PDA

View Full Version : Kosove apo Dardani


Arb
09-02-05, 02:51
Cili sipas jush do te ishte emertimi me i qelluar per "Kosoven?"

Tė mbetet emri i tanishėm, "Kosovė," apo emri i saj i lashte, "Dardani?"

Sondazh:
"Kosoven" ta quajme?
Kosove
Dardani
Ndryshe

Arb
09-02-05, 02:52
Personalisht votova per Dardani, sepse nje here e pergjithmone hedh anash dyshimet se emri Kosove eshte ne Shqip.

Emri Kosove, eshte emer qe sllavet e lane sic kane lene shume emra te tjere gjate dyndjeve barbare. Emri i vertete i "Kosoves" eshte Dardani.

Per me shume, emri Dardani eshte i vjeter dhe gjithashtu permbledh te tere historine e vazhdueshme te Dardaneve deri ne ditet e sotme, pra permblesh historine e vazhdueshme te Shqiptareve autokton te kesaj treve.

Gjithashtu me emrin Dardane, mund te emertohen vetem Shqiptaret, ndėrsa me emrin Kosovare, edhe Serbėt hyjne ne nje "thes!"

pirroja1
09-02-05, 06:20
Leri more ato se nuk jane pune qunash keto gjera po si duket te eshte bere semundje te beshe roje prane PC u rritsh o ēuki i dajes.

K-man
09-02-05, 07:08
Dardani edhe une them. them keshtu se fisi Ilir, Dardanet, jane qendru ne Kosove.

flamuri i ardhshem i Kosoves:

http://www.netlinkit.dk/fotw/images/y/yu-dard.gif

Emėrllahu
09-02-05, 14:29
Dardani,edhe une pajtohem me ju

Murgesha
09-02-05, 16:38
Unė jam qė tė quhet Dardani, (se jam mbretėreshė Dardane :lol: shaka pak).
Kthimi i emėrtimit deri tek tė parėt tanė mendoj se ėshtė shumė i rėndėsishėm edhe pėr tė ardhmen tonė.

sadik 5553
09-02-05, 17:03
shtetin juve e keni fituar ore te shkrete e tani vetem se ju ka mbetur te beni plane edhe emrin si te ja ndrroni ....nje fjale e urte thot mendja e shendosh ne trup te shendosh.....

Murgesha
09-02-05, 17:10
shtetin juve e keni fituar ore te shkrete e tani vetem se ju ka mbetur te beni plane edhe emrin si te ja ndrroni ....nje fjale e urte thot mendja e shendosh ne trup te shendosh.....


Hm a thua kjo mendja jote e urtė e shef Kosovėn mė mirė diku tjetėr se si shtet???

sadik 5553
09-02-05, 23:09
MENDJA IME E SHEF KOSOVEN VETEM SI SHTET , POR JUVE NE ASI KOMENTE BENI MONOLOG APO JO.....

Arb
09-02-05, 23:23
shtetin juve e keni fituar ore te shkrete e tani vetem se ju ka mbetur te beni plane edhe emrin si te ja ndrroni ....nje fjale e urte thot mendja e shendosh ne trup te shendosh.....

Sadik,

Ne menyren si po na drejtohesh sikur na ben me dije se nuk je pjese e Kosoves.

Shtetin edhe zyrtarisht do te bejme, edhe ate per inati te "kuqalosheve," si puna jote.

Murgesha
10-02-05, 13:28
MENDJA IME E SHEF KOSOVEN VETEM SI SHTET , POR JUVE NE ASI KOMENTE BENI MONOLOG APO JO.....


Jo Sadik tema ka tė bėjė me mendimet tona se si do tė donim tė quhet kosova nė tė ardhmen, e ty sikur tė dogji fjala shtet se aty u inkuadrove edhe atė pa e dhėnė fare mendimin se si ti do tė dėshriroje tė quhej ajo nė tė ardhmen.

Emėrllahu
10-02-05, 14:36
MENDJA IME E SHEF KOSOVEN VETEM SI SHTET , POR JUVE NE ASI KOMENTE BENI MONOLOG APO JO.....


