PDA

View Full Version : Gjuha shqipe, 4500 fjalė nga orienti


ARVANITI
09-06-05, 11:12
****


Pas 33 vitesh pritjeje, ka parė dritėn e botimit Fjalori i Orientalizmave nė Gjuhėn Shqipe. Ky fjalor, i cili pėrban 4500 fjalė nga gjuhėt turke, perse dhe arabe, ėshtė mbledhur nga filologu Tahir Dizdari, i cili ėshtė ndarė nga jeta vite mė parė. Sipas gjuhėtarėve qė kanė marrė pjesė nė promovimin e fjalorit, rėndėsia e kėsaj vepre qėndron nė evidentimin e fjalėve tė huazuara nė gjuhėn shqipe, takimeve qė kanė kulturat dhe popujt me njėri-tjetrin. Sipas gjuhėtarit Miēo Samara, i cili ka dhėnė ndihmesėn e vet si specialist i Institutit tė Gjuhėsisė, “njė pjesė e mirė e kėtyre fjalėve kanė zėnė vend tė qėndrueshėm nė leksikun e shqipes dhe i nėnshtrohen rregulave morfologjike e sintaksore tė shqipes, ndėrsa shumė tė tjera tashmė janė kthyer nė historizma, pasi i pėrkisnin njė periudhe tė caktuar historike dhe kanė dalė nga leksiku sė bashku me sende apo dukuri qė ekzistonin nė kėto periudha”. Gjithsesi edhe kėto fjalė shpesh ngrenė krye si ngjyrime tė ndryshme figurative nė tekste letrare. Krijuesi i kėtij fjalori, Tahir Dizdari, ka qenė njė njohės mjaft i mirė i gjuhėve orientale kėshtu qė nuk e ka pasur tė vėshtirė tė qėmtojė nė leksikun shqip fjalėt e huazuara nga gjuhėt orientale. Megjithatė pėr tė realizuar kėtė punė voluminoze, atij i ėshtė dashur 30 vjet punė. Nė tė mund tė gjesh fjalė, tė cilat ne i pėrdorin nė leksikun tonė tė pėrditshėm, pa e ditur origjinėn e tyre.


****

Odise
09-06-05, 23:38
SHQIPJA ME 4500 FJALE NGA ORIENTI, APO ORIENTI ME 4500 FJALE NGA ILLIRISHTJA?

A ISHTE ILLIRISHTJA GJUHE BOTERORE E NJE EPOKE HISTORIKE?

Ne librin Fjalori i orientalizmave ne Shqipen, rrenjet e te gjitha atyre fjaleve jane illirishte, qe do te paraqiten me kohe, e ne vend te duhur...


Odise

ARVANITI
10-06-05, 12:54
SHQIPJA ME 4500 FJALE NGA ORIENTI, APO ORIENTI ME 4500 FJALE NGA ILLIRISHTJA?

A ISHTE ILLIRISHTJA GJUHE BOTERORE E NJE EPOKE HISTORIKE?

Ne librin Fjalori i orientalizmave ne Shqipen, rrenjet e te gjitha atyre fjaleve jane illirishte, qe do te paraqiten me kohe, e ne vend te duhur...


Odise

Eshte shume e veshtire per tu vertetuar...

Odise
11-06-05, 00:01
SHQIPJA ME 4500 FJALE NGA ORIENTI, APO ORIENTI ME 4500 FJALE NGA ILLIRISHTJA?

A ISHTE ILLIRISHTJA GJUHE BOTERORE E NJE EPOKE HISTORIKE?

Ne librin Fjalori i orientalizmave ne Shqipen, rrenjet e te gjitha atyre fjaleve jane illirishte, qe do te paraqiten me kohe, e ne vend te duhur...


Odise

Eshte shume e veshtire per tu vertetuar...


*******

shume e veshtire, po shume reale

kemi edhe Fjalorin e fjaleve te huaja, qe pjesa ma e madhe e tyre jane fjale shqipe-illirishte!

Vllazerisht,

Odise

ARVANITI
11-06-05, 19:25
Edhe une mendoj ashtu si ty.

