PDA

View Full Version : Mrekullit Shkencore ne Kur'an


loni19
19-05-05, 16:08
Alb Muslim Zoti te shperblefte per kete qe e ben sepse ka nevoje e sidomos per nje teme qe eshte aktuale ne gjithe boten dhe per te cilen kane interes edhe bota perendimore.
me respekt loni19.

munti
22-05-05, 01:38
FJALA

Psikologu Holandez Vander Hoven,ka shpallur nje zbulim te ri mbi ndikimin e Kur'anit dhe perseritjen e fjaleve Allah si per paciente ashtu edhe per njerez te shendosh.

Profesori Danez e verteton zbulimin e tij me ndihmen e studimeve dhe hulumtimeve qe jane bere me pacientet ne nje periudhe trevjecare .Disa prej pacienteve ishin jomuslimane,ndersa te tjeret nuk dinin gjuhen Arabe dhe ata jane mesuar se si duhet te shqiptohet fjala Allah.Rezultati ishte i shkelqyeshem,posaqerisht te ata paciente te cilet vuajshin nga depresioni dhe kureshtja.

Gazeta Saudite EL-Watan ka njoftuar fjalet e Psikologut i cili ka thene: Muslimanet te cilet dijne me lexu gj.Arabe dhe Kur'anin e lexojne rregullisht,jane ne gjendje te mbrohen nga semundjet shpirterore.

Psikologet kane spjeguar se cdo shkronja ne fjalen:Allah ka ndikim ne sherimin e semundjeve shpirterore.Shkencetari i lartepermendur ne studimet qe i beri,theksoi se shqiptimi i shkronjes se pare te fjales,Allah shkronja -A-e liron sistemin frymemarres dhe e kontrollon frymemarjen.

Poashtu ka shtuar qe shqiptimi i shkronjes -LL- ne harmoni me gj.Arabe,gjuha duhet ngadalshem te prek pjesen e eperme te qiellezes duke bere nje pauz te shkurter e mandej ne menyre konstante duhet perseritur te njejten pauze,kjo menyre e lehteson frymemarrjen.

Poashtu shqiptimi i shkronjes se fundit, -H- e mundeson lidhjen ndermjet mushkerive dhe zemres,e kjo lidhje kontrollon rrahjet e zemres.

Gjeja me interesante ne kete hulumtim eshte fakti se Psikologet nuk jane muslimane por jane te interesuar per Diturite Islame dhe mshehtesite e Kur'anit fisnik.

Allahu i Madheruar ne Kur'an thote:

Ne do t'u bejme atyre te mundshme qe te shohin argumentet Tona ne horizonte dhe ne veten e tyre deri qe t'u behet e qarte se ai (Kur'ani) eshte i vertete.A nuk mjafton qe Zoti yt eshte deshmitare per cdo gje?

lazdranja
22-05-05, 13:55
Halifi el-Me’mun i mblidhte shpesh intelektualėt nė konferenca. Nė njėrėn nga kėto konferenca merrte pjesė njė burrė i veshur me rroba tė bukura, i cili kishte njė fytyrė tė hijshme dhe me aromė nga njė parfum i ėmbėl. Ai fliste nė mėnyrėn me tė rrjedhshme dhe elokuente. Kur konferenca filloi, el-Me’muni ju drejtua kėtij njeriu dhe e pyeti atė: “A je ti nga ēifutėt?” Ai u pėrgjigj qė ishte i tillė. El-Me’muni i ka thėnė: Pranoje islamin dhe unė do tė vė nė dispozicion tėndin gjėra shumė tė mira”. Ashtu El-Memun i bėri atij njė numėr premtimesh.

Burri vetėm ju pėrgjigj: “Fenė time dhe fenė e baballarve tė mi” dhe iku. Njė vit mė vonė, ai u kthye si musliman. Ai fliste rreth ēėshtjeve tė ligjit islam nė njė mėnyrė, me tė vėrtetė tė mprehtė. Kur konferenca u bė edhe njėherė, el-Memuni pėrsėri ju drejtua atij dhe i tha: “A nuk je ti ai personi qė ishte me ne mė pėrpara? Ai ju pėrgjigj po. El-Memuni pastaj e pyeti ēfarė e shtyu atė tė pranonte islamin.

Ai u pėrgjigj: “Kur unė ika nga ju, unė dėshirova tė vija fetė nė provė. Dhe ju me tė vėrtetė mė shihni si njė njeri me intelekt. Kėshtu unė e ktheva vėmendjen time tek Tevrati (libri i ēifutve). Unė bėra tre kopje prej tij, secilėn herė duke shtuar dhe hequr disa gjėra nga ai. Unė i mora kėto kopje nė vendin e lutjeve (aty ku kishte njerėz tė ditur nga ēifutėt) dhe unė i shita.

“Pastaj ktheva vėmendjen tek Ungjili (libri i tė krishterėve) dhe bėra tre kopje nga ai, secilėn herė duke shtuar dhe hequr disa gjėra nga ai. Pastaj unė i mora kėto kopje nė kishė (aty ku kishte njerėz tė ditur nga tė krishterėt) dhe i shita”.

Unė pastaj ju ktheva Kur’anit dhe bėra tre kopje prej tij, secilėn herė duke shtuar dhe duke hequr prej tij disa gjėra. Pastaj unė e mora kėto kopje tek kopjuesit (nga rradhėt e muslimanėve) dhe ata u shikuan ndėrmjet tyre. Kur ata i gjetėn shtesat dhe heqjet qė unė i kisha bėrė, ata i hodhėn ato dhe nuk i blenė. Kėshtu unė e kuptova qė ky ishte njė libėr i mbrojtur dhe kjo ishte arsyeja qė unė pranova islamin.”

lazdranja
23-05-05, 18:31
pershendes shum AlbMuslim-Ku dhe i uroj suksese
gjithashtu pershdnes te gjith bashkpjesmarresit e kesaj temenes ibėn Maliku transmeton se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Allahu gėzohet mė tepėr kur robi i Tij pendohet se sa ndonjėri prej jush nėse do tė kishte qenė nė njė shkretėtirė tė madhe me devenė e tij, e ajo papritmas humbet, e mbi tė ka patur tė ngarkuar ushimin dhe pijen e tij. (pasi qė e kėrkon) humbė shpresat se mund ta gjej, shkon dhe shtrihet nėn hijen e njė druri. Pasi qė humbė shpresat, duke pushuar, papritmas sheh devenė qė ėshtė kthyer pranė tij. E kapė atė pėr kapistrin e saj dhe nga gėzimi i madh thotė: o Allahu im, Ti je robi im kurse unė jam zoti yt, gabon pėr shkak gėzimit tė madh.” (Buhariu dhe Muslimi)

Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “pedohuni tė gjithė tek Allahu, o besimtarė nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.” (Nur – 31), poashtu thotė: “o ju qė keni besuar, pendohuni tek Allahu me njė pendim tė sinqertė.” (buhariu dhe Muslimi)

Pendimi (teube) gjuhėsisht don tė thotė: kthim, kurse qėllimi ėshtė: tė kthehesh nga mėkati.

Disa dijetarė pendimin e definojnė si: keqardhje pėr mėkatet qė i ka bėrė nė tė kaluarėn dhe kjo arrihet me dhimbjen qė e ndiėn nė vete, pėr atė ėshtė thėnė: ėshtė zjarr nė zemėr dhe dhimbje nė mėlēi.

Disa tė tjerė e definojnė si: zėvendėsimi i veprave tė neveritura me vepra tė lavdėruara.

Fjalėt e selefit (tė parėt tanė tė mirė) pėr pendmin e sinqertė janė tė ndryshme, mirėpo rezultati ėshtė i njejtė. Omer ibėn Hattabi dhe Ubėj ibėn K’abi kanė thėnė: pendimi i sinqetrė ėshtė tė pendohet prej mėkatit e pastaj tė mos kthehet nė tė ashtu siē nuk kthehet qumshti nė gjir.

Hasan Basriu thotė: tė ndiej keqardhje pėr atė qė ka kaluar, i vendosur pėr tė mos kthyer nė to.

Kelbij ka thėnė: tė kėrkoj falje me gjuhė, tė ndiej keqardhje me zemėr dhe tė ndalet nga mėkatet me trup.

Kėrkimi i faljes (elistigfar) ndonjėherė pėrmendet veēmas, ndonjėherė pėrmendet sė bashku me pendimin. Nėse pėrmendet veēmas pėrfshinė edhe kuptimin e pendimit, njėsoj siku kur pėrmendet pendmimi veēmas pėrfshin kėrkimin e faljes. Pra pendimi pėrfshin kėrkimin e faljes dhe kėrkimi i faljes pėrfshinė pendimin, dhe secili term hyn nė tjetrin kur pėrmenden veēmas. Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “Unė u thash: kėrkoni falje Zotit tuj se ai vėrtet fal shumė; Ai ju lėshon nga qielli shi me bollėk.” (Nuh – 10,11), kėrkimi i faljes kėtu pėrfshinė pendimin dhe kėrkesėn qė Allahu ta falė, qė t’ia fshij mėkatet dhe gjurmėt e tyre, qė ta mbrojė nga tė kėqiat sepse kėto gjėra e pengojnė dėnimin siē thotė Allahu [subhanehu ve teala] : “Allahu nuk do t’i dėnoj ata derisa ti (Muhamed) je nė mesin e tyre dhe Allahu nuk do t’i dėnojė derisa ata kėrkojnė falje (istigfar).” (Enfal – 33), Allahu [subhanehu ve teala] nuk e dėnon atė qė kėrkon falje, kurse sa i pėrket atij qė ngul kėmbė nė mėkatė dhe kėrkon falje nga Allahu, kjo nuk ėshtė kėrkim i faljes.

Kur kėto dy terme pėrmenden sė bashku, atėherė kuptimi i istigfarit ėshtė: kėrkimi i mbrojtjes nga e keqja qė ka kaluar, kurse pendimi: kthimi tek Allahu [subhanehu ve teala] dhe kėrkimi i mbrojtjes nga veprat e kėqia qė mund tė tė ndodhin nė tė ardhmen, Allahu [subhanehu ve teala] tregon fjalėt e Hudit alejhi selam : “o populli im, kėrkoni falje prej Zotit dhe pendohuni tek Ai, Ai ju lėshon shi me bollėk, dhe fuqisė tuaj i shton fuqi, e mos refuzoni e tė bėheni mėkatarė.” (Hud – 52)

Dijetarėt thonė: pendmi prej ēdo mėkatit ėshtė obligim (vaxhib). Nėse mėkati ėshtė ndėrmjet njeriut dhe Allahut dhe nuk ka tė bėj mė njerėzit, ka tre kushte:

1. tė largohet nga ai mėkat.

2. tė ndiej keqardhje pėr atė qė ka bėrė.

3. tė vendosė qė tė mos kthehet nė ato mėkate asnjėherė.

Nėse ndonjėri nga kushtet e sipėrpėrmendura mungon, pendimi nuk pranohet.

Nėse mėkati ka tė bėj me njerėzit, atėherė pendimi ka katėr kushte, tre qė u pėrmendėn mė parė, kursi kushti i katėr ėshtė qė t’ia kthen tė drejtėn atij qė i ka bėrė padrejtėsi. Nėse ėshtė pasuri ose e ngashme ia kthen atė, nėse ka shpifur pėr tė kėrkon falje, nėse ėshtė pėrgojim kėrkon falje gjithashtu. Njeriu obligohet qė tė pendohet nga tė gjitha mėkatet, e nėse pendohet vetėm prej disa prej tyre, pendimi i tij ėshtė i pranuar pėr ato mėkatė dhe i mbesin mėkatet tjera.

Argumentet nga Kur’ani, suneti dhe njėmendėsia (ixhmai) i dijetarėve pėr patjetėrsimin e pendimit janė tė shumta. Pendimi ėshtė prej themeleve mė tė rrėndėsishme tė Islamit, ai ėshtė grada e parė e atyre qė ecin pėr nė Ahiret. Vonimi i pendimit nuk lejohet, nėse ndokush e vonon ka bėrė mėkat pėr shkak vonimit. Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “pendohuni qė tė gjithė tek Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.” (Nur – 31), poashtu thotė: “Thuaj: o robėrit e mij tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut, pse vėrtet, Allahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė fal dhe ėshtė mėshirues.” (Zumer – 53)

Nė hadithin e pėrmendur nė fillim tė kėtij kapitulli mėsojmė nxtijen pėr t’u penduar dhe se Allahu [subhanehu ve teala] gėzohet dhe kėnaqet me pendmimin e robit tė tij, pėr kėtė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] na nxitė qė vazhdimisht tė pendohemi, ai thotė: “o njerėz, pendohuni tek Allahu, vėrtet unė pendohem njėqind herė nė ditė.” (Muslimi)

Pendimi sjell dobi, prej tyre:

1. Allahu [subhanehu ve teala] gėzohet me pendimin e robit tė Tij.

2. pendimi i shlyen mėkatet dhe penduesi bėhėt i barabartė me atė qė nuk ka mėkate, Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “nėse heqin dorė (nga rruga e tyre e gabuar) do t’u falet e kaluara.” (Enfal – 38). Kurse Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Ai qė pendohet nga mėkatet ėshtė sikur ai qė nuk ka mėkate.”

3. pendimi ėshtė shkak pėr tė shpėtuar, Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “pendohuni qė tė gjithė tek Allahu, o ju besimtarė, nė mėnyrė qė tė shpėtoni.” (Nur – 31)

4. pendimi ėshtė shkak qė Allahu tė shtoj bereqetin prej qielli dhe toke dhe tė shtoj pasuritė dhe fėminjtė. Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “unė u thash: kėrkoni falje zotit tuaj, se Ai vėrtet falė shumė; Ai ju lėshon nga qielli shi me bollėk. Ju shumon pasurinė dhe fėmijėt, ju bėn tė keni kopshte dhe ju jep lumenj. “ (Nuh, 10 –12)

5. pendimi e pengon dėnimin, Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “Allahu nuk do t’i dėnoj ata derisa ti (Muhamed) je nė mesin e tyre dhe Allahu nuk do t’i dėnojė derisa ata kėrkojnė falje (istigfar).” (Enfal – 33)

Katadeja [radijallahu anhu] thoshte: Kur’ani ju sqaron sėmundjen dhe shėrimin tuaj. Sa i pėrket sėmundjes ato janė mėkatet, kurse shėrimi ėshtė kėrkimi i faljes.

Aliu [radijallahu anhu] thoshte: “ėshtė pėr t’u habitur me atė qė shkatėrrohet e me vete e ka fjalėn e shpėtimit! E pyetėn: cila ėshtė ajo? Tha: kėrkimi i faljes.

Njeriu i parė qė u pendua ėshtė Ademi alejhi selam, pasi qė hėngri nga pema e ndaluar, u pendua dhe Allahu [subhanehu ve teala] ia pranoi pendimin, Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “Ademi pranoi prej Zotit tė tij disa fjalė (lutje), prandaj Ai ia fail (gabimin). Ai ėshtė mėshirues dhe pranues i pendimit.” (Bekare – 37)

O Zot! Largoe errėsirėn e mėkateve tona me dritėn e njohjes dhe udhėzimit Tėnd, na bėn prej atyre qė ecin drejt Teje dhe ia kthejne shpinėn gjerave tjera.

O Allah i yni! Na mundėso qė tė kemi njohje tė pastėr, na dhuro pėrmirėsimin e sjelljes dhe raporteve mes nesh sipas rrugės sė sunnetit, na furnizo qė tė mbėshtetemi sinqerisht nė Ty, tė kemi mendim tė mirė pėr Ty, na e lehtėso ēdo gjė qė na afron te Ti sė bashku me faljen nė tė dy botat, me mėshirėn Tėnde, o mė i Mėshirshmi Mėshirues!40. E

denideni05
24-05-05, 03:19
Forumist te nderuar , ju pershendes dhe ju ftoj te mirni pjes ne kete tem , "Mrekullit shkencore ne Kur'an", hapi ket tem per vellezerit ton ne Islam te cilet nuk posedojn edhe libra rreth mrekullive ne Kuran .

Me Kete ftoj te interesuarit te lexojn mrekullit shkencore qe Shpalli Allahu xh.sh , ne Kur'an Muhammedit a.s.

Besoj ne respekt te vecant kur flitet rreth Krijuesit , Kur'anit dhe te derguarit te Tij Muhammedin a.s.

Me Respekt
AlbMuslim-Ku

GURI SYLAJ
25-05-05, 23:32
JU , qe keni hape kete teme dhe qe me shkrimet e juaja i kontriboni kesaj teme keni rrespekt te vecant nga ana ime. Ju pergezoj dhe ju uroj pune te mire dhe te mbare. Eshte nje teme shume e qelluar e cila kerkon seriozitet dhe perkushtim te vecant, gjithmon te vetedijshem se interpretimi i AJETEVE KURANORE behet ne forma ta ndryshme nga studjus te ndryshem. P. sh jo gjithehere kur flitet per uje te njelmet e te embel e ka edhe kuptimin e asaje qe realisht permendet . Ndonjehere kjo mund te jete simbolik e karaktereve te besimtareve , e besimtareve dhe jo besimtareve etj.etj.
Me rendesi te veqant ne kete teme do te ishte nje Ajet Kuranor ku thot " TOKA KA FORMEN E VESE; DITA HYN NE NATE DHE NATA HYN NE DITE" Per kohen kur kjo eshte shkruar ka qen nje tabu dhe si e tille edhe eshte spjegu nga shum sherbyes te fese deri ne ditet e sotme por ketu ne kete Ajet egziston levizja sepse ky ndryshim ne mes dites dhe nates mund te behet vetem nese egziston levizja .
Kurse e vecant tjeter dhe me shume interes per kete teme do te ishte edhe nje ceshtje shume me rendesi jo vetem per Kuranin por per te gjithe Librat e shenjet p.sh pse asgjekundi nuk permendet Amerika , jo me emrin qe ka sot por ne cfardo forme tjeter. Kina po. Ose ndoshta une nuk kam informacione te plota rreth kesaj ceshtjeje prandaj kisha pas interes te dij me shume.

Me nderime Guri Sylaj

munti
27-05-05, 15:04
A KENI PRANUAR FATUREN PREJ ALLAHUT?

Nje njeriu 70 vjecar eshte semure nga semundja e urinimit.Mjeket i kane propozuar operacionin per t'u sheruar.Ai u pajtua qe te operohet sepse dhimbjet ishin prezente qe disa dite.Mbas operacionit mjeku ja dha faturen e cila permbante hargjimet e trajtimit mjekesor.Mbasi e shikoi faturen njeriu ja nisi te qaje.Kur e pau kete mjeku i tha:"Nese qmimi ishte i larte,atehere ne mund te bejme nje merreveshje per trajtimin e bere."Njeriu u pergjigj:Une nuk qaje per te hollat,por une qaje per ate se Allahu me ka mundesuar 70 vjet te urinoj dhe asnjehere nuk me ka derguar faturen.

SUBHANALLAH!Ne me te vertet rralle e falenderojme Allahun per gjera te tilla,te cilat jane nje meshire e madhe per neve.Te lusim Allahun qe t'na mundeson njohjen e gjeresis dhe bujarise se Tij dhe t'na mundeson shpesh ta falenderojme Ate.


"Dhe Ai ju dha gjithate qe e kerkuat(qe kerkoi nevoja e juaj)dhe,edhe ne qofte se perpiqeni t'i numeroni te mirat e Allahut,nuk do te mund te arrini t'i perkufizoni(ne numer).Vertet,njeriu eshte i padrejte dhe shume perbuzes. 14:34

Arijanit
19-11-06, 14:23
Islami i dha impulse te reja invencionale dhe kreativitet mendimit njerezor. Muslimanet, te prire nga ndjenjat arsimdashese, burimin inspirativ te te cilave e gjenin perhere ne ajetet kuranore, e kuptuan shume drejt porosine e Allahut xh.sh. Ajetet e shumta qe flasin per diturine dhe per dijetaret, inspiruan mendjet me te ndritura islame qe te shkruajne me penat e tyre vepra e vepra te ēmuara e te vlefshme, qe pėr shumė shekuj me radhe sherbyen si literatura burimore per shkencen e atebotshme boterore.

''Ne atyre (mohuesve) do t’ua deftojmė argumentet tona ne horizonte, si dhe ne vetveten e tyre, derisa t’u behet plotesisht e qarte se ky (Kur’an) eshte i vertete. Valle a nuk te mjafton ty qe Zoti yt eshte deshmues i ēdo gjeje “ (Fussilet 53)''

Te nderuar forumist te diskuptojm dhe te japim tema dhe mendime te ndryshme qe kan pesh per kete teme,argumente te qarta te cilat deshmojn se Kur'ani famelart nuk eshte vetem liber i thjesht legjistlativ per venien e normave te jetes njerzore, por eshte edhe liber qe nxit ne zbulimin e shum sekreteve te kesaj ekzistence,te cilat mjershit ne ende shum pak i njohim.Cuditersiht shum gjera qe na rrethojn shum procese qe ndodhin ne ne dhe rreth nesh ,ende jan te mbuluara me perden e fshetesis dhe jan ende te pakapshme per mendjet tona...

