PDA

View Full Version : Koha per ndryshim tek Shqiptaret


Arb
29-04-05, 17:56
Rastesisht hasa ne kete artikull, te cilin vendosa ta postoj ketu, me bindjen se do te jete ne interes te anetareve te lexojne kete artikull.

Koha per ndryshim tek Shqiptaret

Ndryshimi ndėrmjet vendeve tė varfėra dhe tė pasura nuk ėshtė vjetėrsia e shtetit. Pėr shembull, India dhe Egjypti me moshė mbi 2000 vjeēare janė tė varfėra, ndėrsa Australia, Zelanda e Re apo Kanadaja sot janė vende tė zhvilluara dhe tė pasura pavarėsisht se para 150 vjetėsh nuk egzistonin.

Ndryshimi midis vendeve tė varfėra dhe tė pasura nuk qėndron nė pasuritė e tyre natyrore. Japonia ka tokė tė kufizuar, 80% malore dhe tė pamjaftueshme pėr buqėsi e blegtori, por ėshtė sot ekonomia e dytė botėrore. Nė Zvicėr, ku natyra nuk lejon rritjen e kakaos, prodhohet ēokollata mė e mirė nė botė. Nė kėtė vend tė vogėl malor blegtoria jep prodhimet e qumėshtit janė mė tė mirat nė botė, toka mbillet katėr herė nė vit, ndersa siguria, rregulli e puna e kanė bėrė vendin mė tė sigurtė nė botė.

Sipėrmarrėsit nga vendet e pasura nuk dallohen pėr ndonjė ndryshim tė dukshėm nė zgjuarsi kundrejt sipėrmarrėsve nė vendet e varfėra. Raca apo ngyra e lėkurės nuk janė gjithashtu tė rėndėsishme, biles emigrantėt tė etiketuar pėrtacė nė vendet e origjiniės janė fuqi prodhuese nė vendet europiane apo Amerikė tė Veriut. Atėhere cili ėshtė ndryshimi?

Ndryshimi qėndron nė mirėsjelljen e njerėzve, e cila formohet pėrgjatė viteve nėpėrmjet arsimimit dhe kulturės. Duke shqyrtuar mėnyrėn e sjelljes sė njerėzve nė vendet e zhvilluara, shumica e tyre ndjekin parimet e mėposhtme gjatė jetės sė tyre:

Morali, si njė parim themelor
Ndershmėria
Pėrgjegjėsia
Respekti ndaj ligjeve dhe rregullave
Respekti ndaj qytetarėve tė tjerė
Dashuria pėr punėn
Pėrpjekjet pėr tė kursyer dhe rritur vlerat
Shpirti pėr tė bėrė sa mė shumė e sa mė shpejt
Saktėsia

Nė vendet e varfėra vetėm pak njerės i ndjekin kėto parime. Ndonėse natyra i ka bėrė ta pasura, vendet e varfėra janė tė tilla sepse iu mungon mėnyra duhur e sjelljes, iu mungon vullneti me i mėsuar, me i zbatuar dhe pėrhapur kėto parime tė vendeve tė zhvilluara.

Ėshtė koha pėr ndryshim tek Shqiptarėt!
Roli udhėheqės nė Europėn Juglindore ėshtė duke pritur pėr ne!

turisti
30-04-05, 20:14
Pershendetje ARB.

Shpresoj se parimet e poshte shenuara:
____________________________

Morali, si njė parim themelor
Ndershmėria
Pėrgjegjėsia
Respekti ndaj ligjeve dhe rregullave
Respekti ndaj qytetarėve tė tjerė
Dashuria pėr punėn
Pėrpjekjet pėr tė kursyer dhe rritur vlerat
Shpirti pėr tė bėrė sa mė shumė e sa mė shpejt
Saktėsia
_______________________________________

...do te fillojne te aplikohen,sepse ndryshimi per nje jete me te mire eshte i nevojshem dhe i domosdoshem per arsye se askush nuk i kryen gjithmone punet e huaja dhe per arsyjen se vet jeta bjen ndryshimet,per ate arsye eshte me mire me heret te fillohet.