Jo Sadik tema ka tė bėjė me mendimet tona se si do tė donim tė quhet kosova nė tė ardhmen, e ty sikur tė dogji fjala shtet se aty u inkuadrove edhe atė pa e dhėnė fare mendimin se si ti do tė dėshriroje tė quhej ajo nė tė ardhmen.

Murgesha,pajtohem plotesishte me mendimin tuaj.Sadik na e trego edhe mendimin tuaj ,si deshironi ju te quhet ne te ardhmen Kosova.Me intereson edhe mendimi i juaj si i majte qe jeni ne Politik.
Me respekt,Emėrllahu

Drenicaki
10-02-05, 17:02
Personalisht votova per Dardani, sepse nje here e pergjithmone hedh anash dyshimet se emri Kosove eshte ne Shqip.

Emri Kosove, eshte emer qe sllavet e lane sic kane lene shume emra te tjere gjate dyndjeve barbare. Emri i vertete i "Kosoves" eshte Dardani.

Per me shume, emri Dardani eshte i vjeter dhe gjithashtu permbledh te tere historine e vazhdueshme te Dardaneve deri ne ditet e sotme, pra permblesh historine e vazhdueshme te Shqiptareve autokton te kesaj treve.

Gjithashtu me emrin Dardane, mund te emertohen vetem Shqiptaret, ndėrsa me emrin Kosovare, edhe Serbėt hyjne ne nje "thes!"nuk duhet shikuar emrin por ligjet e saj se pse ligjet e bejn shtetin ,e kush ju permbahet ketyre ligjeve mund te jetoi ne te se siq po thua ti atėher kosova duhet te jet shteti i parė ,shtet racist!
pra ne ket menyrė bejm te njejten gje sikur qe ben serbet qe deshen ti zhdukin te gjithė popujt nga egoizmi racist!
emrin e kosoves ne te ardhmen e shoh po ashtu por te bashkuar me shqiperi ku ne te do te jetonin te gjithė popujt pa dallim kombi por qe i permbahen ligjit "njė ligj per te gjithė" pra keshtu eshte e ardhmja e njė shteti moderrn me lirin dhe te drejtat njerzore ,pra njė e drejt e jona ėshtė edhe bashkimi me shqiperinė amė ,si vellezer qe i kemi,e atėher kush i permbahet ligjit si duhet pra ligjit shqiptar edhe pakicat e ndryshme mund te jetonin ne te !

pra keshtu e shoh une kosoven pse jo edhe me popuj te ndryshem sikur qe ka ēdo kund ne botė, perzirja e ngjyrave , mentaliteteve dhe religjioneve e ben jeten edhe me interesante, pra kjo do te ishte populli shqiptar ne Europė!

sadik 5553
10-02-05, 17:46
Per hir te vertetes rreth temes qe doni te sqarohet, momenti ne te cilin kalon kosova eshte me se me rendesi jetesimi i qasaj qe te gjith e deshirojm se paku ne fjal, PAVARESIA , pra deri aty e kemi nje rruge ende te gjate sipas mendimit tim .N e momentin qe na eshte pranuar shteti i kosoves dhe se na funnksionojn te gjitha ligjet dhe funksionon shteti ligjor vetem ateher zotrote mund te jemi aq komod e te deklarohemi edhe per ndrrim te emrit sepse ajo sipas meje eshte puna e fundit rreth kosoves ajo eshte deshire qe do te rregullohej edhe me referemdum e jo sipas qejfit te ndokujt te ndrrohen emra e te ndrrohen flamuj sipas qejfeve te individeve , e deri ateher duhet te punohet me shum ne jetesiminin e e shtetit.

