PDA

View Full Version : E kaluara-pengesė pėr njė tė ardhme tė lumtur!!!


Barbaroza
25-01-05, 15:40
Te nderuar diskutues,duke gjetur inspirimin ne rastet nga perditshmeria jone shqiptare,kureshtja ime me shtyri te ndajme bashke mendimet ne kete teme,sepse verej se ka plot e perplot raste te tilla edhe ne keto dite!

Pra,ne perditshmerine tone ka shume raste kur nje djale(mund te jete edhe vajze)e dashuron marrezisht nje vajze dhe derisa ta martoje,ai nuk veren asgje tjeter perveq saj.Por,pas marteses,tani kur burri eshte"ngopur"me dashurine ndaj gruas se tij,ai fillon te "nuhas"te kaluaren e saj,aq me pare nese ajo ka patur dike tjeter para tij.Ne vend se te mendoje para se te lidhej ne martese se e pengon e kaluara e nje femre nese ajo ka patur dike tjeter para tij,tani pas marteses,krimbi fillon te breje lidhjen e tyre te deritashme me pyetjet:kush ka qene ai,si ka qene,cili ka qene,cfare kane qene raportet tuaja me te etj.etj.
Une mendoj se nese ke filluar nje lidhje dashurie,e aq me pare nese tani je martuar me ate person,nuk duhet te "shpikim"probleme te tilla qe acarojne dhe mund te shkaterrojne edhe nje martese.
A duhet te falim,a mendoni se falja ne raste te tilla eshte hyjnore?
Ne mos per diqka tjeter,atehere falja eshte per te miren tone,per ardhmerine tone nese e duam ate!
Ju ftoj ne bashkediskutim!

turisti
28-01-05, 21:14
Te nderuar diskutues,duke gjetur inspirimin ne rastet nga perditshmeria jone shqiptare,kureshtja ime me shtyri te ndajme bashke mendimet ne kete teme,sepse verej se ka plot e perplot raste te tilla edhe ne keto dite!

Pra,ne perditshmerine tone ka shume raste kur nje djale(mund te jete edhe vajze)e dashuron marrezisht nje vajze dhe derisa ta martoje,ai nuk veren asgje tjeter perveq saj.Por,pas marteses,tani kur burri eshte"ngopur"me dashurine ndaj gruas se tij,ai fillon te "nuhas"te kaluaren e saj,aq me pare nese ajo ka patur dike tjeter para tij.Ne vend se te mendoje para se te lidhej ne martese se e pengon e kaluara e nje femre nese ajo ka patur dike tjeter para tij,tani pas marteses,krimbi fillon te breje lidhjen e tyre te deritashme me pyetjet:kush ka qene ai,si ka qene,cili ka qene,cfare kane qene raportet tuaja me te etj.etj.
Une mendoj se nese ke filluar nje lidhje dashurie,e aq me pare nese tani je martuar me ate person,nuk duhet te "shpikim"probleme te tilla qe acarojne dhe mund te shkaterrojne edhe nje martese.
A duhet te falim,a mendoni se falja ne raste te tilla eshte hyjnore?
Ne mos per diqka tjeter,atehere falja eshte per te miren tone,per ardhmerine tone nese e duam ate!
Ju ftoj ne bashkediskutim!


Pershendetje per temen,Barbaroza e nderuar.

Tema jashzakonisht interesante dhe aktuale te mashkujt te cilet akomna nuk i kan te kjarta drejtimet e veta ne jete dhe se ēfare dojne prej jetes dhe ne martese.

Per mos te jes keqkuptuar se po e kritikoj gjinien mashkullore sepse edhe vet i takoj asaj,dua ta spjegoj kete problem nga kendi im dhe se si e kuptoj une ket problem.Derisa i lexova fjalite larteshenuara te Barbarozes,u ndala per 10' duke i rikthyer mendimet ne te kaluaren dhe biseda te ndryeshme me shoket per problemin i cili,me duket,akoma eshte aktual te gjinia mashkullore,e sidomos te mashkujt te cilet nuk jan emocionalisht te pjekur. Per t'i perballuar problemet e ketij lloji,mashkulli duhet qe me kohe me i sqarue ose tejkalue,ashtu kur te vjere martesa,mos t'i kthehet gjerave te cilat e rendojne lidhjen martesore. Ketu,ndoshta e luan rolin edhe bashkjetesa e nuses me vjehrren ,e cila " pa tjeter duhet me micerrue virgjinitetin dhe me zbulue a ka qene nusja virgjine,e nese po - mi ja zvoglue vleften.

