PDA

View Full Version : I pasur-Fukara


DEA
17-12-04, 14:30
Jeni pjestare i nje familje te pasur dhe dashuroheni nje nje tjeter pjestare te nje familje te varfur si do te vepronit?

Ose po e formuloje edhe nje kontrast tjeter , jeni e shkolluar dhe dashuroheni ne nje te pashkolluar, si do te vepronit?

turisti
17-12-04, 16:29
Jeni pjestare i nje familje te pasur dhe dashuroheni nje nje tjeter pjestare te nje familje te varfur si do te vepronit?

Ose po e formuloje edhe nje kontrast tjeter , jeni e shkolluar dhe dashuroheni ne nje te pashkolluar, si do te vepronit?

Te pershendes DEA. Une kam material te pashtershem per dashuri dhe problemet e ketij lloji,por dua te pergjegjna sot shkurt:

KONTRASTET TĖRHIQEN,SI RRYMA ( PLUSI DHE MINUSI ). KU KA DALLIME,PIKĖRISHT ATY ĖSHTĖ DASHURIA.


Me nderime,TURISTI. :wink:

Murgesha
17-12-04, 16:43
Jeni pjestare i nje familje te pasur dhe dashuroheni nje nje tjeter pjestare te nje familje te varfur si do te vepronit?

Ose po e formuloje edhe nje kontrast tjeter , jeni e shkolluar dhe dashuroheni ne nje te pashkolluar, si do te vepronit?


Unė e kam marrė, se dashuria spo tė pytke pėr pasuri e as pėr shkollė.
Ps. Kjo vlen pėr ata qė vėrtet shohin me sytė e dashurisė e jo pėr sytė e interesit.

Kercovari
17-12-04, 16:48
Jeni pjestare i nje familje te pasur dhe dashuroheni nje nje tjeter pjestare te nje familje te varfur si do te vepronit?

Ose po e formuloje edhe nje kontrast tjeter , jeni e shkolluar dhe dashuroheni ne nje te pashkolluar, si do te vepronit?

Te pershendes DEA. Une kam material te pashtershem per dashuri dhe problemet e ketij lloji,por dua te pergjegjna sot shkurt:

KONTRASTET TĖRHIQEN,SI RRYMA ( PLUSI DHE MINUSI ). KU KA DALLIME,PIKĖRISHT ATY ĖSHTĖ DASHURIA.


Me nderime,TURISTI. :wink:
Mire e ke shoki,pa plus e minus edhe llamba s`ndrit,e pastaj ndodhe 5.me,dhe 5.pa rryme e kthehesh prape ne dashuri.Haahaaahaaahaa!

Barbaroza
17-12-04, 16:50
Une shoh me syte e :arrow: Dashurise! :wink:

Kercovari
17-12-04, 16:54
Jeni pjestare i nje familje te pasur dhe dashuroheni nje nje tjeter pjestare te nje familje te varfur si do te vepronit?

Ose po e formuloje edhe nje kontrast tjeter , jeni e shkolluar dhe dashuroheni ne nje te pashkolluar, si do te vepronit?
Dea e nderuar,mjafton ne jete te kesh lumturi ne jeten bashkeshortore dhe mirekuptim te ndersjellte,dhe mos harro:Pikerishte te pasurit mendoj materijalisht,jen edhe shkatruesit me te medhenj edhe te harmonive te te tjereve.
Harmonija ne shtepin tende eshte pasurija,jeta e materijalizuar eshte vdekje para kohe.

DEA
18-12-04, 00:09
Faleminderit per opinionet e juaja." Dashuria ju bene te verber" kjo thenje ekziston siq e dime te gjithe ne, por qdo te benit nese pas mjekimeve te mjekeve te forumit te ju viej prap te pamurit :wink:

Naki
18-12-04, 01:27
Opinionin time rreth kesaj teme po filloje me nje citat qe shpesh kame ndegjuar nga Pleqerit-Aty ku eshte dashnija eshte edhe bereqeti .

Te dashuroshe dhe te zgjedhesh Fatin e jetes me paragjykime duke lakmuar Pse i dashuri eshte i pasur dhe per kete do te martoje do te thote keni bere tregti ,te martoshe pse i dashuri eshte Intelegjent do te thote keni bere Burgosje.