Arb
10-02-05, 18:37
nuk duhet shikuar emrin por ligjet e saj se pse ligjet e bejn shtetin ,e kush ju permbahet ketyre ligjeve mund te jetoi ne te se siq po thua ti atėher kosova duhet te jet shteti i parė ,shtet racist!
pra ne ket menyrė bejm te njejten gje sikur qe ben serbet qe deshen ti zhdukin te gjithė popujt nga egoizmi racist!
emrin e kosoves ne te ardhmen e shoh po ashtu por te bashkuar me shqiperi ku ne te do te jetonin te gjithė popujt pa dallim kombi por qe i permbahen ligjit "njė ligj per te gjithė" pra keshtu eshte e ardhmja e njė shteti moderrn me lirin dhe te drejtat njerzore ,pra njė e drejt e jona ėshtė edhe bashkimi me shqiperinė amė ,si vellezer qe i kemi,e atėher kush i permbahet ligjit si duhet pra ligjit shqiptar edhe pakicat e ndryshme mund te jetonin ne te !

pra keshtu e shoh une kosoven pse jo edhe me popuj te ndryshem sikur qe ka ēdo kund ne botė, perzirja e ngjyrave , mentaliteteve dhe religjioneve e ben jeten edhe me interesante, pra kjo do te ishte populli shqiptar ne Europė![/quote]

Nuk kemi te bejme me nderrim te emrit, kemi te bejme me ri-kthimin e emrit te dikurshem te "territorit te sotshem te Kosoves." Serbet dhe asnje minoretet tjeter qe sot jeton ne Kosove, as qe ishin ne Ballkan kur ekzistonte Dardania.

Ky emer (Dardania) nuk qenka brengoses vetem per minoritetet, qenka brengoses edhe per ata qe tashme zyrtarisht perfaqesojne zerin e minoriteteve. E kam fjalen per opoziten. Lideri I opozites, madje hapur ka kerkuar gjuhen serbe si gjuhe te dyte zyrtare ne Shtetin e Kosoves.

spirl_girls
10-02-05, 18:42
Nuk miremm me Politikk m`sa pulaaaaa me muzikeeeeee


http://www.heathersanimations.com/girls/luvjackieblonde.gif

Arb
10-02-05, 18:53
Per hir te vertetes rreth temes qe doni te sqarohet, momenti ne te cilin kalon kosova eshte me se me rendesi jetesimi i qasaj qe te gjith e deshirojm se paku ne fjal, PAVARESIA , pra deri aty e kemi nje rruge ende te gjate sipas mendimit tim .N e momentin qe na eshte pranuar shteti i kosoves dhe se na funnksionojn te gjitha ligjet dhe funksionon shteti ligjor vetem ateher zotrote mund te jemi aq komod e te deklarohemi edhe per ndrrim te emrit sepse ajo sipas meje eshte puna e fundit rreth kosoves ajo eshte deshire qe do te rregullohej edhe me referemdum e jo sipas qejfit te ndokujt te ndrrohen emra e te ndrrohen flamuj sipas qejfeve te individeve , e deri ateher duhet te punohet me shum ne jetesiminin e e shtetit.

Ri-emertimi I Kosoves nga propozimi eshte shenderruar ne realitet. Presidenca perdor flamurin shteteror te Kosoves, dhe emrin e ri te saj (Dardani).

Edhe nese eshte nevoja per referendum, propozimi per ri-kthimin e emrit te vjeter te Kosoves, sipas te gjitha gjasave do te mbeshtetet nga pjesa me e madhe, ne perjashtim te minoriteteve dhe grupacioneve te caktuara Shqiptare.

Arb
10-02-05, 18:54
Nuk miremm me Politikk m`sa pulaaaaa me muzikeeeeee


http://www.heathersanimations.com/girls/luvjackieblonde.gif

Voto atehere nje prej opcioneve me larte!

eltoni
10-02-05, 21:05
Po une per vete jam qe te quhet Dardani, mirpo se pari ta fitojm Pamvarsin, e se si duhet te quhet atė e vendos populli me referendum, por besoj se shumica jan qė t'ja kthejm emrin siq e ka pas DARDANI
Ju pershendes

lako
10-02-05, 23:05
pershendetje tegjith DARDANEVE kjofshi me jet te gjat .
qebesa edhe une jam per DARDANI ,edhe kam ken gjithmon prej qe e mesova qe ne ishim ata DARDANET tecilet shtriheshin ne keto toka DARDAN
ju pershendes perzemersisht o trima DARDAN e juplotesoft deshira se deshira juaj esht enderr imja .