Ju falenderoi paraprakisht per kontributin e dhene per kete tem,bekimi i Allahut qoft me ju te cilet kontribuat per te verteten nga e paverteta......http://www.bajgora.com/index/Quran7.gif

Mustaqedredhur
19-11-06, 22:21
Kurse e vecant tjeter dhe me shume interes per kete teme do te ishte edhe nje ceshtje shume me rendesi jo vetem per Kuranin por per te gjithe Librat e shenjet p.sh pse asgjekundi nuk permendet Amerika , jo me emrin qe ka sot por ne cfardo forme tjeter. Kina po. Ose ndoshta une nuk kam informacione te plota rreth kesaj ceshtjeje prandaj kisha pas interes te dij me shume.

I nderuem,
Ne Kuran nuk peremendet as Kina as Amerika..
Vendet qe peremden ne Kuran jane ne konatocion te ngjarjeve profetike/te profeteve.

Mustaqedredhur
21-11-06, 22:12
Nė Kur’an, rrotullimi i tokės, ėshtė theksuar si njė nga realitetet e gjithėsisė. Nė suren el Nemėl (Thnegla), ajeti 88, i Lartėmadhėruari thotė :

“Dhe i sheh malet (kodrat), e mendon (llogaritė) se ato janė tė palėvizshme, ndėrsa ato lėvizin ashtu siē lėvizin re¬tė. (kjo ėshtė) Vepėr e All-llahut, i cili ēdo gjė e pėrsosi …”

Kodrat u rrėnjosėn thellė nė tokė. Ishte e domosdoshme qė kėto tė privohen nga lėvizjet. Tė qenit tė privuara nga lėvizjet, sigurojnė mosdridhjet e tokės dhe sigurojnė luhatjet e njeriut. Ato janė simbol i qendrueshmėrisė. Kur ato vėshtrohen, e japin kėtė mesazh. Nga pamja e madhėsisė dhe rrėnjosjes sė tyre, beson se toka ėshtė stabile dhe nuk lėvizė as edhe njė hap tė vetėm.

Duket shumė stabile dhe e pa lėvizshme, prandaj All-llahu nė Kur’an e thotė fjalėn: mendon (llogaritė). Kėtė e ka thėnė nga mėshira e Tij ndaj njeriut. Njeriu mendon se kodrat janė tė pa lėvizshme. Por, ja qė All-llahu dėshiron tė na tregojė, se atė qė ne i mendojmė se ato janė tė pa lėvizshme, nė realitet lėvizin nga njė vend nė njė vend tjetėr.

Kodrat lėvizin ashtu siē lėvizin retė. Pse u tha si retė? Retė janė ato qė nuk lėvizin vetvetiu, por lėvizin nė sajė tė erėrave. Retė pa erėrat qėndrojnė nė vend. Erėrat janė ato qė i lėvizin retė nga njė vend nė njė vend tjetėr. Nė Kur’an, pėrdorimi i shprehjes -“ si retė”, ėshtė sinonim i lėvizjes tė kodrave me ndihmėn e dikujt tjetėr.

Nėse kodrat janė tė pa lėvizshme, atėherė kush i lėviz ato, nėse nuk lėvizen nga vetvetja? Kush ėshtė ai qė i vė nė lėvizje? Kjo ėshtė toka, e cila me lėvizjen(rrotullimin e saj), i lėviz edhe kodrat. Me siguri qė edhe toka lėvizė dhe rrotullohet, sepse pėrndryshe, si do tė lėviznin kodrat duke qenė ato tė rrėnjosura thellė nė tokė.

Pra kodrat e rrėnjosura thellė, i pėrkasin njė vendi qė ėshtė nė lėvizje. Ashtu sikur retė qė janė tė varura nga era, edhe kodrat janė tė varura nga toka, ngase ato janė tė rrėnjosura nė tokė. Nė kėtė mėnyrė, All-llahu i Lartėsuar na shpjegoi nė formėn mė tė pėrsosur, lėvizjen e tokės dhe rotacionin e saj. Ne kemi llogaritur se kodrat janė tė palėvizshme por del se ato qenkan nė lėvizje tė vazhdueshme, pėrderisa toka lėviz. Fjala: “Mendoni se janė tė palėvizshme“, ka nevojė pėr njė shpjegim mė tė gjėrė, sepse kjo na vėrteton njė tjetėr realitet shkencor.

/Muhammed Sharavi /

Mustaqedredhur
23-11-06, 22:50
2.
Nėse qėndron nė njė trup qė ėshtė nė lėvizje, por nuk ka kurrfarė dridhje nė ate trup, nuk e ndjen atė lėvizje. Do ta ndiesh atė lėvizje, nėse e krahason atė trup me njė trup tjetėr, i cili nuk ėshtė nė lėvizje. Nėse vėshtrojmė nga dritarja e aeroplanit me tė cilin fluturojmė, atėherė e ndie¬jmė lėvizjen e aeroplanit dhe atyre qė janė aty. Por, nėse mbyllim dritaret dhe koha tė jetė e qetė, si dhe aeroplani tė fluturojė pa dridhje, ne nuk do ta ndiejmė lėvizjen e aeroplanit. Pse nuk do ta ndiejmė? Kjo ndodhė pėr arsye se ēdo gjė pėrreth nesh, ėshtė e pa lėvizshme dhe ne nuk e ndiejmė atė lėvizje. Karriket dhe ēdo gjė pėrreth teje, ėshtė e palėvizshme. Kjo vlen edhe pėr qėndrimin tonė nė veturė ose tren, nuk kemi tronditje dhe ēdo gjė ėshtė e qetė dhe nėse i kemi mbyllur dritaret nuk do ta ndiejmė lėvizjen e mjetit dhe lėvizjen tonė. Por nėse e hapim dritaren dhe vėshtrojmė njė objekt tė palėvizshėm do tė vėrejmė lėvizjet tona me mjetin ku qėndrojmė vetė.

Me kėtė All-llahu xh.sh. dėshiroi tė na tregojė se ne nuk jemi nė gjendje ta kuptojmė lėvizjen e kodrave, sepse toka ėshtė stabile dhe qėndrimi ynė ėshtė stabil, dhe qėndrimi pėrreth nesh ėshtė stabil, dhe ne llogarisim se ēdo gjė ėshtė e palėvizshme, sepse nuk imagjinohet ajo lėvizje pėrderisa nuk kemi mjet tjetėr tė palėvizshėm para nesh qė tė krahasohet. Por ne ju themi, kėto kodra lėvizin, dhe kėto nuk lėvizin nga vetja e tyre qė tė shkojnė nga njė vend nė njė vend tjetėr mbi tokė, por, ato pėrcjellin tokėn gjatė rotacionit tė saj, e ti mos u habit sepse ajo ėshtė nga “ Vepra e All-llahut i Cili ēdo gjė e pėrsosi“, e po u bazove nė kėtė, atėherė do tė bindesh.

Dikush thotė se ky cilėsim i pėrket Ditės sė Kijametit, por ne u themi atyre se kjo nuk ka tė bėjė me ate, sepse atje nuk ka parallogaritje, por, atje ėshtė bindja.

All-llahu thotė:
“…prandaj T’a hoqėm mbulesėn, e sot shikimi yt ėshtė i mprehtė”.
Si dhe thėnia e tė Lartėsuarit pėr kodrat nė Ditėn e Kijametit:
“Dhe do tė pyesin ty pėr kodrat, dhe thuaju: Zoti im do t’i bėjė ato hi e pluhur”

Si ėshtė e mundur qė ato t’i bėn hi e pluhur dhe ato tė parallogariten se janė tė rrėnjosura, thotė i Lartėsuari xh.sh.
: “Ditėn kur toka do tė zėvendėsohet me njė tokė tjetėr dhe qiellėrat…”

Nė Ditėn e Kijametit ēdo gjė do tė jetė e qartė dhe sheshazi, sepse nuk ka kodra, e gjitha do tė jetė hi e pluhur. Do tė shohim xhennetin dhe xhehennemin, si dhe do ta shohim All-llahun, pra llogaritja i pėrket kėsaj bote kurse bindja nė botės tjetėr...

Albanian eX|PerT
02-04-07, 12:16
KUR’ANI DHE SHKENCAT MODERNE (javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=153', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,m enubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,direc tories=no,location=no');) (javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=view&id=153&Itemid=29&pop=1&page=0', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,m enubar=no,resizable=yes,width=640,height=480,direc tories=no,location=no');) (javascript:void window.open('http://fjalaebukur.com/sq/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=153', 'win2', 'status=no,toolbar=no,scrollbars=yes,titlebar=no,m enubar=no,resizable=yes,width=400,height=250,direc tories=no,location=no');)Shkruar nga Dr. Dhakir Abdul Kerim (Nga arabishtja: Bahri Curri)

Ky punim ėshtė njė fragment nga ligjėrata e Dr. Dhakir Abdul Kerimit, tė mbajtur nė tribunėn e organizuar nga Liga Botėrore Islame me rastin e haxhit tė vitit 1996 (1416 h.) nė Mine, ku morėn pjesė dhe disa delegacione tė haxhinjve, mysafirė tė Ligės Botėrore Islame.)

KRIJIMI I KOZMOSIT - TEORIA E EKSPLODIMIT TĖ MADH
Nė vitin 1973, njė grup shkencėtarėsh mori shpėrblimin Nobel, tė cilėt e dhanė teorinė e krijimit tė kozmosit, tė njohur me emrin TEORIA E EKSPLODIMIT TĖ MADH. Kjo teori thotė se e tėrė gjithėsia (kozmosi) ishte njė lėmsh, i cili iu nėnshtrua njė eksplodimi tė madh duke u formuar planete dhe trupa qiellorė tė shumtė, ku mė vonė u ndanė dhe u formuan galaksione yjesh, (dielli,hėna…).
Kur’ani Fisnik kėtė eksplodim tė madh si dhe ndarjen dhe formimin e trupave qiellorė na e pėrshkruan mjaft qartė para kėsaj date (1973) mė se 14 shekuj, duke thėnė: “A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt dhe toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja.” [Enbija, 30]TOKA - FORMA E SAJ E RRUMBULLAKĖT
Udhėpėrshkruesi Fransis Drek ishte i pari, i cili argumentoi se toka ėshtė e rrumbullakėt pasiqė e pėrfundoi lundrimin e tij rreth tokės nė vitin 1597.
Ndėrsa Kur’ani Fisnik Famėlartė thotė: “A nuk e di se Allahu e fut (errėsirėn) natėn nė ditė dhe e fut (dritėn) ditėn nė natė.” [Llukman, 29]
Folja (julexhu) nė gjuhėn arabe ka kuptim: shndėrrimi i natės nė ditė nė mėnyrė tė ngadalshme e graduale, dhe anasjelltas. E njė gjė e tillė nuk do tė ishte e mundur po tė mos ishte toka e rrumbullakėt, se sikur toka tė ishte e rrafshėt, do tė ndodhte ky ndėrrim natė-ditė, apo ditė-natė nė mėnyrė tė befasishme, papritmas.
Allahu i Madhėrishėm nė Kur’an thotė: “Ai krijoi qiejt e tokėn me qėllim tė caktuar, Ai natėn ia mbėshtjell (vendit tė) ditės dhe ditėn ia mbėshtjell natės.” [Zumer, 5]
Folja (jukevviru) nė gjuhėn arabe ka kuptim: pėr tė mbėshtjellur, sikur qė mbėshtillet shalli rreth kokės. Pra, dhe mbėshtjellja e ditės dhe natės (vendit tė tyre) nė njėra tjetrėn nuk mund tė ndodh pėrveē se kur toka ėshtė e rrumbullakėt.
Allahu i Plotfuqishėm nė Kur’anin e Madhėruar thotė: “I madhėrishėm ėshtė Ai qė krijoi yje nė qiell dhe vendosi nė tė dritė (diell) e hėnė qė ndriqon.” [Furkanė, 61]

SHKĖLQIMI I HĖNĖS – SHKĖLQIM I REFLEKTUAR
Nė tė kaluarėn shkencėtarėt besonin se hėna shkėlqen dhe jep dritė nga vetvetja. Mirėpo, sot shkenca ka vėrtetuar se hėna nuk ka dritė, por vetėm e reflekton dritėn, e cila bie mbi tė nga dielli, ku nė ajetin e cituar mė lart dielli ėshtė pėrmendur si (siraxh) - pishtar, i cili ėshtė vendburim i dritės. Ėshtė quajtur pishtari (vehaxh), ngase ėshtė formacion qiellor nė njė gjendje shkatėrrimi tė zjarrtė tė pėrhershėm dhe ėshtė burim drite e nxehtėsie. Ndėrsa, hėnėn e pėrmend (nur) - dritė, i cili ėshtė trup joaktiv kimik qė reflekton dritė. Dhe nuk e pėrshkruan hėnėn si (siraxh) e as diellin si (nur).
Nė Gjenezė, Libri i parė i Dhjatės sė Vjetėr (Tevratit) thuhet qė Allahu krijoi Diellin e Hėnėn dhe qė tė dyja japin dritė. Ėshtė pėrshkruar Dielli nė Gjenezė si ndriques i madh, i cili pushton (mbulon) ditėn, ndėrsa Hėna si ndriques i vogėl, i cili pushton (mbulon) natėn.
Ylli (nexhm) nė Kur’anin Fisnik pėrshkruhet si (thakib), domethėnė se ai digjet dhe konsumon vetveten.

DIELLI SILLET RRETH BOSHTIT TĖ VET
Nė vitin 1981, nė kohėn kur isha nxėnės mėsonim nė lėndėn e gjeografisė se dielli ėshtė statik dhe nuk sillet rreth boshtit tė vet sikurse sillet toka.
Ndėrsa, Allahu i Madhėrishėm nė Kur’an thotė: “Ai ėshtė qė krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė.” [Enbija, 33]
“As dielli nuk mund ta arrijė hėnėn, e as nata para ditės, po secili noton nė njė galaksion.” [Jasinė, 40]
Fjala (jesbehun) ėshtė nxjerrur nga folja (sebeha) qė ka kuptimin pėr tė lėvizur. Dhe ajo pėrdoret si shprehje pėr lėvizjen e ēdo trupi nė ēdo mėnyrė, qoftė ajo lėvizje e kėmbės sė dikujt qė ec, ose veprim i tė notuarit nė ujė. Por, kur folja sebeha - lėvizje pėrdoret pėr trup qiellor (siē ėshtė dielli) nuk ka kuptimin e lėvizjes nėpėr kozmos, por rrotullimin rreth boshtit tė vet. Sot, tė gjitha librat qė merren me kėtė ēėshtje, pėrmendin dhe shpjegojnė se dielli sillet rreth boshtit tė vet. Kjo sot, mund tė shihet dhe vėrtetohet pėrmes aparateve tė ndryshme, me tė cilat shikohet dielli pa u dėmtuar sytė e njeriut dhe mund tė vėrehet lėvizja e diellit rreth boshtit tė vet.
Dielli njė rrotullim tė plotė e bėn pėr 25 ditė.

QIELLI KULM MBROJTĖS
Shtresa e Ozonit (O3) luan rol mbrojtės duke penguar rrezet e dėmshme qė tė arrijnė nė tokė. Pengon (ndal) valėt e shkurtėra siē janė rrezet X (rentgen) dhe ultravjollce, tė dėmshme pėr jetėn nė tokė.

ASTRONOMIA (PĖRFUNDIM)
Disa mund tė thonė se nuk ėshtė diēka e ēuditshme aludimi i ajeteve kur’anore pėr astronominė, ngase arabėt janė tė njohur me zhvillimin e kėsaj shkence dhe ata janė mė tė merituarit nė kėtė aspekt. Mirėpo, ata nuk e dinė se Kur’ani ka zbritur para shekujve, nė tė cilėt arabėt janė shquar nė astronomi dhe ajetet kur’anore qė aludojnė nė shkencėn e astronomisė nuk kthehen nė epokėn e arabėve qė janė shquar nė tė, por pėrkundrazi Kur’ani ėshtė ai qė i nxiti arabėt nė zhvillimin e astronomisė dhe t’i tejkalojnė tė tjerėt nė kėtė fushė.

QARKULLIMI I UJIT NĖ NATYRĖ
Nė vitin 1580 Bernard Polys ishte i pari, i cili bėri pėrshkrimin e parė tė qarkullimit tė ujit nė natyrė. Njerėzit mė herėt nuk e kanė njohur burimin e ujėrave nėntokėsore dhe pohonin se ujėrat e oqeaneve lėvizin nėn ndikimin e erėrave duke u futur nė brendėsi tė tokės dhe pastaj ato ktheheshin nė oqeane pėrmes rrugės sė humnerės. Kjo ide dominonte qė nga koha e Platonit (Tartarus). Nė shekullin XIV mendimtari Dekarti besoi nė tė, dhe nė shekullin XIX dominoi teoria e Aristotelit sipas sė cilės uji ishte dendėsuar nė shpellat e ftohta malore dhe formonte liqene nėntokėsore, tė cilat furnizonin burimet dhe krojet me ujė.
Sot mė na ėshtė i njohur procesi i filtrimit tė ujit tė shiut, i cili bie nga qielli dhe shpėrndahet nė tokė nėpėr burime.
Kur’ani Fisnik na e pėrshkruan qarkullimin e ujit duke thėnė: “A nuk e sheh se Allahu lėshon ujė nga qielli dhe atė e shpėrndanė nė tokė nėpėr burime, mandej me tė mbijnė bimė tė llojeve tė ndryshme.” [Zumer, 21]
Allahu xh.sh. e pėrshkruan se si uji avullohet nga oqeanet dhe nga avulli formohen retė, tė cilat lėvizin dhe kur bashkohen (bashkėdyzohen me energji tė kundėrta) lėshojnė shiun, formohen liqene, lumenjė, tė cilėt duke rrjedhur kthehen pėrsėri nė oqeane. Kėshtu vazhdon qarkullimi i ujit nė natyrė, Zoti i Plotfuqishėm thotė: “Nga argumentet e Tij ėshtė edhe ajo qė ua dėfton vetėtimėn edhe si frikė, e edhe si shpresė dhe nga qielli lėshon shi e me tė ngjall tokėn pas vdekjes sė saj. Nė tė ka argumente pėr njė popull qė di tė mendojė.” [Rrum, 24]
“Ne lėshuam me masė ujin nga qielli dhe atė e pėrqendrojmė nė tokė. Po, Ne kemi mundėsi edhe ta humbim atė (ujin).” [Mu’minunė, 18]

ERĖRAT MBARĖSUESE TĖ REVE
Allahu xh.sh. thotė: “Ne i lėshojmė erėrat mbarėsuese, e nga qielli (retė) lėshojmė shi dhe atė ju japim ta pini, e ju nuk mund ta ruani atė.” [Hixhr, 22]
Fjala (levakih) ėshtė shumės i fjalės (lakih) qė do tė thotė: era e ftohtė nxitė retė e elektrizuara me elektricitet pozitiv dhe negativ, qė si pasojė ėshtė vetėtima, murmurima dhe shiu. Kjo ėshtė forma e mbarėsimit tė reve.
Kur’ani kėtė na e dėfton poashtu edhe nė ajetin: “A nuk e ke parė se si Allahu drejton retė, pastaj i bashkon i bėnė grumbull ato dhe atėherė e sheh shiun se si rrjedh prej tyre. Ai lėshon prej sė larti nga retė e mėdha si kodra, breshėr dhe me tė godit kė do, e ia largon atij qė do. Shkėlqimi i vetėtimės sė dritės sė resė gati sa s’tė merr tė tė parėt.” [Nurė, 43]

SHKENCA MBI TOKĖN - GJEOLOGJIA
(“Ndėrsa kodrat shtylla” Nebeė, 7)
Gjeologjia thotė se gjysmė diametri i globit tokėsor ėshtė 3750 mila. Korja e tokės, mbi tė cilėn jetojmė, ėshtė shumė e hollė, qė sillet rreth 1-10 mila, andaj dhe i nėnshtrohet tėrmeteve dhe lėkundjeve (dridhjeve).
Kodrat luajnė rolin e shtyllave pėr stabilitetin dhe pėrforcimin e tokės, sikurse shtyllat e pėrdorura pėr ngritjen e tendave, dhe janė themele tė thella tė shtresave gjeologjike.
Allahu i Madhėrishėm nė Kur’an thotė: “A nuk e bėmė Ne tokėn tė pėrshtatshme (pėr jetė). Ndėrsa kodrat shtylla.” [Nebeė, 7]
“Dhe nė tė (tokė) Ne kemi krijuar bjeshkė tė paluhatshme qė tė mos i lėkund ata.” [Enbija, 31]
Pra, kėtu pohon rolin e qartė tė kodrave nė mbrojtjen e stabilitetit tė shtresave gjeologjike (e veēanėrisht tė korės sė tokės).

SHKENCA MBI OQEANET - BASHKIMI I DETĖRAVE
(Ndarja e ujit tė ėmbėl nga ai i njelmėt)
Allahu i Gjithfuqishėm nė Kur’an thotė: “Ai la tė lirė tė bashkohen dy dete, ky (njėri) i pijshėm e i shijshėm, e ky (tjetri) i njelmėt e i idhėt, e mes tyre bėri si tė jetė ndonjė pendė, pritė qė tė mos pėrzihen.” [Furkanė, 53]
Dhe nė ajetin tjetėr: “Ai i lejoi dy detet tė puqen ndėrmjet vete. Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengesė qė ata atė nuk e kapėrcejnė.” [Rrahman, 19-20]
Fjala (berzah) do tė thotė pengesė, por nuk ėshtė pengesė materiale. Kjo fjalė poashtu pėrdoret edhe pėr jetėn pas vdekjes para se tė ringjallemi nė ditėn Ahiretit. Nga kurioziteti pėr tė parė bashkimin e detėrave dhe mospėrzierjen e ujit tė ėmbėl me ujin e njelmėt, mund tė shkojmė nė CAPE TOWN nė jug tė Afrikės dhe ta shohim kėtė tė vėrtetė, ku me bashkimin e detėrave nuk pėrzihet uji i ėmbėl me ujin e njelmėt. Poashtu edhe nė Egjipt, bashkimi i Nilit me Detin Mesdhe.