Te dashuroshe dhe te martohesh pa paragjykime ,eshte nje dashuri reciproke ku prognozimi eshte pozitive te kene nje jete te lumtur.

Pershendetje Autores se temes,me nderime Naki

ShEjToNkA
18-12-04, 17:45
Dashuria ėshtė mbi tė gjitha! Dhe farė s'tė pyetė se ne kendė donė tė dashurohėsh: Nė njė tė pa shkollė apo me shkollė??! Nė njė tė pasurė apo fukara!?
Pėr mua pėrsoni qė e dua ėshtė me i shkolluari , mė intelighenti ,xhentellmeni dhe mė i pasuri nė Botė, pamarparasyshė i gėzonė kėto o Jo!?
Kur te dashruojė, dua ta dashurjė ashtu sic ėshtė, e jo pėr shkollim apo pasuri. Se ajo nuk quhėt Dashuri!

mickoja
18-12-04, 17:55
Jeni pjestare i nje familje te pasur dhe dashuroheni nje nje tjeter pjestare te nje familje te varfur si do te vepronit?

Ose po e formuloje edhe nje kontrast tjeter , jeni e shkolluar dhe dashuroheni ne nje te pashkolluar, si do te vepronit?


Unė e kam marrė, se dashuria spo tė pytke pėr pasuri e as pėr shkollė.
Ps. Kjo vlen pėr ata qė vėrtet shohin me sytė e dashurisė e jo pėr sytė e interesit.YEPP..ashtu čsht Inxhe dhe un jam i keti mendimit

halla e madhe
18-12-04, 18:54
DEA_edhe une jame e mendimit qe ku mbreteron dashuria,ashte edhe bereqeti,por kur martohen dy persona te shtresave te kunderta herdokurdo aty ka me pase probleme te llojllojshme familjare.Pike se pari kur takohen ato dy familje ne cermoni te ndryshme familjare,aty lindin probleme,njera ane shendrit nga te mirat,kurse tjetra ane struket disi e kompleksuar...e mos te harrojme se personi qe ndjehet i varfer apo i pashkolluar ne afersi te partnerit asht gjithmone i neneshtruar psiqikisht,edhe nese dashuria mbreteron,ai person do te vuaj tere jeten qe nuk i zoteron aftesit apo pasurine e tjetrit :wink: Nje fjale e vjeter popullore thote:Zgjidhe mikun si veten :!: :!:

Gentiani
18-12-04, 19:06
Dashuria ėshtė mbi tė gjitha! Dhe farė s'tė pyetė se ne kendė donė tė dashurohėsh: Nė njė tė pa shkollė apo me shkollė??! Nė njė tė pasurė apo fukara!?
Pėr mua pėrsoni qė e dua ėshtė me i shkolluari , mė intelighenti ,xhentellmeni dhe mė i pasuri nė Botė, pamarparasyshė i gėzonė kėto o Jo!?
Kur te dashruojė, dua ta dashurjė ashtu sic ėshtė, e jo pėr shkollim apo pasuri. Se ajo nuk quhėt Dashuri!

O vetėm fjalėt i ke ashtu ti ShEjToNkA e nuk po ma merr mendja hiq me thėnė tė drejtėn. :wink: :lol: :lol:

DEA pse moj na ke sjellė nė dilema kėshtu?! :wink:

Varianti i parė Jeni pjestare i nje familje te pasur dhe dashuroheni nje nje tjeter pjestare te nje familje te varfur si do te vepronit? nuk do luante rol aspak pėr mua, ndėrsa tek ai i dyti jeni e shkolluar dhe dashuroheni ne nje te pashkolluar, si do te vepronit? do tė ishte mirė tė kishte balancim mes dy palėve.

Drenicaki
18-12-04, 19:30
Sikur te ishte e vertetė se nuk ka rendesi pasuria do te kishim me shumė raste te martesave te klases se varfer me yjet e filmit,muzikes etj!

