PDA

View Full Version : Me intereson ne lidhje me Mevludin dhe Jasinat


Trimi1
25-05-05, 23:07
Pershendetje Vellezer dhe Motra kame nje pyetje se une nuke po e die dhe dua me e diten se a ashte obligim simas Kuranit qe te knohet Mevludi apokete e kane qiten Hoxhallaret qe me hanger mish e qervish dhe me i mushen gjepat me pare dhe pyetja e dyte ashte se a shkeruan ne Kuran qe per shpirtin e te vdekurit ashte mire me u knue Jasin dhe Hatme apo edhe kete e kan shpiken Hoxhallaret se po qrkullojne shume llafe se Mevludi sashte obligim nje Hoxhe i ri i sapo ardhun nga studimet nga Riadi i arabis saudite po thote se mevludi nuke ashte mire me u knue se kinse Mevludi spo u gjinka ne Kuran dhe qdo sen qe sashte ne Kuran sashte mire me u festue apo me u knue keshtu qe lus te gjithe qe e kane lexuar Kuranin dhe qe dine te me pergjigjen pore pa Injoranca dhe ofendime e me kete i lutem ma se shumeti Katolikit dhe Psikologut dhe Reanas qe ose le te japin mendim te drejt e pa ofendime ose mos te shkeruajn fare.

munti
26-05-05, 00:39
Pershendetje Vellezer dhe Motra kame nje pyetje se une nuke po e die dhe dua me e diten se a ashte obligim simas Kuranit qe te knohet Mevludi apokete e kane qiten Hoxhallaret qe me hanger mish e qervish dhe me i mushen gjepat me pare dhe pyetja e dyte ashte se a shkeruan ne Kuran qe per shpirtin e te vdekurit ashte mire me u knue Jasin dhe Hatme apo edhe kete e kan shpiken Hoxhallaret se po qrkullojne shume llafe se Mevludi sashte obligim nje Hoxhe i ri i sapo ardhun nga studimet nga Riadi i arabis saudite po thote se mevludi nuke ashte mire me u knue se kinse Mevludi spo u gjinka ne Kuran dhe qdo sen qe sashte ne Kuran sashte mire me u festue apo me u knue keshtu qe lus te gjithe qe e kane lexuar Kuranin dhe qe dine te me pergjigjen pore pa Injoranca dhe ofendime e me kete i lutem ma se shumeti Katolikit dhe Psikologut dhe Reanas qe ose le te japin mendim te drejt e pa ofendime ose mos te shkeruajn fare.


Esselamu Alejkum Trimi1


Ne pyetjen tende mbi Mevludin do te mundohem nje pergjigje te shkurter me ta dhene:
Po e nisim me nje ajet te shkurter:

Bismilahirrahmanirrahim

"...Ne Liber nuk kemi lene gje mangut." El-En'am,38

Ne nuk kemi asnje argument ne Kur'an por as ne Sunnet per festimin e mevludit(Ditelindje) te Muhammedit a.s.Por as Muhammedi a.s. kete gje nuk e ka praktikuar,e as qe ka urdheruar nje gje te tille,perkundrazi ai ka urdheruar qe ne personalitetin e tij te mos teprohet,siq kane tepruar krishteret me Isa a.s.Me kete rast ai ka thene:Mos e teproni ne personalitetin tim,siq e kane tepruar te krishteret me birin e Merjemes.Une jam vetem sherbyes,dhe per ate shkak thuani:Sherbyesi i Allahut dhe i Derguari i Tij.(Buhari e transmetoi)

Mire dihet qe Sahabet nuk e kane praktikuar nje gje te tille,por as Imamet siq jane Ebu Hanife,Maliku,El Shafiu,A.Hanbeli,dhe te tjeret.

Ne fund disa Hadise mbi ndalimin e risive ne Fe.

Transmetohet nga Aisha r.a.e cila thote se ka thene i Derguari i Allahut s.a.v.s.:Kush shpik ne fene tone ate qe nuk eshte nga ajo,ajo eshte e refuzuar.


Kush vepron dic qe nuk eshte ne pajtim me fene tone,ajo veper eshte e refuzuar.(Transmeton Muslimi)


Falenderimi i takon vetem Allahut xh.sh.

hasanmehmeti
26-05-05, 11:39
selamualejkum

sa i perket mevludit te theme se kete dukuri nuk e ka praktiku anjeri nga sahabet , tabeinet dhe tabitabeinet , dhe njekohesit nuk ka thene Pejgamberi a .s. qe nje gje te till duhet ta veprojne umeti i tij .
Pra kjo eshte qarte se eshte nje shpikje apo bidat ne fene Islame ,

ndersa Allahu ne kuran thote

"Ēka t’ju japė pejgamberi, atė merreni, e ēka t’ju ndalojė pėrmbajuni dhe kini frikė All-llahun, se All-llahu ėshtė ndėshkues i ashpėr.” Hashr: 7

“Sot ua pėrsosa fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju Islamin fe” Maide: 3

pra vellezer ata qe shpikin diqka ne fe , mendojne se Allahu xh.h nuk e ka plotesu dhuntin e Tij ndaj robit te vet , duke ra ne kundershtim me Kuranin dhe Synetin e Pejgamberit a.s dhe duke bere shirke ndaj Allahut (sepse Ai thot si ne ajetin e mesiperm Maide .3 ndersa njerezit mundohen te plotesojne edhe me shume dhuntit e Allahut e kjo eshte vetem se shirk , duke i bere Allahut ne dhuntit e Tij)

Ėshtė transmetuar nga Pejgamberi alejhi selam se ka thėnė, “Kush vepron diē qė nuk ėshtė nė pajtim mė ēėshtjen tonė, ajo vepėr ėshtė e refuzuar,”dhe nė njė hadith tjetėr thotė: “Ruajuni nga gjėrat e shpikura sepse ēdo e shpikur ėshtė risi, e ēdo risi ėshtė humbje.”

e shume argumente te tjera na flasin per bidatet ne fene Islame , nese nuk mjaftojne keto argumente munde te postoj edhe agumentet dhe fetvat e dijetareve mbi kete dukuri ,

Lus Allahun qe te na largoj nga qdo bidat dhe te na mundesoj te jemi ne rrugen e drejte ate qe e ka prediku Pejgamberi a.s dhe tri gjeneratat e arta .

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

at|n|
26-05-05, 17:31
selam aleikum vllazen

Trimi1 mendoj se hasani dhe munti te kan spjegu per mevludin qarte dhe nuk kisha dashte per njiher te shtoj me shume vetem te them se per keto gjera eshte mire te lexosh pak nga muhadithi i shekullit Shejh Albani ka mjafte per keto gjera.

at|n|

the godfather
27-05-05, 19:16
pershendetje TrimiMire e spjeguan forumistet me pare nuk kisha dashur qe te flas shum por vetem te them se mevludi nuk eshte asgje tjeter,por vetemte shpije ne humbje.Pse? Se ne mevlud ka gjera te tepruara si p.sh:"Ne ty o resulullah te mbeshtetemi"-mbeshtetja dhe kerkimi i ndihmes behet vetem tek ALLAHU e jo te njerezit dhe PROFETET a.s.
Pra,mevludi vetem te shpi ne humbje dhe asgje tjeter ka shum sende te tepruara.

Gjitheashtu edhe Jas'sinat per te vdekur nuk jane te preferuara dhe duhet ta dijme nje gje se KUR'ANI per te gjallet e jo per te vdkurit se i vdekuri ik nga kjo bote,me vepra te veta dhe nuk mundemi tua shtojme atyre veprat e mira.Prandaj,KUR'ANI a.sh eshte per te gjallet e jo per te vdekurit.


MIRE MBETSH TRIMI
__________________________________________________ ___________
VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES

Trimi1
27-05-05, 22:42
Pershendetjet e mija dhe ju falemenderoj te gjitheve per pergjigjejet e juaja per Mevlud e morra vesh se ste koka ne kuran dhe spo bajka me e ba Mevludin edhe per Jasina e morra vesh se as ajo ste koka kurgju qe me ja knue nje te vdekuri se spo i nimojka asgja po qka se morra vesh ende nga ju te nderuar ashte puna e Hatmes a ashte e obligune qe nje te vdekuni me ja knue nje hatme si te them a ashte e kejune me kuran ajo se si thate edhe vet qka se lejon Kurani sashte e mire me ba .

the godfather
28-05-05, 18:33
Pershendetjet e mija dhe ju falemenderoj te gjitheve per pergjigjejet e juaja per Mevlud e morra vesh se ste koka ne kuran dhe spo bajka me e ba Mevludin edhe per Jasina e morra vesh se as ajo ste koka kurgju qe me ja knue nje te vdekuri se spo i nimojka asgja po qka se morra vesh ende nga ju te nderuar ashte puna e Hatmes a ashte e obligune qe nje te vdekuni me ja knue nje hatme si te them a ashte e kejune me kuran ajo se si thate edhe vet qka se lejon Kurani sashte e mire me ba .


[/b]


pERshendetje TRIMINese e lexove mesazhin tim te meparshem,qe une e kam cekur se KUR'ANI nuk eshte per te vdekur por vetem per te gjallet.
As jasinat,as mevludat,as hatmet nuk kan kurrfar peshe nese e per te vdekurin,bonja hatmen vetit para se vdek meso Kur'anin,lexo ate sot se neser kot nese te kendon dikush gjithcka eshte =0.
Kur'ani eshte per te gjallet edhe njehere po ta perseris e jo per te vdekurit.

Edhe nje gje dua ta ceku kot eshte te shkojsh te hoxha ta mesosh Kur'anin me lexu ne gjuhen arabe,ne gjuhen shqipe meso studio kot eshte te lexosh ne gjuhe te huaj e te mos kuptosh asgje edhe ketu eshte rezultati =0.

Mire mbetsh Trimi.

__________________________________________________ ______
Vdekja eshte vetem fillimi i jeteS

at|n|
28-05-05, 19:03
selam aleikum

Trimi1 pergjigja ime do te ishte keshtu, nese e bene hatme Kuranin, shkon te hoxha me pare me knu Kuran per te vdekur ajo eshte haram. Por nese e lexon Kuranin dhe ben dua qe ai sevap i leximit te Kuranit ti shkoj psh gjyshit apo dikuj te vdekur ajo eshte e lejuar. Pejgamberi a.s ne nje hadith ka thene se "i lumi ai qe e len dike ne kete bote qe te bej dua per te". Ketu aludohet per femiun qe te bej dua per prindin. Pra eshte e lejuar qe dikush te ben dua per te vdekurin, kane sevape qe te dy.

Godfather, nuk eshte e kote te shkosh te hoxha te mesosh Kuranin arabisht, nese shkon ki sevape me mesu ne gjuhen origjinale. Studimi i Kuranit eshte me i miri ne gjuhen arabe.

at|n|

munti
28-05-05, 23:01
Pershendetjet e mija dhe ju falemenderoj te gjitheve per pergjigjejet e juaja per Mevlud e morra vesh se ste koka ne kuran dhe spo bajka me e ba Mevludin edhe per Jasina e morra vesh se as ajo ste koka kurgju qe me ja knue nje te vdekuri se spo i nimojka asgja po qka se morra vesh ende nga ju te nderuar ashte puna e Hatmes a ashte e obligune qe nje te vdekuni me ja knue nje hatme si te them a ashte e kejune me kuran ajo se si thate edhe vet qka se lejon Kurani sashte e mire me ba .


[/b]


pERshendetje TRIMINese e lexove mesazhin tim te meparshem,qe une e kam cekur se KUR'ANI nuk eshte per te vdekur por vetem per te gjallet.
As jasinat,as mevludat,as hatmet nuk kan kurrfar peshe nese e per te vdekurin,bonja hatmen vetit para se vdek meso Kur'anin,lexo ate sot se neser kot nese te kendon dikush gjithcka eshte =0.
Kur'ani eshte per te gjallet edhe njehere po ta perseris e jo per te vdekurit.

Edhe nje gje dua ta ceku kot eshte te shkojsh te hoxha ta mesosh Kur'anin me lexu ne gjuhen arabe,ne gjuhen shqipe meso studio kot eshte te lexosh ne gjuhe te huaj e te mos kuptosh asgje edhe ketu eshte rezultati =0.Mire mbetsh Trimi.

Selamun alejkum godfather!

Me kete mendimin tend nuk pajtohem sepse Kur'ani ne gjuhen Arabe e ka vleren e vete.Dihet mire se gj.Arabe eshte nje gjuhe e pasur ku psh.kemi tri lloje te shkronjes -H-dhe secila prej ketyre shkronjave e ka edhe shprehjen e vete,per kete eshte e domosdoshme te lexohet Kur'ani ne gj.Arabe dhe ate me texhvid.
E njejta gje vlene edhe per faljen e namazit,nese nje fales nuk i dine suret e nevojshme ai nuk do te kete as namaz,qe do te thote se kushti kryesor per faljen e namazit eshte mesimi i sureve permendsh ne gj.Arabe.

Me respekt Munti.__________________________________________________ ______
Vdekja eshte vetem fillimi i jeteS

the godfather
29-05-05, 20:37
Selamun alejkum godfather!

Me kete mendimin tend nuk pajtohem sepse Kur'ani ne gjuhen Arabe e ka vleren e vete.Dihet mire se gj.Arabe eshte nje gjuhe e pasur ku psh.kemi tri lloje te shkronjes -H-dhe secila prej ketyre shkronjave e ka edhe shprehjen e vete,per kete eshte e domosdoshme te lexohet Kur'ani ne gj.Arabe dhe ate me texhvid.
E njejta gje vlene edhe per faljen e namazit,nese nje fales nuk i dine suret e nevojshme ai nuk do te kete as namaz,qe do te thote se kushti kryesor per faljen e namazit eshte mesimi i sureve permendsh ne gj.Arabe.

Pershendetje atInI dhe munti


Vellezer te dashur une te gjitha i kam lexuar kam bere hatme gati per 3 vjet kam mesuar KUR'ANIN a.sh,kam lexuar ne gjuhen arabe me texhvid(gramatike) porcfare kuptova?
U largova nga ajo rruge e ndritshme,u lakova dhe shkova ne rruge te kota.PSE?
Sepse,mesova te lexoj vetem arabisht,kurse nuk e kuptova se cfare jam duke lexuar,cfare jam duke mesuar rezultati ishte ne fund =0.
Pse athua valle?-Sepse une nuk kuptoja themelin e fese,lexoja pa kuptuar asgje,u largova nga ajo rruge e NDRITSHME pastaj u ktheva prap.

Pse u ktheva?

Sepse doja te filloja ta dije vleren e drites vleren e ISLAMIT dhe e gjeta ne KUR'ANIN a.sh,te perkthyer nga SHERIF AHMETI ne gjuhen me te embel SHQIPE.Ajo me beri qe une te largohem nga rruget e kota jam penduar dhe nuk i perseris ato gjera shpresoj te kthehem tek KRIJUESI i paster shpresoj.

Ju lutem te nderuar edhe ju nje dite do ta kuptoni se KUR'ANI a.sh eshte per te gjallet e jo per te vdekurit,prandaj,LEXO,MESE,STUDIO,ne emre te KRIJUESIT TEND,ne gjuhen tende.


mire mbeteshi

edhe njhere gjuha me e bukur per mua eshte gjuha ime gjuha SHQIPE prandaj e dua kete dhe cdo lexim ne gjuhe te huaj eshte baras (=)=(0).


Me respekt the godfather_ENISI.

__________________________________________________ __________
VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES__________________________________________________ ______
Vdekja eshte vetem fillimi i jeteS[/quote][/quote][/quote]

hasanmehmeti
31-05-05, 15:14
the godfather shkruajti

Edhe nje gje dua ta ceku kot eshte te shkojsh te hoxha ta mesosh Kur'anin me lexu ne gjuhen arabe,ne gjuhen shqipe meso studio kot eshte te lexosh ne gjuhe te huaj e te mos kuptosh asgje edhe ketu eshte rezultati =0.


selamualejkum vella

Wallahu vella ai njeri i cili lexon Kuran ne gjuhen e ardhur (arabe) ka shperblim tek Allahu xh.h duke e ngritur ate me afer knaqesis se Allahut dhe begatuar zemren e lexuesit me te gjitha miresit e nje muslimani madje edhe pastrimin e zemres nga pikat e zeza qe e kane mbuluar nga ndytesirat e fitneve te kesaj kohe .

Une po te kuptoj se ju nuk e keni kuptu ne gjuhen arabe mirpo nuk mundesh me than se nuk ke pas ndikom ne zbutjen e zemres tende nese e ke lexuar duke shpresuar ne knaqesin dhe shperblimin e Allahut suphanehu we teala .

Mirpo sa i perket Kuranit ne gjuhen shqipe nuk eshte ne kuptimin bukfal Kuran sepse ka shume fjale qe nuk munde te perkthehen ne gjuhen shqipe per shkake se dihet se fjalori jone eshte shume me i varfer se ai arab dhe per kete ne hymje te Kuranit (ne shqip)shkruan perkthim dhe komentim i Kuranit ne gjuhen shqipe per shkak te pamundesis se perkthimit ne menyre precize ashtu siq duhet .

Allahu e din me se miri

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

the godfather
01-06-05, 21:44
Pershendetje Hasanmehemti


Une te garantoj pa kurrfare dyshimi se me teper e ka vleren leximi i Kur'anit ne gjuhen qe e kupton,sesa ne gjuhen arabe.
Asnje shtet ne bote,as shtetet islamike nuk punojne ne baze te KUR'ANIT a.sh,por punojne ne baze te sheriatit,e dihet se sheriati ndryshon prej vendi ne vend.Por ky eshte realiteti i myslimaneve,jetojne ne iluzione dhe presin shperblimin nga KRIJUES.
Pra e lexojne Kur'anin dhe nuk e kuptojne asgje e kote eshte vella ta lexosh Kur;anin ne gjuhen e huaj,e di qe Kur'ani nuk eshte perkthyer ne pergjithesi ne gjuhen shqipe por esenca dhe kuptimin themelor eshte shkruar,prandaj:meso,lexo,studio dhe kupto.

Mire mbetsh vella por ky eshte mendimi im,mos i ndegjo aq shum hoxhallaret tane,mos na lasht ZOTI pa ta por edhe ata bejne disa gabime trashnike,qe femijeve nuk ua mesojne fene dhe kuptimin e Kur'anit por vetem leximin.Ai femije nuk ka kuptuar asgje,vetem e vetem eshte mesuar te lexoj e kote eshte ajo,hoxhallaret duhet tua mesojne themelin e fese femijeve e jo vetem ta mesojne leximin e Kur'anit.
Kete e kam nga provoja te cilen sprove ekam kaluar i nderuar.

munti
01-06-05, 23:22
Pershendetje Hasanmehemti


Une te garantoj pa kurrfare dyshimi se me teper e ka vleren leximi i Kur'anit ne gjuhen qe e kupton,sesa ne gjuhen arabe.
Asnje shtet ne bote,as shtetet islamike nuk punojne ne baze te KUR'ANIT a.sh,por punojne ne baze te sheriatit,e dihet se sheriati ndryshon prej vendi ne vend.Por ky eshte realiteti i myslimaneve,jetojne ne iluzione dhe presin shperblimin nga KRIJUES.
Pra e lexojne Kur'anin dhe nuk e kuptojne asgje e kote eshte vella ta lexosh Kur;anin ne gjuhen e huaj,e di qe Kur'ani nuk eshte perkthyer ne pergjithesi ne gjuhen shqipe por esenca dhe kuptimin themelor eshte shkruar,prandaj:meso,lexo,studio dhe kupto.