Ylberi_be
18-03-05, 15:53
Ma mir esht me bashku me shipni se sa me nda ne emra e provinca

Arb
02-11-05, 16:38
Arben Xhaferri: Kosova te nderroj emer

Lideri i PDSH-se ka shprehur verejtje per emrin e Kosoves duke e quajtur kete emer nocion Sllav, nderkohe qe sipas tij, varianti origjinal duhet te ishte Dardani.

BW

Guri i madh
02-11-05, 17:54
kosova duhet te quhet dardani kujt si pelqen le te shkoj ne shumadi

xenigj
02-11-05, 19:23
Pasi ky vend eshte i shqipetareve atehere jam per propozimin qe ti kthehet emertimi shqip pra DARDANI
pershendetje

Barbaroza
02-11-05, 19:38
Pasi studiuesit tane kane vertetuar se nocioni Kosova eshte emertim sllav,atehere gjithsesi duhet nderruar ky emertim ne Dardani.

sherri
02-11-05, 19:38
Ma mir esht me bashku me shipni se sa me nda ne emra e provinca

Me shqiperi jemi te bashkuar!!shqiperin e popullojn shqipetaret,dhe nga zgjedhjet e lira e tutje do ta udheheqin shqiptaret!!
Dikush me lart kishte dhan sa propozime se ne ketu s'ben me ba nje sontazh,mbrenda forumit,per arsye se separi u dashka prit njohja e pamvarsis!!?po menoj se dikun tjeter ju dhemb!? se ky propozim esht be nga Presidenti;RUGOVA, po te mendonin me te vertet ashtu,pse nuk ishin kunder emertimeve te qyteteve,fshatrave te kosoves qe u ban gjat qeveris se perkohshme,pas lufte(pa njohjen e pamvarsis!).
DARDANI;DARDAN. ska alternativ.
Bashkimi kombtar!:sherri i ka do ide te ndryshme me disa qe mendojn se vetem bashkimi me shqiperin,dhe viset per rreth esht bashkim kombetar!.
Dardanet me Dalmatet jan si te them kusherinj! e gjith dalamcia esht banuar nga nje rac apo fis vlla me Dardanet qe edhe gjuha ka pas ndryshime te vogla,edhe sot ne Hvar te dalamcis nje mal quhet (Mali i palit) e shum e shum tjera qe (shqipetaret e zares)na shtyjn,qe ket bashkim ta shtrijm edhe ne drejtim te kundert gjeografik me shqiperin.
Sa me shum qe kthehemi ne antikitet,ne (Dardanet)dhe Dalmatet do te dalim shum te afert,Dalmacia ka randsi per neve,edhe pse jan te ngulfatur nga nje popull Kroat qe nuk i ka rrenjt shum ne antikitet,si dhe ne nga ardhacaket sllave,prap duhet te jemi afer njeri tjetrit,dhe Adriatikun ta ruajm ne!, se zoti na e fali.

Fshatari
02-11-05, 22:54
Pasi studiuesit tane kane vertetuar se nocioni Kosova eshte emertim sllav,atehere gjithsesi duhet nderruar ky emertim ne Dardani.
Cili studjues ka vėrtetuar qė toponimi "Kosovė-a" ėshtė me prejardhje sllave ?
Mė sa di unė, toponimi Kosova ka origjinė greke dhe do tė thot "fusha e mllinjave ?"
Greqishtja nuk ka asgjė tė pėrbashkėt, nė planin linguistik, me gjuhėt sllave.