SHKENCA MBI JETĖN
(Uji bazė e jetės)
Allahu i Lartmadhėruar nė Kur’anin Famėlartė thotė: “A nuk e dijnė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja, dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi, a nuk besojnė?!” [Enbija, 30]
Shkenca moderne ka vėrtetuar se uji pėrbėnė 80% tė citoplazmės (material bazė pėr ndėrtimin e qelizės) dhe se pėrafėrsisht 50%-90% e gjallesave tė gjalla baza a tyre ėshtė uji, andaj pėr tė vazhduar jetėn kanė nevojė pėr ujė qė nga ēastet e para tė jetės deri nė vdekje.
Allahu i Plotfuqishėm thotė: “Dhe Ai nga uji (fara) krijoi njeriun, e bėri atė tė ketė fis dhe tė ketė miqėsi. Zoti yt ka mundėsi tė jashtėzakonshme.” [Furkanė, 54]
Ligjėrata poashtu pėrmban: krijimin e ēifteve nė bimė dhe shtazė, mrekullinė e mbretėrisė-zgjoit tė bletės, mrekullinė e rrjetės sė merimangės: “…e mė e dobėta shtėpi ėshtė shtėpia e merimangės…” [Ankebutė, 41], mėnyrėn e bashkimit (raportit) mes thneglave, specifikat e shėrimit me mjaltė, procesin fiziologjik tė formimit tė qumėshtit tek bagėtitė: “Ju edhe nė kafshėt keni mėsim (pėrvojė). Ne nga njė pjesė e asaj qė kanė nė barqet e tyre mes ushqimit tė tyre dhe gjakut, ju japim tė pini qumėsht tė pastėr, tė shijshėm (tė lehtė) pėr ata qė e pijnė.” [Nahl, 66]
Ligjėrata pėrmban dhe mrekullinė shkencore tė Kur’anit nė aspektin e embriologjisė dhe pėrshkrimit tė procesit delikat tė zhvillimit tė njeriut nėpėr etapa tė ndryshme: “nutfetin” - pikė uji (fara), ndėrsa “nutfetin emshaxhin” - ėshtė uji i bashkėdyzuar (sperma e pėrzier e krijuar nga elementet e sekreteve tė gjendrave mashkullore), “alekaten” - qė do tė thotė “njė gjė e varur” dhe ka kuptimin e embrionit deri nė muajin e katėrt tė shtatzėnisė. “mudgaten” - copė mishi (etapa e mishit) dhe zhvillimi i eshtrave dhe mveshja e eshtrave me tul.
Pėrmban dhe krijimin e tė tė dėgjuarit, tė pamurit si dhe mrekulli tjera shkencore nė Kur’anin Fisnik.
Marrė nga:
Revista “Rrabita”, nr.378 v.1996


http://www.fjalaebukur.com

valiii
02-04-07, 14:08
Kur'ani fisnik si sfidė pėr pabesimtarėt


Kur'ani nuk ėshtė unik vetėm pėrsa i pėrket mėnyrės sesi e prezanton subjektin por gjithashtu ne te ėshtė vetė mrekullia. Me fjalėn "Mrekulli" ne kuptojmė shfaqjen e njė ngjarjeje supernatyrale dhe tė jashtzakonshme e cila nuk mund tė dublifikohet nga njerėzit.

Ėshtė vėrtetuar qė Pejgamberi Muhammed, salallahu alejhi ve sel-lem, i ka sfiduar arabėt pėr tė krijuar njė vepėr letrare tė ngjashme me kalibrin e Kur'anit por ata ishin tė paaftė qė ta bėjnė njė kėsi gjėje pėrkundėr fuqisė elokuente dhe letrare qė ata posedonin.
Sfida pėr tė bėrė diēka si Kur'ani u ishte prezantuar arabėve dhe njerėzve nė pergjithėsi nė tre etapa:

1. Kur'anin e tėrė
Nė Kur'an Allahu urdhėroi Pejgamberin, salallahu alejhi ve sel-lem, tė sfidoj tė gjitha krijesat pėr tė krijuar njė libėr nė nivelin e Kur'anit: "Thuaj: Edhe sikur tė bashkoheshin njerezit dhe xhinėt pėr tė sjellė njė Kur'an tė tillė, ata nuk do tė mund ta bėnin si ky sa do qė do ta ndihmonin njėri tjetrin". (17: 88)

2. Dhjet sure
Nė tjetrėn Allahu bėri sfidėn tė duket me e lehtė duke i pyetur ata qė mohonin origjinėn hyjnore tė Kur’anit, pėr tė imituar madje edhe 10 sure kur'anore: "Apo pse ata thonė: Ai (Muhammedi) e trilloi ate Kur'anin. Thuaj formuloni pra dhjetė kaptina si ai (Kur'ani) ashtu tė trilluara (sic thoni ju) dhe thirrnin pos Allahut po qe se jeni tė drejte (sikur qė thoni) ke tė doni pėr ndihmė". (11: 13)

3. Sfida finale ishte tė krijojnė madje edhe njė sure tė vetme pėr ta krahasuar me Kur'anin i cili pėrmban edhe sure tė vogla siē ėshtė ajo El-Keuther (Miresia) me tre vargje: "E nese jeni nė dyshim pėr ate qė Ne ia shpallėm gradualisht robit tonė, atėherė sillnie ju njė kaptinė tė ngjashme si ai (Kur'ani) dhe thirrni (pėr ndihmė) dėshmitarėt tuaj (zotat) pos Allahut nėse jeni tė sinqertė (nė thėniet tuaja se Kur'ani nuk ėshtė prej Zotit). "(2: 23)
Kėto sfida nuk ishin vetėm fjalė tė pabazuara tė cilat nuk u provuan nga tė gabuar. Pejgamberi Muhammed, salallahu alejhi ve sel-lem, thirri nė monoteizėm dhe nė zhdukje tė idhujtarisė me tė gjitha format e saja dhe nė barazimin e skllevėrve dhe pronarėve tė tyre. Gjėra kėto tė cilat kėrcėnonin tė gjithė strukturėn social-ekonomike tė shoqerisė Mekase nė pergjithėsi dhe pozitėn e fisit Kurejsh nga i cili ishte Pejgamberi Muhammed, salallahu alejhi ve sel-lem, ne veēanti.

Meka qendra tregtare e Arabisė dhe qendėr shpirtėrore dėshpėrimisht donte tė ndalte pėrhapjen e Islamit. Dhe kundershtarėt e Pejgamberit pėr tė shtypur levizjen e tij duhej tė bėnin njė sure tė vetme si ato qė Pejgamberi, salallahu alejhi ve sel-lem, dhe ndjekėsit e tij recitonin njerėzve.

Njė numėr i oratorėve dhe poetėve kurejshit u pėrpoqėn tė imitojnė Kur'anin por ata dėshtuan nė kėte.

Ata pastaj i ofron atij shumė tė madhe pasurie, poziten e mbretit mbi ata dhe gratė mė tė ndershme dhe mė tė bukura qė kishin, vetėm pėr njė premtim tė tij se do tė ndalte tė ftuarin e njerėzve nė islam.

Ai iu pergjigj atyre duke iu recituar vargun e trembėdhjetė tė sures Fussilet deri sa i thanė atij tė ndalet. (hadithi i koleksionuar nga El_Hakim, El-Bayhaqee, Abu Ya'laa dhe Ibėn Hashim i deklaruar i vėrtetė nga Ibrahim al-Alee nė Saheeh as-Seerah an-Nabaėeeyah, f. 64)

Kurejshitėt mandej provuan tė torturojnė skllevėrit dhe tė afėrmit e tyre tė cilėt pėrqafonin islamin, njė pėrpjekje e pasukseshme pėr ti kthyer ata nė paganizėm.
Mė vonė ata organizuan njė bojkot ekonomik kundėr Pejgamberit dhe antarėve tė klanit tė tij, Beni Hashim nė njė pėrpjekje pėr ti nenshtruar me ane tė njė praktike makabre duke i lėnė tė vdesin pa ngrėnė. Por ata dėshtuan madje edhe me kėtė plan. Nė fund vendosėn ta vrasin ate nė shtepine e tij duke dėrguar djem tė rinj nga ēdo klan i kurejshitėve nė mėnyrė qė faji i kėsaj vrasjeje tė ndahet nga tė gjitha klanet, duke e bėrė hakmarrjen e klanit tė Pejgamberit tė pamundur.

Megjithate Allahu e aftėsoi Pejgamberin, salallahu alejhi ve sel-lem, dhe ndjekėsit e tij tė largohen nga Meka dhe tė bashkohen aty me njė grup tė konvertuarish nė islam tė cilėt u rritėn midis fiseve tė njė qyteti nė veri tė quajtur Jathrib. Islami u pėrhapte me shpejtėsi pėrmes klaneve tė Jathribit dhe brenda njė viti muslimanėt u bėnė maxhorancė. Pejgamberi Muhammed, salallahu alejhi ve sel-lem, ishte bėrė asokohe qeveritari dhe emri i qytetit ishte ndryshuar nė Medina en Nebi (Qyteti i pejgamberit)i cili pastaj u shkurtua nė Medina. Nė tetė vitet e mė vonshme klanet e Mekės dhe fqinjėt e vendet fqinje tė tyre ndėrmorrėn njė seri tė pasukseshme luftrash qė pėrfunduan me pushtimin e vetė Mekės.

E gjithė kjo gjakderdhje mund tė ishte evituar nėse vetėm kurejshitėt dhe bashkpuntorėt e tyre tė kishin qenė tė aftė tė bėnin vetėm tre rreshta poezi ose proza tė rrjedhshme tė ngjashme me suret e Kur'anit.
Kjo tregon qė nuk ka dyshim rreth paimitueshmerisė sė stilit tė literaturės kur'anore rreth mrekullisė sė rimės dhe mrekullisė sė ritmit.

Ėshtė sugjeruar qė paimitueshmerine e Kur'anit nuk ėshtė e vetme pėr poetet anglez si Shekspiri, Chaucer ose poetet e mėdhenj tė ēdo gjuhe tė cilėt pretendohen tė dallohen nė stilin i cili i vendose ate perkrah bashkėkohėsve tė tyre.

Nėse pėr shembull disa poet tė sotėm do tė studionin shkrimet e Shekspirit dhe tė shkruante nje sonnet nė stilin e Shekspirit nė bojė tė vjetėr dhe nė njė leter tė vjetėr dhe tė thoshte qė ai ka zbuluar njė poem tė humbur tė Shekspirit letėrsia botėrore mund ta pranonte kėtė edhe pas njė studimi tė kujdesshėm. Pra edhe poetėt mė tė medhenj mund tė imitohen. Nė fakt dijetarėt anglez e konsiderojnė se shumica e asaj qė i ėshtė atribuar Shekspirit ėshtė shkruar nga bashkėkohėsi i tij Christopher Marlowe. Kur'ani megjithate ėshtė shumė lartė mbi keto nivele, pėrpjekjet pėr tė shpikur disa vargje janė bėrė pėrmes kohėrave akoma asnjė nuk i qėndron afėr.

Dhe sic ėshtė pėrmendur edhe me pėrpara, pėrpjekjet pėr tė imituar Kur'anin ishin shumė mė intensive gjatė kohės sė shpalljes kur njohuritė letrare ishin tė njė niveli sesa nė njė kohė tjetėr, ende nuk ishin pėrpjekje tė sukseshme.

Albislam.com

valiii
02-04-07, 14:24
Kodi Matematik i Kur’anit


Ndėr 10 vjeēarėt e fundit shumė dijetarė muslimanė janė ballafaquar me shkencėtarė perendimorė tė fushave tė ndryshme pėr t’u treguar se pėr zbulimet e tyre tė arritura edhe me mjete shumė tė sofistikuara tė kohės, Kur’ani ka folur hapur apo nė mėnyrė indirekte, para mė shumė se 1400 vjetėsh. Kemi parė nė videokasetėn e transmetuar edhe nė TV tona, kur dijetari Z. Ez Zendan zhvillon debate me disa shkencėtarė tė njohur tė universiteteve prestigjoze amerikane, gjermane, japoneze etj. dhe mė nė fund kėta, pėrballė fakteve, pranojnė se Kur’ani s’mund tė jetė vepėr e njeriut; Ai, Kur’ani ėshtė shpallje nga Zoti.
S’ka rrugėdalje tjetėr pėr njerėzimin veēse tė pranojė atė qė pranuan ata shkencėtarė. Vėrtet Allahu i madhėruar i shpalli Muhammedit a.s. Kur’anin me dijen e Tij dhe i premtoi njerėzimit se gjatė zhvillimit tė tij, do tė vertetohet se Kur’ani ėshtė libėr i Zotit. Ja si thuhet nė Kur’an:
“ E ju gjithsesi, mė vonė do ta kuptoni vertetėsinė e Kur’anit” (Sad, 88)
Dhe “ Ne do t’ua bėjmė atyre tė mundėshme qė tė shohin shenjat Tona nė horizonte dhe nė vetėn e tyre derisa t’u bėhet e qartė se Kur’ani ėshtė I vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė” (Fussilet, 53).
Edhe nė librin “Kur’ani mrekulli mė e pėrsosur”, autori Ahmet Didat, publikon e komenton disa rezultate shkencore tė Dr. Reshid Halifes. Nė pėrfundim tė librit, autori i lutet lexuesit qė “ tė popullarizojė kėtė mrekulli tė re tė Kur’anit”.
Kjo thirrje e autorit do tė ketė frymėzuar me siguri autorin Ahmet Kolgjini, i cili ka paraqitur disa rezultate nė librin “Kodi matematik i Kur’anit” dhe unė, mbasi kam shkruar njė artikull tė ngjashėm nė revistėn “Familja”, organ i shoqatės kulturore “Gruaja”, po pėrpiqem tė paraqes edhe kėtu, disa fakte mė interesante, qė me gjuhėn e matematikės, provohet se Kur’ani ėshtė njė mrekulli hyjnore.
Celėsi i mrekullisė gjendet nė ajetin e parė tė Kur'anit
Bismilahirr- Rrahmanirr- Rrahim
Arfet ( germat ), qė e formojnė ate, janė gjithsej 19 ( nė arabisht).
S’do tė ishte asgjė interesante deri kėtu, qė janė 19 germa nė kėtė ajet. Por, nė ajetin e fundit, I 30 -ti I sures “Al-Mud-dath-thir”, thuhet:
“ Mbi tė vigjėlon nėntėmbėdhjetėshi”.
Profeti Muhammed a.s. nuk ka sqaruar se kujt i referohet ky numėr, prandaj shumė komentues tė njohur tė Kur’anit, me kohė, kanė supozuar se numri 19 i referohet 19 ėngjujve qė do tė mbikqyrin njerėzit nė Xhehenem; disa tė tjerė thonin se numri 19 ka tė bėjė me aftėsinė e njeriut; disa tė tjerė thonin se numri 19 tregon shtyllat dhe urdhėresat e fesė islame.Me gjithate, ēdo komentues supozimin e vet e vazhdonte me fjalėt: “ por Allahu e di mė sė miri”.
Pikėrisht, kėtė e zbuloi Dr. Reshit Halifa : Nė Kur’an ėshtė pėrdorur sistemi matematikor me bazė numrin 19. Numri 19 ėshtė numėr pa pjestues ( pjestohet vetėm me 1 dhe me 19), ndryshe nga numri 18 qė ka pjestues 2, 3, 3, 9 apo 20 me pjestues 2, 4, 5, 10.
Le tė shohim disa fakte me tė vėrtetė interesante :
- Sureja e parė e shpallur “Al-Alak” pėrbėhet prej 19 ajetesh dhe ėshtė e vendosur nė Kur’an nė vendin e 19 nga fundi.
- Xhebraili herėn e parė qė u paraqit, shpalli vetėm pesė ajetet e para qė pėrbėhen prej 19 fjalėsh dhe kėto fjalė kanė 76 shkronja : 76 = 19 x 4.
- Nė herėn e dytė Xhebraili shpalli ajetet e para tė sures “Al-Kalem” qė pėrmbajnė 38 fjalė : 38 = 19 x 2.
- Herėn e tretė Xhebraili shpalli 10 ajetet e para “Al-Muz-zem-mil” qė pėrmbajnė 57 fjalė : 57 = 19 x 3.
- Nė herėn e katėrt Xhebraili shpalli 30 ajetet e para tė sures “Al-Mud-dath-thir” dhe ajeti I fundit ėshtė “Mbi tė vigjėlon 19-ta”
-Herėn e pestė Xhebraili shpalli shpalli suren e parė tė plotė “Al-Fatiha”, e cila fillon me deklarimin e parė tė Kur’anit “Bismilahirr-Rrahmanirr-Rrahim”, me 19 shkronja arabe. Kjo vulė gjendet nė tė gjitha suret, tė tilla ka 114 = 19 x 6.
- Vetė ky verset pėrbėhet gramatikisht nga katėr emra: Ism, Allah, Rrahman, Rrahim. Duke pėrdorur kompjuterin, ėshtė llogaritur se secila prej kėtyre fjalėve ėshtė pėrdorur njė numėr herėsh qė ėshtė i plotėpjestueshėm me numrin 19; kėshtu:
- Fjala “Ism” ėshtė pėrdorur nė Kur’an 19 herė.
- Fjala “ Allah” pėrmendet 2698 herė dhe 2698 = 19 x 142.
- Fjala “ Rrahman” pėrmendet 57 herė dhe 57 = 19 x 3.
- Fjala “Rrahim” pėrmendet 114 herė dhe 114 = 19 x 6.
Deri kėtu do tė ishte e mjaftueshme pėr shumė persona, madhėshtia e arritjes sė pėrdorimit tė njė numri pa pjestues dhe tė shumėfishave tė tij, gjatė shtjellimit tė ideve nė njė libėr jo matematik. Por, le ta shohim mė poshtė, ky ishte vetėm fillimi.
Kur’ani ėshtė i vetėm libėr nė botė qė ka nė krye tė disa sureve disa “iniciale” ose “ shkronja tė shifruara”, tė cilat quhen arabisht Mukatta-at ( shkurtesa). Kėto duket sikur nuk kanė kuptim.Nga 28 shkronjat e alfabetit arab, gjysma e tyre 14, gjenden nė kėto iniciale. Me to janė formuar vetėm disa nga kombinimet e mundėshme dhe pikėrisht 14 tė tillė: 3 njėshe ( Kaf. Nun, Sad), 4 dyshe ( Ta Ha; Ja Sin; Ta Sin; Ha Mim), 4 treshe (Elif Lam Mim; Elif Lam Ra; Ta Sin Mim; Ajn Sin Kaf), 2 katėrshe ( Elif Lam Mim Ra; Elif Lam Mim Sad) dhe 1 pesėshe ( Kaf Ha Ja Ajn Sad).
Inicialet e treguara janė pėrdorur nė krye te 29 sureve, atėherė, duke mbledhur 14 germat + 14 inicialet + 29 suret = 57 dhe 57 = 19 x 3.
Duke pėrdorur kompjuterin, ėshtė konstatuar se ēdonjėri inicial pėrmbahet njė numėr herėsh qė ėshtė I plotėpjestueshėm me 19.Le t’i shohim me redhė:
- Inicialia Kaf. Gjendet nė krye te sureve 42 dhe 50. Nė suren 42 ajo gjendet 57 herė dhe
57 = 19 x 3. Edhe nė suren 50 ajo shfaqet 57 herė, dhe 57 = 19 x 3.
- Inicialia Nun. Gjendet nė krye tė sures 68 dhe shfaqet aty 133 herė dhe 133 = 19 x 7.
- Inicialia Sad. Me tė fillojnė suret 7, 19 dhe 38 dhe shfaqet nė to 152 herė dhe 152 = 19 x 8.
- Inicialia e dyfishtė Ta Ha. Me to fillon sureja 20. Shkronja Ha pėrdoret 314 herė, ndėrsa shkronja Ta pėrdoret 28 herė. Vėrehet se kėto dy shkronja pėrdoren pra,
314 + 28 = 342 herė dhe 342 = 19 x 18.
- Inicialia e dyfishtė Ja Sin. Me to fillon sureja 36. Shkronja Ja pėrdoret 237 herė, ndėrsa shkronja Sin pėrdoret 48 herė, pra tė dyja shfaqen 237 + 48 = 285 herė dhe
285 = 19 x 15.
- Inicialia e dyfishtė Ha Mim. Me to fillojnė suret 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46. Shkronja Ha pėrdoret 304 herė, kurse shkronja Mim 1862 herė. Shuma 304 + 1862 = 2116 dhe
2116 = 19 x 114.
- Inicialia e dyfishtė Ta Sin. Nė suret qė i pėrmban cilindo nga kėta shkronja si iniciale (suret 20, 26, 27, 28 36, 42) kėto shkronja shfaqen 494 herė dhe 494 = 19 x 26.
- Inicialia e trefishtė Ta Sin Mim. Nė suret ku pėrdoren kėto shkronja si iniciale, ato shfaqen 1444 herė dhe 1444 = 19 x 76.
- Inicialia e trefishtė Elif Lam Mim. Kėto shkronja, nė suret 2, 3, 7, 13, 29, 30, 31, 32 pėrdoren 26676 herė dhe 26676 = 19 x 1404.
- Inicialia e trefishtė Elif Lam Ra. Kėto shkronja, nė suret 10, 11, 13, 14, 15 pėrdoren si iniciale dhe shfaqen ndėr to 9709 herė dhe 9709 = 19 x 511.
- Inicialia e trefishtė Ajn Sin Kaf. Kėto shkronja nė suret e pėrdorura si iniciale ( 26, 27, 28, 36, 42, 50 ) shfaqen 722 herė dhe 722 = 19 x 38.
- Inicialia e katėrfishtė Elif Lam Mim Sad. Kėto shkronja nė suret e pėrdorura si iniciale shfaqen 38114 herė dhe 38114 = 19 x 2006.
- Inicialia e katerfishtė Elif Lam Mim Ra. Me te fillon sureja 13 dhe aty shkronjat pėrbėrėse shfaqen 1501 herė dhe 1501 = 19 x 79.
- Inicialia e pesėfishtė Kaf Ha Ja Ajn Sad. Me te fillon sureja 19 dhe aty shkronjat pėrbėrėse shfaqen 798 dhe 798 = 19 x 42.
Me anėn e kompjuterit ėshtė treguar se shumėfish tė numrit 19 janė edhe tregues tė tjerė brenda ketyre inicialeve tė marra mė sipėr. Mė pas ėshtė llogaritur se:
shkronja Elif pėrdoret 17499 herė dhe 17499 = 19 x 921;
shkronja Lam pėrdoret 11780 herė dhe 11780 = 19 x 620;
shkronja Mim pėrdoret 8683 herė dhe 8683 = 19 x 457; etj.
Gjithashtu, me anėn e kompjuterit ėshtė konstatuar se numrat ( p.sh. kemi krijuar 7 qiej,etj) pėrmenden 285 herė dhe 285 = 19 x 15. Bile, nė qoftė se i mbledhim tė 285 numrat sipas vlerės sė tyre numerike merret shuma 174591 = 19 x 9189. Ka raste qė i njėjti numėr pėrsėritet disa herė. Nėqoftė se kėta i marrim vetėm nga njė herė, merret shuma 162146 dhe 162146 = 19 x 8534.
Dhe me kėto tė dhėna tė marra me kompjuter, mund tė vazhdohet akoma mė gjatė.
Kush vallė mund tė krijojė njė mrekulli tė tillė ?
Me anėn e kompjuterit u muarr edhe pėrgjigja e pyetjes : Cfarė mundėsishė ka tė shkruhet njė libėr i tillė, qė pėrmban sistemin matematikor me bazė 19, me lidhjet dhe kombinimet konkrete dhe qė kjo tė jetė rastėsisht. Pėrgjigja qe:
Mundėsia qė kjo tė ndodhė rastėsisht ėshtė 1 me 626 septilion dhe 1 septilion = 10000... 0 ka 42 zero. Bile, kjo mundėsi qė konsiderohet nga ēdo shkencė e pamundur, vjen gjithėnjė duke u zvogėluar sepse gjithnjė e mė shumė zbulohen argumente tė reja me po kėtė bazė. E kush pėrveē Allahut, mund tė jetė autor i kėtyre mrekullive ?
“Thuaj: “Edhe sikur tė bashkoheshin njerėzit me xhinėt pėr tė sjellė njė Kur’an tė tillė, ata nuk do tė mund tė bėnin njė si ky, sado qė do ta ndihmonin njėri tjetrin” ( 17 : 88).
Pastaj, a mendojmė se po tė kishte humbur gjatė 14 shekujve njė sure do tė kishim 113 tė tilla, shifėr kjo qė nuk plotėpjestohet me 19. Jo njė sure, po edhe sikur njė inicial tė hiqej, tė shtohej apo tė ndryshohej, do tė prishej pjestueshmėria me 19. Pra, do tė shkatėrrohej sistemi matematikor i pėrdorur. Por, edhe kjo ka pėrgjigjen e vet:
“Ne me Madhėrinė tonė e shpallėm Kur’anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtės tė Tij” (15: 9).

valiii
02-04-07, 14:31
ZGJERIMI I UNIVERSIT


Nė Kuran, i cili u shpall katėrmbėdhjetė shekuj mė parė, nė kohėn kur shkenca e astronomisė ishte akoma primitive, zgjerimi I universit pėrshkruhet nė kėtė mėnyrė:
“Ne me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjerojmė atė. “
(Edh-Dharijat 47)

Fjala “qiell” e pėrmendur nė kėtė ajet ėshtė pėrdorur nė vende tė ndryshme nė Kuran me kuptimin e hapėsirės dhe universit. Edhe kėtu, kjo fjalė ėshtė pėrdorur me kėtė kuptim. Me fjalė tė tjera, nė Kuran ėshtė shpallur se universi “zgjerohet”. Pikėrisht, ky ėshtė pėrfundimi I arritur sot prej shkencės.

Deri para fillimit tė shekullit XX, i vetmi mendim i pėrhapur nė tė gjithė botėn e shkencės ishte se “universi ruan njė gjendje konstante dhe ka ekzistuar pėrherė pa fillim”. Por kėrkimet, vėzhgimet dhe rrezultatet e marra prej aparaturave moderne vėrtetuan se universi nė tė vėrtetė ka njė fillim; argument pėr kėtė ėshtė fakti se ai zgjerohet vazhdimisht.

Nė fillimet e shekullit XX, fizikanti rus Alexander Friedmann dhe kozmologu belg Georges Lemaitre llogaritėn teorikisht se universi ėshtė nė lėvizje tė vazhdueshme dhe zgjerohet.

Ky fakt u vėrtetua gjithashtu prej tė dhėnave tė vėzhguara mė 1929. Astronauti amerikan Edwin Hubble, ndėrsa po vėzhgonte qiellin me njė teleskop, zbuloi se yjet dhe galaktikat largoheshin vazhdimisht nga njėra-tjetra. Njė Edwin Hubble me teleskopin e tij gjigand univers, ku ēdo gjė lėviz vazhdimisht duke u larguar prej ēdo gjėje tjetėr, nėnkupton njė univers vazhdimisht nė zgjerim.

Vėzhgimet e kryera nė vitet nė vazhdim vėrtetuan se universi ėshtė nė zgjerim e sipėr. Pėrsėri del nė pah saktėsia e habitshme e ajetit kuranor, i cili pėrdor njė folje tė kohės sė tashme pėr tė pėrshkruar vazhdimėsinė e kėtij zgjerimi. Ky argument ėshtė sqaruar nė Kuran nė njė kohė kur askush nuk kishte as idenė mė tė vogėl rreth kėtyre fakteve.

valiii
02-04-07, 14:36
Ēatia E Sigurtė.


Nė Kuran,Zoti na tėrheq vėmendjen ndaj njė vetie mjaft interesante tė qiellit:

”Qiellin e kemi bėrė si ēati tė sigurtė e tė mbrojtur …”(El Enbija 32)

Kjo veti e qiellit ėshtė vėrtetuar prej kėrkimeve shkencore tė kryera nė shekullin XX.
Atmosfera,e cila rrethon tokėn,kryen shėrbime jetike pėr tė siguruar vazhdimėsinė e jetės.Duke shkatėrruar mjaft meteorė tė mėdhenj e tė vegjėl,gjatė pėrpjekjeve tė tyre pėr tė arritur tokėn,ajo i ndalon ata qė tė pėrplasen me tokėn dhe tė dėmtojnė gjallesat.
Pėr mė tepėr,atmosfera filtron rrezet e dritės qė vijnė nga hapėsira,tė cilat janė tė dėmshme pėr krijesat e gjalla.Fakti mė interesant ėshtė se vetėm rrezet e padėmshme e tė nevojshme -drita e tejdukshme,rrezet e shkurtra ultravjollcė dhe valėt e radios -janė nė gjendje tė pėrshkojnė atmosferėn.I gjithė ky rrezatim ėshtė i domosdoshėm pėr jetėn.Atmosfera lejon
kalimin vetėm tė njė pjese tė rrezeve tė shkurtra ultravjollcė,tė cilat janė mjaft tė domosdoshme pėr procesin e fotosintezės dhe pėr ekzistencėn e tė gjitha gjallesave.Pjesa mė e madhe e rrezeve tė gjata ultravjollcė,tė lėshuara nga dielli,filtrohen prej
shtresės sė ozonit nė atmosferė dhe vetėm njė pjesė e kufizuar dhe thelbėsore e tyre arrijnė nė Tokė.Vetia mbrojtėse e atmosferės nuk mbaron kėtu.
Atmosfera mbron gjithashtu tokėn prej tė ftohtit ngrirės tė hapėsirės,i cili arrin deri nė minus 270 gradė celcius.
Nuk ėshtė vetėm atmosfera ajo qė e mbron Tokėn nga efektet shkatėrruese dhe dėmtuese tė hapėsirės.Sė bashku me atmosferėn,brezi Van Alen,njė shtresė,e cila krijohet si rezultat i fushės magnetike tė Tokės,gjithashtu shėrben si njė fushė mbrojtėse kundėr rrezatimeve tė dėmshme,tė cilat kėrcėnojnė
planetin tonė.Ky rrezatim,i cili vazhdimisht lėshohet prej diellit dhe yjeve tė tjera,ėshtė vdekjeprurės pėr gjallesat.Nėse brezi Van Alen nuk do tė ekzistonte,energjia e shpėrthimeve masive tė quajtura shpėrthime diellore, tė cilat hasen vazhdimisht nė Diell, do tė shkatėrronin ēdo formė jete nė Tokė.
Dr.Hugh Ross,duke folur mbi rėndėsinė qė ka pėr jetėn tonė brezi Van Alen,ndėr tė tjera thotė:
“Nė fakt,Toka ka dendėsinė mė tė lartė se ēdo planet tjetėr nė Sistemin Diellor.
Bėrthama e madhe e hekur-nikelit ėshtė shkaku i ekzistencės sė fushės sonė tė madhe magnetike.Kjo fushė magnetike formon shtresėn mbrojtėse Van-Alen,e cila e mbron Tokėn nga rrezet bombarduese.Nėse nuk do tė ishte kjo mburojė, jeta nė Tokė do tė ishte e pamundur.I vetmi planet tjetėr shkėmbor qė ka fushė
magnetike ėshtė Mėrkuri,por fuqia e fushės sė tij ėshtė 100 herė mė e vogėl se e Tokės.Madje as Afėrdita – planeti ynė “motėr ” – nuk ka fushė magnetike..
Brezi mbrojtės Van-Alen ėshtė njė strukturė qė gjendet vetėm nė Tokė.”1
Energjia e ēliruar nė njė prej kėtyre shpėrthimeve tė viteve tė fundit ėshtė e barabartė me energjinė e ēliruar nga shpėrthimi i 100 miliardėbombave atomike,si ajo qė u hodh nė Hiroshimė. Pesėdhjetė e tetė orė pas shpėrthimit u vėrejt se gjilpėrat magnetike tė busullave paraqitnin njė lėvizje jo tė zakonshme dhe 250 km mbi atmosferėn e Tokės,temperatura u
rrit menjėherė nė 2500 o C.
Me pak fjalė,njė sistem mbrojtės i pėrkryer funksionon mbi Tokė.Ai e rrethon botėn tonė dhe e mbron prej kėrcėnimeve tė jashtme.
Vetėm kohėt e fundit, shkencėtarėt arritėn tė mėsojnė
disa gjėra rreth tij,kurse Zoti na ka njoftuar nė Kuran pėr
mbėshtjellėn mbrojtėse tė Tokės qė shekuj mė parė.

valiii
02-04-07, 14:40
Lėvizja E Maleve


Nė njė ajet tjetėr,na bėhet e ditur se malet nuk janė tė lėvizshėm, ashtu siē mund tė na duket,por ato janė nė lėvizje tė vazhdueshme.

”Kur i sheh malet,mendon se ato janė tė palėvizshėm, ndėrsa ato lėvizin si retė...”(En-Neml 88)

Kjo lėvizje e maleve ndodh si pasojė e lėvizjes sė kores sė Tokės,mbi tė cilėn ato janė vendosur.Korja e Tokės ‘noton ’ mbi shtresėn e mantelit,,e cila ėshtė mė e dendur.Ishte fillimi i shekullit XX kur,pėr herė tė parė nė histori, njė shkencėtar gjerman me emrin Alfred Wegener deklaroi se kontinentet kanė qenė tė bashkuara nė kohėn e krijimit tė tokės,por mė pas u
zhvendosėn nė drejtime tė ndryshme dhe u ndanė,duke u larguar shumė larg njėri-tjetrit.
Gjeologėt kuptuan se Wegener kishte tė drejtė vetėm nė vitin 1980,pra pesėdhjetė vjet pas vdekjes sė tij.Sipas fjalės sė Wegener nė njė artikull tė publikuar nė vitin 1915,bl****t masive tė tokės u bashkuan sė bashku rreth 500 milionė vjet mė parė, duke formuar Pangaean,e cila gjendej nė Polin e Jugut.
Afėrsisht 180 milionė vjet mė parė,Pangaea u nda nė dy pjesė,tė cilat u zhvendosėn nė drejtime tė ndryshme.Njė prej kėtyre kontinenteve gjigande ishte Gondwana ,e cila pėrfshinte Afrikėn,Australinė,Antarktidėn dhe Indinė.E dyta ishte Laurasia ,e cila pėrfshinte Evropėn,Amerikėn e Veriut dhe Azinė pėrveē Indisė.Njėqind e pesėdhjetė milionė vjet pas kėsaj ndarjeje, Gondwana dhe Laurasia u ndanė nė pjesė mė tė vogla.
Kėto kontinente,tė cilat u shfaqėn pas ndarjes sė Pangaeas, janė
spostuar mbi sipėrfaqen e Tokės disa centimetra ēdo vit, duke shkaktuar ndryshime nė pėrqindjen e tokės dhe detit.
Kjo lėvizje u zbulua si rezultat i kėrkimeve gjeologjike tė kryera nė
fillim tė shekullit XX.Lėvizja e kores sė Tokės ėshtė shpjeguar nga
shkencėtarėt si mė poshtė:
“Korja dhe pjesa e sipėrme e mantelit,me njė trashėsi 100 km, janė tė ndara nė segmente tė quajtura shtresa.Gjenden gjashtė shtresa tė mėdha dhe disa shtresa tė vogla. Sipas teorisė tė quajtur “tektonika e shtresave ”,kėto shtresa lėvizin nė Tokė, duke mbajtur me vete “dyshemenė ” e kontinenteve dhe
oqeaneve. Lėvizja e kontinenteve ėshtė llogaritur tė jetė 1-5 cm nė vit.Gjatė kohės qė shtresat vazhdojnė tė lėvizin,ato realizojnė njė ndryshim tė vogėl nė gjeografinė e Tokės.Pėr shembull,ēdo vit Oqeani Atlantik bėhet pak mė i gjerė.”
Nė Kuran ėshtė pėrmendur “lėvizja e maleve ”.Sot,shkencėtarėt
bashkėkohorė pėr kėtė lėvizje pėrdorin termin “lėvizja kontinentale.”
Ėshtė e padiskutueshme qė kjo ėshtė njė prej mrekullive tė Kuranit, pasi ky argument shkencor u zbulua vetėm kohėt e fundit nga shkencėtarėt.

valiii
02-04-07, 14:43
Shtresat E AtmosferėsNjė nga faktet shkencore tė zbuluara kohėt e fundit ėshtė pėrbėrja e qiellit nga shtatė shtresa.
”Zoti ėshtė Ai qė krijoi shtatė qiej mbi njėri-tjetrin.”(El-Mulk 3)
”...Ai i krijoi shtatė qiej brenda dy ditėve dhe secilit qiell i caktoi atė qė i nevojitej.”(Fusilet 12)
Fjala “qiell ” nė gjuhėn arabe pėrdoret me disa kuptime..Nė disa raste ajo ka kuptimin e atmosferės.Nė disa raste ajo ka kuptimin e universit.Kur pėrdoret nė numrin shumės,ajo nė pėrgjithėsi ka njė kuptim mė tė gjerė se fjala “univers ”,pasi pėrfshin universin,i cili pėrbėn qiellin e parė,dhe gjashtė qiej tė tjerė.Por nėse ne i japim fjalės “qiej ” kuptimin e parė,,d.m.th. atė tė atmosferės,atėherė arrijmė nė pėrfundimin se atmosfera qė rrethon planetin tonė pėrbėhet nga shtatė shtresa.
Me tė vėrtetė,sot ėshtė bėrė i njohur fakti se atmosfera qė rrethon Tokėn,pėrbėhet prej disa shtresave tė ndryshme,tė cilat
shtrihen mbi njėra-tjetrėn.Pėr mė tepėr,numri i kėtyre shtresave ėshtė i njėjtė me numrin e pėrmendur nė Kuran:shtatė shtresa. Kjo temė pėrshkruhet nga njė burim shkencor si mė poshtė:
Shkencėtarėt kanė zbuluar se atmosfera pėrbėhet prej disa shtresave tė ndryshme.Shtresat ndryshojnė prej njėra-tjetrės nga vetitė e tyre fizike,si trysnia,lloji i gazeve etj.Shtresa atmosferike mė e afėrt me Tokėn quhet TROPOSFERĖ.Ajo zė 90%tė atmosferės.Shtresa mbi troposferė quhet STRATOSFERĖ.Shtresa tjetėr,ku pėrthyhen rrezet ultravjollcė quhet OZONOSFERĖ.
Shtresa tjetėr quhet MEZOSFERĖ. TERMOSFERA shtrihet mbi mezosferė.Gazet e jonizuara formojnė njė shtresė brenda
termosferės,e cila quhet JONOSFERĖ.Shtresa mė e skajshme e atmosferės sė Tokės shtrihet 480-960 km.Kjo pjesė quhet EKZOSFERĖ.
Nėse numėrojmė shtresat e cituara prej kėtij burimi,shohim se atmosfera pėrbėhet pikėrisht nga shtatė shtresa,siē ėshtė shpallur edhe nė ajetin kuranor.
Troposfera
Stratosfera
Ozonosfera
Mezosfera
Termosfera
Jonosfera
Ekzosfera

TOKA
Toka i ka tė gjitha kushtet qė i nevojiten jetės.Njė prej tyre ėshtė atmosfera,e cila shėrben si njė fushė mbrojtėse pėr
gjallesat.Sot ėshtė njė fakt i njohur qė atmosfera ėshtė e pėrbėrė prej shtresave tė ndryshme tė shtrira mbi njėra-tjetrėn.
Kjo gjė ėshtė pėrshkruar saktėsisht nė Kuran,ku thuhet se atmosfera pėrbėhet prej shtatė shtresave.Kjo ėshtė sigurisht
njė prej mrekullive tė Kuranit.Katėrmbėdhjetė shekuj mė parė,kur tė gjithė besonin se qielli ishte unik e i pandarė,Kurani shpalli mrekullinė e ndarjes nė shtresa dhe,pėr mė tepėr,nė
“shtatė ” shtresa..Shkenca moderne,nga ana tjetėr,zbuloi faktin se atmosfera,e cila rrethon Tokėn,pėrbėhet prej “shtatė ”
shtresave bazė.
Ekzosfera
Njė tjetėr mrekulli e ajeteve kuranore qė pėrmendin kėtė fakt
shtjellohet kur lexojmė pjesėn e fundit tė ajetit dymbėdhjetė tė sures Fusilet:
“...secilit qiell i caktoi atė qė i nevojitej ”.Me fjalė tė tjera,nė kėtė ajet deklarohet se Zoti i caktoi ēdo qielli funksionin e vet.Me tė vėrtetė,siē e kemi parė edhe nė kapitujt e mėparshėm,secila prej kėtyre shtresave ka funksione jetike tė dobishme pėr njerėzimin dhe pėr tė gjitha format e tjera tė jetės nė Tokė.Ēdo shtresė ka njė funksion tė veēantė,duke filluar nga formimi i shiut,mbrojtja prej rrezeve tė dėmshme,reflektimi i valėve radiofonike e televizive,deri te mėnjanimi i efekteve katastrofike tė meteorėve.
Njė prej kėtyre funksioneve pėr shembull,ėshtė deklaruar nė njė burim shkencor si vijon:
Atmosfera e Tokės ka 7 shtresa.Shtresa mė e ulėt quhet troposferė. Shiu,bora dhe era formohen dhe ndodhin vetėm nė troposferė.
Kjo ėshtė njė prej mrekullive hyjnore,sepse kėto argumente,tė cilat u zbuluan vetėm nė saje tė teknologjisė sė shekullit XX,janė shpallur nė Kuran 1400 vjet mė parė.

