PDA

View Full Version : Ni specialitet shum te thjesht qe kam zbulu vet!


Dali!Keq
10-04-05, 00:17
Hmmmmm ju pershendes te gjithve.
Un jam shum marakli qdo gje me intereson dhe kam qef qe te arris diqka.Nje dit isha uritur shum, por me shku ne restorant pritova.
Pastaj pash disa patate pak djath pak qumsh blla blla bllaaaaa dhe fillova te bej nji gatim nga vetja,mir po kurr nuk e kisha besu qe mundem te bej ni gatim keshtu kaq te shishum qe as ne 50 Yje hoteesh nuk kisha pritur kesi apetiti te shishum.
E thirra ni shoqe dhe e hengri por sa ujin e pike ajo Zot runa tasht ket specilaitet e perdor dhe ajo vet dhe dhe qdo kush qe e njef ajo.
Tasht qe dy jav po pergaditin dhe kojshit ketu per rreth,pastaj dhe ne Kosov.
Per mos me zgjat me shum muhabetin mundeni vet te provoni.
Ai apo ajo qe provon dhe del e pa knaqur me ket Specialitet te propozuar kurr hallall mos me koft mua per hargjimet te cilat ju i keni shpenzuar.


Ushqim shum te kendshum,te thjesht dhe pa fare yndyre!

Per te arrit deri te gatimi i keti speialiteti,nevojiten keto cutate;
Patate,Djath,Peshk,Veze Pule.

Per sozen nevoiten;
Uj te pishum,Huder,Kryp,Mill,Byber.

1.Patatet te pa qeruara, pastrohen dhe i shtin ne furr per ti pjek.
2.Gjat kohes duke i pjek patatet mundeni te mirreni peshkun dhe e pshtjell me Varak/Alufolje dhe e vendosni ne furr.

Vezet;
Gjat kohes duke u pjek Patatet dhe Peshku ne furre,per te mos hup koh fare mundeni te mirreni nje en dhe mbusheni me uj dhe merr 2-3 Veze pule i ler per te zi.

Soze;
Mirre ni huder dhe e shtyp/be grimce dhe pakes uj dhe e vendos ne fertere,pak pas kohe merr nje got Qumsht dhe vendos aty,pastaj pak mill,pak byber dhe e perzin.(Mos e ler te trashet apo digjet Soza)

1.Kur te piqen Patatet merr dhe i shtrin me nji tepsi dhe i ndrryll pak patatet.
2.Pastaj merr nji apo dy hudra dhe i pren te ima si fleta fletandhe ne qdo patate ja vendos nga nji flet te prer hudre.
3.Merr Djathin e bardh dhe e ben trosh dhe e shkep mbi patate.
4.Pastaj merr peshkun e pjekur nga furra dhe e liron nga Varaku/alufolje dhe e vendos mbi Djathin e troshitur.
5.Mirrn vezet e zira dhe qerohen dhe behen trosh dhe i vendos mbi peshkun e pjekur.
6.Pastaj mer perseri Djath te bardh dhe e ben trosh dhe vendos mbi vezet e troshitura.

8.Ne fund merr sozen qe permendem me lart dhe vendos mbi gjithat.
Dhe shtin prap ne furr dhe e len dhe pak sa te shkrihet Djathi dhe te perziet me sozen.

Koha per te ber ket specialitet nuk nevoitet me shum se 45 minuta!

Ai apo ajo qe e ben ket specialitet jam i bindur qe do ta haje dhe pa buk qaq i shishum qe esht.

Ju beht mire.
Dali i keq.

