Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-05-05, 00:02   #1
Dreni30
 
Avatari i Dreni30
 
Anėtarėsuar: 21-12-04
Postime: 30,904
Dreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Poezi nga Dreni.

Per Ty

Per ty mendova shume
Dhe ty te thash te dua
Mu mbush zemra gaz
Kur me ke pranuar.

E shkruaj kete poezi
E shkruaj vetem per ty
Duke menduar per ty
Dhe duke te dashur ty.

Me ke hy thell ne zemer
Aty mu ne mes te saj
Je mbyllur si ne dry
Dhe ske per te dalur.

Dreni


Dreni30 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-05-05, 11:41   #2
Dreni30
 
Avatari i Dreni30
 
Anėtarėsuar: 21-12-04
Postime: 30,904
Dreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

--------------------------------------------------------------------------------

Lules

Ti, e zbukurove natyren
Ti, e bere te fresket ajrin
Ti, ke ngjyren e mire
Ti, ke trungun e fort
Ti, ke lulen me te mire.

Ti, trung qe lulen mban
Ti, u rrite ne toke te mire
Ti, ke gjethe te bukura
Ti, ke shijen e mire
Ti, ti je me e bukura.

Ti, ma mbushe zemren ngazellim
Ti, ma rrite deshiren
Ti, ma shtove gezimin
Ti, me dha shume te mira
Ti, u bere pjese e shpirtit tim.

Dreni
Dreni30 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-05, 03:26   #3
Dreni30
 
Avatari i Dreni30
 
Anėtarėsuar: 21-12-04
Postime: 30,904
Dreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ngjyra

Valle... c'me pane syt, kete ngjyre
E zgjodha me te bukuren
Qe te beje nje punim te mire
Heuu, po sa kam enderruar...

Deshira me lindi porsa te pash
Te mora ne dore dhe po te shikoj
Dhe fillova te mendoj.......
Nje piktur te bukur me ty e beje.

Dora nuk me dridhet, por rrin gati
Mendja ma thot me plot deshire
Nga zemra me doli vrullshem
Te beje nje pikture te tille.

Dreni
Dreni30 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 08:25   #4
Dreni30
 
Avatari i Dreni30
 
Anėtarėsuar: 21-12-04
Postime: 30,904
Dreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ka do dite.......


....qe vuajtja merr hov e nuk ndalet.
....qe zemra s'pushon se dridhuri.
....qe mendja sillet verdall e pa kuptim.
....qe loti rrin gati ne qerpikun tim.

....qe edhe natyra merr ngjyren e vujtjeve te mia.
....qe edhe qielli ngryset e t'merrohet .....
....qe edhe lules ne kembe nuk i qendrohet.
....qe edhe deti merr hov dhe turbullohet...

....
....

Dreni
Dreni30 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 08:37   #5
Dreni30
 
Avatari i Dreni30
 
Anėtarėsuar: 21-12-04
Postime: 30,904
Dreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kush....

Athua dora ka filuar te merr shprehi.
Athua menja e coroditur dirigjon doren.
Athua zemra e prishur don ta pushtoj kohen.
Athua dora don kete hekur te zi...........
Athua ....... te lutem thujma ti.

Dreni.
Dreni30 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-08, 04:41   #6
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Poezi nga Dreni.

Woow pa tekst kam mbetur, te tilla poezi qe qenkan o Dreni shum mahnitese... te pergezoj i nderuar...p.s.paskeni pasur ni mister te pa zbuluar poeti,vazhdo tutje...Urime....

me shum respekt
Natyra

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 29-06-08 nė 04:45
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-08, 00:45   #7
Dreni30
 
Avatari i Dreni30
 
Anėtarėsuar: 21-12-04
Postime: 30,904
Dreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi nga Dreni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra
Woow pa tekst kam mbetur, te tilla poezi qe qenkan o Dreni shum mahnitese... te pergezoj i nderuar...p.s.paskeni pasur ni mister te pa zbuluar poeti,vazhdo tutje...Urime....

me shum respekt
Natyra
Te flm. Natyra.

Deshira eshte pak per te nxjerr fjalet ar,
Fjalet jan pak per te plotesuar deshiren.
Dreni30 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-08, 00:52   #8
Dreni30
 
Avatari i Dreni30
 
Anėtarėsuar: 21-12-04
Postime: 30,904
Dreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi nga Dreni.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lyra2
Dreni,te pergezoj per poezite .

A bene nje strofe ta le ketu??

Kush kėngėn tėnde pėr pak e dėgjoi
Dhe heshtur nuk humbi nė mendim
„Kush kaq thellė Poetin e kuptoi
Kush kaq lehtė ja kuptoi miqesine.

Suksese ne vazhdim.
te flm. lyra2

Kush e dhuroi fjalen e embel
Kush e mbuloi ate me ar
Kush e shkroi ne leter te bardhe
Kush..........?? - njeriu.....
mendjen e qilter shpirtin e bardh.
Dreni30 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-08, 02:06   #9
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: Poezi nga Dreni.

I nderuar Dreni! Per arsyen qe ju kam shprehur(flm per pergjigjen) i lexova me shume vemendje poezite tuaja dhe...kuptova se bera shume mire. Jo ne lidhje me faktin se kush jeni, porse ndjeva vargezim te vlere. Ndertimi i vargjeve ne forme paralele(ne disa raste), sipas fugato - teknikes, nderthurtas disa ide brenda nje konteksti ideje unike, me percjell nje pavaresi te shprehjes se paster poetike, shumekuptueshmerise dhe varietetit te motivit.
Urime dhe suksese te metejshme.
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-08, 21:59   #10
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi nga Dreni.

