PDA

View Full Version : TREKENDESHI VDEKJES


presheva
05-05-05, 14:48
TREKENDESHI I VDEKJES DHE MISTERI TIJ I PA ZBULUAR S OD E ME DIT.


August une nuk e di se ku ke lexuar per kete po kam pershtypjen qe informacioni qe ke eshte i gabuar. Rasti i vetem i dokumentuar ne Trekendeshin e Bermudeve me nje avion me pasagjere qe ka patur si te thuash humbje kohe, ose shtrembrim kohe ka te beje me nje avion te linjes British Airways ne mes te viteve 70 i cili mbasi u futen ne nje re mbi trekendeshin e Bermudeve, doli qe andej 10 minuta me vonese. Te gjitha oret e dores te pasagjereve si dhe ato te avionit , kur u zbrit ne aeroport tregonin nje humbje kohe prej 10 minutash.
Po te kishte nje rast te tille kur nje avion me pasagjer do humbte dhe do rishfaqej perseri mbas 25 vjetesh, kjo do kishte qene nje sencacion dhe do vazhdonte te flitej edhe sot e kesaj dite.
Arsyeja pse e them kete ka te beje (pa u mburrur) me faktin qe kam shume informacion per Trekendeshin e Bermudeve dhe u be nje kohe pothuajse prej 10 vjetesh qe lexoj rregullisht mbi ate qe ndodh aty madje kam marre pjese edhe ne 2 simpoziume te organizuara, nje ne Itali ne mars te vitit 1993 dhe nje ne Canada ne tetor te vitit 2001. Natyrisht thjesht si i apasionuar i fenomenit asgje me shume. Ketu po ju shkruaj dicka mbi ate qe di si dhe disa nga teorite e shumta qe ekzistojne mbi misterin e trekendeshit.
Termi trekendesh ka lindur nga forma qe ka hapesira ku ndodhin fenomene te pashpjegueshme. Ne nje linje te drejte nga Miami (Florida) ne Porto Rico dhe perseri nje tjeter linje nga Porto Rico ne ishujt Bermude, linje qe me pas rikthehet nga Bermudet ne Miami, te treja me nje gjatesi prej 1000 Miljesh seicila formohet ai qe eshte quajtur prej shume vitesh Trekendeshi i Bermudeve.
I ashtuquajturi trekendesh eshte bere objekt i nje sere shkrimesh sensacionale dhe i zhdukjeve te mistershme si dhe disa anomalive qe eshte pothuajse e pamundur te shpjegohen shkenceritsht apo brenda koncepteve tona per fiziken, kimine dhe vete kohen apo materien ne te. Rasti zyrtar qe e shnderroi trekendeshin ne nje nga fenomenet me te mistershme dhe te frikshme te globit eshte ai i vitit 1945 me te famshmen Skuadriljen e 19. Ne daten 5 dhjetor te vitit 1945, 5 bombardues te rende te tipit Avenger rreth mesdites nisen nga baza ushtarake e Fort Lauderdale, Florida, per nje fluturim stervitor. Koha paraqitej mese e pershtatshme per nje fluturim te tille dhe ekuipazhi pervec nje piloti te ri, ishte me eksperience te mjaftueshme duke patur seicili te pakten 400 ore fluturimi. Mbas pothuajse 2 oresh nga nisja e tyre, u kap nje mesazh qe mendohet se ka qene midis komandantit te skuadriljes dhe njerit prej piloteve i cili i thoshte qe kishte humbur orientimin. Instrumentat nuk funksiononin ndersa edhe vete komunikimi midis tyre kishte nderhyrje te forta ne frekuence. Mesazhe te shkeputura u vazhduan u kapen nga kulla e kontrollit ne Fort Lauderdale, Florida, dhe po ashtu nga disa drejtues anijesh te vogla private te ndodhura ne afersi. Nga permbajtja e tyre kuptohet qe te gjithe kishin humbur orientimin, instrumentat keqfunksionin nga nje lloj nderhyrje e forte magnetike dhe vizibiliteti ishte pothuajse zero. Me pas sinjalet u nderprene dhe vetm heshtje. Nga Fort Lauderdale u ngrit nje avion kerkimi dhe fill mbas tij nje tjeter ne nje distance kohore te shkurter. Kur avioni i pare ju afrua trekendeshit dhe ui zhduk ne nje re te bardhe (nga e cila nuk doli me kurre) ne kullen e kontrollit u kap nje mesazh qe thoshte Mos hajde mbas meje, o zot kjo nuk eshte tokesore....
Mbas ketij mesazhi avioni i dyte i kerkimit u kthye ndersa i pari u zhduk si te tjeret per te mos u gjetur me kurre. Cdo perpjekje per te gjetur ndonje gjurme nga skuadrilja e avioneve rezultoi e kote por fakti me trondites per kerkuesit ishte ai qe nuk u gjet asnje gjurme e vetme vaji motorash gje qe ndodh rendom ne raste rrezimesh ne det, ose ndonje nga objeket e vete avioneve ndonje xhakete shpetimi ose gjera te tjera te kesaj natyre. Cdo gje dukej sikur ishte perpire nga uji.
Arsyeja pse u zgjata me kete "aksident" ka te beje me faktin qe prej asaj dite fama e trekendeshit mori perpjestime te medha dhe njohu nje lloj zyrtarizimi ndonese nga organizma te caktuara te qeverise amerikane, fenomeni kishte disa kohe qe po studiohej.
Qe prej asaj dite numri i raportive per zhdukje anijesh dhe aeroplanesh si dhe varkash te volga apo anijesh te medha eshte rritur ndjeshem. Nisur dhe nga kurajo e njerezve per te folur dhe me ne fund thyerja e heshtjes prej disa nga deshmitareve qe kane perjetuar situata te ndryshme brenda trekendeshit, lista e zhdukjeve fatkeqesisht eshte pasuruar ndjeshem. Studiues te ndryshem te te gjitha fushave, fizikante, kimiste, oqeanologe, gjeologe, arkeologe etj i kane kushtuar jeten dhe pasionin e tyre studimit te ketij fenomeni dhe sot e kesaj dite ndonese kane dale shume teori per ate qe mund te ndodhi ne trekendesh, asnjera prej tyre nuk mund te quhet e provuar teresisht. Nje prej tyre nga me prestigjiozet Carls Berlitz (seminarin e te cilit pata fatin ta degjoja ne Itali ne mars te vitit 1993) i cili eshte autor i shume librave per kete fenomen (njeri prej tyre i perkthyer edhe ne shqip Pa Lene Gjurme) ka mbledhur informacionin me te madh qe ekziston per trekendeshin duke e koordinuar punen e tij dhe me te famshmin ufolog Dr Carl Sagan apo Stanton Friedman dhe Allen Hynek si dhe me studiues te tjere te fushave te materies dhe fenomenve natyrale.
Ne nje pamje te pergjithshme per ate qe ndodh ne trekendesh ata kane dale me nje teori qe deri tani eshte nga me te qendrueshmet. Ana me pozitive e ketij studiuesi, ne ndryshim me shume te tjere eshte qe ai merr ne konsiderate cdo lloj teorie te paraqitur nga shkenctare te ndryshem madje i perfshin ato ne referimet e tij ne te gjithe auditoret e botes.
Me pak fjale gjeja me e zakonshme qe verehet ne Trekendesh nga anijet dhe sidomos nga avionet eshte ndryshimi i papritur i kohes. Nga nje pamje e qarte dhe nje qiell blu, papritur cdo gje shnderrohet ne nje mjegull te dendur ne nje te ashtuquajtur White Out qe nga pilotet shpjegohet si bashkimi i qiellit me ujin ne kuptimin e orientimit, pra mjegulla eshte kaq e denduar sa nuk arrin te shquash ku mbaron ajri dhe fillon uji. Kesaj i shtohet edhe mosfunksionimi i plote i instrumentave magnetike si rezultat i nderhyrjeve shume te forta qe shmangin cdo lloj orientimi si dhe humbja pothuajse e plote e komunikimit si rezultat i daljes jashte perdorimit te aparaturave. Nje gje tjeter qe deshmohet rendom eshte dalja papritur e disa reve ne forme konike dhe ne momentin kur pilotet jane futur brenda tyre, eshte deshmuar qe per disa caste kane provuar nje lloj ndjesie sikur kane humbur gravitetin. Nga disa pilote te forcave ajrore amerikane gjate nje stervitje ne kohen e krizes se raketave ose sic njihet nga te gjithe si konflikti kuban, eshte deshmuar qe jane "kapur" nga nje re e tille dhe ajo qe kane perjetuar eshte sa e mrekullueshme aq dhe misterioze dhe e frikshme. Ne momentin qe grupi i avioneve futet ne re, humbasin komunikimin me kullen e kontrollit, instrumentat fillojne te keqfunksionojne dhe ajo qe i shtangu me shume ishte humbja e gravitetit si dhe pamja qe kishin para syve. Ne momentin qe u futen ne re e cila nga larg dukej e nje permase te vogel, qielli ishte i paster dhe shume i qarte. Ndersa ne momentin qe futen brenda rese ajo nuk kishte te mbaruar dhe cuditerisht ndryshonte forme duke u rrotulluar brenda vetes me shpejtesi. Nga te gjithe pilotet pamja e brendeshme e rese pershkruhet si ne ngyjuren e aluminit dhe qe zgjatohej ne formen e tunelit. Ne fund te tunelit shikohej toke, po nje pamje shume e vecante per pilotet qe e njihnin mire ate zone te bregdetit. Ne momentin qe skuadrilja del nga reja, rifitohet komunikimi me radio, busulla fillon funksionimin por ajo qe ishte me shokuesja ishte qe te gjithe avionet kishin pershkuar nje distance prej me shume se 1500 miljes ne nje hark kohor prej 15 minutash. Gje e pamundur per teknologjine tone pa harruar qe edhe sasia e karburantit te harxhuar ishte ajo qe zakonisht perdoret per nje fluturim rreth 100 mile. Per te mos harruar qe grupi i piloteve e pa veten e tyre shume shume largt destinacionit dhe per kete arsye ata nuk mund te njihnin bregdetit qe pane gjate kohes qe ishin brenda rese. Natyrisht kjo deshmi eshte e atyre fatlumeve qe i kane perjetuar gjera te tilla brenda Trekendeshit dhe kane dale gjalle prej tij por shume te tjere jane zhdukur pa lene gjurme.
Te kthehemi tek Berlitz dhe tek teorite e tij. Ai mbeshtet fort teorine qe ne zonen e trekendeshit ka nje shmangie te forte magnetike qe krijon nje lloj deformimi kohor si dhe dimensional (sipas koncepteve tona per dimensionin dhe njohurite qe kemi per ekzistencen e vetem 3 prej tyre). Nje lloj force e pashpjegueshme ndodhet brenda trekendeshit, force e cila shpesh here shperthen duke thithur anije, aeroplane dhe njerez per te mos i kthyer me kurre. Nese keta fatkeq ne nje menyre ose tjetren perfundojne ne nje dimension tjeter apo ne nje bote me te mire, atehere le ti urojme qe te kthehen nje dite dhe te na tregojne per ato qe kane pare. Eshte marre shume ne konsiderate edhe teoria e ekzistences ne trekendesh te nje lloj StarGate, ose nje lloj porte per te kontaktuar bote te tjera. Nga te gjithe njihet teoria e famshme e kontiniumit hapesire-kohe por brenda trekendeshit kjo duket sikur nuk para perfillet. Me pak fjale disa nga ligjet e fizikes qe ne njohim aty nuk perfillen. Shume anije kane humbje ne kohe, disa prej tyre pershkojne distanca qe nuk i justifikon as koha e shpnezuar, as karburanti dhe as teknologjia tokesore. Shume prej tyre deshmojne per nje beteje te vertete magnetike brenda Trekendeshit te Bermudeve qe shoqerohet me shperthime te forta elektrike, eren e squfurit qe eshte e zakonshme gjate shperthimit te rrufeve si dhe pranine e mjeteve te panjohura nga teknologjia jone UFO dhe USO (Unidentifying Sea Object). Per nje stuhi te tille magnetike ka deshmi dhe nga kronikat e Kristofor Kolombit ne nje nga udhetimet e tij brenda trekendeshit ku gjate nje stuhie magnetike ai humbi 6 nga anijet e tija te ngarkuara me ar dhe me sende te tjera te vyera. Shume here jane deshmuar pamje te ufove ne kete zone sidomos gjate stuhive te tilla magnetike po ashtu dhe pamje te ufove qe zhyten me shpejtesi te ma imagjinueshme nen siperfaqen e oqeanit pa bere piken me te vogel te zhurmes dhe pa lene asnje gjurme ne uje. Nje fenomen i tille eshte pare me shume ne Detin e Sargaseve, pjesa veri lindore e trekendeshit aty ku dhe aktiviteti magnetik eshte me i madhi. Disa studiues e lidhin veprimtarine e madhe magnetike ne kete zone si rezultat i efektit qe krijohet nga sistemi i propulsionit qe perdoret nga UFO dhe duke qene se pamja e tyre brenda trekendeshit deshmohet pothuajse nga te gjithe, kjo teori mbeshtetet si nga me te fortat per fenomenin. Shmangiet e pashpjegueshme ne kohe, ne distanca dhe crregullimi teresor i te gjitha aparaturave eshte gjithmone i pranishem.
Disa studiues mbeshtetin teorine e ekzistences se Atlantides ne zonen e trekendeshit. Te gjithe kemi degjuar per kontinentin e humbur (do bej nje shkrim me vone per kete gje) por edhe kjo teori eshte e lidhur me nje aktivitet jashtetokesor pasi mendohet qe nese kontinenti i fundosur eshte brenda trekendeshit atehere ai ne nje menyre ose tjetren ka lidhje me nje teknologji te panjohur nga shkenca jone dhe qe smund te shpjegohet tjeter vecse me nje prani aliene.
Te shkruash per Trekendeshin e Bermudes natyrisht do duheshin mijera faqe per te thene cdo gje qe dihet apo supozohet. Ajo qe ka me shume rendesi eshte qe cdo gje deri me sot nuk mund te provohet shkencerisht. Fenomenet qe ndodhin akoma nuk mund te kuptohen nga shkenca jone dhe sidomos nga botekuptimi jone per dimensionet dhe perkuljet e kohes. Teoria e fundit qe po mbeshtetet nga nje grup shume brilliant shkenctaresh eshte ekzistenca e tuneleve ne hapesire qe mundesojne shkurtimin e distancave midis planeteve, sistemeve diellore dhe vete galaksive. Trekendeshi me fenomenet qe ndodhin eshte nje prove per kete teori. Plus teoria tjeter per ekzistencen e nje dimensioni te katert te cilin ne akoma nuk mund ta emerojme sepse koncepti jon eshte vetem 3 dimensional. Pra lartesi, gjeresi dhe gjatesi. Cdo gje tjeter jashte ketij trinomi akoma nuk te perceptohet nga te gjithe sepse eshte jashte botekuptimit tone per ambjentin qe na rrethon.
Sic e thashe me siper qeveria amerikane (e shquar per fshehje informacioni apo per tendence keqinformimi) e ka anashkaluar te pakten zyrtarisht ate qe ndodh ne trekendesh por nga ana tjeter ka filluar prej shume kohesh te studioje fenomenin, majde shume me perpara sec mund te mendohet.
Rasti me tipik eshte ai i te ashtuquajtures Eksperimenti i Filadelfias i bere ne vitin 1943. Nepermjet krijimit te nje rryme te forte magnetike u arrit transportimi brenda casteve i nje destrojeri te marines amerikane nga Philadelphia, Pennsylvania, ne Norfolk, Virginia.
Anija USS Eldridge me nje ekuipash prej disa dhjetra vetesh u teletransportua brenda disa casteve ne nje distance qe do ti duheshin ore te tera navigimi. Fatkeqesisht eksperimenti pati pasoja shume te renda per ekuipazhin te cilet gjate teletransportimit u kthyen ne nje gjendje transparente dhe te temerruash shikonin gjymtyret dhe pjeset e tjera te trupit te beheshin te padukshme. Shume prej tyre paten probleme mendore, disa vdiqen nga shkaqe te panjohura dhe disa u mbyllen neper institucione speciale dhe kur dolen prej andej, askush nuk deshironte me te fliste per ate qe kishte ndodhur. Cdo gje u mbulua nga heshtja dhe konspiracioni dhe duket sikur qeveria amerikane e ka nderprere kete eksperiment.
Per te mbyllur kete shkrim dua te shtoj nje tjeter fakt shume te cuditshem. Ne te njejten forme dhe ne te njejten zone, vetem se ne anen tjeter te globit tokesor ekziston nje tjeter trekendesh ne detin e Japonise qe quhet Trekendeshi i Djallit. Cdo gje ketu ndodh ne te njejten menyre si ne trekendeshin e Bermudeve dhe fenomeni duket te jete i njejte perfshi zhdukjet dhe anomalite e tjera. Mbas nje studimi te detajuar rezultoi qe te dy trekendeshat perputhen plotesisht vetem se ne ane te kunderta te globit.

ky shkrim u huazua nga libri ''PA LĖNĖ GJURMĖ'' nga Ēarls Beslitz

bellezza
07-05-05, 14:01
Te lumte Presheva

Tema qe ne fillim me beri kureshtare te dija dicka per trekendshin e famshem te Bermudeve , eshte po aq i famshem sa edhe i mistershem .
Edhe pse me pare kam lexuar fragmente neper gazeta nga me te ndryshmet por ja qe nga shkrimi yt mora me shume informacione . Faleminderit


me respekt BELLEZZA

Auberoni
25-05-05, 18:35
Me sa di une, Presheve, misteri i trekendshit te Bermundeve ka kohe qe eshte zgjidhur.


Nuk me kujtohet saksisht, por zgjidhja ishte kesisoji:

Ne fund te trekendeshit, ekzistojne tunele te cilat nen ndikimin e rrymave te ndryshme dhe me prezencen e substancave te caktuara, ben qe uji te rrotullohet dhe te terheq poshte ne keto tunele cdo gje qe kalon ne rrathet e fundit te ketij veprimi te fuqishem te ujit. Kjo ishte per anije.

Zhdukja e aeroplaneve spjegohet me prishjet e motorve ne zonen e veprimit te trekendshit, dhe si pasoje, rrezohet dhe uji me pastaj e terheq ne keto tunele. Motoret prishen per shkak te permbajtjes kimike te trekendshit. Shkelqima e bardhem spjegohet se keto substanca qe gjindet ne kete trekendsh, kur reflektohen nga copeza qofte edhe me e vogel e xhamit, fillon te ndizet dhe cdo gje shendrrohet ne ngjyre te bardhe.

ARVANITI
27-05-05, 13:25
Shume interesant, sidomos arsyetimi i Auberonit

Auberoni
27-05-05, 17:58
Eksperimenti i Filadelfise.

Eshte bere edhe film, Kirk Daglas dhe Michael Pare.

Teletransportimi eksperimental ne fjale; eshte genjeshter.

Ajshtajni pohon se mund te udhetohet neper kohe, por, kushtet ne te cilat duket te zhvillohet ky udhetim jane te paaritshme per njeriun. Nje nder to eshte magnetizmi i fuqishem ekuivalent me ate te vrimave te zeza.

Ajnshtajni shton se njeriu mund te teletransportohet duke e mbeshtetur kete se masa (njeriu) mund te dematerializohet dhe te shendrrohet ne Tahiona, pra, mund te teletransportohet dhe te udhetoje me shpejtesi me te madhe se drita. Ajnshtajni thote se cdo trup qe ka mase nuk mund te udhetoje me shpejt se drita.