Mire mbetsh vella por ky eshte mendimi im,mos i ndegjo aq shum hoxhallaret tane,mos na lasht ZOTI pa ta por edhe ata bejne disa gabime trashnike,qe femijeve nuk ua mesojne fene dhe kuptimin e Kur'anit por vetem leximin.Ai femije nuk ka kuptuar asgje,vetem e vetem eshte mesuar te lexoj e kote eshte ajo,hoxhallaret duhet tua mesojne themelin e fese femijeve e jo vetem ta mesojne leximin e Kur'anit.
Kete e kam nga provoja te cilen sprove ekam kaluar i nderuar.

Selamun alejkum Godfather!

Me duhet edhe nje here te reagoj ne shkrimin tend dhe po te tregoj se nuk ke te drejte sepse:

Nese falesh dhe e lexon Kur'anin ne gjuhen shqipe ateher mund te them se kot po falesh(Allahu e dine me se miri)sepse siq tha vellau ne postimin e meparshem ka disa perkthime te Kur'anit ne gjuhen shqipe dhe sipas teje cili perkthim eshte me i miri?O vella falu si gjithe bota Islame ne gj.Arabe e mandej mas namazit ne kohen e lire lexo perkthimin,sepse kete gje qe ti e bene nuk e bene asnje musliman ne bote.Te kisha preferuar te mendosh edhe njeher,sepse te njejten gje kane tentuar edhe turqit me ezanin ne gj.turke por kane pare qe nuk i ka hije e kthyen me te vjetren.
Me nderime MUNTI

Trimi1
02-06-05, 17:00
Pershendetje
Kame nje pyetje qe diqka spo me hyne ne koke asesi qyshe po muni me thanen se zoti jau bane kabull qe nese lutemi vetem ne Arabisht e ne gjuhen tone jo,po qka ne qofte se une smarre vesh Arabisht dhe nuke edi se qka po thuhet dhe qka po bahet gjate leximit te Kuranit ateher si mundet me mu ba kabull me sa muje me diten kabull bahet vetem ateher kure ti ke lexuar dhe e ke kutu domethanjen e kuranit.
Shume njerez nuke marrin vesh se qka ju thote Hoxha ata vetem ulen dhe e ndegjojne e se qka ju thote asnja se dine.
Nje shembull ne nje qytet te Kosoves qe nuke dua ta ceki gjate faljes kishte pase qillue nje Polic i UNMIKUT nje Arab hyne dhe e ndegjon kahe fole Hoxha ne Arabisht dhe pas pak minutash ai Arabi reagon duke thanen se ti o Hoxh ja spo e dine se qka po flet ja je i marre se ti je duke folen per Bujqesi e jo per Zotin dhe per fen Islame e ja se qka dote thote te Lutesh ne nje gjuhe qe se merr vesh.

the godfather
02-06-05, 21:57
Selamun alejkum Godfather!

Me duhet edhe nje here te reagoj ne shkrimin tend dhe po te tregoj se nuk ke te drejte sepse:

Nese falesh dhe e lexon Kur'anin ne gjuhen shqipe ateher mund te them se kot po falesh(Allahu e dine me se miri)sepse siq tha vellau ne postimin e meparshem ka disa perkthime te Kur'anit ne gjuhen shqipe dhe sipas teje cili perkthim eshte me i miri?O vella falu si gjithe bota Islame ne gj.Arabe e mandej mas namazit ne kohen e lire lexo perkthimin,sepse kete gje qe ti e bene nuk e bene asnje musliman ne bote.Te kisha preferuar te mendosh edhe njeher,sepse te njejten gje kane tentuar edhe turqit me ezanin ne gj.turke por kane pare qe nuk i ka hije e kthyen me te vjetren.
Me nderime MUNTI[/quote]


pershendetje Munti


E di per rastin qe ka ndodhur ne Turqi qe jan munduar te therrasin ezanin ne gjuhen turke dhe ky tentim,nuk ka pasur sukses.
I nderuar une nuk e kam qellimin qe te falesh ne gjuhen shqipe,falu ashtu sic falen te gjithe por e kam fjalen per mesimin e Kur'anit.
Kur'anin a.sh me se miri per ta lexuar eshte ta lexosh ne gjuhen tende,ne gjuhen qe e kupton,kurse per tu falur falu sic falen te gjithe bota.
Edhe njehere i nderuar e di qe une kam drejte,ndersa ju thoni se me mire eshte te lexohet ne gjuhen arabe:jooooooooooo i nderuar.Pse?
spo kuptoj asgje vetem po lexoj ne gjuhen e huaj dhe asgje nuk kuptoj,pse atehere mos ta lexoj ne gjune time ne gjuhen qe e kuptoj.
Duhet te behet nje reforme ne mesimin dhe edukimin feta,nese shkon dikush te shkoj te hoxha per ta mesuar edukaten-fetare ai hoxhe,menjehere e fute ne elif,nuk ua spjegon nxenesve thelbin e fese per shkronjat arabe (heheh eshte per te qeshur).Femiu mesohet te lexoj Kur'anin dhe nuk ka kurfare aftesi qe ta arrij kenaqesine e KRIJUESIT.Besoj se me kuptuat,duhet te behet nje reforme ne edukimin-fetare e jo veq hajt merre elifin msohu me lexu arabisht,jo ai femije asgje nuk do te arrij te mesoj,nuk do te dij si te perballet me sprovat,prandaj:lexo,meso,studio ne gjuhen qe e kupton ne emer te KRIJUESIT (ALLAHUT).

mire mbetsh Munti besoj se me kuptuat.
______________________________________________
VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES
vdekja eshte vetem fillimi i jetes

Kastri
02-06-05, 22:33
Pershendetje

Po me quditine disa postime te quditshme,me u fale ne gjuhen Shqipe falesh kot paaaaaaaaaaa sa pa lidhje,si po mendoni kot,mos doni te thoni se ZOTI dine vetem Arabisht (mos qofte prej gojes sime).


Po falu si te dueshe ne cilen gjuhe te duesh,vetem me Zemer te lutem jo nga frika por nga respekti,nga dashuria qe rrjedhe nga Zemra yte,kete e kupton ZOTI.

Edhe nuk ka lidhje se a po ka hjeshi thirja e ezanit por ka lidhje fjala qe dele nga thellsia e ZEMRES.

the godfather,pajtohem me ju se,me mir eshte qe te mesohet se pari feja ne gjuhen Shqipe ,mandej edhe Arabe ,Turqishte,por per Shqiptare se pari Shqip.

Edhe pershendetjet une mendoi se ketu jemi te gjithe Shqiptare te pershendesime Shqip,nuk kame kurgje kunder pershendetjes selamun alejkum,por pse jo Shqip.

hasanmehmeti
03-06-05, 16:38
selamualejkum

mos harro edhe ti kastri se ketu je ne forum islam dhe pershendetja e tyre eshte selamualejkum te pelqej apo jo .

Sa per namaz te ju them qarte se nuk pranohet ndryshe vetem arabisht .

me respekt hasani

the godfather
03-06-05, 19:19
Pershendetje

Po me quditine disa postime te quditshme,me u fale ne gjuhen Shqipe falesh kot paaaaaaaaaaa sa pa lidhje,si po mendoni kot,mos doni te thoni se ZOTI dine vetem Arabisht (mos qofte prej gojes sime).


Po falu si te dueshe ne cilen gjuhe te duesh,vetem me Zemer te lutem jo nga frika por nga respekti,nga dashuria qe rrjedhe nga Zemra yte,kete e kupton ZOTI.

Edhe nuk ka lidhje se a po ka hjeshi thirja e ezanit por ka lidhje fjala qe dele nga thellsia e ZEMRES.

the godfather,pajtohem me ju se,me mir eshte qe te mesohet se pari feja ne gjuhen Shqipe ,mandej edhe Arabe ,Turqishte,por per Shqiptare se pari Shqip.

Edhe pershendetjet une mendoi se ketu jemi te gjithe Shqiptare te pershendesime Shqip,nuk kame kurgje kunder pershendetjes selamun alejkum,por pse jo Shqip.
Pershendetje Kastri

paqja e ALLAHUT qofte mbI dhe tere njerezimin


Kastri une nuk them,nuk e kam fjalen per faljen e namazit.Falja e namazit behet ne gjuhen arabe,ashtu kaqen dhe do te mbetet.
Kurse sa i perket mesimit te Kur'anit,une preferoj qe Kur'ani te mesohet dhe te komentohet nga teologu ne gjuhen shqipe e jo ta mesojme ne gjuhen arabe pa e kuptuar fare se cka je duke lexuar.
Edhe njehere Kastri,namazi apo falja kryhet ne gjuhen arabe,kurse lutja ne fund te namazit nuk ka lidhje te behet ne gjuhen shqipe,mundemi ta bejem d.m.th edhe ne gjuhen shqipe apo ne gjuhen te cieln e kupton njeriu.

Kurse sa i perket pershendetjes Islame(selam),une preferoj qe ate ta bej ne gjuhen shqipe qe ta kuptojne njerezit se cfare jam duke thene.Nuk me pengon pershendetja (selam alejkum),kur dikush e thot kete pershendetje e shikoj me nje sy shum te mir por kur e thot ne gjuhen shqipe edhe me shum gezohem se them vetes te tjeret do ta kuptojne se cka eshte apo (jam) duke thene.

Mire mbetshi.

Kastri
03-06-05, 19:47
Pershendetje


Mue po me vie keq,pra se nuk di Aeabisht ,edhe nuk qenkam Musliman i vertet,per ju.

Ndersa une besoi me gjithe qenjen time ne Muslimanizem,nuk di te te shpjegoi por qe une e gjeje veten aty,e sa per njerzit se qka mendoine per mue kjo me se paku me intereson.


Ska kushe qe me binde se po nuk di Arabishte nuk je musliman.
Kur edhe vet ISLAMI e shpjegon se Ademi edhe Hava(Adami e Eva)
me siguri se nuk kane dite Arabishte.

Edhe kurr nuk pajtohem me ju o Hasanmehmeti.

hasanmehmeti
04-06-05, 00:03
selamualejkum

ndegjo kastri i nderuar nuk eshte qellimi se a pajtohesh me mu a jo , por nese beson kuranin dhe syetin ateher pershendetja jone eshte selamualejkum mund ta perkthesh ne shqip mirpo se pari e shkruan arabisht siq eshte .Pra qellimi eshte besimi ne Kuran njeher e pastaj nese beson lexo se qfare thot Allahu ne te .Thot Allahu ne Kuran:

6.54 . E kur tė vijnė ty ata qė i besojnė ajetet tona, thuaju: "Selamun alejkum, Zoti juaj ia ngjeshi vetes mėshirėn. Kush bėn prej jush ndonjė tė keqe pa dije, e mandej pas asaj (tė keqe) pendohet dhe pėrmirėsohet, s'ka dyshim se All-llahu ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė Mėshirues .
Sure : El-En'am

A nuk jemi une dhe ti qe i besojmi keto ajete apo mos po gaboj vella i dashur ?

pastaj thot Allahu ne Kuran

10.10. Lutja e tyre aty ėshtė: "I lartė je o All-llah!", e pėrshėndetja e tyre ėshtė: Selam! dhe lutja e fundit e tyre: "Falėnderimi i qoftė All-llahut, Zotit tė botėve!"
Sure : Junus

A nuk kemi ne keta Tyre ne muslimanet ?

Pastaj thote Allahu ne Kuran:

11.69. Edhe Ibrahimit i patėn ardhur tė dėrguarit (engjėjt) tanė me myzhde dhe i thanė: "Selam"....
Sure : Hudė

14.23. E ata, tė cilėt besuan dhe bėnė vepra tė mira, me urdhėrin e Zotit tė tyre u vendosėn nė xhennete, nėn pallatet e tė cilėve rrjedhin lumenj, ku do tė jenė pėrgjithmonė. Pėrshėndetja e tyre nė tė ėshtė "selam" - paqe.
Sure : Ibrahim

16.32. Tė cilėvet duke qenė tė pastėr, engjėjt ua marrin shpirtin, duke u thėnė: "Selamun alejkum" - gjetėt shpėtimin, hyni nė xhennet, pėr hir tė asaj qė vepruat.
Sure : En-Nahl

e shume ajete e hadithe qe spo i permendim hiq .


Kerkoj falje nga Allahu per vete dhe per ju andaj edhe ju kerkone nje gje te till ngase Allahu eshe Fales dhe Meshirues.

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

munti
04-06-05, 00:18
selamualejkum

ndegjo kastri i nderuar nuk eshte qellimi se a pajtohesh me mu a jo , por nese beson kuranin dhe syetin ateher pershendetja jone eshte selamualejkum mund ta perkthesh ne shqip mirpo se pari e shkruan arabisht siq eshte .Pra qellimi eshte besimi ne Kuran njeher e pastaj nese beson lexo se qfare thot Allahu ne te .Thot Allahu ne Kuran:

6.54 . E kur tė vijnė ty ata qė i besojnė ajetet tona, thuaju: "Selamun alejkum, Zoti juaj ia ngjeshi vetes mėshirėn. Kush bėn prej jush ndonjė tė keqe pa dije, e mandej pas asaj (tė keqe) pendohet dhe pėrmirėsohet, s'ka dyshim se All-llahu ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė Mėshirues .
Sure : El-En'am

A nuk jemi une dhe ti qe i besojmi keto ajete apo mos po gaboj vella i dashur ?

pastaj thot Allahu ne Kuran

10.10. Lutja e tyre aty ėshtė: "I lartė je o All-llah!", e pėrshėndetja e tyre ėshtė: Selam! dhe lutja e fundit e tyre: "Falėnderimi i qoftė All-llahut, Zotit tė botėve!"
Sure : Junus

A nuk kemi ne keta Tyre ne muslimanet ?

Pastaj thote Allahu ne Kuran:

11.69. Edhe Ibrahimit i patėn ardhur tė dėrguarit (engjėjt) tanė me myzhde dhe i thanė: "Selam"....
Sure : Hudė

14.23. E ata, tė cilėt besuan dhe bėnė vepra tė mira, me urdhėrin e Zotit tė tyre u vendosėn nė xhennete, nėn pallatet e tė cilėve rrjedhin lumenj, ku do tė jenė pėrgjithmonė. Pėrshėndetja e tyre nė tė ėshtė "selam" - paqe.
Sure : Ibrahim

16.32. Tė cilėvet duke qenė tė pastėr, engjėjt ua marrin shpirtin, duke u thėnė: "Selamun alejkum" - gjetėt shpėtimin, hyni nė xhennet, pėr hir tė asaj qė vepruat.
Sure : En-Nahl

e shume ajete e hadithe qe spo i permendim hiq .


Kerkoj falje nga Allahu per vete dhe per ju andaj edhe ju kerkone nje gje te till ngase Allahu eshe Fales dhe Meshirues.

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

Xhezakallahu hajren,me pershendetje vellazerore nga vellau: munti

the godfather
04-06-05, 19:36
selamualejkum

ndegjo kastri i nderuar nuk eshte qellimi se a pajtohesh me mu a jo , por nese beson kuranin dhe syetin ateher pershendetja jone eshte selamualejkum mund ta perkthesh ne shqip mirpo se pari e shkruan arabisht siq eshte .Pra qellimi eshte besimi ne Kuran njeher e pastaj nese beson lexo se qfare thot Allahu ne te .Thot Allahu ne Kuran:

6.54 . E kur tė vijnė ty ata qė i besojnė ajetet tona, thuaju: "Selamun alejkum, Zoti juaj ia ngjeshi vetes mėshirėn. Kush bėn prej jush ndonjė tė keqe pa dije, e mandej pas asaj (tė keqe) pendohet dhe pėrmirėsohet, s'ka dyshim se All-llahu ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė Mėshirues .
Sure : El-En'am

A nuk jemi une dhe ti qe i besojmi keto ajete apo mos po gaboj vella i dashur ?

pastaj thot Allahu ne Kuran

10.10. Lutja e tyre aty ėshtė: "I lartė je o All-llah!", e pėrshėndetja e tyre ėshtė: Selam! dhe lutja e fundit e tyre: "Falėnderimi i qoftė All-llahut, Zotit tė botėve!"
Sure : Junus

A nuk kemi ne keta Tyre ne muslimanet ?

Pastaj thote Allahu ne Kuran:

11.69. Edhe Ibrahimit i patėn ardhur tė dėrguarit (engjėjt) tanė me myzhde dhe i thanė: "Selam"....
Sure : Hudė

14.23. E ata, tė cilėt besuan dhe bėnė vepra tė mira, me urdhėrin e Zotit tė tyre u vendosėn nė xhennete, nėn pallatet e tė cilėve rrjedhin lumenj, ku do tė jenė pėrgjithmonė. Pėrshėndetja e tyre nė tė ėshtė "selam" - paqe.
Sure : Ibrahim

16.32. Tė cilėvet duke qenė tė pastėr, engjėjt ua marrin shpirtin, duke u thėnė: "Selamun alejkum" - gjetėt shpėtimin, hyni nė xhennet, pėr hir tė asaj qė vepruat.
Sure : En-Nahl

e shume ajete e hadithe qe spo i permendim hiq .


Kerkoj falje nga Allahu per vete dhe per ju andaj edhe ju kerkone nje gje te till ngase Allahu eshe Fales dhe Meshirues.

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

Paqja dhe meshira e ALLAHUT qofte mbi ty dhe tere njerezimin Hasanmehemeti.A ka dic te keqe qe une te jep "selam"ne gjuhen me te bukur "Shqipe".Ne asnje hadith apo ajet KUR'ANOR nuk e ka cek ALLAHU xh.sh,qe te jepet "selami" vetem ne gjuhen arabe por logjiko pakez dhe shiko dhe studio me thelle ajetet dhe hadithet me siguri do ta kuptosh.

Mire mbetsh Hasanmehemti.
____________________________________________-
GJuha Shqipe me e bukura ne bote

hasanmehmeti
04-06-05, 20:14
selamualejkum musliman

Allahu te shperbleft per pershendetjen munti vlla

shiqo godfadher , per ate qe ka sy dhe shef (por edhe me zemer ) ja ku i ke ajetet dhe ti mundesh me i interpretu si dush , mirpo Allahu te ka thene qarte se te gjithe muslimanet jemi njehit , si i bardhi sikur i ziu , si i pasuri si i varferi si i shendoshi sikur i semuri , te gjithe jemi vellezer nga feja ,dhe per ata qe jane nga feja vellezer pershendetja eshte siq thote Allahu ne Kuran :

6.54 . E kur tė vijnė ty ata qė i besojnė ajetet tona, thuaju: "Selamun alejkum, Zoti juaj ia ngjeshi vetes mėshirėn. Kush bėn prej jush ndonjė tė keqe pa dije, e mandej pas asaj (tė keqe) pendohet dhe pėrmirėsohet, s'ka dyshim se All-llahu ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė Mėshirues .
Sure : El-En'am

mos po mendon more per qdo gje me pase te sqarume dhe mos me u thellu ne studime e me gjete pergjigjien (nese don ashtu pyeti dijetaret se qfare te thojne ), interpretimi i ketyre ajeteve nuk eshte ndryshe veqse ajo se pershendetja e muslimanit eshte selamualejkum .