Shqipes i mungon nje dukument i shkruar "i lashte" ne menyre qe te behet krahasimi dhe hipotezat te behen fakte te pakundershtueshme.

Duam s'duam dokumenti i pare shqip daton para 600 vitesh.

Psikologu
12-06-05, 18:18
Edhe une mendoj ashtu si ty.

Shqipes i mungon nje dukument i shkruar "i lashte" ne menyre qe te behet krahasimi dhe hipotezat te behen fakte te pakundershtueshme.

Duam s'duam dokumenti i pare shqip daton para 600 vitesh.

Po a ka dokumente tė tjera mė tė hershme?

ARVANITI
12-06-05, 18:51
Edhe une mendoj ashtu si ty.

Shqipes i mungon nje dukument i shkruar "i lashte" ne menyre qe te behet krahasimi dhe hipotezat te behen fakte te pakundershtueshme.

Duam s'duam dokumenti i pare shqip daton para 600 vitesh.

Po a ka dokumente tė tjera mė tė hershme?

Dokumente te shkrura ne gjuhen shqipe me te hershme se ky nuk ka.

Formula e pagezimit (1462) eshte dokumenti me i vjeter i shkrimit shqip qe njohim deri me sot. Ajo eshte nje fjali e shkurter shqip, ne mes te nje shkrimi latinisht, ne nje leter te kryepeshkopit te Durresit Pal Engjellit. Fjalia jep nje formule qe duhet ta perdornin familjet per te pagezuar femijet e tyre.Eshte gjetur ne bibliotekne Laurentiana te Milanos, nga historiani rumun Nikolla Jorgo dhe u botua prej tij ne vitin 1915

Psikologu
13-06-05, 00:19
Harroni Formulen e Pagezimit dhe Mesharin e Buzukut. Prej pak ditesh, ne Arkivat e Vatikanit eshte gjetur doreshkrimi, qe e shtyn 345 vite ne kohe dokumentin e pare te shkruar ne shqip. Rrefimi i studiuesit qe e zbuloi.

nga Erjon Tase


Lajmi i pak diteve me pare per zbulimin e nje doreshkrimi te vjeter ne Gjuhen Shqipe ne Bibliotekat e Vatikanit, ka shkaktuar jo pak zhurme ne rrethet kulturore shqiptare. Mesa duket, historia e deritanishme e Gjuhes Shqipe duhet te shkruhet edhe nje here nga fillimi. Nje studiues kosovar, doktor Musa Ahmeti, pas me shume se shtate vitesh kerkimi, ka arritur te zbuloje ne Arkivat e Papatit nje doreshkrim ne Gjuhen Shqipe qe daton vitin 1210. Rreth 74 vite me i hershem se deshmia e pare per shqipen e folur dhe plot 345 vite perpara Mesharit te Gjon Buzukut. Behet fjale per nje doreshkrim prej 208 faqesh, te ruajtur mjaft mire ne kohe, i cili eshte shkruar mbi nje pergamene dhe mbeshtillet nga kapake druri. Duke vleresuar rendesine e nje zbulimi te tille historik, "Klan" i eshte drejtuar profesor Musa Ahmetit ne Vatikan, me deshiren per te botuar per here te pare doreshkrimin. Por studiuesi kosovar duket i vendosur per te publikuar personalisht doreshkrimin ne nje botim te tijin. Ndersa premton se nje kopje te origjinalit do ta dorezoje se shpejti ne Muzeun Historik Kombetar, ai pranon te rrefeje aventuren e tij ne Arkivin e Vatikanit dhe rendesine e ketij zbulimi.

Profesor. Si rate ne gjurme te doreshkrimit te vjeter?

Deri para pak kohesh eshte folur e shkruar, por gjithnje deri tani ne forme supozimesh, se "duhet" te kete libra, doreshkrime ose dokumente te shkruara ne gjuhen shqipe, te cilat jane me te hershme se sa "Formula e pagezimit" nga viti 1462 apo nga libri i pare i shtypur ne gjuhen shqipe, "Meshari" i Buzukut nga viti 1555.