Guri i madh
02-11-05, 23:40
Mė sa di unė, toponimi Kosova ka origjinė greke dhe do tė thot "fusha e mllinjave ?"
Greqishtja nuk ka asgjė tė pėrbashkėt, nė planin linguistik, me gjuhėt sllave.[/quote]

bash mir e ke cek se kosov,a esht ne gjuhen sllave fusha e mllinjave .
ama nuk esht fjal shqipe .
por edhe dugagjinin serbet e thrrasin metohija qe nuk esht ne gjuh sllave
po latine qe do te thot pron e kishese ne i themi dugagji
kshtu qe edhe kosoves doti thona dardani

Arb
29-02-08, 00:05
Eh tybe na veti kush se si ta quajme.

Bota tash per tash na njeh me Republika e Kosoves (me O-ne sllave ne fund).

Masi rreth emrit te shtetit nuk na veti kush, ckado te bahet me toponimet shumice sllave te vendbanimeve tona?

rilinda
01-03-08, 09:51
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21645

GURI SYLAJ
01-03-08, 10:55
D A R D A N I Emer qe e mban tash e 3000 Vjet !

Dardan Kastrati
01-03-08, 12:45
D A R D A N I Emer qe e mban tash e 3000 Vjet !
GURI e po dihet emrin e kujt e mbaj une ...nje vote me teper per kete emer qe ta mban Kosova ..... Dardani

Murgesha
01-03-08, 13:13
Mos u ngutni me votu http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Dardanas nuk janė multietnikėt tu Kosovės.

Mė 17.02. 2008

109 Delegatėt (asnjė kundėr)

Nėnshkruajtėn.

Pavarėsinė e Kosovės MULTIETNIKE qė u mundojshin me e zbutė pak, me tingėllu si shqip (shumė (q) etnike)

dardan100
01-03-08, 13:16
Kosova rrjedh nga Kosov apo Kosovo, eshte emertim serbo-sllav. Ne Rusi ekzistojne qindra fshatra dhe qyteza me emrin Kosov. Kurse ne per me ia ba qejfin vetes e kemi shendrru ne gjinin femrore, Kosova.
Emri me korrekt do te ishte REPUBLIKA E DARDANISE

http://www.youtube.com/watch?v=Rubh3ujdAhA (http://www.youtube.com/watch?v=Rubh3ujdAhA)

Guri i madh
01-03-08, 13:58
Kosova rrjedh nga Kosov apo Kosovo, eshte emertim serbo-sllav. Ne Rusi ekzistojne qindra fshatra dhe qyteza me emrin Kosov. Kurse ne per me ia ba qejfin vetes e kemi shendrru ne gjinin femrore, Kosova.
Emri me korrekt do te ishte REPUBLIKA E DARDANISE

http://www.youtube.com/watch?v=Rubh3ujdAhA (http://www.youtube.com/watch?v=Rubh3ujdAhA)po qeveria aktuale nuk po e don emrimin e kosoves nė dardani qashtu po thojn do si jen dal nga flaka e pushkes


po thojn na e krijojna historin edhe kombin kosovari

Pupi
01-03-08, 14:22
Pėrkundėr mendimėve tė ndryshme, unė nuk do ti qasem antarit (Arbit, sepse arbi jo rralė herė ja fut ashtu), por Temės!
Tema flet shumė qart, shumė kthjellėt.
Vetėm njė gabim qė i keni vėnė sondazhin e hapur, Pse?
Kam bindjen qe kėtu disa nga ne pėr arsye tė ndryshme, ngurrojn tė flasin haptazi, apo edhe miqėsit e ndyshme mes anėtarėve, nga dhe "mund" tė dalė sondazh komik.

Nė mos guxoft Kosova e sotme tė quhet Dardania, at'her ajo guxon vetėm tė shkrihet e tėra dhe tė quhet Shqipėria!

Pupi
01-03-08, 14:27
Jo more se s'asht qashtu Murgesha e Guri i madh.

S'asht more , s'asht se m'kupėt.
Po e dini ju njė fjalė tė urt ?

Tė kujt janė ato dele qė kullosin nė atė livadh ?
Paj mesiguri janė tė tė zotit tė livadhit!

Guri i madh
01-03-08, 14:35
Jo more se s'asht qashtu Murgesha e Guri i madh.

S'asht more , s'asht se m'kupėt.
Po e dini ju njė fjalė tė urt ?