Barbaroza
18-12-04, 20:45
DEA_edhe une jame e mendimit qe ku mbreteron dashuria,ashte edhe bereqeti,por kur martohen dy persona te shtresave te kunderta herdokurdo aty ka me pase probleme te llojllojshme familjare.Pike se pari kur takohen ato dy familje ne cermoni te ndryshme familjare,aty lindin probleme,njera ane shendrit nga te mirat,kurse tjetra ane struket disi e kompleksuar...e mos te harrojme se personi qe ndjehet i varfer apo i pashkolluar ne afersi te partnerit asht gjithmone i neneshtruar psiqikisht,edhe nese dashuria mbreteron,ai person do te vuaj tere jeten qe nuk i zoteron aftesit apo pasurine e tjetrit :wink: Nje fjale e vjeter popullore thote:Zgjidhe mikun si veten :!: :!:

Halla,kur ta analizosh shkrimin tend,edhe nuk e ke keq,sidomos sa i perket kesaj fjales tende ne fund:Zgjidhe mikun si veten!

Loloku
18-12-04, 21:11
Une shoh me syte e :arrow: Dashurise! :wink:Kujdes dashurine Brabaroza, se eyte shkojne e vijne, si pasuria!

Barbaroza
18-12-04, 21:20
Une shoh me syte e :arrow: Dashurise! :wink:Kujdes dashurine Barbaroza, se syte shkojne e vijne, si pasuria!

Nuk besoj,syte jane pasqyra e shpirtit ne te cilen reflekton dashuria. :wink:

ShEjToNkA
18-12-04, 22:40
O vetėm fjalėt i ke ashtu ti ShEjToNkA e nuk po ma merr mendja hiq me thėnė tė drejtėn. :wink: :lol: :lol:
:lol: :lol: Volla Genti ,ti merre dhe beso si tė duashė, ama sinqerisht nuk janė vetėm fjalė. Po janė fjalė tė qė burojnė nga mbrendia ime dhe shumė tė sinqerta! :wink:

Gentiani
18-12-04, 22:47
O vetėm fjalėt i ke ashtu ti ShEjToNkA e nuk po ma merr mendja hiq me thėnė tė drejtėn. :wink: :lol: :lol:
:lol: :lol: Volla Genti ,ti merre dhe beso si tė duashė, ama sinqerisht nuk janė vetėm fjalė. Po janė fjalė tė qė burojnė nga mbrendia ime dhe shumė tė sinqerta! :wink:

:lol: :lol: :lol: :wink:

DEA
18-12-04, 23:54
Ka edhe shume kontraste te tjera sikur te bisedonim rreth te gjithave me siguri kishim me ju ndihmuar atyre qe gjinden ne ate pozite si p.sh.
fshatar-qytetare
familje e vogel- familje e madhe
katolik-mysliman...........e keshtu me radhe, besoj se do te ndihmonit me opinionet e juaja dhe Juve qe keni shkruar te gjitheve ju pershendes shkruani prap :D

Loloku
20-12-04, 09:27
Une shoh me syte e :arrow: Dashurise! :wink:Kujdes dashurine Barbaroza, se syte shkojne e vijne, si pasuria!

Nuk besoj,syte jane pasqyra e shpirtit ne te cilen reflekton dashuria. :wink:


Provo e beso, thone. Une i besoj me shume shpirtit se pasqyres...

Mr_100%
26-12-04, 12:36
Me te vertet disa flasin bukur,por mendojn krejt diq tjeter.

un mendoj keshtu,jo qe mendoj,po eshte vertet keshtu,femrat jan ATO,
mu ato qe shikojne me syrin e PASURISE,si ketu ne perendim ashtu edhe ne kosove,ndersa per meshkujt kjo eshte krejt e pa rendesishme.

mundet me qen qe dikush shef me SYRIN E DASHURISE,(por jo gjate)

KUR FUKARALLEKU HY PER DERE,DASHURIA DO IK PER DRITARJE

Tomori
18-01-05, 01:02
-Ai njeri qe esht besnik e nuk te pret ne bes ai esht ma i pasun,pamvarsisht se matrijalisht esht Fukara.