Thash parzit per disa mashkuj emocionalisht te pa pjekur.... Ketu,une mendoj se ēdo mashkull,duhet mi radhit gjerat neper vendet e veta,me dit pak a shume per virgjinitet dhe per " gjinekollogji" bile ca gjera themelore,sepse jeta ju bjen ne pozite kur duheni vet me vendose ( per naj problem te tille ) dhe kur mbas ca simptomeve duheni me dit se - ēka ka gruaja -,sepse gjinekollogjia dhe virgjiniteti nuk jan vetem SEKS,por jane diē. me teper. Nese ashtu fillon mashkulli mu njoftue me problematiken e ketij problemi dhe punen e virgjinitetit e shqyrton para marteses,ateherit, nuk do te ket kurefare pengese,e nese jo,fillimi i ketij problemit ne martese eshte zakonisht fillimi indarjes se marteses,prishja e te gjithave qe jan krijuar se bashku dhe fillimi i zgjimit e ashtuquajtures - koha e humbur-.
Nje shoke me pat thene:[b] " Une valla du me marr femer virgjine ,ose hiq". Nuk shkoj muji,mora vesh se ish martue me nje femer ne stomakun e ciles kan luajtur POKER dhe kan fikur cigaret...Me nuk kam pas rast te takohem me at shoke,sepse nuk ka ftyre vet prej fjaleve te veta e deri tek veprat e veta...

Rasti tjeter i cili me ka habitur totalisht,amo ne drejtim pozitiv,eshte ky: Shkuam nje dite me nje shok dikun me pi. Edhe qe teper,teper rralle pij,vendosa qe t'i shfryej pak ventillat dhe shkuam...haj,hat,hjat ,hat e gati deri ne saba.Kur u dajtem,i thash se zatetmi ne mbremje te vendi jone.me duket se nuk i kisha bere 4-5 ore gjum,kur po cingeron telefoni dhe as nje e dy,ai shoku po me thot: Ej,a din ēka ka te re? edhe pa e prit pergjegjen time me tha une jam martue!!!!. Ēfare martese?- i thash.Me kan je martue?

- Auuu edhe ti,po me qat ..te pramshit.
Per moment e kuptova se e ka fjalen per femren e cila ka ndrrue shume mashkuj,por nuk kisha zemer t'i tham lavire.Shyqr shoku nuk me la me fole dhe th : a din,pasi qe u dajtem,une ktheva dhe e mora.I thash: adon mu ba gruaja ime .Edhe ajo u habt,por une i thash qe ti i ke nderrue shume dhe nuk te duket ajo pune interesant me ,behu vetem - nusja ime prej tashtit,e kaluara nuk me intereson-, perfundoi shoku. Urime,i thash,shihemi sonte..... Me dul gjumi totalisht,marova nji kafe dhe e dheza nje cigare duke qeshur se ka njerez te ndryeshem dhe mire qe nuk e komplikojne jeten.

Ai shoku jeton si Pasha,ajo shoqe si amvise me e mira dhe se bashku kujdesen per 4 femijet e tyre....

Per ne fund,deshta te them se mashkujt dojn me fjet me femra,dojn mu knaq,a po harrojne qe ashtu dikush po flen me motrat e veta dhe se ndoshta as motrat e tona nuk jan virgjine e neser naj budall prej mashkullit mundet mi ja prish jeten - shkaku i virgjinitetit,andej,doren ne zemer: siq ju dhimbet motra e juaj,respektoni edhe ju femrat e huaja me te cilat kaloni ja doni mu martuae.


Ju pershendes,

TURISTI.

sali.bislimi
02-02-05, 12:01
eshte shum veshtire me dhen 1 konstatim real, se ne realitet z, barbaroza , dashuri nuk ka aty ku ka komplikim te dashuris, se dashuria eshte ilaqi i te gjithave smundjeve shpirterore, tek ne me shum ka pasion se dashuri, ne munges te dashurise se vertet kemi epshe, eufori. Qe njerzit krahas moshes nuk kan jetu jeten , keshtu qe shum nuk njohin qka eshte dashuria, dashuria kultivohet qdo dit, dhe dashuria pa shok eshte e varfer , se shoqeria eshte ilaq i dashurise qe te ndihmon , nuk kultivohet qdo dit por eshte si nje lule ne are , qe behet edhe medikament,
une mendoj se njerzit tek ne me shum mirren me kozmetiken e miqesis , dashuris, se sa me vet origjinalen, se ne nje vend te varfer eshte shum veshtire mi njoft vlerat e mirfillta, kemi kalu nga feudalizmi ne demokraci pa kalu neper borgjezi e na mungon diqka.. pershendetje DERI NE HEREN TJETER

