MadriD
18-11-04, 19:17
7. Programi instalues do tė filloj mė procesin e formatizimit tė particionit tė ri tė krijuar mė parė, (fig. 1.5).
Ky proces merr disa minuta (1-10 minuta) , kjo varet nga madhėsia e particionit dhe nga sistemi i skedarit qė ju keni zgjedhur.

8. Ashtu siq shihet edhe nė figuren 1.6, hapi tjetėr qė vjen pas pėrfundimit tė procesit tė formatizimit ėshtė procesi i kopjimit tė skedarėve nga CD-ja e Windows XP nė particionin e ri.

http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_5.GIF

http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_6.GIF

HoteL-MadriD
18-11-04, 19:29
9.Pasi tė jetė kompletuar kopjimi i skedarėve, kompjuteri do tė ristartohet dhe procesi i instalimit do tė kaloj nė fazėn e quajtur GUI, (fig. 1.7). Ju mund tė shihni edhe sa kohė ka mbetur deri nė pėrfundimin e instalimit tė Windows Xp.

10. Nė veprimin e ardhshėm qė shifet nė figurėn 1.8, do tė kerkohet nga ju qė tė verifikoni Opcionet e Regjionit dhe tė Gjuhės. Pra nė kėtė hap mund tė zgjedhni Regjionin dhe gjuhen, mė pastaj shtypni Next pėr tė vazhduar.

11. Mė pas ju duhet tė shtypni emrin tuaj dhe organizatėn ( figura 1.9 ) ; pasi t’i keni shtypur kėto tė dhėna klikoni Next.

http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_7.GIF
http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_8.GIF
http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_9.GIF

HoteL-MadriD
18-11-04, 19:31
12. Tani ju duhet tė shtypni Windows XP Product Key ( Figura 1.10).
Pasi tė keni shtypur kėtė kod prej 25 karaktereve qė ndodhet nė CD-nė e Windows XP, shtypni Next.

13. Shtypni emrin e kompjuterit, si dhe nėse dėshironi tė vendosni fjalėkalim, atėherė i plotėsoni fushat pėr fjalėkalim dhe atė pėr konfirmim (Fig. 1.11). Pastaj klikoni Next.


14. Hapi i ardhshėm ėshtė vendosja e datės dhe kohės (fig. 1.12).

http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_10.GIF
http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_11.GIF
http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_12.GIF

HoteL-MadriD
18-11-04, 19:34
15. Veprimi tjetėr qė pason ėshtė ai qė shihet nė figuren 1.13, ku ju duhet tė caktoni network settings.
Ku keni dy mundėsi: Typical dhe Custom.

16. Pasi tė keni caktuar Network Settings ju duhet tė zgjedhni opcionin workgroup ose domain name pėr sistemin e ri. (figura 1.14)

17. Nė fihuren 1.15, Windows XP instaluesi fillon mė kopjimin e skedarėve qė pėrkrahin opcionet qė ju zgjodhėt mė herėt ( figurat 1.13 dhe 1.14 ).

http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_13.GIF
http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_14.GIF
http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_15.GIF

HoteL-MadriD
18-11-04, 19:40
18. Pasi tė jetė kompletuar kopjimi i skedarėve, programi instalues vazhdon mė instalimin e komponenteve tjera tė Windows-it.

19. Dhe nė fund programi instalues do tė largoj nga disku skedarėt e pėrkohshėm qė ishin pėrdorur gjatė instalimit ( Figura 1.16 ).


20. Pas largimit tė skedarėve tė pėrkohshėm, instalimi do tė kompletohet.
Windows XP do tė ristartoj kompjuterin, dhe gjithėqka ka pėrfunduar.

Tani keni tė instaluar Windows XP nė kompjuterin tuaj.

http://www.albanialove.ch/personale/KnaQu/Windows/Fig_16.GIF

K-man
19-11-04, 02:03
po dishe me bo copy/paste....

HoteL-MadriD
19-11-04, 09:11
po dishe me bo copy/paste....

Po be Dje u Mesova dhe i bone Copy/Paste..

Njani
19-11-04, 15:05
hahhah Copy and Paste shume bukur me mesusin vetem perpara,ti me te vertet tu kje specialist i kompjuterave..........................ahahhaahhh

JooP
23-11-04, 01:27
1. Ndizeni kompjuterin tuaj dhe futeni CD e Windows XP Professional nė CDROM.
Ju duhet tė verifikoni se kompjuteri juaj ėshtė i konfiguruar tė filloj (ang. boot ) nga CD-ROM .
Pėr tė verifikuar kėtė, gjatė ndezjės sė kompjuterit tuaj shtypni tastin “Delete”!
Pasi tė hapet dritarja e Biosit, klikoni mbi “Advanced Setup”, tė 1ST Boot Device; vendosni CDROM, pastaj shtypni tastin ESC, shkoni “EXIT” dhe shtypni tastin ENTER, ju shfaqet njė paralajmėrim ku shkruan “Save Current Settings and Exit (Y/N)?”, shtypni “Y” (mė kuptimin Yes, pra pėr t’i ruajtur ndryshimet) dhe nė fund shtypni tastin ENTER nė tastierė.

2. Figura 1.1 paraqet kopjimin e skedarėve fillestar tė procesit instalues. Gjatė kėtij procesi programi instalues shkarkon, versionin minimal tė Windows XP pėr tė pėrkrahur procesin instalues, si dhe shkarkon disa drivera.