Me respekt,
TURISTI.

laliloli
04-05-05, 22:23
PERSHENDETJE TE GJITHEVE
MENDOJ SE ESHTE KOHA E FUNDIT QE SHQIPETARET DUHET TE NDRYSHOJNE NE MENYRE QE MOS TE JENE POPULLI ME I PRAPAMBETUR DHE ME I PAZHVILLUAR NE EVROPE.SHQIPTARET SE PARI DUHET TE DINE QESHTE RENDESIA E SHTETIT,DUHET TE DINE SE POPULLI E MBAN SHTETIN E JO PUSHTETI,SECILI DUHET TE JEP KONTRIBUTIN E VET PER SHTETIN ,NGA BARIU E DERI TE KRYETARI I SHTETIT , TA RUJAJME PASURIN SHTETERORE,TE RRESPEKTOJME INSTITUCIONET DHE TE NDIHMOJME NE PUNEN ME E FIKASE ,TE PUNOJME DHE MESOJME ME SHUME (ME PAK TE FLASIM),TE KRIJOJME NJE REND ,DICIPLINE DHE RREGUL NE TE GJITHA INSTITUCIONET(SHKOLLA,FABRIKA,AMBULANCA ,SPITALE,QEVERI LOKALE E QENDRORE ETJ) TI PAGUAJME OBLIGIMET NDAJ SHTETIT ,TA RUAJME PASURINE SHTETERORE,AMBIENTIN ,MALET LUMENJTE ,RRUGET,PARQET,TE RRESPEKTOJME MENDIMIN E NJERI TJETRIT ,INTERESI SHTETEROR TE JET PRIORITAR PA HAMENDJE , TA KURSEJME SHTETIN ,TE NDIHMOJME NJERI TJETRIN ETJ ETJ ETJ
KETO JANE NDRYSHIMET QE DUHET TE NDODHIN NESE DESHIROJME TE JEMI NE HAP ME POPUJT TJERE EVROPIAN

ME NDERIME

Alb_4ever
05-05-05, 08:12
pajtohem me ju se eshte koha per ndryshim te shqiptaret. por jo edhe ndryshime me cdo kusht. duhet te kihet e qarte se cfare ndryshime...
nuk kisha pranuar asesi ndryshime qe jane ne rrjedhe si psh djali te beht vajze dhe e kunderta. neve na duhet ndryshime por ndryshime per te miren tone dhe te njerezimit ne pergjithesi.

por nuk duhet te harrojme se jemi shqiptare dhe duhet pergjithmone te mbesim si te tille se jemi shume te mire.

laliloli
07-05-05, 23:23
pajtohem me ju se eshte koha per ndryshim te shqiptaret. por jo edhe ndryshime me cdo kusht. duhet te kihet e qarte se cfare ndryshime...
nuk kisha pranuar asesi ndryshime qe jane ne rrjedhe si psh djali te beht vajze dhe e kunderta. neve na duhet ndryshime por ndryshime per te miren tone dhe te njerezimit ne pergjithesi.

por nuk duhet te harrojme se jemi shqiptare dhe duhet pergjithmone te mbesim si te tille se jemi shume te mire.

kuptohet ndryshime per te mire qe ta avancojme qeshtjen tone .burrrri do te mbetet burre dhe gruaja grua por qe te dy te ken rolin e merituar ne shoqeri dhe te japin kuntributin njesoj .

Psikologu
27-09-05, 13:32
Cdo njeri duhet tė ndryshoj , tė emancipohet , edukohet , shkollohet simbas kohes , pra jo vetem shqiptaret , por tė gjithė ata qė kan dicka nė bagzhin e tyre njerzorė tė jetes.

Arb
01-03-08, 16:11
Tash kemi ardhur ne nje kohe te favorshme per ndryshime....

lyra2
01-03-08, 16:14
Pranojme ndryshimet me krahehapur por mos ti largojme nga syte vlerat tona!

Amina
02-03-08, 00:15
Pa ndryshime nuk ka ecje, zhvillime.

Arb
02-03-08, 00:18
Pranojme ndryshimet me krahehapur por mos ti largojme nga syte vlerat tona!

me rrenje e me trup tone, perpara...