CICERRIMA
10-02-05, 17:49
NDOSHTA PAK ME VONES,POR ME DUHET TE SHKRUAJ DICKA PER KETE TEME EDHE PSE JAM GJITHMONE NE CAJT-NOT ME KOHEN.
PROBLEMI QE BARBAROZA KA SHTRUAR,VERTET ESHTE PER POLEMIKE DHE BISEDE TE FAFUND.UNE MENDOJ QE KY NUK ESHTE VETEM PROBLEMI I SHQIPTAREVE,POR I TE GJITHEVE QE JETOJNE NE BALLKAN APO RRITEN NE KETE MENTALITET.
TE GJITHE KEMI DESHIRE TE JETE E VIRGJER,E NDERSHME DHE BESNIKE GJATE GJITHE JETES NE MARTESE.POR...NE MESHKUJT,JO.NE ASHTU NUK MUND TE JEMI.NE DUHET TE KEMI PERVOJ DHE BILE TE I MBURREMI GRUAS.KURSE...NJOH DISA QE EDHE GJATE MARTESES JANE MBURRUR QE ESHTE GJITHMON NE QENDER TE VEMENDJES TEK GRATE E TJERA....MIREPO,NESE NJE DITE EDHE ATO FJALE NA MERZITEM KALOJME NE OFANZIV ,VETEM PER VETEM QE JEMI XHELOZ,TE PACIVILIZUAR,FANATIKE ...BALLKANAS TE PRAPAMBETUR ,DHE FILLOJME E GRINDEMI SEPSE GJOJA AJO NUK I KA FOLUR TE GJITHA,E NE DICKA HETUAM DHE BEHEMI DITA DITES EDHE ME EKSTREM DUKE XHELOZUAR,SHPESH HERE PA ASNJE ARSYE.
NUK THEM QE ESHTE NE PYETJE PAPJEKURIA EMOTIVE,APO SEKSUALE.ESHTE VETEM MENTALITETI....E JO EDUKATA APO VENDI,RRETHI E MESI KU JEMI RRITUR.DUHET SHUME KOHE TE KALOJ QE BOTKUPTIMET TONA TE NDERROJNE.JAM I SIGURT QE EDHE GJENERATAT E REJA DO VUAJNE....NDOSHTA DO MUNDOHEN TA FSHEHIN XHELOZIN POR KY KOMPLEKS GJITHNJI DO I LODHE SHUME.PER FAT TE KEQ JAM I SIGURT QE PJESA DERMUESE E FEMRAVE GJITHNJI,NE MARTESE DO TE KALOJ NEPER KETO CASTE DHE MOMENTE TE PAPELQYERA,MOMENTE QE DALNGADAL E MBYSIN DASHURIN...DHE ASHTU SHKOHET DREJT KRIZAVE NE MARTES.

Honesty^uk.
10-02-05, 19:33
Pershenetje per autoren.

Dukuria qe te cilen keni parashtruar per diskutim eshte dhe do te jete e pranishme, por kety njeriu duhet te dije se si te beje menaxhimin e kesaj situate, fillimi i lidhjes ose njohja e dy te rinjve kuptohet qe merr kohe dhe duhet ecur duke hedhur hapin dhe ju duke fluturuar, dhe nese qellimet per nje lidhje jane serioze ateher patjeter duhet qe te diskutohet e kaluara e personit ne menyre qe me kalimin e kohes asnjerit te mos i duken Befasira apo surpriza fjalet qe ne shqiptaret i kemi per zakon ti themi per te tjeret ,biles shumicen duke i shtuar ashtu sipas oreksit.
Cdo njeri/njera ose shumica nga ne kane te kaluar dhe kjo per mendimin tim nuk eshte baza themelore ne te cilen duhet te fillojme ndertimin e dashurise.
Une e quaj absurde nese dikush mundet te thote se e dashuroj nje person per arsye se e kaluara e tij/saj ka qene e pashfrytezuar.
Te dashurosh nje person do te thote ta pranosh ate ne zemren tende me te gjitha tiparet dhe cilesite qe ka, dhe dashuria jone ndaj tjetrit fillon nga momenti qe jemi njohur dhe jo nga momenti i lindjes.
Ka pasur plot raste qe njerezit jane martuar vetem duke u bazuar ne virgjerine e personit, por harmonia dhe dashuria mes tyre shume shpejt ka perenduar sepse ka qene vetem nje fije e vetme qe ka sherbyer per kete bashkim te paqendrueshem.

Persa i perket asaj qe thuhet se shume dashurohen biles edhe martohen pa e vu ne dukje te kaluaren, dhe ashtu sic thot Autorja pasi behet konsumimi i dashurise fillojn te dalin pyetjet te cilat kene qene gjithnje ne veprim per te zbuluar enigmen e kaluar, por fillimi i nje epoke te tille ka si perfundim vetem ndarjen ((( qe sja deshiroj askujt))),pra edhe njehere per kete duhet qe ne fillim te tregohemi te sinqerte dhe real per te shprehur realitetin tone te kaluar ne menyre qe ti nderprejme njehere dhe pergjithmone avarine e atyre pyetjeve te cilat jane te pashmangshme per tu bere.