Duke u nisur nga ide te tilla, por edhe nga pohimi i Eqrem Cabejt se: "Ne nendorin e vitit 1940, N.Borgia me kumtoi ne Grotaferata prane Romes se kishte zbuluar ne Arkivin e Vatikanit nje dokument ne gjuhen shqipe me te vjeter se Buzuku. Fshehtesine e zbulimit te tij ky dijetar e mori me vete ne varr. Gjurmime te metejshme neper arkivat e Vatikanit e te Propagandes mund te na sjellin ndonje te papritur ne zbulim dokumentesh me te mocme te shqipes". [Studime gjuhesore, vellimi VI, f. 12, referenca nr. 29, Prishtine 1988.]

Ne, (Ahmeti ka qene i vetem ne kete aventure, por preferon ne shenje modestie numrin shumes) sikur edhe shume studiues te tjere, iu vume kerkimeve ne Arkivin Sekret te Vatikanit, ne Vatikan, per tė gjetur ndonje gjurme te ketij dokumenti apo doreshkrimi. Megjithese qemė pothuajse te sigurte se aty nuk mund te ndodhej nje dokument apo doreshkrim per te cilin ben fjale Nilo Borgia, (e pas tij edhe Zef Skiroi), fondet qė duhej te studioheshin, prapė ishin te shumta dhe teper voluminoze. Paralelisht kemi konsultuar edhe burime te ndryshme nga Biblioteka Apostolike e Vatikanit, duke shfrytezuar Kodekse dhe doreshkrime te tjera qe kishin te benin me shqiptaret dhe Shqiperine , me shprese qe te kishim fatin e mire te zbulonin ate doreshkrim aq te deshiruar.

Si mundet te hynit ne biblioteken e Vatikanit?

Arkivi i Vatikanit u hap per publikun dhe studiuesit laike ne vitin 1882. Ketu ruhen dokumente, doreshkrime dhe libra nga me te ndryshmet, qe kane te bejne me religjionin dhe kishen; por edhe me momente te tjera te jetes laike, politike e shkencore. Per momentin mund te konsultohesh me lenden burimore arkivore deri ne periudhen e Benediktit te XV (1914), ndersa per ate ne vazhdim, por edhe per disa fonde te vecanta, vec lejeve speciale, nje pjese e mire Arkivit te Vatikanit eshte ende "sekrete".

Per sa kohe vazhdoi ky hulumtim?

Kerkimi ne Vatikan nisi ne vitin 1995, por vetem pas tre vitesh, apo 39 muaj e dy ditesh, patem fatin e mire, te kishim ne dore nje vellim te nje doreshkrimi, te lidhur me kopertina te forta druri, nga viti 1210, titulli i te cilit ne regestat e Vatikanit nuk ishte i shenuar komplet dhe ne formen origjinale. I gjithe doreshkrimi eshte i shkruar me grafema (littera- shkronja) latine; pervec qė per tre grafema te shqipes jane perdorur grafemat greke, (per shkronjat: "dh", "th" dhe "y"); dhe i teri ne gjuhen shqipe, ne dialektin e veriut, qe si i tille paraqet mjaft veshtiresi per t'u lexuar. Vellimi i teri eshte ne pergamen, gje e zakonshme per kohen kur ishte shkruar. Perbehet nga 208 flete te shkruara dhe 12 te tjera te zbrazeta. Paginimi (numerimi) i faqeve eshte vetem recto, dmth. eshte shkruar vetem ne njeren ane te faqes, ate te djathte. Doreshkrimi lexohet mjafte lehte, sepse shkrimi eshte shume i qarte. Faqet kane rreshta te njejte, cdonjera nga 43. Dimensionet e doreshkrimit ne pergamen jane: 28 x 39.5 cm; ndersa kopertinat jane dicka me te medha dhe kane dimensione: 29.5 x 42 cm. Komplet vellimi, eshte i ruajtur shume bukur, nuk ka fare demtime, vec qe ne disa vende ka filluar te fshihet ngjyra dhe kjo ne fletet 188, 189 dhe 192.

I gjithe doreshkrimi eshte autograf, i shkruar nga nje dore. Ndersa ne fund fare, ne f. 208, autori ka firmosur vete emrin e tij: Teodor Shkodrani, duke shenuar: "Me ndihmen dhe deshiren e fort te lumturit Zot, perfundova ne vitin 1210, diten e 9 te marsit -:- Teodor Shkodrani".

