PDA

View Full Version : Poezit e Tushes


tushja
11-04-05, 18:39
Pa durim te pritum
te duam ashtu siq je
ne floket e tua
ca riga te shiut ne xhamin e thyur
shikoj djellin te me pershendet
merzin e vetmin e dikur
me ike prej shikimi
i tmeruar ne shpirt
ne ersir ska meshir
nje moment esht dita
nje qast esht nata qe e dua shum..............

tushja
18-04-05, 16:57
Ti qe ma vrave rinin!
te shkruaj tyqe mi vrave stinet,
mi preve lulet ne pranveren e dikurshme
mi ersove vitet e rinis!
vertet ti nuk e meriton
edhe ni lot timin!
ti nuk e meriton as ni ndjen me te vogel
te dashuris sime
nuk e meriton as ti leshoja syt
te hapja zemren!
ti je me i keq se djalli
ti e shkatrrove endern time ne mua
kurr mos pafsh drit ne syt e tu
sta fali as ni qast te humbur ne ty
qoft edhe fjalen me te vogel
qe ta dhash per te qetsuar
shpirtin tond te trazuar
se cili lot i imi i derdhur per ty
u shendrroft ne rruget e tua te se ardhmes
mos me kerko kurr ma
nuk dua te di kurr per ty
nuk do te jem ma......
ajo qe gjith nje te ndihmoja ur ishe keq
tani nga ti mbeti vetem urrejtja e shfrenuar
pjes e hidhur e rinis sime mendohu ta gjesh
qetsin me ndergjegjjen tende te renuar
me mekatet e tua, tua, tua,

tushja
18-04-05, 17:10
Lirija ime se jam vet
i vdekur u ngrita
serish me thrrasin prej meje
kerkojn jeten dhe vdekjen
ti mos me ler vetunnnnnnnnnn......

tushja
18-04-05, 17:13
Po vi nga qyteti i endrrave
mendoj per qytetin e gjumit
dhe ja mengjesi serisht
paska zbardhur ketu
streheve te rruges prita,
prita deri sa te ndalet shiju
te gjitha endrrat i takova
ne ni enderr
athua cila deg rritet ne guret e
ketyre germadhave
kur te takoj endrren serisht do te flas
per gjumin...

tushja
18-04-05, 17:14
Fushave kur endrronin lulet
e udhtimi yt i bekuar
vrau veten natennnn..

tushja
18-04-05, 17:20
mes endres dhe deshires
prita te sho potretin tend
te mbetur thell....
vend lulesh mall e dhimbje
mes heshtjes dhe qetsis u perpoqa
te ndegjoj thirrjen tende
vetem zerat e panjohura
loznim rreth e kot ishte gjith qka
mes vetmis dhe nates se shurdhur
endrra me kotes mbi sup
e loti binte bashk me shiun
e kot ishte gjithgjka....

tushja
22-05-05, 18:07
Nganjeher dhembja me eshte
e madhe dhe nuk mund ta luftoj
nje ankth me ndrydh negjoks me dhembje
ndoshta kjo esht brendija ime
apoendra e saj e trishtuar
ndoshta e till asht jeta
pse pse ti pesojm te gjithve
te gjith miqt e saj kishin qen armiq
apo djalli qe futet ne njerz?

yllka
24-05-05, 10:22
Po vi nga qyteti i endrrave
mendoj per qytetin e gjumit
dhe ja mengjesi serisht
paska zbardhur ketu
streheve te rruges prita,
prita deri sa te ndalet shiju
te gjitha endrrat i takova
ne ni enderr
athua cila deg rritet ne guret e
ketyre germadhave
kur te takoj endrren serisht do te flas
per gjumin...

Tushja kjo poezi e juaj me ka pelqyer shume,komplimente Moter ku do qe jeni dhe vazhdoni te shkruani se paskit talente.

YLLKA

Nexhati
03-06-05, 21:56
Po vi nga qyteti i endrrave
mendoj per qytetin e gjumit
dhe ja mengjesi serisht
paska zbardhur ketu
streheve te rruges prita,
prita deri sa te ndalet shiju
te gjitha endrrat i takova
ne ni enderr
athua cila deg rritet ne guret e
ketyre germadhave
kur te takoj endrren serisht do te flas
per gjumin...

Tushja kjo poezi e juaj me ka pelqyer shume,komplimente Moter ku do qe jeni dhe vazhdoni te shkruani se paskit talente.

YLLKA


Edhe mua Yllka me ka pelqyer poezia e autores Tushja.Komplment