Honesty________ forever

Arb
10-02-05, 19:53
"Shpejtesia eshte e mire vetem per te zene miza." Keshtu thote nje thenje.

Probleme te ketilla paraqiten ne ato raporte dashurie qe per nje kohe te shkurter perfundojne ne martese.

Po kush eshte fajtori?

Eshte mashkulli qe nuk ka qene i vemendesh qe te kerkoj te kaluren e femres - gjerat qe ai ka dashur te dij.

Eshte femra qe nuk ka qene e hapur dhe e sincerte rreth te kaluares se saj, duke u bere naive se ai mbase nuk do te merret kurre me te kaluaren e saj.

Kjo me shume eshte nje "loje" qe partneret i bejne njeri tjetrit vazhdimisht (qellimisht apo jo qellimisht), duke menduar ne rrezulltatin e perkohshe te lidhjes se tyre - martesen, se sa ne rrezulltatin e perhershem te tyre - te kalojne nje jete se bashku.

dea_24
11-02-05, 00:12
Pershendetje per autoren e kesaj teme.

Tema eshte shum e qelluar,edhe une pajtohem plotesisht me ate se qka ka shkrujt TURISTI se disa meshkuj qe patjeter dojn ta marrin virgjine dhe ne perfundim gjdoher marrin femer jo virgjine.
Une mendoj se virgjiniteti femres nuk duhet te ket aq shum rendesi ka femra qe skan len gje pa ber dhe jan ende virgjine,por anen tjeter ka femra shum te ndershme qe kan gabu apo ndoshta nga dashurija kan humb virgjinitetin dhe keto femra mendojs e nuk duhet keqkuptuar por duhet kuptuar sa me shum ato ,ejo mi marr si femra te pa ndershme apo diqka te tilla.

Kur nje person dashuron me gjith zemer nuk intereson e kaluar femres ,mendimi im eshte keshtu,apo nese e pengon diqka e till duhet ta merr ket qeshtje para marteses e jo mbasi te martohen ,une di plot raste se jan nda ndoshta per nje gabim shum te vogel ne te kaluarene tyre, apo ndoshta pse ne kemi mentalitet aq te ulet sa jemi ne gjenjde per nje fjal te dikujt mu nda nga gruja me femi ,per fat te keq keto ende po ndodhin ne Kosov.
Ne mendojm te him ne EVROP, jo ,jo ne Evrop aq me vrull nuk hyet duhet te matemi mir niheR pergjithmon a mundem ti perballojm gjerat qe i perpallojn evropjanet,kursesi, se Evropjanet nese nje femer eshte virgjine ate nuk e marrin normale e marrin si te qmendur apo me shkurt pa ndjenja se ata virgjinitetin e kuptojn ndryshe nga ne.
Pra morali femres nuk lidhet aspak me vIrgjinitetin>Se kur te vi puna vetem te virgjiniteti ka mjaft gjinikolog operacjone PLASTIKE qe mund te behesh virgjine.

Pra djema keni kujdes se virgjiniteti blehet shum leht por MORALIN dhe KARAKTERIN e femres nuk mund ta blesh me asgje ne ket bot>

me respekt dea_nl

Toni_4Ever
13-03-05, 05:21
Te pershendes Barbaroza teme esht shum e mir.

njerz me falni por mos i kopjoni ju keto tekste diku tjeter dhe tani po i vendoseni ketu nuk esht korekt kjo. por ma mir kishte me qen cka te thot zemra jote.

per mendimin tim kjo nvaret krejt prej personit disave personave i pengon, e kaluara por ka persona edhe qe nuk i pengon fare .
mua personalisht me pengon e kaluara dhe nuk mundem ta mbaj te kaluaren ne kontroll por e kunderta e kaluara me mban mua ne kontroll kjo esht e quditshme por e vertet dhe esht shum veshtir ta filloj nje lidhje te rej pas ndarjes me dashuren time sepse me mungojn castet te bukura. etj.

Tung nga Toni

Barbaroza
08-11-05, 18:20
Ju pershendes te gjitheve qe jeni pergjegjur dhe pres akoma diskutime...!
E juve Toni_4ever,ju them me plot sinqeritet se asnje nga temat e mia qe kam shkruar ne diskutim e qe permbajne ne vete probleme nga perditshmeria jone,nuk jane te kopjuara.Shfrytezoj tere potencialin tim intelektual(aq sa kam)qe te shtroj nje teme ne diskutim!