...EV po hallall te koft bre burr...une te besova edhe veprova mbas shrimit tand..edhe mu desht me ndrru komplet MUTTER BORD...

Dardan Shkodra
15-06-05, 21:23
Bukur, pasi tė kryhet instalimi, e nese nuk mund tė behet Windovs update, si duhet vepruar kuptohet me licens jo instalim pirat.

argomenti .
15-06-05, 21:44
o njerez kjo gje ka kalue ne shekullin tjeter , te installosh windows-xp cdo kompiuter ne bot e ban vet .

nokia
20-06-05, 12:29
Kam provu me instalu 2 her po me ka deshtu pasi i beja format.Nuk e lexonte 1 file nga cd a diqka tjter.

Wooops
21-06-05, 00:38
Lene bre si me instalu Win XP ...

kqyrne naj Shell a Dos per me sulmu Domaina , Servera , ska hajr prej instalimit XP edhe fmija din qka jeni ka flisni edhe ju ....

nokia
21-06-05, 13:57
hahahahahahahahahahhahahaha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

arix
02-07-05, 11:19
Kam provu me instalu 2 her po me ka deshtu pasi i beja format.Nuk e lexonte 1 file nga cd a diqka tjter.
Pasi ta keshe bere ndarjen e Particioneve...Shiko me siguri te mungon 8MB (eshte i domosdoshem).
Zgjidhja:Duhet ta formatosh me Floppy Disk (SPUR NULL)!

Vin-Diesel
23-07-06, 20:37
18. Pasi tė jetė kompletuar kopjimi i skedarėve, programi instalues vazhdon mė instalimin e komponenteve tjera tė Windows-it.

19. Dhe nė fund programi instalues do tė largoj nga disku skedarėt e pėrkohshėm qė ishin pėrdorur gjatė instalimit ( Figura 1.16 ).


20. Pas largimit tė skedarėve tė pėrkohshėm, instalimi do tė kompletohet.
Windows XP do tė ristartoj kompjuterin, dhe gjithėqka ka pėrfunduar.

Tani keni tė instaluar Windows XP nė kompjuterin tuaj.

http://www.forumishqiptar.com/attachment.php?attachmentid=46591&stc=1


Hahhahahahahahahahahahahahhaa.....u Msove ne Pc te Liridonit gjithqka edhe ti ....ku spo ma qet Zoti ndonje Pc te prisht e me provu qeso gjerave haHAHAHAHAHA (hajgare)
Flm na duhet edhe ky Shkrim i yti ...sidomos mua se si kom dy lidhje me krye me Informatiken !

uck_aksh
25-09-06, 13:20
wendos windowa XP titanium version ma i ri ku nuk duhet as N/S a sgje tjeter

udhetari_be
28-09-06, 00:41
=HoteL-MadriD]Po be Dje u Mesova dhe i bone Copy/Paste..[/quote]

Supeeeer
A bon me i ra shkurt, shqip?!
1)Shtine CD-n(windows)n CD-room
2)shuke kompjuterin,
3)Ndrydhe dhe mbaje ndrydhun f8 ne t njojten kohe tue dhez kompjuterin,
4)Vazhdon ne te njojten menyre sikur kur te hysh dhoner s pari me nusen ne terr...me sy mshel ki me i gjet krejt opcionet ner iqkur(Hallelluuuuuuujaaaaaaaa)
5)sukSEX

HoteL-MadriD
06-11-06, 01:31
Po be Dje u Mesova dhe i bone Copy/Paste..

Supeeeer
A bon me i ra shkurt, shqip?!
1)Shtine CD-n(windows)n CD-room
2)shuke kompjuterin,
3)Ndrydhe dhe mbaje ndrydhun f8 ne t njojten kohe tue dhez kompjuterin,
4)Vazhdon ne te njojten menyre sikur kur te hysh dhoner s pari me nusen ne terr...me sy mshel ki me i gjet krejt opcionet ner iqkur(Hallelluuuuuuujaaaaaaaa)
5)sukSEX

Nuk eshte ashtu si thua ti, mbaj shtyp F8.

Kur Fike pc dhe ndez, te mbash F8 shtyp atehere do futesh me Safe Mode nuk fillon instalimi i Windows XP.

Drinni
06-11-06, 01:52
Egzistojn Windows tė pėrkthyer nė shqip?
Si funksionojn ata?

HoteL-MadriD
06-11-06, 02:12
Egzistojn Windows tė pėrkthyer nė shqip?
Si funksionojn ata?

Nuk ekzistojne. Por duhet vete te instalosh paketen dhe te kthehet pc juaj ne Windows Shqip.

Funksioni eshte njesoj vetem pse eshte ne Shqip, kan bere disa gabime ne shkrime por me duket qe jan permirsuar.

PS: Nese ke te licencuar Microsoft softuerin, falas do tė mund tė maresh versionin nė gjuhėn shqipe tė Windows XP nė lidhjen e internetit Pakoja e ndėrfaqes sė Windows-it XP ® shqip (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=0DB2E8F9-79C4-4625-A07A-0CC1B341BE7C&displaylang=sq).

Drinni
06-11-06, 02:19
Flm.
Por mua nuk mė bėjnė se Windowsat Shqip funksionojn vetem nė versionin anglisht tė windowsave, ndėrsa unė i kam nė gjuhė tjeter kėshtu qė nuk mė kan bėrė.
Por prap falimenderit pėr mundin.