Tė kujt janė ato dele qė kullosin nė atė livadh ?
Paj mesiguri janė tė tė zotit tė livadhit!


pup ose po tallesh ose po don me ik nga realiteti


ata qe i ceka nė shkrimin e ma parshem po tentojn tė shkatrrojn gjdo gjė kombtare e ta krijojn nji histori prej ati momenti kur ju ka dhan rasti te dalin para kamerave televizive


argumente ka shum nese te intersojn mundesh me e i gjet a une po te pyti si e ke ndie vehten kur i ke pae flamujt e dardanis duke i shkulur e djegur para teatrit

ata shulsit e flamujve i njoh kan qen do hajna te pulave e do hajna te trenave do kumorgji e shum pak kan qen shqiptar

Arb
01-03-08, 14:47
Pėrkundėr mendimėve tė ndryshme, unė nuk do ti qasem antarit (Arbit, sepse arbi jo rralė herė ja fut ashtu), por Temės!

Ehhh mire he burre, e qysh i bjen kjo me qime e pa qimet tua?

Preshevar
01-03-08, 14:51
::: KOSOVĖ ::::


Ta quajsh "Dardani" kjo i jep te drejt Serbve qe pretendojn qe fjala KOSOVĖ rrjedhė nga ata,...

Rrini urt, se tani hapet edhe nje tem e ngjashme ndoshta me titull :

"A duhen shqiptaret te quhen "Ilirė" ????

Guri i madh
01-03-08, 14:59
::: KOSOVĖ ::::


Ta quajsh "Dardani" kjo i jep te drejt Serbve qe pretendojn qe fjala KOSOVĖ rrjedhė nga ata,...

Rrini urt, se tani hapet edhe nje tem e ngjashme ndoshta me titull :

"A duhen shqiptaret te quhen "Ilirė" ????


ata e din ket bile edhe shum her e kan cek edhe nė arenen nderkombtare po ti shum pak paske informacione

Pupi
01-03-08, 22:22
Ehhh mire he burre, e qysh i bjen kjo me qime e pa qimet tua?

Arb kjo i bie nė shul shqip kėshtu!

"Delet"/Populli

Populli jo gjithėher di tė ja qėllojė, nga dhe mu si "delja" i butė, dhe manipulohėt.
Mirpor, nė livadh tė huaj kurrė nuk kullosin dele tė huaja, por janė delet e pronarit tė livadhit.
Livadhi/Kosova

Arb mos mė detyro ti rruaj qimet nga gjuha dreqi e marrt :wink:

4peace
02-03-08, 11:46
*

Ne jemi mjaft tė njohur pėr nga dėshirat. Kemi mė shumė dėshira (urime, pėrshėndetje… se sa jemi nė gjendje tė mendojmė disi mė praktikisht, mė realisht…madje qė do tė na ndihmonte edhe shumė mė shumė nė drejtim tė ēėshtjes.

Dard(h)ania, Mollania, Kum(bu)llanija e „sende“ tjera janė mė shumė dėshira, e tė cilat, praktikisht e realisht, mė tepėr nga pengojnė se sa na ndihmojnė. Nejse, kėshtu ndodh kur shumica mendojnė se (e gjithė) bota sillet rreth nesh e jo e kundėrta.

Edhe diēka:
Shumė aktorė, shkrimtarė, kėngėtarė… pėr tė rėnė mė lehtė nė sy e pėr t’u popullarizuar mė lehtė e shpejtė, pėr t’u mbajtur mend mė lehtė…zgjedhin emra (nofka) tė thjeshta, shkurtėra, tingėlluese…

Nė kėtė rast, ne s’kemi nevojė pėr nofka tė tilla, meqenėse e kemi tė gatshme, (tashmė) tė njohur, origjinale…e kjo ėshtė „nofka“ SHQIPĖRI. Mund ta quajmė Shqipėria Veriore, Shqipėria 2, Shqipėria B…