Barbaroza
08-11-05, 18:21
Harrova ti them ketij Tonit se nje teme imja qe kam dhene ketu,e kam gjetur tek diskutime.com te kopjuar :wink:

Vetima
10-11-05, 15:09
per dy persona qe dashurin e tyre te zjart e kurorzojn me martes nuk mund te jet e kaluara penges e aq me pak ateher kur pasi te martohen te fillojn hulumtime per te kalueren e tij /saj kjo bahet vetem aty ku ska dashuri ,si nje lloj arsyetimi.

Barbaroza
10-11-05, 18:18
per dy persona qe dashurin e tyre te zjart e kurorzojn me martes nuk mund te jet e kaluara penges e aq me pak ateher kur pasi te martohen te fillojn hulumtime per te kalueren e tij /saj kjo bahet vetem aty ku ska dashuri ,si nje lloj arsyetimi.

Kur t'i behesh monoton partnerit,atehere fillon gjurmimi! :wink:

Vetima
12-11-05, 12:05
per dy persona qe dashurin e tyre te zjart e kurorzojn me martes nuk mund te jet e kaluara penges e aq me pak ateher kur pasi te martohen te fillojn hulumtime per te kalueren e tij /saj kjo bahet vetem aty ku ska dashuri ,si nje lloj arsyetimi.

Kur t'i behesh monoton partnerit,atehere fillon gjurmimi! :wink:


Kjo duhet te tregohet ne sy drejt ose te gjinet naj arsyetim tjeter ,se gjurmimi smund te fillohet pas nje kohe apo vite vetem pse asht ba partneri monoton defakto e kaluara tregohet ne fillim dhe asht e njohur nga te dy palet per njanitjetrin dhe smun te ket asnje te vetme penges po qe se pranohet ne fillim.

Kalt
12-11-05, 12:24
Dashuria fillon me njohjen. Gjate njohjes te dy duhet te pershkruajne dicka dhe nga e kaluara e tyre.
Nese nuk pershkruhet e kaluara, por dashuria bie ne prehrin e epsheve te momentit, atehere me te vertete do te lindin dyshimet.
Dyshimet, par lindin nga mungesa e komunikimit fillestar me partnerin.
Permes komunikimit duhet te behet e qarte per njeri-tjeterin se une jam ky e ti je ti. Pra nese pranohet, athere duhet te pranohet e verteta ashtu sic eshte dhe jo te futet njeri apo tjetri ne lak, e me pas ngadale e ngadale te zberthehet e kaluara.
Ajo eshte pabesi per te dy palet.

Barbaroza
12-11-05, 15:10
Pajtohem se qysh ne fillim duhet vene"letrat mbi tavoline"!

vendasi
13-11-05, 03:27
Askush nuk te pyete si ke qene por si je.
Ashtu thote nje fjale popullore.Mjerishte te ne meshkujte kerkesa per ta ditur te kalueren e nje femre te cilen ne e dashurojme ka nje kapacitet te madhe ne kokat tona.Sipas mendimit tim secili mashkull apo femer ne periudhen deri sa dy partneret jane vetem duke kaluar se bashku para marteses duhet te behen verifikime se qfar vlera ai person posedon dhe si ishte e kalura tije/saje perpara.Por ne qoftese dy persona vendosin qe te martohen para se me njofte njeri tjeterin mire jame me se i sigurte se do te pasojne problemet ne ardhmerin e tyre.Turisti kishte shum te drejte kur e ceku me larte se nese nje femer ka pasur mardhenje seksuale me dikend tjeter para juve s,dmth se ajo nuk eshte e ndershme ose eshte lavire etj.Un per veti mendoj dhe ashtu veproj ne qoftese e dua nje femer e dua siq eshte pa marre parasyshe si ka qene e kaluara e saje apo si eshte sjelle para se ta njohja un.
Kur ta bleje nje teshe e bleje se me pelqen dhe se me bjene mire s,me interson kush e ka provuar para meje.

PS.Pershendes Barbarozen per temen e hapur.
Me respekt
Vendasi

Arb
13-11-05, 03:34
Sa i perket temes, eshte e drejte personale e secili te kerkoj ate qe kerkon, te dij per ate qe deshiron te dij, qofte ajo edhe plotesisht e kaluara e saj. Ne keto gjera nuk ka formule te njejte per te gjithe.

E kaluara ka rendesi, sidomos per ata qe kerkojne nje vajze e jo nje grua.

Arb
13-11-05, 03:52
Mjerishte te ne meshkujte kerkesa per ta ditur te kalueren e nje femre te cilen ne e dashurojme ka nje kapacitet te madhe ne kokat tona.

Nuk ka gje te mjerueshme ketu. Eshte e doemosdoshme te jemi te vetedishem qe te dime se cfare gjelle po behet per ne.

E kaluara eshte e rendesishme. Duke mesuar te kaluaren e njeri tjetrin, futemi ne te tashmen dhe ne nje te ardhme me te sigurte.