valiii
02-04-07, 14:47
Formimi I ShiutFormimi i shiut mbeti njė mister pėr njė kohė tė gjatė. Vetėm pas
shpikjes sė mjeteve tė parashikimit tė motit u bė e mundur tė zbuloheshin tre fazat e formimit tė shiut. Sė pari, avujt e ujit ngrihen lart nė qiell me anė tė erės, mė pas formohen retė dhe nė fund shfaqen pikat e shiut.
Informacioni i dhėnė nė Kuran pėr shiun pėrputhet saktėsisht me kėtė proces. Nė njė ajet kuranor, ky informacion ėshtė pėrshkruar nė kėtė mėnyrė:
”Zoti ėshtė Ai qė i dėrgon erėrat, tė cilat lėvizin retė. Ai i shtrin retė nė qiell ashtu siē dėshiron dhe i bėn tė ndara nė pjesė, pastaj pėrmes tyre sheh se si bie shiu…” (Err-Rrum 48)
Tani, le tė shohim mė hollėsisht kėto tre faza tė pėrshkruara nė ajetin kuranor.
FAZA E PARĖ: “Zoti ėshtė Ai qė i dėrgon erėrat...”
Flluska ajri tė panumėrta, tė cilat formohen nga shkumėzimi i ujit tė oqeaneve, plasin vazhdimisht dhe shkaktojnė veēimin e disa grimcave tė ujit, tė cilat ngrihen lart nė qiell. Kėto grimca tė pasura me kripė (tė cilat quhen aerosole) transportohen nga erėrat dhe ngrihen nė atmosferė. Ato funksionojnė si kolektorė uji dhe formojnė pika reje, duke i mbledhur rreth vetes avujt e ujit qė ngrihen prej detit.
FAZA E DYTĖ: “... (erėrat) lėvizin retė. Ai i shtrin retė nė qiell ashtu
siē dėshiron dhe i bėn tė ndara nė pjesė …”
Retė formohen nga avujt e ujit, tė cilėt kondensohen rreth kristaleve tė kripės apo grimcave tė pluhurit qė gjenden nė ajėr. Meqė pikat e ujit nė kėto re janė mjaft tė vogla (me diametėr 0.01 dhe 0.02 mm), retė “qėndrojnė pezull” nė ajėr dhe pėrhapen nė qiell. Nė kėtė mėnyrė, qielli mbushet plot
me re.
FAZA E TRETĖ: “...dhe pėrmes tyre sheh se si bie shiu.”
Grimcat e ujit, tė cilat rrethojnė kristalet e kripės dhe grimcat e
pluhurit, zmadhohen dhe formojnė pikat e shiut, tė cilat bėhen mė tė rėnda se ajri, ndaj dhe shkėputen nga retė, duke filluar tė bijnė nė tokė nė formė shiu.
Siē shihet, ēdo fazė e formimit tė shiut ėshtė shpallur nė ajetet e
Kuranit. Pėr mė tepėr, kėto faza janė shpjeguar ekzaktėsisht sipas radhės sė duhur. Si shumė fenomene tė tjera, edhe ky fenomen shpjegohet saktėsisht nė Kuran shumė shekuj mė parė se tė njihej nga njerėzimi.
Nė njė ajet tjetėr ėshtė dhėnė informacioni i mėposhtėm rreth formimit tė shiut:
”A nuk e ke parė se si i drejton Zoti retė, pastaj i bashkon, pastaj i grumbullon njėra mbi tjetrėn dhe atėherė ti shikon shiun se si rrjedh prej tyre. Ai lėshon nga lart breshėr prej reve tė mėdha si malet. Me breshrin Ai godet kė tė dojė dhe e largon nga kush tė dojė. Shkėlqimi i vetėtimės sė tij (breshrit) gati ta merr shikimin.” (En-Nur: 43)
Ilustrimi tregon pikat e ujit qė shkėputen nė ajėr. Kjo ėshtė faza e parė e formimit tė shiut. Mė pas, pikat e shiut nė retė e sapoformuara do tė qėndrojnė pezull nė ajėr dhe pastaj do tė kondesohen pėr tė formuar shiun. Tė gjitha kėto faza janė pėrshkruar nė Kuran.
Gjatė studimit tė llojeve tė reve, shkencėtarėt u gjendėn pėrpara njė sėrė rezultatesh tė papritura mbi formimin e reve tė shiut. Retė e shiut krijohen dhe formohen nė bazė tė njė sistemi fazash tė pėrcaktuara mirė. Le tė marrim pėr shembull renė Kumulonimbus, e cila ėshtė njė prej reve tė shiut.
Formimi i kėsaj reje kalon nė tre faza:
Faza e parė: Retė shtyhen nga era: Retė Kumulonimbus fillojnė tė
formohen, kur era shtyn copa tė vogla reje nė njė zonė ku ato bashkohen.
Faza e dytė: Bashkimi: Pas kėsaj, retė bashkohen duke formuar njė re mė tė madhe.
Faza e tretė: Grumbullimi mbi njėra-tjetrėn: Kur retė e vogla bashkohen bashkė, rriten lėvizjet nga poshtė-lart brenda resė sė madhe, tė cilat nė qendėr janė mė tė forta se nė pjesėt anėsore tė resė, sepse pjesėt e jashtme tė resė e mbrojnė qendrėn prej efekteve ftohėse. Kėto lėvizje bėjnė qė trupi i resė tė rritet vertikalisht, duke marrė formėn e mullarit. Duke u rritur
vertikalisht, reja shtrihet nė zona mė tė ftohta tė atmosferės, ku pikat e ujit dhe breshrit formohen dhe fillojnė tė rrisin pėrmasat e tyre. Kur kėto pika uji e breshri bėhen tepėr tė rėnda dhe lėvizja nga poshtė-lart nuk mund t’i mbajė pezull, atėherė ato fillojnė tė bien nga reja nė formė shiu, breshri etj.Detajet e formimit, tė strukturės dhe funksionimit tė reve janė zbuluar nga meteorologėt nėpėrmjet pėrdorimit tė
mjeteve tė sofistikuara si aeroplanėt, satelitėt, kompjuterat, ballonat etj. Eshtė e qartė se nė kėtė ajet Zoti na jep njė
informacion qė nuk kishte si tė njihej 1400 vjet mė parė.
Retė e vogla (retė Kumulus) lėvizin
dhe bashkohen nėpėrmjet erės,
ashtu siē thuhet nė Kuran: “A nuk e
ke parė se si i drejton Zoti retė,
pastaj i bashkon, pastaj i
grumbullon njėra mbi tjetrėn.”

valiii
02-04-07, 14:54
Mrekulli Matematikore Nė Kur'an


Pėrveē mrekullive qė cituam deri tani, Kurani pėrmban edhe njė sėrė mrekullish matematikore. Njė shembull konkret i kėtyre mrekullive ėshtė numri i pėrbashkėt qė del nga pėrsėritja e disa fjalėve tė caktuara. Kėto fjalė, tė cilat kanė lidhje me njėra-tjetrėn, pėrsėriten me tė njėjtin numėr nė mėnyrė tė habitshme. Mė poshtė janė pėrmendur kėto fjalė si dhe numrat e pėrsėritur nė Kuran:
Shprehja “shtatė qiej” pėrsėritet shtatė herė nė Kuran. Gjithashtu, edheshprehja “krijimi i qiejve” pėrsėritet shtatė herė nė Kuran.

Shtatė qiej 7 herė
Krijimi i qiejve 7 herė

Fjala “ditė”, nė numrin njėjės, pėrsėritet 365 herė. Po kjo fjalė, nė numrin shumės, pėrsėritet 30 herė. Ndėrsa fjala “hėnė”, pėrsėritet 12 herė nė Kuran. Nuk duhet tė harrojmė se lėvizja e hėnės ėshtė baza e kalendarit hėnor, i cili, ashtu si dhe kalendari diellor, ka 12 muaj.

Ditė 365 herė
Ditėt 30 herė
Hėna 12 herė


Fjala “tradhėti” dhe fjala “i keq” pėrsėriten nga 16 herė nė Kuran.
Fjalėt “bimė” dhe pemė” pėrsėriten nga 26 herė nė Kuran.

I tradhėti 16 herė
I keq 16 herė

Bimė 26 herė
Pemė 26 herė


Fjala “dėnim” pėrsėritet 117 herė nė Kuran, ndėrsa fjala “falje”, e cila ėshtė njė nga bazat themelore tė Kuranit, pėrsėritet dy herė mė tepėr, pra 234 herė.

Dėnim 117 herė
Falje 2 x 117 = 234

Fjala“thuaj” ėshtė pėrmendur nga 332 herė. Po aq herė ėshtė pėrmendur edhe fjala “thanė”.

Thuaj 332 herė
Thanė 332 herė

Fjalėt “Dunķa” (jeta e kėsaj bote) dhe “Ahiret” (jeta e botės tjetėr) janė pėrmendur nga 115 herė secila.

Fjalėt “shejtan” dhe “ėngjėll” pėrsėriten nga 88 herė nė Kuran.

Fjala “besim” dhe fjala “mosbesim” pėrsėriten nga 25 herė nė Kuran.

Fjala “zekat” pėrsėritet 32 herė. Edhe fjala “begati” pėrsėritet 32 herė nė Kuran. Zekati ėshtė nje “taksė” vjetore, e cila ėshtė e barabartė me 2,5 % tė pasurisė, dhe jepet nga tė pasurit pėr tė varfrit. Nė shumė ajete kuranore dhe fjalė tė Profetit pėrmendet se Zekati ėshtė pastrim dhe begati pėr pasurinė e njeriut.

Fjala “tė mirėt” pėrsėritet 6 herė, ndėrsa fjala “tė kėqinjtė “ pėrsėritet dy herė mė pak, pra 3 herė.

Fjalėt “verė-ngrohtė” dhe “dimėr-ftohtė” pėrsėriten nga 5 herė nė Kuran.

Gjithashtu edhe fjalėt “verė” (pije alkoolike) dhe “dehje” pėrsėriten nga 6 herė nė Kuran.

Fjala “pasuri” pėrsėritet 26 herė, ndėrsa fjala “varfėri” pėrsėritet dy herė mė pak, pra 13 herė.

Nė shumė ajete kuranore janė pėrmendur edhe fazat e krijimit tė njeriut.Pėr kėtė le tė marrim pėr shembull ajetin kuranor tė mėposhtėm:
“Ne e kemi krijuar njeriun nga toka. Pataj e bėmė pikė (nutfetun) nė njė vend tė sigurtė (nė mitrėn e nėnės). Pastaj e shndėrruam pikėn nė alek, pastaj alekun e shndėrruam nė copė mishi (mudga) pastaj kėtė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, pastaj eshtrave u veshėm mishin, pastaj e bėmė njeriun krijesė tjetėr (me shpirt). I lartė ėshtė Allahu, Krijuesi mė i mirė.” (El-Mu’minun: 10-14)

Pra fazat e krijimit janė: tokė, pikė (farė), diēka e varur, copė mishi, eshtra dhe mish. Po tė bėjmė njė mbledhje tė shumės sė pėrgjithshme tė pėrmendjes sė kėtyre fazave, pėrftojmė numrin 65. Po kaq herė ėshtė pėrmendur edhe fjala “njeri"

Njeriu 65

Toka Turab 17
Pikė Nutfetun 12
Copė mishi Alek 6
Eshtra Mudga 3
Diēka e varur Idham 15
Mishi Lahm 12

Shuma 65

Besoj se askush nuk mund tė thojė se ėshtė rastėsi.

valiii
02-04-07, 14:58
Fjala "muaj" ne Kuran permendet 12 here,aq muaj sa ka viti.
Fjala "dite" ne Kuran permendet 365 here,aq dite sa ka viti.
Fjala "qiell" ne Kuran permendet 7 here,aq sa qiej ka krijuar Allahu (xhsh).

Mes dy deteve ka nje mur qe nuk lejon te perzihen

"Ai (All-llahu) leshoi dy dete te puqen ndermjet vete. Ne mes tyre ka nje mburoje qe nuk i lejon te trazohen"(Err-Rrahman :19-20)

D.m.th, se mes dy deteve ekziston nje pengese qe nuk i lejon ujerat e nje deti te hyjne ne detin tjeter. Kjo pengese nuk eshte e palevizshme, sepse fjala "merexhe" e perdorur ne ajet ka kuptimin e shkuarjes, kthimit dhe te levizshmerise. Shkenca zbuloi se ujerat e deteve nuk perzihen ndermjet vete dhe ēdonjeri nga ato ruan veēorite e veta.
Disa dijetare nga Gjermania, me 1962 zbuluan se ne vendin ku bashkohen Deti i Kuq dhe Oqeani Indian nuk perzihen ujerat ne mes dy deteve. Ata verejten se ndermjet tyre ekziston nje vije e qarte ndarese, por ajo nuk ishte e palevizshme, sepse ndonjehere shkonte nga Lindja e ndonjehere nga Perendimi, sipas levizjes se ererave. Gjithashtu , ujerat e kripur nuk bashkohen me ata te embel, siēeshte rasti me lumenjte dhe detet. Pra, kush eshte ai qe ia mesoi Muhammedit a.s, kurse ai u rrit ne shkretetire...???

valiii
02-04-07, 15:02
ZONA ME E ULET NE RRUZULLIN TOKESOR
Allahu i Madhėruar thotė nė fillim tė sures Er Rum:

"Elif, Lam, Mim, bizantėt u mundėn nė tokėn mė tė ulėt, por pas disfatės sė tyre, ata do tė fitojnė brenda pak vitesh." (Er Rum 1-4)

Nė fjalorėt e gjuhės arabe, fjala edna, qė ėshtė pėrdorur nė ajet ka dy kuptime: mė i afėrt dhe mė i ulėt. Nė pėrputhje me ajetin e shenjė, toka e Palestinės (ku janė mundur bizantėt) ėshtė mė e afėrta me Gadishullin arabik, dhe nė tė ndodhet pika mė e ulėt nėn nivelin e detit nė tė gjithė rruzullin tokėsor. Ajo ėshtė Aguari i Detit tė Vdekur, qė ndodhet 392m nėn nivelin e detit. Bizantėt fituan ndaj persėve pas pak vitesh, tamam ashtu siē paralajmėroi Kur'ani.

valiii
02-04-07, 15:04
Qumėshti i nėnės.

Qumėshti i nėnės ėshtė njė pėrzierje e pakrahasueshme qė shėrben si burim ushqimor i shkėlqyeshėm pėr foshnjen e porsalindur dhe rrit rezistencėn ndaj sėmundjeve. As ushqimi artificial pėr fėmijė i prodhuar nga teknologjia e ditėve tona nuk mund ta zėvendėsojė kėtė burim ushqimi tė mrekullueshėm.
Ēdo ditė zbulohen dobi tė reja qė pėrmban qumėshti i nėnės pėr
fėmijėn. Njė prej argumenteve qė shkenca ka zbuluar rreth qumėshtit tė nėnės ėshtė se pirja e tij gjatė dy viteve tė para tė jetės ka dobi mjaft tė madhe. Nė Kuran jepet njė lajm mjaft i rėndėsishėm 14 shekuj mė parė nė lidhje me kėtė fakt tė zbuluar nga shkenca vetėm kohėt e fundit:

”Nėnat duhet t ’i ushqejnė foshnjat e tyre pėr dy vjet me radhė …”(El-Bekare 233)

”Ne e kemi urdhėruar njeriun qė tė sillet mirė me prindėrit, sepse nėna e vet e mbajti nė barkun e saj,me vėshtirėsi pas vėshtirėsie dhe pas dy viteve ia ndau gjirin.

Ji mirėnjohės ndaj Meje dhe ndaj dy prindėrve tė tu, sepse tek Unė ėshtė kthimi juaj. ”(Lukman 14)

valiii
02-04-07, 15:07
SHENJAT E GISHTĖRINJVE


Ēdo njeri,duke pėrfshirė edhe binjakėt qė mezi dallohen nga njėri-tjetri, ka shenjat e tij tė veēanta tė gishtėrinjve. Me fjalė tė tjera,identiteti i secilit ėshtė i koduar nė majat e gishtėrinjve tė tij. Ky sistem i koduar mund tė krahasohet me sistemin e kodit tė vijave,i cili pėrdoret nė ditėt tona pėr identifikimin e prodhimeve tė ndryshme,si prodhimet industriale apo ushqimore.

”A mendon njeriu se nuk do t'i mbledhim eshtrat e tij? Po,do t'i
mbledhim!Madje Ne jemi tė zotė t'i krijojmė pėrsėri edhe majat e
gishtėrinjve tė tij!” (El Kijame 3-4)

Theksimi i shenjave tė gishtėrinjve ka njė domethėnie mjaft tė veēantė, sepse secili ka shenjėn e tij unike tė gishtėrinjve,e cila nuk i ngjason askujt.
Ēdo person qė jeton apo ka jetuar nė kėtė botė ka formėn e tij unike tė shenjave tė gishtėrinjve.Pėr kėtė arsye,shenjat e gishtėrinjve janė njė provė mjaft e rėndėsishme e identitetit,ndaj dhe sot pėrdoren pikėrisht pėr kėtė qėllim.
Por mė e rėndėsishmja ėshtė se kjo veēori e shenjave tė gishtėrinjve u zbulua nga fundit i shekullit XIX.
Pėrpara kėsaj periudhe,njerėzit i shihnin shenjat e gishtėrinjve si disa rrathė tė zakonshėm,pa ndonjė rėndėsi apo kuptim specifik. Ėshtė Kurani ai qė na flet pėr kėtė karakterisikė dalluese tė shenjave tė gishtėrinjve,e cila nuk u kuptua veēse nė ditėt tona.
Ēdo njeri,duke pėrfshirė edhe binjakėt qė mezi dallohen nga njėri-tjetri,ka shenjat e tij tė veēanta tė gishtėrinjve. Me fjalė tė tjera, identiteti i secilit ėshtė i koduar nė majat e gishtėrinjve tė tij.Ky sistem i koduar mund tė krahasohet me sistemin e kodit tė vijave,i cili pėrdoret nė ditėt tona pėr identifikimin e Prodhimeve tė ndryshme,si prodhimet industriale apo ushqimore.

Albanian eX|PerT
04-04-07, 17:00
Mėnyra profetike nė mėnjanimin dhe ekuilibrimin e dėmeve qė shkaktohen nga ushqimet dhe frutat

Nė tė dy librat e saktė tė haditheve transmetohet nga Abdullah bin Xhafer, i cili thotė: “Kam parė tė Dėrguarin e Allahut (alejhi selam) duke i ngrėnė hurmat e sapo pjekura me kastravecė.”
Hurmat e sapo pjekura e ngrohin menjėherė lagėshtirėn e gjymtyrėve, forcojnė stomakun dhe e normalizojnė atė, shtojnė bukurinė si dhe treten shumė shpejt. E shtojnė etjen, e vėnė gjakun nė lėvizje, shkaktojnė dhimbjen e kokės dhe tė fshikėzės sė urinės, po kėshtu i dėmtojnė dhe dhėmbėt.
Ndėrsa kastraveci e ftoh menjėherė lagėshtirėn e gjymtyrėve, ėshtė freskues, largon temperaturėn e stomakut, qė vjen si pasojė e gastritit. Kastraveci i tharė e largon gastritin, e nėse grihet, pėrzihet me ujė dhe pihet, e largon etjen, nxit urinimin, e pakėson dhimbjen e fshikėzės sė urinės. Gjithashtu, nėse grihet dhe bėhet turshi e me tė fėrkohen dhėmbėt i pastron ato.
Pėrfundimisht themi se hurmat e sapo pjekura janė tė nxehta, ndėrsa kastraveci ėshtė i ftohtė e tė dy e normalizojnė dhe i ekuilibrojnė dėmet dhe dobitė mes tyre. Njė mėnjanim i tillė i dėmeve pėrbėn bazėn kryesore tė mjekimit dhe ruajtjes sė shėndetit, Jo vetėm kaq, por e gjithė mjekėsia bazohet nė kėtė rregull. Nė zbatimin e kėtij rregulli (rasti i hurmave me kastravecin) dhe i tė tjerėve si ky tek ushqimet dhe tek ilaēet ka shėrim, normalizim dhe mėnjanim tė dėmeve tė ndėrsjella, si dhe ėshtė ndihmesė pėr njė shėndet tė mirė e pėr njė trup tė fortė.
Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) ka thėnė: “Mė dhanė ushqim shumė qė tė shėndoshesha, por mė kot. E kur mė dhanė kastravecė dhe hurma tė sapo pjekura u shėndosha.”
Pra, mėnjanimi i dėmit nga (ushqimi) i ftohtė me tė ngrohtė, nga i ngrohti me tė ftohtė, nga i thati me tė lėngėt dhe e kundėrta, si dhe ekuilibrimi i njėrės me tjetrėn, ėshtė ilaēi mė i mirė dhe ruajtės i shkėlqyer i shėndetit.
Paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi atė i cili u dėrgua pėr tė mirėn e trupave dhe tė zemrave, si dhe ftues pėr pėrmirėsimin e dynjasė dhe tė ahiretit.
Pėrgatiti: Erion Sula
13.01.2007


http://www.klubikulturor.com

valiii
14-01-08, 20:00
MREKULLITĖ SHKENCORE NĖ KURAN


PARATHENIE


Katėrmbėdhjetė shekuj mė pare, Zoti zbriti Kuranin pėr tė udhėzuar njerėzit nė rrugėn e vėrtetė. Qė prej ditės sė shpalljes sė tij e deri nė Ditėn e Gjykimit, ky libėr i fundit hyjnor do tė mbesė udhėzimi i vetėm pėr ta.
Stili i pakrahasueshėm i Kuranit dhe urtėsia e tij e pėrkryer janė tregues tė qartė se ai ėshtė me tė vėrtetė fjala e Zotit. Pėrveē kėsaj, Kurani ka mjaft veēori tė tjera tė mrekullueshme, tė cilat vėrtetojnė se ai ėshtė me tė vėrtetė njė libėr hyjnor. Njė prej kėtyre veēorive ėshtė fakti se njė numėr i konsiderueshėm i fakteve shkencore, tė cilat njeriu mundi t'i zbulonte vetėm me ndihmėn e teknologjisė sė shekullit XX, janė shpallur nė Kuran 1400 vjet mė parė.
Sigurisht qė nuk mund tė pretendojmė qė Kurani ėshtė njė libėr shkencor, pasi qėllimi i shpalljes sė tij nuk ėshtė shtjellimi i fakteve shkencore apo shpjegimi i dukurive natyrore, por siē e thamė dhe mė lart, udhėzimi i njerėzve drejt sė vėrtetės. Megjithatė, nė Kuran gjejmė shumė fakte shkencore, tė cilat janė zbuluar nė mėnyrė tė plotė vetėm nė saje tė fjalės sė fundit tė teknologjisė bashkėkohore. Kėto fakte shkencore as qė mund tė perceptoheshin apo imagjinoheshin nė kohėn e shpalljes sė tij, gjė qė vėrteton akoma mė tepėr prejardhjen e tij hyjnore.
Qė tė kuptojmė mrekullitė shkencore nė Kuran, sėpari duhet tė hedhim njė vėshtrim nė nivelin e shkencės qė mbizotėronte nė kohėn e shpalljes sė kėtij libri hyjnor.
Nė shekullin VII, nė shoqėrinė arabe ekzistonin shumė bestytni, me tė cilat ishin pėrzier edhe ēėshtjet shkencore. Mungesa e teknologjisė sė duhur, me anė tė sė cilės do tė studioheshin tė fshehtat e natyrės dhe universit, i la kėta arabė tė hershėm nėn ndikimin e bestytnive dhe legjendave tė trashėguara nga brezat e mėparshėm. Pėr shembull, ata supozonin se ishin malet ato qė e mbanin qiellin lart. Ata besonin se toka ishte e sheshtė dhe nė dy skajet e saj ndodheshin male tė larta, tė cilat ishin shtyllat qė mbanin qiellin lart.
Sidoqoftė, tė gjitha kėto besime tė kota tė shoqėrisė arabe u zhdukėn me zbritjen e Kuranit. Nė ajetin e dytė tė sures Er-Rra'd thuhet: "Zoti ėshtė Ai qė i ngriti qiejt pa asnjė shtyllė..." Ky ajet hodhi poshtė besimin e trashėguar tė arabėve se qielli qėndron lart i mbajtur prej maleve. Nė mjaft ēėshtje tė tjera janė shpallur tė dhėna tepėr tė rėndėsishme dhe tė sakta, nė njė kohė kur askush s'kishte asnjė njohuri pėr to. Kurani, i cili zbriti nė kohėn kur njerėzit dinin shumė pak rreth astronomisė, fizikės ose biologjisė, pėrmban argumente bazė mbi njė sėrė dukurish tė ndryshme, si krijimi i Universit, krijimi i qenieve njerėzore, struktura e atmosferės apo ekuilibri delikat, i cili bėn tė mundur jetėn nė tokė.

Tani, le tė shqyrtojmė sė bashku disa mrekulli shkencore tė shpallura nė Kuran.

valiii
14-01-08, 20:01
KRIJIMI I UNIVERSITNė ajetin e mėposhtėm, pėrshkruhet origjina e universit:
"Ai ėshtė Krijuesi fillestar i qiejve dhe i tokės (pa pasur asnjė shembull)..."(El-En'am 101)
Pėrfundimi, nė tė cilin ka arritur astrofizika sot, ėshtė se i tėrė universi, sė bashku me dimensionet e lėndės dhe tė kohės, erdhi nė ekzistencė si rezultat i njė shpėrthimi tė madh, i cili ndodhi menjėherė. Ky fenomen i njohur me emrin "Big Beng", vėrtetoi se universi ishte krijuar nga asgjėja si rezultat i njė shpėrthimi nė njė pikė tė vetme. Qarqet shkencore moderne janė tė njė mendimi nė lidhje me faktin se Big Bengu ėshtė i vetmi shpjegim i arsyeshėm dhe i vėrtetuar i zanafillės sė universit dhe i mėnyrės sė krijimit tė tij.
Para Big Bengut, lėnda nuk ekzistonte. Nga kjo gjendje mosekzistence, nė tė cilėn as lėnda, as energjia, madje as koha nuk ekzistonin - dhe kjo mund tė pėrshkruhet vetėm nė mėnyrė metafizike - arrijmė nė pėrfundimin se lėnda, energjia dhe koha janė tė tėra tė krijuara. Ky argument ėshtė njė nga zbulimet e fundit tė fizikės bashkėkohore, i cili ėshtė shpallur nė Kuran 1400 vjet mė parė.http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_02_01a.jpg

Aparaturat e ndjeshme nė bordin e satelitit hapėsinor COBE, i cili u lėshua nga NASA mė 1992, arriti tė kapte dukshėm pjesė tė mbetura tė Big Bengut. Ky zbulim shėrben si dėshmi pėr Big Bengun, i cili ėshtė shpjegimi shkencor i faktit se universi u krijua nga asgjėja.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_02_02.jpg

valiii
14-01-08, 20:10
ZGJERIMI I UNIVERSIT


Nė Kuran, i cili u shpall katėrmbėdhjetė shekuj mė parė, nė kohėn kur shkenca e astronomisė ishte akoma primitive, zgjerimi i universit pėrshkruhet nė kėtė mėnyrė:

"Ne me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjerojmė atė. " (Edh-Dharijat 47)
Fjala "qiell" e pėrmendur nė kėtė ajet ėshtė pėrdorur nė vende tė ndryshme nė Kuran me kuptimin e hapėsirės dhe universit. Edhe kėtu, kjo fjalė ėshtė pėrdorur me kėtė kuptim. Me fjalė tė tjera, nė Kuran ėshtė shpallur se universi "zgjerohet". Pikėrisht, ky ėshtė pėrfundimi i arritur sot prej shkencės.
Deri para fillimit tė shekullit XX, i vetmi mendim i pėrhapur nė tė gjithė botėn e shkencės ishte se "universi ruan njė gjendje konstante dhe ka ekzistuar pėrherė pa fillim". Por kėrkimet, vėzhgimet dhe rrezultatet e marra prej aparaturave moderne vėrtetuan se universi nė tė vėrtetė ka njė fillim; argument pėr kėtė ėshtė fakti se ai zgjerohet vazhdimisht.
Nė fillimet e shekullit XX, fizikanti rus Alexander Friedmann dhe kozmologu belg Georges Lemaitre llogaritėn teorikisht se universi ėshtė nė lėvizje tė vazhdueshme dhe zgjerohet.
Ky fakt u vėrtetua gjithashtu prej tė dhėnave tė vėzhguara mė 1929. Astronauti amerikan Edwin Hubble, ndėrsa po vėzhgonte qiellin me njė teleskop, zbuloi se yjet dhe galaktikat largoheshin vazhdimisht nga njėra-tjetra. Njė univers, ku ēdo gjė lėviz vazhdimisht duke u larguar prej ēdo gjėje tjetėr, nėnkupton njė univers vazhdimisht nė zgjerim.
Vėzhgimet e kryera nė vitet nė vazhdim vėrtetuan se universi ėshtė nė zgjerim e sipėr. Pėrsėri del nė pah saktėsia e habitshme e ajetit kuranor, i cili pėrdor njė folje tė kohės sė tashme pėr tė pėrshkruar vazhdimėsinė e kėtij zgjerimi. Ky argument ėshtė sqaruar nė Kuran nė njė kohė kur askush nuk kishte as idenė mė tė vogėl rreth kėtyre fakteve.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_03_03.jpg
Qė prej momentit tė Big Bengut, universi ka filluar tė zgjerohet vazhdimisht me shpejtėsi tė madhe. Shkencėtarėt e krahasojnė zgjerimin e universit me sipėrfaqen e njė tullumbaceje nė fryrje e sipėr.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_03_01b.jpg
Edwin Hubble me teleskopin e tij gjigand
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_03_02.jpg
Georges Lemaitre

valiii
14-01-08, 20:12
NDARJA E QIEJVE DHE E TOKĖS


Njė prej ajeteve qė bėn fjalė pėr krijimin e qiejve ėshtė edhe ajeti i mėposhtėm:
"A nuk e dinė jobesimtarėt se qiejtė dhe toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo gjėje. Pėrse nuk besojnė pra?" (El Enbija 30)

Fjala "retk", e pėrkthyer "tė ngjitura", nė gjuhėn arabe do tė thotė "tė pėrziera me njėra-tjetrėn, tė bashkuara". Kjo fjalė pėrdoret nė ato raste kur u referohemi dy substancave tė ndryshme, tė cilat pėrbėjnė njė tė plotė. Fraza "Ne i ndamė" ėshtė folja arabe "feteka" dhe nėnkupton diēka qė vjen si rezultat i shkėputjes apo shkatėrrimit tė strukturės sė ngjitur"retk". Carja e farės sė bimės nė momentet para tė mbirjes ėshtė njė nga rastet nė tė cilat pėrdoret kjo folje.
Le tė shqyrtojmė pėrsėri ajetin kuranor, duke pasur nė mendje faktet e lartpėrmendura. Nė ajet, qielli dhe toka janė subjekti i parė i gjendjes "retk". Mė pas ata ndahen (feteka), duke u shkėputur nga njėri-tjetri. Kureshtja jonė rritet kur rikujtojmė momentet e para tė Big Bengut dhe shohim se e gjithė lėnda e universit pėrfshihej nė njė pikė tė vetme. Me fjalė tė tjera, ēdo gjė, duke pėrfshirė "qiejt dhe tokėn", tė cilat ishin krijuar ende, ishin pjesė e kėsaj pike nė gjendjen "retk". Pas njė shpėrthimi tė fuqishėm, lėnda e kėsaj pike u nda (feteka) dhe mė pas ndodhi procesi i krijimit tė strukturės sė tėrė universit.
Kur krahasojmė ajetin kuranor me zbulimet shkencore, shohim se ato pėrputhen nė mėnyrė tė pėrkryer me njėra-tjetrėn. Fakti mė interesant dhe mė habitės ėshtė se kėto zbulime u bėnė vetėm nė shekullin XX.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_04_01a.jpg
Fotoja paraqet Big Bengun, i cili bėn tė qartė edhe njė herė se Zoti e krijoi universin prej asgjėsė. Big Bengu ėshtė njė teori e vėrtetuar me dėshmi tė qarta shkencore. Megjithėse disa shkencėtarė u pėrpoqėn tė sillnin teori tė kundėrta me Big Bengun, dėshmitė e qarta shkencore bėnė qė kjo teori tė pranohej tėrėsisht prej komunitetit shkencor.

valiii
14-01-08, 20:19
ORBITAT http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_05_01a.jpgDuke iu referuar Kuranit, Dielli dhe Hėna lėvizin nė njė orbitė tė caktuar:
"Zoti krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė." (El Enbija 33)

Nė njė ajet tjetėr ėshtė pėrmendur se Dielli nuk ėshtė i palėvizshėm, por lėviz nė njė orbitė tė caktuar.
"Edhe dielli lėviz drejt kufirit tė tij pėrfundimtar. Ajo lėvizje ėshtė pėrcaktim i tė Plotfuqishmit, tė Diturit." (Ja Sin 38)

Kėto argumente tė komunikuara nė Kuran u zbuluan prej vėzhgimeve astronomike shumė shekuj mė vonė. Sipas llogaritjeve tė ekspertėve tė astronomisė, Dielli udhėton me njė shpejtėsi marramendėse prej 720.000 km nė orė nė drejtim tė yllit Vega nė njė orbitė tė vetme tė quajtur Maja Diellore. Kjo do tė thotė se Dielli pėrshkon afėrsisht 17.280.000 km nė ditė. Bashkė me Diellin, tė gjitha planetet dhe satelitėt brenda sistemit gravitacional tė Diellit pėrshkojnė gjithashtu tė njėjtėn distancė. Pėr mė tepėr, tė gjitha yjet nė univers bėjnė njė lėvizje tė ngjashme.
Nė Kuran ėshtė shpallur se i tėrė universi ėshtė i mbushur plot me rrugė e orbita si ajo e diellit:
"Betohem nė qiellin plot rrugė." (Edh-Dharijat 7)
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_05_02a.jpgNė univers ndodhen rreth 200 miliardė galaktika dhe secila prej tyre pėmban rreth 200 miliardė yje. Pjesa mė e madhe e kėtyre yjeve kanė planete dhe pjesa mė e madhe e kėtyre planeteve kanė satelitė. Kėta trupa gjigandė lėvizin nė orbita tė caktuara, sipas njė lėvizjeje tė pėrllogaritur nė mėnyrė preēize. Pėr miliona vite me radhė, tė gjithė kėta trupa "notojnė" nė orbitėn e tyre nė njė harmoni dhe rregull tė pėrkryer. Pėr mė tepėr, njė anumėr i madh kometash lėvizin nė orbitat e pėrcaktuara pėr to.
Orbitat nė univers nuk janė karakteristikė vetėm e trupave qiellorė. Edhe vetė galaktikat udhėtojnė me njė shpejtėsi marramendėse nė orbita tė projektuara pėr to. Gjatė kėsaj lėvizjeje, asnjė prej trupave qiellorė nuk i zė rrugėn, apo pėrplaset me tė tjerėt.
Sigurisht qė nė kohėn e shpalljes sė Kuranit njerėzimi nuk zotėronte teleskopė elektronikė apo teknologjinė e avancuar tė vėzhgimit tė trupave miliona kilometra nė hapėsirė, ashtu siē nuk dispononte njohuritė e sotme tė fizikės apo astronomisė. Ndaj nė atė kohė nuk ishte e mundur tė zbulohej nė mėnyrė shkencore se hapėsira ėshtė "plot me rrugė dhe orbita", siē ėshtė shpallur nė ajetin kuranor…

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_05_03a.jpg


Si shumė kometa tė tjera nė univers, edhe kometa Halley (lart) lėviz nė njė orbitė tė pėrcaktuar. Ajo ka njė orbitė specifike dhe lėviz nė harmoni tė plotė me trupat e tjerė qiellorė.Tė gjithė trupat qiellorė, duke pėrfshirė edhe planetet, satelitet, yjet, madje dhe galaktikat, kanė orbitat e tyre, tė pėrcaktuara me llogaritje tepėr delikate. Ai qė vendosi kėtė rregull dhe ekuilibėr tė pėrkryer ėshtė Zoti, Krijuesi i universit.

valiii
14-01-08, 20:22
RRUMBULLAKSIA E TOKĖShttp://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_06_01a.jpg

"Ai i krijoi qiejt e tokėn me qėllim tė caktuar. Ai ia mbėshtjell natėn ditės dhe ditėn ia mbėshtjell natės." (Ez-Zumer 5)

Fjalėt e pėrdorura nė Kuran pėr tė pėrshkruar universin janė mjaft tė qarta. Fjala arabe, e cila ėshtė pėrkthyer "mbėshtjellė" nė ajetin e mėsipėrm, ėshtė fjala "tek'uir". Nė fjalorėt arabė, kjo fjalė pėrdoret pėr tė pėrshkruar mbėshtjelljen e njė gjėje rreth njė gjėje tjetėr, siē mbėshtillet ēallma rreth kokės.
Njoftimi i dhėnė nė kėtė ajet pėr mbėshtjelljen e ditės dhe natės me njėra-tjetrėn na ndihmon tė njohim formėn e tokės. Kjo mbėshtjellje mund tė ndodhė vetėm nėse toka ėshtė e rrumbullakėt. Kjo do tė thotė se rrumbullakėsia e tokės ėshtė thėnė nė mėnyrė tė tėrthortė nė Kuran, qė nė shekullin VII. Nuk duhet tė harrojmė se gjuha arabe ėshtė njė gjuhė shumė e pasur dhe pėrdorimi i kėsaj foljeje ėshtė i rrallė, gjė qė tregon fare qartė se pėrdorimi i saj ėshtė bėrė me qėllim.

Sidoqoftė, ne duhet tė sjellim ndėrmend se njohuritė e astronomisė tė asaj kohe e perceptonin botėn krejt ndryshe. Atėherė mendohej se bota ishte njė plan i sheshtė dhe tė gjitha pėrllogaritjet dhe shpjegimet shkencore ishin tė bazuara mbi kėtė besim. Ajetet kuranore pėrmbajnė informacione, tė cilat ne kemi mundur t'i njohim vetėm disa shekuj mė parė. Pėrderisa Kurani ėshtė fjala e Zotit, ai ka pėrdorur fjalėt mė tė sakta, kur flet pėr pėrshkrimin e universit.

valiii
14-01-08, 20:37
ĒATI E SIGURTĖ

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_01a.jpg
Atmosfera lejon qė tė arrijnė nė Tokė vetėm rrezet e nevojshme pėr jetėn. Pėr shembull, rrezet ultravjollcė arrijnė nė Tokė nė njė pėrpjestim tė caktuar. Vetėm nė sajė tė kėtij fakti ėshtė e mundur kryerja e procesit tė fotosintezės dhe, rrjedhimisht, vazhdimėsia e jetės pėr tė gjitha gjallesat.

Nė Kuran, Zoti na tėrheq vėmendjen ndaj njė vetie mjaft interesante tė qiellit:

"Qiellin e kemi bėrė si ēati tė sigurtė e tė mbrojtur…" (El Enbija 32)

Kjo veti e qiellit ėshtė vėrtetuar prej kėrkimeve shkencore tė kryera nė shekullin XX.
Atmosfera, e cila rrethon tokėn, kryen shėrbime jetike pėr tė siguruar vazhdimėsinė e jetės. Duke shkatėrruar mjaft meteorė tė mėdhenj e tė vegjėl, gjatė pėrpjekjeve tė tyre pėr tė arritur tokėn, ajo i ndalon ata qė tė pėrplasen me tokėn dhe tė dėmtojnė gjallesat.
Pėr mė tepėr, atmosfera filtron rrezet e dritės qė vijnė nga hapėsira, tė cilat janė tė dėmshme pėr krijesat e gjalla. Fakti mė interesant ėshtė se vetėm rrezet e padėmshme e tė nevojshme - drita e tejdukshme, rrezet e shkurtra ultravjollcė dhe valėt e radios - janė nė gjendje tė pėrshkojnė atmosferėn. I gjithė ky rrezatim ėshtė i domosdoshėm pėr jetėn. Atmosfera lejon kalimin vetėm tė njė pjese tė rrezeve tė shkurtra ultravjollcė, tė cilat janė mjaft tė domosdoshme pėr procesin e fotosintezės dhe pėr ekzistencėn e tė gjitha gjallesave. Pjesa mė e madhe e rrezeve tė gjata ultravjollcė, tė lėshuara nga dielli, filtrohen prej shtresės sė ozonit nė atmosferė dhe vetėm njė pjesė e kufizuar dhe thelbėsore e tyre arrijnė nė Tokė.

Vetia mbrojtėse e atmosferės nuk mbaron kėtu. Atmosfera mbron gjithashtu tokėn prej tė ftohtit ngrirės tė hapėsirės, i cili arrin deri nė minus 270 gradė celcius.
Nuk ėshtė vetėm atmosfera ajo qė e mbron Tokėn nga efektet shkatėrruese dhe dėmtuese tė hapėsirės. Sė bashku me atmosferėn, brezi Van Alen, njė shtresė, e cila krijohet si rezultat i fushės magnetike tė Tokės, gjithashtu shėrben si njė fushė mbrojtėse kundėr rrezatimeve tė dėmshme, tė cilat kėrcėnojnė planetin tonė. Ky rrezatim, i cili vazhdimisht lėshohet prej diellit dhe yjeve tė tjera, ėshtė vdekjeprurės pėr gjallesat. Nėse brezi Van Alen nuk do tė ekzistonte, energjia e shpėrthimeve masive tė quajtura shpėrthime diellore, tė cilat hasen vazhdimisht nė Diell, do tė shkatėrronin ēdo formė jete nė Tokė.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_07a.jpg

Dr. Hugh Ross, duke folur mbi rėndėsinė qė ka pėr jetėn tonė brezi Van Alen, ndėr tė tjera thotė:

"Nė fakt, Toka ka dendėsinė mė tė lartė se ēdo planet tjetėr nė Sistemin Diellor. Bėrthama e madhe e hekur-nikelit ėshtė shkaku i ekzistencės sė fushės sonė tė madhe magnetike. Kjo fushė magnetike formon shtresėn mbrojtėse Van-Alen, e cila e mbron Tokėn nga rrezet bombarduese. Nėse nuk do tė ishte kjo mburojė, jeta nė Tokė do tė ishte e pamundur. I vetmi planet tjetėr shkėmbor qė ka fushė magnetike ėshtė Mėrkuri, por fuqia e fushės sė tij ėshtė 100 herė mė e vogėl se e Tokės. Madje as Afėrdita - planeti ynė "motėr" - nuk ka fushė magnetike. Brezi mbrojtės Van-Alen ėshtė njė strukturė qė gjendet vetėm nė Tokė."1 (http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/mrekullite_p1_07.php#1)
Energjia e ēliruar nė njė prej kėtyre shpėrthimeve tė viteve tė fundit ėshtė e barabartė me energjinė e ēliruar nga shpėrthimi i 100 miliardė bombave atomike, si ajo qė u hodh nė Hiroshimė. Pesėdhjetė e tetė orė pas shpėrthimit u vėrejt se gjilpėrat magnetike tė busullave paraqitnin njė lėvizje jo tė zakonshme dhe 250 km mbi atmosferėn e Tokės, temperatura u rrit menjėherė nė 2500oC.
Me pak fjalė, njė sistem mbrojtės i pėrkryer funksionon mbi Tokė. Ai e rrethon botėn tonė dhe e mbron prej kėrcėnimeve tė jashtme. Vetėm kohėt e fundit, shkencėtarėt arritėn tė mėsojnė disa gjėra rreth tij, kurse Zoti na ka njoftuar nė Kuran pėr mbėshtjellėn mbrojtėse tė Tokės qė shekuj mė parė.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_02a.jpgKy ilustrim paraqet meteorėt qė janė gati pėr t'u pėrplasur me tokėn. Trupat qiellorė, gjatė udhėtimit nė hapėsirė, mund tė pėrbėjnė njė kėrcėnim serioz pėr Tokėn, por Zoti, i Cili ka krijuar ēdo gjė nė mėnyrėn mė tė pėrkryer, e ka bėrė atmosferėn njė "ēati mbrojtėse". Falė kėsaj mbrojtjeje tė pėrkryer, gati tė gjithė meteorėt nuk mund ta dėmtojnė Tokėn, sepse kur arrijnė atmosferėn, ata shpėrbėhen nė miliona copa tė vogla.http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_03b.jpg


Pjesa mė e madhe e njerėzve, kur shohin qiellin, nuk mendojnė rreth vetive mbrojtėse tė atmosferės. Ata thuajse nuk mendojnė kurrė se ēfarė vendi do ishte Toka, nėse kjo strukturė nuk do tė ekzistonte. Fotografia lart paraqet njė krater gjigand tė krijuar nga njė meteor, i cili ra nė Arizona, nė SHBA. Sikur tė mos ekzistonte atmosfera, miliona meteorė do tė binin nė Tokė dhe ajo do tė bėhej njė vend i pabanueshėm. Por vetitė mbrojtėse tė atmosferės bėjnė tė mundur qė gjallesat tė jetojnė tė sigurta. Kjo ėshtė pikėrisht mbrojtja qė ėshtė shpallur nė Kuran.

valiii
14-01-08, 20:40
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_04a.jpghttp://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_05a.jpghttp://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_07_06a.jpgEnergjia qė ēlirohet nga njė shpėrthim diellor ėshtė kaq e madhe, saqė mendja e njeriut e ka tė vėshtirė ta konceptojė. Njė shpėrthim i vetėm ėshtė i barabartė me energjinė e ēliruar nga 100 miliardė bomba atomike si ajo e hedhur nė Hiroshimė. Bota ėshtė e mbrojtur nga efektet shkatėrruese tė kėsaj energjie prej atmosferės dhe brezit rrethues Van Alen.
Duke u larguar prej Tokės, e cila ėshtė e pėrshtatur nė mėnyrė tė pėrsosur pėr jetėn njerėzore, pėrtej atmosferės, nė hapėsirė, ne hasim njė tė ftohtė ngrirės. Bota ėshtė e mbrojtur prej tė ftohtit ngrirės tė hapėsirės, i cili arrin nė - 270oC, nė saje tė atmosferės.
Shtresa magnetosferike e formuar prej fushės magnetike tė Tokės i shėrben asaj si njė fushė mbrojtėse prej trupave qiellorė dhe rrezeve kozmike tė dėmshme. Nė foton lart duket qartė kjo shtresė magnetosferike, e cila quhet ndryshe Brezi Van Alen. Ky brez rrethues ndodhet mijėra kilometra larg Tokės dhe mbron tė gjitha krijesat nė tokė prej energjisė shkatėrruese qė vjen nga hapėsira.Tė gjitha kėto zbulime shkencore vėrtetojnė se Toka ėshtė e mbrojtur nė njė mėnyrė tepėr tė veēantė. Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė se kjo "mbrojtje" na u bė e njohur nė Kuran 1400 vjet mė parė, nė ajetin: "Qiellin e kemi bėrė ēati tė sigurtė e tė mbrojtur."

valiii
14-01-08, 20:44
QIELLI KTHYES


Ajeti i njėmbėdhjetė i sures Et-Tarik nė Kuran, i referohet vetisė "kthyese" tė qiellit:

"Betohem nė qiellin qė kthen." (Et-Tarik 11)
Siē dihet, atmosfera, e cila rrethon Tokėn, pėrbėhet nga disa shtresa. Secila prej tyre luan njė rol tė rėndėsishėm nė dobi tė jetės. Kėrkimet kanė nxjerrė nė dritė se kėto shtresa janė tė specializuara nė kthimin mbrapsht tė trupave apo rrezeve qė vijnė nga hapėsira apo nga vetė Toka. Tani le tė shqyrtojmė disa shembuj tė funksionit "kthyes" tė shtresave qė e rrethojnė Tokėn.
Troposfera, e cila ndodhet 13-15 km mbi Tokė, luan rol nė kondensimin e avujve tė ujit qė vijnė nga sipėrfaqja e Tokės dhe nė kthimin poshtė tė tyre nė formė shiu.
Shtresa e ozonit me lartėsi 25 km nga toka reflekton rrezatimin e dėmshėm dhe rrezet ultravjollcė, tė cilat vijnė nga hapėsira dhe i kthen mbrapsht nė hapėsirė.
Jonosfera kthen valėt e radios tė transmetuara nga Toka duke i kthyer poshtė nė pjesė tė ndryshme tė saj, tamam si njė satelit pasiv komunikimi, duke bėrė tė mundur transmetimin e valėve radiofonike dhe televizive nė njė distancė tepėr tė largėt.
Shtresa magnetosferike kthen mbrapsht grimcat e dėmshme radioaktive qė pėrhapen nga Dielli dhe yjet e tjera, para se tė arrijnė Tokėn.
Fakti qė gjithė kėto veti tė shtresave tė atmosferės, tė zbuluara vetėm kohėt e fundit, janė shpallur nė Kuran prej shumė shekujsh provon bindshėm se Kurani ėshtė fjala e Zotit.


http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_08_01a.jpg
Prania e ujit ėshtė mjaft e rėndėsishme pėr jetėn nė Tokė. Njė nga faktorėt qė ndikon nė formimin e ujit ėshtė Troposfera, e cila ėshtė njė prej shtresave tė atmosferės. Shtresa e Troposferės kondenson ujin qė vjen nė gjendje avujsh nga sipėrfaqja e Tokės dhe e kthen poshtė nė formė shiu.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_08_02a.jpgShtresa atmosferike, e cila bllokon rrezet qė mund tė jenė shkatėrruese pėr jetėn nė Tokė, ėshtė Ozonosfera. Ajo kthen rrezet e dėmshme tė ardhura nga hapėsira, siē janė rrezet ultravjollcė, duke parandaluar arritjen e tyre nė Tokė.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_08_03a.jpg

Secila shtresė e atmosferės ka veti tė dobishme pėr jetėn e krijesave. Shtresa e Jonosferės, pėr shembull, e cila ėshtė njė nga shtresat mė tė larta tė atmosferės, kthen valėt e radios tė lėshuara nga njė qendėr e caktuar poshtė nė Tokė dhe bėn tė mundur kapjen e kėtyre valėve nė distanca tė mėdha.

valiii
15-01-08, 20:46
SHTRESAT E ATMOSFERĖS


Njė nga faktet shkencore tė zbuluara kohėt e fundit ėshtė pėrbėrja e qiellit nga shtatė shtresa.

"Zoti ėshtė Ai qė krijoi shtatė qiej mbi njėri-tjetrin." (El-Mulk 3)

"... Ai i krijoi shtatė qiej brenda dy ditėve dhe secilit qiell i caktoi atė qė i nevojitej." (Fusilet 12)
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_09_02b.jpg
Katėrmbėdhjetė shekuj mė parė, kur tė gjithė besonin se qielli ishte unik e i pandarė, Kurani shpalli mrekullinė e ndarjes nė shtresa dhe, pėr mė tepėr, nė "shtatė" shtresa. Shkenca moderne, nga ana tjetėr, zbuloi faktin se atmosfera, e cila rrethon Tokėn, pėrbėhet prej "shtatė" shtresave bazė.
Fjala "qiell" nė gjuhėn arabe pėrdoret me disa kuptime. Nė disa raste ajo ka kuptimin e atmosferės. Nė disa raste ajo ka kuptimin e universit. Kur pėrdoret nė numrin shumės, ajo nė pėrgjithėsi ka njė kuptim mė tė gjerė se fjala "univers", pasi pėrfshin universin, i cili pėrbėn qiellin e parė, dhe gjashtė qiej tė tjerė. Por nėse ne i japim fjalės "qiej" kuptimin e parė, d.m.th. atė tė atmosferės, atėherė arrijmė nė pėrfundimin se atmosfera qė rrethon planetin tonė pėrbėhet nga shtatė shtresa.

Me tė vėrtetė, sot ėshtė bėrė i njohur fakti se atmosfera qė rrethon Tokėn, pėrbėhet prej disa shtresave tė ndryshme, tė cilat shtrihen mbi njėra-tjetrėn. Pėr mė tepėr, numri i kėtyre shtresave ėshtė i njėjtė me numrin e pėrmendur nė Kuran: shtatė shtresa. Kjo temė pėrshkruhet nga njė burim shkencor si mė poshtė:
Shkencėtarėt kanė zbuluar se atmosfera pėrbėhet prej disa shtresave tė ndryshme. Shtresat ndryshojnė prej njėra-tjetrės nga vetitė e tyre fizike, si trysnia, lloji i gazeve etj. Shtresa atmosferike mė e afėrt me Tokėn quhet TROPOSFERĖ. Ajo zė 90% tė atmosferės. Shtresa mbi troposferė quhet STRATOSFERĖ. Shtresa tjetėr, ku pėrthyhen rrezet ultravjollcė quhet OZONOSFERĖ. Shtresa tjetėr quhet MEZOSFERĖ. TERMOSFERA shtrihet mbi mezosferė. Gazet e jonizuara formojnė njė shtresė brenda termosferės, e cila quhet JONOSFERĖ. Shtresa mė e skajshme e atmosferės sė Tokės shtrihet 480-960 km. Kjo pjesė quhet EKZOSFERĖ.

Nėse numėrojmė shtresat e cituara prej kėtij burimi, shohim se atmosfera pėrbėhet pikėrisht nga shtatė shtresa, siē ėshtė shpallur edhe nė ajetin kuranor.
Troposfera
Stratosfera
Ozonosfera
Mezosfera
Termosfera
Jonosfera
Ekzosfera
Njė tjetėr mrekulli e ajeteve kuranore qė pėrmendin kėtė fakt shtjellohet kur lexojmė pjesėn e fundit tė ajetit dymbėdhjetė tė sures Fusilet: "... secilit qiell i caktoi atė qė i nevojitej". Me fjalė tė tjera, nė kėtė ajet deklarohet se Zoti i caktoi ēdo qielli funksionin e vet. Me tė vėrtetė, siē e kemi parė edhe nė kapitujt e mėparshėm, secila prej kėtyre shtresave ka funksione jetike tė dobishme pėr njerėzimin dhe pėr tė gjitha format e tjera tė jetės nė Tokė. Ēdo shtresė ka njė funksion tė veēantė, duke filluar nga formimi i shiut, mbrojtja prej rrezeve tė dėmshme, reflektimi i valėve radiofonike e televizive, deri te mėnjanimi i efekteve katastrofike tė meteorėve.
Njė prej kėtyre funksioneve pėr shembull, ėshtė deklaruar nė njė burim shkencor si vijon:

Atmosfera e Tokės ka 7 shtresa. Shtresa mė e ulėt quhet troposferė. Shiu, bora dhe era formohen dhe ndodhin vetėm nė troposferė.
Kjo ėshtė njė prej mrekullive hyjnore, sepse kėto argumente, tė cilat u zbuluan vetėm nė saje tė teknologjisė sė shekullit XX, janė shpallur nė Kuran 1400 vjet mė parė.

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_09_01a.jpg


Toka i ka tė gjitha kushtet qė i nevojiten jetės. Njė prej tyre ėshtė atmosfera, e cila shėrben si njė fushė mbrojtėse pėr gjallesat. Sot ėshtė njė fakt i njohur qė atmosfera ėshtė e pėrbėrė prej shtresave tė ndryshme tė shtrira mbi njėra-tjetrėn. Kjo gjė ėshtė pėrshkruar saktėsisht nė Kuran, ku thuhet se atmosfera pėrbėhet prej shtatė shtresave. Kjo ėshtė sigurisht njė prej mrekullive tė Kuranit.

valiii
15-01-08, 20:52
FUNKSIONI I MALEVE


Kurani na tėrheq vėmendjen ndaj njė funksioni gjeologjik mjaft tė rėndėsishėm tė maleve.
"Ne kemi krijuar male tė patundura nė tokė, me qėllim qė ajo tė mos lėkundet dhe tronditet bashkė me ta..." (El Enbija 31)
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_01a.jpgMalet kanė rrėnjė tė thella nėn sipėrfaqen e tokės.(Earth, Press & Siever, fq. 413)
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_02a.jpg


Sektori skematik. Malet, si kunja, kanė rrėnjė tė thella tė fiksuara nė tokė. (Anatomia e Tokės, Cailleux fq. 220)
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_03a.jpg


Njė ilustrim tjetėr na tregon se malet kanė formėn e kunjave, nė saje tė thellėsisė sė rrėnjėve tė tyre. (Shkenca e Tokės, Tarbuck & Lutgens, fq. 158)

valiii
15-01-08, 20:57
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_04.jpg
Siē vihet re, nė kėtė ajet ėshtė shpallur se malet luajnė rol nė parandalimin e tronditjeve dhe lėkundjeve tė Tokės.

Ky fakt nuk ishte i njohur nga askush nė kohėn kur u shpall Kurani. Nė tė vėrtetė, ai u zbulua jo shumė kohė mė parė dhe kjo vetėm si rezultat i zbulimeve tė gjeologjisė bashkėkohore.
Sipas kėtyre zbulimeve, malet shfaqen si rezultat i lėvizjeve dhe pėrplasjeve tė shtresave masive, tė cilat formojnė koren e Tokės. Kur dy shtresa pėrplasen me njėra-tjetrėn, shtresa mė e fortė rrėshqet poshtė shtresės tjetėr, e cila pėrkulet nė majė, duke formuar lartėsitė dhe malet. Shtresa e poshtme fillon e zgjerohet duke u shtrirė thellė nė tokė. Kjo nėnkupton se pjesa e poshtme e maleve ėshtė po aq e madhe sa edhe pjesa e dukshme mbi Tokė.http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_05a.jpg

Nė saje tė shtrirjes nėn tokė dhe mbi tokė, malet i mbėrthejnė shtresat e ndryshme tė tokės si njė kunj. Korja e Tokės pėrmban shtresa qė janė nė lėvizje tė vazhdueshme. Kjo veti mbėrthyese e maleve parandalon tronditjet me shtrirje tė gjerė, duke e fiksuar koren e tokės, e cila ka njė strukturė tepėr tė lėvizshme.Nė njė tekst shkencor, struktura e maleve ėshtė pėrshkruar si mė poshtė:
"Atje ku kontinentet janė mė tė trasha, si p.sh. vargmalet, korja zhytet thellė nė mantel."

Nė njė ajet kuranor, kjo veti e maleve ėshtė vėnė nė dukje nga njė krahasim i maleve me "kunjat":

"A nuk e bėmė Ne tokėn tė pėrshtatshme pėr jetė, ndėrsa malet i bėmė si kunja?" (En-Nebe 6-7)

Me fjalė tė tjera, duke u shtrirė mbi dhe nėn sipėrfaqen e Tokės nė ato pika ku bashkohen shtresat e ndryshme, malet i mbajnė lidhur kėto shtresa me njėra-tjetrėn. Nė kėtė mėnyrė, ato fiksojnė koren e Tokės dhe parandalojnė grumbullimin e saj mbi apo ndėrmjet shtresave tė magmės. Shkurt, ne mund t'i krahasojmė malet me gozhdėt, tė cilat mbajnė dėrrasat tė mbėrthyera sė bashku.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_10_06a.jpgVetia fiksuese e maleve nė literaturėn shkencore ėshtė pėrshkruar me termin "isostazi":
Isostazi do tė thotė: ekuilibri i pėrgjithshėm i kores sė Tokės i mbajtur nga qarkullimi i materialeve shkėmbore poshtė sipėrfaqes, si rezultat i shtypjes gravitacionale.

Ky rol kaq i rėndėsishėm i maleve, i cili u zbulua nga gjeologjia moderne dhe nga kėrkimet sizmike, ėshtė shpallur nė Kuran shekuj mė parė si njė shembull i dijes absolute tė krijimit tė Zotit.
"Ne kemi krijuar male tė patundura nė tokė me qėllim qė ajo tė mos lėkundet dhe tronditet bashkė me ta..." (El Enbija 31)

valiii
15-01-08, 21:01
LĖVIZJA E MALEVE


Nė njė ajet tjetėr, na bėhet e ditur se malet nuk janė tė palėvizshėm, ashtu siē mund tė na duket, por ato janė nė lėvizje tė vazhdueshme.

"Kur i sheh malet, mendon se ato janė tė palėvizshėm, ndėrsa ato lėvizin si retė..." (En-Neml 88)

Kjo lėvizje e maleve ndodh si pasojė e lėvizjes sė kores sė Tokės, mbi tė cilėn ato janė vendosur. Korja e Tokės 'noton' mbi shtresėn e mantelit, e cila ėshtė mė e dendur. Ishte fillimi i shekullit XX kur, pėr herė tė parė nė histori, njė shkencėtar gjerman me emrin Alfred Wegener deklaroi se kontinentet kanė qenė tė bashkuara nė kohėn e krijimit tė tokės, por mė pas u zhvendosėn nė drejtime tė ndryshme dhe u ndanė, duke u larguar shumė larg njėri-tjetrit.
Gjeologėt kuptuan se Wegener kishte tė drejtė vetėm nė vitin 1980, pra pesėdhjetė vjet pas vdekjes sė tij. Sipas fjalės sė Wegener nė njė artikull tė publikuar nė vitin 1915, blloqet masive tė tokės u bashkuan sė bashku rreth 500 milionė vjet mė parė, duke formuar Pangaean, e cila gjendej nė Polin e Jugut.
Afėrsisht 180 milionė vjet mė parė, Pangaea u nda nė dy pjesė, tė cilat u zhvendosėn nė drejtime tė ndryshme. Njė prej kėtyre kontinenteve gjigande ishte Gondwana, e cila pėrfshinte Afrikėn, Australinė, Antarktidėn dhe Indinė. E dyta ishte Laurasia, e cila pėrfshinte Evropėn, Amerikėn e Veriut dhe Azinė pėrveē Indisė. Njėqind e pesėdhjetė milionė vjet pas kėsaj ndarjeje, Gondwana dhe Laurasia u ndanė nė pjesė mė tė vogla.
Kėto kontinente, tė cilat u shfaqėn pas ndarjes sė Pangaeas, janė spostuar mbi sipėrfaqen e Tokės disa centimetra ēdo vit, duke shkaktuar ndryshime nė pėrqindjen e tokės dhe detit.
Kjo lėvizje u zbulua si rezultat i kėrkimeve gjeologjike tė kryera nė fillim tė shekullit XX. Lėvizja e kores sė Tokės ėshtė shpjeguar nga shkencėtarėt si mė poshtė:
"Korja dhe pjesa e sipėrme e mantelit, me njė trashėsi 100 km, janė tė ndara nė segmente tė quajtura shtresa. Gjenden gjashtė shtresa tė mėdha dhe disa shtresa tė vogla. Sipas teorisė tė quajtur "tektonika e shtresave", kėto shtresa lėvizin nė Tokė, duke mbajtur me vete "dyshemenė" e kontinenteve dhe oqeaneve. Lėvizja e kontinenteve ėshtė llogaritur tė jetė 1-5 cm nė vit. Gjatė kohės qė shtresat vazhdojnė tė lėvizin, ato realizojnė njė ndryshim tė vogėl nė gjeografinė e Tokės. Pėr shembull, ēdo vit Oqeani Atlantik bėhet pak mė i gjerė."
Nė Kuran ėshtė pėrmendur "lėvizja e maleve". Sot, shkencėtarėt bashkėkohorė pėr kėtė lėvizje pėrdorin termin "lėvizja kontinentale."
Ėshtė e padiskutueshme qė kjo ėshtė njė prej mrekullive tė Kuranit, pasi ky argument shkencor u zbulua vetėm kohėt e fundit nga shkencėtarėt.
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/mrekullite_e_kuranit/images_mrekullite_e_kuranit/part1_11_01a.jpg

valiii
20-01-08, 22:02
Mrekullia tek Hekuri

Hekuri ėshtė njė nga elementet e theksuar fort nė Kur'an. Nė Suren el-Hadid, qė d.m.th. Hekur, ne informohemi:
…Dhe Ne e kemi zbritur edhe hekurin nė tė cilin ka forcė tė madhe dhe dobi pėr njerėzit… (Sure el-Hadid: 25)