Lutja jone e fundit eshte Elhamdulilahi Rabilalemin

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

Trimi1
04-06-05, 23:13
o po fell jeni hy more burra une ju bana pyetje ne lidhje me Jasinat,Hatmet e Mevlydat e ju ja keni nderrue kahjen temes po ne disa sene jame i pajtimit edhe une se qka me bane pune ne qofte se lexoj Arabisht dhe nuke e die se qka ashte ty u thanen dhe sedi se qka lexova e per qka lexova e ne qofte se e lexoj ne shqip kuranin dhe e marre vesh pore nuke i pershtatem ateher une kame ba mekat te madh.

hasanmehmeti
06-06-05, 19:22
selamualejkum

trimi ke argument per ate qe e thua .
Ne nuk jemi kunder leximit te Kuranit shqip mirpo edhe arabisht ke shperblim edhe nese e lexon dhe nuk e kupton .(per me shum lexo fetvan e shejh Iben Uthejminit rahimullah ne librin fetaua el Mereh)
Ende nuk e dine se sa njeriu ne kohen e Pejgamberit a.s dhe pas Tij e kane pranuar fene Islame vetem si e kane degju Kuranin .
Dhe shum e qarte se nese e lexon kuranin dhe nuk te lene diqka pershtypje te dhuntive te Allahut ne zemer ateher shiqo me te vertet zemren tende se diqka nuk eshte ne rregull me te ne qeshtje te Imanit.


Sa i perket atyre pyetjeve tjera qe ke bane me heret ke marren pergjigjien

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam

Kastri
13-06-05, 23:02
Pershendetje


O vllazer jane ata qe flasin gjuhen te NENES,e jo ata qe nuk i kuptoi se qka me thone.


Edhe me siguri se ne ajetet Kuranore shkruen ashtu si po thueni ju i nderuare,por nje si nuk po e kuptoni :se Kurani eshte shkrue ne gjuhen Arabe,e para te gjitha ato qe i thate deri tani vlejne vetem psr Arabet ,por jo edhhe per ne,per ne vlen gjuha Shqipe,te gjitha pershendetjet edhe duhet te behen ne gjuhen shqipe.


Po te ishte shkrue kurani ne gjuhen SHQIPE A THUE SE EDHE ARABET ISHTE DASHURE TE PERSHENDETEN NE GJUHEN SHQIPE.

hasanmehmeti
13-06-05, 23:54
selamualejkum musliman

tanime jeni dale pakesa edhe kunder argumenteve kuranore , atu shkruan i nderuar per ate qe beson Allahun dhe eshte musliman , spo thote per arabin apo per gjermanin etj .
Vlefshmerin e nxjerrni ju si te doni mirpo ajo mund te jete kunder argumenteve Kuranore .

Nese nuk kupton ndonjer fjale qe e perdorim ne gjuhen e Kuranit urdhero e pyet ,por mos u mundo ti nenvlersosh ajetet Kuranore .Se eshte mekat i madhe Wallahu teala.

Selamualejkum nga vellau juaj ne islam

PersonX
14-06-05, 19:13
Pergjigje per mevludin..

Ēka t’u themi bidatxhive, tė cilėt i arsyetojnė bidatet e tyre me hadithin “Kush nxjerrė nė Islam njė vepėr tė mirė...”?

Pėrgjigje: Atyre ua kthejmė duke u thėnė: Ai i cili e ka thėnė fjalėn: “Kush nxjerrė nė Islam njė vepėr tė mirė, ai pėr tė ka shpėrblim dhe shpėrblimin e atyre qė do ta punojnė atė vepėr” , e ka thėnė edhe kėtė fjalė: “Kapuni qė tė gjithė ju pėr sunnetin tim dhe sunetin e halifėve tė drejtė e tė udhėzuar. Keni kujdes nga punėt e shpikura, sepse ēdo e shpikur ėshtė bidat, ēdo bidat ėshtė humbje dhe ēdo humbje pėrfudon nė Zjarr” .
Pasiqė halli ėshtė kėshtu, atėherė duhet tė shikojmė nė shkakun e thėnies sė fjalės: “Kush nxjerrė nė Islam njė vepėr tė mirė...”.
Shkaku ėshtė ky: kur Resulull-llahu ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, nxitte pėr t’u dhėnė sadaka njerėzve tė cilėt kishin ardhur nga Medhari, tė cilėt ishin tė nevojshėm pėr ndihmė, erdhi njėri prej shokėve tė Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, me njė enė tė argjendit dhe e la para Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, atėherė Resulull-llahu ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, tha: “Kush nxjerrė nė Islam njė vepėr tė mirė, ai pėr tė ka shpėrblim dhe shpėrblimin e atyre qė do ta punojnė atė vepėr pas tij deri nė Ditėn e Kijametit”.
Pasiqė ta dijmė shkakun e hadithit dhe ta kuptojmė sipas tij, e marrim vesh se nė fjalėn “nxjerrje tė njė vepre” ėshtė pėr qėllim nxjerrje e praktikimit tė saj e jo nxjerrje nė ligjėsim.
Sepse ligjėsimi nuk i takon askujt pėrveē All-llahut dhe tė dėrguarit.
Pra, kuptimi i fjalės: “Kush nxjerrė nė Islam njė vepėr tė mirė” ėshtė pėr qėllim kush fillon ta bėjė atė vepėr (e cila ekziston) dhe njerėzit e pasojnė nė tė, ai do tė ketė shpėrblim edhe pėr veprėn e vet edhe shpėrblimin e tė tjerėve qė punojnė me atė vepėr. Ky ėshtė kuptimi i hadithit.
Ose ka mundėsi qė qėllimi i fjalės “Kush nxjerrė nė Islam njė vepėr tė mirė” tė jetė se: kush e nxjerrė njė mjet me tė cilin arrihet deri nė ibadet dhe njerėzit mė pas e pasojnė, siē ėshtė shkrimi i librave, pėrhapja e diturisė, ndėrtimi i shkollave dhe gjėra tė ngjashme, tė cilat janė mjet pėr tė arritur deri te njė gjė e kėrkuar me sheriat.
Pra, nėse njeriu fillon ta nxjerrė nė praktikė njė vepėr tė atillė, nėpėrmjet tė cilės arrihet te njė vepėr e mirė (me sheriat), dhe pėr tė cilėn nuk ka kurrfarė ndalese konkrete, e gjithė kjo hyn nė kėtė hadith.
E po tė kishte qenė kuptimi i hadithit se njeriut i lejohet tė ligjėsojė ēka tė dėshiron, nga kjo do tė kuptoheshte se feja Islame nuk ėshtė kompletuar gjatė jetės sė Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, dhe secili grup atėherė do tė kishte ligjin dhe rrugėn e tij.
E nėse ai qė bėn bidat thotė se bidati i tij ėshtė i mirė, kjo ėshtė gabim.
Ėshtė gabim sepse e pėrgėnjeshtron fjalėn e Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, i cili thotė: “Ēdo bidat ėshtė humbje”.

P-89: A lejohet tė festohet ditėlindja e Pejgamberit ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem,(Mevludi)?
Pėrgjigje: Sė pari: Nata e lindjes sė Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, nuk dihet prerė se kur ka qenė, bile disa dijetarė tė kėsaj kohe thonė se lindja e tij ka qenė natėn e nėntė tė muajit Rebiul Euel e jo natėn e dymbėdhjetė.
Sipas kėsaj, bėrja e kėsaj feste ditėn e dymbėdhjetė nuk ka as fakt historik.
Sė dyti: E nga aspekti i sheriatit kjo festė nuk ka kurrfarė baze nė sheriat.
Sepse, po tė kishte qenė prej sheriatit do ta bėnte vetė Resulull-llahu ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ose do ta kishte urdhėruar ummetin qė ta bėjė, e po ta kishte bėrė ose ta kishte urdhėruar ummetin kjo do tė diheshte, sepse All-llahu ,azze ue xhel-le, ka thėnė: “Ne me madhėrinė Tonė e shpallėm Kur'anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtės tė tij”.
Pasiqė e kemi tė njohur se kjo nuk ka qenė prezente, e kuptojmė se kjo festė nuk ėshtė nė fenė e All-llahut.
Pasiqė nuk ėshtė prej fesė sė All-llahut, nuk na lejohet neve qė me tė ta adhurojmė All-llahun apo tė afrohemi tek Ai.
Kur dihet mirėfilli se All-llahu ,subhanehu ue teala, ka caktuar rrugė tė posaēme pėr tu afruar tek Ai, e ajo ėshtė rruga e Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, atėherė si mund tė marrim guxim ne –qė jemi robėr- tė sjellim njė rrugė nga vetja jonė pėr tu afruar tek All-llahu?
Kjo konsiderohet krim kundrejt All-llahut ,azze ue xhel-le, nėse ligjėsojmė nė fe diēka qė nuk ėshtė prej fesė.
Bile, poashtu ky veprim nė vete pėrmban edhe pėrgėnjeshtrim tė fjalės sė All-llahut: “Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time”. (el-Maide 3).
Themi: Nėse kjo festė do tė kishte bėrė pjesė nė fenė e pėrsosur, patjetėr se do tė kishte ekzistuar para vdekjes sė Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, e nėse nuk bėn pjesė nė fenė e pėrsosur, nuk ka mundėsi qė tė jetė prej fesė, sepse All-llahu ka thėnė: “Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj”.
E kush mendon se kjo bėn pjesė nė fenė tonė tė pėrsosur duke e ditur se kjo ėshtė paraqitur pas jetės sė Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, kjo fjalė e tij nėnkupton pėrgėnjeshtrimin e kėtij ajeti fisnik.
Pastaj, nuk ka dyshim se ata qė festojnė mevludin, me kėtė dėshirojnė madhėrimin e Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, dėshirojnė tė shfaqin dashurinė ndaj tij dhe gjallėrimin i ndjenjave tė tyre nė kėtė festim, tė gjitha kėto konsiderohen ibadete.
Dashuria ndaj Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ėshtė ibadet, bile imani nuk ėshtė i plotė pėrderisa muslimani tė mos e dojė tė dėrguarin mė tepėr se vetveten, fėmijtė, prindėrit dhe gjithė njerėzit tjerė.
Madhėrimi i Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ėshtė ibadet e poashtu edhe zgjimi i ndjenjave pėr Resulull-llahun ėshtė prej fesė, sepse me kėto ndjenja tregon edhe animin kah sheriati i tij.
Pra, festimi i mevludit me qėllim tė afrimit tek All-llahu dhe me qėllim tė madhėrimit tė Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ėshtė ibadet.
Pasiqė ėshtė ibadet, atėherė nuk lejohet kurrė qė nė fe tė shpiket ndonjė ibadet qė nuk ėshtė prej fesė, d.m.th. festimi i mevludit ėshtė bidat dhe haram.
Krahas kėsaj, ne poashtu dėgjojmė se nė kėtė festim gjinden edhe tė kėqija tjera tė cilat nuk i lejon sheriati, as shqisa e as mendja.
Nėpėr mevlude kėndojnė disa kaside nė tė cilat ka teprim pėr pozitėn e Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, derisa e kanė bėrė mė tė madh se All-llahun –All-llahu na ruajtė-.
Poashtu kemi dėgjuar se disa njerėz me mendjelehtėsinė e tyre gjatė kėndimit tė kasideve kur kėnduesi arrin te fjala “leu i shejti” (lindi i shenjti), ngriten tė gjithė nė kėmbė pėrnjėherė dhe thonė se shpirti i Resulull-llahut ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, tani ėshtė prezent kėtu, andaj ngritemi si respekt pėr tė.
Kjo, padyshim se ėshtė ahmakllėk.
Pastaj, nuk ėshtė mirėsjellje qė tė ngritesh nė kėmbė pėr Resulull-llahun ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, sepse ai e urrente qė dikush tė ngritet nė kėmbė pėr tė.
E shokėt e tij, tė cilėt mė sė shumti e kanė dashur, respektuar e madhėruar, asnjėherė nuk janė ngritur nė kėmbė pėr tė, sepse e kanė parė se ai e urren kėtė gjė.
E ē’tė themi pėr kėto fantazi?!
Ky bidat –bidati i mevludit- ėshtė paraqitur pas kalimit tė tre gjeneratave tė mira, dhe pėr kėtė, nė tė ndodhin kėso tė kėqija, tė cilat konsiderohen mangėsim nė fe.
E tė mos flasim pėr pėrzierjet burra e gra qė bėhen nėpėr kėto festime nė disa vende si dhe tė kėqija tjera.

LLapijani
15-06-05, 00:46
Pershendetje per Personi X te faleminderit per skjarimin tend ne menyr te zgjeruar qe e kishe ba se a bane me u festu apo me ba Mevlyd ajo ate e morra vesh se nuke po bajka me u festue pore qka du me diten nga ti se si qendron puna me Jasina per te Vdekurit dhe Per Hatmet a bane me u ba jasinat dhe hatmet ajo se ketu disa forumista paskan thanen se jo se nuke qendron ne Kuran prandaj tu kisha lutun qe te spjegosh edhe per Jasinat dhe Hatmet.
Pershendetje nga LLapijani.

Kastri
17-06-05, 14:41
.................................................. ...
.................................................. ...

Pershendetje

O i nderuare nue nuk jame kunder gjuhes Arabe,por prane gjuhes Arabe te perdoret edhe gjuha Shqipe,se paku ketu ku te gjithe jemi Shqiptare,
kete une po them gjate gjithe kohes.

Por edhe namazi ne gjuhen Shqipe,pse jo.

Ama ketu te shkruhet shqip,te pershendetete shqip.

modestja
02-07-05, 16:29
[quote="Trimi1"]Pershendetje Vellezer dhe Motra kame nje pyetje se une nuke po e die dhe dua me e diten se a ashte obligim simas Kuranit qe te knohet Mevludi...

Esselamu alejkum

Ceshtja e mevludit apo kendimi i mevludit nuk eshte gje e cila ka ekzistuar ne kohen e resulullahut,andaj llogaritet bid'a(risi ne fe).."we kulu bid'atin dalale we kulu dalaletin finar"(cdo risi eshte humbje,dalalet dhe cdo humbje con ne zjarre).

Shtrohet pyetja cfar ka te keqe ne mewlud,thjeshte i perngjane nje kasides a ilahijes fetare?
Pergjigje:

1)Ne mewludin e kemi bere ibadet,kur kendohet mewlud te gjithe heshtin dhe e llogarisini adhurim,gje e cila nuk ndodhe e nuk rrespektohet gjate leximit te Kur'anit famelarte

2)sic thash edhe me larte eshte gje qe nuk ka ekzistuar ne kohen e pejgamberit a.s.dhe llogaritet risi

3)Ne mewlud kemi fjale perplot me bidate brenda...
...Fakt eshte qe disa hoxhallare,dawet(Thirrje ne fe)e kane mewludin por me rendesi eshte qe ne kemi model kuranin dhe synetin e jo hoxhen,edhe pse do te ishte per mrekulli sikur te gjithe hoxhallaret te pasojne ate qe tha Allahu dhe Muhamedi a.s.

Jasinat?

Kur'ani famelarte zbriti per njeriun e gjalle,te punoj sipas ligjeve te tija dhe te praktikoje obligimet fetare te urdheruara me kuran,pastaj leximi i kur'anit eshte adhurim.."Kush deshiron te bisedoje me mua le te lexoje kur'an"...

..Jasinat dhe hatmet te cilat kendohen per te vdekurit,ne mesin tone ende rjedhin dhe jane prezente,por sipas argumenteve dhe fakteve islame kjo eshte e ndaluar,pastaj ceshte me e keqja,leximi ne fjale paguhet me para Zoti na ruajt,nje gje e tille valle ka ekzistuar ne kohen e Muhamedit a.s?pergjigjja na del se jo natyrisht,Pejgamberi a.s.tha:"Mos lexoni kur'anin per derhem(para)
..mandej Allahu na lajmeron ne kuran se kur'ani eshte zbritur per te gjalle e jo per te vdekur..

po kjo qe u lexohet te vdekurve a u shkojne se paku sevapet e atyre leximeve pyesin shumica...
Per kete kemi argument hadithin sahih te Muhamedit a.s.:
"Pas vdekjes njeriun e percjellin tre gjera(rjedhin ende per te shperblime)
1)sadeka el xharije-Lemosha sadakaja qe rjedh,psh ndertimi i nje ceshmeje ne rruge,ku co njeri qe pi uje aty,prej kesaj njeriut te vdekur i shkojne sevapet
2)evlad salih-femiu i hajrit dhe i mire,i cili lutet per prinderit
3)dhe dijetarit i cili la pas vete mesime,udhezime e keshilla,dhe kane dobi te gjithe njerezit

Ku mbeti hatmeja ose jasini ose ose?Rezultati del se keto nuk jane asgje tjeter pos bidate a risi ne fe,te cilat i thurren e i nderthurren njerez te cilet per baze moren logjiken dhe dshirat e tyre personale,mirepo ne natyrisht qe nuk pranojme asgje tjeter pos asaj qe na u tha ne Kuran dhe synet

Allahu na falte per ate qe bejme padije,vetem Ai eshte i gjithedijshem

the godfather
03-07-05, 00:13
[quote="Trimi1"]Pershendetje Vellezer dhe Motra kame nje pyetje se une nuke po e die dhe dua me e diten se a ashte obligim simas Kuranit qe te knohet Mevludi...

Esselamu alejkum

Ceshtja e mevludit apo kendimi i mevludit nuk eshte gje e cila ka ekzistuar ne kohen e resulullahut,andaj llogaritet bid'a(risi ne fe).."we kulu bid'atin dalale we kulu dalaletin finar"(cdo risi eshte humbje,dalalet dhe cdo humbje con ne zjarre).

Shtrohet pyetja cfar ka te keqe ne mewlud,thjeshte i perngjane nje kasides a ilahijes fetare?
Pergjigje:

1)Ne mewludin e kemi bere ibadet,kur kendohet mewlud te gjithe heshtin dhe e llogarisini adhurim,gje e cila nuk ndodhe e nuk rrespektohet gjate leximit te Kur'anit famelarte

2)sic thash edhe me larte eshte gje qe nuk ka ekzistuar ne kohen e pejgamberit a.s.dhe llogaritet risi

3)Ne mewlud kemi fjale perplot me bidate brenda...
...Fakt eshte qe disa hoxhallare,dawet(Thirrje ne fe)e kane mewludin por me rendesi eshte qe ne kemi model kuranin dhe synetin e jo hoxhen,edhe pse do te ishte per mrekulli sikur te gjithe hoxhallaret te pasojne ate qe tha Allahu dhe Muhamedi a.s.

Jasinat?

Kur'ani famelarte zbriti per njeriun e gjalle,te punoj sipas ligjeve te tija dhe te praktikoje obligimet fetare te urdheruara me kuran,pastaj leximi i kur'anit eshte adhurim.."Kush deshiron te bisedoje me mua le te lexoje kur'an"...

..Jasinat dhe hatmet te cilat kendohen per te vdekurit,ne mesin tone ende rjedhin dhe jane prezente,por sipas argumenteve dhe fakteve islame kjo eshte e ndaluar,pastaj ceshte me e keqja,leximi ne fjale paguhet me para Zoti na ruajt,nje gje e tille valle ka ekzistuar ne kohen e Muhamedit a.s?pergjigjja na del se jo natyrisht,Pejgamberi a.s.tha:"Mos lexoni kur'anin per derhem(para)
..mandej Allahu na lajmeron ne kuran se kur'ani eshte zbritur per te gjalle e jo per te vdekur..

po kjo qe u lexohet te vdekurve a u shkojne se paku sevapet e atyre leximeve pyesin shumica...
Per kete kemi argument hadithin sahih te Muhamedit a.s.:
"Pas vdekjes njeriun e percjellin tre gjera(rjedhin ende per te shperblime)
1)sadeka el xharije-Lemosha sadakaja qe rjedh,psh ndertimi i nje ceshmeje ne rruge,ku co njeri qe pi uje aty,prej kesaj njeriut te vdekur i shkojne sevapet
2)evlad salih-femiu i hajrit dhe i mire,i cili lutet per prinderit
3)dhe dijetarit i cili la pas vete mesime,udhezime e keshilla,dhe kane dobi te gjithe njerezit

Ku mbeti hatmeja ose jasini ose ose?Rezultati del se keto nuk jane asgje tjeter pos bidate a risi ne fe,te cilat i thurren e i nderthurren njerez te cilet per baze moren logjiken dhe dshirat e tyre personale,mirepo ne natyrisht qe nuk pranojme asgje tjeter pos asaj qe na u tha ne Kuran dhe synet

Allahu na falte per ate qe bejme padije,vetem Ai eshte i gjithedijshem

************************************************** *******

Ma keni marre fjalen prej gojes moter e dashur Modeste.