Cilat jane provat qe vertetojne vjetersine dhe origjinalitetin e ketij zbulimi?

Doreshkrimi ndahet ne tre kapituj, ne f. 1 - 97 mbi teologjine; f. 98 - 146 mbi filozofine dhe 147 - 208 mbi historine. Duke mos mohuar vleren dhe rendesine e dy kapitujve te pare, kapitulli i trete ka terhequr me shume vemendjen tone, sepse vec te dhenave me interes te vecante, autori citon edhe vepra te tjera qe ka konsultuar. Dhe me shume se nje here, mbeshtetet ne kronikat shqiptare te qyteteve te ndryshme. Ngjarjet renditen kronologjiksht deri ne dhjetorin e vitit 1209, deshmi kjo e forte per te perforcuar edhe me shume vitin e perfundimit te doreshkrimit.

Eshte e sigurte se ky doreshkrim nuk eshte pershkrim apo kopje e ruajtur. Mendime te vlefshme per nje gje te tille kane dhene shumė specialiste. Por doreshkrimi ka kaluar edhe ne disa prova te tjera per vleresimin e vjetersise, duke analizuar ngjyren, shkronjat, inicialet dhe miniaturat. Pastaj ngjarjet historike, por edhe emrat e disa autoreve apo prelateve kishtare, qe permend autori, per te cilet ruhen te dhena biografike ne Arkivin Sekret te Vatikanit.

Pas nje pune disa vjecare, kemi arritur te bejme transkriptimin dhe transliterimin e doreshkrimit. Ishte nje pune shume e mundimshme kjo, ngaqe ne nuk kishim tekste (dokumente apo doreshkrime) te ngjashme nga kjo kohe apo kohe me e afert, per te konsultuar e krahasuar: grafemat, fjalet, fjalitė dhe strukturen e pergjithshme gramatikore. Jemi te vetedijshem se mund te kete leshime, por mbetet qe specialistet e fushave perkatese, pas studimeve te tyre, te nxjerrin perfundime te drejta dhe shkencore.

Rendesi te vecante ka edhe fakti, qė autori i ketij shkrimi eshte nje shqiptar nga Shkodra, mjaft i njohur ne rrethet shkencoro-kulturore te kohes, jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne Bizant, Rome, Raguze, etj. Autori, Teodor Shkodrani, ne fund te doreshkrimit te tij, na ka lene te dhena shume te cmuara per veten e tij, origjinen dhe pėrgatitjen profesionale.

Cfare rendesie paraqet ky doreshkrim i Theodhor Shkodranit?

Vec rendesise se jashtezakonshme qe ka doreshkrimi, per ate se tregon nje vazhdimesi te panderprere te shkrimit te gjuhes shqipe, ai i kalon kufijt e njohurive tona per shkrimin apo permendjen e gjuhes shqipe. Sepse, sipas deshmive qe kemi, per heret te pare behet fjale per gjuhen shqipe ne vitin 1284 (jo me 1285 sic eshte menduar deri me tani), ne nje dokument te Arkivit te Dubrovnikut, (Raguzes) nga 14 korriku i viti 1284, ku thuhet: "Degjova nje ze qe therriste ne mal ne gjuhen shqipe" (Et audiui unam uocem clamantem in monte in lingua albanesesca). Deshmite e tjera per gjuhen e folur shqipe mberrijne nepermjet dokumentave te ndryshem ne vitin 1308 dhe 1332. Pra, nese e shikojme kronologjikisht, qe nga viti 1284, kur per here te pare permendet gjuha shqipe, doreshkrimi i Teodor Shkodranit, e shtyn edhe per 74 vjete me heret jo vetem permendjen e gjuhes, por edhe e deshmon se shqipja ishte e shkruar. Ndersa kur behet fjale per dokumente te shkruar, sic eshte "Formula e pagezimit" nga viti 1462, ky doreshkrim eshte me i hershem 252 vjet. Dhe 345 vjet me i hershem se "Meshari" i Buzukut. Lajmi per zbulimin e ketij doreshkrimi tė vitit 1210, eshte mirepritur ne rrethet shkencore e intelektuale jo vetem shqiptare.