Dali!Keq
10-04-05, 00:25
Hmmmmm ju pershendes te gjithve.
Un jam shum marakli qdo gje me intereson dhe kam qef qe te arris diqka.Nje dit isha uritur shum, por me shku ne restorant pritova.
Pastaj pash disa patate pak djath pak qumsh blla blla bllaaaaa dhe fillova te bej nji gatim nga vetja,mir po kurr nuk e kisha besu qe mundem te bej ni gatim keshtu kaq te shishum qe as ne 50 Yje hoteesh nuk kisha pritur kesi apetiti te shishum.
E thirra ni shoqe dhe e hengri por sa ujin e pike ajo Zot runa tasht ket specilaitet e perdor dhe ajo vet dhe dhe qdo kush qe e njef ajo.
Tasht qe dy jav po pergaditin dhe kojshit ketu per rreth,pastaj dhe ne Kosov.
Per mos me zgjat me shum muhabetin mundeni vet te provoni.
Ai apo ajo qe provon dhe del e pa knaqur me ket Specialitet te propozuar kurr hallall mos me koft mua per hargjimet te cilat ju i keni shpenzuar.


Ushqim shum te kendshum,te thjesht dhe pa fare yndyre!

Per te arrit deri te gatimi i keti speialiteti,nevojiten keto cutate;
Patate,Djath,Peshk,Veze Pule.

Per sozen nevoiten;
Uj te pishum,Huder,Kryp,Mill,Byber.

1.Patatet te pa qeruara, pastrohen dhe i shtin ne furr per ti pjek.
2.Gjat kohes duke i pjek patatet mundeni te mirreni peshkun dhe e pshtjell me Varak/Alufolje dhe e vendosni ne furr.

Vezet;
Gjat kohes duke u pjek Patatet dhe Peshku ne furre,per te mos hup koh fare mundeni te mirreni nje en dhe mbusheni me uj dhe merr 2-3 Veze pule i ler per te zi.

Soze;
Mirre ni huder dhe e shtyp/be grimce dhe pakes uj dhe e vendos ne fertere,pak pas kohe merr nje got Qumsht dhe vendos aty,pastaj pak mill,pak byber dhe e perzin.(Mos e ler te trashet apo digjet Soza)

1.Kur te piqen Patatet merr dhe i shtrin me nji tepsi dhe i ndrryll pak patatet.
2.Pastaj merr nji apo dy hudra dhe i pren te ima si fleta fletandhe ne qdo patate ja vendos nga nji flet te prer hudre.
3.Merr Djathin e bardh dhe e ben trosh dhe e shkep mbi patate.
4.Pastaj merr peshkun e pjekur nga furra dhe e liron nga Varaku/alufolje dhe e vendos mbi Djathin e troshitur.
5.Mirrn vezet e zira dhe qerohen dhe behen trosh dhe i vendos mbi peshkun e pjekur.
6.Pastaj mer perseri Djath te bardh dhe e ben trosh dhe vendos mbi vezet e troshitura.

8.Ne fund merr sozen qe permendem me lart dhe vendos mbi gjithat.
Dhe shtin prap ne furr dhe e len dhe pak sa te shkrihet Djathi dhe te perziet me sozen.

Koha per te ber ket specialitet nuk nevoitet me shum se 45 minuta!

Ai apo ajo qe e ben ket specialitet jam i bindur qe do ta haje dhe pa buk qaq i shishum qe esht.

Ju beht mire.
Dali i keq. Te Sozeja harrova te them se vyn dhe QUMSHTI
Tung :oops:

dr1ta
18-04-05, 13:27
Po doket sikur musaka mmmmmmmmmm

florian
18-04-05, 13:35
MU PO ME DOKET SIKUR PO DON ME NA HELMU .

Dali!Keq
18-04-05, 18:05
Po doket sikur musaka mmmmmmmmmm

Nuk di vallah,vetem se kush e ka provua ja ka vle,dhe esht dal i knaqur.
Pa fare yndyre a?....
provoje nese ke deshir.
Te beht mire.
Dali!!!!!!!!Keq

Dali!Keq
18-04-05, 18:08
MU PO ME DOKET SIKUR PO DON ME NA HELMU .

Florian jo joooooooo Zoti me se beht!!!

Te kisha propozu ta provosh,jam i bindur qe do te knaq..hmmmmm
Mirmbetshit..

Dali!!!!!!!keq