Ju qė mendoni se Kosova ėshtė bėrė (aq shumė) e njohur, megjithėse deri diku ėshtė bėrė e njohur – duhet ta dini se, prapseprap, shumica e njerėzve tė thjeshtė anembanė rruzullit nuk e din kah i bie kjo Kosovė, e lėre mė ta dijnė se pėr ēfarė (populli) bėhet fjalė. Kurse, nėse plotėsohet dėshira juaj (me Dardani) i bie sikur t’ia fillojmė nga fillimi, zeroja…(Ishte interesant kur kandidati pėr president tė ardhshėm amerikan, McCain, nė njė rast u shpreh „…kryetari i Gjermanisė, Vlladimir Putin…“ ha ha ha)

Paramendoni sikur Gjermania Lindore ta kish ndėrruar emrin pėr sa ka qenė e ndarė. Ose Korea e Veriut…Ēfarė pasojash do tė kishte pasur?! Mirėpo, ne „mendojmė“ e „shohim“ shumė larg (0.1 mm larg hundės, madje nėse ėshtė kėshtu mund tė quhemi lirisht largpamės!).

Ky ishte mendimi im lidhje me kėtė ēėshtje.

Gjitha tė mirat!


***

>>{SpOnGeBoB}<<
02-03-08, 13:48
edhe njihere ne sondazh Kosova paska dale. E sakatun krejt me sondazhe. Me ja nderru emrin ne Dardani, ani po ai din dikush guret e megjave ku e ka pas dardania. Nuk eshte mahalle Prishtine me 3-4 emra mos me dijte njeriu me tregue prej nga eshte a ku banon e jeton.

panta_rhei
02-03-08, 16:26
*

Ne jemi mjaft tė njohur pėr nga dėshirat. Kemi mė shumė dėshira (urime, pėrshėndetje… se sa jemi nė gjendje tė mendojmė disi mė praktikisht, mė realisht…madje qė do tė na ndihmonte edhe shumė mė shumė nė drejtim tė ēėshtjes.

Dard(h)ania, Mollania, Kum(bu)llanija e „sende“ tjera janė mė shumė dėshira, e tė cilat, praktikisht e realisht, mė tepėr nga pengojnė se sa na ndihmojnė. Nejse, kėshtu ndodh kur shumica mendojnė se (e gjithė) bota sillet rreth nesh e jo e kundėrta.

Edhe diēka:
Shumė aktorė, shkrimtarė, kėngėtarė… pėr tė rėnė mė lehtė nė sy e pėr t’u popullarizuar mė lehtė e shpejtė, pėr t’u mbajtur mend mė lehtė…zgjedhin emra (nofka) tė thjeshta, shkurtėra, tingėlluese…

Nė kėtė rast, ne s’kemi nevojė pėr nofka tė tilla, meqenėse e kemi tė gatshme, (tashmė) tė njohur, origjinale…e kjo ėshtė „nofka“ SHQIPĖRI. Mund ta quajmė Shqipėria Veriore, Shqipėria 2, Shqipėria B…

Ju qė mendoni se Kosova ėshtė bėrė (aq shumė) e njohur, megjithėse deri diku ėshtė bėrė e njohur – duhet ta dini se, prapseprap, shumica e njerėzve tė thjeshtė anembanė rruzullit nuk e din kah i bie kjo Kosovė, e lėre mė ta dijnė se pėr ēfarė (populli) bėhet fjalė. Kurse, nėse plotėsohet dėshira juaj (me Dardani) i bie sikur t’ia fillojmė nga fillimi, zeroja…(Ishte interesant kur kandidati pėr president tė ardhshėm amerikan, McCain, nė njė rast u shpreh „…kryetari i Gjermanisė, Vlladimir Putin…“ ha ha ha)

Paramendoni sikur Gjermania Lindore ta kish ndėrruar emrin pėr sa ka qenė e ndarė. Ose Korea e Veriut…Ēfarė pasojash do tė kishte pasur?! Mirėpo, ne „mendojmė“ e „shohim“ shumė larg (0.1 mm larg hundės, madje nėse ėshtė kėshtu mund tė quhemi lirisht largpamės!).