Allahu te shperblefte moter,shkrimi yt ka pesh te madhe,prandaj vetem vazhdoni keshtu.

Kurse sa i perket mevludit,veq ka dal pre dore (prej mode) hehehe,dhe sipas librave qe kam lexuar mevludi nuk eshte asgje as obligim (farz) e as synet.

Ne mevlud ka shum gjera qe nuk i perkasin Islamit,dhe ngritet aq larg Muhammedi a.s,sikur te ishte ZOT.Muhammedi a.s ka then:mos me lartesoni mua shum,sic bene te krishteret me Isain a.s.

Por mevludi eshte kenduar perpara ne Turqi edhe ne vendet tona etnike shqipetare e ne disa vende te tjera por aty ku ka lindur Islami nuk eshte kenduar kurre.


Me te mira moter e dashur

modestja
03-07-05, 00:38
Zoti ju shperblefte vella i nderuar.

..me rendesi eshte te thuhet e verteta,e thash une apo ju njejte eshte.

Nje njeri i mencur kishte thene:
"Nuk eshte edhe aq e rendesishme kush tha por eshte me rendesi cka tha"

Allahu qofte i kenaqur me te gjithe ne

PersonX
03-07-05, 22:42
selam alejkum

Modestja Allahu ju shperbleft per kete shkrim. Une nuk kam cka te shtoj me shume por vetem desha tja perkujtoj se kete fjali cka e keni shkruajt: ..mandej Allahu na lajmeron ne kuran se kur'ani eshte zbritur per te gjalle e jo per te vdekur.. po ne suren Jasin e keni ku Allahu na lajmeron se Kurani eshte per te gjall e jo per te vdekur.

Falenderimi i Takon vetem Allahut azzeuexhel.

modestja
03-07-05, 23:50
Allahu ju shperblefte vella i nderuar,

...ne fakt eshte deshte te ceku se ne cilen sure,por ja kam haruar,ju flm per plotesimin e leshimit tim.

I gjithedijshem eshte vetem krijuesi,Atij i takon falenderimi dhe nderimi

Me rrespekt:Modstia

sejidi
21-07-05, 23:37
PERSONI X , ju faleminderit por un e kam pas qellimin se JAM I BINDUR QE LEJOHET < sepse qdo gje vlersohet ne baz te qellimit .

ebu Hamza
21-08-05, 20:12
Pyetja: selamu alejkum deshta me ju vet se mevluti a eshte i lejuar ne islam nese jo ateher dua argument pse nuk eshte kur ajo eshte lindja e pejgamberit a.s ?

Pėrgjigjja:
Falėnderojmė All-llahun, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin.
Leximi i mevludit nuk ėshtė i lejuar nė Islam, sepse kėtė vepėr nuk e ka bėrė pejgamberi alejhisselam. Po tė ishte vepėr e mirė do ta bėnte pejgamberi alejhisselam.
Pastaj Pejgamberi alejhisselam atė ditė qė ka lindur nė atė ditė edhe ka vdekur, ēka tė bėjmė ne tė gėzohemi ose tė pikėllohemi.
Kjo ska qenė e njohur te muslimanėt shtatė shekuj me rradhė derisa kanė ardhur shiitėt fatimit dhe e kanė shpikur mevludin nė egjypt. Prek kėsaj date ka filluar kjo risi, pėr tė larguar muslimanėt nga adhurimet kryesore tė tyre. Edhe kjo po ngjan me muslimanėt. Ata namaz nuk falin e mevlud bėjnė. Kjo ėshtė paradoks tė cilin vetėm te tė krishterėt mundet ta gjeshė.
Pastaj ne si musliman i kemi vetėm tre festa: dy bajramet dhe ditėn e xhuma, asgjė ma tepėr. Nuk jemi si tė krishterėt tė cilėt i kanė 367 festa nė vjet, domethėnė ma shumė festa se ditė tė vitit.

Esselamu ALejkum kjo ishte nje pyetje e nje vllai musliman .Kesaj pyteje i pergjigjet nje hoxhe i nderuar esselamu alejkum

ebu Hamza
21-08-05, 20:17
Esselamu Alejkum...

- MEVLUDI-

Pyetja: I falėnderuar qoftė All-llahu, lutjet dhe pėrshėndetjet e All-llahut qofshin pėr tė Dėrguarin e All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], familjėn dhe shokėt e tij. Kėto fjalė janė pėrgjigje e tekstit tė botuar nė gazetėn “El Edva” tė autorit Muhammed Emin Jahja me datė 16/Rebiul Evvel/1378 nė tė cilin autori thėrret muslimanėt qė t’i bashkangjitėn kremtimit tė ditėlindjės sė Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] (Mevludi) duke shkruajtur nėpėr gazeta dhe revista dhe duke e festuar nėpėr mjetet e mediasė. Mė habiti moskujdesja e autorit i cili haptazi i thėrret njerėzit nė risi e cila nuk ka asgjė me fenė Islame dhe e cila kundėrshton traditėn e shokėve tė Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe traditėn e gjeneratave tė para All-llahu qoftė i kėnaqur me tė. Duke e zbatuar obligimin e kėshillės (nasihatit) vendosa qė t’i shkruaj kėto fjalė si pėrkujtim pėr autorin dhe tė tjerėt duke iu pėrmbajtur rrėgullave tė sheriatit, i cili ėshtė i pėrkryer, nė tė cilėn do tė flas pėr dispozitėn e fesė mbi kremtimin e ditėlindjės sė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], Mevludin:

Pėrgjigjja:
Nuk ka dyshim se All-llahu [subhanehu ve teala] e dėrgoi Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] me udhėzim dhe fe tė vėrtetė e cila bazohet nė dituri tė dobishme dhe punė tė mirė dhe Ai Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] nuk ndėrroi jetė derisa pėrfundoi shpallja, u plotėsua feja dhe derisa u plotėsoi dhuntia e All-llahut [subhanehu ve teala].
)الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِينًا(
“Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe” Maide, 3
me kėtė ajet All-llahu [subhanehu ve teala] na e bėri tė qartė se feja ėshtė e pėrkryer dhe se dhuntia e All-llahut ndaj neve ėshtė plotėsuar, dhe ēdo kush qė nė fe shpik gjė tė re pėr tė cilėn pretendon se ėshtė e ligjshme dhe ka bazė nė fe vetėm se ka pėrgenjeshtruar All-llahun [subhanehu ve teala] duke menduar se feja ėshtė e mangėt dhe ka nevojė pėr plotėsime. Nuk ka dyshim se kjo ėshtė e kotė dhe prej shpifjeve mė tė mėdha ėshtė kundėrshtimi i kėtij ajeti.
Po tė ishte kremtimi i ditėlindjės sė Pejgamberit (Mevludi) prej fesė kėtė do tė na e shpjegonte Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i cili mė tepėr kujdesej pėr kumtimin e tė vėrtetės sepse e dinte se pas tij nuk do tė dėrgohet Pejgamber tjetėr. Ai si vula e pejgamberisė na tregoi se prej obligimeve tė muslimanit ėshtė edhe dashuria ndaj Tij dhe ndjekja e rrugės sė Tij, na kumtoi se duhet tė ēojmė salavate (lutje) dhe selame (pėrshėndetje ) pėr tė dhe shumė gjėra qė jana pėrmendura nė Kur’an dhe Sunnet.
Nė mesin e kėtyre kėshillave dhe porosive nuk do tė gjejmė porosi pėr kremtimin e ditėlindjės sė Tij (Mevludin). Kėtė nuk e ka bėrė as Ai e as shokėt e tij, tė cilit mė sė shumti e donin dhe mė sė miri i dinin obligimet ndaj Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], pas vdekjes sė Tij duke filluar me Halifet e drejtė (Hulefaur-rashidin). Kėtė gjė nuk e praktikonin as tre gjeneratat e dalluara.
A thua tė gjithė kėto ishin tė injoratė dhe nuk dinin t’i shprehin mirėnjohje Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] , apo thua se ata u trguan tė moskujdesshėm ndaj tė Dėrguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Jo pasha All-llahun kėtė nuk e thotė njeri i menēur i cili e njeh gjendjen e sahabėve dhe atyre qė ndoqen rrugėn e tyre nė mėnyrėn mė tė mirė.
Nėse ti, lexues i nderuar, kuptove se kjo vepėr nuk ishte e pranishme dhe e njohur nė kohėn e Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e as nė kohėn e gjeneratave mė tė mira, atėherė dije se kjo vepėr ėshtė risi nė fe nga e cila duhet larguar duke shprehur mospajtimin me tė me gojė dhe bindje tė brendshme, dhe nuk lejohet thirrja nė tė. Duhet qė t’i mėsosh njerėzit se kjo vepėr nuk ėshtė prej fesė, pėrkundrazi ėshtė risi e shemtuar nė fe, duke e zbatuar porosin e Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i cili ka thėnė:
خير الكلام كلام الله وخير الهدي هدي محمد صلى الله عليه وسلم وشر الأمور محدثاتها وكل بدعة ضلالة
“Fjala mė e mirė ėshtė fjala e All-llahut dhe udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] kurse veprat mė tė kėqija janė veprta e shpikura dhe ēdo risi nė fe ėshtė lajthitje (dalalet).”
Dhe fjalėn e Pėrjgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i cili ka thėnė:
عليكم بسنتي وسنة الخلفاء الراشدين المهديين من بعدي تمسكوا بها وعضوا عليها بالنواجذ وإياكم ومحدثات الأمور فإن كل محدثة بدعة وكل بدعة ضلالة
“Kapuni fortė pėr sunnetin tim dhe pėr sunnetin e halifeve tė drejtė pas meje. Kapuni pėr tė me dhėmballė dhe kini kujdes prej veprave tė shpikura sepse ēdo vepėr e shpikur nė fe ėshtė risi (bidat) dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje (dalalet).”
Dhe fjalėn e tė Dėrguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]:
من أحدث في أمرنا هذا ما ليس منه فهو رد
“Kush nė kėtė ēėshtjen tonė shpikė diē qė nuk ėshtė prej saj ajo (gjė e shpikur) ėshtė e refuzuar.”
Nė njė transmetim tjetėr thuhet:
من عمل عملا ليس عليه أمرنا فهو رد
“Kush e bėn njė punė tė cilėn nuk e kemi urdhėruar ajo punė ėshtė e refuzuar.
Ēdo njėri i cili ka sado pak dituri e dinė qartė se i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] nuk madhėrrohet me risi (bidate) siē ėshtė kremtimi i mevludit. Ai [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] madhėrrohet me dashuri dhe ndjekje tė Sheriatit tė cilin e kumtoi, duke bėrė thirrje nė rrugėn e All-llahut dhe duke i luftuar ithėtaret e risive dhe epshorėt mu ashtu siē thotė All-llahu [subhanehu ve teala]:
)قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ(
“Thuaj: Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu tė ju dojė, t’ju falė mėkatet tuaja.” Ali Imran, 31
)وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا (
“Ēka t’ju jep Pejgamberi, atė merreni e ēka t’ju ndalojė, pėrmbanju” El Hashr, 7
Nė njė tė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] qėndron:
كل أمتي يدخلون الجنة إلا من أبى قيل : يا رسول الله : ومن يأبى ؟ قال : من أطاعني دخل الجنة ومن عصاني فقد أبى
“Tėrė ummeti im do tė hyjnė nė xhennet pėrpos atyre qė refuzojnė. Shokėt e tė Dėrguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] pyetėn kush do tė refuzoje o i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]? Ai i cili do ti respekton urdhėrat e mija do tė hyj nė xhennet e ai i cili nuk i respekton ka refuzuar (tė hyj nė xhennet)” transmeton Buhariu
Nuk i ka hije muslimanit qė tė shpreh respekt ndaj tė Dėrguarit nė disa raste duke i neglizhuar plotėsisht obligimet ndaj tij nė shumė raste tjera. Pėrkundėrazi muslimani vazhdimisht madhėrron tė Dėrguarin e All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] duke punuar me sunnetit e tij, duke bėrė thirrje nė rrugėn e tij dhe duke luftuar kundėr atyre qė kundėrshtojnė rrugėn e tė Dėguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Muslimani i vėrtetė zbukuron vetėn me vepra tė mira dhe moral shembullor, kėshillon muslimanėt, shpesh dėrgon salavate mbi tė Dėrguarin dhe i nxit tė tjerėt tė dėrgojnė salavate mbi tė. Kėshtu shprehet respekti ndaj tė Dėrguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] tė cilin na e ka mėsuar All-llahu [subhanehu ve teala] duke na premtuar shumė shpėrblime dhe mirėsi, krenari dhe lumturi nė tė dy botat (dynjanė dhe ahiretin).
Kėto fjalė qė i cekėm nuk kanė tė bėjnė vetėm me ditėlindjėn e tė Dėrguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Ato vlenė edhe pėr kremtimet e ditėlindjeve tė tjera, gjė tė cilėn e kanė shpikur njerėzit.
Nga argumentet e pėrmendura kuptuam se Mevludi ėshtė risi e shemtuar e shpikur nė fe dhe se nuk lejohet pajtimi mė tė. Nėse kjo ka tė bėj me ditėlindjen e tė Dėrguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] atėherė nėnkuptohet se kjo vlenė edhe pėr festat tjera tė shpikura me rastin e datėlindjes sė njerėzve.
Ėshtė obligim i dijetarėve dhe sundimtarėve nė ēdo vend tė botės Islame t’ua shpjegojnė njerėzvė kėtė risi, ta refuzojnė duke refuzar tė vepruarit me tė, t’ua shpjegojnė mėnyrėn e drejtė pėr madhėrim tė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], tė pėngojnė praktikimin e kėtyre bidatėve duke e zbatuar obligimin e kėshillės pėr All-llahun.
Shumė prej dijetarėve tė njohur Mevludin e konsiderojnė si gjė e shpikur e cila nuk ka bazė nė fenė Islame.
Obligim i gjithėve ėshtė tė kemi frikė prej All-llahut [subhanehu ve teala], ta llogarisim vetėn pėr veprat qė i bėjmė, ti respektojmė kufijtė e All-llahut, tė mos shpikim nė fe risi sepse feja ėshtė e plotėsuar. I Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] vdiq dhe Ummetin e tij e la nė njė rrugė tė qartė nga e cila nuk largohet pėrpos atij qė ėshtė shkatėrruar.
All-llahun [subhanehu ve teala] e lusim qė tė na udhėzon neve dhe gjithė muslimanėt nė rrugėn e drejtė, tė na mbron prej bidateve dhe epshit, tė na begaton me kapje tė fortė pėr Kur’anin dhe Sunnetin, tė veprojmė dhe thėrrasim nė tė duke braktisur rrugėn e atyre qė kundėrshtojnė sunnetin. E lusim t’i forcon sundimtarėt ta zbatojnė obligimin e tyre, ta ndihmojnė tė vėrtetėn duke shkatėrruar shkaqet e sherrit. Ai me tė vėrtetė ėshtė ndihmės i fortė.
Nė fund lutjet dhe pėrshėndetjet e All-llahut qofshin pėr tė Dėrguarin e All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].
Abdul Aziz ibėn Abdull-llah ibėn Baz rahimehull-llah
Shqipėroi: Talha Kurtishi


Ibėn Bazi, 09.05.2003

Numri: 1115 Data: 09.05.2003
Pyetja: Ėshtė pyetur Shejh Muhammed ibėn Salih El Uthejmin All-llahu e mėshiroftė pėr qėndrimin e sheriatit nė lidhje kremtimin e mevludit?

Pėrgjigjja:
Kjo ishte pėrgjigja e tij :
1) Data nė tė cilėn ka lindur i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] nuk mundėt tė caktohet me bindje tė prerė. Disa nga historianėt pohojnė se data nė tė cilėn ka lindur i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ėshtė 9/Rebiul Evvel e jo 12/Rebiul Evvel siē ėshtė pėrhapur. Nėse kjo ėshtė e saktė atėherė kremtimi i 12/Rebiul Evvelit ėshtė pa bazė nė aspektin historik.
2) Nga aspekti i sheriatit kremtimi i Mevludit nuk ka bazė sepse po tė kishte bazė do ta bėntė i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ose do ta porosiste Ummetin e tij. Kėshtu ajo do tė mbahej mend dhe do tė transmetohej dhe praktikohej.
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “Ne me madhėrinė Tonė e shpallėm Kur’anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtės tė tij.” El Hixhr, 9
Pasiqė kuptuam se kjo nuk ka ndodhė kuptuam se kjo nuk ėshtė prej fesė dhe ajo qė nuk ėshtė prej fesė nuk lejohet tė adhurohet All-llahu me tė, sepse All-llahu [subhanehu ve teala] ka caktuar rrugėn e cila na shpien drejt Tij. Kėtė rrugė na e ka treguar i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe nuk na lejohet qė nė si robėr tė All-llahut [subhanehu ve teala] tė shpikim rrugė tjera. Kjo vepėr (shpikja e adhurimeve) ėshtė krimė kundėr All-llahut [subhanehu ve teala] dhe pėrgėnjeshtron ajetin nė tė cilin All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: “Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe” Maide, 3
Themi po tė ishte mevludi nga feja e plotėsuar do tė ishte i pranishėm para se tė vdes i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] pasiqė mevludi nuk ka qenė i njohur nė kohėn e Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] atėherė nuk ėshtė prej fesė sė plotėsuar sepse All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: ”Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj…”
Ai i cili pohon se kjo ėshtė nga feja e plotėsuar e shpikur pas tė Dėrguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] pėrgėnjeshtron ajetin nė fjalė.
Ata me praktikimin e Mevludit dėshirojnė tė shprehin dashurinė ndaj tė Dėrguarit duke e nxitur njėri tjetrin dhe duke i zgjuar aspiratat elarta ndaj ta Dėrguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Nik ka dyshim se shprehja e dashurisė ndaj tė Dėrguarit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ėshtė pjesė e Imanit dhe nuk ka dyshim se a ii cili nuk e don tė Dėrguarin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] mė tepėr se ēdo gjė nuk e ka shijuar ėmbėlsinė e Imanit. Tė gjitha kėto janė adhurime tė kėrkura nė fe vetėm se ato duhet tė praktikohen nė mėnyrė tė cilėn na e ka mėsuar All-llahu [subhanehu ve teala] dhe i Dėrguari i Tij [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e jo duke shpikur ibadete dhe adhurime tė tjera siē ėshtė Mevludi. Nė kėtė rast nuk pranohet puna e tyre (shprehja e dashurisė dhe respektit ndaj tė Dėrguarit) sepse kanė gabuar mėnyrėn (kanė shpikur gjė tė cilėn nuk e ka praktikuar i Dėrguari i All-llahut ).
Pastaj ne dėgjojmė shumė pėr gjėrat e shemtura qė ndodhin gjatė kremtimit tė Mevludit, gjėra tė cilat nuk i pranon as sheriati e as logjika e shėndosh. Nė shumė prej kasideve qė lexohen gjat kremtimit tė mevludit i Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ngritet mė lartė se sa ėshtė vendi i Tij. Disa njerėz duke e madhėruar tė Dėrguarin e kanė bėrė tė njejtė sikur All-llahu, All-llahu na ruajt.
Disa prej mendjelehtėve tė mashtruar kur lexojnė vargjet pėr lindjen e tij ngriten nė kėmbė nė shenjė respekti duke thėnė erdhi shpirti it ė Dėrguarit pra tė ngritemi nė kėmbė nė shenjė respekti. Kjo me tė vėrtetė ėshtė mendjelehtėsi.
I Dėrguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka urrejtur qė pėr Tė tė ngriten nė kėmbė shokėt e Tij dhe ata e zbatonin dėshirėn e tij edhe pse mė shumė se ēdo gjė e donin.
Ky bidat ėshtė shpikur pas shekullit tė tretė dhe ėshtė pėrzier me shumė gjėra qė nuk janė prej Islamit siē ėshtė pėrzierja mes burrave dhe grave dhe shumė gjėra tjera.

Senada
29-10-05, 01:20
munti citoi:
"...Ne Liber nuk kemi lene gje mangut." El-En'am,38

Ne nuk kemi asnje argument ne Kur'an por as ne Sunnet per festimin e mevludit(Ditelindje) te Muhammedit a.s.


Nuk eshte e lejuar kendimi i mevludit, pasi nuk ka asnje ajet,hadith autentik. Kete e paskan deshmuar vellezerit musliman bazuar ne argumente autentike sic eshte nje nder citati i bashkebiseduesit,munti.

Dilaver
04-11-05, 17:34
Nuk ėshtė e ndaluar kėndimi i Mevlidit, nuk ėshtė bidat (risi) por as nuk ėshtė i detyrueshem kendimi.

Shumica e botės islame Mevlidin e konsiderojnė vepėr tė mirė dhe se ka sevape.

Senada
05-11-05, 01:36
Gjitha jane bidat (risi), perderisa nuk kemi argumente. Keshtuqe, asnje argument autentik ne ajet kur'anor apo sunnet te Muhammedit a.s. nuk e deshmojne "mevludin". Eshte risi pas vdekjes te te Derguarit tone, Muhammedit a.s.

Dilaver
05-11-05, 08:53
E po shum interesant, pjesa dermuese e botės islame paskan devijuar nga rruga e drejtė, qenkan bidatgji, ndėrsa njė pjesė simbolike e sekteve fetare qenka nė rrugė tė drejtė!?

Pasi qe historikisht ėshtė vertetuar se Mevlid nuk ka pas nė kohėn e profetit por tek tre shekuj pas tij, ateher ėshtė e kuptueshme se nuk mund tė ketė asnjė hadith i cili bėn fjalė pėr festimin apo kendimin e Mevlidit.

Ka shum gjera qe nuk figurojnė nė Kur’an as nė synet e qe kryhen pikerisht nga keta (sekte te ndryshme) qe ngrisin zerin e qirren si besimtar tė devotshėm.

Nė kohen e Profetit nuk janė mbajtur kongrese , tribuna e ligjerata fetare, nuk janė praktikuar nė kohen e profetit nė ketė formė tė cilen ne e shofim sot. Pra a thua edhe keto na qenkan bidate?!

Mevlidi kurrsesi nuk mund tė bie nė definicionin e bidateve sikurse as kongreset, tribunat e ligjeratat fetare qė nuk jan bidate.

hasanmehmeti
06-11-05, 00:37
selamualejkum musliman

vella dilaver

me heret tek tema E Hanefijeve e kemi pas pake kete bised dhe edhe perkunder spjegimit qe te eshte bere vella prap po i ngatrron gjerat ne lidhje me Bidatin .

Dallo njeher e mire bidatin qe behet ne Fene Islame dhe bidati qe behet ne dunjallak .

Te rejat ne fe pa argument i thojne bidate ne fe(rasti i mevludit) (5,3 ajeti shiqoje pake ke fundi i ajetit ) , ndersa ato (gjerat e reja si psh loja e futbollit) ne dunjallak nuk jane te ndaluara perderisa te vije nje ndales per ate nga Kurani , Syneti dhe Ixhmaja .
Pra ti luj fussball por jo me veshje qe veshet sot , se te ka ardhen argument nga Feja se veshja mbi gjunje kalon ne Auret gje te cilen i ndalohet muslimanit ta tregoj .Pra veshu nen gjunje dhe lfillo lojen me sa dush lojtare ( se numri i lojtareve nuk eshte bidat ne Fe por ashtu e kane caktu mileti dhe feja spo ta ndalon ) :!: Por mos luaj edhe shume se te iken koha e namazit , dhe te largohet mendja nga perkujtimi i Allahut s.u.t.

InshAlla ke kuptuar nga ky shembull diq.

selamualejkum

Senada
06-11-05, 03:01
E po shum interesant, pjesa dermuese e botės islame paskan devijuar nga rruga e drejtė, qenkan bidatgji, ndėrsa njė pjesė simbolike e sekteve fetare qenka nė rrugė tė drejtė!?

I nderuar, ti mos u mirre me globin e botes, kush dhe si e praktikon fen, meqe secili e praktikon njashtu sic e kupton, por jo te gjithe e kuptojne ne menrye terthore kur'anin. Te shofim ditet e sotme se si kane devijuar disa muslimane, atehere duhet devijuar dhe ne te tjeret, pasi do themi " eh, keshtu e kerkojka feja islame!" Ti je pergjegjes per veten tende. Allahu nuk do te pyet Diten e Ringjalljes se si e praktikoi hasan fisteku e syle filani, por do japesh lllogarite per veten tuaj, vetem per veten tuaj.Pasi qe historikisht ėshtė vertetuar se Mevlid nuk ka pas nė kohėn e profetit por tek tre shekuj pas tij, ateher ėshtė e kuptueshme se nuk mund tė ketė asnjė hadith i cili bėn fjalė pėr festimin apo kendimin e Mevlidit.

Cdo gje qe nuk perputhet me ajetet kur'anore dhe sunnetet e te Derguarit eshte e pavlere. Ne kete rast sic kendohet mevludi tek ne.Allahu na ruajte nga njerezit bidatgjinje. Ditet e sotme secili mund te botoje libra te ndryshme fetare dhe sado qe mundohen te e shtremberojne fjalen e Allahut dhe sunnetin e te Derguarit tone eshte pune dhe kontribut i kot, pasi Allahu do t'a ket Kur'anin nen mbrojtjen e Tij deri ne Diten e Ringjalljes. Une te sygjeroj, nese te verteten e mevludit dhe cfaredo gjeje tjeter qe te intereson , me e drejte per ty do ishte te lexosh kur'ani kerim dhe aty do mesosh te verteten, e nuk do biesh ne kunderthenien e atyre qe e bejne te lejuar mevludin e te tjera.


Nė kohen e Profetit nuk janė mbajtur kongrese , tribuna e ligjerata fetare, nuk janė praktikuar nė kohen e profetit nė ketė formė tė cilen ne e shofim sot. Pra a thua edhe keto na qenkan bidate?!

I nderuar, edhe ne kohen e te Derguarit mbanin ligjerata, si jo... ishte vet i Derguari qe u ligjeronte per Islamin. Jo te gjithe e dinin se c'eshte Islami dhe keshtu permes ligjeratave ua mundesonte te jen me te njohur dhe me te ditur me fen e tyre. Kjo qe thua ti eshte shume e pavertete. Sa i perket fes islame, mundesisht te flisni vetem me argumente, e jo me thashe theme, se kam dejguar nga X-i e Y-ni.Mevlidi kurrsesi nuk mund tė bie nė definicionin e bidateve sikurse as kongreset, tribunat e ligjeratat fetare qė nuk jan

Mevludi eshte risi pas vdekjes se te Derguarit tone, keshtuqe nese kendohet mevludi ne shtepine tende, ju jeni pergjegjes nese ende vazhdoni me te njejtin ritual, porse , perderisa nuk kem asnje argument kur'anor apo hadith te sunnetit te te Derguarit tone, nuk eshte e lejuar. Secili jeni pergjegjes per veten. Por t'a mesosh te verteten e saj, studio vet dhe vetem keshtu mund t'a bindni veten dhe t'i shmangeni kesaj te pavertete qe s'ka te beje fare me islam.

Gjithe te mirat.

bidate.

uliksi31
06-11-05, 08:25
Mire pra te nderuar, cka eshte puna e namazit te teravis, a eshte risi (bid'a) apo sesht. :?: Kur vec dihet se i Derguari i Zotit nuk i ka fal teravit.Ai gjat muajit te ramazanit dhe muajve tjere, falte namaz te nates edhe ate fshehurazi, qe popullit mos te ju behet obligim. Nga arsyeja se Muhamedi a.s. deshironte qe te i lehtesoj popullit te vet detyrat.

Cka te bejm nese nje gje nuk e kemi as ne Kur'an as ne Hadith. Per at shkak kemi Medh'hebet islame, qe jane marr me shkencen e fik'hut- jurispondencen islame.
Me kaq nje here dhe ju deshiroj diskutime te kendshime, kuptohet me respekt reciprok. Derisa nuk kemi dallime gjegjsisht mos-pajtime ne Ajete Kur'anore. Sa per difference ne opinjon, kjo eshte gati se thuaja normale, sepse edhe Sahabet kishin dallime ne opinjone te ndryshme. Tani Tabiijnet, si dhe pasuesit e tyre dhe me von dijetaret islam e deri ne ditet e sodit.

Me nderime Uliksi

Dilaver
06-11-05, 11:28
Nė kohen e Profetit nuk janė mbajtur kongrese , tribuna e ligjerata fetare, nuk janė praktikuar nė kohen e profetit nė ketė formė tė cilen ne e shofim sot. Pra a thua edhe keto na qenkan bidate?!

I nderuar, edhe ne kohen e te Derguarit mbanin ligjerata, si jo... ishte vet i Derguari qe u ligjeronte per Islamin. Jo te gjithe e dinin se c'eshte Islami dhe keshtu permes ligjeratave ua mundesonte te jen me te njohur dhe me te ditur me fen e tyre. Kjo qe thua ti eshte shume e pavertete.

Kur tė akuzon dikend se po genjejka duhet te kesh argument, nė te kunderten shifet qartė se ti po rrėn (gėnjen). Kur qenka mbajt ndonjė kongres, simpozium, tribunė fetare nė kohen e profetit nė kete formė tė cilen e shofim sot, ligjerata edhe ti po mban por nuk po thua asgjė (mos te shkon mendja te bėsh krahasim me ligjerata fetare apo te profetit me prrallat tua te huazuara nga ibni Tejmiu e i biri i AbdulVEHABIT).

Pra na thuaj kur u mbajt ndonjė Kongres, simpozium fetar ne kohen e profetit, kush e organizoi, ku u mbajt etj.

Mevlidi - Perkujtimi i njeriut mė tė pėrsosur, tė cilin e lavdėroi Zoti nė Kur’an nuk ėshtė risi nė fe por njė aktivitet shoqeror nga i cili ka vetem dobi dhe sevape.

suhejbi
14-11-05, 14:56
Mevludi eshte risi pas vdekjes se te Derguarit tone, keshtuqe nese kendohet mevludi ne shtepine tende, ju jeni pergjegjes nese ende vazhdoni me te njejtin ritual, porse , perderisa nuk kem asnje argument kur'anor apo hadith te sunnetit te te Derguarit tone, nuk eshte e lejuar. Secili jeni pergjegjes per veten. Por t'a mesosh te verteten e saj, studio vet dhe vetem keshtu mund t'a bindni veten dhe t'i shmangeni kesaj te pavertete qe s'ka te beje fare me islam.

Slm. Te nderuar po e shoh se ne kete teme keni shkuar aq larg sa qe mendoj dhe jam i bindur se nuk ka pasur nevoje. Nuk e di si po i sillni keto perfundime qe besoj se nuk jane per te miren e ummetit musliman ne aspektin global. Ne nje kjohe kur Bota Islame ballafaqohet me probleme te jashtme te natyres shkatrrimtare ju ketu e keni pare te arsyeshme te debatoni se mevludi eshte risi apo jo. Une po habitem si eshte e mundur qe ju e nderuara Senada, nuk beni nje krahasim ne mes asaj se shume gjera qe kane qene ne kohen e Pejgamberit jane demode dhe te papershtatshme per shoqerine tone dhe edhe perskaj kesaj disa individe prape i praktikojne, si psh. hecjen me galebije, etj.

Po te kishte pasur Muhamedi a.s. nje standard me te mire jetesor cka mendoni ju a nuk do ta kishte shfrytezuar? Ne jurisprudencen Islame eshet nje rregull i pergjithshem: Gjithcka eshte e lejuar deri sa nuk ka argument qe e ndalon ate.

Me cilin argument ju e ndalonio Mevludin e nderuar si nje forme ne te cilen nuk behet kurrfare harami, ama bash kurrfare harami, gjate diteve te shenimit te Datelindjes se Muhamedit a.s.

Mosni se ne kete forme nuk behet thirrje ne fe, porse ua hapni gojat atyre qe jane dashakeqe te Islamit e te cilet ne kete forum jane te shumte duke i paraqitur keto polemika te panevojshme dhe te dalura kohesh.

Pejgamberi e lejoi Ajshen r. a. qe ta percjelle shfaqen e nje grupi te huajsh qe e kishin mbajtur ne xhami te Profetit, e qe nuk kishte kurgje Islame ne te, kurse ju e ndalonio nje veprim ku perkujtohet Historia e te derguarit a.s., ku lexohet Kur'an dhe perkujtohet Allahu xh.sh.

Duhet te jeni me bashkekohore dhe me te arsyeshem ne debat.

Me respekt Suhejboi.

Senada
14-12-05, 23:40
Nė kohen e Profetit nuk janė mbajtur kongrese , tribuna e ligjerata fetare, nuk janė praktikuar nė kohen e profetit nė ketė formė tė cilen ne e shofim sot. Pra a thua edhe keto na qenkan bidate?!

I nderuar, edhe ne kohen e te Derguarit mbanin ligjerata, si jo... ishte vet i Derguari qe u ligjeronte per Islamin. Jo te gjithe e dinin se c'eshte Islami dhe keshtu permes ligjeratave ua mundesonte te jen me te njohur dhe me te ditur me fen e tyre. Kjo qe thua ti eshte shume e pavertete.

Kur tė akuzon dikend se po genjejka duhet te kesh argument, nė te kunderten shifet qartė se ti po rrėn (gėnjen). Kur qenka mbajt ndonjė kongres, simpozium, tribunė fetare nė kohen e profetit nė kete formė tė cilen e shofim sot, ligjerata edhe ti po mban por nuk po thua asgjė (mos te shkon mendja te bėsh krahasim me ligjerata fetare apo te profetit me prrallat tua te huazuara nga ibni Tejmiu e i biri i AbdulVEHABIT).

Pra na thuaj kur u mbajt ndonjė Kongres, simpozium fetar ne kohen e profetit, kush e organizoi, ku u mbajt etj.

Mevlidi - Perkujtimi i njeriut mė tė pėrsosur, tė cilin e lavdėroi Zoti nė Kur’an nuk ėshtė risi nė fe por njė aktivitet shoqeror nga i cili ka vetem dobi dhe sevape.


Ti "zoteri", se pari kujdes ne formen e shprehjes, sepse nuk jemi ne vije te frontit e duke ndar pasurite tona, as dijetare nuk jemi, nese nuk di te verteten me mire hesht e mos fyej!!! Nese je GENJESHTAR (sic qenke mesuar ti quash te tjeret pa hezitim) nuk do thtoe se jemi dhe ne te atille, poashtu une nuk i jam drejtuar njeirut me "genjeshtare" (por se ske then te verteten), andaj ti qe na shtiresh i "ditur" nuk eshte vendi i duhur ne forum (virtualitet te tregosh trimerine e diturine) perderisa jane vendet e caktuara per te tilla raste.

Tani na jeni bere gjithe "dijetare" Allahu ju ruajte e ua shtofte diturine. . Kot s'ka thene i Derguari yne: "Nuk do vie Kijameti perderisa rrenacaku te respektohet e i besuari te nencmohet." Allahu ju ruajt e ju ndihmofte. Megjithate nuk ia vlen me perrallor si ju te diskutohet.


Besimtarin e vertete e njef me nje te shprehur e nje fjale goje, s'ke pse e studion ne teresi. Kurse disa, disa me sa shof ketu.....! pak rendesi.

Hattabi
14-12-05, 23:52
Mevludi o bidat edhe nuk ka dyshim ne te edhe jan te pahtuar te gjith Dijetaret Islam.

Ndersa Jasini ( Kur'an ) nuk lehohet me e lexu per te vdekur ku vete ne suren Jasin thuhet se Kur'ani eshte per te gjallit.

Senada
14-12-05, 23:52
Suhejbi citoi:
Me cilin argument ju e ndalonio Mevludin e nderuar si nje forme ne te cilen nuk behet kurrfare harami, ama bash kurrfare harami, gjate diteve te shenimit te Datelindjes se Muhamedit a.s.

Mosni se ne kete forme nuk behet thirrje ne fe, porse ua hapni gojat atyre qe jane dashakeqe te Islamit e te cilet ne kete forum jane te shumte duke i paraqitur keto polemika te panevojshme dhe te dalura kohesh.

Une nuk jam profete te ndaloj a te lejoj gje, pervecse i permbahem kur'anit dhe synnetit. Shume te ndaluara sipas kur'anit dhe synnetit behen te lejuara ditet e sotme nga disa hoxhallare, si p.sh. mevludi,muzika.... e tani c;te themi ne kur e dijme qe nuk deshmojne si te lejuara asnje hadith as ajet autentik, dhe si dueht te veprojme ne sipas teje e hoxhallareve tolerativ? O vella i respektuar, nese themi te verteten nuk do thtoe qe ju duhet ta zbatoni gjithsesi, vetem nese keni deshire, pasi qe mire e dijme se ne fe nuk ka dhune. Askush nuk polemizon nese themi te verteten, por c'te bejme qe disave ju duket islami i veshtire dhe sigurisht se pasojne disa hoxhallare tolerativ pasi qe u lehtesohen obligimet e tyre, por jo te gjithe jane te atille, sepse ai qe vertete praktikon islamin ne perputhshmeri me kur'an dhe synnet ai asesi nuk bie ndesh me njeri te gjalle. Madje askujt nuk ia bem te ndaluar mevludin apo dic tjeter, falnederim i qofte Allahut qe secili do pergjigjemi per veprat tona dhe kjo na mjafton.

Hattabi
15-12-05, 00:56
Suhejbi citoi:
Me cilin argument ju e ndalonio Mevludin e nderuar si nje forme ne te cilen nuk behet kurrfare harami, ama bash kurrfare harami, gjate diteve te shenimit te Datelindjes se Muhamedit a.s.

A nuk po te vjen turp aaa.
Po mu pas kon i mir ia kishin bo Sahabet Muhammedit a.s. mevludin apo 2 xheneratat pas tij, jo ata e ishin pas hak me festu jo kush ...
A nuk mjaftojn fjalet e dijetarve te Ehli Sunetit aaa po ti a nuk e din Hadithin e Pejgamberit a.s. ku thote:
" ... GJERAT ME TE URREJTURA NE FE JAN ATO TE SHPIKURA ( RISI ) , DHE QDO RISI QON NE HUMBJE DHE QDO HUMBJE QON NE ZJARR TE XHEHENEMIT " Allahu na ruaht.

A nuk mjafton ky hadith...

Po a e din ti nga kush eshte shpikur ky bidat ... EHLI SUNETI ? jo nga Shijat ( Fatimijt )...

Ke frike Allahun vellau im.

Al-Shama
16-12-05, 22:42
Pershendetje Vellezer dhe Motra kame nje pyetje se une nuke po e die dhe dua me e diten se a ashte obligim simas Kuranit qe te knohet Mevludi apokete e kane qiten Hoxhallaret qe me hanger mish e qervish dhe me i mushen gjepat me pare dhe pyetja e dyte ashte se a shkeruan ne Kuran qe per shpirtin e te vdekurit ashte mire me u knue Jasin dhe Hatme apo edhe kete e kan shpiken Hoxhallaret se po qrkullojne shume llafe se Mevludi sashte obligim nje Hoxhe i ri i sapo ardhun nga studimet nga Riadi i arabis saudite po thote se mevludi nuke ashte mire me u knue se kinse Mevludi spo u gjinka ne Kuran dhe qdo sen qe sashte ne Kuran sashte mire me u festue apo me u knue keshtu qe lus te gjithe qe e kane lexuar Kuranin dhe qe dine te me pergjigjen pore pa Injoranca dhe ofendime e me kete i lutem ma se shumeti Katolikit dhe Psikologut dhe Reanas qe ose le te japin mendim te drejt e pa ofendime ose mos te shkeruajn fare.


Esselamu Alejkum Trimi1


Ne pyetjen tende mbi Mevludin do te mundohem nje pergjigje te shkurter me ta dhene:
Po e nisim me nje ajet te shkurter:

Bismilahirrahmanirrahim

"...Ne Liber nuk kemi lene gje mangut." El-En'am,38

Ne nuk kemi asnje argument ne Kur'an por as ne Sunnet per festimin e mevludit(Ditelindje) te Muhammedit a.s.Por as Muhammedi a.s. kete gje nuk e ka praktikuar,e as qe ka urdheruar nje gje te tille,perkundrazi ai ka urdheruar qe ne personalitetin e tij te mos teprohet,siq kane tepruar krishteret me Isa a.s.Me kete rast ai ka thene:Mos e teproni ne personalitetin tim,siq e kane tepruar te krishteret me birin e Merjemes.Une jam vetem sherbyes,dhe per ate shkak thuani:Sherbyesi i Allahut dhe i Derguari i Tij.(Buhari e transmetoi)

Mire dihet qe Sahabet nuk e kane praktikuar nje gje te tille,por as Imamet siq jane Ebu Hanife,Maliku,El Shafiu,A.Hanbeli,dhe te tjeret.

Ne fund disa Hadise mbi ndalimin e risive ne Fe.

Transmetohet nga Aisha r.a.e cila thote se ka thene i Derguari i Allahut s.a.v.s.:Kush shpik ne fene tone ate qe nuk eshte nga ajo,ajo eshte e refuzuar.


Kush vepron dic qe nuk eshte ne pajtim me fene tone,ajo veper eshte e refuzuar.(Transmeton Muslimi)


Falenderimi i takon vetem Allahut xh.sh.


po Mevludi me sa e di eshte i shpikur prej Turqve ...Allahu na rujt
edhe nje hadith
ēdo Bidat eshte risi , e ēdo risi te qon ne zjarr ... Allahu na rujt ...


e sa per Jasin ...
une i kam lexu 3 hadithe per kete ...
thot : kendoni Jasin ne menyre qe ti perkujtoni te vdekurit
tani : ne diten e Xhuma vizitoni vorret e prinderve apo njerit prej tyre dhe kendoni Jasinin ne menyre qe te fshihen disa mektare...

e treta nuk po me mujtohet...veq e di qe pas kendimit te Jasinit te kerkohet knaqesia prej Allahut ....Allahu Alem


sidoqoft edhe une kam mendu se Jasini mundet te kendohet ... mirepo tash kete gja do ta la si NUK E DI d.m.th. as po e as jo

Hattabi
17-12-05, 20:08
Al Shama ku i ki lexu qito hadithe per Jasinin edhe ma trego hadithin kush e trensmeton edhe zingjrin e hadithit, veq mos me thuaj se me naj takvim Turk.

Per me ta kujtu desha me te thon se une jam Bujari ne Rock Sonte :!:

Al-Shama
17-12-05, 21:01
Al Shama ku i ki lexu qito hadithe per Jasinin edhe ma trego hadithin kush e trensmeton edhe zingjrin e hadithit, veq mos me thuaj se me naj takvim Turk.

Per me ta kujtu desha me te thon se une jam Bujari ne Rock Sonte :!:

po vėlla e di se je ti ...

Allahu te shperbleft

e libri eshte - Hadithe te zgjedhura te Pejgamberit Alejhi Selam - aty nuk tregojhen transmetimet prej kujt jan vetem se nje here eshte e shkruar arabisht e tani perkthyer shqip...

Allahu Alem

valeriana_89
04-06-06, 22:58
Eselamun Alejkum Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu////


Ju Kisha Lut Mos Sjellni Bidate ...

Sipas Medhhebit Hanefij Po Flas ...se Duhet Te Lexohet Edhe Jasini ...por Me Mir Eshte Qe Ne Vend Te Jasinit Te Jepet Sadaka Per Te Vdekurin ..
E J Lus Mos Thoni Se Eshte Bidat ...
Por Edhe Per Festimin E Ditelindjes Se Muhamedit Edhe Kendimit Te Mevludit Nuk Eshte E Ndalur ....

valeriana_89
04-06-06, 23:02
Selam Alejkum

Moter Kisha Dashur Te Diskutoj Rreth Ksaj Qe Po Thonise Mevludi Ehde Kendimi I Jasinit Per Te Vdekurit Eshte Bidat..
Aspak Spajtohem Me Kete ...

Sipas Medhhebit Hanefij Ehste E Lejuar Te Kendohet Jasin Per Te Vdekurin Edhe ...mir Bile ...por Me Mir Eshte Qe Te Jepet Sadaka Per Te ...
Ka Sevape Qe Shkojn ...mbi Te Edhe Pse Lexohet Jasin..

Edhe Mevludi Eshte Elejuar Te Kendohet ..
Ngase Perjgamberi Me I Dashur Te All-llahu Eshte Muhamedi As..
Edhe Te E Numrojm Sa Her E Permendim Ne Namaz Emrin ..muhamed ..? Qka Thuani Ju Per Kete ...mendoj Se Edhe Per Kete Thoni Eshte Bidat ?
Apo Jooo?

hasanmehmeti
06-06-06, 10:00
selamualejkum musliman

Moter e nderuar muslimane , Valeriana, se pari lus Allahun subhanehu we teAla te jeni mire dhe ju urojme per pjesmarrjen ne kete forum , duke shpresuar te perfitojmi nga njeri tjeteri , ne menyr qe Allahu subhanehu we teAla te jete i knauqe me ne.

Pastaj sa i perket temes ketu.
Ne nuk kemi pyetur moter se si eshte qendrimi i methhebit hanefij ne kete qeshtje mbi mevludin dhe jasinin .Por kemi kerkuar argumente per to dhe ato qe mbeshteten hanefijet jane mbeshtetje ne mendjet e tyre ngase nuk ka argument qe na legjiton kete qeshtje .
Per me u thellu ne kete mesele qe une te dyja i quaj BIDATE dhe kame pru argumente per to .Ju kisha lutur juve te ma sqaroni termin Bidat si ne Islam ashtu edhe Bidat ne Zakone ?.Te dyja keto kane dalliment e veta qe sot ne nuk po i kuptojmi mire.
Pasi te ma sqarosh kete pike, qe eshte thelbi i qdo bisede ne lidhje me meselet e Bidatit.
Te themi te na bish ndoj argumente qe e ka legjitu Pejgamberi alejhiselam keto gjera?
nese atu nuk gjene shko tek 3 gjeneratat e Para pas Pejgamberit alejhiselam dhe kerko nese i gjen na bjere dhe do e shqyrtojme.
Mos thuaj hanefijet e lejojne dhe qka e lejojne ata eshte ne rregull , apo shafijet, apo malikijet,hanbelijet e ku ta di une .ka nga dijetaret qe kan fikh hanefij dhe akide shafije qe per meselen e Jasinit ka shkru liber qe eshte e ndaluar , dhe ai eshte Imami dhe dijetari me i madhe i Ez'herit Ali Tantavi.
por ti leme keto gjera , per nje gje qe nuk pajtohem une ateher sigurisht qe e kame argumentin me vehte , dhe keshtu shpresoj edhe per ju , duke menduar qe ne mesazhin tjeter te na plotsoni dijen tone me argumentet e saketa te Juajt, Allahu ju ruajt.

Ndersa me Allahun subhanehu we teAla qendron Suksesi .

Esselamualejkum nga vellau juaj ne Islam

kush e di
26-02-08, 22:31
Pershendetje Vellezer dhe Motra kame nje pyetje se une nuke po e die dhe dua me e diten se a ashte obligim simas Kuranit qe te knohet Mevludi apokete e kane qiten Hoxhallaret qe me hanger mish e qervish dhe me i mushen gjepat me pare dhe pyetja e dyte ashte se a shkeruan ne Kuran qe per shpirtin e te vdekurit ashte mire me u knue Jasin dhe Hatme apo edhe kete e kan shpiken Hoxhallaret se po qrkullojne shume llafe se Mevludi sashte obligim nje Hoxhe i ri i sapo ardhun nga studimet nga Riadi i arabis saudite po thote se mevludi nuke ashte mire me u knue se kinse Mevludi spo u gjinka ne Kuran dhe qdo sen qe sashte ne Kuran sashte mire me u festue apo me u knue keshtu qe lus te gjithe qe e kane lexuar Kuranin dhe qe dine te me pergjigjen pore pa Injoranca dhe ofendime e me kete i lutem ma se shumeti Katolikit dhe Psikologut dhe Reanas qe ose le te japin mendim te drejt e pa ofendime ose mos te shkeruajn fare.
deshta te di se kur te shkoj te vari inenes time silat dova duhet kenduar ne shqip apo arabisht pershendetje
nga;kush e di;

hasanmehmeti
26-02-08, 23:03
deshta te di se kur te shkoj te vari inenes time silat dova duhet kenduar ne shqip apo arabisht pershendetje
nga;kush e di;

selamualejkum ,

Kush e Di ,

Kur te shkosh te varri i nenes tende i jep selam asaj dhe te gjithe banorve te varrezave duke thene selamualejkum o ju banoret e varrezave apo selamualejkum oj nena ime.

Sure nga Kurani nuk eshte ne rregull te behen atje , por siq ka vepruar Profeti alejhiselam dhe te paret tane qe te kthehesh nga Kibla (jo nga varri) mund ti ngritesh duart dhe te Lutesh Zotin per nenen tende dhe lehtesim te jetes se varrit dhe dites se gjykimit etj.
Lutesh shqipe ska gje dhe lutesh per ate qe e deshiron per nenen qe ka vdekur.


selamualejkum.
hasani

Preshevar
27-02-08, 13:03
selamualejkum ,

Kush e Di ,

Kur te shkosh te varri i nenes tende i jep selam asaj dhe te gjithe banorve te varrezave duke thene selamualejkum o ju banoret e varrezave apo selamualejkum oj nena ime.

Sure nga Kurani nuk eshte ne rregull te behen atje , por siq ka vepruar Profeti alejhiselam dhe te paret tane qe te kthehesh nga Kibla (jo nga varri) mund ti ngritesh duart dhe te Lutesh Zotin per nenen tende dhe lehtesim te jetes se varrit dhe dites se gjykimit etj.
Lutesh shqipe ska gje dhe lutesh per ate qe e deshiron per nenen qe ka vdekur.


selamualejkum.
hasani

A nuk do ishte e preferushme qe t'ja recitonte edhe Suren Ja-Sinė ?

Murgesha
27-02-08, 13:11
selamualejkum ,

Kush e Di ,

Kur te shkosh te varri i nenes tende i jep selam asaj dhe te gjithe banorve te varrezave duke thene selamualejkum o ju banoret e varrezave apo selamualejkum oj nena ime.

Sure nga Kurani nuk eshte ne rregull te behen atje , por siq ka vepruar Profeti alejhiselam dhe te paret tane qe te kthehesh nga Kibla (jo nga varri) mund ti ngritesh duart dhe te Lutesh Zotin per nenen tende dhe lehtesim te jetes se varrit dhe dites se gjykimit etj.
Lutesh shqipe ska gje dhe lutesh per ate qe e deshiron per nenen qe ka vdekur.


selamualejkum.
hasani

Po nėse kur tė kthehemi kah Kibla na bie me ja kthyer shpindėn varrit?
Dhe a pranohen lutjet tona pėr tė vdekurin tek Zoti, nėse po ēfarė dobie ka i vdekuri??

Tomori
27-02-08, 20:22
Po nėse kur tė kthehemi kah Kibla na bie me ja kthyer shpindėn varrit?
Dhe a pranohen lutjet tona pėr tė vdekurin tek Zoti, nėse po ēfarė dobie ka i vdekuri??


Mėnyra e vizititės sė varreve qė pėrputhet me sheriatin


Pėrsa i pėrket formės sė vizitės qė pėrputhet me sheriatin, ajo bėhet duke pėrshėndetur tė vdekurin dhe duke e lutur Allahun pėr tė. Pra, afėrsisht si namazi i xhenazes. Pejgamberi (paqja, shpėtimi dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė dhe mbi familjen e tij) i mėsonte shokėt e tij qė kur tė vizitonin varret tė thoshin:


"Paqa e Allahut qoftė mbi ju, o banorė besimtarė tė kėtij vendi. Edhe ne me urdhėrin e Allahut, kur tė vijė pėrcaktimi i Tij, inshaAllah me ju do tė rradhitemi. Allahu mėshiroftė prej nesh dhe prej jush ata qė kanė ikur para dhe ata qė do tė vinė mė pas. Lusim Alahun pėr ne dhe pėr ju qė tė na ruajė nga ēdo gjė. O Allah! Mos na e ndalo shpėrblimin e tyre dhe mos na sprovo pas tyre."


Ėshtė transmetuar prej pejgamberit (paqja, shpėtimi dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė dhe mbi familjen e tij) se ka thėnė:"Ēdo njeri qė kalon nė varrin e njė njeriu, tė cilin e njihte nė kėtė botė dhe e pėrshėndet atė, atėherė Allahu ia kthen shpirtin atij derisa t'ia kthejė atij pėrshėndetjen."


Allahu i Lartėmadhėruar e shpėrblen tė gjallin nėse lutet pėr tė vdekurin besimtar, ashtu sikurse e shpėrblen atė nėse i fal atij xhenazen. Prandaj Allahu i Madhėruar e ndaloi pejgamberin (paqja, shpėtimi dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė dhe mbi familjen e tij) qė tė bėjė njė gjė tė tillė me munafikėt (hipokritėt tė cilėt shfaqin besimin dhe fshehin mosbesimin). Allahu i i Madhėruar thotė:


"Dhe kurrė (o Muhamed) mos (fal xhenaze) pėr ndonjė prej atyre (hipokritėve) qė vdes dhe as mos rri te varri i tij" [et-Teube: 84]

hasanmehmeti
27-02-08, 23:45
A nuk do ishte e preferushme qe t'ja recitonte edhe Suren Ja-Sinė ?

jo vella preshevari , argumentet jane daife te dobeta qe flasin per kete ,dhe kurani eshte per te gjalle dhe jo per te vdekur.
Por vet leximi i kuranit nga te gjallet ben qe te perfitojne te vdekurit.Pra nuk ka nevoj nijeti ,sepse ajo drejteperdrejte i shkon pasi njeriu vet ka hakk ndaj prindeve dhe nga qdo veper e mire e femijeve perfitojne prinderit e vdekur.Per me shume lexo po tek forumi Mesime nga Kurani ne faqen e fundit eshte nje teme qe e kam postuar ne lidhje me rregllat e vizites se varrezave nga Imam Ibn Tejmije rahimehullah.

selamalejkum

hasanmehmeti
27-02-08, 23:55
Po nėse kur tė kthehemi kah Kibla na bie me ja kthyer shpindėn varrit?
Dhe a pranohen lutjet tona pėr tė vdekurin tek Zoti, nėse po ēfarė dobie ka i vdekuri??

Pershendetje Murgesha,

Qe i kthen shpinen varrit ska gje.
Lutja nese don Allahu pranohet per te vdekurin dhe per kete ka argumente.
Thote Profeti alejhiselam:Kur njeriu vdes i shkeputen krejt lidhjet me kete dunja perveq 3 nga te cilat mund te perfitoj.
1) sadakul xharije , sadaka rrjedhese , shembull ke ndertuar nje Kura ku pine uje njerezit ne rruge, apo xhami etj etj keshtu qe sa te jete ajo ke perfitim dhe shperblim edhe pse ke vdekur
2) dituriaj qe ka lene pas nga e cila pperfitojne njerezit
3) nje femije i mire qe ben lutje per ta.

Argument qe i vdekuri perfiton nga femija i tij eshte hadithi tjeter i Profetit alejhiselam qe nje njeri ne ahiret i ngriten gradat e mira pa e kuptuar fare dhe pyet ai se qka eshte ka behet me mua kur une nuk kam ber asnje pune per te mu ngritur gradat keshtu , pastaj i thuhet ati , A ke harruar qe ke lene ne dunja nje femije te hajrit qe bene vepra te mira (ben namaz , agjeron etj etj) dhe lutet per ty, pra keto vijne nga femija juaj.

besoj se te mjaftojne keto nese te duhet ndonje sqarim me i thelle ateher shkruaj prap.

ia kalofshi mire.

selamualejkum
hasani

BE LK
29-02-08, 16:27
jo vella preshevari , argumentet jane daife te dobeta qe flasin per kete ,dhe kurani eshte per te gjalle dhe jo per te vdekur.
Por vet leximi i kuranit nga te gjallet ben qe te perfitojne te vdekurit.Pra nuk ka nevoj nijeti ,sepse ajo drejteperdrejte i shkon pasi njeriu vet ka hakk ndaj prindeve dhe nga qdo veper e mire e femijeve perfitojne prinderit e vdekur.Per me shume lexo po tek forumi Mesime nga Kurani ne faqen e fundit eshte nje teme qe e kam postuar ne lidhje me rregllat e vizites se varrezave nga Imam Ibn Tejmije rahimehullah.

selamalejkum

I nderuar Vella hasani...!

Ne islam ka disa kritere ku tregojne menyre qe nje njeri duhet te jape nje pergjigje per nje te me te caktuar, keto kritere jane te percaktuara qarte dhe nuk ka piken e medyshjes ne to.
Te flas mbi qeshtje ku dijetaret muslimane kane kundershtite e tyre me argumenta te sakta nuk eshte kaq e thjeshte dhe pa pergjegjesite perkatese...!

I nderuar vella hasani...! Ne fene islame ka shume gjera qe kuptohen e keqkuptohen nga ata qe nuk dine mire rregullat e kesaj feje.

Shikoje tek kjo teme qe thuhet se kurani eshte per te gjallet e jo per te vdekurit.

Respektivish All-llahu thote ne Kur'an:

Pėr t’ia tėrhequr vėrejtjen ati qė ėshtė gjallė dhe dėnimi tė bėhet meritė pėr jobesimtarėt. (Jasine / 70)

Kush eshte kuptimi i vertete i ketij ajeti. Mos eshte vetem per zemrat, pra vetem per ata qe zemrat i kane te vdekur, apo dhe per ata qe kane vdekur fizikisht por jo shpirterisht.

Ne kete llogjike qe ecni ju, i bie qe shehidi qe quhet i gjalle, ska problem me i lexu Kur'an. Apo ndoshta dhe ai ka vdekur fizikisht por All-llahu thote se jane te gjalle me kuptimin e grades se tyre dhe veqantise se sakrifices qe kane bere...!??

Per te kuptuar dhe shpjeguar keto terma fetare nuk eshte kaq e thjeshte, mjafton nje ajet apo hadith dhe gjithcka u kuptua, jo nuk eshte keshtu, te japesh fetva pa ditur se cfar po flet, me duket pak e rrezikshme dhe rruge qorre...!

duke te lene te pershendetur te uroj nje dite te mbare.