Prandaj, keto eksperimente\filma\truqe\teori nuk jane based on a true story.

Odise
27-05-05, 19:20
The only book on the "Bermuda Triangle" worth reading, July 26, 1999
Reviewer: [email protected] from Seattle, WA USA
To this day, the Bermuda Triangle is regarded by many as a mysterious zone of influence within which an unusual number of ships and planes disappear without a trace. At the very least, its reputation as a region associated with some unspecified danger remains. Why this is so, after the first publication of Mr. Kusche's book more than twenty years ago, is perhaps a more interesting question than whether or not the Bermuda Triangle's reputation is deserved. Regardless, it is this latter question that Kusche attempts to answer. His approach is simply to do the necessary research--whenever and wherever he encounters an account or tale of tragedy in the Bermuda Triangle, he looks up the relevant accounts and finds the facts. If the facts leave the fate of the ship or plane(s) ambiguous, he says so. If his research turns up a likely explanation, he is forthright and direct in proposing it.

What Kusche finds, in sum, is that the Bermuda Triangle is essentially a myth. Many of the Bermuda Triangle disappearances are not nearly as mysterious as has been suggested; some ships that were lost in supposedly calm seas were in fact sailing into fierce storms, while others were lost nowhere near the Triangle area itself. Several of the tragedies said to have occurred there are associated with no records at all--leaving one to wonder how popularizers of this "mystery" can be certain that there was anything to disappear. Before Mr. Kusche's research the Bermuda Triangle "mystery" melts away, leaving nothing more substantial than an urban legend. Writers such as Charles Berlitz are revealed as writers of fiction in thin disguise [Berlitz was co-author of the first published book on the alleged crash of a UFO at Roswell, New Mexico, which should do much to illuminate the reliability of that story as well]. This book is reasonably well written and easy to get through. If you want to read about the Bermuda Triangle, this is the only book I would recommend. --This text refers to the Paperback edition.


Was this review helpful to you?
0 of 1 people found the following review helpful:

It makes you think and listen carefully to what others tell, April 11, 1999
Reviewer: A reader from Westland, Michigan
I read every book that I could on the Bermuda Triangle in the 1970's. Mr. Kusche's was refreshingly different. Mr. Kusche gave me the idea to use interlibrary loan to do research and obtain books, which is how he did his research. Also, his book made me wonder about other cases that he had not examined. I decided to investigate one and with nothing more than one letter found out that was described as a mysterious plane disappearence was nothing more than a tragic crash in the mountains of South America (stretching the boundary of the Triangle to the south). In his earliest edition Mr. Kusche did not do justice to the Flight 19 disappearence. However, his sequeal, The Disappearence of Flight 19, restored my confidence. Hopefully this latest edition made improvements in his coverage of the topic. --This text refers to the Paperback edition.


Was this review helpful to you?
2 of 2 people found the following review helpful:

5 Stars for an excellent metaphor, March 16, 1999
Reviewer: [email protected] from Sacramento, CA
It amazes me that in this day and age critics are still dualistic, worrying about is it fact or is it fiction, true or false, etc. The Bermuda Triangle is a beautiful metaphor for a "way out" of an intolerable situation or miserable life. Use the Imagination: pass through the triangle and never come back to disease, misery, unhappines, etc. (See Jung's work on Active Imagination and get going). --This text refers to the Paperback edition.


Was this review helpful to you?

Odise
27-05-05, 19:29
The Best Book on the Subject, August 5, 1999
Reviewer: A reader from Toledo, Ohio
Mr Kusche finally puts to rest the legend of the Bermuda Triangle. He takes all the stories and legends on a case-by-case basis and explains and proves 90% of them. The other 10% simply don't have enough information available to draw any conclusion. His chapter on Flight 19 is excellent and compelling and leaves no question to what happend to the legendary "Lost Patroll". --This text refers to the Paperback edition.


Was this review helpful to you?
5 of 5 people found the following review helpful:

The only book on the "Bermuda Triangle" worth reading, July 26, 1999
Reviewer: [email protected] from Seattle, WA USA
To this day, the Bermuda Triangle is regarded by many as a mysterious zone of influence within which an unusual number of ships and planes disappear without a trace. At the very least, its reputation as a region associated with some unspecified danger remains. Why this is so, after the first publication of Mr. Kusche's book more than twenty years ago, is perhaps a more interesting question than whether or not the Bermuda Triangle's reputation is deserved. Regardless, it is this latter question that Kusche attempts to answer. His approach is simply to do the necessary research--whenever and wherever he encounters an account or tale of tragedy in the Bermuda Triangle, he looks up the relevant accounts and finds the facts. If the facts leave the fate of the ship or plane(s) ambiguous, he says so. If his research turns up a likely explanation, he is forthright and direct in proposing it.

What Kusche finds, in sum, is that the Bermuda Triangle is essentially a myth. Many of the Bermuda Triangle disappearances are not nearly as mysterious as has been suggested; some ships that were lost in supposedly calm seas were in fact sailing into fierce storms, while others were lost nowhere near the Triangle area itself. Several of the tragedies said to have occurred there are associated with no records at all--leaving one to wonder how popularizers of this "mystery" can be certain that there was anything to disappear. Before Mr. Kusche's research the Bermuda Triangle "mystery" melts away, leaving nothing more substantial than an urban legend. Writers such as Charles Berlitz are revealed as writers of fiction in thin disguise [Berlitz was co-author of the first published book on the alleged crash of a UFO at Roswell, New Mexico, which should do much to illuminate the reliability of that story as well]. This book is reasonably well written and easy to get through. If you want to read about the Bermuda Triangle, this is the only book I would recommend. --This text refers to the Paperback edition.


Was this review helpful to you?
0 of 1 people found the following review helpful:

It makes you think and listen carefully to what others tell, April 11, 1999
Reviewer: A reader from Westland, Michigan
I read every book that I could on the Bermuda Triangle in the 1970's. Mr. Kusche's was refreshingly different. Mr. Kusche gave me the idea to use interlibrary loan to do research and obtain books, which is how he did his research. Also, his book made me wonder about other cases that he had not examined. I decided to investigate one and with nothing more than one letter found out that was described as a mysterious plane disappearence was nothing more than a tragic crash in the mountains of South America (stretching the boundary of the Triangle to the south). In his earliest edition Mr. Kusche did not do justice to the Flight 19 disappearence. However, his sequeal, The Disappearence of Flight 19, restored my confidence. Hopefully this latest edition made improvements in his coverage of the topic. --This text refers to the Paperback edition.


Was this review helpful to you?
2 of 2 people found the following review helpful:

5 Stars for an excellent metaphor, March 16, 1999
Reviewer: [email protected] from Sacramento, CA
It amazes me that in this day and age critics are still dualistic, worrying about is it fact or is it fiction, true or false, etc. The Bermuda Triangle is a beautiful metaphor for a "way out" of an intolerable situation or miserable life. Use the Imagination: pass through the triangle and never come back to disease, misery, unhappines, etc. (See Jung's work on Active Imagination and get going). --This text refers to the Paperback edition


A eshte ende mister, apo ceshtje e zgjidhur - Trekendeshi Bermuda?

Stuhia
28-05-05, 02:59
Odise sikur te mundje te na e perkthesh shqip kete shkrimin tend.
Pyetja juaj ne fund eshte e pakuptimte, kur besoj se shum ne ket forum nuk e njohin gj. anleze, nje prej te cilev jam eshte une. :?

Odise
28-05-05, 09:29
Presheva, mire bere qe postove ate shkrim per Trekendeshin e Bermudes
por eshte edhe rregull te shenohet gjithsesi burimi, nga eshte marre e kush eshte authori i secilit shkrim, apo eshte huazuar nga ndonje forum tjeter dhe nga cili, qe te jemi legjitim ne publikime shkencore.

stuhia - ke plotesisht te drejte te lexosh shqip, ngase eshte forum shqiptar, por une deshta te beje nje krahasim ne dy origjinale shqip-anglisht, (per ata qe njohin anglishten), se si eshte niveli i shprehjes e njohjes ne mes diskutuesit shqiptar dhe anglo-amerikan, pikerisht per kete theme, mbase edhe nuk ka ndonje interes te veēante per publikun shqiptar. Por te mos perseritet matutje ky ilustrim dhe ta kete afinitetin origjinal vet gjuha shqipe ne forum.

Shohim se studentet shqiptare, nuk jane aspak mbrapa tjereve, por kane nje nivel te ngritur te interesimit e shprehjes origjinale, me cfare mund te krenohemi me talentet e rij shqiptare - sikur ne te ardhmen t'i kontribuonin shkences shqiptare!Brenda mundesise se kohes, do te perpiqemi qe edhe kete shkrim anglisht ta shqiperojme pjeserisht. Mendoj se nuk ka cfare te zgjatet kjo theme ma shume per interesin tone.

Do te ishte mire sikur te zgjidhnim thema me interes tone, nga shkenca e teknologjia, pse jo edhe nga shkenca e teknologjia shqiptare, kur kemi figura shume te ngritura shkencore. Kemi mjek nobelist shqiptar, shpikes te elektromotorit te ri, kemi astronaut me origjine shqiptare cfare deklarohet vet z. Wiliams, e risi te studimeve ma te reja, deri tek ato elektronike.

Ne kete nenforum a rubrike forumi - shkenca e teknologjia, mund te paraqiten thema e diskutime nga te gjitha shkencat, natyrore e shoqerore,
si dhe teknologjia dhe te mos perkufizohemi vetem ne nje fushe shkencore. Qe sa kohe eshte ketu vetem nje theme. Ku jane studentet tane, kur e dijme se kemi mjafte te tille te te gjitha fushave shkencore e teknologjike! Disa nga themat e rubrikave tjera ne forum, kane materiale po te ketij lloji dhe jane grumbulluar ne nje rubrike tjeter, ngase diskutuesit nuk e kane qelluar vendin e themes se tyre.