Arb
13-11-05, 03:56
Pershendetje per autoren e kesaj teme.

Tema eshte shum e qelluar,edhe une pajtohem plotesisht me ate se qka ka shkrujt TURISTI se disa meshkuj qe patjeter dojn ta marrin virgjine dhe ne perfundim gjdoher marrin femer jo virgjine.

Ne nje menyre kete drejte. Nje femer virgjine sikur e pa-mundur te gjendet. Po atehere si po martohen gjithe keto femra te c'virgjeruara?

Jeni duke na hedh hi syve ju femrat. E tani heec e mos e shiko te kaluaren se...

Arb
13-11-05, 03:58
per dy persona qe dashurin e tyre te zjart e kurorzojn me martes nuk mund te jet e kaluara penges e aq me pak ateher kur pasi te martohen te fillojn hulumtime per te kalueren e tij /saj kjo bahet vetem aty ku ska dashuri ,si nje lloj arsyetimi.

Shpejtesia eshte e mire vetem per me nxane miza. Nese nje dashuri (qofte ajo edhe e fuqishme) perfundon ne martese te shpejte, e kaluara e pa zbuluar, me kohe do te vihet ne shesh. Letrat e mbyllura per nje kohe, nje dite te bukur HAPEN...

Arb
13-11-05, 04:00
Harrova ti them ketij Tonit se nje teme imja qe kam dhene ketu,e kam gjetur tek diskutime.com te kopjuar :wink:

A ti je kjo qe po kopjon a? Sa hulumtimet na shkune kot bre...

E kopjusen e paskemi pase para syve... :wink:

Mos e merr afer zemre...

Flaka_1
13-11-05, 04:03
Turisti Sa fjale me vend!

Arb
13-11-05, 04:06
Ne mendojm te him ne EVROP, jo ,jo ne Evrop aq me vrull nuk hyet duhet te matemi mir niheR pergjithmon a mundem ti perballojm gjerat qe i perpallojn evropjanet,kursesi, se Evropjanet nese nje femer eshte virgjine ate nuk e marrin normale e marrin si te qmendur apo me shkurt pa ndjenja se ata virgjinitetin e kuptojn ndryshe nga ne.
Pra morali femres nuk lidhet aspak me vIrgjinitetin>Se kur te vi puna vetem te virgjiniteti ka mjaft gjinikolog operacjone PLASTIKE qe mund te behesh virgjine.

Ti cika e mire...

Cka lidhje hyrja ne Europe me zgjedhjet e jetes martesore?

Edhe si ke ardh ne perfundim se ne Perendim nje femer virgjine e marrin si te "cmendur?"

Arb
13-11-05, 04:22
Turisti Sa fjale me vend!

Jo edhe aq...

Shembujt qe ai ka permendur nuk i takojne shume perditshmerise sone. Jane shume te rralle.

Megjithese, i gjithe ky shtjellim i kesaj teme na qon tek nje pyetje, "nese nje burre (ne pergjithesi) e pengon e kaluara e nje vajze, ne rend te pare c'virgjerimi, atehere po cfare po ndodh, ku po perfundojne gjithe keto vajza me te kaluar jo te qarte, e me virgjinitet te humbur?"

E pergjigjen po e dime te gjithe. Ato po e gjejne veteveten.

Murgesha
13-11-05, 13:19
Megjithese, i gjithe ky shtjellim i kesaj teme na qon tek nje pyetje, "nese nje burre (ne pergjithesi) e pengon e kaluara e nje vajze, ne rend te pare c'virgjerimi, atehere po cfare po ndodh, ku po perfundojne gjithe keto vajza me te kaluar jo te qarte, e me virgjinitet te humbur?"

E pergjigjen po e dime te gjithe. Ato po e gjejne veteveten.

A mos po don me thėnė se......
Merre gruan ashtu si tė jetė dhe mos ban mė za?? :roll: :roll:

Psikologu
13-11-05, 13:59
Ai qe se ka kaluar nje jetė te hidhur , smundet ta ketė kurrė nje jetė tė gezuar.

Barbaroza
13-11-05, 15:37
Harrova ti them ketij Tonit se nje teme imja qe kam dhene ketu,e kam gjetur tek diskutime.com te kopjuar :wink:

A ti je kjo qe po kopjon a? Sa hulumtimet na shkune kot bre...

E kopjusen e paskemi pase para syve... :wink:

Mos e merr afer zemre...

Pse bre Arb po e merre te kunderten?Shko dhe shihe kur eshte hap ketu tema(daten)dhe shko atje ku e ke hasur! :lol: :wink:

Barbaroza
13-11-05, 15:39
Ai qe se ka kaluar nje jetė te hidhur , smundet ta ketė kurrė nje jetė tė gezuar.