Dreni te pershendes shum...Sa per poezi shum te mira....


VETMIA

Vetmia eshte zilja e telefonit
Dhe nje ze i huaj qe kerkon dike tjeter
Vetmia esht e diela e zbrazet
Me biseda boshe dhe pa diell
Vetmia eshte te shikosh pas xhamit
Njerez qe nxitojne ne mbremje
Merzia e gjate para gjumit
Dhe vapa ne netet pa hene

Vetmia eshte te duash shume
Dhe te mos kesh cfare te duash
Te mos kesh kujt t'i falesh dy lule
Dy fjale te mira te mos kesh kujt tja thuash

Te jesh kudo i tepert, i huaj
Mik i paftuar ne bote, hije
Pa nje kujtim qe te beje te vuash
Pa nje shprese per ate qe do vije...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-09, 15:06   #11
Dreni30
 
Avatari i Dreni30
 
Anėtarėsuar: 21-12-04
Postime: 30,904
Dreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi nga Dreni.

Lirise

Zog fluturo me krahet e tu te lire.
Mundemi ne sikur ti te fluturojme?
Te luajme larte mbi ret e dendura,
Qe te harrojme gjithecka nga ky acar,
Njeashtu edhe keto net te gjata e te ftohta.

Ne te luajme dhe te gezojme,
ditet me diell te nxejne
trupin ton te merdhire nga acari.
Te gezojme lojen tone te filluar.
Te shijojme aromen e gjelbrimit.
Te ngrohim shpirtin tone
Per cdo pranevere qe do te vij.

Zemrat tona rrahin tik e tak.
Kercejme nga gezimi dhe shpresa.
Ndihemi si zogu i lumtur ne qiell.
Te fluturojme edhe ne nga loja,
te defrehemi dhe te na knaqet shpirti.


Dreni.
Dreni30 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-09, 15:35   #12
Dreni30
 
Avatari i Dreni30
 
Anėtarėsuar: 21-12-04
Postime: 30,904
Dreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi nga Dreni.

Nena

Nene ti je zgjuar nga gjumi
E lodhur shume dhe e raskapitur.
Ti je e papushuar fare.
Nga ankthi i jetes tuaj....

Shporruni larg ju dimra te erret.
Shporruni larg ju dite te ftohta.
Shendrite drite e dashur..
Ne shpirtin tim.... perjetshem.

Nena ngriti duart larte.
Ndale... dhune e kahmoteshme.
Ne u ngopem qe sa vite...
Duam jeten e lire pergjithemone.

Ju mos e shuani driten tone.
Dashuria te mbreteroj ne zemrat tona.
Loja dhe gezimi te filloj.
Netet e erreta shporruni pergjithemone.

Ndegjoje lutjen e nenes tone.
Ajo na jep drite dhe shprese.
Permbush shpirtin tone te vujtur.
Me dashuri dhe liri te plote.

Dreni.
Dreni30 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-09, 16:12   #13
Dreni30
 
Avatari i Dreni30
 
Anėtarėsuar: 21-12-04
Postime: 30,904
Dreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi nga Dreni.

Si yll

Eshte mbremje.......
Une shikoj qiellin e hapur.
Erresiere rreth e perqark.
Nata si duket kishte shtruar.
Petkun e saj anekend.

Erresire ..........
Papritmas sikur u shkeput
nje drite nga qielli dhe u leshua,
ngadale per te me shendritur
hapsiren ku une gjindesha.

Drita qe vinte e zamadhohej.
Ndersa une shikoja si i humbur.
Pyeta veten?..
Valla.... athua ti do te me ndritesh.
kete mbremje te erresuar??!!
Valle .... ti do te me ngohesh shpirtin tim? .....
Dreni30 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-02-09, 12:25   #14
Dreni30
 
Avatari i Dreni30
 
Anėtarėsuar: 21-12-04
Postime: 30,904
Dreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėmDreni30 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi nga Dreni.

Fluturo dallendyshe

Te shikoj larte ne qiell
ti kah fluturon.....
ndale se kam nje porosi
qe ty du ma ta dhan.

Disa fjale te shkruara
qe i kam ne leter,
kur te fluturosh mbi vendin tim
te pushosh dhe ta dergosh kete leter.

Fluturo mbi krua aty rreze mali
ndalu dhe freskohu,
fundosu ne ate uj te fresket
per mallin tim, merre pak ne pupla
ma sjell mua ketu ne mergim.

Kur te nisesh per me fluturu
aty mbi pullaz bere nje pushim
merr gjithe ate qe mundesh
me sjell mua ketu per pak defrim.
Dreni30 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-02-09, 12:36   #15
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi nga Dreni.

Si yll

Eshte mbremje.......
Une shikoj qiellin e hapur.
Erresiere rreth e perqark.
Nata si duket kishte shtruar.
Petkun e saj anekend.

Erresire ..........
Papritmas sikur u shkeput
nje drite nga qielli dhe u leshua,
ngadale per te me shendritur
hapsiren ku une gjindesha.

Drita qe vinte e zamadhohej.
Ndersa une shikoja si i humbur.
Pyeta veten?..
Valla.... athua ti do te me ndritesh.
kete mbremje te erresuar??!!
Valle .... ti do te me ngohesh shpirtin tim? .....

Dreni te gjitha jan te mira...por kjo shum shum pem pelqen....Te Lumt....


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:10.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.