*******
nje skjarim per tekstin e siperm anglisht, qe kerkoi - Stuhia, ngaqe erdhi vone ne theme, si nje stuhi ne zonen e Bermudes - pa ndonje misterje:

Diskutimet rrjedhin nga nje lexues, nga Toledo, Ohajo (SHBA), per nje liber, ku z. Kusche, perfundimisht e len te pushoj (anash) legjenden e Trekendeshit te Bermudes. Ai merr te gjitha rrefimet e legjendat te bazes dosjepasdosje, i spjegon dhe i provon 90% te tyre. Dhjete perqindeshi tjeter, nuk ka mjafte informacion te mundshem, qe te japi ndonje perfundim. Kapitulli ne Fluturimin 19-te, eshte i shkelqyeshem dhe i perbere dhe nuk len ndonje pyetje, deri tek legjendari "Patrolli i humbur".

Derisot Trekendeshi i Bermudes, eshte shikuar nga shumica e njerezve, si zone misterioze, me nje influence ne te, ne te cilin nje numer i konsiderueshem i anijeve dhe aeroplanve jane zhdukur pa asnje gjurme. Mbeti pak, reputacion i tyre si regjion i shoqeruar me disa perkujtime te paspjegueshme dhe te rrezikshme. Pse eshte kjo keshtu, pas publikimit te pare te librit te z. Kusche, ma shume se njezet vjet ma pare, eshte ndoshta nje pyetje ma interesante, se kurdohere ose jo, reputacioni i Trekendeshit te Bermudes eshte i merituar. Paparashikuar, kjo eshte nje pyetje e vone, qe Kusche, perpiqet te pergjegjet. Mundesia e tij eshte e thjeshte, te beje nje gjurmim te nevojshem - gjithkund e gjithkah ai logarite ne logari te tragjedise se Trekendeshit te Bermudes, ai shikon larte ne logarite relevante dhe i gjene faktet. Nese faktet lene trillim te anijes, a aeroplanit, si fakte te dyshimta, ai thot poashtu.

Krejt cfare gjen Kusche ne pergjithesi, eshte ajo qe Trekendeshi i Bermudes eshte esencialisht nje myth (mit, dromce mythologjike - sh.p.). Shume nga mospajtimet me Trekendeshin e Bermudes, nuk jane as perseafermi aq misterioze, sa ishin aq sygjerime; disa anije kishin humbur ne vorbullen e detit, ku ne fakt lundronin brenda rrymave te stuhive, ndersa tjerat humbshin vetiu, shume larg zones se Trekendeshit te Bermudes. Disa nga tragjedite, thone qe kane ndodhe atje, ishin te shoqeruara pa asnje rekord ne pergjithesi, te shtiejne te dyshosh, se si popullarizimet e ketij ''misteri'' mund te na bindin se atje nuk kishte dicka te papare, te padukshme. Para kerkimeve te z. Kusche, ''misteri' i Trekendeshit te bermudes shtrihej shume larg, duke mos na lene asgje ma shume substanciale, sa vetem nje legjende urbane.

*******
SHENIMI IM

Pra siē dihet, ashtu edhe si mund te transmetohet nje legjende popullore, apo nje myth, rrefim mythologjik edhe kur njerezit e bejne legjende nje gje edhe te thjeshte te kapshme per te menduarit, e jo qe eshte ndonje mister, a dukuri misterioze, si ndonje mister te hiperbolizuar. Mendoj, se edhe trekendeshi i Bermudes nuk eshte ndonje mister i pajustifikueshem, i padukshem, i panjohur se si shkon rrjedha e verpimit te tij natyror, te dredhave te fuqishme te ajrit kur ndeshen me token bregun harkor bjeshkor dhe e amrrim si shkak te zhdukjes se anijeve e aeroplaneve.
Ne baze te te gjitha leximeve te mia mbi Trekendeshin e Bermudes (ku parase ta studjoja kisha bindje se eshte nje fenomen misterioz, derisa pava te verteten), kam bere krahasime dhe asnje nuk ma ka mbushur mendjen se Trekendeshi i Bermudes eshte ndonje mister, a fshehtesi e madhe per logjiken e njeriut. Ajo eshte thjeshte nje fatkeqesi natyrore gjate nje procesi te rrymave te stuhive te tmerrshme, ku ndeshen stuhite ne balle te tokes, bregut atllantik, qe eshte (sa jam interesuar vet ta pershkruaj edhe e kam vizituar personalisht, si nje rryp tokesor harkor bregoqeanik dhe rrymat e stuhive ndeshen terthorazi me te e siellen vorbulle e fuqishme ne ajer duke krijuar edhe nje vorbulle edhe ma te fuqishme ne ujin e detit edhe ne ate siellje vorbulle, anijet zhduken nga vorbulla e ujit, kurse aeroplanet zhduken nga vorbulla apo dredha e tmerrshme fuqishem e ajrit. Ashtu zhduken dhe kur eshte ne pyetje: pse nuk gjendet asnje gjurme e tyre, mund ta spjegojme lehte, sepse fuqia madhore e tmerrshme stuhiore ne dredhe ajeri, duke krijuar edhe vorbulle te fuqishme uji, me nje pakacitet te paparashikuar, as te paparamenduar, gjithe ajo fuqi, e gelltite nje anije apo aeroplan mu sikur nje mize qe e gelltite kau - edhe asgje ma teper misterioze nuk eshte Trekendeshi i Bermudes. Te thenat e trillimet e njerezve e hiperbolizojne si dicka misterioze, se gjoja eshte e paspjegueshme edhe nuk mund ta spjegoj logjika, mendja e njeriut. Kjo duket sikur nje prralle, per ate qe studjon e verteton fenomenet natyrore. Pra Trekendeshi i Bermudes, nuk eshte asnje misterje. Njerezit e rrethit te Bermudes, krijuan mythe e legjenda per te dhe u perhapen neper bote, si dicka fshehtesi e paspjegueshme naturore, bile kam te dhena se, disa dhane edhe argumente, e fakte te rrejshme, duke e justifikuar mythin ne nje drame hyjnore si nje fuqi madhore qe nuk e rroke truri i njeriut - ato jane vetem prralla te thata te nje mentaliteti te ulte, qe as nuk i njeh fenomenet natyrore edhe don te perfiton repuitacion legjendar e hyjnor ne bote!

(ky shkrim ketu eshte origjinal imi)Nderime

Odise

Odise
28-05-05, 10:24
Nje postskript i vogel per Trekendeshin Bermuda

Sikur te lexohen shkrimet e ndryshme prej atyre gazetareske, zhurnalistike, eseitike shkencore, e libra, romane, novela, studime gjoja shkencore, ku shkojne aq larg sa tentojne te na mbushuin mendjen se me ato formula fizike e astronomike UFO MEGA etj, sikur duan ta bejne boten budalle, gjoja nuk njeh shkencen. Kemi raste kur disa shkencetar publikuan shkrime te ashtuquajtura shkencore mbi Tragjedine e Trekendeshit te Bermudes, duke bere analiza te ndryshme mathematiko-fizike, duke dhene shenja e spjegime substancash te rralla kimike te paspegueshme, duke e lidhur afektin shkencor edhe me siellje te trupave qiellor, gjoja vrimat e zeza nentokesore fundujit oqeanik, si kanale te padukshme e te gjata nentokesore, gjoja shkurtojne distancat yjore te planetes me yjet tjere, e tjera prralla. Krejt keto u bene per perfitime shkencore, triumfalisht duke mbizoteruar gjoja mbi monstruozitetet spektakulare te pozicioneve nderplanetare, cirkut te sielljes se tyre, gjoja spjegimeve faktike te proceseve natyrore te cuditshme, misterioze, hyjnore, gjoja si shperthime shkencore te koherave. Trekendeshi i Bermudes ne Perendim e Trekendeshi i Djallit ne Lindje - ne brigjet e Japonise, authore te ndryshem u perpjeken te krijojne realitet nga abstrakcionet, e halucinacionet e njerezve si authore, duke shfrytezuar mythologjite e popujve, si gojedhena, legjenda e mythe dhe gjoja duke i bere realitet shkencor, per nje titull doktoranture, apo perfitime materiale, e prestigji ne bote. Pjesa tjeter e botes, duke mos e pare as njohur realitetin, mendonte se vertete qenkan bere zbulime te mahnitshme shkencore, sikur ketu ne forum dikush ben krahasime shkencore gjoja edhe me doktrinat e Ajnshtajnit. Sikur te ishte vertet, ndonje sekret natyror, misterje e pakapshme per njeriun, teknologjia amerikane do te ekspononte aeroplan pa pilot permes lidhjes kompjuterike dhe do ta zbulonte filleperpe gjithe ate misterje. Kemi ende shume raste te fenomeneve natyrore, qe sotekesajdite jane legjenda, mythe e misterje per popujt e pazhvilluar e te mbytur ne dogma ideologjike primitive - gjoja si te paspjegueshme dhe bejne perfitime materiale, prestigjioze, duke bere fame nga asgjeja!

Per keto shkaqe panjohurie, duhet qe studentet shqiptare, te mos flene ditenate, por te studjojne shume duke shfrytezuar gjith kapacitetin e tyre psiko-fizik dhe te behen yje shkencore, sepse inteligjenca e shqiptarit, ishte e zhvilluar, mendjemprehtesia e shume shqiptareve edhe te pashkolluar, qe as emrin nuk dijten ta shkruajne por si analfabet - dhane shembuj mencurie, shkathtesie juridike, zakonore, krijime burimore etnologjike, mathematikore, fizike, astronomike vetem duke menduar e folur shqip. Bene Plakonite (Pleqesite), duke krijuar te drejten zakonore shqiptare, qe nga shek.15 e tutje. Po cfare eshte bere edhe ma pare, qe ne nuk e dijme, sepse pushtuesit barbare zhduken gjith historiografine shqiptare-illire! Kemi formula mathematikore te te vjeterve analfabet, qe as doktoret e mathematikes nuk mund t'i zgjidhin ne ekuacione (une kam te tilla fakte te gjalla). kemi thenie alegorike shqiptare te vjetra, qe as filozofet ma te spikatur te botes nuk mund t'i deshifrojne, e t'i spjegojne as sot. Kam fakte, qe pjeserisht do t'i hapim edhe ketu ne forumin Dardania. E pse te mos studjoi shume me gjith kapacitetin e tij studenti shqiptar dhe te largohet nga korrupcioni, droga, prostitucioni, narkotika, e gjera tjera te demshme qe tjeret na i mesuan, se na nuk i dijtem.
Eshte shume veshtire ta justifikosh emrin e SHQIPES!

Odise
28-05-05, 19:42
po japi disa mendime te mia origjinale, duke u munduar te nxierri ndonje te vertete a fakt real te rastit, si nje analize momentale te argumenteve shkencore, si nje deshifrim numerik formulash me te panjohura, qe te vijme ne ndonje konkludim, paksa real, nga kondenzimi mistik i elementeve mythologjike - deri tek e verteta...

per ate llojin e peshkut qe pyet, qe ka nje jete karakteristike, sikur te organizuar ne nje proces interesant jetesor, apo qe mund te shprehemi edhe si nje fenomen 'traditor' zoologjik-gjenetik, me disa atraksione trashigimore gjenetike te llojit te tij, si peshk eshte i aqtuquajturi 'school fish', pra, peshku shkolle' ne kuptimin e drejtperdrejte gjuhesor, kurse pernga kuptimi logjik, mund ta spjegoj, se ky koncept 'peshk shkolle', si nje jete zoologjike, jete uji, hidrojete, e organizuar, me nje 'tradite' jetesore, si nje dhuneti natyre specifike, sikur nje lloj 'vetedije' ta themi (ne komparacion me njeriun, si nje lloj tradite fisnore specifike), ku si leksion gjenetik trashigues, pasardhesit ndjekin udhen autoktone te te pareve instiktivisht dhe instikti edhe si peshk, mund te jete edhe narrativ, me nje domethenie specifike, sikur nje shkolle gjenetike e trashiguar.

Per ate kemi raste te ndryshme gjenetike edhe te gjasllesave tjera ujore, tokesore e ajrore, si specifike ekzistenciale, si nje jete e organizuar, lloje te ndryshme organizimesh jetesore: thneglash, (milingonash, bubrrecash), bletesh a insektesh e shtazesh tjera - lloje te ndryshme organizimesh jetesore zogjesh, si ta them...si jete a ekzistence fluturuese, jete ajri edhe jete e organizuar ujore jeteuji, per peshqit e rreshqitesat ujore, e tokesor, po edhe dufunksionshe vitale. Karakteristike gjenetike e ketij lloj 'peshku-shkolle', gjoja si nje lloj peshku i shkolluar gjenetikisht, eshte se perserite rolin e procesin jetesor, nga ''historia' gjenetika e te pareve te tij. Krijon sikur ēudira per njeriun, duke udhetuar ne jeten e tij ujore, ne lufte per ekzistence, mund te largohet me mijera mile nga 'vendlindja e tij' dhe posa reflekton shenja te ngordhjes (vdekjes fizike), instiktivisht, si theori monumentale, a porosi gjenetike, ate e detyron, te kthehet ne 'vendlindje, a atdhe' para ngordhjes se tij (gje qe do te ishte mire te zbatohet si theori gjenetike edhe tek shqiptaret, qe te mos vdesin neper bote, por bile t'i lene vaarret e eshtrat ne atdhe:).


Ky fenomen zoologjik gjenetik i ketij lloj peshku 'peshku shkolle' eshte paksa i rralle dhe si nje kuriozitet, i bene njerezit kurioz ta njohin ate proces jetesor, si nje ''histori peshku'' a gjenealogji peshku... Tevona, jeta e proceset biologjike, qe reflektojne nje jete sikur te organizuar fisnore e koloniative (si koloni peshqish), ku si karakteristike e tyre, verehet si nje jete e organizuar, si nje organizim shoqeror me tradite gjenetike instiktive...


keto shenime siper ketij shkrimi te sotem (perpos dy postskripteve te mia origjinale) tjerat jane vetem perkthime gazetareske, nga lloj-lloj shkrimesh te ndryshme, revistash shkencore, ku ka te tilla me miliona faqesh. ne shkrime te tilla gjinden edhe shenime komunikative, informative, si te radio-lidhjeje, ne mes te anijeve luftarake dhe aeroplaneve luftarake, po edhe te atyre civile, ku ka pase aksidente nder ma tragjiket, ashtu sikur ndodhin edhe sotekesajdite. Shenimet jane dhene sistematikisht, ne menyre e forme edhe zyrtare, para ndodhjeve te fatkeqesive, duke e pare vdekjen me sy - duke komunikuar ne menyre prefide rastet e fundit te parashperthimeve te aeroplanve ne ajer, ne dredha te fuqishme edhe te parafundosjeve te anijeve, ne vorbullat e fuqishme, ne cirket e tallazeve te ujit oqeanik. Mos haroni se ketu kemi te bejme, me shume fuqi tallazesh oqeanike, te cilat jane aq te forta e te shpejta, sa qe nuk eshte per tu habitur, kur disa tallaze oqeani ne furtuna, stuhi madhore edhe mund te bejne kerdina, tragjedina dhe tragjika e tyre eshte shume ma e madhe, se sa tragjika ne nje det, liqe a lume. Dihen valet oqeanike e valet detare. Kjo nuk eshte dicka misterje. Si misterioze, mund ta bejne nje ngjarje te tille tragjike fortunat e forta - fortune, stuhi e tmerrshme, qe njihen hurikana (stuhi nga vorbullat e tallazeve te ujit) dhe Tornada - era stuhi, fortune me shpejtesi ma te madhe se sa shpejtesia e zerit (sipas te dhenave shkencore), ku percdo vit shkaterron gati pjesen ma te madhe te Floridas, ku jeta nuk ishte aspak e sigurte perpara - por tash, permes teknologjise meteorologjike, 'ndjejne' ardhjet e tornadove, hurikaneve, Ivani i tmerrshem - thirret nje stuhi oqeanike, qe tronditi Floriden kete vitin qe shkoi edhe mund te shpetojne disi njerezit duke ikur nga shtepite e tyre, apo duke i evakuuar forcat e sigurimit shteteror. Ne raste te tilla shihen ne ekrane meteorologjike, shenjat e para te Tornadave, Hurikanave, Ivanave te tmerrshem (qe eshte emertuar keshtu, nga tmerri shteteror i Ivanit rus, i quajtur si mbreti i tmerrshem), Francisa etj. Para ikjes a evakuuimit te njerzve nga shtepite e tyre, lajmerojne ardhjen e Dredhave te fuqishme te fortunave Tornado e tjera, ku shihet spirale madhore, dredha ajri ne qiellin e terruar nga rrebeshet e shiut - mu si nje lis, a trup lisi i madh rrufeshem nga qielli drejt ne toke, ku posa preke token, shkaterron gjithcka gjene: shtepia, bime, lisa, porte detare, permbyte qytete ne uje dhe pastaj, shihet nje 'paslufte' e tmerrshme me viktima e shkaterrime objektesh te ndryshme.

Graviteti i Henes, ne disa pjese, si ne rastin konkret ketu, ben qe te jete i fuqishen ne rrafshin ujor kontinental atllantik, me nje fuqi marramendese
ku ngrite tallazet oqeanike ne lartesi deri qindra mile larte dhe paramendojme, sa eshte e fuqishme nje renie e tille tallazesh ne oqean dhe cfare tallazesh mund te krijon duke rreshqitur rrafshit ujor, dert tek perplasjet ne brigjet oqeanike...

Po nje gje duhet komentuar edhe ma realisht: jane disa vende specifike me dukuri te ndryshme te fenomeneve natyrore, nder ma te ndryshmet, qe nga perberja kimike e tokes, shtresave tokesore qe reflektojne reaksione kimike ne brigje deterash e oqeanesh, qe specifika e tyre mund te analizohet edhe me aparatura te ndryshme kimike e fizike, biologjike e antroponomike (kur eshte ne pyetje ekzistenca a zhdukja e ndonje fisi njerezor, ne permasa kohore te panjohura dhe ballsamimet ne shtresat tokesore apo fundosjet e tyre ne shtresat nendetare a nenoqeanike, nga dridhjet e tokes, termetet, vullkanet, procese eruptive. Rrenojat e varrezave te lashta parahistorike, ku me kohe, e rrethana kohore, ato vendvarreza e vendbanime, tok me natyren botanike, jane zhduke ne rreshqitje ne ujin oqeanik, rreshqitje brigjesh e fundosje toke permasash te ndryshme, e deri te zhdukja e fundosja edhe e Atllantisit. - Te gjitha keto fenomene krijojne fosile substancash kimike, ku me reaksionet e fushave magnetike e radioaktive, qe mund te gjinden ne vende e pozita te ndrushme gjeografike, mund te bijne ne lidhje e reaksion te fuqishem me rrymat e ajrit e valet si tallaze te fuqishme dhe krijojne procese mahnitese te dukurive, si dukuri natyrore misterioze.

Njerezit nga friga e panjohuria edhe krijuan mythe, legjenda rreth dukurive e fenomeneve natyrore te tilla, deri ne vertetimin shkencor te tyre...

Ben
02-06-05, 11:24
Odise sikur te mundje te na e perkthesh shqip kete shkrimin tend.
Pyetja juaj ne fund eshte e pakuptimte, kur besoj se shum ne ket forum nuk e njohin gj. anleze, nje prej te cilev jam eshte une. :?

Stuhija me fal shoki po a nuk jeton ne USA a?

Blondi1
02-06-05, 11:43
"The Amazing" Randi
Randall James Hamilton

Sjellni Vetėm njė demonstrim ose fakt mbi njė dukuri mbinatyrore dhe ju do jeni mė i pasur pėr 1 milion dollar.

Randall James Hamilton ka ndar nė njė konto tė posaqme 1 milion dollar pėr atė qė i sjell diqka mbinatyrore.

Kan kaluar shum vite dhe shum pėrpjekje pėr tė vėrtetuar para Randall James Hamilton diqka mbinatyrore.

Deri me sod akoma nuk ka sjellur askush diqka bindėse.
Shum gjėra i ka demantuar ky zotria dhe ka nxjerr dredhin e shum trikave.

Trekėndėshi ėsht i paspjegueshėm , por kjo nuk vėrteton asgjė!
Mendoj se tė gjitha kėto gjėra jan Spekullime dhe asgjė tjetėr.

Odise
13-06-05, 23:15
shume here, duke mos mundur ta spjegojme me fakte nje fenomen natyror, po pse jo edhe njerezor, e shtypim vetem nje buton mendjeje - spekullime,/ jo,/ nuk eshte ashtu,/ nuk pajtohem/ e pike/ - po pse nuk pajtohesh, hajde pra tregona pse - spekullime!

Jovetem: nuk eshte ashtu, e qysh eshte nuk e dij!

Blondi1
14-06-05, 08:13
Sepse zotėri ka indicie se ky aeroplan ka pasur njė defekt nė instrumente dhe ka humbur nė njė drejtim tė panjohur dhe ėsht rrėzuar diku nė uj!!!!!!!!

Odise
14-06-05, 18:30
ka incidente a?

Dardan Shkodra
16-06-05, 00:28
Trekėndėshi i Bermudės patjeter se ka qenė ėshtė dhe besoj se do te mbetet njė nder mysteret mė tė famshme nė botė.

Kam lexuar para pak vitesh njė variantė nė lidhje me ketė myster.
Shkencėtar tė cilėt nė menyr jo bindėse pohojnė se gjoja nen siperfaqen e trekendeshit gjinden vullkane tė cilat kanė mundėsinė tė leshojnė njė lloj gazi ku ata e pershkruanin mirė, nė form fluskash tė mėdha, eketo fluska dalin nga fundi i oqenit ngriten lart dhe qka do qe has ne to fundoset me njė shpejtėsi marramendese.

Ketė e bėnin ne laboratore dhe sipas tyre gjoja se edhe ky na qenka versioni me i perafert!

Unė nuk besoj nė ketė version e as ne shum versione tė tjera dhe nuk kan arrijtur tė jenė bindėse aspak por vetėm supozime.

Odise
18-06-05, 23:45
Trekendeshi i Bermides, sot nuk eshte asfare misteri i pavertetuar edhe shkencerisht. Kete e deshmon edhe vet shkenca amerikane, qe e ka me sy n'te!

GURI SYLAJ
19-06-05, 11:55
Odise keni plotesisht te drejt dhe per vertetim po sjelli dy "misterie" qe ndoshta per dike edhe sot vazhdojn te mbesin si te tilla.
1. Mos e gjuaj qiellin me pushke kur ka rrufe se te vret rrufaja
2. Gjarperin kur e gjuan me guri apo edhe me plumb , gjithmone e godet ne koke.
As njera e as tjetra nuk jan mistere por realitet qe spjegohet me - 1.rrugen qe hap krisma ne ajr dhe te cilen rruge e shfrytezon shkarkimi i nje energjie te shkaktuar ne mes reve .
2. Shpejtesia qe ka gjarperi ne vetembrojtje.

Me nderime Guri Sylaj

Krokodilli
25-06-05, 09:08
BERMUDA TRIANGLE: NJE IMAGJINATE, PAS SHUM INCIDENTESH NE ATE PJES TE BOTES, IMAGJINATA ENDE JETON,,
JA EDHE FAKTI NGA :arrow:

Bermuda Triangle Fact Sheet

Prepared by the U.S. Coast Guard Headquarters and the Naval Historical Center

The U. S. Board of Geographic Names does not recognize the Bermuda Triangle as an official name and does not maintain an official file on the area.

The "Bermuda or Devil's Triangle" is an imaginary area located off the southeastern Atlantic coast of the United States, which is noted for a high incidence of unexplained losses of ships, small boats, and aircraft. The apexes of the triangle are generally accepted to be Bermuda, Miami, Fla., and San Juan, Puerto Rico.

In the past, extensive, but futile Coast Guard searches prompted by search and rescue cases such as the disappearances of an entire squadron of TBM Avengers shortly after take off from Fort Lauderdale, Fla., or the traceless sinking of USS Cyclops and Marine Sulphur Queen have lent credence to the popular belief in the mystery and the supernatural qualities of the "Bermuda Triangle."

Countless theories attempting to explain the many disappearances have been offered throughout the history of the area. The most practical seem to be environmental and those citing human error. The majority of disappearances can be attributed to the area's unique environmental features. First, the "Devil's Triangle" is one of the two places on earth that a magnetic compass does point towards true north. Normally it points toward magnetic north. The difference between the two is known as compass variation. The amount of variation changes by as much as 20 degrees as one circumnavigates the earth. If this compass variation or error is not compensated for, a navigator could find himself far off course and in deep trouble.

An area called the "Devil's Sea" by Japanese and Filipino seamen, located off the east coast of Japan, also exhibits the same magnetic characteristics. It is also known for its mysterious disappearances.

Another environmental factor is the character of the Gulf Stream. It is extremely swift and turbulent and can quickly erase any evidence of a disaster. The unpredictable Caribbean-Atlantic weather pattern also plays its role. Sudden local thunder storms and water spouts often spell disaster for pilots and mariners. Finally, the topography of the ocean floor varies from extensive shoals around the islands to some of the deepest marine trenches in the world. With the interaction of the strong currents over the many reefs the topography is in a state of constant flux and development of new navigational hazards is swift.

Not to be under estimated is the human error factor. A large number of pleasure boats travel the waters between Florida's Gold Coast and the Bahamas. All too often, crossings are attempted with too small a boat, insufficient knowledge of the area's hazards, and a lack of good seamanship.

The Coast Guard is not impressed with supernatural explanations of disasters at sea. It has been their experience that the combined forces of nature and unpredictability of mankind outdo even the most far fetched science fiction many times each year.


[/img]

Krokodilli
25-06-05, 09:10
http://bobbyj.ru/images/bermuda_triangle1.jpg

presheva
27-06-05, 11:30
Trekendeshi I vdekjes.
Ky mister eshte ber publik ne gjith boten ky mister ka pasionuar dhe ka lan pa mend gjith njerzimin pra ky mister eshte teper I nderlikuar per ne.
Pra ne ate vend ku gjindet trekendeshi I vdekjes ka plot mendime si pershembull asnjera nuk bie dakord evetmja gje qe bind ter njerzimin eshte kjo.
Se ne diem vetem tri dimensionet e nje segmenti apo ndonje figure apo objekti eketo jane.
1 gjatsija
2 gjersija
3 trashesija.
Kurse egziston edhe nje tjeter ku ne nuk ediem ato jan 4.
Per kete arsye ne nuk ediem tee verteten eketij misteri sepse egziston nje tjeter fush magnetike apo nje lloj graviteti tee pa shpjegueshem.
Evrteta qe flitet qe doli ne drite ehste kjo sepse trekendeshi ehste rruge e bere vete nag jashte tokesoret sepse ne ate trekendesh hyn anije ufo dhe futen ne ate vend pa ber aspak zhurem bile as pa ber nje pike tee ujit ne tee gufoj.
Ekurse ajo qe tregohet ehste se ne trekendeshin e vdekjes ehste rruga per tee udhetuar ne pa fundesi apo ne ndonje galaktike me tee afert apo planete .
Aty mund tee udhtohet me kohe .
Kurse igjith kjo bie dakord sepse trekendeshi I vdekjes nuk eshte asgje tjeter veqese udhtim prej nje galaktike ne galaktik tjeter e rregulluar posaqerisht per jashte tokesoret vetem ata edin misterin e ketij operacioni qe kan bere ne planetin tone.

Barbaroza
09-11-05, 19:50
ANIJET E ZHDUKURA.