Ruana Zot po te jetonte dikush me gjurmet e hidhura te jetes se hidhur te kaluar!

Arb
13-11-05, 16:33
Harrova ti them ketij Tonit se nje teme imja qe kam dhene ketu,e kam gjetur tek diskutime.com te kopjuar :wink:

A ti je kjo qe po kopjon a? Sa hulumtimet na shkune kot bre...

E kopjusen e paskemi pase para syve... :wink:

Mos e merr afer zemre...

Pse bre Arb po e merre te kunderten?Shko dhe shihe kur eshte hap ketu tema(daten)dhe shko atje ku e ke hasur! :lol: :wink:

Edhe une kete qe postova me larte eshte e kopjume... :wink:

Arb
13-11-05, 16:36
Megjithese, i gjithe ky shtjellim i kesaj teme na qon tek nje pyetje, "nese nje burre (ne pergjithesi) e pengon e kaluara e nje vajze, ne rend te pare c'virgjerimi, atehere po cfare po ndodh, ku po perfundojne gjithe keto vajza me te kaluar jo te qarte, e me virgjinitet te humbur?"

E pergjigjen po e dime te gjithe. Ato po e gjejne veteveten.

A mos po don me thėnė se......
Merre gruan ashtu si tė jetė dhe mos ban mė za?? :roll: :roll:

Deshta me thane se na duhet behemi reale se shume nga ne do te duhet te perballohen me keto vajza me te kaluar te pa-qarte e virgjinitet te shkallmuar...

Barbaroza
13-11-05, 16:37
S'kam te drejte t'u perzihem tjereve nese kopjojne a jo,kryesorja une cdohere them ate qe mendoj une dhe jo ate qe mendojne te tjeret! :wink:

Arb
13-11-05, 16:41
S'kam te drejte t'u perzihem tjereve nese kopjojne a jo,kryesorja une cdohere them ate qe mendoj une dhe jo ate qe mendojne te tjeret! :wink:

Po zezatem oj dreqe...

Heeeu po mire po te rrin ajo shami bre!

Barbaroza
13-11-05, 16:54
S'kam te drejte t'u perzihem tjereve nese kopjojne a jo,kryesorja une cdohere them ate qe mendoj une dhe jo ate qe mendojne te tjeret! :wink:

Po zezatem oj dreqe...

Heeeu po mire po te rrin ajo shami bre!

E kuptova ore dreqo,por u pergjigja ta dijne me shume te tjeret.....
Flm,per komplimentin.Ndonje dite do t'me griset kjo shami nga syshi yt... :lol:

Arb
13-11-05, 16:56
E kuptova ore dreqo,por u pergjigja ta dijne me shume te tjeret.....
Flm,per komplimentin.Ndonje dite do t'me griset kjo shami nga syshi yt... :lol:

nuk e kam synin aq te keq, mbase syni e ban te pa-grisur...

Barbaroza
13-11-05, 17:00
E kuptova ore dreqo,por u pergjigja ta dijne me shume te tjeret.....
Flm,per komplimentin.Ndonje dite do t'me griset kjo shami nga syshi yt... :lol:

nuk e kam synin aq te keq, mbase syni e ban te pa-grisur...

Mire qe ma hoqe dronė...

Arb
13-11-05, 17:11
E kuptova ore dreqo,por u pergjigja ta dijne me shume te tjeret.....
Flm,per komplimentin.Ndonje dite do t'me griset kjo shami nga syshi yt... :lol:

nuk e kam synin aq te keq, mbase syni e ban te pa-grisur...

Mire qe ma hoqe dronė...

Po mesazhi permes asaj shamie cili eshte? Apo vetem ashtu vetevetiu e ke vene?

Murgesha
13-11-05, 17:42
Deshta me thane se na duhet behemi reale se shume nga ne do te duhet te perballohen me keto vajza me te kaluar te pa-qarte e virgjinitet te shkallmuar...

Siē po thuhet e po flitet kėtu ashtu duhet me qenė, se si ėshtė nė realitet nuk e di. :(

Barbaroza
13-11-05, 17:55
Po mesazhi permes asaj shamie cili eshte? Apo vetem ashtu vetevetiu e ke vene?

Mesazhi me real eshte se:nuk mbaj shami ne realitet, por mbaj jete te paster vajze, shamijen qe kam ne koke simbolizon pastertine femerore tek une...!

Barbaroza
13-11-05, 17:58
Deshta me thane se na duhet behemi reale se shume nga ne do te duhet te perballohen me keto vajza me te kaluar te pa-qarte e virgjinitet te shkallmuar...

Siē po thuhet e po flitet kėtu ashtu duhet me qenė, se si ėshtė nė realitet nuk e di. :(

Realiteti nuk eshte gjithmone i hidhur,mos u bazoni ne shkrime...dhe mos i humbni shpresat!