-E ai qe te pret ne bes e esht shkerdhat ai njeri per mua esht i humbur pamvarsisht se matrijalisht esht i pasun. Kta njerez i urrej pa mas jam shum alergjik ndaj ketyre laperavet,,,,

Ky esht koncepti i jetes sime;
Me nderime
TOMORI

Giovanni
18-01-05, 14:29
Behhh mendja shpesh here mund te shtyej deri te gabimi e per kete gje nuk e ndegjoj zerin e mendjes por e ndegjoj zerin e ZEMRES i cili ze nuk sheh dalime as ne pasuri e as ne asgje. Zemra ndjek zemren e per zemren e rendesishme eshte lumturija e jo pasurija.

Mafiozi
18-01-05, 20:46
Pasuria me e madhe esht dashuria dhe menquria.


:wink:

Dreni30
22-01-05, 10:40
Pasuri apo farferi jan dy gjera qe fitohen shpejt dhe humbin shpejt, kurse dashuria ........ Shkolla eshte nje lloj profesioni qe ti e pervetson, si psh. muratori etj.

Per mua vlen ajo qe don, dashuron kurse tjerat vijn pastaj me rend, sipas mundesise.

scorpion
07-02-05, 05:55
ndoshta isha pajtu me gjith,,,pasurin po e lam anash se nuk ben ta duash asken per pasuri,,,por mendoj pak,,nje njeri intelegent qka eshte sigurosht se nuk mund ta dashuroj nje te pa shkolluar ,,,sdi a pajtoheni ju,,,pse,,se ai smund te ket far muhabeti me ate e keshtu qe si le pershtypje te mira,,,

Sherri Pz
08-02-05, 09:56
mendoj se dashuria nuk ndan te pasuren dhe te varferen, dashuria ėshtė dashuri nese je i dashuruar me shpirt atėher nuk ka tė bej dashuria as me pasuri as me shkoll Dashuria ėshtė Dashuri

moni_gjilan
08-02-05, 11:51
nese martohet i varturi me te pasuren edhe vertet gjitha vlerat i takojne te pasures ateher padyshim qe ka probleme ne jet (mirepo kjo duket si e pa mundur) . mirepo nese femra ka pare mashkulli ka vlera tjera ateher nuk mundet me u ndi i nenqmum mashkulli . perkundrazi femra mundet me u kane krenare qe eshte me ate mashkull edhe anasjelltas njesoj.
nuk eshte dashurija gjitheqka qe e largon qdo penges po ase paraja nuk eshte . jetn e perbejne shum gjera me rendesi e nuk eshte e rendesishme veqe dashurija ose parja ne jet. pastaj dashurija eshte e lloje llojeshme :ndaj gruas , femijes ,familjes,kambit . mirepo dashurija qe i eshte ma e madhe se gjithe deto dashurit tjera eshte ne dashurija ne Allahun edhe pejngamberin e ti kushe ece me realitetin e di kushe eshte i verber. ne te vernerit sune i dhajna te pamur.andaj nese e done nje grua per hire te Allahut nuk eshte e mudnur te kete dashuri ma te madhe ndaje gruas ose gruja ndaje burrit

Guri i madh
21-09-06, 22:24
Jeni pjestare i nje familje te pasur dhe dashuroheni nje nje tjeter pjestare te nje familje te varfur si do te vepronit?

Ose po e formuloje edhe nje kontrast tjeter , jeni e shkolluar dhe dashuroheni ne nje te pashkolluar, si do te vepronit?per kah shkolla jena si njejt i kena dikun mos paqa harrue tet vjet shkoll per shkollim boll kena e per pasuri edhe ku e ka shpin mbas dy mujve e kam dit po hiq nuk ka qart pun pasuria bile ndoshta at,her u kan ndryshe as qe na ka ra ndermend qe njeriu duhet te jet i pasur me kujtohet do opinga te ilkures i kam pas mbath

lonaaa
26-10-06, 02:14
Problemi ėsht se si sytė e zemrės ashtu edhe tė ballit po na shkojn vetėm nė mirė.:tongue:

Si do qoftė sa pėr temėn ,mendoj se mė e mira e mirės ėsht tė ishte njė balansim mes palve , te jene sadopak t'e tė njejtit kaliber, spaku per tė mos u "ndjerė keq" qoftė edhe vetvetiu( e kam fjalėn mė tepėr pėr aspektin arsimor)!