1- Rosalia- u zhduk ne 1840 ne rrugen midis Havanes dhe Evropes. Ishte nje anije franceze qe u takua e abandonuar ne brendesi te trekendeshit duke lundruar normalsht, me velat te hapura me ngarkesen te pa prekur , por ishte zhdukur ēdo gje e gjalle.
2- Mari Ēeleste - u zhduk rreth muajit Nentor 1872, pasi doli nga porti i N. Yorkut u takua ne 4 dhjetor te po atij viti ne trekendesh pa asnje ne bord Kishte pasur 10 persona ne bord.
3- Atlanta- u zhduk ne janar 1880. Ishte nje fregate britanike qe shkonte nga ishujt Bermude ne Angli. U zhduk bashke me 209 persona ne bord shume afer ishujve Bermude.
4- Freja- u zhduk ne 4 tetor 1902. Ishte nje anije e madhe gjermane me tre direke qe u takua ne po kete muaj afer Manzanijes , ne Kube, nga ku kishte dal ne daten 3 te po atij muaji.Ishte zhdukur gjithe ekipi.
5-Ciklopi-u zhduk ne 4 mars 1918, Ishte nje anije e madhe e marine amerikane, 150 m gjatesi .U zhduk me 309 pasagjere pa leshuar asnje mesazh ndihme. Lundronte mes ishujve Barbados dhe Noorfolk kur u zhduk.
6-Raifuku Maru- u zhduk ne 1924.Ishte nje anije mallrash japoneze qe lundronte midis ishujve Bahamas dhe Kubes kur u zhduk. Kerkoi ndihme me radio.
7-Cotopaxi- u zhduk ne 1925. Ishte nje anije qe udhetonte midis Ēarlestonit dhe Havanes. U zhduk afer Kubes.
8-Stavenger- u zhduk ne 1931. Ishte anije tregetare qe nodhej afer ishullit Cat, ne Bahama , kur u zhduk me 43 persona ne bord.
9- John and Mary- U zhduk ne prill 1932. Ishte nje anije prej dy direkesh qe u shfaq duke lundruar pa asnje ne bord dhe rreth 80 km ne jug te ishujve Bermude.
10-Anglo-Australian- u zhduk ne mars 1938. Ishte nje anije qe leshoi mesazhin e fundit te saj nga ishujt Azore. U zhduk me 39 njerez ne bord.
11- Gloria Colite - u zhduk ne shkurt te 1940. Ishte nje jaht i San Vincent ne ishujt Antillas angleze. U shfaq pa asnje ne bord, por me te gjitha gjerat ne rregull, duke qene 320 km ne jug te Mobile, Atlanta.
12-Rubicon- u zhduk ne 22 tetor te 1944. ishte nje anije kubane qe u zhduk ne qender te Trekendeshit. Me vone u takua nga rojet detare amerikane perbale brigjeve te Floridas pa asnje njeri ne bord, kishte shpetuar vetem nje qen qe ishte deshmimtari memec i drames.
13-Sandra-u zhduk ne qershor 1950. Ishte anije prej 106 m gjatesi qe lundronte nga Savanah, Giorgia, ne portin Cabello , Venezuela. Ishte ngarkuar me 302 tonelata insekticidesh pe plantacionet. Kaloi ne portin e Agustines ne Florida dhe me vone u zhduk me gjithe ngarkesen dhe ekuipazhin.
14-Connemara IV- u zhduk ne shtator 1955.Ishte nje yaht privat qe u shfaq complet vetem , pa asnje gjurme te asaj qe mudn tekishte ndodhur.U shfaq 640 km ne lindje te Bermudeve.
15-Sulphur Queen- u zhduk ne 4 shkurt te 1963. Ishte nje anije tregetare prej 130 m qe shkonte nga Beaumont, Texas, ne Norflok, Virginia. U zhduk pa leshuar asnje mesazh ndihme, me gjithe ekuipazhin.
16-SNO'Boy- u zhduk ne 1 korrik 1963. Ishte nje peshkarexhe e vogel , vetem 20 m dhe me 40 peshkatar ne bord. Shkonte nga Jamaica ne Cayo ne verilindje kur u zhduk me gjithe ekuipazh.
17-Witchcraft-u zhduk ne 24 dhjetor 1967.Ishte nje anije qe bente udhetime turistike (crocero). Eshte nje nga rastet me te ēuditshem te trekendeshit. U zhduk papritur me pronarin dhe nje pasagjer ne bord, kur bente shetitje ne det jo me larg se 1600 m nga Miami, ne Florida.
18- Anita- u zhduk ne mars te 1973. Ishte nje anije tregetare me 20.000 tonelata ngarkese dhe lundronte nga Newport News per ne Gjermani. U zhduk ne trekendesh me 32 veta ne bord.
19-Milton Latrides- u zhduk ne prill 1973. Ishte anije qe udhetonte nga New Orleans per ne El Cabo

AVIONET E ZHDUKUR
1- Super Contellaton- u zhduk ne 30 tetor 1945. Ishte nje avion i flotes amerikane . U zhduk me 42 persona ne veri te trekendeshit.
2-Martin Mariner- u zhduk ne 5 dhjetor 1945. Ishte nje hidroavion bombardues PBM i armates amerikane me 13 persona ne bord.U zhduken te gjithe pas 20 minutash udhetim.
3- C-54- u zhduk 1947. Ishte avion ushtarak i ushtirse amerikane .U zhduk me te gjithe njerzit ne te 180 km nga ishujt Bermude.
4- Tudor IV-u zhduk ne 29 janar te 1948.Ishte nje avion tregetar katermotoresh Star Tiger. U zhduk me 31 pasagjer dhe tre personel 600 km ne veri te ishujve Bermude.
5- DC-3- U zhduk ne 28 dhjetor 1948. ishte nje avion privat ne nje udhetim tregetar qe u zhduk me 32 pasagjer dhe ekipin e tij ne nje pike te papercaktuar midis San Juan (PUerto Rico) dhe Miami.
6-Tjeter Tudor IV- u zhduk 17 janar 1949. Ishte nje avion tregetar i quajtur Star Ariel (binjak i Star Tiger). U zhduk midis ishujve Bermude dhe Jamaica, 600 km nga Bermudet.
7- Globemaster-u zhduk ne mars 1950.Ishte nje avion tregetar amerikan qe fluturonte per Irlande.
8-York- u zhduk ne 2 shkurt 1952. ishte nje avion tregetar britanik dhe fluturonte per Jamaika.U zhduk me 33 pasagjer ne bord ne veri te trekendeshit.
9-Martin P-5M- u zhduk ne 9 nentor 1956. Ishte nje avion amfib nga patrullat e marines amerikane. U zhduk me 10 veta ne ekuipazh shume afer Bermudeve.
10- Chase YC-122- u zhduk ne 11 janar 1957.Ishte nje avion tregetar me 4 pasagjer. U zhduk mes Palm Beach dhe Gran Bahama.
11- KB-50- u zhduk ne 8 janar 1962.Ishte nje avion tank i Forcave Ajrore Amerikane. U zhduk duke kryqezuar trekendeshin nga Virgina per ne Azore.
12-Stratotankers KC-135- u zhduk ne 28 gusht 1963.Ishin 2 avione katermotoresh totalisht te rinj t Forcave Ajrore Amerikane.Shkonin ne nje mision sekret nga Bazen Homestead, ne Florida , ne nje baze tjeter sekrete ne Atlantic, por nuk harriten kurre , u zhduken 480 km ne verilindje te ishujve Bermude.
13-Cargomaster C-132-u zhduk 22 dhjetor 1963 duke shkruar per Azore.
14- Flyng Boxcar C-119-u zhduk ne 5 qershor te 1965.Ishte nje avion tregetar me 10 pasagjer ne bord.U zhduk ne juglindje te ishujve Bahamas.Huazuar

Medvegjalija
07-02-06, 15:54
Kėtė vend afėr SHBA qė quhet trekėndėshi i vdekjes e ka krijue Zoti.
Pse?Sepse tė gjithė ata njerz qė janė mbyt,dhe do tė mbytetn Zoti i zgjedhė me arsyet e tij.
Ky trekėndsh i vdekjes nuk ka apsolutisht asnjė lidhje me ...Jasht toksoret...sepse ata nuk jan asnjėher keqbėrsa pėr planetin tan.Zėdhėnsi i Zotit

Ajet Ajeti

Tomori
10-02-06, 20:37
Tre kendshi Bermudevet nuk eshte mite pore realitet..kjo ndodhe per shkake te fushes magnetike...epiqendra e fushes magnetike dhe shume fenomenevet te karakterit te natyres si gravacionin..hasim me se shumti ketu ne ket trekendesh....kjo eshte e gjitha

Rrushi_CH
19-12-06, 01:43
Rastesisht tu shiku qfar ka ne kte forum pash kte shkrim dhe po sa fillova me lexu e verejta se e kam lexu diku.
Pasi nuk po kam koh edhe un me shpre nje mendim timin per Trekėndėshin e Bermudeve pra vetem po ju tregoj ku mund te lezoni me shum per kte tem...
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=38800

Postimi i par i ksaj teme eshte marr ketu
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=38800


Presheva shkrmin e ke mar te gatshem nga Darius. te www.forumishqiptar.com

KLM.gjith a?

Ghack
18-07-08, 12:17
[Termi trekendesh ka lindur nga forma qe ka hapesira ku ndodhin fenomene te pashpjegueshme. Ne nje linje te drejte nga Miami (Florida) ne Porto Rico dhe perseri nje tjeter linje nga Porto Rico ne ishujt Bermude, linje qe me pas rikthehet nga Bermudet ne Miami, te treja me nje gjatesi prej 1000 Miljesh seicila formohet ai qe eshte quajtur prej shume vitesh Trekendeshi i Bermudeve.

I ashtuquajturi trekendesh eshte bere objekt i nje sere shkrimesh sensacionale dhe i zhdukjeve te mistershme si dhe disa anomalive qe eshte pothuajse e pamundur te shpjegohen shkenceritsht apo brenda koncepteve tona per fiziken, kimine dhe vete kohen apo materien ne te. Rasti zyrtar qe e shnderroi trekendeshin ne nje nga fenomenet me te mistershme dhe te frikshme te globit eshte ai i vitit 1945 me te famshmen Skuadriljen e 19. Ne daten 5 dhjetor te vitit 1945, 5 bombardues te rende te tipit Avenger rreth mesdites nisen nga baza ushtarake e Fort Lauderdale, Florida, per nje fluturim stervitor. Koha paraqitej mese e pershtatshme per nje fluturim te tille dhe ekuipazhi pervec nje piloti te ri, ishte me eksperience te mjaftueshme duke patur seicili te pakten 400 ore fluturimi.

Mbas pothuajse 2 oresh nga nisja e tyre, u kap nje mesazh qe mendohet se ka qene midis komandantit te skuadriljes dhe njerit prej piloteve i cili i thoshte qe kishte humbur orientimin. Instrumentat nuk funksiononin ndersa edhe vete komunikimi midis tyre kishte nderhyrje te forta ne frekuence. Mesazhe te shkeputura u vazhduan u kapen nga kulla e kontrollit ne Fort Lauderdale, Florida, dhe po ashtu nga disa drejtues anijesh te vogla private te ndodhura ne afersi. Nga permbajtja e tyre kuptohet qe te gjithe kishin humbur orientimin, instrumentat keqfunksionin nga nje lloj nderhyrje e forte magnetike dhe vizibiliteti ishte pothuajse zero. Me pas sinjalet u nderprene dhe vetm heshtje. Nga Fort Lauderdale u ngrit nje avion kerkimi dhe fill mbas tij nje tjeter ne nje distance kohore te shkurter. Kur avioni i pare ju afrua trekendeshit dhe ui zhduk ne nje re te bardhe (nga e cila nuk doli me kurre) ne kullen e kontrollit u kap nje mesazh qe thoshte Mos hajde mbas meje, o zot kjo nuk eshte tokesore....


