PDA

View Full Version : BOTA E PASTAJME E LAVDISHME


Logos
18-12-04, 14:39
Bota e pastajme e lavdishme

Nga Imam Gazali

Nga libri I tij I famshėm Pėrtėritja e shkencave fetareThuaj shokėve tė mi kur tė mė shohin tė vdekur

Duke qarė pėr mua dhe duke mbajtur zi

Tė mos besojnė qė ky trup qė shohin jam unė

Nė emėr tė Zotit, unė ju them nuk jam unė

Unė jam njė shpirt, por nuk jam mish

Ishte veshja dhe korniza ime pėr njėfarė kohe

Unė jam thesar I njė talismani I mbajtur fshehur

Nė mode jam prej pluhuri , qė mė shėrbeu mua si varr

Unė jam njė perlė,qė ka lėnė guacėn e vet tė braktisur .Ajo ishte burgu im, ku e kalova jetėn nė tė keq

Unė jam njė zog dhe ky trup ishte kafazi im

Tani kur unė kam fluturuar pėrpara dhe kam lėnė atė mbrapa

Lavduar qoftė Zoti , I cili mė dha lirinė

Dhe mė pėrgatiti vendin mua nė mė tė lartin qiell

DERI SOT UNĖ isha I vdekur edhe pse I gjallė nė mesin tuaj

Tani unė jam nė lindje , me rrobet e varrit tė zhdukura

Sot unė mbaj bisedėn me tė shejtit sipėr

Tani, me asnjė vello ndėrmjet e shoh Zotin ballė pėr ballė

Unė shoh tabelėn dhe lexoj

Ēfarėdo qė ishte dhe ėshtė dhe ēfarė do tė bėhet

Le tė mė rrėzohet shtėpia nė gėrmadha , le tė mė rrėzohet kafazi nė tokė,

E lėshoj pėrdhe mantelin;Sishte asgjė pėrveē korja e sipėrme

I lė ato tė gjitha nė varr, harruar qofshin .Kalova rrugėn time dhe ju lash mbrapa

Vendi juaj nuk ishte strehė pėr mua

Mos mendoni qė vdekja ėshtė vdekje, as nuk ėshtė jetė

Njė jetė qė kalon tė gjitha, ēfarė mund tė ėndėrrojmė kėtu

Ndėrsa nė kėtė botė kėtu ne jemi tė pėrgjumur;

Vdekja sėshtė asgjė por gjumė, gjumė qė do tė zgjatet,

Mos u frikėsoni kur vdekja tė vjen

Ėshtė veē se largimi pėr nė shtėpinė e bekuar

Mendoni pėr mėshirė dhe dashuri ndaj Perėndisė

Jepini falėnderime pėr madhėshtinė e saj dhe hajdeni pa frikė.

Albanam
26-12-04, 00:45
All-llahu tė shpėrbleftė pėr postimin e kėtyre vargjeve tė mrekullueshme tė Imam Gazaliut, vėlla i nderuar.

Me respekt,
Albanam