Psikologu
13-11-05, 17:58
Ai qe se ka kaluar nje jetė te hidhur , smundet ta ketė kurrė nje jetė tė gezuar.

Ruana Zot po te jetonte dikush me gjurmet e hidhura te jetes se hidhur te kaluar!

Pervoja nga e kaluar e forcon njeriun per te ardhmen...

Barbaroza
13-11-05, 18:01
Ndodh qe edhe e dermon,varet nga fuqia i njeriut...

Psikologu
13-11-05, 18:55
Ndodh qe edhe e dermon,varet nga fuqia i njeriut...

NJeriu nuk mendon me forcė por me maturi ,e mesimi nga e kaluara ėshtė dituri pėr tė ardhmen.

Barbaroza
13-11-05, 19:03
Ndodh qe edhe e dermon,varet nga fuqia i njeriut...

NJeriu nuk mendon me forcė por me maturi ,e mesimi nga e kaluara ėshtė dituri pėr tė ardhmen.

Njeriu mendon me koke,por edhe koka s'mund te duroje gjithnje torturat nese behet fjale per ato per te cilat kam dhene temen ne diskutim!

Kalt
13-11-05, 19:10
E kaluara nuk eshte e nuk duhet te jete kurre pengese per te ardhmen.

aferdita
13-11-05, 19:24
Mua personalishte me pengon e kaluara e Mashkullit dhe nuk kam deshire qe ai te kete nje te kaluar te keqe dhe per kete arsye i refuzoj shume djem

Barbaroza
13-11-05, 20:44
Mua personalishte me pengon e kaluara e Mashkullit dhe nuk kam deshire qe ai te kete nje te kaluar te keqe dhe per kete arsye i refuzoj shume djem

Pse,a te gjithe qenkan me te kaluar te keqe a? :?

Tanushi
14-11-05, 11:13
Kur mbetesh peng i te kaluares nuk mund te krijosh te ardhme!

Domira
14-11-05, 12:20
E kaluara mund te sherbeje vetem si mesim per te ardhmen.

Psikologu
14-11-05, 19:07
E kaluara nuk eshte e nuk duhet te jete kurre pengese per te ardhmen.

Jo penges por mesim , se pengesė nuk mundet tė jetė.

Honesty^uk.
14-11-05, 20:11
E kaluara nuk eshte e nuk duhet te jete kurre pengese per te ardhmen.

Jo penges por mesim , se pengesė nuk mundet tė jetė.

....pengese mund te jet vetem nese eshte e krimbur :wink:

Gjumashja
19-12-05, 12:46
tregoje te kalueren per te pas te ardhme te mire edhe mos perserit ato gabime te njejta

Objektiviteti
19-12-05, 14:14
E kaluara eshte intersante per historine, te te rriturit, te femijet fillon me : ishte sec na ishte...


Ne dashuri:
nese bazoheni ne te kaluaren per ta gjykuar te ardhmen e nje njeriu, atehere keni probleme me realen dhe me jeten dhe nje dite do te pendoheni.
Nese ecni duke shikuar prapa, atehere rrezoheni, nese mirrni per baze te kaluaren e nje personi dhe e trajtoni duke u bazuar ne nje gabim te saj, atehere jeni te pjekur per psikiatri.

Pse eshte keshtu? Sepse gjykohet "gabimet " e dikujt derisa ishte ne pubertet, e ne purbetet gabojne te gjithe dhe nga gabimet mesojne, ne pubertet ndryshon edhe forma e trurit dhe njeriu nuk ka faj, por ky eshte ndertimi biologjik i njeriut!Ata qe kane "gabuar" jane me te mire se ata qe menodjne se nuk kane gabuar kurre. Njeriu meson duke gabuar!

Dashuri te gabuar nuk ka, cdo dashuri eshte e mire derisa eshte e gjalle! ketu ka dicka per dashurine me gjeresisht....

http://groups.msn.com/Tregime

Sy_kaltra
19-12-05, 15:05
Pse eshte keshtu? Sepse gjykohet "gabimet " e dikujt derisa ishte ne pubertet, e ne purbetet gabojne te gjithe dhe nga gabimet mesojne, ne pubertet ndryshon edhe forma e trurit dhe njeriu nuk ka faj, por ky eshte ndertimi biologjik i njeriut!Ata qe kane "gabuar" jane me te mire se ata qe menodjne se nuk kane gabuar kurre. Njeriu meson duke gabuar!

Dashuri te gabuar nuk ka, cdo dashuri eshte e mire derisa eshte e gjalle! ketu ka dicka per dashurine me gjeresisht....

http://groups.msn.com/Tregime

Pajtohem me mendimin tuaj.