Mbas ketij mesazhi avioni i dyte i kerkimit u kthye ndersa i pari u zhduk si te tjeret per te mos u gjetur me kurre. Cdo perpjekje per te gjetur ndonje gjurme nga skuadrilja e avioneve rezultoi e kote por fakti me trondites per kerkuesit ishte ai qe nuk u gjet asnje gjurme e vetme vaji motorash gje qe ndodh rendom ne raste rrezimesh ne det, ose ndonje nga objeket e vete avioneve ndonje xhakete shpetimi ose gjera te tjera te kesaj natyre. Cdo gje dukej sikur ishte perpire nga uji.

Arsyeja pse u zgjata me kete "aksident" ka te beje me faktin qe prej asaj dite fama e trekendeshit mori perpjestime te medha dhe njohu nje lloj zyrtarizimi ndonese nga organizma te caktuara te qeverise amerikane, fenomeni kishte disa kohe qe po studiohej.

Qe prej asaj dite numri i raportive per zhdukje anijesh dhe aeroplanesh si dhe varkash te volga apo anijesh te medha eshte rritur ndjeshem. Nisur dhe nga kurajo e njerezve per te folur dhe me ne fund thyerja e heshtjes prej disa nga deshmitareve qe kane perjetuar situata te ndryshme brenda trekendeshit, lista e zhdukjeve fatkeqesisht eshte pasuruar ndjeshem. Studiues te ndryshem te te gjitha fushave, fizikante, kimiste, oqeanologe, gjeologe, arkeologe etj i kane kushtuar jeten dhe pasionin e tyre studimit te ketij fenomeni dhe sot e kesaj dite ndonese kane dale shume teori per ate qe mund te ndodhi ne trekendesh, asnjera prej tyre nuk mund te quhet e provuar teresisht. Nje prej tyre nga me prestigjiozet Carls Berlitz (seminarin e te cilit pata fatin ta degjoja ne Itali ne mars te vitit 1993) i cili eshte autor i shume librave per kete fenomen (njeri prej tyre i perkthyer edhe ne shqip Pa Lene Gjurme) ka mbledhur informacionin me te madh qe ekziston per trekendeshin duke e koordinuar punen e tij dhe me te famshmin ufolog Dr Carl Sagan apo Stanton Friedman dhe Allen Hynek si dhe me studiues te tjere te fushave te materies dhe fenomenve natyrale.

Ne nje pamje te pergjithshme per ate qe ndodh ne trekendesh ata kane dale me nje teori qe deri tani eshte nga me te qendrueshmet. Ana me pozitive e ketij studiuesi, ne ndryshim me shume te tjere eshte qe ai merr ne konsiderate cdo lloj teorie te paraqitur nga shkenctare te ndryshem madje i perfshin ato ne referimet e tij ne te gjithe auditoret e botes.

Me pak fjale gjeja me e zakonshme qe verehet ne Trekendesh nga anijet dhe sidomos nga avionet eshte ndryshimi i papritur i kohes. Nga nje pamje e qarte dhe nje qiell blu, papritur cdo gje shnderrohet ne nje mjegull te dendur ne nje te ashtuquajtur White Out qe nga pilotet shpjegohet si bashkimi i qiellit me ujin ne kuptimin e orientimit, pra mjegulla eshte kaq e denduar sa nuk arrin te shquash ku mbaron ajri dhe fillon uji. Kesaj i shtohet edhe mosfunksionimi i plote i instrumentave magnetike si rezultat i nderhyrjeve shume te forta qe shmangin cdo lloj orientimi si dhe humbja pothuajse e plote e komunikimit si rezultat i daljes jashte perdorimit te aparaturave. Nje gje tjeter qe deshmohet rendom eshte dalja papritur e disa reve ne forme konike dhe ne momentin kur pilotet jane futur brenda tyre, eshte deshmuar qe per disa caste kane provuar nje lloj ndjesie sikur kane humbur gravitetin.
Nga disa pilote te forcave ajrore amerikane gjate nje stervitje ne kohen e krizes se raketave ose sic njihet nga te gjithe si konflikti kuban, eshte deshmuar qe jane "kapur" nga nje re e tille dhe ajo qe kane perjetuar eshte sa e mrekullueshme aq dhe misterioze dhe e frikshme. Ne momentin qe grupi i avioneve futet ne re, humbasin komunikimin me kullen e kontrollit, instrumentat fillojne te keqfunksionojne dhe ajo qe i shtangu me shume ishte humbja e gravitetit si dhe pamja qe kishin para syve. Ne momentin qe u futen ne re e cila nga larg dukej e nje permase te vogel, qielli ishte i paster dhe shume i qarte. Ndersa ne momentin qe futen brenda rese ajo nuk kishte te mbaruar dhe cuditerisht ndryshonte forme duke u rrotulluar brenda vetes me shpejtesi. Nga te gjithe pilotet pamja e brendeshme e rese pershkruhet si ne ngyjuren e aluminit dhe qe zgjatohej ne formen e tunelit. Ne fund te tunelit shikohej toke, po nje pamje shume e vecante per pilotet qe e njihnin mire ate zone te bregdetit. Ne momentin qe skuadrilja del nga reja, rifitohet komunikimi me radio, busulla fillon funksionimin por ajo qe ishte me shokuesja ishte qe te gjithe avionet kishin pershkuar nje distance prej me shume se 1500 miljes ne nje hark kohor prej 15 minutash. Gje e pamundur per teknologjine tone pa harruar qe edhe sasia e karburantit te harxhuar ishte ajo qe zakonisht perdoret per nje fluturim rreth 100 mile. Per te mos harruar qe grupi i piloteve e pa veten e tyre shume shume largt destinacionit dhe per kete arsye ata nuk mund te njihnin bregdetit qe pane gjate kohes qe ishin brenda rese. Natyrisht kjo deshmi eshte e atyre fatlumeve qe i kane perjetuar gjera te tilla brenda Trekendeshit dhe kane dale gjalle prej tij por shume te tjere jane zhdukur pa lene gjurme.

Te kthehemi tek Berlitz dhe tek teorite e tij. Ai mbeshtet fort teorine qe ne zonen e trekendeshit ka nje shmangie te forte magnetike qe krijon nje lloj deformimi kohor si dhe dimensional (sipas koncepteve tona per dimensionin dhe njohurite qe kemi per ekzistencen e vetem 3 prej tyre). Nje lloj force e pashpjegueshme ndodhet brenda trekendeshit, force e cila shpesh here shperthen duke thithur anije, aeroplane dhe njerez per te mos i kthyer me kurre. Nese keta fatkeq ne nje menyre ose tjetren perfundojne ne nje dimension tjeter apo ne nje bote me te mire, atehere le ti urojme qe te kthehen nje dite dhe te na tregojne per ato qe kane pare. Eshte marre shume ne konsiderate edhe teoria e ekzistences ne trekendesh te nje lloj StarGate, ose nje lloj porte per te kontaktuar bote te tjera. Nga te gjithe njihet teoria e famshme e kontiniumit hapesire-kohe por brenda trekendeshit kjo duket sikur nuk para perfillet. Me pak fjale disa nga ligjet e fizikes qe ne njohim aty nuk perfillen. Shume anije kane humbje ne kohe, disa prej tyre pershkojne distanca qe nuk i justifikon as koha e shpnezuar, as karburanti dhe as teknologjia tokesore.
Shume prej tyre deshmojne per nje beteje te vertete magnetike brenda Trekendeshit te Bermudeve qe shoqerohet me shperthime te forta elektrike, eren e squfurit qe eshte e zakonshme gjate shperthimit te rrufeve si dhe pranine e mjeteve te panjohura nga teknologjia jone UFO dhe USO (Unidentifying Sea Object). Per nje stuhi te tille magnetike ka deshmi dhe nga kronikat e Kristofor Kolombit ne nje nga udhetimet e tij brenda trekendeshit ku gjate nje stuhie magnetike ai humbi 6 nga anijet e tija te ngarkuara me ar dhe me sende te tjera te vyera. Shume here jane deshmuar pamje te ufove ne kete zone sidomos gjate stuhive te tilla magnetike po ashtu dhe pamje te ufove qe zhyten me shpejtesi te ma imagjinueshme nen siperfaqen e oqeanit pa bere piken me te vogel te zhurmes dhe pa lene asnje gjurme ne uje. Nje fenomen i tille eshte pare me shume ne Detin e Sargaseve, pjesa veri lindore e trekendeshit aty ku dhe aktiviteti magnetik eshte me i madhi. Disa studiues e lidhin veprimtarine e madhe magnetike ne kete zone si rezultat i efektit qe krijohet nga sistemi i propulsionit qe perdoret nga UFO dhe duke qene se pamja e tyre brenda trekendeshit deshmohet pothuajse nga te gjithe, kjo teori mbeshtetet si nga me te fortat per fenomenin. Shmangiet e pashpjegueshme ne kohe, ne distanca dhe crregullimi teresor i te gjitha aparaturave eshte gjithmone i pranishem.

uck_aksh
21-07-08, 14:00
video
pjesa e par
KLIKO1 (http://fr.youtube.com/watch?v=_HBG9GiaoxY)

pjesa e dyt
KLIKO2 (http://fr.youtube.com/watch?v=mdLZigWpFjo&feature=related)


pjesa e tret
KLIKO3 (http://fr.youtube.com/watch?v=2R65YRYeLRA&feature=related)


pjesa e katert
KLIKO4 (http://fr.youtube.com/watch?v=nc4pXHwBjsI&feature=related)


pjesa e pest
KLIKO5 (http://fr.youtube.com/watch?v=6EcWeVmGEDE&feature=related)