* revista Klan

ARVANITI
13-06-05, 13:14
Ky dokument qe permend ti eshte hedhur poshte tashme. Eshte nje mashtrim. Ēudi qe nuk e ditkeni.

Psikologu
13-06-05, 16:38
Ky dokument qe permend ti eshte hedhur poshte tashme. Eshte nje mashtrim. Ēudi qe nuk e ditkeni.

Ka tė folura qė eshtė hedur poshtė , por nga kush u hedh poshtė?!

Odise
13-06-05, 19:28
DOKUMENTET SHQIPE


... ne nje dokument te Arkivit te Dubrovnikut, (Raguzes) nga 14 korriku i viti 1284, ku thuhet: "Degjova nje ze qe therriste ne mal ne gjuhen shqipe" (Et audiui unam uocem clamantem in monte in lingua albanesesca).

Nese eshte dokument origjinal, askush nuk mund ta hudhi poshte! Por, dokumenti nuk eshte i shkruar shqip dhe shprehja: "Degjova nje ze qe therriste ne mal ne gjuhen shqipe" nuk figuron keshtu origjinal ne dokument, sikur ''premenit e t'birit spertit senit'', qe gjindet origjinal shqip!


Nese shkojme pas ketij parimi, atehere ne kemi dokumentin shume ma te lashte, shqip, te folur nga Leka i Madh dhe te shenuar nga historiani latin, shqip: ''zjarm ore!'', kur leka I madh ne fushebetej i urdheronte ushtaret e tij! Do te thote se kemi dokument, nga shek.4. p.e.r. kur eshte fole e shkruar gjuha shqipe (illirishtja, arbanishtja)!

Po shkrimet shqipe dardane ne kohen e Bardhyllit shek. V p.e.r. GUHA SKIPE - 'fol skypas' 'vena e mjaltit te Kreshtabardhes'
a kujtoni se nuk gjindet asnje shkrim shqip, nga gjith ajo perandori dardane - det e m'det - Kaspik e Adriatik?

Po sa qesharake mund te jete, te bazohesh, ne lashtesine e Shqipes, nga nje dokument i shkruar dhe edhe nese merret i vertete ne gjuhe te huaj - se lashtesia e Shqipes se Shkruar eshte nga shek.XII!!!

Po illiria kur pushtoi Romen, per 500 vjet, cfare gjuhe fliste e shkruante -
Po romaket kur erdhen e pushtuan illirine, 168 p.e.r. - po bizantinet, po sllavet ne shek. V-VII - nuk gjeten ne gjithe Ballkanin illirik - asnje fjale te shkruar shqipe dardane, illirishte - asnje faqe a liber shqip, nuk e gjeten?

Po as abeceja shqipe (alfabeti) illirishte nuk gjindet askund ne kete bote, vec po datojka nga kongresi i Manastirit (1908)?

T'kane zhbij me rraje barbaret, e pervehtesuan gjuhe e histori, sa qe te vije te vjellesh kur ndigjon fjalen - histori!

ARVANITI
13-06-05, 20:13
Ky dokument qe permend ti eshte hedhur poshte tashme. Eshte nje mashtrim. Ēudi qe nuk e ditkeni.

Ka tė folura qė eshtė hedur poshtė , por nga kush u hedh poshtė?!

Nga shume studiues ai u hodh poshte si i manipuluar qellimisht.

Odise
14-06-05, 18:03
JU a vertet, mendoni se nuk ka dokumente shume ma te hershme se sa keto ? Po Thoti qe ka fole shqip tash e 12.000 vjet ma pare? Po sa e sa dokumente qe jane te pazbuluara? Po illirishtja aq gjuhe madhore e botes, athua nuk paska askund asnje dokument, apo mbahen qellimisht, se dalin
realitete tjera? :wink:

Po Fjalori i kristoforidhit 50.000 fjalesh, qe nuk u ndriēua?

Kjo eshte gjuha jone - po a po e respetojme GJUHEN apo nje kongres? A ka kongres te plotfuqishem - fjala e fundit e nje gjuhe?

Te jemi ma korrekt, ju lutemi!

