PDA

View Full Version : Poezi nga Dreni.


Dreni30
26-05-05, 00:02
Per Ty

Per ty mendova shume
Dhe ty te thash te dua
Mu mbush zemra gaz
Kur me ke pranuar.

E shkruaj kete poezi
E shkruaj vetem per ty
Duke menduar per ty
Dhe duke te dashur ty.

Me ke hy thell ne zemer
Aty mu ne mes te saj
Je mbyllur si ne dry
Dhe ske per te dalur.

Dreni

Dreni30
26-05-05, 11:41
--------------------------------------------------------------------------------

Lules

Ti, e zbukurove natyren
Ti, e bere te fresket ajrin
Ti, ke ngjyren e mire
Ti, ke trungun e fort
Ti, ke lulen me te mire.

Ti, trung qe lulen mban
Ti, u rrite ne toke te mire
Ti, ke gjethe te bukura
Ti, ke shijen e mire
Ti, ti je me e bukura.

Ti, ma mbushe zemren ngazellim
Ti, ma rrite deshiren
Ti, ma shtove gezimin
Ti, me dha shume te mira
Ti, u bere pjese e shpirtit tim.

Dreni

Dreni30
30-05-05, 03:26
Ngjyra

Valle... c'me pane syt, kete ngjyre
E zgjodha me te bukuren
Qe te beje nje punim te mire
Heuu, po sa kam enderruar...

Deshira me lindi porsa te pash
Te mora ne dore dhe po te shikoj
Dhe fillova te mendoj.......
Nje piktur te bukur me ty e beje.

Dora nuk me dridhet, por rrin gati
Mendja ma thot me plot deshire
Nga zemra me doli vrullshem
Te beje nje pikture te tille.

Dreni

Dreni30
17-06-05, 08:25
Ka do dite.......


....qe vuajtja merr hov e nuk ndalet.
....qe zemra s'pushon se dridhuri.
....qe mendja sillet verdall e pa kuptim.
....qe loti rrin gati ne qerpikun tim.

....qe edhe natyra merr ngjyren e vujtjeve te mia.
....qe edhe qielli ngryset e t'merrohet .....
....qe edhe lules ne kembe nuk i qendrohet.
....qe edhe deti merr hov dhe turbullohet...

....
....

Dreni

Dreni30
17-06-05, 08:37
Kush....

Athua dora ka filuar te merr shprehi.
Athua menja e coroditur dirigjon doren.
Athua zemra e prishur don ta pushtoj kohen.
Athua dora don kete hekur te zi...........
Athua ....... te lutem thujma ti.

Dreni.

natyra
29-06-08, 04:41
Woow pa tekst kam mbetur, te tilla poezi qe qenkan o Dreni shum mahnitese...:smile: te pergezoj i nderuar...p.s.paskeni pasur ni mister te pa zbuluar poeti,vazhdo tutje...Urime....

me shum respekt
Natyra

Dreni30
02-07-08, 00:45
Woow pa tekst kam mbetur, te tilla poezi qe qenkan o Dreni shum mahnitese...:smile: te pergezoj i nderuar...p.s.paskeni pasur ni mister te pa zbuluar poeti,vazhdo tutje...Urime....

me shum respekt
Natyra

Te flm. Natyra.

Deshira eshte pak per te nxjerr fjalet ar,
Fjalet jan pak per te plotesuar deshiren.

Dreni30
02-07-08, 00:52
Dreni,te pergezoj per poezite .

A bene nje strofe ta le ketu??

Kush kėngėn tėnde pėr pak e dėgjoi
Dhe heshtur nuk humbi nė mendim
„Kush kaq thellė Poetin e kuptoi
Kush kaq lehtė ja kuptoi miqesine.

Suksese ne vazhdim.

te flm. lyra2

Kush e dhuroi fjalen e embel
Kush e mbuloi ate me ar
Kush e shkroi ne leter te bardhe
Kush..........?? - njeriu.....
mendjen e qilter shpirtin e bardh.

adidu
02-07-08, 02:06
I nderuar Dreni! Per arsyen qe ju kam shprehur(flm per pergjigjen) i lexova me shume vemendje poezite tuaja dhe...kuptova se bera shume mire. Jo ne lidhje me faktin se kush jeni, porse ndjeva vargezim te vlere. Ndertimi i vargjeve ne forme paralele(ne disa raste), sipas fugato - teknikes, nderthurtas disa ide brenda nje konteksti ideje unike, me percjell nje pavaresi te shprehjes se paster poetike, shumekuptueshmerise dhe varietetit te motivit.
Urime dhe suksese te metejshme.

Jana
07-09-08, 21:59
Dreni te pershendes shum...Sa per poezi shum te mira....


VETMIA

Vetmia eshte zilja e telefonit
Dhe nje ze i huaj qe kerkon dike tjeter
Vetmia esht e diela e zbrazet
Me biseda boshe dhe pa diell
Vetmia eshte te shikosh pas xhamit
Njerez qe nxitojne ne mbremje
Merzia e gjate para gjumit
Dhe vapa ne netet pa hene

Vetmia eshte te duash shume
Dhe te mos kesh cfare te duash
Te mos kesh kujt t'i falesh dy lule
Dy fjale te mira te mos kesh kujt tja thuash

Te jesh kudo i tepert, i huaj
Mik i paftuar ne bote, hije
Pa nje kujtim qe te beje te vuash
Pa nje shprese per ate qe do vije...