Selam alejkum

BE LK

hasanmehmeti
29-02-08, 18:59
I nderuar Vella hasani...!

Ne islam ka disa kritere ku tregojne menyre qe nje njeri duhet te jape nje pergjigje per nje te me te caktuar, keto kritere jane te percaktuara qarte dhe nuk ka piken e medyshjes ne to.

pajtohem

Te flas mbi qeshtje ku dijetaret muslimane kane kundershtite e tyre me argumenta te sakta nuk eshte kaq e thjeshte dhe pa pergjegjesite perkatese...!

ku gjendet kundershtimi me argumente te saketa ne kete mesele.


I nderuar vella hasani...! Ne fene islame ka shume gjera qe kuptohen e keqkuptohen nga ata qe nuk dine mire rregullat e kesaj feje.
sigurisht


Shikoje tek kjo teme qe thuhet se kurani eshte per te gjallet e jo per te vdekurit.

Respektivish All-llahu thote ne Kur'an:

Pėr t’ia tėrhequr vėrejtjen ati qė ėshtė gjallė dhe dėnimi tė bėhet meritė pėr jobesimtarėt. (Jasine / 70)


Kush eshte kuptimi i vertete i ketij ajeti. Mos eshte vetem per zemrat, pra vetem per ata qe zemrat i kane te vdekur, apo dhe per ata qe kane vdekur fizikisht por jo shpirterisht.

Ne kete llogjike qe ecni ju, i bie qe shehidi qe quhet i gjalle, ska problem me i lexu Kur'an. Apo ndoshta dhe ai ka vdekur fizikisht por All-llahu thote se jane te gjalle me kuptimin e grades se tyre dhe veqantise se sakrifices qe kane bere...!??

logjika ce eci une , hmm , qka do te thuash me kete , une eci ne ate logjike qe kane ecur seleful-salihet tane te devotshem .Per te gjalle eshte thene ne kuptimin qe e kupton pyetsi i nderuar , e jo ne ate qe e ke kuptuar ti , po te kishe pyetur ti do kishe marre pergjigjie tjeter me te detajizuar . Po kush qenka ky shume JU na trego .Per te kuptuar dhe shpjeguar keto terma fetare nuk eshte kaq e thjeshte, mjafton nje ajet apo hadith dhe gjithcka u kuptua, jo nuk eshte keshtu, te japesh fetva pa ditur se cfar po fletme duket pak e rrezikshme dhe rruge qorre...!


se pari nuk ka qene fetva dhe pike per te thene se ketu perfundoj, nese ke diqka kunder shkruaj , mendimin time e mbeshtes me argumente dhe nuk jame pasues i taklidit kete duhet ta dish qartazi , nese ke diqka qe nuk te pershtatet ateher me thuaj apo je prej atyre qe kendojne kuran per te vdekurit qe e kundershton mendimin time.
Edhe nje here nese don ti thellohemi kesaj teme me trego ku eshte problemi qe nuk pajtoheni ju dhe e sqarojme.


Por edhe ti ke harruar edhe nje Kriter te Fikhut qe eshte se sipas gjendjes se personit (emocionale , dijes etj ) i kthehet pergjigjia.

duke te lene te pershendetur te uroj nje dite te mbare.

Selam alejkum

BE LK
gjithashtu ,
wealejkumuselam
hasani

BE LK
01-03-08, 10:37
***
ku gjendet kundershtimi me argumente te saketa ne kete mesele.

Inderuar Hasan...

Ne islam ka disa menyre per te gjykuar apo sqaruar dicka.

Kur'ani/hadithi/sahabet/dijetaret etj.

Nese ekziston nje ajet kuranor atehere nuk ka nevoje per hadith, e nese ekziston nje hadoth atehere nuk ka nevoje per gjykim sahabesh, e nese ekziston nje gjykym nga sahabet e ditur te asaj kohe (Ata sahabe qe shquheshin per dijen e tyre), nuk ka nevoje per gjykim dijetaresh. E nese nuk ka asnje nga keto te parat atehere meret mendimi i dijetareve...!

Dijetaret musliman kane shume Ihtilaf>Ndarje/gjykimi/mendime/vleresime etj, per shume gjera te njejta qe shikohen ne kendeveshtrime te ndryshme. Keshtu qe nuk mund te ironizojme nje e te favorizojme tjeterin. Por mjafton per ne qe te themi se une pajtohem me kete mendim apo ate mendim se me duket me i sakte sipas llogjikes sime.

Duhet te kihet parasysh se dhe sahabet kane pase kundershti te tilla ne shume gjera, kete e kane dhe dijetaret.

Dua te diskutojme ne parim e jo ne detaje dhe ironi miskine mes njeri tjetrit...!
sigurisht


Shikoje tek kjo teme qe thuhet se kurani eshte per te gjallet e jo per te vdekurit.

Respektivish All-llahu thote ne Kur'an:

Pėr t’ia tėrhequr vėrejtjen ati qė ėshtė gjallė dhe dėnimi tė bėhet meritė pėr jobesimtarėt. (Jasine / 70)logjika ce eci une , hmm , qka do te thuash me kete , une eci ne ate logjike qe kane ecur seleful-salihet tane te devotshem .Per te gjalle eshte thene ne kuptimin qe e kupton pyetsi i nderuar , e jo ne ate qe e ke kuptuar ti , po te kishe pyetur ti do kishe marre pergjigjie tjeter me te detajizuar . Po kush qenka ky shume JU na trego .Hasan. Ju shpreoj te ecni me llogjiken e selefeve por une nuk bindem me llafe boshe dhe pa kuptim per kete. Une po te kerkoja me postin qe bera me siper qe ju te na jepni argumente per ate qe thoni. E ju nuk sollet asnje argument. Une te solla fjalen e Zotit ne suren Jasin. per te pasur nje ide me te qarte rreth atij ajeti qe ata qe kundershtojne leximin e kuranit per te vdekur argumentohen me te.

Por se pari kisha nje pyetje: Kush quhet i gjalle dhe kush quhet i vdekur tek Zoti i lartmadherishem...?!?

Pasi te me japesh pergjigje per kete pyetje atehere do te sjell une argumente .

Shembulli im qe dhashe me shehidin ishte pikerisht ajka e kuptimit te atij ajeti sipas meje dhe mufesireve/komentatoreve te kur'anit.

(Ky shumesi qe perdora une hasan, nuk ka te beje me ndo nje ndarje apo seleksionim te ketij pao atij grupacioni fetar. Por ne gjuhen shqipe ka nje rregul "moral", e cila nuk te lejon te drejtohesh me ti por me ju ne menyre respektuese. Ashtu siq perdoret ne arabisht Selamun alejkum/Paqja qofte mbi ju- Nuk eshte Selamun Alejke/Paqja qofte mbi ty. Keto jane rregulla morale te te biseduarit mes njerezve ne gjuhe dhe vende te ndryshme. Mos hulumtimi yt ne keto rregulla nuk me ben fajtor mua por juve :wink: )se pari nuk ka qene fetva dhe pike per te thene se ketu perfundoj, nese ke diqka kunder shkruaj , mendimin time e mbeshtes me argumente dhe nuk jame pasues i taklidit kete duhet ta dish qartazi , nese ke diqka qe nuk te pershtatet ateher me thuaj apo je prej atyre qe kendojne kuran per te vdekurit qe e kundershton mendimin time.
Edhe nje here nese don ti thellohemi kesaj teme me trego ku eshte problemi qe nuk pajtoheni ju dhe e sqarojme.


Hasan... Po me thoni se nuk ishte ftva por nje sqarim poa ku ta dije une.
Kjo mesa shoh na ndanka ne kuptimin qe i bejme nje fetvaje ne te dy. Po ju sjell disa citime te thena nga ju..


selamualejkum ,

Kush e Di ,

...............

Sure nga Kurani nuk eshte ne rregull te behen atje , por siq ka vepruar Profeti alejhiselam dhe te paret tane qe te kthehesh nga Kibla (jo nga varri) mund ti ngritesh duart dhe te Lutesh Zotin per nenen tende dhe lehtesim te jetes se varrit dhe dites se gjykimit etj.
Lutesh shqipe ska gje dhe lutesh per ate qe e deshiron per nenen qe ka vdekur.


***************************

jo vella preshevari , argumentet jane daife te dobeta qe flasin per kete ,dhe kurani eshte per te gjalle dhe jo per te vdekur.

........

selamalejkum
Une shikoj gogja sqarime dhe fetva qe keni dhene ju, biles keni arrit aq large sa keni thene se hadithet qe flasin per leximin e kuranit tek te vdekurit jane te dobeta, e kjo thenje per nje hadith i lejohet vetem atyre qe te japin difektin e zinxhirit dhe shkeputjen e ketij zinxhiri, e jo fjale te shkurtra pa argumente, qe nje jeri normal mund te mendoje se ky po tallet me mua me fjale boshe e pa vend...!

Hasan persa i perket problemit mendoj se ai eshte tek mos lejimi i te ndaluares dhe mos ndalimi i te lejuares.

Ne parim c'do gje eshte e lejuar. Perveq atyre qe jane vequar me argumente nga zoti dhe keto jane ndaluar. Pra duhet te japim agrumente qe zoti e ndalon dicka apo profeti e pastaj te themi se kjo nuk ben...

Mendoj se te lejosh dicka qe e ka ndaluar Zoti eshte mekat shakterrues. Por te ndalosh dicka qe zoti e ka lejuar kjo eshte dhe me e rende (Shume me e rende)

Se cfar jam une hasan ska shume rendesi. Por rendesi ka qe te sqarohet ajo qe zoti e ka ndaluar dha ajo qe zoti e ka lejuar...!

Mos i jep kesaj bisede kahje personale.

Por edhe ti ke harruar edhe nje Kriter te Fikhut qe eshte se sipas gjendjes se personit (emocionale , dijes etj ) i kthehet pergjigjia.

Hasan, une nuk kam telepati ndaj personave te caktuar apo nikave te caktuar. Por mbi bazen e pyetjes mundohem te jap pergjigje. Nuk arrij qe te kaloj ekranin e te hyj ne zemren dhe mendjen e c'do pyetesi qe te arrij te kuptoj qellimin e tij te sinqerte pao jo, s'po e di qellimin e tyre, jam i prirur te mendoj per mire....!?


wealejkumuselam
hasani


Gjithashtu Te pershendes me pershendetje e banoreve te xhenetit.

Es-selamun Alejkum

BE LK

hasanmehmeti
01-03-08, 12:31
selamualejkum BL KA

Se pari vella ti pasi po i dine keto qeshtje (shpresoj te pakten ) duhet te dishe edhe nje qeshtje tjeter per te mos kritikuar koti.

Themi se dijetarėt nė shkrimet e tyre zakonisht pėrdorin dy metoda nė shtjellimin e ēėshtjeve:
1. Atė tė thjeshtė dhe tė kapshme, duke mos e rėnduar nė sjelljen e argumenteve dhe mospajtimeve ekzistuese nė ēėshtje, por e tėra ėshtė e sjellė si konkluzė e qėndrimit. Edhe nėse sillet ndonjė argument, atėherė ajo bėhet nė formė tė thjeshtėsuar. E kjo formė u dedikohet njerėzve tė thjeshtė, tė cilėt nuk kanė ambicie, apo interesim tė dinė mė shumė rreth ēėshtjes.
2. Forma e dytė ėshtė studioze, nė tė cilėn sillen qėndrimet ekzistuese, argumentet duke bėrė krahasimin e tyre, pėrgjigjen ndaj argumenteve tė ndėrsjella dhe duke pėrfunduar me sjelljen e qėndrimin tė saktė nė ēėshtje.

Trajtimi ime ka qene i formes se pari , ndersa ti ske nevoj ta kritikosh ate duke thene ne forme nenqmuese:e jo fjale te shkurtra pa argumente, qe nje jeri normal mund te mendoje se ky po tallet me mua me fjale boshe e pa vend...!

te tilla fjale dhe fetva ke shume nga dijetaret edhe te argumentova se si argumentohen dijetaret ne piken 1.
Pasi e kuptove formen e pergjigjies qe te eshte sqaruar , hyme dhe thellohemi ne teme pasi kete e kerkove ti.

Keni thene:Une shikoj gogja sqarime dhe fetva qe keni dhene ju, biles keni arrit aq large sa keni thene se hadithet qe flasin per leximin e kuranit tek te vdekurit jane te dobeta, e kjo thenje per nje hadith i lejohet vetem atyre qe te japin difektin e zinxhirit dhe shkeputjen e ketij zinxhiri, e jo fjale te shkurtra pa argumente, qe nje jeri normal mund te mendoje se ky po tallet me mua me fjale boshe e pa vend...!

Saber bre vella , se per keto mbeshtetem ne argumente , ti kerkoj argumentet per secilen fjale edhe do ti bije se nuk po flas hava ;)
Hadithet i kan cilesuar si daif ne “Telhisu habir”, Ibėn Haxher, vėll. II, f. 104; “Irvau galil”, Albani, vėll III, f. 150 :smile:

ndersa per fetvan haha ai eshte mendimi ime qe e argumentoj pasi po ke qef me i hy kesaj mesele , por se pari me thuaj qendrimin tend ., na thuaj qendrimin tend e ecim para.


Keni thene nje thenje qe ka problem ne vete apo nuk e keni perfunduar:Ne parim c'do gje eshte e lejuar. Perveq atyre qe jane vequar me argumente nga zoti dhe keto jane ndaluar. Pra duhet te japim agrumente qe zoti e ndalon dicka apo profeti e pastaj te themi se kjo nuk ben...


Sahih qe ne gjerat e dunjas (zakon etj)qdo gje ne parim eshte e lejuar , por ne gjerat Ibadije qdo gje eshte e ndaluar perveq asaj qe ka ardhur argumenti ta lejoj madje as Kijas nuk lejohet te behet me kete qeshtje pa ardhur argumenti i perveqshem.(rregulli i pergjitheshem ne Usulu Fikh eshte qe thote:la kijasu fil Ibad).
Sepse perndryshe sipas thenjes tuaj nuk do kishim Bidate , nese e marrim ne pergjithesi.

Ibėn Kethiri shumė qartė e thekson kėtė kur thotė:

Nė kapitullin e adhurimeve kufizohemi nė citate (tė Kuranit e hadithit) dhe nuk veprojmė duke u shėrbyer me lloje tė ndryshme tė analogjive dhe ideve (mendimeve).Tefsir ibėn Kethir, vėll VII, f.465

leximi i kuranit mos te harrojme se eshte ibadet apo jo ?

vella ketu mos te zgjas shume po e perfundoj pasi te sqarohem ne kete qeshtje ikim me tutje.

selamualejkum
hasani

BE LK
03-03-08, 13:17
selamualejkum BL KA


W. Selam hasan…
Si fillim me paske masakruar nikun mor I nderuar. Pse keshtu, a mos deshe me thene Bekim Loka e the BL KA…..hahahahahahahaa
Se pari vella ti pasi po i dine keto qeshtje (shpresoj te pakten ) duhet te dishe edhe nje qeshtje tjeter per te mos kritikuar koti.

Themi se dijetarėt nė shkrimet e tyre zakonisht pėrdorin dy metoda nė shtjellimin e ēėshtjeve:
1. Atė tė thjeshtė dhe tė kapshme, duke mos e rėnduar nė sjelljen e argumenteve dhe mospajtimeve ekzistuese nė ēėshtje, por e tėra ėshtė e sjellė si konkluzė e qėndrimit. Edhe nėse sillet ndonjė argument, atėherė ajo bėhet nė formė tė thjeshtėsuar. E kjo formė u dedikohet njerėzve tė thjeshtė, tė cilėt nuk kanė ambicie, apo interesim tė dinė mė shumė rreth ēėshtjes.
2. Forma e dytė ėshtė studioze, nė tė cilėn sillen qėndrimet ekzistuese, argumentet duke bėrė krahasimin e tyre, pėrgjigjen ndaj argumenteve tė ndėrsjella dhe duke pėrfunduar me sjelljen e qėndrimin tė saktė nė ēėshtje.

Keni te drejte ne sqarimin tuaj I nderuar….!
Por po levizim ne nje rruge e spo e kuptojme…!
Nje sqarm qe je je dijetare si do qe te jete ajo quhet fetva, ēofte I argumentuar qarte ēofte I cekuar lehtesisht ne argument per arsye kuptimi…!
Por ju I nderuar mund te me thoni mua atehere, I binka qe une most e flas per asgje ne fe, se nuk jam dijetare. Jo , por duhet te thuash ne fund se une keshtu kam degjuar se ky apo ai dijetar e ka shpjeguar keshtu, e jo te vendosesh pikat mbi I me nje fjale te vetme e pa shtjelluar asnje thenje djetari mbi kete mesele….!

Trajtimi ime ka qene i formes se pari , ndersa ti ske nevoj ta kritikosh ate duke thene ne forme nenqmuese:

I nderuar Hasan, me vjen keq por nuk kam pas asnje qellim nenqmues ne kete shpjegim qe une jam munduar me dhene. Te lutem mos me keqkupto.


te tilla fjale dhe fetva ke shume nga dijetaret edhe te argumentova se si argumentohen dijetaret ne piken 1.
Pasi e kuptove formen e pergjigjies qe te eshte sqaruar , hyme dhe thellohemi ne teme pasi kete e kerkove ti.Saber bre vella , se per keto mbeshtetem ne argumente , ti kerkoj argumentet per secilen fjale edhe do ti bije se nuk po flas hava ;)
Hadithet i kan cilesuar si daif ne “Telhisu habir”, Ibėn Haxher, vėll. II, f. 104; “Irvau galil”, Albani, vėll III, f. 150 :smile:

ndersa per fetvan haha ai eshte mendimi ime qe e argumentoj pasi po ke qef me i hy kesaj mesele , por se pari me thuaj qendrimin tend ., na thuaj qendrimin tend e ecim para.


Ok. Ju keni sjell kundershtite per kete hadith, mjaft mire kete desha. Tani ne bisedat me poshte dote sjell une pranimet qe jane bere nga dijetaret…!Keni thene nje thenje qe ka problem ne vete apo nuk e keni perfunduar:

Sahih qe ne gjerat e dunjas (zakon etj)qdo gje ne parim eshte e lejuar , por ne gjerat Ibadije qdo gje eshte e ndaluar perveq asaj qe ka ardhur argumenti ta lejoj madje as Kijas nuk lejohet te behet me kete qeshtje pa ardhur argumenti i perveqshem.(rregulli i pergjitheshem ne Usulu Fikh eshte qe thote:la kijasu fil Ibad).
Sepse perndryshe sipas thenjes tuaj nuk do kishim Bidate , nese e marrim ne pergjithesi.

Ibėn Kethiri shumė qartė e thekson kėtė kur thotė:

Nė kapitullin e adhurimeve kufizohemi nė citate (tė Kuranit e hadithit) dhe nuk veprojmė duke u shėrbyer me lloje tė ndryshme tė analogjive dhe ideve (mendimeve).Tefsir ibėn Kethir, vėll VII, f.465

leximi i kuranit mos te harrojme se eshte ibadet apo jo ?