ARVANITI
14-06-05, 20:09
JU a vertet, mendoni se nuk ka dokumente shume ma te hershme se sa keto ? Po Thoti qe ka fole shqip tash e 12.000 vjet ma pare? Po sa e sa dokumente qe jane te pazbuluara? Po illirishtja aq gjuhe madhore e botes, athua nuk paska askund asnje dokument, apo mbahen qellimisht, se dalin
realitete tjera? :wink:

Po Fjalori i kristoforidhit 50.000 fjalesh, qe nuk u ndriēua?

Kjo eshte gjuha jone - po a po e respetojme GJUHEN apo nje kongres? A ka kongres te plotfuqishem - fjala e fundit e nje gjuhe?

Te jemi ma korrekt, ju lutemi!

Si mund te jemi korrekt kur flasim me hipoteza?

Thua qe gjuaha ileire paska qene madhore--po cfare faktesh te besueshme ke ne dore?

Asnje. Vetm hamendesime. Vetem hipoteza qe mund t'i beje kushdo.

Asaj punes se Thotit hiqi vizen se eshte shume e ceket.

Odise, edhe une dua t'i besoje atyre qe thua ti, edhe une dua qe te gjitha te jene te verteta, ashtu sic kam edhe bindjen, por duhet te jemi realist. Ne edhe mund t'i besojme, po te tjeret a do t'i besojne?

Njatjeta!

Odise
15-06-05, 01:51
JU a vertet, mendoni se nuk ka dokumente shume ma te hershme se sa keto ? Po Thoti qe ka fole shqip tash e 12.000 vjet ma pare? Po sa e sa dokumente qe jane te pazbuluara? Po illirishtja aq gjuhe madhore e botes, athua nuk paska askund asnje dokument, apo mbahen qellimisht, se dalin
realitete tjera? :wink:

Po Fjalori i kristoforidhit 50.000 fjalesh, qe nuk u ndriēua?

Kjo eshte gjuha jone - po a po e respetojme GJUHEN apo nje kongres? A ka kongres te plotfuqishem - fjala e fundit e nje gjuhe?

Te jemi ma korrekt, ju lutemi!

Si mund te jemi korrekt kur flasim me hipoteza?

Thua qe gjuaha ileire paska qene madhore--po cfare faktesh te besueshme ke ne dore?

Asnje. Vetm hamendesime. Vetem hipoteza qe mund t'i beje kushdo.

Asaj punes se Thotit hiqi vizen se eshte shume e ceket.

Odise, edhe une dua t'i besoje atyre qe thua ti, edhe une dua qe te gjitha te jene te verteta, ashtu sic kam edhe bindjen, por duhet te jemi realist. Ne edhe mund t'i besojme, po te tjeret a do t'i besojne?

Njatjeta!

*** a pak eshte fakt i besueshem - Shqipja, bija e illirishtes? A na njeh bota si pasardhes te illireve pellgasgjik? Po, na njeh. Pse tjeret te mos i besojne Shqipes, pasardhese e illirishtes! A tjeret po u dashka te na i bejne punet tona! Po na punojme pak ne kete drejtim edhe dikujt po i konvenon: 's'kemi fakte te besueshme, vetem hipoteza, mund t'i bej kushdo, hiqi vizen' etj. kur vet shqiptaret shprehen keshtu, pse t'ua vejme fajin tjereve te na njohin? Sinqerisht e kam. A nuk jane keto TE VERTETA?
Kur NA vet kemi dyshim te besojme, pse tjeret te besojne?

Asaj te Thotit, une nuk mund t'i heqe vizen, as qe dua t'i heqe, por te ndihmojme ne vize: puna 40 vjecare e Katapanos, e Neriman Vlores e tjereve, duhet respekt, po ceshtja qendron tjeterkund, miko!

Odise
15-06-05, 03:13
ARVANITI, po flasim vllazerisht!

Nje intelektual shqiptar, para dy vitesh me shkroi: 'pse luan me zjarrin'? Kurse nje tjeter shkroi shkrimin vijues, ne nje polemike me nje tjeter intelektual, qe une po e paraqes 'te shoqeruar' me nje epilog:

A mos duhet te presim qe 'te tjeret' do te na thrrasin: ejani o shqiptare, se kemi formuar nje sympozium boteror, qe t'ua japim vulen e lashtesise, shqipja gjuha e pare, ejani te beheni 'standard - flamur mbi te gjithe', e Na -
te shkojme kryelarte, vetem te nenshkruajme? Po, kur Ne nuk guxojme as te luamje 'me zjarr', as per te Drejtat themelore te njeriut ne Ēameri, per te drejtat e vllazerve tane - i injorojme boterisht, si ne politike, si ne shkence, ne shtetin tone - ku do te na njohin 'tjeret'?

''Sipas Stipcevicit deri diku i bazuar tek nje gjerman Homeri ka qene Ilir. Megjithate teza e tij, si te gjitha tezat te Aristidhit me shoke nuk jane nuk jane kundershtuar kurre, ato jane vetem injorime. Ka nje diference te madhe ndermjet kundershtimit me argumenta dhe ndermjet injorimit. Faktikisht te gjithe ata qe kane pranuar te bejne historine e Shqiperise, kane derdhur "gjak" me plot kuptimin e fjales. Jane endur me vite te tera duke germuar e shume prej tyre e kane paguar me koken, djegie te shtepise e librarise, vjedhje dokumentash, dhe i eshte dashur dhe ta rishkruajne nga e para gjith hulumtimin. Rast i fundit eshte Robert D'Angely i cili "i humbi" dokumentat dhe rishkruajti te gjitha ne nje forme shume me te kondensuar pasi nuk kishte te gjitha referencat e duhura. Catapano ka shpenzuar 50 vjet mbi Thot-in, Hittitet, Iliret etj. Eshte ama shume interesante se gati te gjithe ata qe kane arritur ne konkluzion se Shqipja eshte gjuha me e vjeter, jane njerez qe dine nga 7-8 gjuhe, perfshi Shqipen po e po, Greqishten e lashte, Latinishten etj.

Faktikisht kur nuk ke nje Institute of Hellenic Studies, kur nuk ke nje Institute of Slavic Studies, pra kur ti nuk ke nje institut te mirfillte tendin nuk mund te krahasohesh me propaganden e "civilizimit" sllav, grekeve te rinj etj etj. Eshte e kote. Shqiptari ka arritur te mbijetoje ne cdo epoke, te shohim nese do ja arrije te mbijetoje ne epoken mediatike, te ekonomise, te nje bote te hapur, dhe gjithashtu ku nuk luftohet me me shpata e me kobure. Oxfordi vit per vit con njerez ne athine e shkruajne mbrapsht per Athinen. Nese sponsorizohesh nga ato institute, sic jane vene dhe shume Shqiptare qe nuk duan historine e tyre, ose duan pare shkurt hesapi, atehere je nje njeri qe punon per ato aspirata dhe pik.

Ketu pra merr forme dhe transparenca e studimeve per Shqiperine, sepse jane kryer nga individe qe jane te painfluencuar nga parate, apo nga ndonje gje tjeter. Merr rastin e Robert Elsies nje nga njerezit me te medhenj per ne Shqiptaret, qe ka perkthyer mbi 50 libra shqiptare ne Anglisht dhe ne Gjermanisht. Megjithate dhe ai i publikon ne numra te kufizuara. Sidoqetejete puna e tij ekziston ne universitetet Amerikane dhe librarite Amerikane, madje shume libra edhe kane filluar te trajtohen disi neper seminare speciale sidomos Kadareja dhe veprat e Migjenit. Nga ana tjeter profesori i Sorbones Zacharie Mayani, i cili ka arritur ne perfundimin se Gjuha Etruske eshte ajo Shqiptare, thuhet se eshte paguar nga Enveri, dhe normalisht ky merret si shkas per te hedhur poshte studimin e tij. Eshte megjithmend ironike, pasi gati te gjitha studimet per GReqine sic thashe jane te financuara nga qeveria Greke dhe organizata Greke, megjithate ato merren parasysh, ndersa ne rastin e nje profesori te Sorbones hidhen poshte as pa u komentuar !!!! Edhe nese Enveri ka paguar, ajo eshte bere per te financuar udhetimet, librat etj etj, megjithate nuk ka konfirmim per kete gje, dhe vetem zeri mjafton per te korruptuar imazhin e nje njeriu qe i dedikoi jeten ceshtjes Etruske.