Ky ishte mendimi im lidhje me kėtė ēėshtje.

Gjitha tė mirat!


***
Pode,
jo ty mendja me ta pre fort, edhe larg me pa po sheh boll, po shyqyr qė qiftave tu nuk u ec fjala qaq larg...
Nime neve krejt bota na ka njoftė si krahinė socialiste e serbisė, edhe ishte gabim i madh qė lypėm Pavarsi pėr Kosovėn se tash s'po na njeh ma kurrkush...
ishalla ty for(t)peace koreja veriore nuk ta ndrron emrin se n'qaf t'merr...

Pupi
02-03-08, 18:11
http://www.gottwein.de/latine/map/gr01_paeon.jpg

Ėshtė dashur qė nė fillim tė sondazhit tė sqarohen ca gjėra nga Titull shkruesi
(Andaj edhe idea ime qė vetėm moderatorėt tė hapin Tema).

Ja kėtu nė Antikėn e lashtė sa bukur figuron Dardania jonė, besoj qė po ta kishim parė qė nė fillim, nuk do tė kishte rrjedhur kjo pėrqindje e sondazhit kėshtu si duket(me shpres tė mos manipulohet)!

Gjumashja
02-03-08, 19:21
Quane si te doni tashme eshte shpall Republika e Kosoves... :biggrin: ..

jadore
02-03-08, 21:03
Quane si te doni tashme eshte shpall Republika e Kosoves... :biggrin: ..

Po valla .
.. ta quajne si te dojne , dhe pse nuk do te befasohem aspak nese quhet Hashim apo Ramush apo Ibrahim
( ''se historija jone nga ketu fillon'' ..)
p.s.
nejse mua per qjefi do te me pelqente te quhej J'adore apo apo edhe.. Phanta rhei ( se boll me pelqene ky emer valla).ose qe te jem plurale hapim sontazh me emrat e antareve te forumit , ata qe i zgjedhim i fusim ne konkurence te forumeve tjera dhe emri qe fiton e nominojme Kosoven tone .. jemi apo nuk jemi populli ne miniature si forme virtuale ..
zeri i popullit zeri i Zotit .. thonin latinet e lashte

Pupi
02-03-08, 21:07
Po valla .
.. ta quajne si te dojne , dhe pse nuk do te befasohem aspak nese quhet Hashim apo Ramush apo Ibrahim
( ''se historija jone nga ketu fillon'' ..)
p.s.
nejse mua per qjefi do te me pelqente te quhej J'adore apo apo edhe.. Phanta rhei ( se boll me pelqene ky emer valla).ose qe te jem plurale hapim sontazh me emrat e antareve te forumit , ata qe i zgjedhim i fusim ne konkurence te forumeve tjera dhe emri qe fiton e nominojme Kosoven tone .. jemi apo nuk jemi populli ne miniature si forme virtuale ..
zeri i popullit zeri i Zotit .. thonin latinet e lashteha, hahahahaha..........
Jo valla, mė mirė po ja lėmė Republika e Pupit
ha, hahahahahaha.....

Guri i madh
02-03-08, 23:15
Quane si te doni tashme eshte shpall Republika e Kosoves... :biggrin: ..besoj se nuk kishe kundershtue po te quhej republika e kosoves e metohis se hasha e ka shpall

natyra
23-03-08, 19:26
Pershendetje,Cka mendoni si do ia kishit len emrin ketij Shteti te ri,
Kosove apo Dardani..?

Po ia filloi une e para, deshira ime do ishte per-
DARDANI

Natyra

dardan100
23-03-08, 19:33
Dardani, REPUBLIKA E DARDANISE!

rilinda
23-03-08, 19:45
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21645

rilinda
23-03-08, 19:47
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=15810

natyra
23-03-08, 20:02
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=21645

...ne rregull rilinda,edhe se nuk paske len ndonje koment? ska gje,megjithate e kuptova per mes ketij linku, qe paska qen tem e hapur dhe me par,thjeshte,jeni te lire qe te fshini...Jufalemnderit

Natyra