http://www.harunyahya.com/albanian/liber/rrugen_drejt_shkences/images_rrugen_drejt_shkences/Quran_leads05_21.jpgFjala enzelna e pėrkthyer si "zbritur" dhe e pėrdorur pėr hekurin nė kėtė varg, mund tė mendohet se ka kuptim metaforik pėr tė shpjeguar se hekuri ėshtė sjellė pėr tė mirėn e njerėzve. Por, nėse marrim nė konsideratė kuptimin konkret tė fjalės, qė ėshtė "i zbritur fizikisht nga qielli", si nė rastin e shiut apo tė rrezeve tė Diellit, kuptojmė se ky varg sjell njė mrekulli shkencore shumė tė rėndėsishme. Kjo sepse gjetjet moderne astronomike kanė nxjerrė nė pah se hekuri i ndodhur nė botėn tonė ka ardhur nga yjet gjigandė nga hapsira e jashtme.
Jo vetėm hekuri nė tokė por edhe hekuri nė tė gjithė Sistemin Diellor vjen nga hapsira e jashtme, meqėnėse temperatura nė diell ėshtė e papėrshtatshme pėr formimin e elementit hekur. Dielli ka nė sipėrfaqe njė temperaturė prej 6000 gradė Celsius dhe nė kore afėrsisht 20 milion gradė. Hekuri mund tė prodhohet vetėm nė yje shumė mė tė mėdhenj se Dielli, ku temperatura arrin disa qindra milion gradė. Kur sasia e hekurit tejkalon njė masė tė caktuar tek njė yll, ai nuk mund ta mbajė mė dhe pėrfundimisht shpėrthen nė atė qė quhet "nova" ose "supernova". Kėto shpėrthime bėjnė qė hekuri tė shpėrndahet nė hapsirė.
Njė burim shkencor na jep informacionin e mėposhtėm mbi kėtė temė:
Ka gjithashtu prova pėr ngjarje mė tė vjetra supernovash: Nivelet e pėrforcuara tė hekurit-60 nė sedimentet e thellėsive tė detit janė interpretuar si tregues se njė shpėrthim supernova ka ndodhur brenda 90 vite-dritė tė diellit rreth 5 milion vjet mė parė. Hekuri-60 ėshtė njė izotop radioaktiv i hekurit i formuar nė shpėrthime supernova, i cili zbėrthehet me njė periudhė gjysėm-zbėrthimi prej 1,5 milion vjetėsh. Njė prani e madhe e kėtij izotopi nė njė shtresė gjeologjike tregon sintezėn e re bėrthamore tė elementėve afėr nė hapsirė dhe transportimin e tyre nė tokė (ndoshta si pjesė e thėrrmijave tė pluhurit)
Gjithė kjo tregon se hekuri nuk u formua nė Tokė, por u mbart nga supernovat dhe "zbriti" nė tė njėjtėn mėnyrė siē pėrmendet nė vargun e mėparshėm . Ėshtė e qartė se ky fakt nuk mund tė njihej shkencėrisht nė shekullin e 7-tė, kur u shpall Kur'ani. Megjithatė ky fakt ėshtė pėrmendur nė Kur'an, fjala e Zotit I Cili rrethon ēdogjė me dijen e Tij tė pafund.
Astronomia ka zbuluar gjithashtu se edhe elementėt e tjerė janė formuar jashtė Tokės. Nė shprehjen "Ne dėrguam edhe hekurin", fjala "edhe" i referohet mjaft mirė kėtij fakti. Megjithatė, fakti qė vargu pėrmend nė mėnyrė tė veēantė hekurin ėshtė tej mase ngacmuese nė dritėn e zbulimeve tė bėra nė fund tė shekullit tė 20-tė. Nė librin e tij Fati i Nayrės, Majkėll Denton thekson rėndėsinė e hekurit:
Nga tė gjithė metalet askush nuk ėshtė mė i domosdoshėm pėr jetėn se hekuri. Ėshtė grumbullimi i hekurit nė qendėr tė njė ylli qė shkakton njė shpėrthim supernova dhe shpėrndarjen mė pas tė atomeve jetikė nėpėr kozmos. Ishte rėnia e atomeve tė hekurit pėr shkak tė gravitetit nė qendėr tė Tokės primitive ajo qė gjeneroi nxehtėsinė qė shkaktoi diferencimin kimik fillestar tė tokės, ēlirimin e atmosferės sė hershme dhe sė fundmi formimin e hidrosferės. Ėshtė hekuri i shkrirė nė qendėr tė tokės, i cili duke vepruar si njė dinamo gjigande, gjeneron fushėn magnetike tė tokės, e cila nga ana tjetėr krijon brezat e rrezatimit Van Alen qė mbrojėn sipėrfaqen e tokės nga rrezatimet kozmike penetruese me energji tė lartė dhe ruajnė shtresėn e ozonit nga shkatėrrimi i rrezeve kozmoke…
Pa atomin e hekurit nuk do tė kishte jetė tė bazuar mbi karbonin nė kozmos; as supernova, as ngrohje tė tokės primitive, as atmosferė apo hidrosferė. Nuk do tė kishte fushė mbrojtėse magnetike, as breza rrezatimi Van Alen, as shtresė ozoni, as metale pėr tė bėrė hemoglobinėn (nė gjakun e njeriut), as metale pėr tė mbajtur nėn kontroll reaktivitetin e oksigjenit dhe as metabolizėm oksidues.
Marrėdhėnia intriguese dhe e ngushtė ndėrmjet jetės dhe hekurit, ndėrmjet ngjyrės sė kuqe tė gjakut dhe shuarjes sė ndonjė ylli tė largėt, jo vetėm tregon pėrshtatjen e metaleve me biologjinė por gjithashtu biocentrizmin e kozmosit…
Rėndėsia e hekurit mund tė shihet qartė nga kėto fjalė. Fakti se i kushtohet rėndėsi e veēantė hekurit nė Kur'an thekson rėndėsinė e kėtij elementi. Pėrveē kėsaj ka njė sekret tjetėr nė Kur'an qė tėrheq vėmendjen pėr rėndėsinė e hekurit: Vargu i 25-tė i Sures el-Hadid, qė i referohet hekurit, pėrfshin dy kode matematikė interesantė:
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/rrugen_drejt_shkences/images_rrugen_drejt_shkences/Quran_leads05_22.jpg
El-Hadid ėshtė surja e 57-tė e Kur'anit. Vlera numerike e fjalės "el-hadid" nė Arabisht ėshtė pėrsėri 57. Vlera numerike e fjalės "hadid" vetėm ėshtė 26. Gjithashtu, siē shikohet nė tabelėn periodike tė mėsipėrme, 26 ėshtė numri atomik i hekurit. El-Hadid ėshtė Surja e 57-tė nė Kur'an. Vlera numerike e fjalės "El-Hadid" nė Arabisht kur vlerat e tij numerike mblidhen, ėshtė gjithashtu 57.
Vlera numerike e fjalės vetėm "Hadid" ėshtė 26 dhe 26 ėshtė numri atomik i hekurit.

valiii
20-01-08, 22:08
Erėrat Mbarėsuese

Nė njė varg tė Kur'anit ėshtė pėrmendur karakteristika "mbarėsuese" e erėrave dhe formimi i shiut si rezultat i kėsaj:
Ne i lėshojmė erėrat mbarėsuese e nga qielli lėshojmė shi dhe atė ju japim ta pini… (Sure El-Hixhr: 22)
Nė kėtė varg tregohet se faza e parė nė formimin e shiut ėshtė era. Deri nė fillim tė shekullit tė 20-tė, lidhja e vetme e njohur mes erės dhe shiut ishte se era lėvizte retė. Megjithatė, gjetjet meteorologjike tė kohėve tė fundit kanė treguar rolin "mbarėsues" tė erės nė formimin e shiut.
Ky funksion mbarėsues i erės shpjegohet kėshtu:
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/rrugen_drejt_shkences/images_rrugen_drejt_shkences/Quran_leads05_23.jpgMbi sipėrfaqen e detėrave dhe oqeaneve, pėr shkak tė veprimit shkumėzues tė ujit, formohen flluska tė panumėrta ajri. Nė momentin qė kėto flluska plasin, nė ajėr shpėrndahen mijėra thėrrmija tė vogla me diametėr sa njė tė qindtėn e milimetrit. Kėto thėrrmija tė njohura si "aerosole" pėrzihen me pluhurin e sjellė nga toka me anė tė erės dhe ēohen nė shtresat e sipėrme tė atmosferės. Thėrrmijat e mbartura nė lartėsitė e mėdha nga era vijnė nė kontakt me avujt e ujit. Avulli i ujit kondenson rrotull kėtyre thėrrmijave dhe kthehet nė pika uji. Kėto pika uji nė fillim mblidhen dhe formojnė retė, pastaj bien nė Tokė nė formė shiu.
Siē shihet, erėrat "mbarsin" avujt e ujit tė ndodhur nė ajėr me thėrrmijat qė ato marrin nga deti dhe ndihmojnė kėshtu nė formimin e reve tė shiut.
Nėse erėrat nuk do ta kishin kėtė veti, nuk do tė formoheshin kurrė pikat e ujit lart nė atmosferė dhe nuk do tė ekzistonte shiu.
Pika mė e rėndėsishme kėtu ėshtė se ky rol kyē i erės nė formimin e shiut pėrmendej shekuj mė parė nė Kur'an nė njė kohė kur njerėzit dinin shumė pak rreth fenomeneve natyrore…
Njė informacion tjetėr rreth efektit mbarėsues tė erėrave ėshtė roli qė ato luajnė nė fertilizimin e bimėve. Shumė bimė mbi Tokė sigurojnė mbijetesėn e tyre duke shpėrndarė polenin me anė tė erės. Era merr polenin nga bimėt dhe ndihmon nė fertilizimin duke mbartur polenin nė bimėt e tjera tė tė njėjtit lloj.
Ky efekt i erės tek bimėt ishte i panjohur deri para pak kohėsh. Megjithatė, kur u kuptua se bimėt ndahen nė mashkull dhe femėr, u kuptua dhe efekti fertilizues i erės. Kur'ani e tregon kėtė fakt nė vargun: "...Ne kemi lėshuar shi e kemi bėrė tė mbijnė nė tė nga tė gjitha llojet mė tė dobishme, nė ēift." (Sure Llukman: 10)

valiii
20-01-08, 22:11
Proporcioni i shiut


Njė nga informacionet e dhėna nė Kur'an rreth shiut ėshtė se ai bie nė Tokė nė sasinė e duhur. Kjo pėrmendet nė suren ez-Zuhruf si mė poshtė:
Dhe ėshtė Ai qė lėshon nga qielli ujė me masė. Ne i japim me tė jetė njė toke tė vdekur. Ja, kėshtu edhe ju do tė ngriheni (nga vdekja) (Sure Ez-Zuhruf: 11)
http://www.harunyahya.com/albanian/liber/rrugen_drejt_shkences/images_rrugen_drejt_shkences/Quran_leads05_24.jpg
Nė tokė, uji qarkullon sipas njė "mase" tė caktuar. Jeta nė Tokė varet nga ky cikėl i ujit. Kjo sasi e pėrcaktuar e shiut ėshtė zbuluar pėrsėri nga kėrkimet e sotme moderne. Ėshtė vlerėsuar se nė njė sekondė avullojnė afėrsisht 16 milion ton ujė nga Toka. Kjo sasi shkon nė 513 trilion ton nė vit. Ky numėr ėshtė i njėjtė me sasinė e shiut qė bie nė Tokė nė njė vit. Kjo do tė thotė se uji qarkullon vazhdimisht nė njė cikėl tė ekulibruar, nė njė "masė" tė caktuar. Jeta nė Tokė varet nga ky cikėl i ujit. Sikur njerėzit tė pėrdornin tė gjithė teknologjinė e mundshme, nuk do tė mundnin tė riprodhojnė kėtė cikėl artificialisht.
Njė shmangie sado e vogėl e kėtij ekuilibri do tė sillte shumė shpejt njė ērregullim tė madh ekologjik qė do t'i jepte fund jetės nė Tokė. Por kjo nuk ndodh asnjėherė dhe shiu vazhdon tė bjerė ēdo vit nė tė njėjtėn sasi ashtu siē na u zbulua dhe nga Kur'ani.
Proporcioni i rėnies sė shiut nuk ka tė bėjė thjesht me sasinė e tij, por gjithashtu edhe me shpejtėsinė e rėnies sė pikave tė shiut. Shpejtėsia e pikave tė shiut, pavarėsisht nga madhėsia e tyre, nuk e kalon njė limit tė caktuar.
Filip Lenard, njė fizikant gjerman fitues i ēmimit Nobel, pėrcaktoi se shpejtėsia me tė cilėn bien pikat e shiut rritet sipas diametrit deri nė njė madhėsi 4,5 mm. Megjithatė, pėr pika mė tė mėdha, shpejtėsia e rėnies nuk rritet mė shumė se 8 metėr pėr sekondė. Kjo pėr shkak tė formės sė pikave, e cila bėn tė rritet rezistenca e tyre ndaj ajrit gjė qė pengon rritjen e shpejtėsisė sė tyre.
Siē mund tė shihet, nė Kur'an tėrhiqet vėmendja ndaj njė rregullimi delikat tė shiut i cili nuk ka mundur tė dihet 1400 vjet mė parė.

Dani11
10-02-09, 09:26
Ibn al-Haytham, "shkencėtari i parė" i planetit
Isak Njutoni, sipas asaj ēka ėshtė pranuar botėrisht, ėshtė fizikani mė i famshėm i tė gjitha kohėrave.
E hėnė, 09 Shkurt 2009

Ai ėshtė ati i padiskutueshėm i optikės moderne, ose tė paktėn kėtė kemi mėsuar nė shkollė pėrmes teksteve tė mbushura me eksperimentet e tij me lentet e prizmat, studimet pėr natyrėn e dritės dhe reflektimin e saj, apo shpėrbėrjen e dritės nė shtatė ngjyrat e ylberit. Megjithatė, e vėrteta ėshtė nė kėtė rast nė ngjyrėn gri dhe sipas disa zbulimeve tė fundit, sigurisht qė Njutoni nė fushėn e optikės ėshtė i famshėm, por dijen ai e ka bazuar nė atė tė njė gjiganti tė shkencės qė ka jetuar 700 vjet para tij. Bėhet fjalė pėr njė shkencėtar tė madh e tė denjė tė renditet pėrkrah Njutonit. Ai ka lindur nė vitin 965 nė Irakun e sotėm dhe mbante emrin al-Hassan Ibn al-Haytham. Pjesa mė e madhe e atyre qė jetojnė nė Perėndim nuk ia kanė dėgjuar as emrin, por pėr specialistėt e fushės sė fizikės ai ėshtė njė emėr i rėndėsishėm, qė sė fundi ka marrė njė vlerėsim tė veēantė mes shkencėtarėve dhe mendimtarėve tė ėdhenj arabė. Sipas asaj ēka na ėson historiografia zyrtare, sigurisht ajo qė merret me shkencėn, nė eriudhėn kohore nga fundi i Greqisė sė Lashtė deri nė Epokėn e Rilindjes, nuk pati asnjė lloj zhvillimi tė veēantė nė shkencė, apo ndonjė pėrparim tė dukshėm tė fushave tė saj. Por fakti qė Evropa Perėndimore po pėrjetonte Epokėn e Errėsirės nuk do tė thotė se njė situatė e tillė ishte edhe gjetkė. Nė fakt, periudha mes shekullit tė 9-tė dhe 13-tė pėrbėn pėr shkencėn e vendeve arabe tė ashtuquajturėn Epoka e Artė. Pėrparime tė mėdha e tė dukshme u bėnė nė shkencėn e matematikės, astronomisė, mjekėsisė, fizikės, kimisė e filozofisė. Mes emrave tė shquar tė asaj periudhe ėshtė edhe ai i Ibn al-Haytham. Ai konsiderohet si ati i metodave moderne shkencore.

Ato kanė tė bėjnė me mėnyrat e reja tė vrojtimit tė fenomeneve, marrjes sė dijes, apo edhe ballafaqimit e krahasimit tė sė vjetrės me tė renė bazuar nė mbledhjen e informacioneve mė tė fundit pėrmes vėzhgimit dhe matjes qė pasohen nga formulime e testime tė hipotezave qė dalin si pasojė.

Pikėrisht kėto janė edhe mėnyrat qė ne pėrdorim sot, ndėrsa merremi me shkencė. Ajo ēka kemi mėsuar deri mė tani ėshtė fakti se metoda tė tilla shkencore qė pėrdoren edhe nė ditėt tona u konceptuan dhe e vendosėn nė shekullin e 17-tė nga Rene Dekart dhe Fransis Bekon. Pėr disa shkencėtarė e studiues tė tjerė nuk ka pikė dyshimi se ato, pėr sė pari, u krijuan dhe u formėzuan nga vetė Ibn al-Haytham.

Nė fakt, duke u nisur nga premisat e tij, shpesh konsiderohet si "shkencėtari i parė nė botė". Ai ishte i pari qė na ka dhėnė njė pėrshkrim tė qartė tė mėnyrės sė tė parit. Provoi, eksperimentalisht, pėr shembull, se e ashtuquajtura teori e emetimit (sipas sė cilės drita del nga sytė tanė dhe ndriēon objektet qė ne shohim) qė mendohej si e saktė nga mendimtarė tė shquar si Platoni, Euklidi dhe Ptolemeu, ishte njė teori e gabuar dhe se ajo e sakta do tė ishte qė ne shohim pėr shkak tė dritės qė hyn nga jashtė nė sytė tanė.

Kjo ėshtė njė teori qė ka vlerė edhe sot. Ai bėri edhe diēka qė shkencėtarėt para tij ishin pėrpjekur ta arrinin, por pa rezultat dhe kjo ishte pėrdorimi i matematikės pėr tė pėrshkruar dhe provuar procesin e sipėrpėrmendur. Kėshtu, ai mund tė konsiderohet me plotė gojėn si shkencėtari i parė i fizikės teorike.

Ai ėshtė, ndoshta, mė i njohuri pėr zbulimin e ligjeve tė pėrthyerjes sė dritės. Ibn al-Haytham kreu edhe eksperimentet e para pėr shpėrbėrjen e dritės nė ngjyra tė ndryshme dhe u mor me studimin e hijeve, ylberit e eklipseve, si dhe vėzhgoi mėnyrėn e pėrthyerjes sė rrezeve tė diellit nė atmosferėn tonė. Ai bėri edhe njė vlerėsim shumė tė saktė pėr dendėsinė e atmosferės dhe lartėsinė e saj. Sipas tij, ajo ishte 100 kilometra. Sikurse edhe pjesa mė e madhe e shkencėtarėve, edhe Ibn al-Haytham kishte nevojė qė tė pėrqendrohej, pėr shumė kohė nė dispozicion dhe izolim, pasi ndryshe nuk mund tė punonte me traktatet dhe eksperimentet, pėrfshi edhe punėn e tij tė madhe pėr optikėn.

Gjatė jetės sė tij ai u burgos nė Egjipt, pasi dėshtoi nė pėrpjekjen e zgjidhjes sė njė problemi pėr pėrballimin e shpėrthimit tė ujėrave tė lumit Nil nė sezonin e prurjeve tė mėdha. Kjo detyrė i ishte vėnė nga kalifi i Kajros, i cili nė pėrfundim e burgosi pėr mosmarrjen e rezultateve tė duhura. Kur ishte ende nė Basra, Ibn al-Haytham u shpreh se e dinte zgjidhjen e problemit tė pėrmbytjes sė Nilit, por me tė mbėrritur nė Kajro ai e kuptoi menjėherė qė skema qė kishte konceptuar, pa e parė vetė situatėn, ishte jo e pėrshtatshme nga ana praktike. Por nė vend qė tė probpranonte gabimin pėr pakorrektėsinė e llogaritjeve para kalifit tė egėr e gjakatar, ai vendosi qė tė shtirej si i ēmendur pėr tė shmangur dėnimin, gjė qė nuk funksionoi dhe atė e dėnuan me arrest shtėpie, ēka nė vetvete pėrbėnte edhe rastin e artė pėr tė qenė i qetė dhe i vetėm mes librave e eksperimenteve tė tij. Lirimi i tij u bė vetėm pas vdekjes sė kalifit. Pas kėsaj u kthye nė Irak, ku hartoi edhe 100 punime tė tjera nė lidhje me tema tė ndryshme tė matematikės e fizikės. Punėt e kėtij shkencėtari janė tė shumta dhe sė fundi janė zbuluar edhe dorėshkrime tė vyera tė tij, qė duhen studiuar e pėrpunuar, por qė padyshim e bėjnė njė nga shkencėtarėt e parė dhe mė tė famshėm tė shkencės sė fizikės sė tė gjitha kohėrave.

Ndėr to ėshtė edhe njė material tė cilin duket se shkencėtari ka zbuluar tė ashtuquajturėn mekanika qiellore, qė merret me shpjegimin e orbitave tė planetėve.

Pikėrisht pėrmes kėsaj metode dolėn nė dritė edhe zbulimet e shkencėtarėve tė famshėm evropianė, duke filluar qė nga Galileo Galilei, Koperniku, Kepleri, apo Njutoni. Me pak fjalė, fizika aktuale perėndimore i ka njė borxh jashtėzakonisht tė madh arabit qėjetoi 1000 vjet mė parė./gazetashqip/