Sot e kesaj dite Etrusket nuk i deshifron dot asnje gjuhe tjeter pervec Shqipes, dhe madje me nje lehtesi te papare ne shume raste. Shume shkrime qe mendoheshin se ishin Greke, jane ne fakt te shpjegueshme vecse me Shqipen, per mos thene pastaj per kerkimet e Colonel Churchward i cili flet per kontinentin MU, dhe nje civilizim 50.000 vjet te vjeter, qe konfirmon nje lloj lidhje me Atlashtet dhe Lemuriat sipas Catapanos, i cili ka shpenzuar jeten me keto gjera. Sic thashe keta individe kufizohen ne maksimum, nuk publikohen, kritikohen si individe dhe jo per punen e tyre etj etj.

Edhe ai shkrimi i Jezusit - Talitha cum, shpjegohet me Shqip dhe madje ka nje kuptim shume domethenes pasi Cumi = gjumi per Etrusket. Eshte interesante se si akademiket ne bote injorojne zhvillimet ne historine dhe sillen si pordha neper breke me kontradiktat qe vete kane krijuar. Keshtu sic e kane menderosur keta historine do zhdukemi dhe nje here si civilizim perpara se te marrim vesh se car jemi e nga jemi.

Si perfundim keto qe bejme ne jane pak me rigon ne shume aspekte, dhe per ato perqindjet merr nje perqindje dhe merr dhe publicitet, ndersa pjesa tjeter duhet te behet Catapano, Vlora, Mayani, Sufflay, Jokl etj, dhe po arriti te jete gjalle, mbase diku ne Shqiperi do ta gezoje dhe emertimin e ndonje instituti per rrespektin e punes, sic eshte dhe Instituti i Giuseppe Catapanos ne Universitetin e Prishtines, prandaj ndodhe te thote edhe ndonjeri - nje sere kakademikesh ketu e kudo, pirdhni se liroheni, ne bejme leke ju shkoni kundra rrymes."

***Ketu krejt ceshtja eshte, pse na nuk ngrehim zerin as ne biseda ne mes nesh, as nga akademi te shkencave, por vetem si individ 'luajm me zjarrin' ? Edhe sa Aristidh Kolia, duhet te shkojne tragjikisht, mu ne vlugun e veprimtarise se tyre? A mos eshte edhe Aristidh Kolia, nje hipoteze, si Katapano, qe po u dashka me i 'heqe vizen'?

Kujt duhet 'heqe vizen'?

ARVANITI
15-06-05, 13:41
Ja e NE e vertetuam se Homeri dhe veprat e tij ne origjinal kane qene SHQIPFOLESE.

Po a ta mesojne francezet, gjermanet apo kushdo tjeter, ne librat e tyre shkollore kete gje?

Kjo ka rendesi te madhe per mua.

Odise
15-06-05, 15:11
jo shqipfolese, po thjeshte shqipe ILIADA - ILIRIA, ILIADA ILIRIKE

E Verteta ndryshon boten, jo ma shkollat franceze

Shkolla eshte per ta kuptuar te verteten e jo genjeshtren

PO na presim ne te gatshem E Verteta nuk vie ne te gatshem, por duhet mund e sakrifica te medha e te parreshtura, derisa te del ne sheshbote!

Librat shkollore nderrohen pas cdo regjimi politik, e si mos ta ndryshoj planprogramin shkollor e verteta shkencore! Derisa u kall Xhordano Bruno ne turre te druve, bota mendonte se Toka eshte pllake e rrafshet qe noton mbi uje, e pas taj u muar vesh, mesoi bota se Toka eshte planet i rrumbullaket elipsoid.

Teorite shkencore te reja e te vertetuara, hudhin poshte dogmat e deformimet historiografike dhe ndryshojne boten!

Kjo ka rendesi per mua edhe per boten, e mbi te gjitha per Shqipen!

Kush ka deshire te mesoj vetem genjeshtra, e deformime?

Askush nuk e thirri Ajnshtajnin, eja e na zbulo atomin!