Ketu eshte problem I nderuar. Por disa gjera te miat nuk I ke kapur.
Ne keto term ate shumica e dijetareve ne parim jane dakord. Por kur hyhet ne detajet e tyre, atehere kemi ihtilaf/kendveshtrime te ndryshme.
Thenja La kijasu fil ibad/s’ka krahasim ne adhurime. Eshte mjaft e sakte, por si I kuptojme ne ibadetet, pikerisht ketu vjen ndarja. Cfar mund te konsiderohet krahasim ne ibadeh. Dhe kur eshte krahasim e kur nuk eshte krahasim. Mund te jete thjeshte nje ibadet qe e ka bere ky apo ai person nga sahahabet qe profeti nuk e ka bere.
Une jam dakord se profeti a.s nuk ka kenduar kur’an per te vdekurit.
Por ka pas te tjere qe e qe e kane keshilluar kendimin e kur’anit per te vdekurin ne forme duaje.
Sepse disa e shikonin ne kendveshtrimin e duase kete veper, duaja dihet qe eshte ibadet. Apo jo..!?
Le te marim dy shembuj nga sahabet e profetit per dy gjera qe profeti nuk I ka bere por I kane bere sahabet me vone dhe njera praktikohet sot si e pranuar nga te gjithe ndersa tjetren e ndalojme ne menyre te rrepte.
1. Taravite, e falura nga Umer ibn hatabi r.a, pse nuk konsiderohen bidat kur keto jane ibadete…!?
2. Abdullah ibn mesudi r.a, mbante nje leter ku ishte shkruar Ajetul kursij ne qafe dhe kjo sipas rregullit qe eshte ne sheriat quhet shirk. Me te cilin rregull une jam dakord…!

I solla keto shembuj te ndryshem nga jeta e brezit me te mire te besimtareve musliman me qellim qe te kuptojme thelbin e mendimit islam mbi gjerat.
Nje thenje thote: Te biesh dakord per dicka ne parim, do te thote te mos keshe rene dakord per asgje…!
Keshtu qe gjerat nuk duhet ti kuptojme ashtu siq meren ne medh’hebin e peste islam ate dhahirij.


....vazhdon

BE LK
03-03-08, 13:19
vella ketu mos te zgjas shume po e perfundoj pasi te sqarohem ne kete qeshtje ikim me tutje.

selamualejkum
hasani


Pa I rene nga kina hasan. Vazhdojme me argumentet qe kundershtojne leximin e kuranit per te vdekurit…!?
Kam bere nje pyetje tek posti I pare por po I shmangeni…!
Respektivisht:
Kush quhet i gjalle dhe kush quhet i vdekur tek Zoti i lartmadherishem...?!?
Pikerisht ketu ta fillojme diskutimin, e jo me usulul fikh se noj njani ketej thote paskan shku ne mars keta te dy… hahahha
Selam alejkum
BE LK
p.s. mos ma ngaterro me nikun lol…hahahaa

hasanmehmeti
04-03-08, 01:52
W. Selam hasan…
Si fillim me paske masakruar nikun mor I nderuar. Pse keshtu, a mos deshe me thene Bekim Loka e the BL KA…..hahahahahahahaa


selamualejkum Bekim , kerkoj falje se nuk kam pas mendjen shume tek shkurtesat e emrit tuaj.Shpresoj se nuk do perseritet.
Keni te drejte ne sqarimin tuaj I nderuar….!
Por po levizim ne nje rruge e spo e kuptojme…!
Nje sqarm qe je je dijetare si do qe te jete ajo quhet fetva, ēofte I argumentuar qarte ēofte I cekuar lehtesisht ne argument per arsye kuptimi…!
Por ju I nderuar mund te me thoni mua atehere, I binka qe une most e flas per asgje ne fe, se nuk jam dijetare. Jo , por duhet te thuash ne fund se une keshtu kam degjuar se ky apo ai dijetar e ka shpjeguar keshtu, e jo te vendosesh pikat mbi I me nje fjale te vetme e pa shtjelluar asnje thenje djetari mbi kete mesele….!

mire vella , une e kam dhene mendimin sipas formes se pare , ty ste pelqeu (edhe pse eshte brenda islamit ajo forme) ateher une detyrohem te zbres ne formen e dyte qe e fillova ne postimin e mehershem.


Ok. Ju keni sjell kundershtite per kete hadith, mjaft mire kete desha. Tani ne bisedat me poshte dote sjell une pranimet qe jane bere nga dijetaret…!
nuk jane kundershti , por argumente qe ato hadithe jane daif , ti e din qe nuk lejohet te punohet me te tilla argumetne perdersia vije nje hadithe sahih apo hasen ateher e perdorim edhe daifin nese i perngjan , por nuk bazohemi ne nxjerrje dispozitash nga ai hadithe.Ketu eshte problem I nderuar. Por disa gjera te miat nuk I ke kapur.
shpresojme ne vazhdim ti kapim , edhe pse mendoj se ate e bera ne shkrimin e mehrshem.

Ne keto term ate shumica e dijetareve ne parim jane dakord. Por kur hyhet ne detajet e tyre, atehere kemi ihtilaf/kendveshtrime te ndryshme.
mire ti shofim. une mendoj se nuk ka te pakten nga gjeneratat e para.Thenja La kijasu fil ibad/s’ka krahasim ne adhurime. Eshte mjaft e sakte, por si I kuptojme ne ibadetet, pikerisht ketu vjen ndarja. Cfar mund te konsiderohet krahasim ne ibadeh. Dhe kur eshte krahasim e kur nuk eshte krahasim. Mund te jete thjeshte nje ibadet qe e ka bere ky apo ai person nga sahahabet qe profeti nuk e ka bere.
Une jam dakord se profeti a.s nuk ka kenduar kur’an per te vdekurit.


ta leme me von te sqarohet.


Por ka pas te tjere qe e qe e kane keshilluar kendimin e kur’anit per te vdekurin ne forme duaje.


Kush jane ata dhe ateher sa po vlen rregulli i krahasimit ?me vjen mire qe e kuptova mendimin tend ne kete mesele.Sepse disa e shikonin ne kendveshtrimin e duase kete veper, duaja dihet qe eshte ibadet. Apo jo..!?

Eshte ibadet nuk ka fjale , por ka argument per kete dhe ai argument eshte i veqant qe ka ardhur per te vdekurit .Perderisa kemi argument te veqant ateher nuk vlen te pergjithesohet nje argument i veqant ne ate qe nuk e ka pergjithesu Profeti alejhiselam sepse perndryshe do i bije siq thote Imam Maliku: Nese dikush bjen diqka tjeter per te adhuruar Allahun e qe Profeti alejhiselam nuk e ka ber , ateher ai ka mohuar misionin e Muhammedit alejhiselam se Ai alejhiselam nuk e ka quar misionin e tij ne vend.

Le te marim dy shembuj nga sahabet e profetit per dy gjera qe profeti nuk I ka bere por I kane bere sahabet me vone dhe njera praktikohet sot si e pranuar nga te gjithe ndersa tjetren e ndalojme ne menyre te rrepte.
1. Taravite, e falura nga Umer ibn hatabi r.a, pse nuk konsiderohen bidat kur keto jane ibadete…!?
per kete kemi argument te veqant se edhe profeti alejhiselam e ka ber teravit edhe ate me xhemat , mirpo mandej e nderpreu duke thene fjalen: Se kam frike se po e merrni si farz kete veper.


2. Abdullah ibn mesudi r.a, mbante nje leter ku ishte shkruar Ajetul kursij ne qafe dhe kjo sipas rregullit qe eshte ne sheriat quhet shirk. Me te cilin rregull une jam dakord…!

Kete rregull nuk po e di (na sqaro me arguemnte pak ), por une njekohesisht e di qe nuk lejohet te mbahet me te vetmin argument se me ato shkrime mund te ikesh ne vende te papasterta e qe ne ato vende diqka e tille ndalohet te hyhet.I solla keto shembuj te ndryshem nga jeta e brezit me te mire te besimtareve musliman me qellim qe te kuptojme thelbin e mendimit islam mbi gjerat.
Nje thenje thote: Te biesh dakord per dicka ne parim, do te thote te mos keshe rene dakord per asgje…!

e vertet qe i solle keto gjera , por keto te pakten kan pas argumente ne gjeneratat e para , por me thuaj qe puna e Leximit te Kuranit a ka argument se eshte perdorur nga Sahabet (pasi qe Profeti alejhiselam e pranove edhe vet qe nuk e ka punuar)?

Keshtu qe gjerat nuk duhet ti kuptojme ashtu siq meren ne medh’hebin e peste islam ate dhahirij.
hahaha qka ke thene , nese e merre ate se vetem dhahirit e paskan kete mendim ateher qenkam ehde une por edhe disa dijetare Maliki , Shafi ,Hanefij etj qe e ndalojen kete mesele.

Mua po me intereson tash : Me qfare argumenti e lejon ti leximin e Kuranit per te vdekur ?(per ti shkuar ka fundi kesaj mesele)
Po ta sjell edhe nje here rregullin qe kur te me jepesh pergjigjie ta perkujtosh:Sahih qe ne gjerat e dunjas (zakon etj)qdo gje ne parim eshte e lejuar , por ne gjerat Ibadije qdo gje eshte e ndaluar perveq asaj qe ka ardhur argumenti ta lejoj madje as Kijas nuk lejohet te behet me kete qeshtje pa ardhur argumenti i perveqshem.(rregulli i pergjitheshem ne Usulu Fikh eshte qe thote:la kijasu fil Ibad).

Nese mendon te kunderten Bekim me sjell ndoj argumente te dijetareve siq bera une me Ibn Kethirin.


selamualejkum
hasani
ps/shkrimi i mesiperm nuk ka te bej me temen , pergjigjien do ta dhe ne privat nese te duhet.

hasanmehmeti
04-03-08, 02:03
Desha vetem edhe kete fjalen tende qe per mua eshte casje e gabuar ne te kuptuarit e meseles (dhe pikerisht ky eshte problemi qe ti ke kahje tjeter por do sqarohet me ndihmen e Allahut)nga shkrimi i fundit ta sqarojme, ku ju thoni:Vazhdojme me argumentet qe kundershtojne leximin e kuranit per te vdekurit…!?
Pse une te bije argumente , ti po don me leju ateher bjer argumentin qe e lejon , perndryshe mbetet e ndaluar pa i hyre fare meseleve te dijetareve qka kan thene por vetem ne rregullin e Usulu Fikhut.Une theme se kjo eshte mesele Ibadije dhe qe te besh nje ibadet duhet nje argument qe ta lejon perndryshe ke ber Bidat. E Profeti alejhiselam thote: Kush vjen me diqka qe ne nuk e kemi vepruar diten e gjykimit edhe nese vlera e saj eshte sa bjeshket ateher ato do i asgjesohen(kuptimi i hadithit).
Nese ke mundesi me trego definicionin e Bidatit te lutem?


selamalejkum
hasani

ps/edhe nje gje qe harrova ta cek ne postimin e pare nga keto dy , eshte se per teravit kemi argumente nga Profeti alejhiselam ndersa per vepren e sahabiut (abdullah ibn Mesudit )ska argumente nga profeti alejhiselam dhe sahabet tjere dhe nuk eshte diqka e cuditshme qe te mos lejohet ne munges argumenti.

BE LK
04-03-08, 13:49
I nderuar Vella hasani.....

Nuk do te sjell argumente pa me thene se kush eshte i gjalle, e kush eshte i vedekur tek zoti...!??


Kush quhet i gjalle dhe kush quhet i vdekur tek Zoti i lartmadherishem...?!?

hasanmehmeti
04-03-08, 21:33
I nderuar Vella hasani.....

Nuk do te sjell argumente pa me thene se kush eshte i gjalle, e kush eshte i vedekur tek zoti...!??


Kush quhet i gjalle dhe kush quhet i vdekur tek Zoti i lartmadherishem...?!?


Mire , nese don ta lejosh Leximin e Kuranit per te Vdekur bjer argumente perndryshe mbetet e ndaluar.
Sa i perket pyetjes kete nuk e kam obligim te pergjigjem , pastaj duhet te jesh me konqiz , per dunja apo per ahiret , sa i perket kuranit apo krijimit , ka mesele ketu.

c'do te mire deri ateher.

selamualejkum
hasani

BE LK
05-03-08, 09:12
Mire , nese don ta lejosh Leximin e Kuranit per te Vdekur bjer argumente perndryshe mbetet e ndaluar.
Sa i perket pyetjes kete nuk e kam obligim te pergjigjem , pastaj duhet te jesh me konqiz , per dunja apo per ahiret , sa i perket kuranit apo krijimit , ka mesele ketu.

c'do te mire deri ateher.

selamualejkum
hasani

Selam alejkum i nderuar Hasan....!

Nuk po arrij te kuptoj pse heziton te pergjigjesh per pyetjen qe te kam bere.....!???

Me thuaj pse nuk pergjigjesh!? fill pas pergjigjes tende do te jap une argumente per kete qe me kerkon, por smund te me impononi ju se kur duhet te jap argumente perderisa une te kam bere nje pyetje ne disa poste te miat, e ju akoma vazhdoni te mos pergjigjeni me kokefortesi...!

Mos kjo nenkupton mos deshiren tuaj per kuptimin e kesaj teme ap" 'o' cfar...?

Ne pritje te pergjigjes tuaj.

BE LK

BE LK
06-03-08, 11:52
Mire , nese don ta lejosh Leximin e Kuranit per te Vdekur bjer argumente perndryshe mbetet e ndaluar.
Sa i perket pyetjes kete nuk e kam obligim te pergjigjem , pastaj duhet te jesh me konqiz , per dunja apo per ahiret , sa i perket kuranit apo krijimit , ka mesele ketu.

c'do te mire deri ateher.

selamualejkum
hasani

Selamun alejkum I nderuar vella hasani…

Duke pare kembenguljen tuaj per te mos ju pergjigjur pyetjes sime, atehere po ti sjell argumentat qe flasin pro leximit te kuranit per te vdekurit…..!
Por duhet te kemi parasysh se dijetaret ndahen ne dy grupe ne sqarimin e ketyre meseleve…!
Po sjell hadithin e pare qe shumica e dijetareve diskutojne dhe kane kontradikta ne kuptimin e tij..!
Thote profeti Muhammed as: Idha mate Ibnu Adem inkata'a amelehu il-la min thelatheh: Sadakatul xherije, ilmun nafiun terekehu, ue ueledun salihun jed'u leh
Shqip:Nese vdes i biri i Ademit(njeriu) i nderpritet aktiviteti i punes e tij pervecse ne tre raste: Sadakaja e rrjedheshme, nje dituri e dobishme qe ka lene nga pas, dhe nje djale (femije) i mire qe lutet per te.
Pa dasht me u nal tek e dy te parat, po filloj me ate qe na intereson en kete teme. Pra duaja qe behet per te vdekurin…!
Dijetaret muslimane ketu ndahen ne dy pika.
1.Se te vdekurit nuk I shkon shperblimi I leximit te kuranit, por vetem duaja qe behet per te. Duke thene se Profeti a.s nuk ka permendur leximin e kuranit por vetem duane.
2.Grupi I dyte I dijetareve mendon se shperblimi I shkon te vdekurit pasi profeti a.s thote: Nje pasardhes I mire qe lutet per te. Ky grup mendon se kurani ka ne permbajtjen e tij lutje te shumta, biles shtrojne pyetje. A ka Lutje me te mire se Kur’ani ?
Ibn tejmije eshte perkrahes I ketij mendimi, mund te shikohet tek librat e tij fetvate e ibn tejmijes.


Le te fillojme me hadithe e argument te tjera…
Ka thene Profeti yne Muhamedi (S.A.S.): "Lexoni Ja Sin-in per te vdekurit tuaj" i transmetuar nga Ebu Dauti dhe tek ai eshte Hadith Hasen gjithashtu en-Nesaij, Ibn Maxheh, Ahmed dhe el-Hakim dhe ka vertetuar saktesine e tij (Sahih) Ibn Hibban edhe nese thuhet se disa dijetare e kane dobesuar kete hadith nuk duhet te harrojme se Imam Neveviu ne parathenien e "40 haditheve" ka thene: Dijetaret kane rene ne mirkuptim (ittefeku) se lejohet (xha'iz) te punohet me hadith Daif ne punet e mira!
Gjithashtu Muhamedi A.S. ne nje hadith te tij thote: "Nese vdes dikush prej jush, mos e mbyllni ate por shpejtoni dhe lexoini atij tek varri, tek koka el-Fatihah dhe tek kembet Hatmen prej sures el-Bekareh" Ka thene Hafidh Ibn Haxher ne Komentimin e Bukhariut per kete hadith: " E nxorri (akhrexhe) et-Tabrani me zinxhir transmetimi (Isnad, sened) Hasen-te mire"
Kete kane kuptuar edhe sahabet e nderuara nga profeti yne Muhamedi a.s., pra lejimin e kendimit te Kur'anit te Madheruar per te vdekurit.
Le te tregojme se Sahabiu i nderuar Abdullah Ibn Omer Ibn el-Khattab r.a. lexoi mbi varr fillimin e Sures Bekareh dhe Hatmen e saj. Transmetoi Imam el-Bejhekij dhe vertetoi qe eshte Hasen-i mire Hafizi en-Nevevij ne "el-Edhkar"
Ketu kemi argument te shkurta dhe qarta nga jeta profetit Muhamed dhe shokeve te tij per keto argumente.

Le te vazhdojme me mendimet e medhhebeve pro kesaj ceshtje. Por para se te filloj te sjell argumentet e medh’hebeve du ate them se shume kontradikta ka ne keto mendimedhe se jot e gjithe dijetaret e ketyre medh’hebeve jane te tenjejtit mendim brende nje medh’hebi te caktuar.
Si pershembull Imami I mirenjohur Ebu hanife nuk eshte nje nje linje mendimi me Ebu jusuf, (Ebu jusuf eshte nje nga nxenesit e Ebu hanifes dhe nga dijetaret me te shquar te medhhebit hanefi dhe themeluesi ne aspektin e te shkruarit te ketij medh’hebi).

Argument nga dijetaret Hanbeli per lejimin e kendimit te Kur'anit per te vdekurit muslimane

Ka thene Imam Ebu Beker el-Meruzij, njeri nga nxenesit e Imam Ahmed Ibn Hanbel (shih librin el-Maksed el-Ershed) sic ka shkruar: "kam degjuar Ahmed Ibn Hanbel te thote: Nese hyni ne varreza lexoni Ajetin Kursij dhe Kulhuvallahun tre here me pas thoni: O Allah beje kete (Kur'anin) miresi per Banoret e Varrezave"
Argument prej dijetareve Hanfij per lejimin e kendimit te Kur'anit per te vdekurit:

Ka thene ez-Zejlaij ne librin e tij "Tebjjin el Haka'ik" ne kapitullin "Haxhi per te tjeret" sic shkruan: Domethenia e ketij kapitulli eshte se njeriu mund te kthej sevapet e veprave te tij per te tjeret tek Ehli sunneti wa el xhema’ah si ato te namazit apo agjerimit dhe haxhit, apo sadekaja ose leximi i Kur'anit ose Dua-lutje etj si keto prej veprave te devotshme, dhe te gjitha mberrijne tek te vdekurit dhe i vlejne atij.

Argumenti nga dijetaret Shafi rreth lejimit te kendimit te Kur'anit per te vdekurit tane muslimane!

Ka kujtuar Imam en-Neveviu ne librin e tij el-Edhkarse Shafiu dhe shoket e tij thane: mustehab-Pelqehet te lexohet tek ai (i vdekuri) dicka nga Kur'ani, thane: e nese e lexojne te gjith Kur'anin (Hatmeh) eshte e mire (hasanen). Edhe Imam Shafiu ka theksuar mbi te (nesse ala dhalik)

Argumenti i dijetareve Malikite.

Ka thene el-Kurtubij ne "et-Tedhkireh": Origjina e ketij kapitulli eshte Sadekaja ne te cilen nuk ka divergjenca (ikhtilaf), ashtu sikurse mberrin tek i vdekuri sevapet e saj (sadekase) po ashtu mberrin edhe leximi i Kur'anit, Duaja dhe Istigfari, sepse te gjitha keto jane Sadekah dhe sadekaja nuk perkufizohet vetem ne pasuri.

Selamun Alejkum BE LK