lirik
02-03-08, 08:50
Varfria

xhelal ferizi autori vargjeve shqiptare liriku

qysh se u linda nė d jep mė pėrcolle oj mizore e pa mėshirė oj kanibale varfri
ti je brejtja je ma e keqe se lufta e se smundja e se dhimbja oj kolerė hata
ti je vet mjerimi je vet bloza e zezė ti je aq katrane e mundimshmja sadiste
ty tė marrtė zjarri e gjurmė mos paq kund nė dhe pėrmbi
ti je shkaktare e ikjeve e mjerimeve tė mėdha
sa e vjeter je me moshė mbi glob oj fataliste
ti je e zeza qė mbinė ku kohen nuk e len me buzqeshė
as lulet nga ti nuk guxojnė me qelė nė fletė
ti je vet rriqni i shekujve qė pin gjak
ti je ajo qė shum kodrat e brigjet i len gjveshė
ti je ajo qė nuk len shumkend me gėzue jetė
ti je ajo qė lidhė shum fate me lak
kėmbėt u a lidhė njerzve talentve e civilizimit
ti nuk lenė as diellin pasurisht me nxe
ti je vatra e krizave shkaktare e paknaqsisė
urrejtje kan per ty shum kombe tė njerzimit
ti je nji perthurje e zez e ngatrrimit
e pėrbuzur je nga qielli i perendisė
ti je simbol i kombeve je ajka e mundimit
tokes ja shtron qehren nė shum vende llahtare
shpresat ua merr njerzve e ju mbyllė shum shtigje
brezat nuk i len me shkelqye me hap
o varfri e mjerė ti je nji barbare
je shkaktare qė shumkush si pėrmbahet n# ligjet
ti je nji tmerr ndėr dhenat ndėrkombtare

varfri mė thuaj oj e zezė nga ke mbi
kush tė solli mbi dhe
sa gjakun kombeve e fiseve ua ke pi
sa jetėt pa mėshirė ti i ke bre

tė urrejnė ty lulet tė urrejnė gjallesat
askush nuk don as me dorė me tė prekė
ikun nga ti shekujt kahdo tė tmerruar
ti sa shum jetve ua ke vulosė kthesat
sa shum nga ti oj mizore kan vdekė
sa shum punėt mbi dhe ke ngatrruar

sa per ty mori egersirė
kurr nuk ka toka nevojė
ik e zhduku nė ndonji errsirė
mos i ven kombet nė lojė

oh edhe lahtutes pėr ty i marrr fjalė
edhe violines e lotit tė sajė e heshtjes sė gurit
oh pėr ty kam fjalė a qshium sa ka deti ranė

ti je pėr fytin njerzorė si nji e dalė
ti je aq e zezė tmerruese si hieja e qivurit
ty kush mundet me tė pėrshkru me fjalė oj satanė


shporru nga fytyra e tokes e ik
mos shkel ma kurr pėrmbi shtresa njerzore
sa fiset jan vra pėr nji metelik
sa zemrat jan kthye nėpėr akuj bore

tė urren secili varg i imi
te urrejn ty edhe dielli e hana
ti je simbol i sė keqes tė mbulloftė pelimi
u djegsh nėpėr vullkana

ik larg pėrtej shum ujra e dete
ik oj hije varri zezonė
ti mbi dhe si llahtare mbete
mos qofsh ma hisja e jonė

ti je drama me e zezė e poshtrimit
me lecka don me i veshė engjujt mbi dhe
ti je vet nėnė e skamjes e mjerimit
ti besė nuk ke as fe

dhimbjet i qet mbi dhe e shastisė secilin art
secilin sy mbi natyrė
oh ti je tmerri qe nxinė yjet lart
e hanė e diell nė fytyrė

ik kah e ke origjinen oj tru 'thare
ik e shuaju me emer
sa shum ke djegė fise e zemra shqiptare
ti s' ke as shpirtė as zemer

kush tė don ta me ato veshje tė zeza
qė ja kalon secilit kob
ti je porsi ethet qė ke dridhė shum breza
je tmerri vet mbi glob

ndiqeni shqiptarė ndiqeni njerzi
merrni kahdo fuqi pune
ndiqeni ket skile qė prishė e ndjellė zi
shkaktare ėsht kjo loti e dhune


sa njerzit i ndjekė pėrtej njimij dete
sa zemrat n# gozhda tė zeza i ka lanun varė
sa shpirtat me u tha i la n' pėr gyrbete
sa jetėt n' vetvrasje i ka shua n 'litarė

qohuni ndiqeni shkeleni prore
nxėnės student e puntorė
se kjo sa korthezhe i ka percjellur mortore
me lecka varrosė ka tė tė gjorė

ndiqeni mohone e pshtyne kėt satane
se na e vrau secilin pip
kahdo nėpėr troje e nė tokė dardane
nuk la buzqeshje shqip

autori xhelal ferizi ne mergim liriku

Preshevar
02-03-08, 11:59
"Punė ! Punė !, natė e ditė, qė tė shohim pakės dritė"

Agolli
02-03-08, 15:27
Punė punė, vetėm tetė orė, perndryshe do bėhėmi horė. :biggrin:

luckyman
02-03-08, 22:00
** Me Laps nė Evropė! **