Dreni30
11-01-09, 15:06
Lirise

Zog fluturo me krahet e tu te lire.
Mundemi ne sikur ti te fluturojme?
Te luajme larte mbi ret e dendura,
Qe te harrojme gjithecka nga ky acar,
Njeashtu edhe keto net te gjata e te ftohta.

Ne te luajme dhe te gezojme,
ditet me diell te nxejne
trupin ton te merdhire nga acari.
Te gezojme lojen tone te filluar.
Te shijojme aromen e gjelbrimit.
Te ngrohim shpirtin tone
Per cdo pranevere qe do te vij.

Zemrat tona rrahin tik e tak.
Kercejme nga gezimi dhe shpresa.
Ndihemi si zogu i lumtur ne qiell.
Te fluturojme edhe ne nga loja,
te defrehemi dhe te na knaqet shpirti.


Dreni.

Dreni30
11-01-09, 15:35
Nena

Nene ti je zgjuar nga gjumi
E lodhur shume dhe e raskapitur.
Ti je e papushuar fare.
Nga ankthi i jetes tuaj....

Shporruni larg ju dimra te erret.
Shporruni larg ju dite te ftohta.
Shendrite drite e dashur..
Ne shpirtin tim.... perjetshem.

Nena ngriti duart larte.
Ndale... dhune e kahmoteshme.
Ne u ngopem qe sa vite...
Duam jeten e lire pergjithemone.

Ju mos e shuani driten tone.
Dashuria te mbreteroj ne zemrat tona.
Loja dhe gezimi te filloj.
Netet e erreta shporruni pergjithemone.

Ndegjoje lutjen e nenes tone.
Ajo na jep drite dhe shprese.
Permbush shpirtin tone te vujtur.
Me dashuri dhe liri te plote.

Dreni.

Dreni30
11-01-09, 16:12
Si yll

Eshte mbremje.......
Une shikoj qiellin e hapur.
Erresiere rreth e perqark.
Nata si duket kishte shtruar.
Petkun e saj anekend.

Erresire ..........
Papritmas sikur u shkeput
nje drite nga qielli dhe u leshua,
ngadale per te me shendritur
hapsiren ku une gjindesha.

Drita qe vinte e zamadhohej.
Ndersa une shikoja si i humbur.
Pyeta veten?..
Valla.... athua ti do te me ndritesh.
kete mbremje te erresuar??!!
Valle .... ti do te me ngohesh shpirtin tim? .....

Dreni30
04-02-09, 12:25
Fluturo dallendyshe

Te shikoj larte ne qiell
ti kah fluturon.....
ndale se kam nje porosi
qe ty du ma ta dhan.

Disa fjale te shkruara
qe i kam ne leter,
kur te fluturosh mbi vendin tim
te pushosh dhe ta dergosh kete leter.

Fluturo mbi krua aty rreze mali
ndalu dhe freskohu,
fundosu ne ate uj te fresket
per mallin tim, merre pak ne pupla
ma sjell mua ketu ne mergim.

Kur te nisesh per me fluturu
aty mbi pullaz bere nje pushim
merr gjithe ate qe mundesh
me sjell mua ketu per pak defrim.

Jana
04-02-09, 12:36
Si yll

Eshte mbremje.......
Une shikoj qiellin e hapur.
Erresiere rreth e perqark.
Nata si duket kishte shtruar.
Petkun e saj anekend.

Erresire ..........
Papritmas sikur u shkeput
nje drite nga qielli dhe u leshua,
ngadale per te me shendritur
hapsiren ku une gjindesha.

Drita qe vinte e zamadhohej.
Ndersa une shikoja si i humbur.
Pyeta veten?..
Valla.... athua ti do te me ndritesh.
kete mbremje te erresuar??!!
Valle .... ti do te me ngohesh shpirtin tim? .....

Dreni te gjitha jan te mira...por kjo shum shum pem pelqen....Te Lumt....

Dreni30
18-08-10, 22:20
Evv po moti nuk paskam shkruar nė kėtė faqe.......

shfletuesi_
18-08-10, 22:23
Dreni30, kur more je ba poet ti , o mjeri ti hoo po a e din qe krejt poetat vujn ose ju des gruja ose e dashura qe psh Cajupit i pat Vdek Gruja, Migjenin e pat lan E dashura... E skam qef met pa ne ate gjendje hahahaha

Dreni30
18-08-10, 22:31
Dreni30, kur more je ba poet ti , o mjeri ti hoo po a e din qe krejt poetat vujn ose ju des gruja ose e dashura qe psh Cajupit i pat Vdek Gruja, Migjenin e pat lan E dashura... E skam qef met pa ne ate gjendje hahahaha


hhahahahaahahahahaahah ani de se nuk ėshtė keq krejt kemi me vdek, por bile si i ka hije. hahahahaahahahahaahahahahaahahah

VoOoglushja
03-10-11, 14:41
Kush....

Athua dora ka filuar te merr shprehi.
Athua menja e coroditur dirigjon doren.
Athua zemra e prishur don ta pushtoj kohen.
Athua dora don kete hekur te zi...........
Athua ....... te lutem thujma ti.

Dreni.


T them qe dora ka filluar te marre shprehi
T them qe mendja coroditur dirigjon doren me Ndjenjen e Bukur te Zemres
T them qe Zemra nuk prishet dhe prap pushton kohen

T them ty ... qe je nje Person i qete Ti....
.... dhe ne Shpirtin tend ska vend per Ndjenje te zi...

....ket ta them un Ty....


VoOoglushja :wink:

p.s me pelqejn Poezit tuaja shume:biggrin: nejse i ngjoh moti POezit tuaja :tongue: